CZ9902947A3 - Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů - Google Patents

Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů Download PDF

Info

Publication number
CZ9902947A3
CZ9902947A3 CZ19992947A CZ294799A CZ9902947A3 CZ 9902947 A3 CZ9902947 A3 CZ 9902947A3 CZ 19992947 A CZ19992947 A CZ 19992947A CZ 294799 A CZ294799 A CZ 294799A CZ 9902947 A3 CZ9902947 A3 CZ 9902947A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
composition
carbon atoms
weight
fabrics
Prior art date
Application number
CZ19992947A
Other languages
English (en)
Inventor
Carlo Ricci
Duca Valerio Del
Dennis Gerard O´Sullivan
Roberto Scaramella
Sabina Antonioli
Stefano Giunti
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19992947A priority Critical patent/CZ9902947A3/cs
Publication of CZ9902947A3 publication Critical patent/CZ9902947A3/cs

Links

Landscapes

  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Kapalný vodný prostředek s pH až 7, který, vztaženo na celkovou hmotnost, obsahuje od 0,01 do 20 % hmotn. perkyslíkatého bělidla, od 0,001 do 30 % hmotn. ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla, od 0,01 do 20 % hmotn. obojetného betainového povrchově aktivního činidla s hmotnostním poměrem ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla k obojetnému betainovému povrchově aktivnímu činidlu od 0,01 do 20, s tím, že neobsahuje antimikrobiální esenciální olej nebo jeho účinnou složku nebo jejich směs. Předložené řešení se dále týká způsobu čištění látek, způsobu předběžného ošetření látek a způsobu čištění tvrdých povrchů prováděného uvedeným prostředkem, a dále použití prostředku, který obsahuje obojetné betainové povrchově aktivní činidlo, které neobsahuje sůl, a obsahuje peroxidové bělící činidlo pro čištění/bělení látek, přičemž je zlepšena bezpečnost barev a/nebo bezpečnost látek

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká kapalného vodného prostředku, jeho použití a způsobu čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů, pň kterém se používá tento prostředek.
Dosavadní stav techniky
V oblasti techniky jsou obšírně popsány rozmanité čistící prostředky. Čistící prostředky se mohou rozdělit typicky na prostředky pro čištění tvrdých povrchů a prací čistící prostředky. Čistící prostředky těchto dvou typů jsou tradičně velmi rozdílné při jejich sestavování a prodávají se jako rozdílné výrobky s různými obchodními koncepty. Tyto rozdíly mají vliv na zákazníka, který si musí koupit a používat alespoň dva odlišné výrobky. Prostředky těchto dvou shora uvedených typů, zvláště čistící prostředky pro tvrdé povrchy, mohou být dále rozděleny na podtypy. Ve skutečnosti je dostupno mnoho různých druhů prostředků pro čištění tvrdých povrchů, například pro čištění koupelen, prostředků pro čištění kuchyní a prostředků pro čištění podlah.
Tato rozmanitost prostředků je dána nutností rozdílů v povaze ušpinění, které lze nalézt na prádle a na různých tvrdých površích v kuchyních a koupelnách. Například ušpinění v kuchyni obsahuje hlavně jedlé oleje, zatímco ušpinění v koupelně obsahuje hlavně kožní maz a mýdlovou pěnu a také vodní kámen; ušpinění na podlaze obsahuje hlavně částečky špíny a prádlo může mít mnoho různých ušpinění/skvm zahrnujících mastné skvrny (např. od olivového oleje, majonézy, rostlinného tuku, make-upu), skvrny od sypkých materiálů a/nebo vybělitelné skvrny (např. od čaje, kávy).
• · · ·
Existuje zde však trend pro vyvinutí kapalných vodných čistících prostředků s lepším provedením v některých směrech, tj. kapalných vodných víceúčelových čistících prostředků, které mohou být uspokojivě používány na různých površích stejně jako v pracích aplikacích pro čištění různých ušpinění a skvrn. Tyto víceúčelové prostředky jsou například popsány v evropské patentové přihlášce A-598 973. Ve skutečnosti tato patentová přihláška popisuje kapalné vodné prostředky obsahující peroxid vodíku s plně neiontovým systémem, tj. alespoň jeden neiontový systém s HLB nad 15, alespoň jedno neiontové činidlo s HLB od 13 do 15, alespoň jedno neiontové činidlo s HLB od 9 do 13 a alespoň jedno neiontové činidlo s HLB pod 9. Tato patentová přihláška dále popisuje použití 2-alkyl-alkanolů jako potlačovatelů pěnění v těchto prostředcích.
Bylo však zjištěno, že kapalné vodné prostředky obsahující peroxid vodíku, 2-alkyl-alkanol a jako povrchově aktivní systém specifický neiontový systém alespoň čtyř neiontových povrchově aktivních činidel s různým HLB (rovnováha hydrofilní a lipofilní složky), jak shora uvedeno neuspokojují potřeby zákazníků. Bylo zjištěno, že takové prostředky, na bázi plně neiontového povrchově aktivního systému a obsahující vysoká množství hydrofobních povrchově aktivních činidel, mají špatnou účinnost na některé druhy skvrn při praní. I když mají tato hydrofobní neiontová povrchově aktivní činidla dobré vlastnosti, pokud jde o odstraňování mastnoty, a jsou zvláště účinná na mastná ušpinění s hydrofobním charakterem, jako je minerální olej a mýdlová pěna, jestliže se používají v prostředku pro čištění tvrdého povrchu, bylo zjištěno, že v případě, jestliže se uvedená hydrofobní neiontová povrchově aktivní činidla používají v aplikacích praní vybělitelných skvrn, nejsou tyto skvrny uspokojivě vyběleny. Smáčitelnost skvrn látek je vážně ovlivněna hydrofobností neiontového systému uvedených prostředků, tj. je zabráněno dobrému kontaktu mezi peroxidem vodíku a skvrnami na látce, což vede ke špatnému výsledku u bělitelných skvrn. Bylo také zjištěno, že existuje problém, který souvisí s použitím takových složek, tj. hydrofobních neiontových povrchově aktivních činidel a 2-alkyl-alkanolů, v tom, že mohou způsobit, že konečný produkt se zdá být zakalený, což ukazuje na nerozpustnost a oddělení fází.
Byly popsány jiné víceúčelové prostředky, jako jsou ty, které byly popsány v evropské patentové přihlíšce A-666 308. Tato přihláška popisuje prostředky obsahující peroxid vodíku nebo jeho zdroj, 2-alkyl-alkanol, hydrofobní povrchově aktivní činidlo s HLB pod 14 a aniontové povrchově aktivní činidlo. Existuje zde však ještě prostor pro další zlepšení těchto víceúčelových kapalných vodných čistích prostředků v tom, že celkové čistící provedení různých typů skvrn zahrnuje například bělitelné skvrny a mastné skvrny.
Předmětem předloženého vynálezu je tedy získat víceúčelový vodný prostředek poskytující zlepšené provedení bělení a zlepšené provedení spočívající v odstraňování skvrn, zvláště mastných skvrn, jestliže se používá při praní včetně předběžného ošetření při praní a/nebo při jakémoliv použití v domácnosti (např. při čištění tvrdých povrchů typicky se nacházejících v kuchyních nebo koupelnách).
Dalším předmětem předloženého vynálezu je získat takový zlepšený kapalný vodný čistící prostředek, který je také čirý v širokém rozmezí teplot, např. až do 45 °C.
Bylo zjištěno, že těmto předmětům lze účinně vyhovět sestavením kapalného vodného čistícího prostředku, který má pH až 7 a který obsahuje perkyslíkaté bělící činidlo, alespoň ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo a alespoň obojetné betainové povrchově aktivní činidlo v hmotnostním poměru ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla k obojetnému betainovému povrchově aktivnímu činidlu od 0,01 do 20. Kombinováním těchto složek v příslušných poměrech se získá víceúčelový kapalný vodný čistící prostředek, který vykazuje vysokou flexibilitu, pokud jde o ušpinění, která může vyčistit.
Nyní bylo zjištěno, že tento prostředek, jestliže se používá například při praní, zvláště při předběžném ošetření při praní, zvyšuje odstraňování různých typů skvrn včetně mastných skvrn, jako je rtěnka, olivový olej, majonéza, rostlinný olej, kožní maz a make-up, a překvapivěji má bělící účinnost, jak je vidět při srovnání odstraňování
skvrn a při bělení provedeném stejným prostředkem, který obsahuje pouze jedno z těchto povrchově aktivních činidel (tj. ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo nebo obojetné betainové povrchově aktivní činidlo) při stejném množství povrchově aktivních činidel. Prostředky podle předloženého vynálezu také významně zlepšují odstraňování kuchyňských nečistot, jestliže se používají pro čištění tvrdých povrchů, při srovnání se stejným prostředkem, který obsahuje pouze jedno z těchto povrchově aktivních činidel (tj. ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo nebo obojetné betainové povrchově aktivní činidlo) při stejném množství povrchově aktivních činidel. Prostředky podle předloženého vynálezu poskytují vynikající odstraňování rozmanitých skvrn a ušpinění a vynikající bělení, jestliže se používají při jakýchkoliv aplikacích při praní, např. jako prací detergent nebo prací přísada, a zvláště tehdy, jestliže se používají jako činidlo pro předpírku, nebo i v jiných aplikací v domácnosti, jako je čištění tvrdých povrchů.
Další výhodou je to, že vodné prostředky podle vynálezu jsou fyzikálně a chemicky stabilní po prodloužené doby skladování.
Ještě jinou výhodou prostředků podle předloženého vynálezu je to, že jsou schopny pracovat v rozmanitých podmínkách, tj. v tvrdé i měkké vodě, a rovněž se mohou používat čisté nebo zředěné. S výhodou poskytují také uspokojivé provedení, pokud jde o lesk a bezpečnost povrchu, jestliže se používají jako čistící prostředky pro tvrdé povrchy, a poskytují uspokojivou stálost, pokud jde o látky a barvy, jestliže se používají při praní.
Podstata vynálezu
Předložený vynález zahrnuje kapalný vodný prostředek s pH až 7, který obsahuje od 0,01 do 20 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku perkyslíkatého bělidla, od 0,001 do 30 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla a od 0,001 do 20 % hmotn. obojetného betainového povrchově aktivního činidla s hmotnostním poměrem ethoxylovaného • ·
neiontového povrchově aktivního činidla k obojetnému betainovému povrchově aktivnímu činidlu od 0,01 do 20 s tím, že uvedneý prostředek neobsahuje antimikrobiální esenciální olej nebo jeho účinnou složku nebo jejich směs.
Předložený vynález zahrnuje také způsob čištění povrchu, např. látky nebo tvrdého povrchu, při kterém se používá kapalný vodný prostředek podle vynálezu. Například způsob čištění látek zahrnuje stupně uvedení látek do kontaktu s kapalným vodným prostředkem podle vynálezu čistým nebo zředěným a následující máchání těchto látek. Ve výhodném provedení se látky předem ošetří, prostředek se aplikuje na látky čistý a látky se pak perou normálním pracím cyklem.
V následující části spisu bude tento vynález popsán podrobně.
Kapalný vodný čistící prostředek: Prostředky podle předloženého vynálezu jsou kapalné prostředky, na rozdíl od pevných látek nebo plynů. Pojem kapalný, jak se zde používá, zahrnuje pastovité prostředky. Kapalné prostředky podle vynálezu jsou vodné prostředky. Kapalné prostředky podle předloženého vynálezu mají pH až 7, s výhodou od 1 do 6, výhodněji od 2 do 5. Sestavení prostředků podle předloženého vynálezu v kyselé oblasti pH přispívá k chemické stabilitě prostředků a k tkaovému provedení prostředků, které se týká odstraňování skvrn. Hodnota pH prostředků se může upravit jakýmikoliv kyselými činidly známými zručným odborníkům z oblasti techniky. Příklady okyselujících činidel jsou organické kyseliny, jako je kyselina citrónová, a anorganické kyseliny, jako je kyselina sírová.
Jako první podstatný prvek prostředky podle předloženého vynálezu obsahují perkyslíkaté bělící činidlo nebo jeho směs. Přítomnost perkyslíkatého bělícího činidla přispívá k vynikajícímu bělícímu účinku uvedených prostředků. Vhodnými perkyslíkatými bělícími činidly pro použití podle vynálezu jsou peroxid vodíku, jeho ve vodě rozpustné zdroje nebo jejich směsi. Zdroj peroxidu vodíku, jak se zde používá, znamená jakoukoliv sloučeninu, která poskytuje peroxidové ionty, jestliže se tato sloučenina uvede do kontaktu s vodou.
Mezi vhodné zdroje peroxidu vodíku rozpustné ve vodě pro použití podle vynálezu patří peruhličitany, perkřemičitany, persírany, jako je monopersíran, perboritany, perkyseliny, jako je diperdodekandiová kyselina (DPDA), horečnatá sůl perftalové kyseliny, perlaurová kyselina, perbenzoová kyselina a alkylperbenzoové kyseliny, peroxidy, alifatické a aromatické diacylperoxidy a jejich směsi. Výhodnými perkyslíkatými bělícími činidly podle vynálezu jsou peroxid vodíku, peroxid a/nebo diacylperoxid. Nejvýhodnějším perkyslíkatým bělícím činidlem podle vynálezu je peroxid vodíku.
Mezi vhodné peroxidy pro použití podle vynálezu patří terc.butylperoxid, kumylperoxid, 2,4,4-trimethylpentyl-2-peroxid, di-isopropylbenzenmonoperoxid, terc.amylperoxid a 2,5-dimethyl-hexan-2,5-diperoxid. Tyto peroxidy jsou výhodné v tom, že jsou zvláště bezpečné pro látky a barvy, při čemž zajištují vynikající bělící provedení, jestliže se používají pň jakémkoliv praní.
Vhodnými alifatickými diacylperoxidy pro použití podle vynálezu jsou dilauroylperoxid, didekanoylperoxid, dimyristylperoxid nebo jejich směsi. Mezi vhodné aromatické diacylperoxidy pro použití podle vynálezu patří například benzoylperoxid. Vhodné diacylperoxidy mají výhodou v tom, že jsou zvláště bezpečné pro látky a barvy, při čemž zajištují vynikající bělící provedení, jestliže se používají při jakémkoliv praní.
Prostředky podle vynálezu obsahují od 0,01 do 20, s výhodou od 1 do 15 a výhodněji od 2 do 10 % hmotn. uvedeného perkyslíkatého bělícího činidla nebo jeho směsí z celkové hmotnosti prostředku.
Jako druhou podstatnou složku prostředky podle předloženého vynálezu obsahují od 0,001 do 30, s výhodou od 0,01 do 15 % hmotn., výhodněji od 0,5 do 10 a ještě výhodněji od 1 do 9 a nejvýhodněji od 1 do 6 % hmotn. ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla nebo jeho směsi z celkové hmotnosti prostředku.
Vhodná ethoxylovaná neiontová povrchově aktivní činidla podle vynálezu jsou ethoxylovaná neiontová povrchově aktivní činidla obecného vzorce RO-(C2H4O)nH, v němž R znamená alkylový řetězec se 6 až 22 atomy uhlíku nebo alkylbenzenový řetězec se 6 až 28 atomy uhlíku a n znamená číslo do 0 do 20, s výhodou od 1 do 15, výhodněji od 2 do 15 a nejvýhodněji od 2 do 12. Výhodné řetězce R pro použití podle vynálezu jsou alkylové řetězce s 8 až 22 atomy uhlíku.
Výhodná ethoxylovaná neiontová povrchově aktivní činidla jsou činidla shora uvedeného obecného vzorce s HLB (rovnováha mezi hydrofilní a lipofilní složkou) pod 16, s výhodou pod 15 a výhodněji pod 14. Bylo zjištěno, že tato ethoxylovaná neiontová povrchově aktivní činidla poskytují dobré vlastnosti spočívající v odstraňování mastnoty.
Vhodnými ethoxylovanými neiontovými povrchově aktivními činidly pro použití podle vynálezu jsou tedy Dobanol* 91-2.5 (HLB = 8,1, R znamená směs alkylových řetězců s 9 a 11 atomy uhlíku, n znamená číslo 2,5), Lutensol* TO3 (HLB = 8, R znamená alkylové řetězce se 13 atomy uhlíku, n znamená číslo 3), LutensoP AO3 (HLB = 8, R znamená směs alkylových řetězců se 13 a 15 atomy uhlíku, n znamená číslo 3), TergitolR 25L3 (HLB = 7,7, R znamená směs alkylových řetězců s 12 až 15 atomy uhlíku, n znamená číslo 3), Dobanol* 23-3 (HLB = 8,1, R znamená směs alkylových řetězců se 12 a 13 atomy uhlíku, n znamená číslo 3), Dobanol” 23-2 (HLB = 6,2, R znamená směs alkylových řetězců s 12 a 13 atomy uhlíku, n znamená číslo 2), Dobanol* 45-7 (HLB = 11,6, R znamená směs alkylových řetězců se 14 a 15 atomy uhlíku, n znamená číslo 7), Dobanol* 23-6.5 (HLB = 11,9, R znamená směs alkylových řetězců s 12 a 13 atomy uhlíku, n znamená číslo 6,5), Dobanol* 25-7 (HLB = 12, R znamená směs alkylových řetězců s 12 a 15 atomy uhlíku, n znamená číslo
7), Dobanol* 91-5 (HLB = 11,5, R znamená směs alkylových řetězců s 9 a 11 atomy uhlíku, n znamená číslo 5), Dobanol* 91-6 (HLB = 12,5, R znamená směs alkylových • ΦΦΦ φ φ
• φ · φ φ řetězců se 9 a 11 atomy uhlíku, n znamená číslo 6), Dobanol* 91-8 (HLB = 13,7, R znamená směs alkylových řetězců s 9 a 11 atomy uhlíku, n znamená číslo 8), DobanolR 91-10 (HLB = 14,2, R znamená směs alkylových řetězců s 9 až 11 atomy uhlíku, n znamená číslo 10) nebo jejich směs. Výhodný je Dobanol” 91-2,5, Lutensol* TO3, LutensolR AO3, Tergitol” 25L3, DobanolR 23-3, DobanolR 23-2 nebo jejich směsi. Tato povrchově aktivní činidla typu DobanolR jsou komerčně dostupná do firmy Shell. Povrchově aktivní čindila typu LutensolR jsou komerčně dostupná od firmy BASF a povrchově aktivní činidla typu TergitolR jsou komerčně dostupná do firmy Union Carbide.
Mezi vhodné chemické způsoby výroby těchto ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel pro použití podle vynálezu patří kondenzace odpovídajících alkoholů s alkylenoxidem v žádaných poměrech. Tyto způsoby jsou dobře známy odborníkům, z oblasti techniky a jsou v oblasti techniky obšírně popsány.
Je žádoucí, aby prostředky podle vynálezu obsahovaly jedno z těchto ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel nebo směs těchto ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel s různými HLB (hodnotami rovnováhy mezi hydrofilní a lipofilní složkou). Ve výhodném provedení prostředky podle vynálezu obsahují ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo shora uvedeného obecného vzorce s HLB až 10 (tj. tak zvané hydrofobní ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo), s výhodou pod 10, výhodněji pod 9, a ethoxylované neiontové povrchově aktivní čindilo shora uvedeného obecného vzorce s HLB nad 10 až 16 (tj. tak zvané hydrofilní ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo), s výhodou od 11 do 14. V tomto výhodném provedení prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují od 0,01 do 15, s výhodou od 0,5 do 10 % hmotn. uvedeného hydrofobního ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla a od 0,01 do 15, s výhodou od 0,5 d 10 % hmotn. uvedeného hydrofilního neiontového povrchově aktivního činidla z celkové hmotnosti prostředku. Tyto směsi ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel s různými HLB mohou být žádoucí, protože umožňují optimální odstranění mastnoty čištěním u širokého spektra mastných ušpiněnin s různými hydrofobními/hydrofilními vlastnostmi.
Třetím podstatným prvkem prostředků podle předloženého vynálezu je obojetné betainové povrchově aktivní činidlo nebo jeho směs v množství od 0,001 do 20 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku. Prostředky podle vynálezu s výhodou obsahují od 0,01 do 10 % hmotn., výhodněji od 0,5 do 8 % a nejvýhodněji od 1 do 5 % hmotn. obojetného betainového povrchově aktivního činidla nebo jeho směsi z celkové hmotnosti prostředku.
Vhodná obojetná betainová povrchově aktivní činidla, která se zde používají, obsahují jak kationtovou hydrofilní skupinu, tj. kvarterní amoniovou skupinu, tak aniontovou hydrofilní skupinu ve stejné molekule v relativně širokém rozmezí pH. Typickými aniontovými hydrofilními skupinami jsou karboxyláty a sulfonáty, i když se mohou použít jiné skupiny, jako jsou sulfáty, fosfonáty a podobné. Obecný vzorec obojetných betainových povrchově aktivních činidel, která se používají podle vynálezu, jsou:
Ri-N+(R2)(R3)R4X;
v němž R1 znamená hydrofobní skupinu, R2 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou nebo jinak substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, R3 znamená alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou nebo jinak substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, která může být napojena na R2 za vzniku kruhových struktur spolu s atomem dusíku, nebo karboxylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo sulfonátovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, R4 znamená skupinu spojující kationtový atom dusíku s hydrofilní skupinou a typicky znamená alkylenovou, hydroxyalkylenovou nebo polyalkoxyskupinu s 1 až 10 atomy uhlíku a X znamená hydrofilní skupinu, kterou je karboxylátová nebo sulfonátová skupina.
• · » · • · • ·
Výhodnými hydrofobními skupinami Rt je alifatický nebo aromatický, nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný uhlovodíkový řetězec, který může obsahovat navázané skupiny, jako jsou amidové skupiny a esterové skupiny. Výhodnější Rt je alkylová skupina s 1 až 24 atomy uhlíku, s výhodou s 8 až 18, výhodněji s 10 až 16 atomy uhlíku. Tyto jednoduché alkylové skupiny jsou výhodné z důvodů ceny a stability. Hydrofobní skupina Rt může znamenat také amidovou skupinu obecného vzorce RaC(O)-NH-(C(Rb)2)m, v němž Ra znamená alifatický nebo aromatický, nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný uhlovodíkový řetězec, s výhodou alkylovou skupinu s 8 až 20 atomy uhlíku, s výhodou až 18, výhodněji až 16 atomy uhlíku, Rb je vybrána ze skupiny sestávající z atomu vodíku a hydroxyskupin a m znamená číslo od 1 do 4, s výhodou od 2 do 3, výhodněji 3, s ne více než jednou hydroxylovou skupinou v jakékoliv skupině (C(Rb)2).
R2 s výhodou znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji methylovou skupinu. R3 znamená s výhodou karboxylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo sulfonátovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku, výhodněji methylovou skupinu. R4 s výhodou znamená skupinu (CH2)n, v němž n znamená číslo od 1 do 10, s výhodou od 1 do 6, výhodněji od 1 do 3.
Některé obvyklé příklady betainů/sulfobetainů jsou popsány v USA patentech č. 2 082 275, 2 702 279 a 2 255 082, které jsou zde zahrnuty jako odkazy.
Mezi příklady zvláště vhodných alkyldimethylbetainů patří kokosový dimethylbetain, lauryldimethylbetain, decyldimethylbetain, 2-(N-decyl-N,N-dimethyl-amonium)acetát, 2-(N-kokosový-N,N-dimethylamonium)acetát, myristyldimethylbetain, palmityldimethylbetain, cetyldimethylbetain a stearyldimethylbetain. Například kokosový dimethylbetain je komerčně dostupný od Seppic pod obchodním názvem Amonyl 265(R). Laurylbetain je komerčně dostupný od Albright & Wilson pod obchodním názvem Empigen BB/L(R).
Mezi příklady amidobetainů patří kokosový amidoethylbetain, kokosový amidopropylbetain, nebo mastný acyl(s 10 až 14 atomy uhlíku)amidopropylen(hydropropylen)sulfobetain. Například mastný acyl(s 10 až 14 atomy uhlíku)amidopropylen(hydropropylen)sulfobetain je komerčně dostupný od Sherex Company pod obchodním názvem Varion CAS(R) sulfobetain.
Dalším příkladem betainu je lauryl-immino-dipropionát komerčně dostupný od Rhone-Poulenc pod obchodním názvem Mirataine H2C-HA(R).
Zvláště výhodnými obojetnými povrchově aktivními činidly pro použití podle vynálezu jsou činidla neobsahující sůl, tj. surová obojetná betainová povrchově aktivní činidla obsahující méně než 5 % hmotn. solí, s výhodou méně než 2, výhodněji méně než 1 a nejvýhodněji mezi 0,01 a 0,5 % hmotn. soli.
Pojmem soli se zde rozumí jakýkoliv materiál, který má základní jednotku, dvojici positivního iontu (nebo positivní molekulární ion) a negativního iontu (nebo negativní molekulární ion) obsahující jeden nebo více atomů halogenu. Mezi tyto soli patří chlorid sodný, chlorid draselný, bromid sodný a podobné.
Tato obojetná betainová povrchově aktivní činidla neobsahující soli jsou získatelná konvenčními způsoby výroby, jako je inversní osmosa nebo frakcionované srážení. Například inversní osmosa je založena na principu uvedení surového obojetného betainového povrchově aktivního činidla (komerčně dostupného) do kontaktu s polárním rozpouštědlem (tomu je třeba rozumět tak, že takové rozpouštědlo neobsahuje soli) odděleným polopropustnou membránou, například acetátcelulosou. Na tento systém se aplikuje příslušný tlak, aby se umožnila migrace solí ze surového materiálu do fáze polárního rozpouštědla. Tímto způsobem se surové obojetné povrchově aktivní činidlo vyčistí, tj. ze surového materiálu se odstraní soli.
S výhodou bylo nyní překvapivě zjištěno, že použití těchto obojetných betainových povrchově aktivních činidel neobsahujících soli poskytuje látkám a/nebo barvám • ·
bezpečnost, když se látky bělí prostředkem obsahujícím perkyslíkaté bělící činidlo obsahující toto činidlo při srovnání s použitím stejných surových obojetných betainových povrchově aktivních činidlel s vyššími množstvími solí. Ve svém nejširším aspektu tedy předložený vynález zahrnuje také použití prostředku obsahujícího obojetné betainové povrchově aktivní činidlo neobsahující sůl a perkyslíkaté bělící činidlo pro bělení látek, při čemž se zlepší bezpečnost barvy (tj. sníží se poškození barvy/odbarvení) a/nebo se zlepší bezpečnost látek.
Betainová obojetná povrchově aktivní činidla podle vynálezu mají schopnost dále zvyšovat odstraňování skvrn dodáváním ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel podle vynálezu na mastné skvrny, při čemž se dosahuje zlepšené provedení bělení u kapalných prostředků obsahujících perkyslíkaté bělící činidla podle předloženého vynálezu, která tato povrchově aktivní činidla obsahují.
Ve skutečnosti byla pozorována významná kooperace mezi těmito složkami, a to získání optimálního odstranění skvrn u různých ušpinění, od sypkých k nesypkým ušpiněním, od hydrofobních k hydrofilním ušpiněním v jakýchkoliv aplikacích v domácnosti a zvláště při praní jak hydrofilních tak hydrofobních látek.
Optimálního odstranění skvrn a optimálního bělení se dosáhne tehdy, jestliže je v prostředcích podle předloženého vynálezu obsahujících perkyslíkaté bělící činidla (pH až 7) obsaženo ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo a obojetné betainové povrchově aktivní činidlo v hmotnostním poměru ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla k obojetnému betainovému povrchově aktivnímu činidlu od 0,01 do 20, s výhodou od 0,1 do 15, výhodněji od 0,5 do 5 a nejvýhodněji od 0,8 do 3.
S výhodou se vynikajícího provedení odstranění skvm a bělení dosáhne prostředky podle vynálezu s nízkou celkovou dávkou povrchově aktivních činidel. Typicky prostředky podle vynálezu obsahují od 0,01 do 35, s výhodou 0,1 až 15, výhodněji od 0,5 do 10, ještě výhodněji pod 10 a nejvýhodněji od 1 do 8 % hmotn.
ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla a obojetného betainového povrchově aktivního činidla z celkové hmotnosti prostředku.
Předložený vynález je založen na zjištění, že použití obojetného betainového povrchově aktivního činidla na povrchu ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla v příslušných poměrech, v kapalném vodném prostředku obsahujícím perkyslíkaté bělící činidlo (pH až 7) zvyšuje bělení a odstraňování různých typů skvrn včetně mastných skvrn (např. rtěnky, olivového oleje, majonézy, rostlinného oleje, kožního mazu, make-upu) při srovnání s bělením a odstraněním skvrn stejným prostředkem na bázi pouze jednoho z těchto povrchově aktivních činidel (tj. ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla nebo obojetného povrchově aktivního činidla) se stejným množstvím povrchově aktivních činidel. Například pouze ve velmi vysokých množstvích neiontových povrchově aktivních činidel, při srovnání s celkovými množstvími ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel a obojetných povrchově aktivních činidel přítomných v prostředcích podle předloženého vynálezu lze pozorovat podobné vyčištění mastnoty. Důležité je to, že zlepšené odstranění skvrn a zlepšené bělící účinky lze získat s kapalným vodným prostředkem, kterým je jasný a průhledný prostředek podobající se vodě.
Vzhled prostředku může být hodnocen turbidimetrickou analýzou. Například průhlednost prostředku lze vyhodnotit měřením jeho absorbance spektrofotometrem při vlnové délce 800 nm.
Odstranění skvrn se může u různých druhů skvrn vyhodnocovat následujícími způsoby testování.
Vhodný testovací způsob pro vyhodnocování odstranění skvm na ušpiněné látce, například za podmínek předběžného ošetření, je následující: prostředek podle předloženého vynálezu se aplikuje čistý na látku, s výhodou na ušpiněnou část látky, nechá se působit 1 až 10 minut a uvedená předem ošetřená látka se pak pere za obvyklých podmínek praní za teploty od 30 do 70 °C po dobu 10 až 100 minut.
• * · · · · · • · · ♦ · · • · · · · · • · · ·· ·· · A
Odstranění skvrn se pak vyhodnocuje srovnáním ušpiněné látky předběžně ošetřené prostředkem podle předloženého vynálezu s látkou předběžně ošetřenou referenčním způsobem, např. stejným prostředkem, ale obsahujícím pouze alkoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo nebo pouze obojetné betainové povrchově aktivní činidlo jako jedinou povrchově aktivní látku. Pro určení rozdílů se mohou používat panelové jednotky (psu) vizuálního hodnocení v rozmezí od 0 do 4.
Vhodný způsob testování pro vyhodnocování čištění na tvrdém povrchu je následující: lze použít syntetické ušpinění typického tvrdého povrchu v domácnosti, jako je ušpinění v kuchyni. Testované ušpinění se aplikuje na emailem potaženou kovovou desku (vyčištěnou detergentním činidlem a potom alkoholem) malířským válečkem. Desky se pečou 30 minut na 130 °C. Po 24 hodinách se mohou použít pro test. Tento test se vyhodnocuje Gardnerovým strojem s přímou škrabkou. Výsledky jsou uvedeny jako počet tahů daným prostředkem, kterých je potřeba k vyčištění standardní ušpiněné desky. Čím je počet potřebných tahů nižší, tím účinnější v pojmech odstranění povlaku je prostředek použitý pro čištění špíny z testovaných desek.
Bělící provedení může být vyhodnoceno jako provedení odstranění skvrn, ale použité skvrny jsou vybělitelné skvrny, jako je káva, čaj a podobné.
Výhodou kapalných vodných prostředků podle předloženého vynálezu je to, že jsou fyzikálně a chemicky stabilní za podmínek prodlouženého skladování.
Chemická stabilita prostředků podle vynálezu může být vyhodnocena měřením koncentrace dostupného kyslíku (často zkracováno na AvO2) po danou dobu skladování po vyrobení prostředků. Koncentrace dostupného kyslíku může být měřena způsoby chemické titrace známými v oblasti techniky, jako je jodometrický způsob, thiosíranový způsob, manganistanový a ceričitý způsob. Uvedené způsoby a kriteria výběru vhodného způsobu jsou popsána například v Hydrogen Peroxide, W. C. Schumb, C. N.Satterfield a R. L. Wentworth, Reinhold Publishing Corporation, • · • · • · · ·
New York 1955, a v Organic Peroxides, Daniel Swem, Editor Wiley Int. Science, 1970.
Pojmem fyzikálně stabilní je zde míněno to, že nedochází k oddělení žádné fáze v prostředcích po dobu 7 dnů při 50 °C.
Případné složky: Prostředky podle vynálezu mohou dále obsahovat různé další případné složky, jako jsou chelatační činidla, stavební složky, jiná povrchově aktivní činidla, stabilizátory, bělící aktivátory, činidla suspendující ušpinění, polyaminové polymery suspendující ušpinění, činidla uvolňující polymerní ušpinění, vychytávače radikálů, katalyzátory, činidla pro přenos barviv, rozpouštědla, zjasňující činidla, parfémy, pigmenty a barviva.
Ve výhodném provedení podle předloženého vynálezu je iontová síla prostředků vyšší než 1.1 θ'4 M, s výhodou vyšší než 5.10-3 M a výhodněji vyšší než 1.10‘3 M. Ve skutečnosti bylo pozorováno, že sestavení prostředků podle předloženého vynálezu s takto vysokou iontovou silou dále přispívá k jejich příznivým účinkům, tj. zlepšuje odstraňování skvrn a zlepšuje bělení. Čím vyšší je iontová síla, tím lepší je odstranění skvr a bělení. Spekuluje se o to, že za pH podmínek předložených prostředků (kyselé až neutrální), zvláště při pH vyšším než je pka obojetného betainového povrchově aktivního činidla přítomného v prostředku, je uvedený prostředek v dipolámí formě a jeho balení je silně ovlivněno iontovou silou.
Iontová síla prostředku může být zvýšena přidáním různých složek, jako jsou chelatační činidla nebo jejich směsi.
Prostředky podle předloženého vynálezu mohou tedy obsahovat chelatační činidlo jako výhodnou případnou složku. Výhodnými chelatačními činidly mohou být jakákoliv činidla známá zručným odborníkům z oblasti techniky, jako jsou ta, která jsou vybrána ze skupiny sestávající z fosfonátových chelatačních činidel, aminokarboxylátových chelatačních činidel, dalších karboxylátových chelatačních činidel, polyfunkčně • · • *· » · • ···* »9 * ««*« o fc < ♦ t » * « * · · * f · ·» « · f • · · · • *••9 «· · · »· substituovaných aromatických chelatačních činidel, ethylendiamin-N,N'-dijantarových kyselin nebo jejich směsí.
Chelatační činidla mohou být v prostředcích podle předloženého vynálezu žádána, protože umožňují zvýšit iontovou sílu prostředků podle vynálezu a tedy jejich odstraňování skvrn a bělení u různých povrchů. Přítomnost chelatačních činidel může přispívat také ke snížení ztráty pevnosti v tahu látek a/nebo ke snížení poškozování barev, zvláště při předpírání. Chelatační činidla inaktivují ionty kovů přítomné na povrchu látek a/nebo v čistících prostředcích (čisté nebo zředěné), které by jinak přispívaly k radikálovému rozkladu perkyslíkatého bělícího činidla.
Mezi vhodná fosfonátová chelatační činidla pro použití podle vynálezu mohou patřit ethan-1-hydroxydifosfonáty alkalického kovu (HEDP), alkylenpoly(alkylenfosfonát) a také aminofosfonátové sloučeniny, mezi které patří aminoaminotri(methylenfosfonová kyselina) (ATMP), nitrilo-trimethylenfosfonáty (NTP), ethylendiamintetramethylenfosfonáty a diethylentriaminpentamethylenfosfonáty (DTPMP). Fosfonátové sloučeniny mohou být přítomny buď v jejich kyselé formě nebo jako soli různých kationtů některé nebo všech jejich kyselých funkcí. Výhodnými fosfonátovými chelatačními činidly pro použití podle vynálezu jsou diethylentriaminopentamethylenfosfonát (DTPMP) a ethan-1-hydroxydifosfonát (HEDP). Tato fosfonátová chelatační činidla jsou komerčně dostupná od Monsanto pod obchodním názvem Dequest(R).
V prostředích podle vynálezu mohou být užitečná také polyfunkčně substituovaná aromatická chelatační činidla. Viz USA patent 3 812 044, Connor a spol., vydaný 21. května 1974. Výhodnými sloučeninami tohoto typu v kyselé formě jsou dihydroxydisulfobenzeny, jako je 1,2-dihydroxy-3,5-disulfobenzen.
Výhodným biodegradovatelných chelatačním činidlem pro použití podle vynálezu je ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina nebo její sůl s alkalickým kovem, alkalickou zeminou, amonná nebo substituovaná amoniová sůl nebo jejich směsi.
• ····
Ethylendiamin-N,Ν'-dijantarové kyseliny, zvláště (S,S)-isomer, byly obšírně studovány v USA patentu 4 704 233, Hartman a Perkins, 3. listopadu 1987. Ethylendiamin-N, Ν'-dijantarové kyseliny jsou například komerčně dostupné pod obchodním názvem ssEDDS(R) od Palmer Research Laboratories.
Mezi vhodné aminokarboxyláty, které se používají podle vynálezu, patří ethylendiamintetraacetáty, diethylentriaminpentaacetáty, diethylentriaminpentaacetát (DTPA), N-hydroxyethylethylendiamintriacetáty, nitrilotriacetáty, ethylendiamintetrapropionáty, triethylentetraminhexaacetáty, ethanoldiglyciny, propylendiamintetraoctová kyselina (PDTA) a methylglycin-dioctová kyselina (MGDA), jak v jejich kyselé formě tak jako sůl s alkalickým kovem, amonná nebo substituovaná amoniová sůl. Mezi zvláště vhodné aminokarboxyláty pro použití podle vynálezu patří diethylentriaminpentaoctová kyselina, propylendiamintetraoctová kyselina (PDTA), která je například komerčně dostupná od BASF pod obchodním názvem Triton FS(R), a methylglycindioctová kyselina (MGDA).
Mezi další karboxylátová chelatační činidla, která se používají podle vynálezu, patří kyselina salicylová, kyselina asparagová, kyselina glutamová, glycin, kyselina malonová nebo jejich směsi.
Dalším chelatačním činidlem pro použití podle vynálezu je sloučenina obecného vzorce
v němž Ri, R2, R3 a R4 jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny sestávající z atomu vodíku, alkylu, alkoxylu, arylu, aryloxylu, atomu chloru, atomu bromu, skupiny -NO2, -C(O)R' a -SO2R, kde R' je vybrána ze skupiny sestávající z atomu vodíku, hydroxylu, ···· »· ··
alkylu, alkoxylu, arylu a aryloxyskupiny, R je vybrána ze skupiny sestávající z alkylu, alkoxylu, arylu a aryloxyskupiny a R5, R6, R7 θ Re jsou nezávisle na sobě vybrány ze skupiny sestávající z atomu vodíku a alkylu.
Zvláště výhodnými chelatačními činidly pro použití podle vynálezu jsou amino-aminotri(methylenfosfonová kyselina), di-ethylen-triamino-pentaoctová kyselina, diethylentriaminpentamethylenfosfonát, 1 -hydroxyethandifosfonát, ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina a jejich směsi.
Prostředky podle předloženého vynálezu typicky obsahují až 5 % hmotn., s výhodou od 0,01 do 1,5, výhodněji od 0,01 do 0,5 % hmotn. chelatačního činidla z hmotnosti celkového prostředku.
Prostředky podle předloženého vynálezu mohou dále obsahovat jiná povrchově aktivní činidla než jsou shora uvedená činidla, mezi něž patří neiontová povrchově aktivní činidla, aniontová povrchově aktivní činidla, kationtová povrchově aktivní činidla a/nebo amfotemí povrchově aktivní činidla.
Prostředky podle předloženého vynálezu mohou typicky obsahovat od 0,01 do 30, s výhodou od 0,1 do 25 a výhodněji od 0,5 do 20 % hmotn. jiných povrchově aktivních činidel na bázi obojetných povrchově aktivních činidel a ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel z celkové hmotnosti prostředku.
Výhodnými neiontovými povrchově aktivními činidly pro použití podle vynálezu jsou povrchově aktivní činidla typu amidů mastných polyhydroxykyselin nebo jejich směsi obecného vzorce
R2-C(O)-N(R1)-Z, v němž R1 znamená atom vodíku, alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, uhlovodík s 1 až 4 atomy uhlíku, 2-hydroxyethyl, 2-hydroxypropyl nebo jejich směsi, R2 znamená uhlovodík s 5 až 31 atomy uhlíku a Z znamená polyhydroxyuhlovodík s lineárním uhlovodíkovým řetězcem s alespoň třemi hydroxylovými skupinami přímo napojenými na řetězec nebo jeho alkoxylovaný derivát.
S výhodou R1 znamená alkyl s 1 až 4 atomy uhlíku, výhodněji alkyl s jedním nebo dvěma atomy uhlíku a nejvýhodněji methyl, R2 znamená přímý alkyl nebo alkenyl se 7 až 19 atomy uhlíku, s výhodou přímý alkylový nebo alkenylový řetězec s 9 až 18 atomy uhlíku, výhodněji alkyl nebo alkenyl s 11 až 18 atomy uhlíku s přímým řetězcem a nejvýhodněji alkyl nebo alkenyl s 11 až 14 atomy uhlíku s přímým řetězcem nebo jejich směsi. Z je s výhodou odvozen od redukujícího cukru v reduktivní aminační rerakci, výhodněji Z znamená glycityl. Mezi vhodné redukující cukry patří glukosa, fruktosa, maltosa, laktosa, galaktosa, mannosa a xylosa. Jako surovina se může používat kukuřičný sirup s vysokým obsahem dextrosy, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktosy a kukuřičný sirup s vysokým obsahem maltosy, stejně jako shora uvedené jednotlivé cukry. Tyto kukuřičné sirupy mohou poskytovat směs cukerných složek pro Z. Tomu by mělo být rozuměno tak, že toto v žádném případě nevylučuje jiné vhodné suroviny. Z je s výhodou vybrán ze skupiny sestávající ze skupiny -CH2(CHOH)n-CH2OH, skupiny -CH(CH2OH)-(CHOH)n-i-CH2OH, -CH2(CHOH)2-(CHOR’)(CHOH)-CH2OH, kde n znamená číslo od 3 do 5 včetně a R' znamená atom vodíku nebo cyklický nebo alifatický monosacharid a jejich alkoxylované deriváty. Nejvýhodnější jsou glycityly, v nichž n znamená číslo 4, zvláště CH2-(CHOH)4-CH2OH.
V obecném vzorci R2-C(O)-N(R1)-Z R1 může znamenat například N-methyl, N-ethyl, N-propyl, N-isopropyl, N-butyl, N-2-hydroxyethyl nebo N-2-hydroxypropyl, R2-C(O)-N< může znamenat například kokosový amid, stearamid, oleamid, lauramid, myristamid, kaprikamid, palmitamid, lojový amid a podobně. Z může znamenat 1-deoxyglucityl, 2-deoxyfruktityl, 1-deoxymaltityl, 1-deoxylaktityl, 1-deoxygalaktityl, 1-deoxymannityl, 1-deoxymaltotriotityl a podobně.
• ·
Vhodná povrchově aktivní činidla typu amidů mastných polyhydroxykyselin používaná podle vynálezu mohou být komerčně dostupná pod obchodním názvem HOE(R) od Hoechst.
Způsoby výroby povrchově aktivních činidel typu amidů mastných polyhydroxykyselin jsou v oblasti techniky známy. Obecně se mohou vyrábět zreagováním alkylaminu s redukujícím cukrem v reduktivní aminační reakci za vzniku odpovídajícího N-alkylpolyhydroxyaminu a následujícím zregováním N-alkylpolyhydroxyaminu s mastným alifatickým esterem nebo triglyceridem v kondenzačním/aminačním stupni za vzniku amidového produktu mastné N-alkyl-N-polyhydroxykyseliny. Způsoby výroby prostředků obsahujících amidy mastných polyhydroxykyselin jsou popsány například v britském patentovém spisu 809 060, Thomas Hedley & Co., Ltd., 18. února 1959, USA patentu 2 965 576, E. R. Wilson, vydaném 20. prosince 1960, USA patentu 2 703 798, Anthony M. Schwartz, vydaném
8. března 1955, USA patentu 1 985 424, Piggott, vydaném 25. prosince 1934, a ve spisu WO 92/06 070, z nichž každý je zde zahrnut jako odkaz.
Mezi vhodná neiontová povrchově aktivní činidla, která se používají v prostředcích podle vynálezu, patří ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny obecného vzorce ROSO3M, v němž R s výhodou znamená uhlovodíkovou skupinu s 10 až 24 atomy uhlíku, s výhodou alkyl nebo hydroxyalkyl s alkylovou složkou s 10 až 20 atomy uhlíku, výhodněji alkyl nebo hydroxyalkyl s 12 až 18 atomy uhlíku, a M znamená atom vodíku nebo kation, např. kation alkalického kovu (např. sodík, draslík, lithium) nebo amonium nebo substituované amonium (např. methyl-, dimethyl- a trimethyl-amoniové kationty a kvarterní amoniové kationty, jako je tetramethyl-amoniový a dimethyl-piperidiniový kation, a kvarterní amoniové kationty odvozené od alkylaminů, jako je ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsi, a podobné). Typicky jsou pro nižší teploty praní výhodné alkylové řetězce s 12 až 16 atomy uhlíku (např. pro teplotu pod 50 °C) a alkylové řetězce se 16 až 18 atomy uhlíku pro vyšší teploty praní (např. nad 50 °C).
Další vhodná aniontová povrchově aktivní činidla pro použití podle vynálezu jsou ve vodě rozpustné soli nebo kyseliny obecného vzorce RO(A)mSO3M, v němž R znamená nesubstituovanou alkylovou skupinu s 10 až 24 atomy uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu s alkylovou složkou s 10 až 24 atomy uhlíku, s výhodou alkylovou nebo hydroxylakylovou skupinu s 12 až 20 atomy uhlíku, výhodněji alkylovou nebo hydroxyalkylovou skupinu s 12 až 18 atomy uhlíku, A znamená ethoxynebo propoxy-jednotku, m znamená číslo větší než 0, typicky mezi 0,5 a 6, výhodněji mezi 0,5 a 3, a M znamená atom vodíku nebo kation, který může znamenat například kation kovu (např. sodíku, draslíku, lithia, vápníku, hořčíku atd.), amoniový nebo substituovaný amoniový kation. Patří sem alkyl-ethoxylované sulfáty stejně jako alkyl-propoxylované sulfáty. Mezi specifické příklady substituovaných amoniových kationtů patří methyl-, dimethyl- a trimethyl-amoniové kationty a kvartem! amoniové kationty, jako jsou tetramethylamoniové a dimethylpiperidinové kationty a kationty odvozené od alkanolaminů, jako je ethylamin, diethylamin, triethylamin a jejich směsí, a podobné. Příklady povrchově aktivních činidel jsou sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (1,0) (Ci2-Ci8E(1.0)M), sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (2,25) (Ci2-Ci8E(2.25)M), sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (3,0) (Ci2-Ci8E(3.0)M) a sulfát alkyl(s 12 až 18 atomy uhlíku)polyethoxylátu (4,0) (Ci2-Ci8E(4.0)M), při čemž M je vhodně vybrán ze sodíku a draslíku.
Pro čistící účely mohou být v prostředcích podle předloženého vynálezu zahrnuta další aniontová povrchově aktivní činidla. Mezi ně patří soli (včetně například sodných, draselných, amoniových a substituovaných amoniových solí, jako jsou mono-, di- a tri-ethanolaminové soli) mýdel, lineární alkylbenzensulfonáty s 9 až 20 atomy uhlíku, primární nebo sekundární alkansulfonáty s 8 až 22 atomy uhlíku, olefinsulfonáty s 8 až 24 atomy uhlíku, sulfonované polykarboxylové kyseliny připravené sulfonací pyrolyzovaného produktu citrátů kovů alkalických zemin, např. jak je popsáno v britském patentovém spisu č. 1 082 179, alkyl(s 8 až 24 atomy uhlíku)polyglykolethersulfáty (s až 10 moly ethylenoxidu), alkylestersulfonáty, jako jsou methylestersulfonáty se 14 až 16 atomy uhlíku, mastné acylglycerolsulfonáty, mastné oleylglycerolsulfáty, alkylfenolethylenoxidetherové sulfáty, parafinové sulfoná• · · ty, alkylfosfáty, isethionáty, jako jsou acylisethionáty, N-acyltauráty, alkylsukcinamáty a sulfosukcináty, monoestery sulfosukcinátů (zvláště nasycené a nenasycené monoestery s 12 až 18 atomy uhlíku) a diestery sulfosukcinátů (zvláště nasycené a nenasycené diestery se 6 až 12 atomy uhlíku), sulfáty alkylpolysacharidů, jako jsou sulfáty alkylpolyglukosidu (neiontové nesulfatované sloučeniny popsané níže), primární alkylsulfáty z rozvětveným řetězcem a alkylpolyethoxykarboxyláty, jako jsou sloučeniny obecného vzorce
RO(CH2CH2O)k-CH2COOM+, v němž R znamená alkyl s 8 až 22 atomy uhlíku, k znamená číslo od 0 do 10 a M znamená kation tvořící rozpustnou sůl. Vhodné jsou také pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny, jako je kalafuna, hydrogenovaná kalafuna a pryskyřičné kyseliny a hydrogenované pryskyřičné kyseliny přítomné v nebo odvozené od talového oleje. Další příklady jsou popsány v Surface Active Agents and Detergents (díl I a II, Schwartz, Perry a Berch). Rozmanitá povrchově aktivní činidla jsou obecně popsána také v USA patentu 3 929 678 Laughlina a spol., vydaném 30. prosince 1975, ve sloupci 23, řádek 58, až sloupci 29, řádek 23 (zde zahrnuto jako odkaz).
Mezi další vhodná aniontová povrchově aktivní činidla pro použití podle vynálezu patří také acylsarkosináty nebo jejich směsi ve formě kyseliny a/nebo soli, s výhodou acylsarkosináty s dlouhým řetězcem obecného vzorce
O nichž M znamená atom vodíku nebo kationtovou skupinu a R znamená alkylovou skupinu s 11 až 15 atomy uhlíku, s výhodou s 11 až 13 atomy uhlíku. Výhodné M znamená atom vodíku a soli alkalického kovu, zvláště sodníku a draslíku. Uvedené acylsarkosináty jsou odvozeny od přírodních mastných kyselin a aminokyseliny sarkosinu (N-methylglycin). Jsou vhodné pro použití jako vodný roztok jejich soli nebo v jejich kyselé formě jako prášek. Vzhledem k tomu, že jde o deriváty přírodních mastných kyselin, uvedené acylsarkosináty jsou rychle a úplně biodegradovatelné a mají dobrou slučitelnost s kůží.
Mezi vhodné acylsarkosináty s dlouhým řetězcem, které se zde používají, patří tedy acylsarkosináty s 12 atomy uhlíku (tj. acylsarkosinát shora uvedeného vzorce, v němž M znamená atom vodíku a R znamená alkylovou skupinu s 11 atomy uhlíku) a acylsarkosináty se 14 atomy uhlíku (tj. acylsarkosináty shora uvedeného obecného vzorce, v němž M znamená atom vodíku a R znamená alkylovou skupinu se 13 atomy uhlíku). Acylsarkosinát s 12 atomy uhlíku je komerčně dostupný, například jako Hamposyl L-30(R), dodávaný firmou Hampshire. Acylsarkosináty se 14 atomy uhlíku jsou komerčně dostupné, například jako Hamposyl M-30(R), dodávaný Hampshire.
Mezi vhodná amfotemí povrchově aktivní činidla, která se zde používají, patří aminoxidy obecného vzorce RiR2R3NO, v němž R1t R2 a R3 nezávisle znamenají nasycené substituované nebo nesubstituovaná, lineární nebo větvené alkylové skupiny s 1 až 30 atomy uhlíku. Výhodnými aminoxidovými povrchově aktivními činidly pro použití podle vynálezu jsou aminoxidy následujícího obecného vzorce RiR2R3NO, v němž Ri znamená alkylovou skupinu s 1 až 30 atomy uhlíku, s výhodou se 6 až 20 atomy uhlíku, výhodněji s 8 až 16, nejvýhodněji s 8 až 12 atomy uhlíku, a R2 a R3 nezávisle znamenají substituované nebo nesubstituovaná, lineární nebo větvené alkylové skupiny s 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou s 1 až 3 atomy uhlíku a výhodněji methylové skupiny. Ri může znamenat nasycenou, substituovanou nebo nesubstituovanou, lineární nebo rozvětvenou alkylovou skupinu. Výhodnými aminoxidy pro použití podle vynálezu jsou například přírodní směsné aminoxidy s 8 až 10 atomy uhlíku stejně tak jako aminoxidy s 12 až 16 atomy uhlíku komerčně dostupné od Hoechst.
Prostředky podle předloženého vynálezu mohou obsahovat vychytávače radikálů nebo jejich směsi. Mezi vhodné vychytávače radikálů pro použití podle vynálezu patří dobře známé substituované mono a dihydroxybenzeny a jejich analogy, alkyl a arylkarboxyláty a jejich směsi. Mezi výhodné vychytávače radikálů pro použití podle vynálezu patří di-terc.butyl-hydroxy-toluen (BHT), hydrochinon, di-terc.butyl-hydrochinon, mono-terc.butyl-hydrochinon, terc.butyl-hydroxyanisol, kyselina benzoová, kyselina toluová, katechol, terc.butylkatechol, benzylamin, 1,2,3-tris(2-methyl-4-hydroxy-5-terc. butylfenyl)butan, propylgallát nebo jejich směsi. Vysoce výhodným je di-terc.butylhydroxytoluen. Tyto vychytávače radikálů, jako je N-propylgallát, mohou být komerčně dostupné od Nipa Laboratories pod obchodním názvem Nipanox S1(R). Jestliže se vychytávače radikálů používají, jsou v celkovém prostředku typicky přítomny v množství až 10, s výhodou od 0,001 do 0,5 % hmotn. z hmotnosti celého prostředku.
Přítomnost vychytávačů radikálů může přispívat ke snížení ztrát pevnosti v tahu látek a/nebo ke snížení poškození barev, jestliže se prostředky podle předloženého vynálezu používají v jakýchkoliv pracích aplikacích, zvláště při předpírání.
Prostředky podle předložneého vynálezu mohou dále obsahovat antioxidační činidlo nebo jejich směsi. Prostředky podle vynálezu typicky obsahují až 10, s výhodou od 0,002 do 5, výhodněji od 0,005 do 2 a nejvýhodněji od 0,01 do 1 % hmotn. antioxidačního činidla nebo jeho směsí z hmotnosti celkového prostředku.
Mezi vhodná antioxidační činidla pro použití podle vynálezu patří organické kyseliny, jako je kyselina citrónová, kyselina askorbová, kyselina vinná, kyselina adipová a kyselina sorbová, aminy, jako je lecithin, aminokyseliny, jako glutamin, methionin a cystein, estery, jako askorbylpalmitát, askorbylstearát a triethylcitrát, nebo jejich směsi. Výhodnými antioxidačními činidly pro použití podle vynálezu jsou kyselina citrónová, kyselina askorbová, askorbylpalmitát, lecithin a jejich směsi.
Jako případnou složku mohou prostředky podle předloženého vynálezu obsahovat bělící aktivátor nebo jejich směsi. Pojmem bělící aktivátor1 se zde rozumí taková sloučenina, která reaguje s peroxidem vodíku za vzniku perkyseliny. Takto vyrobená • · perkyselina představuje aktivované bělící činidlo. Mezi vhodná bělící činidla pro použití podle vynálezu patří ta činidla, která patří do skupiny esterů, amidů, imidů nebo anhydridů. Příklady vhodných sloučenin tohoto typu jsou popsány v britském patentovém spisu 1 586 769 a 2 143 231. Způsoby jejich výroby ve formě kousků je popsán v evropské publikované patentové přihlášce A-62 523. Vhodné příklady těchto sloučenin pro použití podle vynálezu jsou tetraacetylethylendiamin (TAED), sodná sůl 3,5,5-trimethyl-hexanoyloxybenzensulfonátu, diperdodekanová kyselina, jak je popsána například v USA patentu 4 818 425, nonylamid peradipové kyseliny, jak je popsán například v USA patentu 4 259 201, a nonanoyloxybenzensulfonát (NOBS). Vhodné jsou také N-acylkaprolaktamy vybrané ze skupiny sestávající ze substituovaného nebo nesubstituovaného benzoylkaprolaktamu, oktanoylkaprolaktamu, nonanoylkaprolaktamu, hexanoylkaprolaktamu, dekanoylkaprolaktamu, undecenoylkaprolaktamu, formylkaprolaktamu, acetylkaprolaktamu, propanoylkaprolaktamu, butanoylkaprolaktamu, pentanoylkaprolaktamu nebo jejich směsí. Zvláštní skupina bělících aktivátorů, o které se zde jedná, byla popsána v evropském patentu 624 154. Zláště výhodným z této skupiny je acetyltriethylcitrát (ATC). Acetyltriethylcitrát má výhodou v tom, že je ekologicky příznivý, jelikož se popřípadě degraduje na kyselinu citrónovou a alkohol. Dále pak má acetyltriethylcitrát dobrou hydrolytickou stabilitu ve výrobku při skladování a je účinným bělícím aktivátorem. A konečně, poskytuje prostředku dobrou stavební kapacitu. Prostředky podle předloženého vynálezu mohou obsahovat od 0,01 do 20, s výhodou od 1 do 10, výhodněji od 3 do 7 % hmotn. uvedeného bělícího aktivátoru nebo jeho směsí z celkové hmotnosti prostředku.
Způsoby čištění: Podle předloženého vynálezu je potřeba, aby se kapalný čistící prostředek podle předloženého vynálezu dostal do kontaktu s povrchem, který má být vyčištěn.
Pojmy povrch je zde míněn jakýkoliv neživočišný povrch. Mezi tyto neživočišné povrchy patří, ale bez omezení na ně, tvrdé povrchy, které se typicky nacházejí v domech, jako jsou kuchyně, koupelny, nebo vnitřky aut, např. obkládačky, stěny, podlahy, chromované části, sklo, hladké vinyly, jakékoliv umělé hmoty, změkčené dřevo, povrch stolu, odpady, povrchy vařiče, nádobí, sanitární zařízení, jako jsou odpady, sprchy, závěsy ve sprchách, vany, EC a podobné, a také látky, mezi které patří, oděvy, záclony, závěsy, ložní prádlo, koupelnové prádlo, stolní prostírání, spací pytle, stany, čalouněný nábytek a podobné, a koberce. Mezi neživočišné povrchy patří také domácí spotřebiče, mezi které patří, ale bez omezení na ně, ledničky, mrazničky, pračky, automatické sušičky, trouby, mikrovlnné trouby, myčky nádobí atd.
Předložený vynález tedy zahrnuje způsob čištění látek, jako jsou neživočišné povrchy. V takovém případě prostředek, jak je zde definován, je uveden do kontaktu s látkami, které mají být vyčištěny. To se provede buď tak zvaným způsobem předběžného zpracování, při němž se prostředek, jak je zde definován, aplikuje čistý na uvedené látky před tím, než se látky máchají nebo než se perou a máchají a nebo způsobem namáčení, při němž se prostředek, jak je zde definován, nejdříve zředí ve vodné lázni a látky se ponoří a namáčejí v lázni před tím, než se máchají, nebo způsobem celkového praní, při němž se prostředek, jak je zde definován, přidá na povrch prací vody vytvořené rozpuštěním nebo dispergováním typického pracího prostředku. V obou případech je také podstatné, aby látky po tom, co byly uvedeny do kontaktu s uvedeným prostředkem, a před tím, než se úplně vysuší, byly vymáchány.
Bylo zjištěno, že odpaření vody přispívá ke zvýšení koncentrace volných radikálů na povrchu látek a důsledkem toho je zvýšení rychlosti řetězové reakce. Také se spekuluje o tom, že k autooxidační reakci dochází po odpaření vody, jestliže se kapalné prostředky nechají na látkách uschnout. Uvedená autooxidační reakce generuje peroxidové radikály, které mohou přispívat k degradaci celulosy. Tedy to, že se kapalné prostředky, jak jsou zde popsány, nenechají na látce uschnout při způsobu předběžného ošetření ušpiněných látek, přispívá ke snížení ztráty pevnosti v tahu a/nebo ke snížení poškození barvy, jestliže se látky předběžně ošetří prostředky, které obsahují kapalné peroxidové bělící činidlo.
• · • ·
Způsob předběžného zpracování zahrnuje také stupně aplikování uvedeného kapalného prostředku v jeho čisté formě na uvedené látky nebo alespoň na jejich ušpiněné části, a následující máchání nebo praní a následující máchání látek. Podle tohoto způsobu se mohou čisté prostředky nechat popřípadě působit na uvedených látkách po dobu od 1 minuty do 1 hodiny před tím, než se látky máchají nebo než se perou a máchají s tím, že prostředek se nenechá vyschnout na suchých látkách. U zvláště obtížných skvm může být vhodné třít nebo mnout dva kousky látek navzájem proti sobě.
Podle jiného způsobu, který se obecně nazývá namáčení, tento způsob zahrnuje stupně ředění uvedeného kapalného prostředku v čisté formě ve vodné lázni tak, že se vytvoří zředěný kapalný prostředek. Stupeň zředění kapalného prostředku ve vodné lázni je typicky až 1:85, s výhodou až 1:50 a výhodněji kolem 1:25 (prostředek:voda). Tyto látky se pak uvedou do kontaktu s vodnou lázní obsahující kapalný prostředek a látky se nakonec máchají nebo se perou a máchají. V tomto provedení je výhodné, aby látky byly ponořeny do vodné lázně obsahující kapalný prostředek. Je také výhodné, aby látky byly namáčeny v této vodné lázni obsahující kapalný prostředek po dobu od 1 minuty do 48 hodin, s výhodou od 1 do 24 hodin.
Podle ještě dalšího způsobu, který je zde považován za pod-způsob namáčení a který se obvykle nazývá bělení praním, se kapalný prostředek používá jako tak zvaná prací přísada. V tomto provedení se vodní lázeň vytvoří rozpuštěním nebo dispergováním konvenčního pracího detergentu ve vodě. Kapalný prostředek v čistém stavu se uvede do kontaktu s vodnou lázní a látky se pak uvedou do kontaktu s vodnou lázní, která obsahuje kapalný prostředek. Nakonec se látky vymáchají.
Jiné provedení podle předloženého vynálezu zahrnuje také způsob čištění tvrdých povrchů, jako jsou neživočišné povrchy. Podle tohoto způsobu se prostředek, jak je zde definován, uvede do kontaktu s tvrdými povrchy, které mají být vyčištěny, Předložený vynález tedy zahrnuje také způsob čištění tvrdého povrchu prostředkem, jak je zde uvedeno, přičemž tento proces obsahuje stupeň aplikování uvedeného • · · « • · • * •« — prostředku na uvedený tvrdý povrch, s výhodou jenom na jeho ušpiněnou část, a popřípadě opláchnutí uvedeného tvrdého povrchu.
Ph způsobu čištění tvrdých povrchů podle předloženého vynálezu se prostředek, jak je zde definován, může aplikovat na povrch, který má vyčištěn, v čistém stavu nebo v zředěné formě typicky až 200krát vzhledem ke své hmotnosti vodou, s výhodou 80 až 2krát a výhodněji 60 až 2krát.
Jestliže se prostředky podle předloženého vynálezu používají jako čistící prostředky pro čištění tvrdých povrchů, snadno se oplachují a poskytují na vyčištěných površích dobrý lesk.
Podle předpokládaného konečné použití se mohou prostředky podle vynálezu balit do rozmanitých nádob, mezi něž patří láhve, láhve uzavřené kuličkovým dávkovačem, houbou, kartáčem nebo rozprašovacím zařízením.
Tento vynález je dále ilustrován následujícími příklady.
Příklady provedení vynálezu
Smícháním uvedených složek v uvedených poměrech (v % hmotn., pokud není uvedeno jinak), se vyrobí následující prostředky.
Prostředky: 1 II III IV v VI VII Vlil
Dobanol(R)91-10 - - - 1,6 0,8 - 1,6 -
Dobanol(R) 45-7 1,6 2,0 1,6 - 0,8 1,6 - 2,0
Dobanol(R) 23-3 2,0 - 2,0 2,0 2,0 2,0 2,0 -
laurylbetain - - 2,4 2,4 2,4 5,0 5,0 5,0
Miratain H2C-HA(R) 5,0 2,4 - - - - - -
peroxid vodíku 7.0 7.0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0
HEDP 0,16 - 0,16 0,16 - 0,16 0,16 0,16
DTPMP - 0,18 - - 0,18 - -
propylgallát 0,1 0,1 0,1 0,1 0,3 0,1 0,1 0,1
kyselina citrónová voda a minoritní 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05
složky --------doplnit do 100 % hmotn.
kyselina sírová ------do pH 4 —-HEDP znamená 1-hydroxy-ethan-difosfonát.
DTPMP znamená diethylen-triamin-pentamethylen-fosfonát. Mirataine H2C-HA(R) znamená lauryl-imino-dipropionát.
Prostředky: IX XI XII XII XIII XIV XVI XVI
Dobanol(R)91-10 - - - 1.6 - - 1.6 -
Dobanol(R) 45-7 - 2,0 1.6 - 2,6 1.6 - 2,0
Dobanol(R) 23-3 - - 2,0 2.0 1.0 2.0 2,0 -
betain bez soli* 5,0 2,4 2.4 2.4 2,4 5.0 5,0 5,0
peroxid vodíku 7,0 7,0 6.0 7.0 5,8 7.0 7,0 7,0
HEDP 0,16 - 0,16 - 0,16 0,16 0,16 0,16
DTPMP - 0,18 - 0,18 - - - -
propylgallát 0,1 0,1 - - - 0,1 0,1 0,1
BHT - - 0,1 0,1 0,1 - - -
kyselina citrónová 0,05 0,05 0,50 0,05 0,50 0,05 0,05 0,05
voda a minoritní složky --doplnit do 100 % hmotn.---kyselina sírová ----do pH 4 nebo 5----30
Betain bez soli* znamená lauryl-dimethyl-betain obsahující 0,3 % hmotn. chloridu sodného. Tento betain se získá vyčištěním z komerčně dostupného lauryl-dimethyl-betainu Genagen Lab(R) (Hoechst)(který obsahuje 7,5 % hmotn. chloridu sodného).
Prostředky I až XVI, jestliže se používají k čištění ušpiněných barevných látek, vykazují vynikající celkové provedení odstranění skvrn, zvláště mastných skvrn, jako je rtěnka, make-up, olivový olej, majonéza, kožní maz a podobné, a zlepšené provedení bělení.
Jestliže se používají při způsobu předběžného ošetření, jakýkoliv z prostředků I až XVI se aplikuje čistý na skvrnitou část látky a nechá se na ni působit 5 minut. Potom se látka pere konvenčním detergentem a vymáchá se.
Jestliže se používá způsob bělení během praní, jakýkoliv z prostředků I až XVI se uvede do kontaktu s vodnou lázní vytvořenou rozpuštěním konvenčního detergentu ve vodě. Látky se pak uvedou do kontaktu s vodnou lázní obsahující kapalný detergent a potom se látky vymáchají. Prostředky se mohou používat také při způsobu namáčení, kdy se 100 ml kapalných prostředků zředí do 10 litrů vody. Látky se pak uvedou do kontaktu s touto vodnou lázní obsahující prostředek a nechají se namáčet po dobu 24 hodin. Látky se pak eventuálně vymáchají.
Prostředky I až XVI, jestliže se používají pro čištění ušpiněných tvrdých povrchů, vykazují vynikající celkové odstranění skvrn, zvláště kuchyňských mastných skvrn.
Prostředky I až XVI, jestliže se používají pro čištění ušpiněných barevných látek při jakékoliv aplikaci praní a zvláště za podmínek předběžného ošetření látek, jsou bezpečné jak pro látky tak pro barvy.

Claims (17)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kapalný vodný prostředek s pH až 7, v y z n a č u j í c í se t í m, že obsahuje od 0,01 do 20 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku perkyslíkatého bělidla, od 0,001 do 30 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla, od 0,001 do 20 % hmotn. obojetného betainového povrchově aktivního činidla s hmotnostním poměrem ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla k obojetnému betainovému povrchově aktivnímu činidlu od 0,01 do 20 s tím, že prostředek neobsahuje antimikrobiální esenciální olej nebo jeho účinnou složku nebo jejich směs.
  2. 2. Kapalný vodný prostředek podle nároku 1, v y z n a č u j í c í se t í m, že obsahuje od 0,01 do 15 % hmotn., výhodněji od 0,5 do 10 % a nejvýhodněji od 1 do 6 % hmotn. ethoxylovaného neiontového povrchově aktivního činidla nebo jeho směsi z celkové hmotnosti prostředku.
  3. 3. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1 nebo 2, vyznačující se t í m, že obsahuje od 0,01 do 10 % hmotn., výhodněji od 0,5 do 8 % a nejvý-hodněji od 1 do 5 % hmotn. obojetného betainového povr-chově aktivního činidla nebo jeho směsi z celkové hmotnosti prostředku.
  4. 4. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až3, vyznačující se t í m, že perkyslíkaté bělící činidlo znamená peroxid vodíku nebo jeho zdroj rozpustný ve vodě typicky vybraný ze skupiny sestávající z peruhličitanů, perkřemičitanů, persíranů, perboritanů, perkyselin, peroxidů, aromatických a alifatických diacylperoxidů a jejich směsí, s výhodou znamená peroxid vodíku, terč. butylperoxid, kumylperoxid, 2,4,4-trimethylpentyl-2-peroxid, diisoprapylbenzenmonoperoxid, terc.amylperoxid, 2,5-dimethylhexan-2,5-diperoxid, dilauroylperoxid, didekanoylperoxid, fe * · · · · / dimyristoylperoxid, benzoylperoxid a nebo jejich směsí, výhodněji peroxid vodíku.
  5. 5. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až4, vyznačující se t í m, že obsahuje od 1 do 15 % hmotn., s výhodou od 2 do 10 % hmotn. peroxidového bělícího činidla nebo jeho směsí.
  6. 6. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až5, vyznačující se t í m, že obojetné betainové povrchově aktivní činidlo znamená činidlo obecného vzorce
    Ri-N+(R2)(R3)R4X', v němž Ri znamená alifatický nebo aromatický, nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný uhlovodíkový řetězec, který může obsahovat navázané skupiny, jako jsou amidové skupiny, esterové skupiny, s výhodou alkylovou skupinu s 1 až 24 atomy uhlíku, s výhodou s 8 až 18, výhodněji s 10 až 16 atomy uhlíku, nebo amidovou skupinu obecného vzorce Ra-C(O)-NH-(C(Rb)2)m, v němž Ra znamená alifatický nebo aromatický, nasycený nebo nenasycený, substituovaný nebo nesubstituovaný uhlovodíkový řetězec, s výhodou alkylovou skupinu s 8 až 20 atomy uhlíku, s výhodou až 18, výhodněji až 16 atomy uhlíku, Rb je vybrána ze skupiny sestávající z atomu vodíku a hydroxyskupin a m znamená číslo od 1 do 4, s výhodou od 2 do 3, výhodněji 3, s ne více než jednou hydroxylovou skupinou v jakékoliv skupině (C(Rb)2),
    R2 znamená atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou nebo jinak substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    R3 znamená alkylovou s 1 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou nebo jinak substituovanou alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, která může být také napojena na skupinu R2 za vzniku kruhové struktury s atomem dusíku,
    9 · ·.· ·'· ·· ' f • » · '« » «> ·’ · • · « · • · · ♦ · ·· > · · · * • · · * ,. · • · 9 · · ·* * · * · nebo karboxylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku a nebo sulfonátovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku,
    R4 znamená skupinu spojující kationtový atom dusíku s hydrofilní skupinou a typicky znamená alkylenovou, hydroxyalkylenovou nebo polyalkoxyskupinu s 1 až 10 atomy uhlíku a
    X znamená karboxylátovou nebo sulfonátovou skupinu.
  7. 7. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až6, vyznačující se t í m, že obojetné betainové povrchově aktivní činidlo obsahuje méně než 5 % hmotn., s výhodou méně než 2 % hmotn., výhodněji méně než 1 % hmotn. a nejvýhodnéji od 0,01 do 0,5 % hmotn. soli.
  8. 8. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až7, vyznačující se t í m, že ethoxylované neiontové povrchově aktivní činidlo znamená činidlo obecného vzorce RO-(C2H4O)nH, v němž R znamená alkylovoý řetězec se 6 až 22 atomy uhlíku nebo alkylbenzenový řetězec se 6 až 28 atomy uhlíku a n znamená číslo do 0 do 20, s výhodou od 1 do 15, výhodněji od 2 do 15 a nejvýhodněji od 2 do 12.
  9. 9. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až8, vyznačující se t í m, že dále obsahuje chelatační činidlo nebo jeho směs, typicky v množství až 5, s výhodou od 0,01 do 1,5 % hmotn. z celkové hmotnosti prostředku.
  10. 10. Kapalný vodný prostředek podle nároku 9, vyznačující se tím, že chelatační činidlo znamená fosfonátové chelatační činidlo, aminokarboxylátové chelatační činidlo, jiné karboxylátové chelatační činidlo, polyfunkčně substituované aromatické chelatační činidlo, ethylendiamin-N,N'-dijantarovou kyselinu nebo jejich směsi, výhodněji amino-aminotri(methylenfosfonovou kyselinu), di-ethylen-triamino-pentaoctovou kyselinu, diethylen-triamin-penta» · · 9 · • · * • * • » • » · • · · · · • » * · · • · · - · · · * :' fc * • · 9 · · * * · methylen-fosfonát, 1 -hydroxy-ethandifosfonát, ethylendiamin-N, N'-dijantarovou kyselinu nebo jejich směsi.
  11. 11. Kapalný vodný prostředek podle kteréhokoliv z nároků 1až10, vyznačující se t í m, že dále obsahuje alespoň případnou složku vybranou ze skupiny, která sestává ze stavebních složek, povrchově aktivních činidel jiných než ethoxylovaných neiontových povrchově aktivních činidel a obojetných betainových povrchově aktivních činidel, stabilizátorů, bělících aktivátorů, činidel suspendujících ušpinění, polyaminových polymerů suspendujících ušpinění, polymerních činidel uvolňujících ušpinění, vychytávačů radikálů, katalyzátorů, činidel přenášejících barviva, rozpouštědel, zjasňujících činidel, parfémů, barviv, pigmentů a jejich směsí.
  12. 12. Způsob čištění látek, v y z n a č u j í c í se t í m, že zahrnuje stupně ředění kapalného prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11 v jeho čisté formě vodnou lázní, uvedení látek do kontaktu s touto vodnou lázní obsahující kapalný prostředek a následující máchání nebo praní a máchání látek.
  13. 13. Způsob čištění látek podle nároku 12, vyznačující se tím, že se látky nechají namáčet ve vodní lázni obsahující kapalný prostředek po dobu v rozmezí od 1 minuty do 48 hodin, s výhodou 1 až 24 hodin.
  14. 14. Způsob čištění látek podle nároku 12, v y z n a č uj í c í se t í m, že vodní lázeň se vytvoří rozpuštěním nebo dispergováním konvenčního pracího detergentního činidla ve vodě.
  15. 15. Způsob předběžného ošetření látek, vyznačující se tím, že zahrnuje stupně aplikování kapalného prostředku podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11 v jeho čisté formě na látky, s výhodou pouze na ušpiněné části látek, před mácháním těchto látek nebo před praním a následujícím mácháním těchto látek.
    <···« ·· · · Μ ·* f f> · « · i · · ' • · t *· * • * · · » · · · · »· * · · ··»·· · · * · ’ · N ,J
  16. 16. Způsob čištění tvrdých povrchů prostředkem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že zahrnuje stupeň aplikování prostředku na tvrdý povrch a popřípadě opláchnutí tohoto tvrdého povrchu.
  17. 17. Použití postředku, který obsahuje obojetné betainové povrchově aktivní činidlo, které neobsahuje sůl, a peroxidové bělící činidlo pro čištění/bělení látek, při čemž je zlepšena bezpečnost barev a/nebo bezpečnost látek.
    Zastupuje:
CZ19992947A 1998-01-28 1998-01-28 Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů CZ9902947A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992947A CZ9902947A3 (cs) 1998-01-28 1998-01-28 Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992947A CZ9902947A3 (cs) 1998-01-28 1998-01-28 Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9902947A3 true CZ9902947A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5465890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992947A CZ9902947A3 (cs) 1998-01-28 1998-01-28 Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9902947A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2241028T3 (es) Composiciones limpiadoras liquidas multiuso con control de la espuma eficaz.
SK17842000A3 (sk) Kvapalné bieliace prípravky
JP2001519459A (ja) 特別のキレート剤系を含有する過酸化漂白剤含有組成物
EP0856577B1 (en) Liquid aqueous cleaning compositions
WO1999023195A1 (en) Multi-purpose liquid aqueous bleaching compositions
US6448214B1 (en) Liquid aqueous bleaching compositions
WO2000027972A1 (en) Bleaching composition comprising an alkoxylated benzoic acid
EP0908512A2 (en) Liquid aqueous bleaching compositions
US6235699B1 (en) Liquid aqueous cleaning compositions
KR20000070746A (ko) 액상 수성 세정 조성물
CZ9902947A3 (cs) Kapalný vodný prostředek, jeho použití a způsob čištění látek, předběžného ošetření látek a ošetření tvrdých povrchů
SK114399A3 (en) Liquid aqueous cleaning compositions
ES2217384T3 (es) Composiciones limpiadoras acuosas liquidas.
WO2000027971A1 (en) Liquid aqueous bleaching compositions comprising a sulphonated anionic surfactant
MXPA99007179A (en) Liquid aqueous cleaning compositions
MXPA04002166A (es) Composicion blanqueadora que contienen un agente para la conservacion de colorantes.
MXPA00003517A (en) Liquid multipurpose-cleaning compositions with effective foam control
MXPA00011753A (en) Liquid bleaching compositions
CA2305323A1 (en) Liquid bleaching compositions with improved safety to fabrics and colors
MXPA00003307A (en) Peroxygen bleach-containing compositions comprising a particular chelating agent system
MXPA01007531A (en) Bleaching composition comprising substantially linear nonionic surfactants
MXPA01007414A (es) Procedimiento para tratar telas con un aditivo de lavanderia
MXPA00004748A (en) Laundry bleaching compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic