CZ9904449A3 - Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid - Google Patents

Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid Download PDF

Info

Publication number
CZ9904449A3
CZ9904449A3 CZ19994449A CZ444999A CZ9904449A3 CZ 9904449 A3 CZ9904449 A3 CZ 9904449A3 CZ 19994449 A CZ19994449 A CZ 19994449A CZ 444999 A CZ444999 A CZ 444999A CZ 9904449 A3 CZ9904449 A3 CZ 9904449A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
helicobacter pylori
asn
gly
ser
ala
Prior art date
Application number
CZ19994449A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas Berglindh
Björn Mellgard
Original Assignee
Astra Aktiebolag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Astra Aktiebolag filed Critical Astra Aktiebolag
Priority to CZ19994449A priority Critical patent/CZ9904449A3/cs
Publication of CZ9904449A3 publication Critical patent/CZ9904449A3/cs

Links

Classifications

    • Y02A50/472

Landscapes

  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)

Abstract

Vynález se týká polypeptidů a vakcínových kompozic pro indukování obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori. Použití polypeptidů Helicobactera pylori pro výrobu prostředků pro léčbu nebo profylaxi infekce Helicobacterem pylori.

Description

Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter polypeptid
Oblast techniky
Tento vynález se týká polypeptidů a vakcínových kompozic pro indukci obranné imunitní odpovědi na infekci bakterií Helicobacter pylori. Přítomný vynález se dále týká použití polypeptidů Helicobactera pylori pro výrobu prostředků pro léčbu nebo profylaxi infekce zapříčiněné Helicobacterem pylori.
Dosavadní stav techniky
Helicobacter pylori
Gram negativní bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) je důležitým lidským patogenem, který se vyskytuje u několika gastrointestinálních chorob. Kolonizace žaludečního epitelu touto bakterií vede k aktivnímu zánětu a progresivní chronické gastritidě se značným zvýšením rizika progrese peptické vředové choroby. Po celý život trvající zánět žaludeční sliznice je ve velmi těsné korelaci se signifikantním zvýšením rizika vzniku karcinomu žaludku.
Ke kolonizaci žaludeční sliznice používá H. pylori různých faktorů virulence. Tyto faktory virulence zahrnují několik adhesinů, prostřednictvím kterých se bakterie přichycuje na hlen a/nebo se váže na epiteliální buňky; ureázu, která pomáhá neutralizovat kyselé prostředí; a proteolytické enzymy, které činí hlen tekutější. H. pylori je velmi pohyblivý, pohybuje se v hlenu a směrem do krypt. Ukázalo se, že motilita je zásadním faktorem virulence,
Γ» · ···· ·· ···· ·· ·» ··· · · · · · · · ···· · ···· * · * · • « · · · ······ • · · » ··*·· ······ ·· ··· ·* · · jako že nepohyblivý H. pylori není schopen infikovat sliznici v experimentálních modelech popsaných v publikaci Eaton a kol., Infection & Immunity, 64 (7), 2445 až 2448 (1996). Pro to existuje mnoho možných důvodů, nejzřetelnější je neschopnost pohybovat se a přichytit se na slizniční buňky, a neschopnost bránit se škodlivým látkám v žaludku.
Navzdory zjevné silné imunitní odpovědi hostitele na infekci H. pylori s produkcí jak lokálních (slizničních), tak i systémových protilátek, perzistuje patogen v žaludeční sliznici, běžně po celý život hostitele. Příčinou této skutečnosti pravděpodobně je, že spontánně indukované imunitní odpovědi nejsou dostatečné, nebo jsou cíleny na nesprávné epitopy antigenů. Alternativně se může jednat o nesprávný typ imunitní reakce, protože imunitní systém se může chovat vůči H.pylori jako ke komenzálovi, neboli baktérii žijící v symbióze, což je naznačeno celoživotním vztahem mezi hostitelem a bakterií.
Za účelem porozumění patogenezi a imunologii infekcí H. pylori je důležité definovat antigenní strukturu této bakterie. Obzvláště je nutné charakterizovat proteiny exprimované na povrchu, proteiny spojené s povrchem, stejně jako proteiny secernované, které byly u mnoha bakteriálních patogenů prokázány jako představitelé hlavních faktorů virulence, a které mohou být užitečné pro diagnózu H. pylori a pro výrobu vakcínových kompozicí. Pokud jsou tyto proteiny, současně s tím, že jsou povrchové, také nezbytné pro přežití a/nebo kolonizaci, zvyšuje se tím jejich vhodnost jako cíl pro vakcínou navozenou imunoterapii.
Kdykoliv se buňka H. pylori vyskytne ve stresu nebo ohrožení, transformuje se z bacilární do kokoidní formy.
• · • · · ·
V kokoidní formě je buňka H. pylori značně méně citlivá na antibiotika a jiné antibakteriální přípravky. Nepřímo je naznačeno, že H. pylori může být přenášen mezi jednotlivci v této formě, pravděpodobně vodou nebo přímým kontaktem (orálně-orální; fekálně-orální cestou). Účinná vakcínová kompozice by měla proto navodit imunitní odpověď jak na kokoidní tak na bacilární formu H. pylori. Protože systémová imunita zastává pravděpodobně pouze omezenou roli v ochraně proti slizničním infekcím, je také důležité, že vakcínová kompozice bude zesilovat obranné imunitní mechanismy lokálně v žaludku.
Bičíkový háčkový protein
Ukázalo se, že se bičíkové háčky H. pylori skládají z FlgE podjednotek o molekulové hmotnosti 78 kDa (0'Toole a kol., Molecular Microbiology, 14 (4), 691 až 703 (1994)). Funkce bičíkového háčku je spojení bičíku se submembránovým bičíkovým motorem. Část háčku, která prominuje zevně membrány je krátká, měří přibližně 60 nm (v porovnání s přibližně 10 pm délky vlastního bičíku). Stejně jako bičík H. pylori, háček je pravděpodobně pokryt obalem (Geis a kol., J. Med. Microbiol., 38 (5), 371 až 377 (1993)).
Sekvence aminokyselin v FlgE polypeptidu se nápadně podobá sekvenci jiných známých háčkových proteinů, včetně určité homologie s jinými příslušníky rodu Helicobacter jako jsou Mustelae (0'Toole a kol., viz výše). Polyklonální protilátky secernované proti FlgE polypeptidu vykazují zkříženou reaktivitu proti bičíkovým proteinům A a B, což možná naznačuje existenci sdílených epitopu. Produkce protilátek proti FlgE paralyzuje H. pylori, což vede ke vzniku bezbičíkatých nepohyblivých bakterií, ve kterých se FlgE polypeptid stále tvoří, ale může být zpracován pouze • « v cytoplasmě.
Stručný popis obrázků
Obrázek 1
Účinek terapeutické imunizace myši infikované H. pylori (skupina o n = 9 až 10 členů) FlgE polypeptidem. Výsledky jsou uvedeny jako střední hodnota + směrodatná odchylka počtu H. pylori v antru (A), těle (Β), nebo celkový počet bakterii (A + B) = (C).
Zkratky: CFU (colony forming units) počet bakterii;
nevyšrafováné sloupce = DOC + CT, fosfátem pufrovaný fyziologický roztok s 0,5 % deoxycholatu podaný společně s cholerovým toxinem 10 pg na myš;
vyšrafované sloupce = FlgE + CT, myš dostane 100 pg FlgE a 10 pg cholerovtho toxinu.
Pokles CFU je signifikantní v antru a jak bylo vypočítáno, v celém žaludku.
** p <0,01;
* p <0,05 (řadící test podle Wilcoxon-Mann-Whitney znaku).
Obrázek 2:
Sérový myší IgG měřený ELISA metodou; odpověď na infekci a na imunizaci FlgE. Hodnoty jsou vyjádřeny jako průměrné titry ± směrodatná odchylka, n = 9 až 10 ve skupině. ELISA, povlečení H. pylori, kmen 244. Jako znak infekce H. pylori mohou být v séru zvířat léčených DOC +
CT nalezeny specifické protilátky (= A, kontrola/244). Po imunizaci FlgE + cholerovým toxinem (= B, FlgE/244) vzrostla tato reaktivita čtyřikrát (** p <0,01; řadící test podle Wilcoxon-Mann-Whitney znaku). C = FlgE specifický.
• · · » • · • «··· ······ • ··· ·«··· ······ ·· ··· · · · ·
Specifický FlgE IgG vzrostl u zvířat, kterým bylo podáno
FlgE + CT, ale byl nedetekovatelný u kontrolních zvířat.
Podrobný popis vynálezu
Účelem přítomného vynálezu je poskytnutí antigenního polypeptidů H. pylori, který může být užitečný pro spuštění obranné imunitní odpovědi proti H. pylori, a pro diagnózu infekce H. pylori. Tento záměr se dosáhne rekombinantním klonováním genu H. pylori, který kóduje kvalitní esenciální polypeptid. Sekvence nukleové kyseliny tohoto genu je podobná sekvenci genu pro FlgE, jak publikoval 0'Toole a kol., Molecular Biology, 14(4), 691 až 703 (1994). Protože se jedná o esenciální protein motility, je gen pro FlgE exprimován všemi kmeny H. pylori.
S překvapením bylo nalezeno, že FlgE polypeptid H. pylori, navzdory faktům, že se pouze malá část háčkového proteinu vyskytuje mimo bakterii, a že je pravděpodobně pokryta krytem, může fungovat jako terapeutický antigen na modelu myši infikované H. pylori, v případě, že je podán společně s přídatným cholerovým toxinem. Experimentální údaje níže proto naznačují, že pokud je FlgE polypeptid H. pylori použit jako perorální imunogen, funguje jako stimulátor imunitní odpovědi, která vede k signifikantní redukci kolonizace H. pylori u myší, které byly infikovány H. pylori jeden měsíc před imunizací.
Tyto výsledky silně podporují použití FlgE polypeptidů H. pylori jako perorální vakcínové formulace pro použití u lidí, za účelem léčby a prevence infekcí H. pylori. FlgE polypeptid bude jako takový použitelný jak pro detekci infekcí H. pylori, tak pro výrobu vakcínových kompozic, které, pokud budou podány v podobě vhodné • · • ···· ·♦ ···· ·· • · · · · · ··· ···· · ···· · · · • «··· ····· • · · · ···· ······ · · ··· · · ·· farmaceutické formulace, spustí obrannou nebo terapeutickou imunitní odpověď na tyto infekce.
Následně, v jednom aspektu poskytuje přítomný vynález FlgE polypeptid H. pylori pro použití k indukci obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori. Zamýšlí se, že název „FlgE polypeptid Helicobactera pylori znamená polypeptid, který je popsán v publikaci 0'Tool a kol., Molecular Microbiology, 14(4), 691 až 703 (1994), a který je kódován genem, jehož nukleotidová sekvence je určena jako SEQ ID NO:1, nebo jí lze získat od Národního centra pro biotechnologické informace (National Center for Biotechnology Information) (přírůstkové číslo U09549), nebo v podstatě podobná modifikovaná forma zmíněného polypeptidu, která si uchovává funkčně ekvivalentní antigenicitu.
Název „obranná imunitní odpověď má být chápán jako imunitní odpověď, která činí prostředek vhodný pro terapeutické a/nebo profylaktické účely.
Název „funkčně ekvivalent! antigenicita má být chápán jako schopnost indukovat systémovou a slizniční imunitní odpověď a současně snižovat počet buněk H. pylori vyskytujících se na sliznici žaludku. Odborník v oboru bude schopen identifikovat modifikované formy FlgE polypeptidu, které si uchovávají funkčně ekvivalentní antigenicitu, použitím známých způsobů, jako je mapování epitopů protilátkami indukovanými in vivo.
Ve výhodném provedení přítomného vynálezu má FlgE polypeptid Helicobactera pylori pro použití za účelem indukce obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori v podstatě sekvenci aminokyselin uváděnou v seznamu • * • · • « · • · · • · · · sekvencí jako SEQ ID NO: 2, nebo je to jeho modifikovaná forma, která si uchovává funkčně ekvivalentní antigenicitu.
Proto má být rozuměno, že by definice FlgE polypeptidu Helicobactera pylori neměla být přísně omezena na polypeptid se sekvencí aminokyselin identickou s SEQ ID NO: 2 v seznamu sekvencí. Přítomný vynález se spíše týká polypeptidu nesoucích modifikace jako jsou substituce, malé delece, inzerce nebo inverze, a tyto polypeptidy nicméně mají v podstatě biologickou účinnost FlgE polypeptidu Helicobactera pylori, a mají zachovanou funkčně ekvivalentní antige-nicitu. V definici FlgE polypeptidu Helicobactera pylori jsou následně zahrnuty polypeptidy, jejichž sekvence aminokyselin jsou z alespoň 90 % homologní, s výhodou z alespoň 95 % homologní, se sekvencí aminokyselin uvedenou jako SEQ ID NO: 2 v seznamu sekvencí.
Z dalšího aspektu poskytuje vynález vakcínovou kompozici pro indukci obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori, která obsahuje imunogenně účinné množství FlgE polypeptidu Helicobactera pylori, jak je popsáno výše, popřípadě s farmaceuticky přijatelným nosičem nebo ředidlem.
V přítomném kontextu se výrazem „imunologicky účinné množství rozumí takové množství, které spustí signifikantní obrannou odpověď na Helicobactera pylori, která povede k eradikaci infekce H. pylori u infikovaného savce, nebo zabrání infekci vnímavého savce. Obvykle bude imunologicky účinné množství zahrnovat přibližně 1 pg aD 1000 mg, s výhodou přibližně 10 pg až 100 mg, antigenu H. pylori pro perorální podání, nebo přibližně méně než 100 pg pro parenterální podání.
« · • · · · · ·· ···· • · t · · · · ···· · · ··· · • ···· · · · • · · · · · ······ · · · · ·
Vakcínová kompozice obsahuje popřípadě mimo farmaceuticky přijatelný nosič nebo ředidlo, jeden nebo více imunologicky aktivních antigenů pro profylaktické nebo terapeutické použití. Fyziologicky přijatelné nosiče a ředidla jsou odborníkům v oboru dobře známá a zahrnují např. fosfátem pufrovaný fyziologický roztok (phosphate buffered šalině, PBS), nebo, v případě perorálních vakcín, formulace založené na HCO3, nebo entericky povlečené formulace.
Vakcínové kompozice mohou popřípadě zahrnovat, nebo mohou být podány společně s inhibitory sekrece kyseliny, s výhodou s inhibitory protonové pumpy (PPI), jako například s omeprazolem. Vakcína může být formulována v známých systémech dodávání, jako jsou lipozomy, ISCOM molekuly, kochleaty atd. (viz například Rabinovich a kol., Science, 265, 1401 až 1404 (1994)), nebo může být navázána nebo inkorporována do polymerových mikrosfér degradovatelné nebo nedegradovatelné povahy. Antigeny mohou být spojeny s živými nebo atenuovanými bakteriemi, viry nebo fágy, nebo s mrtvými vektory stejného druhu. Antigeny mohou být chemicky nebo geneticky kuplovány s proteiny nosiče inertních nebo přídatných typů (například cholerová subjednotka B). Následně v dalším aspektu přítomný vynález poskytuje vakcínovou kompozici, jak je popsáno výše, který navíc obsahuje přídatný prostředek, jako je cholerový toxin. Takovéto farmaceuticky přijatelné formy cholerového toxinu jsou v oboru známé, např. jak je popsáno v Rappuoli a kol., Int. Arch. Allergy & Immunol., 108 (4), 327 až 333 (1995); a Dickinson a kol., Infection and Immunity, 63(5), 1617 až 1623 (1995).
Vakcínová kompozice podle přítomného vynálezu může být použita jak pro terapeutické, tak pro profylaktické • · • · účely. Následně přítomný vynález zahrnuje vakcínovou kompozici podle popisu výše, pro použití jako terapeutická nebo profylaktická vakcína pro savce, včetně člověka, který je infikován Helicobacterem pylori. V tomto kontextu znamená výraz „profylaktický účel indukci imunitní odpovědi, která povede k ochraně proti budoucí infekci Helicobacterem pylori, zatímco výraz „terapeutický účel znamená indukci imunitní odpovědi, která může eradikovat existující infekce Helicobacterem pylori.
Vakcínová kompozice podle přítomného vynálezu je s výhodou podávána na jakoukoliv savčí sliznici, například na bukální, nosní, tonsilární, žaludeční, střevní (tenké a tlusté střevo), rektální a vaginální sliznici. Slizniční vakcíny mohou být podány společně s přídatnými přípravky, které jsou pro tento účel vhodný. Vakcína může být také podána perorálně nebo parenterálně subkutánní, intrakutánní nebo intramuskulární cestou, popřípadě společně s vhodným přídatným přípravkem. Vakcínová kompozice může být popřípadě podána společně s antimikrobními terapeutickými přípravky.
V dalším aspektu poskytuje přítomný vynález použití FlgE polypeptidu Helicobactera pylori, jak je popsáno výše, pro výrobu (i) prostředku pro léčbu, profylaxi nebo diagnostiku infekce Helicobacterem pylori;
(ii) vakcíny pro použití pro navození obranné imunitní odpovědi proti infekci Helicobacterem pylori; a (iii) diagnostického kitu pro diagnózu infekce Helicobacterem pylori.
Dále v dalším aspektu poskytuje přítomný vynález in vitro způsob diagnózy infekce Helicobacterem pylori • · • · ··· · · · · · · · · * • · · · ··· · · · • ·· · · · · · ··· ·· ··· · · · · zahrnující alespoň jeden krok, ve kterém je použit FlgE polypeptid Helicobactera pylori, jak je popsáno výše, popřípadě označený nebo koplovaný na pevnou podporu. Zmíněný způsob může například zahrnovat kroky (a) kontaktování zmíněného FlgE polypeptidu Helicobactera pylori, popřípadě navázaného na pevnou podporu, s tělesnou tekutinou odebranou savci; a (b) detekci protilátek ve zmíněné tělesné tekutině, které se navážou na zmíněný FlgE polypeptid. Výhodné způsoby detekce protilátek jsou ELISA (Enzyme linked immunoabsorbent assay) metody, které jsou v oboru dobře známé.
V dalším aspektu poskytuje přítomný vynález diagnostický kit pro detekci infekce Helicobacterem pylori u savce, včetně člověka, který obsahuje složky, které umožní provedení způsobu diagnózy in vitro, jak je popsáno výše. Zmíněný diagnostický kit může například obsahovat:
(a) FlgE polypeptid Helicobactera pylori; a (b) činidla pro detekci protilátek, které se vážou na zmíněný FlgE polypeptid.
Zmíněná činidla pro detekci protilátek mohou být například enzymem značené antiimunoglobuliny a chromogenní substrát zmíněného enzymu.
Dále, z dalšího aspektu, poskytuje přítomný vynález způsob spuštění obranné imunitní odpovědi proti infekci Helicobacterem pylori u savce, včetně člověka, a zmíněný způsob zahrnuje krok podání zmíněnému savci imunologicky účinné množství FlgE polypeptidu Helicobactera pylori, jak je popsáno výše, nebo alternativně podání zmíněnému savci imunologicky účinné množství vakcínové kompozice, jak je popsáno výše.
• · · · · · · · ··· · ···· · ·· * ··· · ··· ·« · • · · · ···· ··· · · · · · · · ··
Experimentální postupy
V tomto popisu mají být výrazy „standardní protokoly a „standardní postupy, pokud jsou použity v kontextu s metodami molekulárního klonování, pochopeny jako protokoly a postupy uvedené v běžné laboratorní příručce, jako je: Current Protocols in Molecular Biology, vyd. F Ausubel a kol., John Wiley and Sons Inc. (1994), J. Fritsch, E. F. a T. Maniatis, Molecular Cloning: A laboratory manual, 2.vyd., Cold Spring Harbor Laboratorary Press, Cold Spring Harbor, N.Y. (1989).
Příprava rekombinantního FlgE polypeptidu Helicobactera pylori
Informace o DNA sekvenci
Sekvenční informace pro gen kódující FlgE polypeptid se získá od Národního centra pro biotechnologické informace (přírůstkové číslo U09549; SEQ ID NO: 1) .
PCR amplifikace a klonování DNA sekvencí obsahujících ORFy pro membránové a secernované proteiny z J99 kmene Helicobactera pylori
Sekvence se klonují z J99 kmene Helicobactera pylori způsobem amplifikačního klonování, za použití polymerázové řetězové reakce (PCR). Navrhnou a zakoupí se syntetické oligonukleotidové primery (viz níže) specifické pro 5'- a 3'-konce otevřených čtecích rámců genů (GibcoBRL Life Technologies, Gaithersburg, MD, USA). Navrhnou se přímé primery (specifické pro 5'-konec sekvence) pro FlgE tak, aby obsahovaly Ncol klonovací místo na úplném 5'-zakončení, zatímco reverzní primery zahrnují EcoRI místo na úplném 5'• · • · ··· · • · • · · · konci, aby mohlo proběhnout klonování každé sekvence H. pylori do čtecího rámce pET28b vektoru. Inserty klonované do NcoI-EcoRI míst pET-28b vektoru fúzují s vektorem DNA sekvence, která kóduje přídatnou 20 karboxyteminální aminoskupinu obsahující šest histidinových zbytků (na úplném C-konci).
Přímý primer (SEQ ID NO:3):
5'-TAT ACC ATG GTG CTT AGG TCT TTA T-3'
Reversní primer (SEQ ID NO:4):
5'-GCG AAT TCA ATT GCT TAA GAT TCA A-3'
Genomová DNA připravená z J99 kmene Helicobactera pylori se použije jako zdroj templátové DNA pro PCR amplifikační reakce (Current Protocols in Molecular Biology, vyd. F. Ausubel a kol., John Wiley and Sons, lne. (1994)). Pro amplifikaci DNA sekvence, která obsahuje ORF H. pylori, se vloží 50 ng genomové DNA do reakční nádoby obsahující 2 mM MgCl2, 1 μΜ syntetickúch oligonukleotidových primerů (přímé a reverzní primery) komplementárních s a doprovázejících definovaný ORF Helicobactera pylori,
0,2 mM každého deoxynukleotidového trifosfátu, dATP, dGTP, dCTP, dTTP, a 2,5 jednotek termostabilní DNA polymerázy (Amplitaq, Roche Molecular Systems, lne., Branchburg, NJ, USA) v celkovém objemu 100 μΐ. Použijí se následující podmínky termálního cyklování pro získání amplifikovaných DNA produktů rpo každý ORF, za použití termálního cyklovače Perkin Elmer Cetus/ GeneAmp PCR systém 9600:
Denaturace při teplotě +94 °C po dobu 2 minut;
cykly při teplotě +94 °C po dobu 15 sekund, při teplotě +30 °C po dobu 15 sekund a při teplotě +72 °C po dobu 1,5 minuty;
cyklů při teplotě +94 °C po dobu 15 sekund, při teplotě
0*0 0 • 00 «0 0 00 0 ·· ’ · « · · · » · * • ···» · « » * ·« « 0*0 ♦ » • 0 · · * · · « e ··· *· ·· +58 °C po dobu 15 sekund a při teplotě +72 °C po dobu 1,5 minuty;
reakce se dokončí při teplotě +72 °C po dobu 6 minut.
Při dokončení termálních cyklovacích reakcí se každý vzorek amplifikované DNA promyje a čistí se za použití Qiaquick Spin PCR purifikačního kitu (Qiagen, Gaithersburg,
MD, USA). Amplifikované vzorky DNA se podrobí štěpení restrikčními endonukleázami NdeI a EcoRI standardními způsoby. Vzorky DNA se poté podrobí elektroforéze na 1,0% NuSieve (FMC BioProducts, Rockland, ME, USA) agarózových gelech. DNA se vizualizuje vystavením ethidium-bromidu a ozáření UV paprsky s velkou vlnovou délkou. DNA obsažená v řezech oddělených z agarózového gelu se čistí za použití protokolu Bio 101 GeneClean Kit (Bio 101 Vista, CA, USA) .
Klonování DNA sekvencí H. pylori do pET-28b prokaryotického expresního vektoru pET-28b vektor se ke klonování připraví štěpením prostřednictvím Ncol a EcoRI známými postupy. Po štěpení se DNA inzerty klonují známými způsoby do předem naštěpeného pET-28b expresního vektoru. Produkty ligační reakce se potom použijí k transformaci BL21 kmene E. coli způsobem popsaným níže.
Transformace kompetentní bakterie rekombinantními plasmidy
Kompetentní bakterie, E. coli kmene BL21 nebo E. coli kmene BL21(DE3), se běžnými způsoby transformují rekombinantními pET expresními plasmidy nesoucími nakloňované sekvence H. pylori. Stručně, 1 μΐ ligační reakční směsi se smíchá s 50 μΐ elektrokompetentních buněk a vystaví se pulzu o vysokém napětí, po kterém se vzorky t ··«· ·· ···« • · · ♦·· · · ♦ · inkubují v 0,45 ml SOC media (0,5 % kvasnicového extraktu, 2,0 % tryptonu, 10 mM NaCl, 2,5 mM KOI, 10 mM MgCl2, 10 mM MgSO4 a 20 mM glukózy) při teplotě +37 °C při třepání po dobu 1 hodiny. Vzorky se potom rozetřou na plotny z LB agaru obsahující 25 pg/ml kanamycinsulfatu, a nechají růst přes noc. Transformované kolonie BL21 se odeberou a analyzují se za účelem stanovení nakloňovaných inzertů, způsobem popsaným níže.
Identifikace rekombinantních pET expresních plazmidů, které nesou sekvence H. pylori
Jednotlivé BL21 klony transformované rekombinantními pET-28b H. pylori geny se analyzují PCR amplifikací klonovaných inzertů, za použití stejných přímých a reverzních primerů, které jsou specifické pro každou ze sekvencí H. pylori, a které se používají v původních PCR amplifikačních klonovacích reakcích. Úspěšná amplifikace se potvrdí integrací sekvencí H. pylori do expresního vektoru podle standardních postupů.
Izolace a příprava DNA plazmidu z BL21 transformantů
Vezmou se jednotlivé klony rekombinantních pET-28b vektorů nesoucí správně nakloňované ORFy H. pylori a inkubují se přes noc v 5 ml LB bujónu s 25 pg/ml kanamycinsulfatu. Následující den se izoluje DNA plazmid a čistí se za použití Qiagen plasmid purifikačního protokolu (Qiagen lne., Chatsworth, CA, USA).
Exprese rekombinantních sekvencí H. pylori u E. coli pET vektor může být vložen do jakéhokoliv K-12 kmene
E. coli, například HMS174, HB101, JM109, DH5oí atd., za • * • · · • · « · • · • · · i · účelem klonování nebo přípravy plasmidu. Hostitelé exprese zahrnují kmeny E. coli, které obsahují chromozomální kopii genu pro T7 RNA polymerázu. Tito hostitelé jsou lyzogeny bakteriofágu DE3, lambda derivátu, který nese láci gen, lacUV5 promotor a gen pro T7 RNA polymerázu. T7 RNA polymeráza se aktivuje přidáním izopropyl-p-D-thiogalaktosidu (IPTG) a T7 RNA polymeráza transkribuje jakýkoliv cílový plasmid, například pET-28b, který nese sledovaný gen. Kmeny používané v naší laboratoři zahrnují: BL21(DE3) (F. W. Studier, A. H. Rosenberg, J. J. Dunn a J. W. Dubendorff, Methods Enzymol., 185, 60 až 89 (1990)).
Pro expresi rekombinantních sekvencí H. pylori se použije 50 ng DNA plasmidu izolovaného tak, jak je popsáno výše, pro transformaci kompetentních BL21(DE3) bakterií, jak je popsáno výše (poskytnuty firmou Novagen jako součást pET expresního systémového kitu). Transformované buňky se kultivují na SOC mediu po dobu 1 hodiny a kultura se potom naočkuje na LB plotny obsahující 25 pg/ml kanamycinsulfatu. Následující den se kolonie bakterií spojí a pěstují se na LB mediu obsahujícím 25 pg/ml kanamycinsulfatu, až do dosažení optické hustoty (O.D.) 600 nm od 0,5 do 1,0 O.D. jednotek, kdy se po dobu 3 hodin ke kultuře přidává 1 mM IPTG, za účelem indukce genové exprese rekombinantních DNA konstruktů H. pylori.
Po indukci genové exprese prostřednictvím IPTG se bakterie peletují odstředěním v centrifuze Sorvall RC-3B při 3500 x g po dobu 15 minut při teplotě +4 °C. Pelety se resuspendují v 50 ml studeného lOmM Tris-HCl, pH 8,0, 0,lM NaCl a 0,1 mM EDTA (STE pufr). Buňky se potom odstřeďují při 2000 x g po dobu 20 minut při teplotě 4 °C. Stanoví se hmotnost vlhkých pelet a ty se zmrazí se na teplotu -80 °C, aD jsou připraveny na proteinové čištění.
• · · · • · ♦ · • « • ·
Analytické metody
Koncentrace čištěných proteinových přípravků se kvantifikuje spektrofotometricky za použití koeficientů absorbance, které se vypočítají z obsahu aminokyselin (S.
J. Perkins, Eur. J. Biochem., 157, 169 až 180 (1986)) . Koncentrace proteinů se také určí metodou popsanou v Μ. M. Bradford, Anal. Biochem., 72, 248 až 254 (1976) a O. H. Lowry, N. Rosenbrough, A. L. Farr a R. J. Randall (1951), která jako standard používá bovinní sérový albumin.
Natrium-dodecylsulfat-polyakrylamidové gely (SDSPAGE) (12% nebo 4% až 25% gradient akrylamidu) se zakoupí od firmy BioRad (Hercules, CA, USA) a obarví se Coomassie briliantovou modří. Markéry molekulární hmoty zahrnují králičí myosin příčně pruhovaného svalu (200 kDa), βgalaktosidázu E. coli (116 kDa), fosforylázu B králičího svalu (97,4 kDa), albumin bovinního séra (66,2 kDa), ovalbumin (45 kDa), bovinní karboanhydrázu (31 kDa), sójový inhibitor trypsinu (21,5 kDa), lysozym vaječného bílku (14,4 kDa) a bovinní aprotinin (6,5 kDa).
Čištění FlgE z inkluzních tělísek
Následující kroky se provedou při teplotě +4°C. Buněčné pelety se resuspendují v lytickém pufru obsahujícím 10 % glycerolu, 200 pg/ml lysozymu, 5 mM EDTA, 1 mM PMSF a 0,1 % β-merkaptoethanolu. Po pasáži skrze buněčný dezintegrátor se s 0,2% DOC připraví výsledný homogenát, míchá se po dobu 10 minut, poté se odstředí (10 000 g, x 30 minut). Pelety se nejprve promyjí lytickým pufrem obsahujícím 10 % glycerolu, 10 mM EDTA, 1 % Tritonu X-100, mM PMSF a 0,1 % β-merkaptoethanolu, potom lytickým pufrem • · · · obsahujícím 1 M močoviny, 1 mM PMSF a 0,1 % β-merkaptoethanolu. Výsledná bílá peleta se skládá primárně z inkluzních tělísek, která neobsahují nerozrušené buňky a membránový materiál.
Následující kroky se provedou při teplotě místnosti. Inkluzní tělíska se rozpustí ve 20 ml 8 M močoviny v lytickém pufru obsahujícím 1 mM PMSF a 0,1 % β-merkaptoethanolu, a inkubují se při teplotě místnosti po dobu 1 hodiny. Materiál, který se nerozpustil, se odstraní odstředěním (100 000 x g po dobu 30 minut). Čirý supernatant se přefiltruje a naplní do Ni2+-NTA agarózového sloupce ekvilibrovaného v 8 M močoviny v lytickém pufru. Sloupec se promyje 250 ml (50 objemů vrstvy) lytického pufru obsahujícího 8 M močoviny, 1 mM PMSF a 0,1 % β-merkaptoethanolu, a potom se vyvolá po sobě jdoucími kroky lytického pufru obsahujícího 8 M močoviny, 1 mM PMSF, 0,1 % β-merkaptoethanolu a 20, 100, 200 a 500 mM imidazolu.
Frakce se monitorují podle absorbance při OD280 nm a frakce píku se analyzují prostřednictvím SDS-PAGE. Coomassie briliantovou modří se vizualizují dva proužky, hlavní proužek o Mr = 78 kDa a vedlejší proužek o Mr = 60 kDa. Stanoví se, že čistota rekombinantního FlgE (78 kDa) je vyšší než 90 %. Protože se jedná o čištění rozpustných proteinů, eluují se frakce obsahující rekombinantní protein při koncentraci imidazolu 100 mM.
Močovina se pomalu oddělí od FlgE polypeptidů dialýzou proti TBS, který obsahuje 0,5% DOC při postupném snižováním koncentrace močoviny následujícím způsobem: 6 M, 4 M, 3 M, 2 Μ, 1 M, 0,5 M a potom 0 M. Každý dialyzační krok se provádí minimálně po dobu 4 hodin při teplotě místnosti.
• · • « «· · · » · · • · « · : :
• · · · · ·
Po dialýze se vzorky zkoncentrují tlakovou filtrací za použití Amicon míchaných buněk. Koncentrace proteinů se potom měří metodami podle Perkinse, Bradforda a Lowryho.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Terapeutická imunizace
1. Materiály a metody
1.1 Zvířata
Samice myši kmene SPF BALB/c se získají od Bomholt Breeding centre (Dánsko). Chovají se v běžných makrolonových klecích s volnou dodávkou vody a potravy. Zvířata jsou při dodání 4 až 6 týdnů stará.
1.2. Infekce
Po nejméně 1 týdnu aklimatizace se zvířata infikují typem 2 kmene H. pylori (kmen 244, původně izolovaný od pacienta s vředovou chorobou). Již dříve se prokázalo, že tento kmen je dobrým kolonizátorem myšího žaludku. Bakterie ze zásobníku udržovaného při teplotě -70 °C se nechají přes noc růst v brucelovém bujónu obohaceném 10% fetálním telecím sérem při teplotě +37 °C v mikroaerofilní atmosféře (10 % CO2, 5 % O2). Zvířatům se podá perorální dávka 400 pmol/kg omeprazolu a po 3 až 5 hodinách se perorálně očkuje H. pylori (přibližně 107 až 108 CFU/zvíře). Infekce se zkontroluje na kontrolních zvířatech za 2 až 3 týdny po očkování.
• · · ·
1.3 Imunizace
Jeden měsíc po infekci se dvě skupiny myší (10 myší ve skupině) čtyřikrát imunizují v průběhu časového úseku 34 dnů (ve dni 1, 15, 25 a 35). Podá se čištěný rekombinantní FIgE rozpuštěný v PBS s 0,5% deoxycholatem (DOC) v dávce 100 pg/myš.
Jako přídatný přípravek se zvířatům jak v kontrolní skupině, tak ve skupině, které se aplikuje FIgE, podá s každou imunizací také 10 pg/myš cholerového toxinu (CT). Všem zvířatům se 3 až 5 hodin před imunizací perorálně podá omeprazol v dávce 400 pmol/kg, jako způsob ochrany antigenů před degradací kyselinou. Zvířata se usmrtí 1 až 2 týdny po finální imunizaci.
Skupina 1: 300 pl PBS s 0,5% DOC obsahujícím 10 pg CT; Skupina 2: 300 pl PBS s 0,5% DOC obsahujícím 100 pg FIgE a pg CT.
1.4 Analýza infekce
Myši se usmrtí CO2 a cervikální distorzí. Otevře se břišní a hrudní dutina a punkcí srdce se odebere vzorek krve. Následně se vyjme žaludek. Žaludek se rozřízne podél velké kurvatury, potom se propláchne fyziologickým roztokem a postupně se rozdělí na dva shodné kusy. Chirurgickým skalpelem se seškrábne separátně z antra a z těla vzorek sliznice o ploše 25 mm2. Seškrábnutá sliznice se suspenduje v brucelovém bujónu, zředí se a naočkuje na Blood Skirrow plotny. Plotny se inkubují za mikroaerofilních podmínek po dobu 3 až 5 dnů a spočítá se počet kolonií. Totožnost H. pylori se ověří ureázovým a katalázovým testem a přímou mikroskopií nebo barvením podle Grama.
1.5 Měření protilátek
Z krve se odeberou sérové protilátky. Před odstředěním se krev zředí stejným množstvím PBS. Sérum se až do okamžiku analýzy udržuje při teplotě -20 °C. Metodou ELISA se změří sérové protilátky, tam, kde jsou plotny povlečeny buď konkrétní frakcí H. pylori kmene 244 nebo FlgE, což je následováno přidáním různých ředění séra.
ELISA se provede anti-myšími Ig protilátkami značenými alkalickou fosfatázou. Anti-Ig protilátky jsou typu antitěžký/anti-lehký řetězec, což by mělo zaručit detekci všech typů protilátek.
2. Výsledky
2.1 Terapeutická imunizace: účinek na CFU
Zvířata v této studii se infikují H. pylori - kmen 244 jeden měsíc před provedením imunizací. Myši ve skupinách po deseti se potom imunizují buď cholerovým toxinem (CT) nebo CT společně s rekombinantním FlgE polypeptidem. Čtyři týdny po poslední imunizaci se zvířata usmrtí a stanoví se CFU (obrázek 1). Zvířata léčená samotným CT jsou vysoce infikována, jak v těle tak v antru. Zvířata aktivně imunizovaná rekombinantním FlgE polypeptidem a CT mají signifikantně snížené hodnoty CFU v antru a v žaludku celkově při porovnání se zvířaty léčenými pouze CT (p <0,01 a p <0,05; řadící test podle znaku Wilcoxon-Mann-Whittneyova).
• · · · • ·
2.2 Terapeutická imunizace: účinky na tvorbu protilátek a • * · · · · • · · « • ···· · ♦· f • · · · · · « · • * · · · · · • · · a · · * * na sekreci
Jako známka infekce H. pylori mohou být v séru nalezeny specifické protilátky (kontrola/244). U zvířat, kterým se podá FlgE + CT, vzrostl titr proti kmeni 244 (jeho membránovým proteinům) čtyřikrát (p < 0,01) . Titr specifického sérového IgG proti FlgE lze změřit pouze u zvířat, kterým byl podán FlgE a CT (obrázek 2). Specifický IgG proti FlgE vzrůstá pouze u zvířat, kterým byl podán FlgE a CT, ale je nelze ho detekovat u kontrolních zvířat.
Prezentované výsledky ukazují, že rekombinantní FlgE polypeptid H. pylori je vysoce imunigenní pokud je podán perorálně, společně s cholerovým toxinem jako přídatným přípravkem, stanoveno jako růst systémových specifických Ig protilátek proti FlgE. Imunizace FlgE také vede k signifikantnímu růstu Ig titrů proti konkrétní frakci H. pylori. Dále se po imunizaci FlgE společně s cholerovým toxinem pozoruje dramatický pokles počtu kolonizujících bakterií H. pylori ve sliznici žaludku infikovaných myší.
Seznam sekvencí (1) Obecné informace (1) Žadatel
Jméno: Astra AB
Ulice: Vástra Málarehamnen 9
Město: Sódertálje
Stát: Švédsko
Směrovací číslo: S-151 85
Telefon: +46 8 553 260 00
Telefax: +46 8 553 288 20 (ii) Název vynálezu: Vakcínové kompozice V (iii) Počet sekvencí: 4 (iv) Počítačové formy:
(A) Medium: disketa (B) Počítač: IBM PC kompatibilní (C) Operační systém: PC-DOS/MS-DOS (D) Software: Patentln Release # 1,0, verze # 1,30 (2) Informace o sekvenci SEQ ID NO:1:
(i) Sekvenční charakteristika:
(A) délka: 2550 párů baží (B) typ: nukleová kyselina (C) vláknitost: dvojitá (D) topologie: lineární (EPO (ii) Typ molekuly: cDNA « « • · · · (vi) Původní zdroj:
(A) organismus: Helicobacter pylori (ix) Znak:
(A) jméno/klíč: CDS (B) lokus: 321..2477 (D) další informace: /produkt = „FlgE bičíkový háčkový protein (x) Informace o publikaci (A) autoři: Paul W. 0'Toole, Magdalena Kostrzynska, Trevor J. Trust (B) název: Nepohyblivé mutanty Helicobactera pylori a produkce Helicobakterů mustelae defektních v bičíkovém háčku (C) časopis: Mol. Microbiology (D) vydání: 14 (E) číslo: 4 (F) stránky: 691 až 703 (G) datum: 1994 (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO:1:
AACAAAGCGA TAACTCCTTT GTCTTATTAG CGACACAATT TAACCCATTG ACTTTAAATC SO
GCGCTTCAGC CGAAGAGATT CAAGATCATG AATGCGCGAT TTTGCACTAA AGCGAGTTAG 120
ATTCTTAAAT TTGAGCGATA ACCTTTAAAA AGCGTAATTA AGGGGTGGTG TTACAAAACC ISO
« · · · • ·
CCCTATCCCC TTATGAATTT GACCGATCTT TTTGATTAAC AAAACTTTAA AATCCGCAAT 240
CAATCATTCT AAAAAGCTAT TTAGGAACAA CTTTTGCTTT ATTTTGCATA GATTGAATTT 300
CTTTAAATTA AAGGATAACC ATG CTT AGG TCT TTA TGG TCT GGT GTC AAT 350
Met Leu Arg Ser Leu Trt Ser Gly Val Asn
1 5 10
GGG ATG CAA Lsk-s- CAC CAA ATC GCT TTG GAT ATT GAG AGT AAC AAT ATT 398
Gly Met Gin Ala His Gin Ile Ala Leu Asn Ile Glu Ser Asn Asn Ile
15 20 25
GCG AAC GTG AAT ACC ACT GGT TTT AAG TAT TCT AGG GCT TCT TTT GTG 445
Ala Asn Val Asn Thr Thr Gly Phe Lvs Tyr Ser Arg Ala Ser Phe Val
30 35 40 *
GAT ATG TCT CAA GTC AAA CTC ATC GCT ACC GCA CCC TAT AAA AAC 494
Asp Met Leu Ser Gin Val Lys Leu Ile Ala Thr Ala ?xo Tyr Lys Asn
45 50 *55
GGG TTA GCA GGG CAG AAT GAT TTT TCT GTG GGG qfppr GGG GTA GGC GTG 542
Gly Leu Ala Gly Gin Asn Asn Phe Ser Val Gly Leu Gly Val Gly Val
SO 55 70
GAT GCG ACG ACT AAA TCA CAA GGC AAT ATC CAA AAC ACA GAT 590
Asn Ala Thr Thr Lys Ile Phe Ser Gin Gly Asn XXe Gin Asn Thr Asp
30 35 90
GTC AAA ACC GAT CTA GCG ATT CAA GGC GAT GGC TTT ATT AAC S38
Val Lys Thr Asp Leu Ala Ile Gin Gly Asn Gly Phe Phe Ile Ile Asn
95 100 105
CCT GAT AGG GGG ATC ACG CGC AAT ACT AGA GAT GGG GAG 586
Pro Asn Arg Gly Ile Thr Arg Asn Phe Thr Arg Asp Gly Glu Phe Leu
110 115 120
TTT GAC TCG CAA GGG AGT TTG GTT ACC ACC GGC Λ*»·»*“· CTT GTG GTG CAA 734
Phe Asp Ser Gin Gly Ser Leu Val Thr Thr Gly Gly Leu Val Val Gin
125 130 135
GGG TGG GTG AGA AAT GGG AGC GAT ACC GGC AAT AAA GGG AGC GAT ACA 7S2
Gly Tm Val Arg Asn Gly Ser Asp Thr Gly Asn Lys Gly Ser Asp Thr
140 145 150
GAC GCT TTA AAA GTG GAT AAC ACC GGT CCT TTA GAA AAC ATT AGG ATT 330
Asp Ala Leu Lys Val Asn Asn Thr Gly Pro Leu Glu Asn Ile Arg Ile
155 ISO 165 170
GAT CCT GGA ATG GTG ATG CCA GCC AGA GCG AGT AAC CGC ATT TCT ATG 373
Asp Pro Gly Met Val Met Pro Ala Arg Ala Ser Asn Arg Ile Ser Met
175 180 185
AGG GCG AAT TTA AAC GCT GGA AGG CAT GCC GAT CAA ACA GCG GCG ATA 925
Arg Ala Asn Leu Asn Ala Gly Arg His Ala Asp Gin Thr Ala Ala Xle
190 195 200
TTC GCT TTG GAT TCT TCA GCC AAA ACC CCT TCA GAT GGC ATT AAT CCG 974
Phe Ala Leu Asp Ser Ser Ala Lys Thr Pro Ser Asp Gly Ile Asn Pro
205 210 215
GTG TAT GAT TCA GGC ACG AAT CTT GCT CAA GTC GCC GAA GAC ATG GGA 1022
Val Tyr Asn Ser Gly Thr Asn Leu Ala Gin Val Ala Glu Asp Met Gly
220 225 230
TCT TTA TAC AAT GAA GAT GGC GAC GCT CTT TTG TTG AAT GAA AAT CAA 1070 • ···· ·· ···· · · * * «·· ·«· * · · · • ·· · · ···· · ·· · • · · · · ·*··«· • ··« ···«« ·«·«·· ·· · · · · » *
Ser 225 Leu Tyr Asn Glu Asn 240 Gly Asn Ala Leu Leu 245 Leu Asn Glu Asn Gin 250.
GGG ATT TGG GTG AGC TAT AAG AGT CCA AAA ATG GTC AAA GAC ATC CTC 1113
Gly Ile Trp Val Ser 255 Tyr Lys Ser Pro Lvs 260 Met Val Lys Asp Ile 265 Leu
mmm TCT GCA GAA AAC AGC ACG CTT GAA TTG AAT GGC GTT AAG ATT TCT 1166
Pro Ser Ala Glu 270 Asn Ser Thr Leu Glu 275 Leu Asn Gly Val Lys 280 Ile Ser
mmr· ACA AAC GAT TCA GCG GTG AGC CGG ACT TCA AGC TTA GTG GCG GCT 1214
Pixs Thr Asn 285 Asp Ser Ala Val Ser 290 Arg Thr Ser Ser Leu 295 Val Ala Ala
AAA AAT GCG ATC AAT GCA GTC AAA AGC CAA ACA GGC ATT GAA GCT TAT 1262
Lys Asn 300 Ala Ile Asn Ala Val 305 Lys Ser Gin Thr Gly 310 Ile Glu Ala Tyr
mm·* GAC GGC AAG CAA TTG CGT TTG GAA AAC ACC AAT GAA TTA GAC GGC 1310
Leu 315 Asp Gly Lys Gin Leu 320 Arg Leu Glu Asn Thr 325 Asn Glu Leu Asp Glv 330
GAT GAA AAG QfTwn AAA AAC ATT GTA GTT ACT CAA GCC GGA ACC GGA GCG 13 5 8
Asp Glu Lys Leu Lys 335 Asn Ile Val Val Thr 340 Gin Ala Gly Thr Giv 345 Ala
mwn GCT AAC TTT TTA GAC GGC GAT AAA GAT GTA ACG GCT TTC AAA TAC 1406
Phe Ala Asn Phe 350 Leu Asp Gly Asp Lys 355 Asn Val Thr Ala Phe 360 Lys Tyr
AGC TAC ACG CAT TCT ATT AGC CCT AAC GCC AAT AGC GGG CAG TTT AGG 1454
Ser Tyr Thr 365 His Ser Ile Ser Pro 370 Asn Ala Asn Ser Gly 375 Gin Phe Arg
ACC ACT GAA GAC TTG CGC GCC TTA ATC CAG CAT GAC GCT AAT ATC GTT 1502
Thr Thr 380 Glu Asp Leu Arg Ala 385 Leu Ile Gin His Asp 390 Ala Asn Ile Val
AAA GAT CCT AGC CTA GCG GAC AAT TAC CAA GAC TCA GCT TCT ATA 1550
Lvs 395 Asp Pro Ser Leu Ala 400 Asp Asn Tyr Gin Asn 405 Ser Ala Ala Ser Ile 410
GGA GTT ACA ATC AAC CAA TAC GGC ATG TTT GAA ATC AAC AAT AAA GAC 1598
Gly Val Thr Ile Asn 415 Gin Tyr Gly Met Phe 420 Glu Ile Asn Asn Lys 425 Asp
AAT AAA AAT GTC ATT AAA GAA AAT CTT AAT ATC TTT GTG AGC GGG TAT 1646
Asn Lys Asn Val Ile Lys Glu Asn Leu Asn Ile Phe Val Ser Gly TV-7
430 435 440
řpr^m TCA GAC AGC GTA ACG AAC AAT gipíp TTG TTT AAA AAT GCG ATG AAA 1594
Ser Ser Asp Ser Val Tiur Asn Asn Val Leu Phe Lys Asn Ala Met Lys
445 450 455
GGG CTT AAT ACC GCT ijirwm TTA ATT GAA Guu -G TCA G77 AGC AGT 1742
Gly Leu Asn Thr Ala Se.- Leu Ile Glu C-iy Gly ..a Ser T. Ser Ser
460 465 470
mmm AAA TTC ACC CAC GCT ACG CAT GCG ACA AGC ATT GAT GTG ATA GAC 1790
Ser Lys Phe Thr His Ala Thr His Ala Thr Ser Zle Asn Val Ile Asp
475 480 485 490
AGC TTA GGC ACT AAA CAC GCC ATG CGC ^mir» GAG TTT TAT AGG AGT GGG 1838
Ser Leu Gly Thr Lys His Ala Met Azrg Zle Glu Phe Tyr Arg Ser Gly
495 500 505 • 4*4
4* ·
4 • · • · 4 ·
GGA GCG GAT TGG AGA GTG ATC GTG CCT GAG CCT GGG GAA TTA 1385
Gly Ala As? Tm Asn Phe Arg Val Ile Val Pro Glu Pro Gly Glu Leu
510 515 520
GTA GGG GGG TCA GCG GCT AGG CCT AAT GTG TTT GAA GGA GGC CGT TTG 1934
Val Gly Glv Ser Ala Ala Arg Pro Asn Val Phe Glu Glv Gly Arg Leu
525 530 535
CAC TTC AAT AAT GAC GGA TCG CTT GCA GGC ATG AAC CCG CCT 1982
His Phe Asn Asn As? Gly Ser Leu Ala Gly Met Asn Pro Pro Leu Leu
540 545 550
CAA TTT GAC CCT AAA AAT GGT GCT GAT GCC CCC CAA CGC ATC AAT TTA - 2030
Gin. Phe As? Pro Lys Asn Gly Ala Asp Ala Pro Gin Arg Ile Asn Leu
555 560 565 370
GCT TTT GGT TCC TCA GGG AGT TTT GAC GGG CTA ACG AGC GTG GAT AAG 2073
Ala Phe Gly Ser Ser Gly Ser Phe As? Gly Leu Thr Ser Val Asn Lys
575 580 585
TCT GAA ACT TAT GCG ATT GAG CAA AAC GGC /nu m CAA GCG GGC GAT 2126
Ile Ser Glu Thr Tyr Ala Ile Glu Gin Asn Gly Tyr Gin Ala Gly As?
590 595 600
TTG ATG GAT GTC CGC TTT GAT TCA GAT GGG GTG TTA GGA GCG TTC 2174
Leu Met Asn Val Arg Phe Asp Ser As? Gly Val Leu Leu Gly Ala Phe
605 510 615
AGT AAT GGC AGG ACT TTA GCG CTC GCT CAA GTG GCT TTA GCG AAT TTC 2222
Ser Asn Gly Arg Thr Leu Ala Leu Ala Gin Val Ala Leu Ala Asn Phe
620 625 530
GCT AAC GAT GCG GGC TTG CAG GCT TTA GGC GGG AAT GTC TTT TCT CAA 2270
Ala Asn As? Ala Gly Leu Gin Ala Leu Gly Gly Asn Val Phe Ser Gin
635 640 545 650
ACC GGA AAC TCA GGG CAA GCC TTA ATC GGT GCT AAT ACG GGG CGT 2318
Thr Gly Asn Ser Gly Gin Ala Leu Ile Gly AlaAla Asn Thr Gly Arg
655 660 665
AGG GGT TCA ATT TCA GGA TCT AAA CTG GAG TCT AGT AAT GTG GAT TTG 2366
Arg Gly Ser Ile Ser Gly Ser Lys Leu Glu Ser Ser Asn Val As? Leu
670 675 680
AGC CGG AGT TTA ACG AAT TTG ATT GTG GTT CAA AGG GGC TTT CAA GCA 2414
Ser Arg Ser Leu Thr Asn Leu Ile Val Val Gin Arg Glv Phe Gin Ala
585 690 695
AAC TCT AAA GCG GTA ACC ACA TCC GAT CAA ATC QfTWp AAT ACC CTA TTG 2462
Asn Ser Lys Ala Val Thr Thr Ser As? Gin Ile Leu Asn Thr Leu Leu
700 705 710
AAT CTT AAG CAA TAA ACTAAAGGAT ' TACT CTAA' TA CAATA TAATA GGGGCTAATT 2517
Asn Leu Lys Gin *
715
TAAAGATTAA GGTTTAGTAT GCATGAATAC TCG 2550 * · • « « · )3) Informace o sekvenci SEQ ID NO: 2:
(i) Sekvenční charakteristika:
(A) délka: 719 aminokyselin (B) typ: aminokyselina (C) topologie: lineární (ii) Typ molekuly: protein (xi) Popis sekvence: SEQ ID NO: 2:
• · · · • ··· ···· ··· « ···· · ·· · • · · · ··· ·· · • ·· · · · · · • « · 4» · · · · · · *
Met 1 Leu Arg Ser Leu 5 Trp Ser Gly Val Asn 10 Gly Met Gin Ala His 15 Gin
Ile Ala Leu Asn 20 Ile Glu Ser Asn Asn 25 Ile Ala Asn Val Asn 30 Thr Thr
Gly Phe Lys 35 Tyr Ser Arg Ala Ser 40 Phe Val Asp Met Leu 45 Ser Gin Val
Lys Leu 50 Ile Ala Thr Ala Pro 55 Tyr Lys Asn Gly Leu 60 Ala Gly Gin Asn
Asn 55 Phe Ser Val Gly Leu 70 Gly Val Gly Val Asp 75 Ala Thr Thr Lys Ile 80
Phe Ser Gin Gly Asn 85 Ile Gin Asn Thr Asp 90 Val Lys Thr Asp Leu 95 Ala
Ile Gin Gly Asp 100 Gly Phe Phe Ile Ile 105 Asn Pro Asp Arg Gly 110 Ile Thr
Arg Asn Phe 115 Thr Arg Asp Gly Glu 120 Phe Leu Phe Asp Ser 125 Gin Gly Ser
Leu Val 13 0 Thr Thr Gly Gly Leu 135 Val Val Gin Gly *Ζ?2Γρ 140 Val Arg Asn Gly
Ser 145 Asp Thr Gly Asn Lys 150 Gly Ser Asp Thr Asp 155 Ala Leu Lys Val Asn 160
Asn Thr Gly Pro Leu 155 Glu Asn Ile Arg Ile 170 Asp Pro Gly Met Val 175 Met
Pro Ala Arg Ala 180 Ser Asn Arg Ile Ser 185 Met Arg Ala Asn Leu 190 Asn Ala
Gly Arg His 195 Ala Asp Gin Thr Ala 200 Ala Ile Phe Ala Leu 205 Asp Ser Ser
Ala Lys 210 Thr Pro Ser Asp Gly 215 Ile Asn Pro Val Tyx 220 Asp Ser Gly Thr
Asn 225 Leu Ala Gin Val Ala 23 0 Glu Asp Met Gly Ser 235 Leu Tyr Asn Glu Asp 240
Gly Asp Ala Leu Leu 245 Leu Asn Glu Asn Gin 250 Gly Ile Trp Val Ser 255 Tyr
Lys Ser Pro Lys 250 Met Val Lys Asp Ile 255 Leu Pro Ser Ala Glu 270 Asn Ser
Thr Leu Glu 275 Leu Asn Gly Val Lvs 280 Ile Ser Phe Thr A.- 28;. isp £- : Ala
Val Ser 290 Arg Thr Ser Ser Leu 295 Val Ala Ala Lys Asn 300 Ala Ile Asn Ala
Val 305 Lys Ser Gin Gly 310 Ile Glu Ala Tyr Leu 315 Asp Gly Lys Gin Leu 320
Arg Leu Glu Asn Thr Asn Glu Leu Asp Gly Asp Glu Lys Leu Lys Asn
325 330 335
Ile Val Val Thr 340 Gin Ala Gly Thr Gly 345 Ala Phe Ala Asn Phe Leu 35Q Asp
Gly Asp Lys 355 Asp Val Thr Ala Phe 360 Lys Tyr Ser Tyr 7»+ 3 65 His Ser Ile
Ser Pro 370 Asn Ala Asn Ser Gly 375 Gin Phe Arg Thr Thr 380 Glu Asp Leu Arg
Ala Leu 335 Ile Gin His Asn 390 Ala Asn Ile Val Lys 395 Asp Pro Ser Leu Ala 400
Asp Asn Tyr Gin Aso 405 Ser Ala Ala Ser Ile 410 Gly Val ^hr Ile Asn 415 Gin
Tyr Gly Mec Phe 420 Glu Ile Asn Asn Lys 425 Asp Asn Lys Asn Val Ile 430 Lys
Glu Asn Leu 435 Asn. .Ile Phe Val Ser 440 Gly Tyr Ser Ser Asp 445 Ser Val Thr
Asn Asn 450 Val Leu Phe Lys Asn 455 Ala Mec Lys Gly Leu 460 Asn Thr Ala Ser
Leu Ile 465 Glu Gly Gly Ala 470 Ser Ala Ser Ser Ser 475 Lys Ph.s HiS Ala 480
Thr His Ala Thr Ser 485 Ile Asp Val Ile Asn 490 Ser Leu Gly Thr Lvs 495 His
Ala Mec Arg Ile 500 Glu Phe Tyr Arg Ser 505 Gly Gly Ala Asp Trp Asn 510 Phe
Arg Val Ile 515 Val Pro Glu Pro Gly 520 Glu Leu Val Gly Gly 525 Ser Ala Ala
Arg Pro 530 Asn Val Phe Glu Gly 535 Gly Arg Leu His Phe 540 Asn Asn Asp Gly
Ser Leu 545 Ala. Gly MeC Asn 550 Pro Pro Leu Leu Gin 555 Phe Asp Pro Lys Asn 560
Gly Ala Asp Ala Pro 565 Gin Arg Ile Asn Leu 570 Ala Phe Gly Ser Ser 575 Gly
Ser Phe Asp Gly 580 Leu Thr Ser Val Asp 585 Lys Ile Ser Glu Thr Tvr 590 Ala
Ila Glu Gin Asn Gly Tyr Gin Ala Gly Asp Leu Mec Asp Val Arg Phe
595 600 605
Asp Ser 610 Asp Gly Val Leu Leu 615 Gly Ala Phe Ser Asn 620 Gly Arg Thr Leu
Ala 625 Leu Ala Gin Val Ala 630 Le^Ala. Asn. Phe Ala 635 Asn Asp Ala Gly Leu 640
Gin Ala Leu Gly Gly 645 Asn Val Phe Ser Gin 650 Thr Gly Asn Ser Gly 655 Gin
Ala Leu Ile Gly 660 Ala Ala Asn Thr Gly 665 Arg Arg Gly Ser Ile 670 Ser Gly
Ser Lys Leu 675 Glu Ser Ser Asn Val 680 Asp Leu Ser Arg Ser 6S5 Leu Thr Asn
Leu Ile 690 Val Val Gin Arg Gly 695 Phe Gin. Ala Asn Ser 700 Lys Ala Val Thr
Thr 705 Ser Asp Gin Ile Leu 710 Asn Thr Leu Leu Asn 715 Leu Lys Gin *
• ·
3-α • ···· ·· ··*· • · · · · · • ··· · ···· • · · · · · • · · · ·
(2) Informace o sekvenci SEQ ID NO: 3:
(i) Sekvenční charakteristika:
(A) délka: 25 párů bází
(B) typ: nukleová kyselina
(C) vláknitost: jednoduchá
(D) topologie: lineární
(ii) typ molekuly: jiná nukleová kyselina
(A) popis: /desc. = „PCR primer
(xi) i Popis sekvence: SEQ ID NO: 3:
TAT ACC ATGG TGC TTA GGTC TTTAT
(2) Informace o sekvenci SEQ ID NO: 4 :
(i) Sekvenční charakteristika:
(A) délka: 25 párů bází
(B) typ: nukleová kyselina
(C) vláknitost: jednoduchá
(D) topologie: lineární
(ii) Typ molekuly: jiná nukleová kyselina
(A) popis: /desc. = „PCR primer
(xi) í Popis sekvence: SEQ ID NO: 4:
GCG AAT TCAA TTG CTT AAGA TTCAA

Claims (16)

  1. PATETOVÉ NÁROKY
    1. FlgE polypeptid Helicobactera pylori nebo jeho modifikovaná forma, která má funkčně ekvivalentu antigenicitu, pro použití v indukci obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori.
  2. 2. FlgE polypeptid Helicobactera pylori podle nároku 1, který má v podstatě sekvenci aminokyselin, znázorněnou v sekvenci SEQ ID NO: 2 z výčtu sekvencí, pro použití k indukci obranné imunitní odpovědi na infekci
    Helicobacterem pylori.
  3. 3. Vakcínová kompozice pro indukci obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori, vyznačující se tím, že obsahuje imunogenně účinné množství FlgE polypeptidů Helicobactera pylori podle nároku 1 nebo 2, popřípadě společně s farmaceuticky přijatelným nosičem nebo ředidlem.
  4. 4. Vakcínová kompozice podle nároku 3, vyznačující se tím, že navíc obsahuje přídatný přípravek.
  5. 5. Vakcínová kompozice podle nároku 4, vyznačující se tím, že přídatný přípravek je farmaceuticky přijatelná forma cholerového toxinu.
  6. 6. Vakcínová kompozice podle kteréhokoliv z nároků 3 až 5, pro použití jako terapeutická vakcína pro savce včetně člověka, který je infikován Helicobacterem pylori.
    • · · · • · · · • · · ·
    Ί. Vakcínová kompozice podle kteréhokoliv z nároků 3 až 5, pro použití jako profylaktická vakcína pro ochranu savce včetně člověka, proti infekci Helicobacterem pylori.
  7. 8. Použití FlgE polypeptidu Helicobactera pylori podle kteréhokoliv z nároků 1 nebo 2, pro výrobu prostředku pro léčbu, profylaxi nebo diagnózu infekce Helicobacterem pylori.
  8. 9. Použití FlgE polypeptidu Helicobactera pylori podle nároku 1 nebo 2, pro výrobu vakcíny pro navození obranné imunitní odpovědi proti Helicobacteru pylori.
  9. 10. Použití FlgE polypeptidu Helicobactera pylori podle nároku 1 nebo 2, pro výrobu diagnostického kitu pro diagnózu infekce Helicobacterem pylori.
  10. 11. Způsob diagnózy infekce Helicobacterem pylori in vitro, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jeden krok, kde je použit FlgE polypeptid Helicobactera pylori podle nároku 1 nebo 2, popřípadě označen nebo koplován na pevnou podporu.
  11. 12. Způsob podle nároku 11, vyznačuj ící se t i m, že zahrnuje kroky (a) kontaktování zmíněného FlgE polypeptidu Helicobactera pylori popřípadě navázaného na pevnou podporu, s tělesnou tekutinou odebranou savci; a (b) detekování protilátek ve zmíněné tělesné tekutině, které se vážou na zmíněný FlgE polypeptid.
  12. 13. Diagnostický kit pro detekci infekce Helicobacterem pylori u savce včetně člověka, vyznačuj ící
    9 4 9444 ·· ♦·
    4 9 · · · · · • ···· · · · *
    9 4 9 4 4 4 4 4
    4 4 4 4 4 4 4
    4 4 4 49 4 4 4 4 se t í m, že zahrnuje složky, které umožní provedení postupu podle nároků 11 nebo 12.
  13. 14. Diagnostický kit podle nároku 13, v y z n a č u jící se tím, že zahrnuje:
    (a) FlgE polypeptid Helicobactera pylori; a (b) činidla pro detekci protilátek, které se vážou na zmíněný FlgE polypeptid.
  14. 15. Způsob navození u savce obranné imunitní odpovědi na infekci Helicobacterem pylori, vyznačuj ίο i se t i m, že zmíněný způsob zahrnuje krok podání zmíněnému savci imunologicky účinného množství FlgE polypeptidu Helicobactera pylori podle nároku 1 nebo 2.
  15. 16. Způsob navození u savce obranné imunitní odpově di proti infekci Helicobacterem pylori, vyznačuj i c i se t i m, že zmíněný způsob zahrnuje krok podání zmíněnému savci imunologicky účinného množství vakcínové kompozice podle kteréhokoliv z nároků 3 až 7.
  16. 17. Způsob podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že zmíněný savec je člověk.
CZ19994449A 1998-06-08 1998-06-08 Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid CZ9904449A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994449A CZ9904449A3 (cs) 1998-06-08 1998-06-08 Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994449A CZ9904449A3 (cs) 1998-06-08 1998-06-08 Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9904449A3 true CZ9904449A3 (cs) 2000-11-15

Family

ID=5468093

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994449A CZ9904449A3 (cs) 1998-06-08 1998-06-08 Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9904449A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ghiara et al. Therapeutic intragastric vaccination against Helicobacter pylori in mice eradicates an otherwise chronic infection and confers protection against reinfection
JP3380559B2 (ja) ヘリコバクター・ピロリ抗原及びワクチン組成物
US7901907B2 (en) Process for production of Helicobacter pylori bacterioferritin
JP5327873B2 (ja) リコンビナントヘリコバクターピロリの経口ワクチン及びその調製方法
US6468545B1 (en) Treatment and prevention of helicobacter infection
KR102071743B1 (ko) 신규의 약독화된 시겔라 생백신
US5837825A (en) Campylobacter jejuni flagellin/Escherichia coli LT-B fusion protein
JP2008517595A (ja) ワクチンと核酸
JP2010189411A (ja) 病原菌株に特異的な新規生成物およびそのワクチンとしての使用および免疫療法における使用
JP2000125889A (ja) アクチノバチルス・プレウロニウモニアからのタンパク質
EP1874806B1 (en) Vaccine against burkholderia infections
PL185013B1 (pl) Szczepionka do indukowania odpowiedzi immunologicznej i zestaw farmaceutyczny
US6762295B2 (en) Protective helicobacter antigens
KR101252911B1 (ko) pep27 유전자 돌연변이를 포함하는 약독화된 폐렴구균 균주 및 이의 용도
JP2005514041A (ja) ミコバクテリウム・パラツベルクローシス感染の診断薬及びワクチン
US20020028210A1 (en) Vaccine composition comprising helicobacter pylori flagellin polypeptide
Trust et al. Helicobacter pylori: today's treatment, and possible future treatment
CZ9904449A3 (cs) Vakcínové kompozice obsahující Helicobacter pylori FIgE polypeptid
SK173099A3 (en) Vaccine compositions comprising the helicobacter pylori flge polypeptide
MXPA99011528A (en) Vaccine compositions comprising the helicobacter pylori
WO1998056412A1 (en) VACCINE COMPOSITIONS COMPRISING THE HELICOBACTER PYLORI 26kDa POLYPEPTIDE
WO1998056815A1 (en) VACCINE COMPOSITIONS COMPRISING THE HELICOBACTER PYLORI Pfr POLYPEPTIDE
AU693679B2 (en) Protective helicobacter antigens
WO2007108903A2 (en) Campylobacter vaccines and methods of use
JP2005515759A (ja) GroELキメラ蛋白質およびワクチン

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic