HU181498B - Process for preparing monochloro-acetyl-chloride and monochloro-acetic acid by means the hydration of trichloro-ethylene - Google Patents

Process for preparing monochloro-acetyl-chloride and monochloro-acetic acid by means the hydration of trichloro-ethylene Download PDF

Info

Publication number
HU181498B
HU181498B HU79RO1015A HURO001015A HU181498B HU 181498 B HU181498 B HU 181498B HU 79RO1015 A HU79RO1015 A HU 79RO1015A HU RO001015 A HURO001015 A HU RO001015A HU 181498 B HU181498 B HU 181498B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chloride
trichlorethylene
iron
tetrachloroethane
iii
Prior art date
Application number
HU79RO1015A
Other languages
English (en)
Inventor
Yves Correia
Gerard Dumas
Original Assignee
Rhone Poulenc Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Ind filed Critical Rhone Poulenc Ind
Publication of HU181498B publication Critical patent/HU181498B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/58Preparation of carboxylic acid halides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás adott esetben monoklórecetsavat is tartalmazó monoklór-acetil-klorid előállítására triklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán vas(III)-klorid katalizátor jelenlétében végzett hidratálásával.
Az 1 304 108- sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban közöltek szerint a monoklór-ecetsavat triklór-etilén 150—200 C°-on végzett hidratálásával állítják elő. Hidratálószerként legalább 95s%-os kénsavat vagy óleumot használnak fel.
A fenti eljárás kidolgozói a monoklór-ecetsav képződését elméletileg a következő részfolyamatok lezajlásával magyarázzák:
SO4H2 + CC12 = CHC1 - SO2(OH)—O -CC12—CH2C1 SO2(OH)—O—CC12—CH2C1 + H2O - SO4H2 + CC12(OH)—ch2ci
CC12(OH)—ch2ci - CH2C1—COCl + HCI
CH2C1—COC1+H2O - CH2C1—COOH + HC1
A felsorolt részfolyamatok összevonása alapján a reakció a
CC12 = CHC1 + 2H2O - CH2C1—COOH + 2HC1 egyenlet szerint megy végbe, azaz úgy tűnik, mintha a reakció kizárólag a víz hatására zajlana le.
A monoklór-acetil-klorid közbenső termék képződésén keresztül lezajló reakciómechanizmust azonban a későbbi kutatások nem igazolták. Miként az 516 367 sz. francia szabadalmi leírásból kitűnik, víz és triklór-etilén 90s%-os kénsav jelenlétében, 190 C°-on végbemenő reakciója során termékként kizárólag monoklór-ecetsav képződik.
A 86 192. sz. svájci szabadalmi leírás eljárást ismertet moroklór-acetil-klorid előállítására triklór-etilén és kénsav körülbelül 110 C’-on végrehajtott reakciója útján. Tekintettel : rra, hogy az eljárásban vízmentes (100%-os) kénsavat használnak fel, a monoklór-acetil-klorid képződése nem ala5 pullat a triklór-etilén hidratációján.
A 3 742 047. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leire s szerint a monoklór-acetil-kloridot úgy állítják elő, hog/ triklór-etilén és monoklór-ecetsav elegyét kénsav vagy valamilyen szulfonsavszármazék jelenlétében 75—125 C°-on 10 tárt ák. A reakcióhoz lényegében vízmentes savakat, például 100%-os kénsavat, illetve toluolszulfonsavat, metánszulfonsav;t, etánszulfonsavat vagy klór-szulfonsavat használnak fel. 100%-os kénsav felhasználása esetén a következő bruttó reakcióegyenletnek megfelelő folyamat megy végbe:
CHC1 = CC12 + C1—CH2—COOH + H2SO4-» 2C1CH2—COCl + H2SO4
Az eljárás hátránya, hogy kiindulási anyagként monokló: -ecetsavat igényel, ami igen sok értékes vegyület (például a k ór-acetil-csoportot tartalmazó herbicid vagy parazitael20 lenes hatóanyagok) szintézisének nélkülözhetetlen kiindulási anyaga. További hátrányt jelent, hogy a reakció során igen portosan kell szabályozni a hőmérsékletet, 125 C°-nál magas tbb hőmérsékleten ugyanis melléktermékekként polimerizé lt és szulfonált vegyületek, továbbá dehidratált szárma25 zékok (anhidridek) képződnek.
A 2 070 428. sz. francia szabadalmi leírás szerint az utóbbi reakciót atmoszferikusnál nagyobb nyomáson, sósav jelenlétében játszatják le, és katalizátorként kénsav vagy szulfonsaval helyett vas(III)-kloridot használnak fel. Ez az eljárás — i fenti reakcióhoz hasonlóan — monoklór-ecetsavat igé181498 nyel kiindulási anyagként. További technológiai nehézségek származnak abból, hogy az eljárás folyamatos üzemű végrehajtása során a monoklór-ecetsavat atmoszferikusnál nagyobb nyomáson, olvadék formájában, a vízmentes katalizátort szilárd állapotban, a triklór-etilént pedig folyadékként kell a reaktorba juttatni.
A 2 070 427. sz. francia szabadalmi leírásban ismertetett eljárás az előbbitől csak annyiban tér el, hogy reagensként triklór-etilén helyett 1,1,1,2-tetraklór-etánt használnak fel. Az eljárás gyakorlati megvalósítása során felmerülő nehézségek azonosak a fent ismertetettekkel. Ezért az utóbbi két eljárás a monoklór-acetil-klorid nagyüzemi méretű szintézisére kevéssé alkalmas.
A találmány szerint az ismert eljárások hátrányait kiküszöbölve, egyszerű eljárással, folyamatos üzemben állítjuk elő a monoklór-acetil-kloridot víz és triklór-etilén közvetlen reakciójával. A reakció során adott esetben monoklór-acetilklorid mellett monoklór-ecetsav is képződik. A találmány szerinti eljárásban lezajló főreakciót az alábbi egyenlet írja le:
CHC1 = CC12 + H2O - C1CH2—COC1 + HC1
A találmány szerint tehát triklór-etilént vagy 1,1,1,2-tetraklór-etánt vízzel reagáltatunk. A reakciót folyékony fázisban, részben szuszpendált vas(III)-klorid katalizátor jelenlétében, atmoszferikusnál nagyobb nyomású sósavgázatmoszférában, 80 C° és 180 C° közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
A találmány szerinti eljárásban felhasznált sósavgáz abszolút nyomása 5—80 bár, előnyösen 15—60 bár, célszerűen 20—40 bár lehet.
Azt tapasztaltuk, hogy a fenti értéktartományon belül minden egyes nyomásértékhez tartozik egy olyan hőmérséklet, amelyen a reakció maximális sebességgel megy végbe. Ennek megfelelően minden egyes nyomásértékhez rendelhető egy olyan hőmérséklet, amely optimális eredmények elérését teszi lehetővé. Abban az esetben például, ha a reakciót 30 bár abszolút nyomáson játszatjuk le, 100 C°-nál alacsonyabb és 180 C°-nál magasabb hőmérsékleten a reakció csak elhanyagolható mértékben megy végbe, és a reakció sebessége körülbelül 160 C°-tól kezd csökkenni; így a 30 bár körüli abszolút nyomáshoz tartozó előnyös hőmérséklet-tartomány 140 C°-tól 170 C°-ig terjed.
A találmány szerinti eljárásban a betáplált reagensek — azaz a triklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz — mólarányát rendszerint legalább 0,6-ra állítjuk be. Tapasztalataink szerint a monoklór-acetil-klorid mellett melléktermékként képződő monoklór-ecetsav részaránya fokozódik, ha a fenti mólarány 0,6-hoz közel eső érték. Abban az esetben viszont, ha a mólarány értéke meghaladja a 2-t, jelentőssé válik a melléktermék-képződés; így például a triklór-etilén és a vas(III)-klorid reakciója révén pentaklóretán és perklóretilén képződik [ezzel egyidőben a vas(III)klorid egy része vas(II)-kloriddá redukálódik], a triklóretilén dimerizálódásának eredményeként pedig pentaklórbutadién alakul ki. Abban az esetben tehát, ha ezeket a melléktermékeket kívánjuk előállítani, a triklór-etilén és/ vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz mólarányát célszerűen például 2,5 és 3 közötti értékre állítjuk be.
Ha végtermékként nagy szelektivitással kívánunk monoklór-acetil-kloridot előállítani, a betáplált triklór-etilén és/ vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz mólarányát célszerűen 1,2 és 1,8 közötti értéken tartjuk.
Ha végtermékként egyidejűleg kívánunk előállítani monoklór-acetil-kloridot és monoklór-ecetsavat, a betáplált riklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz mólarányát 0,6 és 1,2 közötti értékre állítjuk be.
A találmány szerinti eljárásban a reakcióközeg súlyára vonatkoztatva 0,1—15 súly% vas(III)-kloridot használunk el. A „reakcióközeg súlya” megjelölésen ebben az esetben a gázfázisban lévő és a folyadékfázisban feloldódott sósav figyelembevétele nélkül meghatározott súlyt értjük. 0,1 súly%-nál kisebb mennyiségű vas(III)-klorid jelenlétében a reakció túl lassan megy végbe, míg ha az elegy 15 súly%íál nagyobb mennyiségű vas(III)-kloridot tartalmaz, a kataizátor elkülönítése és regenerálása nehézkessé válik. Ha a ‘ént ismertetett mellékreakciók következtében a katalizátor egy részéből vas(II)-klorid képződik, a reakcióelegyből ismert módon elkülönített katalizátorban lévő vas(III)-kloriiot klórgázzal, aktív klórt szolgáltató reagenssel (például dóros vízzel, kristályvízzel vagy klór-dioxiddal) vagy a só;av oxidálására alkalmas bármilyen reagenssel vas(III)kloriddá oxidálhatjuk, és az így regenerált katalizátort isiiét felhasználhatjuk a reakcióban.
Egy különösen előnyös eljárásváltozat szerint a vas(III)kloridot vizes oldat formájában adjuk a reakcióközeghez.
Egy előnyös eljárásváltozat szerint a katalizátort a következőképpen regeneráljuk: a reakcióteret elhagyó elegyből ''rakcionálással elkülönítjük a reagálatlan klórozott szénhidrogéneket és a monoklór-acetil-kloridot, majd a kapott elegyet — amely vas(II)-kloridot és vas(III)-kloridot tartalmaz — vízzel kezeljük. Ezután a vas(II)-kloridot például klórgáz<al vas(III)-kloriddá oxidáljuk, és a kapott, vas(III)-kloridot ’artalmazó oldatot visszavezetjük a reakciótérbe.
A reagensek — belépő anyagáramok áramlási sebessége ilapján számítva — rendszerint 1—8 órán át, előnyösen 2—6 órán át tartózkodnak a reakciótérben.
A monoklór-acetil-klorid előállításában kiindulási anyagként felhasznált triklór-etilént a találmány szerint 1,1,1,2tatraklór-etánból is kialakíthatjuk. Az 1,1,1,2-tetraklór:tán a találmány szerinti hidratálási reakció körülményei között legalább részben dehidrohalogénezödik, így a reakfióelegyben triklór-etilént képez. A reakcióelegyben az
1,1,1,2-tetraklór-etán és a triklór-etilén között a reakció hőmérséklettől és a nyomástól függő egyensúlyi arány alakul ki. A találmány szerinti eljárásban tehát triklór-etilén helyett, 1,1,1,2-tetraklór-etánból vagy triklór-etilén és 1,1,1,2tetraklór-etán elegyéböl is kiindulhatunk. Ezt a tényt juttattuk kifejezésre azzal, hogy a reagensek mólarányának meghatározásakor a kiindulási anyagok között az 1,1,1,2-tetraklór-etánt is feltüntettük.
A reakció térből távozó elegy ben lévő 1,1,1,2-tetraklóretán tehát — a monoklór-ecetsavhoz hasonlóan — értékes melléktermék, amely folyamatos üzemmenet esetén a triklórjtilénnel együtt visszavezethető a reakciótérbe. A reakció során adott esetben képződő monoklór-ecetsavat kívánt esetben előnyösen a vas(III)-kloridot tartalmazó eleggyel vezethetjük vissza a reakciótérbe. Ez a megoldás különösen előnyös akkor, ha a vas(III)-kloridot vizes oldat formájában használjuk fel. Ebben az esetben a vas(III)-klorid mennyisége a reakcióelegyben lévő monoklór-ecetsav mennyiségére vonatkoztatva 20 súly%-nál nagyobb érték, és a vas(III)•klorid mennyisége a sav súlyának tízszeresét is elérheti.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
A példákban a „triklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór -etán konverziója” megjelölésen a átalakult (CC12 = CHC1 + CC13 + CH2C1), mól ----------------------------—----· 100 betáplált (CC12 = CHC1 + CC13CH2C1), mól
-2181498 tört értékét értjük. A tört számlálója a reaktorba bevezetett triklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán mólszámának és a reaktort elhagyó triklór-etilén és/vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán mólszámának különbségével egyenlő.
A „monoklór-acetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás” megjelölésen a képződött C1CH2—COCl, mól átalakult (CC12 = CHC1 + CC13CH2C1), mól tört értékét értjük. Hasonlóképpen, a monoklór-ecetsavra vonatkoztatott szelektivitás értékét a képződött C1CH2—COOH, mól átalakult (CC12 = CHC1 + CC13CH2CI), mól tört értéke adja meg.
1. példa
Keverővei, nyomásszabályozóval és szintszabályozóval felszerelt, üvegbélésü acél reaktorba folyamatos üzemben 1264 kg/óra (9,61 kmól/óra) triklór-etilént és 181 kg/óra 40,3s%-os vizes vas(III)-klorid-oldatot [0,45 kmól/óra vas(III)-klorid + 6 kmól/óra víz] vezetünk be. A triklór-etilén és a víz mólaránya tehát 1,6; a vas(III)-klorid mennyisége pedig a reakcióelegy súlyának (a gázalakú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 5,8 súly%-át teszi ki.
A reaktoban uralkodó abszolút nyomást 30 bárra, a hőmérsékletet pedig 150 C°-ra állítjuk be. A reagensek tartózkodási ideje a reaktorban 4 óra. A reaktorból folyamatos üzemben 1257 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a következő:
656,5 kg monoklór-acetil-klorid
9,5 kg monoklór-ecetsav
366 triklór-etilén
141 kg 1,1,1,2-tetraklór-etán kg nagy fajsúlyú klórozott termék (fp.: >150 C% kg vas(III)-klorid kg vas(II)-klorid
A reakció során összesen 5,16 kmól/óra sósavat regenerálunk (ez az érték a gázfázissal folyamatosan elvezetett sósav és a folyadékfázisból nyomáscsökkentés hatására felszabaduló oldott sósav mennyiségének összege).
A katalizátor regenerálási folyamatának első lépésében a folyadékfázis frakcionálásával elkülönítjük a monoklór-acetil-kloridot és a reagálatlan klórozott szénhidrogéneket, majd a maradékként kapott, vas(II)-kloridot és vas(III)-kloridot tartalmazó elegyet vízzel kezeljük, és a vas(II)-kloridot klórgázzal oxidáljuk. A kapott, vas(III)-kloridot tartalmazó oldatot visszavezetjük a reaktorba.
A fenti eljárással elért konverzió 62,3%, a monoklóracetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás 97,0%, a monoklór-ecetsavra vonatkoztatott szelektivitás pedig 1,7%.
klór-etilént és 266,5 kg/óra 27,3 súly%-os vizes vas(III)-klorid-oldatot [0,45 kmól/óra vas(III)-klorid +10,75 kmól/óra viz] vezetünk be. A triklór-etilén és a viz mólaránya tehát 0,81; a vas(III)-klorid mennyisége a reakcióelegy súlyának (a gázai íkú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 7,1 súly%-át teszi ki.
A -eagenseket 1 m3/óra áramlási sebességgel vezetjük be. A reagensek 4 órán át tartózkodnak a reaktorban. A reaktorból 1032 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a következő:
430,5 kg monoklór-acetil-klorid
328 kg monoklór-ecetsav
167 kg triklór-etilén kg 1,1,1,2-tetraklór-etán kg nagy fajsúlyú klórozott termék (fp.: > 150 C*) kg vas(III)-klorid
2,6 kg vas(II)-klorid
10,56 kmól/óra sósavat regenerálunk.
A fenti eljárással elért konverzió 83,3%, a monoklór-acetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás 52,3%, a monoklórecetsavra vonatkoztatott szelektivitás pedig 47,6%.
3. példa
Az 1. példában közöltek szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a reaktorba 1249,5 kg/óra (9,5 kmól/óra) triklór-etilént és 190,5 kg/óra 28,1 súly%-os vizes vas(III)-klo id-oldatot [7,6 kmól/óra víz+0,33 kmól/óra vas(III)klorid) vezetünk be. A triklór-etilén és a víz mólaránya tehát 1,25; a vas(III)-klorid mennyisége a reakcióelegy súlyának (a gázídakú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 4,5 súly%-át teszi ki.
A reagenseket 1 m3/óra áramlási sebességgel vezetjük be. A reaktorból 1188,5 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a következő:
447 kg monoklór-acetil-klorid
172 kg monoklór-ecetsav
393 kg triklór-etilén
119 kg 1,1,1,2-tetraklór-etán kg nagy fajsúlyú klórozott termék (fp.: > 150 C‘)
45,5 kg vas(III)-klorid kg vas(II)-klorid ¢,89 kmól/óra sósavat regenerálunk.
A fenti eljárással elért konverzió 61,1%, a monoklór-acúil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás 68,3%, a mono-klor-ecetsavra vonatkoztatott szelektivitás pedig 31,4%.
4. példa
Az 1. példában közöltek szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a reaktorba 1663,5 kg/óra (12,65 kmól/óra) triklór-etilént és 260,5 kg/óra 37,4 súly%-os vizes vas(III)-klorid-oldatot [9,05 kmól/óra víz+0,6 kmól/óra vas(III)-klorid] vezetünk be. A triklór-etilén és a víz mólaránya tehát 1/; a vas(III)-klorid mennyisége a reakcióelegy súlyának (a gá salakú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 5,9 sú y%-át teszi ki.
A reagenseket 1,33 m3/óra áramlási sebességgel vezetjük be A reagensek 3 órán át tartózkodnak a reaktorban. A reaktorból 1649 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a kevetkező:
2. példa
Az 1. példában közéltek szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a reaktorba 1151 kg/óra (8,75 kmól/óra) tri181498
545 kg monoklór-acetil-klorid
200 kg monoklór-ecetsav
539 kg triklór-etilén
254 kg 1,1,1,2-tetraklór-etán kg nagy fajsúlyú klórozott tennék (fp.: > 150 C°) kg vas(III)-klorid kg vas(II)-klorid
7,54 kmól/óra sósavat regenerálunk.
A fenti eljárással elért konverzió 55,7%, a monoklóracetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás 68,5%, a monoklór-ecetsavra vonatkoztatott szelektivitás pedig 30,1%.
5. példa
Az 1. példában közöltek szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a reaktorba folyamatos üzemben a következő anyagokat vezetjük be: 1097 kg/óra triklór-etilén
196 kg/óra 1,1,1,2-tetraklór-etán (a reaktort elhagyó folya- 20 dékból visszavezetett anyag)
110 kg/óra víz kg/óra monoklór-ecetsav (a reaktort elhagyó folyadékból visszavezetett anyag) kg/óra vas(III)-klorid 95%-át a reaktort elhagyó folya- 25 dékból elkülönített, regenerált katalizátor teszi ki)
A klórozott szénhidrogének (CHC1=CC12+CC13—CH2C1) és a víz mólaránya 1,56. A vas(III)-klorid mennyisége a reakcióselegy súlyának (a gázalakú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 4,9 súly%-át teszi ki.
A reagenseket körülbelül 1 m3/óra áramlási sebességgel vezetjük be. A reagensek 4 órán át tartózkodnak a reaktorban. A reaktorból 1336 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a következő: 690,5 kg monoklór-acetil-klorid kg monoklór-ecetsav
284 kg triklór-etilén
196 kg 1,1,1,2-tetraklór-etán
14,5 kg nagy fajsúlyú klórozott tennék (fp.: > 150 C’) kg vas(III)-klorid kg vas(II)-ktorid
6,11 kmól/óra sósavat regenerálunk.
A fenti eljárással elért konverzió 65%, a monoklór-acetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás pedig 98,9%.
6. példa
Az 1. példában közöltek szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a reaktorba folyamatos üzemben 2125 kg/óra 1,1,1,2-tetraklór-etánt és 260,5 kg/óra 37,4 súly%-os vizes vas(III)-klorid-oldatot [9,05 kmól/óra víz+0,6 kmól/óra vas(III)-klorid] vezetünk be. Az 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz mólaránya 1,4; a vas(III)-klorid mennyisége a reakcióelegy súlyának (a gázalakú és az oldott sósavat figyelmen kívül hagyva) 6 súly%-át teszi ki.
A reagenseket 1,49 m3/óra áramlási sebeséggel vezetjük 5 be. A reagensek 2,7 órán át tartózkodnak a reaktorban.
A reaktorból 1632,5 kg/óra folyadékot vezetünk el (ez az érték nem tartalmazza az oldott sósavat), amelynek összetétele a következő:
864.5 kg monoklór-acetil-klorid
65 kg monoklór-ecetsav
393 kg triklór-etilén
201.5 kg 1,1,1,2-tetraklór-etán kg nagy fajsúlyú klórozott termék (fp.: > 150 C°)
25,5 kg vas(II)-klorid
5 65 kg vas(III)-klorid
20,6 kmól/óra sósavat regenerálunk.
A fenti eljárással elért konverzió 66,9%, a monoklór-acetil-kloridra vonatkoztatott szelektivitás 90,4%, a monoklór-ecetsavra vonatkoztatott szelektivitás pedig 8,2%.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Folyamatos üzemű eljárás adott esetben monoklór-ecetsavat is tartalmazó monoklór-acetil-klorid előállítására triklór-etilénből vagy 1,1,1,2-tetraklór-etánból vas(III)-klorid katalizátor jelenlétében végzett hidratálással, azzal jellemezve, hogy a triklór-etilént vagy 1,1,1,2-tetraklóretánt 5 bár és 80 bár közötti nyomású sósav-atmoszférában 80—180 C*
    30 hőmérsékleten folyadékfázisban hidratáljuk, a triklór-etilént vagy 1,1,1,2-tetrakloretánt és a vizet 1:0,6-nál kisebb mólarányban vezetjük be a reakciótérbe, a vas(III)-kloridot a reakcióelegy összsúlyára vonatkoztatva 0,1—15 súly% mennyiségben vizes oldat vagy szuszpenzió alakjában adjuk 35 a reakcióelegyhez, és az adott esetben képződő monoklór-ecetsavat visszavezetjük a reakcióelegybe, adott esetben vas(Ill)-kloriddal együtt.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a hidratálást 140—170 C*-on végez-
    40 zük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a triklór-etilén vagy 1,1,1,2-tetraklór-etán és a víz mólarányát 1:1,2 és 1 :1,8 közötti értéken tartjuk.
    45
  4. 4. Az 1. igénypont , szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az adott esetben képződő monoklórecetsavat a vas(III)-kloridot tartalmazó oldattal elegyítve vezetjük vissza a reakcióelegybe.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, 50 azzal jellemezve, hogy a reakcióelegyben lévő monoklór- ecetsav súlyára vonatkoztatott 20 súly%-nál nagyobb menynyiségű vas(III)-kloridot vezetjük vissza a reakcióelegybe.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a sósavgáz abszolút
    55 nyomását 20 bár és 40 bár közötti értékre állítjuk be.
HU79RO1015A 1978-03-22 1979-03-21 Process for preparing monochloro-acetyl-chloride and monochloro-acetic acid by means the hydration of trichloro-ethylene HU181498B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7808264A FR2420521A1 (fr) 1978-03-22 1978-03-22 Fabrication de chlorure de monochloracetyle et eventuellement d'acide monochloracetique par hydratation de trichlorethylene

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181498B true HU181498B (en) 1983-07-28

Family

ID=9206143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79RO1015A HU181498B (en) 1978-03-22 1979-03-21 Process for preparing monochloro-acetyl-chloride and monochloro-acetic acid by means the hydration of trichloro-ethylene

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4172957A (hu)
EP (1) EP0004496B1 (hu)
JP (1) JPS54130515A (hu)
CA (1) CA1117139A (hu)
DE (1) DE2960036D1 (hu)
DK (1) DK115279A (hu)
ES (1) ES478879A1 (hu)
FR (1) FR2420521A1 (hu)
HU (1) HU181498B (hu)
IE (1) IE47938B1 (hu)
NO (1) NO150511C (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60197635A (ja) * 1984-03-21 1985-10-07 Central Glass Co Ltd トリフルオロ酢酸誘導体の製造法
DE4301247A1 (de) * 1993-01-19 1994-07-21 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung mehrfach halogenierter Benzotrichloride und Benzoylchloride sowie neue Trihalogenbenzotrichloride und -benzoylchloride
CN104628550B (zh) * 2013-11-07 2016-10-05 王宇阳 一种一氯醋酸制备方法
WO2015175791A1 (en) * 2014-05-16 2015-11-19 Occidental Chemical Corporation Method for making 1,1,3,3-tetrachloropropene

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1304108A (en) * 1917-07-23 1919-05-20 Louis Jacques Simon Process for the manufacture of monochloracetic acid.
FR1488064A (fr) * 1965-07-29 1967-07-07 Ici Ltd Procédé de production de chlorures d'acides chloroaliphatiques
US3742047A (en) * 1969-10-27 1973-06-26 Monsanto Co Preparation of acid chlorides
BE759818A (hu) * 1969-12-04 1971-06-03 Pechiney Saint Gobain

Also Published As

Publication number Publication date
FR2420521A1 (fr) 1979-10-19
JPS5640705B2 (hu) 1981-09-22
NO150511B (no) 1984-07-23
US4172957A (en) 1979-10-30
EP0004496A1 (fr) 1979-10-03
IE790633L (en) 1979-09-22
NO150511C (no) 1984-10-31
NO790933L (no) 1979-09-25
DK115279A (da) 1979-09-23
IE47938B1 (en) 1984-07-25
JPS54130515A (en) 1979-10-09
FR2420521B1 (hu) 1980-08-29
ES478879A1 (es) 1979-07-01
EP0004496B1 (fr) 1980-10-29
DE2960036D1 (en) 1981-01-29
CA1117139A (en) 1982-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6472572B1 (en) Integrated process for synthesizing alcohols and ethers from alkanes
RU2114813C1 (ru) Способы получения 1,1,1,3,3-пентафторпропана, способ получения 1,1,1,3,3-пентафтор-2-галогено-3-хлорпропана, способ получения 1,1,1,2,3,3-гексахлорпропена, способ получения 1,1,1,3,3-пентафтор-2,3-дихлорпропана
US5003117A (en) Process for decabromodiphenyl methane
HU181498B (en) Process for preparing monochloro-acetyl-chloride and monochloro-acetic acid by means the hydration of trichloro-ethylene
US3433838A (en) Purification of perhaloacetones
US3130222A (en) Process for the preparation of aliphatic bromides
US5872291A (en) Process for producing benzoyl chlorides
US2417059A (en) Production of dichlorodifluoromethane
JPH0145456B2 (hu)
KR790001615B1 (ko) 메탄을 옥시염소화 시키는 방법
JPH0352832A (ja) 高められた圧力の下に1,1,1‐トリフルオロ‐2,2‐ジクロロエタンを製造する方法
US4393257A (en) Process for preparing benzotrifluoride and its derivatives
US3760015A (en) Production of vinylidene chloride and methyl chloroform
US4731494A (en) Process for making methyl iodide from methane
US2772306A (en) Process for the preparation of chloronitro-carbamic acid ester
JPH04305544A (ja) パラジクロロベンゼンの製法
JP4058142B2 (ja) 弗化沃化エタンの製造方法
US2820068A (en) Manufacture of halogen compounds
JPS6365665B2 (hu)
JP3788482B2 (ja) アルキルベンゾイルクロライドの製造方法
JP2738152B2 (ja) 核置換塩素化トルエンの製造方法
JPS61118378A (ja) テトラクロロフタル酸無水物の製造法
JPH0476977B2 (hu)
JPS6316371B2 (hu)
JPS59118726A (ja) 1,2−ジクロロエタンの製造方法