HU176022B - Process for the selective killing of weeds in onion cultures by means of aqueous solutions containing cyanamide - Google Patents

Process for the selective killing of weeds in onion cultures by means of aqueous solutions containing cyanamide Download PDF

Info

Publication number
HU176022B
HU176022B HUSU000962A HU176022B HU 176022 B HU176022 B HU 176022B HU SU000962 A HUSU000962 A HU SU000962A HU 176022 B HU176022 B HU 176022B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cyanamide
onion
weeds
herbicide
cultures
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
French (fr)
Inventor
Georg Rieder
Albert Brandstetter
Original Assignee
Sueddeutsche Kalkstickstoff
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sueddeutsche Kalkstickstoff filed Critical Sueddeutsche Kalkstickstoff
Publication of HU176022B publication Critical patent/HU176022B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N59/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing elements or inorganic compounds
    • A01N59/24Cyanogen or compounds thereof, e.g. hydrogen cyanide, cyanic acid, cyanamide, thiocyanic acid

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás hagymakultúrákban tenyésző gyomok szelektív irtására cián-amidot tartalmazó vizes oldatokkal.
A hagymanövények igen lassan csíráznak és a magok kikelés előtt hosszú ideig a földben fekszenek. így a gyorsabban csírázó gyomok fejlődési előnyhöz jutnak. Ebből az következik, hogy a fiatal, éppen kikelt hagymanövények kezdeti lassú fejlődésük teljes ideje alatt kis ellenállóképességet mutatnak a gyomokkal szemben. Ezért feltétlenül szükséges, hogy a hagymatermő területeket már kikelés előtt gyommentesen tartsuk, mert ellenkező esetben erős, egyes esetekben teljes gyomfertőzöttséggel kell számolni. A többszörös kézi kapálással történő hagyományos gyomirtás nagyon költséges és munkaerőgazdálkodási okok miatt ma mái alig megvalósítható.
A technika mai állása szerint különféle készítmények ismertek a hagymakultúrákban, így vöröshagyma, póréhagyma, fokhagyma és metélőhagyma termőterületein tenyésző gyomok vegyszeres irtására. Ide tartoznak például a helyettesített húgysav-észtereket, diszubsztituált karbamidokat, szubsztituált karbamátokat valamint az s-triazin-származé· kokat tartalmazó készítmények. Ezek a készítmények azonban csak akkor használhatók a kultúrnövények károsítása nélkül, ha a vetett kultúrákban kikelés előtt vagy a palántázott kultúrákban palán2 tázás után kerülnek alkalmazásra. Hátrányos, hogy felhasználásuk posztemergens módon, tehát kikelés után nem lehetséges. További hátrány, hogy hatásuk erősen függ a talaj nedvességtartalmától. Túl 5 száraz talaj esetében a gyomirtó hatás nem kielégítő, míg túl nedves talaj esetében a kultúrnövényeken is károsodások léphetnek fel. Több készítmény hatóanyaga ugyanakkor perzisztens és így károsíthatja a következő kultúrákat is.
A találmány feladata olyan eljárás kidolgozása az Allium botanikai nemhez tartozó hagymakultúrákban tenyésző gyomok szelektív irtására, amely mentes az eddigiekben felsorolt hátrányoktól.
Felismertük, hogy a hagymakultúrákban tenyésző gyomok a hagymanövények kikelése előtt és után, illetve palántázása után egyaránt kiválóan irthatok cián-amidot tartalmazó gyomirtó készítmé9 nyekkel a hagymanövények károsítása nélkül.
A cián-amid közismert kontakt herbicid hatóanyag. Ha cián-amidot tartalmazó készítményeket permetezéssel viszünk fel a kezelni kívánt területre, az összes talaj feletti növényi rész — beleértve a I kultúrnövényeket is — többé kevésbé károsodik.
A C.A. 72 , 77 774 .sz. referátum például ismerteti, hogy cián-amidot tartalmazó készítmények alkalmasak magok elpusztítására, illetve magok csíráj zásának gátlására. A kísérleteket részben melegház bán, részben szántóföldön végezték. Kultúrnövényként őszibúzát és borsót, gyomnövényként Matricaria inodora-t és Spergula arvensis-t vizsgáltak. Azt találták, hogy ha a cián-amid tartalmú készítményeket permetezéssel vitték fel a növényekre, mind 5 a kultúrnövények (búza), mind a gyomok károsodtak. Azt a következtetést lehetett tehát levonni, hogy bár a cián-amid jó hatású gyomirtó szer, permetezéssel alkalmazva olyan mértékben károsítja a kultúrnövényeket is, hogy gátolja vagy teljesen 10 megakadályozza a csírázást.
Ugyancsak cián-amid tartalmú készítmények felhasználásával foglalkoznak a C.A. 55, 9766 e., C.A. 57., 10273 f. és C.A. 59, 1033 számú 15 referátumok, közelebbről a cián-amid tartalmú készítmények levélhullást előidéző illetve deszikkáns hatását írják le.
Szintén cián-amidot tartalmazó készítmények felhasználását ismerteti a 14 92 380 számú francia 20 szabadalmi leírás. A bemutatott készítmények azonban s-triazin és dán-amid kombinációját tartalmazzák, és a példák e kombináció hatását vizsgálják gabonakultúrákban.
A felsorolt és egyéb, a technika állása -zerint ismert közleményekből azt a következtetést lehetett levonni, hogy a cián-amid kontakt herbicidként hat, és valamennyi a talaj feletti növényrészt károsítja kisebb-nagyobb mértékben. 30
Ennek tükrében meglepő az a találmány alapját képező felismerés, hogy a cián-amid tartalmú készítmények alkalmasak a hagymakultúrákban tenyésző gyomok szelektív irtására.
A dán-amid híg vizes oldata — a korábban 35 említett ismert hatóanyagokat tartalmazó készítményekkel ellentétben — vetett vöröshagymánál, vetett metélőhagymánál és fokhagymánál, valamint vetett póréhagymánál kikelés után akkor használható, amikor a növények elérték a legalább 2 cm-es 40 magasságot.
A cián-amid kontakt herbicidként fejti ki hatását. Hatása ezért független marad a talaj-nedvességtől.
A dán-amid gyorsan és teljes mértékben lebom- 45 ük a talajban, így utóhatásával semmiféle problémát nem okoz. A cián-amid tartalmú készítmények így egy vegetációs periódus alatt minden gond nélkül többször is használhatók, ha az ismétlődő gyomosodás úgy kívánja. 50
A cián-amid a kultúrnövényekben gyorsan és teljesen lebomlik. A lebomlási termékek a növényi anyagcserében teljesen a növény saját anyagainak felépítésére használódnak fel. A cián-amid tartalmú 55 készítmények felhasználásánál ezért nem kell tartani a maradék toxidtástól. Miután a cián-amid teljes mértékben a növények által értékesíthető nitrogénvegyületekké bomlik le, a vegyület lebomlása a talajban egyidejűleg a kultúrnövények nitro- 60 génellátását is javítja.
A dán-amid tartalmú készítmények alkalmazásának másik előnye, hogy a talajban található növényi kórokozókat is elpusztítja.
A találmány tárgya eljárás az Allium botanikai nemhez tartozó hagymakultúrákban tenyésző gyomok szelektív irtására oly módon, hogy a növényeket kikelés vagy palántázás után, hektáronként 10-30 kg cián-amid-nak megfelelő mennyiségben cián-amid vizes oldatával permetezzük be.
A cián-amidból általában 50 súly%-os vizes oldatot készítünk. Permetezés előtt ezt az oldatot körülbelül 10-szeresére hígítjuk. Hektáronként 400—600 liter oldatot használva a hektáronkénti hatóanyag-mennyiség 10—30 kg, előnyösen 15— -20 kg lesz.
A következő 1—5. példák a cián-amid vizes oldatainak gyomirtó hatását szemléltetik. Az 1-4. példákban a cián-amid tartalmú készítményeket kikelés után használtuk, tehát olyan időpontban, amikor az eddig ismert készítmények felhasználása nem volt lehetséges. A 4. példában a gyomirtó hatás mellett azt is megvizsgáltuk, hogy mennyire volt elviselhető a készítmény a kultúrnövények számára. Azt tapasztaltuk, hogy a találmány szerinti készítmények nemcsak hogy nem károsítják a kultúrnövényeket, de az ismert készítményekkel összehasonlítva jelentős növekedést is mutat az a mennyiség, amit a kultúrnövények elviselnek. Az
5. példa a palántázás utáni használatot mutatja be, tehát egy olyan időpontban való felhasználást, amikor a technika állása szerint ismert készítmények is felhasználhatók.
1. példa
Vetett vöröshagyma melletti gyomirtó hatás
A szántóföldi kísérletet 10m2-es parcellákon végeztük, négyszer egymás után megismételve. A vetés ideje: április 9.
A kikelés ideje: április 29.
A találmány szerinti készítmény alkalmazásának ideje: május 7. Az alkalmazás időpontjában a vöröshagymák 2—3 cm magasak voltak.
Az összehasonlítóként használt készítményt április 11-én használtuk (tehát a kikelés előtt). A cián-amid-tartalmú készítmények alkalmazása után nem voltak megfigyelhetők káros változások a vöröshagyma növényeken. A gyomirtó hatást a következő 1. táblázatban mutatjuk be.
I. táblázat
Kezelés cián-amid-tartalmú készítménnyel Gyomirtó hatás 4 hét után, értékelési skála: 1—9 1 = 100%-os gyomirtás 9 = nincs gyomirtó hatás Gyom megnevezése
Cheno- Galinpodium soga album parviflora Senedo vulgáris más gyomok
15 kg/ha 5 2 4 2,5
20 kg/ha 3 2 3 2,8
I. táblázat folytatása
3. példa
Kezelés Gyomirtó hatás 4 hét után dán-amid- értékelési skála: 1-9
-tartalmú 1 = 100%-os gyomirtás készít- 9 = nincs gyomirtó hatás ménnyel
Gyom megnevezése
Chemopódium album Galin- Senecio más gyomok
soga parviflora vulgáris
kezeletlen 9 9 9 9
összehasonlító készítmény PPC 4,6 kg/ha 3 2 7,5 4,5
Vetett póréhagyma melletti gyomirtó hatás
A szántóföldi kísérletet 10m2-es parcellákon végeztük, négyszer megismételve.
A vetés ideje: április 14.
A kikelés ideje: április 28.
A találmány szerinti készítmény alkalmazásának 10 ideje: május 13.
Az alkalmazás időpontjában a hagymák magassága körülbelül 3 cm volt.
15 Az összehasonlítóként használt készítményt május 16-án alkalmaztuk. A dán-amid-tartalmú készítmények alkalmazása után nem voltak megfigyelhetők káros változások a kultúrnövényeken. A gyomirtó hatást a következő 3. táblázatban mutatjuk be.
PPC = N-izopropil-a -klór-acetanilid
2. példa
Metélő-hagyma melletti gyomirtó hatás
A szántóföldi kísérletet 10m2-es parcellákon végeztük, négyszer megismételve.
A metélőhagyma vetésének ideje: április 5.
A kikelés: április 20.
A találmány szerinti készítmény alkalmazásának ideje: május 7. Az alkalmazás időpontjában a metélőhagymák 3 cm magasak voltak.
Az összehasonlrtóként használt készítményt április 9-én használtuk (tehát a kikelés előtt). A cián-amid-tartalmú készítmények alkalmazása után nem voltak megfigyelhetők káros elváltozások a hagymanövényeken. A gyomirtó hatást a következő 2. táblázatban mutatjuk be.
3. táblázat
Kezelés cián-amid-tartalmú készítménnyel Gyomirtó hatás 4 hét után, értékelési skála: 1—9 1 = 100%-os gyomirtás 9 = nincs gyomirtó hatás Gyom megnevezése
Galinsoga parviflora Ihlaspi Viola arvense arvensis
15 kg/ha 4 5 4
20 kg/ha 2 3 3
kezeletlen 9 9 9
összehasonlító
készítmény
CPM 3,5 kg/ha 2 2 9
2. táblázat
Kezelés Gyomirtó hatás 4 hét után,
dán-amid- értékelési skála: 1—9
-tartalmú 1 = 100%-os gyomirtás
készít- 9 - nincs gyomirtó hatás
ménnyel Gyom megnevezése Galinsoga Cheno- további parvi- pódium dikotil flóra e album gyomok
15 kg/ha 2 3 3
20 kg/ha 2 2,5 2
kezeletlen
9 összehasonlító készítmény PPC 4,6 kg/ha 2
PPC = N-izopropil-a-klór-acetanilid
CPM = 3-[4-(4-klór-fenoxi)-fenil]-l ,1 -dimetil-karbamid
4. példa
Vetett vöröshagyma melletti gyomirtó hatás és a kultúrnövények által mutatott elviselés egyidejű vizsgálata. A szántóföldi kísérleteket 10m2-es parcellákon végeztük, négyszer megismételve.
A vetés ideje: április 20.
A kikelés ideje: május 8.
A találmány szerinti készítmény alkalmazásának ideje: június 8.
Az összhasonlítóként használt készítmény alkal60 mazásának ideje: április 22.
Az utolsó gyomkiértékelés után a kezeletlen 4 5 parcellát kézzel kapáltuk, mert egyébként a terméshozam nagyon kicsi lett volna. A kapott eredmé55 nyékét a következő 4. táblázatban adjuk meg.
4. táblázat
Az összehasonlítóként használt készítmény alkalmazásának ideje: július 17.
A kultúrnövényeken nem volt megfigyelhető káros hatás. A gyomirtó hatást a következő 5. táblázatban mutatjuk be.
5. táblázat
A gyomirtás sikere kiértékelés: 1—9 1 = 100%-os gyomirtás 9 = nincs gyomirtó hatás
Gyomok:
Stellaria média Lamium ampl. Atriplex patula Senecio vulgáris Capsella bursa p. Veronica ssp más gyamok terméshozam [q/ha] relatív
15
9 2 4
9 4 5
9 2 5
9 3 5
9 3 4 20
9 3 5
9 6 6
205,5 304,7 239,5
100% 148% 117% 25
kg/ha 2 kezeletlen 9 összehasonlító készítmény
DMM 0,7 kg/ha 2
Kezelés cián-amidtartalmú készítménnyel
Gyomirtó hatás 4 hét után, értékelési skála: 1-9 1 = 100%-os gyomirtás 9 = nincs gyomirtó hatás
Gyom megnevezése Galinsoga Senecio Chenossp. vulgáris pódium album
CB = 3-Klór-fenil-karbonsav-butin-(l)-il-(3)·
-észter
CD = N-Ciklooktil-N’jN’-dimetil-karbamid
5. példa
Palántázott póréhagyma melletti gyomirtó hatás
A szántóföldi kísérleteket 10m2-es parcellákon, négyszer végeztük.
A palántázás ideje: július 3.
A találmány szerinti készítmény alkalmazásának ideje: július 17. *0
DMM = 3-(3,4-Diklór-fenil)-l-metoxi-l-metil-karbamid

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont:
    Eljárás az Allium botanikai nemhez tartozó hagymakultúrákban tenyésző gyomok szelektív irtására, azzal jellemezve, hogy a növényeket kikelés vagy palántázás után, hektáronként 10-30 kg cián-amidnak megfelelő mennyiségben cián-amid 16,6—75 g/liter koncentrációjú vizes oldatával permetezzük be.
HUSU000962 1976-12-30 1977-12-29 Process for the selective killing of weeds in onion cultures by means of aqueous solutions containing cyanamide HU176022B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19762659508 DE2659508C2 (de) 1976-12-30 1976-12-30 Verfahren zur selektiven Unkrautbekämpfung in Lauchkulturen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176022B true HU176022B (en) 1980-11-28

Family

ID=5997007

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUSU000962 HU176022B (en) 1976-12-30 1977-12-29 Process for the selective killing of weeds in onion cultures by means of aqueous solutions containing cyanamide

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JPS53109943A (hu)
BE (1) BE861397A (hu)
CS (1) CS192533B2 (hu)
DE (1) DE2659508C2 (hu)
FR (1) FR2375827A1 (hu)
GB (1) GB1542236A (hu)
HU (1) HU176022B (hu)
NL (1) NL7711489A (hu)
PL (1) PL112887B1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5877610A (ja) * 1981-11-04 1983-05-11 Akai Electric Co Ltd 光ビ−ム拡がり角測定装置
DE3150404C2 (de) * 1981-12-19 1984-11-15 Skw Trostberg Ag, 8223 Trostberg Verwendung einer wäßrigen Cyanamidlösung als Mittel zur Brechung der Knospendormanz
JPS59160708A (ja) * 1983-03-04 1984-09-11 Komatsu Ltd 折曲げ機の曲げ角度検出制御装置
US7968108B2 (en) * 2005-10-25 2011-06-28 Metbro Distributing L.P. Hydrogen cyanamide pesticide formulations

Also Published As

Publication number Publication date
DE2659508C2 (de) 1986-10-09
PL112887B1 (en) 1980-11-29
PL203433A1 (pl) 1978-10-09
JPS53109943A (en) 1978-09-26
CS192533B2 (en) 1979-08-31
FR2375827A1 (fr) 1978-07-28
NL7711489A (nl) 1978-07-04
DE2659508A1 (de) 1978-07-13
BE861397A (fr) 1978-03-31
GB1542236A (en) 1979-03-14
JPS5625206B2 (hu) 1981-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Patel et al. Effect of weed management practices on weed indices, yield and economics of cumin (Cuminum cyminum L.)
Hill Effect of plant spacing and nitrogenous fertiliser on the yield and plant conformation of Chinese cabbage (Brassica campestris ssp. pekinensis)
Mishra et al. Crop establishment, tillage and weed management techniques on weed dynamics and productivity of rice (Oryza sativa)—Chickpea (Cicer arietinum) cropping system
HU176022B (en) Process for the selective killing of weeds in onion cultures by means of aqueous solutions containing cyanamide
Singh et al. Tillage and crop establishment practices for improving productivity of maize (Zea map) under different weed control methods
Gupta et al. Incidence and avoidable loss due to leaf roller/capsule borer, Antigastra catalaunalis Dup. in sesame
Martin et al. Cultivation of the sapogenin-bearing Dioscorea species
Glala et al. Increasing organic production of summer squash by modulating plant sex ratio
Nilsson Strategies for the control of cabbage stem flea beetle on winter rape in Sweden
Osari et al. Efficacy of herbicides controlling on weed flora and productivity of greengram
US6150302A (en) Use of a semicarbazone plant growth regulator for crop yield enhancements
Vincent Vegetable and small fruit growing in toxic ex-orchard soils of central Washington
Mane et al. Evaluation of bio-intensive IPM module in okra
JP2643393B2 (ja) 野菜の増収方法
Tariful et al. Influence of crop density and weeding frequency on crop growth and grain yield in wheat
Kavitha et al. Evaluation of bio efficacy and phyto toxicity evaluation of Indaziflam 500 SC in acid lime.
Balyan et al. Chemical and cultural weed control studies in cotton
Singh et al. Herbicidal weed management in groundnut (Arachis hypogaea)
Panotra et al. Effect of Pre-Planting and Pre-Emergence herbicides on growth and yield of Rajmash var. PDR-14
JP2809222B2 (ja) 野菜の増収方法
Deshveer et al. Weed management studies in maize based intercropping systems
Sravanthi et al. Management of pod fly, Melanagromyza obtusa (Malloch) through newer insecticides
Takeda et al. Weed control with hydrophobic and hydrous kaolin clay particle mulches
Ahlawat et al. Efficacy of bio pesticides and novel insecticides for control of Lipaphis erysimi (Kalt) on mustard crop in western UP
TH2003003116C3 (th) กระบวนการในการปลูกถั่วฝักยาวเพื่อให้มีคุณภาพฝักและเมล็ดสูงสุด