CZ724385A3 - Device for collecting and feeding threads, particularly for textile machines - Google Patents

Device for collecting and feeding threads, particularly for textile machines Download PDF

Info

Publication number
CZ724385A3
CZ724385A3 CS857243A CS724385A CZ724385A3 CZ 724385 A3 CZ724385 A3 CZ 724385A3 CS 857243 A CS857243 A CS 857243A CS 724385 A CS724385 A CS 724385A CZ 724385 A3 CZ724385 A3 CZ 724385A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yokes
yarn
drum
yoke
cartridge
Prior art date
Application number
CS857243A
Other languages
English (en)
Inventor
Erich Roser
Gustav Memminger
Original Assignee
Gustav Memminger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gustav Memminger filed Critical Gustav Memminger
Publication of CZ724385A3 publication Critical patent/CZ724385A3/cs
Publication of CZ278749B6 publication Critical patent/CZ278749B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/48Thread-feeding devices
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2515/00Physical entities not provided for in groups B65H2511/00 or B65H2513/00
    • B65H2515/30Forces; Stresses
    • B65H2515/31Tensile forces

Description

Vynález se týká zařízení pro hromadění a podávání nití, se zásobníkovým bubnem, jenž má určitý počet ve stejným radiálních odstupech od osy zásobníkového bubnu a v obvodovém: směru stejnoměrně rozděleně uspořádaných nit ových' opěrných prvků, jež probíhají v osovém směru zásobníkového bubnu, jsou přidrženy na těleee zásobníkového bubnu alespoň- s jedním; koncem a tvoří v niťové ukláďací oblasti uložení nití pro několik vinutí zásobníkového návinu, s. citovými přiváděcími a odváděcími prvky přiřazenými zásobníkovému bubnu raa přiváděči resp· odváděči straně, a s hnacím ústrojím pro relativní otáčivý pohyb: mezi zásobníkovýma ' bubnem aHitovými přiváděcími prvky.
Š patentu USE 24 61 746: jsou zááma zařízení pro podávání nití, jejichž zásobníkový buben je vytvořen v podobě tyčové klece na jejíž tyč® je niť, přicházející od zásobní cívky,naví jitelná' tečně za vytváření zásobníkového návinu· Týče jsou v radiálním \ odstupu odi nábojové části válcovitého tělesa zásobníkového bubnu, jenž má horní a dolní prstencovou přírubu, v nichž jsou tyče na svých koncích přidrženy. V niťové nakládací oblasti přiléhají vinutí zásobníkového: návinu teoretidky vždy bodově ke kruhově vál-? covým tuhým tyčím· Meziprostory, vyskytující se mezi sousedními tyčemi a hábojovou Částí zabraňují účinně usazování nopků narušu -rjících funkci zařízení pro podávání nití. Na druhé straně je však takovýto jako masivní tyčová klec: vytvořený zásobníkový buben poměrně těžký, tj. vykazuje značnou setrvačnou hmotnost. Tato jatek dlouho méně významná,, dokud je zásobníkový buben·, zpravidla
- 2 společně se zásobníkovými bubny dalších', například okrouhlému pletacímu stroji přiřazených zařízeni na podávání nití, poháněn přes- nekonečný řemen, jenž je ze své strany spojen a pohonovýnE zdrojem.Tento žemenový pohon nemůže být v zásadě nájjle odstavován nebo uváděn v choď, takže, provoz start-stop zásobníkového bubnu jenom tím způsobem, že je vysouvána nebo zasouvána vlastní tvarová spojka přiřazená zásobníkovému bubnu. Pro svoji setrvačnou hmotnost nemůže však zásobníkový buben ani při vysouvání takovéto spojky přicházet ihned ďo stavu klidu. Toto by však bylo žádoucí například; ui kruhových pletacích strojů, pracujícími 3' proužkovacími zařízeními, a n celé řady jiných účelů použití. Kromě toho jé takové zařízení pro podávání nití ve své konstrukci ještě poměrně' nákladné.
V zásadě totéž platí pro jiná podobná zařízení pro podávání nití,., známá například z patentů KSR 23 08 203» 16 35 899, tx nichž jsou podélné notové opěrné prvky tvořeny tyčovými nebo zubovými částmi příslušně proříznutého pláště hrncovitého tělesa zásobníkového bubnu.
Protože nitové opěrné prvky zásobníkových bubnů těchto zařízení pro podávání nití jsou vytvořeny jako rovné tyče, zuby. nebo podobně, je; zapotřebí vlastních posouvacích ústrojí k osovému posuvu plynule; tvořeného zásobníkového návinu na zásobníkovém bubnu,, takže nit ová vinutí zásobníkového návinu zůstávají přidržená v předem určené ukládac.í oblasti.
K tomu je známo, že-se upravují na zásobníkovém bubnu mezi
- 3 jednotlivými paralelními rovnými tyčemi, tvořícími nitové opěrné prvky, radiálně vyčnívající prstové nebo třmenové posouvací prvky, jež jsou řízeny' křivkově a provádějí omezený osový vratný pohyb sem a tam a přitom posouvají zásobníkový návin na nitových opěrných prvcích* U jednoho takového zařízení, známého z; patentu NSR 27 23 210, jsou posouvací prvky tvořeny pružinovými dráty, jež na jedné straně tělesa zásobníkového bubnu vyčnívají radiálně navenek a; jsou s jedním1 koncem zakotveny na náboji tělesa zásobníkového bubnu a s druhým koncem zabírají do drážkové vačkové dráhy, jež je vytvořena na nepohyblivém prstenci obklopujícím v odstupu obíhající zásobníkový buben-· & jiného zařízení tohoto druhu,, známého z: patentu RSR 31 04. 516;, jsou do trojúhelníka zahnut du částí mezí tyčemi tvořícími nitové opěrné prvky sestrojeny radiálně vyčnívající rozďělovací prvky pro zásobníkový návin více na způsob drátěných třmenů, jež jsou připevněny s jedním koncem vždy na jednom nitovém posouvacím prvku, jenž je řízen vačkou a osově sem a tam pohyblivý na dvou sousedních nitových opěrných prvcích.
Úkolem vynálezu je vytvořit, zařízení na podávání nití, jehož zásobníkový buben: se vyznačuje obzlávště jednoduchou, v provozu spolehlivou konstrukcí jakož i tím, že setrvačná hmotnost zásobníkového bubnu může být zredukována na minimální hodnotu.
Úkorí—cw*· řečen· úvodem imGnovonýia-flQřífflonim oro hBomači4BÍ—aa podávání nití, jehožoodsXatA-epodívérvtom, že nitové opěrné pívky^jooutvořeny-'třmeny a molou hmotnoetí ve tvoru L-^ebo Iř,
3aMP-471-85-Če PV 7243-85
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje zařízení pro hromadění a podávání niti, zejména pro textilní stroje, se zásobníkovým bubnem, otočně uloženým a spojeným s hnacím zařízením, jenž má určitý počet podélných, stejně vytvořených prvků na ukládání niti, tvořených úzkými třmeny s nízkou hmotností, uspořádanými v osovém směru ve stejných radiálních vzdálenostech od osy zásobníkového bubnu a rovnoměrně rozmístěných v obvodovém směru, které tvoří v oblasti ukládání opěru pro několik vinutí zásobního návinu, a dále s přiváděcími a odváděcími prvky niti, přiřazenými přiváděči a odváděči straně zásobníkového bubnu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že třmeny jsou upevněny ve směru osy zásobníkového bubnu alespoň na jednom konci tuhým spojením a radiálně nepřeš taví tělně a jsou na svém druhém konci vedeny nebo připevněny na tělese zásobníkového bubnu nebo na části s ním spojené, přičemž každý třmen má na přívodní straně niti radiálně dovnitř zúženou oblast, na niž je připojena alespoň zčásti rovná oblast pro uložení niti, přičemž obě oblasti všech třmenů tvoří válcovou nebo kuželovou plochu.
- 4 jea-jsou vedeny-nebo- připovněny-na tělese· zásobníkového -budník nebo s ním spojené součásti, přičemž každému^třmehu^na straně přívodu nití je přiřazena směnse—Ee straně výstupu nití radiálně dovnitř zúžené_^bíSst7 na niž je připojena oblast pro uložení „ nýfcř/ftá třmenu».—
V opaku vůči rovným masivním tyčím, žebrům’ a podobně, mohou být tyto třmeny zhotovovány s malou hmotností a bez velkého nákladu na výrobu ve formě odpovídající každému účelu, takže se dá spolu s lehkým* zejména: z: plastické hmoty vyrobenými tělesem zásobníkového bubnu dosahovat velmi jednoduchá konstrukce zásobníkového bubnu, s: krajně malou setrvačnou hmotností. Současně zaručují v obvodovém směru v odstupu uspořádané třmeny bezvadnou bezeskluzovou vazbu mezi nitovými vanutími zásobníkového návinu a: zásobníkového bubnu, zatímco je na druhé straně zdaleka vyloučeno narušení usazováním nopků nebo podobně.
Zejména alespoň se svými oblastmi pro uložení nití v radiál ním odstupu od tělesa zásobníkového bubnu průběžně uspořádané v
třmeny jsou alespoň: místy vedeny pružinová a: s druhým koncem; ve vztahu k tělesu; zásobníkového bubnu v radiálním, omezení pohybu.. K tomu nutno poznamenat, že je samo o sobě známo z patentu fTSH 24 36 936 pohybovat niťovými opěrným prvky, vytvořenými jako pružinově přidržované plechové lamely, ve vztahu k tělesu zásobníkového bubnu s radiálním omezením.
Vyskytují se velmi jednoduché poměry, mají-li třmeny ve tva ru L nebo U vždy vedle navenek vyduté zakřivené nebo rovné oblas tx pro uložení nití jedno případně pružné první třmenové rameno, S' nímž jsou připevněny na tělese zásobníkového bubnu.
- 5 Toto první třmenové rameno může: být ještě bočně vedeno v blízkosti místa připevnění na tělese zásobníkového bubnu, aby se tím zabraňovalo bočnímu vychýlení třmenů pod. účinkem nitě nabíhající na přívodní straně, zejména když se nachází pod vyšším napětím.
K připevnění třmenů na tělese zásobníkového bubnu mohou být první třmenová ramenauložena do materiálu tělesa zásobníkového bubnu nebo nějak jinak vložena. Jako příznivé se osvědčilo, když u každého třmene je první třmenové rameno vsazeno xxi do tělesa zásobníkového bubnu s ohnutou připevňovací součástí a: přidržováno zaskakovacími prostředky. 1(ř
Aby bylo zajištěno,, že i: při použití velmi tenkého a, tím nízkohnotného materiálu pro třmeny tyto zachovávaly svoje vyrovnání vůči ose zásobníkového bubnu za všech provozních podmínek, je účelné, když třmeny na straně protilehlé k prvnímu třmenovému e ramenu, pokud jde. o oblast uložení nití, mají ve vztahu· k tělesu zásobníkového bubnu radiálně probíhající druhé třmenové rameno, jež je vytvořeno jako vodicí prvek s příslušnými vodícími ústrojími tělesa zásobníkového bubnu nebo s ním spojené součásti. Přitom mohou být třmeny ae svými druhými, třmenovými rameny vedeny bočně: a/nebo radiálně, což se může dít výhodně tak, že těkeso zásobníkového bubnu má štěrbiny,, v níž jsou vedena druhá třměnová ramena. Sakové štěrbiny mohou být výhodně uspořádány alespoň v oblasti čelní stěny v hrncovitém kruhově válcovém tělese zásobníkového bubnu.
Ke zvýšení stability mohou být třmeny se svými druhými třmě- 6 novými rameny opřeny v osovém směru- zásobníkového bubnu podi předpětím na dosedací ploše uspořádané v oblasti dna tělesa zásobníkového bubnu.
Velmi účelné je, když třmeny na straně oblasti pro uložení niti, odvrácené od prvních, třmenových ramen, jsou opřeny ve vztahu- k. tělesu zásobíkového bubnu radiálně navenek. Tím se dosahuje^, že: třmeny- se svými oblastmi pro uloženi nití mohou být odtlačován?. oď nanesených raitových vinutí pružně poněkud navenek, aby se samočinně přizpůsobovaly podmínkám? napětí Hitových vinutí. Na druhé straně .je však. zabráněno, aby se třmeny při jenom velmi malém napětí nanesených; Hitových vinutí pod úč-makem setrvačné síly roztahovaly radiálně navenek & tíar. poškozovaly zásobníkový návin. Třmeny mohou být výhodně radiálně navenek předpjaty pružně oproti svému podepření, takže· se staví svému radiálně navenek prováděnému vybočování na definovaný předem určený odpor.
V jednom účelném praktickém způsobu provedení může těleso zásobníkového bubnu mít nebo nést kotoučovou nebo: hvězdicovitou opěrnou Část pro třmeny,, na níž jsou vytvořeny opěrné nebo případně vodicí plochy pro třmeny.
Tato kruhová kotoučová opěrná část může být vytvořena na své vnější obvodové ploše také vypoukle, aby tím bylo umožněno bezvadné odvíjení niti přes hlavu cívky pro případ, že je to žádoucí pro účel použití zařízení pro hromadění ne.bo podávání nití. Protože je opěrná část vyráběna zpravidla z· poměrně měkké plastické hmoty, je výhodné, když opěrná část nese na. své vnější obvodové ploše: niťový odvíječí kroužek z materiálu odolného proti opotřebení , například pružinové ocele;, jež bezpečně zabraňuje zařezávání niti. Při několikadílnem vytvoření opěrné části může niťový odvíječí kroužek současně držet pohromadě niťovou opěrnou část..
Při jiném způsobu provedení může; být učiněno opatření tahovým způsobem', že? třmeny mají na svých druhých třmenových ramenech ohnuté přidržovací části, s nimiž jsou opřeny o opěrnou část.
Volné konce druhých třmenových ramen jsou výhodně zakryty krycím prvkem nasazeným na tělese zásobníkového bubnu nebe na něm uspořádaným, jeňž zabraňuje, aby se při uvolňovaném napnutí odvíjené niti případné zahákovaly na koncích třmenových ramen smyčky tvořené na nitové odváděči straně.
Radiálně dovnitř- zúžená oblast na nitové přívodní straně může být vytvořena bezprostředně na každém třmenu-. Uspořádání může však být také takové, že zúžená oblast na nitové přívodní straně je vytvořena alespoň na částí, tělesa zásobníkového bubnu nebo na části s ním spojené, jež vyčnívá přes třmeny radiálně navenek· Zúžené oblasti leží na myšleném kruhovém kuželu. Těmito, dovnitř zúženými oblastmi' je vytvářen, samočinný posuv niťových vinutí zásobníkového návinu, trvale nově tvořených, na niťové přívodní straně, aniž by bylo k tomu zapotřebí vlastních posouvacích ústrojé. Osovému posuvu- zásobníkového návinu může být příležitostně zabraňováno, například v poruchových případech ve spojení s nedostávající se odběrem nití od zásobníkového bubnu, s tím výsledke;
- 8 že se tvoří na nitová přívodní straně niiová vinutí navíc. Aby se zabránilo vstupu niti do úzké štěrbiny mezi držákem a sousední čelní stěnou nebo zásobníkovým bubnem a jejímu kličkování kolem osy zásobníkového bubnu, může být zásobníkovému bubnu na nitové přívodní straně přiřazen alespoň, jeden nitový odhazovač, jenž zasahuje na myšleném, .kruhovém kuželu, na němž leží zúženě ' oblasti třmenů. Jako velmi účinné se přitom prokázalo, když nitový odhazovač má bočně od zásobníkového bubnu vypouklou odhazovací hranu nebo plochu.
Třmeny raovéh©'zásobníkového hubnu jsou poměrně jednoduše vyrobitelné části, jimž může být poskytován, jak již zmíněno, každý libovolný tvar bez velkého nákladu. Tak je například bezevšeřto možné, aby každý třmen měl alespoň dvě oblasti pro uložení nití, oddělené od sebe radiálně vystupující vypouklou dělicí oblastí. Také může každý: třmen na nitové přívodní straně nést. v připojení na oblast pro uložení nití nést radiálně navenek rozšířenou oblast přičemž rozšířené oblasti, všech třmenů leží opět na myšleném rotačním tělese.
Tenkostěnné,, zejména hrncovíté těleso zásobníkového bubnu je zpravidla z. plastické hmoty. Může mít v oblastech mezi třmeny štěr binová vybrání, aby se tím dále zmenšily materiálový náklad a setrvačná hmota zásobníkového bubnu. Současně mohou být tato štěrbinová vybráni používána také, k tomu, aby provětrávala radiálně navenek uložená vinutí zásobníkového návinu, takže: jsou vyfukovány nopky nebo podobně. Z podobných důvodů mohou nést třmeny součásti
- 9 působící jako větrací křídla.
V jednom přednostním způsobu provedení jsou třmeny z tenkého pružinového drátěného materiálu,, tj. jsou vytvořeny v podobě kalených' nerezavějících profilových drátů,, jež zpravidla nevyžadují přídavné opracování nebo po vrstvení navíc, když mohou· být tato opatření třeba v jednotlivých, případech přirozeně prováděna. Třmeny mohou být také kaleny jenonr v omezených oblastech, na nichž dochází k pružnému- ohýbání nebo. zvláštní povrchovým vlastnostem.
jiném případě provedení mohou být třmeny, vytvořené napři*fí klad; jako ploché výlisky, vytvořeny v oblasti uložení nití stejně jako větrací křídla.
Pro běh doprava a doleva jé ve stejné míře? vhodný zásobníkový buben, u nichž leží třmeny v radiálních rovinách; zahrnujících osu la® zásobníkového bubnu. Zejména tehdy, když ji® vycházet z toho, že zásobníkový buben ye provozován jedině v jednom směru otáčení, je také myslitelné, aby třmeny ležely v rovinách, ječ probíhají tečně vůči rotačnímu tělesu souosému s osou. zásobníkového bubnu, například kruhovému válci' nebo kruhovému kuželu.
Další výhodná provedení vynálezu vyplývají z: podružných bodů definice jeho předmětu.
Popsané zařízení pro hromadění a podávání nití může být v zásadě používáno pro veškeré stroje, spotřebovávající niti, a účely, při nichž dochází ke stejnoměrnému podávání nití. Jejich zásobníkový buben může být poháněn obvyklým způsobem pres příslušnou řemenici od nekonečného hnacího řemenu, přesto se však hodí výborně pro individuální pohon s pomocí malého elektromotoru, protože:, jak již objasněno úvodem,, může být prováděno s krajmě malou setrvačnou hmotností. Na tento způsob lz® vytvořit soběstačné zařízení pro jaromaďění a podávání nití, jež podává nit za předem určených a přesně dodržovaných podmínek, aniž by k tomu .bylo .zapotřebí kontroly zvenčí prostřednictvím vlastních kontrolních zařízení nebo podobně.
Vynález: bude nyní blíže popsán na několika příkladech' svého provedení podle připojených výkresů, na nichž představuje obr. 1 soběstačná zařízetoí pro hromadění a podávání niti podle vynálezu, v pohledu shora, obr., 2. zařízeni pro hromadění a podávání niti podle obr. 1, v řezu1 podél čáry II-II na obr. 1,. v pohledu ze str ny. obr. 3' zásobníkový bubeax zařízení pro hromadění a podávání nití podle obr. 2, v obměněném provedeni, v osovém: řezu, v pohledu: ze strany a v jiném měřítku, obr. 4 zásobníkový buben zařízení na hromadění a podávání nití podle.' obr'. 2, v druhém- obměněném pro vedení ve znázornění podle obr. 3, obr. 5 zařízení na hromadění a podávání nití podle obr. 1 s přiřazeným niťovým odha2ovačem, v po hledu shora a. v jiném měřítku, obr. 6 zásobníkový buben zařízení, na hromadění a podávání nití podle obr. 5-, v řezu· podél čáry VI-VI na obr. 5, v pohledu ze. strany, za Částečného znázornění niťového odhazovače v jiném měřítku, obr, 7 zařízení pro hromaděn a podávání nití podle- vynálezu v dalším provedení, v pohledu.
zb strany a se zásobníkovým: bubnem: v částečném řezu,, obr. 8 zásobníkový buben zařízení pro hromadění a podávání nití podle, obr. 2 ve. třetím obměněným provedení, v osovém řezu, v pohledu ze strany a v částečném znázornění, obr. 9 zásobníkový buben podle obr. 8, v řezu podél, čáry IX-IX na obr. 8, v pohledu shora a v částečném znázornění, v oblasti opěrného kroužku, obr. 10 těleso zásobníkového bubnu: podle obr* Š, v osovém řezu, v pohledu ze strany a v částečném znázornění, obr·. 11 aš 18 zásobníkový buben zařízení pro hromadění a podávání nití podle obr. 2, v d3alších obměněných provedeních, vždy v osovém řezu a v částečném znázornění, obr. 19 zásobníkový buben podle obr. 18 vr pohledu. . shora na jeho spodní část ve směru šipky IXX na obr^ 18, obr. 20
J zásobníkový buben podle obr. 18. v pohledu ze strany ve výřetu. a částečném rozříznutí, a obr. 21 zásobníkový buben zařízení pro >
hromadění a podávání nití podle obr. 2, v dalším obměněném pro» u vedení, v. osovém řezu, v pohledu se strany a Částečném; znázorněni.
Zařízení pro hromadění a podávání nití, znázorněné na obr, a 2, má držák 1_ v podobě na paralelních stranách' omezeného, prs voúhlého, plochého krytu, jenž může být připevňován s pomocí dále neznázorněných připevňovacéch ústrojí,, například, na okrouhlém l*u k pletacím stroji. Ve spodní stěně 2 držáku £ je vytvořeno, na vnější straně kruhově válcové prohloubení 3., ^.o něhož ční zásobníkový buben 4, jenž je- uspořádán souose z prohloubením Zasobníko“ * té kový buben 4 má v podstatě hrnce vit sa těleso £ z; plastické hmoty,
- 12 jež je nasazeno s pomocí náboje 6 na hřídel £ elektromotoru, ze8 jména krokového motoru,, jenž je ze své strany natuho spojen otvorem £ ve spodní stěně 2, vyčnívajícím ven,přes připevňovací prvek 1 0 s držákem 1. Těleso £ zásobníkového bubnu 4 nese určitý počet ve stejných radiálních odstupech od; osy 11 zásobníkového bubnu 4 a... ob vodovém směru stejnoměrně' rozděleněuspořádáné třmeny 1_2, jež jsou ohnuty z tenkého, pružinového drátu s hladkým povrchem. Pružinový drát může být vytvořen v kruhovém průřezu nebo jako profilový drát; a například., hranatým; tvarem průřezu. Může vykazovat průběžně přes celou, délku třmenů 12atejné pružinové vlastnosti;, jsou však také myslitelná provedení, při nichž je každý třmen 12 vlivem' pří slušného místního ztužení pružinově ovládán jenom místy.
Každý pružinově ovládaný třmen 12 je v podstatě ohnutý do tvaru Dř má v podstatě rovnou, vůči ose 11 zásobníkového bubnu 4 paralelní oblast 13 uložení nití a v připojení na ni; na nitové přívodní straně, tj. na obr. 2 nahoře,radiálně dovnitř zúženou oblast 1_4, jež přechází přes oblouk 1 5 v první třmenový rameno 16 probíhající v podstatě radiálně vůči ose 11 zásobníkového bubnu 4a alespoň přibližněvodorovné, Na straně oblasti' 13 pro uložení nití, protilehlé vůči prvnímu řemenovému ramenu 16, nese každý třmen 12 kromě toho rovněž v podstatě radiálně vůči ose 11 zásobníkového bubnu 4 probíhající druhé třmenové rameno 17. První a druhá třmenová ramena 16, 17 všech třmenů 12 leží na společných., kováči ose 11 zásobníkového bubnu 4 axiálních myšlených kruhových kuželech, zatímco oblasti 13 uložení niti třmenů 12 se nalézají
- 13 na myšleném, rovněž koaxiálním kruhovém válci.
T připojení na svá první třmenová ramena 16 nesou třmeny 12 pravoúhlé připevňovací části. 180, s nimiž jsou uloženy v této oblasti v příslušně rozšířeném plášti 19 hrncovitého tělesa 2 zásobníkového bubnu 4, takže je v blízkosti místa připevnění současně zaručena boční vedení prvních třmenových ramen; 16.
Se svými druhými třmenovými rameny 17 leží třmeny 12 v radiál· ně vůči ose 11 zásobníkového bubnu 4 probíhajících štěrbinách 18. jež jsou vytvořeny ve dně 20 tělesa 2 zásobníkového bubnu 4 a jichž Šířka je: poněkud větší než šířka třmenů 1 2. Třmeny 1-2 jsou tím tedy ve štěrbinách 18 bočně vedeny pře svá druhá třmenovál· raměna. 177 kromě toho jsou se svými druhými třmenovými rameny opřeny pod osovým předpětím o opěrnou plochu 21 vytvořenou na dně 20 tělesa £ zásobníkového bubnu 4. Tím; je tedy každý ze třmenů 1 2 v oblasti svého prvního třmenového ramena 16. tj. na nitové přívodní straně, připevněn natuho na tělese £ zásobníkového bubnu 4, zatímco je na svém druhém konci, tj. v oblasti druhého třmenového ramena 17. na tělese 2 zásobníkového bubnu 4 veden v radiálně omezeném pohybu, zatímco stěny štěrbin 18 způsobují boční vedení třmenů v této posléze jmenované oblasti.
Těleso 2 zásobníkového bubnu 4 je ostatně v oblasti svého dna 20 vytvořeno s krycí Částí 22 ve tvaru zhruba komolého kuželu, do něhož se táhnou dovnitř štěrbiny 13 a to zabraňuje zahékování nití s konci oněch druhých třmenových ramen 1 7.
3očně vedle zásobníkového bubnu. 4 jsou uspořádána na držáku
- 14 vždy nehybně jedno nitové vstupní očko 23 a jedno nitové výstupní očko 24. Kromě toho nesa držák £ v podrobnostech ještě k vysvětlení niťovou brzdičku a jí předřazené nitové vstupní očko 26..
Nit 27« odvíjená od dále neznázorněné zásobní cívky, probíhá nitovým vstupním očkem 26, přes niťovou brzdičku 25 a nitové vstupní očko 23 na dovnitř zúžených oblastech 14 třmenů 12 zásobní kového bubnu 4 poháněného elektromotorem &. Přitom se tvořící nitové vinutí jsou vzhledem: ke sklonuoblasti 1 4 třmenů 12. ve vztahu, k obr. 2 osově dolů, posouvána na v podstatě rovnou oblast 13 uložení nití,, kde tvoří zásobníkový návin 28 sestávající z: několika: niťových vinutí. Od zásobníkového návinu 28 je potom nit 27 odvíjena a přiváděna přes nitové výstupní očko 24 k neznázormému spotřebiči nití.
Třmeny 12 se mohou.pod účinkem: napětí vyvolávaného od niťových. vinutí vychylovat, pružně poněkud dovnitř kolem oblouků IJz, přičemž: poněkud šikmo: ležící, pod předipětím se nalézající druhá třmenová ramena 17? kloužou na opěrné ploše 21 poněkud, dovnitř.
Tím jsou. rovné oblasti 13 uložení nití u třmenů 12 poněkud skláněna, takže, přicfaážejcí k: přilehnutí na společném kuželovém plášti 19 koaxiálním vůči os® 11 zásobníkového bubnu 4, jenž příznivě na?· pomáhá osovému posuvu zásobníkového návinu 28.
Pružný: odpor, jímž se staví na odpor? třmeny 12 tomuto pohybu vychylování dovnitř své oblasti 13 uložení nití, závisí nejenom na pružných vlastnostech třmenů v oblasti jejich kloubového: místa vždy u příslušného oblouku 15. nýbrž také na předpětí, s nímž
- 15 jsou. druhá třmenová ramena 17 opřena o opěrnou plochu 21 . Patřičným dimenzováním těchto veličin lze v případe potřeby brát zřetel na zvláštní vlastnosti nitového materiálu k navíjení. Přitom jsou myslitelné také případy, při nichž jsou třmeny 12 natuho spojeny s tělesem £ zásobníkového bubnu 4, takže: nejsou schopny pružného pohybu vychylování.
V plášti 1,9 a ve dne? 20 hrncovitého tělesa £ zásobníkového bubnu 4 jsou vytvořena vždy sousedními třmeny 12 ležící Štěrbinová vybrání 29, jež na jedné straně dále· zmenšují již samo o sobě malouhinotnost zásobníkového bubnu 4 vlivem úspory materiálu a) na druhé straně působí při obíhajícím zásobníkovém bubnu 4 jako větrákyt jimiž je chlazen elektromotor 8 a nitová vinutí zásobníkového bahnu· 2¾ jsou radiálně navenek provětrávána a vyfukována.
Při provedeních obměněných forem zásobníkového bubnu 4, jak znázorněné na obr. 3 až 7,. jsou stejné Části jako u zásobníkového bubnu 4 podle. obr. 1 a 2 opatřeny, stejnými vztahovými značkami, takže je tak: dalece zahývat se ještě jednou jejich’ vysvětlováním.
Při provedení podle obr. 3 jsou drátěné třmeny 12 ve tvaru U zastrčeny se svými připevňováními částmi 180 do příslušných osově paralelních vrtání v plášti 19 tělesa.£ zásobníkového bubnu 4.
Jejich první třmenová ramena 16 jsou vedena bočně ve zhruba radiálně probíhajících žlábkových prohloubeních 30 dačlní plochy pláště 19 tělesa 5 zásobníkového bubnu 4. K nehybnému zablokování slouží přidržovací kroužek 3J_, jenž je zasunut s přírubou 32 do tělesa 5 zásobníkového bubnu 4 a zajištěn oproti plášti 19 tělesa 2 zásobníkového bubnu s pomocí obíhavé vypoukliny a přiřazeného prohloubení
Se svými druhými, zhruba vodorovnými rameny 17 ční třmeny 12 do štěrbin 18, jež v oblasti dna 20 způsobují boční vedení třmenů
12·
Na straně aáxxásBBá oblasti. 13 uloženi nití, odvrácené od prvních třmenových ramen 16, jsou třmeny 12 opřeny ve vztahu vůči tělesu; zásobníkového .bubnu.-4 radiálně navenek. K tomuto účelu- souosý jé na dna 20 tělesa 2 zásobníkového bubnu 4 nasazen opěrný kotouč 34·» jenž nese na vnější obvodové ploše; prstencovou přírubu vytvořenou jak© vypuklinu, jež má na své vnitřní straně v podstatě kruhově válcovitou, opěrnou plochu 36» o niž se opírají třmeny 12 na dolním konci; své oblasti 13 uložení nití. Třmeny 12 jsou. radiál ně navemek pružně předpjáty a přiléhají proto na opěrnou plochu 36 pod předpětím. Patřičnou dimenzací. tohoto předpětí může být zase určován; pružný odpor, jemuž čelí třmeny 12 již vysvětleným nepatrným vychýlením dovnitř svých oblastí 13 uložení nití.
Ná vypouklinu 3$ opěrného kotouče 34 je usazen nitový odvíjeeí kroužek 37 s pružinové ocele, jehož povrch může být také'potažen a jenž při několikadílném vytvoření opěrného kotouče 34 drží tento pohromadě.
Popsaný zásobníkový buben 4 podle obr. 3 je vhodný k odvíjení přes’ hlavu niti ze zásobníkového návinu; 28. Odvíjená nit běží přes nitový odvíjení kroužek 37. jenž je: z materiálu odolného proti opotřebení a tím zaručuje, bezvadné odvíjení niti.
Vzduchový proud, dopravovaný od třmenových částí 38.působících. jako větrací křídla,vstupuje vybráními 39 v opěrném kotouči 34
- 17 tvořícím, současně dno tělesa 2 zásobníkového bubnu 4, do tohoto tělesa a směřuje mezi třmeny 12 radiálně navenek, přičemž jsou profukována ni£ová vinutí zásobníkového návinu 28. Protože plášt 1,9 tělesa £ zásobníkového bubnu 4 v tomto případě, vycházeje· od náboje 6, se rozprostírá jedině v oblasti nad třmenovými částmi 38, nevyskytují se mezi třmenovými Částmi 38 žádné části zabraňující průchodu vzduchu. Třmeny 12 mohou nezávisle na tom, zda; při provedeních podle obr*. 2, 3 ohnuté ® drátu, nebo' jako.· při provedenídH podle obr. 4 jako výlisky, bez zvýšení výrobního nákladu uváděny do libovolné- ; ho tvaru. Tak lze například rozdělovat způsobem patrným z obr. 6 ;; rovnou: oblast 13 uložení nití u každého třmene 12 vypoukle vyčhíve
odvíjení nití v připojení na oblast 13 uložení nití radiálně navenek se rozšiřující oblast 41. Navenek se rozšiřující oblasti 41 všech; třmenů 12 leží přitom opět na společném myšleném kruhovém kuželu nebo nějakém jiném, účelném rotačním tělese. Zabraňují v případě že je to žádoucí se zřetelem ke. zpracovávané niti nebo pracovním podmínkám, aby spadala dolů ze zásobníkového bubnu 4 spodní vinutí zásobníkového návinu 28.
Těleso 5 zásobníkového bubnu 4, znázorněné na obr. 5, 6, je vytvořeno podobně jako na obr. 4. Protože však jsou třmeny 1 2 v tomto případě ohnuté z drátu, jsou upravena k větrání nitových vinutí zásobníkového návinu 28 vlastní větrací křídla 42, jež
- 18 ležíce v kruhovém prostoru uzavřeném, oblastmi 4¾ uložení nití, jsou naf.ormovány zhruba v radiálním- průběhu na plášti. 19 tělesa zásobníkového budnu 4, odstupujícího na způsob, prstencové příruby od náboje 6_.
*
Když nitový spotřebič v případě poruchy neodebírá ze zásobníkového návinu 28 žádnou nit, nebo když je zabraňováno z., jiných *.. důvodů osovému posuvu zásobníkového návinu 28, může se stát, že; při dalším; běhu. zásobníkového bubnu £ se na dovnitř zúžených oblastí 14 třmenů 12 nakupí vinutí, jež nakonec, když není zařízení pro podávání nití včas< zastaveno, vnikají do prostoru mezi dnem2 držáku £ a sousední čelní plochou, tělesa £ zásobníkového bubnu 4 a tam se zasmyckují kolem hřídele. 7. ' .
Aby se tomu zabránilo, je u provedení podle obr·. 5, 6 uspořádán na dolní straně držáku £ vedle zásobníkového bubnu 44. nitový odhazovač 43 . jenž ze jména způsobem patrným z- obr. 6 ční do oblasti. popsaného myšleného kužele od dovnitř zúžených třmenových oblastí 14« Nitový odhazovač má' šikmou plochu 45 probíhající od nitové odhazující hrany 44 zhruba paralelně ke třmenovým oblastem 14, jež probíhá v malém odstupu od třmenových oblastí 14 a mírně jež podél nitové odhazovací hrany 44 MbraŘ protíná/zakřivenou . · nitovou odhszovací plochu 46, z čehož vyplývá klínovitý tvar· průřezu, patrný z obr. 6.
Kdyby se nakupila na třmenových oblastech 14 nitové vinutí, jsou vedena přes nitovou odhazovací hranu 44 na nitovou odhazovací plochu 46 a tím se zabraňuje, jejich dalšímu vzestupu podél třmenových oblastí 14«
- 19 Zařízení pro podávání niti, znázorněné na obr.. 1 , 2, má vlastní elektromotor 8 k pohonu- zásobníkového bubnu 4. V zásadě sazovat lze však také přeffliefcevefc zásobníkový buben 4 v otáčkách obvyklým způsobem přes hnací řemen., jak nalézá použití u okrouhlých, pletacích strojů k pohonu všech zařízení pro podávání nití, uspořádaných. podél obvodu stroje:. Příklad takového zařízení pro podávání nití je· znázorněn na obr. 7.
Hřídel £, nesoucí zásobníkový buben 4 je uložen otočně v držáku £; nese na horní straně držáku £ neotočně nasafcenou řemenici >«
V tomto případě je zásobníkový buben 4 sloučen, s obvyklou talířovou: šitovou brzáičkou. 2 5a. Jsou zde znázorněna nič ové vstupní čidla 49 a. šitové výstupní Čidlo £0 spolu se smyčkovým: odhatovacím třmenem 51»
Zásobníkový buben 4. odpovídá v tomto případě ve své zásadní .konstrukci, provedení podle obr. 1,2. Nehledě na to, že se zde vyskytují navenek vyčnívající třmenové oblasti 41 .jsou třmeny 12 avšak odchylně od provedení podle obr. 1, 2, navíc ještě opřeny radiálně navenek. K tomuto účelu jsou třmeny 12 na svých, druhých třmenových ramenech. 17 opatřeny vždy jednou hákovitě ohnutou přidržovací částí' 52, jež zabírá do příslušné kruhově válcové zadržovací plochy 53 krycí Části 22a nasazené na dně 20 tělesa 2 zásobníkového bubnu 4.
Samozřejmě mohou docházet, použití také jiná již popsaná provedení zásobníkového bubnu 4. Třmeny 12 mohou ležet v radiál- 20 nich rovinách, zahrnujících osu 11 zásobníkového bubnu 4, nebo, přichází-li v úvahu provoz zásobníkového bubnu 4 jedině v jednom směru otáčení, může být provedeno uspořádání takovým způsobem, že roviny, zahrnující třmeny 12 probíhají tečně ke kruhovému válci nebo kuželu;, souosým, s: osou 11 zásobníkového bubnu 4.
.. .. Zařízení pro podávání nití podle obr, 1,2 je, jak již za-* znamenáno, soběstačná, tj. nezávislé na venkovínr zdroji pohonu. Protože- elektromotor 8. musí být dimenzován jenom pro poměrná malý jmenovitý výkon, může být přiřazená elektrické spínání bezevšeho umiaťováno v držáku £ na způsob, krytu. Tím lze. však. v tomto spínacím uspořádání zpracovávat přídavné informace, jimiž; se stává zařízení pro podávání nití zařízením soběstačným, jež je schopno nejenom podávat niti plynule nefeo v přesném provozu start stop, nýbrž také při podávání nití samočinně udržovat předem určené napětí pro podávanou nit, a; zajišťovat, aby nit, přicházejíc: od zásobní cívky, byla navíjena se stále stejným; napětím; na zásobníkový buben: 4, s čehož vyplývá bezvadná uspořádání a. posuv zásobníkového návinu 28.
4'
Elektrická, breěev niťová brzdička 25 má elektromotor- 7Ό na 3tejnoměsný proud, vsazený do patřičného vrtání držáku £.,jenž nese druhý zásobníkový buben 4a, jenž je sestrojen, v zásadě podobně jako již podle, někoka případů provedení popsaný zásobníkový buben 4» Disponuje jedině menším průměrem, Jeho třmeny 12 a jeho těleso 5 jsou naznačeny na obr. 1, 2 jenom schématicky.
Nit 27, přicházející přes vstupní očko, je ovinuta v několik vinutím kolem druhého zásobníkového bubnu 4a, takže, je s ním beze skluzu spojena. Přidruženy elektromotor 70, jenž působí jako brzdový motor, usiluje, o pohon druhého zásobníkového bubnu 4a v proého ti směru otáčeni zásobní kovýeh bubnu 4; je však dimenzován a; podstatně slabším točivým momentem než krokový motor 8, takže při < běžícím krokovém pohonu 8,. takže je poháněn přes nit. 27 proti svému, směru otáčení. Přitom vyvíjí brzdový moment, jenž přichází , k účinku na niti 27 přes: druhý zásobníkový buben 4a a zajištuje, aby se nit 27 navíjela: na zásobníkový buben. 4 vždy se svým předem určeným napětím.
Velikost tohoto brzdícího točivého momentu elektromotoru 70 může být regulována příslušným ovlivněním jedná s elektrických vstupních veličin elektromotoru 70, tj';. proudu, napětí.
Součásti přiřazeného řídicího spínání jsou vytvořeny v podobě plošných resp. tištěných obvodů, jejichž desky 86, 87 s ploš¢,. ·' nými spoji jsou umístěny spolu s krytem. 600 signálového vysílače v držáku 1, jehož vnitřní prostor je; uzavřen nasazeným víkem 88, srov. obr. 2.
t
Nit, odvíjená od zásobníkového bubnu 4 je snímána pružinově zatíženým čidlem 55·. jež patřičně natáčí hřídel £6, jež odevzdává přes vysílač 600 úhlu natáčení signál pro napětí nití, jenž J ' ί je ukládán do paměti řídicího spínání a řídí elektromotor 8 na konstantní napětí nití.
U popsaných zásobníkových bubnů 4 jsou třmeny· 12 vytvořeny vždy v podstatě ve tvaru U. Jsou myslitelné také formy provedení, u nichž jsou tyto třmeny Γ2 v podstatě ve tvaru L, tj. druhá třmenová' ramena 17 odpadají. Třmeny 12 mohou být potom například veden: bočně a radiálně jedině v příslušných štěrbinách 860, viz obr. 6, opěrného kotouče: 34 nebo dna 20 tělesa 2 zásobníkového bubnu 4, jak toto bude: ještě vysvětleno.
V každém případě je podstatné, aby bylo zaručeno bezeskluzové,.spojení mezi' nito.vými. vinutími, zásobníkového návin. 28. a. . x oblastmi 13 uložení nití třmenů 12, stojícími v radiálním odstupu od sousedních částí' tělesa £ zásobníkového bubnu 4.
Třmeny 12 leží při provedeních zásobníkového bubnu 4.4a. znázorněných na výkresu* v rovinách zahrnujících osu 11 zásobníkového bubnu 4. Tím lze: zásobníkové bubny používat stejně dobře v obou směrech otáčení. V zásadě by však mohlo pro určité případy použití také provedení* při němž třmeny 12 ve vztahu· lfc ose 11 ssy zásobníkového bubnu. 4 leží poněkud šikmo, tj· v rovinách, jež protínají osu 11 zásobníkového bubnu 4 pod malým ostrým úhlem. Tento úhel. by se mohl nacházet asi mezi 3° a 5°* přičemž jsou však myslitelné také jiné úhlové hodnoty. Podobně by mohly být třměny 12 vytvořeny se svou: oblastí 13 uložení nití také *
ve formě spirály., Prostřednictvím^ takové šikmé polohy třmenů 1 2 může být například zabráňováno, aby zásobníkový návin 28 spadli* dolů.
Třmeny 12 jsou však také v těchto případech, probíhající v podstatě v osovém směru zásobníkového bubnu 4, přidržovány na jeho tělese
Jsou-li třmeny 12. jak již dříve objasněno, z. pružinově
- 23 zatíženého materiálu, například, pružinového drátu, a připevněny natuho jedině na svých prvních třmenových ramenech 1 6, tj. z. jed né strany na tělese 2 zásobníkového bubnu 4, jsou, jak ukázala praktická zkušenost, ý provozu přesazovány poněkud ve kmitech od přiváděné resp. odváděné niti. Τσ vede. k tomu, že třmeny 12 jsou uspořádány rozděleně se svými oblastmi. 1_3 uložení nití po obvodě zásobníkového’ bubnu 4 resp. 4a, takže nit, přesně viděno, nedosedá na hladké válcové, ploše, nýbrž na rohových hranách mnohoúhelníkového obíhajícího tělesa, vytvořených od oblastí 13 uložení nití. Toto dynamické chování třmenů 12 je vhodné k tomu, aby se podstatně ulehčil, a podpořil osový posuv zásobníkového návinu 28.
Na obr. 8 až 21 jsou znázorněna další provedení zásobníkových bubnů 4.
Při provedení podle obr. 8, 9 je těleso £ zásobníkového hubnu 4 nasazeno na dvoudílný náboj 6a, 6b, jehož spodní část;
6b nese naformovanou, radiálně navenek vystupující prstencovou přírubu 60, zatímco na jeho horní část 6a je nasazen kruhový kotouč 61 na způsob víka. Prstencová příruba 60 a kruhový kotouči 61 přesahují v oblasti svých připevňovacích resp. vodicích, míst na tělese £ zásobníkového bubnu 4 druhá ramena 17 resp. první ramena 1J5 drátěných třmenů 12 ve tvaru IT způsobem patrným* z obr. S. Na pružinově zatížených třmenech 12 je vytvořena opět jedna vždy gaMMď radiálně dovnitř zúžená oblast 1 4, jež přechází přes oblouk Ií v první třmenové rameno 16. Na druhé straně rovná
- 24 oblasti' 1 3 uložení nití je každý třmen 12 vytvořen s vypoukle navenek vyčnívající ohnutou- třmenovou oblastí 41 , na niž se připojuje druhé třmenové rameno 17. Obě třmenová ramena 16, 17 nesou vždy na jednom konci zhruba v pravém úhlu odkloněnou připevňovací část 180, přičemž je provedeno takové uspořádání, aby obě připevňovaní části. 180 jednoho třmene 12 byla vůči' sobě. souose vyrovnár na. Obě připevňovací části 180 třmene 12 jsou vsazeny do vzájemně sousých vybráních, tělesa £ zásobníkového bubnu 4, vytvořených v podobě sousých vrtání 181. 182 a v nichž jsou přidržovány přesahující prstencovou přírubou 60 resp.. kruhovým kotoučem 6:1. Zatímco válcovité vybrání 181 odpovídá přesně průměru přiřazené připevňovací části 180, jež je: tím přidržována v pevné poloze, druhá vybráni 182 je vytvořeno s větším průměrem,, s tím výsledkem, Žď dolní připevňovací Část 180 a tím také druhé rameno. 1 7 každého třmene: 12 je: vedeno omezeně v radiálním a bočním pohybu.
ém
Třmeny 12 jsou opřeny na svých ramenech: 16. 17 v osovýzk směru zásobníkového.bubnu 4 o dosedací plochy 62, 63 jeho tělesa 5; nacházejí se pod: takovým předpětím, aby obě ramena 16, 17 přia léhala k dosedacím plochám 62, 63 s pružinovou silou. Kromě toho je v oblasti horního konce oblasti 13 ul ožení nití, tj. na pře? chodu k oblasti 14, upravena·-radiální opěra 64 s menší osovou délkou: oproti tělesu £ zásobníkového bubnu 4.
Třmeny 12 mohou být při montáži jednoduše, se svou připevňovací součástí 180 zavěšovány do vybrání 181, 182.
- 25' Uvnit oblouku- 1 5 a vypoukle; ohnuté oblasti 41 třmenů 12 je uspořádán nekonečný, vůči ose 11 zásobníkového bubnu 4 koaxiální nitový odhazovací kroužek' 65« 66. jenž může být například: z. plastické hmoty a jehož úkolem je zabraňovat, aby se mohly niti dostávat mezi jednotlivé drátěné třmeny 12 a tam; se zachycovat, což by mohlo vést k pře.trhům nití. Kromě toho mohou oba nitové odhazovací kroužky 65. 66« nebo alespoň jeden z nich, vykonávat opěrnou a stabilizační funkci pro třmeny 12, kdyby to mělo; být v jednotlivém případě zapotřebí.
Jak lze vidět z: obr. 9, dolní nitový odhazovací kroužek 66 je vytvořen v oblasti třmenů 12 s radiálními, navenek okrajově otevřenými štěrbinami 67» do nichž částečně zabírají jednotlivé třmeny 12 se svými oblastmi 41. Šířka štěrbin 6.7 odpovídá, průměru třmenů 1 2 vyrobených zr materiálu, v podobě válcovitého pružinového drátu; hloubka, štěrbin; 67 je; zhruba stejná jako poloviční tlouštíka drátu jednoho třmene. 12. což znamená, že třmen 1 2 je v takové drážce; 67 zhruba až do poloviny svého průměru.
Horní nitový odhazovací kroužek 65 může být vytvořen odpovídajícím způsobem; uspořádání může však být provedeno tak, že tento nitový odhazovací kroužek 65' je spojen se: třmeny 12 natuho, jež například jsou v něm uloženy.
Protože třmeny 12 z pružného drátěného materiálu jsou se svými dolními přioevňovacími částmi 180 ve vybráních 182 radiálně omezeně pohyblivé a tato pohyblivost není narušována ani délkou štěrbin 67 v dolním nitovém odhazovacím kroužku 66. přičemž
- 26 k. zabraňování takovému narušení pohyblivosti je k dispozici mezi prstencovou přírubou 60 a druhými třmenovými rameny 17 vždy vzduchová mezera 68 o několika desetinkách milimetrů, mohou se třmeny 12 se svými rovnými oblastmi 13 uložení nití, viděno shora dolů, kuželovité zužovat, když se radiální síla, vyvíjená od nitpvého návinu; na oblast 13 uložení nití, stává větší než předpěi? tí třmenů 12. Toto zúžení je omezeno tím, že.- dolní připevňovací část 180 se dostává k přiléhání na vnitřní olemování vybrání 182. 7 takto deformovaném stavu- leží rovné oblasti 13 uložení nit u všech třmenů 12 na plášti myšleného kruhového kuželu-, jehož hrot leží na nitové výstupní straně na ose 11 zásobníkového bubnu 4.
Protože třmeny 11 jsou opřeny vždy o: radiální opěru. 64. zůstává objasněný pohyb natáčení dovnitř dolních částí třmenů 1_2 v podstatě omezen na jejich oblast 13 uložení nití a na ně připojené vypouklé oblasti 41. Radiální opěry 64 mohou se nacházet nejenom, jak: znázorněno na obr. 8, na zesilujících žebrech, nýbrf také vždy na tělese 2 zásobníkového bubnu; 4 naformovaném větracím křídle, jenž je; vyznačen na obr. 8 jako větrací křídlo 69 a vymezen čárkovaně oproti tělesu £ zásobníkového bubnu 4.
základní poloze třmenů 12, nezatížené a znázorněné na ob,. 8, budou jejich rovné oblasti 13 uložení nití ležet zpravidla na kruhovém válci. Při plném zásobníkovém návinu 28 a zejména špatně přepravné příze může se vyskytovat, jak již objasněno, taková pružná deformace třmenů 12 oproti jejich předpětí, že příze je; transportována axiálně z počátečně většího kruhového
- 2? průměru na jeho menší průměr·, čímž nastává lehké uvolnění zásobníkového návinu 28 a tím je také·usnadňován transport nití.
V zásadě stejné výsledky dají se dosahovat také tím- způsobem, že třmeny jsou vytvořeny bez vlastního pružného předpětí, zatímco dolní nitový odhazovací kroužek 66 je z ohebného materiálu a pevně spojen s třmeny 1 2. Tím: vytváří pružné deformace nitového odhazovací kroužku 66 patřičné radiální pružení třmenů j_2.
Je. však také myslitelné, aby třmeny 12 ve? své nezatížené základní poloze ležely se svými oblastmi 13 uložení nití na kruhovém kuželu, jehož hrot. se nachází na nitové přívodní straně na ose 1,1 zásobníkového bubnu 4. Toto znamená, že průměr návinu směrem od nitové přívodní strany k nitové výstupní straně lehce narůstá. Takové uspořádání může být výhodné například tehdy, jestliže jsou zpracovávány hladké a nepružné příze, jež od přírody málo držení na oblastech 13 uloženi nití u třmenů 12takže vinutí jeví sklon k® spadání dolů. Zmíněným plynulým zvětšováním průměru: návinu přes: délku oblastí 13 uložení nití třmenů 12 dochází v rámci mezí pružnosti nitbvého materiálu k. určité kompenzaci.
Při tcmto způsobu provedení může být učiněno s výhodou takové opatření, že při připevňovací části 180.přilehlé k. radiál ·*' ně vnitřnímu vyložení vybrání 182, leží oblast 13 uložení nití každého třmenu 12 na kruhovém válci koaxiálním s osou 11 zásobníkového bubnu.
Vypoukle navenek ohnuté oblasti 41 třmenů 12 tvoří společně
- 28 s dolním nitovým odhazovacím kroužkem: 66 okraj zpětného převíjení nití, jak se vyskytuje například, při provedení podle. obr. 3 v podobě nitového odvígecího kroužku 37. a kromě toho má za úkol přidržovat: dolu spadlá volná nitová vinuti. Tento okraj zpětného «
převíjení nití vykonává, jak ukázala praktická zkušenost, určitou funkci unášeče.na nit, přičemž zakouší přebytečná nit cosi-jako nucené unášení, aniž by však byla násilně spolu strhávána. Vnější průměr od oblastí 41 třmenů 12 popsaného myšleného vypouklého rotačního tělesa má být v určitém poměru; k vnějšímu průměru dolního nitového odhazovacího kroužku1 66.řTe:jlepší výsledky byly dosahovány, jestliže jsou, jak již vysvětleno, třmeny 12 ve vypoukle oblasti 41 uloženy zhruba až do poloviční tloušťky drátu ve Štěrbinách 67 nitového odhazovacího kroužku..66. Tím je také současně zajištěno, že při. odvíjení přes hlavu. niti. od zásobníkového bubnu. 4. ručně:, například při: přebytku nití na zásobníkovém bubnu; 4, může být odvíjena nit- besz problémů bez: cupování nebo odtrhávání.
V důsledku^ třmenů 12. uspořádaných v odstupu vedle sebe,a otevřené konstrukce zásobníkového bubnu 4 s. mitovými odhazovacími kroužky 65. 66 je možný volný průchod vzduchu zásobníkovým;, návinem 28 uspořádaným na oblastech 13 uložení nití třmenů 12.Žebro- vitá natvarování na tělese £ zásobníkového bubnu 4, vytvořená, jako větrací křídla 69,slouží potom navíc ke své zesilovací funkci pro těleso 5 zásobníkového bubnu '4, k pneumatické přepravě.
Těleso 5. zásobníkového bubnu 4 v provedení podle obr. 8 je znázorněno bez třmenů 12 ještě jednou na obr·. 10, 2'tohoto obrazu
- 29 je vidět, že v oblasti, horní dosedací plochy 62 jsou přiřazena prvním třmenových ramenům: 16 třmenů 12 vždy boční vodicí žebra 70» jež vedou k přiřazenému vybrání 181 a dodávají boční vedení třmenových ramen 16. Zatímco průměr, horního válcovitého vybrání 181 odpovídá zhruba průměru- drátu třmene 12. je průměr přiřazeného dolního válcovitého vybrání 182 σ cca 0,15 mm větší než průměr drátu.
Provedení podle obr.. 11 odpovídá v zásadě onomu podle obr.
až 10, avšak s tím rozdílem, že třmeny 12 jsou opřeny přes celou·, délku? svých· prvních ramen 1.6, svých oblouků 15 a svých šik-r.t,; mých oblastí 14 σ příoadně žebrovitě rozdělenou Část 69 tělesa £ 1 k 4 - í j:
zásobníkového bubnu..
Kromě toho jsou třmeny 12 se svými, připevňováními částmi. 180 ·ς;$ přidržovány z obou stran? ve válcovitých vybráních 181 »,182 radiál ., i ··”'· Λ'·^' ně neposuvně, což znamená, že obě válcovitá vybrání 181.. 182 třmene· 12 mají vždy stejný průměr, jenž odpovídá průměru drátu. Prstencová příruba 60 leží přitom, bezprostředně na druhých třmenových ramenech 17« Rovněž se vyskytující nitový odhazovací kroužek 65 není zakreslen..
Těleso % zásobníkového bubnu 4 se rozprostírá ve své na obr. 11 v průřezu znázorněné oblasti 69 jako plné těleso po celém obvodě, takže žádná nit mezi sousedními třmeny £2 nemůže vstupovat v dzí této oblasti 69.
Konečně může být viděno znázornění podle obr. 11, avšak také soolu s oním podle obr. 3 tak, že představuje: jinak položené
- 30 znázornění v řezu provedení podle obr. 8, při němž je střídavě druhýmjeden třmen 12 podle obr. 8 se svým dolním/ramenem. 17 veden, radiálně omezeně pohyblivý a nejblíže následující třmen: 12 je podle obr. 11 natuho přidržený na tělese 5 zásobníkového bubnu 4.
Provedení .podle: obr*. 12. je ro.vněŽ podobné, onomu- podle o.br./ 8 až 11* přičemž je však upravena jednodušší forma třmenů 12. Třmen 1 2 je totiž jedině v úseku, daném jeho> prvním: ramenem 16, připojeným/ obloukem: 1 5 a dovnitř skloněnou oblastí 1 4. v podstatě ve tvaru UV Zaúhlená připevňovací část. 180. připojená na první ramenu 16 třmenu. 12, je souosá s částí* tvořící přímou oblast 13 uložení nití* jež. se připojuje na oblast 1 4 a je přidržována v příslušném'..vybrání 182 spodní prstencové příruby 60. Průměr vybrání 182 může být, jak znázorněno na obr. í2,. stejný s průměrem přiřazeného třmenu- 12 vytvořeného- zs drátu, čímž je třmen 12 přidržován oběma konci naťuho.
Alternativně může být však taková uspořádání, ža vybrání 132. buďto všechna anebo střídavě každé druhé, podobně jak znázorněno na obr., 8* mají větší průměr, než to odpovídá průměru drátu u třmenů 12,. Tím jsou pružinově zatížené třmeny 12 na . svých dolních koncích vedeny v radiálně omezeném pohybu.
Nad oblastí 13 uložení nití leží třmeny 12 vždy na jedné kolem dokola obíhající vypouklé části. 69 tělesa zásobníkového dubnu 4, jež nese pro každý třmen. 12 kHHsmxš krajobě otevřenou draku 21j v níž ja přiřazený -třmen 12 bočně veden. K radiálnímu
- 31 držení hornéch. připevňováních částí 180 třmenů 12 dochází mezi zmíněnou vypouklou částí 69 a válcovitou přírubou 72, naformovanou na kruhovém kotouči 61 . jež přesahuje, způsobem patrným z: obr. t 12připevmovací částí 180 třmenů 12. Na válcovité přírubě 72 je nafarmováno vně ozubení 730, do nějž může; zabírat dále neznázorněný hnací ozubený řemen.
ďedno provedení s ještě jednodušeji' sestrojenými', třmeny 12 je znázorněno na obr. 13. Drátěné třmeny 12 jsou přitom, ohnuty jedině ve tvaru L,, přičemž dosedají se svým prvním^ ramenem 16 vždy na dosedací plochu 62. probíhající v pravém, úhlu k ose 11 . zásobníkového bubnu 4, jeho tělesa £ nebo, jak znázorněno, s tím-/ to tělesem % spojeným výliskem.· Jsou drženy nasazeným kruhovým kotoučem 61« přičemž v případě potřeby mohou být upravena buďto- -í v kruhovém kotouči 61 nebo v oblasti dosedací plochy 62 boční $ vodicí žebra pro první třmenová ramena 16.
Se svými rameny 16, tvořícími oblast. 13 uložení nití, pronikají třmeny J2. obíhající vypouklou oblastí 69,jež se svou kuželovou plochou 140«. vyrobenou případě z. materiálu odolného proti opotřebení, tvoří směrem k nitové výstupní straně radiálně dovnitř zúženou oblast srovnatelnou s oblasí 1 4 na obr. 8, zásobníkový buben 4. Kuželová plocha 1 40 může být také přerušena drážkami, přičemž je: také myslitelné rozdělit celou vypouklou oblast 69 v radiální roviny prostřednictvím štěrbin, takže sestává z jednotlivých, v odstupu vedle sebe ležících krycích žeber.
Třmeny 12 jsou se svými připevnovacími Částmi 180 na jednom
- 32 konci opět drženy ve válcovitých· vybráním 182 tělesa 5 zásobníkového bubnu 4, přičemž průměr vybrání 182 je volen· buďto stejný s průměrem drátu- anebo větší než tento, jak již to bylo objasněno podrobné· podle druhých způsobů provedení·
Nad vypouklou, oblasti '69 leží třmeny 12 volně se svým úsekem 74,. jenž tvoří cévové ozubení, do něhož může zabírat dále neznázorněný hnací ozubený řemen·
Na obr. 14 až 16'. jsou: znázorněna, provedení, při nichž oblast 13' uložení nití není rovná, nýbrž zakřivena konkávně směrem, k vnější straně zásobníkového bubnu 4. Zakřivení třmenů 12 je stejnoměrné přes celou oblast 1 3 uložení nití, jež také spoluzahmuje: dovnitř zúženou oblast. 1.4 provedení podle; obr, 8. Výhoda oproti známým, plným zásobníkovým bubnům, jež jsou vytvořeny v? zásadě na způsob kotevního vratidla, spočívá v tom, že třmeny 12 mají pouze: jeden bodový styk a nitovými vinutími a zásobní návin 28 tím tvoří cosi' jako mnohoúhelník1'. Tím jě zredukováno na minimum nebezpečí že niti zůstávají přilepeny na zásobníkovém bubnu 4. Protože třmeny 12 beztak z tvrdého pružinově zatíženého materiálu· jednoduchým způsobem ohnuté, stává se zbytečným také další opotřebení zmenšující povrchové obrábění, jak je. za- ii potřebí u. plného zásobníkového bubnu 4 v oblasti přivádění a odvádění nití resp. jejich dosedací plochy.
3ez ohledu na zakřivené vytvoření oblasti 13 uložení nití, odpovídá provedení podle obr. 14 onomu podle obr. 11, takže je zbytečné další vysvětlování. Třmeny 12 jsou drženy s oběma konci
- 33 na svých, připevňovacích částech. 180 natuho na tělese £ zásobníkového bubnu kromě toho jsou asi tak uprostřed oblasti 1 3 uložení nití opeřeny ještě radiálně o opěrný kotouč 7£,naformovaný na tělese £ zásobníkového bubnu 4, jenž nese na svém vnějším obvodě krajově otevřené drážky 76, v nichž jsou třmeny 12 bočně vedeny Horní kruhový kotouč 61 je rozšířen na způsob víka, takže zakrývá přes celou délku: první ramena 16 třmenů 12 a dokonce, ještě, daleko Sáhl® překrývá oblouk 15 každého třmenu 12»
Také při tomto provedení mohly by být třmeny 12 způsobem patrným z: obr. 8' v oblasti, svých dolních- připevňovacích; částí 180 t vedeny ® radiálním omezením pohyblivé ve vybráních 182 o větším - / průměru.
Kromě toho bylo by také myslitelné přidržovat třmeny,-12 pev- ně jedině v oblasti jejich dolních druhých ramen 17 na tělese 5.
prvních zásobníkového bubnu 4 a vytvářet je v oblasti, je jich/hornícb. ramen s radiálním omezením pohyblivé například tím-, že vybrání 181 * ' 1 jsou vytvořéna s větším průměrem, než má příslušná připevňovací část 180 a kruhový kotouč 61 je uspořádán v určitém odstupu od prvních třmenových ramen 16.
Provedení se třmeny 1.2 .vedenými s jedním koncem v radiálnfaix omezeném pohybu, jsou znázorněna na obr. 15, 16.
Při provedení podle obr. 15 jsou třmeny 12 v podstatě ve. tvaru L, pevně přidržovány, podobně jako na obr. 14 se svými druhými rameny 17 a jeiich připevňovacími částmi 180 na tělese £ zásobní- 34 kového bubnu 4, přičemž v oblasti' dolní dosedací plochy 63 může být také pro každé třmenové rameno 17 uspořádána krajově otevřená drážka 76'» jež slouží k jeho bočnímu vedení. Spodní dosedací plocha 63 je ostatně vytvořena kotoučovitém; výlisku- 76 tělesa 5 záradiálně sobníkového bubnu 4, jenž/vyčnívá s vypouklou částí 77 přes třmeny 12 a tím tvoří obrubu pro zpětné převíjení nití. Vypouklá část 77 může; být opatřena v oblasti každého třmenu 12 okrajovým zářezem 78» z: čehož vyplývá uspořádání srovnatelné s dolním·; nitovým odhazovacím kroužkem; 66' na obr. 8.
Se svou- horní připevňovací Částí 180 zabírá každý třmen 12 do příslušného vybrání 181 kruhově obíhající vypouklé části 69 tělesa % zásobníkového bubnu Průměr každého vybrání 181 je přiřazeného větší než průměr/třmenu 12 zhotoveného z drátu.
Při provedení podle obr* 16 jsou třmeny 12 na nitové přívodní straně přidržovány v zásadě jako u provedení podle obr. 13 na svých prvních třmenových ramenech 16,. takže je tak dalece zbytečné opakované vysvětlování. Vypouklá oblast 69 tělesa 5 zásobníkového bubnu 4 vyčnívá- přes: třmeny 12raďiálně v oblasti své šikmo dovnitř skloněné obvodové plochy 140; je opatřena podélnými štěrbinami 141. v nichž jsou vedeny třmeny 12 ve sých oblastech , 14 radiálně pohyblivě, avšak bočně. Na svých připevňovacích částech 180 jsou. třmeny 12 upnuty ve vybráních 182 tělesa £ zásobníkového bubnu, jejichž průměr je větší než průměr třmenů 12 zhotovených z drátu.
Ra obr. 17 je znázorněno obzláště jednoduché provečbií zásob- 35 níkového bubnu 4, jež se vyznačuje velmi malou setrvačnou hmotnos tí. Drátěné třmeny 12 v podstatě tvaru U jsou se svými připevňováními částmi 180 svých druhých ramen l_7vloženy bezprostředně ďo příslušných vybrání 182 stejného průměru tělesa 2.zásobníkové!
bubnu. 4, redukovaného na náboj Na druhém konci jsou se svými
V M připevnovacími částmi. 180 ovinuty kolem nitového.· odhazovacího kroužku. 66 zhotoveného z drátu a současně sloužícího jako opěrný kroužek a s ním jsou spojeny. Druhý niíový odhazovací kroužek 65 je rovněž z drátu a stejným způsobem připevněn na třmenech 12 v oblasti druhých třmenových ramen 17. Pokud je to zap.otřebí, může být upravována· na třmenech 12 navíc, také vypouklá? oblast 41.
Na obr. 18 až 20 je. konečně znázorněno provedení .podobné. ; onomu podle obr. 8 až 10,, na jehož vysvětlení je brán zřetel. ...
Odchylně od provedení podle obr. 8 až 1 0 nejsou třmeny 121 zhotovené z: pružinového dráty v oblasti 13 uložení niti radiálně,,, opřeny. Hordní dosedací plocha 62 jejich prvních ramen 16 je vytvořena s menším průměrem, čímž se dosahuje toho, že pružinové působení se může rozprostírat přes větší oblast třmenů 12. K bočnímu vedení třmenů 12 jsou upraveny na vnitřní straně podobně jako na obr* 14 radiálně zvětšeného horního kruhového kotouče 61 drážky 76Q, do nichž zabírají třmeny 12 v oblasti svých oblouků 12 a konců svých prvních ramen. 16. Kruhový kotouč' 61 přesahuje radiálně třmeny 12; jejich vnější obruba 770, překrývající vždy částečně oblouky 15» působí současně jako nitový odhazovač, což příznivě podporuje.· přívod nitír Kromě toho je tímto způsobem dosahována ochrana proti odletkům shora dolů.
- 36 Dolní prstencová příruba 60 je přetažena radiálně rovněž přes rovnou oblast 13 uložení nití třmenů 12. Je vytvořena zvenčí miskovitě a na své vnitřní straně opatřena drážkami 780, v nichž jsou vedeny bočně třmeny 12, a to- takovým způsobem, že zůstávají radiálně volně pohyblivé. U každého třmenu 12 j® oblast 13 uložehnití na místě přechodu k druhému? ramenu 17 šikmá ohnutá, jak jeto patrno z obr.. 18. Kromě toho jsou. na vnější obvodové ploš® prstencové příruby 60 způsobem patrným zejména z obr. 19 radiálně navenek vyčnívající vačky 79« jež se rozprostírají na způsob girlanď mezi sousedními třmeny 12. Třmeny 12 jsou. volně položeny se svou oblastí 13 uloženi nití zhruba přes poloviční průřez: drátu jak je te naznačeno na obsr. 1 9 pod vztahovou značkou 80.
Vačky 79 se mohou buáto rozprostírat na způsob navenek vybýt vytvořeny pouklého; kruhového oblouku anebo,/jak je to naznačeno pod vztahovou značkou 81, mezi dvěma sousedními třmeny 12 n dvou konvexních poloměrech s mezilehlým vrubem”, přičemž jsou myslitelná také provedení, při nichž jsou vačky omezeny tětiva, jak je; to znázorněno pod: vztahovou značkou 82. Alternativně nebo přídavně mohou být také upraveny vlastní výstupky 83 na způsob zubů nebo prstů, jež jsou uspořádány v oblasti mezi' dvěma sousedními třme.ny 12.
Aby bylo zabráněno dospívání nitovýeh smyček mezi třmeny 12 a kruhový kotouč 61 , je účelné, že vačky 79 leží při' způsobu zjevném z obr. 20 v osovém směru vyznačeném vztahovou značkou 84 výše než Šikmé ohnutí oblastí 13 uložení nití při jejich přechodu k druhým třměných ramenům 17·
- 37 Konečně obr. 21 znázorňuje provedení, při němž jsou třmeny 12 v podstatě tvaru L vytvořeny vždy s dvěma vidlicovitš rozestouplými prvními třmenovými rameny 16\. jež jsou držena v horní prstencové přírubě 61 v radiální rovině vůči. ose 11 zásobníko-» vého bubnu- 4 v příslušném vybrání 181a. V připojení na rovnou oblast 13 uložení nití je; každý třmen 12 na protilehlé straně uložen se; svou připevňovací částí 180 do příslušného vybrání 182 spodní prstencové příruby 60.
Třmeny 12 mohou být. při tomto provedení vytvořeny také jako pouzdra-- resp.. otočné části, takže obě první třmenová ramena 16 jsou tvořena·, vytvářením, naformovaného; kuželu. y

Claims (40)

  1. PATENTOVÉ
    NÁROKY
    1. Zařízení pro hromadění a podávání niti/zejmena*pro textilní stroje, se zásobníkovým bubnem, otočně uloženým a spojeným s hnacím zařízením, jenž má určitý počet podélných, stejně vytvořených prvků na ukládání niti, tvořených úzkými třmeny s nízkou hmotností, uspořádanými v osovém směru ve stejných radiálních vzdálenostech od osy zásobníkového bubnu a rovnoměrně rozmístěných v obvodovém směru, které tvoří v oblasti ukládání opěru pro několik vinutí zásobního návinu, a dále s přiváděcími a odváděcími prvky niti, přiřazenými přiváděči a odváděči straně zásobníkového bubnu, vyznačující se tím, že třmeny (12) jsou upevněny ve směru osy zásobníkového bubnu (4) alespoň na jednom konci tuhým spojením a radiálně nepřestávátelne a jsou na svém druhém konci vedeny nebo připevněny na tělese (5) zásobníkového bubnu (4) nebo na části (34) s ním spojené, přičemž každý třmen (12) má na přívodní straně niti radiálně dovnitř zúženou oblast (14), na niž je připojena alespoň zčásti rovná oblast (13) pro uložení niti, přičemž obě oblasti (13, 14) všech třmenů (12) tvoří válcovou nebo kuželovou plochu.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že oblast (13) uložení nití je alespoň zakřivena navenek konkávně.
  3. 3. Zařízení podle nároku 1, vyznačuj ící ř
    tím, že oblast (13) uložení nití je rovná.
  4. 4. Zařízení podle nároku se tím, že třmeny (12) zatížené a s druhými konci omezením ve vztahu k tělesu (5) laž 3, vyznačující jsou alespoň místy pružinově vedeny pohyblivě s radiálním zásobníkového bubnu (4).
    6, vyznačující rameno (16) je uloženo s tělesa (5) zásobníkového v ní drženo.
    7, vyznačuj i. c í
  5. 5. Zařízení podle nároku 4,vyznačující se tím, že třmeny (12) mají vždy jedno ve vztahu k tělesu (5) zásobníkového bubnu radiálně probíhající, případně pružné první třmenové rameno (16), s nímž jsou připevněny na tělese (5) zásobníkového bubnu (4).
  6. 6. Zařízení podle nároku 5,vyznačuj ící se tím, že každé první třmenové rameno (16) je v blízkosti připevňovacího místa na tělese (5) zásobníkového bubnu nebo s ním spojené části (61, 69) vedeno bočné.
  7. 7. Zařízení podle nároku 5 a s é t í m, že každé první třmenové ohnutou připevňovací částí (180) do bubnu (4) nebo s ním spojené části a
  8. 8. Zařízení podle nároku 5 až se t í m, že třmeny (12) mají na straně oblasti (131; pro uložení nití, protilehlé vůči prvnímu třmenovému ramenu (16), druhé třmenové rameno (17), probíhající radiálně ve vztahu k tělesu (5) zásobníkového bubnu (4), jež je vytvořeno yjako vodicí a/nebo přidržovací prvek s příslušnými vodícími a/nebo přidržovacími ústrojími tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojeného opěrného kotouče (34), prstencové příruby (60) nebo drážky (76), pro vzájemné spolupůsobení.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8,vyznačující se t í m, že třmeny (12) jsou vedeny se svými druhými třmenovými rameny (17) bočně a/nebo radiálně.
  10. 10. Zařízení podle nároku 6 a 9,vyznačující se tí m, že těleso (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojená část má štěrbiny (18, 141), v nichž jsou vedena třmenová ramena (16, 17).
    40 ~
  11. 11. Zařízení podle nároku 10,vyznačující se tím, že alespoň v oblasti čelní stěny hrncovítého, kruhově válcového tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) jsou uspořádány štěrbiny (18), v nichž jsou vedena třmenová ramena.
  12. 12. Zařízení podle nároku 8,vyznačuj ící se tím, že každé druhé třmenové rameno (17) je uloženo s ohnutou připevňovací částí (180) do tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojené části a v ní drženo.
    . . ..
  13. 13. Zařízení, podle -nároku 12, -v y z n-a č u j í c í s*e' tím, že připevňovací části (180) obou třmenových ramen (16, 17) jsou vyrovnány vůči sobě souose a uloženy do příslušných vybrání (181, 182) tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojené části.
  14. 14. Zařízení podle nároku 13,vyznačující se tím, že připevňovací část (180) prvního nebo druhého třmenového ramena (16, 17) je vedena v přiřazeném vybrání (181, 182 ) s boční vůlí.
  15. 15. Zařízení podle nároku 8 až 14,vyznačuj ící se t í m, že třmeny (12) jsou opřeny s alespoň jedním ze svých třmenových ramen (16, 17) nebo částí oblasti (13)
    A uložení nití pod předpětím na přiřazené dosedací ploše (21; 62, 63) tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojené části v osovém směru zásobníkového bubnu (4).
  16. 16. Zařízení podle nároku 5 až 15, vyznačuj ící se tím, že třmeny (12) jsou opřeny na jedné straně oblasti (13) uložení nití ve vztahu k tělesu (5) zásobníkového bubnu (4) radiálně navenek.
  17. 17. Zařízení podle nároku 3 až 16, vyznačuj ící tím, že třmeny (12) jsou radiálně navenek pružně předpjaty.
  18. 18. Zařízení podle nároku 17,vyznačující se tím, že s druhými konci s radiálním omezením pohyblivé třmeny (12) leží se svou oblastí (13) uložení nití leží na kruhovém kuželu koaxiálním vůči ose (11) zásobníkového bubnu (4) .
  19. 19. Zařízení podle nároku 16 a 17, vyznačuj ící se tím, že těleso (5) zásobníkového bubnu (4) má nebo nese alespoň jeden opěrný kotouč (34) pro třmeny (12), na níž jsou vytvořeny opěrné a případné vodicí plochy pro třmeny (12).
  20. 20. Zařízení podle nároku 19,vyznačuj ící se t í m, že opěrný kotouč (34) je vytvořen na své vnější obvodové ploše (35) vypoukle.
  21. 21. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se t í m, že opěrný kotouč (34) nese na své vnější obvodové ploše (35) nitový odvíjení kroužek (37) z materiálu odolného proti opotřebení.
  22. 22. Zařízení podle nároku 16 a 19,vyznačující s e t í m, že třmeny (12) mají na svých druhých třmenových ramenech (17) ohnuté přidržovací části (52), jimiž se opírají o opěrné části.
  23. 23. Zařízení podle nároku 5a8 až 22,vyznačuj ίο i se t i m, že první a/nebo druhá třmenová ramena (16, 17) jsou alespoň zčásti zakryta krycí částí (22), prstencovou přírubou (60) a kruhovým kotoučem (61), nasazenými na těleso (5) zásobníkového bubnu (4) nebo na něm uspořádanými.
  24. 24. Zařízení podle nároku 1 až 23, vyznačuj ící se t í m, že každý třmen (12) má alespoň dvě oblasti (13a, 13b) uložení nití, oddělené od sebe radiálně vystupující vypouklou dělicí oblastí (40).
  25. 25. Zařízení podle nároku 1 až 24,vyznačuj ící se t í m, že každý třmen (12) má na nitové odváděči straně v připojení na oblast (13) uložení nití radiálně navenek rozšířenou oblast (41), přičemž rozšířené oblasti (41) všech třmenů (12) tvoří rotační plochu.
    .
  26. 26. Zařízení, podle nároku 1 až 25, v y z n a č u j ící s e t í ra, že třmeny (12) nesou vždy na alespoň jednom místě radiálně vnitřně alespoň jeden nitový odhazovací kroužek (65, 66), koaxiální vůči ose (11) zásobníkového bubnu (4), jenž je držen na třmenech (12).
  27. 27. Zařízení podle nároku 25 a 26,vyznačující se tím, že jeden nitový odhazovací kroužek (66) je uspořádán ve vypoukle radiálně navenek rozšířené oblasti (41) třmenů (12).
  28. 28. Zařízení podle nároku 26 a 27,vyznaču' jící se tím, že třmeny (12) ve tvaru U jsou z obou stran oblasti (13) uložení nití spojeny s dvěma nitovými odhazovacími kroužky (65, 66).
  29. 29. Zařízení podle nároku 26 až 28, v y z n a č u j ící se t í m, že třmeny (12) jsou alespoň na jednom z nitových odhazovacích kroužků (65, 66) vedeny bočně.
  30. 30. Zařízení podle nároku 1 až 29, vyznačuj ící se t í m, že třmeny (12) jsou alespoň na jednom z nitových odhazovacích kroužků (65, 66) vedeny bočně.
  31. 31. Zařízení podle nároku 30, vyznačuj ící tím, že tenkosténné, hrncovité těleso (5) zásobníkového bubnu (4) je z plastické hmoty.
  32. 32. Zařízení podle nároku 1 až 30,vyznačuj ící se t í m, že třmeny (12) jsou z tenkého pružinového drátu.
  33. 33. Zařízení podle nároku laž 32, vyznačuj ící se tím, že třmeny (12) nesou části (38) působící jako větrací křídla (42).
  34. 34. Zařízení podle nároku 33,vyznačující se t í m, že jako ploché výlisky vytvořené třmeny (12) jsou vytvořeny v oblasti (13) uložení nití jako větrací křídla (42).
  35. 35. Zařízení podle nároku 1 až 34, vyznačuj ící se tím, že třmeny (12) leží v rovinách, jež probíhají tečně vůči rotačnímu tělesu koaxiálnímu s osou (11) zásobníkového bubnu (4).
  36. 36. Zařízení podle nároku laž 35, vyznačuj ící se t í m, že zúžená oblast (14) na niťové přívodní straně je vytvořena na každém třmenu (12).
  37. 37. Zařízení podle nároku laž 35,vyznačuj ící se tím, že zúžená oblast na niťové přívodní straně je vytvořena na alespoň jedné části (69) tělesa (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ní spojené části (73), jež vyčnívá radiálně navenek přes třmeny (12).
  38. 38. Zařízení podle nároku 1 až 37, vyznačuj ící se t í m, že na tělese (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojené části jsou třmeny (12) připevněny střídavě s oběma konci a jedním koncem, přičemž jenom s jedním koncem připevněné třmeny (12) jsou s druhým koncem vedeny radiálně a/nebo bočně na tělese (5) zásobníkového bubnu (4) nebo s ním spojené části.
  39. 39. Zařízení podle nároku 1 až 38, v y z n a č u j ící se t í m, že zásobníkovému bubnu (4) je na niťové přívodní straně přiřazen alespoň jeden niťový odhazovač (43), jenž zasahuje do kužele, který tvoří zúžené oblasti (14) třmenů (12).
  40. 40. Zařízení podle nároku 39,vyznačuj ící se t í m, že niťový odhazovač- (43)- má bočné -od zásobníkového bubnu (4) uspořádanou vypouklou niťovou odhazovací hranu nebo
CS857243A 1984-10-11 1985-10-10 Device for collecting and feeding threads, particularly for textile machines CZ278749B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3437252A DE3437252C1 (de) 1984-10-11 1984-10-11 Fadenspeicher- und -liefervorrichtung,insbesndere fuer Textilmaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ724385A3 true CZ724385A3 (en) 1994-03-16
CZ278749B6 CZ278749B6 (en) 1994-06-15

Family

ID=6247619

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS857243A CZ278749B6 (en) 1984-10-11 1985-10-10 Device for collecting and feeding threads, particularly for textile machines

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4669677A (cs)
EP (1) EP0177797B1 (cs)
JP (1) JPS61106378A (cs)
CN (1) CN1006725B (cs)
CZ (1) CZ278749B6 (cs)
DD (1) DD239619A5 (cs)
DE (2) DE3437252C1 (cs)
ES (1) ES8700208A1 (cs)
HK (1) HK791A (cs)
SG (1) SG28089G (cs)
SU (1) SU1672928A3 (cs)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3601586C1 (de) * 1986-01-21 1987-05-27 Memminger Gmbh Fadenspeicher- und -liefervorrichtung,insbesondere fuer Textilmaschinen
DE3711558C1 (de) * 1987-04-06 1988-06-23 Sipra Patent Beteiligung Fadenliefervorrichtung fuer Strickmaschinen
ES2009817B3 (es) * 1987-04-11 1989-10-16 Sobrevin Soc De Brevets Industriels-Etablissement Dispositivo suministrador de hil
SE8900006D0 (sv) * 1988-12-31 1988-12-31 Iro Ab Anordning vid en garnlager- och matningsenhet foer textilmaskiner foeretraedesvis vaevmaskiner
DE4206607A1 (de) * 1991-09-26 1993-04-01 Erich Roser Fadenliefergeraet fuer fadenverbrauchende textilmaschinen
FR2733561B1 (fr) * 1995-04-25 1997-06-06 Alliedsignal Europ Services Patin et piston de frein a accouplement automatique
DE19546404A1 (de) * 1995-12-12 1997-06-19 Terrot Strickmaschinen Gmbh Fadenliefervorrichtung
JP4072647B2 (ja) * 1996-01-23 2008-04-09 ニッタ株式会社 コード類の張力調整機構
DE19811240C2 (de) * 1998-03-14 2000-05-31 Memminger Iro Gmbh Fadenliefergerät mit verbessertem Fadenlauf
US6969217B1 (en) * 2004-06-17 2005-11-29 Basinger Jon E Pipe puller
ITMI20080410A1 (it) 2008-03-11 2009-09-12 Btsr Int Spa Dispositivo e metodo per l'alimentazione a tensione costante di filati alimentati in modo discontinuo
CN101307524B (zh) * 2008-06-27 2010-10-20 李伟民 一种织布机用储纬器
EP2218670B1 (en) * 2009-02-16 2011-03-16 L.G.L. Electronics S.p.A. Yarn feeder with lightweight yarn-winding drum
JP5915219B2 (ja) * 2012-02-07 2016-05-11 村田機械株式会社 糸巻取装置
DE102012111784B3 (de) * 2012-12-04 2014-03-27 Memminger-Iro Gmbh Fadenliefergerät
TWM524352U (zh) * 2014-12-29 2016-06-21 Po-Lin Chen 送紗輪
USD794683S1 (en) * 2015-09-15 2017-08-15 Btsr International S.P.A. Yarn feeder
USD794715S1 (en) * 2015-09-15 2017-08-15 Btsr International S.P.A. Yarn feeder
CN106435965A (zh) * 2016-12-10 2017-02-22 无锡银联齿轮传动机械有限公司 储纬器用梭鼓
CN107354570B (zh) * 2017-09-14 2023-05-02 浙江叶晓针织机械有限公司 哈夫盘机构
US11828009B2 (en) * 2018-05-16 2023-11-28 Fabdesigns, Inc. System and method of unspooling a material into a textile machine

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1785508B2 (de) * 1965-11-11 1975-04-30 Fouquet - Werk Frauz & Planck, 7407 Rottenburg Selbstregelnde Fadenliefervorrichtung für jedes einzelne System einer mehrsystemigen Rundstrick- oder Rundwirkmaschine
SE304070B (cs) * 1967-03-22 1968-09-16 K Rosen
BE791857A (fr) * 1971-11-29 1973-03-16 Rosen Karl I J Fournisseur de fil pour machines textiles
CH571601A5 (cs) * 1973-02-20 1976-01-15 Skf Kugellagerfabriken Gmbh
FR2239882A1 (en) * 1973-07-31 1975-02-28 Dreville Olivier Knitting yarn feed control system - has photo-electric monitoring of yarn wound round holding drum for intermittent take-off
JPS5314748Y2 (cs) * 1973-11-02 1978-04-19
DE2461746C2 (de) * 1974-12-28 1984-01-05 Memminger Gmbh, 7290 Freudenstadt Fadenliefervorrichtung für Textilmaschinen
US4121782A (en) * 1976-05-22 1978-10-24 Alan Shelton Limited Yarn storage feeders
NL7806469A (nl) * 1978-06-15 1979-12-18 Rueti Te Strake Bv Inrichting voor het vormen van een voorraadwikkel uit een van een garenvoorraad aangevoerde draad.
GB2027456B (en) * 1978-07-26 1982-09-02 Memminger Gmbh Thread supply apparatus for circular knitting machines
US4271687A (en) * 1978-08-01 1981-06-09 Memminger Gmbh Rapid maintenance thread or yarn supply apparatus, particularly for circular knitting machines
DE2842115A1 (de) * 1978-09-27 1980-04-10 Iro Ab Fadenspeicher- und -liefervorrichtung fuer textilmaschinen
GB2069016A (en) * 1980-02-12 1981-08-19 Shelton Alan Ltd Yarn feed devices
SE8100561L (sv) * 1980-02-12 1981-08-13 Shelton Alan Ltd Garnmatningsanordning
NL8100492A (nl) * 1981-02-02 1982-09-01 Rueti Te Strake Bv Inrichting voor het vormen van een voorraadwikkel uit een van een garenvoorraad aangevoerde draad.
CS272202B2 (en) * 1981-10-13 1991-01-15 Saurer Diederichs Sa Doser and weft meter for shuttless looms
US4476904A (en) * 1981-12-26 1984-10-16 Kabushiki Kaisha Toyoda Jidoshokki Seisakusho Device for measuring the length of a weft
DE3429219A1 (de) * 1984-08-08 1986-02-20 Sobrevin Société de brevets industriels-Etablissement, Vaduz Fadenspeicher- und liefervorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
JPS61106378A (ja) 1986-05-24
US4669677A (en) 1987-06-02
EP0177797A1 (de) 1986-04-16
DE3565389D1 (en) 1988-11-10
SU1672928A3 (ru) 1991-08-23
CN85108497A (zh) 1986-08-20
CZ278749B6 (en) 1994-06-15
ES547764A0 (es) 1986-07-16
JPH0157023B2 (cs) 1989-12-04
EP0177797B1 (de) 1988-10-05
ES8700208A1 (es) 1986-07-16
DE3437252C1 (de) 1986-01-16
CN1006725B (zh) 1990-02-07
HK791A (en) 1991-01-11
SG28089G (en) 1989-08-11
DD239619A5 (de) 1986-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ724385A3 (en) Device for collecting and feeding threads, particularly for textile machines
EP1430971B1 (en) Reinforcement binding machine and reel used for the machine
CN107697728B (zh) 线轴、卷绕机、卷绕线轴的方法和计算机可读的存储介质
US5697567A (en) Casting reel with a spool and a casting edge with a line guide
US7975591B2 (en) Braiding bobbin, braiding machine and method for drawing off a fiber from the spool of a braiding bobbin
GB1577549A (en) Yarn delivery apparatus for use with textile machines
PL80678B1 (cs)
EP0139897B1 (en) Thread catching structure
US20170253450A1 (en) Leading edge device for a surface winder
EP0457376B1 (en) Full rotary hook
EP0943571B1 (de) Fadenliefergerät mit verbessertem Fadenlauf
EP1149793B1 (en) Anti-balloon device for weft feeders for weaving looms, particularly air jet looms
EP2586349A1 (en) Paper roll dispenser with adjustable brake
CZ12394A3 (en) Thread brake
EP2218670A1 (en) Yarn feeder with lightweight yarn-winding drum
EP0422093B1 (en) Yarn store
JP2008115522A (ja) 柄経糸を製造するための整経方法および柄経糸用部分整経機
KR930010353B1 (ko) 실공급장치
EP4208402A1 (en) Yarn carrier tubes
CN106995973B (zh) 用于纺织设备的纱线回收装置
KR200405488Y1 (ko) 두루마리 화장지와 두루마리 화장지의 과풀림 방지장치
EP3835469A1 (en) Weft braking device for accumulator yarn feeders
JP2519360Y2 (ja) 流体噴射式織機の緯糸測長貯留装置
JP4651808B2 (ja) スピニングリールおよびそれ用の糸ヨレ防止装置
CN104444589A (zh) 带有储存滚筒的导纱器