HU181042B - Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine - Google Patents

Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine Download PDF

Info

Publication number
HU181042B
HU181042B HU79ZA408A HUZA000408A HU181042B HU 181042 B HU181042 B HU 181042B HU 79ZA408 A HU79ZA408 A HU 79ZA408A HU ZA000408 A HUZA000408 A HU ZA000408A HU 181042 B HU181042 B HU 181042B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cuttings
grafting
components
bundled
harvested
Prior art date
Application number
HU79ZA408A
Other languages
English (en)
Inventor
Geza Zala
Arpad Soos
Endre Balo
Gyoezoe Szendroedy
Lajos Hegedues
Laszlo Kardos
Laszlo Kantas
Original Assignee
Geza Zala
Arpad Soos
Endre Balo
Gyoezoe Szendroedy
Lajos Hegedues
Laszlo Kardos
Laszlo Kantas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Geza Zala, Arpad Soos, Endre Balo, Gyoezoe Szendroedy, Lajos Hegedues, Laszlo Kardos, Laszlo Kantas filed Critical Geza Zala
Priority to HU79ZA408A priority Critical patent/HU181042B/hu
Priority to AT0160480A priority patent/ATA160480A/de
Priority to DE19803011658 priority patent/DE3011658A1/de
Priority to IT8021124A priority patent/IT8021124A0/it
Priority to FR8007714A priority patent/FR2452872A1/fr
Publication of HU181042B publication Critical patent/HU181042B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G17/00Cultivation of hops, vines, fruit trees, or like trees
    • A01G17/02Cultivation of hops or vines
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G2/00Vegetative propagation
    • A01G2/30Grafting
    • A01G2/32Automatic apparatus therefor

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Developmental Biology & Embryology (AREA)
  • Supports For Plants (AREA)
  • Storage Of Harvested Produce (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Packages (AREA)

Description

2
A találmány tárgya a fásszárú növények, különösen a szőlő vegetatív szaporítása, amely lehetővé teszi a szaporítás nagyfokú gépesítését és egyes műveletek automatizálását, beleértve a szállítást és iskolázást, valamint a dugványozást is.
A korábban kialakított és jelenleg — kisebb-nagyobb eltéréssel — alkalmazott technológia lényege. hogy pl. a manufaktúrában előállított oltásokat fűrészporba, vagy perlitbe speciális oltványosládákban hajtatják. Mind a megelőző, mind a következő munkaműveleteket kézzel végzik. Az oltásokat a végére állított oltványoslá dákba egyedenként helyezik el, miközben az egyes oltások közé kitöltő, szigetelő és klimatizáló közegként, pl. nedves fűrészport rendeznek el. Egy oltványos ládába átlagosan 1700 db oltás fér. A megtöltött ládákat - kézi, vagy egyéb módon pl. targoncával mozgatják. Az előhajtatás során végig ebben az állapotban marad. Amennyiben az előhajtatást követően azonnal iskoláznak (dugványoznak) úgy az oltásokat a beládázás fordított folyamataként egyedenként kiládázzák. Amennyiben a külső hőmérséklet vagy egyéb okok nem teszik lehetővé az iskolázást, úgy e ládákban lehűtik és tárolják az alkalmas időpontig. Ez esetben mind az előhajtatás, mind a későbbi tárolás folyamán megfelelő nedvesség és páratartalomról gondoskodnak. Az iskolázás előtt, a további száradástól paraffinbevonattal utána pedig bakhátalással védik a kiszáradástól. A paraffmozás után az előhajtatott és már hajtással rendelkező oltásokat egyedenként a szántóföldbe dugványozzák. A későbbiekben különb ózó' fito és agrotechnikai eljárásokkal egy vagy két év alatt telepíthető oltványt nyernek 30—35%-os arányban.
Ismeretes továbbá olyan eljárás is, amikor az oltások kiládázása és paraffinozása után a talajba dugványozás előtt dugványozógépbe adagolják. Ilyen dugványozógépen a végtelen láncon levő fogóujjakba 10 kézzel egyedenként helyezik el az oltásokat, miközben a gép haladó mozgást végez és a végtelen lánc befogóujjaiiól az oltások függőlegesen a talajban maradnak.
Széles körben - főleg erdészeti célokra - terjedt el kettős fólia közé - kitöltőanyaggal együtt, pl. perlit, tőzeg — való tekercselés, amely kisméretű, kézzel mozgatható és egyben ilyen állapotban kiültethető. Ez esetben ilyen állapotban történik a felnevelés is.
A fentiekben leírt eljárások hátránya, hogy munka és anyagszükségletük magas, technológiája — a rendkívül gyakori kézi mozgatás miatt - nem vagy csak nehezen tartható be, főképpen azért, mert az oltás nem hoz olyan tartós kapcsolatot létre a két élő komponens között, mely biztosíthatná a megfelelő kalluszképzést. Emiatt a gyakori mozgatás, továbbá az oltás helyének fedetlensége, valamint a kellő rögzítés hiánya a nemes kimozdulását eredményezi, mikor is az eredés romlik. A kellően össze nem illesztett komponensek vízgazdálkodása hiá181042
-1181042 nyos, fertőzési valószínűsége nő, melyek együttes hatásaként az eredés romlik.
A találmány tárgyát képező eljárás a fentiekben leírtakból lényegesen eltér és célja olyan megoldás biztosítása, mely az oltványt előállító üzemek számára olyan egyszerű és üzembiztos technológia kialakítása, amely a manufaktúrában előállított oltványt zárt rendszerré szervezi, ahol a későbbi munkák során minimálisra csökken az elkövethető - hatékonyságot rontó — hibák lehetősége, csökken az anyag és munkaerőigény, optimális körülmények jönnek létre mind fiziológiai, mind gépesítési és automatizálási vonatkozásban.
A találmány szerinti eljárás lényegét képezi, hogy a dugvány illetve oltási komponensek (alany, nemesvessző) pontos és célszerű darabolását automata darabológép végzi. A pontos méretre darabolt dugvány, illetve oltási komponens (alany, nemesvessző) ezután átmérő szerint automata osztályokba sorolódik, hogy a későbbi műveletek termelékenysége és hatékonysága megfelelő legyen.
Az alany és nemes párosítása (oltása, szemzése) után, vagy gyökereztetés esetén a gyökereztetendő anyag egyedeiből egy folyamatosan zsugorfóliázó géppel bálás, pl. körbálás célszerű tekercset készítenek.
A zsugorfóliázó gépen az alsó fóliaszalag és a felső borítószalag külön dobról a vesszők (dugványok, palánták) alatt és felett halad. A felső takarófólia akkor kerül az egymás mellé helyezett veszszőkre, amikor a zsugorítási művelet következik. Oltások esetében takarja az oltás helyét is és szabadon csak a nemes rügyéi dugványok esetében pedig a hajtó rügyet hagyja. Megfelelő fóliavastagság megválasztásával ez az előírás is elhagyható. Az ily módon rázsugorított fólia az oltásokkal, dugványokkal célszerűen tekercsbe csévélhető.
A bálák célszerű mérete olyan, hogy az megfelelő anyagmozgató gépekkel mozgatható, a későbbiekben célgépekkel (pl. iskolázógép) manipulálható legyen.
A fóliaszalagok közé meghatározott térközzel bezsugorított oltásokból, dugványokból készült bálát pl. körbálát célszerűen egy erre a célra alkalmas tárcsára (pl. műanyag) oldhatóan rögzítik és ugyancsak oldható módon a csigavonal mentén feltekert cséve külső végét e célra alkalmas szalaggal leragasztják, vagy más módon rögzítik.
A fóliatekercs menetei közé - célszerűen - semmilyen kitöltőanyagot nem raknak, mert a klimatizálást maga a fólia biztosítja. Kizárólag a talphoz és a rügyre kerül kitöltő anyag (tőzeg, fűrészpor, perlit stb.). Az oltásokat, dugványokat a fóliába zsugorítás után egyedenként nem kezelik, hanem minden következő műveletet és kezelést a tárcsára rögzített bálával végeznek. Ilyen művelet és kezelés pl. az anyagmozgatás, az előhajtatás, hűtés, fertőtlenítés, víztartalom megőrzése stb.
A bálába foglalt oltásokat, dugványokat a technológiai igény szerinti szállítását a tárcsa teszi lehetővé általános szállítóeszközök pl. villamostargonca és egyéb önjáró rakodógép e célra kialakított emelőszerkezetével végzik a bálák fel- lerakását és a szükséges elrendezést.
Az előhajtatott oltás, dugványbálát a speciális tárcsán szállítják a dugványozás, iskolázás helyére, ahol a szállítóeszközről rakodógéppel egy erre a célra kialakított iskolázó, dugvány ózó gépre helyezik. Az iskolázógép több tárcsát, illetve bálát vihet magával, s így pl. a körbálába feltekercselt zsugorfóliacsík hossza nem befolyásolja jelentősen a gép teljesítményét. Az első bála felcsévélésnél vagy hajtogatásnál befejező végét feloldják és a talajban rögzítik. Az oltványiskolázó gép haladómozgásával párhuzamosan letekeredik vagy kihajtogatódik a zsugorfóliaszalag az oltványokkal, dugványokkal egyetemben. A következő bála, illetve cséve végét az első bála kifutásra következő végébe kapcsolják. így az iskolázás művelete teljesen automatizált.
Mint látható az eljárás valóban egyszerű és igen alkalmas a szaporítóanyag termesztés gépesítésére, automatizálására, mert a zsugorítást követően az egyedi műveletek, kezelések elmaradnak, ezen műveletek mindegyike biológiailag optimálisan védett körülmények között zajlanak gépesítve vagy automatizálva és ennek következtében gyorsan illetve a munkaműveletek végzésének legalkalmasabb pillanatában pl. dugványozásnál a fagyok elmúltával.
A zsugorfólia ezen kívül ideális klímaviszonyokat teremt, miáltal a kitöltő közeg majd teljes egészében elhagyható. A zsugorfólia szerepe az iskolában teljesedik ki, mikor is megfelelő mechanikai védelmet nyújt a fiatal növénynek, optimális klímaviszonyokat teremt a víz és gázháztartásában. Mindezek együttesen a ráfordítások csökkenését, a hatékonyság jelentős emelését teszik lehetővé.
A találmányt az alábbi folyamatábra alapján ismertetjük közelebbről.
A mellékelt rajzon az
1. ábra a dugvány illetve oltáskomponensek gépi darabolása, a
2. ábra a dugvány, illetve oltáskomponensek gépi osztályozása, a
3. ábra az oltás oldalnézete, a
4. ábra a dugvány oldalnézete, a
5. ábra az oltványzsugorfóliázó (dugványzsugorfóliázó) automata oldalnézete, a
6. ábra az oltvány illetve dugványkörbála, a
7. ábra az emelő célszerszám, a
8. ábra az anyagmozgató jármű, a
9. ábra a hűtő, illetve hajtatóház, a
10. ábra a szállítójármű, a
11. ábra a területen anyagmozgató jármű, a
12. ábra az oltvány illetve dugványiskolázógép ot dalnézete látható.
Az 1. ábrán látható a technológiai folyamat első lépése, amikor is a dugványokat, illetve oltványkomponenseket 1 automata darabológépen pontos hosszméretre daraboljuk. Az ily módon feldarabolt és alkalmasnak minősített dugványokat (oltványkomponenseket) a munka termelékenységének, valamint az oltáseredés növelése céljából 2 automata osztályozógépen átmérő szerint célszerűen osztályokba soroljuk.
A mind hossz, mind átmérő szerint kiosztályozott oltványkomponenseket 3 összeoltják, illetve a 4 dugványokat, az 5 automata zsugorfóliázógépre helyezik. Az 5 zsugorfóliázó gépen a 7 alsó fóliaszalag és a 8 felső borítószalag külön dobról, a 11 vesszők,
-2181042 dugványok, palánták alatt és felett halad. A 8 telső takarófólia akkor kerül a 11 egymás mellé helyezett vesszőkre, amikor a zsugorítási művelet következik. Oltások esetében takarja a 13 oltás helyét is és szabadon csak a nemes rügyét, dugványok esetében pe- 5 dig a hajtó rügyet hagyja. Az ily módon a 11 oltványokra, dugványokra 12 rázsugorított fólia a 11 oltásokkal, dugványokkal célszerűen 16 tekercsbe, körbálába csévélhető. A 16 körbálák célszerű mérete olyan, hogy az megfelelő anyagmozgató járművel (8. 10 ábra) az arra szerelt emelő célszerszámmal (7. ábra) mozgatható, manipulálható.
A 7, 8 fóliaszalagok közé meghatározott térközzel bezsugorított 11 oltásokból, dugványokból 15 készült 16 körbálát egy erre a célra alkalmas 14 tárcsára oldhatóan rögzítik és alkalmas 15 szalaggal rögzítik.
Az emelés és szállítás (8. ábra) majd hűtés, hajta- 20 tás (9. ábra) ilyen 16 körbálába rögzítetten történik. A hűtés, tárolás, illetve előhajtatás (9. ábra) befejeztével a további anyagmozgatás (8. ábra) a célszerszámmal (7. ábra) történik és a szállítás (10. ábra) illetve a szállítójárműről (11. ábra) lerakodás és dug- 25 vány, illetve oltványiskolázógépre (12. ábra) a területen is jól mozgó anyagmozgató járművel (11. ábra) történik.
Az iskolázógép (12. ábra) több 16 körbálát vihet 3C magával, s igy a 16 körbálába tekercselt 12 zsugorfóliacsík az oltványokkal nem befolyásolja jelentősen az oltványiskolázógép (12. ábra) teljesítményét. Az első 16 körbála befejező végét feloldják és rajz szerint a talajban rögzítik. Az oltványiskolázógép 35 (dugványozógép) (12. ábra) haladómozgásával párhuzamosan letekeredik a 12 zsugorfóliaszalag a 11 oltványokkal, dugványokkal egyetemben. A következő 16 körbála, illetve cséve végét az első bála kifutásra következő végébe kapcsolják. így a folyamat teljesen 40 automatizált.
A találmány szerinti eljárás a fentebb ismertetett módon a legkülönbözőbb vegetatív szaporításit fásszárú növények szaporításának gépesítésére, illetve 45 automatizálására alkalmas.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás fásszárú növények, különösen szőlő vegetatív szaporítására, melynek során a szaporítóanyagot megszedjük, megtisztogatjuk, feldaraboljuk, kötegeljük, adott esetben tároljuk és áztatjuk azzal jellemezve, hogy az oltvány előállításához az oltási komponensek pontos darabolását automata darabológéppel végezzük, majd átmérő szerint automata osztályozógépen osztályokba soroljuk, az azonos osztályba sorolt komponenseket párosítva, oltógéppel, önmagában ismert módon az oltást elvégezzük, az oltási komponenseket megfelelő térközzel fóliaszalagok közé bezsugorítjuk, az oltásokra ily módon rázsugorított fóliaszalagokat célszerűen tekercsekbe csévéljük és erre a célra alkalmas, anyagú illetve méretű tárcsára oldhatóan rögzítve körbálákat képezünk, a körbálákat az eljárás igénye szerint szállítóeszközökkel a tárolás, illetve a hajtatás helyére szállítjuk és adott esetben önmagában ismert módon hűtjük és előhajtatjuk, erre a célra kialakított iskolázógéppel iskolázzuk, az iskolázott oltásokat önmagában ismert módon gondozzuk, kitermeljük, válogatjuk, osztályozzuk, kötegeljük és tároljuk.
  2. 2. Eljárás fásszárú növények, különösen szőlő vegetatív szaporítására, melynek során a szaporítóanyagot megszedjük, letisztogatjuk, feldaraboljuk, kötegeljük, adott esetben tároljuk és áztatjuk azzal jellemezve, hogy a gyökeres vessző előállításához a viszszavágott dugványokat megfelelő térközzel bezsugorítjuk fóliaszalagok közé, a dugványokra ily módon rázsugorított fóliaszalagokat célszerűen tekercsbe csévéljük és erre a célra alkalmas anyagú és méretű tárcsára oldhatóan rögzítve körbálákat képezünk, az eljárás igénye szerint szállítóeszközökkel a tárolás, illetve a hűtés, hajtatás helyére szállítjuk, adott esetben önmagában ismert módon hűtjük, hajtatjuk, majd erre a célra kialakított dugványozó géppel dugványozzuk és a dugványokat önmagában ismert módon gondozzuk, kitermeljük, válogatjuk, osztályozzuk, kötegeljük és tároljuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy az oltásokat 3-8 cm térközzel úgy zsugorítjuk be a fólia szalagok közé, hogy a fólia az oltás helyét is takarja és csak a nemes, illetve a dugvány hajtó rügyét hagyja szabadon.
HU79ZA408A 1979-04-06 1979-04-06 Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine HU181042B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU79ZA408A HU181042B (en) 1979-04-06 1979-04-06 Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine
AT0160480A ATA160480A (de) 1979-04-06 1980-03-25 Verfahren zur vegetativen vermehrung von holzpflanzen
DE19803011658 DE3011658A1 (de) 1979-04-06 1980-03-26 Verfahren zur vegetativen fortpflanzung von pflanzen mit lignoesen stengeln, insbesondere weinreben
IT8021124A IT8021124A0 (it) 1979-04-06 1980-04-01 Processo per la riproduzione vegetativa di piante con gambi legnosi, in particolare viti.
FR8007714A FR2452872A1 (fr) 1979-04-06 1980-04-04 Procede de reproduction vegetative de plantes a tiges ligneuses, en particulier de vignes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU79ZA408A HU181042B (en) 1979-04-06 1979-04-06 Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181042B true HU181042B (en) 1983-05-30

Family

ID=11003046

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79ZA408A HU181042B (en) 1979-04-06 1979-04-06 Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine

Country Status (5)

Country Link
AT (1) ATA160480A (hu)
DE (1) DE3011658A1 (hu)
FR (1) FR2452872A1 (hu)
HU (1) HU181042B (hu)
IT (1) IT8021124A0 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3303579A1 (de) * 1983-02-03 1984-08-23 Fährenkämper GmbH & Co KG, 4972 Löhne Mechanisch gestuetzte blume
BG38342A1 (en) * 1983-06-15 1985-12-16 Peev Machine for vine engrafting
JPS60262537A (ja) * 1984-06-07 1985-12-25 三菱樹脂株式会社 切り花のくきを被覆するためのpvc熱収縮性チユ−ブ
RU2446674C2 (ru) * 2010-03-29 2012-04-10 Государственное научное учреждение Всероссийский научно-исследовательский институт орошаемого овощеводства и бахчеводства Российской академии сельскохозяйственных наук Способ выращивания корнесобственных саженцев винограда при капельном орошении и машина для его осуществления

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1757680A1 (de) * 1968-06-01 1971-05-13 Hermann Jaeger Verfahren und Vorrichtung fuer die Weinrebenveredlung

Also Published As

Publication number Publication date
IT8021124A0 (it) 1980-04-01
FR2452872A1 (fr) 1980-10-31
DE3011658A1 (de) 1980-10-16
ATA160480A (de) 1982-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU194678B (en) Band or band coil for receiving living matters particularly plants or propagating matters
US20130152465A1 (en) Methods for Rapidly Growing A Tree
RU2012139974A (ru) Способ быстрого выращивания дерева (варианты)
HU181042B (en) Method for vegetative propagating plants of woody stalk particularly vine
US3134196A (en) Plant husbandry packaging and method
KR100663334B1 (ko) 사과자근대목 생산 방법
US9237688B2 (en) Root rope for planting plant root material, and method of use
CN107371828A (zh) 一种用超长接穗嫁接改造果树的方法
CN106561381A (zh) 一种培育观赏性造型树的方法
CN108834600B (zh) 一种紫薇高接换种的嫁接方法
Zabadal Growing table grapes in a temperate climate
CN208242240U (zh) 一种席草自动捆扎设备
JPH05304804A (ja) 球根類の植付収穫方法
CN108307776A (zh) 一种席草自动捆扎设备
JP2021087397A (ja) ブドウ剪定枝の活用方法
CN1957667A (zh) 嫁接塑料套袋薄膜带制作及其扎缚方法
CN116171784B (zh) 中华青荚叶的快速育苗方法
NL1044275B1 (en) Method of preparing a plant for transport, and an apparatus
SU1586609A1 (ru) Способ производства привитого посадочного материала
Kumar Off season air layering in litchi: A prudent and efficient approach
Leihner et al. Current practices in the production of cassava planting material
HU191286B (en) Method for making rooted grafit or cutting as well as device for forming cover used at the method
SU1630668A1 (ru) Способ выращивани саженцев плодовых культур
CN118252036A (zh) 一种山核桃高枝嫁接方法
Ellenwood et al. Budding and grafting on hardy apple stocks