HU182620B - Szabadalmi leírás szolgálati találmány - Google Patents

Szabadalmi leírás szolgálati találmány Download PDF

Info

Publication number
HU182620B
HU182620B HUVE000910A HU182620B HU 182620 B HU182620 B HU 182620B HU VE000910 A HUVE000910 A HU VE000910A HU 182620 B HU182620 B HU 182620B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
plate
tower
gas
gases
liquid
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Pal Meszaros
Peter Foeldes
Pal Kaldi
Kazmerne Puskas
Tibor Peter
Gyoergy Fabry
Bela Kovacs
Jonge Janos De
Tasnady Katalin Jelinkone
Geza Palffy
Janos Hoegyeszi
Balazs Artay
Original Assignee
Veszpremi Vegyipari Egyetem
Szelloezoe Muevek
Budapesti Mueszaki Egyetem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veszpremi Vegyipari Egyetem, Szelloezoe Muevek, Budapesti Mueszaki Egyetem filed Critical Veszpremi Vegyipari Egyetem
Priority to HUVE000910 priority Critical patent/HU182620B/hu
Publication of HU182620B publication Critical patent/HU182620B/hu

Links

Landscapes

  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Abstract

A találmány tárgya kombinált ellenáramú gázmosó torony, amely ipari véggázok vagy egyéb gázok szeny- nveződíornponenseinek az eltávolítására alkalmas. A toronyba három különböző konstrukciójú ellenáramú tányér van beépítve, amelyek közül az alsó ré- 5 selt, a középső perforált és a legfelső szelepes tányér, ez utóbbi alaplemezének nyílásai fölött csövek vannak elhelyezve, és ezekhez mosófolyadékot bevezető csonkok összekötő csöveken át csatlakoznak, a torony felső részére pedig cseppleválasztó van felszerelve.

Description

Szabadalmas:
Dr. MÉSZÁROS PÁL oki. vegyészmérnök, Veszprém 20%, dr. FÖLDES Péter vkl. vegyészmérnök, Budapest 15%, dr. KÁLDI Pál oki. vegyészmérnök, Veszprém 10%, dr. PUSKÁS Kázmér, oki. gépészmérnök, Budapest 10%, PÉTER Tibor oki. gépészmérnök, Budapest, 10%, dr. FÁBRY György, oki. gépészmérnök, Budapest, 5%, dr. KOVÁCS Béla oki. vegyészmérnök, Veszprém, 5%, dr. DE JONGB János oki. vegyészmérnök, Veszprém, 5%, JELINKÓNÉ TASNÁDY Katalin oki. vegyészmérnök, Veszprém, 5%, PÁLFFY Géza oki. gépészmérnök, üzemmérnök, Veszprém, 5%, HOGYÉSZI János, oki. vegyészmérnök, Veszprém, 5%, ARTAY Balázs oki. gépészmérnök, Budapest, 5%.
Veszprémi Vegyipari Egyetem, Veszprém, 50%, Szellőző Művek, Budapest, 30%, Budapesti Műszaki Egyetem, Budapest, 20%
Kombinált ellenáramú tányéros mosótorony gázabszorpcióra és/vagy porleválasztásra
A találmány tárgya kombinált ellenáramú gázmosó torony, amely ipari véggázok vagy egyéb gázok szenynveződíornponenseinek az eltávolítására alkalmas.
A toronyba három különböző konstrukciójú ellenáramú tányér van beépítve, amelyek közül az alsó ré- 5 selt, a középső perforált és a legfelső szelepes tányér, ez utóbbi alaplemezének nyílásai fölött csövek vannak elhelyezve, és ezekhez mosófolyadékot bevezető csonkok összekötő csöveken át csatlakoznak, a torony felső részére pedig cseppleválasztó van felszerelve. 10
I82Ö2O
-1182620
A találmány tárgya kombinált ellenáramú tánvéros gázmosó torony, amely ipari véggázok vagy egyéb gázok szennyező komponenseinek az eltávolítására alkalmas.
Az ipari termelő tevékenységgel együtt jár az, hogy gázok és szilárd anyagok kerülnek a munkahely légterébe és az ott dolgozók egészségvédelme érdekében ezek elszívásáról gondoskodni kell. Az elszívott gázokat a légkörbe való kibocsátás előtt meg kell tisztítani a szennyezőktől. Egy másik esetben a termelő technológia véggázainak a tisztítása szükséges még mielőtt a légtérbe kibocsátanánk azokat. Ilyenek a vegyipari üzemek véggázai, szárítókemencék, tüzelőberendezések füstgázai és számos más gyártási folyamatnál keletkező olyan véggázok, amelyek környezetet szennyező gázokat, gőzöket és porokat hordoznak magukkal. Ma már szigorú előírások szabályozzák a természetbe kiengedhető anyagok koncentrációját és mennyiségét, ez pedig megköveteli a gáztisztító eljárások és berendezések fejlesztését.
A véggázok tisztítására nagyon sok eljárás és berendezés ismert. Csak szilárd porok leválasztására alkalmasak a száraz gáztisztítók különféle megoldásai, a szűrők és az elektrofilterek. A mai szigorú környezetvédelmi előírásokat már nem mindig elégítik ki a száraz porleválasztók, vagy sok esetben fokozottan tűzvagy robbanásveszélyes porok leválasztása a feladat. Abban az esetben pedig, ha nemcsak por, hanem gázvagy gőzhalmazállapotú szennyezők leválasztása is szükséges, akkor egy lépésben csak a nedves gáztisztító eljárásokkal lehet a műveletet megvalósítani.
A műszaki fejlesztés során nagyon sokféle nedves gázleválasztó berendezést dolgoztak ki, ilyenek például a töltetes tornyok, a porlasztásos és rotációs mosók, a tányéros mosótornyok és a Venturi mosók.
Az elmúlt években is számos szabadalom született tányéros gázmosókra és azok különböző töltetekkel való kombinációira. Ilyenek a 360.960, 396.118, 411.872, 412.901, 415.022, 415.023 számú szovjet, a 67.408 és a 72.240 számú NDK, az 1,642.940 számú NSZK és a 3,302.372 és 3,860.402 számú USA, valamint az 1,350.909 számú angol szabadalmakban leírt módszerek és készülékek. Ezekben a szabadalmakban leírt berendezések azonban részben bonyolultak és nagy az energiaigényük, és a legnagyobb hátrányuk az, hogy a teljes ellenáramot nem tudják biztosítani és poros gázoknál fennáll az eltömődés veszélye.
A töltetes tornyok poros gázok tisztítására csak korlátozottan alkalmazhatók, mert a kiváló por könnyen eltörni a kis szabad-keresztmetszetű töltetet. A porlasztásos és rotációs mosók különböző variációi porleválasztásra ugyan elérik a 85—90% leválasztás! hatásfokot, de a gázabszorpciónál legtöbbjük csak az egyszeres fázisérintkeztetést tudja megvalósítani, emiatt az anyagátadási hatékonyságuk kisebb.
A különböző konstrukciójú Venturi mosók porleválasztási hatékonysága hasonló a találmány szerinti berendezés hatékonyságához és közel azonos gázelnyeletést biztosít, de az áramló gázban bekövetkező nyomásveszteség sokkal nagyobb, 4000—6000 Pa, ami többszöröse a találmány tárgyát képező mosótorony nyomásveszteségének és energiafelvételének nagysága miatt költségesebb.
Szükségessé vált tehát egy olyan berendezés kidolgozása, amely az említett hiányosságokat kiküszöböli, továbbá a gázok tisztítását kielégítően és gazdaságosan végzi el.
A találmány tárgya gázmosó torony, célszerűen hengeres oszlop, amelynek alsó részén lép be a tisztítandó gáz és a készülék felső részén távozik, majd előnyösen ventillátor segítségével a szabadba jut. A készülék középső részén három tányér van elhelyezve, ezek felett pedig egy cseppleválasztó van beépítve és az alsó részéből folyadékelvezető cső nyúlik ki egy folyadéktartályba. A folyadék szállítására szivattyú szolgál.
A készüléket részletesen a következő rajzok kapcsán ismertetjük.
Az 1. ábra mutatja a mosótornyot a cseppleválasztóval és az ülepítő tartállyal, valamint a folyadékcirkulációt biztosító szivattyúval.
A 2. ábrán a szelepes tányér felülnézete látható.
A 3. ábrán a 2. ábra A-A nézeti metszetében a gyűrűszelepek felfüggesztését és a tányér szintezését ábrázolja.
A 4. ábra a tartócsövek és gyűrűszelep helyzetét, a
2. ábra B-B részletének kinagyításában mutatja.
Az 5. ábrán a tényér C-C részletének nagyítása látható, a folyadék kilépését biztosító nyílásokkal.
Ahogy az 1. ábrán látható a készülékbe A csövön lép be a tisztítandó gáz és a készülék felső részén B csövön távozik. Ez a cső előnyösen ventillátorhoz kapcsolódik, amely a gáz szállítását végzi véggázkiirtőn át a szabadba. A készülék középső részében 1, 2, 3 tányérok vannak felszerelve, amelyek fölött 4 cseppleválasztó helyezkedik el. Az alsó részen egy folyadékelvezető 6 cső van elhelyezve, amely kúpos 7 tartályba r.yúlik. A tartályhoz 9 szivattyú csatlakozik, amely a folyadékot szállítja a 3 legfelső tányérra a 10 folyadékbevezető csövön át.
A készülékben három különböző konstrukciójú tányér van felszerelve. Az alsó réseit 1 tányér 27%,-os szabad felületű, a rések számát és szélességét az irodalomból jól ismert összefüggésekkel lehet kiszámítani.
A középső 2 tányér perforált, a kör alakú furatok átmérője a készülék átmérőjétől függően célszerűen 8— 12 mm és szabad felülete 26%,. A legfelső 3 tányér egy új szelepes tányér, amelyet felülnézetben a 2. ábra szemléltet. A találmány szerinti toronyba épített szelepes tányér gáztisztításra kifejlesztett, amelynél a folyadékbevezető és elosztó 15 csövek tartják a 13 rések fölött függő állapotban a szelepként működő 18 gyűrűket. A tányér 14 alaplemezének a 30%, szabad keresztmetszetű hosszanti 13 rései fölött a kétoldali 17 folyadékbevezető csonkok és 16 összekötő csövek között helyezkednek el a 18 gyűrűket tartó perforált folyadékelosztó 15 csövek, amelyek több funkcióval rendelkeznek. A szelepek felfüggesztését a 2. ábra részleteinek kinagyításával mutatjuk be. A 2. ábra a gyűrűk felfüggesztését, a 3. ábra A-A nézetének, a 4. ábra 3
-2182620 a 2. ábra B-B részletének, az 5. ábra pedig a folyadékbevezető cső és gyűrűszelep, valamint mosófolyadékkilépő furatok C-C részletben látható kinagyítását mutatják.
A gyűrűszerkezet tartásán túl a tányér síkjával párhuzamos vagy a függőleges felé növekvő 0—45° közötti szögben d átmérőjű 19 lyukak vannak, amelyeken a mosófolyadékot a gyűrűk belsejébe vezetjük. Ezáltal a tányér felületén egyenletes folyadékeloszlást biztosítunk és a gyűrűket állandóan mossuk azért, hogy poros gáz esetében se következhessék be semmiféle eltömődés. Nagy előny az, hogy nem szükséges kiAön folyadékelosztó tányér vagy más szerkezet beépítése a tányér fölé, mert a találmány szerinti megoldás ezt kiküszöböli.
A tányérok fölött iitközéses 4 cseppleválasztó van elhelyezve, amelynél 45°-os 4a, 4b lemezkúpokkal a gázt iránj-változtatásra kényszerítjük úgy, hogy annak lineáris sebessége a leválasztóban is azonos lesz a Dt átmérő által meghatározottal. Ez azt jelenti, hogy a D.2-D3 által meghatározott körgyűrű, valamint a C nyílás által meghatározott körgyűrűk felülete azonos és egyenlő a torony belső keresztmetszetével. A leválasztott folyadék az 5 gyűjtővályúból túlfolyással visszajut a legfelső 3 tányérra. A mosótoronv átmérőjét a tisztítandó gáz mennyisége határozza meg úgy, hogy a belső keresztmetszetben 2,0—2,2 m/s lineáris gázáramlási sebesség biztosítható legyen. Szívás vagy nyomás alatt egyaránt üzemeltethető. A tányér keresztmetszetére vonatkoztatva 3—15 m3/m3h folyadékterhelési határok között a megadott sebességnél a felfelé áramló gáz minden tányéron 7—10 cm magas tökéletesen kevert gáz—folyadék diszperziót-alakit ki, ahol nagyok az érintkezési felületek (600—900 rn2/m3), amelyeken az anyagátadás és/vagy a porleválasztás a kívánt mértékig lejátszódik. A folyadék a mosótoronyból a 6 csövön át a 7 tartályba jut, amely egyben ülepítőként, is szolgál. A tartály méretei a leválasztott por fizikai tulajdonságaitól függenek és a tartályt úgy kell méretezni, hogy a felső részén szilárd szemcsétől mentes tiszta folyadék legyen. Amennyiben ez nem lehetséges ülepítéssel, akkor más módon kell a cirkuláltatott folyadékot a szilárd anyagtól elválasztani.
A 7 tartályból 9 szivattyú szállítja a folyadékot a 10 folyadékbevezető csövön át a már leírt módon a legfelső 3 tányérra. A gáz és a folyadék tisztán ellenáramban halad tányérról tányérra miközben a kívánt gáztisztítás megvalósul. A folyadék a készüléket elhagyva a 7 tartályba kerül, ahonnan a 8 szelepen és a 12 vezetéken át elvezetjük regenerálásra vagy más feldolgozásra, illetve a szilárd anyagtól való elválasztásra. A regenerált, illetőleg friss folyadék a rendszerbe vezethető all csövön át, ily módon folyadékcirkuláció vagy egyszeres átbocsátású üzemmód egyaránt megvalósítható. Az abszorpciós folyadék víz vagy különböző reagenseket tartalmazó oldat lehet, amelyeket mindig az elnyeletni kívánt gáz tulajdonságaitól függően kell kiválasztani.
A találmány szerinti berendezés számos előnnyel rendelkezik az ismert gázmosókkal szemben, ezek közül a legfontosabbak a következők:
— az adott tányérszerkezetek kombinációjánál még rendkívül nagy porterhelésnél sem léphet fel eldugulás, — üzembiztosán működtethető, egyszerűen tisztítható, — hatékonyabb az anyagátadás, mint más berendezéseknél, nincs szükség folyadékelosztó szerkezetre a tányérok fölött, — a gáz nvomásvesztesége 1000—1500 Pa, ami normál ventillátorokkal való gázszállítást tesz lehetővé, — a három kombinált tányéron 1—5 μπι közötti szemcseméretű porok 99,,-a, de 0,5 μηι átmérőjű frakciónak is 60—80,,-a leválasztható.
A három ellenáramú tányért tartalmazó mosótorony előnyösen kiküszöböli a más típusok hátrányait. Nagyon magasfokú porleválasztás mellett a többszörös fázísérintkeztetés következtében nagyon intenzív anyagátadást biztosít és mindezt kis nvomásvesztesége miatt kis energiafelhasználással éri el.
A mosótoronv hengeres kivitel mellett szögletes kivitelben is megvalósítható, az üzemi méretű berendezés a cseppfogóval együttes teljes magassága legfeljebb 6 m.
A találmány szerinti mosótorony működését az alábbi példán mutatjuk be.
A mosótoronyban a keresztmetszetre vonatkoztatva 720<>—8000 m3/m2h gáz dolgozható fel, mivel a lineáris sebességnek 2—2,3 m/s nagyságúnak kell lennie. Ez azt jelenti, hogy 2 méter átmérőjű toronynál közel 24 000 m3/h gáz tisztítása válik lehetővé. A folyadékterhelés 3—15 ni3/m2h, ami az adott átmérőnél 10— 50 m3/h-t jelent. Ilyen üzemeltetési körülmények között a három ellenáramú tányéron egy 1000—2000 mg/m3 szilíciumtetrafluoridot tartalmazó gáz szilíciun tetrafluorid koncentrációja 15 mg/m3-re csökken és/vagy a portartalom, amely 5—10 g/m3, 4 μηι körüli átlagos szemcsemé-etnél 30—50 nig/m3 értékre esik vissza és alig függ a por fizikai tulajdonságaitól.

Claims (5)

  1. Kéndioxid, hidrogént!uorid vagy más savas jellegű véggázok lúgos vagy nátriumkarbonátos mosásakor hasonló eredményeket érünk el és a porleválasztással egyiit valósíthatjuk meg a gáztisztítást.
    Szabadó hn i igénypon tok:
    1. Ellenáramú tányéros mosótorony portartalmú gázok szilárd szennyezésektől való nedves tisztítására és/vagy gázhalmazállapotú szennyező komponensek folyadék által történő elnyeletésére, azzal jellemezve, hogy a toronyba három különböző konstrukciójú ellenáramú tányér (1,2, 3) van beépítve, amelyek közül az alsó réseit, a középső perforált és a legfelső szelepes, ez utóbbi alaplentezének (14) rései (13) fölött csövek (15) vannak elhelyezve, és ezekhez mosófolyadékot bevezető csonkok (17) összekötő csöveken (16) át csatlakoznak, a torony felső részére pedig cseppleválasztó (4) van felszerelve.
    -3182620
    I
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti tnosótorony kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a legfelső tányér (3) rései (13) fölötti csövek (15) lyukainak (19) a tengelyei vízszintesek és/vagy felfelé irányulóan ferdék, továbbá a vízszintes síkkal 0—45°-os szöget zárnak be.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti mosótorony kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a legfelső tányér (3) rései (13) fölött lévő csöveken (15) azok külső átmérőjénél nagyobb átmérőjű gyűrűk (18) vannak lazán felfüggesztve.
  4. 4. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti mosótorony kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a legfelső tányér (3) alaplemeze (14) és csövekre (15) felfüggesztett gyűrűk (18) egymástól való távolsága csavarokkal (20) állítható.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti mosótorony kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a cseppleválasztó (4) falához 45°-os szögben felszerelt lemezkúpok (4a, 4b) csatlakoznak, amelyek a mosótorony üres kereszt nietszeté10 vei azonos áramlási keresztmetszetet biztosítanak.
    rajz, 5 ábra
    A ,kiadásért telel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    85.4058'40 — Zrínyi Nyomda, Budapest
    -4182620 Nemzetközi osztályozás:
    NSzO,
    B 1)1 D 47 12
    2/1
    -5182620 Nemzetkczi osztályozás:
    NSzO.
    B 01 Π 47 12
    B~ B részlet
    C-C részlet |222222ZZ22SZZ^__4.
    / /7-7-//7-772-777^7-/7 777,'/ 2 2/Z?/
    Q a
    =sj—-j18
    4. ábra
    5.ábra
HUVE000910 1979-10-05 1979-10-05 Szabadalmi leírás szolgálati találmány HU182620B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUVE000910 HU182620B (hu) 1979-10-05 1979-10-05 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUVE000910 HU182620B (hu) 1979-10-05 1979-10-05 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182620B true HU182620B (hu) 1984-02-28

Family

ID=11002560

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUVE000910 HU182620B (hu) 1979-10-05 1979-10-05 Szabadalmi leírás szolgálati találmány

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU182620B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100519986B1 (ko) 고성능 멀티콘 스크러버
JP2015073990A (ja) 湿式脱硫スプレー塔用の方法および装置
CN107596796A (zh) 多级VOCs尾气处理装置
JPH0372913A (ja) 排ガスの処理方法及び装置
CN201101932Y (zh) 集成净化塔
RU2650967C1 (ru) Способ очистки газов и устройство для его осуществления
RU2672426C1 (ru) Устройство для очистки газа
CN108671732A (zh) 一种锅炉及窑炉尾气超低排放一体化装置
KR100484563B1 (ko) 유해가스 및 미세분진을 동시에 처리할 수 있는 배출가스정화용 스크러버 장치
CN102512901B (zh) 一种烟气增湿复合型除尘、协同脱硫脱硝装置
CN214106179U (zh) 一种沥青搅拌站沥青烟气净化系统
CN201760220U (zh) 等离子废气净化装置
CN202161916U (zh) 烟气脱硫喷淋设备
CN205379776U (zh) 湿法喷淋旋流一体化空气净化装置
CN2386872Y (zh) 气动脱硫除尘装置
CN107441907A (zh) 一种物质锅炉烟气多污染物处理工艺以及设备
CN109045918B (zh) 一种空气净化及湿烟气除湿装置
CN208032305U (zh) 一种有机废气净化系统
FR3102682A1 (fr) Dispositif de filtration de gaz pollués par absorption
HU182620B (hu) Szabadalmi leírás szolgálati találmány
CN205164410U (zh) 一种湿法脱硫除尘复合塔
CN102228780B (zh) 气动分流喷淋脱硫设备
CN208553724U (zh) 一种锅炉及窑炉尾气超低排放一体化装置
CN201565251U (zh) 一种气动波脱硫脱硝除汞装置
CN106984116B (zh) 一种气体高效净化塔及气体处理系统

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628