DK148680B - Apparat til toemning af en- eller flervaeggede fleksible emballager - Google Patents

Apparat til toemning af en- eller flervaeggede fleksible emballager Download PDF

Info

Publication number
DK148680B
DK148680B DK219079AA DK219079A DK148680B DK 148680 B DK148680 B DK 148680B DK 219079A A DK219079A A DK 219079AA DK 219079 A DK219079 A DK 219079A DK 148680 B DK148680 B DK 148680B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
emptying
hopper
frame
present
package
Prior art date
Application number
DK219079AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK219079A (da
Inventor
Sune Justus Roland Carlsson
Original Assignee
Sune Justus Roland Carlsson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sune Justus Roland Carlsson filed Critical Sune Justus Roland Carlsson
Publication of DK219079A publication Critical patent/DK219079A/da
Publication of DK148680B publication Critical patent/DK148680B/da

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B69/00Unpacking of articles or materials, not otherwise provided for
    • B65B69/0075Emptying systems for flexible intermediate bulk containers [FIBC]
    • B65B69/0091Emptying systems for flexible intermediate bulk containers [FIBC] using frames whereby the container is bottom supported
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B69/00Unpacking of articles or materials, not otherwise provided for
    • B65B69/0008Opening and emptying bags

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Containers And Plastic Fillers For Packaging (AREA)
  • Packages (AREA)

Description

148680
Den foreliggende opfindelse angår et apparat til tømning af en- eller flervæggede fleksible emballager og af den i kravets indledning angivne art.
Håndtering af massegods, såsom eksempelvis pellets, granuler eller pulver i storsække af en- eller flergangstype, er i den senere tid vokset i omfang, og derved er problemerne ved håndteringen af storsække blevet mere fremtrædende. Både håndteringen af fyldte storsække og håndteringen af tomme storsække medfører fremfor alt arbejdsmiljøproblemer, navnlig i forbindelse med håndteringen af tømte storsække efter selve tømningen og ved fornyet fyldning. Arbejdsmiljøproblemerne er størst ved håndteringen af pulverformede materialer med lille korn-størrelse, hvor problemerne med støv og især risikoen for indånding af farlige støvpartikler bliver store. Disse problemer har man søgt at eliminere ved at anvende en-gangssække, som sædvanligvis består af en yderdel af polyestervæv og en inderdel af polyeten. Problemer i forbindelse med tømningen har man dog ikke kunnet eliminere .
Fra tysk patentskrift nr. 911.478 kendes ganske vist et apparat til støvfri tømning af papirsække. Dette apparat består af en med et låg lukkelig beholder og kan alene benyttes til forholdsvis små sække. Og ved åbning og lukning af låget består der stadig en risiko for støvafgang fra beholderen.
Formålet med den foreliggende oprindelse er at reducere og om muligt eliminere de ovennævnte problemer i forbindelse med håndteringen af storsækemballager, samtidig med at man muliggør doseret tømning af storsækem-ballager.
Dette opnås ifølge den foreliggende opfindelse ved det i kravet anviste apparat.
148680 2
Ved at apparatet ifølge opfindelsen er forsynet med en manchet, som har en mindre åbning end emballagen opnås, at manchetten vil tætne mod emballagevæggen og derved forhindre spredning af det materiale, som skal tømmes ud fra emballagen.
Opfindelsen skal i det følgende forklares nærmere i forbindelse med tegningen, hvor fig 1 viser en udførelsesform for et apparat ifølge opfindelsen skematisk og set fra siden, fig 2 samme set fra højre i fig 1, fig 3 en del af samme set fra oven, fig 4 skematisk en detalje af den i fig 3 viste del set fra siden, fig 5 i større målestoksforhold og skematisk en i apparatet anvendt kniv, fig 6 samme set fra oven, fig 7 skematisk en del af den i fig 1 og 2 udviste udførelsesform set fra oven, og fig 8 den i fig 1 og 2 viste udførelsesform set fra siden og delvis gennemskåret, og hvor konturen af en i denne placeret storsæk er antydet.
Apparatet ifølge den foreliggende opfindelse består af et i hovedsagen tragtformet stativ, i hvilket en storsæk 1 kan placeres, som det fremgår af fig 8. Stativet består af en tragt 2, der, som det fremgår tydeligst af fig 3, i det væsentlige er tildannet som firesidet pyramidestub.
I den viste udførelsesform består tragten af en øvre krave 3 med forholdsvis lille konicitet og en nedre del med større konicitet og afgrænset af fire hovedplaner 4, 5,6 og 7 samt fire hjørneplaner 8,9,10 og 11. Såvel kraven 3 som planerne kan være fremstillet af plader, der er sammensvejsede indbyrdes til dannelse af den ønskede tragt 2. På hvert af hjørneplanerne 8,9,10 og 11 er monteret en modhage 12, som vises mere detaljeret i fig 4, der viser en del af et hjørneplan. Modhagen 12 kan i visse tilfælde være erstattet af et andet egnet organ, som giver 3 U8680 i hovedsagen samme funktion som modhagen 12, og i . visse tilfælde kan denne helt udelades. I hovedplanerne 4,5,6 og 7 findes endvidere en lomme 15 til placering af fødder 14,15,16 og 17 på en kniv 18, som vises nærmere i fig 5 og 6.
Som nævnt har kniven 18 fire fødder 14,15,16 og 17 for placering i lommerne 13 i hovedplanerne 4,5,6 og 7 for tragten 2. Fra hver fod 14,15,16 og 17 strækker sig et knivsblad 19,20,21 og 22 opad mod tragtens 2 krave 3 til dannelse af en fælles spids. Hvert knivsblad 19,20, 21 og 22 har en skarpslebet ægkant 23, som er opadrettet.
I nærheden af fødderne 14,15,16 og 17 kan bladene 19,20, 21 og 22 helt savne ægkant 23. Om ønsket kan kniven 18 være fastgjort i tragten 2 ved hjælp af tværs gennem lommerne 13 og fødderne 14,15,16 og 17 sig strækkende splitter eller skruer. For at en i tragten 2 placeret storsæk 1 ikke skal vælte omkuld, kan tragten 2 være forsynet med støtterækværk 24,25 og 26, som er placeret lidt over kraven 3 og kan være fastsvejsede til samme via stolper 27.
Ved tragtens 2 munding findes en oplukkelig luge 28, som kan være af konventionel konstruktion såsom enten en skydeluge eller en luge, som er svingbar om en aksel.
Lugen 28 kan også være udformet som en cirkulær lugeanordning, i hvilken lugen har form som et antal cirkelsektorer med fælles nav og svingbare om en aksel for tillukning eller frilægning af et antal cirkelsektorformede åbninger, hvorved antallet af åbninger er lige så stort som antallet af cirkelsektorer på det fælles nav.
Tragten 2 er endvidere forsynet med løfteorgan, som i den viste udførelsesform har form som gaffelrør 29 og 30, der er beregnet for modtagelse af gaflerne på en gaffeltruck. Gaffelrørene 29 og 30 er forbundet med hinanden ved hjælp af en fodbjælke 31,32. ved hver mundingsside af rørene 29 og 30. Fodbjælkerne 31 og 32 er så høje, at lugen 28 går fri af det underlag, på hvilken anordningen placeres.
4 I48680 På tragtens 2 yderside findes monterings- og bærebjælker 33,34 og 35. På monteringsbjælken 33 kan der, som det fremgår af fig 1, være monteret en i og for sig konventionel vibrator 36, som letter tømningen af storsække med meget finkornet pulvermateriale. I de tilfælde, hvor anordningen skal anvendes alene for granuler og grovkornet materiale, kan vibratoren 36 udelades. Hvis anordningen skal være forsynet med vibratoren 36, er det hensigtsmæssigt, at man erstatter den foretrukket rørformede bjælke 35 med en pude af elastisk materiale, således at tragten 2 kan vibrere i det væsentlige frit i forhold til gaffelrørene 29 og 30 og fodbjælkerne 31 og 32.
I tragten 2 findes der en manchet 37, som er fastgjort til kraven 3 og strækker sig ind i tragten 2 og har en cirkulær åbning 38 med mindre areal end tragten i samme niveau. Manchetten 37 vil tjene som en tætning mod en i tragten 2 nedsænket storsæk 1, som det fremgår af fig 8.
Som vist nærmere i fig 8 vil en i et apparat ifølge den foreliggende opfindelse nedsænket storsæk 1 blive presset gennem åbningen 38 i manchetten 37 til berøring med knivens 18 spids, som trænger gennem storsækkens vægge, hvorpå modhagerne 12 vil trænge ind i storsækkens vægge og eventuelt gennem dem. Efter den med kniven 18 udførte åbningo af storsækken 1 vil materialet i sækken presse dennes vægge under modhagerne 12 til anlæg mod planerne i tragten, og modhagerne 12 vil hindre yderligere bevægelser af storsæksvæggene ned mod tragtens munding. Herved hindres tilstppning af mundingen. Efter en tæt lukning af lugen 28 muliggøres en tæt tømning af indholdet i storsækken 1 takket være det tætte anlæg af manchetten 37 mod storsæksvæggene 1.
Apparatet ifølge den foreliggende opfindelse tillader således fuldstændig støvfri og tæt vilkårlig doseret tømning af en storsæk af engangstype, som kan være dobbelt-vægget og bestå af en inderdel af polyeten og en yderdel 5 148680 af polyestervæv. Endvidere får apparatet ifølge den foreliggende opfindelse en alsidig anvendelighed, ved at den er let at tilpasse til forskellige typer af massegods. Afhængigt af materialets kornstørrelse kan, som det tidligere er anført, vibratoren 36 og/eller den elastiske pude 35 udelades.
Det skal endvidere påpeges, at tragten 2 kan have i princippet hvilken som helst passende form. Endvidere kan kniven 18 være forsynet med kun to eller tre knivsblade i stedet for de viste fire knivsblade.
Modhagerne 12 kan også være af en anden konstruktion.
DK219079AA 1978-05-29 1979-05-28 Apparat til toemning af en- eller flervaeggede fleksible emballager DK148680B (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE7806106A SE410427B (sv) 1978-05-29 1978-05-29 Anordning for temning av seckar
SE7806106 1978-05-29

Publications (2)

Publication Number Publication Date
DK219079A DK219079A (da) 1979-11-30
DK148680B true DK148680B (da) 1985-09-02

Family

ID=20335032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK219079AA DK148680B (da) 1978-05-29 1979-05-28 Apparat til toemning af en- eller flervaeggede fleksible emballager

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4307990A (da)
EP (1) EP0006078B1 (da)
AT (1) ATE2501T1 (da)
DE (1) DE2964786D1 (da)
DK (1) DK148680B (da)
FI (1) FI67681C (da)
NO (1) NO148406C (da)
SE (1) SE410427B (da)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0101420A3 (en) * 1982-07-08 1985-07-17 Gullfiber Ab Device at a container
US4557825A (en) * 1984-07-25 1985-12-10 Empire Abrasive Equipment Corporation Bag breaking and screening device, especially for blast cleaning systems
FR2644135B1 (fr) * 1989-03-09 1991-09-06 Gouspillou Roger Dispositif pour le vidage partiel pondere d'un sac souple
GB2246755A (en) * 1990-08-11 1992-02-12 Alistair Neal Davies Bag opening device
AU2339095A (en) * 1994-07-11 1996-01-25 Matcon Limited Material handling apparatus
FR2751310B1 (fr) * 1996-07-22 1998-10-16 Bonfils Lavernelle Alberic De Dispositif d'ouverture de conteneurs souples, notamment de grande contenance
DE19937700A1 (de) * 1999-08-10 2001-02-15 Degussa Entleerstation für Bulk-Bags und deren Verwendung
AU2001281737A1 (en) * 2000-07-17 2002-02-05 Per Haldrup Method and apparatus for tearing open of plastic bags
GB2439945A (en) * 2007-01-23 2008-01-16 Ivan Sememenko Ltd Flexible container discharge apparatus and method
DE102007005307A1 (de) * 2007-02-02 2008-08-07 Itw Gema Ag Entleervorrichtung für Pulversäcke für Pulversprühbeschichtungsanlagen
CA2722070C (en) * 2008-04-24 2015-03-31 Toppan Printing Co., Ltd. Container and package using the same
FR2951708B1 (fr) * 2009-10-23 2012-03-09 Patrick Vitrant Dispositif d'alimentation a partir de poches souples contenant un produit granuleux
US8534224B2 (en) 2010-11-04 2013-09-17 Welker Wildlife & Equipment, Inc. Removable adapter to facilitate manual filling of animal feeders
DE202012003109U1 (de) * 2012-03-28 2013-07-08 Azo Holding Gmbh Vorrichtung zum kontaminationsfreien Entleeren von nachgiebigen Gebinden
JP6300549B2 (ja) * 2014-02-03 2018-03-28 明治機械株式会社 粒状物用開袋機及びその振動板
DE102019135478B4 (de) * 2019-12-20 2024-05-16 Fliegl Agro-Center GmbH Dosiervorrichtung zum entnehmen von schüttgut aus einem flexiblen schüttgutbehälter
CN111606075A (zh) * 2020-06-17 2020-09-01 无锡东谷工程科技有限公司 一种粮食粉体的集装箱卸料发放与接收系统

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2720698A (en) * 1951-07-28 1955-10-18 B I F Ind Inc Bag opening device
US3171449A (en) * 1960-11-28 1965-03-02 Allied Chem Apparatus for bulk handling of materials
FR1463137A (fr) * 1965-11-09 1966-06-03 Orval Manutention Perfectionnements aux procédés et dispositifs pour ouvrir et vider les sacs
US3348738A (en) * 1965-12-21 1967-10-24 Gen Refractories Co Dispensing hopper having a container opener
GB1184314A (en) * 1967-10-09 1970-03-11 Edward John Moriarty Bag Opening and Emptying Machine
US3482718A (en) * 1968-02-07 1969-12-09 Edward J Moriarty Bag opening and emptying machine
FR1571522A (da) * 1968-05-10 1969-06-20
GB1290337A (da) * 1969-04-02 1972-09-27
US3970123A (en) * 1974-05-13 1976-07-20 Simon-Barron Limited Handling of materials
JPS5323793A (en) * 1976-08-12 1978-03-04 Narasaki Shipbuilding Co Ltd Device for automatically opening sack

Also Published As

Publication number Publication date
NO148406B (no) 1983-06-27
NO791734L (no) 1979-11-30
EP0006078B1 (en) 1983-02-16
US4307990A (en) 1981-12-29
DK219079A (da) 1979-11-30
NO148406C (no) 1983-10-05
ATE2501T1 (de) 1983-03-15
FI67681C (fi) 1985-05-10
DE2964786D1 (en) 1983-03-24
FI791673A7 (fi) 1979-11-30
EP0006078A1 (en) 1979-12-12
FI67681B (fi) 1985-01-31
SE410427B (sv) 1979-10-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK148680B (da) Apparat til toemning af en- eller flervaeggede fleksible emballager
FI57565B (fi) Saett och anordning foer toemning av palleterade saeckar innehaollande massagods
EP0406233B1 (en) A flexible container for fluids
US2831591A (en) Bulk package opener
DK144004B (da) Pallecontainer isaer til partikelmateriale
KR20010077842A (ko) 용적 자루 비움 장치 및 방법
GB1578187A (en) Bag filling machine for powdery material
NL8105283A (nl) Werkwijze voor het openen en ledigen van een verpakking, zoals een zak, en inrichting te gebruiken daarbij.
GB2267899A (en) Emptying equipment for flowable product containment bags.
US2084711A (en) Apparatus for sacking materials
DK170149B1 (da) Transportabelt pakkeanlæg til at fylde frit strømmende materiale i sække
FR2644135A1 (fr) Dispositif pour le vidage partiel pondere d'un sac souple
SE7703213L (sv) Sett och apparat for att utan nedsmutsning eller nedstoftning av omgivningen oppna och tomma innehallet ur emballeringsfat eller dylikt for vetskor, korn- och pulverformigt gods eller dylikt
DE3867829D1 (de) Zufuehreinrichtung fuer waegegueter an abfuellwaagen.
US1935836A (en) Sacking machine
WO1988009755A1 (en) Bulk material handling unit
US5358465A (en) Bag folder
US3804136A (en) Automatic unloading spout
JPH04201831A (ja) 開袋排出方法および装置
US3154221A (en) Dispenser with flexible bag
GB578855A (en) Improvements in or relating to flexible containers for liquids
NO161305B (no) Storsekk med lukkeanordning.
KR20260005896A (ko) 벌크 재료를 포함하는 가요성 대용량 리셉터클을 취급하기 위한 장치 및 방법
JPS639415Y2 (da)
GB2434571A (en) Sack insert to facilitate emptying