HU182500B - Process for producing homogenous interone - Google Patents

Process for producing homogenous interone Download PDF

Info

Publication number
HU182500B
HU182500B HUHO002197A HU182500B HU 182500 B HU182500 B HU 182500B HU HO002197 A HUHO002197 A HU HO002197A HU 182500 B HU182500 B HU 182500B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
interferon
propanol
column
buffer
modified
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Sidney Pestka
Menachem Rubinstein
Original Assignee
Hoffmann La Roche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25506983&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU182500(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Hoffmann La Roche filed Critical Hoffmann La Roche
Publication of HU182500B publication Critical patent/HU182500B/hu

Links

Landscapes

  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

A találmány tárgya új eljárás homogén interferon előállítására oly modor , hogy 1. vizes interferon-oldatot oktil-csoport okkal módosított szilíciumdioxid-mátrix-alapú, acetátpufferrel (pH=7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásnak vetünk alá, és acetát-puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — 0%-tól lineárisan emelkedő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk; 2. az előző lépésnél kapott interferon-tartalmú frakciókat gliceril-csopcrtokkal módosított sziliciumdioxid-mátrix-aiapú, acetát-pufferrel (pH=7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásnak vetjük alá, és acetát-puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — lineárisan csökkenő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk; majd 3. az interferon-tartalmú frakciókat oktil-csoportokkal módosított sziliciumdioxid-mátrix-aiapú, piridin-hangyasav pufferrel (pH=4) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásnak vetjük alá, és piridin-hangyasav puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — lineárisan emelkedő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk. A találmány szerinti eljárás előnye, hogy nagyobb anyagmennyiség gazdaságos és egyszerű tisztítását biztosítja. 182500 -1-

Description

Találmányunk tárgya új és javított eljárás homogén interferon előállítására.
A fehérjék tisztítása régóta probléma a peptidkémiában. E célhoz alkalmazott megoldások körébe tartoznak kicsapásos eljárások, gélszőrés, iöncserén alapuló kromatográfia, gél-elektroforézis, affinitáson alapuló kromatográfia és sok egyéb módszer. A biológiai anyagokban szélsőségesen alacsony koncentrációban a természetben előforduló nagymolekulájú fehérjék elkülönítésére szolgáló eljárások a felsorolt módszerek sokaságát foglalják magukban. Tekintettel az egész folyamat során bekövetkező nagy veszteségekre, gyakran igen nagymennyiségű nyersanyaggal kell dolgozni. Ebből következik, hogy az ilyen fehérjék tisztítására irányuló eljárások rendkívül bonyolultak és költségesek. Jó példa erre az interferon elkülönítésével, azonosításával kapcsolatos sok különböző kísérlet. Az 1957-ben Isaacs és Lindemann által felfedezett — mind a leukocitákból származó, mind a fibroblasztokból származó — interferonnal kapcsolatban két évtizede világszerte folyó kutatások — amelyek célja a fajlagos biológiai és kémiai tulajdonságainak meghatározására elegendő menynyiségű, homogén peptidkénti elkülönítése volt — nem hoztak megfelelő eredményt.
A fenti szerzőknek az interferonnal kapcsolatos első munkáit magába foglaló 3 699 222 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás szerint az aktív anyag tisztítása csupán ammóniumszulfáttal történő kicsapásból és ezt követő dialízisből áll. Az ilyen eljárás viszonylag nem specifikus volta miatt a kapott termék még nagy mértékben szennyezett.
Az interferon tisztítására többlépcsős eljárást a 3 414 651 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás ismertet. Az eljárás lépései az alábbiak: szelektív adszorpció amorf alumíniumszilikáton, jód- vagy tiocianát-oldattal végzett eluálás, nem kívánt fehérjék kicsapása vizes sósav- és vizes nátriumhidroxid-oldattal, az interferon kicsapása vízzel elegyedő oldószerrel, például metanollal, etanollal vagy acetonnal, végül az újból oldatba vitt interferont valamilyen ioncserélő gyantán, így 2-dietilaminoetil-cellulózon kromatografálják. Ezzel a tisztítási eljárással az interferon aktivitását a 6000-szeresére sikerült növelni. Fajspecifikus interferonokként az idézett szabadalmi leírás a csirke- és a majom-interferont nevezi meg.
Egy további tisztítási módszert a 3 975 344 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás ismertet. E szerint humán fibroblasztokból származó, nem tisztított interferon oldatát sűrűségi gradiensen alapuló ultracentrifugálással tisztítják. Ez a módszer — a leírás szerint — nagyobb hozamot és tisztaságot eredményez, mint a Sephadex G—100 alkalmazásával végzett oszlopkromatográfiás módszer.
Az alábbiakban megadott irodalmi helyek tárgya szintén az interferon tisztítása, megkísérelt azonoSltaSfl.
Knight, E.: Proc. Natl. Acad. Sci. USA 73, 520— 3 (1976); Torma, E. T. és fsai: J. Bioi. Chem. 251 4810—4816 (1976); Bridgen, P. J. és tsai: J. Bioi.
Chem. 252, 6585—7 (1977); DeMaeyer-Guignard, J. és tsai: Natúré 271, 622—5 (1978); Kawakita, M. és tsai, J. Bioi. Chem. 253, 598—602 (1978); Berthold, W. és tsai; J. Bioi. Chem. 253, 5206—11 (1978); Jankowski, W. J. és tsai: J. Virology 16, 1124—30 (1975); Davey M. W. és tsai: J. Bioi. Chem. 251, 7620—5 (1976); Chadha, K. C. és tsai: Bíóchemistry 17, 196—200 (1978).
Noha számos publikációban a fent felsoroltak közül azt állítják, hogy egér- vagy humán-interferonokat a teljes homogenitásig sikerült tisztítani, ezt nem igazolják a fehérjék homogenitásának valamilyen klasszikus módszerrel történő kimutatásával, és az állítólag tiszta vegyületek tulajdonságait sem adják meg.
Szakmai körökben általánosan ismert a nagynyomású folyadék-kromatográfia (az alábbiakban az egyszerűség kedvéért: HPLC-módszer) alkalmazása a fehérjék tisztítására. Különösen az ioncserélő kromatográfiat és a kizárásos kromatográfiát írták le (lásd például: Regnier, F. E. és tsai: J. Chromatog. Sci. 14, 316—20 (1976) és Chang, S.—H. és tsai: Anal. Chem. 48, 1839—45 (1976)).
A fázíscserés kromatográfiában például oktadecilcsoportokkal módosított szilíciumdioxidből álló oszlopokat (Licbrosorb RP—-18) sikeresen alkalmaztak peptidek, így a β-endorfin tisztítására (lásd például: Rubinstein, M. és tsai, Proc. Natl. Acad. Sci. USA 74, 4969—72 (1977)).
Végül az egerek Ebrlich-féle ascites-tumor-sejtjeiből származó három interferon-fajta (M=33 000, 26 000 és 20 000) részleges azonosítását írták le (Cabrer, B. és tsai, J. Bioi. Chem. 254, 3681—4 (1979) ).
Jelen tanulmány tárgya javított, nagyfelbontású, jó hozamú, preparatív mértékű eljárás mintegy 12 000 feletti mólsúlyú fehérjék tisztítására. Az eljárás szerint a szennyezett fehérje vizes oldatát HPLC-feltételek mellett puffer-oldattal egyensúlyba hozott, ciánpropil-, ciklohexil-, fenil-, oktil-, oktadecil- vagy gliceril-csoportokkal módosított, porózus SiO2-mátrix bázisú oszlopon keresztül engedjük, ahol a fehérje először adszorbeálódik, majd a fehérjét egy vízzel elegyedő oldószerrel előállított, növekvő vagy csökkenő grádienssel eluáljuk úgy, hogy a fehérjét végül az eluátum bizonyos frakcióiban tisztább formában kapjuk. Az oszlopok, amelyeket egymás után és — a pH-érték, valamint a szerves oldószer tekintetében —- különböző feltételek mellett alkalmazunk, lehetőséget nyújtanak a természetes anyagban szélsőségesen alacsony koncentrációjú fehérjék tisztítására a homogenitásig.
A jelen találmány az interferon homogenitásig történő tisztítására vonatkozik, mégpedig olyan mennyiségekben, amelyek ezen orvostanilag értékes anyag első ízben történő kémiai azonosítását teszik lehetővé. Az interferon kémiai azonosításának lehetősége figyelemre méltó haladás e vegyülettel kapcsolatban, hiszen ez az előfeltétele a szintéziséhez, történjék ez akár hagyományos peptidszintézissel, akár gén-manipulálás útján alkalmas organizmusok, előnyösen baktériumok segítségével.
A találmány szerinti, homogén interferon elő3 állítására vonatkozó eljárást az jellemzi, hogy
1. vizes interferon-oldatot oktilcsoportokkal módosított szilíciumdioxid-mátrix-alapú, acetátpufferrel (pH=7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadék-kromatografálásnak vetünk alá, és acetát-puffer és kis szénatomszámú alkohol — előnyösen n-propanol — 0%-tól lineárisan emelkedő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk;
2. az előző lépésnél kapott interferon-tartalmú frakciókat gliceril-csoportokkal módosított szilíciumdioxid-mátrix-alapú, acetát-pufferrel (pH=7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásnak vetjük alá, és acetát-puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol -— lineárisan csökkenő alkanolkoncentráció grádiensű elegyével eluáljuk; majd
3. az interferon-tartalmú frakciókat oktil-csoportokkal módosított szilíciumdioxid-mátrix-alapú, piridin-hangyasav pufferrel (pH=4) pufferolt oszlopon gyors folyadék-kromatografálásnak vetjük alá, és piridin-hangyasav puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — lineárisan emelkedő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk.
Oktil- vagy gliceril-csoportokkal módosított, porózus Si02-mátrix bázisú (a részecskék mérete: 10 μ, az átlagos pórusméret: 100 Á) HPLC-oszlopok a kereskedelemben kaphatók, például az EM Laboratories of Elmsford, N. Y., USA, által előállított Lichrosorb RP—8 és Lichrosorb-diol elnevezésű termékek. Oktil-csoportokkal módosított porózus Si02-oszlopokat az E. S. Industries, Marlton, N. Y., USA, Chromegabond C—8 elnevezéssel hoz forgalomba.
A fent megadott oszlopokhoz alkalmas HPLCrendszert a 4 116 046 sz. Amerikai Egyesült Allamok-beli szabadalmi leírás ismertet.
A találmány szerinti eljárás foganatosításakor a szennyezett nagymolekulájú peptid oldatát előnyösen vizes puffer-oldat jelenlétében a szóban forgó fehérje szempontjából alkalmas pH-érték mellett az oszlopon átengedjük. Ezt általában nyomással, előnyösen 3,4 és 340 at közötti nyomással végezzük. Az oszlop anyagán adszorbeálódott fehérjét utána lépésenként, vízzel elegyedő oldószerből előállított gradienssel eluáljuk. Alkalmas oldószerek például az alkanolok, így n-propanol, 2-propanol, etanol, metanol, terc-butanol, továbbá ciklikus éterek, mint amilyen a dioxán. Az eluátumot önmagában ismert módon frakcionáljuk, amikoris az egyes frakciók aktív fehérje tartalmát nagyon érzékeny indikátorok segítségével határozzuk meg. Egy erre a célra alkalmas rendszert például Bohlen és társai, (Anal. Biochem. 67, 438 (1975) ír le. Tanácsos a cél-fehérje jelenlétét biológiai kimutatásra alkalmas módszerrel ellenőrizni.
A tisztítandó fehérje jellegétől függ, hogy a két oszlop-típus (a normál elosztásos kromatográfiához és a fáziscserés kromatográfiához alkalmas oszlopok) közül melyiket válasszuk, és milyen sorrendben alkalmazzuk az oszlopokat. Azt találtuk, hogy például humán leukocitákból származó interferon esetében a legjobb eredményeket akkor érjük el, ha a szennyezett interferon-oldatot először oktil4 csoportokkal módosított SiO2-mátrix bázisú oszlopon (fáziscserés kromatográfia) átengedjük mintegy 7,5 pH-jú puffer-oldat, előnyösen 1 mólos nátriumacetát-ecetsav puffer alkalmazásával, majd növekvő n-propanol-gradienssel eluálunk, utána a gyűjtött aktív frakciókat 0,1 mólos nátriumacetátpuffer alkalmazásával gliceril-csoportokkal módosított SiO2-mátrix bázisú oszlopon keresztül engedjük, és az aktív anyagot csökkenő n-propanolgradienssel eluáljuk, végül az elkülönített interferon-komponenseket mintegy 4,0 pH-jú pufferoldat (előnyösen 1 mól piridin és 2 mól hangyasav elegye) alkalmazásával oktil-csoportokkal módosított SiO2-mátrix bázisú oszlopokra visszük és növekvő n-propanol-gradienssel eluáljuk. Ilyen módon a három elkülönített humán leukocita interferon (α, β γ) külön-külön bontható tovább, amikoris a kromatogramban élesen egymástól elkülönülő csúcsok jelennek meg; ezek a homogén fehérjék. Az egész tisztítási eljárással, az inkubáció során nyert folyadéktól a második oktil-módosított oszlopon végzett kromatográfiai lépésig, a tisztaság a 60 000—80 000-szeresére növekszik.
A humán leukocitákból származó interferon tisztítására alkalmas foganatosítási mód szerint a 2. lépésben kapott és a csúcskoncentrációkat tartalmazó frakciókat egyesítjük, az n-propanol eltávolítása céljából n-hexánnal extraháljuk és a 3. lépés foganatosítása előtt az n-hexán nyomaitól megtisztítjuk.
A humán leukocitákból a találmány szerinti eljárással előállított interferon-fajtákra jellemző a felsorolt HPCL-oszlopokon megjelenő éles csúcs; továbbá a poliakrilamid-gélen nátriumdodecilszulfáttal (NaDodSOj 2-merkaptoetanol jelenlétében végzett gél-elektroforézis során egyetlenegy keskeny sávot mutatnak. A gélt extrahálva egyetlenegy éles, vírus elleni aktivitású csúcsot kaptunk, amely azonos volt a fehérje sávval. A tiszta interferonfajták specifikus aktivitása MDBK-sejtek (szarvasmarha epitéliás vesesejtjei) esetén 2,6—4,0χ108 egység/mg, az Ag 1732 sz. humán sejtsor esetében 1,5—4χ108 egység/mg. A molekulasúly mintegy 16 000 és 21 000 között van (lásd:
4. táblázat). Az aminosav-elemzés eredményeit az
5. táblázatban adjuk meg.
Az interferonoknak vírus elleni, tumor elleni, növekedésgátló és immun-szuppresszív tulajdonságai vannak. Ezek az aktivitások klinikailag kimutathatók voltak még viszonylag szennyezett, 1%nál kevesebb interferont tartalmazó készítmények napi 1—10’ 106 egység dózisban történő beadása esetén is. A találmány szerint tisztított, homogén interferon-készítmények az ismert interferon-készítményekhez hasonlóan alkalmazhatók, a dózis az elért tisztasági foknak megfelelően módosul. Az interferon-fajták önmagukban vagy egymással keverve adagolhatok, továbbá olyan készítmények formájában, amelyet a tisztítási eljárás megszakításával nyerünk, és amely több interferon-fajtát, de interferon-inaktív fehérjét már nem tartalmaz.
A találmány szerinti tisztítási eljárás — bár itt csak a humán leukocitákból származó interferonok példájával ismertetjük — alkalmas egyéb interferonok, például humán fibroblasztokból származó
-3Ί vagy állati eredetű interferonok, továbbá egyéb 12 000 feletti mólsúlyú fehérjék tisztítására is. így például a pro-opicatint (mólsúly mintegy 30 000) [vő.: Kimura és tsai, Proc. Natl. Acad. Sci. USA 76, 1756—9 (1969)] a találmány szerinti eljárás alkalmazásával a homogenitásig tisztították. A találmány szerinti eljárás egyéb fehérjék tisztítására való adaptálásához szükséges intézkedések a szakember szakmai tudásához tartoznak.
Az interferon-termelés megindítását, az interferon első feldúsitását, frakcionálását, beleértve a gélszűrést is, önmagában ismert módszerek segítségével végezhetjük. Ezen eljárási lépések, amelyek szennyezett interferon vizes oldatát eredményezik, nem képezik a találmány tárgyát.
A találmányt eljárás és termék szempontjából az alábbi példákkal szemléltetjük.
1. példa
Normál véradók humán-leukocitáiból származó homogén interferon
A. Az interferon előállítása
Normál véradók (107 sejt/ml) véréből vett leukocitákat 10 mg/ml kazeint tartalmazó szérummentes minimál-közegben a Newcastle-vírus (10 hemagglutinin-egység/ml) jelenlétében 16 órán keresztül inkubáljuk. A kapott átlagos interferontiter 5000 egység/ml. A használt módszerek kisebb módosításokkal az alábbi publikációkban leírtaknak felelnek meg: Mogensen, K. E. és társai, Pharmacology and Therapeutics A, 1977, 369—381; Wheelock, E. F., J. Bacteriol. 92, 1415—1421 (1966); Cantell, K. és társai, Appl. Microbiol. 22, 625—-628 (1971). Az interferon-titert a sejtkárosító effektuson alapuló, 16 óra alatt elvégezhető módszerrel határoztuk meg. Az összes interferon-titert egység/ml-ként adjuk meg, a kalibrálási alap a National Institute of Health (USA) humán leukocitainterferonra vonatkozó etalonja volt.
B. Az interferon feldúsítása és első frakcionálása
Amennyiben másképp nem adjuk meg a hőmérsékletet, 0 és 4 °C közötti hőfokon dolgozunk. Az inkubáció befejeztével a sejteket és sejttöredékeket centrifugálással (15 perc, 500 g) eltávolítjuk. A pH-értéket sósav-oldattal 4,0-re beállítva a kazeint kicsapjuk. 2 óra elteltével az elegyet centrifugáljuk (10 perc, 12 000 g), a csapadékot eldobjuk. A 10 liter folyadékhoz annyi triklórecetsavat adunk, hogy annak koncentrációja 1,5 vegyes-% (súly/térfogat) legyen. Egy óra elteltével a csapadékot centrifugálással (10 perc, 12 000 g) elkülönítjük, majd 50 ml 0,1 mólos nátriumhidrogénkarhonátoldatban feloldjuk. Az oldathoz 0,5 g Triton X—100 vegyszert és 1,5 ml ecetsavat adunk keverés közben, utána az elegyet 0 °C-on 1 órán át, majd —20 °C-on 16 órán át tároljuk. Felolvasztás után a folyadékot 10 percen át 17 000 g-vel centrifugáljuk, a csapadékot eldobjuk. A felül úszó rész triklórecetsav-tartalmát 4%-ra állítjuk be. Egy óra elteltével az elegyet centrifugáljuk (10 perc, 12 000 g), majd a csapadékot 5 ml 0,5 mólos nátriumhidrogén-karbonát-oldatban oldjuk.
C. Gélszűrés
A kapott töményített interferon-oldathoz 1,5 g karbamidot adunk, majd 4 mól karbamidot és 0,1 mól nátriumacetátot tartalmazó puffer-oldattal egyensúlyba hozott Sephadex G—100 oszlopra (2,6χ90 cm) visszük. Az oszlopot szobahőmérsékleten 0,5 ml/perc térfogatsebességgel a fenti 7,5 pH-jú puffer-oldattal eluáljuk. 12,5 ml-es frakciókat gyűjtünk. Interferon-aktivitást a 19—23. frakciók mutatnak.
D. Nagynyomású folyadékkal végzett kromatográfia (HPLC)
A Sephadex G—100 oszlopról eluált 19—23. frakciókat egyesítve szivattyú segítségével közvetlenül Liehrosorb RP—8 oszlopra (10 μ, 4,6χ250 mm) juttatjuk. Az oszlopot előzetesen 7,5 pH-jú, 0,01 tf% tiodiglikolt tartalmazó 1 mólos nátriumacetát-pufferrel egyensúlyba hoztuk. Az oszlopot n-propanolból és a fenti pufferból készített lineáris gradienssel (1 óra 0—20 tf% ; 3 óra 20—40 tf-%) 0,25 ml/perc térfogatsebesség mellett eluáljuk, 0,75 ml-es frakciókat gyűjtve. Az interferont a 25—30 tf% n-propanolt tartalmazó 23—40. frakciókban találjuk.
A legtöbb interferont tartalmazó 27—33. frakciókat egyesítjük, n-propanol-tartalmukat 80 tf%ra beállítjuk, utána az oldatot szivattyú segítségével közvetlenül Liehrosorb—Diol-oszlopra (10 μ; 4,6χ250 mm) juttatjuk, amelyet előzetesen 80 tf-% n-propanolt tartalmazó 0,1 mólos nátriumacetát-oldattal egyensúlyba hoztunk. Az oszlopot 4 órán keresztül 72—50 tf-% n-propanolt 0,1 mólos nátriumacetát-oldatban tartalmazó lineáris gradienssel 0,25 ml/perc átfolyási sebesség mellett eluáljuk. 0,75 ml-es frakciókat gyűjtünk. Az interferon-aktivitást három élesen elkülönülő koncentrációcsúcs alakjában eluáljuk. A csúcsokat eluálási sorrendjük szerint α-, β- és γ-csúcsnak nevezzük el. Az α-frakeiót 68%-os n-propanol, a ^-frakciót 66,5%-os n-propanol és a γ-frakciót 65,5%-os n-propanol tartalom mellett eluáljuk. Az interferon-aktivitás összhozama 80%-nál nagyobb.
Az egy-egy csúcshoz tartozó frakciókat egyesítjük és a következő lépésekben külön-kiilön tovább tisztítjuk. Tekintve, hogy a γ-csúcs kiemelkedően a legnagyobb, és a többi komponenstől a legjobban látszik elkülönülni, a további tisztításhoz a γ-komponenst választjuk. A diol-oszlopról származó 54—
56. frakciókat — amelyek a γ-csúcsot tartalmaznak — egyesítjük, és azonos mennyiségű hexánnal kétszer egymás után végzett extrakcióval az n-propanolt eltávolítjuk. A hexán nyomokat nitrogénáramban eltávolítjuk. Az oldathoz annyi piridint és hangyasavat adunk, hogy azok végső koncentrációja 1 mólos, illetve 2 mólos legyen. Az oldatot Liehrosorb RP—8 oszlopra (10 μ, 4,6χ250 mm) visszük, amelyet előzetesen 4,0 pH-jú, 1 mól piridint és 2 mól hangyasavat tartalmazó pufferrel egyensúlyba hoztunk. Az oszlopot 3 óra alatt a fenti pufferből előállított és 20—40% n-propanolt tartalmazó lineáris gradienssel 0,2 ml/perc átfolyási sebesség mellett eluáljuk, 0,6 ml-es frakciókat gyűjtve. Az aktivitás fő csúcsa megfelelt egy fehérjecsúcsnak. A 32 tf% propanol-tartalom mellett eluált 45. és 46. frakciót egyesítjük és azonos körülmények között újból kroinatografáljuk. Az interferont a 32 tf% propanol tartalom mellett eluált 31. frakcióban találjuk. E frakció fajlagos aktivi5
1. táblázat: Humán leukocita-interferon tisztítása
Egység xlO-6 Protein, talált (mg) Relatív fajlagos aktivitás (egység/mg) Tisztasági fok Hozam/lépés <%>
1. inkubációs közeg 50 10 000 5 XlO3 1
2. 4 pH-jú felülúszó rész 50 2 000 2,5 XlO1 5 100
3. triklórecetsavas (1,5%) csapadék 40 1 000 4X 101 8 80—100
4. Triton X-100-as felülúszó rész 40 250 1,6 XlO5 32 70—100
5. Triklórecetsavas (4%) csapadék 35 175 2 XlO5 40 80—90
6. Sephadex G—100 32 57 5,6xl05 112 70—90
7. Lichrosorb RP—8 (pH 7,5) 28 11 2,5 X 10® 500 80—100
8. Lichrosorb-Diol
a-esúes 11 1,1 IX 10’ 5 000
/J-csúcs 2,5 nincs meghatározva 70—90
γ-csúcs 12,5 0,21 6X10’ 12 000
9. Lichrosorb RP—8 (pH 4) 1,6 0,0064 3 XlO8 60 000 40—60
10. Lichrosorb RP—8 (pH 4) 8,2 0,021 4x10® 80 000 40—60
Az ebben a frakcióban kapott fehérje azonosításához etalonként marhaszérum-albumint használtunk. A
10. lépés homogén csúcsának aminosav elemzésével meghatározott abszolút fajlagos aktivitás: 2—4χ10Β egység/mg(lásd szöveg). A 9. lépésben a 8. lépés γ-frekciójától indultunk ki. A 10. lépés kiindulási anyaga több preparátum 9. lépésének egyesített anyaga volt.
tása marhaszérum-albuminra vonatkoztatva 4 X10’ egység/ml. Ezt az anyagot használjuk fel a további azonosítási kísérletekhez. A HPLC fluoreszeencprofiljai igen jó reprodukálhatóságuknál fogva jellemzők az egész eljárásra.
A tisztítás eredményeit az 1. táblázatban foglaljuk össze. A teljes folyamat hatékonysága — az inkubáció során kapott oldattól a második RP—8 oszlopig — 6000—8000-szeres. Az első lépcső (a Diol-oszlopig) kumulatív hozama 30—50%. Utána a három interferon-fajta külön-külön került további tisztításra.
E. Poliakrilamid-gélen végzett elektroforézis
1,5 χ 10® egységet tartalmazó interferon-mintákat nátriumdodecil-szulfáttal és 2-merkapto-etanollal inkubálunk és géllemezre visszük. Az elektroforózis után Coomassie-kékkel festve egyetlenegy éles savót kapunk. A látszólagos (etalon fehérjékre vonatkoztatott) mólsúly 17 500. A gélt 1 mm-es csíkokra vágjuk, mindegyik csíkot 0,1% nátriumdodecil-szulfátot tartalmazó 0,4 ml 0,5 mólos nátriumhidrogénkarbonát-oldatban homogenizáljuk, és az interferon-aktivitást vizsgáljuk. Egyetlenegy vírus elleni aktivitású csúcsot találunk, amely az egyetlen fehérjecsúccsal egyezik.
2. táblázat
Humán leukocita-interferon aminosav összetétele
Aminosav fragmensek
Asx 15,2 + 1,2
Thr+ 7,5 + 0,5
Ser+ 8,0 + 0,5
Glx 24,0+0,6
Pro 6,3 + 0,3
Gly 5,5 + 0,5
Alá 8,2 + 0,2
Cys (összesen) 3,3 + 0,7
1/2 cisztin++ 1,8 + 0,2
cisztein+ + 1,5 + 0,5
Val 7,8+0,2
Met 3,9 + 0,2
Ile 8,9 + 0,4
Leu 21,8 + 1,3
Tyr 5,1+0,2
Phe 9,1+0,3
His 3,3 + 0,4
Lys 11,6+0,5
Arg 7,3+0,5
Trp+++ 0,7+0,1
+ kiindulási időpontra visszaszámítva + + természetes interferon karboximetilezése után mérve + + + 6 mól HCl/4% tioglikolsav elegyében végzett hidrolízis után mérve.
Asx = Asn + Asp
Glx = Gin + Glu
F. Aminosavelemzés
A homogén leukocita γ-interferon aminosavelemzését fluorescaminos analizátorral, természetes és S-karboximetilezett interferont tartalmazó, 0,5—1 μg-nyi mintákon végezzük. A cisztein/cisztin arány meghatározására természetes interferont karbometilezünk, majd 6 mólos sósav-oldatban redukáló körülmények (0,1% tioglikolsav) között hidrolizáljuk. E feltételek mellett a ciszteint S-karboximetil-ciszteinként, a cisztint szabad cisztinként mérhetjük. Az aminosavelemzés eredményeit a 2. táblázatban adjuk meg. Az aminosav-tartalomra számított fajlagos aktivitás számítások szerint 2—4χ 10® egység/mg.
2. példa
Leukémiában szenvedő betegek leukocitáiból nyert leukocita-interferon
Krónikus myelógiás leukémiában szenvedő betegek véréből izolált leukocitákat kazeintartalmú szérummentes közegben a Newcastle-vírussal in-511 kubálunk, így leukoforézist előidézve. 5000—40 000 egység/ml értékű interferon-titereket kapunk.
A tisztítási eljárás az 1. példában leírtakkal egyezik éa az alábbi lépésekből áll: szelektív kicsapás 0,5 mól ecetsavval Triton X—100 jelenlétében, 5 Sephadex G—100 oszlopon 4 mól karbamid-oldattal végzett gélszűrés, három HPLC-lépés, mégpedig pH 7,5 mellett Lichrosorb RP—8, majd Lichrosorb—Diói, és pH 4 mellett Lichrosorb RP—8 oszlopokon. 10
A Lichrosorb—Diói-oszlopnál az α-, β-, illetve γ-csúcakoncentrációknak megfelelő frakciókat ösaazegyűjtjük, majd további lépésekben külön-kiilön tovább tisztítjuk.
Az α-csúcsnak megfelelő 43—46. frakciókból az 15 n-propanolt azonos mennyiségű hexánnal kétszer végzett extrakcióval eltávolítjuk. A hexán-nyomokat nitrogénáramban eltávolítjuk. Az oldathoz anynyi piridint és hangyasavat adunk, hogy azok végső koncentrációja 1 mól, illetve 2 mól legyen. Az 20 oldatot 4,0 pH-jú, 1 mól piridint és 2 mól hangyasavat tartalmazó pufferrel egyensúlyba hozott Lichrosorb RP—8 oszlopra (10 μ; 4,6x250 mm) visszük, majd 3 óra alatt 1 mól piridinformiátpufferból és n-propanolból előállított, 20 tf%-tól 25 40 tf%-ra lineárisan növekvő gradienssel eluáljuk 0,2 ml/perc átfolyási sebesség mellett, 0,6 ml-es
3. táblázat: Humán leukocita-interferon tisztítása (2. példa)
Egység (talált) xlO-6
1. Inkubációs közeg 800
2. 4 pH-jú felülúszó rész 800
3. Triklórecetsavas (1,5%) csapadék 780
4. Triton X—100-as felülúszó rész 760
5. Triklórecetsavas (4%) csapadék 810
6. Sephadex G—100 660
7. Lichrosorb RP—8 (pH 7,5) (2 tétel) 510
8. Liehrosorb-Diol σ-csúcs 149 /1-csúcs 148 γ-csúcs 139 összesen 436
9. Lichrosorb RP—8 (pH 4.0) a, (kétszer kromatografálva), 9 a2 (kétszer kromatografálva)3 26
A 30
A 13 ϊι 15
γ. 3i γ, 26
γ. 3,5 összesen 158 ++ fajlagos aktivitás MDBK-sejteken
Az a2 és β2 fajták a Lichrosorb—Diol-oszlopnál figyelt eluálási jellegzetességük alapján is különböznek egymástól: a2 68 tf%-os n-propanollal, β2 66,5 tf%-os n-propanollal eluálódik.
Az interferon-fajták 1,5 χ I0‘ egységet tartalmafrakciókat gyűjtve. Az interferon-aktivitás a 31— 35 tf% n-propanol mellett eluált frakciókban van. Ezeket a frakciókat egyesítjük és azonos leltételek mellett újból kromatografáljuk. Az interferon-aktivitást két koncentrációcsúcsban (a4 és a2) 31—32 tf% n-propanol mellett eluáljuk. Kis mennyiségű komponensek 34 tf% n-propanol mellett mutatkoznak.
A Lichrosorb—Diol-oszlop β-csúcskoncentrációjának megfelelő 47—50. frakciókat egyesítjük és az α-csúcs esetén leírtak szerint dolgozzuk fel. Az interferon-aktivitás két főcsúcsban jelenik meg: β, 32 tf% n-propanol és β3 34 tf% n-propanol-tartalom mellett. A kromatográfia megismétlése itt nem szükséges. Egyes preparátumokban 31 tf% n-propanol-tartaloni mellett β, frakció figyelhető meg.
A Lichrosorb—Diol-oszlop γ-csúcsának megfelelő 52—54. frakciókat egyesítjük és a fentiek szerint feldolgozzuk. Az interferon-aktivitás 5 főcsúcsban jelenik meg: γ3 31 tf% n-propanol, γ2 32 tf% n-propanol, γ3 34 tf% n-propanol, γ.4 35 tf% n-propanol és γ5 35,5 tf% n-propanol mellett. A kromatografálás megismétlése nem szükséges.
Az egyes interferon-fajták előállításával kapcsolatos tisztítás eredményeit a 3. táblázatban foglaljuk össze.
Tisztasági fok
Protein (talált) (mg)
Fajlagos aktivitás·* (egység/mg)
Hozam (%)
20 X 103 4 XlO1 1 100
4 XlO3 2X I05 5 100
2 XlO3 3,9 χ 106 9,8 97
510 1,5 X 106 37,5 95
350 2,3 X 106 57,5 100
130 5,1 XlO6 128 82
26 2X10’ 500 64
5 3X 10’ 750
3 5X10’ 1 250
1,7 8X 10’ 2 000 54
35X10~3 2,6 χ 108 6 500
65 XlO’3 4,0χ108 10 000
75X10'3 4,0 X 10s 10 000
32X10~3 4,0 χ 108 10 000
58 Xl0~3 2,6 X 108 6 500
77 XlO'3 4 X108 10 000
74X10'3 3,5 XlO8 8 750
10Xio-3 3,5 χ 108 8 750
50X10~3 0,9 X 108 2 250 20
zó mintáit nátriumdodecil-szulfáttal és 2-merkap-
to-etanollal inkubálva géllemezre visszük. Az
elektroforézis után az a1; «2, β2, Yj és γ4 csúcsok egy-
egy sávot adnak, míg a β3, γ3 és β„ csúcsok esetében 5 két-két sáv jelenik meg. A látszólagos mólsúlyok 7
-613
000 és 18 000 között vannak, a β3 és a γ4 kivételével, ugyanis β3 egyik sávja 16 500-nál, másik sávja 21 000-nél van, és γ4 21 000-nél sávot mutat (lásd 4. táblázat).
A tisztított humán leukocita-interferon frakcióinak aminosav-elemzését fluorescaniinos aminosavanalizátorral végezzük 0,1—1 ^g-nyi mintákon. A redukáló hidrolízishez 6 mólos sósav-oldatot és 0,1% tioglikolsavat alkalmazunk. Az eredménye5 két az 5. táblázatban adjuk meg.
4. táblázat
Molekulasúly ±1000 Fajlagos aktivitás MBBK-sejteken (szarvasmarha; egység/mg) ±25% Fajlagos aktivitás Ag 1732 sejtsoron (humán sejtek, egys/mg) Í50% Növekedésgátló aktivitás**
«1 16 500 2,6 X 108 2,6 XlO8 ±
«2 16 200 4 XlO8 3 XlO8 +
β, 16 500 4 XlO8 2 XlO8 ±
21 000 4 X10’ 3 XlO8 ±
Ϊ! 17 700 2,6 XlO8 2 XlO8 ±
Ϊ2 + 17 700 4 XlO8 1,5 XlO8 ±
Ϊ3 17 200 3,5 XlO8 l,5xl08 ±
Ϊ4 21 000 3,5 XlO8 4 XlO7 +
γ5+ 16 000 0,9 XlO8 2 XlO8 ±
+ Az NaDodS04-daI poliakrilamidon végzett gélelektroforézis 2 sávot mutat. A megadott érték a fősáv értéke. ++ Steward et al. (Natúré 262, 300/1976) módszere szerint
5. táblázat: Humán leukocita-interferon aminosav elemzése
Fajta βχ «2 Pa + Ti Ϊ2 Ϊ3 + Ϊ4 + Ϊ5 +
Mólsúly 16 500 16 200 16 500 21 000 17 700 17 700 17 200 21 000 16 500
Fragmensek 142 139 142 181 153 153 148 180 142
Asx 13,8 11,7 11,5 18,2 13,1 13,3 15,0 17,9 13,8
Thr 7,7 8,3 9,0 9,9 8,4 9,6 8,6 7,3 7,6
Ser 9,2 10,0 10,0 14,5 10,2 7,8 10,1 13,5 9,0
Glx 20,3 20,5 21,9 28,5 23,9 25,0 22,8 27,0 20,8
Pro 6,1 4,9 5,0 5,9 4,5 4,8 4,8 6,5 4,2
Gly 5,1 4,5 5,0 3,6 5,7 5,0 3,2 4,8 4,0
Alá 8,4 8,3 7,9 11,5 8,7 8,1 9,3 10,4 9,3
Val 7,4 6,2 θ,7 7,5 7,3 7,0 5,5 7,9 5,1
Met 3,7 3,8 4,4 6,0 4,3 3,9 5,6 4,9 4,7
ILe 7,4 7,0 7,4 9,5 7,9 8,0 6,8 9,7 6,6
Leu 18,0 18,0 18,9 24,4 20,3 20,1 20,5 24,1 19,6
Tyr 4,0 4,0 4,6 5,0 4,8 4,8 3,7 5,0 3,6
Phe 6,9 8,0 8,7 9,9 8,6 9,0 7,2 9,1 6,4
His 3,0 2,8 3,0 3,8 3,7 3,3 2,9 3,8 2,8
Lys 10,5 9,0 8,5 9,3 10,1 10,0 7,6 12,3 12,0
Arg 6,2 7,1 8,0 10,8 8,0 8,5 10,1 8,5 9,0
Cys 3,9 4,0 1,8 2,3 3,3 2,9 3,1 4,1 2,3
+ a két sáv elegye
A standard deviáció fragmensenként ±1,5
Tripszin-bontás és a fragmensek kimutatása nagynyomású folyadékkromatográfiával
A tisztított humán leukocita interferonok 300— 300 pmól-ját 8 pH-jú nátriumhidrogénkarbonátoldatban (50 mmól, 50 μΐ) oldjuk. Az oldathoz 0,1 μg tripszin 2 μΐ 3 pH-jú sósavval készített oldatát adjuk, és az elegyet 37 °C-on 14 órán át inkubáljuk. 5 μ] ecetsav hozzáadása után az elegyet Lichrosorb RP—8 oszlopra (részecskeméret 10 μ; 4,6x250 mm) visszüli. Az oszlopot egy órán ke8 resztül n-propanolból és 0,1 mól hangyasav/0,03 mól piridin puffer-oldatból (pH = 3) készített, 0 tf%-tól 40 tf%-ra lineráisan növekvő gradienssel 0,5 ml/perc átfolyási sebességgel eluáljuk. A fragmenseket fluorescaminnal mutatjuk ki. Az eredményeket a 6. táblázatban adjuk meg. A csúcskoncentrációk helyét a gradiens n-propanol tartalmával, a fragmensek méretét az S, M, L betűkkel jelöljük meg, ahol S kicsi, M középső méretű és L nagy fragmenst jelent.
A tisztított humán interferon fajtákat olyan
-713
6. táblázat A humán leukocita-interferonok triptikus peptidjei
Fajta Az, eluáló közeg n-propanol tartalma, %-ban
3L, 4L, 4,2M, 11,5M, 12,5S, 14,5M, 16S, 18M, 20S, 21S, 22,5S, 29M
3L, 4L, 4,2M, 11,5M, 12,5S, 14,5M, 16S, 18M, 27S, 29M
p 3L, 4L, 4,2M, 11,5M, 12,58, 14,5M, 16S, 17,5S, 18M, 29M
3L, 4L, 4,2M, 4,5S, 10M, 12,5S, 14S, 14,5M, 16S, 18L, 19,5M, 27M, 32M
yi 3L, 4L, 4,2M, 4,5S, 5S, 6,5S, 11,5S, 12,5S, 14,5M, 16S, 17,5M, 18M, 29M
V* 3L, 4L, 4,2M, 4,SS, 6S, 11,5S, 12,5S, 14,5S, 16S, 18L, 29M
V* 3M, 4M, 4,2M, 11,5M, 12,5S, 13,5S, 14,5M, 16S, 18L, 20S, 32M
Y. 3L, 4L, 4,2M, 4,5M, 7S, 7,5S, 10S, 11,5L, 12,6S, 14S, 14,5M, 16S, 18L, 24,58, 25,5S, 32S
aminocukor elemzésnek vetettük alá, amely 50— 100 pmól aminocukor kimutatására alkalmas. Mindegyik esetben molekulaként egynél kevesebb glukózamin, galaktózamin, illetve mannózamín fragmenst találtunk. Az aminocukrok közelében eluálható számos kis peptid azonban zavarja az elemzést, így nincs kizárva, hogy az aminocukrok hoz hozzárendelt koncentráció-csúcsok részben vagy egészében peptideknek tulajdoníthatók.
Végül a tiszta Y2-interferon lebonthatóságát vizsgáltuk 1 nmól mintán kézzel végzett Edman-lebontás, ismételt hidrolízis és fluorescaminos aminosavelemzés útján. Az első két ciklusban aminosavat nem találtunk, 100 pmól tiszta humán leukocita interferont (γ2) 20 órán át 37 °C-on leukinaminopeptidással és M jelű aminopeptidázzal kezeltünk. A kezelés a biológiai aktivitást nem befolyásolta, az inkubációs közegben aminosavak nem voltak találhatók. Az indukciós közeg (leukocitás és Newcastle-vírus minimál közegben) felül úszó részét M-aminopeptidázzal kezelve az interferonaktivitás csökkenését nem észleltük. Ez arra utal, hogy az interferon-molekula a tisztítási eljárás előtt már tartalmazott a láncvégeken védett aminocsoportot hordozó aminosavat. Ellenőrzésképpen nyers interferont, tisztított interferont, illetve az inzulin β-láncát M-aminopeptidázzal inkubáltuk. Míg az inzulin részben bontható volt (kimutatható aminosavak), addig az interferon-aktivitásban nem mutatkozott veszteség. 1 nmól = 10-’ mól; 1 pmól = 10“ “ mól.
3. példa
Az 1. példában leírt módon szarvasmarha-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
4. példa
Az 1. példában leírt módon sertés-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
5. példa
Az 1. példában leírt módon juh-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
6. példa
Az 1. példában leírt módon ló-Ieukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
7. példa
Az 1. példában leírt módon kutya-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
8. példa
Az 1. példában leírt módon macska-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
9. példa
Az 1. példában leírt módon majom-leukocitákat interferon-termelésre serkentünk, és az interferont egyes fajták alakjában homogenitásig tisztítjuk.
10. példa (a) 2χ108 egység/mg fajlagos aktivitású, homogén humán leukocita-interferon 3 mg-ját 25 ml 5%-os normál humán szérumalbuminban oldjuk. Az oldatot bakteriológiai szűrőn keresztül szűrjük, majd 100 db csíramentes ampullába töltjük. Mindegyik ampulla 6 X10® egység tiszta interferont tartalmaz. A parentális alkalmazásig az ampullákat előnyösen hidegben (—20 °C-on) tároljuk.
(b) 1,5 mg kb. 2χ108 egység/ml fajlagos aktivitású homogén humán leukocitá-interferon α1; <x2, b2, Yi és γ2 fajtáit (mintegy természetes előfordulásuk arányában) tartalmazó vizes oldat és 100 mg normál humán szérum-albumin elegyét bakteriológiai szűrőn át szűrjük, majd csíramentes körülmények között 100 db ampullába töltjük. Mindegyik ampulla kb. 3χ10β egység tiszta leukocitainterferont és 1 mg szérumalbumint tartalmaz. A parenterálisan alkalmazható interferont tartalmazó ampullákat célszerűen hidegben (—20 °C) tároljuk.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás homogén interferon előállítására, azzal jellemezve, hogy
    1. vizes interferon-oldatot oktilcsoportokkal módosított szilíciumoxid-mátrix-alapú, acetát-pufferrel (pH = 7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásának vetünk alá, és acetátpuffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — 0%-tól lineárisan emelkedő alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk;
  2. 2. az előző lépésnél kapott interferon-tartalmú frakciókat gliceril-csoportokkal módosított szilíciumoxid-mátrix-alapú, acetát-pufíerrel (pH = = 7,5) pufferolt oszlopon gyors folyadékkroma9
    -817 tograf álásnak vetjük alá, és acetát-puffer és kis szénatomszámú alkanol — előnyösen n-propanol lineárisan csökkenő — előnyösen 72,5 térfogat/ térfogat%-tól — alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk; majd
  3. 3. az interferon-tartalmú frakciókat oktil-csoportokkal módosított sziliciumdioxid-mitrix-alapú, piridin-hangyasav pufferrel (pH == 4) pufferolt oszlopon gyors folyadékkromatografálásnak vetjük alá, és piridin-hangyasav puffer és kis szén- 10 atomszámú alkanol — előnyösen n-propanol — lineárisan emelkedő — előnyösen 20 térfogat/térfogat %-tói — alkanol-koncentráció grádiensű elegyével eluáljuk.
    2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási 15 módja, azzal jellemezve, hogy az
    1. lépésnél O-tól 40 térfogat/tórfogat%-ig emelkedő, a
    3. lépésnél 20-tól 40 térfogat/térfogat%-ig emelkedő és a
    2. lépésnél 72,5-től 50 térfogat/térfogat%-ig csökkenő n-propanol grádiensű elegyet alkalma5 zunk.
    3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kifejezett fő-csúcsokhoz (peak) hozzárendelt frakciókat öszszegyűjtjük, az n-propanolt n-hexános extrakcióval eltávolítjuk és a 3. lépés előtt a vizes oldatból az n-hexán nyomait eltávolítjuk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kiindulási anyagként humán interferont alkalmazunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként leukocita-interferont alkalmazunk.
HUHO002197 1978-11-24 1979-11-21 Process for producing homogenous interone HU182500B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US96325778A 1978-11-24 1978-11-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182500B true HU182500B (en) 1984-01-30

Family

ID=25506983

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUHO002197 HU182500B (en) 1978-11-24 1979-11-21 Process for producing homogenous interone

Country Status (6)

Country Link
JP (3) JPS5594320A (hu)
AT (1) AT367769B (hu)
HU (1) HU182500B (hu)
MT (1) MTP857B (hu)
MW (1) MW3379A1 (hu)
ZA (1) ZA796175B (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA796175B (en) * 1978-11-24 1980-11-26 Hoffmann La Roche Purified proteins and process therefor
EP0058192A1 (en) * 1980-08-22 1982-08-25 University of Illinois Foundation Delivery of biologically active components of heterologous species interferon isolates
EP0071647B1 (en) * 1981-02-17 1984-12-05 Green Cross Corporation Process for recovering interferon
GB2108510B (en) * 1981-10-03 1984-12-12 Ciba Geigy Ag Dnas, recombinant dnas, hosts containing them, polypeptides and processes for the production thereof
CA1190148A (en) * 1981-10-13 1985-07-09 Samuel S. Asculai Interferon-containing compositions
EP0083734B1 (de) * 1981-12-07 1986-03-05 F. HOFFMANN-LA ROCHE & CO. Aktiengesellschaft Kristallines Human-Leukocyten-Interferon
US4534906A (en) * 1982-11-01 1985-08-13 Genentech, Inc. Removal of impurities from human leukocyte interferon preparations
IL67896A (en) * 1983-02-13 1987-03-31 Yeda Res & Dev Two biologically active human gama interferon subtypes,purification thereof and pharmaceutical compositions containing them
DE3515336C2 (de) * 1985-04-27 1994-01-20 Boehringer Ingelheim Int Verfahren zur Herstellung und Reinigung von â-Interferon
JPH0245952A (ja) * 1988-08-05 1990-02-15 Nec Kyushu Ltd 半導体基板の収納箱
JPH0350337U (hu) * 1989-09-20 1991-05-16

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US963257A (en) * 1909-03-05 1910-07-05 Alison B Stirling Superheating-boiler.
ZA796175B (en) * 1978-11-24 1980-11-26 Hoffmann La Roche Purified proteins and process therefor

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5594320A (en) 1980-07-17
JPS6338330B2 (hu) 1988-07-29
ZA796175B (en) 1980-11-26
JPH031320B2 (hu) 1991-01-10
MW3379A1 (en) 1981-08-12
JPS58192896A (ja) 1983-11-10
JPS6261040B2 (hu) 1987-12-18
MTP857B (en) 1981-04-29
AT367769B (de) 1982-07-26
JPS63164897A (ja) 1988-07-08
ATA745379A (de) 1981-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR830002616B1 (ko) 단백질의 정제방법
US4503035A (en) Protein purification process and product
HU182500B (en) Process for producing homogenous interone
AU2002366275B2 (en) Process for the purification and/or isolation of biologically active granulocyte colony stimulating factor
WO1986007594A1 (en) Protein purification
FI70721C (fi) Foerfarande foer framstaellning av maenskligt fibroblast-interferon som homigent protein
AU624625B2 (en) Non-glycosylated, recombinant human il2 in the reduced form, the process for obtaining it and its use as a medicament
KR940010024B1 (ko) α-인터페론의 제조 및 정제 방법
Hobbs et al. [68] Purification of interferon produced in a culture of human granulocytes
Rubinstein et al. [67] Purification and characterization of human leukocyte interferons by high-performance liquid chromatography
DE2954574C2 (de) Pharmazeutische Präparate enthaltend Human-Leukozyten-Interferon
EP0446850A2 (en) Process for purifying recombinant human beta-interferon
JPH022390A (ja) 新規なヒト顆粒球マクロファージコロニー刺激因子

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628