HU177154B - New process for preparing dimeric vinca alkaloids - Google Patents
New process for preparing dimeric vinca alkaloids Download PDFInfo
- Publication number
- HU177154B HU177154B HU75AA840A HUAA000840A HU177154B HU 177154 B HU177154 B HU 177154B HU 75AA840 A HU75AA840 A HU 75AA840A HU AA000840 A HUAA000840 A HU AA000840A HU 177154 B HU177154 B HU 177154B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- hydrogen
- formula
- epi
- vinblastine
- group
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D519/00—Heterocyclic compounds containing more than one system of two or more relevant hetero rings condensed among themselves or condensed with a common carbocyclic ring system not provided for in groups C07D453/00 or C07D455/00
- C07D519/04—Dimeric indole alkaloids, e.g. vincaleucoblastine
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P35/00—Antineoplastic agents
Landscapes
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
- Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
- Indole Compounds (AREA)
Description
A találmány tárgya új eljárás dimer vinka-alkaloidok, valamint ilyen vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyászati kompozíciók előállítására.
A természetből ismeretesek az V általános képletnek megfelelő alkaloidok, a vinblasztin és a vinkrisztin, amelyeket a Catharan tus-féleségekből, például a Catharantus roseusból lehet elkülöníteni. Ezek daganatgátló hatású vegyületek. Az említett képletben R szubsztituens jelentése a vinblasztin esetében — CH3 csoport, a vinkrisztin esetében -CHO csoport. Ezek az alkaloidok azonban igen kis mennyiségben találhatók meg a növényekben, nagy jelentősége van tehát a vegyületek könnyebben hozzáférhető kiindulási vegyületekből való félszintetikus előállításának. Az V általános képletű vegyületekkel analóg telített vegyületek, például a dihidrovinblasztin az 1 102 224 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásból ismertek.
A találmány szerinti eljárással az I általános képletnek megfelelő vegyületeket állíthatjuk elő. A képletben R”3 hidrogénatomot jelent, R’3 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, vagy R’3 és R”3 együtt karbonil-csoportot képez, vagy R’3 és R’s együtt epoxi-csoportot vagy kettőskötést jelent, R’4 hidrogénatomot vagy metoxikarbonil-csoportot, R’s hidrogénatomot vagy etil- vagy hidroxil-csoportot, R”s hidrogénatomot vagy etil-csoportot, R’6 hidrogénatomot vagy etil-csoportot jelent, míg Rj jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkil-csoport, R2 jelentése hidrogén177154 atom vagy metoxi-csoport, R3 és R4 jelentése hidrogénatom, vagy R3 és R4 együtt kettőskötést jelent, R5 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, R6 jelentése hidrogénatom, raetoxikarbonil5 vagy hidrazido-csoport, és R7 hidrogénatomot vagy acetiloxi-csoportot jelent, azzal a kikötéssel, hogy ha R’6, R’3 és R”3 egyaránt hidrogénatomot, R’s etil-csoportot, R”5 hidroxil-csoportot, R’4 metoxikarbonil-csoportot, R2 metoxi-csoportot jelent, R3 10 és R4 együttesen kettőskötést képez, R6 metoxikarbonil-csoportot és Rs hidroxil-csoportot jelent, akkor R, és R7 jelentése hidrogéntől eltérő szubsztituens.
Az előbbiekben említett alkíl-csoportok egyenes 15 vagy elágazó láncú 1-4 szénatomos alkil-csoportok, például metil- vagy etil-csoportok.
Az I általános képletű vegyületekkel részben azonos vegyületek ismertetése található a 867 255 számú belga szabadalmi leírásban és a 6 668 számú 20 francia gyógyszerszabadalmi leírásban. Az előbbi irat olyan dimer vinka-alkaloidokra vonatkozik, amelyekben az R3 és Rs szubsztituenseknek megfelelő helyen kettőskötés van, míg az R”s szubsztituens helyén etil-csoport áll. Az utóbbi leírásban 25 olyan dimer vinka-alkaloidok ismertetése található, amelyek Rx szubsztituensként különféle alkil-csoportokat, R7 szubsztituensként pedig különféle alkanoiloxi-csoportokat tartalmaznak. Ezeket a vegyületeket növényekből különítették el. A szakiro30 dalomból nem ismeretes olyan eljárás, amellyel az
I általános képletű vegyületek természetes konfigurációjú izomeijei szintetikus úton előállíthatok.
Az l általános képletű vegyületek közül ismert vegyület az V általános képletnek megfelelő vinblasztin, valamint ennek származékai, a dihidrovinblasztin (ebben R3 és R4 hidrogénatom), a dezmetil-vinblasztin, ahol Rí hidrogénatom, és a dezmetil-dihidro-vinblasztin, ahol R,, R3 és R4 hidrogénatom. Ugyancsak ismert a leurozin, amely a vinblasztintól abban különbözik, hogy R’3 és R’s együttesen 10 epoxi-csoportot képez, R”5 etil-csoport és R”3 hidrogénatom, valamint ennek származéka, a dezmetil-leurozin, amely a leurozintól abban különbözik, hogy R! szubsztituense hidrogénatom.
Az I általános képletű vegyületeket a találmány 15 szerint oly módon állítjuk elő, hogy egy II általános képletű vegyületet, ahol Rt, R2, Rs, Re és R7 jelentése a fenti, egy reakcióképes iinmóniumion-képző vegyület jelenlétében egy III általános képletű vegyülettel. ahol RS- RS- R’5,R'6, R’S 20 és R’S jelentése a fenti, reagáltatunk, majd a kapott IV általános képletű immóniumsót, ahol X° egy szerves vagy szervetlen sav anionja, és az imént felsoroltaknak megfelelő szubsztituensek jelentése változatlan, redukáljuk. 25
Immóniumion-képző vegyületként előnyösen szerves vagy szervetlen savak halogenidjeit, anhidridjeit vagy sóit, éspedig halogénezett (előnyösen fluorozott) vagy nem-halogénezett karbonsavak emlí- 30 tett származékait használjuk. A sók közül megemlítjük a higany(II)-sókat.
Az immóniumion-képző vegyületek közül megemlítjük továbbá példaként az ecetsavanhidridet, a trifluorecetsavanhidridet, a higanyacetátot, a hi- 35 gany-trifluoroacetátot és a higany-etiléndiamin-tetraacetátot.
A IV általános képletű immóniumsó anionja azonos az immoniumion-képző vegyület anionjával.
A IV általános képletű immóniumsót általában 49 úgy állítjuk elő, hogy egy II általános képletű alkaloidot és egy III általános képletű alkaloid N’boxidját egy szerves oldószerben egy immóniumion-képző vegyület feleslegben vett mennyiségével keverjük. Szerves oldószerként előnyösen valamilyen 45 klórozott oldószert, például metilénkloridot, diklóretánt vagy kloroformot használunk.
A IV általános képletű immóniumsót előnyösen alacsony hőmérsékleten, célszerűen 0 °C és —78 °C 50 között állítjuk elő. Végrehajthatjuk azonban a reakciót más hőmérsékleten is. A II és III általános képletű vegyületet előnyösen közömbös atmoszférában, például nitrogén vagy argon atmoszférában reagáltatjuk egymással. A reakció általában 1 órán 55 belül végbemegy.
A IV általános képletű immóniumsót előnyösen egy alkáli-bórhidriddel redukáljuk I általános képletű vegyületté. Alkáli-bórhidridként például nátriumbórhidridet használunk. A redukciót elvégez- 60 hetjük azonban katalitikus hidrogénezéssel is, valamely katalizátor jelenlétében. A redukciót általában egy szerves oldószerben, például egy alkoholban, előnyösen metanolban vagy etanolban hajtjuk végre. ' ,,
A redukciót általában alacsony hőmérsékleten, célszerűen 0 °C körüli hőmérsékleten hajtjuk végre. A bórhidrides redukciót elvégezhetjük bármilyen nyomáson, a katalitikus hidrogénezéshez viszont 5 előnyösen az e műveletnél szokásos túlnyomást alkalmazzuk.
A redukciót elvégezhetjük az első lépésben használt oldószerben, de eljárhatunk úgy is, hogy az első lépés befejezése után az oldószert ledesztilláljuk, és a redukcióhoz egy másik oldószert használunk.
A találmány szerinti eljárás előnye a korábban ismert eljárásokhoz képest, hogy általa közvetlenül előállíthatok a természetes eredetű vegyületeknek megfelelő termékek, vagyis azok, amelyek 16-helyzetű szénatomjának konfigurációja azonos a természetes eredetű vegyületekével. Az olyan vegyületek, amelyek a 16-helyzetben a természetes eredetű vegyületektől eltérő konfigurációt mutatnak, egyáltalán nem vagy csupán kis mértékben rendelkeznek daganatgátló hatással.
A találmány szerinti eljárással a 16-helyzetben természetes és nem-természetes konfigurációt mutató I általános képletű vegyületek keverékéhez jutunk. E keverék komponenseit önmagukban ismert fizikai vagy kémiai módszerekkel, így kromatográfiával, gél-szűréssel vagy kristályosítással különíthetjük el, illetve tisztíthatjuk.'
A találmány szerinti eljárásban különösen előnyösen használhatjuk II általános képletű kiindulási vegyületként az aszpidospermidin-típusú alkaloidokat, így a vindolint (Ri=-CH3, R2=OCH3, R3 és R4 kettős kötést képez, R5 = OH, R6 = COOCH3 és R7=OCOCH3), a 14,15 dihidro-vindolint (a helyettesítők jelentése ugyanaz, mint a vindolinnál, csak R3 és R4 hidrogénatomot jelent), a vindorozint (Ri=CH3, R2 = H, R3 és R4 kettős kötést képez, RS=OH, R6 = COOCH3 és R7=OCOCH3), a 11 -metoxi-2,16-dihidro-Na-metil taberzonint (Rj =CH3, R2=OCH3j R3 és R4 kettős kötést képez, R5 = H, R6 = COOCH3 és R7 = Η) és az említett vegyületek származékait. III általános képletű kiindulási vegyületként előnyösen az ibogamin-típusú alkaloidokat használjuk, így a koronaridint (R’2 = R’3 = R”3 = R’s = R’6 = H, R’4 = COOCH3 és R’s =C2Hs), akatarantint(R’2 = R”3 = R’g = H, R’3 és R’5 kettős kötést képez, R’4=COOCH3 és R’’s = C 2 H s ), az allokatarantint (R’2 =R”3 =R”s =H, R’3 és R’s kettős kötést képez, R’ó =C2Hs, R’4 =COOCH3), vagy a dihidroallokatarantint i(R’2 = R”3 = R”s = R’3 = R’s = H, R’e =C2H5, R’4 =COOCH3) vagy ezek Nb-oxidjait.
Ha a III általános képletű kiindulási vegyületet N’b-oxidja alakjában használjuk, ez utóbbit a III általános képletű vegyület oxidációjával állítjuk elő. Oxidálószerként perbenzoesavakat, így p-nitro-perbenzoesavat használhatunk, de használhatjuk a hidrogén-peroxidot is.
A II és III általános képletű vegyületek részben ismertek, részben ismert eljárásokkal állíthatók elő.
Az alábbiakban közöljük az e vegyületekre vonatkozó irodalmi forrásokat:
Vindolin — Catharanthus sp.
1. K. Mothes, I. Richter, K. Stolle, D. Gröger, Naturwissenschaften, 52, 431 (1965). Katarantin - Catharanthus sp.
2. N. R. Farnsworth, Η. H. S. Fong, R. N. Blometer., Llo>dis, 29, 343 (1966).
3. M. Gorman, N. Neuss, N. J. Cone., J. Amer. Chem. Soc., 87, 93 (1965).
Koronaridin — Catharanthus és Tabernaemontana sp. ref. 3. 10
Allokatarantint — dihidro-14,15-allokatarantin
4. M. Muquet, N. Kunesch, J. Poisson, Tetrahedron., 28, 1883 (1972).
Vindorozin - Catharanthus
5. B. K. Moza, J. Trojanek, Coll. Czech. Chem. Cornn., 28, 1419 (1963).
Dihidro-2,16-metoxi-l 1-taberzonin
6. C. Kan-Fan, B. C. Das, P. Potier, J. Lenuen, P.
Boiteau., Ann. Pharm. pan., 26, 577 (1968) °C-on tartjuk 15 percig, majd 100 ml vizet adunk hozzá és kétszer 100 ml, majd kétszer 50 ml kloroformmal extraháljuk. A szerves fázist 30 ml vízzel mossuk, azután vízmentes nátriumszulfáton megszá5 rítjuk, szüljük és 15Hgmni nyomáson bepároljuk.
492 mg nyers terméket kapunk, amelyet szilikagélen, preparatív rétegkromatográfiával tisztítunk az alábbi eluálószer-rendszerekkel:
: 3 arányú kloroform-metanol elegy : 1 arányú etilacetát-etanol elegy.
Ily módon a csökkenő polaritás rendjében az alábbi két I általános képletű vegyületet különítjük 15 el, melyeket az I—1, illetve 1—2 szimbólumokkal jelölünk. (A továbbiakban is az I általános képletre hivatkozva adjuk meg a végtermékben a helyettesítő-jelentéseket.)
E vegyületek jellemzői az alábbiak:
A találmány szerinti eljárással előállítható 1 általános képletű vegyületek közül különösen fontosak az alábbiak:
vindolin vagy 14,15-dihidro-vindolin-katarantin vindolin+-koronaridin vindolin+ -15,20.-dihidro-katarantin vindolin+-l 4,15-dihidro-allokatarantin vi ndolin* -allokat arantin vindorosin-katarantin
Na-metil-2,16-dihidro-l 1 -metoxi-taberzonin-katarantin.
A felsorolásban- a + jel azt jelenti, hogy a vegyület vindolin helyett 14,15-dihidro-vindolint is tártál- 35 mazhat.
A találmányt az alábbi példákkal világítjuk meg közelebbről az oltalmi kör korlátozása nélkül.
1. példa
600 mg katarantint 18 ml vízmentes metilénkloridban oldunk, és az oldathoz 0 °C-on, keverés közben hozzáadjuk 490 mg 98%-os p-nitro-perben- 45 zoesav 62 ml metilénkloriddal készített oldatát. 5 perc múlva a reakcióelegyet összekeveijük 50 ml 10%-os vizes nátriumkarbonát-oldattal és háromszor 200 ml metilénkloriddal extraháljuk. A szerves fázist 50' ml 10%-os vizes nátriumkarbonát-oldattal, azutan 50 50 ml vízzel mossuk, majd vízmentes nátriumszulfáton megszárítjuk, szüljük, és 15Hgmm nyomáson bepároljuk 40 áC alatti hőmérsékleten. A katarantin N’b-oxidját kapjuk kvantitatív hozammal.
Az előbbi N’b-oxid 210 mg-jának és 285 mg vin- 55 dolinnak 1,8 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához nitrogén-atmoszférában, keverés közben 0 °C hőmérsékleten hozzáadunk 0,25 ml trifluorecetsavanhidridet. 30 perc múlva a reakcióelegyből a trifluoroecetsavanhidrid fölöslegét és az 60 oldószert 20 °C hőmérsékleten és 15Hgmm nyomáson kidesztilláljuk. A kapott száraz maradékot 10 ml metanolban oldjuk, és az oldatot 0 °C-ra hűtjük le. Ezután több ízben hozzáadunk feleslegben vett nátriumbórhidridet. A reakcióelegyet 65
1-1= Δ15’-20'-dehidroxi-vinblasztin.
Hozam: 195 mg, metanolból kristályosítva
208—210°C-on olvad bomlás közben.
[a]2-,2 = + 19° (c = 0,70, kloroform).
IR: (r'cm-1) (kloroform/film): : 1740 (észter), 1615 t (indoiin).
UV: (etanol 263 (17.500), 290 (14.300), 297 (14.400) az indol és a dihidroindol 30 kromofór csoportjainak összegeződése.
Tömegspektrum: csúcsok: 792 (M+), 761, 733, 670, 633, 611, 525, 489, 336, 282, 135 és 121 m/e.
NMR spektrum: 240 Mz (deuterokloroform, 6ppm:TMS = 0) J Hertz 9,77 (1H, C16-OH), 7,87 (s, 1H) Na-H, 6,52 (s, 1H) és 6,03 (s, 1H) :'C9—Hés Cj2-H. 5,76 (m. lH)és5,22(d. 1H, J = 9,4) C14-H és Cis-H, 5,37 (s) C17-H, 3,74 (s, 3H), 3,70 (s, 3H) és 3,55 (s, 3H) . C, 6-CO2CH3, C16-CO2CH3 és Cu-O-CH3, 2,65 (s, 3H) Na-CH3, 2,07 (s, 3H) OCOCH3, 0,96 (t, 3H) és 0,81 (t, 3H) :C18,-H és C18-H.
Cirkulár dikroizmus (C D) λ nm (Δε) : 305 (+ 6,5), 258 (♦ 14,0).
1-2 = epi-1 ό’-Δ1 s ’-20’-dehidroxi-vinblasztin.
Hozam: 48 mg. Hidrobromidjának olvadáspontja (brómhidrát) : >260 °C.
[a]p2° = -86,4° (c = 0,72, kloroform).
IR: 1740 (észter), 1620 (indoiin).
UV: etanol: 263 (12.600), 289 (10.700), 297 (11.500) : az indol és a dihidroindol kromofór csoportjainak összegeződése.
Tömegspektrum: csúcsok: 792 (M+'), 733, 670, 633, 610, 525, 469, 336, 282, 135 és 121 m/e.
NMR spektrum: 8,99 (s, 1H, Na’-H), 6,85 (s, 1H), és 5,92 (s, 1H):C9-H és C12-H, 5,84 (m, 1H), 5,50 (m, 1H) és 5,24 (d, 1H, J = 9,4) C14-H, C15,-H és Cls-H, 5,28 (s,
1H), :Ci7—H, 3,86 (s, 3H) és 3,74 (széles s,
6H) : C , 6 —CO2 CH3 , C16,-CO2CH3 és
Cu-0CH3, 2,60 (s, 3H) Na-CH3, 2,07 (s, 3H)
O-COCH3, 1,00 (t, 3H) Cj 8,-H és 0,60 (t, 3H)
Cis-H.
Cirkulár dikroizmus: (CD) λ nm (Δε): 309 (+8,5) 258 (-13).
2. példa
6,Si+rrrmólkorönaridin-Nb-oxid melyet,az 1. példában leírtakhoz hasonlóan állítottunk elő, valamint 0,51 mmól vindolin 15 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 0 °C-on, keverés közben 2 ml trifluorecetsavanhidridet adunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékletig hagyjuk felmelegedni. 1 óra múlva az oldószert csökkentett nyomáson, szobahőmérsékleten kidesztilláljuk. A kapott terméket 10 ml metanolban oldjuk és nátriumbórhidriddel redukáljuk 0°C-on 15 percig. A szokásos feldolgozási műveletek után kapott nyers termék komponenseit szilikagéles preparatív rétegkromatográfiával választjuk el az 1. példában megadott eluálószer-rendszerekkel. A kapott termékek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-3 = epi-14’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin-B (Rt = -CH3, R2 = -0CH3, R3 + R4 = kettős kötés, Rs = -OH, R6=-COOCH3, R7=-OCOCH3, r'3 = r’6 = r”3 = r’5 = _h, R”s=—C2Hs (20 S),
R’4 = - COOCH3).
Hozam: 173. mg, acetonból kristályosítva,
275°C-on olvad bomlás közben.
IR (vem-1, kloroform): 1740 (észter), 1620 (indolin).
UV etanol Amaxnrn: 264 (12.600), 291 (11.900), 297 (11.900) az indol és a dihidroindol kromofór csoportjainak összegeződése.
NMR spektrum: 9,60 (1H, C16-OH), 8,75 (s, 1H, Na,-H), 7,3-6,85 (aromás protonok), 6,90 (s) és 5,97 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,71 (dd, 1H, J-9,5 és 3, C14-H), 5,20 (s, 1H, C17-H), 5.00 (d, 1H, J~9,5, Cls-H), 3,87 (s, 3H), 3,72 és 3.70 (2s, 6H) Cn-OCHs, C16-CO2CH3 és Cl6,-CO2CH3, 2,63 (s, 3H, Na-CH3), 1,99 (s, 3H, -OCOCH3), 0,93 (t, 3H, J — 7) és -0,12 (t, 3H, J ~ 7) C18,-H és Cia-H).
CD 312 (-11,5), 296 (-4,6), 284 (-4,6), 263 (+31,2).
1—4 - epi-14’-epi-16’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 44 mg, aceton-éter elegyből kristályosítva. 218—220°C-on olvad bomlás közben.
[a]2j2 =—66° (¢ = 0,93, kloroform).
IR: 1740 és 1620.
UV (etanol): 264 (13.400), 291 (11.200), 298 (11.400).
NMR spektrum: 9,64 (1H, C16-CH), 8,78 (s, 1H, Na,-H), 7,5-6,8 (aromás protonok), 6,85 (s, 1H) és 6,02 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,72 (dd, 1H, J=10 és 4, C14-H), 5,23 (s, 1H, C17-H), 5,02 (d, IH, J= 10, Cls-H), 3,89 (s, 3H) és 3,74 (széles s, 6H) Cn-0CH3, C16-CO2CH3 és C16,-CO2CH3, 2,64 (s, 3H, Na-CH3), 2,00 (s, 3H, -OCOCH3), 0,92 (t, 3H, J~7) és -0,12 (t. 3H, J~7) C18,-H és C18-H.
CD: 310 (-9,92), 294 (-2,88), 280 (-2,94), 257 (+ 34).
1-5 = epi-14’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 17 mg, amorf, fa]D = -158° (c = 0,5, kloroform).
IR: 1740, 1615.
UV (EtOH): 258 (11.600), 291 (10.700), 298 (10.700).
Az 1-3, 1-4 és 1-5 tömegspektruma: csúcsok:
794 (M+·), 763, 735, 635, 610, 469, 338, 282,
222, 188, 138, 135, 124, 122, 121 és 107 m/e.
CD: 306 (-7,32), 288 (-2,50), 260 (+ 3,9).
3, példa
120 mg (3,38 χ 10”4 mól) dihidrokatarantin-Nb-oxid (melyet az 1. példában a katarantin-Nboxiddal kapcsolatban ismertetett eljárással állítottunk elő) és 162 mg (3,55 x 10~4 mól) vindolin 0,99 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához —78 °C-on argon-atmoszférában, keverés közben 0,134 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. A reakcióelegyet 50 percig hagyjuk az említett hőmérsékleten, azután az oldószert csökkentett nyomáson kidesztilláljuk szobahőmérsékleten. A kapott terméket 6 ml metanolban oldjuk és nátriumbórhidriddel redukáljuk 0 °C-on. A szokásos feldolgozási műveletek után kapott nyers terméket szilikagélen preparatív rétegkromatográfiával tisztítjuk. Eluálószerként 1.: 3 arányú etanol-etilacetát elegyet azután 92 :8 arányú metanol-etilacetát elegyet használunk. Az alábbiakban ismertetjük a kapott termékek jellemzőit:
1-6 = (M’SJó’Si ,20’S)-dezoxi-vinblasztin-B. (Rí = -CH3, R2 = -OCH3,R3 + R4 = kettős kötés. Rs =-OH, R6=-COOCH3, R7 = -OCOCH3, R’ - D’ - D’ - D’ _ D’5 - D J - U
I -K2-K5-K3-K 3 - K 6--Π,
R”5 =-C2Hs (20’S), R’4 =-COOCH3(16’S).
Hozam: 26 mg. Olvadáspont = 214 °C (metanol).
[a]o = + 69°. (c = 0,43, kloroform).
IR: 1740, 1615.
UV: 263 (11.900), 290 (10.770), 297 (10.208).
NMR spektrum (240 Mhz): 9,77 (1H) C16-OH, 7,83 (N a’—H), 7,03 (aromás protonok), 6,49 (s, 1H) és 6,02 (s, IH) C9-HésC12-H, 5.78 Ci4-H, 5,36 (s, IH) C17-H, 5,23 (d, IH, J = 9) C1S—H, 3,74 (s, 6H és 3,55 (s, 3H)
C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Cn-0CH3, 2,67 (s, 3H) Na—CH3, 2,08 (s, 3H) Ci7-OCOCH3 0,86 és 0,82 (2t, szuperpozíció) Cis,—H és
C18-H.
CD: 302 (+5), 255 (+ 12,5).
1-7 = epi-16’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 55 mg, amorf [a]D =-26° (c = O,58, kloroform).
IR: 1740, 1618.
UV: 264 (11.600), 290 (9.900), 297 (10.300).
NMR spektrum (240 MHz): 9,62 (IH, CIÉ—OH), 8,95 (Na,—H), 7,39—7,04 aromás protonok, 6,93 (s, IH) és 6,00 (s, IH) C9-H és Ct2—H, 5,37 (s, IH) C17-H, 5,90 és 5,38 (2 m, IH) C14-H és C1S-H, 3,98 (s, 3H) és 3,68 (s, 6H) C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Ci 1 -0CH3,2,58 (s, 3H) Na-CH3, 2,05 (s, 3H) C17-OCOCH3) 0,91 (t, 3H) és 0,67 (t, 3H) C18-H és Ci 8 ,-H.
CD: 307 (+8,2), 282 (+5), 260 (-13,8).
1—8 = epi-16’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin-B.
Hozam: 12 mg, amorf [a]D=—53°. (c = 0,60, kloroform).
IR: 1740, 1620.
UV: 264 (12.730), 290 (11.250), 298 (11.460).
NMR spektrum (240 MHz): 8,83 (Na,-H), 7,2 és 6,9 aromás protonok, 6,56 (s, 1H) és 5,91 (s, 1H) C9-H és Ct2-H, 5,85 és 5,24 (2 m, 2H) Cl4-H és C1S-H, 5,19 (s, 1H) C17-H, 3,83 (s, 3H), 3,68 (s, 3H), 3,66 (s, 3H), C16-COOCH3, 5 C16,-COOCH3 és Cu-OCHa, 2,60 (s, 3H) Na—CH3, 2,04 (s, 3H) Ci7-OCOCH3, 0,9 (t, 3H) és 0,63 (t, 3H) Cis-H és Ci8,-H.
DC: 310 (+ 5,85), 280 (+ 3,2), 259 (-11,8).
Az 1—6, 1—7 és 1—8 tömegspektruma: M+ 794, 10 763, 735, 635, 469, 338, 282, 135, 124, 122 és 121 m/e.
4. példa
100 mg (2,82 x 10-4 mól) dihidroallokatarantin-Nb-oxid és 135 mg (2,94 x 10~4 mól) vindolin 0,82 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához —78 °C-on argon atmoszférában, keverés közben 0,1 ml trifluorecetsavanhidridet adi’ik. A ?o továbbiakban az 1. példa szerint járunk el. A feldolgozási műveletek és preparatív rétegkromatográfiás tisztítás után (bázisos szilikagél, 97 :3 arányú metanol-etilacetát elegy) 26 mg terméket kapunk, amelynek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük: 25
I—9 = 20’-dezetil-14’S-etil-dezoxi-vinblasztin-B. (ri=_CH3, R2=—OCH3, R3 és R4= kettős kötés, Rs = -OH, R6 = -COOCH3, R7 = -OCOCH3. R'i = r’2 = R’s = r>3 =R”5 =R”3 =-H, R’4 =
-COOCH3 (16,5), R’6 =-C2H5). 30
IR: 1745, 1620.
[a]D = + 13° (c = 0,53, kloroform).
UV: 259 (15.300), 288 (12.300), 297 (11.200).
NMR spektrum: 9,73 (s, 1H) Cj6-OH, 7,92 (s, 1H, Na,-H, 6,84 (s, 1H) C9-H, 6,04 (s, 1H) 35 C12-H, 5,88 és 5,34 (2 d, 1H) CJ4-H és C1S-H,
5,47 (s, 1H) Cj7-H, 3,97 (2 s, 6H) és 3,66 (s, 3H) C16-COOCH3, C16,-COOCH3 és Cu-OCH3, 2,79 (S, 3H) Na-CH3, 2,25 (s, 3H) -OCOCH3, 0,92 (t, 3H) C18-H és 0,47 (3H) 40 (2 __PJ * CD: 305 (+7,3), 259 (+ 14,6).
Tömegpsektrum: M+ 794, 762, 735, 663, 634, 468, 338, 282, 135 és 124 m/e.
5. példa mg (2,41 · 10~4 mól) allokatarantin-Nb-oxid és 114 mg (2,5-10-4 mól) vindolin 0.70 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 50 0°C-on argon atmoszférában, keverés közben 0,09 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. 30 perc múlva a kapott terméket metanolban nátriumbórhidriddel redukáljuk, és az így kapott nyers terméket az 1. példában leírt módon feldolgozzuk. Pre- 55 paratív rétegkromatográfiás elválasztás (semleges szilikagél, 95 :5 arányú kloroform-metanol elegy) után 37 mg terméket kapunk. Jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-10= 20’-dezetil-14’R-etil-A15 ’-20’-dehidroxi- 60
-vinb lasztin. (Rj = — CH3, R2=—OCH3, R3 és
R4= kettős kötés, R5 = —OH, R6=—COOCH3,
R7 = -OCOCH3, R’t=R’2 = R”3=R”5=-H, R’3 és R’s = kettős kötés, R’4=-COOCH3,
R’6 = - C2H5). 65 [a]D =0° (c = 0,85, kloroform).
IR: 1740, 1620.
UV: 263 (13.300), 291 (8.600), 298 (9.000).
NMR spektrum (60 MHz): 7,8-7,4 (2H) C16—OH és Na,—H, 7,4-6,90 (aromás protonok), 6,0 (s, 1H).C9-H vagy C12-H, 5,4 (s, 1H) C17-H, 3,8 (s, 3H), 3,6 (s, 3H), 3,5 (s, 3H), C16-COOCH3, Cj6,-COOCH3 és Cu-0CH3, 2,7 (s, 3H) Na-CH3, 2,1 (s, 3H) C17-OCOCH3. 0,8-0,4 (2t. 6H) Ci 8-H és C] 8-H.
CD: 302 (+ 7,9), 258 (+ 0,18).
Tömegspektrum: M+: 792, 763, 735, 631, 539, 469, 394, 379, 282, 135, 122 és 121 m/e.
6. példa mg (1,42· 104 mól) katarantin-Nb -oxid és 63 mg (1,49 · 10~4 mól) vindorozin 0,4 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához 0 °C-on argonatmoszférában 0.05 ml trifluorecetsavanhidridet adunk. 50 perc reakcióidő után a reakcióelegyet az
1. példa szerinti módon feldolgozzuk, és a továbbiakban az 1. példában leírt módon járunk el. Preparatív rétegkromatográfiás tisztítás után (semleges szilikagél, 98 : 2 arányú Kloroform-metanol elegy) 20 mg terméket kapunk, amelynek jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-11= 11-demetoxi-epi-1 ό’-Δ15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztin. (Rj = -CH3, R2 = -H, R3 és R4 = kettős kötés, R5=-OH, R6=-COÓCH3, R7 = -OCOCH3. R’j = R’2 = R’6 = R”3 = -H, R’s és R’3 = kettős kötés, R”5=-C2H5, R’4 =
-COOCH3).
[a]D = —40° (c = 0,5, kloforom).
IR: 1745, 1620.
UV: 262 (14.300), 286 (11.200), 294 (10.400).
NMR spektrum; (240 MHz): 9,12 (C16-OH), 6,83 (kiszélesedett s) C9-H), 6,34 (d, 1H, J 2 8,5) C12-H, 5,77 (ni, 2H) C14-H és Ci, ,-H, 5,34 (s, 1H) C17—H, 5,15 (d, 1H, Ji4,is = 10) C1S-H 3,82 és 3,79 (2 s, 6H) Ci6-COOCH3,
C16-COOCH3, 2,70 (s, 3H) Na-CH3, 2,11 (s, 3H), C17-OCOCH3, 1,07 (t, 3H, J-7), Cl8,-H, 0,27 (t, 3H, J = 6,5) C18-H.
7. példa
100 mg (2,48 · 10-4 mó) katarantin-Nb-oxid és 114 mg (2,98 · 10-4 mól) Na-metil-2,16-dihidro-l 1-metoxi-taberzonin 0,82 ml vízmentes metilénkloriddal készített oldatához -78 °C-on, argon atmoszférában hozzáadunk 0,110 ml trifluorecetsavanhidridet. Egy óra reakcióidő után a reakcióelegyet az 1. példa szerinti módon feldolgozzuk, és a továbbiakban az 1. példában leírt módon járunk el. A nyers terméket preparatív rétegkromatográfiával (semleges szilikagél, 97 :3 arányú kloroform-metanol elegy) tisztítjuk, amikor is 40 mg terméket kapunk. A termék jellemzőit az alábbiakban ismertetjük:
1-12= 16-dehidroxi-l T-dezacetiloxi-A15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztin.
(Ri =CH3, R2 = OCH3, R3 és R4= kettős kötés.
Rs = Η , R6 = C00CH3, R7 = H, R’i = R’2 = R”3 = R’6 = H, RS és R’s = kettős kötés, R”s =C2H5, R’4=COOCH3.
[a]n = + 87° (c = 0,42, kloroform).
IR: 1740, 1625.
UV: 268 (14.000), 290 (11.600), 294 (11.200).
NMR spektrum (240 MHz): 7,95 (s, 1H) NuH, 6,55 (s, 1H) és 6,08 (s, 1H) C9-H és C12-H, 5,70 (dd, 1H), 5,45 (m, 1H) és 5,32 (dd, 1H) C14-H, C1S-H és C16-H, 385, 378 és 365 (3 s, 3H) C16,-COOCH3, C16-COOCH3 és Cn-OCH3, 2,80 (s, 3H) Na-CH3, 1,22 és 0,99 (2t, 3H) C18-H és C18 -H.
CD: 305 (+5,8), 263 (+ 13,4).
Tömegspektrum: M+ 718, 687, 659, 536, 395, 336 (100%), 295, 293, 135 és 122 m/e.
8. példa
Megismételjük az 1, példa szerinti eljárást, azzal az eltéréssel, hogy kiindulási vegyületként vindolint és l5-keto-15,20-dihidro-katarantint használunk. így olyan I általános képletű dimer vegyülethez jutunk, amelynek képletében R’3 és R”3 együttes jelentése keto-csoport.
IR: (kloroform): 3300, 2950, 1745, 1660 és 1615 cm-1.
UV (etanol): nmax nm: 218, 262 és 328.
CD (etanol): nmax nm (Ae): 237 (+).328 (+). Tömegspektrum: 806, (M+·), 747, 659, 647, 481. 293. 282, 151, 135, 122, 121 és 107.
NMR spektrum (*H, 240 MHz): 8,07 (lHmNa,—H), 7,45-6,7 (aromás protonok,
C2!,-H), 6,58 és 5,92 (2H, 2 s, C5-H és Cl2-H), 5,87 (1H, Ci4~H), 5,41 (s, 1H, C17-H), 5,25 (1H, d, J~10Hz, C^-H), 3,68, 3,55 és 3.35 (3 s, C,i-CO2CH3. C16-CO2CH3 és
C16—CO2CH3), 2,54(3H, s, Na,-CH3),2,07 (3H, s. -OCOCH3), 0,93 és 0,62 (6H, 21, J ~ 7 Hz, CI8.-H és C!8-H).
9. példa
Az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy kiindulási vegyületeként vindolint és demetoxi-16-karbonil-katarantint használunk. így olyan I általános képletű dimer vegyületet kapunk, amelynek képletében R’4 jelentése hidrogénatom.
[a]1? = —70° (c = 0,35, kloroform).
IR (cm-1): 3400, 1740 és 1620.
CD: 225 (+20,00), 250 (-4,0), 275 (+6,0) és 305 (+ 4,8)
Tömegspektrum: 736.
A találmány tárgyát képezi az olyan gyógyászati kompozíciók előállítási eljárása is, amelyek egyéb, fiziológiai szempontból közömbös vagy aktív anyagok mellett legalább egy, a találmány szerinti eljárással előállított új, bisz-indol-vegyületet tartalmaznak.
E készítményeket bármilyen, a beadás szempontjából számításba vehető alakban elkészíthetjük.
Előnyösen parenterális, különösképpen intravénás úton beadható kompozíciót készíthetünk. A parenterális úton beadható készítmények sterilizált vizes vagy nem-vizes oldatok, szuszpenziók vagy emulziók lehetnek. Oldószerként vagy vivőanyagként propilénglikolt, polietilénglikolt, növényi olajokat, különösen olívaolajat, injektálható szerves észtereket, különösen etiloleátot használunk. E kompozíciók tartalmazhatnak továbbá különféle segédanyagokat, éspedig hígítószereket,· emulgeálószerekét és diszpergálószereket. A készítményeket különféle módon, így baktériumszűréssel, sterilizálószerek hozzáadásával, besugárzással vagy hőkezeléssel sterilizálhatjuk. A kompozíciókat elkészíthetjük steril szilárd készítmény alakjában is, amelyet azután az alkalmazás előtt steril vízben vagy más injektálható steril közegben lehet oldani vagy diszpergálni.
A találmány szerinti eljárással előállított új, bisz-indol-vegyületek hatásosak szilárd vagy folyékony daganatok kezelésében, különösképpen a rák kezelésében emberen. Napi dózisa felnőtt embernek 10-20 mg.
Az alábbi példával egy találmány szerinti kompozíció előállítását szemléltetjük:
10. példa
Az I—1 jelű vegyületből 10 mg/ml koncentrációjú oldatot készítünk oly módon, hogy 1 g vegyületet 100 ml apirogén fiziológiás sóoldatban oldunk. A kapott oldatot aszeptikus körülmények között ampullázzuk úgy, hogy a 2 ml-es ampullákba egy-egy ml oldatot töltünk. Az ampullákat, amelyek lOmg aktív anyagot tartalmaznak, leforrasszuk.
11. példa g I—1 jelű vegyületet liofilizálunk, és a kapott liofilizátumot aszeptikus körülmények között 100 palackba töltjük, mindegyikbe 10 mg-ot. A palackokat gumidugóval és kupakkal lezáijuk. Használat előtt a terméket a palackban oldjuk fel apirogén vízzel.
12. példa
A 3. példa nyers termékének, vagyis az 1—6, az 1-7 és az 1—8 jelű vegyületek keverékének 1 g-ját az előbbi példa szerinti módon dolgozzuk fel. A palackokba zárt terméket a felhasználás előtt oldjuk fel.
Az alábbiakban ismertetjük a találmány szerinti eljárással előállított vegyületekkel folytatott hatásvizsgálati kísérleteink eredményeit.
A vizsgálandó vegyületek leukémia L—1210, limfoblasztikus leukémia AKR és leukémia P—388 elleni aktivitását egéren vizsgáltuk. 1 hónapos korú, 18-22 g súlyú hint és nőstény egereket intraperitoneálisan beoltottunk 1 ml olyan szuszpenzióval, amely 103 leukémia sejtet tartalmazott. A vizsgálandó vegyületet intraperitoneálisan adagoltuk naponta egyszer 5 napon át. Az első injekciót a leukémia sejtekkel való beoltás után mintegy egy órával adtuk be. Az egereket életük végéig megfigyelés alatt tartottuk, és minden nap feljegyeztük az aznap elpusztult egerek számát. A kezeletlen kontroll csoportba tartozó egerek mintegy 15-16 napig maradtak életben a leukémia sejtekkel való beoltás után. A vizsgálandó vegyületeket a kezelt leukémia típusa szerint 2—4-féle dózisban alkalmaztuk a vizsgálat során. Minden egyes dózis hatásának vizsgálatához egy-egy 10 állatból álló csoportot használtunk. A leukémia elleni hatást a túlélés százalékos megnövekedésével értékeltük, melyet az alábbi képlettel számítottunk ki:
a kezelt egerek átlagos élettartama (nap) · 100 túlélés % = -----—— -----------------------a kezeletlen egerek átlagos élettartama (nap)
A találmány szerinti vegyületek benzpirén által előidézett szarkóma 180 és fibroblasztikus szarkóma elleni aktivitását az alábbiakban leírt módszerrel vizsgáltuk. 1 hónapos korú, 18—22 g sú'”ú hím és nőstény egerek szervezetébe szúrócsap segítségével szubkután a háti részbe szarkóma 180, illetve fibroblasztikus szarkóma tumorsejteket juttattunk. A vizsgálandó vegyületet naponta egyszer adtuk be szubkután 5 napon át. Az első injekciót a tumorsejtek beadása után mintegy 1 órával adtuk be. Tíz nap múlva a daganatokat kivágtuk és megmértük. A vizsgált vegyületek aktivitását dózisonként az alábbi képlet segítségével számítottuk ki:
a kezelt egerek daganatainak
T átlagos súlya (g)
C a kezeletlen egerek daganatainak átlagos súlya (g)
Minél kisebb ez az arányszám, annál hatásosabb a vegyűlet a daganatgátlásban.
Kísérleteink eredményeit az alábbi táblázatokban 10 foglaljuk össze. Az I. táblázat az 1. példa szerint előállított 1-1 jelű vegyűlet tumorgátló hatását mutatja, míg a II. táblázatban a találmány szerinti eljárással előállított más vegyületek leukémia L-1210-zel szemben mutatott aktivitására vonat15 kozó adatok találhatók. Ez utóbbi táblázatban a hatóanyagok között megtaláljuk az 1-6 jelű vegyületet, az 1-7 és az 1-8 jelű vegyűlet keverékét, illetve az 1-6, az 1-7 és az 1-8 jelű vegyűlet keverékét. Összehasonlítás ’ céljából közöljük annak 20 a kísérletnek az eredményeit is, amelyet hasonló körülmények között hajtottunk végre azzal az eltéréssel, hogy tumorgátló anyagként vinblasztin-szulfátot használtunk.
Az I. és II. táblázatban található adatokból látható, hogy I általános képletű dinicr vinka-alkaloidok jól használhatók különféle daganatos beteg, ségek gyógyítására. A.kísérletek eredményei arról tanúskodnak, hogy e vegyületek jól kimutatható 30 tumorgátló hatással rendelkeznek.
I. táblázat
Az I—1 jelű vegyűlet daganatgátló hatása
Kísérleti A beadás Dózis
A betegség típusa állatfajta módja (mg/kg) 5 napra
Hatás
Túlélő/ összes egér
A kezelt és kezeletlen egerek súlyváltozásnak (g) aránya
Leukémia L—1210 (103 sejt) | B6 D2 F, | intraperitoneális (i. p.) | 5,0 0,5 | 200% 118% | (i) |
Leukémia AKR | AKR | i. p. | 5,0 | 147% | |
(103 sejt) | 0,5 | 109% | 0) | ||
Leukémia P—368 | Ββ D2 F i | i. p. | 5,0 | 191% | |
(103 sejt) | 0,5 | 136% | (i) | ||
Szarkóma | C57/BI | i. V. | 10,0 | 0,00 | |
(benzpirén) | (Rho/Ico) | 5,0 | 0,47 | ||
2,5 | 0,74 | (ü) | |||
Szarkóma 180 | i. V. | 5,0 | 0,12 | ||
25 | 0.41 | 00 | |||
CDi | |||||
i. p. | 5,0 | 0,53 | |||
2,5 | 0,62 | (ii) |
(i) = túlélés %
10/10 0/10 | -0,2/+1,6 (e) + 1,0/+1,6 |
1/7 | -0,9/+1,6 |
1/7 | +0,9/+1,6 (e) |
6/7 | -0,6/-0,6 |
0/7 | -1,0/-0,6 (e) |
3/11 | +1,6/+ 2,6 |
9/9 | + 1,5/+2,6 (f) |
10/10 | + 1,9/+2,6 |
6/10 | -0,4/+4,5 |
10/10 | +3.6/+4,5 (h) |
6/10 | -0,4/+4,5 |
10/10 | +3,6/+4,5 (h) |
arány (e) 8 nap múltán (f) 15 nap múltán (h) 10 nap múltán
II. táblázat
Leukémia L-1210 elleni hatás (26 napos vizsgálat)
Dózis mg/kg | 1-6 +1-7 + 1-8 jelű vegyület | 1-6 jelű vegyület | 1—7 + 1—8 jelű vegyület | ||||||
túlélés % | túlélő összes | AP(g) | túlélés % | túlélő összes | AP(g) | túlélés % | túlélő összes | AP(g) | |
25,00 | toxikus | toxikus | 150 | 5/10 | -2,1/+1,6 | ||||
5,00 | 195 | 9/10 | +0,58/+1,3 | toxikus | 148 | 2/10 | +2/3/+1,6 | ||
230 | 190 | 8/10 | + 1,3/+1,3 | 196 | 9/10 | -2,3/+1,6 | 104 | 0/10 | +0,4/+1,6 |
0,50 | 154 | 4/10 | +0,5/+1,3 | 173 | 5/10 | +0,4/+1.6 | 103 | 0/10 | +U.//+1,6 |
030 | 120 | 0/10 | +0,8/+1,3 | 98 | 0/10 | +0,7/+1,6 | 100 | 0/10 | +1,8/+1,6 |
Vinblasztin-szulfát | Vinblasztin-szulfát | Vinblasztin-szulfát | |||||||
0,50 | 200 | 10/10 | +0,5/+13 | 198 | 9/10 | +0,1/+1,6 | 198 | 9/10 | +0,1/+1,6 |
0,05 | — | - | - | 146 | 3/10 | +0,1/+1,6 | 146 | 3/10 | +0,1/+1,6 |
ÁP(g) = a kezelt és kezeletlen egerek súlyváltozásának aránya
Szabadalmi igénypontok:
Claims (2)
1. Eljárás az 1 általános képletű dimer vinka-alkaloidok előállítására, ahol R”3 hidrogénatomot jelent, R’3 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, vagy R’3 és R”3 együtt karbonil-csoportot képez, vagy R’3 és R’s együtt epoxi-csoportot vagy kettőskötést jelent, R\ hidrogénatomot vagy metoxikarbonil-csoportot. R's hidrogénatomot vagy etil- vagy hidroxil-csoportot, R”5 hidrogénatomot vagy etil-csoportot, R’6 hidrogénatomot vagy etil-csoportot jelent, míg R, jelentése hidrogénatom vagy 1—4 szénatomos alkil-csoport, R2 jelentése hidrogénatom vagy metoxi-csoport, R3 és R4 jelentése hidrogénatom, vagy R3 és R4 együtt kettőskötést jelent, R5 hidrogénatomot vagy hidroxil-csoportot jelent, R6 jelentése hidrogénatom, metoxikarbonil- vagy hidrazido-csoport és R7 hidrogénatomot vagy acetiloxi-csoportot jelent, azzal a kikötéssel, hogy ha R’6, R’3 és R”, egyaránt hidrogénatomot, R’s etil-csoportot, R”s hidroxil-csoportot, R’4 metoxikarbonil-csoportot, R2 metoxi-csoportot jelent. R3 és R4 együttesen kettőskötést képez, R6 metoxikarbonil-csoportot és R5 hidroxil-csoportot jelent, akkor Rí és R7 jelentése hidrogénatomtól eltérő szubsztituens, azzal jellemezve, hogy egy II általános képletű alkaloidot, ahol Rt, R2, R3, R4, R5, R6 és R7 jelentése a fenti, egy reakcióképes immóniumion-képző vegyület, előnyösen egy szerves vagy szervetlen sav halogenidje, anhidridje vagy sója jelenlétében, előnyösen közömbös gáz-atmoszférában egy III általános képletű alkaloiddal, ahol R'3, R”3, R’4, R’s, R”s ésR‘6 jelentése a fenti, reagáltatunk, és a kapott IV általános képletű dimer vegyületet, ahol R’3, R”3, R’4, R’5, R”s és R’6, valamint R1; R2, R3, R4, R5, R6 és R7 jelentése a fenti és X® egy szerves vagy szervetlen sav anionja, előnyösen egy alkálibórhidriddel vagy katalitikus hidrogénezéssel redukáljuk.
2, Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót szerves oldószerben, feleslegben vett reakcióképes immóniumion-képző vegyület jelenlétében hajtjuk végre. >0
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként metilénkloridot, diklóretánt vagy kloroformot használunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási 15 módja, azzal jellemezve, hogy a IV általános képletű dimer vegyületet egy alkálifém-bórhidriddel alkoholban redukáljuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy II általános képletű
0 kiindulási vegyületként vindolint, 14,15-dihidro-vindolint, vindorozint vagy 2,16-dihidro-Na-metil-l 1-metoxi-taberzonint, III általános képletű vegyületként koronaridint, katarantint, allokataracitint, 15,20-dihidro-katarantint, vagy 15,20-dihidro-alloka5 tarantint használunk.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás továbbfejlesztése daganatgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott I általános képletű vegyület,
0 ahol R’3, R”3, R’4, R’s , R”s és R’6, illetve Rj, R2, R3j R4, Rs, R6 és R7 jelentése az 1. igénypont szerinti, azzal a kikötéssel, hogy az I általános képletű vegyület vinblasztintól, 14,15-dihidro-vinblasztintól, 11,15-dihidro-vinkrisztintől,
5 14,15-dihidro-demetil-vinblasztintól, demetil-vinblasztintól, leurozintól, N-formil-leurozintól és N-demetil-leurozintól eltér, a gyógyszerkészítésben szokásos hígítószerekkel és adott esetben egyéb segédanyagokkal összekeverve gyógyszerré alakítjuk. ) 7. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy I általános képletű hatóanyagként
Δ15 ’-20’-dehidroxi-vinblasztint, i epi-16’-A15 -20’-dehidroxi-vinblasztint, epi-14’-epi-20’-dezoxi-vinblasztin -B-t, epi-14’-epi-l 6’-dezoxi-vinblasztin-B-t, epi-14 ’-dezoxi-vinblasztin-B-t, (14’S, 16’S, 20’S)-dezoxi-vinblasztin-B-t, epi-16’-dezoxi-vinb lasztin -B-t, epi-16 ’-epi-20 ’-dezoxi-vinblasztin-B-t,
20’-dezetil-14’S-etil-dezoxi-vinblasztin-B-t,
2O’-dezetil-14’R-etil-Al 5 ’-20’-dehidroxi-vinblasztint /agy i l-demetoxi-epi-ló’-A15 ’-20’-dehidroxi5 -vinblasztint használunk.
2 rajz
A kiadásért felei: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
824398 - Zrínyi Nyomda, Budapest
Nemzetközi osztályozás: C 07 D 519/04
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
FR7443221A FR2296418B1 (hu) | 1974-12-30 | 1974-12-30 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU177154B true HU177154B (en) | 1981-08-28 |
Family
ID=9146736
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU75AA840A HU177154B (en) | 1974-12-30 | 1975-12-30 | New process for preparing dimeric vinca alkaloids |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US4769453A (hu) |
JP (1) | JPS6056719B2 (hu) |
BE (1) | BE837073A (hu) |
CA (1) | CA1132544A (hu) |
CH (1) | CH606023A5 (hu) |
DE (1) | DE2558124A1 (hu) |
FR (1) | FR2296418B1 (hu) |
GB (1) | GB1536407A (hu) |
HU (1) | HU177154B (hu) |
NL (1) | NL184418C (hu) |
Families Citing this family (40)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2296418B1 (hu) * | 1974-12-30 | 1978-07-21 | Anvar | |
IL53813A (en) * | 1977-01-19 | 1982-07-30 | Lilly Co Eli | 4'-deoxyvincristine and related compounds,their preparation and antitumor pharmaceutical compositions containing them |
US4115388A (en) * | 1977-03-30 | 1978-09-19 | Eli Lilly And Company | 3'-Oxygenated derivatives of 4'-deoxy VLB "A" and "B" and related 1-formyl compounds |
HU180924B (en) | 1977-05-20 | 1983-05-30 | Richter Gedeon Vegyeszet | Process for producing leurosine-type alkaloides |
HU181874B (en) * | 1977-08-08 | 1983-11-28 | Lilly Co Eli | Process for preparing amides of deacetyl-leurosine and deacetyl-leuroformine |
US4191688A (en) | 1977-08-08 | 1980-03-04 | Eli Lilly And Company | Amides of leurosine, leuroformine, desacetylleurosine and desacetylleuroformine |
US4195022A (en) | 1978-03-27 | 1980-03-25 | Eli Lilly And Company | 4-Desacetoxy-4α-hydroxyvinblastine and related compounds |
FR2443470A1 (fr) * | 1978-12-08 | 1980-07-04 | Anvar | Nouveau procede de synthese de la vinblastine et de la leurosidine |
WO1986005491A1 (en) * | 1985-03-12 | 1986-09-25 | The University Of Vermont And State Agricultural C | Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds |
US4897477A (en) * | 1985-03-12 | 1990-01-30 | University Of Vermont & State Agricultural College | Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds |
US4841045A (en) * | 1985-03-12 | 1989-06-20 | University Of Vermont & State Agricultural College | Synthesis of vinblastine and vincristine type compounds |
US4778885A (en) * | 1986-09-18 | 1988-10-18 | Allelix Inc. | Production of alkaloid dimers using ferric ion |
US5047528A (en) * | 1987-01-22 | 1991-09-10 | University Of Bristish Columbia | Process of synthesis of vinblastine and vincristine |
CA1341261C (en) * | 1987-01-22 | 2001-06-26 | James P. Kutney | Process for the synthesis of 3',4'-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine |
AU1066888A (en) * | 1987-01-22 | 1988-08-04 | University Of British Columbia, The | Process for the synthesis of vinblastine and vincristine |
USRE37449E1 (en) | 1987-02-06 | 2001-11-13 | University Of British Columbia | Process of synthesis of 3′,4′-anhydrovinblastine, vinblastine and vincristine |
US5037977A (en) * | 1988-08-11 | 1991-08-06 | Mitsui Petrochemical Industries Ltd. | Method for production of dimeric alkaloids |
FR2707988B1 (fr) * | 1993-07-21 | 1995-10-13 | Pf Medicament | Nouveaux dérivés antimitotiques des alcaloïdes binaires du catharantus rosesus, leur procédé de préparation et les compositions pharmaceutiques les comprenant. |
WO1997005869A1 (en) * | 1995-08-08 | 1997-02-20 | Albany Medical College | Ibogamine congeners |
FR2779146B1 (fr) | 1998-06-02 | 2002-01-18 | Roowin | Nouveaux derives de vinca-alcaloides et procedes de preparation |
WO2001024763A2 (en) | 1999-10-01 | 2001-04-12 | Immunogen, Inc. | Compositions and methods for treating cancer using immunoconjugates and chemotherapeutic agents |
JP5448299B2 (ja) * | 2003-12-04 | 2014-03-19 | アルバニー モレキュラー リサーチ, インコーポレイテッド | ビンカ誘導体 |
WO2005055943A2 (en) * | 2003-12-04 | 2005-06-23 | Amr Technology, Inc. | Vinorelbine derivatives |
WO2008033930A2 (en) * | 2006-09-12 | 2008-03-20 | Amr Technology, Inc. | Vinca derivatives |
US20080125451A1 (en) * | 2006-09-12 | 2008-05-29 | Amr Technology, Inc. | Vinorelbine derivatives |
US9394294B2 (en) | 2010-05-11 | 2016-07-19 | Demerx, Inc. | Methods and compositions for preparing and purifying noribogaine |
US8765737B1 (en) | 2010-05-11 | 2014-07-01 | Demerx, Inc. | Methods and compositions for preparing and purifying noribogaine |
US8802832B2 (en) | 2010-06-22 | 2014-08-12 | Demerx, Inc. | Compositions comprising noribogaine and an excipient to facilitate transport across the blood brain barrier |
US8637648B1 (en) | 2010-06-22 | 2014-01-28 | Demerx, Inc. | Compositions comprising noribogaine and an excipient to facilitate transport across the blood brain barrier |
UA111065C2 (uk) | 2010-07-23 | 2016-03-25 | Демеркс, Інк. | Композиції норибогаїну |
EP2481740B1 (en) * | 2011-01-26 | 2015-11-04 | DemeRx, Inc. | Methods and compositions for preparing noribogaine from voacangine |
US8742096B2 (en) | 2011-03-28 | 2014-06-03 | Demerx, Inc. | Methods and compositions for preparing noribogaine from voacangine |
US9617274B1 (en) | 2011-08-26 | 2017-04-11 | Demerx, Inc. | Synthetic noribogaine |
JP2015500833A (ja) | 2011-12-09 | 2015-01-08 | デメレックス, インコーポレイテッド | ノルイボガインのリン酸エステル |
US20130178618A1 (en) | 2012-01-10 | 2013-07-11 | William Allen Boulanger | Novel pharmaceutical intermediates and methods for preparing the same |
AU2013212139A1 (en) | 2012-01-25 | 2014-06-26 | Demerx, Inc. | Synthetic voacangine |
US8940728B2 (en) | 2012-12-20 | 2015-01-27 | Demerx, Inc. | Substituted noribogaine |
US9045481B2 (en) | 2012-12-20 | 2015-06-02 | Demerx, Inc. | Substituted noribogaine |
US9783535B2 (en) | 2012-12-20 | 2017-10-10 | Demerx, Inc. | Substituted noribogaine |
US12116372B1 (en) | 2023-12-14 | 2024-10-15 | William Allen Boulanger | Process for preparing methyl 3-bromo-2-(2,3,4,9-tetrahydro-1H-pyrido[3,4-b]indol-1-yl)propanoate |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CH77A (de) * | 1889-01-09 | Christian Herren | Wurzelschneidmaschine | |
FR2210393B1 (hu) * | 1972-12-19 | 1976-07-02 | Richter Gedeon Vegyeszet | |
HU165986B (hu) * | 1973-02-16 | 1974-12-28 | ||
FR2296418B1 (hu) * | 1974-12-30 | 1978-07-21 | Anvar | |
US4279817A (en) * | 1975-05-30 | 1981-07-21 | The United States Of America As Represented By The Department Of Health & Human Services | Method for producing dimer alkaloids |
US4029663A (en) * | 1975-07-10 | 1977-06-14 | Eli Lilly And Company | Dimeric anhydro-vinca derivatives |
US4143041A (en) * | 1977-01-19 | 1979-03-06 | Eli Lilly And Company | 4'-Deoxyvincristine and related compounds |
HU180924B (en) * | 1977-05-20 | 1983-05-30 | Richter Gedeon Vegyeszet | Process for producing leurosine-type alkaloides |
HU178084B (en) * | 1977-05-31 | 1982-03-28 | Richter Gedeon Vegyeszet | New process for the extraction of native vindoline,catharantine,3',4'-anhydrovinblastine,leurosine and,if desired,of other diinodle alkaloids from vinca rosea l.drogue |
-
1974
- 1974-12-30 FR FR7443221A patent/FR2296418B1/fr not_active Expired
-
1975
- 1975-12-23 GB GB52570/75A patent/GB1536407A/en not_active Expired
- 1975-12-23 DE DE19752558124 patent/DE2558124A1/de active Granted
- 1975-12-24 BE BE163109A patent/BE837073A/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-12-24 CH CH1680175A patent/CH606023A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-12-30 JP JP50159649A patent/JPS6056719B2/ja not_active Expired
- 1975-12-30 NL NLAANVRAGE7515193,A patent/NL184418C/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-12-30 HU HU75AA840A patent/HU177154B/hu unknown
- 1975-12-31 CA CA243,046A patent/CA1132544A/en not_active Expired
-
1981
- 1981-06-18 US US06/275,050 patent/US4769453A/en not_active Expired - Lifetime
-
1986
- 1986-04-29 US US06/857,075 patent/US4737586A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NL7515193A (nl) | 1976-07-02 |
DE2558124C2 (hu) | 1991-04-18 |
US4769453A (en) | 1988-09-06 |
FR2296418A1 (hu) | 1976-07-30 |
US4737586A (en) | 1988-04-12 |
GB1536407A (en) | 1978-12-20 |
NL184418B (nl) | 1989-02-16 |
DE2558124A1 (de) | 1976-07-01 |
NL184418C (nl) | 1989-07-17 |
BE837073A (fr) | 1976-06-24 |
FR2296418B1 (hu) | 1978-07-21 |
CA1132544A (en) | 1982-09-28 |
JPS6056719B2 (ja) | 1985-12-11 |
JPS5188999A (en) | 1976-08-04 |
CH606023A5 (hu) | 1978-10-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU177154B (en) | New process for preparing dimeric vinca alkaloids | |
US4307100A (en) | Nor bis-indole compounds usable as medicaments | |
Wall et al. | Plant antitumor agents. 30. Synthesis and structure activity of novel camptothecin analogs | |
EP0322795B1 (en) | Novel tetrapyrrole aminocarboxylic acids | |
Nagakura et al. | The biosynthesis of monoterpenoid indole alkaloids from strictosidine | |
HU221102B1 (en) | Beta,beta'-dihydroxy meso-substituted chlorins, bacteriochlorins, isobacteriochlorins, and process for preparing thereof | |
HU223379B1 (hu) | Eljárás szintetikus fém-szubsztituált bakterio-klorofill-származékok előállítására, a vegyületek alkalmazása és a vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények | |
Kuehne et al. | Syntheses and biological evaluation of vinblastine congeners | |
JPH11513040A (ja) | モルホリニルアントラサイクリン誘導体 | |
EP2123664A1 (en) | Novel sugar-linked chlorin derivative and process for production thereof | |
AU764215B2 (en) | Novel xanthone compounds, their preparation and use as medicament | |
WO1997018215A9 (en) | Analogues of n-acetylardeemin, method of preparation and uses thereof | |
JP2006514064A (ja) | ポルフィリン誘導体 | |
US4347249A (en) | Class of seco bis-indolic compounds which can be used as drugs and a process for the preparation thereof | |
US4115388A (en) | 3'-Oxygenated derivatives of 4'-deoxy VLB "A" and "B" and related 1-formyl compounds | |
Hufford et al. | Preparation and characterization of new C-11 oxygenated artemisinin derivatives | |
PL113026B1 (en) | Process for preparing derivatives of 4-desacetyl dimeric indolodihydroindole | |
US4895852A (en) | Antitumor alkaloids | |
US6809096B1 (en) | Phenanthroline-7-one derivatives and their therapeutic uses | |
EP0001920A1 (en) | Vincaleukoblastine derivatives, a process for their preparation, pharmaceutical formulations containing them and the derivatives for use as antimitotic agents | |
KR810000494B1 (ko) | 빈카 알카로이드의 옥사졸리딘 디온 유도체의 제조방법 | |
CH638814A5 (fr) | 4-desacetoxy-4alpha-hydroxyindole-dihydroindols et leur preparation. | |
HU195834B (en) | Process for production of antibiotics with antitumor effect and medical compositions containing such active substances | |
JPS6332795B2 (hu) | ||
KR830002079B1 (ko) | 4'-데옥시 vlb "a"와 "b" 및 관련 1-포르밀 화합물의 3'-산화된 유도체의 제조방법 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE, FR |