HU176434B - Process for decreasing sodium contents of aluminium melts - Google Patents

Process for decreasing sodium contents of aluminium melts Download PDF

Info

Publication number
HU176434B
HU176434B HUVA001510A HU176434B HU 176434 B HU176434 B HU 176434B HU VA001510 A HUVA001510 A HU VA001510A HU 176434 B HU176434 B HU 176434B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
vacuum
magnesium
furnace
aluminum
treatment
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Wijk Gijsbert W M Van
Original Assignee
Vacmetal Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vacmetal Gmbh filed Critical Vacmetal Gmbh
Publication of HU176434B publication Critical patent/HU176434B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C1/00Making non-ferrous alloys
    • C22C1/06Making non-ferrous alloys with the use of special agents for refining or deoxidising
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B21/00Obtaining aluminium
    • C22B21/06Obtaining aluminium refining
    • C22B21/068Obtaining aluminium refining handling in vacuum
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C1/00Making non-ferrous alloys
    • C22C1/02Making non-ferrous alloys by melting
    • C22C1/026Alloys based on aluminium

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás ötvözött vagy ötvözetlen alumíniumolvadékok, elsősorban magnéziummal ötvözött alumíniumolvadékok nátrium-tartalmának csökkentésére az olvadék önmagában ismert vákuumkemencés kezelése útján.
Ismert, hogy fémolvadékokból vákuumkemencés kezeléssel eltávolíthatók egyes nem-kívánatos elemek. Az alumíniumötvözetek vákuumkemencés kezelésére két módszer ismeretes. Az egyik eljárásmód a sztatikus kezelés módszere, amelynek során meghatározott mennyiségű fémet kemencében vákuum hatásának tesznek ki, a másik módszer pedig a dinamikus kezelési eljárás, amelynek során a fémet sugár vagy permet formájában egy előzetesen evakuált kemencébe szívják be (2 234 748 sz. német közrebocsátási irat).
Ismert, hogy a sztatikus kezelés során a szokásos mértékű nyomáscsökkentést alkalmazva az alumíniumolvadék nátrium-tartalma például 25 milliomodrészről 8 milliomodrészre vagy annál kisebb értékre csökkenthető, ez a művelet azonban hosszú időt igényel. Ezzel az eljárással egyéb ötvözőelemmaradékok is eltávolíthatók az olvadt alumí niumból. Ismert az is, hogy a magnéziumot nem tartalmazó alumíniumdvadék nátrium-tartalma dinamikus vákuumkezeléssel igen nagy mértékben csökkenthető.
Az alumíniumot rendszerint alumínium-magnézium ötvözet formájában használják fel. Az alumínium-magnézium ötvözetek hengerelhetősége és préselhet őségé azonban csak akkor megfelelő, ha az ötvözet csak igen csekély mennyiségű nátriumot tartalmaz.
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy ha a dinamikus vákuumkemencés kezelést magnéziummentes alumíniumolvadékok helyett magnézium-alumínium ötvözet olvadékán hajtjuk végre, a kezelés hatására az ötvözet nátrium-tartalma gyakorlatilag alig vagy csak igen kis mértékben változik. Gyakorlati tapasztalataink szerint a magnéziummal ötvözött alumíniumolvadékok dinamikus vákuumkezelése esetén a maradék nátrium-tartalmat igen nehéz 15 millimodrésznél kisebb értékre csökkenteni. Ez a jelenség feltehetőleg eddig még fel nem derített fizikai-kémiai okokra vezethető vissza. A hengerléssel és préseléssel feldolgozandó ötvözetek esetén a 15 millimodrésznyi nátrium-tartalom nagy érték. Sztatikus kezeléssel eltávolítható ugyan az ötvözet nátrium-tartalma, ez azonban igen hosszú időt igényel, és a magnézium egy részének kiégésével jár.
A találmány értelmében olyan eljárást kívánunk kidolgozni, amellyel az alumínium-magnézium ötvözetek nátrium-tartalma vákuumkemencés kezeléssel igen kis értékre csökkenthető.
A találmány egy előnyös kiviteli módja olyan eljárásra vonatkozik, ahol először olvasztókemencében legföljebb 5% magnéziumot tartalmazó alumínium-magnézium ötvözetet állítunk elő, és ezután az ötvözetet vákuum-öntőkemencébe szívatva az ötvözet hidrogén* és nátrium-tartalmát egyidejűleg jelentős mértékben csökkentjük.
Megegyezzük, hogy a vákuumkemencék és a vákuum-öntőkemencék kivitele és működése önmagában ismert, így e berendezéseket és azok működési elvét a leírásban nem részletezzük.
A találmány abban áll, hogy az ismert vákuumkemencés kezelés alatt legalább a művelet egy részidejében a vákuumkemencébe táplált fémolvadékot magnézium-kloriddal reagáltatjuk. Ebben az 10 esetben a reakció során a klorid-só magnézium-kationja nátrium-kationra cserélődik.
Kis nátrium-tartalmú alumínium-magnézium ötvözetek előállítására már korábban is ismertettek eljárásokat, az ismert eljárások szerint azonban 15 először a magnéziummentes alumínium nátrium-tartalmát csökkentették a kívánt értékre, és az így kapott terméket ötvözték magnéziummal. Ez a módszer nyilvánvalóan bonyolultabb a találmány szerinti eljárásnál. További hátrányt jelent, hogy az 20 ismert eljárás végrehajtásához csak teljes mértékben magnézium-mentes vákuumkemencék használhatók fel, és az olvasztókemencébe sem adagolható be magnézium-tartalmú fémforgács.
A találmány szerinti eljárást az olvadék dina- 25 mikus vákuumkezelése során alkalmazhatjuk.
Jó eredményeket érhetünk el, ha a reagenst az evakuált kemencébe belépő fémolvadék-sugárba vezetjük. A magnéziumkloridot a dinamikus vákuumkezelésre kerülő fémolvadék-sugárhoz keverhetjük, 30 eljárhatunk azonban úgy is, hogy a reagenst a vákuumkezelés során közvetlenül a vákuumkemencébe adagoljuk be. E célból a vákuumkemencéhez adagoló szerkezetet kell illesztenünk.
A felsorolt eljárásmódokat tovább tökéletesít- 35 lietjük, ha a vákuumkemencébe belépő fémolvadékot porlasztjuk, ebben az esetben ugyanis a reakcióhoz nagyobb felület áll rendelkezésre.
A korábbiakban a találmány szerinti eljárást a 40 fémolvadékok, illetve ötvözet-olvadékok nátrium-tartalmának csökkentésével kapcsolatban ismertettük Azt tapasztaltuk azonban, hogy a találmány szerinti eljárással a nátrium eltávolításával egyidőben kis mennyiségben jelenlevő egyéb ötvözőele- 45 meket, így lítiumot, kalciumot, káliumot, és/vagy báriumot is eltávolíthatunk a fémolvadékból.
Hangsúlyozzuk, hogy a találmány szerinti eljárás tiszta és ötvözött alumínium-olvadékok kezelésére egyaránt alkalmas. A legelőnyösebb hatást alumí- 50 nium-magnézium ötvözetek kezelésekor érhetjük el, tekintettel arra, hogy az ilyen típusú ötvözetek ismert dinamikus vákuumkezelése kevésbé kedvező eredményeket biztosít.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör 55 korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
Kiindulási anyagként 4% magnéziumot tartalmazó alumínium-magnézium ötvözetet használunk fel. Az ötvözet a vákuumkezelés előtt 45 milliómodrész nátriumot tartalmaz.
Az eljárás első lépésében a vákuumkemencébe az ötvözet nátrium-tartalmának megkötéséhez elegendő mennyiségű magnéziumkloridot mérünk be. Ezután a vákuumkemencébe 16 tonna/óra sebességgel beszívatjuk az ötvözet olvadékát. A vákuumkemencében 30 Hgmm-nél kisebb nyomást tartunk fenn, ekkor a nátrium a beszívatás során reakcióba lép a magnéziumklorid-gőzökkel és eltávozik a fémolvadék-sugárból. A vákuumkemencét elhagyó fémolvadék körülbelül 4 milliomodrész nátriumot tartalmaz, és hengerlésre és préselésre kiválóan alkalmas.
2. példa
Kiindulási anyagként 2% magnéziumot és 30 milliomodrész nátriumot tartalmazó alumínium-magnézium ötvözetet használunk fel. A vákuumkemencében végrehajtott dinamikus vákuumkezelés során a kemencébe 500g/liter tonna kezelt alumínium mennyiségű magnéziumklorid-port szívatunk be. A vákuumkezelés után kapott fémolvadék 6 milliomodrész nátriumot tartalmaz.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás alumíniumolvadék vagy olvadt alumínium-magnézium-ötvözetek nátrium-tartalmának csökkentésére önmagában ismert vákuumkemencés kezelés útján, azzal jellemezve, hogy a vákuumkemencés kezelés közben a vákuumkemencébe táplált fémolvadékot magnéziumldoriddal reagáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a magnézium-kloridot szilárd vagy folyékony állapotban a vákuumkemencébe adagoljuk, majd a fémolvadékot vákuum alkalmazásával a kemencébe szívatjuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reagenst a dinamikus vákuumkezelés során a fémolvadék-sugárhoz adjuk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a magnéziumkloridot a dinamikus vákuumkezelés során a vákuumkemencébe adagoljuk.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a fémolvadék-sugarat a vákuumkemencében porlasztjuk.
HUVA001510 1976-11-15 1977-11-14 Process for decreasing sodium contents of aluminium melts HU176434B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL7612653A NL7612653A (nl) 1976-11-15 1976-11-15 Werkwijze voor het verlagen van het na-gehalte in een aluminium-magnesium legering.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176434B true HU176434B (en) 1981-02-28

Family

ID=19827225

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUVA001510 HU176434B (en) 1976-11-15 1977-11-14 Process for decreasing sodium contents of aluminium melts

Country Status (9)

Country Link
BE (1) BE860791A (hu)
CA (1) CA1103934A (hu)
DE (1) DE2750347C2 (hu)
FR (1) FR2370798A1 (hu)
GB (1) GB1536267A (hu)
HU (1) HU176434B (hu)
IT (1) IT1192236B (hu)
NL (1) NL7612653A (hu)
PL (1) PL107977B1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS216519B2 (en) * 1979-02-08 1982-11-26 Magyar Aluminium Method of reducing the contents of impurities in the aluminium melt or aluminium alloys
NL8601158A (nl) * 1986-05-06 1987-12-01 Gijsbert Willem Meindert Van W Inrichting en werkwijze voor het zuiveren van een naast een of meer verontreinigingen in hoofdzaak een lichtmetaal, in het bijzonder aluminium, bevattende smelt.
BR8707987A (pt) * 1987-06-29 1990-03-20 Aga Ab Processo para desgaseificar massas de aluminio em fusao,e gas para ser utilizado no processo

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE360818C (de) * 1920-03-14 1922-10-07 Griesheim Elektron Chem Fab Verfahren zur Rueckgewinnung von Leichtmetallen aus Abfaellen von der Metallbearbeitung, der Giesserei und anderer Art
CA968166A (en) * 1971-07-16 1975-05-27 Aksel O Aarflot Method of producing light alloys and an apparatus therefore
DE2143154A1 (de) * 1971-08-28 1973-03-01 Thermo Engineering Gmbh Einrichtung zum ueberfuehren von aluminiumschmelze in einen vakuumgiessofen bei gleichzeitiger entgasung und chlorierung der schmelze

Also Published As

Publication number Publication date
PL107977B1 (pl) 1980-03-31
FR2370798B1 (hu) 1983-09-09
GB1536267A (en) 1978-12-20
NL7612653A (nl) 1978-05-17
FR2370798A1 (fr) 1978-06-09
DE2750347C2 (de) 1982-11-25
DE2750347A1 (de) 1978-05-18
PL202128A1 (pl) 1978-07-31
IT1192236B (it) 1988-03-31
BE860791A (nl) 1978-05-16
CA1103934A (en) 1981-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS199282B2 (en) Method for removal of alkaline metals and alkaline earth metals,especially sodium and calcium contained in light alloys based on aluminium
US4437888A (en) Preparation of titanium/aluminum alloys
HU176434B (en) Process for decreasing sodium contents of aluminium melts
US2766113A (en) Method of making titanium alloys
US2171439A (en) Process for the production of reguline beryllium and beryllium alloys
US3512959A (en) Method of preparing melts of zinc base alloys and improved flux therefor
US4331475A (en) Process for aluminothermic production of chromium and chromium alloys low in nitrogen
US2267298A (en) Method of producing highly pure manganese titanium alloys
US6936089B2 (en) Molten aluminum alloy processing method and flux for molten aluminum alloy processing
US2766110A (en) Method of refining uranium
JP7284727B2 (ja) アルミニウム精錬用フラックス
RU2748846C1 (ru) Способ получения металлического скандия высокой чистоты
US4179287A (en) Method for adding manganese to a molten magnesium bath
SU873692A1 (ru) Способ получени лигатур алюминий-скандий
US4003738A (en) Method of purifying aluminum
US3685984A (en) Removing metal carbides from furnace systems
US3856511A (en) Purification of crude aluminum
RU2043967C1 (ru) Состав для синтеза карбидов тугоплавких металлов
JPS5931581B2 (ja) アルミニウム合金の脱マグネシウム処理方法
JPH0641654A (ja) マグネシウム製錬方法
US2683085A (en) Process for the recovery of metals or metal alloys from iron clad therewith
SU1020458A1 (ru) Электролит дл получени чистого хрома
JPS6136570B2 (hu)
RU2082793C1 (ru) Способ получения гафния
SU616314A1 (ru) Флюс дл обработки алюминиевых сплавов