HRP950606A2 - Polycondensation catalyzers for the synthesis of polyethilene terephtalate - Google Patents

Polycondensation catalyzers for the synthesis of polyethilene terephtalate Download PDF

Info

Publication number
HRP950606A2
HRP950606A2 HRMI94A002585A HRP950606A HRP950606A2 HR P950606 A2 HRP950606 A2 HR P950606A2 HR MI94A002585 A HRMI94A002585 A HR MI94A002585A HR P950606 A HRP950606 A HR P950606A HR P950606 A2 HRP950606 A2 HR P950606A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
ppm
composition according
sulfonic acid
titanium
acid
Prior art date
Application number
HRMI94A002585A
Other languages
English (en)
Inventor
Ricardo Po'
Luigi Pelosini
Original Assignee
Enichem Spa
Inca Internationa S P A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Spa, Inca Internationa S P A filed Critical Enichem Spa
Publication of HRP950606A2 publication Critical patent/HRP950606A2/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G63/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
    • C08G63/78Preparation processes
    • C08G63/82Preparation processes characterised by the catalyst used

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Description

Izum se odnosi na razred katalizatora koji se upotrebljavaju u stupnju polikondenzacije tijekom sinteze poli (etilentereftalata) .
Poli (etilentereftalat) (PET) je termoplastični poliester koji se upotrebljava za proizvodnju tekstilnih vlakana, posuda i filmova za hranu, podloga za magnetske trake i fotografske filmove. On se industrijski dobiva sintezom u više stupnjeva od etilen glikola i tereftalne kisline ili dimetil tereftalata, u prisutnosti prikladnih katalizatora.
PET se sintetizira u dva stupnja.
Tijekom prvog stupnja (shema 1), dimetil tereftalat (DMT) u prisutnosti alkoholnih katalizatora reagira tako da se dobije oligomerna smjesa čiji glavni sastojak je bi-(hidroksietil)tereftalat (BHET).
Zahvaljujući poboljšanjima kod čišćenja tereftalne kiseline i zbog njene niže cijene od DMF-a, u suvremenim usavršenim procesima umjesto estera kao sirovina upotrebljava se tereftalna kiselina. U takovom slučaju reakcija prvog stupnja (shema 2) je esterifikacija (čiji rezultat u tom slučaju je BHET) . BHET dobiven na bilo koji od iznijetih načina pretvara se u poli(etilentereftalat).
[image]
Optimalna svojstva katalizatora polikondenzacije jesu:
visoka djelotvornost, odsutnost sekundarnih reakcija kojima bi mogli nastati, na primjer, acetaldehid ili neželjeno obojene generacije u konačnom materijalu, netoksičnost, osobito za primjenu PET-a kod hrane.
Patentna literatura opisuje veliko mnoštvo anorganskih, organskih i organometalnih spojeva koji su učinkoviti kao katalizatori reakcije polikondenzacije. Od otkrića katalizatora za PET-a opisani su oni koji se sastoje od antimonovih spojeva, naročito oksida, acetata, alkoholata. Poznato je, međutim, za dovoljno brzu kinetiku reakcije temeljna je upotreba takovih spojeva u takovim količinama da na kraju reakcije PET sadrži 200-300 ppm metala. To je nepoželjno za primjenu polimera za posude za hranu.
Titanovi spojevi imaju vrlo visoku djelotvornost, ali oni uzrokuju nastajanje žutog obojenja u krajnjem materijalu zbog stvaranja acetaldehida i degradacije proizvoda (J.M. Besnoin i K.Y. Choi, J. Macromol. Sci., Rev. Macromol. Chem. Phys., C29, 55 (1989)). Opisane su smjese titanovih spojeva s drugim derivatima metala, kao kobalta, mangana i magnezija, nikla, cinka, lantana, kositra i drugih. Spojevi germanija predstavljaju drugi značajan razred katalizatora polikondenzacije. Nedostatak spojeva germanija je u neobično visokoj cijeni i višoj toksičnosti od antimona. Kombinacije titana i germanija objavljene su u nekoliko patenata. Drugi metal koji daje derivate koji imaju katalitičku djelotvornost je kositar, ali oni imaju prilično ograničenu djelotvornost i oni također uzrokuju tamno žuto obojenje polimera.
Protonske kiseline imaju umjerenu katalitičku djelotvornost, i uzrokuju di- i trimerizaciju etilen glikola, koji ostaje u lancu krajnjeg proizvoda drastično snizujući njegovo talište sve dok postane potpuno amorfan, a smanjuje i njegovu toplinsku i hidrolitičku postojanost. Opisani spojevi jesu sumporna kiselina i kiseline, esteri, anhidridi, amidi i sulfonski amidi.
Ni jedan od tih sistema nema istovremeno gore opisana svojstva (visoku djelotvornost, netoksičnost i odsutnost sekundarnih reakcija).
Sada smo iznenađujuće prevladali te probleme provodeći polikondenzaciju kod sinteze polietilen tereftalata s katalizatorom stvorenim iz smjese derivata metalnih i nemetalnih elemenata, titana, sulfonske kiseline.
Sukladno tome, cilj ovog izuma je sastav koji može katalizirati polikondenzaciju bi(2-hidroksietil) tereftalata ili njegovog homolognog oligomera, koji se sastoji od derivata elemenata koji spadaju u slijedeće skupine: IIA, IIIA, IVA, VA, IIB, IIIB, IVB, VB, VIB, VIIB, VIII. Sastav je također obilježen činjenicom da sadrži:
- sulfonsku kiselinu s njenom općom formulom
RSO3H
količinom tako da u krajnjem polimeru ima između 5 i 600 ppm. sumpora, R predstavlja organski radikal koji može biti linearan ili razgranati alkil, zasićen ciklički ili aromatski s do 20 ugljikovih atoma;
- derivat titana količinom da u krajnjem polimeru ima između 1 i 6 ppm zaostalog titana;
- elemenata koji spadaju u IIA, IIIA, IVA, VA, IIB, IIIB, IVB, VB, VIB, VIIB, VIII količinom da u krajnjem polimeru ima između 0 i 94 ppm elementa.
Prema standardnom postupku u prvom stupnju (shema 1) dimetil tereftalat (DMT) pod atmosferskim tlakom i pri temperaturi od pribl. 160-190°C reagira s ostatkom etilen glikola (2-2,2: 1 molu) u prisutnosti katalizatora alkoholize tako da se dobije oligomerna smjesa čiji glavni sastojak je bi-(2-hidroksietil) tereftalat (BHET). Oslobađa se preostali proizvod reakcije, metanol. Katalizatori koji se najčešće upotrebljavaju za taj stupanj alkoholize jesu acetati magnezija, kobalta, manganana, cinka i kalcija i alkoholati titana.
Kao sirov materijal umjesto estera može se upotrijebiti tereftalna kiselina. U tom slučaju reakcija prvog stupnja(shema 2) je esterifikacija (i u tom slučaju proizvod je također BHET), a zaostali destilirani proizvod je voda; reakcija se odvija pod niskim tlakom pri temperaturama koje su nekih 10 stupnjeva više nego u slučaju reakcije DMT-a. U tom slučaju obično se ne upotrebljava katalizator. BHET dobiven jednim. od dva opisana načina pretvara se (shema 3) u poli(etilen tereftalat) pri temperaturama 260-290°C i pod tlakom ispod milibara u prisutnosti stabilizatora i katalizatora polikondenzacije koji je predmet izuma. Tijekom reakcije etilen glikol se uklanja destilacijom. Svrha stabilizatora (fosforna kiselina, trimetil fosfat, trifenil fosfat, ili odgovarajući fosfiti) je deaktiviranje prvog stupnja katalizatora (ako se upotrebljava) i sprečavanje odvijanja neželjenih sekundarnih reakcija.
Količina spoja RSO3H koja se treba upotrijebiti mora osigurati poliester koji sadrži između 5 i 60 ppm sumpora izraženog kao elementarni sumpor, ponajprije ispod 50 ppm. Primjeri sulfonskih kiselina koje se upotrebljavaju za provedbu izuma jesu benzensulfonska kiselina, p-toluen-sulfonska kiselina, naftalensulfonska kiselina, etan-sulfonska kiselina, propansulfonska kiselina, cikloheksan-sulfonska kiselina.
Prednost se daje aromatskim sulfonskim kiselinama kao što je benzensulfonska kiselina, p-toluoensulfonska kiselina, naftalensulfonska kiselina ili derivati sulfonskih kiselina kao što su anhidridi.
Derivati titana mogu biti različiti spojevi dokle god su topivi. Prednost imaju karboksilati i alkoholati.
Metalni i nemetalni derivati koji se upotrebljavaju zajedno sa spojem formule RSO3H i sa derivatima titana mogu biti soli, oksidi ili metaloorganski derivati elemenata koji pripadaju skupinama IIA, IIIA, IVA, VA, IIB, IIIE, IVB, VB, VIB, VIIB, VIII. U ovom izumu prednost se daje elementima kao što je magnezij , cirkonij, mangan, kobalt, cink, germanij, kositar, antimon, a osobito germanij i antimon. Ti elementi mogu se upotrijebiti naročito kao njihovi oksidi, karboksilati (osobito acetati), alkoholati, (osobito glikolati, metilati, etilati, izopropilati ili butilati) ili sulfonati (naročito benzensulfonati, toluensulfonati, naftalensulfonati). Količina metalnog ili nemetalnog derivata mora osigurati poliester sa sadržajem ukupnog zbroja metala ili nemetala i titana između 2 i 100 ppm. Kombinacija s osobitom prednošću sastoji se od derivata titana i derivata antimona količinom između 1 i 6 ppm za prvi i između 90 i 94 za drugi. Inače, kombinacija derivata titana i germanija može se upotrijebiti u istim količinama opisanim za prethodnu kombinaciju, ili derivat titana količinom od 2-6 ppm. Tako pripremljeni katalitički sistemi imaju slijedeće značajke:
a) Oni imaju visoku djelotvornost. U stvari oni moraju osigurati PET strukturne viskoznosti od 0,5-0,7 dl/g u vremenu reakcije ne duljem od 4 sata.
b) Oni ne uzrokuju široke sekundarne reakcije, što se vidi po boji krajnjeg polimera i razinama dietilenglikola i acetaldehida.
c) Oni doprinose tome da je prisutnost teških metala u ispod 100 ppm (ako se krene s tereftalnom kiselinom, umjesto dimetil estera, prisutan je jedan jedini metal).
d) Oni su umjerene cijene.
Polimer dobiven pomoću ovog katalitičkog sistema naznačen je slijedećim parametrima.
1.) Vremenski dijagram reakcije konverzije. Konverzija se izražava vrijednostima tlaka uljnog pneumatskog kruga miješalice koja radi konstantno sa 100 okretaja u minuti. Krajnja temperatura polimerizacije održava se stacionarnom u svim ispitivanjima pri namještenoj vrijednosti. Konverzija se odnosi na zakretni moment miješalice i stoga na viskoznost (vretenom) i na molekulnu masu polimera.
2.) Strukturna viskoznost (IV) izmjerena na otopini polimera u fenoltetrakloretanu 60:20, maseno, pri 30°C pomoću automatskog viskozimetra Shotte-Gerate.
3.) Sadržaj metala definiran je s ppm metala ili sumpora u krajnjem polimeru, ovisno o količini odvagnutog katalizatora i dodatog u reakcijsku smjesu.
4.) Dietilen glikol (DEG) i trietilen glikol (TEG). To je maseni postotak DEG-a (ili TEG-a) sadržanog u polimeru i analitički je određen plinskom kromatografijom proizvoda hidrolize PET-a po B.J. Allenovoj ovoj metodi iz Anal. Chem, vol. 49, str. 741, 1977.
5.) Izlučivanje acetaldehida. Polimer je obrađen smrvljen u tekućem dušiku i obrađen 20 minuta pri 120°C. Acetaldehid, oslobođen zbog izlaganja polimera 5 minuta pri 280°C, analitički je izmjeren toplinskom desorpcijom kombiniranom s plinskom kromatografijom glavnog prostora.
Slijedeći primjeri prikazani su za bolje razumijevanje izuma i ne ograničavaju izum.
Primjer 1
U čelični reaktor od 40 l, u inertnoj atmosferi, stavi se 19,4 kg (100 mola) dimetil tereftalata, 13,64 kg (220 mola) etilen glikola i 100 ml glikolne otopine koja se sastoji od 0,70 g tetrahidrata manganovog acetata, 3,06 g tetrahidrata magnezijevog acetata, 1,25 g dihidrata cinkovog acetata, 2,84 g tetrahidrata kobaltovog acetata i 1,64 g natrijevog benzoata. Reakcijsku smjesu se zagrije na 180°C i pri toj temperaturi drži se približno 4 sata do završetka destilacije metanola, nakon čega se temperatura spusti na 225°C i otopini se doda 10 g dimetil fosfata u glikolnoj otopini i katalizator polikondenzacije pripremljen od 0,46 g titanovog tetraizoftalata (Ti 4 ppm), 3,68 g monohidratap-toluensulfonske kiseline (S 32 ppm). Talk se postepeno smanji na 0,6 tora, a temperatura povisi na 285°C; ti uvjeti održavaju se 4 sata; tijekom tog vremena uklanja se suvišak etilen glikola. Nakon povratka opreme natrag pod atmosferski tlak s N2, polimer se ekstrudira i granulira. Dobiven je bezbojni polimer sa značajkama navedenim u tablici 1.
Primjeri 2-5
Polimer je bio pripremljen primjenom metodologije i reaktanata kao u primjeru 1, ali su upotrijebljeni katalizatori kako slijedi:
primjer 2: 0,69 g titanovog tetraizopropilata (Ti 6 ppm) , 5,52 g monohidrata p-toluensulfonske kiseline (S 48 ppm) ;
primjer 3: 0,69 g titanovog tetraizopropilata (Ti 6 ppm) , 5,52 g monohidrata p-toluensulfonske kiseline (S 48 ppm), 1,84 g antimonovog trioksida (Sb 80 ppm) ;
primjer 4: 0,46 g titanovog tetraizopropilata (Ti 4 ppm), 3,68 g monohidrata p-toluensulfonske kiseline (S 32 ppm), 1,84 g antimonovog trioksida (Sb 80 ppm) ;
primjer 5: 0,23 g titanovog tetraizopropilata (Ti 2 ppm) , 1,84 g monohidrata p-toluensulfonske kiseline (S 16 ppm), 1,84 g antimonovog trioksida (Sb 80 ppm).
U svim slučajevima dobiven je bezbojni polimer čije su značajke navedene u tablici 1.
Primjeri 6-7 (usporedbeni)
Primjeri su bili provedeni kao u primjeru 1 ali s upotrebom slijedećih katalizatora polikondenzacije:
primjer 6: 7,36 g Sb trioksida (Sb 320 ppm),
primjer 7: 3,68 g Sb trioksida (Sb 160 ppm).
U oba slučaja ekstrudirani polimer bio je sive boje i imao je visok sadržaj metala i acetaldehida (70 odnosno 62 mikrograma po gramu polimera) . Ostale značajke navedene su u tablici 1.
Primjeri 8-9 (usporedbeni)
Primjeri su bili provedeni kao primjer 1 ali s upotrebom slijedećih katalizatora polikondenzacije:
primjer 8: 2,76 g Sb trioksida (Sb 120 ppm),
primjer 9: 1,84 g Sb trioksida (Sb 80 ppm).
U oba slučaja djelotvornost katalizatora nije bila zadovoljavajuća, u slučaju primjera 9 dobiven je vrlo fluidan polimer koji se vrlo teško ekstrudirao. Značajke su navedene u tablici 1.
Primjeri 10-11 (usporedbeni)
Primjeri su bili provedeni kao primjer 1 ali s upotrebom slijedećih katalizatora polikondenzacije:
primjer 10: 2,31 g Ti tetraizopropilata (Ti 20 ppm),
primjer 11: 0,69 g Ti tetraizopropilata (Ti 6 ppm).
Iz dijagrama je jasno da je u oba slučaja polimer degradiran zbog kolateralnih reakcija, a krajnji materijali imali su žutu boju. Ostale značajke naveden su u tablici 1.
Primjer 12 (usporedbeni)
Primjer je bio proveden kao primjer 1 ali s 36,8 g p-toluensulfonske kiseline (S 320 ppm) kao katalizatora.
Tijekom polimerizacije cjevovodi reaktora su ponavljano zatvarani zbog oligomernih sublimata iz reakcijske smjese.
Kako pokazuje tablica 1 polimer sadrži veliku količinu di- i trietilen glikola, koji uzrokuje drastično sniženje svojstava kao što je odsutnost tališta i smanjenje temperature staklastog prijelaza ispod 50°C.
Primjeri 13-14 (usporedbeni)
Primjeri su bili provedeni kao primjer 1 ali s upotrebom slijedećih katalizatora polikondenzacije:
primjer 13: 1,84 g Sb trioksida (Sb 80 ppm), 0,69 g Ti tetraizopropilata (ti 6 ppm),
primjer 14: 0,92 g Ti tetraizopropilata (Ti 8 ppm), 7,36 g p-toluensulfonske kiseline (S 64 ppm).
Jednom ekstrudirani polimeri bili su blago žuto obojeni, a u slučaju primjera 14 sadržavao je veliku količinu dietilen glikola i trietilen glikola. U slučaju primjera 13 polimer je pokazao umjereno oslobađanje acetaldehida. Značajke su navedene u tablici 1.
Primjer 15 (usporedbeni)
Primjer je bio proveden kao primjer 1 ali s 5,52 g monohidrata p-toluensulfonske kiseline (S 48 ppm), 1,84 g antimonovog trioksida (Sb 80 ppm) .
Kako prikazuje tablica količina DEG-a je visoka.
[image]
(a) TEG 6,1%, (b) TEG 0,34%, n.d. = nije određeno.

Claims (10)

1. Sastav prikladan za katalizu polikondenzacije bi (2-hidroksietil) tereftalata ili homolognog oligomera koji se sastoji od derivata elemenata koji spadaju u skupine IIA, IIIA, IVA, VA, IIB, IIIB, IVB, VB, VIB, VII: i naznačen time, da sadrži: sulfonsku kiselinu opće formule RSO3H količinom da je sumpor u krajnjem proizvodu između 5 i 60 ppm, gdje R predstavlja organski alkilni, linearni ili razgranati radikal, ciklički zasićen ili aromatski koji sadrži do 20 ugljikovih atoma; - derivat titana količinom da je ostatak titana u krajnjem proizvodu između 1 i 6 ppm; i derivate elemenata koji pripadaju IIA, IIIA, IVA, VA, IIB, IIIB, IVB, VB, VIB, VIIB, VIII količinom da element je u krajnjem proizvodu između 0 i 94 ppm.
2. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da sadrži sulfonsku kiselinu količinom da krajnji proizvod ima između 5 i 50 ppm sumpora.
3. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da sulfonska kiselina je aromatska sulfonska kiselina.
4. Sastav prema zahtjevu 3, naznačen time, da sulfonska kiselina je p-toluensulfonska kiselina.
5. Sastav prema zahtjevu 3, naznačen time, da sulfonska kiselina je benzensulfonska kiselina.
6. Sastav prema zahtjevu 3, naznačen time, da sulfonska kiselina je naftalensulfonska kiselina.
7. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da derivat titana je karboksilat.
8. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da derivat titana je alkoholat.
9. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da element uključen u sastav je antimon.
10. Sastav prema zahtjevu 1, naznačen time, da element uključen u sastav je germanij.
HRMI94A002585A 1994-12-21 1995-12-19 Polycondensation catalyzers for the synthesis of polyethilene terephtalate HRP950606A2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI942585A IT1271309B (it) 1994-12-21 1994-12-21 Catalizzatori di policondensazione per la sintesi di polietilene tereftalato

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP950606A2 true HRP950606A2 (en) 1997-10-31

Family

ID=11370033

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRMI94A002585A HRP950606A2 (en) 1994-12-21 1995-12-19 Polycondensation catalyzers for the synthesis of polyethilene terephtalate

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5905136A (hr)
EP (1) EP0799268A1 (hr)
AR (1) AR001532A1 (hr)
HR (1) HRP950606A2 (hr)
IT (1) IT1271309B (hr)
MA (1) MA23751A1 (hr)
TR (1) TR199501623A2 (hr)
WO (1) WO1996019518A1 (hr)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0745630A3 (en) * 1995-06-01 1997-08-27 Enichem Spa Highly active catalyst system for the production of polyethylene terephthalate
BG100572A (en) * 1995-06-01 1996-12-31 Enichem S.P.A. Low speed crystallization polyesters and catalytic system for their preparation
AU2077601A (en) 1999-12-10 2001-06-18 Dow Global Technologies Inc. Catalyst systems for polycondensation reactions
KR20050012236A (ko) 2002-05-09 2005-01-31 에퀴폴리머즈 게엠베하 중축합 반응을 위한 촉매 시스템
US8637632B2 (en) * 2005-11-25 2014-01-28 Fuji Xerox Co., Ltd. Method for producing binder resin, particulate resin dispersion and method for producing same, electrostatic image development toner and method for producing same, electrostatic image developer, and image forming method
BRPI0714188A2 (pt) * 2006-07-11 2012-12-25 Wellman Inc catalisador de polimerizaÇço de fase sàlida compàsito
SI2479205T1 (sl) 2008-03-28 2015-04-30 Equipolymers Gmbh Postopek za izdelavo poliestra z uporabo katalizatorja, ki vsebuje atran

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE614859A (hr) * 1961-03-09
DE2637813A1 (de) * 1976-08-21 1978-02-23 Bayer Ag Verfahren zur herstellung hochmolekularer polyester
JPS5734124A (en) * 1980-08-11 1982-02-24 Nippon Ester Co Ltd Production of polyester
US4447595A (en) * 1982-09-07 1984-05-08 The Goodyear Tire & Rubber Company Polyterephthalates and copolymers thereof having high clarity and process for making same
DE3422733A1 (de) * 1984-06-19 1985-12-19 Teijin Ltd., Osaka Verfahren zur herstellung von aromatischen polyestern

Also Published As

Publication number Publication date
EP0799268A1 (en) 1997-10-08
ITMI942585A0 (it) 1994-12-21
AR001532A1 (es) 1997-11-26
TR199501623A2 (tr) 1997-03-21
ITMI942585A1 (it) 1996-06-21
IT1271309B (it) 1997-05-27
MA23751A1 (fr) 1996-07-01
US5905136A (en) 1999-05-18
WO1996019518A1 (en) 1996-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0696296A1 (en) Copolyester of cyclohexanedimethanol and process for producing such polyester
EP1242500A1 (en) Catalyst systems for polycondensation reactions
EP2583990B2 (en) Outstandingly heat resistant polylactide resin and a production method for the same
EP3350246B1 (en) Process for the preparation of a polyester
JPH07103231B2 (ja) 製造時ホスフアイトの添加による安定性に優れた芳香族ポリエステルの製造法
US8692013B2 (en) Preparation of antiplasticizers for thermoplastic polyesters
US5644019A (en) High activity catalytic system for the synthesis of poly(ethylene terephthalate)
HRP950606A2 (en) Polycondensation catalyzers for the synthesis of polyethilene terephtalate
EP1585779B1 (en) Catalyst complex for catalysing esterification and trans-esterification reactions and process for esterification /trans-esterification using the same
EP2395009B1 (en) Polylactide resin and preparation method thereof
EP0578464A1 (en) Process for the preparation of polyester resin
KR20120121477A (ko) 단단한 폴리(1,4:3,6-디안히드로헥시톨 에스테르) 제조방법
JP6378103B2 (ja) ラクトン重合体の製造方法
EP0508553A2 (en) Stabilized aromatic polyester compositions
EP1264852B1 (en) Process for the preparation of polyester resins
EP0505897B1 (en) Polyesters showing a high crystallization rate and process for their preparation
WO2003004547A2 (en) Procedure for the manufacture of polyalkylene terephthalates
CA1303772C (en) Stabilization of aromatic polyesters with dimercaptothiadiazole
JPS59140252A (ja) 安定化ポリエステル組成物
EP0237225B1 (en) Stabilization of aromatic polyesters with mercaptobenzothiazole
JPH08302163A (ja) 生分解性脂肪族ポリエステルカーボネートの製造方法
ITMI951728A1 (it) Catalizzatori di policondensazione per la sintesi di polietilene tereftalato
JPH08301999A (ja) 生分解性脂肪族ポリエステルカーボネートの製造方法
ITMI951141A1 (it) Sistema catalitico ad elevata attivita' per la sintesi di poli (etilenterefialato)
JP2005314592A (ja) ポリエステルの製造のための触媒と方法

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
ODBI Application refused