CZ87592A3 - Uzavřený železniční vagón - Google Patents

Uzavřený železniční vagón Download PDF

Info

Publication number
CZ87592A3
CZ87592A3 CS92875A CS87592A CZ87592A3 CZ 87592 A3 CZ87592 A3 CZ 87592A3 CS 92875 A CS92875 A CS 92875A CS 87592 A CS87592 A CS 87592A CZ 87592 A3 CZ87592 A3 CZ 87592A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
transport
closed
wagon
cell
space
Prior art date
Application number
CS92875A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdenek Ing Matejka
Original Assignee
Zdenek Ing Matejka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Ing Matejka filed Critical Zdenek Ing Matejka
Priority to CS92875A priority Critical patent/CZ87592A3/cs
Publication of CZ87592A3 publication Critical patent/CZ87592A3/cs

Links

Landscapes

  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Uzavřený železniční vagón je tvořen samostatným podvozkem (1), rámem (2) a přepravním prostorem (3). Přepravní prostor (3) je příčně k podélně ose vagónu rozdělen na několik samostatných částí (31), tvořených přepravními buňkami (32). Přepravní buňka může být opatřena standartizovanými prvky (4) pro kontejnerovou manipulaci a překládkovými otvory (5) na čele, na bočních plochách nebo ve střeše.

Description

Oblast techniky <p;
r“.
s>
cn oo :c W Vynález? se? týkářuzavřeného železničního- vagónu, zejména.nákladního, jehož maximální čelní rozměr je definován železniční ložnou mírou. '·
Dosavadní stav techniky
Dosud jsou známé uzavřené železniční vagóny v provedení pro přepravu nákladů, osob, se zvláštním účelem a podobně. Nákladní vagóny jsou nejvariabilnější, a v některých případech mohou sloužit k přepravě různých druhů, nákladů. Přesto zůstává jejich hlavní nevýhodou příliš specializované určení, kterému odpovídá konstrukce celého vagónu.
Jsou známé i plošinové vozy a jejich využití pro pro přepravu silničních, námořních a železničních kontejnerů. íím je řešen problém s překládkou zboží, vyvstává však problém s překládkou kontejnerů. Hlavní nevýhodou tohoto stavu je však nevyužití objemu nákladu, který lze přepravit. Přes snahy o unifikaci rozměrů a manipulačních prvků kontejnerů, zejména podle norem ISO, se pohybují po železnicích rozměrově velmi odlišná provedení kontejnerů a v poslední době i výměnných nástaveb, palet a podobně.
Další nevýhodou je potřeba kontejnerových terminálů pokud jde o překládku určitého množství kontejnerů v určitém časovém úseku á/nebo celé řady manipulačních prostředků. Nejběžnějšími jsou vertikální, nebo vertikálně horizontální systémy, jejichž nutnost je dána standartním
........ .· - 2 uložením kontejnerů na trnech železničního vagónu.Kontejner čivýměnná nástavba musí být zvednuta z trnů a horizontálně!přemístěna na rampu nebo výjimečně.přímo na silniční vozidlo. Čistě horizontální systémy jako například válečkové dráhy a kluzné , systémy™ se-zdě-příliš
-neuplatňují,Jčástečně proto,’ žé je!problém“ s bezpečným beztrnovýmjuložením na·železničnímivagónui aí dále proto,
......že bez zvláštního zařízení nelze kontejner pro přetažení na silniční vozidlo nebo rampu otočit o potřebných 90°. Všechny kontejnery se převážejí na vagónech podélně. Jednoduché přetahovací, systémy používané ve stavebnictví a komunálním hospodářství používají speciální kontejnery, které musí být dopravovány na vagóny rovněž v podélné ose a uvedený problém s otočením zůstává. Společnou nevýhodou v každém případě zůstává přeprava jalového objemu, který zbývá do dovolené ložné míry. Tento nedostatek je“zvlast naléhavý v současnosti“7“kdy se projevuje stále větší potřeba přepravy velkoobjemových nákladů, s relativně nízkou objemovou hmotností. U přepravy dílenských, obytných, zdravotnických, poštovních mobilních zařízení nebyl tento problém řešen dosud vůbec, zejména pro jejich naprosto vzájemně odlišné provedení.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky do značné míry odstraňuje uzavřený železniční vagón, zejména nákladní, jehož maximální čelní rozměr je definován železniční ložnou mírou a jehož podstatou je to, že je tvořen samostatným podvozkem s rámem a na něm uloženým přepravním prostorem, kde je přepravní prostor příčně k podélné ose vagónu rozdělen alespoň na dvě samostatné části. Boční rozměr této části ’ je definován silniční ložnou šířkou.
Samostatná část přepravního prostoru může být tvořena přepravní buňkou.
Výhodou takové konstrukce přepravního prostoru uzavřeného”železničníhovagónu je dosažení praktického ' využití«celého dovoleného ložného objemu. í
Přepravní buňka může/být dále opatřena standarti“ zovanými prvkypro kontě'jněróvoú manipulaci. Na bočních
- stěnách v úrovni podlahy budou uplatněny prvky pro přetahovací systémy na silniční vozidla» ISO prvky pro běžnou vertikální manipulaci nebo podobně. Výhodou je potom možnost překládání přepravních buněk na všech místech, která jsou určena pro překládku kontejnerů bez ohledu na konkrétní technologii manipulace a navíc lze přepravní buňky překládat na silniční vozidla přímo ? v kolejisti. Odpadá problém s technologickým vybavením překladiště a především je odstraněna značná časová ztráta, která je spojena s čekáním na uvolnění terminálu u běžných kontejnerových překladišt.
. Podle předpokládaného druhu přepravovaného zboží - .
může být přepravní buňka opatřena čelními, bočními a/nebo střešními překládkovými otvory. U universální přepravní buňky se bude uspořádání překládkových otvorů řídit obdobnými pravidly jako u nejběžnějších nákladních vagónů, například pro přepravu kusového zboží.
Další výhodou je možnost vytvořit z přepravní buňky přepravník sypkých hmot, jehož násypný a výsypný otvor bude totožný a bude uspořádán s výhodou ve střeše přepravníku. Na čelních a/nebo bočních plochách jsou pak uspořádány čepy pro zavěšení dopravníku a jeho otočení o 180°. Přepravovaná sypká hmota je potom naváděna zúženým prostorem střechy přepravníku k výsypnému otvoru. V konkrétním provedení mohou být použity ve dně přepravníku mřížky pro přívod tlakového vzduchu k vyprázdnění přepravního prostoru a podobně.
Přehled obrázků na výkresech . .—
Vynález je blíže osvětlen pomocí obrázků, kde na obř. 1 'je, znázorněny schematicky^čelní. obrys, uzavřeného železničního,vagónu, a> na obr.,2 je:schematicky znázorněnuzavřenýželezniční vagón v bočním pohledu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 jě znázorněn čelní obrys uzavřeného železničního vagónu s podvozkem 1, rámem 2^ a na něm uloženou přepravní buňkou 32, představující přepravní prostor 2·~
A,
Na obr. 2 je v bočním pohledu znázorněn—uzavřenýželezniční vagón s podvozkem 1, ..rámem 2_ a přepravním prostorem 2· Přepravní prostor 3_ je rozdělen na několik samostatných částí 31, tvořených přepravními buňkami 32. Každá přepravní buňká32 je opatřena~stándartizovanými prvky £ pro boční přetahování a pro vertikální manipulaci. Přepravní buňky 32 jsou dále opatřeny bočními překládkovými otvory 5_.
Uzavřený železniční vagón je zcela kompaktní, přestože jednotlivé přepravní buňky 32 mohou mít různou konstrukci a účel. V různých cílových stanicích lze bočním přetažením na silniční vozidlo nebo vertikálně například kontejnerovým zdvihacím zařízením odejmout kteroukoliv přepravní buňku 32 a pokračovat dále bez ní. To umožňuje upínací zařízení přepravních buněk 32 s čelními pneumatickými tlumiči a bočními lištami, které je předmětem jiného řešení. Stejně tak může být odejmutá přepravní buňka nahrazena jinou a podobně. Překládka a přeprava přepravních buněk 32 je omezena jenom jejich maximálním počtem u daného uzavřeného železničního vagónu.
Z přepravních buněk 32 tvořících přepravník sypkých hmot.íze sestavit zvláštní^uzavřené - železniční vagóny ; pro. přepravu sypkých hmot/ . s^nesřovuatelně větším . , -přepravním objemem.než u dosavadních vagónů tohoto druhu. ··..·. ,,
Uzavřený železniční vagón podle vynálezu je určen k přepravě kusového zboží, sypkých hmot, poštovních buněk, dílenských buněk, zdravotnických buněk nebo podobně po železnici.

Claims (5)

  1. PAT E N .T .O V É . N. A R O K Y ,·
    Uzavřeny zelezmcnr vagon, ze jména nákladní, jehož maximální čelní rozměr je definován železniční ložnou mírou, vy značený t~í m , že_jetvořen samostatným,podvozkem^(1) srámem (2) a;na něm? uloženým přepravním prostorem (3), kde přepravní prostor’(3)“
    -je příčně k podélné ose' vagónu rozdělen' alespoň na dvě samostatné části (31), přičemž samostatná část (31) přepravního prostoru (3) má boční rozměr definován silniční ložnou šířkou.
  2. 2. Uzavřený železniční vagón podle bodu 1, vyznačený tím, že samostatná část (31) přepravního prostoru (3) je tvořena přepravní buňkou (32).
  3. 3. Uzavřený železniční vagón podle bodu 2, vyznačený tím, že přepravní buňka (32) je opatřena standartizovanými prvky (4) pro kontejnerovou manipulaci.
  4. 4. Uzavřený železniční vagón podle bodu 2 nebo 3, vyznačený tím, že přepravní buňka (32) je opatřena čelními, bočními a/nebo střešními překládkovými otvory (5).
  5. 5. Uzavřený železniční vagón podle bodu 2 nebo 3, vyznačený tím, že přepravní buňka (32) tvoří přepravník sypkých hmot, jehož násypný otvor je totožný s výsypným otvorem, a je uspořádán ve střeše přepravníku.
    Τ-ϊ τι 3> »
    O
CS92875A 1992-03-23 1992-03-23 Uzavřený železniční vagón CZ87592A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS92875A CZ87592A3 (cs) 1992-03-23 1992-03-23 Uzavřený železniční vagón

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS92875A CZ87592A3 (cs) 1992-03-23 1992-03-23 Uzavřený železniční vagón

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ87592A3 true CZ87592A3 (cs) 1993-10-13

Family

ID=5341767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92875A CZ87592A3 (cs) 1992-03-23 1992-03-23 Uzavřený železniční vagón

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ87592A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7407385B2 (en) 2004-11-12 2008-08-05 T Dot Over Uma Pavel Simulation unit

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7407385B2 (en) 2004-11-12 2008-08-05 T Dot Over Uma Pavel Simulation unit

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4049135A (en) Container handling arrangement with chassis adapter frame
US9387986B2 (en) Cargo area of an airport
ES2096270T3 (es) Vagon de carga para el transporte de material a granel.
US3498480A (en) Automobile transporting system
US3595175A (en) Convertible freight-hopper car
RU95110874A (ru) Способ перегрузки единиц транспортируемого груза на состав или с состава и устройство для его реализации
EP1047586B1 (en) Freight container and method of transporting a load
US3028023A (en) System of handling freight
KR101937735B1 (ko) 대기오염물질 측정장비 차량 탑재장치
US1611882A (en) System and apparatus for handling freight
US3578184A (en) Article handling method and apparatus
CZ284478B6 (cs) Nákladní vůz na sypký materiál
CZ87592A3 (cs) Uzavřený železniční vagón
US2191222A (en) Railway container car
US1859076A (en) Method and apparatus for handling freight
RU172999U1 (ru) Специальный контейнер закрытого типа
CN212268851U (zh) 一种散料集装箱装卸配料槽结构
ES2222752T3 (es) Muelle de carga/descarga de mercancias en/de vehiculos.
CN116281258A (zh) 一种自动火车装卡系统
US4090620A (en) Method of transhipping general cargo between wheeled carriages and ships, and a plant for working this method
US1437968A (en) Freight-transferring apparatus
WO2011161639A2 (en) System and method for loading, transportation and unloading of bulk materials
CN208813990U (zh) 货场结构
CN111547520A (zh) 一种散料集装箱装卸配料槽结构
RU173864U1 (ru) Комбинированный контейнер для перевозки грузов