HU177154B - New process for preparing dimeric vinca alkaloids - Google Patents

New process for preparing dimeric vinca alkaloids Download PDF

Info

Publication number
HU177154B
HU177154B HU75AA840A HUAA000840A HU177154B HU 177154 B HU177154 B HU 177154B HU 75AA840 A HU75AA840 A HU 75AA840A HU AA000840 A HUAA000840 A HU AA000840A HU 177154 B HU177154 B HU 177154B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrogen
formula
epi
vinblastine
group
Prior art date
Application number
HU75AA840A
Other languages
English (en)
Inventor
Pierre Potier
Nicole Langlois
Yves Langlois
Francoise Guritte
Original Assignee
Anvar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9146736&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU177154(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Anvar filed Critical Anvar
Publication of HU177154B publication Critical patent/HU177154B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D519/00Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
    • C07D519/04Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás dimer vinka-alkaloidok, valamint ilyen vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyászati kompozíciók előállítására.
A természetből ismeretesek az V általános képletnek megfelelő alkaloidok, a vinblasztin és a vinkrisztin, amelyeket a Catharan tus-féleségekből, például a Catharantus roseusból lehet elkülöníteni. Ezek daganatgátló hatású vegyületek. Az említett képletben R szubsztituens jelentése a vinblasztin esetében — CH3 csoport, a vinkrisztin esetében -CHO csoport. Ezek az alkaloidok azonban igen kis mennyiségben találhatók meg a növényekben, nagy jelentősége van tehát a vegyületek könnyebben hozzáférhető kiindulási vegyületekből való félszintetikus előállításának. Az V általános képletű vegyületekkel analóg telített vegyületek, például a dihidrovinblasztin az 1 102 224 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásból ismertek.
A találmány szerinti eljárással az I általános képletnek megfelelő vegyületeket állíthatjuk elő. A képletben R”3 hidrogénatomot jelent, R’3 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, vagy R’3 és R”3 együtt karbonil-csoportot képez, vagy R’3 és R’s együtt epoxi-csoportot vagy kettőskötést jelent, R’4 hidrogénatomot vagy metoxikarbonil-csoportot, R’s hidrogénatomot vagy etil- vagy hidroxil-csoportot, R”s hidrogénatomot vagy etil-csoportot, R’6 hidrogénatomot vagy etil-csoportot jelent, míg Rj jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkil-csoport, R2 jelentése hidrogén177154 atom vagy metoxi-csoport, R3 és R4 jelentése hidrogénatom, vagy R3 és R4 együtt kettőskötést jelent, R5 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, R6 jelentése hidrogénatom, raetoxikarbonil5 vagy hidrazido-csoport, és R7 hidrogénatomot vagy acetiloxi-csoportot jelent, azzal a kikötéssel, hogy ha R’6, R’3 és R”3 egyaránt hidrogénatomot, R’s etil-csoportot, R”5 hidroxil-csoportot, R’4 metoxikarbonil-csoportot, R2 metoxi-csoportot jelent, R3 10 és R4 együttesen kettőskötést képez, R6 metoxikarbonil-csoportot és Rs hidroxil-csoportot jelent, akkor R, és R7 jelentése hidrogéntől eltérő szubsztituens.
Az előbbiekben említett alkíl-csoportok egyenes 15 vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkil-csoportok, például metil- vagy etil-csoportok.
Az I általános képletű vegyületekkel részben azonos vegyületek ismertetése található a 867 255 számú belga szabadalmi leírásban és a 6 668 számú 20 francia gyógyszerszabadalmi leírásban. Az előbbi irat olyan dimer vinka-alkaloidokra vonatkozik, amelyekben az R3 és Rs szubsztituenseknek megfelelő helyen kettőskötés van, míg az R”s szubsztituens helyén etil-csoport áll. Az utóbbi leírásban 25 olyan dimer vinka-alkaloidok ismertetése található, amelyek Rx szubsztituensként különféle alkil-csoportokat, R7 szubsztituensként pedig különféle alkanoiloxi-csoportokat tartalmaznak. Ezeket a vegyületeket növényekből különítették el. A szakiro30 dalomból nem ismeretes olyan eljárás, amellyel az
I általános képletű vegyületek természetes konfigurációjú izomeijei szintetikus úton előállíthatok.
Az l általános képletű vegyületek közül ismert vegyület az V általános képletnek megfelelő vinblasztin, valamint ennek származékai, a dihidrovinblasztin (ebben R3 és R4 hidrogénatom), a dezmetil-vinblasztin, ahol Rí hidrogénatom, és a dezmetil-dihidro-vinblasztin, ahol R,, R3 és R4 hidrogénatom. Ugyancsak ismert a leurozin, amely a vinblasztintól abban különbözik, hogy R’3 és R’s együttesen 10 epoxi-csoportot képez, R”5 etil-csoport és R”3 hidrogénatom, valamint ennek származéka, a dezmetil-leurozin, amely a leurozintól abban különbözik, hogy R! szubsztituense hidrogénatom.
Az I általános képletű vegyületeket a találmány 15 szerint oly módon állítjuk elő, hogy egy II általános képletű vegyületet, ahol Rt, R2, Rs, Re és R7 jelentése a fenti, egy reakcióképes iinmóniumion-képző vegyület jelenlétében egy III általános képletű vegyülettel. ahol RS- RS- R’5,R'6, R’S 20 és R’S jelentése a fenti, reagáltatunk, majd a kapott IV általános képletű immóniumsót, ahol X° egy szerves vagy szervetlen sav anionja, és az imént felsoroltaknak megfelelő szubsztituensek jelentése változatlan, redukáljuk. 25
Immóniumion-képző vegyületként előnyösen szerves vagy szervetlen savak halogenidjeit, anhidridjeit vagy sóit, éspedig halogénezett (előnyösen fluorozott) vagy nem-halogénezett karbonsavak emlí- 30 tett származékait használjuk. A sók közül megemlítjük a higany(II)-sókat.
Az immóniumion-képző vegyületek közül megemlítjük továbbá példaként az ecetsavanhidridet, a trifluorecetsavanhidridet, a higanyacetátot, a hi- 35 gany-trifluoroacetátot és a higany-etiléndiamin-tetraacetátot.
A IV általános képletű immóniumsó anionja azonos az immoniumion-képző vegyület anionjával.
A IV általános képletű immóniumsót általában 49 úgy állítjuk elő, hogy egy II általános képletű alkaloidot és egy III általános képletű alkaloid N’boxidját egy szerves oldószerben egy immóniumion-képző vegyület feleslegben vett mennyiségével keverjük. Szerves oldószerként előnyösen valamilyen 45 klórozott oldószert, például metilénkloridot, diklóretánt vagy kloroformot használunk.
A IV általános képletű immóniumsót előnyösen alacsony hőmérsékleten, célszerűen 0 °C és —78 °C 50 között állítjuk elő. Végrehajthatjuk azonban a reakciót más hőmérsékleten is. A II és III általános képletű vegyületet előnyösen közömbös atmoszférában, például nitrogén vagy argon atmoszférában reagáltatjuk egymással. A reakció általában 1 órán 55 belül végbemegy.
A IV általános képletű immóniumsót előnyösen egy alkáli-bórhidriddel redukáljuk I általános képletű vegyületté. Alkáli-bórhidridként például nátriumbórhidridet használunk. A redukciót elvégez- 60 hetjük azonban katalitikus hidrogénezéssel is, valamely katalizátor jelenlétében. A redukciót általában egy szerves oldószerben, például egy alkoholban, előnyösen metanolban vagy etanolban hajtjuk végre. ' ,,
A redukciót általában alacsony hőmérsékleten, célszerűen 0 °C körüli hőmérsékleten hajtjuk végre. A bórhidrides redukciót elvégezhetjük bármilyen nyomáson, a katalitikus hidrogénezéshez viszont 5 előnyösen az e műveletnél szokásos túlnyomást alkalmazzuk.
A redukciót elvégezhetjük az első lépésben használt oldószerben, de eljárhatunk úgy is, hogy az első lépés befejezése után az oldószert ledesztilláljuk, és a redukcióhoz egy másik oldószert használunk.
A találmány szerinti eljárás előnye a korábban ismert eljárásokhoz képest, hogy általa közvetlenül előállíthatok a természetes eredetű vegyületeknek megfelelő termékek, vagyis azok, amelyek 16-helyzetű szénatomjának konfigurációja azonos a természetes eredetű vegyületekével. Az olyan vegyületek, amelyek a 16-helyzetben a természetes eredetű vegyületektől eltérő konfigurációt mutatnak, egyáltalán nem vagy csupán kis mértékben rendelkeznek daganatgátló hatással.
A találmány szerinti eljárással a 16-helyzetben természetes és nem-természetes konfigurációt mutató I általános képletű vegyületek keverékéhez jutunk. E keverék komponenseit önmagukban ismert fizikai vagy kémiai módszerekkel, így kromatográfiával, gél-szűréssel vagy kristályosítással különíthetjük el, illetve tisztíthatjuk.'
A találmány szerinti eljárásban különösen előnyösen használhatjuk II általános képletű kiindulási vegyületként az aszpidospermidin-típusú alkaloidokat, így a vindolint (Ri=-CH3, R2=OCH3, R3 és R4 kettős kötést képez, R5 = OH, R6 = COOCH3 és R7=OCOCH3), a 14,15 dihidro-vindolint (a helyettesítők jelentése ugyanaz, mint a vindolinnál, csak R3 és R4 hidrogénatomot jelent), a vindorozint (Ri=CH3, R2 = H, R3 és R4 kettős kötést képez, RS=OH, R6 = COOCH3 és R7=OCOCH3), a 11 -metoxi-2,16-dihidro-Na-metil taberzonint (Rj =CH3, R2=OCH3j R3 és R4 kettős kötést képez, R5 = H, R6 = COOCH3 és R7 = Η) és az említett vegyületek származékait. III általános képletű kiindulási vegyületként előnyösen az ibogamin-típusú alkaloidokat használjuk, így a koronaridint (R’2 = R’3 = R”3 = R’s = R’6 = H, R’4 = COOCH3 és R’s =C2Hs), akatarantint(R’2 = R”3 = R’g = H, R’3 és R’5 kettős kötést képez, R’4=COOCH3 és R’’s = C 2 H s ), az allokatarantint (R’2 =R”3 =R”s =H, R’3 és R’s kettős kötést képez, R’ó =C2Hs, R’4 =COOCH3), vagy a dihidroallokatarantint i(R’2 = R”3 = R”s = R’3 = R’s = H, R’e =C2H5, R’4 =COOCH3) vagy ezek Nb-oxidjait.
Ha a III általános képletű kiindulási vegyületet N’b-oxidja alakjában használjuk, ez utóbbit a III általános képletű vegyület oxidációjával állítjuk elő. Oxidálószerként perbenzoesavakat, így p-nitro-perbenzoesavat használhatunk, de használhatjuk a hidrogén-peroxidot is.
A II és III általános képletű vegyületek részben ismertek, részben ismert eljárásokkal állíthatók elő.
Az alábbiakban közöljük az e vegyületekre vonatkozó irodalmi forrásokat:
Vindolin — Catharanthus sp.
1. K. Mothes, I. Richter, K. Stolle, D. Gröger, Naturwissenschaften, 52, 431 (1965). Katarantin - Catharanthus sp.
2. N. R. Farnsworth, Η. H. S. Fong, R. N. Blometer., Llo>dis, 29, 343 (1966).
3. M. Gorman, N. Neuss, N. J. Cone., J. Amer. Chem. Soc., 87, 93 (1965).
Koronaridin — Catharanthus és Tabernaemontana sp. ref. 3. 10
Allokatarantint — dihidro-14,15-allokatarantin
4. M. Muquet, N. Kunesch, J. Poisson, Tetrahedron., 28, 1883 (1972).
Vindorozin - Catharanthus
5. B. K. Moza, J. Trojanek, Coll. Czech. Chem. Cornn., 28, 1419 (1963).
Dihidro-2,16-metoxi-l 1-taberzonin
6. C. Kan-Fan, B. C. Das, P. Potier, J. Lenuen, P.
Boiteau., Ann. Pharm. pan., 26, 577 (1968) °C-on tartjuk 15 percig, majd 100 ml vizet adunk hozzá és kétszer 100 ml, majd kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A szerves fázist 30 ml vízzel mossuk, azután vízmentes nátriumszulfáton megszá5 rítjuk, szüljük és 15Hgmni nyomáson bepároljuk.
492 mg nyers terméket kapunk, amelyet szilikagélen, preparatív rétegkromatográfiával tisztítunk az alábbi eluálószer-rendszerekkel:
: 3 arányú kloroform-metanol elegy : 1 arányú etilacetát-etanol elegy.
Ily módon a csökkenő polaritás rendjében az alábbi két I általános képletű vegyületet különítjük 15 el, melyeket az I—1, illetve 1—2 szimbólumokkal jelölünk. (A továbbiakban is az I általános képletre hivatkozva adjuk meg a végtermékben a helyettesítő-jelentéseket.)
E vegyületek jellemzői az alábbiak:
A találmány szerinti eljárással előállítható 1 általános képletű vegyületek közül különösen fontosak az alábbiak:
vindolin vagy 14,15-dihidro-vindolin-katarantin vindolin+-koronaridin vindolin+ -15,20.-dihidro-katarantin vindolin+-l 4,15-dihidro-allokatarantin vi ndolin* -allokat arantin vindorosin-katarantin
Na-metil-2,16-dihidro-l 1 -metoxi-taberzonin-katarantin.
A felsorolásban- a + jel azt jelenti, hogy a vegyület vindolin helyett 14,15-dihidro-vindolint is tártál- 35 mazhat.
A találmányt az alábbi példákkal világítjuk meg közelebbről az oltalmi kör korlátozása nélkül.
1. példa
600 mg katarantint 18 ml vízmentes metilénkloridban oldunk, és az oldathoz 0 °C-on, keverés közben hozzáadjuk 490 mg 98%-os p-nitro-perben- 45 zoesav 62 ml metilénkloriddal készített oldatát. 5 perc múlva a reakcióelegyet összekeveijük 50 ml 10%-os vizes nátriumkarbonát-oldattal és háromszor 200 ml metilénkloriddal extraháljuk. A szerves fázist 50' ml 10%-os vizes nátriumkarbonát-oldattal, azutan 50 50 ml vízzel mossuk, majd vízmentes nátriumszulfáton megszárítjuk, szüljük, és 15Hgmm nyomáson bepároljuk 40 áC alatti hőmérsékleten. A katarantin N’b-oxidját kapjuk kvantitatív hozammal.
Az előbbi N’b-oxid 210 mg-jának és 285 mg vin- 55 dolinnak 1,8 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához nitrogén-atmoszférában, keverés közben 0 °C hőmérsékleten hozzáadunk 0,25 ml trifluorecetsavanhidridet. 30 perc múlva a reakcióelegyből a trifluoroecetsavanhidrid fölöslegét és az 60 oldószert 20 °C hőmérsékleten és 15Hgmm nyomáson kidesztilláljuk. A kapott száraz maradékot 10 ml metanolban oldjuk, és az oldatot 0 °C-ra hűtjük le. Ezután több ízben hozzáadunk feleslegben vett nátriumbórhidridet. A reakcióelegyet 65
1-1= Δ15’-20'-dehidroxi-vinblasztin.
Hozam: 195 mg, metanolból kristályosítva
208—210°C-on olvad bomlás közben.
[a]2-,2 = + 19° (c = 0,70, kloroform).
IR: (r'cm-1) (kloroform/film): : 1740 (észter), 1615 t (indoiin).
UV: (etanol 263 (17.500), 290 (14.300), 297 (14.400) az indol és a dihidroindol 30 kromofór csoportjainak összegeződése.
Tömegspektrum: csúcsok: 792 (M+), 761, 733, 670, 633, 611, 525, 489, 336, 282, 135 és 121 m/e.
NMR spektrum: 240 Mz (deuterokloroform, 6ppm:TMS = 0) J Hertz 9,77 (1H, C16-OH), 7,87 (s, 1H) Na-H, 6,52 (s, 1H) és 6,03 (s, 1H) :'C9—Hés Cj2-H. 5,76 (m. lH)és5,22(d. 1H, J = 9,4) C14-H és Cis-H, 5,37 (s) C17-H, 3,74 (s, 3H), 3,70 (s, 3H) és 3,55 (s, 3H) . C, 6-CO2CH3, C16-CO2CH3 és Cu-O-CH3, 2,65 (s, 3H) Na-CH3, 2,07 (s, 3H) OCOCH3, 0,96 (t, 3H) és 0,81 (t, 3H) :C18,-H és C18-H.
Cirkulár dikroizmus (C D) λ nm (Δε) : 305 (+ 6,5), 258 (♦ 14,0).
1-2 = epi-1 ό’-Δ1 s ’-20’-dehidroxi-vinblasztin.
Hozam: 48 mg. Hidrobromidjának olvadáspontja (brómhidrát) : >260 °C.
[a]p2° = -86,4° (c = 0,72, kloroform).
IR: 1740 (észter), 1620 (indoiin).
UV: etanol: 263 (12.600), 289 (10.700), 297 (11.500) : az indol és a dihidroindol kromofór csoportjainak összegeződése.
Tömegspektrum: csúcsok: 792 (M+'), 733, 670, 633, 610, 525, 469, 336, 282, 135 és 121 m/e.
NMR spektrum: 8,99 (s, 1H, Na’-H), 6,85 (s, 1H), és 5,92 (s, 1H):C9-H és C12-H, 5,84 (m, 1H), 5,50 (m, 1H) és 5,24 (d, 1H, J = 9,4) C14-H, C15,-H és Cls-H, 5,28 (s,
1H), :Ci7—H, 3,86 (s, 3H) és 3,74 (széles s,
6H) : C , 6 —CO2 CH3 , C16,-CO2CH3 és
Cu-0CH3, 2,60 (s, 3H) Na-CH3, 2,07 (s, 3H)
O-COCH3, 1,00 (t, 3H) Cj 8,-H és 0,60 (t, 3H)
Cis-H.
Cirkulár dikroizmus: (CD) λ nm (Δε): 309 (+8,5) 258 (-13).
2. példa
6,Si+rrrmólkorönaridin-Nb-oxid melyet,az 1. példában leírtakhoz hasonlóan állítottunk elő, valamint 0,51 mmól vindolin 15 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 0 °C-on, keverés közben 2 ml trifluorecetsavanhidridet adunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékletig hagyjuk felmelegedni. 1 óra múlva az oldószert csökkentett nyomáson, szobahőmérsékleten kidesztilláljuk. A kapott terméket 10 ml metanolban oldjuk és nátriumbórhidriddel redukáljuk 0°C-on 15 percig. A szokásos feldolgozási műveletek után kapott nyers termék komponenseit szilikagéles preparatív rétegkromatográfiával választjuk el az 1. példában megadott eluálószer-rendszerekkel. A kapott termékek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-3 = epi-14’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin-B (Rt = -CH3, R2 = -0CH3, R3 + R4 = kettős kötés, Rs = -OH, R6=-COOCH3, R7=-OCOCH3, r'3 = r’6 = r”3 = r’5 = _h, R”s=—C2Hs (20 S),
R’4 = - COOCH3).
Hozam: 173. mg, acetonból kristályosítva,
275°C-on olvad bomlás közben.
IR (vem-1, kloroform): 1740 (észter), 1620 (indolin).
UV etanol Amaxnrn: 264 (12.600), 291 (11.900), 297 (11.900) az indol és a dihidroindol kromofór csoportjainak összegeződése.
NMR spektrum: 9,60 (1H, C16-OH), 8,75 (s, 1H, Na,-H), 7,3-6,85 (aromás protonok), 6,90 (s) és 5,97 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,71 (dd, 1H, J-9,5 és 3, C14-H), 5,20 (s, 1H, C17-H), 5.00 (d, 1H, J~9,5, Cls-H), 3,87 (s, 3H), 3,72 és 3.70 (2s, 6H) Cn-OCHs, C16-CO2CH3 és Cl6,-CO2CH3, 2,63 (s, 3H, Na-CH3), 1,99 (s, 3H, -OCOCH3), 0,93 (t, 3H, J — 7) és -0,12 (t, 3H, J ~ 7) C18,-H és Cia-H).
CD 312 (-11,5), 296 (-4,6), 284 (-4,6), 263 (+31,2).
1—4 - epi-14’-epi-16’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 44 mg, aceton-éter elegyből kristályosítva. 218—220°C-on olvad bomlás közben.
[a]2j2 =—66° (¢ = 0,93, kloroform).
IR: 1740 és 1620.
UV (etanol): 264 (13.400), 291 (11.200), 298 (11.400).
NMR spektrum: 9,64 (1H, C16-CH), 8,78 (s, 1H, Na,-H), 7,5-6,8 (aromás protonok), 6,85 (s, 1H) és 6,02 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,72 (dd, 1H, J=10 és 4, C14-H), 5,23 (s, 1H, C17-H), 5,02 (d, IH, J= 10, Cls-H), 3,89 (s, 3H) és 3,74 (széles s, 6H) Cn-0CH3, C16-CO2CH3 és C16,-CO2CH3, 2,64 (s, 3H, Na-CH3), 2,00 (s, 3H, -OCOCH3), 0,92 (t, 3H, J~7) és -0,12 (t. 3H, J~7) C18,-H és C18-H.
CD: 310 (-9,92), 294 (-2,88), 280 (-2,94), 257 (+ 34).
1-5 = epi-14’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 17 mg, amorf, fa]D = -158° (c = 0,5, kloroform).
IR: 1740, 1615.
UV (EtOH): 258 (11.600), 291 (10.700), 298 (10.700).
Az 1-3, 1-4 és 1-5 tömegspektruma: csúcsok:
794 (M+·), 763, 735, 635, 610, 469, 338, 282,
222, 188, 138, 135, 124, 122, 121 és 107 m/e.
CD: 306 (-7,32), 288 (-2,50), 260 (+ 3,9).
3, példa
120 mg (3,38 χ 10”4 mól) dihidrokatarantin-Nb-oxid (melyet az 1. példában a katarantin-Nboxiddal kapcsolatban ismertetett eljárással állítottunk elő) és 162 mg (3,55 x 10~4 mól) vindolin 0,99 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához —78 °C-on argon-atmoszférában, keverés közben 0,134 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. A reakcióelegyet 50 percig hagyjuk az említett hőmérsékleten, azután az oldószert csökkentett nyomáson kidesztilláljuk szobahőmérsékleten. A kapott terméket 6 ml metanolban oldjuk és nátriumbórhidriddel redukáljuk 0 °C-on. A szokásos feldolgozási műveletek után kapott nyers terméket szilikagélen preparatív rétegkromatográfiával tisztítjuk. Eluálószerként 1.: 3 arányú etanol-etilacetát elegyet azután 92 :8 arányú metanol-etilacetát elegyet használunk. Az alábbiakban ismertetjük a kapott termékek jellemzőit:
1-6 = (M’SJó’Si ,20’S)-dezoxi-vinblasztin-B. (Rí = -CH3, R2 = -OCH3,R3 + R4 = kettős kötés. Rs =-OH, R6=-COOCH3, R7 = -OCOCH3, R’ - D’ - D’ - D’ _ D’5 - D J - U
I -K2-K5-K3-K 3 - K 6--Π,
R”5 =-C2Hs (20’S), R’4 =-COOCH3(16’S).
Hozam: 26 mg. Olvadáspont = 214 °C (metanol).
[a]o = + 69°. (c = 0,43, kloroform).
IR: 1740, 1615.
UV: 263 (11.900), 290 (10.770), 297 (10.208).
NMR spektrum (240 Mhz): 9,77 (1H) C16-OH, 7,83 (N a’—H), 7,03 (aromás protonok), 6,49 (s, 1H) és 6,02 (s, IH) C9-HésC12-H, 5.78 Ci4-H, 5,36 (s, IH) C17-H, 5,23 (d, IH, J = 9) C1S—H, 3,74 (s, 6H és 3,55 (s, 3H)
C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Cn-0CH3, 2,67 (s, 3H) Na—CH3, 2,08 (s, 3H) Ci7-OCOCH3 0,86 és 0,82 (2t, szuperpozíció) Cis,—H és
C18-H.
CD: 302 (+5), 255 (+ 12,5).
1-7 = epi-16’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 55 mg, amorf [a]D =-26° (c = O,58, kloroform).
IR: 1740, 1618.
UV: 264 (11.600), 290 (9.900), 297 (10.300).
NMR spektrum (240 MHz): 9,62 (IH, C—OH), 8,95 (Na,—H), 7,39—7,04 aromás protonok, 6,93 (s, IH) és 6,00 (s, IH) C9-H és Ct2—H, 5,37 (s, IH) C17-H, 5,90 és 5,38 (2 m, IH) C14-H és C1S-H, 3,98 (s, 3H) és 3,68 (s, 6H) C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Ci 1 -0CH3,2,58 (s, 3H) Na-CH3, 2,05 (s, 3H) C17-OCOCH3) 0,91 (t, 3H) és 0,67 (t, 3H) C18-H és Ci 8 ,-H.
CD: 307 (+8,2), 282 (+5), 260 (-13,8).
1—8 = epi-16’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 12 mg, amorf [a]D=—53°. (c = 0,60, kloroform).
IR: 1740, 1620.
UV: 264 (12.730), 290 (11.250), 298 (11.460).
NMR spektrum (240 MHz): 8,83 (Na,-H), 7,2 és 6,9 aromás protonok, 6,56 (s, 1H) és 5,91 (s, 1H) C9-H és Ct2-H, 5,85 és 5,24 (2 m, 2H) Cl4-H és C1S-H, 5,19 (s, 1H) C17-H, 3,83 (s, 3H), 3,68 (s, 3H), 3,66 (s, 3H), C16-COOCH3, 5 C16,-COOCH3 és Cu-OCHa, 2,60 (s, 3H) Na—CH3, 2,04 (s, 3H) Ci7-OCOCH3, 0,9 (t, 3H) és 0,63 (t, 3H) Cis-H és Ci8,-H.
DC: 310 (+ 5,85), 280 (+ 3,2), 259 (-11,8).
Az 1—6, 1—7 és 1—8 tömegspektruma: M+ 794, 10 763, 735, 635, 469, 338, 282, 135, 124, 122 és 121 m/e.
4. példa
100 mg (2,82 x 10-4 mól) dihidroallokatarantin-Nb-oxid és 135 mg (2,94 x 10~4 mól) vindolin 0,82 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához —78 °C-on argon atmoszférában, keverés közben 0,1 ml trifluorecetsavanhidridet adi’ik. A ?o továbbiakban az 1. példa szerint járunk el. A feldolgozási műveletek és preparatív rétegkromatográfiás tisztítás után (bázisos szilikagél, 97 :3 arányú metanol-etilacetát elegy) 26 mg terméket kapunk, amelynek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük: 25
I—9 = 20’-dezetil-14’S-etil-dezoxi-vinblasztin-B. (ri=_CH3, R2=—OCH3, R3 és R4= kettős kötés, Rs = -OH, R6 = -COOCH3, R7 = -OCOCH3. R'i = r’2 = R’s = r>3 =R”5 =R”3 =-H, R’4 =
-COOCH3 (16,5), R’6 =-C2H5). 30
IR: 1745, 1620.
[a]D = + 13° (c = 0,53, kloroform).
UV: 259 (15.300), 288 (12.300), 297 (11.200).
NMR spektrum: 9,73 (s, 1H) Cj6-OH, 7,92 (s, 1H, Na,-H, 6,84 (s, 1H) C9-H, 6,04 (s, 1H) 35 C12-H, 5,88 és 5,34 (2 d, 1H) CJ4-H és C1S-H,
5,47 (s, 1H) Cj7-H, 3,97 (2 s, 6H) és 3,66 (s, 3H) C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Cu-OCH3, 2,79 (S, 3H) Na-CH3, 2,25 (s, 3H) -OCOCH3, 0,92 (t, 3H) C18-H és 0,47 (3H) 40 (2 __PJ * CD: 305 (+7,3), 259 (+ 14,6).
Tömegpsektrum: M+ 794, 762, 735, 663, 634, 468, 338, 282, 135 és 124 m/e.
5. példa mg (2,41 · 10~4 mól) allokatarantin-Nb-oxid és 114 mg (2,5-10-4 mól) vindolin 0.70 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 50 0°C-on argon atmoszférában, keverés közben 0,09 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. 30 perc múlva a kapott terméket metanolban nátriumbórhidriddel redukáljuk, és az így kapott nyers terméket az 1. példában leírt módon feldolgozzuk. Pre- 55 paratív rétegkromatográfiás elválasztás (semleges szilikagél, 95 :5 arányú kloroform-metanol elegy) után 37 mg terméket kapunk. Jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-10= 20’-dezetil-14’R-etil-A15 ’-20’-dehidroxi- 60
-vinb lasztin. (Rj = — CH3, R2=—OCH3, R3 és
R4= kettős kötés, R5 = —OH, R6=—COOCH3,
R7 = -OCOCH3, R’t=R’2 = R”3=R”5=-H, R’3 és R’s = kettős kötés, R’4=-COOCH3,
R’6 = - C2H5). 65 [a]D =0° (c = 0,85, kloroform).
IR: 1740, 1620.
UV: 263 (13.300), 291 (8.600), 298 (9.000).
NMR spektrum (60 MHz): 7,8-7,4 (2H) C16—OH és Na,—H, 7,4-6,90 (aromás protonok), 6,0 (s, 1H).C9-H vagy C12-H, 5,4 (s, 1H) C17-H, 3,8 (s, 3H), 3,6 (s, 3H), 3,5 (s, 3H), C16-COOCH3, Cj6,-COOCH3 és Cu-0CH3, 2,7 (s, 3H) Na-CH3, 2,1 (s, 3H) C17-OCOCH3. 0,8-0,4 (2t. 6H) Ci 8-H és C] 8-H.
CD: 302 (+ 7,9), 258 (+ 0,18).
Tömegspektrum: M+: 792, 763, 735, 631, 539, 469, 394, 379, 282, 135, 122 és 121 m/e.
6. példa mg (1,42· 104 mól) katarantin-Nb -oxid és 63 mg (1,49 · 10~4 mól) vindorozin 0,4 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 0 °C-on argonatmoszférában 0.05 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. 50 perc reakcióidő után a reakcióelegyet az
1. példa szerinti módon feldolgozzuk, és a továbbiakban az 1. példában leírt módon járunk el. Preparatív rétegkromatográfiás tisztítás után (semleges szilikagél, 98 : 2 arányú Kloroform-metanol elegy) 20 mg terméket kapunk, amelynek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-11= 11-demetoxi-epi-1 ό’-Δ15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztin. (Rj = -CH3, R2 = -H, R3 és R4 = kettős kötés, R5=-OH, R6=-COÓCH3, R7 = -OCOCH3. R’j = R’2 = R’6 = R”3 = -H, R’s és R’3 = kettős kötés, R”5=-C2H5, R’4 =
-COOCH3).
[a]D = —40° (c = 0,5, kloforom).
IR: 1745, 1620.
UV: 262 (14.300), 286 (11.200), 294 (10.400).
NMR spektrum; (240 MHz): 9,12 (C16-OH), 6,83 (kiszélesedett s) C9-H), 6,34 (d, 1H, J 2 8,5) C12-H, 5,77 (ni, 2H) C14-H és Ci, ,-H, 5,34 (s, 1H) C17—H, 5,15 (d, 1H, Ji4,is = 10) C1S-H 3,82 és 3,79 (2 s, 6H) Ci6-COOCH3,
C16-COOCH3, 2,70 (s, 3H) Na-CH3, 2,11 (s, 3H), C17-OCOCH3, 1,07 (t, 3H, J-7), Cl8,-H, 0,27 (t, 3H, J = 6,5) C18-H.
7. példa
100 mg (2,48 · 10-4 mó) katarantin-Nb-oxid és 114 mg (2,98 · 10-4 mól) Na-metil-2,16-dihidro-l 1-metoxi-taberzonin 0,82 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához -78 °C-on, argon atmoszférában hozzáadunk 0,110 ml trifluorecetsavanhidridet. Egy óra reakcióidő után a reakcióelegyet az 1. példa szerinti módon feldolgozzuk, és a továbbiakban az 1. példában leírt módon járunk el. A nyers terméket preparatív rétegkromatográfiával (semleges szilikagél, 97 :3 arányú kloroform-metanol elegy) tisztítjuk, amikor is 40 mg terméket kapunk. A termék jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-12= 16-dehidroxi-l T-dezacetiloxi-A15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztin.
(Ri =CH3, R2 = OCH3, R3 és R4= kettős kötés.
Rs = Η , R6 = C00CH3, R7 = H, R’i = R’2 = R”3 = R’6 = H, RS és R’s = kettős kötés, R”s =C2H5, R’4=COOCH3.
[a]n = + 87° (c = 0,42, kloroform).
IR: 1740, 1625.
UV: 268 (14.000), 290 (11.600), 294 (11.200).
NMR spektrum (240 MHz): 7,95 (s, 1H) NuH, 6,55 (s, 1H) és 6,08 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,70 (dd, 1H), 5,45 (m, 1H) és 5,32 (dd, 1H) C14-H, C1S-H és C16-H, 385, 378 és 365 (3 s, 3H) C16,-COOCH3, C16-COOCH3 és Cn-OCH3, 2,80 (s, 3H) Na-CH3, 1,22 és 0,99 (2t, 3H) C18-H és C18 -H.
CD: 305 (+5,8), 263 (+ 13,4).
Tömegspektrum: M+ 718, 687, 659, 536, 395, 336 (100%), 295, 293, 135 és 122 m/e.
8. példa
Megismételjük az 1, példa szerinti eljárást, azzal az eltéréssel, hogy kiindulási vegyületként vindolint és l5-keto-15,20-dihidro-katarantint használunk. így olyan I általános képletű dimer vegyülethez jutunk, amelynek képletében R’3 és R”3 együttes jelentése keto-csoport.
IR: (kloroform): 3300, 2950, 1745, 1660 és 1615 cm-1.
UV (etanol): nmax nm: 218, 262 és 328.
CD (etanol): nmax nm (Ae): 237 (+).328 (+). Tömegspektrum: 806, (M+·), 747, 659, 647, 481. 293. 282, 151, 135, 122, 121 és 107.
NMR spektrum (*H, 240 MHz): 8,07 (lHmNa,—H), 7,45-6,7 (aromás protonok,
C2!,-H), 6,58 és 5,92 (2H, 2 s, C5-H és Cl2-H), 5,87 (1H, Ci4~H), 5,41 (s, 1H, C17-H), 5,25 (1H, d, J~10Hz, C^-H), 3,68, 3,55 és 3.35 (3 s, C,i-CO2CH3. C16-CO2CH3 és
C16—CO2CH3), 2,54(3H, s, Na,-CH3),2,07 (3H, s. -OCOCH3), 0,93 és 0,62 (6H, 21, J ~ 7 Hz, CI8.-H és C!8-H).
9. példa
Az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy kiindulási vegyületeként vindolint és demetoxi-16-karbonil-katarantint használunk. így olyan I általános képletű dimer vegyületet kapunk, amelynek képletében R’4 jelentése hidrogénatom.
[a]1? = —70° (c = 0,35, kloroform).
IR (cm-1): 3400, 1740 és 1620.
CD: 225 (+20,00), 250 (-4,0), 275 (+6,0) és 305 (+ 4,8)
Tömegspektrum: 736.
A találmány tárgyát képezi az olyan gyógyászati kompozíciók előállítási eljárása is, amelyek egyéb, fiziológiai szempontból közömbös vagy aktív anyagok mellett legalább egy, a találmány szerinti eljárással előállított új, bisz-indol-vegyületet tartalmaznak.
E készítményeket bármilyen, a beadás szempontjából számításba vehető alakban elkészíthetjük.
Előnyösen parenterális, különösképpen intravénás úton beadható kompozíciót készíthetünk. A parenterális úton beadható készítmények sterilizált vizes vagy nem-vizes oldatok, szuszpenziók vagy emulziók lehetnek. Oldószerként vagy vivőanyagként propilénglikolt, polietilénglikolt, növényi olajokat, különösen olívaolajat, injektálható szerves észtereket, különösen etiloleátot használunk. E kompozíciók tartalmazhatnak továbbá különféle segédanyagokat, éspedig hígítószereket,· emulgeálószerekét és diszpergálószereket. A készítményeket különféle módon, így baktériumszűréssel, sterilizálószerek hozzáadásával, besugárzással vagy hőkezeléssel sterilizálhatjuk. A kompozíciókat elkészíthetjük steril szilárd készítmény alakjában is, amelyet azután az alkalmazás előtt steril vízben vagy más injektálható steril közegben lehet oldani vagy diszpergálni.
A találmány szerinti eljárással előállított új, bisz-indol-vegyületek hatásosak szilárd vagy folyékony daganatok kezelésében, különösképpen a rák kezelésében emberen. Napi dózisa felnőtt embernek 10-20 mg.
Az alábbi példával egy találmány szerinti kompozíció előállítását szemléltetjük:
10. példa
Az I—1 jelű vegyületből 10 mg/ml koncentrációjú oldatot készítünk oly módon, hogy 1 g vegyületet 100 ml apirogén fiziológiás sóoldatban oldunk. A kapott oldatot aszeptikus körülmények között ampullázzuk úgy, hogy a 2 ml-es ampullákba egy-egy ml oldatot töltünk. Az ampullákat, amelyek lOmg aktív anyagot tartalmaznak, leforrasszuk.
11. példa g I—1 jelű vegyületet liofilizálunk, és a kapott liofilizátumot aszeptikus körülmények között 100 palackba töltjük, mindegyikbe 10 mg-ot. A palackokat gumidugóval és kupakkal lezáijuk. Használat előtt a terméket a palackban oldjuk fel apirogén vízzel.
12. példa
A 3. példa nyers termékének, vagyis az 1—6, az 1-7 és az 1—8 jelű vegyületek keverékének 1 g-ját az előbbi példa szerinti módon dolgozzuk fel. A palackokba zárt terméket a felhasználás előtt oldjuk fel.
Az alábbiakban ismertetjük a találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel folytatott hatásvizsgálati kísérleteink eredményeit.
A vizsgálandó vegyületek leukémia L—1210, limfoblasztikus leukémia AKR és leukémia P—388 elleni aktivitását egéren vizsgáltuk. 1 hónapos korú, 18-22 g súlyú hint és nőstény egereket intraperitoneálisan beoltottunk 1 ml olyan szuszpenzióval, amely 103 leukémia sejtet tartalmazott. A vizsgálandó vegyületet intraperitoneálisan adagoltuk naponta egyszer 5 napon át. Az első injekciót a leukémia sejtekkel való beoltás után mintegy egy órával adtuk be. Az egereket életük végéig megfigyelés alatt tartottuk, és minden nap feljegyeztük az aznap elpusztult egerek számát. A kezeletlen kontroll csoportba tartozó egerek mintegy 15-16 napig maradtak életben a leukémia sejtekkel való beoltás után. A vizsgálandó vegyületeket a kezelt leukémia típusa szerint 2—4-féle dózisban alkalmaztuk a vizsgálat során. Minden egyes dózis hatásának vizsgálatához egy-egy 10 állatból álló csoportot használtunk. A leukémia elleni hatást a túlélés százalékos megnövekedésével értékeltük, melyet az alábbi képlettel számítottunk ki:
a kezelt egerek átlagos élettartama (nap) · 100 túlélés % = -----—— -----------------------a kezeletlen egerek átlagos élettartama (nap)
A találmány szerinti vegyületek benzpirén által előidézett szarkóma 180 és fibroblasztikus szarkóma elleni aktivitását az alábbiakban leírt módszerrel vizsgáltuk. 1 hónapos korú, 18—22 g sú'”ú hím és nőstény egerek szervezetébe szúrócsap segítségével szubkután a háti részbe szarkóma 180, illetve fibroblasztikus szarkóma tumorsejteket juttattunk. A vizsgálandó vegyületet naponta egyszer adtuk be szubkután 5 napon át. Az első injekciót a tumorsejtek beadása után mintegy 1 órával adtuk be. Tíz nap múlva a daganatokat kivágtuk és megmértük. A vizsgált vegyületek aktivitását dózisonként az alábbi képlet segítségével számítottuk ki:
a kezelt egerek daganatainak
T átlagos súlya (g)
C a kezeletlen egerek daganatainak átlagos súlya (g)
Minél kisebb ez az arányszám, annál hatásosabb a vegyűlet a daganatgátlásban.
Kísérleteink eredményeit az alábbi táblázatokban 10 foglaljuk össze. Az I. táblázat az 1. példa szerint előállított 1-1 jelű vegyűlet tumorgátló hatását mutatja, míg a II. táblázatban a találmány szerinti eljárással előállított más vegyületek leukémia L-1210-zel szemben mutatott aktivitására vonat15 kozó adatok találhatók. Ez utóbbi táblázatban a hatóanyagok között megtaláljuk az 1-6 jelű vegyületet, az 1-7 és az 1-8 jelű vegyűlet keverékét, illetve az 1-6, az 1-7 és az 1-8 jelű vegyűlet keverékét. Összehasonlítás ’ céljából közöljük annak 20 a kísérletnek az eredményeit is, amelyet hasonló körülmények között hajtottunk végre azzal az eltéréssel, hogy tumorgátló anyagként vinblasztin-szulfátot használtunk.
Az I. és II. táblázatban található adatokból látható, hogy I általános képletű dinicr vinka-alkaloidok jól használhatók különféle daganatos beteg, ségek gyógyítására. A.kísérletek eredményei arról tanúskodnak, hogy e vegyületek jól kimutatható 30 tumorgátló hatással rendelkeznek.
I. táblázat
Az I—1 jelű vegyűlet daganatgátló hatása
Kísérleti A beadás Dózis
A betegség típusa állatfajta módja (mg/kg) 5 napra
Hatás
Túlélő/ összes egér
A kezelt és kezeletlen egerek súlyváltozásnak (g) aránya
Leukémia L—1210 (103 sejt) B6 D2 F, intraperitoneális (i. p.) 5,0 0,5 200% 118% (i)
Leukémia AKR AKR i. p. 5,0 147%
(103 sejt) 0,5 109% 0)
Leukémia P—368 Ββ D2 F i i. p. 5,0 191%
(103 sejt) 0,5 136% (i)
Szarkóma C57/BI i. V. 10,0 0,00
(benzpirén) (Rho/Ico) 5,0 0,47
2,5 0,74 (ü)
Szarkóma 180 i. V. 5,0 0,12
25 0.41 00
CDi
i. p. 5,0 0,53
2,5 0,62 (ii)
(i) = túlélés %
10/10 0/10 -0,2/+1,6 (e) + 1,0/+1,6
1/7 -0,9/+1,6
1/7 +0,9/+1,6 (e)
6/7 -0,6/-0,6
0/7 -1,0/-0,6 (e)
3/11 +1,6/+ 2,6
9/9 + 1,5/+2,6 (f)
10/10 + 1,9/+2,6
6/10 -0,4/+4,5
10/10 +3.6/+4,5 (h)
6/10 -0,4/+4,5
10/10 +3,6/+4,5 (h)
arány (e) 8 nap múltán (f) 15 nap múltán (h) 10 nap múltán
II. táblázat
Leukémia L-1210 elleni hatás (26 napos vizsgálat)
Dózis mg/kg 1-6 +1-7 + 1-8 jelű vegyület 1-6 jelű vegyület 1—7 + 1—8 jelű vegyület
túlélés % túlélő összes AP(g) túlélés % túlélő összes AP(g) túlélés % túlélő összes AP(g)
25,00 toxikus toxikus 150 5/10 -2,1/+1,6
5,00 195 9/10 +0,58/+1,3 toxikus 148 2/10 +2/3/+1,6
230 190 8/10 + 1,3/+1,3 196 9/10 -2,3/+1,6 104 0/10 +0,4/+1,6
0,50 154 4/10 +0,5/+1,3 173 5/10 +0,4/+1.6 103 0/10 +U.//+1,6
030 120 0/10 +0,8/+1,3 98 0/10 +0,7/+1,6 100 0/10 +1,8/+1,6
Vinblasztin-szulfát Vinblasztin-szulfát Vinblasztin-szulfát
0,50 200 10/10 +0,5/+13 198 9/10 +0,1/+1,6 198 9/10 +0,1/+1,6
0,05 - - 146 3/10 +0,1/+1,6 146 3/10 +0,1/+1,6
ÁP(g) = a kezelt és kezeletlen egerek súlyváltozásának aránya
Szabadalmi igénypontok:

Claims (2)

Szabadalmi igénypontok:
1. Eljárás az 1 általános képletű dimer vinka-alkaloidok előállítására, ahol R”3 hidrogénatomot jelent, R’3 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, vagy R’3 és R”3 együtt karbonil-csoportot képez, vagy R’3 és R’s együtt epoxi-csoportot vagy kettőskötést jelent, R\ hidrogénatomot vagy metoxikarbonil-csoportot. R's hidrogénatomot vagy etil- vagy hidroxil-csoportot, R”5 hidrogénatomot vagy etil-csoportot, R’6 hidrogénatomot vagy etil-csoportot jelent, míg R, jelentése hidrogénatom vagy 1—4 szénatomos alkil-csoport, R2 jelentése hidrogénatom vagy metoxi-csoport, R3 és R4 jelentése hidrogénatom, vagy R3 és R4 együtt kettőskötést jelent, R5 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, R6 jelentése hidrogénatom, metoxikarbonil- vagy hidrazido-csoport és R7 hidrogénatomot vagy acetiloxi-csoportot jelent, azzal a kikötéssel, hogy ha R’6, R’3 és R”, egyaránt hidrogénatomot, R’s etil-csoportot, R”s hidroxil-csoportot, R’4 metoxikarbonil-csoportot, R2 metoxi-csoportot jelent. R3 és R4 együttesen kettőskötést képez, R6 metoxikarbonil-csoportot és R5 hidroxil-csoportot jelent, akkor Rí és R7 jelentése hidrogénatomtól eltérő szubsztituens, azzal jellemezve, hogy egy II általános képletű alkaloidot, ahol Rt, R2, R3, R4, R5, R6 és R7 jelentése a fenti, egy reakcióképes immóniumion-képző vegyület, előnyösen egy szerves vagy szervetlen sav halogenidje, anhidridje vagy sója jelenlétében, előnyösen közömbös gáz-atmoszférában egy III általános képletű alkaloiddal, ahol R'3, R”3, R’4, R’s, R”s ésR‘6 jelentése a fenti, reagáltatunk, és a kapott IV általános képletű dimer vegyületet, ahol R’3, R”3, R’4, R’5, R”s és R’6, valamint R1; R2, R3, R4, R5, R6 és R7 jelentése a fenti és X® egy szerves vagy szervetlen sav anionja, előnyösen egy alkálibórhidriddel vagy katalitikus hidrogénezéssel redukáljuk.
2, Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót szerves oldószerben, feleslegben vett reakcióképes immóniumion-képző vegyület jelenlétében hajtjuk végre. >0
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként metilénkloridot, diklóretánt vagy kloroformot használunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási 15 módja, azzal jellemezve, hogy a IV általános képletű dimer vegyületet egy alkálifém-bórhidriddel alkoholban redukáljuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy II általános képletű
0 kiindulási vegyületként vindolint, 14,15-dihidro-vindolint, vindorozint vagy 2,16-dihidro-Na-metil-l 1-metoxi-taberzonint, III általános képletű vegyületként koronaridint, katarantint, allokataracitint, 15,20-dihidro-katarantint, vagy 15,20-dihidro-alloka5 tarantint használunk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás továbbfejlesztése daganatgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott I általános képletű vegyület,
0 ahol R’3, R”3, R’4, R’s , R”s és R’6, illetve Rj, R2, R3j R4, Rs, R6 és R7 jelentése az 1. igénypont szerinti, azzal a kikötéssel, hogy az I általános képletű vegyület vinblasztintól, 14,15-dihidro-vinblasztintól, 11,15-dihidro-vinkrisztintől,
5 14,15-dihidro-demetil-vinblasztintól, demetil-vinblasztintól, leurozintól, N-formil-leurozintól és N-demetil-leurozintól eltér, a gyógyszerkészítésben szokásos hígítószerekkel és adott esetben egyéb segédanyagokkal összekeverve gyógyszerré alakítjuk. ) 7. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy I általános képletű hatóanyagként
Δ15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztint, i epi-16’-A15 -20’-dehidroxi-vinblasztint, epi-14’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin -B-t, epi-14’-epi-l 6’-dezoxi-vinblasztin-B-t, epi-14 ’-dezoxi-vinblasztin-B-t, (14’S, 16’S, 20’S)-dezoxi-vinblasztin-B-t, epi-16’-dezoxi-vinb lasztin -B-t, epi-16 ’-epi-20 ’-dezoxi-vinblasztin-B-t,
20’-dezetil-14’S-etil-dezoxi-vinblasztin-B-t,
2O’-dezetil-14’R-etil-Al 5 ’-20’-dehidroxi-vinblasztint /agy i l-demetoxi-epi-ló’-A15 ’-20’-dehidroxi5 -vinblasztint használunk.
2 rajz
A kiadásért felei: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
824398 - Zrínyi Nyomda, Budapest
Nemzetközi osztályozás: C 07 D 519/04
HU75AA840A 1974-12-30 1975-12-30 New process for preparing dimeric vinca alkaloids HU177154B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7443221A FR2296418B1 (hu) 1974-12-30 1974-12-30

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177154B true HU177154B (en) 1981-08-28

Family

ID=9146736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU75AA840A HU177154B (en) 1974-12-30 1975-12-30 New process for preparing dimeric vinca alkaloids

Country Status (10)

Country Link
US (2) US4769453A (hu)
JP (1) JPS6056719B2 (hu)
BE (1) BE837073A (hu)
CA (1) CA1132544A (hu)
CH (1) CH606023A5 (hu)
DE (1) DE2558124A1 (hu)
FR (1) FR2296418B1 (hu)
GB (1) GB1536407A (hu)
HU (1) HU177154B (hu)
NL (1) NL184418C (hu)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2296418B1 (hu) * 1974-12-30 1978-07-21 Anvar
GR68940B (hu) * 1977-01-19 1982-03-29 Lilly Co Eli
US4115388A (en) * 1977-03-30 1978-09-19 Eli Lilly And Company 3'-Oxygenated derivatives of 4'-deoxy VLB "A" and "B" and related 1-formyl compounds
HU180924B (en) 1977-05-20 1983-05-30 Richter Gedeon Vegyeszet Process for producing leurosine-type alkaloides
HU181874B (en) * 1977-08-08 1983-11-28 Lilly Co Eli Process for preparing amides of deacetyl-leurosine and deacetyl-leuroformine
US4191688A (en) 1977-08-08 1980-03-04 Eli Lilly And Company Amides of leurosine, leuroformine, desacetylleurosine and desacetylleuroformine
US4195022A (en) 1978-03-27 1980-03-25 Eli Lilly And Company 4-Desacetoxy-4α-hydroxyvinblastine and related compounds
FR2443470A1 (fr) * 1978-12-08 1980-07-04 Anvar Nouveau procede de synthese de la vinblastine et de la leurosidine
US4841045A (en) * 1985-03-12 1989-06-20 University Of Vermont & State Agricultural College Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds
US4897477A (en) * 1985-03-12 1990-01-30 University Of Vermont & State Agricultural College Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds
WO1986005491A1 (en) * 1985-03-12 1986-09-25 The University Of Vermont And State Agricultural C Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds
US4778885A (en) * 1986-09-18 1988-10-18 Allelix Inc. Production of alkaloid dimers using ferric ion
CA1341261C (en) * 1987-01-22 2001-06-26 James P. Kutney Process for the synthesis of 3',4'-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine
AU1066888A (en) * 1987-01-22 1988-08-04 University Of British Columbia, The Process for the synthesis of vinblastine and vincristine
US5047528A (en) * 1987-01-22 1991-09-10 University Of Bristish Columbia Process of synthesis of vinblastine and vincristine
USRE37449E1 (en) 1987-02-06 2001-11-13 University Of British Columbia Process of synthesis of 3′,4′-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine
US5037977A (en) * 1988-08-11 1991-08-06 Mitsui Petrochemical Industries Ltd. Method for production of dimeric alkaloids
FR2707988B1 (fr) * 1993-07-21 1995-10-13 Pf Medicament Nouveaux dérivés antimitotiques des alcaloïdes binaires du catharantus rosesus, leur procédé de préparation et les compositions pharmaceutiques les comprenant.
IL123220A0 (en) 1995-08-08 1998-09-24 Albany Medical College Ibogamine congeners
FR2779146B1 (fr) 1998-06-02 2002-01-18 Roowin Nouveaux derives de vinca-alcaloides et procedes de preparation
AU775373B2 (en) 1999-10-01 2004-07-29 Immunogen, Inc. Compositions and methods for treating cancer using immunoconjugates and chemotherapeutic agents
US7235564B2 (en) * 2003-12-04 2007-06-26 Amr Technology, Inc. Vinorelbine derivatives
NZ547370A (en) * 2003-12-04 2010-09-30 Amr Technology Inc Vinca derivatives
WO2008033930A2 (en) * 2006-09-12 2008-03-20 Amr Technology, Inc. Vinca derivatives
US20080125451A1 (en) * 2006-09-12 2008-05-29 Amr Technology, Inc. Vinorelbine derivatives
US9394294B2 (en) 2010-05-11 2016-07-19 Demerx, Inc. Methods and compositions for preparing and purifying noribogaine
US8765737B1 (en) 2010-05-11 2014-07-01 Demerx, Inc. Methods and compositions for preparing and purifying noribogaine
US8802832B2 (en) 2010-06-22 2014-08-12 Demerx, Inc. Compositions comprising noribogaine and an excipient to facilitate transport across the blood brain barrier
US8637648B1 (en) 2010-06-22 2014-01-28 Demerx, Inc. Compositions comprising noribogaine and an excipient to facilitate transport across the blood brain barrier
RU2586296C2 (ru) 2010-07-23 2016-06-10 Демеркс, Инк. Композиции норибогаина
EP2481740B1 (en) 2011-01-26 2015-11-04 DemeRx, Inc. Methods and compositions for preparing noribogaine from voacangine
US8742096B2 (en) 2011-03-28 2014-06-03 Demerx, Inc. Methods and compositions for preparing noribogaine from voacangine
US9617274B1 (en) 2011-08-26 2017-04-11 Demerx, Inc. Synthetic noribogaine
JP2015500833A (ja) 2011-12-09 2015-01-08 デメレックス, インコーポレイテッド ノルイボガインのリン酸エステル
US20130178618A1 (en) 2012-01-10 2013-07-11 William Allen Boulanger Novel pharmaceutical intermediates and methods for preparing the same
CA2858820C (en) 2012-01-25 2021-08-17 Demerx, Inc. Synthetic voacangine
US8940728B2 (en) 2012-12-20 2015-01-27 Demerx, Inc. Substituted noribogaine
WO2014098877A1 (en) 2012-12-20 2014-06-26 Demerx, Inc. Substituted noribogaine
US9045481B2 (en) 2012-12-20 2015-06-02 Demerx, Inc. Substituted noribogaine

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH77A (de) * 1889-01-09 Christian Herren Wurzelschneidmaschine
FR2210393B1 (hu) * 1972-12-19 1976-07-02 Richter Gedeon Vegyeszet
HU165986B (hu) * 1973-02-16 1974-12-28
FR2296418B1 (hu) * 1974-12-30 1978-07-21 Anvar
US4279817A (en) * 1975-05-30 1981-07-21 The United States Of America As Represented By The Department Of Health & Human Services Method for producing dimer alkaloids
US4029663A (en) * 1975-07-10 1977-06-14 Eli Lilly And Company Dimeric anhydro-vinca derivatives
US4143041A (en) * 1977-01-19 1979-03-06 Eli Lilly And Company 4'-Deoxyvincristine and related compounds
HU180924B (en) * 1977-05-20 1983-05-30 Richter Gedeon Vegyeszet Process for producing leurosine-type alkaloides
HU178084B (en) * 1977-05-31 1982-03-28 Richter Gedeon Vegyeszet New process for the extraction of native vindoline,catharantine,3',4'-anhydrovinblastine,leurosine and,if desired,of other diinodle alkaloids from vinca rosea l.drogue

Also Published As

Publication number Publication date
NL184418C (nl) 1989-07-17
FR2296418A1 (hu) 1976-07-30
JPS5188999A (en) 1976-08-04
NL7515193A (nl) 1976-07-02
DE2558124A1 (de) 1976-07-01
CH606023A5 (hu) 1978-10-13
BE837073A (fr) 1976-06-24
DE2558124C2 (hu) 1991-04-18
JPS6056719B2 (ja) 1985-12-11
US4769453A (en) 1988-09-06
NL184418B (nl) 1989-02-16
FR2296418B1 (hu) 1978-07-21
US4737586A (en) 1988-04-12
GB1536407A (en) 1978-12-20
CA1132544A (en) 1982-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177154B (en) New process for preparing dimeric vinca alkaloids
US4307100A (en) Nor bis-indole compounds usable as medicaments
Wall et al. Plant antitumor agents. 30. Synthesis and structure activity of novel camptothecin analogs
EP0322795B1 (en) Novel tetrapyrrole aminocarboxylic acids
Nagakura et al. The biosynthesis of monoterpenoid indole alkaloids from strictosidine
HU221102B1 (en) Beta,beta'-dihydroxy meso-substituted chlorins, bacteriochlorins, isobacteriochlorins, and process for preparing thereof
HU223379B1 (hu) Eljárás szintetikus fém-szubsztituált bakterio-klorofill-származékok előállítására, a vegyületek alkalmazása és a vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények
Kuehne et al. Syntheses and biological evaluation of vinblastine congeners
JPH11513040A (ja) モルホリニルアントラサイクリン誘導体
EP2123664A1 (en) Novel sugar-linked chlorin derivative and process for production thereof
AU764215B2 (en) Novel xanthone compounds, their preparation and use as medicament
WO1997018215A9 (en) Analogues of n-acetylardeemin, method of preparation and uses thereof
JP2006514064A (ja) ポルフィリン誘導体
US4347249A (en) Class of seco bis-indolic compounds which can be used as drugs and a process for the preparation thereof
US4115388A (en) 3'-Oxygenated derivatives of 4'-deoxy VLB "A" and "B" and related 1-formyl compounds
Hufford et al. Preparation and characterization of new C-11 oxygenated artemisinin derivatives
HU182952B (en) Process for producing 1-formyl-indol-dihydroindol derivatives
US4895852A (en) Antitumor alkaloids
US6809096B1 (en) Phenanthroline-7-one derivatives and their therapeutic uses
KR810000494B1 (ko) 빈카 알카로이드의 옥사졸리딘 디온 유도체의 제조방법
CH638814A5 (fr) 4-desacetoxy-4alpha-hydroxyindole-dihydroindols et leur preparation.
HU195834B (en) Process for production of antibiotics with antitumor effect and medical compositions containing such active substances
JPS6332795B2 (hu)
KR830002079B1 (ko) 4'-데옥시 vlb "a"와 "b" 및 관련 1-포르밀 화합물의 3'-산화된 유도체의 제조방법
WO1988000826A1 (en) Antitumor compositions and their methods of use

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE, FR