HU181054B - Process for producing triptamine derivatives - Google Patents

Process for producing triptamine derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU181054B
HU181054B HU29080A HU29080A HU181054B HU 181054 B HU181054 B HU 181054B HU 29080 A HU29080 A HU 29080A HU 29080 A HU29080 A HU 29080A HU 181054 B HU181054 B HU 181054B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tryptamine
reaction mixture
solution
reaction
alkyl
Prior art date
Application number
HU29080A
Other languages
English (en)
Inventor
Masaaki Kubo
Kenichi Tanaka
Shigeo Fukuda
Original Assignee
Kawaken Fine Chemicals Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kawaken Fine Chemicals Co filed Critical Kawaken Fine Chemicals Co
Publication of HU181054B publication Critical patent/HU181054B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D209/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • C07D209/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings, condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom condensed with one carbocyclic ring
    • C07D209/04Indoles; Hydrogenated indoles
    • C07D209/10Indoles; Hydrogenated indoles with substituted hydrocarbon radicals attached to carbon atoms of the hetero ring
    • C07D209/14Radicals substituted by nitrogen atoms, not forming part of a nitro radical
    • C07D209/16Tryptamines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás triptamin-származékok előállítására. Közelebbről, a találmány olyan új eljárásra vonatkozik, amely szerint különböző triptamin-származékok fenil-hidrazin-származékok és
4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékok kondenzációs-ciklizálási reakciójával állíthatók elő, 0,8-4,0 pH-tartományban.
Ismert, hogy különböző triptamin-vegyületek gyógyászati hatást, például vasodepresszor hatást mutatnak. Az is ismert, hogy a triptamin-származékok felhasználhatók különböző indol- és alkaloid-származékok előállítására.
A triptamin-származékok előállítására több különféle eljárást írtak le. Triptamin-vegyületekhez juthatunk például indol-származékok dekarboxilezésével vagy redukciójával. Ez a módszer azonban sok lépésből áll, és emiatt bonyolult, ugyanakkor alacsony kitermeléshez vezet; éppen ezért a gyakorlatban ipari célokra nem alkalmazható. A triptamin-származékok előállíthatok Fischer-szintézissel is, amely szerint egy fenil-hidrazin-származékot kondenzációs-ciklizálási reakcióba visznek egy butanal-származékkal. Ennek a módszernek a következő változatai ismertek:
1. Triptamin-származékokat állíthatunk elő 4-amino-butanal-dialkil-acetálok és fenil-hidrazin kondenzációs-cikljzálási reakciójával, vízmentes cink-klorid igen nagy feleslege jelenlétében.
A módszer leírása a következő publikációban található meg: J. C. S. 99, 270 (1971). Az eljárás hátránya, hogy a vízmentes cink-kloridot igen nagy feleslegben kell alkalmazni, és a kitermelés alacsony. E hátrányai miatt e módszernek gyakorlatilag nincs 5 ipari jelentősége.
2. Helyettesített triptamin-származékok előáDíthatók 4-klór-butanal és helyettesített fenil-hidrazin-származékok kondenzációs-ciklizálási reakciójával.
Ezt az eljárást ismertetik I.I. Grandberg és mun10 katársai, Khim Geterotsikl. Soedin, (1973) (2) 213-18 cikke és a C. A. 78, 124389P (1973) hivatkozás. A módszer hátránya, hogy a 4-klór-butanalt nehéz megfelelő, gazdaságos kitermeléssel előállítani. E hátránya miatt ez a módszer sem terjedt el az 15 ipari gyakorlatban.
3. Triptamin-származékokat előállíthatunk 4-amino-butanal-dialkil-acetálok és alkoxi-helyettesített fenil-hidrazin-származékok kondenzációs, ciklizálási reakciójával is, ecetsav 25%-os vizes oldatában vagy metanolos sósav-oldatban, megemelt hőmérsékleten.
Az eljárást például a következő publikációk ismertetik: D. Desaty és munkatársai: Croatica Chemica Acta, 33, 83 (1961) és 37, 25 (1965) és C. A. 56, 4710g (1962) valamint 63, 8294d (1965). A 25 módszer csak akkor használható, ha a helyettesített fenil-hidrazin benzolgyűrűje erős elektron-donorként szolgáló alkoxicsoportokkal, így metoxi- és etoxicsopoi tokkal van szubsztituálva. Ha azonban a triptamin-vegyület nem-szubsztituált vagy gyenge elekt30 ron-donor tulajdonságú csoportokkal van helyette181054
-1181054 sítve (ilyenek például a metllcsoport és a hidrogénatom), nem lép kondenzációs-ciklizálási reakcióba a butanal-származékkal.
A találmány olyan új eljárásra vonatkozik, amely.lyel egyszerű módon, nagy kitermeléssel állíthatók 5 elő triptamin-származékok. A módszer további előnye, hogy különböző szubsztituált triptamin-származékokkal is végrehajtható, anélkül, hogy a helyettesítők bomlást szenvednének.
A találmány szerinti eljárással előállítható tripta-10 min-származékok az (I) általános képlettel foglalhatók össze, ahol
R jelentése hidrogénatom, halogénatom vagy 1-6 15 szénatomos alkilcsoport;
R1 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy 7-11 szénatomos fenil-alkil-csoport;
R2 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkil- 20 csoport vagy 7-11 szénatomos fenil-alkil-csoport;
R3 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport vagy egy R4 -CO- általános képletü csoport, melyen 25 belül
R4 1—5 szénatomos alkilcsoport vagy adott esetben
1—4 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített fenilcsoportot jelent; vagy az -Νζ
R2
R3 általános képletü csoport egy n/(CH2)1.
XCO csoportot jelent, ahol értéke 4 vagy 5. 40
Az (I) általános képletben a.....vonalat az adott esetben jelenlevő kötés jelölésére használjuk.
A találmány szerint az (I) általános képletü vegyületek — a szubsztituensek a fenti jelentésűek — 45 úgy állíthatók elő, hogy egy (II) általános képletü fenil-hidrazin-származékot — a képletben R és R1 a fenti jelentésű - egy olyan 4-amino-butanal-dialkil-acetálszármazékkal reagáltatunk, amely legalább egy (III) általános képletü csoportot tartalmaz, ahol 50 R2 és R3 a korábban megadott jelentésű, vizet és/vagy hidrofil szerves oldószereket tartalmazó közegben, 0,8-4,0 pH-értéken.
A találmány szerinti eljárást tehát az jellemzi, hogy a (II) általános képletü fenil-hidrazin-szárma- 55 zékok és a (III) általános képletü csoportot tartalmazó 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékok kondenzációs-ciklizálási reakcióját, vizet és/vagy hidrofil szerves oldószereket tartalmazó közegben, 0,8-4,0 pH-η hajtjuk végre. go
A találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként használt fenil-hidrazin-vegyületek egy erős savval képezett só formájában is felhasználhatók. Ugyanígy, a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékok is felhasználhatók erős savakkal alkotott sók formájában is, ha primer, szekunder vagy tercier aminok vagy acilezett amin formában vannak.
A reagáltatást úgy végezhetjük, hogy a fenil-hidrazin-származékot és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál -származékot külön-külön feloldjuk a reakcióközeg ben, majd az egyik oldatot hozzácsepegtetjük a másikhoz. Egy másik lehetőség, hogy a fenil-hidrazin-származékot és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékot együtt oldjuk fel egy olyan reakcióközegben, amelyben nem reagálnak egymással. Mindkét esetben úgy végezzük a reagáltatást, hogy a reakcióelegy hőmérsékletét előnyösen 60— 140°C-on, még előnyösebben 90-120 °C-on tartjuk, és a reagáltatást 30 perc - 6 óra időtartamig végezzük. Alapvető fontosságú, hogy reagáltatás alatt a reakcióelegy pH-értékét 0,8 és 4,0, előnyösen 1,5 és 3,5 között tartsuk. Ha a reakcióelegy pH-értéke meghaladja a 4,0-et, nem megy végbe a fenil-hidrazin-származék kívánt reakciója a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékkal, és így, csak a kiindulási fenilhidrazin-származék és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék különíthető el a reakcióelegyből. Ha a reakcióelegy pH-értéke 0,8-nál alacsonyabb, különféle mellékreakciók lépnek fel, amelyek csökkentik a kívánt triptamin-vegyület kitermelését. Következésképpen, igen fontos, hogy a reakció egésze alatt 0,8 és 4,0 között tartsuk a pH értékét.
A pH meghatározott tartományban tartására számos módszert alkalmazhatunk. Ezek közül a következőket emeljük ki:
1. A 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék oldatának hozzácsepegtetése során a fenil-hidrazin-származék egy erős savval készült sójának oldatához, egy erős sav híg vizes oldatát is a reakcióelegyhez csepegtetjük, olyan mennyiségben, hogy a ρΗ-érték a kívánt szintre álljon be.
2. A fenil-hidrazin-származék és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék külön-külön elkészített oldatának pH-ját a kívánt értékre állítjuk be, majd az oldatok egyikét hozzácsepegtetjük a másikhoz.
3. A fenil-hidrazin-származék erős savval készült sóját és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékot együtt feloldjuk egy oldószerben, majd a kapott reakcióelegy pH-ját egy erős sav híg vizes oldatával a kívánt értékre állítjuk be, úgy, hogy a két vegyület reakcióba lépjen egymással.
4. 4,0-nél kisebb, előnyösen 0,8-3,8 pH-értékű oldatokat úgy készítünk, hogy a fenilhidrazin-származék egy erős savval készült sójának oldatához egy erős savat adunk. Ezután a kapott savas oldathoz hozzácsepegtetjük a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék oldatát, amelynek ρΗ-ja meghaladja a 4,0 értéket, előnyösen pedig 4,0 és 10,0 között van. A pH-értékek helyes megválasztásával elérhető, hogy egyesítés után a reakcióelegy pH-értéke a kívánt 0,8-4,0 tartományban legyen.
5. Ha a fenilhidrazin-származék erős savval készült sóját visszük reakcióba a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékkal, alkalmas oldószerben, az első vegyületet a sztöchiometrikus mennyiséghez képest feleslegben alkalmazva elérhető, hogy a reakcióelegy pH-értéke a kívánt 0,8-4,0 tartományban legyen.
A találmány szerinti eljáráshoz kiindulási anyagként felhasználható fenil-hidrazin-származékok a (II) általános képlettel foglalhatók össze, míg a felhasználható 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékokra az jellemző, hogy legalább egy (III) általános képletű csoportot tartalmaznak. A képletben R, R1, R2, R3 valamint a szaggatott vonal a korábban megadott jelentésű.
A (II) általános képletü vegyületek közé tartozik például a fenilhidrazin, tolilhidrazin, klór-fenil-hidrazin, bróm-fenil-hidrazin, 1,1-difenil-hidrazin, 1-benzil-l-fenil-hidrazin, 1-metil-l-fenil-hidrazin és 1-benzol· 1 -fenil-hidrazin.
A (III) általános képletü csoportot tartalmazó
4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékok közé tartozik például a 4-amino-butanal-dimetil-acetál,
4-amino-butanal-dietil-acetál, 4-morfolino-butanal-dimetil-acetál, 4-piperidino-butanal-dimetil-acetál,
3,9-bisz(3-amino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxo-spiro- [5,5]undekán, amelyet a következőkben „ATU”•nak jelölünk, és amely az (A) szerkezeti képlettel jellemezhető. Ide tartoznak még a fenti vegyületek Ν-metil-, N-etil-, Ν,Ν-dimetil-, N^N-dietil-, N-ciklohexil-, Ν-toluil-, N-benzil-, Ν-acetil-, N-propionil-, N-benzoil-, Ν-hidroxi-etil-, N-hidroxi-propilés N-hidroxi-butil-származékai.
A 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékok például a következő módszerrel állíthatók elő. Az akril-nitril oxo-konverziójával előállított 0-ciano-propion-aldehidet egy alkohollal acetállá alakítjuk, majd a kapott vegyület cianocsoportját redukálva előállítjuk a megfelelő 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékot. Ha a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-vegyület N-helyettesített származékát kívánjuk előállítani, a vegyület 4-amino-csoportját alkilezzük, arilezzük vagy acilezzük, szokásos eljárásokkal. A (III) általános képletü csoportban a —CH2 0- csoport egy acetál maradéka. Az acetálozandó alkohol egy hidroxil· csoportot tartalmazó alkoholok, így metanol, etanol, propanol és több hidroxilcsoportot tartalmazó alkoholok, így etilén-glikol, 1,3-bután-diol és penta-eritrit közül választható.
A találmány szerinti kondenzációs-ciklizálási reakcióban a fenilhidrazin-származékot a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékkal ekvimoláris mennyiségben alkalmazhatjuk. A kiindulási anyagok bármelyike alkalmazható azonban feleslegben is. Általában a fenilhidrazin-származék erős savval képezett sóját célszerű feleslegben alkalmazni, mégpedig azért, mert a fenilhidrazin-származék gyenge bázis, amelynek erős savval képezett sója enyhén savas, azaz 2 és 4 közötti pH-t alakít ki a reakcióközegben, és így felhasználható arra, hogy a reakcióelegy pH-értékét a reakcióhoz megkívánt tartományba állítsuk be.
A reakcióelegy pH-értékét legalább egy erős szervetlen savval, például sósavval, kénsavval vagy foszforsavval, vagy szerves savval, például benzol-szulfonsawal, p-toluol-szulfonsawal vagy egy erősen savas ioncserélő gyantával állíthatjuk be.
A találmány szerinti reakció végrehajtásához reakcióközegként olyan közeget használhatunk, amely a következő vegyületek közül legalább egyet tartalmaz: víz és szerves oldószerek, például hidrofil alkoholok, például metil-, etil- és propil-alkohol, etilén-glikol, glicerin, hidrofil-glikol-éterek, például etilén-glikol-monoetil-éter, etilén-glikol-monometil-éter és etilén-glikol-dimetil-éter, valamint dioxán. A reakcióközeget az előállítani kívánt triptamin-származék kémiai és/vagy fizikai tulajdonságaitól függően vá5 lasztjuk meg. Például, ha a kívánt triptamin-szánnazék aminocsoportja bázisos tulajdonságú, a reakcióközeg előnyösen fő komponensként vizet tartalmaz. Ha a kívánt triptamin-származék egy aciJezett aminocsoportot tartalmaz, a reakcióközeg legalább egy 10 hidrofil szerves oldószerből vagy legalább egy hidrofil szerves oldószer és víz elegyéből áll.
A találmány szerinti eljárással előállítható (I) általános képletü triptamin-származékok közé tartoznak a következő vegyületek: triptamin, N-acetil-tripta15 min, N-propionil-triptamin, N-benzoil-triptamin, N-toluil-triptamin, N-acetil-N-benzil-triptamin, N-butiril-triptamin, N-benzil-triptamin, N-ciklohexil-triptamin, Ν,Ν-dimetil-triptamin, 1-fenil-triptamin, 1-benzil-triptamin, 1-metil-triptamin, 7-metil-tripta20 min, S-klór-triptamin, 7-klór-triptamin, 5-bróm-triptamin, 4-metil-triptamin, 6-fnetil-triptamin, 5-bróm-N-benzoil-triptamin, 5-klór-NJJ-dimetil-triptamin és 5-metil-N-benzil-triptamin.
Egyelőre nem teljesen tisztázott annak a magya25 rázata, hogy a találmány szerinti kondenzációs-ciklizálási reakció miért játszódik le olyan simán. Megfigyeltük azonban, hogy 4,0 vagy ez alatti pH-értéken a fenil-hidrazin-származék és a 4-amino-butanal-dialkiJ-acetál-származék reakciója a kívánt triptamin30 -származékot szolgáltatja, 0,8 alatti pH-értéken azonban a triptamin-származék nem kívánt módon kondenzációs reakcióba lép a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékkal, és így egy hetero-triciklusos mellékterméket eredményez. Ennek megfelelően, 35 annak érdekében, hogy a triptamin-vegyületet jó kitermeléssel kapjuk, nemcsak arra van szükség, hogy elősegítsük a fenilhidrazin-származék és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék kondenzációs-ciklizálási reakcióját, de a nemkívánatos melléktermékek 40 keletkezéséhez vezető mellékreakciókat is vissza kell szorítani. Ennek érdekében a pH-értéke feltétlenül a 0,8-4,0 tartományban kell hogy maradjon.
A kapott triptamin-származék elkülönítésének módszerét a reakcióelegyből a fenilhidrazin-szárma45 zék típusától·, a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-vegyüleítől és a reakcióközegtől függően kell megválasztani. A triptamin-származékot például úgy távolíthatjuk el a reakcióelegyből, hogy az elegyet jéggel lehűtjük, aminek hatására a triptamin-származék 50 erős savval képezett sója válik ki. További lehetőség, hogy bepároljuk a reakcióelegyet, majd a betöményített reakcióelegyhez vizes lúg-oldatot adunk, és így a triptamin-származék erős savval képezett sóját átalakítjuk a megfelelő szabad bázissá. Ezután a sza55 bad bázis formájában előállított triptamin-származékot szerves oldószerrel, például kloroformmal vagy diklór-metánnal extraháljuk a reakcióelegyből, majd a szerves oldószert ledesztilláljuk az extraktumból, környezeti vagy csökkentett nyomáson, vagy a 50 triptamin-származékot kikristályosítjuk az extraktumból.
A találmány szerinti eljárás új, és lehetővé teszi, hogy különböző triptamin-származékokat kiváló kitermeléssel, igen nagy tisztaságban állítsunk elő. 65 Ezért a találmány szerinti eljárás rendkívüli jelentő3
-3181054 ségű a triptamin-származékok ipari előállítása szempontjából.
Találmányunk további részleteit a következő példákkal szemléltetjük, anélkül, hogy találmányunkat a példákra kívánnánk korlátozni.
A példákban az előállított triptamin-származék kitermelése esetenként megközelíti a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származékra számított elméleti kitermelést. A fenilhidrazin-származék és a 4-amino-butanal-dialkil-acetál-származék oldatainak pH-értékét üvegelektródos pH-mérő felhasználásával határoztuk meg, míg a reakció folyamán a reakcióelegy pH-értékét timol-kék indikátor papírral és/vagy bróm-fenol-kék indikátor papírral vizsgáltuk.
1. példa
N-acetil-triptamin
2,89 g (20 mmól) fenilhidrazin-hidroklorid-sót feloldunk 40 ml víz és 40 ml etilén-glikol elegyében, majd az oldatot keverés közben 97 C-ra melegítjük.
3,50 g (20 mmól) 4-(N-acetil-amino)-butanal-dimetil-acetált külön feloldunk 50 ml vízben és a kapott oldat pH-értékét 10%-os vizes sósav-oldattal 2,73-ra állítjuk be. Amikor az első oldat hőmérséklete elérte a 97 °C-t, az utóbbi oldatot 1 óra alatt hozzácsepegtetjük az előbbihez. A reakcióelegyet további 2 órán át 98-101 °C hőmérsékleten, 1,5-2,3 pH mellett keverjük. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet lehűtjük szobahőmérsékletre, majd a kapott terméket kétszer 150 ml kloroformmal extraháljuk. A kapott kloroformos extraktumokat egyesítjük, majd vízzel mossuk, mindaddig, míg a mosóvíz semleges nem lesz. Az átmosott kloroformos fázisból a kloroformot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A barna olajos anyag formájában viszszamaradt desztillációs maradékot háromszor 30 ml forró benzollal extraháljuk. A kapott benzolos fázisokat egyesítjük, majd kevés petrolétert adunk hozzájuk. A kapott elegyet egy éjszakán át állni hagyjuk, miközben az N-acetil-triptamin kikristályosodik.
Az N-acetil-triptamin kristályait kiszűijük a reakdóelegyből; 2,82 g cím szerinti vegyületet kapunk világossárga, tűszerű kristályok formájában. Kitermelés: 69,6%, olvadáspont: 73-74,5 °C.
2. példa
N-propionil-triptamin
Az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 4,35 g (20 mmól) 4-(N-propionil-amino)-butanal-dietil-acetált használunk 4-(N-acetil-amino)-butanal-dimetil-acetál helyett, és a reakcióelegy pH-értékét 1,7—2,5-ön tartjuk. A kloroformos extraktumból kapott desztillációs maradék barna olajos folyadék, amelyet 60 ml forró toluollal extrahálunk. A kapott toluolos extraktumot jéggel hűtjük. 2,83 g (65,5%) N-propionil-triptamint kapunk, fehér, prizmás kristályokból álló szilárd anyag formájában, amelynek olvadáspontja 82-83 °C.
3. példa
N-benzoil-triptamin
2,16 g (20 mmól) fenilhidrazint feloldunk 100 ml víz és 50 ml n-propilalkohol elegyében, majd az oldat pH-ját 50%-os vizes kénsav-oldattal 3,15 értékre állítjuk be. Ezután 4,80 g (10 mmól) 3,9-bisz(3-N-benzoil-amino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxa-spíro[ 5,5]10 undekánt adunk az oldathoz, és a kapott elegyet 3 órán át visszafolyatás közben forraljuk, ügyelve, hogy az elegy pH-értéke 2,1 és 3,0 között maradjon. A reakció teljessé válása után kétszer 70 ml kloroformmal extraháljuk a reakcióelegyet. A kapott kloroformos extraktumokat egyesítjük, és vízzel mossuk, amíg a mosóvíz semleges kémhatású nem lesz.
Mosás után a kloroformos fázist csökkentett nyomáson desztilláljuk. A kloroform eltávolítása után 20 visszamaradt barna olajos folyadékot 85 ml forró toluollal extraháljuk. A toluolos oldatot lehűtjük, ami az N-benzoil-triptamin kiválásához vezet. 3,24 g N-benzoil-triptamint kapunk (61,4%), világossárga, lemezes kristályokból álló anyag formájában, amely25 nek olvadáspontja 141-142,5 °C.
4. példa
N-tolil-triptamin
3,18 g (22 mmól) fenil-hidrazin-hidroklorid-sót és
5,1 lg (10 mmól) 3,9-bisz(3-N-tolil-amino-propil)-2-4,8,10-tetra-oxa-spiro[5,5]undekánt 80 ml n-propil35 -alkoholban szuszpendálunk. A szuszpenziót 4 órán át visszafolyatás mellett forraljuk, miközben a pH-t 1,0 és 2,2 között tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyből kiszűrjük az n-propilalkoholban oldhatatlan anyagokat. A szűrlétből csökken43 tett nyomáson végzett desztillálással eltávolítjuk az n-propilalkoholt. A desztillációs maradékot 100 ml forró toluollal extraháljuk. A kapott toluolos oldatot lehűtjük. Világossárga, prizmaszerű kristályok formájában 2,56 g (46,0%) N-tolil-triptamin válik ki, 45 melynek olvadáspontja 124-126 °C.
5. példa
N-acetil-N-benzil-triptamin
A 4. példa szerinti eljárással, de a 4-amino-butanal-dialkil-acetál helyett 4,91 g (10 mmól) 3,9-bisz(3-N-acetil-N-benzil-amino-propil)- 2,4,8,10-tetra-oxa55 -spiro[5,5]undekánt használva, és a reakcióelegy pH-értékét 1,2 és 2,0 között tartva szilárd desztillációs maradékot állítunk elő. Ezt elkeverjük 50 ml víz és 100 ml kloroform elegyével, majd a kloroformos fázist elválasztjuk a vizes fázistól. A kapott klo60 roformos oldatot vízzel mossuk, mindaddig, míg a mosóvíz semleges nem lesz. A mosás után visszamaradt kloroformos oldatból a kloroformot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A visszamaradt vörösesbarna olajos anyagot megemelt hőmérsékleten feles oldjuk 100 ml metanolban, majd az oldatot jéggel lehűtjük. Világossárga tűs kristályok formájában
4,37 g (74,7%) N-acetil-N-benzil-triptamint kapunk, amelynek olvadáspontja 120-121 °C.
6. példa
N-butiril-triptamin
2,38 g (22 mmól) fenilhidrazint feloldunk 100 ml izopropanolban, majd 4,38 g (23 mmól) p-toluol-szulfonsavat és 4,15 g (10 mmól) 3,9-bisz(3N-butiril-amino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxa-spiro[5,5]undekánt adunk az oldathoz. Az elegyet 6 órán át visszafolyatás mellett, keverés közben forraljuk, miközben a pH-értéket 1,5 és 3,0 között tartjuk. A reakcióelegyet lehűtjük, és az oldhatatlan anyagokat kiszűrjük a reakcióelegyből. A szűrletből csökkentett nyomáson végzett desztillálással eltávolítjuk az izopropanolt. A desztillációs maradékot, amely barna olajos folyadék, 100 ml forró benzollal extraháljuk, majd a benzolos oldatot lehűtjük szobahőmérsékletre, és egy éjszakán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. 2,40 g (52,1%) N-butiril-triptamint kapunk fehér kristályos anyag formájában, amely 87-88,5 °C-on olvad.
7. példa
N -b enzil- triptamin-hidroklorid
4,33 g (40 mmól) fenil-hidrazint feloldunk 50 ml vízben, majd az oldat pH-ját 10%-os vizes sósav-oldattal 2,48 értékre állítjuk be. Az oldatot felmelegítjük 98 °C-ra, majd egy óra alatt, keverés közben, hozzácsepegtetjük 4,54 g (10 mmól) 3,9-bisz(3-N-benzil-amino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxa-spiro[ 5,5 ]undekán 50 ml vízzel készült szuszpenzióját, amelynek pH-ját 10%-os vizes sósav-oldattal 1,00-ra állítottuk be. Az adagolás alatt az elegy pH-ját 0,8 és 2,0 érték között, a hőmérsékletet pedig 98 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet 3 órán át a fenti körülmények között tartjuk, majd jéggel lehűtjük. A kivált világospiros szemcsés anyagot kiszűijük.
3,10 g (54,0%) nyers terméket kapunk. Ezt etilalkoholból átkristályosítva fehér lemezes kristályok formájában tiszta N-benzil-triptamin-hidrokloridot kapunk, amely 232—233 °C-on olvad.
8. példa
N-ciklohexil-triptamin-hidroklorid
A 7. példa szerinti eljárást követjük azzal az eltéréssel, hogy 4-amino-butanal-dialkil-acetál helyett
4,39 g (10 mmól) 3,9-bisz(3-N-ciklohexil-amino-prop i 1) - 2,4,8,10-t etra-oxa-spiro[ 5,5] undekánt hasz nálunk. A reagáltatás során a reakcióelegy pH-értékét 0,8-1,8 között tartjuk- A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet lehűtjük szobahőmérsékletre, és kiszűijük a kivált szemcsés anyagot. így 3,52 g (63,1%) N-dklohexil-triptamin-hidrokloridot kapunk. A porszerű anyagot etanolból átkristályosítva fehér, lemezes kristályok formájában kapjuk a tiszta N-ciklohexil-triptamin-hidrokloridot, amelynek olvadáspontja 241-244 °C.
9. példa
Ν K -dimetil-triptamin
3,30 g (10 mmól) 3,9-bisz(3-N)N-dimetil-amino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxa-spiro[5,5]undekánt feloldunk 50 ml vízben, majd az oldat pH-ját 85%-os vizes foszforsav-oldattal 0,8-ra állítjuk be. Külön feloldunk 2,16 g fenil-hidrazint 50 ml vízben, majd az oldat pH-értékét 85%-os vizes foszforsav-oldattal 3,67-re állítjuk be. Az oldatot keverés közben felmelegítjük 100 °C-ra, majd egy óra alatt, állandó keverés közben hozzácsepegtetjük az undekán-vegyület oldatát, miközben a pH-t 1,0 és 2,5 érték között, a hőmérsékletet pedig 100 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet további 2,5 órán át változatlan körülmények között tartjuk. A reakció teljessé válása után, a reakcióelegyet 48%-os vizes nátrium-hidroxid oldat hozzáadásával erősen meglúgosítjuk. A reakcióelegyet kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A klorofonnos extraktumokat egyesítjük, vízzel mossuk, míg a mosóvíz semleges nem lesz, majd a kloroformot. ledesztilláljuk. A barna, olajos desztillációs maradékot kétszer 50 ml forró n-hexánnal extraháljuk. Az n-hexános extraktumot egy éjszakán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. Világossárga tűs kristályok formájában NJM-dimetil-triptamin válik ki a reakcióelegyből. A kristályokat kiszűrve 2,67 g (84.1%) terméket kapunk, amely 44,5—46°C-on olvad.
10. példa
1-Fenil-triptamin-hidroklorid előállítása
2,21 g (10 mmól) 1,1-difenÚ-hidrazin-hidroklorid-sót feloldunk 40 ml vízben, és az oldatot keverés közben 90 °C-ra melegítjük. Ezen a hőmérsékleten keverés közben, egy óra alatt hozzácsepegtetjük 1,33 g (10 mmól) 4-amino-butanal-dimetil-acetál 40 ml vízzel készült oldatát, amelynek a pH-ját előzetesen 10%-os vizes sósav-oldattal 1,90-re állítottuk be. Adagolás közben ügyelünk arra, hogy a reakcióelegy pH-ja 1,5 és 2,6 érték között, a hőmérséklet pedig 100°C-on maradjon. A reakcióelegyet további 3 órán át, keverés közben változatlan körülmények között tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet jéggel lehűtjük, és a kapott fekete kristályos anyagot kiszűijük a reakcióelegyből. A fekete kristályokat izopropanolból átkristályosítva fehér, lemezes kristályok formájában 1-fenil-triptamin-hidroklorid-sót kapunk. Kitermelés: 2,00 g (73,3%), a termék 268 °C-on bomlás közben olvad.
L
-511
11. példa
-Benzil-triptamin-hidroklorid
A 10. példa szerinti eljárást követjük azzal az eltéréssel, hogy 2,35 g (10 mmól) 1-benál-l-fenil-hidrazint használunk 2,17 g (10 mmól) 4-amino-butanal-dietil-acetál helyett, és a reagáltatás során a pH-értékét 2,0 és 3,0 között tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A kloroformos extraktumokat egyesítjük, majd csökkentett nyomáson ledesztilláljuk a kloroformot. A világossárga folyadék formájában visszamaradt desztillációs maradékot szobahőmérsékleten hagyjuk megszilárdulni, majd feloldjuk etilalkoholban.
Az etilalkoholos oldatot elkeveijük kevés etilacetáttal, és az elegyet jéggel lehűtjük. 1,64 g 1-benzil-triptamin-hidrokloridot kapunk fehér, apró, tűs-kristályok formájában. Kitermelés: 57,1%, olvadáspont: 176,5-178 °C.
12. példa
-Metil-triptamin- hidroklorid
A 10. példa szerinti eljárást követjük, azzal az eltéréssel, hogy 1,90 g (12 mmól) 1 -metil- 1-fenil-hidrazint oldunk fel 40 ml vízben; 1,37 g (5 mmól) ATU-t oldunk fel 40 ml vízben, és az oldat pH-ját 2,48-ra állítjuk be; és a reakcióelegy pH-ját 2,3-3,2 értéken tartjuk.
A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet csökkentett nyomáson addig töményítjük, míg térfogata eredeti térfogatának körülbelül 1/3-ára nem csökken, majd a betöményített oldatot jéggel lehűtjük. A kapott kristályokat szűréssel elkülönítjük. 1,80 g (85,3%) 1-metil-triptamin-hidrokloridot kapunk, fehér, lemezes kristályok formájában. A kristályokat izopropanolhól átkristályosítva fehér, tűs kristályok formájában 200,5—201 °C-on olvadó terméket kapunk.
13. példa
5-Metil-triptamin-hidroklorid
Egy (A) oldatot készítünk úgy, hogy 40 ml vízhez 2,69 g p-tolil-fenil-hidrazint adunk és az elegy pH-értékét 10%-os vizes sósav-oldattal 2,65-re állítjuk be. Az oldatot keverés közben 97 °C-ra melegítjük. Ezután egy (B) oldatot készítünk úgy, hogy 2,58 g (20 mmól) 4-amino-butanal-dimetil-acetált feloldunk 30 ml vízben, és az oldat pH-ját 2,60 értékre állítjuk be 10%-os vizes sósav-oldat hozzáadásával. A (B) oldatot egy óra alatt hozzácsepegtetjük az (A) oldathoz, miközben a pH-értéket
1,7-2,6 között tartjuk. Ezután a reakcióelegyet felmelegítjük 100 °C-ra, és pH-értékét 1,7-2,6 tartományban tartva keveréssel, 3 órán át visszafolyatás közben forraljuk. Ezután a reakcióelegyet jéggel lehűtjük. Az 5-metil-triptamin-hidroklorid narancssárga lemezes kristályok formájában kiválik a reak cióelegyből. A kristályokat kiszűrve 3,72 g (88,3%) terméket kapunk. A kristályokat etanolból átkristályosítva világossárga tűs kristályok formájában tiszta 5-metil-triptamin-hidrokloridot kapunk, amely 293 °C-on bomlás közben olvad.
Ugyanezzel az eljárással, de az (A) oldat elkészítéséhez 3,49 g p-tolil-fenilhidrazin-hidrokloridot oldva fel 50 ml vízben, a fentivel azonos eredményt kapunk.
14.-17. példák
A 14,—17. példákban az 1. táblázatban megadott vegyületeket állítjuk elő az ugyanebben a táblázatban feltüntetett kiindulási anyagokból. Az
1. táblázatban ezen kívül megadjuk a reakcióelegy pH-értékét a reagáltatás során, és a kapott vegyületek olvadáspontját is.
18. példa
5-Bróm-N-benzoil-triptamin-hidroklorid
1,87 g (10 mmól) p-bróm-fenil-hidrazint és 2,40 g (5 mmól) 3,9-bisz(3-N-benzoil-amino-propil)-2,4-8,10-tetra-oxa-spiro[5,5]undekánt 80 ml 1 súlyrész vízből és 1 súlyrész etilén-glikolból álló reakcióelegyhez adunk, majd az elegy pH-értékét 85%-os vizes foszforsav-oldattal 2,25-ra állítjuk be. A reakcióelegye%2;5 órán keresztül, keverés közben, visszafolyatás mellett 110°C-on tartjuk, ügyelve, hogy a pH-érték 2,0 és 2,7 között maradjon. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A kapott kloroformos extraktumokat egyesítjük, majd vízzel mossuk. A kapott oldatból a kloroformot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A barna, olajos folyadék formájában visszamaradó anyagot feloldjuk 50 ml forró toluolban, majd lehűtjük szobahőmérsékletre. A kapott világossárga, prizmás kristályokat kiszűijük a reakcióelegyből. 2,84 g (82,8%) 5-bróm-N-benzoil-triptamint kapunk, amely 173—174 °C-on olvad.
19. példa
5-Klór-N,N-dimetil-triptamin-hidroklorid
1,79 g (10 mmól) o-klór-fenil-hidrazin-hidrokloridot melegítés közben feloldunk 40 ml vízben. Amikor az oldat hőmérséklete elérte a 98 °C-t, 1,65 g (5 mmól) 3,9-bisz( 3-dimetilamino-propil)-2,4,8,10-tetra-oxa-spiro[5,5]undekán 50 ml vízzel készült oldatát csepegtetjük hozzá egy óra alatt. Az utóbbi oldat pH-ját 10%-os vizes sósav-oldattal előzetesen 2,04-re állítottuk be. A reakcióelegy pH-értékét 1,3-2,0 értéken tartva az elegyet 3 órán át 98 °C hőmérsékleten állni hagyjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet betöményítjük, úgy, hogy térfogata az eredeti térfogat 1/3-ára csökkenjen. A betöményített elegyet jéggel hűtjük. A kivált szilárd, szemcsés anyagot kiszűijük, majd izopropanolhól átkristályosítjuk. 2,35 g (90,7%) 5 -klór-N,N-dimetil-triptamin-hidrokloridot kapunk, fehér, szemcsés kristályos anyag formájában, amely 192-194 °C-on olvad.
1. Tábláza!
A példa száma Fenilhidrazin-származék 4-Amino-butanal-dialkil-acetál-származék A reakcióelegy pH-értéke Kapott triptamin-származék Kitermelés % Olvadáspont (°C)
14. o-tolil-hidrazin ATU 18 -2,6 7-metil-triptamin-hidroklorid 68,2 207-209
15. p-klór-fenilhidrazin ABM 1,0-2,1 5-klór-triptamin-hidroklorid 90,3 295-298
16. o-klór-fenilhidrazin ATU 1,1 -2,3 7-klór-triptamin-hidroklorid 76,4 234-234,5
17. p-bróm-fenilhidrazin ATU 0,9-1,8 5-bróm-triptamin-hidroklorid 92,9 255 (bomlik)
ATU
CH2-1
H2N(CH2)3CH 2c
CH2
ABM H2N(CH2)3CH(OCH3)2
20. példa
5-Metil-N-benzil-triptamin-hidroklorid
A 19. példa szerinti eljárást követjük, azzal az eltéréssel, hogy 19,1 g (12 mmól) p-tolil-hidrazin-hidroklorid és 2,27 g (5 mmól) 3,9-bisz-(3-N-benzil-amino-propil)-2,4,8.10-tetra-oxa-s pír o[ 5.5 Jundekán oldatát használjuk, ahol az utóbbi pH-értékét előzetesen 1,51-re állítottuk be, és a reakcióelegy pH-értékét a reagáítatás során 0,8-1,2 tartofnányban tarljuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet jéggel lehűtjük. A kapott szilárd anyagot kiszűrjük a reakcióelegyből. A szemcséket 7 súlyrész etilalkohol és 3 súlytész etil-acetát elegyéböl átkristályosítjuk. 2,49 g (83,0%) 5-metil-N-benzil-triptamin-hidrokloridot kapunk, fehér, kristályos anyag formájában, melynek olvadáspontja 196-198 °C.
21. példa l-Metil-N,N-dimetil-triptamin-pikrát
A 19. példa szerinti eljárást követjük azzal az eltéréssel, hogy 1,49 g (12 mmól) 1-metil-1-fenil-hidrazint oldunk fel 40 ml vízben, és az oldat pH-értékét 10%-os vizes sósav-oldattal 2,51-re állítjuk be; a reagáltatás során ügyeltünk, hogy a pH az 1,8-2,5 tartományban maradjon. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet 48%-os vizes nátrium-hidroxid oldat hozzáadásával erősen meglúgosítjuk. A reakcióelegyet kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A kapott kloroformos extraktumokat egyesítjük, majd a kloroformot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A sötétvörös olajos folyadék formájában visszamaradó desztillációs Aiaradékőt feloldjuk etilalkoholban, majd az oldathoz pikrinsav etilalkoholos oldatát adjuk. A kapott szilárd anyagot kiszűrjük, majd etilalkoholból átkristályosítjuk. A kapott, narancsszínű, lemezes kristályokat elkülönítjük. 2,91 g (72,1%) l-metil-N,N-dimetil-triptamin-pikrátot kapunk, amelynek olvadáspontja 180-182 °C.
22. példa
Triptamin-hidroklorid
200 ml-es, négynyakú, Dimroth vízelválasztó feltéttel, csepegtető tölcsérrel, hőmérővel és légmentesen záró keverővei felszerelt lombikba 50 ml 1,0 n vizes sósav-oldatot töltünk, mely 50 mmól sósavat és 4,33 g (40 mmól) fenil-hidrazint tartalmaz. Az elegyet keverés közben felmelegítjük 90 °C-ra. Ezután 5,35 g (40 mmól) 4-amino-butanal-dimetil-acetál 40 ml 1,0 n vizes sósav-oldattal készült, 40 mmól sósavat tartalmazó oldatát csepegtetjük a lombikba 2 óra alatt, a csepegtetőtölcséren keresztül. Adagolás közben a pH-t 0,8 és 1,5 között, a hőmérsékletet 90 °C-on tartjuk. Az adagolás befejeztével a reakcióelegyet további 2 órán keresztül változatlan körülmények között tartjuk. Ezután a reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük az eredeti térfogat felére, majd jéggel lehűtjük. A triptamin hidrokloridja szemcsés kristályok formájában kiválik a reakcióelegyből. A kapott só mennyisége 5,59 g (69%), tisztasága 97% és olvadáspontja 248-249 °C.
-715
23. példa
Triptamin-hidroklorid
A 22. példa szerinti eljárást követjük, de 4-amino-butanal-dietil-acetál helyett 6,45 g (40 mmól)
4-amino-butanal-dietil-acetált használunk.
5,02 g triptamin-hidrokloridot kapunk (61%), 96%-os tisztaságban.
24. példa
Triptamin
A 22. példában leírt berendezést használva, 5,80 g (40 mmól) fenilhidrazint feloldunk 50 ml 0,1 n vizes sósav-oldatban, amely 5 mmól sósavat tartalmaz, és a kapott oldatot 78-100 °C közötti hőmérsékleten keveijük. Ezután az oldathoz 1,5 óra alatt hozzácsepegtetjük 5,48 g (20 mmól) ATU oldatát, amelynek pH-értékét vizes sósav-oldattal 7,5-re állítottuk be. A kapott reakcióelegyet további 3 órán át keveijük, miközben a hőmérsékletet 98-100 °C-on, az elegy pH-ját 0,8-2,0 értéken tartjuk.
A reakció teljessé válása után a reakcióelegy pH-ját 10 értékre állítjuk be 48%-os vizes nátriumhidroxid oldat hozzáadásával. A reakcióelegyet kétszer 100 ml kloroformmal extraháljuk. A kloroformos extraktumokat egyesítjük, majd csökkentett nyomáson lepároljuk a kloroformot. A bepárlási maradékot desztilláljuk. 163—165 °C-on, 0,5 Hgmm nyomáson végzett desztillálással világossárga, viszkózus olaj formájában 4,54 g triptamint kapunk, ami 71%-os kitermelésnek felel meg. A triptamint forró benzolban feloldva, majd az oldatot lehűtve le mezes kristályokká alakítjuk.
25. példa
Triptamin
2,90 g (20 mmól) fenil-hidrazin-hidrokloridot feloldunk 50 ml 0,2 n vizes sósav-oldatban, amely 10 mmól sósavat tartalmaz. Az oldathoz hozzáadjuk 2,74 g (10 mmól) ATU 50 ml n-propilalkohollal készült oldatát, amelynek pH-értékét 15%-os, vizes sósav-oldattal 9,0-re állítottuk be. Az adagolást egy óra alatt, csepegtetve végezzük. Ezután 3 órán át 88 C hőmérsékleten, visszafolyatás közben melegítjük a reakcióelegyet, ügyelve, hogy a pH 0,8 és 2,0 érték között maradjon. Ezután a 22. példa szerinti betöményítést és a 24. példa szerinti pH-beállítási, extrahálási, bepárlási és desztillálási műveleteket végrehajtva 2,02 g triptamint kapunk, amely 63%-os kitermelésnek felel meg.
26. példa
Triptamin
A 22. példa szerinti berendezésben 7,23 g (50 mmól) fenil-hidrazin-hidrokloridot és 6,86 g (25 mmól) ATU-t feloldunk 100 ml vízben, és a kapott oldat pH-ját 18,32 g 10%-os vizes sósav-oldat hozzáadásával, amely 50,1 mmól sósavat tartalmaz, 3,03-ra állítjuk be. Az így elkészített reakcióelegyet 4 órán át keveijük, miközben a pH-t az 1,8-2,8 tartományban, a hőmérsékletet pedig 98 °C és 100 °C között tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet a 24. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. 5,12 g (64%) triptamint kapunk.
1. összehasonlító példa
A 25. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy 0,2 n vizes sósav-oldat helyett 50 ml 1 n vizes sósav-oldatot használunk, amely 50 mmól sósavat tartalmaz, és a reakcióelegy pH-ját a 0,08-0,1 tartományban, tehát rendkívül alacsony értéken tartjuk. A desztillálás után azt találjuk, hogy a kapott triptamin mennyisége csak 0,72.g, ami igen alacsony, 23%-os kitermelésnek felel meg, a desztillációs maradék pedig nagymennyiségű gyantaszerű mellékterméket tartalmaz.
27.-30. példák és
2. és 3. összehasonlító példa
Triptamin-hidroklorid
A 27.—30. példákban és a 2. és 3. összehasonlító példákban a 22. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a fenilhidrazin vizes oldatának pH-értékét, az ATU hidrokloridja vizes oldatának pH-értékét, valamint a reakcióelegy pH-értékét a
2. táblázatban megadott értékekre állítjuk be. A
2. táblázatban megadjuk a reakcióelegy pH-ját a reakció teljessé válása után, valamint a kapott triptamin-hidroklorid kitermelését is.
4. összehasonlító példa
Triptamin
7,23 g (50 mmól) fenil-hidrazin-hidroklorid 80 ml 25%-os vizes sósav-oldattal készült elegyét keverés közben 80°C-ra melegítjük. A kapott oldatba 6,86 g (25 mmól) ATU 20 ml 25%-os vizes ecetsav-oldattal készült oldatát csepegtetjük, egy óra alatt. A reakcióelegyet további 20 órán át 80 °C-on keveijük, miközben a pH-t a 6,0-6,5 tartományban tartjuk. A reagáltatás befejezése után a kapott reakcióelegyet vékonyréteg-kromatográfiásan dolgozzuk fel, az előhíváshoz etil-acetát, izopropilalkohol és 28%-os vizes ammónium-hidroxid oldat 45 :35 : 30 térfogatarányú elegyét használva. A szín-előhíváshoz 0,2% ninhidrint tartalmazó etilalkoholt alkalmazunk. A kapott reakcióelegy olyan kis mennyiségben tartalmaz triptamint, hogy mennyiségét vékonyréteg-kromatográfiás módszerrel nem sikerült meghatározni.
-817
2. Táblázat
A példa száma A fenilhidrazin hidrokloridja vizes oldatának pH-értéke Az ATU hidrokloridja vizes oldatának pH-értéke A reakcióelegy pH-értéke a reakció során A reakcióelegy pH-értéke a reakció után A triptamin-hidroklorid kitermelése (%)
27. 1,5 9,0 1,5-4,0 3,75 71
28. 2,35 7,0 1,8-2,4 2,75 66
29. 3,0 5,0 2,2-3,3 2,72 66
30. 2,35 3,0 1,8-2,5 2,30 57
összehasonlító példa
2. 1,5 11,0 4,5-5,7 5,94 -
3. 1,5 1,0 0,5-0,65 0,75 _*
Megjegyzés: * nagymennyiségű melléktennék keletkezik
31. példa
Triptamin
A 22. példa szerinti berendezésben 4,33 g (40 mmól) fenilhidrazin 0,9 n vizes sósav-oldattal készült oldatát töltjük, amelynek pH-értéke 3,0. Ehhez az oldathoz 1,5 óra alatt, 98-100 °C-on hozzácsepegtetünk 50 ml oldatot, amelyet 5,48 g (20 mmól) ATU vízben való feloldásával, majd a pH-érték vizes sósav-oldattal 3-ra történő beállításával állítottunk elő. A reakeióelegyet az adagolás befejeztével további 3 órán át 98-100 °C-on keverjük, miközben a pH-értéket a 2,0-3,0 tartományban tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegy pH-értéke 2,61. A reakcióelegy pH-ját 25%-os vizes nátrium-hidroxid oldat hozzáadásával 10,0-ra állítjuk be, majd kétszer 100 ml kloroformmal extraháljuk. A kloroformos extraktumokat egyesítjük, és a kloroformot csökkentett nyomáson lepároljuk. A bepárlási maradékot csökkentett nyomáson desztilláljuk. A 163-165 °C-on, 0,5 Hgmm nyomáson kapott desztillátum triptamin.
Kitermelés: 4,36 (68%).
32. példa
T riptamin-hidroklorid
5,42 g (37,5 mmól) fenil-hidrazin-hidrokloridot feloldunk 50 ml vízben, és az oldatot a 22. példában ismertetett berendezésbe töltjük, majd 90 °C-ra melegítjük. 3,23 g (25 mmól) 4-amino-butanal-dimetil-acetált feloldunk 50 ml vízben, az oldat pH-értékét 15%-os vizes sósav-oldattal 4,23-ra állítjuk be, majd a kapott oldatot 1,5 óra alatt hozzácsepegtetjük az előző oldathoz. Ezután a reakeióelegyet 2,5 órán át °C-on, visszafolyatás közben forraljuk, miközben a pH-t 2,0-2,8 között tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakeióelegyet az eredeti térfogat felére töményítjük, a betöményített elegyet jéggel lehűtjük, és a triptamin nyers hidrokloridját kiszűrjük. A nyersterméket 85 súly% etanol és 15 súly% víz elegyéből átkristályosítjuk. 3,61 g triptamin-hidrokloridot kapunk, prizmaszerű kristályok formájában, amelyek olvadáspontja 247-249 C. Kitermelés: 62,0%.
33. példa
Triptamin
A 31. példa szerint járunk el, de az ATU oldat pH-ját 2,95-re állítjuk be, 85%-os vizes foszforsav-oldatot használva a vizes sósav-oldat helyett, majd az ATU oldat adagolása után a reagáltatást 5,5 órán át folytatjuk, miközben a reakcióelegy pH-ját 50 1,8-2,5 értéken tartjuk. 2,83 g (44,1%) triptamint kapunk.
34. példa
Triptamin
A 31. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az ATU oldat pH-értékét 2,37-re állítjuk be, 50%-os vizes kénsav-oldat felhasználásával a sósav vizes oldata helyett, és az ATU oldat hozzáadása után a reagáltatást 3 órán át, 1,2-2,1 pH-értéken vé65 gezzük. 3,61 g (56,3%) triptamint kapunk.
-919
35. példa
Triptamin
2,70 g (25 mmól) fenil-hidrazint és 3,43 g (12,4 mmól) ATU-t feloldunk 50 ml n-propil-alkoholban, majd a reakcióelegy pH-értékét p-toluol-szulfonsavval 3,5-re állítjuk be. A reakcióelegyet 4 órán át 97 °C-on, visszafolyatás közben forraljuk, miközben a reakcióelegy pH-ját 2,1-3,0 értéken tartjuk. Ezután a reakcióelegyet lehűtjük szobahőmérsékletre, 4,00 g triptamin-p-toluol-szulfonsav só válik ki, ami 48,1%-os kitermelésnek felel meg. A kristályokat feloldjuk vízben, és a vizes oldatot vizes nátrium-hidroxid oldattal meglúgosítjuk. Ennek hatására tiszta triptamin bázis válik ki az oldatból, amit benzolból végzett átkristályosítással tisztítunk.
36. példa
Triptamin
16,25 g (0,15 mól) fenil-hidrazin 100 ml vízzel készült elegyéhez annyi 15%-os vizes sósav-oldatot adunk, hogy az elegy pH-értéke 3,0 legyen. A kapott oldatot keverés közben 98 °C-ra melegítjük. A kívánt hőmérséklet elérése után a fenil-hidrazinos oldathoz egy óra alatt hozzácsepegtetjük 13,12 g (0,10 mól) 2-(3’-amino-propil)-l,3-dioxa-pentán 80 ml vízzel készült oldatát, amelynek pH-értékét előzetesen 15%-os vizes sósav-oldattal 7,0-re állítottuk. Az adagolás befejeztével a reakcióelegyet visszafolyatás közben 3 órán át 98 °C-on tartjuk. A reakció időtartama alatt a reakcióelegy pH-értéke
2,5 és 3,4 között volt. A reakció teljes lejátszódása után a reakcióelegyet engedjük lehűlni szobahőmérsékletre. A lehűlt reakcióelegyet 48%-os vizes nátrium-hidroxid oldat hozzáadásával erősen meglúgosítjuk, majd kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. Az extraktumot csökkentett nyomáson desztillálva a kloroformot eltávolítjuk. 10,0 g triptamint kapunk, amelynek forráspontja 172-176 °C/ /2 Hgmm, ami 62,7%-os kitermelésnek felel meg.
37. példa i
T riptamin-hidroklorid
8,11 g (75 mmól) fenil-hidrazin 80 ml vízzel készült elegyének pH-értékét 15%-os vizes sósav-ol\ dattal 2,4-re állítjuk be.
A kapott oldatot keverés közben 95 °C-ra melegítjük. A kívánt hőmérséklet elérése után a fenilhidrazinos oldathoz 45 perc alatt hozzácsepegtetjük 9,78 g (50 mmól) 2-(3’-amino-propil)-4-metil-l,3-di, oxahexán 40 ml vízzel készült oldatát. A reakcióelegyet 1,5 órán át visszafolyatás mellett 95 °C x hőmérsékleten tartjuk. A reakció teljessé válása után a reakcióelegy pH-értéke 2,0. Az elegyet jéggel lehűtjük, és közönséges konyhasót keverünk a lehűlt reakcióelegyhez, a nyers triptamin-hidroklorid kicsapása céljából. A csapadékot elkülönítjük a reak10 cióelegyből, és etilalkoholból átkristályosítjuk. 5,2 g triptamin-hidrokloridot kapunk, ami 53% kitermelésnek felel meg.
38. példa
1-(2-( 3-ind öli 1) -etil] -piperidon
1,74 g (12 mmól) fenilhidrazin-hidrokloridot és
2,15 g (10 mmól) 7-(2-oxo-piperidil)-butanal-dimetil-acetált feloldunk 80 ml etilén-glikol-monometil-éterben. Az oldatot visszafolyatás mellett 2 órán át forraljuk. Ezalatt az oldat pH-értéke 1,3 és 2,5 között van. A reakció teljessé válása után az etilén-glikol-monometil-étert csökkentett nyomáson elkülönítjük. A maradékot elkeveijük 100 ml kloroformmal és 50 ml vízzel. A kapott kloroformos fázist elkülönítjük, majd vízzel mossuk, és a kloroformot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. A kapott maradékot kétszer 50 ml forró benzollal extraháljuk. A kapott benzolos oldatokat egyesítjük, és lehűtjük szobahőmérsékletre. 1,52 g (63%) 1-(2-(3-indolil)-etil]-piperidon válik ki, fehér, tűs kristályok formájában. Olvadáspont: 152-154 °C.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás (I) általános képletü triptamin-származékok — a képletben
    R jelentése hidrogénatom, halogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport;
    R1 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy 7-11 szénatomos fenil-alkil-csoport;
    R2 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy 7-11 szénatomos fenil-alkil-csoport;
    R3 jelentése hidrogénatom, 1—6 szénatomos alkilcsoport, 5 -7 szénatomos cikloalkilcsoport vagy egy R4-CO- általános képletü csoport, melyen belül
    R4 1 -5 szénatomos alkilcsoportot vagy adott esetben 1—4 szénatomos alkilcsoporttal helyettesített fenilcsopoitot jelent; vagy /R2 az -N általános képletü csoport egy \r3
    1 értéke 4 vagy 5, a
    - — vonal adott esetben jelenlevő kötést jelent előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletü fenil-hidrazin-származékot - a képletben R és R1 a tárgyi körben megadott jelentésű — vagy savaddíciós sóját egy legalább egy (III) általános
    -1021 képletü csoportot tartalmazó 4-amino-butanal-dialkil-acetállal — a képletben R2, R3 és a - — vonal a tárgyi körben megadott jelentésű - vagy savaddíciós sójával reagáltatunk, vizet és/vagy hidrofil szerves oldószer(eke)t tartalmazó erős savval és/vagy egy erősen savas ioncserélő gyantával 0,8-4,0 értékre beállított pH-jú közegben, majd egy kapott savaddíciós sóból a megfelelő, (I) általános képletü szabad bázist ismert módon felszabadítjuk. (Elsőbbsége: 1980. II. 08.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reagáltatást 2,0 és
  3. 3,5 közötti pH-értéken végezzük. (Elsőbbsége: 1980. II. 08.)
    3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jeliémezve, hogy a reagáltatást 60— -140 °C-on végezzük. (Elsőbbsége: 1980. II. 08.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy hidrofil szerves oldószerként metilalkoholt, etilalkoholt, propilalkoholt, etilén-glikolt, glicerint, glikol-étereket vagy dioxánt 5 használunk. (Elsőbbsége: 1980. II. 08.)
  5. 5. Az 1, igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a pH beállítását egy vagy több következő savval végezzük: sósav, kénsav, foszforsav, benzol-szulfonsav és p-toluol-szulfonsav.
    10 (Elsőbbsége: 1980. II. 08.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja triptamin előállítására, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként fenil-hidrazint vagy savaddíciós sóját és egy olyan 4-amino-butanal-dialkil-acetált 15 vagy savaddíciós sóját használjuk, amelynek (III) általános képletü részében R2 és R3 egyaránt hidrogénatomot jelent. (Elsőbbsége: 1979. II. 08.)
    1 lap képletekkel
HU29080A 1979-02-08 1980-02-08 Process for producing triptamine derivatives HU181054B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP1355179A JPS55105664A (en) 1979-02-08 1979-02-08 Preparation of tryptamine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181054B true HU181054B (en) 1983-05-30

Family

ID=11836294

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU29080A HU181054B (en) 1979-02-08 1980-02-08 Process for producing triptamine derivatives

Country Status (6)

Country Link
JP (1) JPS55105664A (hu)
BE (1) BE881540A (hu)
CH (1) CH642946A5 (hu)
DE (1) DE3004700C2 (hu)
FR (1) FR2448540A1 (hu)
HU (1) HU181054B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9013845D0 (en) * 1990-06-21 1990-08-15 Glaxo Group Ltd Process
US5965582A (en) * 1994-08-03 1999-10-12 Asta Medica Aktiengesellschaft N-benzylindole and benzopyrazole derivatives with anti-asthmatic, anti-allergic, anti-inflammatory and immunemodulating effect
KR20230012501A (ko) 2020-05-19 2023-01-26 사이빈 아이알엘 리미티드 중수소화된 트립타민 유도체 및 사용 방법
CN114230507A (zh) * 2021-12-31 2022-03-25 阜阳欣奕华制药科技有限公司 一种5-甲氧基色胺的制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
JPS55105664A (en) 1980-08-13
FR2448540A1 (fr) 1980-09-05
BE881540A (fr) 1980-05-30
FR2448540B1 (hu) 1983-03-25
CH642946A5 (en) 1984-05-15
DE3004700C2 (de) 1986-01-30
DE3004700A1 (de) 1980-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1739845A3 (ru) Способ получени производных изоиндолинона или их солей
Rodima et al. Synthesis of N-aryl-substituted iminophosphoranes and NMR spectroscopic investigation of their acid–base properties in acetonitrile
SU772484A3 (ru) Способ получени производных бензодиазепинона или их солей
CA1068703A (en) 2-((substituted piperazinyl, piperidinyl or tetrahydropyridinyl)-alkyl)-2,3-dihydro-3-hydroxy-1h-benz (de) isoquinolin-1-ones
HU181054B (en) Process for producing triptamine derivatives
Tolmachev et al. Synthesis and characterization of 4, 5‐dihydro‐1H‐pyrazolo [3, 4b][1, 4] azaphosphinines
CA1082194A (en) Aliphatic sulfamates
JPS60208957A (ja) ピロリドン誘導体の製造方法
BR0013750B1 (pt) Intermediários para a produção de derivados de ácido naftiridina-3-carboxílico
SU578869A3 (ru) Способ получени 4-окси-3-нитрокарбостирилов
US4292323A (en) Phenyl-1,2,3,4-tetrahydrocarbazoles and use thereof
SU999967A3 (ru) Способ получени 6-N-замещенных 6-амино-3-пиридазинилгидразинов или их солей
US3887577A (en) Process for the preparation of 2-imino derivatives of substituted imidazoles
Schaefer et al. Cyanuric chloride derivatives. VI. Rearrangement reactions of 2, 4-dialkoxy-6-amino-s-triazines
US2849454A (en) Gamma (3-indolyl)-gamma-keto-propyl phosphonic acids
Masterova et al. 2-[(3, 5-Diamino-1 H-pyrazol-4-yl) methylidene]-1, 2-dihydro-3 H-indol-3-ones: Synthesis and properties
EP0015786B1 (fr) Imidazo et pyrimido-pyrido-indoles, leur préparation et médicaments les contenant
SU439094A3 (hu)
Lutz et al. Pteridines, LXXVIII Reactions and Properties of 4-Thiolumazine Derivatives
JPS6150946B2 (hu)
EP0738707B1 (en) Dianilinoglutacondialdehyde compound and process for the preparation thereof
US3864330A (en) Benzodiazepine derivatives and production thereof
US4831029A (en) Condensed cyclic triazole derivatives, pharmaceutical compositions and use
HU191978B (en) Process for preparing 6-nitro-1,2-disubstituted pyrazolidine derivatives
SE464025B (sv) Mellanprodukter samt ett foerfarande foer framstaellning daerav

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628