FI58207B - Upphaengningsanordning foer ritbordsarmaturer - Google Patents
Upphaengningsanordning foer ritbordsarmaturer Download PDFInfo
- Publication number
- FI58207B FI58207B FI3177/73A FI317773A FI58207B FI 58207 B FI58207 B FI 58207B FI 3177/73 A FI3177/73 A FI 3177/73A FI 317773 A FI317773 A FI 317773A FI 58207 B FI58207 B FI 58207B
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- lamp
- support
- luminaire
- support device
- drawing board
- Prior art date
Links
- 238000013459 approach Methods 0.000 claims description 4
- 230000005484 gravity Effects 0.000 claims description 2
- 230000007935 neutral effect Effects 0.000 claims description 2
- 230000000717 retained effect Effects 0.000 claims 1
- 230000007704 transition Effects 0.000 claims 1
- 230000000694 effects Effects 0.000 description 2
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 description 1
- 238000004140 cleaning Methods 0.000 description 1
- 238000010586 diagram Methods 0.000 description 1
- 238000007493 shaping process Methods 0.000 description 1
- 239000010959 steel Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A47—FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
- A47B—TABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
- A47B27/00—Drawing desks or tables; Carriers for drawing-boards
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F21—LIGHTING
- F21V—FUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS OF LIGHTING DEVICES OR SYSTEMS THEREOF; STRUCTURAL COMBINATIONS OF LIGHTING DEVICES WITH OTHER ARTICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- F21V21/00—Supporting, suspending, or attaching arrangements for lighting devices; Hand grips
- F21V21/14—Adjustable mountings
- F21V21/26—Pivoted arms
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F21—LIGHTING
- F21V—FUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS OF LIGHTING DEVICES OR SYSTEMS THEREOF; STRUCTURAL COMBINATIONS OF LIGHTING DEVICES WITH OTHER ARTICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- F21V33/00—Structural combinations of lighting devices with other articles, not otherwise provided for
- F21V33/0004—Personal or domestic articles
- F21V33/0012—Furniture
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
- Vibration Prevention Devices (AREA)
- Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
Description
Γβΐ fmKUULUTUSJULKA,SU ς q 0 π « jöjb LBJ <11> UTLÄGGNINGSSICIUFT 0 8207 (^) Patent raeddclat (S1) KyJk-Wa.1 F 21 V 21/26 SUOMI—FINLAND (21) i^««ih^«i«M-P«t«««eknin* 3177/73 (22) Htkunltptlvi — An*eknlnf*d*g -^2 10 73 (23) Alkupttvt—GIMfh«tidt| 12 1Q γ3 (41) Tvlhit JulkiMktl —Blhrlt ofr«nt)l| . ^ ^
Pttantti. ja rekisterihallitus (44) NlhUvUulpwon „ kuuUjttllcehun p™..
Patent· och registerstyrelsen Antttkan uti«*d och utUkrifun pubiic«nd 29 08 80 (32)(33)(31) Pyydetty ttuolkeu* — Begird prior Itet ^ ^
Ruotsi-Sverige(SE) 13301/72 Toteennäytetty-Styrkt (71) Bror Olle Herbert Selander, Köpenhamnsvägen a, S-217 Malmö,
Ruotsi-Sverige(SE) (72) Arne Gustaf Edvard Almqvist, Malmö, Ruotsi-Sverige(SE) (7^) Ruska & Co (5^+) Kannatuslaite piirustuspöydän valaisimia varten - Upphängningsanordning för ritbordsarmaturer Tämän keksinnön kohteena on kannatuslaite piirustuspöydän valaisimia, sopivimmin pitkänomaisia loisteputkivalaisimia varten, jotka on tarkoitettu kaltevien piirustuslautojen työpintojen valaisemiseen ja jotka on kiinnitetty piirustuspöytään ainakin yhden pitimen avulla.
Aikaisemmin tunnetut piirustuspöytien valaisimien kannatuslaitteet on tavallisesti asennettu piirustuslaudan yläreunaan tai piirustuspöydän juoksuvaunulaitteeseen. Näin sijoitetuissa kannatuslaitteissa voi valaisin antaa tyydyttävän valaistustehon työpinnalle, mutta ainoastaan hyvin rajoitetulla alueella, mikä merkitsee sitä, että valaisinta täytyy siirtää alituiseen työn aikana. Jos yleisvalaistus on heikko, muodostuu lisäksi aivan liian suuri valaistusero katsontakohteen ja ympäristön välillä. Tämän lisäksi käytännössä ei ole mahdollista tehdä valaisimen kannatuslaitetta siten, että valaisin on helposti asennettava ja samalla siirrettävissä piirustuslaudan yli sen koko pinnan ja varsinkin alapuoliskon valaisemiseksi. Juoksuvaunuun asennettu kannatuslaite ja valaisin merkitsee taas sitä, että juoksuvaunu tulee painavaksi ja vaikeaksi käsiteltäväksi, ja lisäksi kalusteen liitäntä-johto on usein tiellä työn aikana.
Tunnetuissa kannatuslaitteissa on tavallisesti kaksi tai useampia ni-veltyvästi toisiinsa liitettyä vartta, jotka kannattavat valaisinta ja 2 58207 jotka on niveltyvästi kiinnitetty piirustuslaitteen jalustaan. Tällaisessa järjestelyssä täytyy nivelet muodostaa ja/tai sijoittaa siten, että valaisin pysyy asetetussa asennossaan. Tämän nivelten muotoilun ja/tai sijoituksen seurauksena nivelten kitkavastus tulee kuitenkin tavallisesti niin suureksi, että valaisinta on vaikea käsitellä ja usein käy niin, että nivelet taittuvat väärään suuntaan käsittelyn aikana. Käytännössä on piirtäjän haluttomuus käyttää olemassa olevia valaisimia ollut suuri siksi, että tähän on liittynyt joko suuri voimanponnistus valaisinta siirrettäessä tai valaisin on ollut helposti siirrettävä, mutta sitä on ollut mahdoton saada pysymään asetetussa asennossa.
Tämän keksinnön tarkoituksena on poistaa nämä epäkohdat ja saada aikaan kannatuslaite, joka tekee mahdolliseksi valaisimen siirtämisen yksinkertaisella otteella pitkin piirustuslautaa ja sen hyväksikäyttämisen piirustuslaudan koko pinnan, erityisesti myös sen alaosien valaisemiseksi. Tässä tarkoituksessa keksinnölle on pääasiassa tunnusomaista se, että pitimeen kuuluu pitkänomainen valaisimenkannatinelin, joka on sovitettu ja muotoiltu ulottumaan olennaisesti vaakasuoraan ja yhdensuuntaisesti piirustuslaudan kanssa sen koko työpintaa pitkin ja joka on sovitettu pidettäväksi työpinnan edessä ainakin yhden jäykän varren avulla, joka on suunnattu piirustuslaudan sivureunan ohi, ja jossa on valaisimenkannatinelimen kanssa olennaisesti yhdensuuntainen osa, joka on laakeroitu siten piirustuslaudan takapuolelle kiinnitettyyn laakeriin, että sitä voidaan kääntää ajatellun kääntöakselin ympäri, joka sijaitsee vaakasuorassa välin päässä piirustuslaudan takasivusta siten, että valaisimenkannatinelin siirrettäessä piirtää liikerataa ylöspäin tai alaspäin työpintaa pitkin mainitun kääntöakselin ympäri, ja että varteen vaikuttaa tasapainotuslaite, joka on sovitettu ja muotoiltu tasapainottamaan pidintä siirrettäessä mainittuihin suuntiin ja pitämään yllä sen asetettuja asentoja työpinnan suhteen.
Keksintöä selitetään seuraavassa viitaten oheisiin piirustuksiin, j oissa kuva 1 esittää perspektiivisesti piirustuspöytää, johon on asennettu keksinnön mukainen laite, kuvat 2 ja 3 esittävät sivulta nähtynä mainitun laitteen kahta vaihtoehtoista sovellutusmuotoa ja kuva 4 esittää toisen tällaisen laitteen liikekaaviota.
Kuvassa 1 on havainnollistettu pistekatkoviivoilla piirustuspöytäme- 3 58207 kanismi 1, johon on kiinnitetty piirustuslauta 2, joka on varustettu tunnettuun tapaan tehdyllä suunnikastyyppisellä piirustuslaitteella 3. Keksinnön mukaan piirustuslauta 2 on varustettu pitkänomaisella loisteputkivalaisimella *4, joka on sovitettu aseteltavaksi eri asemiin piirustuslaudan 2 työpintaan nähden tämän eri osien tarpeellista valaisemista varten. Tätä tarkoitusta varten valaisin *4 on laakeroitu yleisellä viitenumerolla 5 merkittyyn valaisintelineeseen, joka on laakeroitu piirustuslautaan suhteellisen rajoitetulla korkeudella kääntyväksi tai laakeroitu kääntyväksi ja lisäksi siirrettäväksi hyvin korkeissa piirustuslaudoissa sekä tasapainoitettu tasapainotuslaittei-den avulla. Kuvassa 1 esimerkiksi valitun sovellutusmuodon mukaan loisteputkivalaisin *4 on laakeroitu valaisintelineeseen 5 kuuluvaan varteen 6 kahden välin päässä toisistaan olevan laakeriholkin 7 välityksellä ja sen painopiste on valittu edullisesti siten, että se ottaa pääasiallisesti saman kulma-asennon työpintaan nähden riippumatta va-laisintelineen 5 asetuksesta. Valaisintelineen 5 vakavan muotoilun saavuttamiseksi sen muodostaa suljettu suorakulmainen kehys 8, johon mainittu varsi 6 kuuluu toisena pitkänä sivuna. Kehyksen 8 lyhyet sivut 9 on suunnattu piirustuslaudan 2 sivureunojen ohi ja sen toinen pitkä sivu 10 kulkee piirustuslaudan takapintaa pitkin ja on kiinnitetty tähän jälempänä selitetyllä tavalla. Edullisesti kehys 8 on tehty teräsputkesta, jonka sisään on sijoitettu sähköjohto 11 valaisimen 4 liittämiseksi seinäkoskettimeen (ei esitetty). Kuitenkin valaisintelineen 5 voi vaihtoehtoisesti muodostaa erillinen varsi (ei esitetty), joka on asennettu kiinteästi tai käännettävästi ainakin yhteen pitimeen, joka on suunnattu piirustuslaudan 2 sivureunan ohi ja taivutettu piirustuslaudan 2 taakse sekä kiinnitetty siihen.
Valaisintelineen 5 kiinnittämiseksi piirustuslautaan 2 tähän on kiinnitetty välin päähän toisistaan kaksi jalustaa 12, 13 sopivasti kiin-teine laakeriholkkeineen 1*1, joihin kehyksen 8 pitkä sivu 10 on kier-tyvästi laakeroitu. Tarkoituksella tasapainottaa valaisinteline 5 siten, että se tulee pysymään asetetussa asennossa, pitkässä sivussa 10 on kaksi kiinteätä, säteittäisesti ulospäin suunnattua laippaa 15· Kumpikin tällainen laippa 15 on tarkoitettu muodostamaan kiinnikkeen yleisillä viitenumeroilla 16, 17 merkityn tasapainolaitteen toista päätä varten, toisen pään ollessa kiinnitetty jalustaan 12, 13. Kuvassa 1 on havainnollistettu kaksi erilaista tasapainotuslaitetta, mutta sopivimmin samassa piirustuslaudassa käytetään saman tyyppisiä tasapai-notuslaitteita. Kuvassa vasemmanpuoleinen tasapainotuslaite 16 on va- 11 58207 rustettu sylinterillä 18, joka on kiinnitetty niveltyvästi laippaan 15. Sylinteriin 18 työntyy mäntä 19 ja tämä laite toimii sinänsä tunnettua tyyppiä olevana kitkajarruna. Mäntä 19 kulkee laakeriholkissa 20 olevan reiän läpi. Tämä laakeriholkki on laakeroitu niveltyvästi jalustaan 12 ja männän säädön mahdollistamiseksi laakeriholkissa mäntä pidätetään asemassaan ruuvin 21 avulla. Tasapainotuslaite 16 antaa tarpeellisen tasapainotusvaikutuksen sekä kevyille että painaville valaisimille, mutta sitä voidaan yksinkertaistaa huomattavasti. Eräs tällainen yksinkertaistettu tasapainotuslaite 17 on esitetty oikealla kuvassa 1 ja sen muodostaa kieräjousi 22, joka on kiinnitetty laipassa 15 olevaan reikään ja jalustasta 13 ylöspäin ulkonevaan osaan.
Kuten on esitetty pistekatkoviivoilla kuvassa 1, valaisintelinettä 5 voidaan kääntää melkein l80°. Kun valaisin on laakeroitu varteen 6 mainitulla tavalla, se pysyy oikeassa kulma-asennossa työpintaan nähden koko kääntämisen ajan. Tämän johdosta asettelu voi tapahtua nopeasti ja yhden käden otteella. Lisäksi tarvittaessa on mahdollista siirtää valaisinta 4 vartta 6 pitkin ja esimerkiksi hyvin pitkissä piirustuslaudoissa voi olla edullista laakeroida kaksi tai useampia valaisimia siirrettävästi mainittuun varteen.
Työpinnan puhdistamiseksi on edullista ja juoksuvaunupiirustuslaittei-ta asennettaessa on välttämätöntä voida kääntää pois koko valaisin 4. Tämä on tehty mahdolliseksi edellä esitetyssä sovellutusmuodossa sen ansiosta, että valaisinteline 5 on sovitettu piirustuslaudan 2 takasivulle ja että kehyksen lyhyet sivut 9 on mitoitettu siten, että valaisin 4 voidaan kääntää ylöspäin piirustuslaudan 2 yläreunan yli. Jotta tällaisessa poiskääntämisessä estettäisiin valaisimen meneminen pii-rustuslaitetta 3 vasten, on järjestetty vaste-elin (ei esitetty) valaisimeen 4, varteen 6 tai piirustuslaitteeseen 3-
Edellä esimerkiksi valittu sovellutusmuoto on tarkoitettu käytettäväksi lähinnä normaalikokoisissa piirustuslaudoissa, mutta kuitenkin suuria piirustuslautoja varten tarvitaan jonkin verran toisella tavalla tehty valaisintelineen 5 laakeroimislaite. Eräs tällainen laite on havainnollistettu kaaviollisesti kuvassa 2 ja siihen kuuluu kaksi yleisellä viitenumerolla 23 merkittyä nivelsysteemiä. Kummankin nivelsys-teemin 23 muodostaa neljä tukea tai tankoa 24, 25» 26, 27, jotka on sovitettu suunnikkaan muotoiseksi kehykseksi ja kiinnitetty niveltyvästi toisiinsa. Tällöin tanko 24 on kiinnitetty kiinteästi piirustuslaudan 2 takapintaan. Tämän tangon kanssa yhdensuuntaisessa tan- 5 58207 gossa 25 on ylöspäin suuntautuva jatke 2δ, joka on varustettu reiällä, laakeriholkilla tai sentapaisella. Reikään tai laakeriholkkiin on laakeroitu kiertyvästi kehyksen 8 pitkä sivu 10 ja laakerointi on tehty siten, että sivu 10 pysyy asetetussa kulma-asennossa. Suunnikkaan muotoiseen kehykseen vaikuttaa sopivasti tasapainotuslaite (ei esitetty) sen pitämiseksi asetetussa asennossa. Eräs tällainen tasapainotuslaite on sopivasti asennettu tankojen 24 ja 25 väliin ja sen voi muodostaa kuvassa 1 esitettyä tyyppiä oleva kitkajarru tai kieräjousi. Kun se on sijoitettu mainitulla tavalla, se tulee vaikuttamaan vastakkaisiin suuntiin neutraaliasennon molemmin puolin. Selitetyllä tavalla tehty laakerointilaite aikaansaa sen, että toisaalta valaisinteli-nettä 5 voidaan kääntää ja toisaalta siirtää työpintaan nähden. Valai-sintelineen pääteasennot on esitetty pistekatkoviivoilla kuvassa 2.
Tämä merkitsee sitä, että myöskin hyvin korkeiden piirustuslautojen alaosia voidaan valaista tarvittavalla tavalla. Kuvassa 3 on esitetty kaaviollisesti vaihtoehtoinen sovellutusmuoto, joka erityisesti on tarkoitettu käytettäväksi korkeudeltaan poikkeuksellisen suurissa piirustuslaudoissa. Tässä sovellutusmuodossa tasapainotuslaitteen 34 muodostaa kaksi johdetta 29, jotka on suunnattu yhdensuuntaisesti piirustuslaudan 2 kanssa ja kiinnitetty siihen päistään pitimien 30, 31 välityksellä. Kumpaankin johteeseen 29 on laakeroitu liukuvasti holkki 32, jossa on taaksepäin ulkoneva laippa 33· Tässä on reikä tai erityinen laakerointilaite (ei esitetty) valaisintelineen 5 pitkän sivun 10 kiertämiseksi ja asetetussa asennossa pitämiseksi. Hoikkien 32 väliin on sijoitettu tuki tai tanko (ei esitetty), joka on mitoitettu pitämään holkit 32 samalla korkeudella ja toisin sanoen sallimaan niiden yhdensuuntaissiirtymisen. Valaisintelineen 5 tasapainottamiseksi asetettuun asentoon holkkeihin 32 tai tankoon vaikutetaan painojen, jousien tai sinänsä tunnettua tyyppiä olevan tasapainotuslaitteen välityksellä. Tämä sovellutusmuoto sallii sen, että valaisintelinettä 5 voidaan siirtää ja kääntää koko piirustuslaudan korkeudella, minkä ansiosta valaisin voidaan saattaa valaisemaan työpinnan kaikkia osia. Tämän havainnollistamiseksi selvästi valaisintelineen pääteasema on esitetty pistekatkoviivoilla kuvassa 4, jolloin telineen asema A tarkoittaa sen ala-asentoa, B ylempää pääteasentoa ja C asentoa, jossa teline on käännetty pois työpinnan puhdistusta tai juoksuvaunupiirus-tuslaitteen asentamista varten.
Esitettyjä vaihtoehtoja voidaan luonnollisesti käyttää sekä pienissä että suurissa piirustuslaudoissa, kun valaisintelineen ja muiden osien 6 58207 mitoitus on sopiva ja kiinnityskorkeus piirustuslaudan 2 takapinnalla on valittu sopivasti. Lisäksi esimerkiksi valittuja sovellutusmuoto-ja voidaan käyttää myös vaakasuorissa piirustuslaudoissa.
Valaisintelinettä 5 käännettäessä voi sattua, että kaluste ei enää suuntaudu oikeaan kulmaan työpintaa kohti. Tämä voi tapahtua, kun va-laisinteline 5 lähenee kääntämisensä ylempää pääteasentoa B. Tästä syystä valaisimeen 4 on kiinnitetty naru, köysi, tanko tai sentapainen (ei esitetty), joka on yhdistetty piirustuspöydän jalustaan (ei esitetty) tai piirustuslaudan 2 alaosaan. Tämän narun pituus on sovitettu siten, että se tavallisesti riippuu toimettomana, mutta oikenee ja kiertää valaisinta ^ sitä mukaa kuin tämä lähenee mainittua pääte-asentoa B. Vaihtoehtoisesti naru voi olla kiinnitetty piirustuslaudan 2 yläosaan, mikä merkitsee sitä, että kaluste 4 kääntyy, kun se lähenee alempaa pääteasentoaan A.
Keksintö ei ole sidottu esimerkiksi valittuihin sovellutusmuotoihin, vaan voi vaihdella jälempänä olevien patenttivaatimusten puitteissa. Niinpä esimerkiksi kitkajarrun 16 osat 18, 19 voivat olla yhdistetty kiinteästi toisiinsa ja tarvittava kitkavaikutus voidaan aikaansaada kiristämällä ruuvi 21 enemmän tai vähemmän lujasti osaa 19 vastaan.
t
Claims (17)
1. Kannatus laite piirustuspöydän valaisimia, sopivimmin pitkänomaisia loisteputkivalaisimia varten, jotka on tarkoitettu kaltevien piirustuslautojen työpintojen valaisemiseen ja jotka on kiinnitetty piirus-tuspöytään ainakin yhden pitimen avulla, tunnettu siitä, että pitimeen kuuluu pitkänomainen valaisimenkannatinelin (6), joka on sovitettu ja muotoiltu ulottumaan olennaisesti vaakasuoraan ja yhdensuuntaisesti piirustuslaudan (2) kanssa sen koko työpintaa pitkin ja joka on sovitettu pidettäväksi työpinnan edessä ainakin yhden jäykän " varren (9) avulla, joka on suunnattu piirustuslaudan (2) sivureunan ohi,ja jossa on valaisimenkannatinelimen (6) kanssa olennaisesti yhdensuuntainen osa (10), joka on laakeroitu siten piirustuslaudan takasivulle kiinnitettyyn laakeriin, että sitä voidaan kääntää ajatellun kääntö-akselin ympäri, joka sijaitsee vaakasuorassa välin päässä piirustus-laudan takasivusta siten, että valaisimenkannatinelin (6) siirrettäessä piirtää liikerataa ylöspäin tai alaspäin työpintaa pitkin mainitun kääntöakselin ympäri, ja että varteen (9, 10) vaikuttaa tasapainotus-laite (16, 17, 23, 3*0, joka on sovitettu ja muotoiltu tasapainottamaan pidintä siirrettäessä mainittuihin suuntiin ja pitämään yllä sen asetettuja asentoja työpinnan suhteen.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen kannatuslaite, tunnettu .siitä, että valaisimenkannatinelin (6) on sovitettu pidettäväksi työpinnan edessä kahden sivuvarren (9) avulla, jotka on suunnattu piirustuslaudan (2) kahden vastakkaisen sivureunan ohi, ja että mahdollisesti ne var-ren osat, jotka ovat olennaisesti yhdensuuntaiset valaisimenkannatinelimen (6) kanssa, on muotoiltu pitkänomaiseksi osaksi (10) siten, että valaisimenkannatinelin (6), varret (9) ja pitkänomainen osa (10) muo-^ dostavat suorakulmaisen kehyksen.
3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että valaisin (4) on laakeroitu käännettävästi tai siirrettävästi valaisimenkannatinelimeen (6).
4. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että laakerointiin kuuluu holkki (14) varren tai varsien (9, 10) kääntyvää kiinnitystä varten, että holkki (14) on jalustan (12, 13) tai sentapaisen välityksellä kiinteästi kiinnitetty 8 58207 piirustuslaudan (2) takasivulle , ja että tasapainotus laite (16, 17) on asennettu jalustan (12,13) ja laipan (15) väliin, joka laippa on suunnattu varsista (9, 10) ulos kohtisuoraan sen kääntöakselia kohti.
5. Patenttivaatimuksen 4 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että tasapainotuslaitteeseen (16) kuuluu kitkajarruksi muotoiltu sylinteri (18) ja siihen työntyvä mäntä (19)» että mäntä (19) kulkee laakeriholkissa (20) olevan reiän läpi, joka laakeriholkki on niveltyvästi kiinnitetty jalustaan (12) tai laippaan (15), ja että mäntä (19) on pidätettävissä reiän läpi tapahtuvia siirtymisiä vastaan ruuvin (21) tai sentapaisen avulla, joka on kierretty laakeriholkkiin (20).
6. Patenttivaatimuksen 4 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että tasapainotuslaitteen (17) muodostaa kieräjousi (22), joka on päistään kiinnitetty haoilla jalustassa (13) ja laipassa (15) oleviin reikiin.
7. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että laakeroinnin (23) muodostaa neljä tukea (24, 25, 26, 27), jotka on niveltyvästi liitetty toisiinsa suunnikkaan muotoisen kehyksen muodostamiseksi, että yksi tuki (24) on kiinteästi liitetty piirustuslautaan (2), ja että tämän kanssa yhdensuuntaisessa tuessa (25) on toisen nivelkohtansa ohi pidennetty osa (28),jossa on reikä tai laakeri, johon varsi tai varret (9, 10) on kiertyvästi laakeroitu.
7 58207
8. Patenttivaatimuksen 7 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että tasapainotuslaite on sovitettu vaikuttamaan tukeen (25) varren tai varsien (9> 10) laakeroinnilla siirrettäväksi vastakkaisiin suuntiin neutraaliasennon molemmin puolin.
9. Jonkin patenttivaatimuksen 1-3 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että laakerointi (34) käsittää ainakin yhden päistään työpinnan alle kiinnitetyn ja, tämän kanssa yhdensuuntaisesti suunnatun johteen (29), että johteeseen (29) on siirrettävästi laakeroitu holkki (32), johon varsi tai varret (9, 10) on kääntyvästi laakeroitu laipan (33) välityksellä, ja että hoikkiin (32) vaikuttaa painot, jouset tai sentapaiset valaisimenkannatinelimen (6) tasapainottamiseksi. 9 58207
10. Patenttivaatimuksen 9 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että laakerointi (34) käsittää kaksi johdetta (29), ja että välimatka johtaden hoikkien (32) välillä on silloitettu ainakin yhden tuen avulla, joka on muodostettu pitämään holkit tarkalleen kohdakkain ja sallimaan näiden yhdensuuntaisen siirtymisen.
11. Patenttivaatimuksen 3 mukainen kannatuslaite,t u n n e t t u siitä, että valaisimen (4) painopiste on sijoitettu valaisimenkannatin-elimen (6) suhteen siten,että se ottaa tietyn aseman työpintaan nähden riippumatta siitä, mihin valaisimenkannatinelin (6) on asetettu ^ tätä pitkin.
12. Patenttivaatimuksen 3 mukainen kannatus laite, tunnettu ^ siitä, että valaisin (4) on pakko-ohjattu sen pitämiseksi suunnattuna työpinnan valaisemiseksi silloinkin,kun varsi(6) sitä siirrettäessä ja/ tai käännettäessä lähenee ainakin toista pääteasemaansa(A tai B).
13. Patenttivaatimuksen 12 mukainen kannatus laite, tunnettu siitä, että pakko-ohjaus tapahtuu köyden tai sentapaisen avulla, joka on kiinnitetty piirustuslautaan (2), ja joka on ojentumaton, kun valaisimenkannatinelin (6) on siirto- ja/tai kääntöalueensa keskimmäisessä osassa ja joka oikenee, kun valaisimenkannatinelin (6) viedään poispäin tästä, jolloin valaisin (4) pysyy suunnattuna työpintaa kohti edullisesti muuttumattomassa asennossa varren siirron ja/tai kääntämisen aikana.
14. Patenttivaatimuksen 3 mukainen kannatuslaite,t u n n e t t u siitä, että laakerointi on muodostettu ja sovitettu sallimaan valaisi-menkannatinolimen (6) kääntämisen siten, että se sekä valaisin(4) voidaan sijoittaa pois työpinnan etusivulta.
15. Patenttivaatimuksen 14 mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että valaisimenkannatinelin (6) on vietävissä pois vaste-elintä vastaan, joka estää sen viemisen piirustuslaudalle (2) sovitettua piirustuslaitetta (3) tai sentapaista vastaan.
16. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen kannatuslaite, · tunnettu siitä, että valaisimenkannatinelin (6) on tehty käsittämään kaksi tai useampia toistensa viereen laakeroituja valaisimia( 4). 10 58207
17. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen kannatuslaite, tunnettu siitä, että valaisimenkannatinelin (6), varret (9) ja pitkänomainen osa (10) muodostuvat pitkänomaisesta kulmille taivutetusta putkesta, ja että valaisimen (4) lampun virranottoon liittämistä varten tarkoitettu sähköjohto (11) kulkee piirustuslaudan (2) alla olevassa putkessa ja tämän johdon sisällä valaisimeen (4).
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE1330172 | 1972-10-16 | ||
| SE7213301A SE378032B (fi) | 1972-10-16 | 1972-10-16 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI317773A7 FI317773A7 (fi) | 1974-04-17 |
| FI58207B true FI58207B (fi) | 1980-08-29 |
| FI58207C FI58207C (fi) | 1980-12-10 |
Family
ID=20297174
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI3177/73A FI58207C (fi) | 1972-10-16 | 1973-10-12 | Upphaengningsanordning foer ritbordsarmaturer |
Country Status (7)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US3944802A (fi) |
| CH (1) | CH569229A5 (fi) |
| CS (1) | CS170476B2 (fi) |
| DE (1) | DE2351883C2 (fi) |
| FI (1) | FI58207C (fi) |
| GB (1) | GB1429958A (fi) |
| SE (1) | SE378032B (fi) |
Families Citing this family (1)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE3104579C2 (de) * | 1981-02-10 | 1984-01-26 | Herbert Waldmann GmbH & Co, 7730 Villingen-Schwenningen | Vorrichtung zur Parallelführung einer langgestreckten Leuchte längs einer Unterlage |
Family Cites Families (17)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US391122A (en) * | 1888-10-16 | Geoege hampton coubsen | ||
| DE385447C (de) * | 1920-02-17 | 1923-11-23 | Robert Meredith Searle | Ablesevorrichtung mit verstellbarem Zeilenzeiger |
| US1739320A (en) * | 1928-05-25 | 1929-12-10 | Herbert D Lloyd | Disappearing picture illuminator |
| DE676056C (de) * | 1936-12-05 | 1939-05-24 | E H Viktor Graf Dr Ing | Zeichentischlampe mit Gewichtsausgleichsfeder |
| US2131708A (en) * | 1936-12-11 | 1938-09-27 | Hamilton Mfg Co | Illuminated board for draftsmen or the like |
| US2151259A (en) * | 1938-01-08 | 1939-03-21 | Carlton P Swiler Jr | Book rack |
| US2289471A (en) * | 1939-08-12 | 1942-07-14 | Dawn Mfg Corp | Folding desk lamp |
| CH233469A (de) * | 1945-12-07 | 1944-07-31 | Stammbach Ernst | Gelenkleuchte. |
| CH243968A (de) * | 1945-12-07 | 1946-08-15 | Stammbach Ernst | Gelenkleuchte. |
| US2457752A (en) * | 1947-11-12 | 1948-12-28 | Simmons Co | Adjustable lamp for tiltable beds |
| DE840205C (de) * | 1950-05-28 | 1952-05-29 | Willy Krauspe | Zusatzgeraet fuer Zeichentische |
| CH283905A (de) * | 1950-06-22 | 1952-06-30 | Ag Ebauches | Werkbankleuchte. |
| DE1739320U (de) * | 1956-09-28 | 1957-02-07 | Helmut Rothkegel | Notenhaft-system. |
| FR1263426A (fr) * | 1960-05-10 | 1961-06-09 | Lampe mobile pour table à dessiner | |
| US3108751A (en) * | 1961-03-13 | 1963-10-29 | Joseph H Spaulding | Lighting fixture mounting means |
| US3110446A (en) * | 1961-11-06 | 1963-11-12 | Ivan T Rathbun | Light aiming device |
| NL7002379A (fi) * | 1969-02-25 | 1970-08-27 |
-
1972
- 1972-10-16 SE SE7213301A patent/SE378032B/xx unknown
-
1973
- 1973-10-12 FI FI3177/73A patent/FI58207C/fi active
- 1973-10-15 CS CS7089A patent/CS170476B2/cs unknown
- 1973-10-15 CH CH1460173A patent/CH569229A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1973-10-15 US US05/406,363 patent/US3944802A/en not_active Expired - Lifetime
- 1973-10-16 DE DE2351883A patent/DE2351883C2/de not_active Expired
- 1973-10-16 GB GB4813173A patent/GB1429958A/en not_active Expired
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE2351883A1 (de) | 1974-04-18 |
| FI317773A7 (fi) | 1974-04-17 |
| CH569229A5 (fi) | 1975-11-14 |
| DE2351883C2 (de) | 1984-01-05 |
| CS170476B2 (fi) | 1976-08-27 |
| FI58207C (fi) | 1980-12-10 |
| US3944802A (en) | 1976-03-16 |
| GB1429958A (en) | 1976-03-31 |
| SE378032B (fi) | 1975-08-11 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US5424931A (en) | Mobile illumination device | |
| US4109305A (en) | Relocatable suspended light fixture | |
| JP6578045B2 (ja) | 照明装置 | |
| US4630185A (en) | Mechanical arm with two link members | |
| SE8004046L (sv) | Anordning vid kameror | |
| DK1118733T3 (da) | Konsol til fastgörelsen af en ledarmsmarkises bærerör | |
| US3489384A (en) | Tension held extensible tiltable counterbalanced lamp bracket and the like | |
| FI58207B (fi) | Upphaengningsanordning foer ritbordsarmaturer | |
| EP0386907A3 (en) | Trolley | |
| US3277292A (en) | Light wands | |
| US5050054A (en) | Illumination apparatus adjusting structure | |
| US7104512B2 (en) | Articulated arm especially for a device for optically capturing objects | |
| US4307862A (en) | Flashlight holder | |
| HK1043180A1 (zh) | 用於裝在接觸軌系統上的輻射器光源 | |
| EP1030104A3 (de) | Leuchte, insbesondere Armstrahler oder Bilderleuchte | |
| CN220842815U (zh) | 一种角度可调节的电动自行车仪表 | |
| CN211029008U (zh) | 一种用于管状件的具有调节功能的机床夹具 | |
| CN223610004U (zh) | 一种用于轨道交通直管led灯的可调式吊装支架 | |
| CN206802691U (zh) | 狭窄空间用全景相机支架 | |
| KR20090006767U (ko) | 높이조절 작업대 | |
| JPS624967Y2 (fi) | ||
| CN220338022U (zh) | 一种灵活拍摄的组合臂 | |
| CN119459915B (zh) | 攀爬装置 | |
| RU37510U1 (ru) | Опора уличного освещения | |
| CN210979742U (zh) | 一种视觉艺术设计用灯光架 |