HU176409B - Process for producing spreadable bulk mateiral of adherent materials - Google Patents

Process for producing spreadable bulk mateiral of adherent materials Download PDF

Info

Publication number
HU176409B
HU176409B HULI000312A HU176409B HU 176409 B HU176409 B HU 176409B HU LI000312 A HULI000312 A HU LI000312A HU 176409 B HU176409 B HU 176409B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sticky
film
foil
bulk
mateiral
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Spanish (es)
Inventor
Franz Kuegler
Original Assignee
Chemie Linz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemie Linz Ag filed Critical Chemie Linz Ag
Publication of HU176409B publication Critical patent/HU176409B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29BPREPARATION OR PRETREATMENT OF THE MATERIAL TO BE SHAPED; MAKING GRANULES OR PREFORMS; RECOVERY OF PLASTICS OR OTHER CONSTITUENTS OF WASTE MATERIAL CONTAINING PLASTICS
    • B29B9/00Making granules
    • B29B9/02Making granules by dividing preformed material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29BPREPARATION OR PRETREATMENT OF THE MATERIAL TO BE SHAPED; MAKING GRANULES OR PREFORMS; RECOVERY OF PLASTICS OR OTHER CONSTITUENTS OF WASTE MATERIAL CONTAINING PLASTICS
    • B29B9/00Making granules
    • B29B9/02Making granules by dividing preformed material
    • B29B9/04Making granules by dividing preformed material in the form of plates or sheets
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J3/00Processes of treating or compounding macromolecular substances
    • C08J3/12Powdering or granulating
    • C08J3/124Treatment for improving the free-flowing characteristics

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Chemie Linz Aktiengesellschaft, Linz, Ausztria
Eljárás ragadós anyagokból álló teríthető ömlesztett anyag előállítására
I
A találmány ragadós anyagok, főként ataktikus poliolefinek, bitumenek, továbbá termoplasztikus elasztomerekből és ataktikus poliolefinekből vagy bitumenekből és ragadós anyagokból álló keverékek, folyamatos formakialakítására alkalmas eljárásra vo- 5 natkozik.
A felsorolt anyagokat, amelyek előállításkor folyós állapotban keletkeznek, jelenleg öntőformákba, kokillákba, illetve magas olvadáspontú fóliazsákokba vagy szilikonozott dobozokba és hasonlókba 10 öntik és ezt követően lehűtik. Az ilyen formák a továbbfeldolgozásnál komoly nehézségeket okoznak, ugyanis a többnyire nehezen kezelhető tömbök felolvasztásához hosszú időre, illetve magas olvasztási hőmérsékletre van szükség az anyag rossz 15 hővezetőképessége miatt, ez pedig az anyag elkerülhetetlen hőkárosodását vonja maga után.
Ezidcig már számos kísérletet végeztek arra vonatkozóan, hogy az ilyen termékeket kisebb fór- 20 mákká, például 60 x 60 x 10 mm-es szemcsékké vagy kis darabokká alakítsák azért, hogy ezzel kevésbé időtrabló továbbfeldolgozást tegyenek lehetővé. Λ probléma nem annyira a formakialakításhr. ’a*i, hanem inkább abban jelentkezik, hogy az 25 ilyen kisebb darabok vagy szemcsék nagy és teljesen kezelhetetlen rögökké állnak össze. Ez az összeragadás nemcsak a termékek többnyire meglevő ragadós mivoltából ered, hanem a hidegfolyásnak is a következménye, amely mindenekelőtt tér- 30 helés esetén jelentkezik, ha ezeket a termékeket máglyában rakott áruként tárolják.
Az eddig esetenként alkalmazott segítség abban állt, hogy e termékek felületét felületaktív anyagokkal (nedvesítő szerekkel), szilikontartalmú pasztákkal, olajokkal és hasonlókkal, valamint viaszokkal, fémszappanokkal vagy ásványi anyagokkal, így talkummal, mészkőporral, krétával és hasonlókkal kezelték (Ullmann, Enzyklopádie dér techn. Chemie. 3. kiadás 9. kötet 402. oldal és a 13. kötet 820. oldal). E termékek hidegfolyása következtében e részecskék felülete gyakran erősen megváltozik, ennek következménye egy újbóli összeragadás, amely főként magasabb tárolási hőmérsékleteken, amelyek teherhajók, vasúti kocsik és hasonlók raktártereiben mindezideig jelentkeznek, következik be.
Ezek az ásványi töltőanyagok mindenekelőtt oldhatatlanságuk miatt többnyire nem kívánt szennyezéseket képviselnek az olvadékban és eltávolításuk nagyon költséges.
A 659 260 számú belga szabadalmi leírásból ismert, hogy kaucsukrészecskéket valamely porral vonnak be a részecskék összeragadásának meggátlása érdekében. Az 1 524 135 számú francia szabadalmi leírásból is ismert egy eljárás, amely szerint az apró hőrelágyuló műanyagokat felületileg valamely pigmenttel vonják be. Az 1 927 318 számú NSZK-beli közzétételi iratban olyan eljárást írnak le, amely szerint por alakú abszorbeáló sze rek, így például korom, felveszik a· nagymolekulás anyagot és így finomszemcsés termékek keletkeznek.
A találmányban javasolt eljárással az említett nehézségeket oly módon kerüljük el, hogy a formakialakítási folyamatban az alakítandó olvadékot csak kis mértékben ragadó műanyagfóliával vonjuk be, így a terméket egy nem ragadó burkolattal részben vagy teljesen körülvesszük.
A találmány tárgya tehát eljárás teríthető ötn- 10 lesztett anyag előállítására ragadós anyagokból, így ataktikus polipropilénből, bitumenből, termoplasztikus elasztomerek bitumennel, ragadós olvadékkal vagy hasonló anyagokkal alkotott keverékeiből, azzal jellemezve, hogy a ragadós anyagot lappá vagy 15 fóliává alakítjuk és ezt mindkét oldalon nem ragadós, legfeljebb 250 °C-on olvadó termoplasztikus anyagból álló fóliával befedjük, majd az így kialakított három rétegű szalagot lehűtjük és önmagában ismert módon aprítjuk. 20
A ragadós anyag lappá alakításához szükséges hőmérséklet természetesen a formázandó anyaghoz igazodik. Olyan olvadáspontú fóliaanyagot kell választanunk, amely a találmány szerint előállított 25 anyag tovább feldolgozásának a körülményei között olvad. Ez az eset akkor, ha a fóliaanyag olvadáspontja legfeljebb 250 °C, mivel ezt a hőmérsékletet a szokásos felolvasz.tási folyamatoknál rendszerint nem lépjük túl. Amennyiben a találmány szerinti 30 eljárással olyan anyagot formázunk, amely jóval alacsonyabb hőmérsékleten kerül felolvasztásra, a óliaanyagot is ennek megfelelően kell megválasztamnk.
A találmány szerinti eljárás végrehajtását nem 35 efolyásolja az, hogy mekkora különbség van a ^burkolandó anyag és a fólia olvadáspontja köitt. Annak sincs semmi szerepe, ha a fóliaanyag a ^burkolandó anyaggal érintkezve olvad, mivel íeglepő módon az összefüggő film ennek ellenére 40 negmarad. Lehűlés után ekkor egy vékony erősen tapadó védőréteg keletkezik. Ezáltal előnyösen lehetővé válik, hogy a fóliaanyag megválasztását teljesen a végső felhasználás követelményeinek megfelelően igazítsuk. 45
Fóliaanyagként alkalmas termoplasztikus anyagok például a nagynyomású polietilén, a kisnyomású aolietilén, izotaktikus polipropilén, etilén-vinilicetát-kopolimerek, poliamidok, poliészterek, valanint ezekből az anyagokból álló elegyek és regene- 50 átumok lehetnek. Ajánlatos természetesen, hogy a óliaanyag megválasztásánál a beburkolandó anyag ermészetét is vegyük figyelembe. Amennyiben az itóbbi anyagnak a végső alkalmazáskor kifogásalan, sima olvadékot kell adnia, a fóliaanyagnak 55 Idódnia kell benne, amelyet egyszerű kézi kíséretei megállapíthatunk. Gazdaságossági okokból a 'diaanyagot azok közül az anyagok közül is vászthatjuk, amelyek a későbbi feldolgozás foamán szokásosan használt adalékok közül kerül- 60 ;k ki. így például gazdaságilag előnyös, ha a lálmány szerinti eljárásnál a ragadós anyagra etii-vinilacetát-kopolimerekből készült fóliákat alkalizunk, mivel ezeket gyakran adagolják e ragadós yagokhoz. 65
A fólia vastagsága az eljárásnál nem játszik szerepet, de gazdaságossági okokból és a végső feldolgozás szempontjából előnyös, ha meglehetősen vékony, körülbelül 15—60 μ vastagságú fóliát választunk.
A mindkét oldalán rétegelt szalag aprítása lehűlés után minden erre a célra ismert módon történhet. Előnyös, ha a szalagokat vágás útján aprózzuk, mivel ekkor sima vágások keletkeznek és a fóliaréteg nem sérül meg. Lehetséges ezenkívül a szalagok bemélyedésekkel való ellátása és a szalagnak e bemélyedések mentén széttöréssel való aprítása.
Az ily módon kapott részecskék a két szemben 'levő, nagy érintkezési felületen védve vannak míg a 4 kisebb, törési felületen szabadok és így ragadósak maradnak. Ennek ellenére ez a tény már elegendő ahhoz, hogy a zavaró, nagy rögök képződését megakadályozzuk, mivel meglehetősen kicsi annak a valószínűsége, hogy egy ragadós felület egy másik ragadós felülettel találkozzék.
Különösen előnyös azonban, ha a találmány szerinti eljárást úgy vitelezzük ki, hogy a részecskék további kettő vagy valamennyi felülete majdnem teljesen fedett. A találmány szerint ezt azzal érjük el, hogy a kétoldalt rétegelt szalagot felapróz!? előtt a fólia megsértése nélkül olyan benyomatokkal látjuk el, hogy egy szalag alakú, vagy hossz- és keresztirányú mélyedések esetén csokoládétábla szerkezetű, vékony összekötő átmenetek keletkezzenek. Amennyiben a terméket a vékony összekötő átmenetek mentén aprózzuk fel, további 2 vagy minden felületen védett részecskéket kapunk.
A benyomatokkal való ellátást a befedendőanyag olvadáspontja alatti hőmérsékleten kell végrehajtani, mivel ezen a hőmérsékleten ez az anyag még képlékeny. Ügyelni kell továbbá arra is, hogy a benyomatok készítésénél a hőmérséklet a fóliaanyag olvadáspontja alatt légyen, mivel különben a fedőfólia megsérülése elkerülhetetlen. Rendszerint elegendő, ha a fóliaanyag 80 °C feletti olvadásponttal rendelkezik, mimellett a fóliaanyag megválasztása természetesen a befedendő anyag természete szerint történik.
Az így kapott tetszés szerinti alakú és nagyságú lapocskák hosszabb tárolás után sem ragadnak össze.
A fedő fólia mennyisége például 60 x 60 x 10 mm méretű lapocskák és 20 μ vastagságú fedőfólia esetén a lapocskák súlyának körülbelül 0,5'5-át teszi ki. Az anyag megfelelő megválasztása esetén ez a fél százalék olvadáskor könyriyen feloldódik és nem okoz szennyezést.
A találmány szerinti eljárás gyakorlati kivitelezésére alkalmas berendezéseket az 1-3. ábrákon szemléltetjük.
Az 1. ábra ol^an berendezést mutat be, amelynél az alakítandó olvadékot egy fűtött 1 széles résfúvóka útján 2 fóliára visszük, amely egy 3 végtelen szállítószalagon fekszik fel, amely például acélból, gumiból vagy teflonnal bevont szövetből állhat. Ugyanolyan sebességgel egy második 4 fólia fut rá az olvadék felső oldalára és így egy mindkét oldalon rétegelt lap keletkezik.
Ezt követően a keletkező szalag (vagy lap) egy 5 hűtőzónán megy át. A hűtést vagy úgy végezzük, hogy a szalagot mindkét oldalon vízzel permetezzük vagy hűtött acélszalagokkal érintkeztetjük vagy hűtött levegőt fúvatunk rá. Lehetséges az is, hogy a szállítószalagot hűtött szalagként alakítjuk ki. Ezt követően a keletkező lapot célszerűen egy hosszirányban vágó 6 készülékben hosszú csíkokká vágjuk, amelyeket végül egy 7 keresztirányban vágó készülékben a kívánt hosszúságra aprítunk.
A vágási felületek hossz- és keresztirányban az előző megoldástól eltérően nem ragadósak.
A hosszanti vágások ragadó felületeinek kialakulását elkerülhetjük a 2. ábrán bemutatott 3 szállítószalag segítségével, amely megfelelő módon van kialakítva. Ebben az esetben az ilyen lapok keresztirányú metszetében 8 elvékonyított helyek keletkeznek, amelyek a legjobb esetben csak a két védőfóliából állnak. Egyes szalagokká való szétválasztás hosszanti vágással történhet. A 2 és 4 hivatkozási számok az alsó és a felső védőfóliát képviselik.
Egy további lehetőség abban van, hogy profilozott hengereket (3. ábra) építünk be, amelyek az elsődlegesen keletkező lapnak a hűtőzóna előtt vagy rendkívül lágy termék esetén a hűtó'zóna után a fent leírt elvékónyított helyekkel rendelkező kívánt formát adják. Ennél az ábránál a 9 hivatkozási szám a profilozó hengert, a 10 hivatkozási szám pedig a profilozó lécet képviseli. Valamely hosszirányban vágó eszközzel ezt követően a keletkező lapokat a kívánt hosszúságra vághatjuk.
Ragadós felületektől teljesen mentes terméket kaphatunk akkor, ha a szállítószalag már eleve „csokoládé alakú lapok formájában van kialakítva, vagy ha a fent leírt megoldáshoz hasonlóan a hosszanti profilozásnál megfelelő profilú hengerrel a lapnak csokoládéhoz hasonló szerkezetet adunk. Szélső esetben az elvékonyított helyek csak a két 5 egymásra fekvő fóliából állhatnak, amelyek mentén valamely vágókészülékben az így kialakított lapokat egyes darabokra vágjuk szét.
A találmány szerinti eljárást a következőkben kiviteli példákon is bemutatjuk.
Példák
A következő példákban ataktikus polipropilénol15 vadék nagynyomású polietilén-, illetve polipropilén-fóliákkal való beburkolását írjuk le.
szállítószalagként 10 mm vastag és 30 cm széles gumiszalagot használunk, amelynek a felületét vízzel való bepennetezés útján nedvesítjük. A sza20 lag alsó fele vízfürdőben halad.
A 2 fóliát közvetlenül azután visszük rá a szállítószalagra, amikor elhagyja a vízfürdőt és ezután mindjárt felhordjuk rá az olvadékot.
Röviddel a 4 fedőfóliával való beborítás után még a szállítószalagon erőteljes hűtést végzünk vízzel való bepennetezés útján. Az 5 hűtőzóna elhagyása után történik meg a hosszanti profilozás egy 6 hengerpár segítségével, illetve a csokoládé30 forma kialakítása profilhengerrel. A további hűtés egy ezután kapcsolt vízfürdőben történik, amelyet szárítás követ. A szárítást levegőelosztó segítségével végezzük. Az előformázott darabok végső szétdarabolását hosszanti és keresztirányú vágókkal végez35 zük el.
Az adatokat a következő táblázatban foglaljuk össze.
Példa 1 2 3 4
viszkozitás 170 °C-on (cp) 2000 45 000 15 000 1000
masszahőmérséklet (°C) 180 170 200 140
fóliaanyag LDPE LDPE PP LDPE
fóliavastagság μ 20 20 25 20
szalagsebesség (m/perc) 2,2 2,2 2,2 2,2
olvadék vastagsága (mm) 7 8 8 6
hosszanti profilozás nincs van van nincs
profilhenger (3x6 cm) nincs nincs nincs van
metszethossz (cm) 3 6 6 -
teríthetőség 14 napig tartó 70 °C-on való tárolás után jó.
LDPE = nagynyomású polietilén
PP = polipropilén

Claims (4)

1. Eljárás teríthető ömlesztett anyag előállítására ragadós anyagokból, így ataktikus polipropilénből, bitumenből, termoplasztikus elasztomerek bitumennel, ragadós olvadékkal vagy hasonló anyagokkal alkotott keverékeiből, azzal jellemezve, hogy a ragadós anyagot lappá vagy fóliává alakítjuk és ezt mindkét oldalon nem-ragadós, legfeljebb 250 °C-on olvadó termoplasztikus anyagból álló fóliával befed- 10 jük, majd az így kialakított három rétegű szalagot lehűtjük és önmagában ismert módon aprítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy fedőfóliaként
15-60 μ vastagságú fóliát használunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy fedőfóliaként olyan
5 fóliát alkalmazunk, amelynek az anyaga 80 °C és 250 °C közötti olvadásponttal rendelkezik.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kapott háromrétegű szalagot hűtés előtt vagy után még képlékeny állapotban hossz ésjvagy keresztirányban profilozzuk anélkül, hogy a fedőfóliát károsítanánk, majd a profilozott anyagot az elvékonyított helyeken szétvágjuk.
HULI000312 1976-04-30 1977-04-27 Process for producing spreadable bulk mateiral of adherent materials HU176409B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19762619297 DE2619297C3 (de) 1976-04-30 1976-04-30 Verfahren zur Herstellung von rieselfähigem Schüttgut aus ataktischen Polyolefinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176409B true HU176409B (en) 1981-02-28

Family

ID=5976841

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HULI000312 HU176409B (en) 1976-04-30 1977-04-27 Process for producing spreadable bulk mateiral of adherent materials

Country Status (8)

Country Link
BE (1) BE854155A (hu)
CS (1) CS188860B2 (hu)
DE (1) DE2619297C3 (hu)
ES (1) ES458289A1 (hu)
FR (1) FR2349423A1 (hu)
GB (1) GB1577072A (hu)
HU (1) HU176409B (hu)
NL (1) NL169843C (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4511696A (en) * 1983-06-29 1985-04-16 Shell Oil Company Method for protectively coating a polymer
GB8520830D0 (en) * 1985-08-20 1985-09-25 Alfa Laval Cheese Systems Casting of food product
EP0342822A3 (en) * 1988-05-17 1991-11-13 Exxon Chemical Patents Inc. Synthetic rubber bale wrap
DE10305438A1 (de) * 2003-02-11 2004-08-26 Peter Brinkmann Abdeckmaterial
EA028851B1 (ru) * 2015-06-09 2018-01-31 Общество С Ограниченной Ответственностью "Точный Расчет" Гранулированный битум, способ и линия для его изготовления

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2269660A (en) * 1938-03-02 1942-01-13 Goodrich Co B F Method of preventing the adhesion of rubber
GB557778A (en) * 1941-05-08 1943-12-06 Celluloid Corp Improvements in the production of granules of plastic materials
BE507305A (hu) * 1947-10-31 1900-01-01
FR1466296A (fr) * 1965-07-30 1967-01-20 Rhodiaceta Procédé pour la granulation de polymères thermoplastiques
US3590207A (en) * 1969-06-16 1971-06-29 Gen Electric Method of joining wires of different diameters

Also Published As

Publication number Publication date
DE2619297B2 (de) 1981-04-09
ES458289A1 (es) 1978-06-01
DE2619297A1 (de) 1977-11-10
GB1577072A (en) 1980-10-15
DE2619297C3 (de) 1981-11-19
CS188860B2 (en) 1979-03-30
FR2349423B1 (hu) 1980-03-07
BE854155A (fr) 1977-10-31
NL7703451A (nl) 1977-11-01
FR2349423A1 (fr) 1977-11-25
NL169843C (nl) 1982-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0189242B1 (en) Heat-sealable multi-layer film structures and methods of forming the same
JP3154931B2 (ja) エンボスシート、それを用いた積層体およびその製造法
DE69614045T2 (de) Verfahren zum Verpacken der thermoplastischen Zusammensetzungen unter Verwendung einer steifen Form auf wärmeleitendem Material
CA1155744A (en) Method of making a three-dimensional laminate
CA2360148A1 (en) Use of recycled plastics for preparing high performance composite railroad ties
EP0227421A1 (en) Method for making composite films
EP0169654A2 (en) Coated pellets and film compositions
HU176409B (en) Process for producing spreadable bulk mateiral of adherent materials
EP0731894A1 (en) Pipe insulation with adhesive closure and its method of production
AU2002344368B2 (en) Biodegradable biaxially drawn film with controlled tear resistance
DE19544858A1 (de) Verfahren zum Herstellen einer thermogeformten Verpackung
ZA933713B (en) Production of a metal-plastic film laminate the metal-plastic film laminate and use thereof for manufacturing packaging containers
US4822545A (en) Method for making free-flowing coated rubber pellets
CA1049729A (en) Coextrusion of polystyrene layers of different densities
US4970118A (en) Method for making free-flowing coated rubber pellets
AT344132B (de) Verfahren zur herstellung von rieselfaehigem schuettgut aus klebrigen stoffen
JP2707120B2 (ja) 防滑性多層フイルムもしくはシート
JP2625813B2 (ja) 包装袋の製造方法
JP2951870B2 (ja) 熱収縮性多層フィルム
JPH0737539B2 (ja) ポリオレフイン系樹脂包装用フイルム
JP2993719B2 (ja) 透明性フィルム、シートまたはチューブの製造方法
JPH11240563A (ja) 果実梱包用中敷材及びその製造方法
US10172369B2 (en) Film for embossing hot processes food items
JP4529001B2 (ja) 粘着性ホットメルトの包装方法
JPH0570583B2 (hu)