HU183287B - Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására - Google Patents

Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU183287B
HU183287B HU12281A HU12281A HU183287B HU 183287 B HU183287 B HU 183287B HU 12281 A HU12281 A HU 12281A HU 12281 A HU12281 A HU 12281A HU 183287 B HU183287 B HU 183287B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydroxy
chlorine
formula
bromine
acid
Prior art date
Application number
HU12281A
Other languages
English (en)
Inventor
Csaba Szantay
Gabor Doernyei
Denesne Barczai Marietta Beke
Gabor Blasko
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority to HU12281A priority Critical patent/HU183287B/hu
Publication of HU183287B publication Critical patent/HU183287B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Találmányunk tárgya eljárás 4-hidroxi-3-metoxifenil- etilamin (III) és 3-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IV,X=H) azonos kiindulási anyagból történő előállítására, oly módon, hogy a II képletü 3,4-dimetoxi-fenil- acetonitrilt valamely Lewis-sav segítségével szelektíven demetilezzük, az így nyert 3-hidroxi-4-metoxi-acetonitri! (VI X=H) és 3-metoxi-4-hidroxi-acetonitril (V,X=H) keverékét a) frakcionált kristályosítással vagy desztillációval elválasztjuk, a VI (X=H) nitrilt karbonsavvá (IV X=H) hidrolizáljuk és az V (X=H) nitrilt III aminná redukáljuk; b) szelektíven halogénezzük, az így képződő elegyből a VI (X= klór vagy bióm) és V (X=H és kis mennyiségben Cl, illetve Br) nitrileket egymástól elválasztjuk, a VI (X= klór vagy bróm) nitrilt a IV (X= klór vagy bróm) savvá hidrolizáljuk, amely utóbbiból a halogént reduktív úton eltávolítjuk, és az V (X= hidrogén vagy klór vagy bróm) nitrilt a III aminná redukáljuk. A III és IV (X=H) képletü vegyületek ismert módszerekkel N-norretikulinná alakíthatók. Az N-norretikulin kulcsvegyülete a gyógyászatilag kiemelkedő fontosságú kodein és morfin totálszintézisének.

Description

Az N-norretikulin kulcsvegyülete a gyógyászatilag kiemelkedő fontosságú kodein és morfin totálszintézisének [M. A. Schwartz; J. Am. Chem. Soc. 97, 1239 (1975)].
Az N-norretikulin (I) előállítására az irodalomban az alábbi módszerek ismeretesek.
M. Tomita [J. Pharm. Soc. Japan 80 1238 (1960)] és A. R. Battersby [J. Chem. Soc. 1964 3600] eljárása szerint 4-benziloxi-3-metoxifenil-etilaminból és 3-benziloxi-4-metoxi-fenilecetsavból savamidot állítanak elő, melynek gyűrűzárása, és az azt követő redukció után kapott termék benzil védőcsoportjainak eltávolításával jutnak az N-norretikulinhoz (I).
A. Brossi [J. Heterocycl. Chem. 5, 825 (1968)] a vanillinből előállított 4-hidroxi-3-metoxifenil-etilamin (III) és az izovanillinből előállított 3-hidroxi-4-metoxifenilecetsav (IV, X=H) ömlesztésével savamidot képez, melynek Bischler-Napieralski gyűrűzárása a szabad fenolos hidroxilcsoportok jelenlétében is végrehajtható. A kapott dihidro-izokinolin származék egyszerű nátrium-bórhidrides redukcióval N-norretikulint (I) ad [A. Brossi XIII. IUPAC Konferencia, Várna 1978].
Azt találtuk, hogy a fent ismertetett módszereknél jóval egyszerűbben juthatunk el az N-norretikulinhoz (I) oly módon, hogy a papaverin gyártás közbenső termékeként nagy mennyiségben és olcsón rendelkezésre álló homoveratronitrilt (II) használjuk kiindulási anyagként. Ebből az egyetlen közös kiindulási anyagból előállítható a 4-hidroxi-3-metoxifenil-etilamin (III) és a 3-hidroxi-4metoxi-fenilecetsav (IV,X=H), amelyek önmagában ismert módon, A. Brossi módszerével, N-norretikulinná (I) alakíthatók.
Kísérleteink során azt találtuk, hogy a 3,4-dimetoxifenil-acetonitril (II) aromás szénhidrogénekben, vagy azok nitro-, ill. halogén-származékaiban (pl. benzol, toluol, nitrobenzol, klórbenzol) Lewis-sawal pl. A1C13 -dal, BBr3 -dal szelektíven demetilezhető. A demetilezett termékek — a 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril (V,X=H) és a 3-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitril (VI,X=H) - képződési aránya a kísérleti körülményekkel (például az oldószer minőségével, az alkalmazott Lewis-sav és a kiindulási anyag mólarányának, a reakció idejének és hőmérsékletének változtatásával) befolyásolható.
A demetilezési reakció végrehajtható mind homogén (A1C13/nitrobenzol, BBra/CHiCU), mind heterogén (AICI3/benzol, toluol, klórbenzol) közegben is, az alkalmazott reakciókörülményektől függően.
A demetilezési reakció eredményeként kapott nitril izomerek (V és VI,X=H) keverékének szétválasztására három különböző eljárást dolgoztunk ki.
Egyrészt megoldottuk a termékek frakcionált szétkristályosítását alifás éter, vagy éter-hexán keverék oldószer alkalmazásával.
Második eljárásként megvalósítottuk az izomer nitrilek (V és VI,X=H) szétválasztását frakcionált vákuumdesztillációval.
Harmadik módszerként kémiai eljárást dolgoztunk ki a nitril izomerek elválasztására. Ennek lényege, hogy a 3-hidroxi-4-metoxi-fenil-acetonitril (VI,X=H) — melyben a fenolos hidroxi-csoporthoz képest a para helyzet szabad - nagyobb sebességgel vihető elektrofil szubsztituciós reakcióba, mint a 4-hidroxi-3-metoxi-fenil-acetonitril (V,X=H). így alkalmasan megválasztott kísérleti körülmények között, a VI X=H általános képletü vegyületre számított mennyiségű brómmal, vagy klórral csak az előbbi komponens halogéneződik. Az így nyert 2-ha2 logén-5-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitril (VI, X=Br vagy Cl) kristályosítással jól elválasztható a változatlan 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril (V, X=H), ill. ennek kis mennyiségben jelenlévő halogénezett származéka (V, X=Br, vagy Cl) mellől.
A 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitrilt (V, X=H), a
3- hidroxi-4-metoxifenil-acetonitrilt (VI X=H), ill. ez utóbbi halogénezett származékait (VI, X=Br vagy Cl) pedig a következők szerint alakítottuk át az N-norretikulin (1) előállításának alapanyagául szolgáló 4-hidroxi-3metoxifenil-etilaminná (III) és 3-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsawá (IV, X=H).
A 3-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitrilt (VI, X=H) lúgos közegben végzett hidrolízissel 3-hidroxi-4-metoxifenil-ecetsavvá (IV, X=H) alakítottuk.
Ugyanezen fenilecetsavszármazékot (IV, X=H) állítottuk elő a 2-es helyzetben halogénezett nitril származékok (VI, X=Br vagy Cl) lúgos hidrolízise után nyert fenilecetsav-származékok (IV, X=Br vagy Cl) transzfer hidrogénezésével (hangyasavban, csontszenes palládium katalizátor jelenlétében).
Az V (X=H) átalakítása 4-hidroxi-3-metoxi-fenil-etilaminná (III) megoldható savas közegben végzett nyomás alatti hidrogénezéssel [J. Org. Chem. 41, 2502 (1976)].
A szelektív halogénezéssel végzett izomer elválasztás anyalúgjában visszamaradó halogénezett acetonitrilek (V és VI, X=Br vagy Cl) a redukció során dehalogéneződnek, s a III sósavas só formájában kristályosítással választható el a kis mennyiségben képződő 3-hidroxi4metoxi-fenil-etilamin izomertől.
Kísérleteink szerint ugyanezen átalakítás jó termeléssel megvalósítható Raney-nikkel katalizátor jelenlétében végzett nyomás alatti (lOatm.) hidrogénezéssel ammóniás etanolban is. Ezen eljárás nagy előnye, hogy közvetlenül bázis formájában szolgáltatja a terméket.
1. példa
3,4-dimetoxifenil-acetonitril (II) szelektív demetilezése vízmentes AlCf-dal toluolban
Frissen elporított vízmentes AlCl3-ot (76,0 g; 0,57 mól) keverés közben szuszpendálunk absz. toluolban (300 ml). A szuszpenzió hőmérsékletét 60°C-ra emeljük, majd állandó kevertetés közben beadagoljuk a 3,4-dimetoxifenil-acetonitril (53,1 g, 0,3 mól) absz. toluolban (150 ml) melegítve készített oldatát úgy, hogy a hőmérséklet közben ne emelkedjen 80° fölé. Ezután a reakcióelegyet 80°-on 5 órán át erőteljesen kevertetjük. A reakció előrehaladását kvalitatíve vékonyréteg-kromatográfiás (VRK), kvantitatíve gázkromatográfiás vizsgálattal (GC) követhetjük.
A reakció végbemenetele — a kiindulási anyag elfogyása - után a reakcióelegyet lehűtjük és a komplexet keverés közben 18%-os sósavval (200 ml) óvatosan megbontjuk. A megbontás után a reakcióelegyet 20 percig erőteljesen kevertetjük, majd elválasztjuk a szerves fázist. A vizes fázist toluollal (4X100 ml) extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat MgS04-on szárítjuk, majd az oldószert vákuumban ledesztilláljuk. A maradékot (50—60 g) 0,3-0,5 Hgmm nyomáson vákuum-desztilláljuk és gyűjtjük a 136—45° hőmérsékleten távozó frakciót. A termék (36-39 g; 74-80%) színtelen olaj, a
4- hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril (V, X=H) és a 3-hidiOxi-4-metoxi-fenil-acetonitril (VI, X=H) keveréke.
183 287
A desztillált olaj anyagtartalmának vizsgálata gázkromatográfiás módszerrel (GC) történik;
OV 225 oszlopon, 205 °C-on
II : Rl = 5,5 perc 0- 5%
V (X=H) : Ri = 6,5 perc 42—45%
VI (X=H) : R; = 7,5 perc 52-55%
VRK-s vizsgálat
a) Fertigplatte DC Plastikfolie Kieselgel 60F2s4 5 perc NH3-s telítés, majd benzol-metanol 12 :1 futtatószerben ismételt (kétszeri) futtatással
Rf II > Rf V(X=H) > Rf > VI(X=H)
b) benzol-metanol 4 ; 1 futtatószerben Rf II > Rf V(X=H) = Rf VI(X=H) előhívás
a) 1%-os FeCl3/MeOH lefúvás (II nem reagál)
b) jód gőz (a II nehezen jön elő)
c) H2SO4 kezelés és hevítés
2. példa
3,4-Dimetoxifenil-acetonitril (II) szelektív demetilezése vízm. AlCf-dal benzolban
Az 1. példában leírtak szerint jártunk el, oldószerként absz. benzolt alkalmazva.
Kitermelés: 39 g (80%), izomer-összetétel GC alapján
V (X=H) 47% VI (X=H) 53%.
3. példa
3,4-Dimetoxifenil-acetonitril (II) szelektív demetilezése vízm. AlCly-dal klórbenzolban
Az 1. példában leírtak szerint jártunk el, oldószerként absz. klórbenzolt alkalmazva.
Kitermelés: 32,88 g (67,3%), izomer-összetétel GC alapján: II: 2%, V (X=H): 47%, VI (X=H): 51%.
4. példa
3,4-Dimetoxifenil-acetonitril (II) szelektív demetilezése vízm. AlCl^-dal nitrobenzolban
Az 1. példában leírtak szerint jártunk el oldószerként absz. nitrobenzolt alkalmazva. A reakció homogén fázisban ment végbe.
Kitermelés: 39,2 g (80,3%), izomerösszetétel GC alapján V (X=H): 48%, VI (X=H): 52%.
5. példa
3,4-Dimetoxifenil-acetonitril (II) szelektív demetilezése BBr3-dal
A bórtribromid (21,3 g; 85 mmol) diklórmetános (75 ml) oldatába mágneses keverés közben 0°-on beadagoljuk a 3,4-dimetoxifenil-acetonitril (8,85 g; 50 mmol) diklórmetános (25 ml) oldatát. A homogén elegyet 5 órán át 0°-on kevertetjük. A reakció előrehaladását VRK és GC segítségével követhetjük (ld. 1. példa).
A reakcióelegy megbontása és feldolgozása az 1. példában leírtak szerint történik.
A desztillációval nyert izomerkeverék súlya: 4,7 g (58%).
összetétele: V (X=H): 54%, VI (X=H): 46%.
A 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril (VX-H) és a
3-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitril (VI X = H) elválasztása.
0. példa
Izomer nitril-keverék elválasztása frakcionált kristályosítással
Izomer nitrileket tartalmazó olaj (5 g 30,7 mmól, izomerösszetétel GC alapján V (X=H) = 45%, VI (X=H) = 55% éterben (10 ml) oldva, majd hűtőszekrényben állva kristályosodni kezd. A szűrés után nyert színtelen kristályos anyag (1,25 g) gyakorlatilag izomermentes 3-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitril; op. 58-59° [irodalmi op. 58—59°, Acta Chim. Acad. Sci. Hung, 74, 367 (1972)].
Az anyalúg a 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril oltókristállyal beoltva az V (X=H) kristályait (0,85 g) szolgáltatja; op. 53—55° [irodalmi op. 53—56° J. Org. Chem. 41, 2502 (1976)]. A szakaszos kristályosítás újra megismételhető, és így további VI (X=H) (0,60 e) és V (X=H) (0,45 g) nyerhető.
Termelés: 3-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitril (1,85 g 67,3%) 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitril (1,3 g 57,8%).
7. példa
Izomer nitril-keverék elválasztása desztillációval
Az 1. példában nyert izomer nitrilek keverékét (250 g, izomerösszetétel GC alapján V (X=H) = 44% VI (X=H) 53%, II =3%) egy levin töltettel (2,5X2,5 mm) megtöltött, deflegmátorral felszerelt jénai típusú kolonna (720 mm hosszú, φ = 30 mm, ezüst foncsorozású vákuum köpennyel ellátott) segítségével 0,4 Hgmm nyomáson frakcionáltuk. Az üsthőmérséklet 240-250°, a refluxarány 3 : 1 volt a desztilláció folyamán.
A 134-136° fejhőmérsékletű tartományban hét (1—7) frakciót szedtünk. Ezután a kolonnát eltávolítjuk, a maradékot 0,4 Hgmm-es nyomáson vákuumdesztilláltuk. A 138-140°-os hőmérséklet-tartományban további három (8-10) frakciót szedtünk.
Az egyes frakciók súlya és összetétele gázkromatográfiás (GC) kiértékelés alapján az alábbi volt:
Frakciók A frakciók %-os összetétele
száma súlya (g) II V (X=H) VI (X=H)
1 7,5 10 90
2 15,3 4 96
3 21,7 3 95 2 125,7 g
4 23,2 3 95 2
5 36,2 1 97 2
6 21,8 2 85 13
7 16,0 1 69 30
8 9 27,5 75,0 - 3 1 97 97 102,5 g
10 10,3 - - 75
8. példa
Izomer nitril-keverék elválasztása szelektív brómozássat
A nitril izomerek keverékét [8,15 g, 50 mmól, izomerösszetétel GC alapján V (X=H) = 45% VI
183 287 (Χ_Η) = 55%] diklórmetán (250 ml) és jégecet (25 ml) elegyében oldjuk, majd állandó kevertetés közben —35 — —45°-on 2N Br2/CH2C12 oldatot (14 ml, 28 mmól) csepegtetünk hozzá. Az adagolás sebessége az oldat elszíntelenedését (a bróm fogyását) követi. A reakció VRK segítségével követhető (KG—DC lapon 5 perc NH3-s telítés után benzol-metanol 12:1 futtatószerben ismételt futtatással) Rf V (X=H) > Rf VI (X=H) > Rf VI (X=Br).
A reakció teljes végbemenetele után a reakcióelegyet külső hűtés mellett cc NH40H-dal semlegesítjük, a vizes részt a szerves fázistól elválasztjuk, majd a vizes fázist további diklórmetánnal (3X150 ml) extraháljuk. Az egyesített szerves fázist telített NH4C1 oldattal (100 ml) mossuk, MgSO4-on szárítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A maradékot metanolból kristályosítjuk. A színtelen kristályokat szűrjük, metanollal mossuk, szárítjuk. A termék [5,19 g 78% a kiindulási keverék VI (X=H) tartalmára számolva] 2-bróm-5-hidroxi-4metoxifenil-acetonitril (VI X=Br)op. 181—182’.
IR (KBr): 2260 (C=N, 3300 (OH), 1605 cm1 (aromás) NMR (CDCb + DMSO-dé): δ 3,68 (2H,s, CH2), 3,85 (3H,s, OCH3) 6.90 (1H, s, C6 -H) 6,99 (111,s, C3 -H);
9,12 (1H, s, OH).
Az anyalúgból az oldószert lepároljuk, s a maradékot vákuumdesztillációnak vetjük alá. Gyűjtjük a 130—145° közt távozó párlatot (0,2-0,3 Hgmm).
A desztillátum súlya: 3,3 g (a kiindulási elegy V (X=H) tartamára számítva 90%).
Összetétele: GC alapján V (X=H) > 95%.
9. példa
Izomer nitril-keverék elválasztása szelektív klórozással
A 8. példában leírtak szerint jártunk el, halogénezőszerként elemi klórt alkalmazva.
Kitermelés: 4,1-4.35 g (76—80%) 2-klór-5-hidroxi-4metoxifenil-acetonitril. Op.: 180—181°.
IR (KBr): 3374 (OH), 2260 (C=N), 1621 és 1583 cm1 (aromás)
NMR (CDC13 + DMSO-d6): δ 3,77 (2H,s,CH2), 3,90 (3H,s,OCH3) 6,92 (1H, s, C6-H), 7,04 (lH,s. C3-H),
9,07 (1H, s, OH)
Az anyalúgból az oldószert lepároljuk, s a maradékot vákuumdesztillációnak vetjük alá. Gyűjtjük a 130—145° közt távozó párlatot (0,2-0,3 Hgmm). A desztillátum súlya: 3,12 g (az elegy V (X=H) tartalmára számítva 85%).
Összetétele: V (X=H): 76%, V (X=C1): 22% VI (X=H): 2%.
10. példa
Izomer nitril-keverék elválasztása szulfurilkloriddal történő klórozással
A nitril izomerek keverékét [8,15 g; 50 mmol; izomerösszetétel GC alapján V (X=H) = 45%; VI (X=H) = 55%] diklórmetánban (120 ml) oldjuk, majd állandó keverés közben 15—20°-on IN SO2 Cl2/CH2 Cl2 oldatot (33 ml; 33 mmol) csepegtetünk hozzá kb. 40 perc alatt. A reakció VRK segítségével követhető (ld. 8. példa Rf V (X=H) > Rf VI (X=H)>Rf
V (X=C1) > Rf VI (X=C1). 1 órás keverés után a reakcióelegyet a 8. példában leírtak szerint dolgozzuk fel. A metanolos oldatból nyert 2-klór-5-hidroxi-4-metoxi4 fenil-acetonitril (3,6-4,0 g; 66—74%) minden tekintetben azonos a 9. példában kapott anyaggal. Az anyalúgból vákuumdesztillációval nyert desztillátum súlya: 3,35 g (a kiindulási izomer-elegy V (X=H) tartalmára számítva 92%).
összetétele: N (X=H): 84%, VI (X=H): 10%, V (X=CI):5%,VI(X=C1):1%.
11. példa
3-Hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IV X-H) előállítása
A 7. példában frakcionált desztillációval nyert 3-hidioxi-4-metoxifenil-acetonitrilt [16,8 g, 0,103 mól; izornerösszetétel GC alapján VI (X=H) = 97% V (X=H) = 3%] 2N NaOH-ban (200 ml), melegítve oldjuk és 48 órán át 50°-on állni hagyjuk. Az oldatot ezután forrásig melegítjük, szűrjük, majd melegen 5N HCl-val (~80 ml) pH — 2-re savanyítjuk. Az oldatból kiválik a 3-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (13,6 g, 75%) op: 128— 129° (vízből) [irodalmi op: 131—131,5° Bér. 74, 1789 (1941)].
12. példa
2-Bróm-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IV X=Br) előállítása
A 11. példában leírtak szerint jártunk el 2-bróm-5hidroxi-4-metoxifenil-acetonitrilből kiindulva.
Kitermelés: 91% 2-bróm-5-hidroxi4-metoxi-fenilecetsav, op: 155—156° (vízből).
IR (KBr):1705 cm1 (C = O).
NMR (CDCb + DMSO-d6): 3,62 (2H, s, CH2), 3,85 (3H, s, OCH3) 6,90 (1H, s, C6-H), 7,02 (1H, s, C3-H)
7-8 (2H, széles jel, OH).
13. példa
2-Klór-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IVX=Cl) előállítása
All. példában leírtak szerint jártunk el 2-klór-5-hidroxi-4-metoxifenil-acetonitrilből kiindulva.
Kitermelés: 82% 2-klór-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav, op: 157—158° (vízből).
IR (KBr) :1705 (C=O)
NMR (CDCb + DMSO-de): δ3,57 (2H, s, CH2), 3,84 (3H, s, OCH3), 6,83 (1H, s, C6-H), 6,89 (1H, s,
C3-N), 8-9 (2H, széles jel OH).
14. példa
2-Bróm-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IV X=Br) reduktív dehalogénezése
A 12. példában nyert 2-bróm-5-hidroxi-4-metoxi-fenil-ecetsavat (1 g; 3,83 mmól) vízmentes hangyasavban oldjuk (10 ml), 10%-os Pd/C katalizátort adunk hozzá, majd állandó kevertetés közben 3 órán keresztül 100°-on tartjuk. Az elegyet szűrjük, a katalizátort forró vízzel alaposan kimossuk (3X30 ml), és a szűrletet vákuumban bepároljuk. A maradékot vízből kristályosítjuk, majd szűqük és szárítjuk. A termék (0,53 g; 76%) op. 131—132°, minden tekintetben azonosnak bizonyult a 11. példában nyert termékkel.
183 287
75. példa
2-Klór-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav (IV X=Cl) reduktív dehalogénezése
A 14. példában leírtak szerint jártunk el 2-klór-5-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsavból kiindulva, 6 órai reakcióidőt alkalmazva.
Kitermelés: 68% 3-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav, op. 132°.
16. példa
4-Hidroxi-3-metoxifenil-etilamin (III) előállítása
A 7. példában nyert 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitrilt* [17,2 g 0,105 mól; izomerösszetétel GC alapján V (X=H) 95%, VI (X=H) 5%] 10%-os ammóniás etanolban (100 ml) oldva, semlegesre mosott Raney-nikkel katalizátor (3 g) jelenlétében 70°-on 8—10 atm. nyomáson hidrogénezünk. Egy órai gázfelvétel után a reakcióelegyet 15 percig utóhidrogénezzük, majd a szuszpenziót melegen szűrjük, a katalizátort forró etanollal (3X50 ml) kimossuk. Az egyesített alkoholos szűrletet betöményítjük (200 ml-re), majd állni hagyjuk. Kristályosodás után a terméket szűrjük, szárítjuk. (13,1 g 79%) op: 153 — 154°.
IR (KBr): 2200—2800 cm” 1 (erős asszociációra utaló teknő, 1610 (aromás).
NMR (DMSO-d6 + CDC13 + CD30D): δ 6,80-6,55 (3H, aromás protonok); 3,70 (3H, s, OCH3); 2,66 (4H, alifás CH2-K).
7. példa
4-Hidroxi-3-metoxifenil-etilamm előállítása
A 7. példában frakcionált desztillációval nyert 4-hidroxi-3-metoxifenil-acetonitrilt (17,16 g), mely GC szerint 95% (0,1 mól) V (X=H)-t tartalmaz, Schwartz módszere szerint [J. Org. Chem. 41, 2502 (1976)] 0,2 mól HCl-at tartalmazó etanolos (150 ml) oldatban 10%-os csontszenes palládium katalizátor (5 g) jelenlétében 10—15 atm. hidrogénnyomáson szobahőfokon redukáljuk. A gázfelvétel megszűnte után (~1,5 ó) 30 percet utóhidrogénezünk, majd a katalizátor szűrésével nyert oldatot vákuumban bepároljuk. A maradékot metanoléter elegyből kristályosítva a III sósavas sóját (15,3 g; 75%) nyeljük. Op: 212-215°, írod. op. 213-216° J. Org. Chem. 41, 2502, (1976). A sósavsóból cc. NH4ÖH-val felszabadított bázis (90%) azonos a 16. példában nyert termékkel. Op. 156-158° (víz).
18. példa
A nor-retikulin kialakítása
A Teitel és Brossi (J. Heterocycl. Chem. 1968, 825) módszerével homovanillilaminból és 3-hidroxi-4-metoxifenil-ecetsavból előállított N-(4-hidroxi-3-metoxifeniletil)-(3-hidroxi-4-metoxifenil)-acetamidot [16,55 g; 50mmol, op. 155—156° (metanol)] Brossi és Teitel módszere szerint POCl3-dal acetonitrilben gyűrűvé zártuk.
*A 8., 9. vagy a 10. példában az anyalúg vákuumdesztillációjával nyert V (X=H) értelemszerűen felhasználható a redukcióra.
A reakcióelegyből vákuum segítségével az oldószert és a POC13 felesleget ledesztilláljuk. Az 1,2-debidro-norretikulint tartalmazó nyers termékhez hidrokinont (0,02 g) adunk, külső hűtés közben metanolban (1 20 ml) oldjuk, és NH3/CH3OH oldattal a pH-t 8—9 közé állítjuk.
Az oldathoz további jeges-vizes hűtés és mágneses keverés közben (t<5°) NaBH4-et (0,8 g; ~20mmol) adagolunk kis részletekben. A reakció előrehaladása VRK segítségével követhető: Kieselgel GE254 lapon ammóniás kezelést követően CH2C12-CH3OH 10:1 futtatószerben Rf amid > Rf dehidro-nor-retikulin > Rf nor-retikulin.
A redukció végbemenetele után a metanolt vákuumban (indifferens gázáram) ledesztilláljuk, a visszamaradó nyersterméket vízben (20 ml) felszuszpendáljuk (pH 9), s kloroformmal (200 ml + 2X30 ml) kirázzuk. Az egyesített szerves fázist vízzel (4X30 ml) mossuk, MgSO4-on szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A visszamaradó nyers nor-retikulin bázist (13,70 g; 87%) meleg 2N nCl oldatban (25 ml) oldjuk. Lehűtve a nor-retikulin sósavas só 1 mól kristályvízzel kristályosodik (10,1 7 g; 55% a savamidra számítva). Op: 166—168° Irodalmi op. 165-166° [J. Chem. Soc. (C) 3600, (1964)].
Az anyalúgból lúgosítással (NH40H) és kloroformos kirázással, majd a fenti módszer megismétlésével további nor-retikulin sósavas só nyerhető (1,83 g; 10%).
XMR (CDC13 + DMSO—dé); δ 3,00 (2H, t, C(4)-H2);
3,20-3,60 (4H, C(3)-H2; benzil-CH2); 3,78 (6H, s,
OCH3); 4,52 (1H, széles, C(l)-H); 6,59 (1H, s,
C(5)-H); 6,71 (1H, s, C(8)-H); 6,78-6,85 (3H,
C(2’); C(5’)- és C(6’)-H); 8,80 és 9,27 (1-1H, OH).

Claims (4)

1. Eljárás a III képletü 4-hidroxi-3-metoxifenil-etilamin és a IV általános képletü — ahol X jelentése hidrogénatom - 3-hidroxi-4-metoxi-fenilecetsav előállítására, azzal jellemezve, hogy a II képletü 3,4-dimetoxi-fenilacetonitrilt valamely Lewis-sav segítségével szelektíven demetilezzük, az így nyert VI általános képletü — ahol X jelentése hidrogénatom — 3-hidroxi4-metoxi-acetonitril és az V általános képletü — ahol X jelentése hidrogénatom — 3-metoxi-4-hidroxi-acetonitril keverékét
a) frakcionált kristályosítással vagy desztillációval elválasztjuk, a VI általános képletü — mely képletben X jelentése hidrogénatom — nitrilt IV általános képletü — ahol X jelentése hidrogénatom - karbonsavvá hidrolizáljuk és az V általános képletü - mely képletben X jelentése hidrogénatom- nitrilt III képletü anrinná redukáljuk, vagy
b) szelektíven halogénezzük, az így képződő elegyből a VI általános képletü — mely képletben X jelentése klór- vagy brómatom - és az V általános képletü — mely képletben X jelentése hidrogén-, klór- vagy brómatom — nitrileket egymástól elválasztjuk, a VI általános képletü — mely képletben X jelentése klór vagy brómatom — nitrilt IV általános képletü - mely képletben X jelentése klór — vagy brómatom — savvá hidrolizáljuk, a halogént reduktív úton a IV általános képletü savból — mely képletben X jelentése klórvagy brómatom — eltávolítjuk és az V általános képletű — mely képletben X jelentése hidrogén-, klórvagy brómatom — nitrilt III képletü arninná redukáljuk.
183 287
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy Lewis-savként vízmentes alumíniumkloridot alkalmazunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy Lewis-savként vízmentes bór-tribromidot alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a IV általános képletü mely képletben X jelentése klór- vagy brómatom — sav halogén-atomjának reduktív eltávolítására hangyasavból 5 és palládium fém-tartalmú katalizátorból álló rendszert használunk.
HU12281A 1981-01-21 1981-01-21 Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására HU183287B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU12281A HU183287B (hu) 1981-01-21 1981-01-21 Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU12281A HU183287B (hu) 1981-01-21 1981-01-21 Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183287B true HU183287B (hu) 1984-04-28

Family

ID=10948035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU12281A HU183287B (hu) 1981-01-21 1981-01-21 Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU183287B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101135336B1 (ko) 아고멜라틴의 합성 방법
KR100682697B1 (ko) (7-메톡시-1­나프틸)아세토니트릴의 합성 방법 및 아고멜라틴의 합성에서의 용도
AU2010207746A1 (en) New process for the synthesis and new crystalline form of agomelatine and pharmaceutical compositions containing it
JPS6214540B2 (hu)
US11192846B2 (en) Preparation method of substituted primary amine
US5385947A (en) Octahydrophenanthrene derivatives
KR20070062520A (ko) 이소인돌 유도체의 제조방법
TWI220427B (en) Process for the cis-selective catalytic hydrogenation of cyclohexylidenamines
CN109232212B (zh) 一种由异戊烯醇合成甲基庚烯酮的方法
GB2036721A (en) Process for preparing 11-bromovincaminic acid and esters thereof and intermediates therefor
EP0440887B1 (en) Improvement in the total synthesis of Erbstatin analogs
HU177060B (hu) Sposob poluchenija o-metilovykh proizvodnykh gidroksi-aporfina
HU183287B (hu) Uj eljárás n-norretikulin intermedierjeinek előállítására
JP4286524B2 (ja) 4−アルコキシフェニル−4−オキソ−酪酸の製造方法及び、7−アルコキシ−1−テトラロン類の製造方法。
KR101859516B1 (ko) 2-벤질아닐린의 신규 제조방법
JPH0262854A (ja) 置換フェノキシアセトアルデヒドオキシム類の製造方法
JP2003506346A (ja) シクロヘキシリデンアミンのシス選択的接触水素化方法
Gan et al. An improved synthesis of substituted indan-1-carboxylic acid
CN103848757A (zh) 合成3-(2-溴-4,5-二甲氧基苯基)丙腈的方法及其在合成伊伐布雷定中的应用
EP3356322B1 (en) Process for the preparation of indanamine derivatives and new synthesis intermediates
AU2014358967B2 (en) Novel method for the synthesis of 7-methoxy-naphthalene-1-carbaldehyde and use thereof in the synthesis of agomelatine
CA1285571C (en) Anisole derivatives
JP2762106B2 (ja) 3―ヒドロキシピロリジンの製造方法
US4376860A (en) Pyridyl ketone
Sepioł New Route to Dimethylnaphthalenes Involving Cyclization of Ylidenemalonodinitriles and Ethyl Ylidenecyanoacetates; Part 21. Synthesis of 1, 7-, 2, 6-, and 2, 7-Dimethylnaphthalene

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee