DK146791B - Kaebeortopaedisk apparat - Google Patents

Kaebeortopaedisk apparat Download PDF

Info

Publication number
DK146791B
DK146791B DK191279AA DK191279A DK146791B DK 146791 B DK146791 B DK 146791B DK 191279A A DK191279A A DK 191279AA DK 191279 A DK191279 A DK 191279A DK 146791 B DK146791 B DK 146791B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
switch
counter
time
timer
mold body
Prior art date
Application number
DK191279AA
Other languages
English (en)
Other versions
DK146791C (da
DK191279A (da
Inventor
Hermann-Josef Frohn
Original Assignee
Frohn Hermann Josef
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frohn Hermann Josef filed Critical Frohn Hermann Josef
Publication of DK191279A publication Critical patent/DK191279A/da
Publication of DK146791B publication Critical patent/DK146791B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK146791C publication Critical patent/DK146791C/da

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07CTIME OR ATTENDANCE REGISTERS; REGISTERING OR INDICATING THE WORKING OF MACHINES; GENERATING RANDOM NUMBERS; VOTING OR LOTTERY APPARATUS; ARRANGEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS FOR CHECKING NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • G07C3/00Registering or indicating the condition or the working of machines or other apparatus, other than vehicles
    • G07C3/02Registering or indicating working or idle time only
    • G07C3/04Registering or indicating working or idle time only using counting means or digital clocks
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C7/00Orthodontics, i.e. obtaining or maintaining the desired position of teeth, e.g. by straightening, evening, regulating, separating, or by correcting malocclusions
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C7/00Orthodontics, i.e. obtaining or maintaining the desired position of teeth, e.g. by straightening, evening, regulating, separating, or by correcting malocclusions
    • A61C7/10Devices having means to apply outwardly directed force, e.g. expanders

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Electric Clocks (AREA)

Description

i 146791
Opfindelsen angår et kæbeortopædisk apparat af den i krav l's indledning angivne art. Fra US-patentskrift 3 885 310 kendes et ekstra-oralt kæbeortopædisk apparat med en holdebøjle, der er lukket bag ved patientens hoved ved hjælp 5 af et bånd, og som gennem mundåbningen er forbundet med selve det i munden anbragte kæbeortopædiske apparat. På båndet er anbragt en tidsmåler, som aktiveres, når spændingen i båndet når op på en forudbestemt værdi. Tidsmåleren består af en impulsgiver og en tæller. Tællerens vis-10 ning skal give oplysning om det tidsrum, i hvilket patien ten har båret apparatet, og til dette tidsrum skal der tages hensyn ved bedømmelsen af behandlingsresultatet. Ved dette kendte apparat kan en afbryder sluttes på enkel vis ved, at hovedbåndet strækkes, uden at apparatet 15 bæres. Kæbeortopædiske apparater er som bekendt hoved sageligt beregnet til børn, og disse vil være fristet til at undlade at bære apparatet i munden, fordi dette er ubehageligt, og at forfalske den af tælleren viste bæretid ved aktivering af afbryderen på den i det foregå-20 ende angivne måde. Det kendte apparat har således den mangel, at den behandlende tandlæge ikke kan stole på tællerens visning.
Det er endvidere kendt på et kæbeortopædisk apparatets formlegeme at anbringe en tidsmåler bestående af et 25 Coulombmeter, jfr. DE-offentliggørelsesskrift 2 614 519.
Coulombmete ret fastgøres sammen med apparatets formlegeme i patientens mund og består af en glasbeholder, som indeholder kviksølv og en elektrolyt. Passerer der strøm gennem Coulombmeteret, bevæges elektrolytmængden 30 langsomt gennem kviksølvet. På skillestedet mellem de to kviksølvsøjler kan produktet af strømstyrke og tid aflæses. Coulombmeteret er indskudt i et seriekredløb indbefattende en fugtighedsomskifter og en temperatur-omskifter. Ved denne målemetode måles bæretiden ved 35 konstatering af produktet af strømstyrke og tid. Anbrin- 146791 2 gelsen af et sådant Coulombmeter i mundhulen er imidlertid farlig, fordi der ved en eventuel beskadigelse af glasbeholderen ikke blot spredes glassplinter i munden men også kviksølv og elektrolyt.
5 Opfindelsen har til formål at afhjælpe ovennævnte mangler ved den kendte teknik og tilvejebringe et sådant apparat med en tidsmåler, der er velegnet til orale kæbeortopædiske apparater med en ganeplade, og som ikke er til gene eller fare for patienten. Apparatets afbryder skal 10 være således anbragt, at den ikke påvirkes ved apparatets reguleringsfunktion. Ovennævnte formål opnås ved det i krav l's kendetegnende del angivne. Ved placeringen af den elektroniske tidsmåler i et hulrum i apparatets form-legeme beskyttes tidsmåleren mod mekanisk beskadigelse.
15 Selv hvis tidsmåleren skulle blive beskadiget, kan det te ikke medføre nogen risiko for patienten, fordi tidsmåleren i apparatet ifølge opfindelsen ikke indeholder giftige eller farlige substanser. Den elektroniske tidsmåler sikrer en meget eksakt bestemmelse af den 20 tid, der interesserer tandlægen, så at denne meget nøj agtigt kan vurdere behandlingsresultatet. Miniaturise-rede elektroniske konstruktionsdele og batterier er disponible med tilstrækkelig små dimensioner, så at anbringelsen af tidsmåleren i apparatets formlegeme 25 ikke medfører nogen væsentlig forøgelse af formlegemets dimensioner.
Ved det i krav 2 angivne opnås en vis teknisk forenkling af apparatet. Da det ortopædiske apparat ifølge opfindelsen skal bæres i munden praktisk taget i hele 30 behandlingstiden, kræves der en mindre tæller med et mindre lager og en mindre indikator, når man måler og konstaterer den tid, i hvilken apparatet ikke bæres i munden, end når bæretiden måles, fordi bæretiden er 3 1487 91 væsentlig længere end den tid, i hvilken apparatet ikke befinder sig i patientens mund. Det konstateres ved hjælp af afbryderen, om apparatet bæres eller ikke. Afbryderen bør være således anbragt, at den ik-3 ke kan manipuleres, når det kæbeortopædiske apparat er taget ud af munden.
Ved det i krav 3 angivne opnås, at tidsmåleren er let at aflæse, idet tælleren til aflæsning ikke skal sluttes til et eksternt aflæseapparat.
10 Ved den i krav 4 kendetegnede udførelsesform for appa ratet opnås den fordel, at de elektriske komponenter kan anbringes fordelt på flere steder og indkapsles på disse, så at der til komponenterne ikke kræves noget fælles hus, som måtte have betydelige dimensioner. På 15 denne måde kan komponenterne bekvemt finde plads i et som ganeplade udformet formlegeme.
Ved den i krav 5 angivne udførelsesform for afbryderen aktiveres og inaktiveres tælleren direkte af apparatets tandreguleringsdel. Når apparatet ganske vist bæres men 20 ikke påvirker tænderne med et tilstrækkeligt stor regu leringstryk, registreres dette ikke som bæretid.
Ved den i krav 6 angivne udførelsesform kan bæretiderne og de inaktive tider indikeres på samme måde som kørselstiderne og stilstandstiderne vises ved en fart-25 skriver. Denne differentierede tidsmåling er særlig velegnet til videnskabelige undersøgelser til konstatering af bæretidernes indvirkning på tandreguleringen.
Endelig opnås ved det i krav 7 angivne, at en eventuel simulering af bæretider vanskeliggøres ved en man-30 gedobling af de betingelser, under hvilke afbryderen aktiveres.
4 14E791 I det følgende forklares opfindelsen nærmere ved hjælp af tegningen, hvor fig. 1 viser anbringelse af til en tidsmåler hørende elementer i det kæbeortopædiske apparat ifølge opfin-5 delsen, fig. 2, 3 og 4 viser snit efter linien henholdsvis II-II, III-III og IV-IV i fig. 1, fig. 5 skematisk viser et koblingsdiagram for tidsmåleren , 10 fig. 6 viser et tidsdiagram som eksempel på en mulig hed for aftegning af længden af på hinanden følgende bære- og ikke-bæretider, fig. 7 perspektivisk viser en kapsel for et batteri, fig. 8 perspektivisk viser kapselen tilsluttet et eks-15 ternt aflæsningsapparat, og fig. 9 perspektivisk viser en kapsel for en tidsmåler med eget talvisningsværk.
I fig. 1 er vist en overkæbe 10, hvis form skal ændres med et kæbeortopædisk apparat 11. Tænderne er betegnet 20 med 12. Det kæbeortopædiske apparat består af mindst ét plastformlegeme 13, til hvilket er fastgjort forbindelsestråde 14, som helt eller delvis griber rundt om tænderne. Der kan også findes flere plastformlegemer, som er forbundet med hinanden ved hjælp af forbindelses-25 tråde. Apparatets form er afpasset efter formen af den pågældende kæbe og de fejl, der skal rettes.
Fig. 2 viser plastformlegemet 13, der trykker imod en 5 146791 tand 12, og som i et første hulrum 15 indeholder et miniaturebatteri 16. Hulrummet 15 er lukket med en plade, så at det er afspærret udefra.
På fig. 3 ses en trykfølsom afbryder 17, der trykker 5 mod tanden 12 og aktiveres af denne. Afbryderen 17 befinder sig i den yderste ende af formlegemet 13, som trykker mod tanden.
I endnu et hulrum 19 i formlegemet 13 er tidsmåleren 18 anbragt. Dette hulrum er ligeledes lukket mod yder-10 siden. Batteriet 16, den trykfølsomme afbryder 17 og tidsmåleren 18 er forbundet med hverandre ved hjælp af elektriske ledninger 20'.
På fig. 5 er skematisk vist det elektriske koblingssystem for tidsmåleren i form af et blokdiagram. Til bat-15 teriet 16 er tidsmåleren 18 og afbryderen 17 koblet i serie. Når afbryderen 17 er lukket, startes tidsmåleren 18, der består af en impulsgiver 20, som, når den er tilsluttet strømforsyningen, danner impulser med en bestemt frekvens. Disse impulser tilføres en tæller 21, 20 der tæller disse impulser, og som også oplagrer det til enhver tid værende talresultat, når afbryderen 17 igen åbnes. Tallet i tælleren 21 er derfor et mål for den tid, i hvilken afbryderen 17 har været sluttet.
Tidsmåleren 18 udføres mest hensigtsmæssigt som et in-25 tegreret modul.
Tidsmåleren 18 kan være udført således, at den kan udtages af hulrummet 19 og tilsluttes et aflæseapparat 22 til påvisning af tallet i tælleren 21. Tidsmåleren kan også forblive i kapselen og tilsluttes et aflæse-30 apparat, hvilket under visse omstændigheder kan være nemmere for tandlægen.
146791 6 Når tidsmåleren indeholder flere tællere, som kan aktiveres efter hinanden, og som afvekslende viser bære-tiden og ikke-bæretiden, kan de opfylde en registreringsfunktion i overensstemmelse med fig. 6. Når en 5 sådan tidsmåler aflæses, kan man gengive den samlede bære-rytme mellem to behandlingsterminer ved aflæsning af lagrene, f.eks. med et tilsluttet skriveudstyr eller en hurtigtrykker. På fig. 6 er bæretiden betegnet med "1" og ikke-bæretiden med "0". Tidsmåle-10 ren kan indeholde et ur, hvis tidsvisning overtages af et lager ved hver aktivering af afbryderen 17. På denne måde oplagres tidspunktet for udtagning henholdsvis indsætning af apparatet. Disse data kan derpå afgives til aflæsningsapparatet, henholdsvis et andet appa-15 rat til videre forarbejdning.
Fig. 7 viser en beholder 23, der er lukket væsketæt med et låg 24, og som indeholder batteriet 16. I bunden af beholderen og på låget findes kontaktpoler 25 til etablering af kontakt med polerne på batteriet 16.
20 Kontaktpolerne 25 er med ledninger (ikke vist) forbun det med andre elektriske byggedele. Ved indskruning af kapsellåget 24 presses de mod batteripolerne.
En tilsvarende beholder 26 med låg 27 tjener til opbevaring af tidsmåleren 18. Denne beholder er ligeledes 25 lukket væsketæt. Tidsmåleren 18 har tilslutninger, til hvilke aflæseapparatet 22 kan tilsluttes, for at tællerens indhold kan aflæses. På denne måde kan man ved aflæsning af tælleren i tandlægeklinikken fastslå det tidsrum, hvori apparatet er blevet båret.
30 I fig. 9 er vist en beholder, som er lukket med et låg 30, og som indeholder en tidsmåler 18 med miniaturedi-gitalvisning 31. På denne måde kan den tid, apparatet er blevet båret, vises og uden tilslutning til et eks-

Claims (2)

146791 ternt aflæseapparat, henholdsvis kan det aflæses af brugeren selv. For tandlægen kan i daglig praksis to oplysninger være af stor vigtighed:
1. Kæbeortopædisk apparat (11) med et mod tænderne (12) trykkende formlegeme (13) og en af et batteri (16) drevet elektronisk tidsmåler (18), der sættes 15. funktion af en ved apparatets bæring i munden aktiveret afbryder (17), og som indbefatter en impuls-giver (20) samt en tæller (21), der påvirkes af impulsgiverens impulser, når afbryderen (17) er sluttet, kendetegnet ved, at tælleren (21), impuls-20 giveren (20) og batteriet (16) er indkapslet i mindst ét hulrum (19) i formlegemet (13), at afbryderen (17) er anbragt på formlegemet, og at tælleren (21) er således udformet og tilkoblet, at det til enhver tid værende talresultat også ved åben afbryder fastholdes 25 og oplagres.
1. Den samlede bæretid i timer, som kan vises efter ønske, og
2. Den samlede ikke-bæretid i timer, som ligeledes kan vises, når det ønskes. På denne måde kan tandlægen objektivt fastslå bærefor-10 holdene for apparatet.
2. Kæbeortopædisk apparat ifølge krav ^kendetegnet ved, at afbryderen er anbragt på en sådan måde, at den er sluttet, når apparatet ikke benyttes, og er åben, når apparatet er i brug.
DK191279A 1978-05-10 1979-05-09 Kaebeortopaedisk apparat DK146791C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2820358 1978-05-10
DE2820358A DE2820358C3 (de) 1978-05-10 1978-05-10 Kieferorthopädischer Apparat

Publications (3)

Publication Number Publication Date
DK191279A DK191279A (da) 1979-11-11
DK146791B true DK146791B (da) 1984-01-09
DK146791C DK146791C (da) 1984-06-18

Family

ID=6039010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK191279A DK146791C (da) 1978-05-10 1979-05-09 Kaebeortopaedisk apparat

Country Status (11)

Country Link
AT (1) AT370983B (da)
BE (1) BE876111A (da)
CH (1) CH632116B (da)
DE (1) DE2820358C3 (da)
DK (1) DK146791C (da)
FR (1) FR2425234A1 (da)
GB (1) GB2023005B (da)
IT (1) IT1112541B (da)
NL (1) NL181837C (da)
NO (1) NO146838C (da)
SE (1) SE432049B (da)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3244695C2 (de) * 1982-11-30 1985-10-03 Erich Dipl.-Ing. 1000 Berlin Biermann Zeitmesser für medizinische Apparate, insbesondere für zahnärztliche Apparate
NL8300810A (nl) * 1983-03-04 1984-01-02 Jan Hendrik Hulsink Orthodontische inrichting.
FR2557326A1 (fr) * 1983-12-22 1985-06-28 Foatelli Maxime Compteur de location
US4842519A (en) * 1987-11-30 1989-06-27 Jeffrey Dworkin Intraoral appliance and method of treating patient
DE3923744C1 (da) * 1989-07-18 1990-08-23 Frohn, Hermann-Josef, Dr., 5460 Linz, De
DE4004048C1 (da) * 1990-02-10 1991-04-11 Hermann-Josef Dr. 5460 Linz De Frohn
US6613001B1 (en) 2000-08-14 2003-09-02 Jeffrey B. Dworkin Intraoral appliance, monitoring device and method of treating patient
AT409216B (de) * 2001-01-23 2002-06-25 Grabner Gerald Dr Verfahren zur tragekontrolle von regulierungen

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3885310A (en) * 1972-11-01 1975-05-27 Michael E Northcutt Orthodontic appliance
CH583548A5 (en) * 1975-05-22 1977-01-14 Gebauer Urs Orthopaedic jaw insert incorporating precision coulometer - has long life battery and saliva operated electronic switch or reed relay
DE2614519A1 (de) * 1976-04-03 1977-10-13 Roehm Gmbh Kunststoffszintillator auf basis von polymethylmethacrylat
DE2614591A1 (de) * 1976-04-05 1977-10-06 Guenter Dr Sander Anwendungszeitmesser fuer festsitzende und herausnehmbare kieferorthopaedische apparate

Also Published As

Publication number Publication date
FR2425234B1 (da) 1983-12-09
IT7922487A0 (it) 1979-05-09
SE7903915L (sv) 1979-11-11
NL181837B (nl) 1987-06-16
GB2023005A (en) 1979-12-28
DE2820358A1 (de) 1979-11-22
FR2425234A1 (fr) 1979-12-07
AT370983B (de) 1983-05-25
NO146838B (no) 1982-09-13
NL181837C (nl) 1987-11-16
SE432049B (sv) 1984-03-19
NO146838C (no) 1982-12-22
CH632116GA3 (da) 1982-09-30
NL7903644A (nl) 1979-11-13
BE876111A (fr) 1979-11-08
DK146791C (da) 1984-06-18
DE2820358C3 (de) 1981-07-02
NO791515L (no) 1979-11-13
IT1112541B (it) 1986-01-20
ATA327779A (de) 1982-10-15
DE2820358B2 (de) 1980-08-14
GB2023005B (en) 1983-02-02
CH632116B (de)
DK191279A (da) 1979-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5245592A (en) Wearing time measuring device for a removable medical apparatus
EP0217866B1 (en) Electronic thermometer
Schriever et al. Electromotive forces and electric currents caused by metallic dental fillings
GB1412543A (en) Orthodontic appliance
DK146791B (da) Kaebeortopaedisk apparat
JPS56118630A (en) Electronic clinical thermometer
BRPI0712358A2 (pt) aparelhos, sistemas e métodos para confirmar o uso de um dispositivo oral.
Pameijer et al. Intraoral occlusal telemetry. Part II. Registration of tooth contacts in chewing and swallowing
PT892619E (pt) Aparelho para o registo de valores de avaliacao do estado de saude
ITMO20070194A1 (it) Apparato elettrocardiografico portatile
GB2075194A (en) Portable heart rate, pulse rate or temperature monitor
KR101657901B1 (ko) 마우스 트레이형 치아복원 장치
KR100886797B1 (ko) 구강 내 산도 측정을 위한 무선 pH 원격측정장치
CN113677985B (zh) 用于随机血糖测试的设备及其使用的方法
WO2023153851A1 (en) Wearable device
JPS6030221B2 (ja) あご骨整形用装置
CN211504486U (zh) 一种矫治力检测装置
JPS6363227B2 (da)
CN206601396U (zh) 一种血糖仪
CN110575277B (zh) 美白矫正牙托
CN213191196U (zh) 药盒和服药监控系统
CN216669064U (zh) 一种婴儿用奶嘴型体温计
JP2711345B2 (ja) 基礎体温測定方法
CN219963487U (zh) 一种智能医疗装置
JPS59116518A (ja) 電子体温計