CZ99795A3 - Process for preparing reaction products from poly(diorganosiloxanes) and alkoxysilanes - Google Patents

Process for preparing reaction products from poly(diorganosiloxanes) and alkoxysilanes Download PDF

Info

Publication number
CZ99795A3
CZ99795A3 CZ95997A CZ99795A CZ99795A3 CZ 99795 A3 CZ99795 A3 CZ 99795A3 CZ 95997 A CZ95997 A CZ 95997A CZ 99795 A CZ99795 A CZ 99795A CZ 99795 A3 CZ99795 A3 CZ 99795A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carbon atoms
group
alkyl
reaction
weight
Prior art date
Application number
CZ95997A
Other languages
English (en)
Inventor
Robert Dr Friebe
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4436536A external-priority patent/DE4436536A1/de
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of CZ99795A3 publication Critical patent/CZ99795A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G77/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a linkage containing silicon with or without sulfur, nitrogen, oxygen or carbon in the main chain of the macromolecule
    • C08G77/04Polysiloxanes
    • C08G77/06Preparatory processes
    • C08G77/08Preparatory processes characterised by the catalysts used
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08GMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
    • C08G77/00Macromolecular compounds obtained by reactions forming a linkage containing silicon with or without sulfur, nitrogen, oxygen or carbon in the main chain of the macromolecule
    • C08G77/04Polysiloxanes
    • C08G77/14Polysiloxanes containing silicon bound to oxygen-containing groups
    • C08G77/18Polysiloxanes containing silicon bound to oxygen-containing groups to alkoxy or aryloxy groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Silicon Polymers (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby reakčních produktů z póly(diorganosilanů) a alkoxysilanů.
Dosavadní stav techniky
Cílem reakce póly(diorganosiloxanů) s alkoxysilany je výroba póly(diorganosiloxanů) s diorganyloxy-organosilylovými nebo triorganyloxysilylovými koncovými skupinami. Při tom se podle literatury ujaly následující cesty :
1. Reakce alfa,omega-dihydroxy-poly(diorganosiloxanů) s alkoxysilany za přítomnosti vhodných katalysátorů a
2. reakce alfa,omega-dihydroxy-poly(diorganosiloxanů) se směsně funkčními silany, jako jsou například alkoxyamidosilany (DE-PS 1 247 646) , alkoxy-oximosilany (EP 98 369) a alkoxy-acetoxysilany (US-PS 3 269 165) bez přídavných katalysátorů.
U prvního popsaného postupu jsou jako katalysátory známé především aminy (EP 21 859) , aminy ve směsi s karboxyláty kovů (US-PS 3 161 614) , jakož i aminy ve směsi s karboxylovými kyselinami (EP 137 883) , amoniurakarbamáty, výhodně (CH3)2NH2OCON(CH3)2 (DE-PS 3 523 206) a deriváty «Τ hydroxylaminu (EP 70 786) .
U všech dosud popsaných katalysátorů, popřípadě katalysátorových systémů, které byly použity při výrobě alkoxy-ukončených polysiloxanů, jsou však potřebné dlouhé reakční doby a vysoké teploty. K tomu se musí katalysátory použít v substančním množství, přičemž jejich odstraňování z polymeru je většinou obtížné nebo není vůbec možné. Tyto nevýhody by mohly být odstraněny použitím hydroxidů alkalických kovů a alkoholů (DE-OS 4 022 661 , EP-A 457 693 EP-A 376 696) jako katalysátorů. Extrémní aktivace hydroxidovými a alkoholátovými ionty však vede k nežádoucím vedlejším reakcím, jako jsou například přesmyky polymerů, takže se katalysátor musí po proběhnutí reakce co nej rychleji inaktivovat neutralisací.
Ve druhém popsaném postupu jsou použité sílaný na rozdíl od čistých organyloxyorganosilanů dostatečně reaktivní, takže reagují bez použití katalysátorů s alfa.omega-dihydroxy^-poly(siloxany) . Výroba silanů je však drahá a odstraňování štěpných produktů je obtížné, popřípadě nemožné .
Především z ekonomického hlediska je reakce alfa.omega-dihydroxy-poly(diorganosiloxanů) s alkoxysilany za použití vhodných katalysátorů ve srovnání s posledně jmenovaným postupem výhodněj ší.
Podstata vvnálezu
Úkolem předloženého vynálezu tedy je vypracování způsobu reakce póly(diorganosiloxanů) s alkoxysilany, který by «/ obzvláště umožňoval výrobu póly(diorganosiloxanů) s diorganyloxy-organosilylovými nebo triorganyloxysilylovými koncovými skupinami při krátké reakční době j iž při teplotě místnosti.
Překvapivě bylo nyní zjištěno, že reakce póly(diorganosiloxanů) a alkoxysilanů vede za přítomnosti fluoridů již při teplotě místnosti během několika minut k výrobě poly(diorganosiloxanů) s koncovými alkoxyskupinami a k tomu jsou v této směsi při prodloužené reakční době přiváděné fluoridy vhodné pro cílené odbourávání vysokomolekulárních póly(diorganosiloxanů) .
Předmětem předloženého vynálezu je tedy způsob výroby reakčních produktů z póly (diorganosiloxanů) a alkoxysilanů, při kterém se reakce provádí za přítomnosti fluoridových iontů jako aktivátoru.
Jako polysiloxan ve smyslu předloženého vynálezu se při tom použije polysiloxan nebo směs polysiloxanů obecného vzorce I
R1
R20-Si-O(I) ve kterém
R a R1 značí alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až uhlíkovými atomy, fenylovou skupinu, substituo4 vanou fenylovou skupinu a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a R1 mohou být stejné nebo různé, a značí vodíkový atom, alkylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a skupinu SiR^ , ve kterém
R’ značí alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a R3 mohou být stejné nebo různé a x je číslo 10 až 10000 .
Při výhodné formě provedení předloženého vynálezu mají polysiloxany síťovitou strukturu.
Příklady takovýchto polysiloxanů, majících síťovítou strukturu, jsou vulkanisované elastomery, jako jsou například za vysoké teploty vulkanisované (HV)-elastomery, liquidsilikonové (LSR)-elastomery a při teplotě místnosti vulkanisované (RTV)-elastomery, které jsou jednokomponentní (1K) nebo dvoukomponentní (2K) .
Síťovitá struktura polysiloxanů může být mimo jiné vytvořena v následujícím uvedenými jednotkami.
et
T-jednotka nebo
Q-jednotka
R
I
Si - 0 - Si - 0 - Si =
I o
I
Si =
Si
I o
I
Si - 0 - Si - 0 - Si I o
I
Si »
Skupiny, které jsou tvořeny hydrosilylačními nebo peroxidickými zesilovacími reakcemi, jsou například alkylenové skupiny.
Jako alkoxysilan se ve smyslu předloženého vynálezu použije alespoň jeden alkoxysilan nebo směs několika alkoxysilanů obecného vzorce II
R2nSi(OR1)4_n (II), ve kterém r! značí alkylovou skupinu s 1 až 6 uhlíkovými atomy, alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 8 uhlíkovými atomy nebo cykloalifatický uhlovodíkový zbytek s 5 až 7 uhlíkovými atomy,
R2 značí případně substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy nebo alkenylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy, fenylovou skupinu nebo substituovanou fenylovou skupinu a n značí 0, 1 nebo 2 .
Obzvláště výhodné alkoxysilany jsou tetraethoxysilan, methyltrimethoxysilan, methyltriethoxysilan, vinyltriethoxysilan a dimethyldimethoxysilan. Vhodné jsou rovněž alkoxysilany, substituované na alkylové skupině, jako je například XCH2CH2CH2Sí(0R1)3 kde X = HS- , H2N- , R2N- , Cl- a jiné substituenty.
Aktivátory ve smyslu předloženého vynálezu jsou v systému rozpustné kovové a nekovové fluoridy.
Kovové fluoridy ve smyslu předloženého vynálezu jsou výhodně fluoridy alkalických kovů, jako je například fluorid sodný nebo fluorid draselný. Jako zdroj fluoridů se výhodně používají nekovové fluoridy. Obzvláště výhodný je fluorid amonný a/nebo tetraalkylamoniumfluorid, zcela obzvláště výhodný je tetrabutylamoniumfluorid, jakož i trialkylaminhydrofluoridy, jako je například triethylamintrishydrofluorid [ (C2H3)3N3HF] a jiné polyhydrofluoridy terciárních organických aminů. Aktivátory se mohou přidávat do reakční směsi jak v čisté formě, tak také v rozpuštěném stavu ve vhodných rozpouštědlech nebo v alkoxysilanech. Jako obzvláště vhodná rozpouštědla se jeví alkoholy a alkoxysilany.
Pomocí předloženého vynálezu bylo zjištěno, že již velmi nepatrné koncentrace fluoridů postačují k tomu, aby fungovaly jako aktivátor při reakci. Při způsobu výroby reakčních produktů z polysiloxanů a alkoxysilanů podle předloženého vynálezu se používá výhodně 0,001 až 5 % hmotnostních, obzvláště 0,001 až 1 % hmotnostní, obzvláště výhodně 0,001 až 0,5 % hmotnostních fluoridů, vztaženo na celkovou směs.
Způsob podle předloženého vynálezu se provádí při teplotě v rozmezí 0 °C až 300 °C .
Při výhodné formě provedení způsobu podle předloženého vynálezu se reakce polysiloxanů s alkoxysilany za přítomnosti fluoridových iontů po výrobě póly(diorganosiloxanů) s koncovými triorganylsilylovými, popřípadě diorganyloxyorganosilylovými koncovými skupinami ukončí vysrážením fluoridových iontů ve formě těžko rozpustných fluoridů kovů alkalických zemin, přičemž použité polysiloxany obecného vzorce I disponují alespoň jednou OH-funkcí. Výhodně se používají polysiloxany s obsahem 0,01 až 19 % hmotnostních SiOH, vztaženo na polymer, obzvláště výhodně alfa,omega-dihydroxy-poly(diorganosiloxany) .
Stejně tak jsou použitelné také všechny dříve popsané alkoxysilany podle vzorce II , jakož i všechny dříve popsané fluoridy alkalických kovů a nekovů. Přerušení reakce se může dosáhnout přídavkem iontů kovů alkalických zemin. Při tom dochází ke tvorbě těžko rozpustných fluoridů kovů alkalických zemin, které již na systém nepůsobí aktivačně. Jako sloučeniny kovů alklaických zemin jsou vhodné libovolné v tomto systému rozpustné soli kovů alkalických zemin. Obzvláště vhodný je chlorid vápenatý. Aby se dosáhlo pokud možno dobrého rozptýlení v reakční směsi a krátkých reakčních dob, přidávají se soli kovů alkalických zemin k reakční směsi v rozpuštěné formě. Jako obzvláště vhodná rozpouštědla se zde ukázaly alkoholy, jako je methylalkohol of a ethylalkohol.
Množství použitých sloučenin kovů alkalických zemin se řídí koncentrací fluoridových iontů v reakčni směsi. Ionty kovů alkalických zemin se musí použít alespoň ve stechiometrickém poměru, vztaženo na fluoridové ionty, přičemž jako vhodný se ukázal 20% až 100% přebytek, vztaženo na stechiometricky použité množství fluoridu.
Reakčni podmínky při reakci póly(diorganosiloxanů) s alkoxysilany se řídí podle reaktivity použitého alkoxysilanu a podle požadovaných reakčních produktů. Způsob podle předloženého vynálezu se provádí při teplotách v rozmezí 0 až 300 °C , výhodně 15 až 60 °C , obzvláště výhodně 18 až 40 °C a zcela obzvláště výhodně při teplotě místnosti. Reakčni doba přitom je alespoň 3 minuty, výhodně 5 až 30 minut. Reakčni doba se při tom řídí požadovaným stupněm obsazení koncových skupin. Obzvláště výhodná doba reakce činí při teplotě místnosti méně než 10 minut.
Když se má použít polymer pro výrobu RTV-lK-(při teplotě místnosti vulkanisujících 1-komponentních-)-hmot, tak se nabízí jednonádobový postup v mísícím agregátu.
Při další formě provedení podle předloženého vynálezu trvá reakce polysiloxanů s alkoxysilany za přítomnoati fluoridových iontů při teplotě v rozmezí 0 až 300 °C alespoň 5 minut.
Při této formě provedení se mohou použít polysiloxany obecného vzorce I . Výhodně se však používaj i j iž výše uvedené polysiloxany se zesítěnou strukturou. Stejně tak jsou však použitelné všechny dříve popsané alkoxysilany, analogické vzorci II, jakož i všechny dříve popsané kovové a nekovové fluoridy.
Při této formě provedení způsobu podle předloženého vynálezu se výhodně jako nízkomolekulární siloxany vyrobí sloučeniny obecného vzorce III
R1 i
R1
Si-O--Si —
R R
Jy
-O(III) ve kterém
R a Rl značí lineární nebo rozvětvenou alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, ary lovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkoxyalkylovou nebo alkenylovou skupinu se vždy 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a R1 mohou být stejné nebo různé a y značí číslo 3 až 20 , výhodně 3 až 6 , obzvláště vý hodně 3 .
Při další formě provedení se jako nízkomolekulární siloxany vyrobí lineární a/nebo rozvětvené siloxany s krátkým řetězcem obecného vzorce IV r4o
R1
Si-O
R (IV), ve kterém
R a Rl alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkoxyalkylovou nebo alkenylovou skupinu se vždy 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a R^· mohou být stejné nebo různé, r4 značí alkylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy nebo skupinu -SiR’j , přičemž
R’ značí alkoxylovou nebo alkylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy a z značí číslo 1 až 200 , výhodně 3 až 100 , obzvláště výhodně 3 až 10 .
Nízkomolekulární, rozvětvené siloxany s krátkým řetězcem obecného vzorce IV mohou ale také vzniknout ve směsi s nízkomolekulárními cykleny obecného vzorce III .
Reakce se může provádět jak při teplotě místnosti, tak také při zvýšených teplotách. Reakční doba se při tom řídí podle druhu použitého póly(diorganosilanu) a teploty. Může •t se pohybovat mezi několika hodinami a několika dny. Destilací za sníženého tlaku se mohou z reakční směsi oddělit těkavé reakční produkty, jako jsou například cyklické diorganosilany. Reakce polysiloxanů s alkoxysilany za přítomnosti fluoridových iontů se může provádět také za přítomnosti vhodných rozpouštědel. Jako rozpouštědla zde přicházejí v úvahu libovolná organická rozpouštědla, jako je například toluen, xylen, alkoholy nebo také nízkoviskosní póly(diorganosilany), popřípadě cyklické diorganosiloxany.
Příklady provedení vvnálezu
Způsob podle předloženého vynálezu je blíže objasněn pomocí následujících příkladů .
Pro vyzkoušení koncových skupin byly produkty podle příkladů a srovnávací produkty zkoušeny následujícím způsobem :
1. Stanovení viskosity pomocí Haakeho rotačního viskosimetru ,
2. test zesítění a
3. stanovení obsahu SiOH pomocí FT-IR-diferenční spektroskopie .
Pro zesífovací test, uvedený v bodě 2 , se smísí 20 hmotnostních dílů zkoušené směsi s 1 hmotnostním dílem testovacího roztoku. Tento testovací roztok se připraví rozpuštěním 40 % dibutylcínoxidu v tetraethylsilikátu při teplotě 100 °C . Když se pozoruje po přídavku testovacího roztoku rychlý vzestup viskosity směsi za zgelovatění směsi tak se toto hodnotí jako důkaz neúplné reakce SiOH-skupin. Když se takovéto chování nezjistí a materiál vytvrdí za pů12 sobení vzdušné vlhkosti, tak lze usoudit na proběhnutí navázání koncových skupin.
Příklad 1
Do planetového mísiče se předloží směs 55 hmotnostních dílů póly(dimethylsiloxanu) s koncovými OH-skupinami s viskositou 80 Pa.s a 29 hmotnostních dílů poly(diorganosilanu) s trimethylsilylovými koncovými skupinami s viskositou 100 mPa.s. Do této směsi se přidá 2,5 hmotnostního dílu methyltrimethoxysilanu, která obsahuje 1 hmotnostní díl tetrabutylamoniumfluoridu. Po 10 minutách se přidá 0,55 hmotnostního dílu roztoku 1 hmotnostního dílu chloridu vápenatého v ethylalkoholu.
Polymerní směs měla ihned po výrobě viskositu 15,7 Pa.s , která se při opakovaných měřeních po jednom dni a po sedmi dnech nemění. Pomocí FT-IR spektroskopie nemohly být prokázány žádné SiOH-skupiny. Test na zesítění nevykazuje žádné rychlé zgelovatění, ale poskytuje po 24 hodinách za přístupu vlhkosti u vrstvy o tloušťce 2 mm úplně vytvrzená zkušební tělesa. Z výsledků je možno odvodit, že nastalo požadované uzavření konců.
Příklad 2 (srovnávací)
Příklad 1 se opakuje bez přídavku katalysátoru za použití methyltrimethoxysilanu. Směs měla viskositu 16,5 Pa.s a obsah SiOH 0,16 % hmotnostních. Při přídavku testovacího roztoku při testu zesítění nasává silné zgelovatění .
Příklad 3 (srovnávací)
Příklad 1 se opakuje bez přídavku roztoku chloridu vápenatého. Viskosita polymeru se silně snižuje a dosahuje po 24 hodinách asi 1 Pa.s. Obsahm SiOH je max. 0,01 % hmotnostních. V testu zesítění nedochází ani ke zgelovatění, ani k zesítění materiálu po 24 hodinách.
Příklad 4
Příklad 1 se opakuje za přídavku 0,92 hmotnostních dílů roztoku 1 % hmotnostního chloridu vápenatého v ethylalkoholu. Viskosita polymerní směsi činí 15,0 Pa.s a v průběhu 7 dnů se nemění. SiOH-skupiny nejsou zjistitelné a při testu zesítění nedochází k žádnému zgelovatění. Po 24 hodinách se vytvoří úplně vytvrzené tvarové těleso.
Příklad 5
Provádí se postup podle příkladu 1 za přídavku 1,25 hmotnostních dílů methyltrimethoxysilanu s 1 % hmotnostním tetrabutylamoniumfluoridu. Po 12 minutách se přidá 0,27 hmotnostních dílů 1% roztoku chloridu vápenatého v ethylalkoholu. SiOH-skupiny již nejsou zjistitelné a viskosita zůstává po dobu 7 dnů nezměněná na hodnotě 18,2 Pa.s. Při testu zesítění se nepozoruje žádné zgelovatění.
Příklad 6 «Τ
Provádí se postup podle příkladu 1 za použití 0,25 hmotnostních dílů methyltrimethoxysilanu a 0,25 hmotnostních dílů roztoku 10 % tetrabutylamoniumfluoridu v methylalkoholu. Deaktivace fluoridových iontů se provede přídavkem 0,6 hmotnostních dílů roztoku 1 % chloridu vápenatého v ethylalkoholu po 10 minutách. Test zesítění nevede ke zgelovatění a obsah SiOH činí max. 0,01 % .
Příklad 7
Pomocí tohoto příkladu se má ukázat možnost využití způsobu podle předloženého vynálezu pro výrobu RTV-1K-hmoty při jednonádobovém způsobu v průběhu kompoundování.
Do planetového mísiče se předloží 55 hmotnostních dílů OH-zakončeného póly(dimethylsiloxanu) s viskositou 80 Pa.s s 29 hmotnostními díly trimethylsilyl-zakončeného póly (dimethylsiloxanu) s viskositou 100 mPa.s . Potom se vmíchá 2,5 hmotnostního dílu roztoku 1 % tetrabutylamoniumf luoridu v methyltrimethoxysilanu a počká se po dobu 10 minut. Přídavkem 0,55 hmotnostních dílů roztoku 1 % chloridu vápenatého v ethylalkoholu se zakončování skupin ukončí. potom se přidá 9,5 hmotnostních dílů hydrofobisováné pyrogenní kyseliny křemičité (povrch BET 110 m /g) a promíchá se. Potom se přidá jeden hmotnostní díl ethylestertitanchelátu kyseliny diisobutoxy-bis-acetoctové a promíchá se. Zapracování titanového komplexu probíhá bez potíží. Vzhledem k tomu, že při použití oh-zakončovaných polymerů se po přídavku titanového katalysátoru obvykle pozoruje nežádoucí vzestup viskosity, může se z toho usoudit, že zakončování polymeru bylo ukončeno.
et
Směs se naplní do kartuší. Pro vyzkoušení mechanických dat se vytáhnou 2 mm silné blány a po čtrnáctidenním vytvrzování při teplotě 23 °C a 50% relativní vzdušné vlhkosti se provede zkouška tahem a na protažení podle DIN 53504 .
Napětí v tahu při 100% protažení pevnost v tahu protažení při přetržení tvrdost (po 21 dnech, DIN 53505)
0,32 MPa 1,80 MPa 670 %
Shore A
Pasta nevykazovala po tříměsíčním skladování v kartuších při teplotě místnosti, popřípadě při teplotě 50 °C při opakování mechanických zkoušek žádné podstatné změny vlastností ve srovnání s čerstvým zbožím a byla v bezvadném stavu.
Příklad 8
Do planetového mísiče se předloží 42 hmotnostních dílů OH-zakončeného póly(dimethylsiloxanu) s viskositou 80 Pa.s a 18 hmotnostních dílů trimethylsilyl-ukončeného póly(dimethylsiloxanu) s viskositou 100 mPa.s . Potom se přidají 2 hmotnostní díly roztoku 1 % tetrabutylamoniumfluoridu v methyltrimethoxysilanu a po desetiminutové prodlevě se přidá 0,55 hmotnostních dílů roztoku 1 % chloridu vápenatého v ethylalkoholu. Potom se přidá 30 hmotnostních dílů kyselinou stearovou hydrofobisované mleté křídy a 5,5 hmotnostních dílů hydrofobisované kyseliny křemičité (povrch o
BET 110 m /g) a směs se rozmíchá. Potom se přidá 1 hmotnostní díl ethylestertitanchelátu kyseliny diisobutoxy-bis-acetoctové a rozmíchá se. Zapracování titanového komplexu probíhá bez obtíží. Zkoušky mechanických vlastností se provádějí stejně jako je uvedeno v příkladě 7 , přičemž se dosáhne následujících výsledků :
Napětí v tahu při 100% protažení pevnost v tahu protažení při přetržení tvrdost (po 21 dnech, DIN 53505)
0,49 MPa 1,71 MPa 599 %
Shore A

Claims (12)

  1. t CISCO <’ o 1 1, (·
    1. Způsob výroby reakčních produktů z polysiloxanů a alkoxysilanů, vyznačující se tím, že se reakce provádí za přítomnosti fluoridových iontů jako aktivátoru.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se použije polysiloxan nebo směs polysiloxanů obecného vzorce I
    R20
    R1
    Si-O
    R3 (I), ve kterém
    R a Rl značí alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až
    18 uhlíkovými atomy, fenylovou skupinu, substituovanou fenylovou skupinu a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a Rl mohou být stejné nebo různé, r2 a R^ značí vodíkový atom, alkylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a skupinu SÍR’3 , ve kterém
    R’ značí alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž a R^ mohou být stejné nebo různé a x je číslo 10 až 10000 .
  3. 3. Způsob podle jednoho z nároků 1 a 2 , vyznačující se tím, že polysiloxan má sí dovitou strukturu.
    až 3 , že se jako alkoxysinebo směs několika
  4. 4. Způsob podle jednoho z nároků 1 vyznačující se tím, lan použije alespoň jeden alkoxysilan alkoxysilanů obecného vzorce II (ii).
    ve kterém r! značí alkylovou skupinu s 1 až 6 uhlíkovými atomy, alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 8 uhlíkovými atomy nebo cykloalifatický uhlovodíkový zbytek s 5 až 7 • uhlíkovými atomy, * r2 značí případně substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 10 uhlíkovými atomy nebo alkenylovou skupinu se 2 až 10 uhlíkovými atomy, fenylovou skupinu nebo substituovanou fenylovou skupinu a n značí 0, 1 nebo 2 .
  5. 5. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4 , vyznačující se tím, že se jako zdroj fluoridových iontů použijí nekovové fluoridy.
  6. 6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 5 , vyznačující se tím, že se jako zdroj fluoridových iontů použije tetraalkylamoniumfluorid a/nebo fluorid amonný, jakož i trialkylamin-hydrofluoridy a jiné polyhydrofluoridy terciárních organických aminů.
  7. 7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4 , vyznačující se tím, že se jako zdroj fluoridových iontů použijí fluoridy alkalických kovů.
  8. 8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7 , vyznačující se tím, že se při reakci používá 0,001 až 5 % hmotnostních, obzvláště 0,001 až 1 % hmotnostní, obzvláště výhodně 0,001 až 0,5 % hmotnostních fluoridů, vztaženo na celkovou směs.
  9. 9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8 , vyznačující se tím, že se reakce po výrobě triorganyloxysilyl-zakončených, popřípadě diorganyloxyorganylsilyl-zakončených póly(diorganosiloxanů) ukončí vysrážením fluoridových iontů jako těžko rozpustných fluoridů kovů alkalických zemin, přičemž použité polysiloxany vzorce I disponují alespoň jednou OH-funkcí.
  10. 10. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že se reakce provádí při teplotě v rozmezí 0 až 300 °C po dobu alespoň 5 minut
  11. 11. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4 a 10 , vyznačující se tím, že se jako nízkomolekulární siloxany vyrábí sloučeniny obecného vzorce III
    Γ R1 Ί R1
    Si-o
    R
    Si—i
    R (ΙΠ) ve kterém
    R a rI značí lineární nebo rozvětvenou alkylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, ary lovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkoxyalkylovou nebo alkenylovou skupinu se vždy 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a mohou být stejné nebo různé a y značí číslo 3 až 20 .
  12. 12. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4 a 10 , vyznačující se tím, že se jako nízkomolekulární siloxany vyrobí lineárnínebo rozvětvené siloxany s krátkým řetězcem obecného vzorce IV (IV), ve kterém
    R a Rl aikylovou nebo alkoxylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkoxyalkylovou nebo alkenylovou skupinu se vždy 2 až 18 uhlíkovými atomy, přičemž R a R3mohou být stejné nebo různé,
    R4 značí aikylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy nebo skupinu -SiR’j , přičemž
    R’ značí alkoxylovou nebo aikylovou skupinu s 1 až 18 uhlíkovými atomy, arylovou skupinu se 6 až 14 uhlíkovými atomy a alkenylovou nebo alkoxyalkylovou skupinu se 2 až 18 uhlíkovými atomy a
CZ95997A 1994-04-20 1995-04-19 Process for preparing reaction products from poly(diorganosiloxanes) and alkoxysilanes CZ99795A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4413706 1994-04-20
DE4436536A DE4436536A1 (de) 1994-04-20 1994-10-13 Verfahren zur Herstellung von Umsetzungsprodukten aus Poly(diorganosiloxanen)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ99795A3 true CZ99795A3 (en) 1995-11-15

Family

ID=25935792

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ95997A CZ99795A3 (en) 1994-04-20 1995-04-19 Process for preparing reaction products from poly(diorganosiloxanes) and alkoxysilanes

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP0678541B1 (cs)
JP (1) JPH07292114A (cs)
AT (1) ATE189687T1 (cs)
AU (1) AU684337B2 (cs)
CA (1) CA2147054A1 (cs)
CZ (1) CZ99795A3 (cs)
FI (1) FI951836A (cs)
HU (1) HU217777B (cs)
NO (1) NO951472L (cs)
NZ (1) NZ270935A (cs)
PL (1) PL308198A1 (cs)
SK (1) SK50495A3 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102007034711A1 (de) 2007-07-25 2009-01-29 Wacker Chemie Ag Verfahren zur Herstellung von Organyloxygruppen aufweisenden Organosiliciumverbindungen
CN111116918A (zh) * 2019-12-26 2020-05-08 仙桃市蓝化有机硅有限公司 一种有机硅烷低聚物的制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS59108033A (ja) * 1982-12-10 1984-06-22 Dainippon Ink & Chem Inc 高分子量ラダ−型ポリフエニルシロキサンの製造方法
JPS59129230A (ja) * 1983-01-14 1984-07-25 Dainippon Ink & Chem Inc 高分子量ラダ−型ポリオルガノシロキサン共重合体の製造方法
US4611040A (en) * 1985-06-05 1986-09-09 Ppg Industries, Inc. Fluoride ion as a curing catalyst for silicon-containing resins
DE4116014A1 (de) * 1991-05-16 1992-11-26 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur herstellung von organo(poly)siloxanen
EP0576166A2 (en) * 1992-06-08 1993-12-29 General Electric Company Heat curable silicone hardcoat compositions
DE4405851A1 (de) * 1994-02-23 1995-08-31 Wacker Chemie Gmbh Verfahren zur Herstellung von Organyloxygruppen aufweisenden Organopolysiloxanen

Also Published As

Publication number Publication date
NZ270935A (en) 1996-03-26
NO951472D0 (no) 1995-04-19
EP0678541B1 (de) 2000-02-09
EP0678541A2 (de) 1995-10-25
FI951836A0 (fi) 1995-04-18
FI951836A (fi) 1995-10-21
NO951472L (no) 1995-10-23
EP0678541A3 (de) 1996-01-17
AU684337B2 (en) 1997-12-11
ATE189687T1 (de) 2000-02-15
SK50495A3 (en) 1995-11-08
PL308198A1 (en) 1995-10-30
AU1648995A (en) 1995-11-02
HUT73048A (en) 1996-06-28
JPH07292114A (ja) 1995-11-07
HU217777B (hu) 2000-04-28
HU9501110D0 (en) 1995-06-28
CA2147054A1 (en) 1995-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5334992B2 (ja) 室温加硫性ポリマー
US6020449A (en) Alkoxy-crosslinking RTV1 silicone rubber mixtures
EP0776944B1 (en) A room temperature curing silicone elastomer composition
JPH02182728A (ja) アルコキシ末端基を含有するジオルガノポリシロキサンの製造方法
KR20140106531A (ko) 수분 경화성 오가노폴리실록산 조성물
EP0389235B1 (en) Neutral cure silicone sealants
CA2872178A1 (en) Moisture curable organopolysiloxane composition
WO1981002895A1 (en) Extreme low modulus rtv compositions
RU2189995C2 (ru) Органополисилоксановые материалы, которые могут быть поперечно сшиты расщепляющими спиртами в эластомеры
US5340899A (en) Method for the preparation of polydimethylsiloxanes having low reactivity endgroups and high reactivity endgroups wherein the polydimethylsiloxanes contain ethylene chain linkages
US20040236056A1 (en) Rtv-1 silicone-rubber blends which cross-link by means of alkoxy groups
KR930006364B1 (ko) 오르가노폴리실록산 조성물
JP4007632B2 (ja) ジオルガニルオキシオルガニルシリルまたはトリオルガニルオキシシリル末端基を有するポリ(ジオルガノシロキサン)の製造法、該ポリ(ジオルガノシロキサン)を含む交叉結合可能な混合物、およびその利用法
KR20180014094A (ko) 오르가닐옥시기를 포함하는 오르가노실리콘 화합물의 제조 방법
US5373079A (en) Method for the preparation of polydimethylsiloxanes having low reactivity endgroups and high reactivity endgroups and polydimethylsiloxanes made thereby
JP3533138B2 (ja) スズ触媒含有rtv−1−アルコキシ組成物、およびその安定化方法
CZ99795A3 (en) Process for preparing reaction products from poly(diorganosiloxanes) and alkoxysilanes
RU2111982C1 (ru) Способ получения вспениваемых кремнийорганических композиций
US5674963A (en) Preparing reaction products from poly (diorganosiloxanes)
JPH08143775A (ja) 1液型室温硬化性シリコーンエラストマー組成物の製造方法
EP0314316B1 (en) Preparation of modified polysiloxanes
KR101109248B1 (ko) 실리콘 엘라스토머에 가교결합하는 폴리오르가노실록산 단일성분 화합물
DE19822679A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Poly(diorganosiloxanen) mit Diorganyloxyorganylsilyl- oder Triorganylsilyl-Endgruppen, vernetzbare Mischungen, enthaltend Poly(diorganosiloxane)mit Diorganyloxyorganylsilyl- oder Triorganyloxysilyl-Endgruppen und deren Verwendung
MXPA00006189A (en) Organopolysiloxane materials which can be cross-linked by cleaving alcohols into elastomers
AU7039081A (en) Extreme low modulus rtv compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic