CZ354196A3 - Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby - Google Patents

Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ354196A3
CZ354196A3 CZ963541A CZ354196A CZ354196A3 CZ 354196 A3 CZ354196 A3 CZ 354196A3 CZ 963541 A CZ963541 A CZ 963541A CZ 354196 A CZ354196 A CZ 354196A CZ 354196 A3 CZ354196 A3 CZ 354196A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filter
pores
fiber density
average
pore width
Prior art date
Application number
CZ963541A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293116B6 (cs
Inventor
Werner Simon
Lutz Wittenschläger
Fred Bergmann
Original Assignee
Melitta Haushaltsprodukte Gmbh & Co. Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7759409&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ354196(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Melitta Haushaltsprodukte Gmbh & Co. Kg filed Critical Melitta Haushaltsprodukte Gmbh & Co. Kg
Publication of CZ354196A3 publication Critical patent/CZ354196A3/cs
Publication of CZ293116B6 publication Critical patent/CZ293116B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J31/00Apparatus for making beverages
    • A47J31/06Filters or strainers for coffee or tea makers ; Holders therefor
    • A47J31/08Paper filter inlays therefor to be disposed after use
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T428/00Stock material or miscellaneous articles
    • Y10T428/24Structurally defined web or sheet [e.g., overall dimension, etc.]
    • Y10T428/24942Structurally defined web or sheet [e.g., overall dimension, etc.] including components having same physical characteristic in differing degree
    • Y10T428/24992Density or compression of components

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

(57) Anotace:
Předložený vynález se týká filtru pro nápoje, především kávového filtru, a způsob jeho výroby, přičemž vláknitý materiál, ze kterého je zhotoven má póry s průměrnou šířkou pórů /d/ od minimálně 0,1 mm, měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí zhruba 50 % původní měrné hustoty vlákna materiálu. Výhodně leží průměrná šířka pórů /d/ v oblasti od 0,1 mm do 0,7 mm a dále výhodně v oblasti od 0,1 mm do 0,4 mm. Materiál se skládá především z papíru. Póry se dále výhodně vytvářejí propichováním jehlami nebo pronikáním vodních paprsků do vláknitého materiálu, přičemž se současně vytvářejí neostré okraje pórů.
f
JUDr. Miloš Všetečka advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2
Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby
Oblast techniky
Vynález se týká filtru pro loužené nápoje, především kávového filtru, který má póry, a způsobu výroby takového filtru.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy kávové filtry z papíru, jako Filtertuten© přihlašovatelky. Tyto kávové filtry jsou krepované, aby byl zvětšen jejich povrch, a mají póry, které nejsou pouhým okem patrné nebo jsou sotva viditelné. DE-GM 69 39 904 popisuje kávový filtr s velikostí pórů mezi 5 pm až 20 pm, které umožňují, aby mohly být koloidní částice nesoucí aroma protlačeny filtrem.
DE-OS 28 02 240, DE-OS 34 34 687, DE-OS 36 42 898 a
DE-OS 41 35 660 se týkají kávových filtrů, vyrobených z plastové popř. kovové fólie, ve kterých jsou vytvořeny ostrohranné otvory popř. póry.
Podstata vynálezu
Vynález řeší úkol vytvořit filtr pro nápoje, především kávový filtr, který lze jednoduše vyrobit a vylepšit filtrát, jako je káva, jakož i způsob výroby takového filtru.
Tato úloha je řešena filtrem, popř. způsobem výroby filtru podle nároků.
Základem vynálezu je myšlenka vytvořit filtr pro nápoje, především kávový filtr, který je vyroben ze savého, pavučinového popř. vláknitého materiálu, ve kterém jsou vytvořeny póry s průměrnou šířkou pórů od minimálně 0,1 mm, měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí zhruba 50% původní nebo průměrné hustoty vlákna materiálu; výhodná je maximální průměrná šířka pórů od asi 0,6 mm do asi 0,7 mm a dále je výhodná od asi 0,3 mm do asi 0,4 mm. Rozmezí šířky pórů od 0,15 do 0,25 mm je obzvláště výhodné.
Pod původní nebo průměrnou měrnou hustotou vlákna materiálu filtru je chápána měrná hustota vlákna materiálu před vytvořením uvedených pórů popř. měrná hustota vlákna materiálu po celém povrchu filtru.
Filtr podle vynálezu je vyroben z vhodného papíru a pavučinového materiálu z přírodních a/nebo syntetických vláken na bázi celulózy a/nebo z vláken ze syntetických polymerů, jakož i ze směsí uvedených vláken. Plošná hmotnost výhodných materiálů činí zhruba 10 až zhruba 100 g/m2. Vláknitý materiál je výhodně filtrační papír, který byl doposud používán pro Filtertuten©. Při vytvoření pórů v tomto materiálu, k čemuž dochází především vpichováním jehel nebo vodními paprsky, nejsou okraje popř. hrany pórů ostré, ale podmíněno vláknitým materiálem neostré popř. „roztřepené popř. porézní.
Póry takové velikosti lze obzvlášť jednoduše vyrobit a vylepšují především chuť kávového filtrátu. Překvapujícím způsobem filtrují tyto póry navzdory své relativně velké průměrné šíři dokonce i práškové částice, jako kávové částice, které mají podstatně menší velikost, až k 10 gm. Tento efekt je pravděpodobně založen na relativně velkých kapilárních silách, působících na neostré hrany pórů.
Vytvořením pórů s průměrnou šíří pórů větší než zhruba 0,1 mm je zvýšen filtrační výkon popř. hodnota průtoku filtru. Tím je zamezeno problémům s ucpáním popř. přetečením filtru především při použití v kávovarech. Většími póry ve filtru kromě toho může filtrem projít podstatně více koloidních, aroma nesoucích částí, a alkaloidy, jako kofein, které jsou běžnými papírovými filtry během filtrování snadno z kávy adsorbovány, nejsou zadržovány jako v běžných papírových filtrech. Tím je vylepšena chuť filtrátu, zejména při filtrování kávy.
Při použití vláknitých materiálů s takovými velkými póry nesnižuje případné nabobtnání materiálu filtru jeho propouštěcí vlastnosti tak znatelně jako u běžných filtračních papírů.
Zvětšení šíře pórů ve srovnání s běžnými kávovými filtry z papíru má dále tu výhodu, že filtr podle vynálezu může být použit pro větší počet nápojů, především pro jiné, méně běžné druhy kávy, jako espreso, sladovou, obilnou, karamelovou kávu. Kromě toho již není potřebné krepování materiálu filtru, což vede ke snížení nákladů.
Na základě průměrné šířky pórů do 0,6 mm nebo také při 0,7 mm ve vláknitém materiálu je zamezeno tvoření usazeniny ve filtrátu a viditelnému zakalení filtrátu.
Výhodným průměrným rozsahem šíře pórů od asi 0,1 mm do asi 0,4 mm a dále výhodně do asi 0,3 mm jsou kromě toho zadrženy lipidy obsažené v kávě, takže se nedostanou do filtrátu a nemohou negativně ovlivňovat hodnoty cholesterolu konzumentů. Bylo dokázáno, že především lipidy obsažené v kávě trvale zvyšují obsah cholesterolu v krvi konzumentů a mohou působit jako zdraví ohrožující (srovnej „Identity of the cholesterol-raising factor from boiled coffee and its effects on liver function enzymes v Journal of Lipid Research, díl 35, 1994).
Výhodně činí volná plocha pórů až 20% celkové plochy filtru. Přišlo se na to, že takový podíl volné plochy pórů právě kvůli pórovitosti ve filtračním papíru umožňuje uspokojující filtrační účinek. Při větším podílu volné plochy otvorů dochází zesíleně ke tvoření usazenin ve filtrátu. Při průměrné šíři pórů od asi 0,3 mm ve filtru podle vynálezu a volné ploše pórů od 20% nedochází dále ke zvýšené propustnosti nežádoucích kávových lipidů působících neprospěšně na zdraví.
Kromě toho se přišlo na to, že zpracovatelnost papíru a jeho pevnost v tahu není omezována udanou oblastí průměrné šíře pórů, takže filtr podle vynálezu zůstává stabilní, reliéfním vyražením spojené části filtru nejsou zeslabené a je také zamezeno i dalším problémům s obalováním a zpracováním.
Obzvláště přibývá průměrná šířka pórů a/nebo plošná hustota pórů směrem k oblasti filtru, která se při vložení nachází dole. Tím je zesílen průběh v dolní oblasti filtru, tedy v oblasti, ve které se ve srovnání s dalšími oblastmi nachází větší množství mleté kávy. Přitom je propustnost filtru podle vynálezu sladěna především tak, aby průchod filtrátu filtrem zůstával po celé výšce tekutiny ve filtru přibližně stejný. Tím jsou rozdílným množstvím nápojových částic a rozdílnými tlaky vyrovnávány rozdíly v propustnosti a nápoj je lépe a rovnoměrněji využit.
Dále výhodně jsou u filtru podle vynálezu póry vytvořeny a uspořádány tak, že tvoří určitou perforační linii, podél které může být filtr oddělením perforační linie cíleně zmenšen. U kávového filtru je tak možné např. filtr určený pro velikost filtrového držáku 1x4 zmenšit na velikost filtrového držáku 1x2.
Dodatečně nebo alternativně mohou být póry vytvořeny a uspořádány tak, že tvoří ve filtru určitou zlomovou čáru, která podporuje rozevření filtru na určitých místech, jako v blízkosti reliéfních vyražení.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr. 1 schématické zobrazení bokorysu způsobu provedení filtru podle vynálezu, obr. 2 zvětšený výřez A z obr. 1 se schématickým zobrazením výhodných pórů, obr. 3 zvětšený výřez A z obr. 1 s dalším způsobem provedení výhodných pórů, obr. 4 schématické zvětšení výřezu B z obr. 2, obr. 5 zobrazení rozdělení vláknitého materiálu v oblasti póru podle obr. 4, obr. 6 REM-snímek se 100-násobným zvětšením póru vytvořeného ve filtru podle vynálezu ojehleným válečkem, obr. 7 REM-snímek podle obr. 6 s 200-násobným zvětšením, obr. 8 REM-příjem se 102-násobným zvětšením filtru podle vynálezu s pórem vytvořeným vodním paprskem, obr. 9 REM-snímek se 106-násobným zvětšením filtru podle vynálezu s dalším pórem vytvořeným vodním paprskem, obr. 10 REM-snímek se 400-násobným zvětšením filtru podle vynálezu s pórem vytvořeným výbojem napětí, obr. 11
REM-snímek dalšího póru podle obr. 8 vytvořeného výbojem napětí, obr. 12 statistický diagram s obsahem kávových usazenin z filtrátů filtrovaných rozdílnými filtry, obr. 13 další statistický diagram s obsahem kávových usazenin z filtrátů filtrovaných rozdílnými filtry a obr. 14 zobrazení přírůstku průtoku závisle na ploše pórů.
Příklady provedení vynálezu
Filtr 1 podle vynálezu podle obr. 1 je především tvořen dvěma na sobě složenými vrstvami filtračního materiálu. Tyto vrstvy jsou spojeny podél dolní a boční oblasti hrany 3, např. reliéfním vyražením. Na obr. 1 je viditelná nej vrchnější vrstva 2 materiálu filtru.
Materiál filtru má póry 5, které jsou zobrazené např. na obr. 2 a 3. Tyto póry 5 jsou výhodně podél čáry _4 uspořádány a vytvořeny tak, že tvoří perforační linii oběma vrstvami filtru. Podél této perforační linie 4 je tedy horní díl filtru jednoduchým způsobem oddělitelný, aby se filtr mohl použít také pro menší držáky filtru. Mimo oblast hrany 3, avšak v její blízkosti, tvoří kromě toho póry především zlomové linie _6, aby se filtr jednoduchým způsobem ve známém držáku filtru od sebe oddělil a otevřel, aby se např. ulehčilo naplnění kávovým práškem.
Z obr. 2 a 3 je zřejmé, že póry 5 ve filtru podle vynálezu mohou mít libovolný tvar, pokud mají účinnou průměrnou šíři pórů d od minimálně asi 0,1 mm a výhodně do asi 0,7 mm měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí asi 50% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
Na obr. 2 zobrazené, v podstatě kulaté póry 5 jsou výhodné, neboť mohou být vytvořeny relativně jednoduchým zpracováním materiálu filtru. Především jsou přitom póry ve vláknitém materiálu vytvořeny vrtáním, vyřezáváním, horkem a výboji napětí. Dále výhodně je vláknitý materiál válcován ojehleným válečkem nebo zpracován vodními paprsky. Propichování jehlami k vytvoření filtru podle vynálezu je obzvlášť jednoduše proveditelné a zaujímá oproti dalším způsobům, jako např. vytvoření pórů laserem, frézováním nebo děrováním, větší výhodu co se týče nákladů a struktury, která bude následně podrobněji popsána. Při propichování vláknitého materiálu ojehleným válečkem jsou póry v dohledu lehce hruškovité, což je způsobeno otočným pohybem jehliček upevněných na válečku k mimo vedené dráze materiálu.
Obr. 4 ukazuje zvětšení výřezu B z obr. 2. Přitom se má především zdůraznit, že pór podle vynálezu vytvořený ve vláknitém materiálu nemá žádnou ostrou hranu, nýbrž neostrou popř. je porézní. Taková struktura je způsobena např. propichováním vláknitého materiálu jehlami, které v první linii částečně elastický materiál zatlačí a neodstraní. Na základě charakteru vlákna materiálu se tvoří pór s průměrnou šířkou póru d. Tato struktura způsobuje zvýšení kapilárních sil filtrované tekutiny obzvláště na okrajích pórů, čímž je zvýšeno filtrační působení jednoduše zhotovených pórů.
Obr. 5 ukazuje statistické rozdělení vláknitého materiálu v oblasti póru, jako např. póru podle obr. 4.
Přitom je na horizontální ose nanesena šířka póru a na vertikální ose měrná hustota vlákna v oblasti póru. V bližším okolí póru se snižuje měrná hustota vlákna materiálu směrem ke středu póru. Přitom je stoupání statistického rozdělení závislé na materiálu a na druhu vytvoření póru. U průměrné šířky póru d činí podle vymezení měrná hustota vlákna 50% měrné hustoty vlákna původního materiálu, tzn. materiálu před vytvořením pórů nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu („Poloviční hodnota měrné hustoty vlákna).
Výhodný materiál má při šířce pórů d90, která odpovídá 90% průměrné šířky pórů d, měrnou hustotu vlákna od asi 0% do asi 40%. Dále je výhodná měrná hustota vlákna při šířce póru d90 od asi 0 do 20% a ještě více výhodná od asi 5% do 15% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna.
Vláknitost materiálu v oblasti póru je uvedena do souladu s chemickou a fyzikální konzistencí nápoje.
REM-snímky podle obrázků 6 a 7 jasně ukazují neostrou hranu póru ve filtru podle vynálezu. Vlákna vláknitého materiálu jsou propichováním jehlami částečně zatlačena na okraj a částečně roztrhána popř. oddělena.
Obrázky 8 a 9 zobrazují póry vytvořené vodními paprsky. U těchto pórů se mění měrná hustota vlákna směrem ke středu póru jen velmi pomalu. Makroskopicky vykazuje takto zpracovaný filtr hrubou strukturu s mikroskopicky malými volnými průchozími otvory.
Obrázky 10 a 11 ukazují, že vytvoření pórů výboji napětí vlákno na okrajích pórů zdánlivě svaří dohromady a na okrajích vytvoří porézní strukturu.
Obr. 12 ukazuje statistický diagram ke stanovení usazeniny. Symbolem je přitom znázorněn statisticky signifikantní rozdíl k referenci R (LORD-Test, dvoustranný, 95% pravděpodobnost). Jsou přitom ukázány průměrné hodnoty x se standardními odchylkami S. První čtyři vzorky jsou neděrované běžné papírové porovnávací kávové filtry. Na pátém místě následuje takzvaný „zlatý filtr, který se skládá z proříznuté kovové fólie s póry o rozměrech 0,18 mm x 2 mm. Na šestém až desátém místě jsou zobrazeny jehlami propichované vzorky filtru podle vynálezu s průměrnou šířkou pórů od asi 0,25 mm. Na dvanáctém místě se nachází symbolem „PJ2 označený vzorek filtru podle vynálezu, u kterého jsou prostřednictvím způsobu vodních paprsků vytvořeny póry s průměrnou šířkou pórů od 0,2 mm do 0,3 mm. Na posledním místě se nachází děrovaný vzorek, kde jsou do běžného filtračního papíru vytvořeny póry s průměrem od 0,6 mm. Všechny zobrazené hodnoty pocházejí ze strojové filtrace.
Je přitom zřejmé, že při použití vláknitého materiálu je usazeninou podmíněné zakalení kávového filtrátu oproti filtru s ostrými okraji pórů zjevně sníženo.
Obr. 13 srovnává především tvoření usazeniny při strojové filtraci s tvořením usazeniny při ruční filtraci. První čtyři vzorky jsou běžné papírové kávové filtry. Na pátém místě je zobrazen filtr podle vynálezu děrovaný způsobem vodních paprsků, jako filtr „PJ2 na obrázku 12, přičemž horní třetina filtru je utěsněna silikonem. Na šestém místě je zobrazen zcela děrovaný filtr se šířkou póru od 0,6 mm. Potom následují filtry zobrazené již v souvislosti s obr. 12.
Na obr. 13 je jasně viditelné, že se prospěšný efekt filtru podle vynálezu, zobrazený v souvislosti s obr. 12, ještě zřetelně zvyšuje při ruční filtraci místo strojové filtrace.
Obr. 14 ukazuje přírůstek průtoku různých vzorků závislý na ploše pórů. Přírůstek průtoku je parametr filtračního papíru zjištěný na zkušebním vzorku s vymezenou plochou a předem vymezeným tlakem vody a teplotou vody. Plocha pórů je součinem velikosti pórů (mm2) a počtu (na cm2), ,,r je statistický korelační koeficient pro vyrovnávací přímku.
U vzorku pronikaného vodními paprsky je změna průtoku vyvolána tenkými místy (silně snížená měrná hustota vlákna) popř. porezitou papíru kávového filtru a dodatečně vytvořenými póry. To by odpovídalo nepropustnému materiálu filtru s póry s průměry od asi 0,5 mm. Takový filtr je tedy vhodný pro účely, kdy je zapotřebí vysokého stupně průtoku i dobré filtrace, aby se zamezilo např. přetečení filtru při automatické filtraci v kávovaru.

Claims (18)

  1. NÁROKY
    O
    JUDr. Miloš Všetečka - 12 advokát
    120 00 Praha 2, Hálkova 2 o
    o r/x o
    —l tocn
    CT ) OO ! OO on
    ÍC n<
    PATENTOVÉ
    1. Filtr pro nápoje, především kávový filtr, přičemž filtr (1) je zhotoven z vláknitého materiálu a má póry (5) s průměrnou šířkou pórů (d) od minimálně asi 0,1 mm měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí asi 50% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  2. 2. Filtr podle nároku 1, vyznačující se tím, že póry (5) mají průměrnou šířku pórů (d) od asi 0,1 mm do asi 0,7 mm, zejména do asi 0,6 mm, měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí asi 50% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  3. 3. Filtr podle nároku 1, vyznačující se tím, že póry (5) mají průměrnou šířku pórů (d) od asi 0,1 mm do asi 0,4 mm, zejména do asi 0,3 mm, měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí asi 50% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  4. 4. Filtr podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že u šířky pórů (d90) , která odpovídá 90% průměrné šířky pórů (d) , činí měrná hustota vlákna asi 0% až asi 40% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  5. 5. Filtr podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že u šířky pórů (d90) , která odpovídá 90% průměrné šířky pórů (d) , činí měrná hustota vlákna asi
    - 13 0% až asi 20% původní nebo průměrné hustoty vlákna materiálu.
  6. 6. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že u šířky pórů (d90) , která odpovídá 90% průměrné šířky pórů (d) , činí měrná hustota vlákna asi 5% až asi 15% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  7. 7. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že u šířky pórů (d90) , která odpovídá 90% průměrné šířky pórů (d) , činí měrná hustota vlákna asi 10% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  8. 8. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že filtr má volnou plochu pórů, která činí až asi 20% celkové plochy filtru.
  9. 9. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že filtr (1) se zhotovuje z vhodného papíru.
  10. 10. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že póry (5) se zhotovují propichováním vláknitého materiálu jehlami.
  11. 11. Filtr podle jednoho z nároku 1 až 9, vyznačující se tím, že póry (5) se zhotovují vodními paprsky pronikajícími vláknitým materiálem.
  12. 12. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že průměrná šířka pórů (d) a/nebo
    - 14 plošná hustota pórů (5) přibývá směrem k oblasti filtru (1) nacházející se při nasazení dole.
  13. 13. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že póry (5) se vytvářejí a uspořádávají tak, že tvoří perforaci (4), perforace (4) může být filtr (1) zmenšen menšího držáku filtru.
    při oddělení a vkládán do
  14. 14. Filtr podle kteréhokoli z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že póry (5) se vytvářejí a uspořádávají tak, že tvoří linii zlomu (6), která podporuje otevírání filtru (1) při vsazení do držáku filtru.
  15. 15. Způsob k výrobě filtru, především podle některého z předcházejících nároků, s výrobními kroky: příprava vláknitého materiálu a vytvoření pórů (5) v materiálu s průměrnou šířkou pórů (d) od minimálně asi 0,1 mm měřeno při měrné hustotě vlákna, která činí zhruba 50% původní nebo průměrné měrné hustoty vlákna materiálu.
  16. 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že póry (5) se vytvářejí propichováním jehlami.
  17. 17. Způsob podle nároku 15 nebo 16, vyznačující se tím, že se vytvářejí válcováním ojehleným válečkem.
  18. 18. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že póry se vytváří pronikáním vodních paprsků do materiálu.
CZ19963541A 1995-04-10 1996-04-09 Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby CZ293116B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19513600A DE19513600C5 (de) 1995-04-10 1995-04-10 Filter für Aufgußgetränke, insbesondere Kaffeefilter und Verfahren zur Herstellung eines derartigen Filters

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ354196A3 true CZ354196A3 (cs) 1999-09-15
CZ293116B6 CZ293116B6 (cs) 2004-02-18

Family

ID=7759409

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19963541A CZ293116B6 (cs) 1995-04-10 1996-04-09 Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby

Country Status (19)

Country Link
US (1) US5871644A (cs)
EP (2) EP0951854B1 (cs)
JP (1) JP3037436B2 (cs)
AT (3) AT823U1 (cs)
AU (1) AU692701B2 (cs)
BR (1) BR9606303A (cs)
CA (1) CA2192474C (cs)
CZ (1) CZ293116B6 (cs)
DE (3) DE19513600C5 (cs)
DK (2) DK0763994T3 (cs)
EE (1) EE9600187A (cs)
ES (2) ES2148747T3 (cs)
FR (1) FR2732576A3 (cs)
HU (1) HUP9603411A3 (cs)
NO (1) NO313904B1 (cs)
PL (1) PL179588B1 (cs)
RO (1) RO117889B1 (cs)
SK (1) SK156596A3 (cs)
WO (1) WO1996032043A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1008580C2 (nl) 1998-03-13 1999-09-14 Filtropa B V Filterzakje voor infusiedranken, in het bijzonder koffiefilterzakje.
DE29818568U1 (de) * 1998-10-17 2000-03-30 Melitta Haushaltsprodukte Filterpapiereinsatz zur Herstellung von Aromaauszügen aus Kaffee oder Tee
AU5158899A (en) * 1999-07-13 2000-11-21 Braun Gmbh Filter bag consisting of filter paper for producing brewed beverages such as coffee or tea, stack of filter bags of this type and method for producing filter bags of this type
DE10059971A1 (de) * 2000-12-02 2002-06-20 Melitta Haushaltsprodukte Aus einem Filterpapier hergestellter, tütenartiger Filtereinsatz
DE20103730U1 (de) * 2001-03-03 2001-05-03 Melitta Haushaltsprodukte Filterpapiereinsatz zur Herstellung von Aromaauszügen aus gemahlenem Kaffee
US20040265436A1 (en) * 2002-07-06 2004-12-30 Cai Edward Z Coffee filter paper and method of use
US6811588B2 (en) * 2002-11-01 2004-11-02 Advanced Flow Engineering, Inc. High capacity hybrid multi-layer automotive air filter
US20080038441A1 (en) * 2003-07-22 2008-02-14 The Coca-Cola Company Systems and Methods of Brewing Low-Cholesterol Espresso
US20060021930A1 (en) * 2004-07-30 2006-02-02 Cai Edward Z Coffee paper filters and method of use
US8677966B2 (en) 2011-01-20 2014-03-25 Advanced Flow Engineering, Inc. Air intake flow device and system
ES2543157T3 (es) * 2011-03-28 2015-08-17 Intercontinental Great Brands Llc Cartucho de bebida con elemento de filtro
CL2011001074A1 (es) 2011-05-12 2011-07-29 Inversiones San Juan De La Cruz Spa Cartucho desechable para filtrar elementos solubles como hierbas, conformado por una plantilla con una seccion central que constituye el contenedor y dos secciones laterales oblicuas traslapadas que conforman una pared recta, y poseen una prolongacion con un asa y lengüetas para su fijacion a un borde circular de un vaso.
USD666447S1 (en) * 2011-06-27 2012-09-04 Mr. Bar-B-Q-, Inc. Floor mat
CA2788283C (en) 2011-09-01 2019-11-26 2266170 Ontario Inc. Beverage capsule
EP2606777A1 (de) 2011-12-23 2013-06-26 Melitta Europa GmbH & Co. KG Filterpapiereinsatz
CA2833096C (en) 2012-11-12 2016-05-31 2266170 Ontario Inc. Beverage capsule and process and system for making same
US9700171B2 (en) 2013-04-03 2017-07-11 2266170 Ontario Inc. Capsule machine and components
CA2912723C (en) 2013-05-23 2017-02-07 2266170 Ontario Inc. Capsule housing
US10611507B2 (en) 2013-08-20 2020-04-07 2266170 Ontario Inc. Capsule with control member
US10314319B2 (en) * 2013-11-20 2019-06-11 2266170 Ontario Inc. Method and apparatus for accelerated or controlled degassing of roasted coffee
CA2943295C (en) 2014-03-21 2022-06-28 2266170 Ontario Inc. Capsule with steeping chamber
JP7168362B2 (ja) * 2018-07-12 2022-11-09 日本製紙パピリア株式会社 コーヒー濾紙

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1102246A (en) * 1965-06-21 1968-02-07 Dexter Corp Nonwoven web material and a method for making same
US3360132A (en) * 1966-10-19 1967-12-26 Star Filter Company Coffee filter element
DE6939904U (de) * 1969-10-13 1970-03-05 Vox Kaffee Werk Groneweg & Mei Filtertuete zum aufbereiten eines kaffeegetraenkes
US3719282A (en) * 1970-11-16 1973-03-06 Schwartz Mfg Co Universal coffee filter
FR2231341A1 (en) * 1973-05-30 1974-12-27 Donot Guy Coffee maker using prepacked measures - hot water is poured on polystyrene ring with filter papers containing ground coffee
DE2802240C2 (de) * 1978-01-19 1985-05-02 Bosch-Siemens Hausgeräte GmbH, 7000 Stuttgart Kaffeefilter für Kaffeemaschinen mit gleichmäßiger Brühwasserzufuhr
JPS5933890Y2 (ja) * 1978-03-07 1984-09-20 株式会社デンソー 内燃機関用エアクリ−ナエレメント
ZA82846B (en) * 1981-02-27 1983-01-26 Dexter Ltd C H Method and apparatus for making a patterned non-woven fabric
DE3434687A1 (de) * 1984-09-21 1986-04-03 Hans 5067 Kürten Schmitz Kaffeefilter
DE3642898A1 (de) * 1986-12-16 1988-07-21 Lischka Helga Filtereinsatz
US4859348A (en) * 1986-12-29 1989-08-22 National Fluid Separators, Inc. Method and device for filtering oils from infusion beverages
CA1325983C (en) * 1988-01-12 1994-01-11 Satoshi Matsuura Processes for preparing electret filters
US5054349A (en) * 1989-03-21 1991-10-08 Andre Vuillaume Procedure and apparatus for perforating a product in sheets and perforated product obtained like this
JP2779653B2 (ja) * 1989-08-05 1998-07-23 大日本印刷株式会社 コーヒードリッパー用のフィルター及びその製造方法
US5190653A (en) * 1990-10-30 1993-03-02 Kraft General Foods, Inc. Coffee brewer filtration device
DE9015872U1 (cs) * 1990-11-19 1991-05-08 Maaser, Arnfried
JP2940263B2 (ja) * 1991-11-06 1999-08-25 東レ株式会社 繊維状物よりなる液体フィルターおよび出汁袋など
DE9318405U1 (de) * 1993-12-01 1994-01-27 Schoeller & Hoesch Papierfab Filtermaterial

Also Published As

Publication number Publication date
PL317465A1 (en) 1997-04-14
HUP9603411A3 (en) 1999-09-28
PL179588B1 (en) 2000-09-29
ATE239411T1 (de) 2003-05-15
RO117889B1 (ro) 2002-09-30
HUP9603411A2 (hu) 1998-03-02
DE19513600C5 (de) 2007-10-18
DE19513600A1 (de) 1996-10-17
SK156596A3 (en) 1997-06-04
FR2732576A3 (fr) 1996-10-11
NO313904B1 (no) 2002-12-23
ES2195481T3 (es) 2003-12-01
CZ293116B6 (cs) 2004-02-18
ES2148747T3 (es) 2000-10-16
FR2732576B3 (cs) 1997-03-07
US5871644A (en) 1999-02-16
NO965196D0 (no) 1996-12-05
CA2192474A1 (en) 1996-10-17
CA2192474C (en) 2005-05-10
EP0763994A1 (de) 1997-03-26
AU692701B2 (en) 1998-06-11
AT823U1 (de) 1996-06-25
BR9606303A (pt) 1997-09-09
EP0951854A1 (de) 1999-10-27
EP0951854B1 (de) 2003-05-07
DE59605640D1 (de) 2000-08-31
JPH10501453A (ja) 1998-02-10
DE59610428D1 (de) 2003-06-12
DK0951854T3 (da) 2003-07-21
AU5335496A (en) 1996-10-30
JP3037436B2 (ja) 2000-04-24
EP0763994B1 (de) 2000-07-26
DE19513600C2 (de) 1999-11-25
WO1996032043A1 (de) 1996-10-17
EE9600187A (et) 1997-06-16
DK0763994T3 (da) 2000-11-13
ATE194907T1 (de) 2000-08-15
NO965196L (no) 1997-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ354196A3 (cs) Filtr pro nápoje, především kávový filtr, a způsob jeho výroby
EP0059608B1 (en) Method and apparatus for making a patterned non-woven fabric
EP3210911B1 (de) Portionskapsel zur zubereitung eines getränks
EP3792197B1 (de) Portionskapsel, verfahren zur herstellung einer portionskapsel und eines getränks, und verwendung einer portionskapsel
EP2625120A1 (de) Portionskapsel zur herstellung eines getränks mit einer portionskapsel
WO1998039215A1 (en) Coffee flavoring means and method
DE112006003410T5 (de) Verbesserungen in Verfahren zur Herstellung von Sicherheitssubstraten
DE69816042T2 (de) Poröse faserstoffbahn
EP3568523B1 (de) Verbessertes filterpapier
DE3005793C2 (de) Hochporöses Filterpapier und Verfahren zu seiner Herstellung
CA2374382C (en) Filter paper insert for the preparation of aromaextracts from ground coffee
EP2793662B1 (de) Filterpapiereinsatz
US20020101000A1 (en) Method for producing filter paper
EP3307647B1 (de) Portionskapsel mit einem dreilagigen vlies
Molnar Coffee filter paper
US20230111231A1 (en) High Strength Low Weight Non-Woven Fabric And Containers Incorporating Same For Use In Preparing Beverages

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20160409