CZ337897A3 - Modifikované polypeptidy vykazující zvýšenou imunogenicitu - Google Patents

Modifikované polypeptidy vykazující zvýšenou imunogenicitu Download PDF

Info

Publication number
CZ337897A3
CZ337897A3 CZ973378A CZ337897A CZ337897A3 CZ 337897 A3 CZ337897 A3 CZ 337897A3 CZ 973378 A CZ973378 A CZ 973378A CZ 337897 A CZ337897 A CZ 337897A CZ 337897 A3 CZ337897 A3 CZ 337897A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polypeptide
recombinant
antigen
vector
csp
Prior art date
Application number
CZ973378A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ291013B6 (cs
Inventor
Nicolas Joseph Fasel
Christophe Dominique Reymond
Original Assignee
Rmf Dictagene S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rmf Dictagene S. A. filed Critical Rmf Dictagene S. A.
Publication of CZ337897A3 publication Critical patent/CZ337897A3/cs
Publication of CZ291013B6 publication Critical patent/CZ291013B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/44Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans from protozoa
    • C07K14/445Plasmodium
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/02Immunomodulators
    • A61P37/04Immunostimulants
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/30Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change

Description

Modifikované polypeptidy vykazující zvýšenou imunogenicitu.
Oblast techniky
Vynález se týká modifikovaných zvýšenou imunogenicitu, zvláště modifikovaly polypeptidy strukturou, falciparum. odezvy proti modifikovaným polypeptidům, hostitele, vakcín, jenž obsahují tyto polypeptidy.
imunogenicitu, lipidovou strukturou, parazitů, které se a přesněji Vynález polypeptidů vykazujících polypeptidů, které se Vynález zvláště popisuje modifikovaly lipidovou protein cirkumsporozoit Plasmodium se dále týká způsobu vyvoláni imunní způsobu, vektoru a které jsou vhodné pro produkci polypeptidů, a
Dosavadní stav techniky
Imunní systém je komplex a není zcela pochopen. Způsob, kterým hostitelský imunní systém rozeznává cizorodý imunogen, je vysvětlen pouze z části. U savců, jestliže se vystaví působení cizorodým proteinům, je imunní odezva značně různorodá. Středem zájmu je proto libovolná metoda přípravy polypeptidů se zvýšenou imunogenicitou. Tímto způsobem se dá překonat problém slabě imunogenních epitopů.
Jedním způsobem, jak zdokonalit vakcinaci pomocí rekombinantních proteinů, je produkce více epitopů z více jak jednoho proteinu, který pochází z jednoho nebo více infekčních agens. Tento přístup umožňuje získat levnější polyvalentní, účinnější vakcíny, které umožňují jednodušší a bezpečnější imunizační režim, že každý polypeptid se specifický protokol pro používá k imunizaci, peptidu. silná vyžaduje, množství, který se množství se
Avšak takový přístup produkuje v dostatečném čištění každého peptidu, zabezpečení optimálního
Účelem imunizace je najít přístupy, kde imunní odezva proti specifickým epitopům, imunogeny mají nízkou kvalitu nebo jsou ve směsi vyvolá zatímco j iných ···· ·· · · · · · • ·· · · · · · · · · · · · ···· · · · ··· • · · · e · ··· ·· ·· polypeptidů, jak se může pozorovat v určitých situacích in vivo.
Nejčastěji se vyskytující kauzativni agens malárie je Plasmodium falciparum, který se nachází v různých formách ve hmyzích a lidských hostitelích.Při použiti inaktivních forem parazitů jako vakcín určených pro savce se získaly slibné / výsledky. Hlavní omezení však je skutečnost, že sporozoity není možné kultivovat a musí se izolovat ze slinných žláz komárů. Za účelem získat ochranu se vylučuje použití inaktivovaného parazita jako takového.
Z důvodu obejit tento problém se exprimovaly v heterologních rekombinantních systémech geny kódujícící specifické proteiny různých forem Plasmodia. Tyto proteiny se s omezeným úspěchem použily jako potenciální ochranný agens hostitele. V jiném případě se v imunizační studii využily peptidy, které odpovídají definovaným oblastem antigenu, což vykazuje jistá omezení v případě takových imunizací. Protein cirkumsporozoit (CSP) je jeden z antigenu, které jsou přítomny na povrchu sporozoit Plasmodium falciparum, které se do organizmu dostávají hmyzím štípnutím. Tento protein se syntetizuje jako prekurzor polypeptidů, který se skládá z odstranitelné signální sekvence N-konce, z velké centrální repetice, která je na obou stranách lemována oblastmi, zde označenými jako oblast I a oblast II, a která obsahuje sekvence, jenž jsou u různých druhů Plasmodia konzervativní, a z hydrofóbní domény C-konce. Opakující se doména NANP se skládá z tandemové repetice klastru aminokyselin asparaginalanin-asparagin-prolin ((ASN-ALA-ASN-PRO)n) · Ukázalo se, že jde o účinný epitop CSP P. falciparum, na který reagují Bbuňky. Syntetické peptidy, obsahující takovou repetici, se používají s omezeným úspěchem jako podjednotky vakciny v imunizační studii. Mapovaly se elementy odezvy T-buněk na CSP • · protein vně segmentů repetice. V každém experimentu se pro imunizaci použitlo velké množství čištěných antigenů.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je poskytnout modifikované proteiny, jako jsou proteiny Plasmodium falciparum, které mohou vyvolat silnou imunitní odezvu i v případě, že antigeny parazita nejsou čištěny. Tento přístup je zajímavý z hlediska dalšího vývoje vakcín obsahujících celé buňky, které imožňují levnější ale účinější imunizační režimy.
Zjistilo se, podle vynálezu, že antigen, k němuž se přidá glykosylfosfatidylinositolová kotva (GPI) vyvolá vyšší imunní odezva, než odpovídající antigen bez kotvy.
Vynález tedy poskytuje rekombinantní polypeptidy vykazující zvýšenou imunogenicitu, obsahující glykosylfosfatidylinositolovou strukturu, která slouží k vyvolání zvýšené imunní odezvy ve srovnání s odpovídajícími polypeptidy bez kotvy. Polypeptidem může být antigen, přednost se dává antigenů parazita, jako je antigen Plasmodium falciparum podobný proteinu cirkumsporozoit Plasmodium falciparum (CSP) nebo jeho modifikovaná verze.
V popisu a v patentových nárocích používaný termín nebo jeho modifikované verze znamená inkorporaci libovolného derivátu proteinu cirkumsporozoit, který vykazuje dostatečnou imunogenicitu, aby došlo k vyvolání imunitní odezvy. Do tohoto termínu se zahrnují ne pouze celé proteiny, ale také fragmenty nebo jejich mutované verze.
Vynález se zde popisuje jako CSP protein Plasmodia falciparum. Avšak vynález není omezen pouze na tento antigen.
Pro odborníka je jednoduché nahradit CSP jinými požadovatelnými antigeny a tak získat výhody vynálezu bez nutných experimentů.
• * • · · ··· · · « ··· · · ······· · · · • · ·· · ··· ·» · ·
Exprese CSP se dosáhlo v heterologních rekombinantních systémech (E. coli, kvasinky, virus Vaccinia, bakulovirus, Salmonella, Dictvostelium discoideum.) . Zjistilo se, že druhy slizovky Dictyostelium se může použit jako účinný eukaryontni expresní systém pro produkci rekombinantních proteinů. Ve srovnání s jinými expresivními systémy Dictvostelium může produkovat zcela stabilní polypeptid CSP (Fasel,N., BegdadiRais, C., Bernard, Μ. , Bron, C., Corradin, G., and Reymond, C.D., (1992) Gene 111, 157-163). Tento systém se pak používá za účelem získáni silnější a déle trvající imunitní ochrany, protože nese každý epitop B a T buněk.
Slizovka Dictvostelium je organizmus vhodný pro použití při biotechnologických výrobách. Je to volně žijící organizmus, jednoduše se kultivuje i udržuje. Kmeny rostou na vrstvě bakterií, kde čas zdvojení je 3 hodiny, v semisyntetickém médiu obsahující glukózu, pepton a kvasinkový extrakt, kde doba zdvojení je okolo 12 hodin nebo v bakteriálních suspenzích, kde dosahují vysoké hustoty (až 1O10 buněk na litr) .
Životní cyklus Dictvostelium zahrnuje růstovou a vývojovou fázi. Vývojová fáze se spouští vyhladověním buněk a charakterizuje se agregací buněk, které se před tím vyskytovaly jednotlivě. Agregací vzniká vícebuněčný organizmus, který se pak diferenciuje a produkují se spory. V přítomnosti bakterií nebo v bohatém médiu spory vyklíčí, což vede k obnovení růstu. Během tohoto vývojového cyklu se produkují difúzovatelné faktory. Nejméně jeden žních (cAMP) tím, že se váže na svůj receptor vyvolává transkripci kazety specifických genů (Loomis, The Development Of Dictvostelium discoideum, Acad. Press, 1982). Růstové vlastnosti a transformační kapacita Dictvostelium discoideum umožňují expresi cizích proteinů, potom se buňky mohou levně kultivovat na bakteriích a exprese specifických proteinů se • · ···· · · · · *· • · · · 9 · · ·9
99 < · · 9 9 9 99999
9 9 t 9 9 9 9 99 ·· · · · · a·· · · ·· může kontrolovat vyhladověním v na živiny chudém médiu.
Dictvostelium discoideum je bezpečný, netoxický, nepatogenní volně žijící organizmus, který by se mohl uplatnit při vývoji celobuněčné vakcíny, alespoň pro veterinární účely.
Dictvostelium discoideum se pak může použít za účelem produkce modifikovaných polypeptidů podle vynálezu. Buňky se transformují vhodným vektorem, kultivují se za podmínek, které umožňuji expresi a izolaci polypeptidu. Vhodný vektor zahrnuje sekvenci DNK kódující polypeptid, jehož DNK je spojena s přídavnou glykolipidovou kotevní sekvencí, která se nachází po směru jeho transkripce, a s vhodnou iniciační a terminační sekvencí. Sekvence DNK přednostně kóduje antigen parazita, jako je antigen Plasmodium falciparum, protein cirkumsporozoit P. Falciparum (CSP) nebo jeho modifikovanou verzi.
Řada povrchových buněčných proteinů v různých organizmech je zakotvena v membránové lipidové dvojvrstvě pomocí glykosylfosfatidylinositolové struktury (GPI). Tato komplexová struktura se syntetizuje jako prekurzor glykolipidu a v endoplazmatickém retikulu se přeměňuje na glykoproteiny. Přeměna přeformované kotvy GPI na určitý polypeptid je možný pouze, je-li příslušná signální sekvence (zde označená jako přídavná glykolipidová kotevní sekvence) obsažena v oblasti C-konce cílového proteinu. Ukázalo se, že signální sekvence je zahrnuta do skupiny 10 až 12 zbytků umístěné proti směru transkripce hydrofóbní sekvence C-konce. Dále se ukázalo, že v případě Dictvostelium specifické proteiny jsou ukotveny pomocí GPI. Definovaly se determinanty sekvence C-konce pro jeden z těchto proteinů, jmenovitě kontaktní místo A (Noegel,A., Gerisch,G. Stadler,J. and Westphal,M. (1986) EMBO J. 5, 1473-1476). Po té, co se kotva GPI přemění na polypeptid, může se štěpit specifickou fosfolipázou (GPI-fosfolipáza C nebo D) , což vede k • · ···· «4 4 · 4· 4 • 44 444 4 · · 4444 4 • 4 4 · · * 44«·
4 * ·4 ··· 44· 4 modifikaci hydrofobní povahy proteinu a to se projeví odlišným dělením zvláště v detergentu, TX-114.
Podle vynálezu vektor rekombinantní DNK obsahuje přídavnou glykolipidovou kotvící sekvenci, která se odvodila od kontaktního místa A D.discoideum.
Vynález dále popisuje způsob produkce protilátek proti jednomu nebo více epitopů polypeptidů. Tato metoda zahrnuje imunizaci vhodného hostitele (například savce) za použití polypeptidů podle vynálezu a izolaci protilátek, které takto vznikají. Jako alternativní postup se může použít celé sérum. Pro imunizaci se upřednostňuje použití polypeptidů ve formě celobuněčného lyzátu hostitelských buněk exprimujících polypeptid.
Dále se vynález týká vakcíny pro imunizaci hostitele, kterým je savec. Vakcína obsahuje modifikovaný polypeptid podle vynálezu v množství, které je imunoprotektivní, spolu s vhodným ekcipientem. Imunoprotektivní množství znamená obsah polypeptidů obsaženého v například l-5xl07, zejména v 2xl07 hostitelských buněk transformovaných vektorem kódujícím polypeptid a přídavnou glykolipidovou kotvící sekvenci.
Popis obrázků na výkresech
Na obrázku č. 1 jsou znázorněny expresivní vektory pro protein cirkumsporozoit (CSP).
Část A. Přesnější popis konstrukce těchto dvou vektorů se uvádí v textu. Protein CSP, kterému chybí prvních 18 aminokyselin, se fúzoval do rámce k vedoucímu peptidu CsA za vzniku vektoru pEDII-CS. Výsledkem záměny původního UAG z P.falciparum za UAA je konstrukce vektoru pEDII-CS49. Vektor pERIV-CS je odvozený z pERII (v textu), který obsahuje Tn5 neoR gen mezi promotorem aktinu 15 a terminačními sekvencemi. GPI kotvící doména proteinu CsA se umístila do rámce C.konce
44 · · 4 4444
4444 44 444444
4444 44 44444
44 444 4 4 4 44444
4444 44 4444
44 4» 444 4444
CSP (část B). Symboly Diskoidin I a ras označuji sekvence podporující transkripci v buňkách Dictyostelium. Šipky ukazuji na počáteční místa transkripce. Čísla I, II a III označují vysoce konzervativní domény proteinu CSP.
Část B. Ve vektoru pERIV-CS CSP hydrofóbní doména se zaměnila za posledních 49 aminokyselin proteinu CsA. Během klonování se přidal další prolin (P) mezi sekvence CSP (podtrženo) a CsA.
Na obrázku č. 2 je znázorněna fosfolipidová modifikace CSP exprimovaného v buňkách Discoideum. Proteiny extrahované z přibližně 2xl06 buněk se kultivovaly s jednou jednotkou (dráha 1) nebo s 5 jednotkami (dráha 5) enzymu GPI-PLD po dobu jedné hodiny. Pak se separovaly do TX-114 fáze (Bordier, shora uvedeno) a analyzovaly se imunoblotem. Stabilně transformované buňky se lyžovaly a separovaly na SDS PAGE a proteiny se dále přenesly na nitrocelulózovou membránu. CSP se identifikovalo imunodetekcí použitím (NANP)50 monoklonálních protilátek Sp3E9. Molekulová hmotnost proteinu CSP (62kDa) se odhadla použitím těchto standardů: fosforyláza b (97 kDa), BSA (66 kDa), ovalbumin vaječného bílku (42,7 kDa) .
Význam symbolů: Aq: vodní fáze; Tx: TX-114 detergentová fáze; 0: vzorky, kde se neaplikoval enzym GPI-PLD.
Příklady provedeni vynálezu
Příklad 1: Úvod
Následující příklad popisuje produkci CSP Plasmodium falciparum, který se modifikuje v Dictyostelium discoideum přidáním glykolipidové kotvy a jeho použití při imunizaci. Polypeptid se exprimoval ve slizovce Dictyostelium discoideum fúzí vedoucího polypeptidu a přídavné • · · · · · · ·· · · • w·· · · · · · · · » to· · · · » to · ··· · · ··· · · · · to · <· ·· toto ··· «· toto glykosylfosfatidylinositolé signální sekvence (GPI) získané z kontaktního místa A Dictyostelium.
Myši se imunizovaly celobuněčným lyzátem kultury Dictyostelia, kde se exprimuje GPI modifikovaný protein. Vznikají protilátky, které rozeznávají dvě různé oblasti polypeptidu. GPI modifikované polypeptidy se mohou exprimovat v buňkách Dictyostelia. Jak polypeptidy v izolované formě tak buňky obsahující polypeptidy se mohou použít při imunizaci, v diagnostických testech, v základních studiích nebo mají potenciál pro vakcinaci.
Příklad 2: Materiály a způsoby
V následujících experimentech se používá řada metod, které jsou pro odborníka v oblasti molekulární biologie, chemie proteinů a imunologie dobře známé a dostupné. Takové metody se nepopisují vždy do detailů.
Enzymy se získaly z komerčních zdrojů a používají se způsobem, který doporučuje výrobce.
Bakteriální média a způsoby klonování se popisují v publikaci Sambrook et al. (Molecular cloning: A Laboratory Manual, CSH press 1989).
Monoklonální protilátky a NANP50 se získaly od F. Sinaglia (Hoffman La Roche Ltd, Basel).
Příklad 3: Konstrukce plazmidů obsahující CS
Vektor pEDII-CS 49
Expresívní vektor pEDI-CS se skládá z vektoru pVEII (Maniak and Nelle, (1990) Nucl. Acids Res. 18, 5375), který obsahuje elementy důležité pro rozmnožování a udržování prokaryontniho hostitele (počáteční místo replikace a gen rezistence na ampicilin), a z Tn903, který nese gen pro ·· « a · · ·· ·
9 9 99999
9 9· ·
9 · 9 9 9 9 9 9 rezistenci na neomycin zajišťující u eukaryontních buněk rezistenci na geneticin (G418) za řízení transkripční jednotky aktinu 15 z Dictyostelia. Přítomnost promotoru Discoidin 1 umožňuje vývojové řízení exprese sekvencí orientovaných po směru transkripce a sekvence aktinu 8 zajišťují správnou terminaci RNK.
Při konstrukci expresivniho vektoru pED-CS se HaelII/Rsal restrikční fragment o velikosti 1 161 bp genu CS NF54 (Caspers, P., Gentz, R. , Matile, H., Pink, J.R., and Sinigaglia, F. (1989) Mol. Biochem. Parisitol. 35, 185-189) nejdříve začlenil do Asp718/BamHI restrikčního místa vektoru pVEII pomocí Klenow DNK polymrázy. Dále se na DNK syntetizéru, Applied Biosystem Model 380 B, syntetizovaly oba DNK řetězce sekvence kódující vedoucí peptid kontaktního místa A (CsA) a tři další aminokyseliny. Nukleotidová sekvence syntetického vedoucího peptidu je následující:
5'-ATGTCTAGATTTTTAGTATTGATAATATTATATAATATTTTAAATAGTGCACATTCAG CTCCAACCCAGGATCCATG- 3'
Sekvence se potvrdila sekvenováním replikovatelné formy M13mpl8, kam se do restrikčního místa Smál začlenil fragment z tupými konci.
Izoloval se Xbal/BamHI restrikční fragment obsahující CsA vedoucí peptid a začlenil se do Xbal/BamHI restrikčního místa ve vektoru za vzniku expresivniho vektoru pEDII-CS. V expresivnim vektoru pEDII-CS se přirozený terminačni kodón UAG zaměnil za UAA terminačni kodón. Tato záměna proběhla tak, že velká část oblasti kódující CSP se nahradila fragmentem DNK amplifikovaným za použití specifických oligonukleotidu:
• · • · · · • ·· · * · · · · · · ···· v · · · · · · • ·· · · · · · · ···* ···» v·· · · ·· ·» · · · · ♦ · · ·
5'amplimér (umístěný po směru transkripce sekvence vedoucího peptidu CsA, obsahuje BamHI restrikční místo):
5'-ACCCAGGATACCCTTATTCCAG-3'
3'amplimér (odpovídající posledním kodónům genu CSP, ale obsahuje UAA terminační kodón a restrikční místo Sací):
5'-AAAGCCGAGCTCTTAATTAAGGAACAAGAAGGATAAT- 3
Tyto oligonukleotidy nesou specifická restrikční místa BamHI a Sací, která se také nacházejí ve vektoru pEDII-CS a použily se při náhradě segmentu genu CSP vektoru pEDII-CS. Při použití této strategie se získal expresivní vektor pEDIICS49, který produkuje protein CSP s jeho původním Cterminálním polypeptidem.
Vektor pERIV-CS
Za účelem exprese GPI modifikované formy proteinu CSP se zkonstruoval plazmid pERIV-CS. Tento plazmid vznikl z pERIV, který sám vznikl z pERII. Jde o plazmid, který je kombinací fragmentu ras promotoru z Dictyostelium, signálního peptidu CsA, terminační sekvence aktinu 6 a kazety neoR ve vektoru pGEM3. Za použití restrikčního enzymu EcoRV se z pDneo2 izolovala kazeta neoR, která zahrnuje promotor aktinu 15 z Dictyostelium, bakteriální gen rezistence Tn903 a terminační sekvenci aktinu 15 z Dictyostelium (Witke,W., Nellen,W., and Noegel,A. (1987). EMBO J. 6, 4143-4148) a začlenila se do pGEM13 (Promega corp.). Fragment izolovaný z vektoru pERI-CS zahrnující ras promotor z Dictyostelium-signální peptid CsA (Fasel et al., dříve uvedeno) se začlenil mezi restrikční místa BamHI a EcoRI. Terminační sekvence aktinu 6 z pDneo2 se nejdříve klonovala do HindlII místa plazmidu pGEM4 (Promega corp.), aby se získalo druhé restrikční místo a pak se znovu • · izolovala a začlenila se do BamHI restrikčního místa, které leží vedle signálního peptidu CsA. Konstrukce obsahující terminačni sekvenci aktinu 6 ve správné orientaci se nazvala pERII. Tento plazmid se štěpil enzymy EcoRV/Xhol a fragment DNK získaný amplifikací oblasti obsahující přídavnou glykosylfosfatidylinositolovou kotevní sekvenci se začlenil za použití vhodných restrikčních míst. Dva oligonukleotidy používané při amplifikaci mají následující sekvenci:
5' amplimér (obsahující restrikční místo EcoRV)
5-CCCGGTACCAGGCCTGATATCTCCAACTCCAACTGAAAC- 3'
3' amplimér (obsahující restrikční místo Xhol)
5'-CGGCTCGAGTTAAATTAATAAAACAAAAGAAATG- 3'
Plazmid pERIV se štěpil enzymy Asp718/EcoRV a do tohoto plazmidu se včlenila alela CSP NF54. DNK proteinu CSP, která obsahuje gen CSP, ale nezahrnuje signálního peptidu N-konce a hydrofóbní segmenty C-konce kódujících CSP, se získala amplifikací za použiti následujících amplimérů:
5' amplimér (obsahující restrikční místo Asp718)
5'CCCGGTACCATTATTCCAGGAATACCAGTGC- 3 '
3' amplimér (obsahující restrikční místo HaelII, které se může spojit s restrikčním místem EcoRV)
5-ATAGGCCACATTTTTCCATTTTACAAATTTTTTTTTC- 3
Amplifikovaná DNK se po štěpeni enzymy Asp718 a HaelII začlenila mezi restrikční místa Asp718 a EcoRV plazmidu pERIV. Získaný plazmid se označil pERIV-CS.
Příklad 4: Kultivace buněk Dictyostelia, transformace a exprese
Buňky Dictyostelia se kultivují v míchané suspenzi v médiu HL-5 až dosáhnou hustoty 5xl06 buněk/ml a nechají se vyhladovět v PDF (pufrovací ředicí roztok) (Sussman, M. (1987) Methods in Cell Biology (Spudich, J.A., ed.) pp9-29, Acad. Press, lne., Orlando, FL). Různé vektory se vnesly do buněk elektroporaci a exprimujíci buňky se vybraly způsobem, který se popisuje v publikaci Nellen, W. , and Firtel, R.A. (1985) Gene 39, 155-163; Howard, P.K., Ahern, K.G., and Firtel, A. (1988) Nucleic Acids Res. 16, 2613-1623).
Při expresy závislé na promotoru Discoidin I se buňky D. discoideum vyhladověly po dobu 4 hodin v míchané suspenzi (160 ot./min.) v PDF při hustotě buněk 5xl06 buněk/ml pokud není uvedeno jinak (Fasel et al., shora uvedeno).
V případě konstrukcí s ras promotorem se buňky vyhladověly po dobu 6 hodin v míchané suspenzi v PDF při hustotě buněk okolo 5xl06 buněk/ml a transkripce se vyvolala přidáním 200μΜ cAMP a lOnM DIF (faktor vyvolávající diferenciaci) (Morris, H.R., Taylor, G.W., Massento, M.S., Jermyn, K.A., Kay, R.R. (1987), Nátuře 328, 811-814) po dobu jedné hodiny pokud není uvedeno jinak (Louvion, J.F., Scholder, J.C., Pinaud, S., and Reymond, C.D. (1991) Nucleic Acid Res. 19, 6133-6138).
Příklad 5: Analýza proteinu
Proteiny izolované z 2xl06 buněk (v komůrce o šířce 4 mm) se povážily v lx ředěném Laemmli pufru po dobu 5 min, separovaly se na 10% SDS-PAGE (Sambrook, J., Fritsch, E.F., and Maniatis, T. (1989) Molecular cioning: a laboratory manual., 2nd Ed., Cold Spring Harbor Laboratory, Cold Spring Harbor, NY) . Proteiny se přenesly elektropřenosem na
nitrocelulózu (imunoblot). K filtru se přidalo padesát mikrogramů na mililitr anti-NANP monoklonálnich protilátek (Sp3E9) (Boulanger, N., Matile, H., and Betschart, B. (1988) Acta. Tropica 45, 55-65) a vše se inkubovalo přes noc při teplotě místnosti. Pro detekci navázaných anti-NANP protilátek se použil protein A konjugovaný s alkalickou fosfatázou a chemoluminiscenční reakce (Amersham).
Příklad 6: GPI-fosfolipázový D test
Testovala se citlivost CSP modifikovaného pomocí GPI na GPI-fosfolipázu D (GPI-PLD). Buňky s vektorem pERIV-CS se lyžovaly v roztoku 20 mM Tris/HCl pH 7,5, O,1M CaCL2, 0,008% TX-100 ve čtyřech cyklech zmrazení a rozmražení. K extraktu se přidalo jedna nebo pět jednotek enzymu GPI-PLD (Boehringer Manheim) a směs se inkubovala po dobu jedné hodiny při teplotě 37°C. Pak se přidal detergent TX-114 v roztoku lxTBS obsahující lmM EDTA tak, aby konečná koncentrace byla 1% a separovala se vodní a detergentová fáze. Vzorky se rozdělily na 10 % SDS plyakrylovém gelu a anlyzovaly se imunoblotováním pomocí Sp3E9 monoklonálnich protilátek, jak se popisuje shora.
Příklad 7: ELISA
Sérum a monoklonální protilátky vytvořené proti N-konci (aminokyseliny 22 až 125), repetici NANP peptidu nebo Cterminálnimu (aminokyseliny 289 až 390) segmentu se testovaly ELISOU. Vinylové destičky se potáhly různými peptidy, promyly se a blokovaly 1 % BSA v roztoku PBS. Monoklonální nebo sérové protilátky se sériově naředily v roztoku 1 % BSA/PBS, který obsahuje 0,05 % Tween 20. Ředěná séra se přidala do antigenem potažených komůrek a inkubovala se po dobu 1 hodiny při teplotě místnosti. Destičky se promyly roztokem PBS
obsahujícím 0,05 % Tween 20 a přidalo se vhodné ředěni specifických anti-IgG navázaných na peroxidázu. Vše se inkubovalo po dobu 1 hodiny při teplotě místnosti. Do každé komůrky se přidalo 100 μΐ roztoku peroxidázového substrátu a stanovila se Ά410. V případě myších sér se jako poslední bod titrační křivky pro ELISU stanovilo ředění séra, které vykazuje hodnotu absorbance 2 SD větší než je průměr kontrolních myší.
Příklad 8: Imunizace zvířat a analýza antisér
Balb/c myším se podkožní nebo intraperitoneální injekcí aplikovalo dvakrát 25 μΐ nebo jednou 50 μΐ sonikované směsi neúplného Freundova adjuvans a 2xl07 buněk v poměru 1:1. Po 4 týdnech se aplikace injekce zopakovala se stejným materiálem. Po 10 dnech se shromáždila séra a analyzovala se ELISOU.
Příklad 9.: Dosažené výsledky
CSP modifikovaný GPI nebo diagnostického
CSP (posledních 23 a použil se při testu. Hydrofobní aminokyselin) aminokyselinami kontaktního místa se
Exprimoval se vývoji živé vakcíny terminální segment nahradil posledními (CsA) polypeptidu obsahujícího GPI kotvící doménu (Noegel al., dříve uvedeno)(obrázek č. 1A a B). Fúzní gen CSP/CsA et se začlenil tak, aby jeho exprese byla řízena promotorem ras (Louvin et al. , shora uvedeno, Fasel et al., shora uvedeno).
Konstrukce se zavedla do buněk D. discoideum (pERIV-CS). Pro zjištění přítomnosti CSP na povrchu buněk s vektorem pERIV-CS se použily anti-CSP protilátky (data nejsou publikovány).
Promotor ras způsobil, že pouze 20 až 40% indukovaných buněk vykázalo expresi. Byly to ty buňky, které se diferencují na
prestalk cells (Reymond, C.D., Gomer, R.H., Mehdy, C., and Firtel, R.A. (1984) Cell 39, 141-148).
Fuzní protein CSP/CsA produkovaný kulturou Dictyostelium discoideum má amfifilický charakter, což se očekává od proteinu modifikovaného GPI (Bordier, C. (1981) J.Biol.Chem. 256, 1604-1607, Conzelmann, A., Spiazzi, A., Hyman, R., and Bron, C. (1986) EMBO J. 5, 3291-3296), protože přechází do detergentové fáze TX-114 (obrázerk č. 2). Za účelem potvrzeni výskytu GPI kotvy ve CSP/CsA fúznim proteinu se buňky lyžovaly ve třech cyklech mrazeni a opětného rozmraženi v 0,008 % TX-100. Buněčné lyzáty se trávily po dobu jedné hodiny s 1 nebo 5 jednotkami GPI-PLD. Odstraněni lipidové části fúzního proteinu CSP/CsA pomocí 5-ti jednotek GPI-PLD změnilo jeho hydrofóbní charakter a vyvolalo jeho přechod do vodní fáze (obrázek č.: 2), zatímco inkubace s jednou jednotkou enzymu měla omezený účinek. Tyto výsledky naznačují přítomnost GPI struktury v proteinu CSP exprimovaném v buňkách Dictyostelia, což znamená, že Dictyostelium discoideum může produkovat, zpracovat a modifikovat heterologní proteiny parazitů přidáním GPI kotvy.
Za účelem potvrzení schopnosti CSP modifikovaného GPI vyvolat imunní odezvu se ošum Balb/c myší podkožně nebo intraperitoneálně imunizovalo s 2xl07 celých buněk ve směsi s Freundovým neúplným adjuvans. Deset dní po druhé injekci se analyzovala humorální imunitní odpověď proti syntetickým peptidům z různých Stanovily se repetice NANP, (aminokyseliny syntetickému zajímavé, že protilátek (tabulka 1).
protilátky proti proti C-terminální 289-390), peptidu s přítomnost nejsou ovlivněny pomocí testu ELISA oblastí CSP (Tabulka 1). imunodominantní oblasti neopakující se oblasti ale ne proti N-terminálnímu aminokyselinami 22 až specifických protilátek způsobem aplikace
125. Je a titry injekce • ·
Tabulka 1: Test ELISA séra myší imunizovaných buňkami s vektorem pERIV-CS s peptidy (NANP)50, Ml (189-390).
Zvíře (NANP)so titr ELISA Ml (289-390) . titr ELISA
B(ip)b 1/1 000 1/900
G (sc) 1/5 000 1/900
R(ip) 1/5 000 1/900
Y (sc) 1/1 000 1/300
Y(ip) 1/5 000 1/900
w (ip) 1/1 000 1/900
kontrola0 <1/10 <1/10
a séra se získala 7 dní po aplikaci jedné injekce myším Balb/c imunizovaných 2xl07 buněk b myši se imunizovaly buď podkožně (sc) nebo intraperitoneálně (ip) c kontrolní zvíře dostalo injekci samotného neúplného Freundova adjuvans
V kontrolním experimentu se myším aplikovala injekce buněk Dictyostelium, které exprimují CSP syntetizovaný pomocí vektoru pEDII-CS49. V tomto případě má CSP původní peptidový segment C-konce a není modifikovaný GPI kotvou. Pomocí testu ELISA se nestanovily žádné protilátky proti různým segmentům CSP (tabulka 2).
Tabulka 2: Test ELISA séra myši imunizovaných buňkami s vektorem pEDII-CS49 s peptidy (NANP)50, Ml (289-390) a M (22-125).
Zvíře (NANP) so titr ELISA Ml (289-390) titr ELISA M2 (22-125) titr ELISA
č. lb <1/10 <1/10 <1/10
č. 2 <1/10 <1/10 <1/10
č. 3
kontrola0 <1/10 <1/10 <1/10
<1/10 <1/10 <1/10
a séra se získala 7 dní po aplikaci jedné injekce myším Balb/c imunizovaných 2xl07 buněk b myši se imunizovaly buď podkožně (sc) nebo intraperitoneálně (ip) c kontrolní zvíře dostalo injekci samotného neúplného
Freundova adjuvans

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rekombinantní polypeptid mající glykosylfosfatidylinositolovou strukturu a vykazující zvýšenou imunogenicitu do té míry, že zmíněný polypeptid vyvolává vyšší imunní odezvu,ve srovnáni s odpovídajícím polypeptidem bez glykosylfosfatidylinosítolové struktury.
    2. Polypeptid podle nároku 1, kde polypeptid je antigen 3. Polypeptid podle nároku 2, kde antigen je polypeptid parazita. 4. Polypeptid podle nároku 3, kde antigen parazita je
    polypeptid z Plasmodium falciparum.
    5. Polypeptid podle nároku 4, kde antigen z Plasmodium falciparum je protein cirkumsporozoit (CSP) nebo jeho modifikované verze.
    6. Rekombinantní DNK vektor pro expresy polypeptidů podle libovolného z nároků 1 až 5 obsahující sekvenci DNK, která kóduje polypeptid, přičemž sekvence DNK je spojena s přídavnou glykolipidovou kotevní sekvenci umístěnou po směru transkripce této sekvence, s vhodnou iniciační a terminační sekvencí transkripce a popřípadě se sekvencí vedoucího peptidu.
    7. Rekombinantní DNK vektor podle nároku 6, kde sekvence DNK kóduje antigen parazita.
    • · ···· · · · · · ·· ·· ·· · ·· ·· · ·
    8. Rekombinantní vektor podle nároku 7, kde antigen parazita je antigen z Plasmodium falciparum.
    9. Rekombinantní DNK vektor podle nároku 8, kde antigen z Plasmodium falciparum je protein cirkumsporozoit (CSP) nebo modifikované verze tohoto proteinu.
    10. Rekombinatní DNK vektor podle libovolného z nároků 6 až 9, kde přídavná glykolipidová kotvící sekvence se získá z kontaktního místa A D. discoideum.
    11. Rekombinantní hostitelská buňka, vyznačující se tím, že obsahuje rekombinantní DNK vektor podle libovolného z nároků 6 až 10.
    12. Rekombinantní hostitelská buňka podle nároku 11, vyznačující se tím, že hostitel je Dictyostelidový hostitel.
    13. Rekombinantní hostitelská buňka podle nároku 12, vyznačující se tím, že Dictyostelidový hostitel je druh Dictyostelium, zvláště Dictyostelium discoideum.
    14. Způsob vyvolání imunní odezvy řízené proti jednomu nebo více epitopům polypeptidu,v yznačující se tím, že zahrnuje imunizaci hostitele, kterým je savec, za použití polypeptidu podle libovolného z nároků 1 až 5 a současně zahrnuje izolaci takto produkovaných protilátek.
    • 4 4 4 4 444 4 44
    4444 44 4 4444
    4 44 444 4 · 4 4444
    4444 44 4 ·4
    44 44 «· 444 ·· 4 4
    15. Způsob podle nároku 14, vyznačuj ící se tím, že polypeptid pro imunizaci má formu celobuněčného lyzátu hostitelských buněk exprimujících polypeptid.
    16. Způsob pro produkci modifikovaných polypeptidů podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že zahrnuje transformaci vhodných hostitelských buněk vhodným vektorem podle nároků 6 až 10, kultivaci buněk za podmínek, které umožňují expresi polypeptidů a popřípadě izolaci polypeptidů.
    17. Vakcína, vyznačující se tím, že obsahuje polypeptid podle libovolného z nároků 1 až 5 v imunoprotektivním množství spolu s vhodným ekcipientem.
    18. Vakcína podle nároku 17, vyznačuj ící se tím, že imunoprotektivní množství znamená obsah proteinu v přibližně 1 až 5xl07, zejména v 2xl07 hostitelských buňkách podle nároků 11 až 13.
    19. Rekombinantní polypeptid podle nároků 1 až 5 používaný pro imunizaci.
    20. Použití rekombinantního polypeptidů, který obsahuje glykosylfosfatidylinositolovou strukturu, pro výrobu vakcíny.
CZ19973378A 1995-04-25 1996-04-25 Modifikované polypeptidy vykazující zvýąenou imunogenitu CZ291013B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/428,616 US6113917A (en) 1995-04-25 1995-04-25 Modified polypeptides for enhanced immunogenicity
EP95201066 1995-04-25
NL1001348A NL1001348C2 (en) 1995-04-25 1995-10-05 Polypeptide comprising glycosyl-phosphatidyl:inositol structure

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ337897A3 true CZ337897A3 (cs) 1998-04-15
CZ291013B6 CZ291013B6 (cs) 2002-11-13

Family

ID=26139248

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973378A CZ291013B6 (cs) 1995-04-25 1996-04-25 Modifikované polypeptidy vykazující zvýąenou imunogenitu

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6113917A (cs)
EP (1) EP0826050A1 (cs)
JP (1) JPH11504215A (cs)
AU (1) AU714808B2 (cs)
BR (1) BR9604989A (cs)
CA (1) CA2218987A1 (cs)
CZ (1) CZ291013B6 (cs)
HU (1) HUP9802238A3 (cs)
IL (1) IL118021A0 (cs)
NL (1) NL1001348C2 (cs)
NO (1) NO974924L (cs)
NZ (1) NZ307195A (cs)
PL (1) PL323078A1 (cs)
WO (1) WO1996034105A1 (cs)
ZA (1) ZA963269B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1997026911A1 (en) * 1996-01-29 1997-07-31 Georgetown University Malaria vaccine based upon the addition of a msa1 peptide
AUPP589398A0 (en) * 1998-09-14 1998-10-08 Walter And Eliza Hall Institute Of Medical Research, The Immunogenic compositions and uses thereof
AUPP675898A0 (en) * 1998-10-27 1998-11-19 Walter And Eliza Hall Institute Of Medical Research, The A method of activating t cells and agents useful for same
KR20050035511A (ko) * 2001-10-13 2005-04-18 아스테리온 리미티드 폴리펩타이드들을 포함하는 글리코실포스파티딜이노시톨
US20030171260A1 (en) * 2002-03-11 2003-09-11 Nelson Deanna Jean Compositions and methods utilizing hydroxamates to scavenge oxidant toxins
BR0312985A (pt) 2002-07-26 2005-06-21 Inst Medical W & E Hall Métodos para extrair ou induzir, em um mamìfero, uma resposta imune dirigida a um parasita, para tratar de modo terapêutico ou profilático um mamìfero para infecção por parasitas, para o tratamento e/ou a profilaxia de uma condição doentia de mamìfero, uso de uma composição,composição, composição de vacina, composição farmacêutica, anticorpo para inibir, parar ou retardar o inìcio ou progressão de uma condição doentia de mamìfero, uso de um anticorpo, métodos para detectar, em uma amostra bológica, uma molécula imunointerativa dirigida a um microorganismo e para detectar, monitorar ou de outra forma avaliar uma resposta imune dirigida a um microorganismo em um indivìduo, kit modular, método para analisar, projetar e/ou modificar um agente capaz de interagir com um sìtio de ligação de molécula imunointerativa anti-gpi glicano, e, uso do agente
WO2004090135A2 (en) * 2003-04-09 2004-10-21 Asterion Limited Cytokine polypeptides and antibodies containing a signal sequence for the attachement of glycosylphosphatidylinositol
US20080026008A1 (en) * 2006-07-27 2008-01-31 Clark Tibbs Bacteriophage DNA vaccine vector

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8905857D0 (en) * 1989-03-14 1989-04-26 Hoffmann La Roche Plasmodium merozoite rhoptries antigen
NL9100869A (nl) * 1991-05-17 1992-12-16 Univ Lausanne Dictyostelide expressievector en werkwijze voor het tot expressie brengen van een gewenst eiwit.
BR9400600A (pt) * 1994-02-17 1995-10-24 Finep Financiadora De Estudos Processos para produção de uma protéina recombinante e/ou de glicosilfosfatidilinositol (GPI) em células de microorganismos eucariontes e para a obtenção de leveduras de S. cerevisae; célula de levedura sequência de nucleotídios; meio de cultura; medicamento ou vacina; e produto dos ditos processos

Also Published As

Publication number Publication date
NL1001348C2 (en) 1996-10-28
HUP9802238A2 (hu) 1999-01-28
JPH11504215A (ja) 1999-04-20
NO974924D0 (no) 1997-10-24
CZ291013B6 (cs) 2002-11-13
BR9604989A (pt) 1999-11-30
AU714808B2 (en) 2000-01-13
NZ307195A (en) 1999-07-29
NO974924L (no) 1997-12-19
AU5648196A (en) 1996-11-18
IL118021A0 (en) 1996-08-04
PL323078A1 (en) 1998-03-02
ZA963269B (en) 1996-10-25
WO1996034105A1 (en) 1996-10-31
CA2218987A1 (en) 1996-10-31
HUP9802238A3 (en) 2000-03-28
EP0826050A1 (en) 1998-03-04
US6113917A (en) 2000-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7696308B2 (en) Recombinant protein containing a C-terminal fragment of Plasmodium MSP-1
US20220409712A1 (en) Biofusion proteins as anti-malaria vaccines
ZA200504415B (en) Malaria vaccine
US11944674B2 (en) Vaccines
KR19990082086A (ko) 엠에스에이1 펩타이드의 첨가에 기초한 말라리아 백신
CZ337897A3 (cs) Modifikované polypeptidy vykazující zvýšenou imunogenicitu
US10213501B2 (en) Three-component-multistage malaria vaccine
US20050095256A1 (en) Recombinant process for preparing a complete malaria antigen gp190/MSP1
JP2000506381A (ja) マラリア原虫msp―1のc末端断片を含む組換えタンパク質
US6846481B1 (en) Recombinant expression of heterologous nucleic acids in protozoa
WO2000046381A1 (en) Recombinant expression of heterologous nucleic acids in protozoa
EP0474891A1 (en) Vectors for expression of malarial antigens on the surface of Salmonella vaccine strains
US7101556B2 (en) Preparation and usage of plasmodium fusion antigen
Matsumoto et al. Stable expression and secretion of the B-cell epitope of rodent malaria from Mycobacterium bovis BCG and induction of long-lasting humoral response in mouse
AU604711B2 (en) Novel vaccines
US6420523B1 (en) Baculovirus produced plasmodium falciparum vaccine
JPS63500637A (ja) 組換えウイルス
Ogun et al. The oligomerization domain of C4-binding protein acts as an adjuvant: a fusion protein of MSP119 with the murine C4bp domain protects mice against malaria.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050425