HU177490B - Moving ballast-cleaning machine - Google Patents
Moving ballast-cleaning machine Download PDFInfo
- Publication number
- HU177490B HU177490B HU78PA1335A HUPA001335A HU177490B HU 177490 B HU177490 B HU 177490B HU 78PA1335 A HU78PA1335 A HU 78PA1335A HU PA001335 A HUPA001335 A HU PA001335A HU 177490 B HU177490 B HU 177490B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- crushed stone
- screen
- machine
- ballast
- flap
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E01—CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
- E01B—PERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
- E01B27/00—Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
- E01B27/06—Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
- E01B27/10—Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
- Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
Description
A találmány tárgya mozgó kavicságytisztító gép, amelynek a zúzottkő felvételére, tisztítására és újrabevitelére szolgáló szerkezetei, valamint a kezelendő zúzottkőágy számára szabályozó- és elosztószervei vannak, amelyek az ezekhez a szerkezetekhez társított, illetve ezek között elhelyezett, illetve ezek után iktatott szállítószerkezetekhez tartoznak, és amely gépnek a tisztított zúzottkövet tároló szerkezete van.
A 317 965 sz. OE szabadalmi leírásban ismertetett, fent leírt fajtájú vágánytisztitó gép a sínekből és talpfákból álló vágányrácsot végtelenítve körülvevő kihordó-, illetve szállítóláncokból áll, amellyel a tisztítandó zúzottkövet az utána elhelyezett szitaszerkezetre viszik. A szitaszerkezettel, amely vibrációs hajtás segítségével rezgésbe hozható, a tisztátalanságokat a kavicságy zúzottkövétől elválasztják. A megtisztított zúzottkövet ezután szabályozó- és elosztószerkezetek vezetik az elosztó- és ujrabevivő szerkezetekhez, különösen szállítószerkezetekhez és azokkal a zúzottkövet a vágánytartományban elosztva újra beviszik. Annak érdekében, hogy hosszabb munkatartományokban a tisztított zúzottkőanyag viszonylag egyenlőtlen bevitelét kiegyenlítsék, a gépnek a tisztított zúzottkő számára tárolószerkezete van. Ez a tárolószerkezet az elosztószerkezetnek a tisztított zúzottkövet ledobó tartományában van elhelyezve. Mivel ez a tartomány rendszerint egy ilyen gép futóművei között központosán helyezkedik el és a szükséges tárolandó zúzottkő mennyiségének a súlya viszonylag nagy, az egész gépkeret nagy igénybevételnek van kitéve.
További problémát jelent, hogy a kavicságytisztító gép megállásakor vagy a szállítólánc általi zúzottkő felvétel szakad meg teljesen vagy részben (azáltal, hogy nagy a zúzottkő ellenállása, az előrehaladás lassúbb lesz), másrészt a többi szállító-, illetve elosztószerkezet már részben üzemben van, például helyi adottságok, zavarások, vagy a 5 lánctagok behelyezése miatt. Ezáltal még a szitaszerkezeten lévő láncvezető pályákban és az elosztó-, ujrabevivő ill. szállítószerkezeteken lévő zúzottkő a szállitólánc leállása alatt egy viszonylag szűkén behatárolt tartományban dobódik le és az ott nagyon felhalmozódik. Ez a probléma 0 akkor is jelentkezik, ha a gép nem tökéletesen áll le, hanem csak lassabban halad előre.
Eltekintve attól, hogy ez a zúzottkőmennyiség azután a kővetkező előrehaladás indulásakor a vágánytartomány kitöltésénél hiányzik — mivel a felveendő zúzottkőanyag5 nak az elszállítása a ledobási tartományig bizonyos idő elteltét igényli — a felesleges zúzottkő lehelyezése a gép előrehaladása számára rendszerint egy le nem küzdhető akadályt jelent. Mivel másrészt a munka alatt a szállitószekezeteken és a szitaszerkezetekben viszonylag nagy mennyí0 ségű zúzottkövet szállítanak, illetve kezelnek, valóságos tárolás az ismert tárolószerkezetekkel nem oldható meg, mivel akkor az előzőekben vázolt hátrányos gépkeret-terhelések még jobban megnőnek.
A hátrányok különösen olyan kavicságytisztító gépek5 nél jelentkeznek, amelyeknél a kavicságy tisztítását elágazó vágányoknál, mint például kitérőkben, vagy hasonlókban is ei kell végezni, mivel itt a nagyobb térszélesség miatt még nagyobb zúzottkőmennyiségek találhatók a gép szállítókörében.
Bár a 2 612 536 sz. NSZK közrebocsátási irat olyan ka177490 vicságytisztító gépet ismertet, amely megpróbálja a gép leállásakor a zúzottkőfelhalmozódásból adódó hátrányokat kiküszöbölni a ledobási tartományban a vágány sínéin vezetett elosztószerkezet alkalmazásával, amelynek aljában legalább két lezárható nyílás van. Az elosztószerkezet befogadóképességét úgy kell méretezni, hogy legalább annak a zúzottkőtérfogatnak feleljen meg, amely a gép munkavégzése során minden tetszőleges időpontban a kihordó-, illetve szállitólánc felvevőtartományától a ledobótartományig a felvevő-, tisztító- és elosztószerkezeteken található. Egy ilyen vágányon vezetett tárolószerkezetnél azonban megfelelően erősen és masszívan méretezett tárolóra van szükség. A tárolt zúzottkőmennyiség szűk térre korlátozott koncentrált nagy súlya és a tároló kialakítása nagy követelményeket állít a tisztított zúzottkő újrabevitelére rendelkezésre álló, a hely szempontjából anélkül is szűkén méretezett ledobótartományban a felfüggesztő- és rögzítőszerkezetekkel, valamint a gép hajtószerveivel szemben és a gépkeretet — úgy, mint az előzőekben — különösen a gép leállása utáni induláskor túl nagy erők terhelik.
A találmány feladata a bevezetőben ismertetett fajtájú olyan kavicságytisztító gép létesítése, amely az előzőekben elmondott problémákat a leggazdaságosabban megoldja, illetve kiküszöböli, és amelynél a gép leállásának időpontjában, vagy ha előrehaladási sebessége csökken, a szállítókörben lévő zúzottkövet tárolni lehet anélkül, hogy a gépet a fellépő erők túlságosan terhelnék.
Ezt a feladatot a találmány értelmében meglepően egyszerű és hatásos módon azáltal oldjuk meg, hogy a szitaszerkezet maga képezi a tárolószerkezetet és a szitaszerkezet kimeneteihez, különösen a szitatálcák kimenetéihez legalább egy állítóhajtással ellátott zárószerkezet van társítva. Az új és meglepően egyszerű megoldásnál, amelynél a szitaszerkezet maga képezi a tárolót, lehetőség nyílik arra, hogy a gép leállásakor a szállítókörben lévő zúzottkövet sokkal nagyobb szállítási tartományon át closztottan tudjuk tartalékolni. Azonkívül a gépkeretet nem kell járulékosan megerősíteni, mert a szita anélkül is úgy van kialakítva, hogy a szükséges feldolgozandó zúzottkőmennyiségből adódó terhelést megfelelő biztonsággal, károsodás nélkül fel tudja venni. Ezzel a kialakítással tehát kiküszöbölhető, hogy a gép leállása után a vágány tartomány bán nagyobb mennyiségű zúzottkőanyag halmozódjék fel, anélkül, hogy a kavicságytisztító gépnél·járulékos részeket kellene alkalmazni, mivel a járulékos tárolószerkezetek elrendezésére a ledobási tartományban nincs többé szükség. Ezáltal az elosztó- és újrabevivő szerkezetek a ledobási tartományban könnyen hozzáférhetők és a berendezések kezelése is leegyszerűsödött, úgy, hogy nemcsak a zúzottkőanyagot lehet rendkívül pontosan és előnyösen tárolni a gép leállásakor, illetve lassúbb előrehaladásakor, hanem egyidejűleg a tisztított zúzottkő elosztása és bevitele is megjavul és egyben az egész eljárás leegyszerűsödik.
Az ily módon alkalmazott szitatároló központi elhelyezésével a szállítókor gyorsan megszakítható, míg a szita után elhelyezett zúzottkőterelő és -elosztó szerkezetek beállítása változatlanul fenntartható. Ezáltal a tisztított zúzottkővel megtöltött tartományokat leállás után is nyom nélkül lehet egymáshoz csatlakoztatni.
A találmány egy további jellemzője szerint a szitaszerkezet kíömlőoldali homlokfalánál, különösen a durva szemcsék kürtőjének kétoldalún legalább egy, zárócsappantyúként kialakított zárószerkezet van elhelyezve, amely előnyösen a vágány hossztengelyére keresztirányban futó lengőtengely körül elforgathatóan van ágyazva és az állító hajtás egy, különösen hidraulikusan működtethető hengerdugattyúegységből áll, amely a zárócsappantyúval és a szitaszerkezet homlokfalával van összekötve. A zárócsappantyú alkalmazása a zárószerkezet egyszerű felépítését teszi lehetővé, míg azáltal, hogy ez a szitaszerkezet kiömlőoldali homlokfalában van elhelyezve, a zúzottkő tárolása azok előtt a tartományok előtt jön létre, amelyekben a zúzottkőmennyiséget a különböző ágyazási tartományokba—például középső tartomány és oldaltartomány — való hozzávezetéshez el kell osztani. így a gép leállásakor nem kell a zúzottkő elosztókörében változtatást eszközölni és így a végső és a kezdeti tartományban, ahol a gép munkasebessége különösen változik, a tisztított zúzottkövet mind a külső, mind a belső vágánytartományban egyenletesen lehet elosztani.
A találmány egy további előnyös kialakítása szerint a zárócsappantyú lengőtengelye a legfelső, különösen a túlzott méretű szemcsét kiválasztó szitatálca tartományában van elhelyezve és a zárócsappantyú pedig lefelé terjed. Egy lefelé lógó zárócsappantyú elhelyezésével a tárolófolyamat végén a csappantyú nyitását a felhalmozódott zúzottkő saját súlya még elősegíti. Ugyanakkor a zárócsappantyú súlya elősegíti annak bezárását. Ily módon a zárócsappantyú beragadása még nagyon nagy tárolt mennyiségek esetén is megakadályozható.
A találmány egy további jellemzője szerint a hengerdugattyúegység hengere a homlokfallal a zárócsappantyú felett és a dugattyúrúd a zárócsappantyúval annak hossztengelyében van csuklósán összekötve. Ezáltal a zárócsappantyú önsúlyából adódó csappantyúhatást az állítóhajtás — a csappantyú kis hajlítóigénybevételek mellett — tovább növeli, azáltal, hogy a hajtás dugattyúrúdja mintegy központosán van csatlakoztatva.
A találmány egy további előnyös kivitele szerint a szita hossztengelyének kétoldalún a kiömlőoldali homlokfalon egy-egy, mindenkor az egyik szitafélhez társított zárócsappantyú van elhelyezve egy-egy, egymástól függetlenül riiűködtethető hengerdugattyúegységgel. A zárócsappantyúk társítása az egyes szitafelekhez azzal az előnnyel jár, hogy a például túlemelt vágányí veken az elszállításnál a tárolt zúzottkőmennyiségek egyeztethetők, mivel az ív belseje felé eső szitafélből, amelyben például megdöntött helyzetben több zúzottkő van jelen, nagyobb mennyiségeket tud elvezetni, mint a szomszédos külső szitafélből.
Végül a találmány szerint előnyös, ha a több szitatálca közül mindegyikhez saját zárócsappantyű van társítva egy-egy egymástól függetlenül mozgatható hengerdugatytyúegységgel. Ezáltal, különösen tárolófolyamat után, az ezt követő elosztófolyamat kezdeténél, a különböző szemcséjű zúzottkövet célirányosan lehet lerakni, úgy, hogy például a durvább szemcséjű zúzottkŐrészeket a mélyebb ágyazási tartományokba és a finomabb szemcséjű zúzottkŐrészeket az e fölött fekvő ágyazási tartományokba vezessük.
Előnyösen olyan kivitel is megvalósítható, amelynek az állítóhajtással, illetve a hcngerdugattyúclrcndezésekkel és egy, különösen hidraulikus hajtóforrással összekötött vezérlőszerkezete van, amelynek jelek leadására vezérlőszervei vannak a zárócsappantyúk nyitására, illetve zárására szolgáló állítóhajtások terhelésére, különösen a gép leállásánál és ill. vagy ezeknek a hengerdugattyúegységeknek egymástól független távvezérlésre egy központi kezelőállványról. Az állítóhajtásököranüködő' terhelésével — különösen, ha ez a gép előrehaladó mozgásának ellenőrzésével van összekötve — automatikusan', a kéátíőszemély igénybevétele nélkül és a kezelési hibák kiiktatásával biztosítható a szállítókörben lévő zúzottkő felfogása. Ezáltal a nagyon zavaró és nehezen kiküszöbölhető zúzottkőfelhalmozódások a tísztítófolyamat alatt, illetve a gép nem szándékolt leállásakor minden esetben kiküszöbölhetők. Ezenfelül a különösen távműködtethető univerzális kezelés következtében egy járulékos „elosztószerv” jön létre az ezt követő elosztófolyamat számára, úgy, hogy a tárolt zúzottkő már „előkezelve”, irányítva jut az elosztókörbe.
A találmány egy más kiviteli alakjára az jellemző, hogy 1 a zárószerkezetek után — adott esetben egy zúzottkő elosztószerv közbeiktatásával ezek után — a tisztított zúzottkő számára elhelyezett szállítóberendezés hajtása és adott esetben a szitaszerkezet vibrációs hajtása is a vezérlőszerkezet révén terhelhető és/vagy állítható le. így köz- i vétlenül a gép leállításakor a tisztított zúzottkő egész mennyiségének leadását á vágánytartománynál lehet leállítani, mivel az ez után kapcsolt elosztókörben lévő tisztított zúzottkövet sem dobják le a szállító-, illetve elosztószerkezetek. Ezenkívül a vibrációs hajtás leállításával az 2 egész szitaüzem a tárolófunkció alatt túlterhelésekkel szemben védve van és hajtóenergia takarítható meg. A tisztítás minősége nem romlik, mivel a leállás alatt a friss zúzottkő-hozzávezetés szünetel és a már megtisztított zúzottkőnél nincs szükség további kezelésre. 2
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti vágánytisztitógép példakénti kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábra a találmány szerinti tárolószerkezetet képező szitaszerkezettel és a hozzá tartozó zárószerkezetekkel, il- 31 letőleg állító hajtásokkal ellátott kavícságytisztító gép oldalnézete leegyszerűsítve és részben vázlatosan ábrázolva.
A 2: ábra az 1. ábra szerinti szűrő-, illetve tárolószerkezet oldalnézete nagyobb léptékben az utána kapcsolt szabályozó-, illetve elosztóeszközökkel. 3:
A 3. ábra a szűrő-, illetve tárolószerkezet kiömlőoldali homlokfalának a 2. ábra ΙΙΙ-ΙΠ nyilai irányából vett elölnézete a zárócsappantyúkkal.
A futóműveivel a sínekből és talpfákból álló 1 vágányra támaszkodó elmozdítható kavícságytisztító 2 gép 3 kavics- 41 ágyfelvevő szerkezettel, 4 szitaszerkezettel, 5, 6 szállítószerkezetekkel, központi 7 kezelőállvánnyal és 8 hajtóforrással van ellátva. A 3 kavicságyfelvevő szerkezet két hosszanti 9 láncvezető pályából áll, amelyek az 1 vágány kétoldalán a talpfák fejéig előrenyúlnak és ezek alatt ke- 4; resztirányú láncvezető pálya révén vannak egymással öszszekötve. A keresztirányú láncvezető pálya megfelelő számú részből rakható össze, hogy a mindenkori térszélességhez lehessen hozzáilleszteni. A láncvezető pályákban forgó végtelenített szállítóláncok hajtására egy különösen hidra- 5( ulikusan terhelhető ! 0 vederláncos kotróhajtást alkalmazunk.
A 4 szitaszerkezet, amely a találmány értelmében magát all tárolószerkezetet képezi, egy házból áll, amelyben a •kavicságy tisztítása céljából több 12, 13, 14 szitatálca van 5Í elhelyezve, hogy a megengedhető szemcseméretű kavícságyanyagot a törmelékként jelentkező finom anyagtól, illetve szennyeződéstől elválasszuk.
A legfelső 12 szitatálca a durva szemcsék kiválasztására alkalmas, azaz azoknak a kavicságyrészeknck a kiválasz- 6C tására, amelyek a gyakorlatilag felhasználható szemcsenagyság méretet túllépik. A 12 szitatálca kimenete a 15 elösztówköz tévén a durva'iszööiesék 16 kürtőjével van •ÖM^fcötveí amely közvetlenül a törmMék^elszáüítására szolgáló 5 szállítószerkezet fölé torkollik. A 13 szitatálcá- 55 nak olyan lyukbősége van, amely az ún. „rözépszemcsék”, vagyis olyan kavicsszemek áthullását, amelyek a megengedhető méret felső tartományába esnek, megbízhatóan megakadályozza. A 13 szitatálcán mégis áteső részek a 14 5 szitatálcára jutnak, amely a finom szemcséket választja el a törmeléket képező szennyeződésektől. Annak érdekében, hogy a kavicságyrészek kívánt méreteit a törmeléktől szét tudjuk választani, a 4 szitaszerkezet 17 vibrációs hajtással van összekötve. A 17 vibrációs hajtás a 4 szitaszerkezet házával van összekötve, amely tartóállvány segítségével négy csavarrugón nyugszik. A szitaszerkezetnek mindenkor a szállítólánc felé eső, illetve a 16 kürtőhöz tartozó végtartományában lévő két csavarrugó elrendezése a 2 gépre keresztirányban húzódó kereszttartón nyugszik. Ez körülbelül a középső tartományában a 2 gép jármükeretére rögzített, a gép hosszirányában futó iengőtengelyer. van ágyazva. A kereszttartók dőlésének beállítására a 2 gép járműkerete és a kereszttartók között például hidraulikusan működtgtett hengerdugattyúegységeket helyezhetünk el. Ezáltal a 4 szitaszerkezetet túlemelt vágányívekben is, amelyekben a gép a vízszinteshez képest ferdén áll, mindig vízszintesre lehet beállítani. A 17 vibrációs hajtást a legtöbb esetben hidraulikus motor által forgásba hozott kiegyenlítetlen tömeg képezi, amely a házat a 12, 13, 14 szitatálcákkal együtt a gép járműkeretével összekötött kereszttártókhoz képest lengésbe hozza.
A 2. ábrából a 4 szitaszerkezet nagyobb léptékben való ábrázolásánál kitűnik, hogy ez, annak érdekében, hogy a találmány értelmében magát a 11 tárolószerkezetet képezze, a 13 és 14 szitatálcák 18 kimenetelnél a kiömlőoldali 19 homlokfalnál elhelyezett 20 zárószerkezetekkel van ellátva. A 20 zárószerkezetek 21 zárócsappantyúként vannak kialakítva és 22 állítóhajtásokkal vannak ellátva. A 18 kimeneteknél záróhelyzetben ábrázolt 21 zárócsappantyú a 19 homlokfallal párhuzamos, de a vágány hossztengelyére keresztirányban futó 23 lengőtengely segítségével elfordíthatóan van a 19 homlokfalon ágyazva és a 25 hengerdugattyúegységbol álló 22 állítóhajtás 24 dugattyúrúdjával csuklósán van összekötve. Ennek a 25 héngerdugattyűegységnek a 26 hengere a 19 homlokfallal csuklósán van öszszekotve; Ezzel a 25 hengerdugattyúegységgel a 21 zárócsappantyút a 23 lengőtengely körül a szaggatott vonallal ábrázolt nyitott helyzetbe - amelyet az 1. ábrán teljes vonallal ábrázoltunk - elfordíthatjuk. A 13 és 14 szitatálcák 18 kimenetéhez egy 27 zúzottkő elosztó szerv van utánkapcsolva. Ez a 27 elosztószerv lengőhajtás segítségével állítható és a 6 szállítószerkezet leadótartományához, valamint a 28 surrantóhoz van társítva.
A 3. ábrán látható, hogy a szita hosszirányában nézve a szita hosszanti középvonalának kétoldalán egy-egy 20 zárószerkezet van elhelyezve egy-egy 21 zárócsappantyúval. A 21 zárócsappantyúkat annak érdekében, hogy azokat egymástól függetlenül lehessen működtetni, egy-egy saját 25 hengerdugattyúegységgel, illetve 22 állítóhajtással kötjük össze. így tehát mind a két szitafélhez saját 20 zárószerkezet tartozik. Ez után a két 20 zárószerkezet után mindegyik sin feletti tartományban egy saját 6 szállítószerkezet, valamint különállóan működtethető 27 zúzottkő elosztószerv van utánkapcsolva. Ez lehetővé teszi, hogy a megtisztított, illetve tárolt zúzottkőanyagot a teljes vágányszélességben, különösen túlemelt vágányívekben, azaz ferde vágányoknál is célirányosán tehessen elosztani.
A 6 szállítószerkezet 29 hajtásainak és a 22 állitóhajtásóknak a terhelése a 8 hajtóforrás után iktatott 30 vezérlőszerkezetről történik, ámely a központi 7 kezelőállványon van elhelyezve. Ehhez a 30 vezérlőszerkezethez egy 31 vezérlőszerv tartozik, amely a kavicságytisztító 2 gép leállásakor ad le jelet és az egyik keréktengelyhez társított jeladóval van ellátva, továbbá további vezérlőszervei vannak, amelyek a 25 hengerdugattyúegységek egymástól független távvezérlésére szolgálnak. A központi 7 kezelőállványon még további vezérlő- és ellenőrzöszerkezeteket helyezhetünk el a 10 vederláncos kotróhajtás, a keresztirányú láncvezetőpálya és a hosszanti 9 láncvezetőpályák elállítására szolgáló hajtások és végül az 5, 6 szállítószerkezetek hajtásainak, valamint a 2 gép 32 járműhajtásának távműködtetésére.
A kavicságytisztító 2 gép működésmódja a találmány szerinti 11 tárolószerkezetet képező 4 szitaszerkezetekkel a következő:
A kavicságytisztító 2 gép lényegében folyamatos előrehaladása alatt a 33 nyíllal jelzett munkairányban a 3 kavicságyfelvevő szerkezet kihordó-, illetve szállítólánca az 1 vágány alatt keresztülvezetett keresztirányú láncvezetőpálya tartományában a tisztítandó piszkos kavicságy zúzottkövét felveszi. A szennyeződésekkel összekevert zúzottkövet a hosszanti 9 láncvezetőpálya a 10 vederláncos kotróhajtás tartományáig magasba szállítja és ott a 4 szitaszerkezet legfelső 12 szitatálcájára ledobja. A vibráló mozgást végző 12, 13,14 szitatálcák segítségével a durva, illetve túl nagy szemcséket, valamint a szennyeződéseket, illetve törmeléket az alkalmazható anyagtól és a finomszemcséktől, amelyeket a 13 és 14 szitatálcák fognak fel, szétválasztjuk és a törmelék 5 szállítószerkezetéhez vezetjük, amelynek segítségével azt a megmunkálandó 1 vágánytól oldalt, vagy a 2 gép által húzott vagonokba leadjuk. A 13 és 14 szitatálcák által kiszitált felhasználható anyag, illetve finomszemcse ezeknek a szitatálcáknak a 18 kimeneteinél (2. ábra) a kiömlőoldali 19 homlokfal tartományában a 27 zúzottkő elosztószerv állása szerint kizárólag a 6 szállítószerkezetre esik rá, hogy a megtisztított zúzottkövet újra bevigye és/vagy a 28 surrantóra juttassa. A 6 szállítószerkezetek segítségével a zúzottkövek közvetlenül a 3 kavicságyfelvevö szerkezet keresztirányú láncvezető pályája mögött dobjuk le és ily módon a talpfák alsó oldala alatti teret kitöltjük, mig a 28 surrantó által bevezetett tisztított zúzottkövet a talpfaközökbe töltjük be. A 27 zúzottkő elosztószervek segítségével a 6 szállítószerkezetek és a 28 surrantó segítségével elosztottan bevitt zúzottkő mennyiségét szabályozni lehet. Ha a 2 gép előrehaladása a 33 nyíl irányában lassul, különösen azáltal, hogy a zúzottkőágy ellenállása nő, vagypedig a gép leáll annak következtében, hogy a szállítóláncok lánctagjait ki kell cserélni, vagy a keresztirányú láncvezetőpályát meg kell hosszabbítani stb., akkor a találmány szerinti 11 tárolószerkezetet képező 4 szitaszerkezet alkalmazásával a tisztított zúzottkő további egyenletesen elosztott bevitele biztosítható, illetve a 6 szállítószalag, illetve 28 surrantó ledobási tartományában a nem kívánatos zúzottkőfelhalmozódás elkerülhető. Ez azáltal valósul meg, hogy a 30 vezérlőszerkezet vezérlőszerveit a kezelőszemély vagy a 31 vezérlőszervvel megállapított sebességváltozást, vagy a 2 gép leállásátjelző jelzőkészülék a 22 állitóhajtásokat, illetve a 25 hengerdugattyúegységet a 8 hajtóforrásról nyomás alatti közeggel látja el. Ezáltal a 21 zárócsappantyúk - a sebesség változása szerint - az 1. ábrán teljes vonallal ábrázolt nyitott helyzetből a 2. ábrán ábrázolt zárt helyzet felé mozdulnak el, amit különösen a 2 gép leállásakor foglalnak el. Egyidejűleg a 6 szállítószerkezet 29 hajtásainak nyomás alatti közeggel való ellátását a szállítási sebesség változtatása érde kében fojtjuk, illetve megszakítjuk. Ezáltal a 4 szitaszerkezet 19 homlokfalában a 18 kimenetek részleges vagy teljes lezárásával a benne lévő megtisztított zúzottkő, nevezetesen a középméretű szemcse és finomszemcse a 13 és 14 szitatálcákon marad, illetőleg kis mennyiségben elosztás céljából továbbvezetődik. Ha a 29 hajtásokat is leállítjuk, akkor a 6 szállítószerkezeten lévő zúzottkő sem dobódik le és a 6 szállítószerkezeten, illetve a 13 és 14 szitatálcákon marad, ahogyan a 2. ábrán látható.
Ezáltal biztosítjuk, hogy például a gép leállásakor a szállítókörben lévő zúzottkő nem okoz nem kívánatos felhalmozódást a 28 surrantó, illetve a 6 szállitószerkezetek ledobási tartományaiban.
Ha a gép újraindul, illetve nagyobb sebességgel továbbmozog a 33 nyíl irányában, akkor a kezelőszemély a 30 vezérlőszerkezet vezérlőszervének kézi állításával, vagy a 31 vezérlőszerv útján automatikusan nyitja a 21 zárócsappantyúkat a 25 hengerdugattyúegységsegítségével és a 6 szállítószerkezetek 29 hajtásait nyomás alatti közeggel terheli. A 25 hengerdugattyúegység és a 29 hajtások terhelése itt úgy történhet, hogy a tárolt zúzottkőmennyiséget egyenletesen vezessék a ledobási tartományba úgy, hogy a most már újra, nagyobb mennyiségben, a 3 kavicságyfelvevő szerkezet által felvett zúzottkő a 4 szitaszerkezeten bekövetkező megtisztítása után a tárolt zúzottkőmennyiséghez közvetlenül csatlakozva betölthető legyen. Ezáltal még a gép leállása után, vagy változó előrehaladási sebesség esetén is a tisztított zúzottkőanyag bevitelénél és betöltésénél nyom nélküli átmenet biztosítható.
Természetesen lehetőség van arra is, hogy a 21 zárócsappantyúkat, illetve a 29 hajtások sebességét úgy vezéreljük, például csak csökkenő előrehaladási sebesség esetében, hogy a szállítókörben lévő zúzottkövet megfelelően elosztva, az előrehaladási sebességnek megfelelő mennyiségben vezessük be a vágánytartományba.
Annak érdekében, hogy a 4 szitaszerkezet túlterhelését, illetve a 4 szitaszerkezetben a 11 tárolószerkezetet képező 4 szitaszerkezetben tárolt anyag rezgésbe hozásához szükséges túlzott energiafelvételt elkerüljük, a 21 zárócsappantyúkat záró 25 hengerdugattyúegység működtetésével egyidejűleg a 4 szitaszerkezet 17 vibrációs hajtását leállíthatjuk.
Amint az ábrákból, különösen a 2. ábrából kitűnik, a 27 zúzottkő elosztószerv helyzete a 18 kimeneteket lezáró 21 zárócsappantyúállások mellett is változatlanul fenntartható, úgy, hogy közvetlenül az előrehaladó mozgás megindulásakor a 4 szitaszerkezetben tárolt megtisztított zúzottkő lényegében azonos elosztási jellemzők mellett vihető be a vágánytartományba.
A 25 hengerdugattyúegységek különválasztott és egymástól független működtetése révén a két szitafélhez tartozó 21 zárócsappantyú tartományában biztosítható továbbá, hogy az előrehaladó mozgás megindulásakor a túlemelt vágányívekben, ferdén álló 4 szitaszerkezet, és ezáltal a 11 tárolószerkezetben a zúzottkő egyenlőtlen elosztása esetén is a tisztított, illetve ideiglenesen tárolt zúzottkőanyagból a 27 elosztó szervekhez és a 6 szállítószalagokhoz, illetve a 28 surrantóhoz mindegyik sín tartományában tetszés szerint adagolt zúzottkőhozzávezetés valósítható meg.
Természetesen arra is lehetőség van, hogy a 2 gép vázlatosan jelzett 32 járműhajtását a 30 vezérlőszerkezettel kössük össze, úgy, hogy ily módon a gép előrehaladásából és a 21 zárócsappantyú megfelelő állásából visszajelzést kapjunk.
Végül még arra kívánunk rámutatni, hogy a két 13 és 14 szita tálca közös 21 zárócsappantyúja helyett minden egyes 13 ill. 14 szitatálcához saját 21 zárócsappantyú tartozhat. Ezek saját 25 hengerdugattyúegység révén egymástól függetlenül is működtethetők. A 21 zárócsappantyúk 23 lengőtengely körüli elfordítása helyett ezeket például a 19 homlokfallal párhuzamos vezetékekben eltolhatóan alakíthatjuk ki.
A találmány alapgondolata, valamint az ezzel elérhető előnyök semmi esetre sincsenek a kiviteli példában ábrázolt különleges kialakítású kavicságytisztító géphez kötve, hanem körbefutó serlegművel, illetve másféle kotróláncokkal ellátott gépeknél is a 11 tárolószerkezetet a 4 szitaszerkezet képezheti, ha a találmány szerinti 20 zárószerkezeteket alkalmazzuk. Ugyanilyen módon a 22 állítóhajtást az alkalmazott hengerdugattyúegység helyett mechanikai szerkezetekkel, például orsókkal, kötelekkel, vagy más kézileg működtetett állítószerkezetekkel helyettesíthetjük. A szitatálcák száma is teljesen tetszőleges lehet és független a kiviteli példában megadott szitatálcaelrendezéstől. Az elosztó- és újrabevivő szerkezetek az ábrázolt 28 surrantó és a 6 szállítószerkezet helyett másfajta; körbefutó, folyamatos szállító- vagy surrantórendszerek is lehetnek.
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok1. Mozgó kavicságytisztító gép. amelynek a zúzottkő felvételére, tisztítására és újrabevitelére szolgáló szerkezetei. valamint a kezelendő zúzottkőágy számára szabályo- 30 zó- és elosztószervei vannak, amelyek az ezekhez a szerkezetekhez társított, illetve ezek között elhelyezett, illetve ezek után iktatott szállítószerkezetekhez tartoznak, és amely gépnek a tisztított zúzottkövet tároló szerkezete van, azzal jellemezve, hogy a szitaszerkezet (4) maga képe- 35 zi a tárolószerkezetet (11) és a szitaszerkezet (4) kimeneteihez (18), különösen a szitatálcák (13, 14) kimeneteihez legalább egy állítóhajtással (22) ellátott zárószerkezet (20) van társítva.
- 2. Az 1. igénypont szerinti gép kiviteli alakja, azzal jelle- 40 mezve, hogy a szitaszerkezet (4) kiömlőoldali homlokfalánál (19), különösen a durva szemcsék kürtőjének (16) kétoldalún legalább egy, zárócsappantyúként (21) kialakított zárószerkezet (20) van elhelyezve, amely előnyösen a vá- gány hossztengelyére keresztirányban futó lengőtengely (23) körül elforgathatóan van ágyazva és az állitóhajtás (22) egy. különösen hidraulikusan működtethető hengerdugattyúegységbői (25) áll. amely a zúrócsappantyüval 5 (21) és a szitaszerkezet (4) homlokfalával (19) van összekötve.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypontok szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a zárócsappantyú (21) lengőtengelye (23) a legfelső, különösen a túlzott méretű szemcsét kilo választó szitatálca (12) tartományában van elhelyezve, a zárócsappantyú (21) pedig lefelé terjed.
- 4. A 2. és 3. igénypontok szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hengerdugattyúegység (25) hengere (26) a homlokfallal (19) a zárócsappantyú (21) lengötenge-15 lye (23) felett és a dugattyúrúd (24) a zárócsappantyúval (21) annak hossztengelyében van csuklósán összekötve.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szita hossztengelyének kétoldalún a kiömlőoldali homlokfalon (19) egy-egy, min-20 denkor az egyik szitafélhez társított zárócsappantyú (21) van elhelyezve egy-egy. egymástól függetlenül működtethető hengerdugattyűegységgel (25).
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a több szitatálca (13.14) közül mindegyikhez saját zárócsappantyú (21) van társítva egy-egy, egymástól függetlenül mozgatható hengerdugatytyúegységgel (25).
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az állítóhajtással (22), illetve a hengerdugattyú elrendezésekkel (25) és egy, különösen hidraulikus hajtóforrással (8) összekötött vezérlőszerkezete (30) van, amelynek jelek leadására vezériőszervei (31) vannak zárócsappantyúk (21) nyitására, illetve zárására szolgáló állítóhajtások terhelésére, különösen a gép (2) leállásánál és ill. vagy ezeknek a hengerdugattyúegységeknek (25) egymástól független távvezérlésére egy központi kezelőállványról (7).
- 8. A 7. igénypont szerinti gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a zárószerkezetek (20) után - adott esetben egy zúzottkő elosztószerv (27) közbeiktatásával ezek után - a tisztított zúzottkő számára elhelyezett szállítóberendezés (6) hajtása (29) és adott esetben a szitaszerkezet (4) vibrációs hajtása (17) is a vezérlőszerkezet (30) révén terhelhető és/vagy állítható le.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT941677A AT353821B (de) | 1977-12-29 | 1977-12-29 | Fahrbare schotterbett-gleisreinigungsmaschine |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU177490B true HU177490B (en) | 1981-10-28 |
Family
ID=3613948
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU78PA1335A HU177490B (en) | 1977-12-29 | 1978-11-15 | Moving ballast-cleaning machine |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4245703A (hu) |
JP (1) | JPS54132909A (hu) |
AT (1) | AT353821B (hu) |
AU (1) | AU529291B2 (hu) |
BE (1) | BE873145A (hu) |
BR (1) | BR7807034A (hu) |
CA (1) | CA1099592A (hu) |
CH (1) | CH634364A5 (hu) |
CS (1) | CS207692B2 (hu) |
DD (1) | DD140368A5 (hu) |
DE (1) | DE2841524A1 (hu) |
ES (1) | ES476422A1 (hu) |
FR (1) | FR2413501A1 (hu) |
GB (1) | GB2011508B (hu) |
HU (1) | HU177490B (hu) |
IT (1) | IT1101148B (hu) |
PL (1) | PL120648B1 (hu) |
Families Citing this family (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT374521B (de) * | 1982-08-17 | 1984-05-10 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Selbstfahrbare schotterbett-reinigungsmaschine mit einer vibrations-siebanlage |
AT374847B (de) * | 1982-09-20 | 1984-06-12 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Schotterbett-reinigungsmaschine mit siebanlage |
AT378385B (de) * | 1983-11-04 | 1985-07-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleisbaumaschine mit siebanlage |
IT1181235B (it) * | 1984-11-23 | 1987-09-23 | Danieli Off Mecc | Risanatrice per massicciata con vaglio continuo a trasportatore senza fine |
IT1187567B (it) * | 1985-05-24 | 1987-12-23 | Danieli Off Mecc | Risanatrice per gallerie |
ATE37732T1 (de) * | 1986-04-02 | 1988-10-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Gleis-schotterbett-reinigungsmaschine mit siebanlage. |
IT1220110B (it) * | 1987-07-22 | 1990-06-06 | Danielli & C Off Mecc Spa | Risanatrice scudatrice per massicciate e piattaforme |
CZ59493A3 (en) * | 1993-04-06 | 1995-04-12 | Mechanizace Tratoveho Hospod | Maintenance mechanized machine |
AT4016U3 (de) * | 2000-09-25 | 2001-11-26 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Verfahren und maschine zur reinigung von schotter eines gleises |
US6862822B1 (en) | 2003-04-16 | 2005-03-08 | Ken Masse | Mobile railway track repair apparatus |
AT519784B1 (de) * | 2017-03-17 | 2019-11-15 | Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh | Maschine und Verfahren zum Profilieren und Verteilen von Schotter eines Gleises |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1576093A (en) * | 1921-09-17 | 1926-03-09 | Horace G Cooke | Apparatus for handling railroad ballast |
GB677923A (en) * | 1949-01-12 | 1952-08-27 | Maurice Henri Lemaire | Improvements in or relating to plant for dredging, cleaning and relaying railroad ballast |
US2791410A (en) * | 1953-06-17 | 1957-05-07 | Material Ind S A | Apparatus for continuously cleaning railroad track ballast |
AT273205B (de) * | 1963-07-15 | 1969-08-11 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare Maschine zum Aufnehmen und insbesondere Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen |
AT306773B (de) * | 1968-03-20 | 1973-04-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Fahrbare Maschine zum kontinuierlichen Räumen, Aufnehmen und zum Verteilen des auf dem Gleis liegenden Bettungsschotters |
AT317965B (de) * | 1969-12-18 | 1974-09-25 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen |
AT332442B (de) * | 1973-04-16 | 1976-09-27 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Anordnung und verfahren zum stabilisieren des unterbauplanums von gleisbettungen unter verwendung einer solchen anordnung |
IT1028620B (it) * | 1975-03-28 | 1979-02-10 | Donno Ferruccio De | Macchina sguarnitrice vagliatrice per la depurazione del pietrisco, in particolare per la depurazione del pietrisco delle massicciate ferroviarie |
-
1977
- 1977-12-29 AT AT941677A patent/AT353821B/de not_active IP Right Cessation
-
1978
- 1978-09-23 DE DE19782841524 patent/DE2841524A1/de active Granted
- 1978-09-26 CH CH1002878A patent/CH634364A5/de not_active IP Right Cessation
- 1978-10-25 BR BR7807034A patent/BR7807034A/pt unknown
- 1978-11-15 HU HU78PA1335A patent/HU177490B/hu not_active IP Right Cessation
- 1978-11-17 US US05/961,566 patent/US4245703A/en not_active Expired - Lifetime
- 1978-11-20 PL PL1978211083A patent/PL120648B1/pl unknown
- 1978-11-23 CA CA316,726A patent/CA1099592A/en not_active Expired
- 1978-11-24 CS CS787727A patent/CS207692B2/cs unknown
- 1978-11-29 DD DD78209390A patent/DD140368A5/de unknown
- 1978-11-30 FR FR7833850A patent/FR2413501A1/fr active Granted
- 1978-12-04 GB GB7847022A patent/GB2011508B/en not_active Expired
- 1978-12-18 AU AU42616/78A patent/AU529291B2/en not_active Expired
- 1978-12-28 ES ES476422A patent/ES476422A1/es not_active Expired
- 1978-12-28 IT IT31371/78A patent/IT1101148B/it active
- 1978-12-28 BE BE192621A patent/BE873145A/xx not_active IP Right Cessation
- 1978-12-28 JP JP16132678A patent/JPS54132909A/ja active Pending
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US4245703A (en) | 1981-01-20 |
BR7807034A (pt) | 1979-08-14 |
AU529291B2 (en) | 1983-06-02 |
GB2011508A (en) | 1979-07-11 |
JPS54132909A (en) | 1979-10-16 |
FR2413501A1 (fr) | 1979-07-27 |
ES476422A1 (es) | 1979-11-16 |
IT1101148B (it) | 1985-09-28 |
AU4261678A (en) | 1979-07-05 |
FR2413501B1 (hu) | 1984-06-08 |
DE2841524A1 (de) | 1979-07-05 |
PL120648B1 (en) | 1982-03-31 |
CA1099592A (en) | 1981-04-21 |
BE873145A (fr) | 1979-04-17 |
AT353821B (de) | 1979-12-10 |
DD140368A5 (de) | 1980-02-27 |
CS207692B2 (en) | 1981-08-31 |
DE2841524C2 (hu) | 1987-10-22 |
IT7831371A0 (it) | 1978-12-28 |
PL211083A1 (pl) | 1979-07-30 |
GB2011508B (en) | 1982-03-03 |
CH634364A5 (de) | 1983-01-31 |
ATA941677A (de) | 1979-05-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10150660B2 (en) | Parallel lift turret mount | |
CN1038956C (zh) | 用于收集、分布和平整道碴的机械 | |
EP0641607B1 (en) | A mobile aggregrate material processing plant | |
HU177490B (en) | Moving ballast-cleaning machine | |
SU1512492A3 (ru) | Передвижна щебнеочистительна машина | |
JP6234587B2 (ja) | 鉱物材料処理設備および処理設備の稼働方法 | |
CZ278068B6 (en) | Hopper car for filling material | |
JP6236161B2 (ja) | 鉱物材料処理設備および処理設備の稼働方法 | |
JP2592819B2 (ja) | 軌道の砂利床の清掃機械 | |
SU1558304A3 (ru) | Шпалоподбивочна машина | |
CZ279089B6 (en) | Device for continuous maintenance of a track ballast bed | |
DE2853099C2 (de) | Selbstfahrbare Gleisbett-Reinigungsmaschine mit Speichervorrichtung | |
EP1745860B1 (en) | Hopper slide support structure | |
JPS6046202B2 (ja) | 自走可能な軌道工事機 | |
CZ278349B6 (en) | Ballastway cleaning machine | |
HU186840B (en) | Movable ballast bed cleaning machine with screening apparatus | |
SU1308202A3 (ru) | Передвижна машина дл приема,очистки и транспортировки балласта | |
US3103754A (en) | Removing and loading device | |
EP1249535A2 (de) | Förder- und Silo-Waggon, Verfahren zur Aufnahme, Zwischenspeicherung und Abgabe von Materialien | |
HU190381B (en) | Movable apparatus for producing protective layer being between the bank top and rubblework of tracks | |
JPS5929723B2 (ja) | 分岐軌道においても作動が可能な、道床砕石を取出し分離清掃し再充填する砕石清浄化機構 | |
DE69007216T2 (de) | Eisenbahnwagen für den Transport von Schutt. | |
SU1505446A3 (ru) | Передвижна щебнеочистительна машина | |
SK113796A3 (en) | Machine for working railway gravel bed | |
US3556224A (en) | Beach cleaning apparatus |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |