CZ63093A3 - Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor - Google Patents

Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor Download PDF

Info

Publication number
CZ63093A3
CZ63093A3 CZ93630A CZ63093A CZ63093A3 CZ 63093 A3 CZ63093 A3 CZ 63093A3 CZ 93630 A CZ93630 A CZ 93630A CZ 63093 A CZ63093 A CZ 63093A CZ 63093 A3 CZ63093 A3 CZ 63093A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bellows
tandem
springs
pressure chamber
flanges
Prior art date
Application number
CZ93630A
Other languages
English (en)
Inventor
Frantisek Ing Vesely
Original Assignee
Vesely Frantisek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vesely Frantisek filed Critical Vesely Frantisek
Priority to CZ93630A priority Critical patent/CZ63093A3/cs
Priority to CZ1993659U priority patent/CZ444U1/cs
Publication of CZ63093A3 publication Critical patent/CZ63093A3/cs

Links

Landscapes

  • Diaphragms And Bellows (AREA)

Abstract

Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor je opatřen uzavřenou tlakovou komorou (23), tvořenou sériové zapojenými vlnovcovými pružinami (1) a teleskopickým stabilizátorem (22), sestávajícím se z do sebe zasouvatelných trubek (12), které mají ve svých stěnách řadu ovorů (19). Vlnovcové pružiny (1) s vnitřními radiálními patkami (2), vyhnutými směrem k jejich podélné ose, mají zesílené boky (5), v nichž jsou vytvarovány kruhové břity (6) a drážky (24) pro vytvoření vzduchotěsnícího zámku. Spojení sousedních vlnovcových pružin (1) je zajištěno přírubami (9) s výkružky, odpovídajícími svým tvarem lemu (3) radiální patky (2), a spojovacími prostředky (10,11). Vnější víka (14,16) uzavírají tlakovou komoru (23) a obsahují kotvící člen (17), přívod (18) pracovního media a vazbové prvky na přenos síly z motoru na interakční zvedacísystém.

Description

Vynález se týká tandemového vlnovcového tekutinového motoru S' přímočarým pohybem, vhodným pro aplikaci v mechanických silových systémech.
5°§.-avadní_stav__techniky
V dosavadních mechanických silových systémech, např. stabilních i mobilních zvedacích: zařízení se používá nejčastěji hydraulických nebo i pneumatických motorů jejichž užitné vlastnosti jsou dány zejména jejich konstrukčním řešením, to je. provedením válce, pístu a hřídelovými těsnícími prvky, stejně jako použitým pracovním mediem. Takové motory jsou dostatečně výkonné i spolehlivé. Jejich nevýhodou bývá nespolehlivost utěsnění válce a pístnice, které je přímo úměrné použitým ucpávkám a přesnosti výroby jednotlivých dílů motoru, tedy jeho celkové ceně.
I v příznivých případech bývá povrch p.ístnice vždy zvlhčen pracovním mediem, které difunduje do okolí a kontaminuje vzduch v pracovní místnosti. Mimo to hrozí i přenos pracovního media ze zdvíhacího zařízení na jeho obsluhu, např!y$í hydraulického pístového zvedáku v provozech potravinářského průmyslu nebo ve zdravotnictví hrozí přenos oleje na pracovní oblek obsluhy a následně i na potraviny nebo do prostředí, které má zůstat sterilní .
Existují však i hydraulické nebo pneumatické přímočaré motory s· vlnovcem uzavřeným na čelních plochách víky, které nemají osové vedení u nichž se stabilizace polohy zvedacího měchu provádí vnějším vedením, napřil^^nůžkovjnn mechanismem. Takové moto ry mají relativně velké poměrné' prodloužení, velkou, nosnost, těsnost i snadné ovládání a ekologický provoz. Jsou však vystávány působení okolního· prostředí, což může za určitých okolností způsobit jejích menší funkční spolehlivost s nutností častějších revizních prohlídek a údržby.
Podstata^vynálezu
Vynález si klade za cíl zlepšit funkční spolehlivost ±otorů tohoto typu, to jest hydraulických nebo pneumatických vlnovcových motorů s přímočarým pohybem a snížit vliv agresivního prostředí' na vnější díly motoru, udržet jeho vysokou spolehli vost. i při nepatrné potřebě údržbových operací a zvýšit jeho životnost. Tohoto cíle bylo dosaženo do značné míry řešením podle vynálezu, které' spočívá' v nové' konstrukci vlnovcových pružin, jejich vzájemném spojení vnitřnímy přírubami, možností vzé jemného sériového řazení pružin a zajištění osového vedené při změnách zdvihové polohy. Tandemový přímočarý vlnovcový tekutinový motor podle vynálezu sestává z několika vlnovcových pružin zapojených v sérii a vzájemně spojených zvláště upravenými přírubami a teleskopického stabilizátoru v jehož stěnách jsou upra vény otvory zajištující průtok pracovního media do tlakové komory, vytvořené vnitřním prostorem vlnovcových pružin. Spodní víko tandemově spojených vlnovcových pružin obsahuje kotvící člen, vrchní víko obsahuje uzávěr teleskopického stabilizátoru. Na zdroj tlakového media je vlnovec připojen přes některé ze svých čelních vík. Přenos síly z. motoru se realizuje přes. víka, které jsou opatřena přípojnými prvky spojujícími tekutinový motor s patřičným mechanickým systémem.
Vlnovcové pružiny podle vynálezu mají nově upravený tvar patek umožňujících jejich vzájemné spojení z vnitřní strany. Patky jsou vyhnuty v radiálním směru k vertikální ose vlnovcové pružiny, mají optimalizovaný tvar radiálních boků, které jsou ploché a jsou v nich vytvarovány těsnící kruhové břity tak, aby při spojení boků vlnovcových pružin vytvořily jejich těsnící břity vzduchotěsný zámek. Radiální část boků vlnovcových pružin je na své vnitřní ploše klínovitě zesílena směrem k patce, která je ukončena polokruhovým lemem, vyztuženým obvodovým lankem. Spojeni sousedících vlnovcových pružin je zajištěno přírubami s výkružky, jejichž tvar odpovídá tvaru lemu patky a obvyklými spojovacími prostředky. Trubky teleskopického stabilizátoru pro chá'zejícího osou vlnovcových pružin mohou být součástí spojovacích přírub těchto pružin a jsou delší' než je. maximální výtah těchto pružin.
Vpuštěním pracovního media, kterým je převážně bučí voda nebe vzduch, přes uzavírací orgán do vlnovců se uskuteční zdvih motoru rozpínáním tlakové komory. Zdvih je· vymezen délkou stabilizátoru. Odpuštěním pracovního media dojde ke smrštění tlakové komory a snížení zdvihu až eventuelně do základní polohy. Výhodou řešení podle vynálezu je zisk několika předností před dosud užívanými systémy. Jde o ekologický provoz, který' nenarušuje okolní prostředí, protože nejužívanějším pracovním mediem je voda nebo vzduch. Získají se dlouhé zdvihy při zvýšení boční tuhosti zvedacího měchu ve všech směrech, vyšší stabilita zvednutého zařízení, těsnost tohoto systému při úspoře hřídelového těsnění. Výroba ani montáž nevyžaduje vyšší přesnost. Odstraněni vlivu koroze na příruby a prodlouženi jejich životnosti. Zmenšením potřebného průměru přírub při stejném vnějším průměru vlnovcové pružiny se sníží jejich hmotnost i cena. Umístěním patic vlnovců dovnitř měchů vlnovců se odstraní vzduchotěsné dosedání vnitřních částí na sebe, dojde ke zvýšení vnitřní činné plochy vlnovce, nižšímu potřebnému tlaku pro nadzvednutí břemene a plynulému zvětšení účinné síly.
Předmět vynálezu j'e blíže vysvětlen na výkrese na němž jed notlivé obrázky představují:
obr. 1 .....podélný řez třístupňovým tandemovým přímočarým tekutinovým motorem v základní nulové poloze obr. 2 ..... spojení vlnovců s vnitřní paticí obr. 3 ..... upevnění stabilizátorových trubek k spojovacím přírubám obr. 4 ..... podélný řez. motorem v pracovní poloze
PĚíki2d^Erovedení_^nálezu
Tandemový přímočarý tekutinový motor sestává ze tří vlnovcových pružin Γ majících patky 2 směřující k ose vlnovcových pružin í ukončené polokruhovým lemem 3 vyztuženým obvodovým lankem 4.
Na boku 5 jsou vytvarovány tři kruhové břity 6, Jednotlivé vlny 7 vlnovcové pružiny í jsou od sebe odděleny oddělovacím kroužkem 8. Vlnovcové pružiny £ dosedají na sebe boky 5 tak, aby břity 6 jedné pružiny V utvořily s drážkami 24 protilehlého boku druhé pružiny χ vzduchotěsný zámek. Vlnovcové pružiny £ jsou spolu spojeny přírubami 9 majících výkružek 2χ shodného tvaru jaký má polokruhový lem 3 a. opatřených klínovými trny 25. Příruby 9 jsou spojeny šrouby χθ a maticemi χχ. Příslušný díl teleskopického stabilizátoru 22, to jest odpovídající trubka χ2 v Jejíž stěně je řada otvorů £9 Je pevně spojen žebry £3 s přírubou 9' tak, že jejich osy jsou totožné. Vrchní víko £4 je uzavíracím víkem a je vůči přírubě 2 utěsněno těsnícím kroužkem 20 K mechanickému systému se připojuje v místě ££. Spodní víko Í6~ tandemově spojených vlnovcových pružin £ obsahuje kotvící člen £7 a přívod £8 tlakového pracovního media, který je současně jeho odvodem.
Z neznázorněného zdroje tlakového pracovního media se přivádí toto medium přívodem £8 do tlakové komory 23 přes otvory £9 tru bek £2 stabilizátoru 22. Objem tlakové komory 23 se zvětšuje a roste pracovní zdvih motoru. Maximální zdvih je dán maximální deformací vln 7 vlnovcových pružin £. Boky 2 vlnovcových pružin £ dosedající na sebe tvoří svými břity 6 a drážkami 24 v místě spoýe patek 2 vzduchotěsný zámek, který zabraňuje unikání tlakového media z tlakové komory 23. Trubky £2 stabilizátoru 22 usměrňují pracovní zdvih ve směru jejich osy, zabraňují deformaci tlakové komory 23. v jiném směru než ve směru osy trubek £2 a zvyšují boční tuhost vlnovcových pružin £. Tím se zvýší stabilita zvednutého systému. Přenos síly z tandemového tekutinového motoru na zvedané břemeno se děje přes vrchní víko £4 spojené neznázorněnými prvky s patřičným, neznázorněným systémem. Změnou směru proudění pracovního media se objem tlakové komory 2'3 zmenšuje, tím se snižuje pracovní zdvih a zvednuté břemeno klesá.
Průmyslová využitelnost
Předmět, vynálezu, tandemový přímočarý vlnovcový tekutinový' motor lze využít v silových zdvíhacích mechanismech v různých oborech. Vhodné aplikace jsou. v dopravě, stavebnictví, komunálních službách, zdravotnictví, lázeňství, a podebne.

Claims (4)

1 . Tandemový' vlnovcový přímočarý tekutinový motor^ s uzavřenou tlakovou komorou^spojenou se zdrojem tlakového pracovního media anebo s uzavřeným tlakovým systémem uzavíracími prvky vyznačující se tím, že tlaková komora/23/ je tvořena nejméně dvěma v sérii vzájemně spojených vlnovcových pružin/1/^ majících ve své podélné-ose teleskopický stabilizátor/22/yspojený s přírubami/9/ vlnovcových pružin /1/ žebry/13/
2. Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor podle bodu 1 vyznačující s e· tím, že vlnoveová pružina/1/ má klínově zesílené boky/5/y v nichž jsou vytvarovány nejméně po jednom kruhovém b.řitu/6/ a dra že e/ 2 4/, Λ boky/ 5/ přecházejí polokruhovým lemem/3/j vyztuženým obvodovým lankem/4// do radiální patky/2/j vyhnuté směrem k ose vlnovcové pružiny/1/
3. Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový' motor podle bodu 1 a 2 vyznačující se tím, že vlnovcové pružiny/1/ jsou spojeny vnitřními přírubami/9/ s výkružkem/21/ a klínovým trnem/25'/ za radiální patky/2/ spojovacími prostředky /10,11/ a že břity/S/ na bocíeh/5/ vlnovcových pružin/1/ dosedají do tvarově odpovídajících drážek/24/ na bocích/5/
4. Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor podle bodu 1 až 3 v y z n a č u j' i c í se tím, že teleskopický stabilizátor/22/ je tvořen trubkami/12/f zasouvatelnými do sebey v jejichž stěnách je řada otvorů/19/ a že tyto trubky/12/ jsou žebry/13/ pevně spojeny s vnitřními přírubami/9/ vlnovcových pružin/1/
CZ93630A 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor CZ63093A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ93630A CZ63093A3 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor
CZ1993659U CZ444U1 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ93630A CZ63093A3 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ63093A3 true CZ63093A3 (cs) 1994-10-19

Family

ID=5462016

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ93630A CZ63093A3 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor
CZ1993659U CZ444U1 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1993659U CZ444U1 (cs) 1993-04-13 1993-04-13 Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor

Country Status (1)

Country Link
CZ (2) CZ63093A3 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ444U1 (cs) 1993-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10473215B2 (en) Fluid actuator arrangement
CN201462207U (zh) 防护井过孔与地埋管道之间的密封装置
KR100500335B1 (ko) 삽통식 유압 호이스트 장치
CN104613045A (zh) 氮气蓄能液压缸
WO2000066481A1 (en) Vacuum operated lifting apparatus
CN104838189A (zh) 真空阀
CZ63093A3 (cs) Tandemový vlnovcový přímočarý tekutinový motor
CN112963400A (zh) 一种密封性好的液压油缸用活塞杆结构
CN112747005B (zh) 泵车主油缸活塞杆密封系统
CN220415894U (zh) 外控式差动液压缸
CN203068046U (zh) 直管压力平衡型补偿器
CN206857958U (zh) 一种新型的起重机用钢筋笼起吊装置
CN110608295A (zh) 闸阀阀体
CN212273238U (zh) 一种先导式气控角座阀
CN101907085A (zh) 无三阀装置的往复式液压隔膜泵
CN211315313U (zh) 一种集成阀组阀门
CN209800422U (zh) 一种多级液压缸
CN219888720U (zh) 一种搅拌轴复合密封装置
CN211259764U (zh) 一种通过电磁阀控制的液控单向阀
CN213206639U (zh) 挠性阀门
CN209959589U (zh) 一种可用于水下驱动的气动系统
CN219197718U (zh) 一种陶瓷泵壳
CN215487948U (zh) 一种船用阀杆执行器减震固定装置
CN213176227U (zh) 一种整体式电液动推杆
CN217233609U (zh) 一种汽轮机缸体结构