CZ90398A3 - Motoricky poháněná spojka pro ovládání hnaných hřídelů vazebního ústrojí pro tkalcovské stavy - Google Patents

Motoricky poháněná spojka pro ovládání hnaných hřídelů vazebního ústrojí pro tkalcovské stavy Download PDF

Info

Publication number
CZ90398A3
CZ90398A3 CZ98903A CZ90398A CZ90398A3 CZ 90398 A3 CZ90398 A3 CZ 90398A3 CZ 98903 A CZ98903 A CZ 98903A CZ 90398 A CZ90398 A CZ 90398A CZ 90398 A3 CZ90398 A3 CZ 90398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clutch
shaft
driven
spindle
gear
Prior art date
Application number
CZ98903A
Other languages
English (en)
Inventor
Piercarlo Boffelli
Erminio Depoli
Original Assignee
Baruffaldi S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Baruffaldi S. P. A. filed Critical Baruffaldi S. P. A.
Publication of CZ90398A3 publication Critical patent/CZ90398A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D51/00Driving, starting, or stopping arrangements; Automatic stop motions
    • D03D51/02General arrangements of driving mechanism

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká motoricky poháněné spojky pro ovládání hnaných hřídelů tkalcovských strojů pro tkalcovské stavy.
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky, vztahujícího sé k provozu tkalcovských stavů, je známo, že uvedené tkalcovské stavy musejí být opatřeny součástmi pro vedení útkové příze a součástmi pro pohyb příze, vytvářející osnovu.
Uvedené součásti pro vedení útkové příze mohou být rozličného typu, včetně těch, které j sou takzvaného skřipcového typu, a včetně těch, které jsou takzvaného vzduchového typu, vedena pomocí mechanických součástí, které jsou nazývány skřipci, nebo zda je vedena paprsky stlačeného vzduchu.
Součásti pro pohyb příze osnovy jsou zase nazývány žakárské nebo listové tkalcovské stroje, které se musejí pohybovat v synchronizaci se shora uvedenými součástmi, zejména v případě skřipcových tkalcovských stavů, a to tak, aby byl vytvářen požadovaný vzor tkaniny.
Je rovněž známo, že během tkaní může dojít k přetržení' útkové příze, přičemž v těchto případech z toho důvodu, aby • ···♦·♦ ·· ·♦ • ··· · · · ·
4« « ♦··· · · toto ····*· · ·· to · · ♦ · * ·· · · · · 4 to to to to β to · · se kaz neobjevil na výsledném kusu látky, je nutno tkaní přerušit, a při udržování součástí pro vedeni útkové příze v nečinnosti je nutno způsobit zpětný pohyb listového stroje, odstranit látku, která byla vyrobena od doby, kdy došlo k zastaveni tkalcovského stavu, a obnovit kontinuitu přerušené útkové příze. .
Zatímco v .případě, vzduchových tkalcovských stavů lze jejich provoz považovat za poměrně jednoduchý, tak v případě skřipcových tkalcovských stavů je nezbytné oddělit listový stroj -od tkalcovského stavu a provést zpětný pohyb do požadované polohy při využití osových nizkorychlostních poháněčích součástí.
Za účelem opětovného spuštění tkacího procesu je proto nezbytné obnovit spojovací podmínky mezi tkalcovským stavem a listovým strojem, uvést je zpět do relativní úhlové polohy, v nížse nacházely před jejich oddělením, stejně jako zajistit stejnou synchronizaci mezi relativními pohyby, vyskytujícími se v době přerušení.
Pro tyto účely je v patentovém spise EP 0 322 928, vydaném na jméno téhož přihlašovatele, popsáno například dvojspojkové spojení, které umožňuje, aby byl tkalcovský stav spojen s listovým strojem prostřednictvím první spojky, nebo aby byly odděleny, a bylo možno připojit prostřednictvím druhé spojky listový stroj k pomocnému pohyblivému členu, jehož prostřednictvím je možno dosáhnout nezávislého pohybu samotného listového stroje.
I v případě vzduchových tkalcovských stavů, u nichž není uvedená resynchronizační operace nezbytná, a u nichž lze • « ·♦· · pomalý chod provést přímo s pomoci hlavního poháněcího motoru, vyvstává celá řada technických problémů, závisejících zejména na skutečnosti, že uvedené motory a příslušné regulační a provozní prostředky jsou velmi drahé, a při použití tkalcovských strojů s vícenásobnou přízí (žakárský proces), nebo při použití většího množství strojů je nutno použít hlavní motor, který při provozu v nízkých otáčkách nemá kroutící moment, ne.zbytný pro ovládání uvedených strojů.
Takže i za předpokladu využití velmi výkonného hlavního motoru bude nutno vynaložit příliš vysoké náklady z hlediska nedostatku využití výkonného motoru během běžného rychlého provozu tkalcovských stavů.
Na druhé straně je využití dvoj spojkového spojení známého typu rovněž příliš nákladné a složité, a to zejména z hlediska absence mechanických skřipců, které mají být synchronizovány.
Technický problém, který má být řešen, tak spočívá v nezbytnosti vyvinutí nového spojení pro tkalcovské stavy, které odstraní uvedené nedostatky a navíc umožní, aby mohly být použity jakékoliv převodové prostředky mezi pomocným motorem a ozubeným kolem, které může být spojeno s hnaným hřídelem listového stroje, přičemž jde zejména o převody s válcovými, kuželovými, šroubovými nebo podobnými ozubenými koly, o hydraulické převody a podobně, což závisí na příslušných požadavcích.
V rámci uvedeného problému existuje ještě další požadavek, který spočívá v tom, že spojení by mělo sestávat z malého počtu součástí, které by měly jít snadno smontovat, což by mělo vést k velmi nízkým nákladům, a což by mělo snížit rovněž náklady na údržbu, avšak toto spojení musí být schopno být současně připojeno jak ke vzduchovým tkalcovským stavům, tak k pomocným spojkám skřipcových tkalcovských stavů.
Tyto technické problémy jsou podle tohoto vynálezu vyřešeny pomocí .spojky . pro ovládání hnaných hřídelů tkalcovských strojů pro tkalcovské stavy, poháněné hnacím hřídelem, u kterých je ozubené kolo uloženo na uvedeném hnaném hřídeli, přičemž uvedená spojka obsahuje motor, jehož hnací hřídel je uzpůsoben k tomu, aby způsoboval otáčení prvku pro převod pohybu, který je osově pohyblivý na základě ovládání přidruženými ovládacími prostředky, přičemž k uvedenému prvku jsou připojeny prostředky, určené k uvedení do záběru s ozubeným kolem hnaného hřídele za účelem způsobení otáčení tohoto hnaného hřídele.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti lze seznat z následujícího popisu neomezujícího příkladného provedení předmětu tohoto vynálezu, provedeného s odkazy na přiložené výkresy, kde·:
- obr. 1 znázorňuje řez podél podélné roviny motoricky poháněnou spojkou podle tohoto vynálezu, uplatněnou u vzduchového tkalcovského stavu, a to v situaci, kdy je tato spojky od tkalcovského stavu odpojena;
- obr. 2 znázorňuje motoricky poháněnou spojku podle obr. 1 v situaci, kdy je v záběru s hřídelem listového stroje;
• 9 <♦· · provedení provedení provedení : ··;· ··· 9
- obr. 3 znázorňuje první alternativu motoricky poháněné spojky podle tohoto vynálezu;
- obr. 4 znázorňuje druhou alternativu motoricky poháněné spojky podle tohoto vynálezu;
- obr. 5 znázorňuje třetí ' alternativu motoricky poháněné spojky podle tohoto vynálezu;
- obr. 6a znázorňuje řez motoricky poháněnou spojkou podle obr. 1, uplatněnou u skřipcového tkalcovského stavu, během jejího odpojení od hnaného hřídele;
- obr. 6b znázorňuje řez motoricky poháněnou spojkou podle obr. 6a během záběru a převodu pomalého otáčivého pohybu na hnaný hřídel;
- obr. 6c znázorňuje řez motoricky poháněnou spojkou podle obr. 6a během záběru a převodu pohybu jak'na hnaný hřídel, tak i na hnací hřídel;
- obr. 7 znázorňuje alternativu příkladného provedení prostředků pro · synchronizaci hnacího hřídele a hnaného hřídele.
Příklady provedení vynálezu
Jak je znázorněno na obr. 1 a na obr. 2, tak v případě tkalcovských strojů se stavy na stlačený vzduch, označenými vztahovou značkou 100, sestávají součásti pro přenos pohybu z poháněného hřídele 10, který spojuje tkalcovský stroj 200 s vlastním tkalcovským stavem 100.
• · · ·«« ·· ·* • »
V tomto případě pak motoricky poháněná spojka 20 podle tohoto vynálezu obsahuje elektromotor 21, jehož plášť 21a zakrývá stator 21b a prostřednictvím ložisek 22 i dutý hřídel 23, na němž je uspořádán rotor 21c.
K plášti 21a· elektromotoru 21 je rovněž připevněn prstencový elektromagnet 30, který je v tomto případě uspořádán souose s uvedeným dutým, hřídelem 23,. a je určen ke spolupráci s kotoučem 41, našroubovaným na jeden konec 42a vřetene 42, které je souose vloženo dovnitř uvedeného dutého hřídele 23, přičemž . je vůči tomuto hřídeli 23 otočně zablokováno, avšak je pohyblivé v posuvném směru.
Přitahovací působení elektromagnetu 30 je prováděno proti opačnému tlačnému působení pružiny 41a, uspořádané mezi kotoučem 41 a dutým hřídelem 23. Na opačném konci 42b vřetene 42 je uspořádán pastorek 43, jehož zuby 43a zabírají s odpovídajícími zuby 50a ozubeného kola 50, uloženého na hřídeli 10.
Uvedený pastorek 43 rovněž radiálně zabírá s pružnými prostředky 44 (pružné spojení), uspořádanými mezi vlastním pastorkem 43 a zvonovitým členem 25, který je integrální součástí dutého hřídele 23. Tímto způsobem je jakákoliv vůle, vznikající při záběru pastorku 43 s ozubeným kolem 50, absorbována uvedenými pružnými prostředky 44.
Takže za běžných provozních podmínek (viz obr. 1) je prstencový elektromagnet 30 motoricky poháněné spojky 20 udržován v nenapájeném stavu, takže pružina 41a, působící na kotouč 41, udržuje pastorek 43 a ozubené kolo 50 v rozpojeném stavu, to znamená, že spolu vzájemně nejsou v záběru; hřídel je tak hlavním motorem, který není znázorněn, poháněn ve vysokých otáčkách.
Když je pak na druhé straně vyžadováno pomalé otáčeni hřídele 10 za účelem obnovení útku (viz obr. 2), je elektromagnet 30 uveden do chodu pomocí prostředků, které jsou samy o sobě známé, čímž po překonání reakční síly pružiny 41a přitáhne elektromagnet 30 k sobě kotouč 41, což způsobí současné posunutí vřetene 42 uvnitř dutého hřídele 23, a v důsledku toho dojde k záběru pastorku 43 s ozubeným kolem 50, které je spojeno s hřídelem 10, a které je z tohoto hlediska poháněno motoricky poháněnou spojkou 20.
Jak je znázorněno na obr. 3 a na obr. 4, může být motorická část spojky 20 provedena ve formě různých variant, určených k různým změnám v počtu otáček elektromotoru 21.
Hřídel 123 elektromotoru 121 podle příkladu, znázorněného na obr. 3, není souosý s vřetenem 23, avšak je s tímto vřetenem 23 rovnoběžný a je k němu připojen prostřednictvím dvojice ozubených systémů, které vytvářejí předem stanovený redukční poměr, a které jsou tvořeny prvním ozubeným kolem 143a, uloženým na hnaném hřídeli 123, a druhým ozubeným kolem 143b, uloženým na dutém hřídeli 23, nesoucím vřeteno 42.
Bude-li elektromotor opatřen dvojitým vinutím, je tímto způsobem možno dosáhnout dvou požadovaných rychlostí otáčení.
U příkladu podle obr. 4 je zase změn v rychlosti otáčení pastorku 43 dosaženo prostřednictvím vhodné elektromagnetické spojky 240, uspořádané na dutém hřídeli 23. Tato spojka obsahuje kotouč 241, který je v osovém směru pohyblivý na dutém hřídeli 23, a který je střídavě přitahován alespoň jedním ze dvou proti sobě ležících elektromagnetů 246, čímž je uváděn do záběru buď s jedním ozubeným kolem 243a, nebo s druhým ozubeným kolem 243b z dvojice ozubených kol, která jsou v posloupnosti uspořádána na hnaném hřídeli 223, čímž je dosahováno odlišného redukčního poměru a tím i odlišné rychlosti otáčeni pastorku 43.
Obr. 5 znázorňuje další příkladné provedení motoricky poháněné spojky podle tohoto vynálezu, u kterého jsou pastorek 143 a ozubené' kolo 50 Opatřeny ozubením ve tvaru čelně zabírajících kuželových ozubených kol, což může být výhodné v těch případech, kdy je nezbytné omezit rozměry zařízení v osovém směru.
Obr. 6a, obr. 6b a obr. 6c na druhé straně znázorňuji . uplatnění motoricky poháněné spojky podle tohoto vynálezu u tkalcovských strojů se skřipcovými tkalcovskými stavy 1000.
V tomto případě pak motoricky poháněná spojka 20 podle tohoto vynálezu způsobuje otáčeni ozubeného kola 150, které je spojeno s hnaným hřídelem 10b listového stroje, který je oddělen od hnacího hřídele 10a.
Ozubené kolo 150 je opatřeno sadou radiálních zubů 150a ) a sadou čelních zubů 150b, upravených pro' záběr s ' elektromagnetickou spojkou 2000, uspořádanou na uvedeném hnacím hřídeli 10a.
Uvedená elektromagnetická spojka 2000 obsahuje rotor
2001, který obklopuje pevný prstencový elektromagnet 2002, « v « to · toto·· * to to ·
Q · ·«♦♦ · ♦ ♦ · · ··· · « « t * · · · · · « · · · «· tototo ·· toto který je integrální s pevnou nosnou částí, a jehož magnetické poie tím, že přitahuje rotor 2001, způsobuje uvedení do záběru prstence 2003, vyrobeného z feromagnetického materiálu a opatřeného čelními zuby 2003b, umístěnými na opačné straně, než zuby 15Qb ozubeného kola 150.
Uvedená přitahovací síla elektromagnetu působí v opačném směru, než je směr působení tlačných pružin 2004, uspořádaných mezi rotorem 2002 a prstencem 2003, které jsou dále odpruženy pružnou prstencovitou deskou, uspořádanou mezi prstencem a rotorem.
Tímto způsobem tedy, je-li elektromagnet 2002 napájen elektrickou energii, udržuje tak sady čelních zubů 150b a 2003b ozubeného kola 150 a prstence 2003 v rozpojeném stavu, což umožňuje nezávislé otáčení hřídelů 10a a 10b. ·
Prstenec 2003 má na svém povrchu rovněž namontovány spojovací kolíky 2003c, které jsou uspořádány v nesymetrických polohách, a které jsou určeny k tomu, aby byly uváděny do záběru s odpovídajícími otvory 150c ozubeného kola 150, do kterých jsou vkládány, pokud jsou příslušné sady čelních zubů 150a a 2003a v záběru, což zabezpečuje jednotlivou polohu úhlového spojeni mezi hnacím hřídelem 10a a hnaným hřídelem 10b.
Poloha spojovacích kolíků 2003c a odpovídajících otvorů je s výhodou nesymetrická za účelem umožnění relativního záběru mezi ozubeným kolem 150 a prstencem 2003, s vložením spojovacích kolíků 2003c do otvorů 150c v jednotlivé úhlové poloze, přičemž v každé jiné poloze tyto spojovací kolíky
2003c spočívají na povrchu ozubeného kola 150, takže udržují prstenec neustále kolmý vůči ose hřídelů 10a a 10b.
Jak je ze shora uvedeného zcela zřejmé, tak elektromagnetická spojka 2000 v podmínkách, kdy není napájena elektrickým proudem, zastává funkci rotačního spojení hnacího hřídele 10a tkalcovského stavu s hnaným hřídelem 10b .listového stroje, zatímco v podmínkách,, kdy je napájen elektrickým proudem musí být otáčení jednoho hřídele odpojeno od druhého. Tímto způsobem je udržován synchronizovaný záběr mezi tkalcovským stavem a listovým strojem, i když zde není přenášena žádná energie.
Motoricky poháněná spojka 10 zastává na druhé straně funkci rotačního spojení hřídele 10b s pomocným elektromotorem 20, a jejich vzájemného rozpojení v případě, kdy není přidružený elektromagnet 30 napájen.
Za běžných tkacích podmínek (viz obr. 6a) jsou obě spojky 10 a 2000 ve stavu, kdy nejsou napájeny, v důsledku čehož jsou hřídele 10a a 10b spolu vzájemně otočně spojeny prostřednictvím ozubeného kola 150 a prstence 2003, čímž je dosaženo synchronizovaného provozu tkalcovského stavu a listového stroje.
V případě přetržení útkové příze (viz obr. 6b) je tkalcovský stav 1000 zastaven a listový stroj 200 je odpojen ze záběru s hřídelem 10a napájením spojky 2000, která poté zaujme otevřenou polohu. Prstencový elektromagnet 30 motoricky poháněné spojky 10 je poté napájen elektrickým proudem, takže spojka uvede pastorek 43 do rotačního záběru s
*··· »* 99
• · 9 9 9
• . · * • · · • 9 ··
• ··· • ♦ • 9 999
« 9
·· ··· 99 • ·
ozubeným kolem 150, což způsobí pomalé otáčení provozního hřídele 10b listového stroje 200.
Aby se mohlo znovu začít tkát, je nezbytné uvést hřídele 10b a 10a zpět do úhlové konfigurace, kterou zaujímaly během cyklu, předcházejícího zastavení. Za tím účelem je prstencový elektromagnet 30 udržován pod proudem tak, že se hřídel 10b působením ozubeného kola 150 otáčí opačným směrem, než. byl předchozí směr otáčení při tkaní, a elektromagnet 2002 není napájen, takže pružiny 2004 tlačí na prstenec 2003 (viz obr. 6c), který se přestal otáčet, a to proti ozubenému kolu 150, což způsobí, že kolíky 2003c se lehce dotýkají přidruženého čelního povrchu až do té doby, než se dostanou do polohy proti odpovídajícím otvorům 150c a proniknou do nich, což způsobí okamžité uzavření spojky 2000 a současně i opětovné spojení hřídelů 10a a 10b ve správné relativní úhlové poloze, odpovídající stavu' před přerušením provozu. V témže okamžiku, kdy dochází k uzavíracímu pohybu spojky 2000, je motoricky poháněná spojka 10 odpojena od zdroje energie,, což ponechá tkalcovský stav 1000 a listový stroj 200 v záběru, takže tkaní může znovu začít.
Obdobných výsledků lze dosáhnout při použití sad čelních zubů s asymetrickými zuby 3150b/3003b, jak je znázorněno na obr. 7.
* Je tedy zcela zřejmé· jak je motoricky poháněná spojka podle vynálezu schopna dosáhnout jak spojení s hnaným hřídelem, tak i provozu hřídele samotného pro tkalcovské stavy vzduchového typu i pro tkalcovské stavy skřipcového typu, a to s podstatným snížením počtu příslušných součástí a s dosažením evidentních úspor v nákladech, vzhledem ke • í ·· ·|| · *Γ ♦ · · ♦ • 4I· · ···· 4 · ·· ···· « ·' · ·«« ♦ ·· · ♦ * * ·. ♦ · · · · + ·· · ·♦ ··· ·· ♦ · skutečnosti, že prvek pro rotační provoz hnaného hřídele je rovněž prvkem pro zapojení do záběru s ozubeným kolem, připojeným k hnanému hřídeli.
Lze si navíc zcela jasně představit, že motoricky poháněná spojka může být hydraulického a/nebo pneumatického typu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    • · « · *··· • to ·· «to to : » · to • to to to • ·· to' · ·· • · · toto • · to' • « • •to • · to ·« * v toto • to* • · ··
    1γSpojka pro ovládáni hnaných hřídelů Ifái&B&ní 7?<? (Μη#/
    -t-kal.Qovokýeh—st-roýů (200) pro tkalcovské stavy
    10b) (100; 1000), poháněné hnacím hřídelem (10; 10a), u kterých je ozubené kolo (50; 150) uloženo na uvedeném hnaném hřídeli vyznačující se tím, že obsahuje motor (21;
    121; 221), jehož hnací hřídel je uzpůsoben k tomu, .aby způsoboval otáčení prvku (42) pro převod pohybu, který je osově pohyblivý na základě ovládání přidruženými ovládacími prostředky (30), přičemž k uvedenému prvku (42) jsou připojeny prostředky (43; 143), určené k uvedení do záběru s ozubeným kolem (50; 150) hnaného hřídele (10; 10b) za účelem způsobení otáčení tohoto hnaného hřídele (10; 10b).
    2. Spoj ka podle nároku 1 v y z n a č u j i c 1 s e ti m , že uvedeným prvkem (42) prc i přenos pohybu je vřeteno (42) . 3. Spoj ka podle nároku 2 v y z n a č u j í c í s e t í m , že uvedené vřeteno (42) j θ uspořádáno souose uvnitř dutého hřídele (23) , který
    je osově fixován, a vůči kterému je otočně zablokováno, avšak vůči kterému je osově pohyblivé.
    4. Spojka podle nároku 2 vyznačuj ící se tím, že konec (42a)
    uvedeného vřetene (42), opačný ke konci (42b), nesoucímu uvedené prostředky (43; 143) pro ovládání ozubeného kola (50; 150), má k sobě připojeny prostředky (41; 41a), určené ke spolupráci s odpovídajícími ústrojími (30) k provádění posuvu uvedeného vřetene (42) za účelem záběrového spojení uvedených
    • · • » • · ' · • < · ·· · • · • · ·♦·· • · • · • · ·· ·*· • 4
    prostředků (43) s ozubeným kolem (50; 150), respektive za účelem záběrového rozpojení uvedených prostředků od ozubeného kola (50; 150).
    5. Spojka ’ podle ' nároku 4 vyznačující se tím, že uvedené prostředky, upravené pro spolupráci s ústrojími pro posuv vřetene (42), sestávají z kotouče (41) spojeného s pružným prvkem (41a), uspořádaným mezi uvedeným kotoučem (41) a dutým hřídelem (23) .
    6. Spojka podle nároku vyznačující se tím, že uvedená ústrojí pro posuv vřetene (42) sestávají z elektromagnetu (30), upraveného k osovému přitahování, v případě jeho napájení, uvedených prostředků (41), spojených s vřetenem (42), reakci uvedených pružných prostředků (41a).
    7. Spojka podle nároku 1 vyznačující se tím., že uvedená ústrojí pro posuv vřetene (42) jsou hydraulického nebo mechanického typu.
    8. Spojka podle nároku 1 vyznačující se tím, že uvedené prostředky pro· zabírání s. ozubeným kolem (50; 150) sestávají z pastorku. (43), jehož osa otáčení je rovnoběžná s osou otáčení ) vlastního ozubeného kola (.50; 150) .
    9. Spojka podle nároku 1 vyznačující se tím, že uvedené prostředky pro zabírání s ozubeným kolem (50; 150) sestávají z pastorku
    (. *: i'.€. t. f ÍT. f .-.ti <i.€ Ci q *:> ' ' * «'i i c <1. <·. tjk cl c c «>. »» *' κ · r •''«‘«•ϊι ¢) ťrt «> · 4=.4: 4-- n r
  2. 4 14·· m h r · * «><,4. *;· «u4'vi ((143),r jehož. losa otáčeni jě4 kolmá''ňa. osutotáčeni vlastního ozubeného?kola (50; 150).
    1Ό. Spojka podle nároku9 vyzná ;č u. j i c ,.í ’S ze t i m .že ^uvedený. u pastorek .(143) Ja* o zubené Akolo .(150)v .vytvářej i tuželové .''ozubeni. p o o ptidemi jku·? au^·'·/».·. «v< noví fí;í-ú'1 a uvslir.ýSpojkáa^kur; (43. podle rjpjtAadnynárokuá prost jS«ív>1 viy zon.' a ‘či.ulj5'1^0“ ir. t's. e tím, že hřídel motoru (21) se kryje s dutým hřídelem (23) spojky.
    l'\ .pí.'V. ’X ňáxok.j - ,· - 12 .a.Spojka 1 o .· rpodle i f nároků ..,· * 1 .v y.tz. n. a’;č u j-'í· c i .'s>e. t r m , ? žey hřídel(123; '223) motoru (121; 221) spojky je rovnoběžný s uvedeným dutým hřídelem (23) . í J t13. Spojka podle nároku Ή ' . 1 vyznačuj íc í se t i m , že uvedený motor (21; 121; í 22 ljipje ή opatřen* prostředky;; pro' „změnu rychlosti otáčení vřetene ř(2'3)i. r 1 c í s e i T le '.ar i. tF·· , -tigřůl ní .Í R;· *ř * -j *« .* -Ί5Μ, rt ·*··»·ν^ .£ ' 5^4*14. Spojka ráb·’ podle ... i t nároku < .· s. · tr 13 v ý z·:, n a sčaiuj fí <c Íf7ít. s? e :?ť 1 r že -uváděné'. prostředky
    pro změnu rychlosti'* otáčení sestávají' z dvojitého vinutí elektromotoru a z dvojice ozubených kol (143a; 143b), uložených příslušně na hnacím hřídeli (123) a na dutém hřídeli (23 ) π <
    15,.'.'Spojka.: podle nároků 12' a 13 v y z. h! a- č uvjlí c í -.se, tím, „ že uvedené prostředky •pro. změnu, rychlosti, otáčení! Sestávají; z( dvojice ozubených kol (243a.; 243b), souose uložených na hnacím hřídeli (223), a z • ·4 ΦΦ ίΦ ΦΦ · ·., · ♦ · · · · * · · * · · · Φ φ φφ •«φ Φ ·' Φ Φ · φι Φ · Φ’ · · φ Φ . Φ Φ ΦΦΦ • · · · ·φ · · ΦΦ
    elektromagnetické spojky hřídeli (23) . ff (241; 246), , uspořádané na dutém 16. Spojka podle nároku 3 vyznačující s e tím, že uvedený dutý hřídel
    (23) je integrální se zvonovitým členem (25), souosým s pastorkem (43), přičemž mezi uvedeným zvónovitým členem (25) a uvedeným pastorkem (43) jsou uspořádány pružné prostředky (44) pro absorbování rázů.
    17. Spojka podle nároku 1 vyznačující se tím, že uvedeným tkalcovským stavem je vzduchový tkalcovský stav (100).
    18. Spojka podle nároku 1 vyznačující se tím, že uvedeným tkalcovským stavem je skřipcový tkalcovský stav (1000).
    19. Spojka podle nároků 1 a .18 vyznačující se tím, že uvedené ozubené kolo (150),· integrální s' hnaným hřídelem (10b), má čelní zuby (150b), určené pro záběr s odpovídajícími čelními zuby (2003b) na prstenci (2003) elektromagnetické spojky (2000), integrální s hnacím hřídelem (10a) skřipcového tkalcovského stavu (1000) .
    20. Spojka podle nároku 18 vyznačující se tím, že uvedené ozubené kolo (150), integrální s hnaným hřídelem (10b), má asymetrická sedla (150c), vytvořená na jeho čelním povrchu proti uvedenému prstenci. (2003) spojky (2000).
    9 · 9 9
  3. 9 9 ·« «*fr · · vyznačuj íc;|í se tím, že uvedený prstenec (2003) elektromagnetické spojky (2000) má reliefy (2003c), určené k pronikání do uvedených sedel (150c) ozubeného kola (150) za účelem dosažení úhlové synchronizace hnacího hřídele (10a) a hnaného hřídele (10b).
    21. Spojka podle
    22. Spojka podle • · 9
    9 9 99 nároku nároku vyznačující se tím, že uvedený prstenec (2003) elektromagnetické spojky (2000) a uvedené ozubené kolo (150) mají příslušné sady asymetrických čelních zubů (3150b; 3003b) za účelem dosažení úhlové synchronizace hnacího hřídele (10a) a hnaného hřídele (10b).
CZ98903A 1997-03-28 1998-03-25 Motoricky poháněná spojka pro ovládání hnaných hřídelů vazebního ústrojí pro tkalcovské stavy CZ90398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI000743A IT1290504B1 (it) 1997-03-28 1997-03-28 Innesto motorizzato per l'azionamento di alberi condotti di macchine tessili

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ90398A3 true CZ90398A3 (cs) 1998-10-14

Family

ID=11376697

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ98903A CZ90398A3 (cs) 1997-03-28 1998-03-25 Motoricky poháněná spojka pro ovládání hnaných hřídelů vazebního ústrojí pro tkalcovské stavy

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0869210A1 (cs)
CZ (1) CZ90398A3 (cs)
IT (1) IT1290504B1 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE899346A (nl) * 1984-04-06 1984-10-08 Picanol Nv Schotzoekinrichting voor weefgetouwen.
BE905315A (nl) * 1986-08-22 1987-02-23 Picanol Nv Werkwijze voor het losmaken van in elkaar gehaakte kettingdraden in de gaap en weefmachine die de werkwijze toepast.
IT1223621B (it) * 1987-12-30 1990-09-29 Baruffaldi Spa Giunto a doppio innesto, particolarmente per telai da tessitura

Also Published As

Publication number Publication date
ITMI970743A1 (it) 1998-09-28
EP0869210A1 (en) 1998-10-07
IT1290504B1 (it) 1998-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4875565A (en) Coupling with two clutches, especially for looms
JP2013100634A (ja) 織機用の駆動装置
EP0161012B1 (en) Shot seeking mechanism for weaving looms
JPH08232142A (ja) 織機の駆動装置
CZ90398A3 (cs) Motoricky poháněná spojka pro ovládání hnaných hřídelů vazebního ústrojí pro tkalcovské stavy
JP4260919B2 (ja) 回転軸継手
JP3863947B2 (ja) 糸処理部材を引戻しかつ推進する装置
US4509629A (en) Plural motor plural clutch with worm drive
US4474219A (en) Shed locating devices associated with dobbies and other weaving systems
JP4261094B2 (ja) 織機における縦糸送り手段と横糸送り手段の回転結合用カップリング
US4244399A (en) Shed locating device for dobbies
JPS63500045A (ja) 経編機
JP6974445B2 (ja) 機織り機用制御システムと深層学習方法
EP0406207A1 (en) Weaving machine with lock
EP1245707B1 (en) Multi-position front clutch having a locking device of the movable element in a control drive of a weaving loom
EP1600542A2 (en) Control device for textile weaving looms
JPH0340139B2 (cs)
EP0467444B1 (en) Actuation device for the programming of rotary dobbies in looms
EP1657332A2 (en) Driving device for terry motion members in cloth-shifting-type pile loom
JPH0339497Y2 (cs)
EP2341170B1 (en) Drive unit for weaving looms with a high degree of use flexibility, provided with safety controlling device for possible critical phase displacements of the moving mechanical members and weaving process using such unit
EP0398399A1 (en) Device for presenting weft threads on weaving machines
JPS6249377B2 (cs)
JPS6042290B2 (ja) 梳綿機におけるドツフア−変速装置
JPH03147668A (ja) バッファローラ制御装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic