FI81234C - Vaermedyna, speciellt foer fordonssaeten. - Google Patents

Vaermedyna, speciellt foer fordonssaeten. Download PDF

Info

Publication number
FI81234C
FI81234C FI852099A FI852099A FI81234C FI 81234 C FI81234 C FI 81234C FI 852099 A FI852099 A FI 852099A FI 852099 A FI852099 A FI 852099A FI 81234 C FI81234 C FI 81234C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
heating
intermediate layer
heating pad
layer
trees
Prior art date
Application number
FI852099A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI81234B (fi
FI852099L (fi
FI852099A0 (fi
Inventor
Bo Svensson
Original Assignee
Autopart Sweden Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20352667&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=FI81234(C) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Autopart Sweden Ab filed Critical Autopart Sweden Ab
Publication of FI852099L publication Critical patent/FI852099L/fi
Publication of FI852099A0 publication Critical patent/FI852099A0/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI81234B publication Critical patent/FI81234B/fi
Publication of FI81234C publication Critical patent/FI81234C/fi

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/20Heating elements having extended surface area substantially in a two-dimensional plane, e.g. plate-heater
    • H05B3/34Heating elements having extended surface area substantially in a two-dimensional plane, e.g. plate-heater flexible, e.g. heating nets or webs
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B2203/00Aspects relating to Ohmic resistive heating covered by group H05B3/00
    • H05B2203/014Heaters using resistive wires or cables not provided for in H05B3/54
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B2203/00Aspects relating to Ohmic resistive heating covered by group H05B3/00
    • H05B2203/017Manufacturing methods or apparatus for heaters
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B2203/00Aspects relating to Ohmic resistive heating covered by group H05B3/00
    • H05B2203/029Heaters specially adapted for seat warmers

Landscapes

  • Surface Heating Bodies (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Description

1 81234 Lämpötyyny, etenkin ajoneuvojen istuimiin Tämä keksintö koskee lämpötyynyä, etenkin ajoneuvojen istuimiin, jossa ainakin yksi sähköisesti eristetty lanka sijaitsee silmukoina ensimmäisen peitekerroksen ja siihen liitetyn väli-kerroksen välissä, jonka välikerroksen vastakkaiseen sivuun on liitetty toinen peitekerros.
Käytettäessä tämäntyyppisiä lämpötyynyjä ajoneuvojen istuimissa on olemassa suuri vaara lämpötyynyn vaurioitumisesta, esim. terävistä esineistä, jotka tunkeutuvat tyynyyn ja mahdollisesti turmelevat kuumennuslangan. Tällaisen vaaran vähentämiseksi kuumennuslanka on usein sijoitettu tyynyyn sisältyvien useiden suojäävien peitekerrosten alle. Lisäksi tyyny on usein sijoitettu yhden tai useamman istuimen päällykseen sisältyvän kerroksen alle, mistä tuloksena on huonompi lämmönvaihto. Vaikeuksia on myös liittynyt tyynyn sijoittamiseen istuimen päällykseen nähden, mikä on olennaista, jotta varmistetaan hyvä toiminta pitkänä aikana.
Tämän keksinnön tarkoituksena on saada aikaan parempi lämpö-tyyny, joka on vastustuskykyisempi vaurioitumista vastaan kuin aikaisemmin tunnetut lämpötyynyt ja joka mahdollistaa yksinkertaisen asennuksen ja täten paremman lämmönvaihdon. Keksinnön tarkoituksena on myös saada aikaan lämpötyyny, jonka valmistus on yksinkertaista.
Tämä saadaan keksinnön mukaan aikaan sen johdosta, että kuumennus lanka on, kiinnittämättä sitä välikerrokseen tai mihinkään tämän ja ensimmäisen peitekerroksen väliseen kerrokseen, asetettu tarkoitettuun kuvioon välikerroksen päälle, että välikerros on pehmeätä materiaalia, mieluimmin vaahtomuovia, jonka paksuus on ainakin kaksi kertaa langan läpimitta, että välikerroksen joustavuus on toisaalta niin suuri, että ensimmäinen peitekerros pitää kuumennuslangan joustavasti niin syvälle painettuna väli-kerrokseen, että ensimmäinen peitekerros näyttää sileältä, ja toisaalta niin suuri, että kuumennuslanka joustaen on jonkin 2 81234 matkaa sivuun siirrettävissä lämpötyynyssä, ja että kuumennus-langassa on sinänsä tunnetulla tavalla kova eristys, joka mieluimmin on polytetrafluorieteeniä, jolloin kuumennuslankaa vahingoittamatta voidaan siirtää sivusuunnassa syrjään lämpö-tyynyyn tunkeutuvan terävän esineen, esim. neulan tieltä. Tällaisessa tyynyssä jompi kumpi tai molemmat peitekerrokset ovat kudottua materiaalia. Kuumennuslanka voi edullisesti muodostua useista johtimista.
Tämän tyyppinen lämpötyyny voidaan edullisesti sijoittaa välittömästi ajoneuvon istuimen päällyksen sisäpuolelle ja kiinnittää päällykseen läpitikkauksella vahingoittamatta kuumennuslankaa. Täten saadaan aikaan lämpötyynyn hyvä sijoitus ja samalla tehostettu lämmönvaihto.
Keksinnölle muut tunnusomaiset seikat käyvät ilmi seuraavasta selityksestä ja patenttivaatimuksista.
Keksintö esitetään seuraavassa lähemmin viittaamalla oheisissa piirustuksissa esitettyyn sovellutusmuotoon, joissa piirustuksissa kuvio 1 on perspektiivikuva, osittain leikattuna, keksinnön mukaisesta lämpötyynystä, kuvio 2 on osaleikkaus kuvion 1 lämpötyynyn läpi, kuvio 3 on suuremmassa mittakaavassa leikkaus kuumennuslangan läpi, kuvio 4 esittää kaaviollisesti kuinka keksinnön mukainen lämpö-tyyny ommellaan suoraan ajoneuvon istuimen päällykseen, ja kuvio 5 esittää kaaviollisesti keksinnön mukaista lämpötyynyä valmistuksen kuluessa.
Kuten kuviosta 1 näkyy, keksinnön mukaisessa lämpötyynyssä 1 on sähköisesti eristetty kuumennuslanka 2, joka on asetettu avoimina silmukoina ensimmäisen peitekerroksen 3 ja siihen liittyvän välikerroksen 4 väliin, joka välikerros liittyy toiseen peitekerrokseen 5 vastakkaisella puolella. Kuumennuslanka 2 on varustettu liittimillä 6 ja 7 jännitelähteeseen liittämistä varten.
Il 3 81234
Kuten kuviosta 2 tarkemmin näkyy, välikerroksella on paksuus a, joka on suurempi kuin kuumennuslangan läpimitta d. On todettu sopivaksi, että paksuus a on ainakin kaksi kertaa suurempi kuin läpimitta d. Tekemällä välikerros 4 pehmeästä materiaalista, jolla on sopiva joustavuus, on mahdollista pitää kuumennuslanka 2 painettuna välikerrokseen 4 peiteker-roksen 3 avulla niin, että peitekerros pysyy sileänä ilman kuumennuslangan aiheuttamia kohoutumia. Ensimmäinen peitekerros 3 ja välikerros 4 on yhdistetty toisiinsa lämpötyynyn koko pinnalta, lukuunottamatta kapeita vyöhykkeitä kuumennus-langan kohdalla, kuten kuviosta 2 näkyy. Kuumennuslangan 2 eri silmukat sijaitsevat täten yksinkertaisella ja tehokkaalla tavalla lämpötyynyssä. Tässä rakenteessa välikerros 4 muodostaa kuumennuslangalle 2 joustavan alustan, jolloin kuumennus-lanka voi tietyssä määrin siirtyä sivusuunnassa. Kuumennus-lanka voi täten vahingoittumatta siirtyä syrjään esimerkiksi neulan tieltä, joka pistetään lämpötyynyn läpi siltä kohdalta, jossa kuumennuslanka saattuu sijaitsemaan. Kuumennuslanka voi tietenkin siirtyä rajoitetusti syrjään muiden esineiden tieltä, jotka ylhäältä osuvat lämpötyynyyn, esimerkiksi kuljettajan taskussa olevien kovien esineiden tieltä.
Kuten kuviosta 3 näkyy, kuumennuslanka 2 muodostuu edullisesti useista erillisistä johtimista 8, joiden ympärillä on kova eriste 9, joka edullisesti on polytetrafluorieteeniä. Lanka 2 on täten hyvin ulkopuolelta suojattuna ja se on myös hyvin taipuisa.
Välikerroksen 4 materiaalina käytetään edullisesti vaahtomuovia, kuten polyeteeniä tai polyesteriä. Peitekerroksissa 3 ja 5 käytetään edullisesti kudottua materiaalia. Keksinnön mukaisen lämpötyynyn 1 edullisessa sovellutusmuodossa kudottua kangasta käytetään peitekerroksissa 3 ja 5 ja paksuudeltaan a noin 3 mm olevaa vaahtomuovia välikerroksessa 4. Kuumennus-langan 2 läpimitta d on tässä tapauksessa noin 0,6-0,8 mm.
Tässä esitettyä tyyppiä olevaa lämpötyynyä 1 voidaan edullisesti käyttää ajoneuvojen istuimiin. Kuten kuviosta 4 näkyy, se 4 81234 voidaan ommella suoraan ajoneuvon istuimen päällyksen 10 sisäsivuun yhden tai useamman sopivasti sijoitetun tikkauksen avulla ja kuumennuslangan 2 sijaitessa lähimpänä päällystä 10. Tyyny 1 voidaan ommella paikoilleen monineulakoneella, jolloin tikkaukset sijoitetaan istuimen muotoon sopivalla tavalla ja sellaisiin kohtiin, joissa halutaan koristetikkauksia. Kuumennuslangan läheisyys istuimen päällykseen antaa hyvän lämmönsiirron.
Valmistettaessa lämpötyynyä, jossa on vaahtomuovia oleva väli-kerros ja kangasta oleva peitekerros, on edullista ensin lami-noida yhteen välikerros 4 ja alempi peitekerros 5. Sopiva menetelmä tähän on lieskalaminointi, koska täten voidaan yhdistää jatkuvia rainoja välikerrosta ja peitekerrosta.
Yksikkö 12, joka käsittää välikerroksen 4 ja toisen peiteker-roksen 5 ja joka on tarkoitettu lämpötyynyyn, sijoitetaan kannattimen 14 päälle (ks. kuviota 5), joka on varustettu useilla pystynastoilla 13. Yksikkö 12 painetaan sitten kanna-tinta 14 vasten niin, että nastat 13 läpäisevät sekä toisen peitekerroksen 5 että välikerroksen 4. Käyttämällä esimerkiksi robottia kuumennuslanka 2 sijoitetaan sitten välikerroksen 4 päälle haluttua kiemurtelevaa muotoa vastaavana ja nastojen 13 määräämänä kuviona. Kun kuumennuslangan 2 sijoittaminen on päättynyt, pannaan välikerroksen 4 päälle ensin laminoin-tikalvo, liimakerros tai sen tapainen ja sen jälkeen ensimmäinen peitekerros 3. Nastat 13 läpäisevät myös ensimmäisen peite-kerroksen 3. Kun ensimmäiseen peitekerrokseen sitten kohdistetaan puristusta ja lämpöä, kuumennuslanka 2 tulee painettua alas välikerrokseen 4 niin, että saadaan kuviossa 2 esitetyn tapainen kuumennuselementti. Kuumennuselementti poistetaan sitten kannattimelta ja sen nastoista 13, kuumennuslangan 2 ollessa nyt tukevasti mutta silti ei täysin liikkumattomaksi kiinnitetty 1ämpötyynyyn.
Edellä esitetyn tyyppinen lämpötyyny on osoittautunut erityisen edulliseksi käytettäväksi ajoneuvojen istuimissa, mutta sitä voidaan tietenkin käyttää myös muissa yhteyksissä. Mahdollinen käyttötarkoitus on haalareissa ja lämpöhuovissa.
Il s 81234
Materiaalin laatua ja kuumennuslankojen lukumäärää voidaan tietenkin vaihdella keksinnön puitteissa.
Sen johdosta, että kuumennuslanka 2 pidetään painettuna väli-kerrokseen 4, vältetään langan näkyminen kohoutumina ajoneuvon istuimen päällyksessä, johon istuimeen lämpötyyny on asennettu. Tämä on tärkeätä esteettiseltä näkökannalta, etenkin jos istuimen päällyksenä on nahka.
Haluttaessa voi sekä välikerros että jompi kumpi tai molemmat peitekerrokset muodostua useista materiaalikerroksista, jotka voivat olla erilaisia.

Claims (6)

6 81234 Patentti vaatimukset
1. Lämpötyyny, etenkin ajoneuvojen istuimiin, jossa ainakin yksi sähköisesti eristetty lanka (2) sijaitsee silmukoina ensimmäisen peitekerroksen (3) ja siihen liitetyn väli-kerroksen (4) välissä, jonka välikerroksen vastakkaiseen sivuun on liitetty toinen peitekerros (5), tunnettu siitä, että kuumennus! anka (2) on, kiinnittämättä sitä välikerrokseen (4) tai mihinkään tämän ja ensimmäisen peitekerroksen väliseen kerrokseen, asetettu tarkoitettuun kuvioon välikerroksen päälle, että välikerros (4) on pehmeätä materiaalia, mieluimmin vaahtomuovia, jonka paksuus (a) on ainakin kaksi kertaa langan läpimitta (d), että välikerroksen joustavuus on toisaalta niin suuri, että ensimmäinen peitekerros (3) pitää kuumennuslangan (2) joustavasti niin syvälle painettuna väli-kerrokseen (4), että ensimmäinen peitekerros näyttää sileältä, ja toisaalta niin suuri, että kuumennuslanka joustaen on jonkin matkaa sivuun siirrettävissä 1ämpötyynyssä, ja että kuumennusl angassa on sinänsä tunnetulla tavalla kova eristys (9), joka mieluimmin on polytetrafluorieteeniä, jolloin kuumen-nuslankaa vahingoittamatta voidaan siirtää sivusuunnassa syrjään lämpötyynyyn tunkeutuvan terävän esineen, esim. neulan tieltä.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen lämpötyyny, tunnettu siitä, että ensimmäinen peitekerros (3) on kudottua materiaalia, joka edullisesti on liitetty välikerrokseen (4) lami-nointi kai voi 1 a.
3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen lämpötyyny, tunnettu siitä, että toinen peitekerros (5) on kudottua materiaalia, joka edullisesti on liekkilaminoitu vaahtomuovia olevaan välikerrokseen (4).
4. Jonkin patenttivaatimuksista 1-3 mukainen lämpötyyny, tunnettu siitä, että kuumennuslanka (2) muodostuu useista johtimista (8). li 7 81234
5. Jonkin patenttivaatimuksista 1-4 mukainen lämpötyyny, tunnettu siltä, että välikerroksen (4) paksuus (a) on noin 3 mm, ja että kuumennus!angan (2) läpimitta (d) on alle 1 mm, mieluimmin noin 0,6-0,8 mm.
6. Patenttivaatimuksen 1 mukaisen lämpötyynyn (1) käyttö, tunnettu siltä, että tyyny (1) ommellaan ajoneuvon istuimen päällyksen (10) sisäpuolelle kuumennus!angan sijaitessa lähimpänä päällystä.
FI852099A 1983-09-28 1985-05-27 Vaermedyna, speciellt foer fordonssaeten. FI81234C (fi)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8305245A SE8305245L (sv) 1983-09-28 1983-09-28 Vermedyna, speciellt for fordonsseten
SE8305245 1983-09-28
PCT/SE1984/000319 WO1985001632A1 (en) 1983-09-28 1984-09-28 Heating pad, particularly for vehicle seats
SE8400319 1984-09-28

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI852099L FI852099L (fi) 1985-05-27
FI852099A0 FI852099A0 (fi) 1985-05-27
FI81234B FI81234B (fi) 1990-05-31
FI81234C true FI81234C (fi) 1990-09-10

Family

ID=20352667

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI852099A FI81234C (fi) 1983-09-28 1985-05-27 Vaermedyna, speciellt foer fordonssaeten.

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4629868A (fi)
EP (1) EP0157850B1 (fi)
JP (1) JPS60502279A (fi)
DE (1) DE3477720D1 (fi)
DK (1) DK233185D0 (fi)
FI (1) FI81234C (fi)
NO (1) NO852108L (fi)
SE (1) SE8305245L (fi)
WO (1) WO1985001632A1 (fi)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3505652A1 (de) * 1985-02-19 1986-08-21 I.G. Bauerhin GmbH elektro-technische Fabrik, 6466 Gründau Verfahren zum elektrischen beheizen von insbesondere fahrzeugsitzen
DE4122363C1 (fi) * 1991-07-05 1992-09-24 Waerme- Und Elektrotechnik B. Ruthenberg Gmbh, 8000 Muenchen, De
GB2285729B (en) * 1993-12-24 1997-10-22 British Tech Group Int Electrically conductive resistance heater
USD365640S (en) 1994-06-13 1995-12-26 Doyle Paul L Heating pad
SE9402508L (sv) * 1994-07-18 1996-01-19 Toecksfors Verkstads Ab Elektrisk uppvärmningsanordning
US5674423A (en) * 1994-12-02 1997-10-07 Wright, Sr.; Dennis E. Heated mouse pad
US6004418A (en) * 1997-10-28 1999-12-21 Lear Corporation Method of joining a cover material to a substrate utilizing electrically conductive bonding
US5998770A (en) * 1997-12-16 1999-12-07 Sundby; Jeffrey V. Heated automotive bed liner
SE516018C2 (sv) * 2000-02-11 2001-11-12 Kongsberg Automotive Ab Anordning och värmeelement för uppvärmning av en komponent i fordonsmiljö
RU2197411C2 (ru) * 2000-08-09 2003-01-27 Галкин Вячеслав Евгеньевич Устройство системы обогрева кабин и салонов летательного аппарата
JP3991750B2 (ja) * 2002-04-08 2007-10-17 松下電器産業株式会社 面状発熱体
DE60333323D1 (de) * 2002-05-10 2010-08-26 Goodrich Corp Heizer für Flugzeugstrinkwassertank
RU2253341C1 (ru) * 2004-03-30 2005-06-10 Маслов Виктор Валентинович Электрообогреваемый предмет мебели
US20060289421A1 (en) * 2005-04-12 2006-12-28 Hyperion Innovations, Inc. Portable heated seating
EP1874112A2 (en) * 2005-04-12 2008-01-09 Hyperion Innovations, Inc. Portable heated padding for pets
US20100065686A1 (en) * 2008-04-28 2010-03-18 Tauscher Kurt M Aircraft heated floor panel
CN102912509B (zh) * 2008-05-28 2015-01-07 瑟尔瑞株式会社 带状导电垫
DE102010025534B4 (de) * 2010-06-29 2023-02-02 I.G. Bauerhin Gmbh Lenkradheizung mit dünnem Trägermaterial
DE102012020216A1 (de) * 2012-10-15 2014-04-17 KLS Motorsport GmbH & Co. KG Heizvorrichtung
US10378778B2 (en) 2015-09-09 2019-08-13 Wenda Oy Heating module and method of manufacturing thereof

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1881198A (en) * 1930-01-28 1932-10-04 William J Kirk Heated cushion
US2021458A (en) * 1933-09-11 1935-11-19 Barnett W Macy Electrical heating pad
US2715674A (en) * 1953-03-12 1955-08-16 Howard C Abbott Electrically heated mattress and sleeping pad
US2948802A (en) * 1958-05-05 1960-08-09 Robert F Shaw Electric blanket
US3213521A (en) * 1960-07-08 1965-10-26 Frederick Williams Appliances Method of making an electric blanket
US3191005A (en) * 1962-10-01 1965-06-22 John L Cox Electric circuit arrangement
GB1046338A (en) * 1964-07-14 1966-10-19 British Nylon Spinners Ltd Improvements in or relating to secured transfer tails for yarn packages, and to apparatus therefor
US3946193A (en) * 1973-11-15 1976-03-23 Giese Erik O Heated inner sole and battery case for use in boot construction
US4044221A (en) * 1974-07-19 1977-08-23 Kommanditgesellschaft Warmetechnik B. Ruthenberg Gmbh Flexible heating element for heating seats, in particular motor vehicle seats, couches, berths or the like
US4063069A (en) * 1976-03-03 1977-12-13 Menachem Peeri Electrically heatable floor carpet
DE2908576A1 (de) * 1979-03-05 1980-09-11 Kabel Metallwerke Ghh Flaechenfoermiges heizelement
GB2061079A (en) * 1979-10-19 1981-05-07 Consultant Laminations Ltd Electrical heating apparatus
DE3013778C2 (de) * 1980-04-10 1982-03-11 I.G. Bauerhin GmbH elektro-technische Fabrik, 6466 Gründau Bügelpresse zur Einbindung eines Heizleiters
DE3040888A1 (de) * 1980-10-30 1982-05-13 Becker Autoradiowerk Gmbh, 7516 Karlsbad Elektrischer heizkoerper, insbesondere zum einbau in kraftfahrzeugsessel

Also Published As

Publication number Publication date
EP0157850B1 (en) 1989-04-12
DK233185A (da) 1985-05-24
JPH0231469B2 (fi) 1990-07-13
SE8305245L (sv) 1985-03-29
JPS60502279A (ja) 1985-12-26
DE3477720D1 (en) 1989-05-18
FI81234B (fi) 1990-05-31
EP0157850A1 (en) 1985-10-16
SE8305245D0 (sv) 1983-09-28
FI852099L (fi) 1985-05-27
NO852108L (no) 1985-05-28
DK233185D0 (da) 1985-05-24
US4629868A (en) 1986-12-16
FI852099A0 (fi) 1985-05-27
WO1985001632A1 (en) 1985-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI81234C (fi) Vaermedyna, speciellt foer fordonssaeten.
KR100304599B1 (ko) 차량시트용가열요소및이를제조하는방법
US6501055B2 (en) Electric heating/warming fabric articles
US7560670B2 (en) Heating element with a plurality of heating sections
US6723967B2 (en) Heating/warming textile articles with phase change components
US3630572A (en) Seat assembly
US20010022298A1 (en) Electric heating/warming fibrous articles
US4869550A (en) Flat heater for incorporation in seats of vehicles
EP0771517B1 (en) Electric cushion heater
US6443187B1 (en) Aligning woven loop elements to form mounting sleeves
CA1219435A (en) Method of movably interlacing a heating conductor in a predeterminable position between textile layers
WO1984004221A1 (en) Heating pad preferably for car seats
KR19990022687A (ko) 치수 안정성 및 보전성을 가진 카페트 및 적층 배킹
JP5426759B2 (ja) 面ファスナー要素
US4697064A (en) Method and apparatus for heating seats electrically
US3576040A (en) Spring cushion structures
US3548147A (en) Laminates and electrically heated blankets incorporating such laminates
NO140786B (no) Varmeisolerende innleggsstoff for tekstiler i baneform
JPS6126809Y2 (fi)
JPS6212585Y2 (fi)
JPH0453506A (ja) 敷物裏材
JPH0775951B2 (ja) 帯電防止マット
JPH1041053A (ja) 面状発熱体及びその製造方法
JPS63183328A (ja) 床暖房器
JP2000253950A (ja) 座席用ヒータユニットおよびその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: AUTOPART SWEDEN AB