HU183830B - Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device - Google Patents

Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device Download PDF

Info

Publication number
HU183830B
HU183830B HU53882A HU53882A HU183830B HU 183830 B HU183830 B HU 183830B HU 53882 A HU53882 A HU 53882A HU 53882 A HU53882 A HU 53882A HU 183830 B HU183830 B HU 183830B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
shuttering
boards
panels
formwork
main supports
Prior art date
Application number
HU53882A
Other languages
English (en)
Inventor
Arpad Nagy
Janos Nagy
Karoly Kehrer
Original Assignee
Vizuegyie Epitoe Vallalat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vizuegyie Epitoe Vallalat filed Critical Vizuegyie Epitoe Vallalat
Priority to HU53882A priority Critical patent/HU183830B/hu
Priority to DE19833328003 priority patent/DE3328003D2/de
Priority to DE19833328003 priority patent/DE3328003C1/de
Priority to PCT/HU1983/000010 priority patent/WO1983002974A1/en
Publication of HU183830B publication Critical patent/HU183830B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G11/00Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs
    • E04G11/06Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs for walls, e.g. curved end panels for wall shutterings; filler elements for wall shutterings; shutterings for vertical ducts
    • E04G11/062Forms for curved walls
    • E04G11/065Forms for curved walls with mechanical means to modify the curvature
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G11/00Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs
    • E04G11/06Forms, shutterings, or falsework for making walls, floors, ceilings, or roofs for walls, e.g. curved end panels for wall shutterings; filler elements for wall shutterings; shutterings for vertical ducts
    • E04G11/08Forms, which are completely dismantled after setting of the concrete and re-built for next pouring
    • E04G11/087Fill-in form panels in the plane of two adjacent forms
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G9/00Forming or shuttering elements for general use
    • E04G9/08Forming boards or similar elements, which are collapsible, foldable, or able to be rolled up

Description

A találmány előnye, hogy az íves vasbeton-műtárgy felületek 70—80 % -a kommersz sík zsalutáblákkal bezsaluzható, és e táblák a műtárgy elkészülte után minden változtatás nélkül újabb zsaluzást munkákhoz felhasználhatók. A zsaluzat gyorsan és igen nagy pontossággal összeszerelhető, a betonozási munka ugyancsak gyorsan és kitűnő minőségben hajtható végre.
A találmány forgásfelületű, és/vagy másodrendű felületű, és/vagy egyenesvonalú felületű beton vagy vasbeton műtárgyak zsaluzására szolgáló zsaluszerkezetre, valamint a zsaluzószerkezet alkalmazásával végezhető építési eljárásra vonatkozik.
Amint ismeretes, a forgásfelület valamely görbének tengely körüli forgatásával keletkezik. Másodrendű felületek azok, amelyek síkmetszete másodrendű görbe, pl. ellipszoid; egy- és kétköpenyű hiperboloid; elliptikus paraboloid; hiperbolikus paraboloid. Egyenesvonalú felületeken a jelen találmány vonatkozásában olyan felületeket kell érteni, amelyeket az egyenesnek valamely egyszeresen végtelen sokasága alkot. A felület alkotóit képező egyenesek — az egymáshoz végtelenül közel fekvő alkotók viszonylagos helyzete szerint — lehetnek egymást metsző, vagy kitérő egyenesek; az előbbi esetben a felület kifejthető, az utóbbi esetben pedig az ún. torz felület.
A találmány például víztoronykelyhek, hűtőtornyok, szennyvíztisztítási rothasztok, silógaratok, nyeregtetők és hasonlók építésénél használható.
Jelenleg a fent definiált felületű monolit vasbeton műtárgyak építésénél túlnyomórészt hagyományos fazsaluzatokat alkalmaznak. Ezek zsinórpadon gyártott famintaíveket tartalmaznak, amelyeket deszkaborítással látnak el. Ezzel a hagyományos ácsmódszerrel gyakorlatilag mindenfajta felület kialakítható. A hagyományos módszernek azonban súlyos hátránya az igen magas faanyag-szükséglet, és mivel a faanyag túlnyomó része csak egyszer használható fel, és a mintaívek szabásánál nagyon sok a hulladék, a zsaluzás meglehetősen költséges. További hátrányt jelent, hogy magas a módszer kvalifikált élőmunka-igénye is.
A táblás zsalurendszerek (NOÉ, HÜNEBECK, PONTEX stb.) elterjedésével ezek felhasználása is megtörtént a fent definiált felületek zsaluzására. Az íves felületeket poligonálisan zsaluzzák. A táblák kialakítása egyedi, a főtartókhoz rögzített héjalás trapéz alakú, így lehet a változó keresztmetszetekhez igazodni. E zsaluzat hátránya, hogy ismételten csak teljesen azonos méretű műtárgyak építéséhez használható fel; ha a méretek változnak, új táblákat kell készíteni. További hátrányt jelent, hogy az adott kerülethez előirányzott méretű táblák mérettűrést nem engednekmeg. A pl. forgásfelületű zsaluzandó műtárgy kerülete mentén elhelyezett zárótábla — a táblaméretek szórásából, a kitűzés pontatlanságaiból eredően — vagy túl kicsi, ami miatt a táblák között hézag jelentkezik, vagy túl nagy, ezért nem fér a többi tábla közé utólagos alakítás nélkül. Ezek a zsalurendszerek sem pozitív, sem negatív mérettűrést nem tesznek lehetővé, ami viszont az építőipari szabványokban foglaltaknak megfelelően megengedett. Derékszögű táblák (pl. azún. „acéltáblás zsaluzatok” táblái) csak hengerfelületek poligonális zsaluzására alkalmasak.
Ismeretes olyan zsalurendszer is, pl. kúp, vagy tojás alakú tartályok zsaluzására, amelynél a zsaluzatot gyűrű alakú, a felületnek megfelelően ívesített, vagy poligonális — acéltáblákból álló, és megfelelő dőlésszögű — sorok egy2 másra építésével készítik el. A megoldás hátránya, hogy a fix méretű táblákból kialakított gyűrűk csak egy — azonos és azonos dőlésszögű — műtárgy zsaluzásához használhatók fel; emiatt éppen az acélanyagú zsaluzat előnyét, a nagyszámú többszöri felhasználhatóságot nem lehet kihasználni.
A találmány feladata, hogy az olyan zsaluzatot, valamint zsaluzóeljárást szolgáltasson forgás-, másodrendű és egyenesvonalú felületű műtárgyak zsaluzására, amellyel a zsaluzás gyorsan és gazdaságosan, a jelenleg ismert hasonló célú megoldások hátrányait kiküszöbölő módon végrehajtható.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy az íves felület párhuzamos oldalú mezőkből álló sorokra bontható, amely sorokban a mezók az egyik végükön érintkeznek egymással, vagy egymás közvetlen közelében helyezkednek el, egyéb helyeken pedig egymástól — növekvő — távközzel helyezkednek el. A párhuzamos oldalú mezők poligonálisan bármilyen ismert sík és derékszögű négyszög alakú, pl. „acéltáblás” zsaluzattal behúzhatok, az e mezők közötti változó szélességű sávok pedig egyedi kialakítású zsaluzat segítségével zsaluzhatok be. Ez utóbbi zsaluzat táblái az egész zsaluzórendszer főtartóit alkothatják, amelyek átveszik és hordják az „acéltáblás” rendszer-rész terheit, ezenkívül — kialakításuknál fogva — biztosítani képesek a műtárgy kerületén a megengedett pontatlanságból adódó pozitív és negatív mérettűrést és a sávok (szakaszok) közötti betonzárást, mert a főtartók burkolólemezei benyúlnak az „acéltáblás” zsaluzat-rész táblái alá.
E felismerés alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan zsaluzószerkezet segítségével oldottuk meg, amelynek zsaluzótáblái, valamint az egymással szemben és az egymás mellett elhelyezkedő zsalutáblákat összekapcsoló eszközei vannak, és amelynek az a lényege, hogy a zsaluzószerkezetnek változó szélességű zsalutáblái és állandó szélességű zsalutáblái vannak, amelyek az egymás mellett levő sorokban váltakozva vannak elhelyezve, és a változó szélességű zsalutáblák — legalább részben — zsaluzószerkezet-főtartói, mimellett az egymás mellett levő, szomszédos zsalutáblák a betonnyomásból származó igénybevételek felvételére, illetve a főtartókként funkcionáló zsalutáblákról a többi zs'alutáblára történő átadásra alkalmas kapcsolatokkal vannak egymáshoz csatlakoztatva. A változó szélességű zsalutáblák háromszög vagy hosszúkás trapéz alakúak. Egy másik kiviteli példa szerint a főtartókként funkcionáló táblák szélessége úgy van megválasztva, hogy a táblák beépítési helyzetében a főtartókat alkotó táblák hosszanti peremei a szomszédos táblák alatt, tehát átfedéssel helyezkednek el. Célszerű továbbá, haafőtartókat alkotó, változó szélességű zsalutáblák lemezhéjazata a hosszanti peremek mentén húzódó—célszerűen zárt profilú — hosszbordákkal, valamint keresztirányú bordákkal van merevítve.
A zsaluzószerkezet egy további kiviteli alakjára az jellemző, hogy a zsalutáblák beépített helyzetében a főtartókat alkotó zsalutáblák hosszbordái a velük szomszédos zsalutáblák oldalfelületétől távközzel helyezkednek el, és hogy a főtartókként funkcionáló zsalutáblák hossz- és/vagy keresztbordáinak magassága nagyobb, mint a többi zsalutábla magassága.
Egy másik találmányi ismérv szerint a főtartókként funkcionáló zsalutáblák, vagy legalább azok egy része változtatható szélességű. E zsalutábla egy előnyös kiviteli alakjára az jellemző, hogy a főtartóként funkcionáló zsalutáblák lemezhéjazatát egymáson elcsúsztatható, egymást átfedő
183 830 lemezek alkotják; a lemezeket hosszbordák és keresztbordák merevítik; a keresztbordák teleszkopikus kiképzésűek oly módon, hogy az egyik lemezhez rögzített üreges bordarész belső keresztmetszete nagyobb, mint a másik lemezhez rögzített bordarész külső szelvénye, mimellett a bordarészek ívesek, és egymásban elmozgathatók; és az egymást átfedő lemezekben egymással és egyvonalban íves részek vannak kiképezve, amelyeken átvezetett rögzítőelemek, pl. menetes szárak és anyák segítségével az egymáson elfekvő lemezek oldhatóan vannak egymással összekapcsolva.
A találmány tárgyát képező eljárásnak az a lényege, hogy elhelyezzük a főtartókként funkcionáló, változó szélességű zsalutáblákat célszerűen a zsaluzandó műtárgyfelület alkotójának teljes hosszában, és ezeket a létesítendő fal két oldalán elhelyezkedő zsalutáblákat páronként egymáshoz rögzítjük; ezt követően a betonozást alulról felfelé haladva, a főtartókként funkcionáló zsalutáblák közeit a többi zsalutáblávaí csak a betonozás előrehaladásának megfelelő magasságban bezsaluzva hajtjuk végre. Az eljárás egy előnyös foganatosítási módja szerint a főtartókként funkcionáló zsalutáblák elhelyezését és rögzítését követően az egyik oldaloft elhelyezzük az összes többi zsalutáblát, és a másik oldalon a betonozással gyűrű alakú sávokban, vagy spirálisan haladunk felfelé, és ennek megfelelően helyezzük el és rögzítjük a főtartókként funkcionáló zsalutáblák között a többi zsalutáblát, mimellett a főtartókat alkotó zsalutáblákhoz a közbenső zsalutáblákat a betonozásból származó igénybevételek felvételére és átadására alkalmas kapcsolatokkal rögzítjük.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek a zsaluszerkezetet különféle műtárgyak zsaluzásához Összeszerelt állapotban szemléltetik, valamint a zsaluzószerkezet elemeit és néhány szerkezeti részletét tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán egy csonkakúp alakú vasbeton víztoronykehely zsaluzandó felületének találmány szerinti felosztását érzékeltettük perspektivikus nézetben;
a 2. ábrán egy hiperboloid alakú vasbeton hűtőtorony zsaluzandó felületének találmány szerinti felosztását szemlélteti, ugyancsak perspektivikus nézetben;
a 3. ábrán az 1. ábra szerinti műtárgy zsaluzószerkezetének egy részlete síkban kiterítve látható;
a 4. ábra a 3. ábrán jelölt A—A vonal mentén vett metszet;
az 5. ábra a 4. ábrán bejelölt B részlet, nagyobb méretarányban;
a 6. ábrán a találmány szerinti zsaluzószerkezet egy változó szélességű főtartója elölnézetben látható;
a 7. ábra a 6. ábrán bejelölte nyíl irányából tekintett nézet;
a 8. ábra a6. ábrán bejelöltDnyíl irányából tekintett nézet;
a 9. ábrán a találmány szerinti zsaluzószerkezet főtartójának egy változtatható szélességű kiviteli alakja látható;
a 10. ábra a 9. ábrán bejelölt E irányból tekintett nézet;
a 11. ábra a 9. ábrán bejelölt Fnyíl irányából tekintett nézet.
Az 1. ábrán látható csonkakúp alakú víztoronykehely belső és külső felületét geometriailag (1) mezőkből álló sorokra osztjuk, amely mezők derékszögű négyszög — a jelen esetben téglalap — alakúak, la, lb hosszanti oldalsík tehát egymással párhuzamosak. Ezek a szomszédos (1) mezők alsó végüknél egymással összeérnek. Az (1) mezők kommersz sík acélzsalutáblák segítségével zsaluzhatok.
Az (1) mezőkkel nem fedett felületeket, vagyis a változó b szélességű (2) mezőket egyedi, az egész zsaluzószerkezet főtartóiként szolgáló zsalutáblákkal zsaluzzuk be. A (2) mezők alul — geometriailag — pontban végződnek, tehát vetületben tekintve háromszög alakúak.
A 2. ábrán látható hiperboloid-felületű hűtőtorony felületének geometriai felosztása az 1. ábra szerintihez hasonló elven történik: az (1) mezőkből álló sorok a szélességű mezői téglalap alakúak; la, lb oldalaik párhuzamosak, itt azonban az (1) mezők közepénérnekössze, és változói» szélességű (2) mezők mind alul, mind felül kialakulnak az (1) mezők által nem fedett területeken. A (2) mezőket ebben az esetben is egyedi, az egész zsaluzószerkezet főtartóiként szolgáló zsalutáblákkal zsaluzzuk be.
A 3. ábrán az 1. ábra szerinti kehely zsaluzására szolgáló zsaluzószerkezet egy része síkba kiterítve, nézetben látható, míg a 4. és 5. ábra metszetben mutatja a zsaluzószerkezetjellemző részleteit. Az 1. és 2. ábrán látható téglalap alakú (1) mezők zsaluzására szolgáló zsalutáblákat egészében (4), a (2) mezők zsaluzására szolgáló, és a zsaluzószerkezetben főtartókként funkcionáló zsalutáblákat (3) hivatkozási számmal jelöltük.
A (3) zsalutábla b szélessége a 3—5. ábrák szerinti kiviteli példa esetében változó, azonban nem változtatható, tehát azonos a 6—8. ábrákon külön feltüntetett (3) zsalutáblával. Amint a 6—8. ábrákon látható, a (3) zsalutábla maximális i»i szélessége az egyik végétől a másikig minimális bi szélességre csökken, vagyis a tábla hosszúkás trapéz alakú. A (3) zsalutábla (7) héjazatát, amely célszerűen acéllemez, a hosszanti peremek mentén húzódó (8a) hosszbordák, valamint (8b) keresztbordák merevítik, amelyek egymással rácsszerkezetet alkotnak. A rácsszerkezet teherbírásának meghatározása a várható betonnyomás függvényében történik. A (7) lemez szélessége úgy van megválasztva, hogy két oldalt néhány cm-t kitevő távolsággal a (8a) hosszbordákon túlnyúlik, azaz, a (3) zsalutáblának két oldalt (7a) lemezperemei vannak.
Visszatérve a 3—5. ábrákhoz, ezeken jól látható, hogy a (3) zsalutábla (7a) peremei benyúlnak a (4) zsalutáblák alá, tehát v szélességű (13) hézagok maradnak a (8a) hosszbordák és a (4) zsalutábla oldalfelületei között (5. ábra), ami lehetőséget ad az esetleges kitűzési pontatlanságok korrigálására. A (7a) lemezperemek átfedésben levő elhelyezkedése tökéletesen meggátolja a betonátfolyást a zsaluzószerkezetben. Megjegyezzük, hogy a (4) zsalutáblák is (15) lemezhéjazattal rendelkeznek, amelyet 16 bordák merevítenek, a 4. és 5. ábrákon azonban jól látható, hogy főtartókként funkcionáló (3) zsalutáblák (8a), (8b) bordái lényegesen magasabbak (mi), mint a (4) zsalutáblák (16) bordái (mi), így sokkal nagyobb az inerciájuk is. A (3) zsalutáblák méretei viszont lényegesen kisebbek, mint a (4) zsalutáblák méretei, főtartókként való felhasználásuk tehát minden szempontból kedvező. Az egymással szemben elhelyezkedő (3) zsalutáblákat célszerűen a (8a) hosszbordáknál fogva rögzítjük egymáshoz, pl. önmagában ismert, akészítendő vasbetonfal vastagságának megfelelő méretű átütőszerkezetekkel; ilyenek a nagy táblás vagy acéltáblás zsaluzórendszereknél általánosan ismertek.
183 830
A (3) zsalutáblák (főtartók) egy vagy több darabból készülhetnek, a mindenkor zsaluzandó műtárgy méreteitől függően.
A 3—5. ábrák szerinti zsaluzószerkezettel az 1. ábra szerinti víztorony kehely zsaluzását a következőképpen hajtjuk végre:
első lépésben a főtartókat alkotó (3) zsalutáblákat helyezzük el a műtárgy mindkét oldalpárosával, egymással szemben, az előre meghatározott és kitűzött helyeken, teljes hosszúságukban, vagyis a kehely alkotóinak teljes hosszában. A (3) zsalutáblákat a vasbetonfal vastagságának megfelelő pl. a nagy táblás vagy acéltáblás zsaluzószerkezeteknél ismert—átkötési rendszerrel rögzítjük egymáshoz. Ezt követően kerül sor az egyik, pl. a külső teljes felületen az acélszerkezetű, kommersz (4) zsalutáblák elhelyezésére a legalsó sorban oly módon, hogy azok mindkét hosszanti oldalukkal felfeküdjenek a mellettük levő (3) zsalutáblák (7) lemezhéjazata v szélességű (7a) peremeire (5. ábra). A (4) és (3) zsalutáblákat önmagában ismert módon, célszerűen gyorskapcsoló eszközökkel, például ékekkel, excentrikus leszorítókkal stb. egymással összekapcsoljuk úgy, hogy a (4) zsalutáblák a beton rájuk ható nyomását át tudják adni a főtartókként funkcionáló (3) zsalutábláknak. A következő lépésben — adott esetben a vasszerelés elhelyezése után—beépítjük a legalsó sorban a még be nem zsaluzott, pl. a belső felület (4) zsalutábláit, majd a fentiek szerint bezsaluzott legalsó gyűrűt kibetonozzuk. Az a tény, hogy a gyűrű magassága mindössze a (4) zsalutáblák magasságának felel meg, lehetővé teszi a vibrátor szükséges mélységbe történő lebocsátását, azaz tökéletes betonminőség biztosítható. Az alsó gyűrű bebetonozása után azonnal elhelyezzük a következő gyűrű hiányzó (4) zsalutábláit, rögzítjük azokat a főtartókként szolgáló (3) zsalutáblákhoz, majd haladéktalanul bebetonozzuk az alulról számított második gyűrűt is. A (4) zsalutáblák az egyik felületen tehát a műtárgy betonozásával mintegy párhuzamosan kerülnek beépítésre, a szükséges kapcsolatok elkészítésével együtt. E műveleteket mindaddig ismételjük, amíg a műtárgyat a teljes magasságban be nem betonoztuk. A vasbetonfal részek egymáshoz tudnak kötni, úgyhogy a műtárgy járulékos intézkedések nélkül is tökéletesen vízzáró lesz. A kizsaluzási műveletek a zsaluzási műveletekével ellentétes sorrendben történnek.
A 9—11. ábrákon a változó szélességű, főtartóként funkcionáló, a korábbiakban (3) hivatkozási számmal jelölt zsalutábla egy olyan kiviteli alakja látható, amelynek szélessége változtatható. Ezt a zsalutáblát egészében (30) hivatkozási számmal jelöltük. A (30) zsalutábla (7) lemezhéjazata ebben az esetben két részből, a (9) és (10) lemezből áll, amelyek egymással átfedésben vannak, és egymáson elcsúsztathatok, és ezzel a (30) zsalutábla maximális szélességi mérete egy legnagyobb ci érték és egy legkisebb C2 érték között változtatható; ennek megfelelően természetesen a közbenső szélességi méretek' is változnak a (30) zsalutábla túlsó, elkeskenyedő vége felé haladva; változik természetesen a hosszanti oldalak hajlásszöge is. A két részből álló (7) lemezhéjazat hosszirányú merevítésére (8a) hosszbordák szolgálnak: az egyik (8a) hosszborda a (9) lemezrészhez, a másik (8a) hosszborda pedig a (10) lemezrészhez van rögzítve. A (8b) keresztbordákat teleszkopikusan egymásba csúszni képes íves (11a), (11b) bordarészek alkotják: a (11a) bordarész belső terének keresztmetszete nagyobb, mint a (11b) bordarész külső befoglaló szelvénye, úgyhogy az előbbi az utóbbit be tudja fogadni.
Az egymást átfedő (9), (10) lemezrészekben (12) íves rések vannak kialakítva, amelyek egymással ugyancsak fedezésben vannak (1. a 9. ábrát). Ezeken a (12) réseken (17) menetes csavarok vezethetők át, és pl. anya ráhúzásával a (9), (10) lemezrészek egymáshoz szoríthatók, és ezzel a tervezett szélességi méret még a betonozás megkezdése előtt rögzíthető.
A találmányhoz fűződő előnyös hatások a következők: a bevezetőben megadott típusú vasbeton műtárgyak felü10 létének 70—80% -a kommersz sík acél-zsalutáblákkal bezsaluzható, és e táblák a műtárgy elkészülte után minden változtatás nélkül újabb zsaluzási munkákhoz felhasználhatók. Egyedi zsalutáblák kizárólag a változó szélességű felületekhez szükségesek, ami azonban a teljes zsaluzandó
5 felület mindössze 20—30%-át teszi ki, szemben a korábbi megoldásokkal, ahol a zsaluzás 100%-bán egyedi — tehát másutt már fel nem használható — zsaluzattal történt. Ugyanakkor a találmányunk szerinti, változó szélességű, főtartókként funkcionáló zsalutáblák is többször felhasz20 nálhatók, akár más átmérőjű és más hajlásszögű, íves felületű műtárgyak zsaluzásához is.
Abból következően, hogy a találmány értelmében a változó szélességű, főtartókként funkcionáló zsalutáblákat első lépésben elhelyezzük, ezekkel a zsaluzási síkot is telje2 5 sen egyértelműen meghatározzuk, aminek eredményeként a kommersz zsalutáblák gyorsan és méretpontosan elhelyezhetők, és a zsaluzat jól igazodik a betonozási rétegekhez, a betonozás technológiájához. A gyors szerelhetőségnek köszönhetően közvetlenül tudjuk a zsaluzással követni a betonozás ütemét.
A találmány természetesen nem korlátozódik a fentiekben részletezett kiviteli példákra, illetve az eljárás foganatosítási módjára, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül számos módon megvalósítható.

Claims (11)

1. Zsaluzószerkezet forgásfelületű, és/vagy másodrendű felületű és/vagy egyenesvonalú felületű monolit beton40 vagy vasbeton műtárgyak zsaluzására, amelynek zsalutáblái, valamint az egymással szemben és az egymás mellett elhelyezkedő zsalutáblákat összekapcsoló eszközei vannak, azzal jellemezve, hogy a zsaluzószerkezetnek változó szélességű (b) zsalutáblái (3) és állandó szélességű (a)
45 zsalutáblái (4) vannak, amelyek az egymás mellett levő sorokban váltakozva vannak elhelyezve, és a változó szélességű zsalutáblák — legalább részben — (3, 30) a zsaluzószerkezet főtartói, mimellett az egymás mellett levő, szomszédos zsalutáblák (3, 30, 4) a betonnyomásból származó
50 igénybevételek felvételére, illetve a főtartókként funkcionáló zsalutáblákról (3, 30) a többi zsalutáblára történő átadására alkalmas kapcsolatokkal vannak egymáshoz csatlakoztatva.
2. Az 1. igénypont szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alak55 ja azzal jellemezve, hogy a változó szélességű (b) zsalutáblák (3, 30) háromszög vagy hosszúkás trapéz alakúak.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a főtartókként funkcionáló táblák (3, 30) szélessége (bi, b2; ci, C2) úgy van megvá60 lasztva, hogy a táblák (3, 4) beépítési helyzetében a főtartókat alkotó táblák (3) hosszanti peremei (7a) a szomszédos táblák (4) alatt, tehát átfedéssel helyezkednek el. (4. és 5. ábra.)
4. Áz 1—3. igénypontok bármelyike szerinti zsaluzó65 szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a -fő-41
183 830 tartókat alkotó, változó szélességű (b) zsalutáblák (3, 30) lemezhéjazata (7) a hosszanti peremek mentén húzódó — célszerűen zárt profilú — hosszbordákkal (8a), valamint keresztirányú bordákkal (8b) van merevítve.
5. A4. igénypont szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a zsalutáblák (3,4) beépített helyzetében a főtartókat alkotó zsalutáblák (3) hosszbordái (8) a velük szomszédos zsalutáblák (4) oldalfelületétől távközzel (v) helyezkednek el. (5. ábra).
6. Az 1—5. igénypontokbármelyike szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (3) hossz- és/vagy keresztbordáinak (8a, 8b) magassága (mi) nagyobb, mint a többi zsalutábla (4) magassága (nu). (5. ábra.)
7. Az 1—6. igénypontokbármelyike szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (30), vagy legalább azok egy része változtatható szélességű (ct, ci). (9—11. ábra).
8. A 7. igénypont szerinti zsaluzószerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (30) lemezhéjazatát (7) egymáson elcsúsztatható, egymást átfedő lemezek (9, 10) alkotják; a lemezeket (9, 10) hosszbordák (8a) és keresztbordák (8b) merevítik; a keresztbordák (8b) teleszkopikus kiképzésűek oly módon, hogy az egyik lemezen (9) rögzített üreges bordarész (11a) 2 5 belső keresztmetszete nagyobb, mint a másik lemezhez (11a) rögzített bordarész (Ub) külső szelvénye, mimellett e bordarészek (11a, 11b) ívesek, és egymásban elmozgathatók; és az egymást átfedő lemezekben (9, 10) egymással egyvonalban íves rések (12) vannak kiképezve, amelyeken átvezetett rögzítőelemek, pl. menetes szárak (17) és anyák segítségével az egymáson felfekvő lemezek (9,10) oldhatóan vannak egymással összekapcsolva. (9—11. ábrák)
9. Eljárás forgásfelületű, és/vagy másodrendű felületű, és/vagy egyenesvonalú felületű beton vagy vasbeton műtárgyak zsaluzására az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti zsaluzószerkezet felhasználásával, azzal jellemezve, hogy elhelyezzük a főtartókként funkcionáló, változó szélességű
10 (b) zsalutáblákat (3,30), célszerűen a zsaluzandó műtárgyfelület alkotójának teljes hosszában, és ezeket a létesítendő fal két oldalán elhelyezkedő zsalutáblákat (3) páronként egymáshoz rögzítjük; ezt követően a betonozást alulról felfelé haladva, a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (3)
15 közeit a többi zsalutáblával (4) csak a betonozás előrehaladásának megfelelő magasságban bezsaluzva hajtjuk végre.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (3) elhelyezését és rögzítését követően az egyik oldalon
20 elhelyezzük az összes többi zsalutáblát (4), és a másik oldalon a betonozással gyűrű alakú sávokban, vagy spirálisan haladunk felfelé, és ennek megfelelően helyezzük el és rögzítjük a főtartókként funkcionáló zsalutáblák (3) között a többi zsalutáblát.
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a főtartókat alkotó zsalutáblákhoz (3) a közbenső zsalutáblákat (4) a betonozásból származó igénybevételek felvételére és átadására alkalmas kapcsolatokkal rögzítjük.
HU53882A 1982-02-23 1982-02-23 Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device HU183830B (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU53882A HU183830B (en) 1982-02-23 1982-02-23 Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device
DE19833328003 DE3328003D2 (de) 1982-02-23 1983-02-22 Formwork construction for concrete or reinforced concrete structures having the shape of a rotation and/or second degree surface and/or an adjusted surface and method for implementing such construction
DE19833328003 DE3328003C1 (de) 1982-02-23 1983-02-22 Schalung zum Betonieren von Waenden mit gekruemmter Oberflaeche
PCT/HU1983/000010 WO1983002974A1 (en) 1982-02-23 1983-02-22 Formwork construction for concrete or reinforced concrete structures having the shape of a rotation and/or second degree surface and/or an adjusted surface and method for implementing such construction

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU53882A HU183830B (en) 1982-02-23 1982-02-23 Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183830B true HU183830B (en) 1984-06-28

Family

ID=10950060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU53882A HU183830B (en) 1982-02-23 1982-02-23 Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device

Country Status (3)

Country Link
DE (2) DE3328003D2 (hu)
HU (1) HU183830B (hu)
WO (1) WO1983002974A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4673159A (en) * 1984-10-18 1987-06-16 Hancock Concrete Products Co., Inc. Molding forms for making precast portal assembly sections for culverts
ES2404781B1 (es) * 2013-02-05 2014-05-20 Ingecid Investigación Y Desarrollo De Proyectos, S.L. Sistema y método constructivo de torres de hormigón, y torre de hormigón obtenida

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT223365B (de) * 1958-09-17 1962-09-10 Acrow Wolff Ges Mit Beschraenk Schalungselement
AT233810B (de) * 1962-07-04 1964-05-25 Acrow Wolff Gmbh Schalungseinheit mit elastischen Schaltafeln

Also Published As

Publication number Publication date
WO1983002974A1 (en) 1983-09-01
DE3328003D2 (de) 1984-05-30
DE3328003C1 (de) 1988-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5729950A (en) All-metal reinforcing building frame
US3826057A (en) Truss system
CA2249921C (en) Modular shoring frame and system
US5398909A (en) Channel beam and T-bolt system
US4742985A (en) Formwork assembly for a poured concrete structure
US6324804B1 (en) Concrete wall forming system
US10273698B2 (en) Connector for form boards and system for cast construction
US3427767A (en) Building structure
US3922827A (en) Hyperbolic tower structure
US3609935A (en) Permanent form for precast tilt-up concrete modules and process
US2341757A (en) Building block
HU183830B (en) Sheeting device for sheeting monolithic concrete or reinforced concrete engineering structures of surface of revolution and/or surface of second-order and/or surface of straight line as well as construction method by using of sheeting device
US6322043B1 (en) Formwork system
CN211666253U (zh) 一种混凝土铝模板支撑装置
EP0065793B1 (en) Reinforcement structure for reinforced-concrete buildings
US3049785A (en) Apparatus for making hyperbolic-paraboloidal thin shell building units
JPS62501786A (ja) 円形建物用型枠要素
US4831794A (en) System for forming a sloped surface on a flat roof deck
AU579208B2 (en) Securing two angularly disposed plates or formwork units
US2265871A (en) Bridge and culvert form
CN215947849U (zh) 一种临时钢栈桥支撑结构
GB1579292A (en) Mobile modular house
JP2002147017A (ja) 型枠パネル
SU1680906A1 (ru) Устройство дл бетонировани монолитных стен зданий
GB1596019A (en) Lattice structure and method of making the same

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee