DK155958B - Beskyttelsesindretning til metalstilladser - Google Patents
Beskyttelsesindretning til metalstilladser Download PDFInfo
- Publication number
- DK155958B DK155958B DK510081A DK510081A DK155958B DK 155958 B DK155958 B DK 155958B DK 510081 A DK510081 A DK 510081A DK 510081 A DK510081 A DK 510081A DK 155958 B DK155958 B DK 155958B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- frame
- metal
- scaffold
- protective device
- frames
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E04—BUILDING
- E04G—SCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
- E04G5/00—Component parts or accessories for scaffolds
- E04G5/14—Railings
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E04—BUILDING
- E04G—SCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
- E04G5/00—Component parts or accessories for scaffolds
- E04G5/14—Railings
- E04G2005/148—Railings latticed or netted
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Movable Scaffolding (AREA)
- Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
- Bridges Or Land Bridges (AREA)
Description
DK 155958B
- 1 -
Opfindelsen angår en beskyttelsesindretning til forhindring af nedfald af genstande og til sikring af de arbejdende på metalstilladser, især på metalstilladser med stativ- eller lodrette rammer, hvor der anvendes metalrammer, som hver strækker sig over længden af et 5 stilladsfelt, og hvis højde svarer til en del af stilladsetagen, og som indeholder et net af trådfletværk, der spænder over hele rammens flade.
Der kendes allerede beskyttelsesvægge til metalstilladser, fx. såkaldte taglægger-beskyttelsesvægge, hvor der ved en cif metalprofiler bestående bærekonstruktion anvendes træplader, fx. stilladsrammetavler 10 (jvf. CH-patentskrift 524 036). Beskytteisesindretninger af denne art har imidlertid dels den ulempe, at deres konstruktion er kompliceret, og er dels ikke generelt anvendelige, bortset fra i den øverste etage af et stillads, idet de i vidt omfang forhindrer lysindfaldet til de nedre etager. Desuden medfører denne konstruktion en væsentlig vægtfor-15 øgelse, medens der samtidig skal kunne optages lejlighedsvis store vindtryk ved hjælp af en tilsvarende stærk forankring til bygningsværket.
Fra GB-patentskrift 1 572 918 kendes en beskyttelsesindretning, hvor smalle vertikalrammer strækker sig over mere end højden af én eta-20 ge. Disse vertikalrammer har en høj vægt og kan derfor kun vanskeligt indbygges. De er ikke egnede til gængse stilladser.
Fra GB-patentskrift 1 489 411 kendes et stillads, hvis øverste e-tage er forsynet med beskyttelsesindretninger med rammer og gitre, hvorhos der i et stilladsfelt er anbragt flere rammedele ved siden af 25 hinanden. Stilladsrammerne er forsynet med indhængningskroge. De optager en del af stilladsfeltets højde. Der anvises ingen forbindelse, som forhindrer en sideværts udknækning af på hinanden stablede metalrammer og/eller som muliggør et direkte indbyrdes indgreb.
Det er opfindelsens opgave at udforme en let monterbar, til alle 30 etager i et stillads anvendelig beskyttelsesindretning af den indledningsvis anførte art mod nedfald af værktøjer eller byggematerialer samt til sikring af de arbejdende således, at beskyttelsesindretningen ved en enkel og fornuftig konstruktion er let at håndtere, svarer til benyttelsesbetingelserne og let kan indbygges.
35 Opgaven løses ifølge opfindelsen ved, at højden af metalrammen - 2 -
DK 155958 B
svarer til den halve højde af en stilladsetage/ og at den nederste rammedel af yderrammen består af et U-profil, som er åbent nedadtil. Til rammens nedad åbne U-profil tilslutter der sig ifølge en videre udformning af opfindelsen de to lodrette og den øvre langsgående del i form 5 af stilladsrør. Samtlige profiler er hensigtsmæssig forbundet med hinanden ved svejsning. De lodrette dele er forsynet med fastgørelsesorganer, som er udformet således, at de svarer til det pågældende stilladssystem. Til hver etage i stilladset findes der derpå to sådanne rammer, hvorhos den nederste ramme samtidig med sin øverste langsgående del ud-10 gør gelænderet, medens den øverste ramme med sin nedad U-formet profilerede del griber omkring den Øvre del af den nederste ramme. Med denne konstruktion fremkommer der en upåklagelig beskyttelsesvirkning mod nedstyrtning af vilkårlige genstande, samtidig med, at der opnås den yderligere fordel, at indbygningen af en sådan indretning både overflø-15 diggør anvendelsen af et bræt og af en knæliste og i almindelighed også af en diagonalstiver, idet trådnettet, som er spændt fast ind i rammen, i sin helhed uden videre overtager den afstivende virkning af en sådan diagonalstiver.
Beskyttelsesindretningen kan anvendes alene som en gelænderhøj be-20 skyttelsesindretning, men også med den nederste U-profilering benyttes til direkte anbringelse oven på hinanden og aflukning af et helt stilladsfelt ved hjælp af to let håndterbar dele.
Selvfølgelig kan der til den nederste rammedel også anvendes et andet egnet profil, som fx. et I-eller et vinkelprofil.
25 Da der i den øverste etage af et stillads, som er opbygget af sta tivrammer, ikke mere anvendes nogen stativrammer, men udelukkende anbringes såkaldte gelænderstøtter, som kun har den halve højde af en stilladsetage, bør der til montage af beskyttelsesindretningen forefindes et særligt stilladselement, som i sin konstruktion idet væsentlige 30 svarer til gelænderstøtteme, men som har den nødvendige højde og de nødvendige fastgørelsesmidler til anbringelse af de to oven over hinanden anbragte rammer i beskyttelsesindretningen. I en videre udformning af opfindelsen udformes et sådant støtteelement til den øverste etage således, at der på et lodret rør i en højde, som svarer til den normale 35 etagehøjde, forneden er retvinklet påsvejset et rektangulær rør, der
DK 155958 B
- 3 - tjener som afdækning over stilladsrammetavlernes kløer, som griber ind i U-profilet, som dannes af den øvre afslutning af en stativramme. På den mod bygningen vendende ende af det rektangulære rør, hvis længde svarer til stilladsdybden, findes der så en kort stilladsrørstøtte, som 5 tjener til at tilvejebringe forbindelsen til den derunder værende stativramme ved hjælp af dennes rørforbinder.
På den vedlagte tegning vises et udførelseseksempel for en beskyttelsesindretning af denne art. På tegningen viser: 10 Fig. 1 beskyttelsesindretningens ramme set vinkelret på stil ladsets længderetning,
Fig. 2 et snit gennem den nedre rammedel langs den stiplede linie A-A i fig. 1,
Fig. 3 et baereelement til anbringelsen af beskyt- 15 telsesindretningen på den øverste stilladsetage, set i stilladsets længderetning.
BeskytteIsesindretningen ifølge opfindelsen består ifølge fig. 1 af en yderramme 1, hvis nederste rammedel 11 består af et nedad åbent 20 U-profil. De to sidedele 13 samt den øverste del 12, som forløber parallelt med den nederste del 11, består fx. af runde stilladsrør, som hver er svejset sammen i hjørnerne af yderrammen 1, eller med den ne derste del 11. Yderrammen 1 er forsynet med tungeformede fastgørelsesknaster 16, som fast anbragt på dens rammedele, og som peger mod det 25 indre 14 af yderrammen 1, til hvilke den af smalle metallister 15', 15" bestående inderramme 15 er fastgjort. Denne inderramme 15 tjener som bærer af et trådf letværk 17, fx. i form af et trådnet, som er spændt ind i inderrammen. For at trådnettet skal kunne fastgøres til inderram- men, fremstilles fx. rammedelene 15' og 15" af denne inderramme af 30 smalle lister af et fladmetal, hvis elastisitet gør det muligt at trække disse metallister gennem de yderste masker i trådnettet skiftevis fra den ene eller den anden side, og efter anbringelsen af listerne at forbinde disse indbyrdes i de fire hjørner, fx. ved hjælp af en skrueforbindelse. Derefter fastgøres inderrammen med trådnettet 17 til fast-35 gørelsesknasterne 16, fx. ved hjælp af skruer. På denne måde er der mu- - 4 -
DK 155958 B
lighed for i tilfælde af en beskadigelse af trådnettet 17 at afmontere inderrammen 15 med trådnettet 17 uden besvær og erstatte den med en anden. Fastgørelsen af trådnettet 17 til inderrammen er naturligvis også mulig på en anden måde/ fx. ved indklemning af de yderste masker mellem 5 to indbyrdes sammenskruede eller sammennittede lister 15'/ 15".
Til fastgørelse af beskyttelsesindretningen til stativrammerne findes der foroven på sidedelen 13 på yderrammen 1 hageformede fastgørelsesflige 18, som hægtes ind i de som opadtil åbne U-profiler udformede traverser i stativrammerne på samme måde som kløerne på de som 10 gang- og arbejdeflade tjenende stilladsrammetavler. Omtrent midt på rammesidedelen 13, eller på højde med de fastgørelseselementer, fx. kilekasser, som normalt findes til fastgørelse af knælister, er der ligeledes anbragt tilsvarende bukkede fastgørelsesflige 19. Selvfølgelig retter formen af fastgørelses- eller tilslutningsfligene 18, 19 sig 15 eventuelt efter det pågældende stilladssystem, i hvilket beskyttelsesindretningen skal anvendes, dvs. i stedet for en hageformet eller ombukket udformning kan der fx. også findes flige af fladmetal, i hvilke der er anbragt boringer til en indstikning af sikringsstifter eller ligende indretninger.
20 Til anbringelse af en beskyttelsesindretning svarende til det her valgte eksempel på et metalstillads findes der for hvert felt to ensartede, oven over hinanden anbragte rammer 1, hvorhos den nederste ramme ved hjælp af fastgørelseselementerne 18,19 fastholdes i kilekasserne i de to stativrammer, som afgrænser feltet, medens den øvre beskyttelses-25 indretnings yderramme, som allerede antydet, ved hjælp af fastgørelseselementerne 18 er hængt ind i de øvre som U-profil udformede traverser i stativrammerne, og holdes på plads af de disse U-profiler overdækkende, af et rektangulært rør bestående nedre travers i den stilladsramme, som danner den næste etage. De bukkede flige 19 kan enten indføres i 30 kilekasser i stilladsrammen, såfremt der på stativrammen findes kilekasser i denne højde, ellers kan fastgørelseselementerne 19 dog også uden videre forblive frie. Den øverste ramme 1 griber med sit U-profil, som danner dens nederste del 11, om den øverste del 12 på den vinderste ramme 1, således at der mellem den øverste og den nederste ramme fore-35 findes en forbindelse, som sikrer beskyttelsesindretningens stabilitet.
DK 155958 B
- 5 -
Da der som allerede ovenfor anført ikke skal stilles nogen stilladsrammer ovenpå den øverste etage af et med stilladsrammer opført stillads/ men normalt anvendes gelænderstøtter/ som kun har den halve højde af en stilladsetage, må der til anbringelse af beskyttelsesind-5 retninger, som omfatter en hel etagehøjde, findes specielle beskyttelsesgitterstøtter, der anvendes i stedet for gelaanderstøtter. På fig. 3 vises en sådan beskyttelsesgitterstøtte 2. Den består af et lodret forløbende støtterør 21, hvis længde svarer til en stilladsetages samlede højde. Forneden på dette støtterør 21 er retvinklet påsvejset et rek-10 tangulært rør 22, der tjener til at overdække den derunder værende sta-tivrammes som opad åbent U-profil udformede travers og samtidig at sikre de i denne stilladsramme ophængte fastgørelseskløer på stilladsrammetavlerne for den øverste etage mod af løftning. På den mod bygningen vendende ende af det rektangulære rør 22 er der parallelt med støtte-15 røret 21 anbragt en rørstuds 23, der skubbes på rørforbindelsesorganerne på den derunder værende stilladsramme. De horisontale boringer, som er bestemt til at fastholde de pågældende stilladsrør 21, 23 til rørforbindelsesorganerne på den derunder værende stativramme ved hjælp af stifter eller splitter, er hver betegnet med 24. For en sikkerheds 20 skyld findes der endvidere en bolt 25, der om nødvendigt tillader oplægningen af et kantbræt.
Langs støtterøret 21 findes der i det valgte eksempel kilekasser 26, i hvilke rammerne, som danner beskyttelsesindretningen, kan hænges ind på den ovenfor beskrevne måde, hvorhos også de øverste hageformede 25 fastgørelseselementer 18 fastholdes ved hjælp af en kileforbindelse. Fastholdelsen af rammen 1 sker ved hjælp af de i kilekasserne 26 anbragte kiler 27. I det her valgte eksempel er det underforstået, at kilekasserne 26 og kilerne 27 har en udformning, som allerede er blevet kendt fra DE-offentliggørelsesskrift 27 57 189. Det er imidlertid selv-30 følgelig uden videre muligt at anvende en anden form for kileforbindelsen eller også i stedet for en kileforbindelse at vælge fastgørelsen ved hjælp af bolte og sikringsstifter eller på en anden egnet måde.
35
Claims (4)
1. Beskyttelsesindretning til forhindring af nedfald af genstande og til sikring af de arbejdende på metalstilladser, især på metalstillads-er med stativ- eller lodrette rammer, hvor der anvendes metalrammer (1), som hver strækker sig over længden af et stilladsfelt, og hvis 5 højde svarer til en del af stilladsetagen, og som indeholder et net (17) af trådfletværk, der spænder over hele rammens (1) flade, kendetegnet ved, at højden af metalrammen svarer til den halve højde af en stilladsetage, og at den nederste rammedel (11) af yderrammen (1) består af et U-profil, som er åbent nedadtil.
2. Beskyttelsesindretning ifølge krav 1, kendetegnet ved, at den øverste rammedel (12) og de to siderammedele (13) består af stilladsrør.
3. Beskyttelsesindretning ifølge krav 1, kendetegnet ved, at trådnettet (17) er fastgjort til inderrammer (15), som består af 15 smalle fladmetallister, og som på sin side ved hjælp af tilsvarende fastgøringsmidler (16) er anbragt på eller i yderrammen (1).
4. Beskyttelsesindretning ifølge krav 1, kendetegnet ved, at metalrammen (1) på sine siderammedele (13) er forsynet med fastgørelseselementer (18,19), som i deres form svarer til fastgørelsesmu- 20 lighederne for det pågældende stilladssystem.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE19813108020 DE3108020A1 (de) | 1981-03-03 | 1981-03-03 | "schutzvorrichtung fuer metallgerueste" |
| DE3108020 | 1981-03-03 |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK510081A DK510081A (da) | 1982-09-04 |
| DK155958B true DK155958B (da) | 1989-06-05 |
| DK155958C DK155958C (da) | 1989-10-23 |
Family
ID=6126224
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK510081A DK155958C (da) | 1981-03-03 | 1981-11-18 | Beskyttelsesindretning til metalstilladser |
Country Status (6)
| Country | Link |
|---|---|
| AT (1) | AT390108B (da) |
| CH (1) | CH657888A5 (da) |
| DE (1) | DE3108020A1 (da) |
| DK (1) | DK155958C (da) |
| FR (1) | FR2501269B1 (da) |
| GB (1) | GB2093900B (da) |
Families Citing this family (12)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE3502659A1 (de) * | 1984-02-29 | 1985-08-29 | Müller & Baum GmbH & Co KG, 5768 Sundern | Baugeruest |
| DE3629262A1 (de) * | 1986-08-28 | 1988-03-10 | Mueller & Baum | Absperrschranke fuer baustellen |
| FR2665473A1 (fr) * | 1990-08-03 | 1992-02-07 | Schutz Charles | Barriere pour echafaudage, et echafaudage modulaire comportant une telle barriere. |
| GB2392948A (en) * | 2002-09-14 | 2004-03-17 | Oxford Invest & Consulting Gro | Double safety net |
| GB0321745D0 (en) * | 2003-09-17 | 2003-10-15 | Universal Scaffolding Services | Safety panel |
| GB2411685A (en) * | 2004-02-06 | 2005-09-07 | Mark Harris | An edge protection barrier |
| GB2432874B (en) * | 2005-12-03 | 2008-09-24 | Znd Uk Ltd | A handrail support |
| GB2432873B (en) * | 2005-12-03 | 2009-02-18 | Znd Uk Ltd | A system for supporting a platform above ground level |
| DE102007018314A1 (de) | 2007-04-18 | 2008-11-06 | Wilhelm Layher Verwaltungs-Gmbh | Stütze für ein Raumtragwerk sowie Verbindungsanordnung für eine Geländereinrichtung und Verfahren zum Befestigen einer Geländereinrichtung an einer Stütze |
| CN103147586A (zh) * | 2013-03-29 | 2013-06-12 | 中天建设集团有限公司第九建设公司 | 用于爬模架的安全护网装置 |
| CN107882322B (zh) * | 2017-11-14 | 2023-06-27 | 浙江乔兴建设集团有限公司 | 一种拆装方便的爬模架结构 |
| CN113338600B (zh) * | 2021-06-18 | 2024-08-23 | 盐城华夏高空建筑防腐维修有限公司 | 一种高安全性高空施工设备 |
Family Cites Families (7)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE1731731U (de) * | 1956-06-07 | 1956-10-11 | Wilhelm Banzhaf | Schutzgitter fuer stahlrohrgerueste. |
| DE6919501U (de) * | 1969-05-14 | 1970-01-29 | Wilhelm Layher Holzwarenfabrik | Traggestell fuer dachdeckerschutzwaende, vorzugsweise an metallgeruesten |
| DE6923792U (de) * | 1969-06-11 | 1969-10-16 | Eberhard Layher | Schutzwaende fuer holz- oder metallgerueste |
| CA906324A (en) * | 1970-09-10 | 1972-08-01 | Anthes Equipment Limited | Wire wall partition |
| GB1489411A (en) * | 1975-04-17 | 1977-10-19 | Gkn Mills Building Serv | Builders scaffolding |
| GB1572918A (en) * | 1977-02-14 | 1980-08-06 | Preston J | Safety scaffolding system providing a safety barrier for workmen |
| GB2043142A (en) * | 1979-02-23 | 1980-10-01 | Sageline Ltd | Safety barrier |
-
1981
- 1981-03-03 DE DE19813108020 patent/DE3108020A1/de active Granted
- 1981-11-18 DK DK510081A patent/DK155958C/da not_active IP Right Cessation
- 1981-11-20 AT AT499981A patent/AT390108B/de not_active IP Right Cessation
- 1981-11-30 CH CH763881A patent/CH657888A5/de not_active IP Right Cessation
- 1981-12-11 FR FR8123349A patent/FR2501269B1/fr not_active Expired
- 1981-12-15 GB GB8137823A patent/GB2093900B/en not_active Expired
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FR2501269A1 (fr) | 1982-09-10 |
| DE3108020C2 (da) | 1993-04-29 |
| DE3108020A1 (de) | 1982-09-30 |
| DK155958C (da) | 1989-10-23 |
| GB2093900A (en) | 1982-09-08 |
| ATA499981A (de) | 1989-08-15 |
| DK510081A (da) | 1982-09-04 |
| AT390108B (de) | 1990-03-26 |
| FR2501269B1 (fr) | 1986-05-02 |
| GB2093900B (en) | 1984-11-14 |
| CH657888A5 (de) | 1986-09-30 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DK155958B (da) | Beskyttelsesindretning til metalstilladser | |
| US8714306B2 (en) | Perimetric protection system for buildings undergoing construction | |
| CN115917098A (zh) | 临时泳池罩和地板系统 | |
| GB2207177A (en) | An ascent arrangement for scaffolding including at least one staircase | |
| RU2476652C2 (ru) | Строительные леса, в которых рамы перил имеют секции стоек | |
| JP6281015B1 (ja) | 免震建物用仮設足場の耐震施工方法 | |
| US10385580B2 (en) | Pool coping system | |
| KR100885110B1 (ko) | 낙하물 방지망 지지대 | |
| KR100559118B1 (ko) | 고소 작업대 | |
| CN206844432U (zh) | 一种多功能幕墙施工支架 | |
| KR101057312B1 (ko) | 조립식 창걸이 작업로 구조물 | |
| JP3008167B2 (ja) | 簡易足場及びその設置方法 | |
| AU2017101328A4 (en) | Rooftop access and safety system | |
| KR20060111907A (ko) | 건축용 안전망 지지장치 | |
| SU626186A1 (ru) | Выпускные леса | |
| CA2734994C (en) | Perimetric protection system for buildings undergoing construction | |
| IT201800009924A1 (it) | Dispositivo di fissaggio per un parapetto o simile | |
| ES2288075B1 (es) | Dispositivo para configurar una plataforma o andamio en un muro existente. | |
| CN214302938U (zh) | 一种钢结构立柱安装的临时支架装置 | |
| KR200303831Y1 (ko) | 건축공사장용 안전선반 | |
| JPS60212562A (ja) | 折畳式アサガオ装置 | |
| KR100579826B1 (ko) | 건축물의 외부 구조물 지지장치 | |
| KR200275099Y1 (ko) | 낙하물 방지망 지지장치 | |
| US2134975A (en) | Staging | |
| SU631627A1 (ru) | Консольные леса |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PUP | Patent expired |