CZ33083U1 - Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem - Google Patents

Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem Download PDF

Info

Publication number
CZ33083U1
CZ33083U1 CZ2019-36234U CZ201936234U CZ33083U1 CZ 33083 U1 CZ33083 U1 CZ 33083U1 CZ 201936234 U CZ201936234 U CZ 201936234U CZ 33083 U1 CZ33083 U1 CZ 33083U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filling station
nitrogen
hydrogen
compressed hydrogen
hydrogen filling
Prior art date
Application number
CZ2019-36234U
Other languages
English (en)
Inventor
Aleš Doucek
Lukáš Polák
Jiřina Poláková
Filip Cesnak
Original Assignee
Újv Řež, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Újv Řež, A.S. filed Critical Újv Řež, A.S.
Priority to CZ2019-36234U priority Critical patent/CZ33083U1/cs
Publication of CZ33083U1 publication Critical patent/CZ33083U1/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S5/00Servicing, maintaining, repairing, or refitting of vehicles
    • B60S5/02Supplying fuel to vehicles; General disposition of plant in filling stations
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F17STORING OR DISTRIBUTING GASES OR LIQUIDS
    • F17CVESSELS FOR CONTAINING OR STORING COMPRESSED, LIQUEFIED OR SOLIDIFIED GASES; FIXED-CAPACITY GAS-HOLDERS; FILLING VESSELS WITH, OR DISCHARGING FROM VESSELS, COMPRESSED, LIQUEFIED, OR SOLIDIFIED GASES
    • F17C5/00Methods or apparatus for filling containers with liquefied, solidified, or compressed gases under pressures
    • F17C5/06Methods or apparatus for filling containers with liquefied, solidified, or compressed gases under pressures for filling with compressed gases
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E60/00Enabling technologies; Technologies with a potential or indirect contribution to GHG emissions mitigation
    • Y02E60/30Hydrogen technology
    • Y02E60/32Hydrogen storage

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se zabývá integrací membránového generátoru dusíku do plynových soustav sloužících pro práci se stlačeným vodíkem. Inertizace plynové soustavy využitím dusíku je důležitý bezpečnostní proces, jelikož umožňuje bezpečnou evakuaci plynné směsi dusíku a vodíku odlukovým potrubím, bez rizika dosažení výbušné koncentrace vodíku ve vzduchu.
Dosavadní stav techniky
Plnění emisních cílů Evropské Unie vyžaduje dekarbonizaci vícero klíčových sektorů energetického, průmyslového a dopravního. Dekarbonizace dopravy bude stát zejména na snížení emisí hlavních přispěvatelů - osobních a nákladních vozidel, které jsou odpovědné za 45 % emisí vyprodukovaných v silniční dopravě. Snahou je tedy elektrifikace dopravy, a to zejména osobní a nákladní.
Čistá mobilita, a tedy nulové emise při užívaní vozu, je možná za využití vícero přístupů. Bezemisní vozy jsou všechny ve své podstatě elektromobily lišící se pouze typem zdroje energie pro elektromotor. Nejčastější zdroj energie je využití baterií ve vozidlech označovaných jako BEV (Battery electric vehicle). Alternativou jsou vozidla s palivovým článkem využívajícím vodík FCEV (Fuel cell electric vehicle) jako zdroj energie pro elektromotor.
Většímu nasazení bezemisních vozů momentálně brání zejména jejich poměrně vysoká pořizovací cena a také chybějící infrastruktura umožňující jejich dobíjení nebo plnění vodíkem. Bateriové vozy jsou charakteristické poměrně dlouhou dobou dobíjení, a kladou tedy vyšší nároky na infrastrukturu, která musí uspokojit potřeby vozidel po delší dobu, než je teď standardem. Výhodou je nízká pořizovací cena dobíječích stojanů, které jsou kompaktní a je možné je umístit v rámci parkovacích prostor.
Plnicí stanice vodíku odpovídají prostorově standardním čerpacím stanicím a náklady na jejich výstavbu jsou řadově větší. Současně však jedna plnicí stanice dokáže uspokojit výrazně vyšší množství FCEVs, než dobíječi stojan BEVs. Po technologické stránce se skládají většinou z nízkotlakého zásobníku na vodík, který slouží jako dlouhodobý zásobní element. Vozidla s palivovým článkem uskladňují vodík při vysokém tlaku v plynné fázi. V závislosti na typu vozidla je vodík buď v přetlaku 700 bar (osobní vozidla), nebo 350 bar (autobusy a nákladní vozy). Za nízkotlakým zásobníkem je proto v rámci plnicí stanice řazený kompresor, který stlačuje vodík na tlak až 1000 bar. Při plnění je vodík z vysokotlakého zásobníku veden chladící jednotkou. Proces plnění je provázen expanzí vodíku v tlakové nádobě vozidla a jelikož se vodík vlivem Joule-Thomsonova efektu při expanzi zahřívá, tak je nutné před samotným plněním vodík podchladit na teplotu -40 °C (pro plnění na 700 bar). Z chladící jednotky je vodík veden do výdejního stojanu, kde je přes standardizované plnicí rozhraní veden do tlakových lahví vozidla.
Při provozu plnící stanice je z technologického hlediska nezbytné odtlakovat některé části tlakového systému stanice a vypouštět přebytečný vodík do atmosféry. Při tomto procesu existuje v bezprostředním okolí odfukového potrubí riziko vzniku výbušné koncentrace a s extrémně nízkou pravděpodobností také inicializace hoření případně výbuchu malého množství výbušné směsi. Inertizace plynové soustavy prostřednictvím dusíku zabraňuje riziku vzplanutí snížením koncentrace vzdušného kyslíku pod mez výbušnosti vodíku. Standardem je využití tlakových lahví jako zdroje dusíku, toto řešení s sebou nese však nutnost výměny, kontrol a revizí těchto tlakových lahví. Zařazení membránového generátoru jakožto zařízení bez nutnosti obsluhy snižuje riziko selhání lidského faktoru a tím zvyšuje bezpečnost plnicí stanice při normálním
- 1 CZ 33083 U1 provozu.
Podstata technického řešení
Inertizace plynových soustav stlačeného vodíku probíhá s využitím dusíku tvořeného v membránovém generátoru. Plynové soustavy stlačeného vodíku jsou obvykle tvořeny potrubím z nerezové oceli (CAS 65997-19-5) - nebo jiných kovových, neporézních materiálů v souladu s ČSN EN 13 480-2. Jednotlivá zařízení plnicí stanice stlačeného vodíku, která jsou součástí plynové soustavy, bývají odděleny prostřednictvím solenoidových nebo jiných obdobných ventilů. Inertizace probíhá otevřením ventilů pro vstup dusíku do plynové soustavy. Vzniklá plynná směs dusíku a vodíku je následně vedena plynovou soustavou do odlukového potrubí. Koncentrace vzdušného kyslíku je na rozhrání odlukového potrubí a vnějšího prostředí natolik nízká, že nehrozí riziko vzplanutí.
Objasnění výkresů
Obr. 1 zobrazuje technologické schéma plnicí stanice se zařazeným membránovým generátorem dusíku. Obr. 2 detailně zobrazuje propojení membránového generátoru dusíku s plnicí stanicí.
Příklad uskutečnění technického řešení
Na vstupu plnicí stanice je plynný vodík přiváděn do kompresní jednotky 1 prostřednictvím kovového potrubí 2 zhotoveného z nerezové oceli CAS 65997-19-5 nebo jiného materiálu v souladu s ČSN EN 13 480-2. Stlačený vodík je veden do krátkodobého, vysokotlakého zásobníku 3, který je ve formě nádoby nebo nádob zhotovených z nerezové oceli CAS 65997-19-5. V průběhu plnění vozidel je vodík veden z vysokotlakého zásobníku 3 do výdejného stojanu 4 a dále hadicí se standardní koncovkou 5 do tlakových nádob vozidla. Do plynové soustavy ústí potrubí 2 z membránového generátoru dusíku 6. Stlačený vzduch vstupující do membránového generátoru dusíku 6 je selektivní permeací separován na dusík a vzduch ochuzený o dusík, který je přes vláknitou membránu vypouštěn do vnějšího prostředí. Dusík jez membránového generátoru veden potrubím 2 a od celku plnicí stanice je oddělen ventilem 9 se solenoidovým nebo jiným ovládáním. Odfukové potrubí 7 je kontinuálně profukováno dusíkem a vzniklá směs vodíku a dusíku je vypouštěna do vnějšího prostředí.
Průmyslová využitelnost
Membránový generátor dusíku lze využít v plnicích stanicích stlačeného vodíku pro inertizaci odlukového potrubí, bez nutnosti zařazení tlakových nádob dusíku.

Claims (2)

1. Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem, vyznačující se tím, že do odfukového potrubí (7) plnicí stanice je připojen membránový generátor dusíku (6), který je zároveň napojen na zdroj stlačeného vzduchu (8).
ío
2. Plnicí stanice stlačeného vodíku podle nároku 1, vyznačující se tím, že membránový generátor dusíku je oddělen od plnící stanice prostřednictvím solenoidového nebo jiného automaticky ovládaného ventilu (9).
CZ2019-36234U 2019-05-24 2019-05-24 Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem CZ33083U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36234U CZ33083U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-36234U CZ33083U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ33083U1 true CZ33083U1 (cs) 2019-08-06

Family

ID=67543454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-36234U CZ33083U1 (cs) 2019-05-24 2019-05-24 Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ33083U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN111609309A (zh) 一种撬装式加氢站
WO2010038069A2 (en) Mobile fuel filling trailer
PT717699E (pt) Sistema e metodo para compressao de gas natural
JP2013504015A (ja) 貯蔵タンクに、圧縮された媒体を充填するための装置
CN107076358A (zh) 一种bog蓄能压差lng加气站
JP2005024061A (ja) 移動式水素ステーションおよびその運転方法
CN108027105B (zh) 用于压力容器系统的维保设备和维保方法
CN101107473A (zh) 用于连接和输送流体的组件和设备及所述设备的用途
CN212456262U (zh) 一种撬装式加氢站
US11441738B2 (en) Pressure vessel system for a motor vehicle
JP2011033070A (ja) 水素の貯蔵供給ステーション
AU2021295427A1 (en) Filling apparatus for filling storage containers with comrpessed hydrogen, filling station having same and method for filling a storage container
CN107575735A (zh) 带氢气回收功能加氢装置的自动控制系统及控制方法
US10483565B2 (en) Fuel cell device, automobile with a fuel cell device and method for operating a fuel cell device
KR101069897B1 (ko) 차량 연료 충전용 고압용기 내압검사 및 검사가스 회수 장치와 방법
CZ33083U1 (cs) Plnicí stanice stlačeného vodíku se zvýšenou bezpečností pomocí inertizace lokálně vyrobeným dusíkem
WO2006103987A1 (ja) 水素ガスの供給方法及び液化水素輸送車
JP5099466B2 (ja) 水素充填設備
CN204387673U (zh) Lng撬装加气站
CN103574283A (zh) 一种lng应急移动加注装置
RU127166U1 (ru) Газозаправочная станция
JP6525754B2 (ja) 液化天然ガス充填方法および装置
CN206669315U (zh) 一种带辅助供气功能cng常规加气站
US6263864B1 (en) Alternate fuel system for internal combustion engines
CN108758332B (zh) 一种lng卸车装置

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20190806

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230522