HU180290B - Process for cleaning 1,2-dichloro-ethna - Google Patents

Process for cleaning 1,2-dichloro-ethna Download PDF

Info

Publication number
HU180290B
HU180290B HU76SA2990A HUSA002990A HU180290B HU 180290 B HU180290 B HU 180290B HU 76SA2990 A HU76SA2990 A HU 76SA2990A HU SA002990 A HUSA002990 A HU SA002990A HU 180290 B HU180290 B HU 180290B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dichloroethane
chloroprene
chlorination
chlorinated
chlorine
Prior art date
Application number
HU76SA2990A
Other languages
English (en)
Inventor
Ramsey G Campbell
Wendell E Knoshauc
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of HU180290B publication Critical patent/HU180290B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/013Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens
    • C07C17/02Preparation of halogenated hydrocarbons by addition of halogens to unsaturated hydrocarbons
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C17/00Preparation of halogenated hydrocarbons
    • C07C17/38Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C17/395Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to a chemical modification of at least one compound

Description

A találmány tárgya eljárás 1.2-diklór etán tisztítására etilénnek 1,2-diklór-etánná történő klórozásánál alkalmazott folyékony közegben 85 és 160 °C közötti ..hóméraékleten. Ilyen típusu eljárást ismertet például a 2 427 045 számú német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási irat.
Ilyen tipusu eljárást ismertet az 1 251 127 számú na;:ybritannial szabadalmi leírás is.
A 2 427 045 számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratban a klórozási reakcióhoz alkalmazott folyékony közeg két szénatomos cseppfolyó klórozott szénhidrogén, illetve két vagy több ilyen vegyület keveréke. A folyékony közeg tehát
1,2-diklór-etánból, 1,1,2-triklór-etánból vagy e két vegyület elegyéből áll.
A hivatkozott német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási irat eljárásának egyik foganatosítási módja - amelyet az 1 251 127 számú nagy-brltannial szabadalmi leírás tartalmaz abban foglalható össze, hogy a vinil-klorid előállítása során az 1.2-diklór-etán pirolizise utján kapott reakcióelegy frakcionálási szakaszából visszanyert 1,2-diklór-etán anyagaramot klórozásra alkalmazott reakclórendszerbe vezetik be. A hivatkozott német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási irat szerint az 1,2-diklór-etán a körfolyamatban tartott folyékony közeget képezi. A klórozó reaktorral összekapcsolt frakcionáló oszlop arra szolgál, hogy a klórozó reaktorból származó 1,2-diklór-etánt frakcionalják, illetve a plrollzises eljárásból vagy más forrásokból visszanyert nyers 1,2-dlklór-etánból a szennye-1180.290 zéseket eltávolítsák. A frakoionáló oszlopról elvezetett tisztított 1,2-()1 klór-etán visszavezethető a plrollzlskemencébe.
A plxolizls frakoionáló szakaszából a klórozó reaktorba bevezetett diklóretánáram gyakran tartalmaz kisebb, de azért jelentős mennyiségű kloroprént. emellett eíjyéb 4 szénatomos klórozott szénhidrogént is. így például klóroprén-tartalma 0,01-0,3 mól% lehet. Az eljárás során a kloroprén tovább polimer íz ál ódhat, ezáltal az oszlopot és/vagy az azzal összekapcsolt vezetéket eltűrni.
A hivatkozott német szövetségi köztársaságban közrebocsátási irat szerint az előbb említett polimerizáció megelőzése céljából a visszavezetett diklór-etán anyagáramot eloklórozásnak vetik alá, hogy a kloroprén klórozása még azelőtt végbemenjen, mielőtt a visszavezetett anyagáramot a klórozásl főszakaszban alkalmazott reaktorxendszerbe bevezetik. Az előklórozás során a kloroprén magasabb forráspontu klórozott vegyületekké alakul át, amelyek már nem polimerizálódnak és vagy a főklóxozó reaktorral összekapcsolt frakoionáló oszlopból /a hivatkozott német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási irat 19 vezetékén keresztül, amely a frakoionáló oszlop aljához kapcsolódik/ vagy magának a klórozásl reaktornak az alsó részéből /a vezetéken keresztül/ vezethetők el.
Az 1 266 676 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás eljárást ismertet kloroprénnek az 1,2-dlklórétántói történő elválasztására többlépéses reakció során, mely szerint az etilén először diklór-etánná klórozzák, a diklór-etánból krakkolással vlnil-kloridot állítanak elő és a krakkóit diklór-etánt a klórozó reaktorba vezetik vissza. A kloroprént úgy távolitják el a diklór-etánból /a berendezés eldugulásának megelőzése céljából/, hogy azt vae/III/-klorid jelenlétében klórozzak, igy a diklóretánhoz képest magasabb forráspontu terméket kapnak, amely a diklór-etán mellől könnyen elválasztható.
A kloroprén klórozására az. 1 266 676 számú nagybritanniai szabadalmi leirás szerint három módszert javasolnak:
a/ a kloroprént tartalmazó diklór-etánt a főklórozó reaktorba vezetik be, ahol a kloroprént klórral vas/III/- klorid jelenlétében az etilénnek diklór-etánná történő klórozásával egyidejűleg klórozzák;
b/ az alacsony forráspontu komponensek desztillálására használt oszlop fejrészén legalább az egyik KLor opr ént tartalmazó frakciót magasabb forráspontu vegyületekké alakítják át klóxozással és a klórozott fejterméket visszavezetik az oszlopba, a magasabb forráspontu vegyületeket a berendezés alján eltávolítják és az oszlopnak a magas forráspontu komponensek frakclonálására alkalmas részébe vezetik;
c/ az alacsony forráspontu komponensek desztillálására használt oszlopban a fejterméket klórozzák és a klórozott fejterméket visszavezetik az oszlopba, míg a diklór-etánt mellékáram formájában eltávolítják az oszlopból. A főklórozó reaktort 50 °C körüli hőmérsékleten üzemeltetik.
Azt találtuk, hogy ha 85 °0 feletti hőmérsékleten üzemeltetett klórozó reaktorba kloroprént /az 1 266 776 számú nagybritanniai szabadalmi leírással összhangban/ vagy klórozott kloroprén származékokat /a 2 4-27 04-5 számú német szövetségi köztáraasáj-beli közrebocsátási iratnak megfelelően/ vezetünk be, akkor Ö5 °c feletti, főként 85 és 160 ÖC közötti hőmérsékleten csökken a klórra számított 1,2-diklór-etán kitermelés. A főkló-2180290 rozó reaktorban meglepő módon ugyanis a kloroprén nem csupán a legközelebbi analógnak megfelelő magasabb forrpontu származékká, főként trlklóx-butánna alakul át, hanem magasabb forrásponté egészen a teljesen klórozott butánig terjedő származékká klórozódlk. Hasonlóképpen a részben klórozott kloroprén-származékók is ilyen feltételek mellett továbbklórozott vegyületekké alakulnak át. Ezeket a magas forxáspontu továbbklórozott vegyületeket eltávolítják a reaktorból, majd megsemmisítik és igy klórveszteséget okoznak. A német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási irat szeriht a visszavezetett diklór-etánnak a főklórozó reaktorba történő bevezetése előtt az előklórosási lépésben 1 mól klóroprénre legfeljebb 3 mól klórt alkalmaznak. Ha azonban mól klóroprénre számítva 3 mól klórt alkalmaznak, akkor az eljárásban a klór nagy feleslegben,van jelen, és Így a nagyobb mértékben klórozott vegyületek a főklórozó reaktorban tovább klórozódnak, ennek következtében további klórveszteség lép fel.
Ezt a helyzetet nem javítja az a korábban javasolt módosítás sem, hogy a főklórozó reaktorral összekapcsolt frakcionáló oszlopba részben klórozott 1,2-diklór-etánt vezetnek vissza, vagyis ezt a terméket a frakoionáló oszlopba és nem a reaktorba önmagában vezetik. A részben klórozott kloroprén-származékok nem távoznak az oszlop fejrészén vagy oldalsó anyagáramok alakjában, hanem az oszlopban lefelé haladnak és végül belépnek a klórozó reaktorba, ahol tovább klórozódnak.
A találmány célkitűzése, javított eljárás kloroprén eltávolítására 1,2-diklór-etánból. Az 1.2-dlklór-etánt az etilén klórozására alkalmazott, 85 °C feletti hőmérsékleten üzemelő reaktorba vezetjük be.
A találmány további célkitűzése, hogy az etilén klórozásánál - amelynek során az 1,2-diklór-etánt visszavezetjük a reaktorba - csökkentsük a klórveszteséget.
A találmány tárgya eljárás 1,2-diklór-etán tisztítására etllénnek 85-160 °0 hőmérsékleten 1,2-diklór-etánná történő klórozásánál alkalmazott cirkuláló folyadékfázisban a nyers 1.2-diklór-etánnak a reakciózónából az elpárologtató zónába történő vezetésével, az elpárologtatott szennyezett 1,2-diklór-etánnak a lepárlásával, a kapott tiszta 1,2-diklór-etan elvezetésével és a cirkuláló folyékony reakcióközegnek az elpárologtató zónába történő visszavezetésével. A találmány szerint az adott esetben a vinil-kloxid piroliziséből származó, legfeljebb 0,3 mól% kloroprént tartalmazó nyers 1,2-diklór-etánt 0-100 °C hőmérsékleten adott esetben valamilyen klórozó katalizátor jelenlétében 0,5-2,0 mól klór/mól kloroprén mennyiségű klórral klórozzuk, a klórozott klóroprén-azármazékokat elválasztjuk az 1,2-diklór-etán mellől és az 1,2-diklór-etánt visszavezetjük az etilén-klórozási reakciózónába.
A találmány szerinti eljárás bármilyen 1,2-diklór-etán gyártásnál alkalmazható, amelynek során etilént és klórt 85 °C fe-~ lett! hőmérsékleten reagáltatunk.-Az egyszerűség céljából a*találmány szerinti eljárást a 2 427 045 számú német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási iratban vázolt eljárás keretében ismertetjük és bemutatása oéljából a csatolt ábrákra ia hivat-1 kozunk.
Az 1. ábra a találmány szerinti eljárást szemlélteti etilénnek 1,2-diklór-etánná történő klórozasára alkalmazott eljárásban általánosságban.
-3180.290 α 2. ábra pedig a találmány szerinti eljárást részletesen, a már megadott, a német szövetségi köztársasag-bell közrebocsátást iratban Ismertetett eljárással kombinálva Ismerteti.
Az 1. ábra kapcsán tehát az eljárást az alábbiakban Ismertetjük:
Az 5 vezetéken etilént és a 6 vezetéken klört a klórozóreaktorból álló 1 klórozószakaszba vezetjük be. A klórozóreaktor tetszés szerinti ismert kivitelű és frakcionáló oszloppal van összekapcsolva abból a célból, hogy a reaktorban képződött terméket egy vagy több frakcióra válasszuk szét. A klározási szakaszból legalább három főfrakclót regenerálunk: az 1,2-diklóretán frakciót /7 anyagáram/, az 1,2-dlklór-etánnál könnyebb, alacsonyabb forráspontu frakciót /8 anyagáram/ és az l*2-dikíóretán forráspontjánál magasabb forrásponttal rendelkező frakciót /9 anyagáram/. A klórozóxeaktőrt 85 °C - 160 °cf előnyösen 85-140, legcélszerűbben pedig 85 és 120 °C közötti hőmérsékleten működtetjük. A klórozási reakciót egy vagy több 2 szénatomos klórozott szénhidrogénből álló folyékony közegben folytatjuk le. Ez a közeg előnyösen 1,2-diklór-etán, 1,1,2-triklór-etán vagy ezek elegye. A folyékony közeg egy részét az 1,2-diklór-etán arammal együtt távolitjuk el a klórozó reaktorral összekapcsolt frakcionáló szakaszban.
Ha a klórozó reaktor például az 1,2-dlklór-etán pirolizise utján vlnil-kloridot gyártó üzemben helyezkedik el, akkor előnyösen a nem pixolizálódott diklór-etán egy részét vagy annak teljes mennyiségét a klórozási szakaszba vezetjük vissza, hogy a klórozó reaktorral összekapcsolt frakcionáló oszlop/ok/-ban a frakcionálás és a tisztítás megtörténjen. A nem krakkolódott 1.2-diklór-etán gyakran kisebb mennyiségben, általában 0*1-0,j mol%-ban kloroprent és egyéb nem teljesen klórozott 4 szenatomos szénhidrogént, igy l,4-diklór-bután-2-t tartalmaz. Az előbbiekben már utaltunk arra, hogy a kloxoprén és/vagy más nem teljesen klórozott 4 szénatomos szénhidrogén /például parciálisán klórozott klóroprén-származékok/ bevezetése a 85 °C felett történő klórozási szakaszba tulklórozott négy szénatomos szénhidrogének képződéséhez vezet, amelyeket hulladékként kell megsemmisíteni. Hasonlóképpen a 2 427 045 számú német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátási iratban az előklórozásl lépesben történő klóroprén-klórozás szintén további klóxmennyiségek felhasználását igényli, amelyeket végső fokon szintén hulladék formában kell megsemmisíteni, ha az előklórozásl lépésben kapott termékeket a főklórozáai szakaszba vezetjük be.
A találmány szerint a nem plroLizált 1,2-diklór-etán-áramot a 10 vezetéken klórozószerrel reagáltatjuk és igy a kloroprént parciálisán olyan termékekké klórozzuk, amelyek az 1,2-dlklór-etánhoz képest magasabb forrásponttal rendelkeznek.
A parciális klóxozás elvégezhető tetszés szerinti ismert módszerrel, amennyiben a módszer neri befolyásolja jelentősebben a kívánt vegyületek képződését a főanyagáramban vagy nem visz be kedvezőtlen szennyeződéseket a folyamatba. Előnyös klórozószer maga a klórgáz, amelyet cseppfolyós vagy gázalakban alkalmazunk. Egyéb a kloroprén klóxozasára megfelelő klórozószer például az alurain 1 un-klórid lehet. A klóroprénen kívül, a szenynyeződésként jelenlévő egyéb négy szénatomos klórozott szénhidrogéneket is tovább klórozhatjuk az 1,2-diklór-etánban.
A részleges klór ozást 0 és 100 °c közötti hőmérsékleten
-4180.290 v égozzíik. Az előnyös hőmérsékleti tartomány 20 és 60 °C. 100 °Q feletti hőmérsékleten a klórozási folyamat szelektivitása csökken é.s bizonyos mennyiségű 1,2-dlklór-etán is tovább klórozódhat. Ha klórozószerként klórt alkalmazunk, akkor a klórt katalizátor nélkül vag;y valamilyen ismert klórozó katalizátor, igy vns/III/-klorid jelenlétében alkalmazzuk. 1 mól kloroprénre számítva 0,5-2,0 előnyösen 0,85-1-,75 mól klórt alkalmazunk. A legcésteriibb mennyiség 1 mól kloroprénre számítva 0,95-1,5 mól klór. A roakciót környezeti hőmérsékleten végezzük, azonban a nyomást tetszés szerint változtathatjuk.
A találmány szerinti eljárást részletesen a kloroprénnek klórral történő klórozá.sa sőrém ismertetjük, de egyéb klórozószerek is azonos módon alkalmazhatók.
Λ parciális klórozást vagy egy különálló 5 előklórozási szakaszban végezzük vagy külön berendezés alkalmazása nélkül egyszerűen a 10 vezetékbe klórt vagy egyéb klórozószert vezetünk be. A kloroprént és adott esetben e éb jelenlévő négy szénatomon vegyületek klórozott származékait tartalmazó 1,2-diklór-etánt a ÍJ vezetéken keresztül a 4 desztilláló berendezésbe vezetjük be, amely egyszerű lemezes elpárologtató. Λ 4 berendezésben az 1,2—dlklór—etánt könnyen elválaszthatjuk a kloroprén klórozott származékai mellől. Az 1,2-diklór-etánt az oszlop fejtermékeként vezetjük el és adagoljuk a 14 vezetéken keresztül az 1 főklórozó reaktorba. A kloroprént és adott esetben egyéb jelenlévő négy szénatomos vegyületek klórozott származékait fenéktermék alakjában a 15 vezetéken keresztül ürítjük le a 4 berendezésből és célszerűen a 9 vezetéken vezetett, azonos klórozási szakaszbólszármazó magasforráspontú frakcióval egyesítjük. Az egyesített magasforrás pontú frakciót és kátrányt a 2 desztilláló üstben dolgozzuk fel, az 1,2-diklór-etánt eltávolítjuk és a 16 vezetéken keresztül a klórozóreaktorba vezetjük vissza. A kloroprén klórozott származékait tartalmazó magas íorráspontu frakciót a 17 vezetéken keresztül eltávolítjuk a desztilláló üstből és a hulladékmegsemmisítő szakaszba vagy a regenerálási szakaszba visszük.
A 2. ábrán bemutatott folyamat lényege a következő: a 20 klórozó reaktor egy keringtetős húrokiaktóinak felel meg, amelynek 21 alsó, 23 felső szára és ezt összekötő keresztirányú 22 és 24 szárai vannak. A 20 klórozó reaktor vázlatos szerkezeti felépítése hasonló a 2 427 045 számú német szövetségi köztársa ság-beli közrebocsátás! irat 2. ábráján bemutatott szerkezethez, de tetszés szerinti ehhez hasonló ismert szerkezetű egyéb reaktor is megfelel erre a célra. A klórt a 25 vezetéken, az etilént a 26 vezetéken vezetjük be a reaktor megfelelő pontjain. A 20 reaktor tartalmazza a recirkuláltatott folyékony közeget* amely 1,2-diklór-etánt. 1,1,2-triklór-etánt vagy ezek elegyet es megfelelő katalizátort, például vas/III/-kloridot is tartalmaz. A német szövetségi köztársaság-beli iratnak megfelelően célszerű, ha az etilént a csak klórral való reakcióhoz szükséges mennyiséghez képest feleslegben reagáltatjuk, természetesen jelen lehet a klór is kis feleslegben. A klórozó reaktor hőmérsékletét úgy állítjuk be, hogy a recirkuláltatott folyékony közeg az alkalmazott reakciófeltételek mellett ne párologjon el a reakciószakaszban. A hőmérsékletet általában 85 és 180 °C, előnyösen 85-160 °C között tartjuk oly nyomáson, hogy az 1,2-dlklór-etán folyékony közeg alakjában legyen jelen /forráspontja egyébként atmoszférikus nyomáson 83,5 °C/, igy nem párolog el a 20 reak
-5180.290 cióssakaszban. Az alkalmazott nyomás értékek attól függően változhatnak, hogy megfelelő mértékben gátolják-e az 1,2-diklóretán elpárologtatását a reakciószakaszban alkalmazott hőmérsékleten .
A 20 klórozó reaktorral összekapcsolva helyezzük el a JO frakcloháló vagy desztilláló oszlopot, amelyben a klórozó reakcióban képződött termékeket és egyéb alábbiakban ismertetett termékeket frakclonálunk. A 20 klórozószakaszban és a 30 frakclonáló oszlopban nyomáskülönbséget tartunk fenn, amely az alkalmazott hőmérsékleten elegendő ahhoz, hogy az etllén-klórozási reakcióban fejlődött hőmennyiséget hasznosítsuk a frakcionáló szakaszban a recirkuláltatott folyékony közeg egy részének elpárologtabús ára. így a folyékony közeg, a reakciótermékek és a xeagálatlan kiindulási anyagok frakcionálását egy művelettel oldjuk meg. A 28 oldalelágazáson a klórozási reakció termékét, vagyis az 1,2-diklór-etánt vozetjük el. Ezt a terméket a vinilklorid gyártásánál legcélszerűbben azonnal a pixolizis lépésbe vagyis a krakkolásl műveletbe adagoljuk. Az 1*2-diklór-etánnál magasabb forráspontu komponenseket a frakcionaló oszlop aljáról a klórozó reaktorba vezetjük vissza és adott esetben a 27 vezetéken keresztül távolitjuk el a reaktorból.
Az 1,2-diklór-etán pixolizisének frakcionaló szakaszából visszanyert 1,2-diklór-etan anyagáramot, amely ugyanebből vagy más üzemből származhat, és kisebb mennyiségben kloroprént esetleg más nem teljesen klórozott négy szénatomos szénhidrogént tartalmaz, a 40 vezetéken vezetjük a rendszerbe és a 41 vezetéken bevezetett klórral /vagy más klórozószerrel/ érintkeztetjük. Mint az 1. ábra szerinti eljárásban is, a klórt a 42 előklórozási szakaszban diklór-etánnal keverjük el, vagy a klórt egyszerűen a 40 vezetéken keresztül vezetjük be és a csővezetékben keverjük össze a diklór-etánnal. A klórral történő érlntkeztetés után a diklór-etán áramot a 44 vezetéken keresztül előnyösen a 46 vezetéken visszaadagolt frakcióval elkeverve a 45 desztilációs berendezésbe vezetjük be. Ez a berendezés tányéros bepárló vagy egy ennél bonyolultabb frakcionaló oszlop. A 45. berendezésből a tórmékek a 47 felső fejvezetéken távoznak és a termékeket a 48 szétválasztó dobban folyékony és gázalaku termékekre választjuk szét. A gázalaku termék lényegeben tisztított 1,2-diklór-etán, amely kisebb mennyiségben kloroprént vagy ennek klórozott származékait tartalmazza, esetleg ilyen szenynyezödésektől mentes. Ezt a gázalaku terméket a 49 vezetéken keresztül a 49a kondenzátorba majd - hasonlóan az 52a vezetéken lefúvatott gázalaku termékekhez - innen az atomoszferikus nyomáson üzemeltetett 52 folyadék-gáz szeparátorba vezetjük. A szeparátorban képződött, főtömegében 1,2-diklór-etánt tartalmazó folyékony terméket az 53 vezetéken keresztül az 30 frakcionáló oszlopba vezetjük be. Kivánt esetben a diklór-etán e>zy részét az 54 vezetéken elvezetjük és a 28 vezetékben a diklor-etánnal egyesítjük, az egyesitett diklór-etán-áramot pedig a pirollzisegységbe továbbítjuk. A 48 elválasztó dobból származó folyékony terméket az 50 vezetéken távolitjuk el, egy részét a 46 vezetéken keresztül a 45 desztillációs berendezésbe vezetjük vissza, a maradékot az 51 vezetéken keresztül előnyösen a klórozó reaktor 27 vezetékéből származó magas forráspontu termékekkel együtt a 32 kátránylepárló üstbe adagoljuk. A 27 és 51 anyagáramokban lévő 1,2-diklór-etánt az egyesitett magasfor
-6180.290 ráspontu frakció desztillációjánál távolltjuk el. Az Így kupotti dlklór-etánt visszavezetjük a 34 vezetéken keresztül a klórozdal szakaszba. A magas forráspontu terméket a 3θ vezetéken keresztül eltávolítjuk a kátránylepárló üstből és/vagy hulladékként kezeljük vagy tovább feldolgozzuk.
Az egyik foganatosítási mód szerint a 45 desztillációs berendezésben lefolytatott elválasztáshoz szükséges hőmennyiség get a 20 klórozó reaktorban felszabaduló reakoióhő fedezi. A hőcserét legcélszerűbben hőcserélőben hajtjuk végre, amikor a klórozó reaktor felső részéről elvezetett gőzt az 55 vezetéken keresztül közvetett hőcserélőbe vezetjük be a 45 desztillációs oszlopban feldolgozandó egyesített termékekkel együtt, amelyeket folyadék alakban nyerünk vissza és az 5θ vezetéken keresztül a klórozó reaktorba vezetünk vissza. Alternatív megoldás szerint a 45 desztillációs berendezés üzemeltetését teljesen vagy részben gőzzel vagy más ma^as hőmérsékletű gázzal végezzük, amelyet azután közvetett hőcserélőben lehütünk vagy az oszlopban desztillált termékekkel együtt kondenzálunk.
Az 50 és 51 vezetéken eltávolított magas forráspontu termékek a kloroprén és/vagy más négy szénatomos szénhidrogén klórozott származékai, továbbá az 1,2-diklór-etán. A 40 vezetéken betáplált dlklór-etán-áramban eredetileg jelenlévő kloroprén és más hasonló klórozott szénhidrogének körülbelül 95 %-át részleges klórozás és desztllláció utján távolitjuk el. A 45 desztillációs berendezésből a 49 vezetéken elvezetett gőzalaku termékek körülbelül 90-98 %-a a 40 vezetéken bevezetett anyagáramból áll, így az 51 vezetékben lévő anyagáram a kloroprén és hasonló vegyületek klórozott származékait, továbbá a 40 vezetéken eredetileg bevezetett 1,2-diklór-etán 2-10 %-át tartalmazza.
Az 1. és 2. ábrán szemléltetett eljárásokban ismert módon szivattyúkat, kompresszorokat, hőcserélőket és más hasonló berendezési elemeket alkalmazunk, amelyeket az ábrán nem tüntettünk fel.
A következő példákban összehasonlítjuk a találmány szerinti 2. ábrán szemléltetett eljárást a hivatkozott német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátást iratban leirt eljárással.
1. példa /ismert eljárás/
Ebben a példában a 2 427 045 számú német szövetségi köztársaság-beli közrebocsátás! irat szerinti eljárást ismertetjük, amelyben a 40 vezetékben a diklór-etán visszavezetett menynyiségét klórral érintkeztetjük és a terméket a 20 klórozó reaktorba vezetjük.
yu nyomóoldaA 2700 ppm kloroprént tartalmazó visszavehetett 1,2-diklór-etán-frakciót 1 mól klóroprénre számítva 1,10 mól klór felhasználásával parciálisán klórozzuk. A reakciót ;20 °C környezeti hőmérsékleten végezzük,a dlklór-etánt-Szivattyúval keringtetjük és a klórt gazalakban injektáljuk a szivattyú nyomóoldalán. A klór beadagolásának befejezésekor a kloroprén koncent- rációja 10 ppm-nél alacsonyabb. I
A parolálisan klórozott recirkuláltatott ¢1klór-étán-frekciót a 20 klórozó berendezéshez tartozó 30 desztillációs oszlopba vezetjük. A bevezetés sebessége: ?6 liter/óra.
-7180.290
A klórozó berendezést az alábbi reakciófeltételek melletj; üzemeltetjük:
etilén /CgH^/ adagolási sebesség CgH^/Clg adagolási arány a bevezetett klór oxigénszázaléka hyomásérték a reaktor tetején: reakcióhőmérséklet: 554 gmól/óra 1,05 1,0 % 0,77 kg/ctnl max 111 °C
A sósavfejlődés sebessége 19 mól/óra. A klórozóban lefolytatott klórozás a következő anyagra ér leget eredményezi:
előállított 1,2-diklór-etán mólok száma/mól bevezetett klór = 0,958 a reagáltatott etilén 99»! %~a alakul át 1,2-dlklór-etánná.
Ennek megfelelően a bevezetett klór összmennylségére számítva az 1,2-diklór-etán hozam 95,8 % /mindkét klórozási müve-/ letre, vagyis a parciális éa a főklórozásl műveletre számítva/·
2. példa
Ebben a példában a találmány szer inti eljárással elért eredményeket ismertetjük, amikor a kloroprén parciális klórozáaát klórral végezzük es a kloroprén klórozott származékait az
1,2-diklór-etán mellől a 20 klórozó reaktorba való bevezetés elott eltávolítjuk.
A recirkuláltatott 1,2-diklór-etán frakciót az 1. példá-* bán leírt eljárással parciálisán klórozzuk. A visszavezetett
1.2- diklór-etán eredetileg 1150 ppm kloroprént tartalmazott.
Ha 1 mól kloroprént 1,10 mól klórral reagáltatunk, akkor a kloroprén mennyisege 10 ppm alá csökken.
A parciálisán klórozott visszavezetett dlklór-etánt atmoszférikus nyomáson és 85 °0 üathőmérsékleten üzemeltetett tányéros desztilláló egységbe vezetjük be. A desztillálóba bevezetett diklór-etán 95 %-at desztillált termék alakjában elvezetjük, 5 %~ot pedig magas forráspontu termék alakjában távolítunk el. A desztillált terméket kondenzáljuk és összegyűjtjükr majd a 20 klórozóba adagoljuk az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően. A klórozó berendezést az 1. példa szer int üzemeltetjük. A sósavfejlődés sebessége 5 gmól/ora. A klórozás eredményeképpen a következő anyagmérleg állítható fel:
előállított 1,2-diklór-etán/bevezetett klór mólszáma = 0,986
A bevezetett etilén 99,2 %-a alakul át 1,2-dlklór-etánná· így a bevezetett összklórra számítva a hozam 98,6 %
1.2- diklór-etán, a parciális és a főreakoióban végzett klórozást együttesen számítva·
A találmány szer inti eljáráson alapuló üzemben évenként 1 milliárd-egység vinilkloridra számítva 17,5 millió egység klór takarítható meg·
5·példa
Ebben a példában alumlnlum-klorldnak klórozószerként történő alkalmazását mutatjuk be. Ha klórozószerként alumínium- ’ klorldot alkalmazunk, akkor 100 g 1,2-diklor-etánra számítva
-8180.290
0,4-0.7 β aluminlum-klor időt használunk. Ez a mennyiség 0,85-
1,5 mól klór/mól kloroprén aránynak felel meg. A mintegy 3000. ppm kloroprént tartalmazó recirkuláltatott 1,2-dlklór-etánt alumlniun-klorid alkalmazásával perklórozzuk, 100 g dlklór-etánrá számítva 0,5 g aluminlum-kloridőt használunk. A reakció hőmére séklet· mintegy 60 °C. A kloroprént csaknem teljesen eltávolítjuk. Ezt követően a dlklór-etánt a 2. példában leírtakkal azonos módon kezeljük és közel azonos kitermeléssel kapjuk meg.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás 1,2-diklór-etán tisztítására etilénnek 85-160 °0 hőmérsékleten 1,2-diklór-etánná történő klórozásánál alkalmazott cirkuláló folyadékfázisban a nyers 1.2-diklór-etánnak a reakciózónából az elpárologtató zónába történő vezetésével, az elpárologtatott szennyezett 1j2-dlklór-etánnak a lepárlásával, a kapott tiszta 1,2-diklór-etán elvezetésével és a cirkuláló folyékony reakcióközegnek az elpárologtató zónába történő viszszavezetésével, azzal jellemezve, hogy az adott esetben a vinil-klqrid pirolizlséből származó, legfeljebb 0,3 mól% kloroprént tartalmazó nyers 1,2-diklór-etánt 0-100 °0 hőmérsékleten adott esetben valamilyen klórozó katalizátor jelenlétében klórral klórozzuk, a klórozott kloroprén-származékokat elválasztjuk az 1,2-diklór-etán mellől és az 1,2-diklór-etánt visszavezetjük az etilén-klórozási reakciózónába.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy 1 mól kloroprenre számítva 0,85-1,5 mól klórt alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kloroprént tartalmazó nyers 1,2-diklór-etán klórozását 20-60 °o hőmérsékleten végezzük.
  4. 4. Az 1.-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hibgy a kloroprént tártál» mazó nyers 1,2-diklór-etán klórozását valamilyen klórozó katalizátor jelenlétében végezzük.
HU76SA2990A 1975-11-19 1976-11-19 Process for cleaning 1,2-dichloro-ethna HU180290B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/633,520 US4252749A (en) 1975-11-19 1975-11-19 Production of 1,2-dichloroethane with purification of dichloroethane recycle

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180290B true HU180290B (en) 1983-02-28

Family

ID=24539961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU76SA2990A HU180290B (en) 1975-11-19 1976-11-19 Process for cleaning 1,2-dichloro-ethna

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4252749A (hu)
AT (1) AT353759B (hu)
AU (1) AU502777B2 (hu)
BE (1) BE848538R (hu)
CH (1) CH611256A5 (hu)
CS (1) CS194784B2 (hu)
DD (1) DD128813A2 (hu)
DE (1) DE2652332C2 (hu)
DK (1) DK149803C (hu)
EG (1) EG12670A (hu)
FR (1) FR2332251A2 (hu)
GB (1) GB1554658A (hu)
HU (1) HU180290B (hu)
IN (1) IN143650B (hu)
IT (1) IT1074150B (hu)
KE (1) KE3225A (hu)
MX (1) MX144081A (hu)
NL (1) NL180203C (hu)
NO (1) NO146904C (hu)
PH (1) PH13223A (hu)
PL (1) PL116038B3 (hu)
RO (1) RO70954A (hu)
SE (1) SE429855B (hu)
YU (1) YU39778B (hu)
ZA (1) ZA766943B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2716520B2 (ja) * 1989-04-28 1998-02-18 三井東圧化学株式会社 1.2ジクロルエタン中のクロロプレンの除去方法
DE19910964A1 (de) * 1999-03-12 2000-09-21 Krupp Uhde Gmbh Verfahren zur Herstellung von Ethylendichlorid (EDC)
DE102022104952A1 (de) 2022-03-02 2023-09-07 Thyssenkrupp Ag Thermische kopplung einer anlage zur herstellung von 1,2-dichlorethan mit einer anlage zur thermischen entsalzung (von meerwasser)

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB760308A (en) * 1954-01-11 1956-10-31 Columbia Southern Chem Corp Improved process for producing ethylene dichloride
US2929852A (en) * 1954-10-20 1960-03-22 Union Carbide Corp Process for the preparation of olefin dichlorides
DE1668336B1 (de) * 1967-08-25 1971-04-22 Knapsack Ag Verfahren zur Verminderung des Gehaltes an 2-Chlorbutadien-(1,3) und Benzol in 1,2-Dichloraethan,das bei der thermischen Spaltung zu Vinylchlorid zurueckgewonnen worden ist
US3562349A (en) * 1967-12-22 1971-02-09 Dow Chemical Co Process and reactor for removing olefins from acetylenic and olefin-containing gaseous hydrocarbon mixtures
BE725636A (hu) * 1968-12-18 1969-06-18
DE1902843C3 (de) * 1969-01-21 1974-04-25 Wacker-Chemie Gmbh, 8000 Muenchen Verfahren zur Anlagerung von Chlor an Olefine
BE746270A (fr) * 1970-02-20 1970-08-20 Solvay Procede pour le traitement du produit gazeux issu de la pyrolyse du 1,2-dichlorethane et chlorure de vinyle,
US3839475A (en) * 1971-05-20 1974-10-01 Allied Chem Process for the production of ethylene dichloride
IT1007120B (it) * 1973-02-15 1976-10-30 Basf Ag Processo per la preparazione di vinilcloruro
GB1422303A (en) * 1973-06-11 1976-01-28 Stauffer Chemical Co Production of ethylene dichloride

Also Published As

Publication number Publication date
SE7612893L (sv) 1977-05-20
NO146904C (no) 1983-01-05
FR2332251B2 (hu) 1979-03-09
KE3225A (en) 1982-09-03
MX144081A (es) 1981-08-26
DK149803B (da) 1986-10-06
CH611256A5 (hu) 1979-05-31
NO146904B (no) 1982-09-20
RO70954A (ro) 1982-05-10
CS194784B2 (en) 1979-12-31
FR2332251A2 (fr) 1977-06-17
ATA861776A (de) 1979-05-15
SE429855B (sv) 1983-10-03
AU1976776A (en) 1978-05-25
DD128813A2 (de) 1977-12-14
DK149803C (da) 1987-04-06
ZA766943B (en) 1977-12-28
YU281376A (en) 1982-05-31
EG12670A (en) 1979-09-30
NL180203C (nl) 1987-01-16
YU39778B (en) 1985-04-30
IT1074150B (it) 1985-04-17
GB1554658A (en) 1979-10-24
PL116038B3 (en) 1981-05-30
NL7612925A (nl) 1977-05-23
AU502777B2 (en) 1979-08-09
NO763936L (hu) 1977-05-23
US4252749A (en) 1981-02-24
PH13223A (en) 1980-02-13
AT353759B (de) 1979-12-10
IN143650B (hu) 1978-01-07
DE2652332A1 (de) 1977-06-02
DE2652332C2 (de) 1984-09-27
BE848538R (nl) 1977-05-20
DK524676A (da) 1977-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4172099A (en) Process for chlorination of ethylene
JP2020023571A (ja) 塩素化された炭化水素を作る方法
US9586877B2 (en) Methods for recovering chlorinated hydrocarbons
US6392106B1 (en) Process for producing 1,1,1,2,2-pentafluoroethane
HU191189B (en) Process for producing 1,2-dichloro-ethane
US7112709B2 (en) Method for reusing heavy end by-products in the manufacture of polychlorinated alkanes
HU191194B (en) Process for producing of 1,2 diclore-ethan
HU180290B (en) Process for cleaning 1,2-dichloro-ethna
US3476955A (en) Process for the manufacture of vinyl chloride from contaminated 1,2-dichloroethane
US2658088A (en) Chlorination of ethylene in dilute mixtures
EP0777638B1 (en) Process for the manufacture of pentafluoroethane
US4060460A (en) Removal of chloroprenes from ethylene dichloride
US3548014A (en) Process for reducing the 2-chlorobutadiene-(1,3) and benzene contents of 1,2-dichloroethane recovered from 1,2-dichlororethane thermally cracked into vinyl chloride
JP2716520B2 (ja) 1.2ジクロルエタン中のクロロプレンの除去方法
US3468967A (en) Production and purification of vinyl chloride
IL33146A (en) Perchlorination process
US3996112A (en) Distillation of hexahalocyclopentadiene
US3499935A (en) Production of dichloroacetaldehyde and trichloroacetaldehyde
US6103945A (en) Process for converting the low-boiling by-products formed during the thermal cracking of 1,2-dichloroethane
KR810000375B1 (ko) 1, 2-디클로로에탄을 제조하는 방법
US3393132A (en) Distillation of hydrocarbon chlorides containing predominantly trichloroethylene and perchloroethylene produced by oxychlorination reactions
JP2945372B2 (ja) 塩素化芳香族炭化水素の精製方法
US6426440B1 (en) Method for preparing decomposition products from the thermal decomposition of 1,2-dichlorethane
DE1518766C2 (de) Verfahren zur Herstellung von 1,1,1-Trichloräthan
JPH0246568B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628