HU176659B - Process for producing 7-alkoxy-3-chloromethyl-cepheme derivatives - Google Patents

Process for producing 7-alkoxy-3-chloromethyl-cepheme derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU176659B
HU176659B HU77EI734A HUEI000734A HU176659B HU 176659 B HU176659 B HU 176659B HU 77EI734 A HU77EI734 A HU 77EI734A HU EI000734 A HUEI000734 A HU EI000734A HU 176659 B HU176659 B HU 176659B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chloromethyl
cepham
cephem
carboxylate
methylene
Prior art date
Application number
HU77EI734A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Gary A Koppel
Original Assignee
Lilly Co Eli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Co Eli filed Critical Lilly Co Eli
Publication of HU176659B publication Critical patent/HU176659B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D501/00Heterocyclic compounds containing 5-thia-1-azabicyclo [4.2.0] octane ring systems, i.e. compounds containing a ring system of the formula:, e.g. cephalosporins; Such ring systems being further condensed, e.g. 2,3-condensed with an oxygen-, nitrogen- or sulfur-containing hetero ring
    • C07D501/14Compounds having a nitrogen atom directly attached in position 7
    • C07D501/16Compounds having a nitrogen atom directly attached in position 7 with a double bond between positions 2 and 3
    • C07D501/207-Acylaminocephalosporanic or substituted 7-acylaminocephalosporanic acids in which the acyl radicals are derived from carboxylic acids
    • C07D501/577-Acylaminocephalosporanic or substituted 7-acylaminocephalosporanic acids in which the acyl radicals are derived from carboxylic acids with a further substituent in position 7, e.g. cephamycines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya továl ^fejlesztett eljárás 7-alkoxi-3-klórmetil-3-cefém-származékok előállítására.
A 7-alkoxi-3-klórmetil-3-cefémek előállítására a találmány értelmében úgy járunk el, hogy egy 3-metilén-cefámot terc-butil-hipoklorit jelenlétében —80 C° és 0 C° közötti hőmérsékleten egy rövidszénláncú primer alkohol alkálifémsójával reagáltatunk. A találmány szerinti eljárással előállított 3-klórmetil-cefémeket előnyösen használhatjuk ismert cefalosporin antibiotikumok előállítására.
A 3-halogénmetil-cefém-származékok ismert vegyületek, és előnyös köztes termékként használhatók a halogénatom nukleofll helyettesítésével sok rokon cefalosporin antibiotikum előállításakor. A 3-halogénmetil-cefém-származékokat úgy állítjuk elő, hogy a megfelelő dezacetoxi-cefalosporin-származékot allilhelyzetű halogénezésnek vetjük alá (lásd: a 3 637 678 számú és a 3 705 897 számú Egyesült ÁUamok-beli szabadalmi leírást), vagy a megfelelő dezacetil-cefalosporin-származékot halogénezzük (lásd: a 3 658 799 számú Egyesült Államok-beli szabadalmi leírást). Legújabban a 3-halogénmetil-cefém-származékok előállítására úgy járnak el, hogy a 3-acetoximetil- és a 3-karbamoiloximetil-cefém-származékokat haloidsavval hasítják.
Az 1 407 348 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás szerint a 3-halogénmetil-cefém-származékok előállítására úgy járunk el, hogy egy 3-metilén-cefámot szabad halogénnel reagáltatunk, majd a köztes termékként kapott 3-halogén-3-halogénmetil-cefámot 30 egy bázissal reagáltatjuk. Koppéi és Köhler [J. Am. Chem. Soc. 95, 2403-2404 (1973)] szerint a 3-acetoximetil-cefém-származékokat litium-metoxiddal és terc-butil-hipoklorittal 7-metoxilezzük,
A találmány tárgya új eljárás az I általános képletű 7-alkoxi-3-klórmetil-cefém-származékok előállítására.
A találmány értelmében az I általános képletű vegyületek előálÜtásáTa úgy járunk el, hogy egy II általános képletű 3-metilén-cefám-származékot egy nem 10 reakcióképes, szerves oldószerrel készült reakcióelegyben, —80 C° és 0 C° közötti hőmérsékleten 1-5 ekvivalens mennyiségű terc-butil-hipoklorit jelenlétében 1—5 ekvivalens mennyiségű RiOH általános képletű 1-4 szénatomos primer alkohol alkálifémsójával reá· 15 gáltatunk, ahol a fenti általános képletekben q 1 vagy 0,
R benzhidril- vagy p-nitrobenzilcsoport, Rt 1—4 szénatomos primer alkilcsoport, és
R2 tienilacetamido- vagy fenoxiacetamidocsoport.
Az előzőekben megadott meghatározások során 1—4 szénatomos primer alkilcsoport alatt metil-, etil-, η-propil-, n-butil- vagy izobutil-csoportot értünk. Az 1-7 szénatomos primer alkohol alkálifémsója például litium-metoxid, nátrium-etoxid, kálium-etoxid. litium25 butoxid, nátrium-benziloxid vagy nátrium-n-propoxid lehet.
A találmány szerinti eljárás lényegét nem érinti az R2 oldallánc-csoport, ugyanis az eljárás lényege a 3-metilén-cefám átalakítása 3-klórmetil-7-alkoxi-cefémmé. Megjegyezzük, hogy egyes oldallánc-csoportok.
nevezetesen azok, amelyek tienil- vagy furilcsoportot tartalmaznak, különösen könnyen halogéneződnek a heteroarilcsoporton a találmány szerinti eljárással kivitelezett reakciók során. Mint ahogyan a későbbiekben bemutatjuk, különleges elővigyázatossággal, halogén gátlószerek használatával, előnyösen alacsony hőmérséklet biztosításával együtt, a minimumra csökkentjük a kívánt reakció során fellépő együttes oldallánc-halogéneződést. Mivel a találmány szerinti eljárással előállított termék és az ebből előállított vegyületek oldalláncait gyakran lehasítjuk, majd a kapott alapésztereket újra-acilezzük, a lehetséges oldallánc-halogénezés nem csökkenti a találmány szerinti eljárás használhatóságát.
Az eljárás különösen előnyös azért, mert a 7-alkoxi-csoport és a 3-klórmetil-csoport egyidejűleg, egyetlen lépésben alakul ki.
A találmány szerinti eljárással előállított cefémek
7-alkoxi-szubsztituensét a reakció során használt primer alkoxid határozza meg. így például, ha litium-etoxidot használunk, 7-etoxi-3-klórmetil-cefémet kapunk.
A találmány szerinti eljárás során használt kiindulási anyagokat, a 3-exometilén-cefámokat a 3 375 626 számú Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban megadottak szerint állítjuk elő. A 7-amino- és a 7-acilamino-3-exometilén-cefámokat a megfelelő, 3-szubsztituált metilcsoportot, mint például aciloxi-metil-csoportot, aciltio-metil-csoportot vagy kvaterner ammónium-metil-csoportot tartalmazó cefalosporin-származék 2 és 7 közötti pH-η kivitelezett elektro-redukciójával állítjuk elő, a 3 792 995 számú Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás szerint. A jelen szabadalmi leírás során kiindulási anyagként használt exometilén-cefám kiindulási anyagokat másrészről előállíthaljuk Chauvette, R. R. és Pennington, P. A. eljárása szerint is [Journal of Organic Chemistry, 38, 2994 (1973)], amikor a 3-metilén-cefámokat cefalosporánsavakból állítjuk elő oly módon, hogy a cefalosporánsavakat kén-nukleofilekkel, például tiokarbamiddal, tiobenzoesawal, kálium-etilxantáttal vagy nátrium-tioszulfáttal, reagáltatjuk, majd a megfelelő terméket, a 3-(szubsztituált)-tiometil-cefém-származékokat vagy vizes etanolos Raney-nikkellel vagy hangyasavas-dimetil-formamidos cinkkel redukáljuk. Átalakíthatjuk a cefalosporánsav-származékokat 3-exometilén-cefámokká vizes reakcióelegyben kivitelezett króm(II) sókkal való kezeléssel is. A találmány szerinti eljárás során kiindulási anyagként használt 3-exometilén-cefám-szulfoxídot a megfelelő szulfidok ekvivalens menynyiségű metaklór-perbenzoesawal kivitelezett oxidációjával állítjuk elő.
Annak ellenére, hogy a jelen szabadalmi leírásban ismertetett eljárás kivitelezésekor nem lényeges, hogy a reagenseket hogyan elegyítjük, előnyös, ha a bázist nem adjuk az exometilén-cefám kiindulási anyaghoz a halogénező-szer előtt. Megjegyezzük, hogy a találmány szerinti eljárás során használt bázisos anyagok a halogénezőszer távollétében reagálnak az exometilén-cefámmal, a reakcióhőmérséklettől függő mértékben, amikor dezacetoxi-metil-cefalosporinok keletkeznek. Ilyen reakciók ismertek a szerves kémiai irodalomban [Chauvette, R. R. és Pennington P. A., Journal of Organic Chemistry, 38, 2994 (1973)]. Amikor a bázisos anyagot és az exometilén-cefámot elegyítjük, elő nyösen úgy járunk el, hogy vagy az elegyhez előzőleg hozzáadjuk a klórozószert, vagy közvetlenül az elegyítés után adagoljuk. A 3-exometilén-cefámokat általában úgy alakítjuk át 3-klórmetil-cefémekké, hogy a 3-exometilén-cefámot tartalmazó oldathoz keverés közben hozzáadjuk az 1—4 szénatomos primer alkohol alkálifémsójának és a terc-butil-hipokloritnak egy nem reakcióképes szerves oldószerrel készült elegyét.
A találmány szerinti eljárás során végzett halogénező reakciót nagyszámú nem reakcióképes szerves oldószerrel végezhetjük. „Nem reakcióképes szerves oldószer” alatt olyan szerves oldószert értünk, amely a reakció körülményei között nem lép semmiféle reakcióba a reagensekkel, vagy a termékekkel. Előnyösen vízmentes aprotikus szerves oldószert használunk. Az általános hozzáférhető vízmentes oldószerek nyomnyi mennyiségű víztartalma nem okoz zavart, de általában előnyös, ha a találmány szerinti reakciót vízmentes reakcióelegyben végezzük.
Oldószerként előnyösen például aromás szénhidrogéneket, mint például benzolt, klórbenzolt, toluolt, etilbenzolt vagy xilolt; halogénezett alifás szénhidrogéneket, mint például kloroformot, metilénkloridot, széntetrakloridot, 1, 2-diklóretánt (etilénkloridot), 1,1,2-triklóretánt vagy 1, l-dibróm-2-klóretánt; alifás nitrileket, mint például acetonitrilt vagy propionitrilt; észtereket, mint például etilacetátot vagy butilacetátot; étereket, mint például 1,4-dioxánt, tetrahidrofuránt, dietilétert, dimetoxietánt; amidokat, mint például N, N-dimetil-formamidot, N, N-dimetil-acetamidot vagy hexametil-foszfortriamidot használunk. Oldószerekként vagy oldószerelegyként előnyösen olyanokat használunk, amelyek fagyáspontja —10 C° alatt van.
A találmány szerinti eljárás során legelőnyösebben a metilénkloridot, kloroformot, 1, 2-diklóretánt és a tetrahidrofuránt használhatjuk. Tetrahidrofurán a leginkább előnyös oldószer.
A találmány szerinti eljárás során a konverziós reakcióhoz használt bázisos anyag előnyösen egy primer, 1—7 szénatomos alkohol alkálifémsója. A „primer, 1—7 szénatomos alkohol alkálifémsója” alatt olyan vegyületeket értünk, mint például a primer 1-7 szénatomos alkoholok, mint például a metanol, etanol vagy n-propanol nátrium-, kálium- és litiumsója. Ilyen alkoxibázisok, amelyeket a jelen szabadalmi leírás reakciói során használhatunk, például a litium-metoxid, nátrium-metoxid, kálium-etoxid, litium-etoxid, nátrium-n-propoxid és a primer, 1—4 szénatomos alkoholok hasonló nátrium-, lítium- és káliumsói.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen a metanol vagy az etanol alkálifémsóit használjuk bázisként. Legelőnyösebben használhatjuk a litiumsókat, ezek közül is a litium-metoxidot.
A találmány szerinti eljárás során kivitelezendő 7-alkoxilezést és 3’-klórozást egy lépésben és úgy végezzük, hogy egy II általános képletű exometilén-cefámot 1-5 ekvivalens mennyiségű terc-butil-hipoklorit jelenlétében 1—5 ekvivalens mennyiségű primer, 1—4 szénatomos alkohol alkálifémsójával reagáltatunk. A reakciót előnyösen úgy végezzük, hogy ekvivalens mennyiségű exometilén-cefám kiindulási vegyületet 3 ekvivalens mennyiségű bázisos anyaggal és tere-butil-hipoklorittal reagáltatunk.
A találmány szerinti eljárás értelmében a reakció2 kát —80 C° és 0 C° közötti hőmérsékleten végezzük, A reakciót előnyösen -80 C° és -20 C° közötti hőmérsékleten végezzük, de abban az esetben, ha a cefámszármazék oldallánca szintén klórozódhat, a reakciót előnyösen -40 C°-nál alacsonyabb hőmérsékleten végezzük. Ilyen halogén-reaktív C-7 oldallánc például a 2-tienil-acetamido·, 3-tienil-acetamido-, 2-furil-acetamido- és más hasonló csoportok. Azon felül, hogy a találmány szerinti reakciót, ha a kiindulási vegyület ilyen halogén-reaktív szubsztituenseket tartalmaz, alacsony hőmérsékleten végezzük, előnyösen hozzáadunk a reakcióelegyhez egy halogén-gátlószert, mielőtt az 0 C° fölötti hőmérsékletre melegedne. A halogén-gátlószert azért adjuk a hideg reakcióelegyhez, hogy gátoljuk a fölös mennyiségben jelenlévő brómozószert, ezzel megakadályozzuk, vagy lényegesen csökkentsük a nem kívánatos mellékreakciókat a fölös mennyiségű brómozószer és a kiindulási anyagokban vagy a 7-alkoxi-3-brómmetil-cefém végtermékek halogén-reaktív oldalláncai között.
A „halogén-gátlószer” kifejezést olyan reagensek jellemzésére használtuk az előzőekben, amelyek nem reagálnak a cefém kiindulási anyagokkal, sem a találmány szerinti eljárás során kapott cefém termékekkel, de reagálnak a halogénezőszerrel, amikor azok átalakulnak, vagy pontosabban, fölöslegben jelenlévő molekuláik nem fognak reagálni a reakció során keletkezett 3-halogénmetil-cefém-származékokkal. Halogén-gátlószerként a találmány szerinti eljárás során halogén-redukálószereket használunk, de adhatunk a reakcióelegyhez olyan más gátlószereket is, amelyekkel a fölös mennyiségű halogénezőszer reagál (ezzel gátoljuk a 3-klórmetil-cefém-termékekkel való további reakcióját). Halogén-gátlószerként előnyösen használhatunk di-(l—6 szénatomos alki+szulfi dókat, tri-(l— 6 szénatomos alkil)-foszfítokat. olefineket, acetiléneket, és más szerves halogén-reaktív szereket. Hasonlóképpen előnyösen használhatjuk az ismert redukáló szervetlen sók, mint például a biszulfit, meta-biszulfit, tioszulfát vagy ditionit vizes oldatait is.
A találmány szerinti eljárás során szulfid és foszfit halogén-gátlószerként használhatunk például dimetil-szulfidot, di-n-propil-szulfidot, diciklohexil-szulfidot, metil-etil-szulfidot, trimetil-foszfitot, trietil-foszfitot vagy tri-n-butil-foszfitot. Olefin és acetilén gátlószerként használhatunk például dietil-acetilén-dikarboxilátot; viniléterként például metil-vmilétert, etil-vinilétert, vagy más hasonló alkil-vinilétereket; vinilészterként használhatunk például vinilacetátot. Redukáló szervetlen sóként használhatunk például nátrium-biszulfitot, kálium-biszulfitot, nátrium-meta-biszulfitot, kálium-tio-szulfátot, nátrium-ditionitot, vagy más hasonló redukáló sókat.
A halogén-gátlószereket a klórozó-alkoxilező reakció teljes lezajlása után adjuk a reakcióelegyhez; a reakció lezajlását például összehasonlító vékonyrétegkromatográfiával határozzuk meg. A gátlószert előnyösen akkor adjuk a reakcióelegyhez, amikor annak hőmérséklete még nem érte el a 0 C°-ot. Abban az esetben, ha az előzőekben ismertetett redukáló szervetlen sók vizes oldatait használjuk gátlószerként, adagolásuk a reakcióelegy feldolgozásának első lépését jelenti. Ugyanakkor, ha a reakcióhőmérséklet alacsonyabb mint -20 C°, az előzőekben ismertetett szerves halogén-gátlószereket a halogénező reakció kezdete előtt is hozzáadhatjuk a reakcióelegyhez. így például a 4’-metoxibenzil-7-(2-furil-acetamido)-7-metoxi-3-klórmetil-3-cefém-4-karboxilátot úgy állíthatjuk elő, hogy egy ekvivalens mennyiségű 4’-metoxibenzil-7-(2· -furil-acetamido)-3-metilén-cefám-4-karboxilátot tetrahidrofuránnal készült oldatát hozzáadjuk 3 ekvivalens litium-metoxid, 3 ekvivalens terc-butil-hípoklorit és 3 ekvivalens trimetilfoszfit tetrahidrofuránnal készült, —60 C° hőmérsékletű elegyéhez. A trimetilfoszfit alacsony reakcióhőmérsékleten nem reagál a halogénezőszerrel, de amikor a metoxilezés és klórozás után a reakcióelegy hőmérséklete emelkedik, a trimetilfoszfit reagál az elegyben lévő fölös mennyiségű terc-butil-hipoklorittal.
Abban az esetben, ha halogén-gátlószereket használunk, a 3-halogénmetil-cefémeket általában nagyobb mennyiségben kapjuk meg. Éppen ezért a találmány szerinti eljárás során akkor is használunk halogén-gátlószereket, ha az exometilén-cefám kiindulási vegyület nem rendelkezik halogén-reaktív oldallánccal. A halogén-gátlószerek általános használata előnyös a találmány szerinti eljárás során.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen egy protikus savat adunk a reakcióelegyhez, mielőtt annak hőmérséklete 0 C° fölé emelkedne. A sav jelenlétének előnye, hogy meggátol bizonyos előnytelen mellékreakciókat a 7-alkoxi-3-klórmetil-cefém és a reakcióelegyben jelenlévő bázis között. Előnyösen használhatunk mind szerves, mind szervetlen protikus savakat. így például adhatunk a reakcióelegyhez hangyasavat, ecetsavat, propionsavat, trifluor-ecetsavat, metánszulfonsavat, para-toluolszulfonsavat, sósavat, vagy más hasonló szerves vagy szervetlen protikus savakat.
A találmány szerinti eljárás során használt reakció 5 perc és 60 perc közötti idő alatt játszódik le, bizonyos mértékig függ az egyes reagensektől, a használt oldószerektől és a reakcióhőmérséklettől. A reakció az előnyös hőmérsékleten általában 5 és 15 perc közötti idő alatt teljessé válik. A reakció előrehaladását könnyen vizsgálhatjuk, például összehasonlító vékonyrétegkromatográfiával megállapíthatjuk, mikor vált teljessé a brómozó-alkoxílező reakció.
A találmány szerinti eljárással előállított termékeket ismert elkülönítési eljárásokkal izolálhatjuk és tisztíthatjuk. Ezen eljárások közé tartozik például a kromatográfiás elkülönítés, szűrés, kristályosítás és újrakristályosítás.
Az I általános képletű 3-klórmetil-cefém-származékokat előnyösen használhatjuk antibiotikumok előállításakor köztes termékként. A szulfoxidokat ismert eljárásokkal, például dimetilformamiddal készült reakcióelegyben foszfor-tribromiddal vagy foszfor-trikloriddal redukálhatjuk, amikor a megfelelő 3-klórmetil-cefém-származékokat kapjuk. A 3-klórmetil-cefém-észtereket az észtercsoport hasításával aktív antibiotikumokká alakítjuk (lásd a 3 658 799 számú Egyesült Államok-beli szabadalmi leírást). Az észterhasítást az észtercsoport természetétől függően bármely ismert eljárással, például savas, például trifluorecetsavas, hangyasavas vagy sósavas kezeléssel; cink és egy sav, például hangyasav, ecetsav vagy sósav reakciójával; szuszpenzióban lévő, vagy egy hordozóra, például bárium65 szulfátra, szénre vagy alumíniumra vitt palládium, platina vagy rádium jelenlétében kivitelezett hidrogénezéssel végezhetjük.
A 7-alkoxi-3-klórmetil-cefémeket más 3-(szubsztituált)-metil-cefém-származékokká is átalakíthatjuk a í klóratom nukleofil helyettesítésével. Ilyen eljárások ismertek a szakemberek előtt, sok ismert, aktív 3-heteroaril-tiometil-cefém előállítása kapcsán.
Az I általános képletű 7-alkoxi-3-klórmetil-cefém-származékokat előnyösen használhatjuk az ismert, 1( klinikailag fontos cefémvázas antibiotikumok előállítására, mint intermedier vegyületeket. így például a benzhidril-7-(2-tienil-acetamido)-7-metoxi-3-klórmetil-3-cefém-4-karboxilát kalcium-karbamáttal reagáltatható, és az észtercsoport eltávolítása után megkapjuk 1: az ismert antibiotikumot, a cefoxitint.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban példákkal szemléltetjük. A példák csupán szemléltető jellegűek, a találmány oltalmi körét nem érintik. A mágneses magrezonancia spektrumot egy Varian Associa- 2' tesT-60 spektrométerrel kaptuk, referencia standardként tetrametilszilánt használtunk.
/. példa 7
A benzhídril-7-(2-tienil-acetamido)-7-metoxi-3-klórmetil-3 -cefém-4-karboxilát előállítása.
ml tetrahidrofuránhoz 2 ml, 1,85 mólos metil-litiumot adunk, majd 2 ml metanollal egészítjük ki a reakcióelegyet. Szárazjég és aceton elegyében -80 C° 3 hőmérsékletre hűtjük le a reakcióelegyet, majd 0,15 ml terc-butil-hipoklorítot adunk hozzá, 4 ml tetrahidrofuránban 0,504 g benzhidril-7-(2-tienil-acetamido)-3-metilén-cefám-4-karboxilátot oldunk, az oldatot hozzáadjuk a reakcióelegyhez. 20 percen át —80 C° 3 hőmérsékleten tartjuk az elegyet, 3 ml ecetsavat adunk hozzá, majd 0 C° hőmérsékletre hagyjuk melegedni. Ezután csökkentett nyomáson kivitelezett desztillációval szárazra pároljuk az oldatot, a desztillációs maradékot metilénkloridban oldjuk. Sorrendben 5%-os 4 hidrogénklorid oldattal, vízzel, majd telített nátriumklorid oldattal mossuk a kapott oldatot, vízmentes nátriumszulfát felett szárítjuk, és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor termékként megkapjuk a benzhidril-7-(2-tienil-acetamido)-7-metoxi-3-klórmetil- 4 -3-cefém-4-karboxilátot. A termék mágneses magrezonancia spektruma a következő: (CDC13) δ : 3,38 (széles egyes, 2, C2-H), 3,46 (egyes, 3, C7-0CH3), 3,82 (egyszeres. 2, oldallánc CH2), 4,34 (egyszeres, 2,C3-CHjCl), 5,04 (egyszeres, 1, C6-H) és 6,8-7,6 (aro- 5 más hidrogén).
2. példa
A 4'-nitrobenzil-7-fenoxi-acetamido-7-metoxi-3- í -klórmetil-3-cefém-4-karboxilát előállítása.
Az 1. példa szerinti eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy kiindulási anyagként 4’-nitrobenzil-7-fenoxi-acetamido-3-metilén-cefám4-karboxilátot használunk.
Az előállított vegyűlet mágneses magrezonancia spektruma a következő: (CDC13) δ : 3,52 (egyszeres, 5, C7-OCH3 és C2-H), 4,52 (többszörös, 2, C3-CH2C1), 4,61 (egyszeres, 2, oldalláncCH2), 5,10 (egyszeres, 1. C6-H), 5,37 (egyszeres, 2, észter CH2) és 6,9-8,2 (aromás hidrogén).
Szabadalmi igénypontok

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az I általános képletű 3-klór-metil-cefém-származékok előállítására a II általános képletű 3-metilén-cefám-származékokból, ahol az I és II általános képletekben q 1 vagy 0,
    R benzhidril- vagy p-nitrobenzilcsoport, Rt 1—4 szénatomos primer alkilcsoport, és
    R2 tienilacetamido- vagy fenoxiacetamidocsoport. azzal jellemezve, hogy egy II általános képletű vegyületet, ahol R, R2 és q az előzőekben megadott jelentésű, egy nem reakcióképes oldószerrel készült reakcióelegyben, —80 C° és 0 C° közötti hőmérsékleten 1—5 ekvivalens mennyiségű terc-butil-hipoklorittal és egy Rí OH általános képletű, ahol Rj az előzőekben megadott jelentésű, alkohol 1—5 ekvivalens mennyiségben jelenlévő alkálifémsójával reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy alkáli-alkoholátként egy íitium-alkoholátot használunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a metanol vagy etanol litíumsóját használjuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót a II általános képletű 3-metilén-cefám kiindulási anyagra számítva három ekvivalens mennyiségű terc-butil-hipoklorittal és három ekvivalens mennyiségű litium-metoxiddal végezzük.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja a benzhidril-7-(2-tienil-acetamido)-7-metoxi-2-klórmetil-3-cefém-4-karboxilát előállítására, azzal jellemezve, hogy a benzhidril-7-(2-tienil-acetamido)-3-metilén-cefám-4-karboxilátot szerves oldószerrel készült reakcióelegyben litium-metoxiddal és terc-butil-hipoklorittal reagáltatjuk.
  6. 6. Az 1—4, igénypontok bármelyike szerinti eljárás fonagatosítási módja a 4 -nitrobenzil-7-fenoxi-acetamido-7-metoxi-3-klórmetil-3-cefém-4-karboxilát előállítására, azzal jellemezve, hogy a 4’-nitrobenzil-7-fenoxi-acetamido-3-metilén-cefám-4-karboxilátot egy szerves oldószerrel készült reakcióelegyben litium-metoxiddál és terc-butil-hipoklorittal reagáltatjuk.
    1 db rajz
    A kiadáséit felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója (81146) MGSZ Nyomda, Budapest - Felelős vezető: Tulipánt József
HU77EI734A 1976-03-22 1977-03-21 Process for producing 7-alkoxy-3-chloromethyl-cepheme derivatives HU176659B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/669,368 US4048163A (en) 1976-03-22 1976-03-22 Process for preparation of 7-alkoxy-3-chloromethylcephems

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176659B true HU176659B (en) 1981-04-28

Family

ID=24686091

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77EI734A HU176659B (en) 1976-03-22 1977-03-21 Process for producing 7-alkoxy-3-chloromethyl-cepheme derivatives

Country Status (30)

Country Link
US (1) US4048163A (hu)
JP (1) JPS52113996A (hu)
AR (1) AR228336A1 (hu)
AT (1) AT351676B (hu)
AU (1) AU505101B2 (hu)
BE (1) BE852670A (hu)
BG (1) BG27755A3 (hu)
CA (1) CA1109459A (hu)
CH (1) CH632515A5 (hu)
CS (1) CS194795B2 (hu)
DD (1) DD129915A5 (hu)
DE (1) DE2712047C2 (hu)
DK (1) DK148261B (hu)
ES (1) ES457059A1 (hu)
GB (1) GB1573026A (hu)
GR (1) GR66423B (hu)
HU (1) HU176659B (hu)
IE (1) IE44600B1 (hu)
IL (1) IL51433A (hu)
MX (1) MX4449E (hu)
NL (1) NL7703061A (hu)
NZ (1) NZ183309A (hu)
PH (1) PH12938A (hu)
PL (1) PL108101B1 (hu)
PT (1) PT66318B (hu)
RO (1) RO70052A (hu)
SE (1) SE428801B (hu)
SU (1) SU845790A3 (hu)
YU (1) YU68477A (hu)
ZA (1) ZA77714B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS62242730A (ja) * 1986-04-14 1987-10-23 Mitsubishi Electric Corp 温水加熱装置
JPS62252848A (ja) * 1986-04-24 1987-11-04 Rinnai Corp 給湯器
KR20020017380A (ko) * 2000-08-30 2002-03-07 구자홍 티브이씨알의 캡스턴모터 고속 제어장치
CN107118224B (zh) * 2017-06-15 2019-09-17 浙江新和成股份有限公司 一种氧头孢母核中间体的制备方法、其溶剂化合物及其制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1241657A (en) * 1967-08-21 1971-08-04 Glaxo Lab Ltd Improvements in or relating to cephalosporin compounds
US3637678A (en) * 1969-01-13 1972-01-25 Lilly Co Eli Delta-2 cephalosporin compounds
US3705897A (en) * 1970-07-07 1972-12-12 Lilly Co Eli Method for converting delta**2 cephalosporin to delta**3 cephalosporin
BE794554A (fr) * 1972-01-31 1973-07-26 Lilly Co Eli Nouveaux derives de penicilline et de cephalusporine
US3883518A (en) * 1972-05-15 1975-05-13 Merck & Co Inc 3-Methylene cephalosporins

Also Published As

Publication number Publication date
IL51433A (en) 1979-11-30
CA1109459A (en) 1981-09-22
NZ183309A (en) 1978-07-28
JPS613353B2 (hu) 1986-01-31
JPS52113996A (en) 1977-09-24
PT66318A (en) 1977-04-01
DK123177A (da) 1977-09-23
ES457059A1 (es) 1978-06-01
US4048163A (en) 1977-09-13
SU845790A3 (ru) 1981-07-07
PT66318B (en) 1978-08-14
RO70052A (ro) 1980-07-15
DE2712047A1 (de) 1977-09-29
PL108101B1 (pl) 1980-03-31
AR228336A1 (es) 1983-02-28
NL7703061A (nl) 1977-09-26
BG27755A3 (en) 1979-12-12
IE44600L (en) 1977-09-22
CS194795B2 (en) 1979-12-31
CH632515A5 (de) 1982-10-15
AT351676B (de) 1979-08-10
BE852670A (fr) 1977-09-19
SE7702736L (sv) 1977-09-23
DD129915A5 (de) 1978-02-15
YU68477A (en) 1982-06-30
AU2219977A (en) 1978-08-17
IE44600B1 (en) 1982-01-27
PH12938A (en) 1979-10-18
DE2712047C2 (de) 1985-09-19
ZA77714B (en) 1978-09-27
DK148261B (da) 1985-05-20
GB1573026A (en) 1980-08-13
SE428801B (sv) 1983-07-25
GR66423B (hu) 1981-03-20
IL51433A0 (en) 1977-04-29
ATA194677A (de) 1979-01-15
AU505101B2 (en) 1979-11-08
MX4449E (es) 1982-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR840000503B1 (ko) 3-아이오도메틸 세팔로스포린의 제조방법
GB1582044A (en) 3-chlorocephem synthesis
HU177432B (en) Process for preparing 3-halomethyl-cephem derivatives
HU176659B (en) Process for producing 7-alkoxy-3-chloromethyl-cepheme derivatives
JPS6113477B2 (hu)
US4008229A (en) Halo substituted β-lactam antibiotics
CA1146536A (en) Cephalosporin reduction process
EP1512689B1 (en) Process for producing 3-cephem compounds
KR830001906B1 (ko) β-락탐 화합물의 할로겐화 반응물 제조방법
CA1108121A (en) Process for preparation of 7-alkoxy-3- bromomethylcephems
US4525304A (en) Process for preparing oxazolinoazetidinones
US3933806A (en) Cephalosporin michael adducts
IE50865B1 (en) Process for the preparation of 3'-bromo-substituted deacetoxycephalosporanic acid sulphoxide derivatives
EP0117872A1 (en) Process for preparing cephalosporin compounds
JPH0649705B2 (ja) 3位ハロゲン化セファロスポリン化合物のアミノ化
EP0122002B1 (en) Process for preparing azetidinone derivatives
KR830000566B1 (ko) 3-할로메틸 세펨의 제조방법
KR830001904B1 (ko) 세팔로스포린의 환원 제조방법
HU186303B (en) Process for preparing beta-lactam derivatives