FI64397B - Torkanordning foer skinn - Google Patents
Torkanordning foer skinn Download PDFInfo
- Publication number
- FI64397B FI64397B FI822495A FI822495A FI64397B FI 64397 B FI64397 B FI 64397B FI 822495 A FI822495 A FI 822495A FI 822495 A FI822495 A FI 822495A FI 64397 B FI64397 B FI 64397B
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- frame
- drying
- rows
- frames
- drying device
- Prior art date
Links
- 238000001035 drying Methods 0.000 claims description 35
- 239000010985 leather Substances 0.000 claims description 8
- 229910000679 solder Inorganic materials 0.000 claims 1
- 206010013786 Dry skin Diseases 0.000 description 2
- 230000037336 dry skin Effects 0.000 description 2
- 238000007689 inspection Methods 0.000 description 2
- 241000772415 Neovison vison Species 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 230000007423 decrease Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Drying Of Solid Materials (AREA)
- Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
Description
64397
Torkanordning för skinn Föreliggande uppfinning avser en torkanordning för skinn, omfattande ett flertal, i rader anordnade uppspän-5 ningsorgan för skinn, vilka organs Övre ände ansluter sig till ett munstycke för torkluft, som stär i förbindelse med en fläkt.
Vid torkning av skinn av t.ex. rev, mink och sjubb späns skinnen upp pä längsträckta uppspänningsorgan, vilkas 10 yta är försedd med spär och fördjupningar, vilka leder torkluften längs skinnets inre yta. Dessa uppspänningsorgan placeras i lodrät läge i flera parallella rader i en lädtork, som utgörs av en stor behällare med dubbelt tak. Det undre taket är försett med öppningar eller mun-15 stycken, genom vilka torkluften, som strömmar i takmellan-rummet, kan strömma ner tili uppspänningsorganen. Lädtor-karna är normalt dimensionerade för 100-150 skinn.
Pä grund av att skinnen inte är identiska torkar en del skinn snabbare än andra och lädtorken kommer där-20 för mot slutet av torkningen att innehälla saväl helt torra skinn som ännu fuktiga skinn, vilket ur kvalitets-synpunkt är ofördelaktigt. Denna olägenhet kan i viss män avhjälpas genom att man under torkningens gang granskar skinnens torkningsgrad, men eftersom man inte kan gä in 25 mellan de tätt belägna uppspänningsorganen, mäste en sädan granskning begränsas tili att gälla endast de vid torkens yttre kant belägna skinnen.
En annan ofta förekommande olägenhet vid lädtorkar är, att deras kapacitet används endast delvis. Det är van-30 ligt, att man i en tork för tili exempel 120 skinn torkar kanske endast 50 skinn, vilket leder tili, att torkluften obehindrat strömmar ut genom 70 öppningar i taket och att luftens strömningshastighet i uppspänningsorganen minskar pä grund av det motstand de utövar pä luftströmningen.
35 Torkningstiden blir härvid självfallet längre än vanligt. Det är även att märkä, att lädtorken upptar hela tiden 2 64397 samma utrymme oberoende av hur stor del av dess kapacitet som används.
Föreliggande uppfinning har till ändamäl att astad-koirnna en torkanordning för skinn, vid vilken alia skinnens 5 torkningsgrad kan kontrolleras när som hels under torknin-gen och vid vilken ingen torkluft gär förlorad i de fall dä torkens kapacitet utnyttjas endast delvis. Torkanord-ningen enligt uppfinningen kännetecknas därav, att rader-na av uppspänningsorgan är monterade i i radernas plan 10 förskjutbara ramar, att de i varje rams övre del belägna munstyckena för torkluft är anslutna till ett gemensamt grenrör, vars öppna ände är löstagbart kopplad till ett i förhällande tili ramarnas grenrör väsentligen tvär-gäende fördelningsrör för torkluft. Genom att raderna av 15 uppspänningsorgan är monterade i förskjutbara ramar, vilkas grenrör är löstagbart anslutna tili ett tvärgäende fördelningsrör för torkluft, kan man när sä önskas koppia läss en raiti frän f ördelningsröret, dra den ut utanför de, andra ramarna, granska skinnens torkningsgrad, ersätta 20 redan torkade skinn med nya öch skjuta in rarnen igen pä sin plats. Ramarna bildar sälunda bredvid varandra belägna kassetter, vilka var och en vid behov kan dragas ut för granskning av skinnen. Eftersom antalet anslutnings-ventiler i fördelningsröret inte är särskilt stort, kan 25 dessa utan större kostnader göras sadana, att de släpper igenom luft endast dä ett grenrör är kopplat tili dem.
Ifall torkanordningen används med reducerad kapacitet kan man härvid genom att avlägsna de överflödiga ramarna förhindra, att torkluft strömmar förbi uppspänningsorganen. 30 En pä detta sätt reducerad torkanordning kräver även ett mindre utrymme än en torkanordning, till vilken alla ramarna är anslutna.
Granskningen av skinnen sker enklast om endast en rad av uppspänningsorgan är monterad i en ram. Ur kost-35 nadssynpunkt kan det dock vara fördelaktigt, att montera t.ex. 2-4 rader av uppspänningsorgan i varje ram.
3 64397 För att rantama snabbt och enkelt skall kunna kopp-las tili och frän fördelningsröret, är det fördelaktigt att fördelningsröret uppvisar i längdriktningen bredvid varandra belägna snabbkopplingsventiler, frän vilka gren-5 rören kan urkopplas genom vridning av ramen i ett lodrätt pian.
Med tanke pä ramarnas förflyttning längs under-laget är det fördelaktigt, att ramarna anligger mot un-derlaget medelst ett hjul, som är beläget i den närä för-10 delningsröret belägna änden av ramen och en stödfot, som är belägen i den motsatta, yttre, änden av ramen. Denna konstruktion underlättar därtill vridningen av ramen da den kopplas loss frän fördelningsröret.
En fördelaktig utföringsform av torkanordningen 15 enligt uppfinningen beskrivs noggrannare i det följande med hänvisning tili bifogade ritning, i vilken figur 1 visar torkanordningen enligt uppfinningen i sidovy, och figur 2 visar en del av torkanordningen i ändvy.
20 Den pä ritningen visade torkanordningen bestär av en pä en vägg fastsatt fläkt 1, som via en slang 2 ut-mynnar i ett fördelningsrör 3, som sträcker sig vägrätt längs med väggen. Fördelningsröret har en sluttande undre yta, i vilken pä jämna avständ frän varandra belägna ven-25 tiler 4 är anordnade. Tili ventilerna kan lästagbart an-slutas grenrör 5 vilka utgör den vägräta Övre delen av fyrkantiga ramar 6, som därtill bestär av stälprofiler eller rör 7, 8 och 9. Ramen stär pä golvet dels med hjälp av ett hjul 10, som är belägen vid den lodräta delen 8, 30 och dels med hjälp av en stödfot 11, som är belägen under ramdelen 7.
Det avsnitt av grenröret 5, som ligger mellan ram-delarna 7, 8, är försett med ett antal nedät riktade mun-stycken 12. Uppspänningsorgan 13 för skinn kan placeras 35 i ramen bredvid varandra sä, att de ligger i ramens pian. Härvid stöder sig uppspänningsorganens 13 nedre ände pä 4 64397 ramdelen 9, medan munstyckena 12 skjuter in i uppspän-ningsorganens övre ände. För att ramen skall passa för uppspänningsorgan med olika längd, är ramdelen 9 juster-bar i höjdled. Ramdelens 7 övre ände kan förses med en 5 hällare 14 för textkort.
Vid torkning av skinn träs skinnen pä uppspänningsorgan 13, vilka placeras i ramar pä det i figur 1 angivna sättet. Den frän ramen snett uppät utskjutande delen 15 av grenröret placeras framför en ventil 4 och rörets 10 ände trycks in i ventilen, varvid ventilen öppnas och torkluft börjar strömma in i grenröret 5 och vidare via munstyckena 12 tili uppspänningsorganen 13. Ifall skinnen inte räcker tili alla ramar 6, lämnas de äterstäende ramarna okopplade och motsvarande ventiler 4 förblir 15 stängda. Da man önskar kontrollera torkningensframskri- dande griper man tag i ramdelen 6 och lyfter stödfoten 11 frän golvet, varvid grenrörets förlängning 15 lossnar frän ventilen och ramen 6 kan dras ut frän sitt mellan-rum melian de bredvidliggande ramarna för kontroll av 20 skinnens torkningsgrad. Torra skinn ersätts med nya medan ännu fuktiga skinn fär stanna kvar pä uppspänningsorganet för ytterligare torkning. Ramen skiuts därefter tillbaka tili det i figur 1 visade läget, varefter man fortsätter med följande ram.
25 I figurerna uppvisar varje ram endast en rad av munstycken 12. Ur ekonomisk synpunkt kan det emellertid vara fördelaktigt att förse ramen med t.ex. tvä parallella rader av munstycken, eftersom inspektionen av skinnen inte härigenom försväras i större män.
Claims (5)
1. Torkanordning för skinn, omfattande ett flertal, i rader anordnade uppspänningsorgan (13) för skinn, vilka 5 organs Övre ände ansluter sig till ett munstycke (12) för torkluft, som star i förbindelse med en fläkt (1), k ä n -netecknad därav, att raderna av uppspänningsorgan (13) är monterade i i radernas plan förskjutbara ramar (6), att de i varje rams övre del belägna munstyckena (12) för 10 torkluft är anslutna till ett gemensamt grenrör (5), vars öppna ände (15) är löstagbart kopplad till ett i förhällande tili ramarnas grenrör väsentligen tvärgäende fördelningsrör (3) för torkluft.
2. Torkanordning enligt patentkravet 1, k ä n -15 netecknad därav, att 1-4 rader av uppspänningsorgan (13) är monterade i en ram (6).
3. Torkanordning enligt patentkravet 1 eller 2, kännetecknad därav, att fördelningsröret (3) för torkluft uppvisar i längdriktningen bredvid varandra 20 belägna snabbkopplingsventiler (4), frän vilka grenrören (5) kan urkopplas genom vridning av ramen (6) i ett lod-rätt pian.
4. Torkanordning enligt nägot av patentkraven 1-3, kännetecknad därav, att ramarna (6) anligger 25 mot underlaget medelst ett hjul (10), som är beläget i den närä fördelningsröret (3) belägna änden av ramen, och en stödfot (11), som är belägen i den motsatta, yttre änden av ramen.
5. Torkanordning enligt nägot av patentkraven 1-4, 30 kännetecknad därav, att grenrören (5) skjuter ut frän den närmast fördelningsröret (3) belägna änden av ramen (6).
Priority Applications (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI822495A FI64397C (fi) | 1982-07-13 | 1982-07-13 | Torkanordning foer skinn |
| NO824364A NO824364L (no) | 1982-07-13 | 1982-12-27 | Toerkeanordning for skinn |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI822495A FI64397C (fi) | 1982-07-13 | 1982-07-13 | Torkanordning foer skinn |
| FI822495 | 1982-07-13 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI822495A0 FI822495A0 (fi) | 1982-07-13 |
| FI64397B true FI64397B (fi) | 1983-07-29 |
| FI64397C FI64397C (fi) | 1983-11-10 |
Family
ID=8515815
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI822495A FI64397C (fi) | 1982-07-13 | 1982-07-13 | Torkanordning foer skinn |
Country Status (2)
| Country | Link |
|---|---|
| FI (1) | FI64397C (sv) |
| NO (1) | NO824364L (sv) |
-
1982
- 1982-07-13 FI FI822495A patent/FI64397C/sv not_active IP Right Cessation
- 1982-12-27 NO NO824364A patent/NO824364L/no unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI64397C (fi) | 1983-11-10 |
| NO824364L (no) | 1984-01-16 |
| FI822495A0 (fi) | 1982-07-13 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SE451344B (sv) | Lufttorkanordning | |
| PL121058B1 (en) | Drier for drying a grain in concurrent/countercurrent flow | |
| US2732630A (en) | Markowich | |
| DE2744449C2 (de) | Vorrichtung zur Steuerung der Strömung von körnigem Gut durch einen Trocknungsturm | |
| FI64397B (fi) | Torkanordning foer skinn | |
| GB2132324A (en) | Apparatus for treatment of a web of material by gaseous medium | |
| SE1151199A1 (sv) | Torklåda som har blåslådor för torkning av en bana av cellulosamassa | |
| DE2320480C3 (de) | Textilwärmebehandlungsvorrichtung, insbesondere Spannrahmen | |
| US1816236A (en) | Apparatus for cooling and conditioning grain | |
| EP0197171B1 (de) | Niedertemperaturtrockner für abgepresstes faseriges Gut | |
| DK151275B (da) | Apparat til paafoering af vaesker, navnlig farvevaesker, paa en fremfoert materialebane. | |
| SE418574B (sv) | For anvendning i samband med rengoring av brandslangar eller andra liknande slangar avsedd torkanleggning | |
| US3795578A (en) | Composite steam chamber for use on a traveling pulp mat | |
| US663418A (en) | Grain-drier. | |
| AT523858A1 (de) | Vorrichtung zum Trocknen von Schüttgut | |
| NL1042123B1 (en) | Apparatus and method for drying a temperature-sensitive substance | |
| US649573A (en) | Structure for cooling feed-water, &c. | |
| DE2629853A1 (de) | Durchlauf-reinigungs- und sterilisiermaschine fuer flaschen | |
| SE203248C1 (sv) | ||
| US20060249890A1 (en) | Apparatus for cooling wire on a roller conveyor | |
| DE113673C (sv) | ||
| US1726834A (en) | Film drier | |
| SE505795C2 (sv) | Anordning för torkning av kottar | |
| SE453645B (sv) | Forfarande och anordning vid sortering av virke | |
| DE47120C (de) | Obstdarre |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| MM | Patent lapsed |
Owner name: MANDERBACKA, HAKAN |