CZ425499A3 - Topické antimikrobiální přípravky - Google Patents

Topické antimikrobiální přípravky Download PDF

Info

Publication number
CZ425499A3
CZ425499A3 CZ19994254A CZ425499A CZ425499A3 CZ 425499 A3 CZ425499 A3 CZ 425499A3 CZ 19994254 A CZ19994254 A CZ 19994254A CZ 425499 A CZ425499 A CZ 425499A CZ 425499 A3 CZ425499 A3 CZ 425499A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
skin
acid
weight
antimicrobial
retained
Prior art date
Application number
CZ19994254A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter William Beerse
Jeffrey Michael Morgan
Kathleen Grieshop Baier
Theresa Anne Bakken
Marcus Wayne Evans
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19994254A priority Critical patent/CZ425499A3/cs
Publication of CZ425499A3 publication Critical patent/CZ425499A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Předložené řešení se týká na pokožce nechaného antimikrobiálního přípravku, který obsahuje 0,001 až 5,0 % hmotnostních antimikrobiální aktivní složky; 0,05 až 10 % hmotnostních anionického povrchově aktivního činidla; 0,1 až 10 %hmotnostních činidla dodávajícího protony a 0 až 99,85 %hmotnostních vodý, přičemž pHpřípravkuje upraveno na 3,0 až 6,0. Řešení také zahrnuje způsoby zvlhčování, snížení množství zárodků mikrobů na pokožce a snížení rozšíření Gramnegativních aGram pozitivních bakterií pomocí zde popsaných napokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků

Description

Oblast techniky:
Předložený vynález se týká na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků, které poskytují zvýšenou antimikrobiální účinnost ve srovnání s přípravky dosavadního stavu techniky. Přesněji poskytují na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky tohoto vynálezu dosud nespatřenou zbytkovou účinnost vůči dočasným Gram negativním bakteriím, poskytují zlepšenou zbytkovou účinnost vůči Gram pozitivním bakteriím a zlepšené okamžité odstranění zárodků mikrobů při použití.
Dosavadní stav techniky:
Zdraví člověka je zatíženo mnoha mikrobiálními objekty. Naočkování viry a bakteriemi způsobuje širokou rozmanitost nemocí a indispozicí. Pozornost sdělovacích prostředků zaměřená na okolnosti otravy potravin, infekce streptokokem a jiné zvyšuje vědomí veřejnosti o mikrobiálních problémech.
Je dobře známo, že omývání hrubých povrchů, potravin (např. ovoce nebo zeleniny) a pokožky, zvláště rukou, antimikrobiálními mýdly nebo mýdly neobsahujícími žádný medikament, může odstranit z omývaných povrchů velké množství virů a bakterií. Odstranění virů a bakterií je zapříčiněno povrchovou aktivitou mýdla a mechanickým vlivem během mytí. Je tedy proto známo a doporučeno, aby se lidé často myli a tak omezili rozšíření virů a bakterií.
Bakterie, které byly nalezeny na pokožce, lze rozdělit do dvou skupin: trvalé a dočasné bakterie. Trvalé bakterie jsou Gram pozitivní bakterie, které jsou vžité jako stálé mikrokolonie na povrchu a v nejzevnějších vrstvách pokožky a hrají důležitou, užitečnou roli v prevenci před ostatními zhoubnějšími bakteriemi a plísněmi.
Dočasné bakterie jsou bakterie, které nejsou součástí normální trvalé flory pokožky, ale mohou být naneseny na pokožku, když dopadne kontaminovaný materiál ze vzduchu na pokožku nebo když kontaminovaný materiál přijde do kontaktu s pokožkou. Dočasné bakterie se typicky dělí do dvou podskupin: Gram pozitivní a Gram negativní. Gram pozitivní bakterie zahrnují patogeny jako např. Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a Clostridium botulinum. Gram negativní bakterie zahrnují patogeny jako např. Salmonella, Escherichia coli, Klebsiella, • 4 4 · · · · · 4 44 4
4444 4 4 4 4 · · ·
4 444 44 4 t 44 44 4
4 4 4 4 4444 «· 44 44 4444 44 44
Haemophilus, Pseudomonas aeruginosa, Próteus a Shigella dysenteriae. Gram negativní bakterie se obecně liší od Gram pozitivních dodatečnou ochrannou buněčnou membránou, která má obecně za následek to, že Gram negativní bakterie jsou méně citlivé na povrchové antibakteriální působení.
Antimikrobiální čistící produkty se prodávají vražných formách. Tyto formy zahrnují dezodorizující mýdla, čisticí prostředky na hrubé povrchy a chirurgické dezinfekce. Oplachovací antimikrobiální mýdla se formulují tak, aby odstranila bakterie během mytí. Ukázalo se, že antimikrobiální mýdla poskytují zbytkovou účinnost vůči Gram pozitivním bakteriím, ale chabou zbytkovou účinnost vůči Gram negativním bakteriím. Zbytkovou účinností se myslí to, že bakterie bující na povrchu je určitou dobu hubena a pak následuje čistící/oplachovací postup. Antimikrobiální kapalné čisticí prostředky jsou zveřejněny v U.S. patentech č. 4,847,072 od Bissett a kolektivu vydaného 11. července 1989; 4,939,284 od Degenhardt vydaného 3. července 1990 a 4,820,698 od Degenhardt vydaného 11. dubna 1989; všechny tyto patenty jsou zde zahrnuty referencemi.
Některé z těchto tradičních výrobků, zvláště čisticí prostředky na hrubé povrchy a chirurgické dezinfekce, používají vysoké hladiny alkoholu a/nebo ostrých povrchově aktivních činidel, u kterých se ukázalo, že vysušují a dráždí pokožku. Ideální osobní čistící prostředky by měly jemně čistit pokožku, způsobovat malé nebo žádné podráždění, neměly by nechat po častém používání pokožku příliš suchou a s výhodou by měly pokožku zvlhčovat.
Konečně tyto tradiční antimikrobiální přípravky byly vyvinuty pro použití v čistícím postupu, který využívá vodu. To omezuje jejich použití na místa, kde je voda dostupná.
Na pokožce ponechané, lokální oplachovací roztoky se v minulosti používaly ke zvlhčování pokožky. Nicméně tyto na pokožce ponechané přípravky neposkytují zlepšenou antimikrobiální účinnost vůči Gram pozitivním nebo Gram negativním organismům.
PCT přihláška WO 92/18100 (Keegan a kol., vydaná 29. října 1992) a PCT přihláška WO 95/32705 (Fujiwara a kol., vydaná 7. prosince 1995) popisuje neubrouskové kapalné čistící prostředky na pokožku obsahující jemné povrchově aktivní činidlo, antibakteriální činidla a kyselé sloučeniny pro úpravu pH, které poskytují zlepšenou účinnost proti mikrobům. Nicméně použití kyselých sloučenin pouze pro úpravu pH má za následek přípravky, které nedodávají nedisociovanou kyselinu potřebnou k poskytnutí zlepšených antimikrobiálních výhod. Tato situace je vyrovnána Keeganem a Fujiwarou volbou jemného povrchově aktivního činidla zahrnujícího neionogenní povrchově aktivní činidla. Ani Keegan ani Fujiwara neučí nic o použití • · • · 999 99 9 9 99 99 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
99 99 9999 99 99 těchto přípravků v takové formě, která by mohla být použita bez dostupné vody, např. ve formě na pokožce ponechaného přípravku.
U.S. patent č. 3,141,821 vydaný Compeau, 21. července 1964 a Irgasan DP 300 (Triclosan®) technická literatura od Ciba-Geigy, Inc. „Basic Formulation for Hand Disinfection 89/42/01“ předkládají antibakteriálni čistící prostředky na pokožku, které by měly poskytovat zlepšenou antibakteriálni účinnost za použití určitých anionických povrchově aktivních činidel, antimikrobiálních aktivních složek a kyselin. Výběr vysoce účinných povrchově aktivních činidel má nicméně za následek osobní čistící přípravky, které vysušují pokožku a jsou vůči ní drsné. Opět ani jedna z těchto referencí neučí nic o použití těchto antimikrobiálních přípravků v takové formě, která by mohla být použita bez dostupné vody, např. ve formě na pokožce ponechaného přípravku.
Z důvodů těžkých zdravotních dopadů působení bakterií , jako např. Salmonella, Escherichia coli a Shigella, by mělo být velmi vhodné formulovat antimikrobiální čistící produkty, které by poskytly zlepšenou redukci těchto zárodků mikrobů na pokožce a zlepšenou zbytkovou účinnost vůči dočasným bakteriím, které jsou jemné vůči pokožce, a které mohou být použity bez vody. Dosud existující produkty nejsou schopné poskytnout všechny tyto výhody.
Přihlašovatelé zjistili, že na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky poskytující takovou jemnost a takovou antimikrobiální účinnost mohou být formulovány pomocí známých antimikrobiálních aktivních složek v kombinaci se specifickými organickými a/nebo anorganickými kyselinami jako Činidly dodávajícími protony a specifickými anionickými povrchově aktivními činidly, které všechny jsou naneseny na pokožce. Nanesené činidlo dodávající protony a anionické povrchově aktivní činidlo zlepšují vybranou aktivní složku, což poskytuje novou úroveň hubení bakterií, které přijdou do kontaktu s pokožkou.
Podstata vynálezu:
Předložený vynález se týká na pokožce ponechaného antimikrobiálního přípravku, který obsahuje 0,001 až 5,0 % hmotnostních antimikrobiální aktivní složky; 0,05 až 10 % hmotnostních anionického povrchově aktivního činidla; 0,1 až 10 % hmotnostních činidla dodávajícího protony a 0 až 99,85 % hmotnostních vody; kde pH přípravku je upraveno na 3,0 až 6,0.
·· ·· ·· ·· ·· ·· • t · · ···· · · « ·
4« · « · φ · · ···♦ • ···«·« · · · · · · · « · · · · · · · · · ·· ·· ·«·· ·· ··
Vynález se také týká způsobů čištění, snížení počtu zárodků na pokožce a snížení rozšíření dočasných Gram negativních a Gram pozitivních bakterií použitím zde popsaných na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků.
Detailní popis vynálezu:
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu jsou vysoce efektivní při poskytnutí zlepšené redukce zárodků mikrobů a zbytkové antimikrobiální účinnosti vůči dočasným bakteriím; jsou jemné vůči pokožce a mohou být použity bez vody.
Výraz „Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek“, jak je zde použit, znamená přípravek vhodný pro aplikaci na lidskou pokožku pro účel hubení bujení a životaschopnosti dočasných bakterií na pokožce.
Přípravky předloženého vynálezu mohou být také užitečné při léčbě akné. Výraz „léčba akné“, jak je zde použit, znamená prevenci, zpomalení a/nebo zastavení procesu tvorby akné na pokožce savců.
Přípravky tohoto vynálezu mohou být také užitečné při poskytnutí nezbytně okamžitého (tj. akutního) vizuálního zlepšení vzhledu pokožky na základě použití přípravku na pokožce. Přípravky předloženého vynálezu jsou obzvláště užitečné při regulaci stavu pokožky neomezeně zahrnující regulaci viditelných a/nebo hmatatelných trhlinek ve struktuře pokožky a/nebo barvě, zvláště trhlinek spojených se stárnutím pokožky. Takové trhlinky mohou být vyvolány nebo způsobeny vnitřními a/nebo vnějšími faktory. Vnější faktory zahrnují ultrafialové záření (např. ze slunečního záření), znečištění životního prostředí, vítr, teplo, nízkou vlhkost, drsná povrchově aktivní činidla, brusivá a podobné. Vnitřní faktory zahrnují chronologické stárnutí a jiné biochemické změny pokožky.
Regulace stavu pokožky zahrnuje preventivní a/nebo terapeutickou regulaci stavu pokožky. Preventivní regulace stavu pokožky, jak je zde použita, zahrnuje pozdržení, minimalizování a/nebo zamezení viditelných a/nebo hmatatelných trhlinek v pokožce. Terapeutická regulace stavu pokožky, jak je zde použita, zahrnuje zlepšení, např. zmenšení, minimalizaci a/nebo vymazání těchto trhlinek. Regulace stavu pokožky zahrnuje zlepšení vzhledu a/nebo pocitu z pokožky, např. poskytnout jemnější a hladší vzhled a/nebo pocit z pokožky. Regulace stavu pokožky, jak je zde použita, zahrnuje regulaci příznaků stárnutí pokožky. „Regulace příznaků stárnutí pokožky“ zahrnuje preventivní a/nebo terapeutickou regulaci jednoho nebo více takových příznaků (podobně regulace daného příznaku stárnutí pokožky, např. čar, vrásek nebo pórů, zahrnuje preventivní a/nebo terapeutickou regulaci takového příznaku).
99 99 99 99 99 ~ 9999 9999 9999
S · Φ · Φ Φ Φ · · Φ Φ Φ
-7 « φ ·Φ· ΦΦ 9 9 9 9 ΦΦ Φ ♦ Φ Φ ΦΦΦ ΦΦ·· ·· 99 99 9999 99 99 „Příznaky stárnutí pokožky“ zahrnují, ale bez omezení těmito příklady, všechny vnější viditelně a hmatově patrné projevy stejně jako další makro nebo mikroefekty způsobené stárnutím pokožky. Takové příznaky mohou být vyvolány nebo způsobeny vnitřními nebo vnějšími faktory, např. chronologickým stárnutím a/nebo poškozením způsobeným životním prostředím. Tyto příznaky mohou mít za následek procesy, které zahrnují, ale nejsou omezeny, vývinem strukturních trhlinek, jako např. vrásek, zahrnujících jak jemné povrchové vrásky tak hrubé hluboké vrásky, čáry na pokožce, praskliny, boule, velké póry (např. spojené s adnexálními strukturami, jako např. potními žlázami, tukovými žlázami nebo vlasovými míšky), odlupování, drolení a/nebo další formy nerovností nebo drsností, ztrátu elastičnosti pokožky (ztrátu a/nebo dezaktivaci funkčního elastinu), ochabnutí (zahrnující nafouknutí v oblasti očí a tváří), ztrátu pevnosti pokožky, ztrátu napnutí pokožky, ztrátu schopnosti pokožky zpětně reagovat na deformaci, odbarvení (zahrnující kruhy pod očima), skvrny, blednutí, pigmentové oblasti pokožky, jako např. skvrny vzniklé stářím a pihy, rohoviny, abnormální odlišení, hyperkeratinizace, elastoza, selhání kolagenu a další histologické změny ve škáře, pokožce, cévním systému pokožky (např. teleangiektázie kapilár nebo vlásečnic) a podložních tkáních, zvláště těch, které jsou nejblíže pokožce.
Všechny procentuální obsahy a poměry zde použité jsou hmotnostní, pokud nebude uvedeno jinak, a všechna měření byla provedena při 25 °C, pokud nebude uvedeno jinak. Tento vynález může zahrnovat, skládat se nebo se skládat zásadně ze zde popsaných nezbytných stejně jako volitelných složek a součástí.
I. Složky
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu obsahují antimikrobiální aktivní složku, anionické povrchově aktivní činidlo a činidlo dodávající protony. Každá z těchto složek je detailně popsána dále.
Antimikrobiální aktivní složka
Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek předloženého vynálezu obsahuje 0,001 až 5 % hmotnostních, s výhodou 0,05 až 2 % hmotnostní, výhodněji 0,1 až 1 % hmotnostní antimikrobiální aktivní složky. Přesné množství antibakteriální složky použité v přípravcích bude záviset na konkrétní použité aktivní složce, protože aktivní složky se liší účinností. Aby se zabránilo interakci s anionickými povrchově aktivními činidly tohoto vynálezu, tak jsou zapotřebí nekationické aktivní složky.
• 4
4
4
4 •
·· • · · · • · · · · 444 ·
4 4
44 • 4 • 4 *444 • 4 4
4 4
4 4
4 4 *4 4 • 4 44
Příklady nekationických antimikrobiálních aktivních složek, které jsou užitečné v předloženém vynálezu, jsou uvedeny níže.
Pyrithiony, zvláště komplex se zinkem (ZPT)
Octopirox®
Dímethyldimethylolhydantoin (Glydant®)
Methylchlorisothiazolinon/ methylisothiazolinon (Kathon CG®)
Siřičitan sodný Hydrogensiřičitan sodný Imidazolidinylmočovina (Germall 115®)
Diazolidinylmočovina (Germall II®)
Benzylalkohol
2-Brom-2-nitropropan~ 1,3-dioI (Bronopol®)
Formaldehyd
Jodpropenylbutylkarbamat (Polyphase PÍ00®)
Chloracetamid
Methylamin
1,2-Dibrom-2,4-dikyanobutan (Tektamer®)
Glutaraldehyd
5-Brom-5-nitro-l ,3-dioxan (Bronidox®)
Fenylethylalkohol o-Fenylfenol/ o-fenylfenolát sodný
Hydroxymethylglicinat sodný (Suttocide A®)
Polymethoxylovaný bicyklický oxazolidin (Nuosept C®)
Dimethoxan
Thimersal
Dichlorbenzylalkohol
Captan
Chlorphenenesin
Dichlorophene
Chlorbutanol
Glyceryl-dodekanat
Halogenované difenylethery
2,4,4’-trichlor-2’-hydroxydifenylether (Triclosan® nebo TCS) φφ ·· φφ ·· φφ φφ „ φφφφ φφφφ φφφφ ······ · · ·· · • · ··· · · · * ·· · · · • « φ φ < φ «φφφ φ· φφ φφ φφφφ φφ φ·
2,2’-dihydroxy-5,5’-dibromdifenylether Fenolické sloučeniny
Fenol
2- Methylfenol
3- Methylfenol
4- Methylfenol
4-Ethylfenol
2.4- Dimethylfenol
2,5 -Dimethylfenol
3.4- Dimethylfenol 2,6-Dimethylfenol
4-n-Propyl fenol
4-n-Butylfenol
4-z?-Peníylfenol
4-/-Pentylfenol
4-/?-Hexylfenol 4-n-Heptylfenol
Mono a polyalkylované a aromatické halogenfenoly p-Chlorfenol Methyl-p-chlorfenol Ethyl-/?-chlorfenol n-Propyl-p-chlorfenol n-Butyl-p-chlorfenol M-Pentyl-p-chlorfenol óec-Pentyl-p-chlorfenol n-Hexyl-jP-chlorfenol Cyklohexyl-p-chlorfenol n-Heptyl-p-chlorfenol rc-Oktyl-p-chlorfenol o-Chlorfenol Methyl-o-chlorfenol Ethyl-o-chlorfenol n-Propyl-o-chlorfenol • · • * • · • · · · · • · · · · /?-Buty]-0-chlorfenol tt-Pentyl-o-chlorfenol oPentyl-o-chlorfenol z?-Hexyl-o-chlorfenol zz-Heptyl-o-chlorfenol o-Benzyl-p-chlorfenoI o-Β enzyl-w-methyl-77-chlorfenol o-Benzyl-w,m-dimethyl-/?-chlorfenol o-Feny]ethy]-/?-chlorfenol o-F enylethyl- w-methy 1-p-chlorfenol
-Methyl-p-chlorfenol
3,5 -Dimethyl-77-chlorfenol
6-Ethyl-3-methyl-p-chlorfenol
6-zz-Propyl-3-methyl-/?-chlorfenol
6-zs0-Propyl-3-methyl-p-chlorfenol
2-Ethyl-3,5-dimethyl-p-chlorfenol
6-sec-Butyl-3-methyl-/?-chlorfenol
2-z.vo-PropyJ-3,5-dimethyJ-/7-chlorfenol
6-Diethylmethyl-3-methyl-j0-chlorfenol
6-z'50-Propyl-2-ethyl-3-methyl-/?-chlorfenol
2-sec-Pentyl-3,5-dimethyl-/?-chlorfenol
2- Diethylmethyl-3,5-dimethyl-p-chlorfenol
6-.s'ec-Oktyl-3-methyl-p-chlorfenol p-Chlor-zn-methylfenol p-Bromfenol
Methyl-p-bromfenol
Ethyl-^-bromfenol zz-Propyl-p-bromfenol zz-Butyl-p-bromfenol z7-Pentyl-/?-bromfenol
Yč0-Pentyl-/?-bromfenol tt-Hexyl-p~bromfenol
Cyklohexyl-77-bromfenol • β • · • ·
o-Bromfenol /-Pentyl-o-bromfenol n-Hexyl-o-bromfenol n-Propyl-w,m-dimethyl-o-bromfenol
2-Fenylfenol
4-Chlor-2-methylfenol
4-Chlor-3-methylfenol
4- Chlor-3,5-dimethylfenol
2,4-Dichlor-3,5-dimethylfenol 3,4,5,6-Tetrabrom-2-methylfenol
5- Methyl-2-pentylfenol
4- Isopropyl-3-methylfenol p-Chlor-m-xylenol (PCMX) Chlorthymol
Fenoxy ethanol Fenoxyisopropanol
5- Chlor-2-hydroxydifenylmethan Resorcinol a jeho deriváty
Resorcinol
Methylresorcinol
Ethylresorcinol n-Propylresorcinol n-Butylresorcinol n-Pentylresorcinol tt-Hexylresorcinol n-Heptylresorcinol n-Oktylresorcinol n-Nonylresorcinol
Fenylresorcinol
Benzylresorcinol
Fenylethylresorcinol
Fenylpropylresorcinol /7-Chlorbenzylresorcinol • ·
5-Chlor-2,4-dihydroxydifenylmethan ’ -Chlor-2,4-dihydroxydifenylmethan
5-Brom-2,4-dihydroxydifenylmethan ’ -Brom-2,4-dihydroxydifenylmethan Bisfenolické sloučeniny
2,2 ’ -Methyl en-bis(4-chlorfenol)
2,2’-Methylen-bis(3,4,6-trichlorfenol)
2,2’-Methylen-bis(4-chlor-6-bromfenol) bis(2-hydroxy-3,5 -dichlorfenyl)sulfid bis(2-hydroxy-5-chlorbenzyl)sulfíd
Estery kyseliny benzoové (Parabeny)
Methylparaben
Propylparaben
Butylparaben
Ethylparaben
Isopropylparaben
Isobutylparaben
Benzylparaben
Methylparaben sodný
Propylparaben sodný Halogenované karbanilidy
3,4,4’-Trichlorkarbanilidy (Triclocarban® nebo TCC)
-T rifluormethyl-4,4 ’ -dichlorkarbanilid
3,3’ ,4-Trichlorkarbanilid
Jinou třídou antibakteriálních činidel, která jsou užitečná v předloženém vynálezu, jsou tzv. „přírodní“ antibakteriální aktivní složky, které se týkají přírodních silicí. Názvy těchto aktivních složek pocházejí z jejich přirozeného výskytu v rostlinách. Typické silice obsahující antibakteriální aktivní složky zahrnují silice z anýzu, citroníku, pomerančovníku, rozmarýnu, libavky položené, tymiánu, levandule, hřebíčkovce, chmele, tea tree, vousatky citrónové, pšenice, ječmene, lemongrass, listů cedru, cedrového dřeva, skořicovníku, fleagrass, pelargónie, santálového dřeva, violky vonné, brusinek, blahovičníku, sporýše lékařského, máty pepmé, benzoe, bazalky, fenyklu, jedle, balšámu, mentholu, ocmea origanum, Hydastis carradensis, Berberidaceae daceae, Ratanhiae a Curcuma longa. V této třídě přírodních silicí jsou obsaženy • · · · · · · «· ···· ♦ · · · klíčové chemické sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že skýtají antimikrobiální užitek. Tyto chemické sloučeniny bez omezení zahrnují anetol, katechol, boman, karvakol, eugenol, eukalyptol, kyselinu ferulovou, famesol, hinokitiol, tropolon, limonen, menthol, methylsalicylat, thymol, terpineol, verbenon, extrakt z bobulí dřišťálu, extrakt z ratanhiae, caryophellen oxid, kyselinu citronellovou, kurkumin, nerolidol a geraniol.
Doplňkovými aktivními činidly jsou antibakteriální soli kovů. Tato třída obecně zahrnuje soli kovů ze skupin 3b-7b, 8 a 3a-5a. Přesněji jsou to soli hliníku, zirkonia, zinku, stříbra, zlata, mědi, lanthanu, cínu, rtuti, bismutu, selenu, stroncia, skandia, yttria, ceru, praseodymu, neodymu, promethea, samaria, europia, gadolinia, terbia, dysprosia, holmia, erbia, thulia, ytterbia, lutecia ajejich směsí.
Výhodná antimikrobiální činidla pro použití v tomto vynálezu jsou ze širokého spektra aktivních složek vybraných ze skupiny obsahující Triclosan®, Triclocarban®, Octopirox®, PCMX, ZPT, přírodní silice ajejich klíčové složky ajejich směsi. Nejvýhodnější antimikrobiální aktivní složka pro použití v tomto vynálezu je Triclosan .
Anionické povrchově aktivní ěinidlo
Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek předloženého vynálezu obsahuje 0,05 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 4 % hmotnostní a ještě výhodněji 0,2 až 1 % hmotnostní anionického povrchově aktivního činidla. Bez toho aniž bychom se omezovali teorií se věří, že anionické povrchově aktivní ěinidlo narušuje lipidy v buněčné membráně bakterií. Speciální kyselina zde použitá snižuje záporný náboj na buněčné stěně bakterie, prochází buněčnou membránou, která je oslabena povrchově aktivním činidlem, a okyseluje cytoplasmu bakterie. Antimikrobiální aktivní složka může potom snadněji projít skrz oslabenou buněčnou stěnu a účinněji zničit bakterii.
Neomezený počet příkladů anionických pěnivých povrchově aktivních činidel užitečných v přípravcích předloženého vynálezu je popsán v McCutcheonově publikaci „Detergents and Emulsifiers“, North American edition (1990), publikováno prostřednictvím The Manufacturing Confectioner Publishing Co.; v McCutcheonově publikaci „Functional Materials“, North American edition (1992) a v U.S. patentu ě. 3,929,678 od Laughlin a kol., vydaného 30. prosince 1975, přičemž všechny tyto publikace jsou začleněny v referencích.
Existuje široká rozmanitost anionických povrchově aktivních činidel užitečných v tomto vynálezu. Neomezené příklady anionických pěnivých povrchově aktivních činidel zahrnují ty, které jsou vybrány ze skupiny obsahující alkylsulfáty a alkylethersulfaty, sulfatované β » monoglyceridy, sulfonované olefiny, alkylarylsulfonaty, primární nebo sekundární alkansulfonaty, alkylsulfobutandioaty, acyl-2-aminoethansulfonaty, acyl-2-hydroxyethansulfonaty, alkylglycerylethersulfonaty, sulfonované methylestery, sulfonované mastné kyseliny, alkylfosfaty, acylglutamaty, acylsarkosinaty, alkylsulfoacetaty, acylované peptidy, alkyletherkarboxylaty, acyllaktylaty, anionická fluorovaná povrchově aktivní činidla a jejich směsi. V předloženém vynálezu mohou být úspěšně použity směsi anionických povrchově aktivních činidel.
Anionická povrchově aktivní činidla používaná v čistících přípravcích zahrnují alkylsulfaty a alkylethersulfaty. Tyto látky mají tyto příslušné obecné vzorce: R/OSCřM a R/CIHhTLtOjx-OSCbM, kde R? je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku, xje 1 až lOaMje kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Alkylsulfaty se typicky vyrábějí sulfatací alkoholů obsahujících jednu -OH skupinu (majících 8 až 24 atomů uhlíku) pomocí oxidu sírového nebo jinými sulfatačními postupy. Alkylethersulfaty se typicky vyrábějí sulfatací kondenzačních produktů ethylenoxidu a alkoholů obsahujících jednu -OH skupinu (majících 8 až 24 atomů uhlíku). Tyto alkoholy mohou být odvozeny od tuků, např. kokosový olej nebo lůj, nebo mohou být syntetické. Typickými příklady alkylsulfatů použitých v čistících přípravcích jsou sodné, amonné, draselné, hořečnaté nebo TEA soli dodecylsulfátu nebo tetradecylsulfatu. Příklady použitelných alkylethersulfatů zahrnují laureth-3-sulfat amonný, sodný, hořečnatý nebo TEA.
Jinou vhodnou třídou anionických povrchově aktivních činidel jsou sulfatované monoglyceridy obecného vzorce R1CO-O-CH2-C(OH)H-CH2-O-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Typicky se vyrábějí reakcí glycerinu s mastnými kyselinami (majícími 8 až 24 atomů uhlíku) za vzniku monoglyceridu a následnou sulfatací tohoto monoglyceridu oxidem sírovým. Příkladem sulfatovaného monoglyceridu je kokomonoglyceridsulfat sodný.
Další vhodná anionická povrchově aktivní činidla zahrnují olefínsulfonaty obecného vzorce R^CbM, kde R1 je monoolefřn obsahující 12 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Tyto sloučeniny mohou být vyráběny sulfonací alfaolefínů pomocí nekomplexního oxidu sírového s následnou neutralizací kyselé reakční směsi za ·
• · * · • » • ·
takových podmínek, při kterých se veškeré množství sultonů vznikajících při reakci hydrolyzuje za vzniku odpovídajících hydroxyalkansulfonatů. Příkladem sulfonovaného olefinu je C14-C16 alfaolefinsulfonat sodný.
Jinými vhodnými anionickými povrchově aktivními činidly jsou lineární alkylbenzensulfonaty obecného vzorce R^CóHU-SOsM, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Tyto sloučeniny se vyrábějí sulfonací lineárních alkylbenzenů pomocí oxidu sírového. Příkladem tohoto anionického povrchově aktivního činidla je dodecylbenzensulfonat sodný.
Ještě další anionická povrchově aktivní činidla vhodná pro tyto čistící přípravky zahrnují primární nebo sekundární alkansulfonaty obecného vzorce rAsCRM, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Tyto sloučeniny se obvykle vyrábějí sulfonací parafinů pomocí oxidu siřičitého v přítomnosti chloru a ultrafialového záření nebo jiným známým sulfonačním postupem. Sulfonace může probíhat buď na sekundární nebo na primární poloze alkylového řetězce. Příkladem alkansulfonatu užitečného v tomto vynálezu je C]3-Ci7parafinsulfonat amonný nebo odvozený od alkalických kovů.
Ještě jinými vhodnými anionickými povrchově aktivními činidly jsou alkyl sulfobutandioaty, které zahrnují N-oktadecylsulfobutandioat disodný, dodecylsulfobutandioat diamonný, N-( 1,2-dikarboxyethyl)-N-oktadecylsulfobutandioat tetrasodný, dipentylester sodné soli kyseliny sulfobutandiové, dihexylester sodné soli kyseliny sulfobutandiové a dioktylester sodné soli kyseliny sulfobutandiové.
Užitečné jsou také tauraty, které jsou odvozeny od taurinu, který je znám také jako kyselina 2-aminoethansulfonová. Příklady tauratů zahrnují N-alkyltauriny, jako např. ten, který se připraví reakcí dodecylaminu s 2-hydroxyethansulfonatem sodným podle U.S. patentu 2,658,072, který je zde v celém znění začleněn v referencích. Další příklady založené na taurinu zahrnují acyltauriny vzniklé reakcí N-methyltaurinu s mastnými kyselinami (majícími 8 až 24 atomů uhlíku).
Další třídou anionických povrchově aktivních činidel vhodných pro použití v čistících přípravcích jsou acyl-2-hydroxyethansulfonaty. Acyl-2-hydroxyethansulfonaty mají obecný vzorec RÚCO-O-CH2CH2SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo ·
« · ♦ · • · · nerozvětvená alkylová skupina obsahující 10 až 30 atomů uhlíku a M je kation. Tyto sloučeniny se typicky připravují reakcí mastných kyselin (majících 8 až 30 atomů uhlíku) s
2-hydroxyethansulfonatem alkalického kovu. Příklady těchto acyl-2-hydroxyethansulfonatů bez omezení zahrnují kokoyl-2-hydroxyethansuIfonat amonný, kokoyl-2-hydroxyethansulfonat sodný, dodekanoyl-2-hydroxyethansulfonat sodný a jejich směsi.
Ještě jinými vhodnými povrchově aktivními činidly jsou alkylglycerylethersulfonaty obecného vzorce R1-OCH2-C(OH)H-CH2-SO3M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě, jako např. takový odvozený od amoniaku, sodíku, draslíku, hořčíku, triethanolaminu, diethanolaminu a monoethanolaminu. Tyto sloučeniny mohou být připraveny reakcí epichlorhydřinu a hydrogensiřičitanu sodného s mastnými alkoholy (majícími 8 až 24 atomů uhlíku) nebo jinými známými postupy. Jedním z příkladů je kokoglycerylethersulfonat sodný.
Další vhodná anionická povrchově aktivní činidla zahrnují sulfonované mastné kyseliny obecného vzorce RÚCHýSOzQ-COOH a sulfonované methylestery obecného vzorce R1-CH(SO4)-CO-O-CH3, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku. Tyto sloučeniny mohou být připraveny sulfonací mastných kyselin nebo alkyl methylesterů (majících 8 až 24 atomů uhlíku) s oxidem sírovým nebo jinou známou sulfonační metodou. Příklady zahrnují alfa sulfonovanou mastnou kyselinu z kokosového oleje a alfa sulfonovaný methylester kyseliny dodekanové.
Další anionické látky zahrnují fosfáty, jako např. soli monoalkyl, dialkyl a trialkylfosfatu připravené reakcí oxidu fosforečného s rozvětvenými nebo nerozvětvenými monohydroxyalkoholy majícími 8 až 24 atomů uhlíku. Tyto sloučeniny by mohly být připraveny také jinými známými fosfatačními metodami. Příkladem povrchově aktivního činidla z této třídy je monododecyl nebo didodecylfosfat sodný.
Další anionické látky zahrnují acylglutamaty odpovídající obecnému vzorci R’CO-N(COOH)-CH2CH2-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku a M je kation rozpustný ve vodě. Příklady bez omezení zahrnují dodekanoylglutamat sodný a kokoylglutamat sodný.
Další anionické látky zahrnují alkanoylsarkosinaty odpovídající obecnému vzorci R^OCÍCHsj-CKhCíU-CChM, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina obsahující 10 až 20 atomů uhlíku a M je kation • · • · • · « ·
rozpustný ve vodě. Příklady bez omezení zahrnují dodekanoylsarkosinat sodný, kokoylsarkosinat sodný a dodekanoylsarkosinat amonný.
Další anionické látky zahrnují alkyletherkarboxylaty odpovídající obecnému vzorci R1-(OCH2CH2)x-OCH2-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku, x je 1 až 10 a M je kation rozpustný ve vodě. Příklady bez omezení zahrnují laurethkarboxylat sodný.
Další anionické látky zahrnují acyllaktylaty odpovídající obecnému vzorci R1CO-[O-CH(CH3)-CO]x-CO2M, kde R1 je nasycená nebo nenasycená, rozvětvená nebo nerozvětvená alkylová nebo alkenylová skupina obsahující 8 až 24 atomů uhlíku, xje3aMje kation rozpustný ve vodě. Příklady bez omezení zahrnují kokoyllaktylat.
Další anionické látky zahrnují karboxylaty, jejichž příklady bez omezení zahrnují dodekanoylkarboxylat sodný, kokoylkarboxylat sodný a dodekanoylkarboxylat amonný. Mohou být použita také anionická fluorovaná povrchově aktivní činidla.
V povrchově aktivním činidle může být použit jakýkoli kation M. Výhodný kation je vybrán ze skupiny obsahující sodík, draslík, amoniak, monoethanolamin, diethanolamin a triethanolamin. Výhodnějším kationtem je amonný kation.
Příklady výhodných anionických povrchově aktivních činidel užitečných v tomto vynálezu bez omezení zahrnují ty, které jsou vybrány ze skupiny obsahující alkylsulfaty sodné a amonné, ethersulfaty sodné a amonné mající délku řetězce převážně 12 a 14 atomů uhlíku, olefínsulfaty mající délku řetězce převážně 14 a 16 atomů uhlíku a parafinsulfonaty mající délku řetězce od 13 do 17 atomů uhlíku a jejich směsi. Zvláště výhodný pro použití v tomto vynálezu je dodecylsulfat amonný a sodný, tetradecylsulfat amonný a sodný, laureth-1 až laureth-4 sulfát amonný a sodný, C14-06 olefínsulfonaty, 03-07 parafinsulfonaty a jejich směsi. Nejvýhodnější je dodecylsulfat amonný.
Jiná třída výhodných anionických povrchově aktivních činidel zahrnuje povrchově aktivní činidla, která mají pKa větší než 4,0. Tato kyselá povrchově aktivní činidla zahrnují skupinu obsahující acylsarkosinaty, acylglutamaty, alkyletherkarboxylaty a jejich směsi. Bylo zjištěno, že kyselá povrchově aktivní činidla jsou účinnějšími povrchově aktivními činidly. Bez omezování se teorií se věří, že tato povrchově aktivní činidla poskytují v jedné složce jak výhodu kyseliny tak výhodu anionického povrchově aktivního činidla. Na pokožce ponechaná antimikrobiální činidla obsahující tato kyselá povrchově aktivní činidla poskytují lepší antimikrobiální účinnost než jiná povrchově aktivní činidla. Jejich kyselé vlastnosti také dovolují používat méně samostatného činidla dodávajícího protony, což dokonce dále zlepšuje jemnost ::
fc · • · zde uváděných na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků. Když se použije kyselé povrchově aktivní činidlo ve zde uváděných čistících přípravcích, tak antimikrobiální čistící přípravek obsahuje 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,2 až 8 % hmotnostních, výhodněji 0,3 až 5 % hmotnostních, ještě výhodněji 0,4 až 2 % hmotnostní a nejvýhodněji 0,5 až 1 % hmotnostní tohoto kyselého povrchově aktivního činidla.
Bylo zjištěno, že neanionická povrchově aktivní činidla ze skupiny obsahující neionogenní povrchově aktivní činidla, kationická povrchově aktivní činidla, amfotemí povrchově aktivní činidla a jejich směsi ve skutečnosti inhibují zbytkovou účinnost. Věří se, že tato povrchově aktivní činidla zasahují do rozkladu tuků anionickým povrchově aktivním činidlem v buněčné membráně. Poměr množství těchto neanionických povrchově aktivních činidel vůči množství anionického povrchově aktivního činidla ve zde uváděných přípravcích by měl být menší než 1:1, s výhodou menší než 1:2 a výhodněji menší než 1:4.
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu s výhodou neobsahují hydrotropní sulfonaty, zvláště soli terpenoidů, nebo mono- nebo binukleámí aromatické sloučeniny, jako např. sulfonaty kafru, toluenu, xylenu, kumenu a naftalenu.
C. Činidlo dodávající protony
Na pokožce ponechané antimikrobiální čistící přípravky předloženého vynálezu obsahují 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,5 až 8 % hmotnostních a ještě výhodněji 1 až 5 % hmotnostních činidla dodávajícího protony. „Činidlem dodávajícím protony“ se myslí jakákoli kyselá sloučenina nebo směs kyselin, která má po použití za následek nedisociovanou kyselinu na pokožce. Činidly dodávajícími protony mohou být organické kyseliny, včetně polymerních kyselin, minerální kyseliny nebo jejich směsi.
Organické kyseliny
Činidla dodávající protony, kterými jsou organické kyseliny, zůstávají alespoň částečně nedisociované ve vlastním přípravku. Tato organická činidla dodávající protony mohou být přímo přidána do přípravku ve formě kyseliny, nebo mohou být přidána ve formě konjugované báze požadované kyseliny a dostatečného množství oddělené kyseliny silné tak, aby uvolnila nedisociovanou kyselinu z báze.
Tlumivá kapacita β · • · • · • ·
• * · « · · • ·
Výhodná organická činidla dodávající protony jsou vybrána a formulována na základě jejich tlumivé kapacity a pKa. Tlumivá kapacita je definována jako množství protonů (hmotnostní %) dostupných ve formulaci ke vzniku pH pro kyseliny spKa menší než 6,0. Tlumivá kapacita může být buď vypočtena pomocí pKa, pH a koncentrací kyselin a konjugovaných bází při zanedbání jakékoli pKa větší než 6,0, nebo může být stanovena experimentálně pomocí jednoduché acidobazické titrace používající hydroxid sodný nebo hydroxid draselný a bod ekvivalence pH rovnající se 6,0.
Výhodná organická činidla dodávající protony obsažená v antibakteriálních čistících přípravcích mají tlumivou kapacitu vyšší než 0,005 % hmotnostních, výhodněji vyšší než 0,01 % hmotnostních, ještě výhodněji vyšší než 0,02 % hmotnostních a nejvýhodněji vyšší než 0,04 % hmotnostních.
Minerální kyseliny
Činidla dodávající protony, kterými jsou minerální kyseliny, nebudou zůstávat ve vlastním přípravku nedisociovaná. Navzdory tomu se zjistilo, že minerální kyseliny mohou být pro použití v tomto vynálezu užitečnými činidly dodávajícími protony. Bez omezování se teorií se věří, že silná minerální kyselina acidifikuje karboxylové a fosfatidylové skupiny v proteinech buněk pokožky, čímž in šitu poskytuje nedisociovanou kyselinu. Tato činidla dodávající protony mohou být přímo přidána do přípravku pouze ve formě kyseliny.
PH
K dosažení výhod tohoto vynálezu je rozhodující, aby nedisociovaná kyselina z činidla dodávajícího protony (dodaného nebo in šitu vzniklého) zůstávala na pokožce v protonované formě. pH na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků předloženého vynálezu tedy musí být upraveno na dostatečně nízkou hladinu tak, aby se buď utvořila nebo nanesla skutečná nedisociovaná kyselina na pokožku. pH přípravků by mělo být upraveno a vypufrováno v rozmezí od 3,0 do 6,0, s výhodou v rozmezí od 3,5 do 5,0 a výhodněji v rozmezí od 3,5 do 4,5.
Neúplný výčet příkladů organických kyselin, které mohou být použity jako činidlo dodávající protony, jsou kyselina adipová, kyselina vinná, kyselina citrónová, kyselina maleinová, kyselina jablečná, kyselina jantarová, kyselina glykolová, kyselina glutarová, kyselina benzoová, kyselina malonová, kyselina salicylová, kyselina glukonová, kyselina polyakrylová, jejich soli a jejich směsi. Zvláště výhodná organická činidla dodávající protony jsou ze skupiny sestávající z kyseliny jablečné, kyseliny malonové, kyseliny citrónové, kyseliny fl fl jantarové a kyseliny mléčné. Neúplný výčet příkladů minerálních kyselin, které zde mohou být použity, jsou kyselina chlorovodíková, kyselina orthofosforečná, kyselina sírová a jejich směsi.
Bylo zjištěno, že výhodnějším činidlem dodávajícím protony je kyselina salicylová. Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky obsahující kyselinu salicylovou poskytují lepší antibakteriální účinnost než ostatní činidla dodávající protony. Když se použije kyselina salicylová, tak na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek obsahuje 0,15 až 2,0 % hmotnostních této kyseliny.
Voda
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu obsahují 0 až 99,85 % hmotnostních, s výhodou 3 až 98 % hmotnostních, výhodněji 5 až 97,5 % hmotnostních a nejvýhodněji 38 až 95,99 % hmotnostních vody.
Výhodné volitelné složky
Zlepšovače jemnosti
Aby se dosáhlo jemnosti požadované v předloženém vynálezu, mohou být k tomuto účelu přidány volitelné složky. Tyto sloučeniny zahrnují kationické a neionogenní polymery, pomocná povrchově aktivní činidla, zvlhčovače a jejich směsi. Zde použitelné polymery zahrnují polyethylenglykoly, polypropylenglykoly, hydrolyzované hedvábné proteiny, hydrolyzované mléčné proteiny, hydrolyzované keratinové proteiny, guarhydroxypropyltrimonium chlorid, polyquaty (polymerní ioneny), silikonové polymery a jejich směsi. Když se použije polymer zlepšující jemnost, tak na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek obsahuje 0,1 až 1 % hmotnostní, s výhodou 0,2 až 1 % hmotnostní a výhodněji 0,2 až 0,6 % hmotnostního tohoto polymeru. Zde použitelná pomocná povrchově aktivní činidla zahrnují neionogenní povrchově aktivní činidla, jako např. Genapol® 24 série ethoxylováných alkoholů, POE(20) sorbitanmonooleat (Tween® 80), polyethylenglykol-kokoat a Pluronic® propylenoxid/ethylenoxid blokové polymery; a amfoterní povrchově aktivní činidla, jako např. alkylbetainy, alkylsultainy, alkylamfoacetaty, alkylamfodiacetaty, alkylamfopropionaty a alkylamfodipropionaty. Když se použije pomocné povrchově aktivní činidlo zlepšující jemnost, tak na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek obsahuje 20 až 70 % hmotnostních, s výhodou 20 až 50 % hmotnostních z celkového množství anionického povrchově aktivního činidla tohoto anionického povrchově aktivního činidla.
φ · ·'» • · φ « · · • · φφ « φ · · · * ·· Φ9 Φ· ·*··
Jinou skupinou zlepšovačů jemnosti jsou činidla zvlhčující pokožku, která uživateli na pokožce ponechaného antimikrobiálního přípravku, když nanese lipofilní činidlo zvlhčující pokožku na pokožku, poskytují zvlhčující užitek. Když se v antimikrobiálních osobních čistících přípravcích tohoto vynálezu použije lipofilní činidlo zvlhčující pokožku, tak na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek obsahuje 0,1 až 30 % hmotnostních, s výhodou 0,2 až 10 % hmotnostních a nejvýhodněji 0,5 až 5 % hmotnostních tohoto činidla.
V některých případech může být lipofilní činidlo zvlhčující pokožku vhodně definováno na základě jeho parametru rozpustnosti, jak je definován v Vaughan in Cosmetics and Toiletries 1988, 103, 47-69. Lipofilní činidlo zvlhčující pokožku mající Vaughan parametr rozpustnosti (VSP) 5 až 10, s výhodou 5,5 až 9 je vhodné pro použití ve zde uvedených antimikrobiálních čistících přípravcích.
Pro použití v na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravcích předloženého vynálezu je výhodná široká pestrost látek typu lipidů a směsí takových látek. Lipofilní činidlo upravující pokožku je s výhodou vybráno ze skupiny obsahující uhlovodíkové oleje a vosky, silikony, deriváty mastných kyselin, cholesterol, deriváty cholesterolu, di- a triglyceridy, rostlinné oleje, deriváty rostlinných olejů, kapalné nestravitelné oleje, jako např. ty, které jsou popsané v U.S. patentech č. 3,600,186 od Mattsona, vydaný 17. srpna 1971 a 4,005,195 a 4,005,196 od Jandacek a kol., vydané 25. ledna 1977, které všechny jsou zde zahrnuty v referencích, nebo směsi kapalných stravitelných nebo nestravitelných olejů s pevnými polyolpolyestery, jako např. ty, které jsou popsané v U.S. patentu č. 4,797,300 od Jandaceka, vydaný 10. ledna 1989, v U.S. patentech 5,306,514, 5,306,515 a 5,306,516 od Lettona, vydané 26. dubna 1994, které všechny jsou zde zahrnuty v referencích, a acetoglyceridestery, alkylestery, alkenylestery, lanolin a jeho deriváty, mléčné triglyceridy, estery vosků, deriváty včelího vosku, steroly, fosfolipidy a jejich směsi. Z naší definice lipofilních činidel zvlhčujících pokožku jsou výslovně vyloučeny mastné kyseliny, mýdla mastných kyselin a ve vodě rozpustné polyoly.
Uhlovodíkové oleje a vosky:
Některými příklady jsou vazelína z ropy, minerální olej mikrokrystalických vosků, polyalkeny (např. hydrogenovaný a nehydrogenovaný polybuten a polydecen), parafiny, ceresin, ozokerit, polyethylen a skvalan. Jako lipofilní činidla zvlhčující pokožku jsou vhodné také směsi vazelíny a hydrogenovaných a nehydrogenovaných polybutenů vysoké relativní molekulové hmotnosti, ve kterých je poměr vazelíny ku polybutenu v rozmezí 90:10 až 40:60.
• 9
Silikonové oleje:
Některými příklady jsou dimethikon kopolyol, dimethylpolysiloxan, diethylpolysiloxan, dimethikon vysoké relativní molekulové hmotnosti, směsné C1-C30 alkylpolysiloxany, fenyldimethikon, dimethikonol a jejich směsi. Výhodnější jsou netěkavé silikony vybrané z dimethikonu, dimethikonolu, směsné C1-C30 alkylpolysiloxany a jejich směsi. Neomezené příklady užitečných zde použitých silikonů jsou popsány v U.S. patentu č. 5,011,681 od Ciottiho a kol., vydaného 30. dubna 1991, který je zde zahrnut v referencích.
Di- a triglyceridy:
Některými příklady jsou ricinový olej, sojový olej, derivatizované sojové oleje, jako např. sojový olej derivatizovaný kyselinou maleinovou, saflorový olej, olej ze semínek bavlníku, pšeničný olej, olej z vlašských ořechů, podzemnicový olej, olivový olej, rybí tuk, mandlový olej, avokádový olej, palmový olej a sezamový olej, rostlinné oleje a deriváty rostlinných olejů, kokosový olej a derivatizovaný kokosový olej, olej ze semínek bavlníku a jeho deriváty, jojobový olej, kakaové máslo a podobné.
Používají se acetoglyceridové estery a příkladem jsou acetylované monoglyceridy.
Výhodný je lanolin ajeho deriváty a některými příklady jsou lanolin, lanolinový olej, lanolinový vosk, lanolinové alkoholy, lanolinové mastné kyseliny, isopropyl-lanolat, acetylovaný lanolin, acetylované lanolinové alkoholy, lanolyl-linoleat, lanolyl-ricinoleat.
Nejvýhodnější je, když se alespoň 75 % lipofilního činidla zvlhčujícího pokožku skládá z lipidů vybraných ze skupiny obsahující: vazelínu, směsi vazelíny a polybutenu vysoké relativní molekulové hmotnosti, minerální olej, kapalné nestravitelné oleje (např. kapalné oktaestery sacharosy z oleje ze semínek bavlníku) nebo směsi kapalných stravitelných nebo nestravitelných olejů s pevnými polyolpolyestery (např. oktaestery sacharosy připravené z C22 mastných kyselin), kde poměr kapalného stravitelného nebo nestravitelného oleje ku pevnému polyolpolyesteru je v rozmezí 96:4 až 80:20, hydrogenovaný nebo nehydrogenovaný polybuten, mikrokrystalický vosk, polyalken, parafin, ceresin, ozokerit, polyethylen, skvalan; dimethikony, alkylsiloxany, polymethylsiloxany, methylfenylpolysiloxany a jejich směsi. Když se použije směs vazelíny a jiných lipidů, tak je poměr vazelíny ku ostatním vybraným lipidům (hydrogenovaný nebo nehydrogenovaný polybuten nebo polydecen nebo minerální olej) s výhodou v rozmezí 10:1 až 1:2 a výhodněji v rozmezí 5:1 až 1:1.
• · • · :
: ι ♦ 9 9 · • · · · • 9 999
9 ·
9· 99
Stabilizátory
Když se ve zde uváděných antimikrobiálních přípravcích použije lipofilní činidlo zvlhčující pokožku jako zlepšovač jemnosti, může na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek obsahovat také 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 8 % hmotnostních, výhodněji 0,1 až 5 % hmotnostních stabilizátoru.
Stabilizátor se používá proto, aby vytvořil krystalický stabilizující systém v kapalném čistícím přípravku, jenž zabraňuje lipofilnímu činidlu zvlhčujícímu pokožku tvořit kapky, které by se v produktu spojovaly a oddělovaly. Stabilizující systém vykazuje ve střihu časově závislou obnovu viskozity (např. tixotropie).
Zde použité stabilizátory nejsou povrchově aktivní činidla. Stabilizátory poskytují zlepšenou stabilitu z hlediska skladování a namáhání. Některé výhodné stabilizátory obsahující hydroxyl zahrnují kyselinu 12-hydroxystearovou, kyselinu 9,10-dihydroxystearovou,
9,10-dihydroxytristearoylglycerol a 12-hydroxytristearoylglycerol (hydrogenovaný ricinový olej je převážně 12-hydroxytristearoylglycerol). Pro použití ve zde uváděných přípravcích je nejvýhodnější 12-hydroxytristearoylglycerol. Když se ve zde uváděných na pokožce ponechaných přípravcích použijí krystalické stabilizátory obsahující hydroxyl, tak antimikrobiální čistící přípravky typicky obsahují 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 8 % hmotnostních a výhodněji 0,1 až 5 % hmotnostních těchto stabilizátorů. Stabilizátor je při podmínkách okolí nerozpustný ve vodě.
Stabilizátory použité ve zde uváděných na pokožce ponechaných přípravcích mohou eventuelně tvořit polymemí zahušťovadla. Když se ve zde uváděných na pokožce ponechaných přípravcích použijí jako stabilizátory polymemí zahušťovadla, tak na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek typicky obsahuje 0,01 až 5 % hmotnostních, s výhodou 0,3 až 3 % hmotnostní tohoto zahušťovadla. Polymemí zahušťovadlo je s výhodou anionický, neionogenní, kationický nebo hydrofobně modifikovaný polymer vybraný ze skupiny obsahující kationické polysacharidy třídy kationické guar gumy s relativní molekulovou hmotností 1000 až 3000000, anionické, kationické a neionogenní homopolymery odvozené od kyseliny akrylové a/nebo methakrylové, anionické, kationické a neionogenní celulosové pryskyřice, kationické kopolymery dimethyldialkylamonium chloridu a kyseliny akrylové, kationické homopolymery dimethylalkylamonium chloridu, kationických polyalkenů a ethoxypolyalkyleniminů, polyethylenglykol relativní molekulové hmotnosti 100000 až 4000000 a jejich směsi. S výhodou • 4
4 4 4 · »4 4 44 4 » *
4 ·
4 · • 4·· · polyakrylat sodný, hydroxyethylcelulosu, je polymer vybrán ze skupiny obsahující cetylhydroxyethylcelulosu a Polyquatemium 10.
Stabilizátory použité ve zde uváděných na pokožce ponechaných přípravcích mohou eventuelně tvořit estery C10-C22 mastných kyselin s ethylenglykolem. Estery C10-C22 mastných kyselin s ethylenglykolem mohou být také výhodně použity v kombinaci s výše uvedenými polymemími zahušťovadly. Ester je s výhodou diester, výhodněji C14-08 diester a nej výhodněji ethyl englykoldistearat. Když se ve zde uváděných na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravcích použijí jako stabilizátory estery C10-C22 mastných kyselin s ethylenglykolem, tak přípravky typicky obsahují 3 až 10 % hmotnostních, s výhodou 5 až 8 % hmotnostních a výhodněji 6 až 8 % hmotnostních těchto esterů.
Jinou třídu stabilizátorů, které mohou být použity v antimikrobiálních přípravcích předloženého vynálezu, tvoří dispergovaný amorfní oxid křemičitý vybraný ze skupiny obsahující vypařovaný oxid křemičitý a srážený oxid křemičitý a jejich směsi. Termín „dispergovaný amorfní oxid křemičitý“, jak je zde použit, se týká nekrystalického oxidu křemičitého majícího malé, jemně oddělené částečky, kde průměrná velikost částice aglomerátu je menší než 0,1 mm.
Vypařovaný oxid křemičitý, který je také znám jako obloukový oxid křemičitý, se vyrábí v parní fázi hydrolýzou chloridu křemičitého v plameni vodíku a kyslíku. Věří se, že spalovací postup vytváří molekuly oxidu křemičitého, které kondenzují za vzniku částeček. Částečky kolidují, spojují se a slinují dohromady. Výsledkem takového postupu je trojrozměrný agregát s rozvětvenými řetězci. Jakmile se agregát ochladí pod teplotu tavení, která je 1710 °C, další kolize mají za následek mechanické spletení řetězců za vzniku aglomerátů. Srážené oxidy křemičité a silikagely se obvykle vyrábějí ve vodných roztocích. Viz. Cabot Technical Data Pamphlet TD-100 s názvem „CAB-O-SIL® Untreated Fumed Silica Properties and Functions“, říjen 1993 a Cabot Technical Data Pamphlet TD-104 s názvem „CAB-O-SIL® Fumed Silica in Cosmetic and Personál Care Products“, březen 1992, obě publikace jsou zde začleněny v referencích.
Vypařovaný oxid křemičitý má průměrnou velikost částice aglomerátu v rozmezí 0,1 až 100 pm, s výhodou v rozmezí 1 až 50 pm a výhodněji v rozmezí 10 až 30 pm. Aglomeráty se skládají z agregátů, které mají průměrnou velikost částice v rozmezí 0,01 až 15 pm, s výhodou v rozmezí 0,05 až 10 pm, výhodněji v rozmezí 0,1 až 5 pm a nejvýhodněji v rozmezí 0,2 až 0,3 pm. Oxid křemičitý má s výhodou velikost povrchu větší než 50 m2/g, výhodněji větší než 130 m /g, nejvýhodněji větší než 180 m /g.
• ♦ • · • · · 9 9
9 • · 99
9 9 · • · · · • · 999
9 9 ··
Když jsou zde jako stabilizátory použity amorfní oxidy křemičité, tak na pokožce ponechané přípravky typicky obsahují 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,25 až 8 % hmotnostních, výhodněji 0,5 až 5 % hmotnostních těchto oxidů křemičitých.
Čtvrtá třída stabilizátorů, které mohou být použity v na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravcích předloženého vynálezu, zahrnuje dispergovaný smektický kaolín vybraný ze skupiny obsahující bentonit a hectorit ajejich směsi. Bentonit je koloidní kaolinový sulfát hlinitý. Viz. Merck Index, 11. vydání, 1989, 1062. heslo, str. 164, který je zde zahrnut v referencích. Hectorit je kaolín obsahující sodík, hořčík, lithium, křemík, kyslík, vodík a fluor. Viz. Merck Index, 11. vydání, 1989, 4538. heslo, str. 729, který je zde zahrnut v referencích.
Když se jako stabilizátor v na pokožce ponechaných přípravcích předloženého vynálezu použije smektický kaolín, tak přípravek typicky obsahuje 0,1 až 10 % hmotnostních, s výhodou 0,25 až 8 % hmotnostních, výhodněji 0,5 až 5 % hmotnostních.
Ve zde uváděných přípravcích mohou být použity také jiné známé stabilizátory, jako např. mastné kyseliny a mastné alkoholy. Pro použití v tomto vynálezu je zvláště výhodná kyselina palmitová a kyselina laurová.
Další volitelné složky
Přípravky předloženého vynálezu mohou obsahovat řadu volitelných složek. CTFA International Cosmetic Ingredient Dictionary, 6. vydání, 1995, který je zde zahrnut v referencích v celém svém znění, popisuje bez omezení řadu kosmetických a farmaceutických složek běžně používaných v průmyslu zabývajícím se péčí o pokožku, které jsou vhodné pro použití v přípravcích předloženého vynálezu. Neomezené příklady funkčních tříd těchto složek jsou popsány na straně 537 této reference. Příklady těchto funkčních tříd zahrnují: brusivá, činidla proti akné, činidla proti spékání, antioxidanty, pojivá, biologické přísady, objemová činidla, chelatační činidla, chemické přísady, barviva, kosmetická stahující činidla, kosmetické biocidy, denaturační činidla, léčivá stahující činidla, emulgátory, vnější analgetika, filmotvomá činidla, vonné složky, zvlhčující činidla, kalící činidla, změkčovadla, konzervační činidla, hnací činidla, redukující činidla, činidla bělící pokožku, činidla ošetřující pokožku (změkČovadla, zvlhčovadla, smíšená a okluzní činidla), činidla ochraňující pokožku, rozpouštědla, zesilovače pěny, hydrotropní činidla, solubilizátory, suspenzační činidla (povrchově neaktivní činidla), činidla stínící sluneční záření, absorbenty UV záření a činidla zvyšující viskozitu (vodná i nevodná). Příklady jiných funkčních tříd látek užitečných v tomto vynálezu, které jsou dobře známy všem odborníkům, zahrnují solubilizátory, maskovací činidla, keratolyty a jiné.
II. Způsoby výroby na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu se připravují pomocí uznaných technik pro různé formy na pokožce ponechaných přípravků.
III. Způsoby použití na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky předloženého vynálezu jsou užitečné při snížení počtu zárodků mikrobů na pokožce a při kontrole rozšíření Gram negativních a Gram pozitivních bakterií. Typicky se na plochu, která má být ošetřena, aplikuje přiměřené nebo účinné množství přípravku. Eventuelně může být přiměřené množství čistícího přípravku aplikováno žínkou, houbou, vatou, bavlněným smotkem, chomáčkem nebo jiným aplikačním prostředkem. Obecně bude účinné množství použitého produktu záviset na potřebách a návycích jednotlivce. Typické množství použitého přípravku se pohybuje od 0,1 do 10 mg/cm2, s výhodou od 0,6 do 5 mg/cm plochy pokožky, která má být očištěna.
Příklady provedení vynálezu:
Následující příklady dále popisují a demonstrují provedení v rámci předloženého vynálezu. V následujících příkladech se všechny složky udávají v aktivních množstvích. Příklady jsou určeny pouze pro účel ilustrace a nejsou vytvořeny jako omezení předloženého vynálezu, protože jsou možné mnohé variace bez odchýlení se od myšlenky a rámce tohoto vynálezu.
Složky jsou označeny chemickými nebo CTFA názvy.
Podle následujících tabulek bylo připraveno patnáct na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků:
· ·
Na pokožce ponechané antimikrobiální přípravky
Složka Příklad 1 Příklad 2 Příklad 3 Příklad 4 Příklad 5
Minerální olej 1,00% 1,00% 1,00% 1,00% 0,00 %
Propylenglykol 1,00% 1,00% 1,00% 1,00% 1,00%
Dodecylsulfat amonný 0,60 % 0,60 % 0,60 % 0,60 % 0,60 %
Kyselina citrónová 4,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Citrát sodný 3,30 % 0,00 % 2,00 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina jantarová 0,00 % 4,00 % 0,00 % 0,00 % 4,00 %
Jantaran sodný 0,00 % 3,30 % 0,00 % 0,00 % 3,20 %
Kyselina jablečná 0,00 % 0,00 % 2,50 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina malonová 0,00 % 0,00 % 0,00 % 4,00 % 0,00 %
Malonat sodný 0,00 % 0,00 % 0,00 % 3,20 % 0,00 %
Steareth 20 0,55 % 0,55 % 0,55 % 0,55 % 0,00 %
Steareth 2 0,45 % 0,45 % 0,45 % 0,45 % 0,00 %
Triclosan® 0,15 % 0,15% 0,15 % 0,15% 0,15 %
Ostatní 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 %
Voda doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100%
pH 4,0 4,5 3,9 3,9 3,9
• · « * • · · · • · ·· · • · 4 ·· ··
Složka Příklad 6 Příklad 7 Příklad 8 Příklad 9 Příklad 10
Minerální olej 0,00 % 0,00 % 1,00 % 1,00 % 1,00%
Propylenglykol 1,00% 1,00% 1,00 % 1,00% 1,00 %
Dodecylsulfat amonný 0,60 % 0,60 % 0,60 % 0,60 % 1,00%
Kyselina citrónová 0,00 % 0,00 % 2,50 % 2,50 % 4,00 %
Citrát sodný 0,00 % 3,70 % 2,00 % 2,00 % 3,20 %
Kyselina jantarová 4,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Jantaran sodný 3,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina jablečná 0,00 % 4,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Steareth 20 0,55 % 0,00 % 0,55 % 0,08 % 0,28 %
Steareth 2 0,45 % 0,00 % 0,45 % 0,07 % 0,23 %
Oleth 20 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,08 % 0,28 %
Oleth 2 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,07 % 0,23 %
Triclosan® 0,00 % 0,50 % 0,50 % 0,15 % 0,25 %
Thymol 1,00% 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Ostatní 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 %
Voda doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100% doplněk do 100%
pH 3,2 5,0 3,9 3,9 3,9
• « • *
9 ·« ·♦ • · · · • · 9 9 • 9 9··
Složka Příklad 11 Příklad 12 Příklad 13 Příklad 14 Příklad 15
Minerální olej 1,00% 1,00% 1,00% 1,00 % 1,00%
Propylenglykol 1,00 % 1,00% 1,00% 1,00% 1,00%
Dodecylsulfat amonný 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,60 %
Laurethsulfat amonný 0,00 % 5,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Hostapur SAS 60 (SPS) 1,00% 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
C14-C16 alfaolefínsulfonat 0,00 % 0,00 % 2,00 % 0,00 % 0,00 %
sodný
Lauroylsarkosinat sodný 0,00 % 0,00 % 0,00 % 1,00 % 0,00 %
Kyselina citrónová 0,055 % 7,50 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Citrát sodný 0,00 % 4,00 % 2,00 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina jantarová 4,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Jantaran sodný 0,67 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina jablečná 0,00 % 0,00 % 2,50 % 0,00 % 0,00 %
Kyselina malonová 0,00 % 0,00 % 0,00 % 4,00 % 0,00 %
Malonat sodný 0,00 % 0,00 % 0,00 % 3,20 % 0,00 %
Kyselina salicylová 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,00 % 0,50 %
Steareth 20 0,55 % 0,55 % 0,55 % 0,55 % 0,55 %
Steareth 2 0,45 % 0,45 % 0,45 % 0,45 % 0,45 %
Triclosan® 0,15 % 3,00 % 0,15% 0,01 % 0,15%
Kokamidopropyl betain 0,00 % 0,00 % 0,00 % 4,00 % 0,00 %
Polyquat 10 0,00% 0,00 % 0,00 % 0,40 % 0,00 %
Ostatní 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 % 0,36 %
Voda doplněk do doplněk do doplněk do doplněk do doplněk do
100% 100% 100% 100% 100%
pH 3-6 3-6 3-6 3-6 3-6
Postup přípravy příkladů antimikrobiálních čistících přípravků
Když se použije minerální olej, tak se v nádobě předem smíchá minerální olej, propylenglykol, aktivní složka, steareth 2 a 20, oleth 2 a 20 a voda, která se přidá v množství 50 % hmotnostních zmíněných složek (olej, glykol, aktivní složka, steareth látky a oleth látky).
• I 99
9 9 • 9 • 9
99
9 9 ·
9 9 9
9 9·9 9
9 ·
9 • · 9
9 9
9 9
9 9
9
Vše se zahřeje na 92 °C ± 6 °C. Do předmíchávací nádrže se přidá další voda v množství 50 % hmotnostních zmíněných složek (olej, glykol, aktivní složka, steareth látky a oleth látky).
Zbylá voda se kromě 5 % hmotnostních přidá do druhé mísící nádrže. Je-li potřeba, tak se do mísící nádrže přidá předmíchaná směs. Do mísící nádrže se přidají povrchově aktivní činidla. Látky se zahřejí na 86 °C ± 6 °C a míchají se dokud se nerozpustí. Vše se ochladí na méně než 56 °C, přidá se kyselina a antibakteriální aktivní složka, pokud není vpředmíchané směsi, a parfémy. Vše se míchá, dokud se látky nerozpustí. pH se nastaví pomocí potřebného tlumícího roztoku (NaOH nebo tlumící sůl) na požadovanou hodnotu. Ke kompletaci produktu se přidá zbývající voda.
(β * * Průmyslová využitelnost:
Vynález je použitelný pro výrobu na pokožce ponechaných antimikrobiálních přípravků vykazujících zbytkovou účinnost vůči Gram pozitivním, Gram negativním bakteriím a snižujících tvorbu zárodků mikrobů na pokožce.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek vyznačující se tím, že obsahuje:
    a) 0,001 až 5 % hmotnostních antimikrobiální aktivní složky;
    b) 0,05 až 10 % hmotnostních anionického povrchově aktivního činidla;
    c) 0,1 až 10 % hmotnostních činidla dodávajícího protony a
    d) 0 až 99,85 % hmotnostních vody;
    kde pH tohoto přípravku je upraveno na 3,0 až 6,0.
  2. 2. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že antimikrobiální aktivní složka je vybrána ze skupiny obsahující Triclosan®, Triclocarban®, Octopirox®, PCMX, ZPT, přírodní esenciální oleje a jejich klíčové složky a z jejich směsí.
  3. 3. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že činidlem dodávajícím protony je organická kyselina mající tlumivou kapacitu větší než 0,005.
  4. 4. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že anionické povrchově aktivní činidlo je vybráno ze skupiny obsahující alkylsulfaty a ethersulfaty sodné a amonné mající délky řetězce převážně 12 a 14 atomů uhlíku, olefínsulfaty mající délky řetězce převážně 14 a 16 atomů uhlíku a parafínsulfonaty mající délky řetězce od 13 do 17 atomů uhlíku a z jejich směsí.
  5. 5. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že činidlo dodávající protony je vybráno ze skupiny obsahující kyselinu adipovou, kyselinu vinnou, kyselinu citrónovou, kyselinu maleinovou, kyselinu jablečnou, kyselinu jantarovou, kyselinu glykolovou, kyselinu glutarovou, kyselinu benzoovou, kyselinu malonovou, kyselinu salicylovou, kyselinu glukonovou, kyselinu polyakrylovou, jejich soli a z jej ich směsí.
    ·· ·· • · · · • 9 9 ·
    9 9 999 • ·
    Α·
    99 99
    9 9 9 « • · ’
    9 9 · • « · »« ··»<
    •f
  6. 6. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že poměr množství neanionických povrchově aktivních činidel vůči množství anionických povrchově aktivních činidel tvořících antibakteriální čistící přípravek je menší než 1:1.
  7. 7. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje činidlo zvyšující jemnost.
  8. 8. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že činidlo zvyšující jemnost je vybráno ze skupiny sestávající z polymeru zvyšujícího jemnost, který je přítomen v množství 0,1 až 1,0 % hmotnostní přípravku, pomocného povrchově aktivního činidla zvyšujícího jemnost, které je přítomno v množství 20 až 70 % hmotnostních anionického povrchově aktivního činidla, lipofilního činidla zvlhčujícího pokožku, které je přítomno v množství 0,1 až 30 % hmotnostních přípravku a z jejich směsí.
  9. 9. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle jakéhokoli z předcházejících nároků vyznačující se tím, že dále obsahuje 0,1 až 10 % hmotnostních kyselého povrchově aktivního činidla.
  10. 10. Na pokožce ponechaný antimikrobiální přípravek podle nároku 1 vyznačující se tím, že obsahuje jako činidlo dodávající protony 0,15 až 2 % hmotnostní kyseliny salicylové.
  11. 11. Způsob poskytnutí zlepšené zbytkové účinnosti vůči Gram negativním bakteriím, Gram pozitivním bakteriím a zlepšené okamžité redukce zárodků mikrobů na pokožce vyznačující se tím, že se na lidskou pokožku použije bezpečné a účinné množství přípravku podle jakéhokoli z předcházejících nároků.
  12. 12. Způsob léčby akné vyznačující se tím, že se na lidskou pokožku použije bezpečné a účinné množství přípravku podle jakéhokoli z předcházejících nároků.
CZ19994254A 1998-05-29 1998-05-29 Topické antimikrobiální přípravky CZ425499A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994254A CZ425499A3 (cs) 1998-05-29 1998-05-29 Topické antimikrobiální přípravky

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994254A CZ425499A3 (cs) 1998-05-29 1998-05-29 Topické antimikrobiální přípravky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ425499A3 true CZ425499A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5467873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994254A CZ425499A3 (cs) 1998-05-29 1998-05-29 Topické antimikrobiální přípravky

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ425499A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU745439B2 (en) Leave-on antimicrobial compositions
US6190674B1 (en) Liquid antimicrobial cleansing compositions
AU735419B2 (en) Antimicrobial wipes
US6113933A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions containing acidic surfactants
US6106851A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions containing salicyclic acid
US6451333B1 (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions
AU2003247720B2 (en) Compositions having enhanced deposition of a topically active on a surface
CZ423299A3 (cs) Jemné, antimikrobiální ubrousky
MXPA01010371A (es) Toallas antimicrobianas que proveen reduccion inmediata mejorada de germenes.
MXPA01010370A (es) Toallas antimicrobianas.
CZ425499A3 (cs) Topické antimikrobiální přípravky
CZ425599A3 (cs) Antimikrobilní ubrousky
CZ427499A3 (cs) Jemné topické antimikrobiální přípravky
MXPA99011374A (en) Leave-on antimicrobial compositions
MXPA99011300A (en) Mild, leave-on antimicrobial compositions
MXPA99011303A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions containing acidic surfactants
MXPA99011308A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions containing salicylic acid
MXPA99011324A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions
MXPA99011318A (en) Liquid antimicrobial cleansing compositions
MXPA99011309A (es) Paños antimicrobianos suaves
MXPA99011372A (en) Antimicrobial wipes
MXPA99011307A (en) Mild, rinse-off antimicrobial liquid cleansing compositions

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic