HU179915B - Process for preparing detoxified cytostatic compositions - Google Patents

Process for preparing detoxified cytostatic compositions Download PDF

Info

Publication number
HU179915B
HU179915B HU78AA913A HUAA000913A HU179915B HU 179915 B HU179915 B HU 179915B HU 78AA913 A HU78AA913 A HU 78AA913A HU AA000913 A HUAA000913 A HU AA000913A HU 179915 B HU179915 B HU 179915B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cytostatic
oxo
chloroethyl
amino
oxazaphosphorin
Prior art date
Application number
HU78AA913A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Norbert Brock
Original Assignee
Asta Werke Ag Chem Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Asta Werke Ag Chem Fab filed Critical Asta Werke Ag Chem Fab
Publication of HU179915B publication Critical patent/HU179915B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/185Acids; Anhydrides, halides or salts thereof, e.g. sulfur acids, imidic, hydrazonic or hydroximic acids

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Alkilántién-citosztatikumok, így a Melphalan, Cyclophosphamid, Trofosfamid, Ifosfamid, Sufosfamid, Chlorambucil, Busulfan, trisz(l-aziridinil)-foszfin-szulfid vagy Triaziquon, különösen a 2-oxo-l,3,2-oxazafoszforintípusú Cyclophosphamid, Trofosfamid, Ifosfamid és Sufosfamid esetében nem kívánt mellékhatásként a vese, húgyutak és/vagy a húgyhólyag súlyos irritációja lép fel a pácienseknél. Ismeretes, hogy az első károsodás után ezek a nem kívánt mellékhatások különösen könnyen lépnek fel újra. Ez a nem kívánt mellékhatás olyan erős is lehet, hogy a rákban megbetegedett páciens kezelését időlegesen meg kell szakítani, vagy a kezelés teljesen lehetetlenné válik. Ilyen citosztatikumok jelentős eredményessége a rákdaganat ellenállóképességének gyors kifejlődése miatt az úgynevezett lökésterápián is múlik, amelynek során a citosztatikumokat első alkalmazásukkor toxicitásukhoz képest nagy egyszeri adagban adják be, hogy a citosztatikum lehetőleg nagy kezdeti koncentrációját érjék el a daganatszövetben. Ezután a citosztatikumokat gyakori kis adagokban adják hosszú időn át. Ismeretes, hogy az említett nem kívánt mellékhatást a citosztatikumoknak a paciens szervezetében keletkező metabolitok okozzák, A mellékhatás a már régebben ismert alkilántiéneknél, így az Endoxan® vagy Cyclophosphamid néven ismertté vált 2-[N,N-bisz(2-klór-etil)-amino]-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforin és az Ixoten® vagy Trofosfamid néven ismertté vált 2-[N,N-bisz(2-klór-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforin alkalmazásakor gyakran jelentkezik. Még nagyobb jelentősége van ennek a mellékhatásnak, ha erős citosztatikus hatású és egyidejűleg kevésbé toxikus alkilántién-citosztatikumokat, így Ifosfamidot használ nak. A kis toxicitás alapján adódó gyógyászati alkalmazási lehetőségeket ez a mellékhatás döntően korlátozza. 5 Sőt, azt is észlelték, hogy a hólyag ilyenféle irritációja miatt hólyagrák keletkezett.
Számos kísérletet végeztek arra vonatkozóan, hogy az alkilántién-citosztatikumok ilyen káros és nemkívánt mellékhatását kiküszöböljék vagy legalábbis csökkent10 sék, mivel az alkilántiének alkalmazásáról a rákbetegségek kezelésénél már nem lehet lemondani, és a terápia időelőtti megszakítása a kezelt páciens betegségének súlyosbodásához vagy korai halálához vezet. így a megnövelt folyadékfelvétellel, adott esetben a vizeletképző15 dést fokozó szerekkel kombinálva, a citosztatikumok metabolitjait tartalmazó vizeletnek a vesén, húgyutakon és hólyagon való lehetőleg gyors átfolyását kívánják elérni és a metabolitok túl nagy koncentrációjának létrejöttét, különösen a hólyagban, kívánják elkerülni. 20 Ezt az úgynevezett hidratációt általában a vizelet, például a kereskedelmi forgalomban Uralyt®-U néven forgalmazott hexakálium-hexanátrium-pentacitrát-hidrát komplexszel történő lúgosításával és különösen merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületek oldatának 25 katéterrel a hólyagba történő bevezetésével kapcsolják össze. Az ilyen merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületekről feltételezték, hogy a merkaptocsoport az alkilező csoportokkal reagál, és így inaktivál. Ilyen vegyületként különösen N-acetil-ciszteint és ciszteint használtak. 30 Az eredmények azonban csak korlátozottak, különösen a citosztatikumok nagyon nagy adagokban történő alkalmazása esetén. Ezenkívül a hólyagöblítések a pácienseknek kényelmetlenek, és a citosztatikumok hoszszabb időn át történő alkalmazása esetén gyakorlatilag alig kivitelezhetők. Végül, így a húgyutak magasabban fekvő területei egyáltalán nem érhetők el.
Az első olyan munkák egyike, amely merkaptovegyületeknek az alkilántién-terápia során általános detoxifikálásra való felhasználásával foglalkozik. T. A. Connors közleménye [Europ. J. Cancer 2, 293—395 (1966)]. Ezeknek a kísérleteknek a sikere elmaradt, mivel az alkalmazott merkapto-vegyületek egyidejűleg az alkilántiének daganatellenes hatását is csökkentették. (Lásd előbbi irodalmi hivatkozás 300—303. old., utolsó előtti bekezdés.)
Mivel az oxazafoszforinok bevezetése az urotoxikus mellékhatások (vérzéssel társult hólyag- és vesemedencegyulladás) miatt nem volt eredményes, megkísérelték, hogy a merkapto-vegyületeket helyileg, azaz a hatás helyére vigyék be a húgyhólyagba. Acetil-cisztein ilyen becsepegtetése hozzátartozik az urotoxikus mellékhatások elleni általános megelőzéshez Cyclophosphamid és Ifosfamid nagy adagban történő alkalmazása esetén. [Lásd például: Hoefer—Janker, Scheef, Günther, Hüls, Med. Welt 26, 972 (1975); Drings, Fritsch, Verh. Dtsch. Ges. inn. Med. 78, 166 (1972); Cohen, Creaven, Tejada, Hansen, Muggia, Mittelmann, Selawry, Cancer Chemoter. Rep. Part 1, 59, 751 (1975); Creaven, Allén, Cohen, Nelson, Cancer Treatm. Rep. 60,445 (1976); és Primack, J. Nat. Cancer Inst. 47,223 (1971)].
A merkapto-vegyületeknek a húgyhólyagba történő becsepegtetése azonban az általános detoxifikálás problémáját nem tudta megoldani. Az alkalmazott merkapto-vegyületek hatása a húgyhólyagra korlátozódott. Ennek a módszernek a gyakorlatban való alkalmazhatósága (katéterrel történő alkalmazás) kevéssé pozitívan ítélendő meg. Ennek a körülményes megelőzési módszernek a klinikai hatásossága semmiképpen sem kielégítő. [Lásd Falkson, Suid-Afrikaanse Kankerbulletin 15, 97 (1971).]
Meglepően azt találtuk, hogy az alkilezően ható citosztatikumoknak a kezelt emberek húgyutaira és hólyagára gyakorolt, fentebb vázolt és régóta leküzdeni kívánt károsító urotoxikus mellékhatása nagyon egyszerű módon és gyakorlatilag tökéletesen elkerülhető, és ilyen citosztatikus hatású alkilántién-készítmények — különösen a 2-oxo-l,3,2-oxazafoszformokat tartalmazók — detoxifikálhatók, ha ezekhez a készítményekhez egy HS—alk—SO3H általános képletű — ahol alk jelentése 2—6, előnyösen 2—4 szénatomos egyenesláncú vagy elágazó láncú alkiléncsoport — merkapto-alkánszulfonsav valamilyen gyógyszerészetileg elfogadható sóját keverjük hozzá olyan mennyiségben, amely a citosztatikus hatású alkilán súlya legalább 20%-ának és legfeljebb a merkapto-alkánszulfonsav sója elviselhető legmagasabb dózisának felel meg.
A találmány tárgya tehát eljárás citosztatikus hatású 2-oxo-l,3,2-oxazafoszforinok detoxifikált gyógyszerkészítményeinek előállítására, amit az jellemez, hogy 2-[N,N-bisz(2-klór-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforint (Trofosfamid), 2-[N-(2-klór-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l ,3,2-oxazafoszforint (Ifosfamid), 2-[N,N-bisz(2-klór-etil)-amino]-2-oxo-l ,3,2-oxazafoszforint (Cyclophosphamid) vagy 2-[(2-meziloxi-etil)-amino]-3-(2-klór-etiI)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforint (Su2 fosfamid) és egy HS—alk—SO3H általános képletű — ahol alk jelentése 2—6 szénatomos, egyenesláncú, vagy elágazó láncú alkiléncsoport — merkapto-alkánszulfonsav valamilyen gyógyszerészetileg elfogadható sóját 1: 0,20—1: 1 súlyarányban és a szokásos adalékanyagokat bensőségesen összekeverjük, majd gyógyszerekké elkészítjük.
A merkapto-alkánszulfonsavak sói közül különösen jó eredményeket szolgáltattak a 2-merkapto-etánszulfonsav sói, így ezek különösen előnyösek. Különösen alkalmasak az alkálisók, főként a 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsó.
A citosztatikumokkal kezelt pácienseknek a vesére, húgyutakra és húgyhólyagra gyakorolt mellékhatásokkal szembeni hatásos védelme céljából elegendő már csekély mennyiség hozzákeverése is, így a citosztatikum adagjának 20%-a. Ez főként a citosztatikum kisebb adagjai esetében érvényes. A citosztatikum nagyobb adagjai esetében a káros mellékhatás a citosztatikum mennyiségének 30%-ával gátolható meg. Mivel a mellékhatás különösen a citosztatikumok nagy adagokban történő beadásakor jelentős, előnyösen alsó határként a citosztatikum mennyiségének 30%-ától kezdődő mennyiséget alkalmazunk. Tekintettel a merkapto-alkánszulfonsavak gyógyszerészetileg elfogadható sóinak ismert, nagyon enyhe toxicitására, a merkapto-alkánszulfonsav sója esetében a felső mennyiségi határ alárendelt jelentőségű. Meglepő és fontos, hogy a 2-oxo-1,3,2-oxazafoszforinok citosztatikus hatásossága nem csökken. Állatkísérletben ezt magánál az Ifosfamidnál állapítottuk meg a citosztatikum adagjánál 100-szor nagyobb adagban adott 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsó esetében. Mivel általában a mellékhatás elkerülése a gyakorlatban nagy citosztatikum-adagok esetében is elérhető a merkapto-alkánszulfonsav sói azonos mennyiségével, előnyös a merkapto-etánszulfonsav sóját a citosztatikum mennyisége 30—100%-ának megfelelő mennyiségben alkalmazni.
Mivel a merkapto-alkánszulfonsavak sói együtt alkalmazhatók minden alkilántiénnel, és így az említett káros és különösen nem kívánt mellékhatást gátolják, különös jelentőségük van a legkülönbözőbb rákbetegségek leküzdésére széles körben alkalmazott 2-oxo-l,3,2-oxazafoszforinokkal, így a Cyclophosphamiddal, Ifosfamiddal, Trofosfamiddal és Sufosfamiddal kapcsolatban.
A találmány szerint alkalmazott, gyógyszerészetileg elfogadható merkapto-alkánszulfonsav-sók ismert vegyületek (lásd 2 694 723 sz. amerikai szabadalmi leírást). Ebből a nyomtatványból, valamint az 1 620 629 sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságrahozatali iratból is ismert, hogy ezek a vegyületek egyedüli alkalmazás esetén nyálkaoldó hatást fejtenek ki, citosztatikus hatásuk nincs. Az alkilántién-citosztatikumok urotoxikus mellékhatásainak kiküszöbölésére ezeket vagy hasonló vegyületeket eddig még nem használtak. Eddig az volt a vélemény, hogy a káros mellékhatást okozó alkilántiéneket illetve alkilántién-metabolitokat helyileg, a károsítás helyén kell lekötni, és ezért ott kell adni (például a kezelt páciens hólyagjába történő becsepegtetéssel) merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületeket, hogy kifejthessék hatásukat. Ehhez járul még az, hogy az eddig alkalmazott, merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületek az említett mellékhatással szemben szájon át alkalmazva hatástalanoknak bizonyultak.
-2179915
Végül az volt a vélemény, hogy éppen a számításba vett metabolitok fejtik ki az alkilántiének citosztatikus hatását, és a merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületeket ennek megfelelően csak olyan későn szabad alkalmazni, amikor azok a citosztatikus hatást már nem befolyásolhatják negatívan. Az eddig alkalmazott, merkaptocsoportokat tartalmazó vegyületek használatakor elért hatás általában korlátozott. A vázolt mellékhatások közelítőleg sem gátolhatok.
1. példa súlyrész Ifosfamidot {2-[N-(2-klór-etil)-amino]-3-(2-klór-etií)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforinán} és 0,63 súlyrész 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsót, mindenkor tiszta, steril formában, egy steril keverőben aszeptikus körülmények között homogenizálunk, és injekciós üvegekbe töltjük úgy, hogy 10 ml injekciófolyadék 500 mg Ifosfamidot és 315 mg 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsót tartalmazzon.
2. példa
Megfelelő mennyiségű Ifosfamid és 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsó felhasználásával injekciós oldatokat készítünk, amelyek 1 sűlyrész Ifosfamidra számítva 0,20, 0,50 és 1,00 súlyrész 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsót tartalmaznak.
3. példa 30
Ugyanilyen módon injekciós oldatokat készítünk, amelyek 1 súlyrész Ifosfamidra számítva 1,3 súlyrész 3-merkapto-l-propánszulfonsav-, 3-merkapto-2-metil-l-propánszulfonsav-, illetve 6-merkapto-l-hexánszulfon- 35 sav-nátriumsót tartalmaznak.
4. példa
Megfelelő módon injekciós oldatokat készítünk, amelyek 1 súlyrész Cyclophosphamidra {2-[N,N-bisz(2-klór5 -etil)-amino]-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforinán} számítva 0,63 súlyrész 2-merkapto-etánszulfonsav-nátriumsót tartalmaznak.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás citosztatikus hatású 2-oxo-l,3,2-oxazafoszforinok detoxifikált gyógyszerkészítményeinek előállí-
    15 tására, azzal jellemezve, hogy 2-[N,N-bisz(2-klőr-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforint (Trofosfamid), 2-[N-(2-klór-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforint (Ifosfamid), 2-[N,N-bisz(2-klór-etil)-amino]-2-oxo-l ,3,2-oxazafoszforint (Cyclo'0 phosphamid) vagy 2-[(2-meziloxi-etil)-amino]-3-(2-klór-etil)-2-oxo-l,3,2-oxazafoszforint (Sufosfamid) és egy HS—alk—SO3H általános képletű — ahol alk jelentése 2—6 szénatomos egyenesláncú vagy elágazó láncú alkiléncsoport — merkapto-alkánszulfonsav valamilyen 25 gyógyszerészetileg elfogadható sóját 1: 0,20—1: 1 súlyarányban és a szokásos adalékanyagokat bensőségesen összekeverjük, majd gyógyszerekké elkészítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a 2-merkapto-etánszulfonsav valamilyen sóját használjuk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a 2-merkapto-etánszulfonsav valamilyen alkálifémsóját használjuk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a 2-merkapto-etánszulfonsav nátriumsóját használjuk.
HU78AA913A 1977-12-14 1978-12-13 Process for preparing detoxified cytostatic compositions HU179915B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2756018A DE2756018C2 (de) 1977-12-14 1977-12-14 Verwendung von Salzen von Mercaptoalkansulfonsäuren

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU179915B true HU179915B (en) 1983-01-28

Family

ID=6026256

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78AA913A HU179915B (en) 1977-12-14 1978-12-13 Process for preparing detoxified cytostatic compositions

Country Status (15)

Country Link
AR (1) AR216563A1 (hu)
AT (1) AT358162B (hu)
CA (1) CA1117015A (hu)
DD (1) DD140420B5 (hu)
DE (1) DE2756018C2 (hu)
EG (1) EG14057A (hu)
GR (1) GR68356B (hu)
HU (1) HU179915B (hu)
IE (1) IE47609B1 (hu)
IL (1) IL56097A (hu)
MC (1) MC1229A1 (hu)
PL (1) PL211758A1 (hu)
PT (1) PT68904A (hu)
YU (1) YU291978A (hu)
ZA (1) ZA786662B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
IE47609B1 (en) 1984-05-02
AT358162B (de) 1980-08-25
ATA871078A (de) 1980-01-15
IL56097A (en) 1981-09-13
DE2756018C2 (de) 1979-11-22
ZA786662B (en) 1979-10-31
DD140420B5 (de) 1995-06-14
IL56097A0 (en) 1979-01-31
MC1229A1 (fr) 1979-10-26
YU291978A (en) 1984-02-29
PT68904A (en) 1979-01-01
AR216563A1 (es) 1979-12-28
IE782404L (en) 1979-06-14
GR68356B (hu) 1981-12-23
EG14057A (en) 1982-09-30
DE2756018B1 (de) 1979-03-29
PL211758A1 (hu) 1980-02-11
CA1117015A (en) 1982-01-26
DD140420A5 (de) 1980-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4220660A (en) Process for the treatment of humans suffering from undesired urotoxic side effects caused by cytostatically active alkylating agents
BR0109517A (pt) métodos e composições sinérgicas para tratar o cáncer
US8653058B2 (en) Compositions comprising deoxycholic acid and salts thereof suitable for use in treating fat deposits
US6815434B2 (en) Methods for treating hearing loss
AU2016202661B2 (en) Formulations of deoxycholic acid and salts thereof
EP0253662B1 (en) Pharmaceutical compositions
IE852408L (en) Antibiotic composition
EP2561876B1 (en) Formulations of Deoxycholic Acid and Salts Thereof
JP2009292837A (ja) より効能が大きく副作用の少ない癌治療方法
HU179915B (en) Process for preparing detoxified cytostatic compositions
US4218471A (en) Process for the treatment of humans suffering from undesired urotoxic side effects caused by cytostatically active alkylating agents
BR0010256A (pt) Composto, processo para a preparação de um composto, formulação farmacêutica, uso de um composto, método de tratamento ou profilaxia de condições associadas com a inibição da carboxipeptidase u, kit de partes, e, método de tratamento de um paciente sofrendo de ou susceptìvel a uma condição em que a inibição da carboxipeptidase u e um mecanismo antitrombótico diferente são necessários
US20020132815A1 (en) Anti-hypertensive composition and methods of treatment
JPH03505572A (ja) 局所的に適用される金有機複合体
EA022880B1 (ru) Способы лечения с применением длительной непрерывной инфузии белиностата
EP0178911A2 (en) Composition containing a penem or carbapenem antibiotic
Glassman et al. Pharmacology and distribution of WY-3277 (nafcillin): 6-(2-ethoxy-1-naphthamido) penicillanic acid
AR005724A1 (es) Derivados de ureido biologicamente activos utiles en el tratamiento de esclerosis multiple
EA017028B1 (ru) Антибактериальная композиция

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628