CZ397U1 - Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot - Google Patents

Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot Download PDF

Info

Publication number
CZ397U1
CZ397U1 CZ1993468U CZ46893U CZ397U1 CZ 397 U1 CZ397 U1 CZ 397U1 CZ 1993468 U CZ1993468 U CZ 1993468U CZ 46893 U CZ46893 U CZ 46893U CZ 397 U1 CZ397 U1 CZ 397U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
core
mold
carrier
plate
side walls
Prior art date
Application number
CZ1993468U
Other languages
English (en)
Inventor
Boleslav Kristek
Tomáš Kristek
Original Assignee
Boleslav Kristek
Tomáš Kristek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boleslav Kristek, Tomáš Kristek filed Critical Boleslav Kristek
Priority to CZ1993468U priority Critical patent/CZ397U1/cs
Publication of CZ397U1 publication Critical patent/CZ397U1/cs

Links

Landscapes

  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Description

Užitný vzor se týká formy s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zpracování plastických hmot, obsahující jednak pevnou část tvořenou kotevní deskou s upínací deskou a odpruženou deskou, jednak pohyblivou část tvořenou alespoň jednou tvárnicí a alespoň jedním tvárníkem, uloženými na opěrné desce, a s tvarovou dutinou pro zhotoveni výrobku, do níž je zaústěn vodicí válcovitý otvor pro jádro, jehož nosič je suvně uložen ve vodicím otvoru, vytvořeném v tvárnici, a na který je kolmo uspořádána válcovitá dutina, v níž je suvně uložen tlačný trn pro ovládání pohybu nosiče s jádrem, který je opatřen obdélníkovitým otvorem.
Dosavadní stav techniky
Formy pro zpracování plastických hmot na výlisky nebo odlitky s bočními otvory nebo výstupky obsahují bočné vysouvatelná jádra, která tyto otvory nebo výstupky vytvářejí. Tato bočně vysouvatelná jádra jsou ovládána nejčastěji šikmými kolíky, vyhnutými kolíky, výstředníky, ozubeným výsuvným ústrojím, hydraulickým válcem nebo i ručně. Uvedené ovládací prvky a ústrojí se používají také pro ovládáni čelistí čelistových forem pro zpracování termoplastů a termosetů.
Uvedené druhy forem jsou většinou náročné jak při jejich výrobě tak při seřizováni ovládacích prvků nebo ústrojí v samotné formě.
Další nevýhodou těchto forem jsou relativně velké rozměry způsobené značnou velikosti ovládacích prvků a ústrojí.
Dále je známa forma s ovládacím ústrojím bočně vysouvatelných jader, které je tvořeno dvěma částmi, z nichž jednu tvoří nosič jádra opatřený průchozím obdélníkovitým otvorem a druhou tlačný trn suvně uložený v průchozím obdélníkovitém otvoru. Nosič i tlačný trn jsou ve formě uloženy suvně. Nosič je opatřen šikmou drážkou uspořádanou ve stěně průchozího obdélníkovitého otvoru. Tlačný trn je opatřen kluzným čepem zasahujícím do šikmé drážky v nosiči jádra a je pod stálým tlakem pružiny vyvozující zasouvací pohyb jádra do tvarové dutiny formy. Opačný konec tlačného trnu je určen pro styk s vyhazovači deskou zajišťující vysouvací pohyb jádra z tvarové dutiny formy.
U tohoto řešení se po počáteční dobré funkci začaly v sériové automatické výrobě vyskytovat časté poruchy způsobované nevysunutím jádra z tvarové dutiny formy, což způsobovalo při vyhazováni výrobků najetí vyhazovače jak do jádra tak do výrobku. Zůstane-li z jakéhokoliv důvodu v tvarové dutině výrobek nebo jeho část, najede na něj při dalším cyklu jádro.
Důsledkem těchto poruch je nutnost opravy poškozených ovládacích prvků a ústrojí a výroby nových jader, což je značně nákladné. K těmto poruchám dochází proto, že tlačný trn je rotační součást vedená pouze svým průměrem a proti pootočeni je jištěna jen kluzným čepem zasahujícím do. šikmé drážky, což je nespolehlivé. Další příčinou je uložení tlačného trnu ve dvou různých částech formy, což má za následek jeho křížení v obou uloženích a tím zadírání. Příčinou poruch je také obtížné dodrženi souososti jádra a jeho nosiče, přičemž tato příčina je výraznější při současné větší vůli v uloženi nosiče ve vodicím otvoru v tvárnici než jádra v jeho vodicím válcovitém otvoru. To způsobuje trhavý pohyb jádra a jeho nosiče a umožňuje i zadřeni.
Dalším nedostatkem stávající formy je skutečnost, že jádro se svým nosičem je i v pracovní poloze zajištěno pouze jedním kluzným čepem na tlačném trnu, což se ukázalo jako nedostatečné a docházelo působením tlaku ve tvarové dutině, formy ke zpětnému pohybu jádra.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody a nedostatky odstraňuje forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zpracováni plastických hmot, obsahující jednak pevnou část tvořenou kotevní deskou s upínací deskou a odpruženou deskou, jednak pohyblivou část tvořenou alespoň jednou tvárnici a alespoň jedním tvárníkem, uloženými na opěrné desce, a s tvarovou dutinou pro zhotovení výrobku, do niž je zaústěn vodicí válcovitý otvor pro jádro, jehož nosič je suvně uložen ve vodicím
- 4 otvoru, vytvořeném v tvárnici, a na který je kolmo uspořádána válcovitá dutina, v niž je suvně uložen tlačný trn pro ovládáni pohybu nosiče s jádrem, který je opatřen obdélnikovitým otvorem, podle užitného vzoru, jehož podstatou je, že v bočních stěnách obdélníkovitého otvoru nosiče jádra je protilehle vetknuta dvojice kluzných čepů. zasahujících do dvojice šikmých drážek vytvořených v bočních stěnách čtyřhranu upraveného na tlačném trnu.
Je výhodné, když v bočních stěnách obdélníkovitého otvoru nosiče jádra je protilehle uspořádána dvojice šikmých drážek, do nichž zasahuje dvojice kluzných čepů vetknutých v bočních stěnách čtyřhranu tlačného trnu.
Je také výhodné, když nosič jádra je na konci, odvráceném od jádra, opatřen úkosem pro záběr s úkosovitou plochou vytvořenou na uzamykacim klínu suvně uloženém v odpružené desce a ukotveném v kotevní desce pevné části formy.
Výhodou formy podle užitného vzoru je možnost jejího zmenšení v důsledku použiti ovládacích prvků o menších rozměrech a spolehlivost i v automatickém výrobním cyklu v nepřetržitém provozu bez dohledu obsluhy, nebot dochází ke spolehlivému vysunutí bočně výsuvných jader z tvarových dutin formy. Vyřešením vzájemné vazby mezi nosičem jádra a čtyřhranem tlačného trnu opatřeném dvojici šikmých drážek, do nichž zasahuje dvojice kluzných čepů, bylo dosaženo spolehlivé zasunutí a vytažení jádra. Tato vzájemná vazba také umožňuje využití volnější tolerance mezi nosičem jádra a vodicím otvorem, aniž by hrozilo nebezpečí zadřeni jádra v jeho vodicím otvoru. Další výhodou formy podle užitného vzoru je, že jádra jsou v pracovní poloze dokonale držena nejen dvojicí kluzných čepů, ale současně uzamykacim klínem.
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení formy podle užitného vzoru je znázorněno na výkresech, kde obr. 1 představuje částečný řez jedním místem vícenásobné formy v nárysu, obr. 2 řez částí formy s ovládacím ústrojím jádra v bokorysu a obr. 3 pohled na část formy s ovládacím ústrojím v půdorysu.
Přiklad provedení technického řešení
Forma je tvořena pevnou části £ a pohyblivou částí 2.
Pohyblivá část 2 je tvořena opěrnou deskou 3, na niž je uložen tvárník 4 s tvarovou dutinou 5. K tvárníku 4 je přiložena tvárnice 6 spočívající svou dolní plochou na opěrné desce £. Ve tvárnici 6 je vytvořen vodicí otvor 7 čtvercovitého průřezu, v němž je suvně uložen nosič 8 jádra 9, které je suvně uloženo ve válcovitém otvoru 10 propojujícím vodici otvor 7 s tvarovou dutinou £. Nosič 8 je opatřen průchozím obdélníkovitým otvorem 11, do něhož zasahuje tlačný trn 12 a to svým čtyřhranem £3, který je opatřen dvojicí šikmých drážek 14 uspořádaných na dvou protilehlých stěnách čtyřhranu £3. Do těchto šikmých drážek 14 zasahuje dvojice kluzných čepů 15 ukotvených protilehle
v bočních stěnách nosiče 8 jádra 9. Řešeni umožňuje, aby šikmé drážky 14 byly vytvořeny v bočních stěnách nosiče £3 jádra 9 a kluzné čepy 15 ukotveny ve čtyřhranu 13 . Tlačný trn 12 je suvně uložen ve válcovité dutině 16 vytvořené v tvárnici 6 kolmo na vodici otvor 7 a to svým nákružkem 17 uspořádaným pod čtyřhranem 13 . O nákružek 17 je opřena svým jedním koncem ovládací pružina 18, která je svým opačným koncem opřena o vložku 19 například zašroubovanou při konci válcovité dutiny 16 v tvárnici 6. Tato vložka 19 tvoří suvné vedení tlačného trnu 12 zasahujícího svým volným koncem volně do opěrné desky 3, kde na něj navazuje přestavovací čep 20, který je ukotven v neznázorněné, například horní vyhazovači desce neznázorněného vyhazovače. Tlačný trn 12 je nad čtyřhranem 13 opatřen ovládacím čepem 21 pro styk s dolní plochou odpružené desky 22 pevné části 1_ formy. Ovládací čep 21 může mít pro lepší vedení čtvercovitý průřez.
Nosič 8 jádra 9 je protilehle jádru 9 opatřen úkosem 23 pro záběr s úkosovitou plochou 24 vytvořenou na uzamykacím klinu 25, který je suvně uložen v odpružené desce 22 uspořádané nad soustavou tvárníků. 4 a tvárnic 6 a tvoří součást pevné části JL formy. Uzamykací klín 25 je na svém opačném konci opatřen úchytnou hlavou 26, kterou je ukotven v kotevní desce 27, k níž je pevně, například neznázorněnými šrouby, připojena upínací deska 28 překrývající tuto úchytnou hlavu 26. Tato upínací deska 28 je opatřena soustavou omezovačích čepů, z nichž je na obr. 1 znázorněn jeden omezovači čep 29, opatřený na jednom konci opěrnou hlavou 30 volně uloženou v zahloubeni 31 vytvořeném v odpružené desce 22, a který volně prochází kotevní deskou 27 a zasahuje do upínací desky 28, mezi níž a odpruženou deskou 22 je na omezovacim čepu 29 nasazena rozpěrná pružina 32. Opačný konec omezovaciho čepu 29, který zasahuje do upinaci desky 28, je opatřen závity 33 s našroubovanými maticemi 34. Pohyblivá část 2 formy je na svém obvodu opatřena rámem 35 a tvárnice 6 opěrným otvorem 36 zaústěným do vodícího otvoru 7 v tvárnici 6 proti uzamykacímu klínu 25 .
Při zavírání formy, při němž její pohyblivá část 2 se působením neznázorněného pohybového ústrojí přesune směrem k její pevné části χ, narazí ovládací čep 21 tlačného trnu 12 na odpruženou desku 22 pevné části χ formy, která je držena ve své poloze rozpěrnými pružinami 32. Při pokračujícím uzavíracím pohybu dojde k zatlačení ovládacího čepu do tvárnice 6 a tím k posuvu celého tlačného trnu 12 proti síle ovládací pružiny 18. Posuvem tlačného trnu 12 dojde k posuvu čtyřhranu 13 s šikmými drážkami 14, které přestaví prostřednictvím kluzných čepů 15 nosič χ jádra 9 ve vodicím otvoru 7, čímž jádro 9 vnikne válcovitým otvorem 10 do tvarové dutiny 5 ve tvárníku 4.
Při dále pokračujícím uzavíracím pohybu pohyblivé části χ dojde ke společnému pohybu pohyblivé části 2 a odpružené desky 22 a tím k přibližovaní této odpružené desky ke kotevní desce 27 s upínací deskou 28 proti sile roz
• ^·. libiUUitíiči:
perných pružin 32 . Dna zahloubeni 31 se při tom odpoutají od opěrných hlav 30 omezovačích čepů 29 a odpružená deska se posune po omezovačích čepech 29. Při přibližováni odpružené desky 22 a celé pohyblivé části 2 formy ke kotevní desce 27 a upínací desce 28 dochází k zasouváni uzamykacího klinu 25 do opěrného otvoru 36 až vnikne do vodícího otvoru 7, kde se jeho úkosovitá plocha 24 opře o úkos na zadní straně nosiče 8 jádra 9 a zajisti tak nosič 8 jádra 9 proti nežádoucímu zpětnému pohybu během licí nebo lisovací operace. Po jejím provedení, při niž se ve tvarové dutině 5 běžným způsobem vytvoří neznázorněný výrobek, dochází k* otevření formy, a to tak, že se nejdříve působením rozpěrných pružin 32 oddálí od kotevní desky 27 s upínací deskou 28 odpružená deska 22 společně s pohyblivou části 2 formy, čímž dojde k vytažení uzamykacího klínu 25 z vodícího otvoru 7 a z opěrného otvoru 36. Tím dojde k uvolnění nosiče 8 jádra 9. Současně dochází k zasouvání opěrných hlav 30 omezovačích čepů 29 směrem k dnům zahloubeni 31 v odpružené desce 22. Při jejich styku dojde k zastavení odpružené desky 22, od níž se při dalším otevíracím pohybu pohyblivá část 2 formy odpoutá. Tím se uvolní ovládací čep 21 a působením ovládací pružiny 18 a/nebo přestavovacího čepu 20, působícího na tlačný trn 12, doj.de ke zpětnému pohybu tlačného trnu 12 s čtyřhranem .13, jehož šikmé drážky 14 přestaví prostřednictvím kluzných čepů 15 nosič 8 jádra 9 ve vodicím otvoru 7 tak, že dojde k vysunuti jádra 9 z tvarové dutiny 5 tvárníku 4. Poté se může celý cyklus opakovat.
Průmyslová využitelnost
Technického řešení podle užitného vzoru je možno využit při řešeni forem s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zpracování plastických hmot.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Forma s bočné vysouvatelnými jádry zejména pro zpracování plastických hmot obsahující jednak pevnou část tvořenou kotevní deskou s upínací deskou a odpruženou deskou, jednak pohyblivou část tvořenou alespoň jednou tvárnicí a alespoň jedním tvárníkem, uloženými na opěrné desce, a s tvarovou dutinou pro zhotovení výrobku, do níž je zaústěn vodicí válcovitý otvor pro jádro, jehož nosič je suvně uložen ve vodicím otvoru, vytvořeném v tvárnici, a na který je kolmo uspořádána válcovitá dutina, v níž je suvně uložen tlačný trn pro ovládání pohybu nosiče s jádrem, který je opatřen obdélníkovítým otvorem, vyznačující se tím, že v bočních stěnách obdélníkovitého otvoru (11) nosiče (8) jádra (9) je protilehle vetknuta dvojice kluzných čepů (15) zasahujících do dvojice šikmých drážek (14) vytvořených v bočních stěnách čtyřhranu (13) upraveného na tlačném trnu (12).
  2. 2. Forma podle nároku 1, vyznačující se tím, že v bočních stěnách obdélníkovitého otvoru (11) nosiče (8) jádra (9) je protilehle uspořádána dvojice šikmých drážek (14), do nichž zasahuje dvojíce kluzných čepů (15) vetknutých v bočních stěnách čtyřhranu (13) tlačného trnu (12) .
    11 3. Forma podle nároku la2, vyznačující se tím, že nosič (8) jádra (9) je na konci odvráceném od jádra (9) opatřen úkosem (23) pro záběr s úkosovitou plochou (24) vytvořenou na uzamykacim klínu (25) suvně uloženém v odpružené desce (22) a ukotveném v kotevní desce (27) pevné části (1) formy.
CZ1993468U 1993-03-03 1993-03-03 Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot CZ397U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1993468U CZ397U1 (cs) 1993-03-03 1993-03-03 Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1993468U CZ397U1 (cs) 1993-03-03 1993-03-03 Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ397U1 true CZ397U1 (cs) 1993-05-26

Family

ID=38727873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1993468U CZ397U1 (cs) 1993-03-03 1993-03-03 Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ397U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4765585A (en) Slide retainer for injection molds
US4645446A (en) Injection molding machine with self-connecting ejection device
US5282733A (en) Injection molding machine having exchangeable sub-molds
EP0778118B1 (en) Ejecting method of a molding in an injection molding apparatus
CN106426810A (zh) 滑动型芯装置
CN113211728A (zh) 一种注塑模具的脱倒扣机构
US5112207A (en) Self-releasing mold
US3516302A (en) Ejector pin retraction mechanism for molding operation
CN107949468A (zh) 分离锁定装置以及使用该分离锁定装置的注塑成型模具
CZ397U1 (cs) Forma s bočně vysouvatelnými jádry zejména pro zp racování plastických hmot
JP5438913B2 (ja) 突出ピン押出装置及び突出ピン作動ユニット
JPH07214610A (ja) 射出成形機のエジェクター装置
CZ31593A3 (en) Mould with laterally extensible cores, particularly for plastic material moulding
JP4793822B2 (ja) 射出成形機のエジェクタ装置
CN210755080U (zh) 模具可调节推杆顶出系统
CN113103512A (zh) 四通管接头模具机构
CN110586899A (zh) 模具可调节推杆顶出系统
JPH0533309Y2 (cs)
CN210755093U (zh) 一种拨杆压铸模具延时出模装置
CN217670543U (zh) 一种模具行位滑动的合模防撞针
RU2026142C1 (ru) Пресс-форма для литья под давлением
KR100203397B1 (ko) 성형제품의 이젝트장치_
KR19990023720U (ko) 사출금형의 언더컷 성형장치
JPH0459322A (ja) 射出成形金型装置
CN108859022B (zh) 一种大行程内扣抽芯机构