CZ309025B6 - Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy - Google Patents

Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy Download PDF

Info

Publication number
CZ309025B6
CZ309025B6 CZ2020562A CZ2020562A CZ309025B6 CZ 309025 B6 CZ309025 B6 CZ 309025B6 CZ 2020562 A CZ2020562 A CZ 2020562A CZ 2020562 A CZ2020562 A CZ 2020562A CZ 309025 B6 CZ309025 B6 CZ 309025B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frame
profile
opening
sash
window
Prior art date
Application number
CZ2020562A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2020562A3 (cs
Inventor
Jan TYWONIAK
Jan prof. Ing. Tywoniak
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze filed Critical České vysoké učení technické v Praze
Priority to CZ2020562A priority Critical patent/CZ309025B6/cs
Priority to EP21020511.8A priority patent/EP3985192A1/en
Publication of CZ2020562A3 publication Critical patent/CZ2020562A3/cs
Publication of CZ309025B6 publication Critical patent/CZ309025B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04DROOF COVERINGS; SKY-LIGHTS; GUTTERS; ROOF-WORKING TOOLS
    • E04D13/00Special arrangements or devices in connection with roof coverings; Protection against birds; Roof drainage; Sky-lights
    • E04D13/03Sky-lights; Domes; Ventilating sky-lights
    • E04D13/035Sky-lights; Domes; Ventilating sky-lights characterised by having movable parts
    • E04D13/0358Sky-lights; Domes; Ventilating sky-lights characterised by having movable parts the parts moving, in their own plane, e.g. rolling or sliding, or moving in parallel planes with or without an additional movement, e.g. both pivoting and rolling or sliding

Abstract

Střešní okno mající okenní křídlo (3) otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy zahrnuje pevný rám (2) tvořený rámovými profily (7) vymezujícími otvor v pevném rámu (2) a otvíravé křídlo (3). Otvíravé křídlo (3) zahrnuje otvíravý rám (4) otvíravého křídla (3) tvořený křídlovými profily (8). Každý z křídlových profilů (8) v zavřené poloze okna přiléhá k příslušnému protilehlému rámovému profilu (7). Střešní okno zahrnuje také dva otvírací mechanismy (6), z nichž každý obsahuje paralelogram. Otvírací mechanismy (6) jsou připevněny na dvou vzájemně rovnoběžných stranách okna pro otvíratelné spojení křídlového profilu (8) a jemu příslušného protilehlého rámového profilu (7). Každý křídlový profil (8) na své straně odvrácené od otvoru v pevném rámu (2) zahrnuje výstupek. V zavřené poloze okna výstupek překrývá alespoň část vnější boční stěny (7.4) rámového profilu (7), k němuž křídlový profil (8) přiléhá, a to podél alespoň poloviny délky příslušného protilehlého rámového profilu (7).

Description

Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy
Oblast techniky
Vynález se týká střešních oken s otevíráním okenního křídla do strany rovnoběžně nad rovinu střechy, s minimalizovaným prostupem tepla a možností efektivního zastiňování z exteriérové strany.
Dosavadní stav techniky
Střešní okna patří k nej slabším prvkům obálky budovy z hlediska prostupu tepla. Přes jejich relativně malý podíl v ploše obálky budovy tvoří jimi způsobená tepelná ztráta výraznou položku v celkové tepelné ztrátě budovy. Zatímco se u oken ve stěnách daří dosahovat hodnot součinitele prostupu tepla pod 0,8 W/(m2K), u střešních oken a světlíků jsou tyto hodnoty zpravidla významně vyšší. Zatímco u oken ve stěnách je možné přídavný tepelný tok v důsledku napojení na okolní konstrukce redukovat až do zanedbatelných hodnot, u střešních oken z důvodů geometrických (tvar ostění, menší prvky s větší délkou obvodu) se jedná o položku významnou.
Vzhledem k malým rozměrům obvyklých střešních oken tvoří okenní rám velmi významnou položku v prostupu tepla oknem. Ten ovlivňuje jak celkový součinitel prostupu tepla, tak povrchové teploty na rámu a okrajích zasklení. Pro výrazné zlepšení střešních oken je tedy kromě osazení kvalitnější zasklívací jednotky nezbytné výrazně zlepšit rám. Nedostatečná teplota na povrchu rámů může za nepříznivých okolností vést k povrchové kondenzaci vodní páry s neakceptovatelnými doprovodnými jevy růstu plísní, což představuje současně hygienický i estetický problém.
Obvyklým způsobem otevírání střešních oken je otočný pohyb okenního křídla kolem vodorovné osy umístěné nad středem okna tak, že spodní část křídla se pohybuje směrem do exteriéru a horní část se pohybuje od interiéru. Kovová soustava závěsu okenního křídla nutně narušuje tepelněizolační celistvost, vede tedy k větší tepelné ztrátě. Těsnění mezi pevným rámem a křídlem je nevýhodně namáháno na střih. Profily pevného rámu a rámu křídla musí být v části pod závěsem a v části nad závěsem tvarovány odlišně. V důsledku výše uvedeného pohybu křídla není možné použít exteriérové lamelové zastiňovací systémy (žaluzie) jako u svislých oken.
U oken výklopných, kde se křídlo otáčí podle vodorovné osy při horní hraně okna, zůstává problémem zajištění možnosti mytí okna na exteriérové straně při přístupu z místnosti, pokud není použito komplikovaného kombinovaného závěsu, který umožňuje otočení zasklené části křídla pro účely mytí směrem k interiéru. V takovém případě tvar rámu křídla a kovové části závěsů významně narušují tepelně izolační vlastnosti rámu.
Střešní okna otevíraná tak, že se okenní křídlo odsune do polohy mimo okenní otvor, jsou používána ve velmi malé míře. Známé je řešení, kdy je okenní křídlo odsunované na jednu stranu vedeno na výsuvných lištách nebo s použitím jiných vodicích prvků (např. CN 101080019003 A, CN 207700554 U, FR 2335666 Al, CH633852A5, US 4064649 A). Takový pohyb okenního křídla bez nadzdvihnutí neumožňuje takové provedení střešního křídla, kdy by jeho vnější obrys přesahoval po všech stranách přes vnější obrys pevného rámu okna při pohledu z exteriéru. Výsuvné lišty nebo další kovové vodicí prvky navíc snižují možnost zajištění tepelně-izolační souvislosti v napojení pevného rámu a křídla.
Odsunování okenního křídla na jednu stranu také znamená, že musí být použito těsnění mezi pevným rámem a křídlem namáhané méně výhodně na střih, a dále že není možné překonat místně zvýšené prvky na střeše, jako je například vedení hromosvodu, solární panel nad krytinou,
-1 CZ 309025 B6 tvarovaná větrací střešní taška. Vodící lišty mohou také znamenat estetická omezení, pokud jsou řešena tak, že jsou na střeše viditelná mimo střešní okno.
V EP 2843149 AI je popsáno řešení využívající pro otevírací mechanismus principu paralelogramu tak, že se půlkruhovým pohybem křídlo nadzvedne ze své polohy v uzavřeném stavu a ve stavu plného otevření je situováno po straně okenního otvoru. Okenní křídlo v uzavřeném stavu je svým exteriérovým povrchem osazeno v rovině exteriérového povrchu střechy, tedy zapadá do okenního otvoru tvořeného níže zapuštěným pevným rámem. Prvky mechanismu otvírání jsou umístěny mezi vnitřní stranou rámu a vnější stranou křídla. Zatékání srážkové vody je zabráněno pouhým přesahem skla na vnější straně přes spáru mezi křídlem a pevným rámem, protože rám křídla nepřesahuje přes pevný rám při pohledu z exteriéru. V tomto řešení není možné využít obvyklé zasklívací jednotky vícenásobného zasklení. V tomto řešení nemůže být zajištěna úplná souvislost tepelně izolační fúnkce v oblasti rámu a křídla. Toto řešení nemůže být použito pro střechy s malým spádem, jinak by nebylo možné zajistit, že srážková voda z deště nebo tajícího sněhu nepronikne spárou mezi křídlem a pevným rámem. Toto řešení není použitelné pro střechy s profilovanou skládanou krytinou.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje střešní okno dle předkládaného vynálezu s níže popsaným uspořádáním, tvary, materiály profilů a otvíracím mechanismem.
Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy zahrnuje pevný rám tvořený rámovými profily a otvíravé křídlo. Rámové profily vymezují otvor v pevném rámu. Otvíravé křídlo zahrnuje otvíravý rám tvořený křídlovými profily, přičemž každý z křídlových profilů v zavřené poloze okna přiléhá k příslušnému protilehlému rámovému profilu. Alespoň dvě strany okna, z nichž každá je tvořena křídlovým profilem a jemu příslušným protilehlým rámovým profilem, jsou navzájem rovnoběžné. Střešní okno zahrnuje také dva otvírací mechanismy, z nichž každý obsahuje paralelogram, přičemž tyto otvírací mechanismy jsou připevněny na dvou vzájemně rovnoběžných stranách střešního okna a jsou uspořádány pro otvíratelné spojení křídlového profilu a jemu příslušného protilehlého rámového profilu na těchto vzájemně rovnoběžných stranách střešního okna. Podstatou vynálezu je to, že každý křídlový profil na své straně odvrácené od otvoru v pevném rámu zahrnuje výstupek, přičemž v zavřené poloze okna je tento výstupek uspořádán pro překrytí alespoň části vnější boční stěny protilehlého rámového profilu, k němuž křídlový profil přiléhá, a to podél alespoň poloviny délky příslušného protilehlého rámového profilu.
Ve výhodném provedení otvírací mechanismus obsahuje první táhlo, které je na jednom konci opatřené rámovým kloubem prvního táhla, který je otočně připevněn k rámovému profilu, a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem prvního táhla, který je otočně připevněn k tomu křídlovému profilu, který je příslušný k uvedenému rámovému profilu a v zavřené poloze k němu přiléhá. Současně v tomto výhodném provedení také otvírací mechanismus obsahuje druhé táhlo, které je na jednom konci opatřené rámovým kloubem druhého táhla, který je otočně připevněn k rámovému profilu, a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem druhého táhla, který je otočně připevněn ke křídlovému profilu, který je příslušný k rámovému profilu a v zavřené poloze k němu přiléhá.
Střešní okno s výhodou obsahuje také rámové kování a křídlové kování. V tomto výhodném provedení v zavřené poloze okna je každý křídlový profil, k němuž jsou otočně připevněna táhla, vytvořen s přesahem přes sobě příslušný rámový profil, k němuž v zavřené poloze přiléhá. Tento přesah je umístěn nad částí otvoru v pevném rámu a na tomto přesahu je zdola pevně připevněno křídlové kování pro uchycení křídlového kloubu prvního táhla a pro uchycení křídlového kloubu druhého táhla. Pod křídlovým kováním je k rámovému profilu pevně připevněno rámové kování pro uchycení rámového kloubu prvního táhla a pro uchycení rámového kloubu druhého táhla.
- 2 CZ 309025 B6
Je výhodné, je-li alespoň 50% objemu každého z rámových profilů tvořeno první tuhou tepelněizolační hmotou se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(m K) a je-li alespoň 50 % objemu každého z křídlových profilů tvořeno druhou tuhou tepelně-izolační hmotou se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(m K).
Ve výhodném provedení je alespoň jeden z otvíracích mechanismů opatřen motorovým pohonem pro otvírání a zavírání okna.
Tento motorový pohon je s výhodou opatřen dálkovým ovládáním motorového pohonu, které je řízeno uživatelem nebo nadřazeným řídicím systémem.
Hlavní výhody takto konstruovaného okna spočívají ve snížení prostupu tepla v oblasti okenních rámů díky nepřerušené tepelně izolační funkci a ve snazším zajištění dlouhodobé těsnosti proti zatékání srážkové vody. Další výhodou je možnost zjednodušení výroby okenních profilů díky tomu, že každý profil může být po celé své délce neměnný, a dále možnost využití exteriérových zastiňovacích prostředků s řízeným průchodem světla upevněných na křídle okna. Výše popsané konstrukční řešení umožňuje snadné mytí exteriérových povrchů střešního okna.
Objasnění výkresů
Na obrázcích jsou vyobrazena některá výhodná uspořádání střešního okna s otvíráním okenního křídla do strany rovnoběžně nad rovinu střechy včetně význačných detailů.
Ve všech obrázcích označení ext. znamená exteriér, označení int. znamená interiér.
V obr. la jsou na okně osazeném v šikmé střeše vůči oknu jako celku vyznačeny roviny řezů B-B a A-A použité v obr. lb, 1c, Id a le. Okno v obr. laje přitom znázorněno pouze schematicky, bez rozlišování mezi hranami křídla a hranami pevného rámu. V obr. 1b je schematicky vyobrazeno osazení střešního okna v šikmé střeše v řezu B-B. V obr. 1c, Id, le je pak v detailu vyobrazen geometrický vztah rámového profilu a křídlového profilu, přičemž každý z obrázků 1c, Id, le znázorňuje jedno z možných výhodných provedení. Výhodná provedení se liší různým tvarováním rámových a křídlových profilů. V těchto obrázcích není pro přehlednost zakreslen otvírací mechanismus, který bude patrný z dalších obrázků. Řezy rovinou A-A v obr. 1c, Id, le jsou zakreslené v poloze, kdy okno leží pevným rámem dolů na vodorovné podložce.
V obr. 2a jsou v půdorysu okna vyznačeny roviny řezů C-C a D-D použité v obr. 2c, 2d a 2e. Obr. 2a je opět pouze schematický, bez rozlišování mezi hranami křídla hranami pevného rámu. V obr. 2b je pohled na střešní okno z exteriéru ve směru kolmém na zasklívací jednotku při úplném otevření okna. Šipkou je schematicky vyobrazen směr pohybu otvíravého křídla 3 při otvírání. Obr. 2c, 2d a 2e ukazují fungování otvíracích mechanismů. V obr. 2c je řez C-C oknem v zavřené poloze. V obr. 2d je řez stejnou rovinou pro okno částečně otevřené, tzn. pro polohu křídla na trajektorii mezi zavřenou polohou dle obr. 2a a plně otevřenou polohou dle obr 2b. V obr. 2e řez D-D částí střešního okna v zavřené poloze dle obr. 2a. V řezech 2c, 2d a 2e je vidět i jeden z otvíracích mechanismů a tyto řezy jsou zakreslené v poloze, kdy okno leží pevným rámem dolů na vodorovné podložce. Pro větší přehlednost jsou v obrázcích 2d a 2e vynechány některé vztahové značky u prvků, které už byly označeny v předchozích obrázcích. Obr. 2c, 2d a 2e zachycují jen jedno z možných výhodných tvarování rámových a křídlových profilů, které odpovídá obr. 1c.
Obr. 3b, 3c ilustrují jedno výhodné materiálové provedení rámového profilu a křídlového profilu. V obr. 3a je pak opět bez vyznačení hran pevného rámu a rámu křídla schematicky znázorněn půdorys okna s rovinami řezů, které korespondují s obr. 3b (řez A-A) a 3c (řez D-D). Tvarové provedení v obr. 3b je podobné tomu dle obr. Id, ale křídlový profil má ještě navíc zkosenou
-3CZ 309025 B6 rohovou část. Aby bylo materiálové složení dobře patrné, plochy ležící v rovině řezu nejsou v obr. 3b a 3c šrafovány. Ve obr. 3b a 3c je okno v zavřené poloze a současně v poloze, kdy spočívá pevným rámem na vodorovné podložce.
Příklady uskutečnění vynálezu
V následujícím textu jsou popsána pouze některá výhodná provedení vynálezu. Jsou ale možná i četná jiná provedení, která spadají do rozsahu ochrany tohoto vynálezu a od níže popsaných se liší například detailním geometrickým uspořádáním, materiálem profilů rámů, volbou zasklívací jednotky a povrchovými úpravami.
Profilem rozumíme prvek s délkovým rozměrem větším než rozměry příčné, měřené ve směrech kolmých na délku profilu.
V obrázku 1b je schematicky vyobrazeno osazení střešního okna v šikmé střeše. S konstrukcí 1 střechy je pevně spojen pevný rám 2 okna, který je tvořen rámovými profily 7. Každý z rámových profilů 7 má horní plochu 7,3. což je ta plocha rámového profilu 7, která je v poloze, kdy střešní okno leží na vodorovné podložce pevným rámem 2 dolů, umístěna nejvýše. Pozice horní plochy 7,3 rámového profilu 7 je pro různá výhodná provedení rámového profilu 7 a křídlového profilu 8 znázorněna v obr. 1c, Id a le. Je patrné, že tvarové provedení rámového profilu 7 a křídlového profilu 8 může být různé, horní plocha 7,3 ale vždy splňuje výše uvedenou definici. V obrázcích je vyznačena také vnější boční stěna 7,4 rámového profilu 7, která je při osazení okna do konstrukce 1 střechy přivrácena ke konstrukci střechy. V nejjednodušším provedení dle obr. 1c je tato vnější boční stěna 7,4 rámového profilu 7 kolmá na vodorovnou podložku, na níž okno leží, ve složitějších provedeních dle obr. Id a le může vnější boční stěna 7,4 rámového profilu 7 obsahovat i vodorovné úseky.
Střešní okno zahrnuje také otvíravé křídlo 3, které zahrnuje otvíravý rám 4 otvíravého křídla 3 tvořený křídlovými profily 8. Jak je vidět např. z obr. 1b, 1c, Id a le, každý z křídlových profilů 8 v zavřené poloze okna přiléhá k jednomu z rámových profilů 7. Pojmem přiléhá přitom myslíme, že alespoň část povrchu každého křídlového profilu 8 je při zavřeném okně v těsné nebo kontaktní blízkosti alespoň části povrchu s ním lícujícího rámového profilu 7 tak, aby okno dostatečně dovíralo a těsnilo. Toto platí podél všech stran střešního okna pro všechny navzájem lícující dvojice křídlových profilů 8 a rámových profilů 7, i když v obrázcích je to znázorněno jen pro některé z těchto dvojic. Je vidět, že každý křídlový profil 8 lícuje s jedním sobě příslušným protilehlým rámovým profilem 7, k němuž v zavřené poloze přiléhá.
Střešní okno zahrnuje také dva otvírací mechanismy 6, z nichž každý obsahuje paralelogram. Ve vyobrazení dle obr. 1b je jeden z otvíracích mechanismů 6 umístěn ve spodní části okna a druhý z otvíracích mechanismů 6 v horní části okna, přičemž oba tyto otvírací mechanismy 6 jsou na interiérové straně.
V obrázcích je vyznačena také zasklívací jednotka 5, která bývá běžnou součástí otvíravého křídla 3.
Střešní okno umožňuje otvírání okenního křídla do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy, jak je patrné z obr. 2b, 2c, 2d, 2e, což má mnoho výhod. Otevření okna je realizováno po takové trajektorii okenního otvíravého křídla 3, že se v plně otevřeném stavu dosáhne polohy, v níž je otvíravé křídlo 3 umístěno po jedné straně okenního otvoru rovnoběžně s rovinou střechy, a to v dostatečné výšce, aby tomu nebránily vyvýšené prvky na střešní krytině, jako je například větrací střešní taška, vedení hromosvodu, solární panel. Díky tomuto systému otvírání okna, zajištěnému paralelogramem, je možné nejen umožnit umývání okna, ale především výrazně vylepšit jeho izolační schopnosti, a to díky níže popsané inovativní geometrii rámových profilů 7 a křídlových profilů 8. Taková, z hlediska izolačních schopností velmi výhodná, geometrie
-4CZ 309025 B6 rámových profilů 7 a křídlových profilů 8 není u běžných výklopných či kyvných oken možná. Podstata specifické geometrie rámových profilů 7 a křídlových profilů 8 je následovná:
V zavřené poloze okna a současně v poloze, kdy střešní okno leží na vodorovné podložce pevným rámem 2 dolů, každý křídlový profil 8 přesahuje směrem dolů ve svislém směru horní plochu 7,3 toho rámového profilu 7, k němuž doléhá, a to na straně odvrácené od otvoru v pevném rámu 2 a podél alespoň poloviny délky této horní plochy 7,3, nebo jinak řečeno podél alespoň poloviny délky příslušného rámového profilu 7. Tento svislý přesah je v obrázcích značen vztahovou značkou b.
Aby byl možný tento svislý přesah b, je samozřejmě nutná i přítomnost vodorovného přesahu přes horní plochu 7,3 na stejném délkovém úseku rámového profilu 7, kde je přítomen svislý přesah b, jak je vidět v obr. 1c. Vodorovný přesah může být ještě výraznější než jen přes horní plochu 7,3, jak je vidět např. v obr. Id a le. Vztahovou značkou a je v obr. 1c, Id, le i v obr. 3b, 3c vyznačen půdorysný vodorovný přesah křídlového profilu 8 přes vnější půdorysný obrys odpovídajícího rámového profilu 7, který v některých provedeních ještě dále vylepšuje izolační vlastnosti střešního okna. Slovo vodorovný u půdorysného vodorovného přesahu a se přitom vztahuje k poloze střešního okna spočívajícího pevným rámem 2 na vodorovné podložce, která je vidět např. v obr. 1c, Ida le. Půdorysný vodorovný přesah a na jiné straně otvíravého rámu 4 je vidět v obr. 2b. Je třeba zdůraznit, že svislý přesah b ani vodorovný přesah a nemusejí být na všech místech stejně velké. Tzn. např. podél horní plochy 7.3 jednoho z rámových profilů 7 může být svislý přesah b jinak velký než podél horní plochy 7,3 jiného z rámových profilů 7. Pro příklad tedy může být v obr. 3b hodnota svislého přesahu b rozdílná od hodnoty svislého přesahu b v obr. 3c. Stejně tak může být hodnota půdorysného vodorovného přesahu a v obr. 3b rozdílná od hodnoty půdorysného vodorovného přesahu a v obr. 3c. Velikost svislého přesahu b se může měnit i podél jedné horní plochy 7,3 téhož rámového profilu 7. Podobně to platí i pro půdorysný vodorovný přesah a.
V nej výhodnějším provedení je nenulový svislý přesah b přítomen po celém obvodu okna, tj. podél všech horních ploch 7,3 všech rámových profilů 7. V půdorysném pohledu nebo při pohledu z exteriéru na střechu se střešním oknem ve směru kolmém na střešní rovinu pak v tomto nej výhodnějším provedení otvíravý rám 4 otvíravého křídla 3 všemi svými vnějšími obrysy přesahuje přes vnější obrysy pevného rámu 2, přičemž přesah pozorovaný v tomto pohledu odpovídá půdorysnému vodorovnému přesahu a.
Svislý přesah b je podél obvodu okna obecně proměnné velikosti, v jednom z možných provedení může být ale tento svislý přesah b po celém obvodu okna konstantně velký. Stejně tak i půdorysný vodorovný přesah a je podél obvodu okna obecně proměnné velikosti, v jednom z možných provedení může být ale tento půdorysný vodorovný přesah a po celém obvodu okna konstantně velký.
Bez vazby na vodorovnou polohu okna je možné část křídlového profilu 8, jejíž dvě strany jsou v řezu v obrázcích 1b až le označeny jako vodorovný přesah a a svislý přesah b, pojmenovat jako výstupek. Z obrázků je vidět, že každý křídlový profil 8 na své straně odvrácené od otvoru v pevném rámu 2 zahrnuje takovýto výstupek. V zavřené poloze okna je tento výstupek uspořádán pro překrytí alespoň části vnější boční stěny 7,4 protilehlého rámového profilu 7, k němuž křídlový profil 8 přiléhá, a to podél alespoň poloviny délky příslušného protilehlého rámového profilu 7.
Otvíravý rám 4 otvíravého křídla 3 je tedy je osazen shora na pevný rám 2 a díky výše uvedeným svislým přesahům b a vodorovným přesahům přes horní plochy 7,3 rámových profilů, případně i díky půdorysným vodorovným přesahům a. je dosaženo výrazně lepších tepelně izolačních vlastností než u řešení známých ze stavu techniky. Uspořádání dle předkládaného vynálezu významně omezuje díky svislému přesahu b otvíravého rámu 4 prostup tepla v oblasti, kde pevný rám 2 přesahuje rovinu střechy, což je dobře patrné z obr. 1b. Pevný rám 2 a otvíravý rám 4 otvíravého křídla 3 mají obvykle, a zejména v provedení dle obr. 3b, 3c, srovnatelné tepelně izolační vlastnosti. Při uzavírání okna navíc otvíravé křídlo 3 okna dosedá na pevný rám 2 ve směru
-5CZ 309025 B6 kolmém na rovinu střechy, těsnění mezi pevným rámem a křídlem jsou tedy namáhána pouze na tlak, což j e výhodné oproti výklopným či kyvným oknům, kde j sou tato těsnění namáhána také na střih.
Navrhovaný vynález je využitelný při libovolném sklonu střechy, včetně střechy s nulovým spádem.
Předkládaný vynález kombinující otvírací mechanismy 6 s paralelogramem a svislý přesah b může být využit pro střešní okna libovolného tvaru. V praxi se však obvykle využívají okna ve tvaru rovnoběžníku, typicky pak obdélníku. Pro okna ve tvaru rovnoběžníku platí, že v zavřené poloze je alespoň jedna dvojice rámového profilu 7 a k němu doléhajícího křídlového profilu 8 rovnoběžná s jinou dvojicí rámového profilu 7 a kněmu doléhajícího křídlového profilu 8. Pro takové provedení střešního okna lze uplatnit jedno z výhodných provedení vynálezu, přičemž jeden z otvíracích mechanismů 6 otvíratelně spojuje jednu z těchto navzájem rovnoběžných dvojic rámový profil 7 a křídlový profil 8 a druhý z otvíracích mechanismů 6 otvíratelně spojuje s ní rovnoběžnou dvojici rámový profil 7 a křídlový profil 8. Jedna z ukázek tohoto provedení je v obr. 1b, kde je ukázka okna osazeného do šikmé konstrukce 1 střechy a toto okno je uzpůsobeno pro otvírání okna rovnoběžně s rovinou střechy ve vodorovném směru, a to z pohledu z exteriéru buď doleva, nebo doprava, přičemž levý či pravý směr je dán uspořádáním táhel 6,1. 6,2 obou otvíracích mechanismů 6. Pro otvírání výše definovaným směrem doleva nebo dopřávaje okno osazeno prvním otvíracím mechanismem 6, který otvíratelně spojuje vodorovně umístěnou dvojici rámového profilu 7 a křídlového profilu 8 v horní části okna, a druhým otvíracím mechanismem 6, který otvíratelně spojuje rovněž vodorovně umístěnou dvojici rámového profilu 7 a křídlového profilu 8 v horní části okna.
Je možné též provedení s otvíráním ve směru sice stále rovnoběžném s rovinou střechy, ale tentokrát ve směru spádu střechy, a to buď směrem vzhůru nad okno nebo dolů pod okno. Směr nahoru nebo dolů je opět určen konfigurací táhel 6,1 a 6,2 obou otvíracích mechanismů 6. Pro otvírání výše popsaným směrem nahoru nebo dolů se okno osadí prvním otvíracím mechanismem 6, který otvíratelně spojuje první boční dvojici rámového profilu 7 a křídlového profilu 8, která je rovnoběžná se spádnicí střechy, a druhým otvíracím mechanismem 6, který otvíratelně spojuje druhou boční dvojici rámového profilu 7 a křídlového profilu 8, která je také rovnoběžná se spádnicí střechy.
Pokud jde o detailní provedení otvíracích mechanismů 6, je výhodné, když pro otvíratelně spojení obou navzájem rovnoběžných dvojic obsahujících rámový profil 7 a křídlový profil 8 každý z otvíracích mechanismů 6 obsahuje první táhlo 6,1, které je na jednom konci opatřené rámovým kloubem 6,5 prvního táhla 6,1, který je otočně připevněn k rámovému profilu 7, a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem 6,6 prvního táhla 6,1. který je otočně připevněn ke křídlovému profilu 8. Analogicky každý z otvíracích mechanismů 6 obsahuje rovněž druhé táhlo 62, které je na jednom konci opatřené rámovým kloubem 6,7 druhého táhla 62, který je otočně připevněn k rámovému profilu 7, a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem 6,8 druhého táhla 62. který je otočně připevněn ke křídlovému profilu 8.
Detailní provedení jednoho z otvíracích mechanismů 6, které jsou určeny pro otvírání okna směrem doprava při pohledu z exteriéru, je pro zavřenou polohu okna vidět v obr. 2c a 2e a pro otevírající se okno v obr. 2d. Je vyznačena trajektorie tl, po níž se při otvírání okna pohybuje křídlový kloub 6,6 prvního táhla 6,1, a rovněž trajektorie t2, po níž se při otvírání okna pohybuje křídlový kloub 6,8 druhého táhla 62. V obr. 2b je pak zakreslen pohled z exteriéru ve směru kolmém na rovinu střechy na okno otevřené směrem doprava.
Střešní okno s výhodou obsahuje také rámové kování 6,3 a křídlové kování 6,4. což je též vyznačeno v obr. 2c, 2d a 2e. Je vidět, že v zavřené poloze okna a současně v poloze, kdy střešní okno leží na vodorovné podložce pevným rámem 2 dolů, každý křídlový profil 8, k němuž jsou otočně připevněna táhla 6,1. 62. přesahuje ten rámový profil 7, k němuž v zavřeném stavu doléhá,
-6CZ 309025 B6 vodorovně směrem nad otvor v pevném rámu 2, a to alespoň v oblasti pro osazení rámového kování 6,3 a křídlového kování 6,4. Tento přesah křídlového profilu 8 přes rámový profil 7 směrem nad otvor v pevném rámu 2 může být ale i delší, například i podél celé délky křídlového profilu 8. Na tomto vodorovném nadotvorovém přesahu křídlového profilu 8 je zdola pevně připevněno křídlové kování 6,4 pro uchycení křídlového kloubu 6,6 prvního táhla 6,1 a pro uchycení křídlového kloubu 6,8 druhého táhla 62. Pod křídlovým kováním 6,4 jek rámovému profilu 7 pevně připevněno rámové kování 6,3 pro uchycení rámového kloubu 6,5 prvního táhla 6,1 a pro uchycení rámového kloubu 6,7 druhého táhla 62.
V obr. 3b, 3c je znázorněn detail dvojice rámového profilu 7 a křídlového profilu 8 v tvarovém provedení, které až na zkosený horní roh odpovídá schématickému obr. Id. V obr. 3b, 3c je ale navíc podrobně rozkreslena výhodná materiálová struktura obou profilů 7, 8.
Rámový profil 7 obsahuje první tuhou tepelně-izolační hmotu 7,1, povrchovou vrstvu 72 a rámový krycí prvek 7,5 z kovu nebo kompozitu je umístěn na exteriérovém povrchu pevného rámu a je zakončen v návaznosti na střešní krytinu tak, aby střecha byla chráněna proti povětrnostním vlivům, především srážkové vodě.
Křídlový profil 8 obsahuje druhou tuhou tepelně-izolační hmotu 8,1. dřevěný profil 82 a křídlový krycí prvek 8,5 z kovu nebo kompozitu.
Rámové krycí prvky 7,5 a křídlové krycí prvky 8,5 mohou být tvořeny sestavou tvarovaných prvků z plechu s povrchovou úpravou nebo z plastového kompozitního materiálu tak, aby bylo zajištěno bezpečné odvádění srážkové vody z tohoto místa na střešní krytinu.
Zasklívací jednotka 5 je podložena podložkou 9 z tuhého plastu. Zasklívací jednotka je shora kryta při okraji přířezem z tuhého plastu 10. V dosedací ploše pevného rámu 2 a otvíravého rámu 4 otvíravého křídla 3 jsou v drážkách osazena trubičková těsnění 11 z měkkého plastu. Otvírací mechanismus 6 je umístěn při interiérové straně střešního okna. Z interiéru je otvírací mechanismus 6 zakryt zakrývací lamelou 12 z překližky nebo obdobného materiálu.
Ve výhodném provedení je alespoň 50% objemu každého z rámových profilů 7 tvořeno první tuhou tepelně-izolační hmotou 7,1 se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(mK) a alespoň 50 % objemu každého z křídlových profilů 8 je tvořeno druhou tuhou tepelně-izolační hmotou 8,1 se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(mK). První tuhá tepelně-izolační hmota 7,1 může, ale nemusí být ze stejného materiálu jako druhá tuhá tepelně-izolační hmota 8.1.
Ve výhodném provedení lze aretovat otvíravé křídlo 3 v různých polohách otevření okna, včetně velmi malého zdvihu otvíravého křídla 3, a tím ovlivňovat průtok vzduchu.
V jednom výhodném provedení jsou na okrajích rámu otvíravého křídla 3 upevněna madla, která slouží k ručnímu ovládání polohy otvíravého křídla 3. V jiném výhodném provedení je otvírací mechanismus 6 doplněn o další prvky převádějící pohyb po zakřivené trajektorii na kruhový pohyb v rovině rovnoběžné se střešní rovinou, výhodně může jít o soustavu prvků se šnekovým převodem pro zmenšení síly potřebné pro pohyb okenního křídla. Otvírací mechanismus 6 může být doplněn motorovým pohonem a být dálkově ovládán přímo nebo s využitím nadřazeného řídicího systému.
Profil boční části pevného rámu může být po celé své délce výšce identický, protože není narušen umístěním otevíracích mechanismů. Profil rámu křídla může být identický po celém obvodu.
V jednom výhodném provedení je otvírací mechanismus 6 skryt pomocí překližkové nebo obdobné zakrývací lamely 12 upevněné pomocí magnetů nebo jinak snadno demontovatelné zakrývací lamely 12.
-7 CZ 309025 B6
Je výhodné, je-li profil v příčném řezu vedeném v rovině kolmé na jeho délku plný. V jednom výhodném provedení je tuhá tepelně-izolující hmota tvarována tak, že doplněním o překližkové přířezy je vytvořen profil pevného rámu, kde jsou výhodně umístěny zapuštěné těsnicí profily. Jsou možná i jiná provedení profilů, kde povrchové vrstvy obsahují nátěr a/nebo nalepenou fólii nebo 5 povrchovou vrstvu z plastového kompozitního materiálu. Jsou možná i jiná materiálová složení profilů.
Na okno dle předkládaného vynálezu lze, na rozdíl od oken výklopných a kyvných, která jsou známa ze stavu techniky, snadno osadit exteriérové lamelové zastiňovací systémy (žaluzie), a to 10 obdobným způsobem jako u svislých oken. Lamelový zastiňovací systém se v případě tohoto vynálezu osadí na otvíravé křídlo 3 okna.
Průmyslová využitelnost
Vynález je použitelný u střešních oken i sestav střešních oken pro střechy libovolného sklonu.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Střešní okno mající okenní křídlo (3) otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy, přičemž střešní okno zahrnuje pevný rám (2) tvořený rámovými profily (7) vymezujícími otvor v pevném rámu (2), a otvíravé křídlo (3), přičemž otvíravé křídlo (3) zahrnuje otvíravý rám (4) tvořený křídlovými profily (8), přičemž každý z křídlových profilů (8) v zavřené poloze okna přiléhá k příslušnému protilehlému rámovému profilu (7) a přičemž alespoň dvě strany střešního okna, z nichž každá je tvořena křídlovým profilem (8) a jemu příslušným protilehlým rámovým profilem (7), jsou navzájem rovnoběžné, když střešní okno zahrnuje také dva otvírací mechanismy (6), z nichž každý zahrnuje paralelogram, přičemž tyto otvírací mechanismy (6) jsou připevněny na dvou vzájemně rovnoběžných stranách okna a jsou uspořádány pro otvíratelné spojení křídlového profilu (8) a jemu příslušného protilehlého rámového profilu (7) na těchto vzájemně rovnoběžných stranách střešního okna, vyznačující se tím, že každý křídlový profil (8) na své straně odvrácené od otvoru v pevném rámu (2) zahrnuje výstupek, přičemž v zavřené poloze okna je tento výstupek uspořádán pro překrytí alespoň části vnější boční stěny (7.4) protilehlého rámového profilu (7), k němuž křídlový profil (8) přiléhá, a to podél alespoň poloviny délky příslušného protilehlého rámového profilu (7).
  2. 2. Střešní okno podle nároku 1, vyznačující se tím, že otvírací mechanismus (6) obsahuje první táhlo (6.1), které je najednom konci opatřené rámovým kloubem (6.5) prvního táhla (6.1), který je otočně připevněn k rámovému profilu (7), a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem (6.6) prvního táhla (6.1), který je otočně připevněn k tomu křídlovému profilu (8), který je příslušný k uvedenému rámovému profilu (7) a v zavřené poloze k němu přiléhá, a že otvírací mechanismus (6) obsahuje druhé táhlo (6.2), které je najednom konci opatřené rámovým kloubem (6.7) druhého táhla (6.2), který je otočně připevněn k rámovému profilu (7), a na druhém konci je opatřeno křídlovým kloubem (6.8) druhého táhla (6.2), který je otočně připevněn ke křídlovému profilu (8), který je příslušný k rámovému profilu (7) a v zavřené poloze k němu přiléhá.
  3. 3. Střešní okno podle nároku 2, vyznačující se tím, že obsahuje také rámové kování (6.3) a křídlové kování (6.4) a že v zavřené poloze okna je každý křídlový profil (8), k němuž jsou otočně připevněna táhla (6.1, 6.2), vytvořen s přesahem přes sobě příslušný rámový profil (7), k němuž v zavřené poloze přiléhá, přičemž tento přesah je umístěn nad částí otvoru v pevném rámu (2) a přičemž na tomto přesahuje zdola pevně připevněno křídlové kování (6.4) pro uchycení křídlového kloubu (6.6) prvního táhla (6.1) a pro uchycení křídlového kloubu (6.8) druhého táhla (6.2), přičemž pod křídlovým kováním (6.4) je k rámovému profilu (7) pevně připevněno rámové kování (6.3) pro uchycení rámového kloubu (6.5) prvního táhla (6.1) a pro uchycení rámového kloubu (6.7) druhého táhla (6.2).
  4. 4. Střešní okno podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že alespoň 50 % objemu každého z rámových profilů (7) je tvořeno první tuhou tepelně-izolační hmotou (7.1) se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(m K) a alespoň 50 % objemu každého z křídlových profilů (8) je tvořeno druhou tuhou tepelně-izolační hmotou (8.1) se součinitelem tepelné vodivosti nejvýše 0,05 W/(m K).
  5. 5. Střešní okno podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že alespoň jeden z otvíracích mechanismů (6) je opatřen motorovým pohonem pro otvírání a zavírání okna.
  6. 6. Střešní okno podle nároku 5, vyznačující se tím, že motorový pohon je opatřen dálkovým ovládáním motorového pohonu, které je řízeno uživatelem nebo nadřazeným řídicím systémem.
CZ2020562A 2020-10-14 2020-10-14 Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy CZ309025B6 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020562A CZ309025B6 (cs) 2020-10-14 2020-10-14 Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy
EP21020511.8A EP3985192A1 (en) 2020-10-14 2021-10-12 A roof window having a casement openable to the exterior to a position parallel to the plane of the roof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2020562A CZ309025B6 (cs) 2020-10-14 2020-10-14 Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2020562A3 CZ2020562A3 (cs) 2021-12-01
CZ309025B6 true CZ309025B6 (cs) 2021-12-01

Family

ID=78719156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2020562A CZ309025B6 (cs) 2020-10-14 2020-10-14 Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3985192A1 (cs)
CZ (1) CZ309025B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989010460A1 (en) * 1988-04-08 1989-11-02 V. Kann Rasmussen Industri A/S A window, especially for installation in an inclined roof
US5115601A (en) * 1988-12-21 1992-05-26 Sanwa Shutter Corporation Movable sky light
EP1873323A1 (en) * 2006-06-27 2008-01-02 VKR Holding A/S A lifting device and a window comprising such a lifting device
EP2843149A1 (de) * 2013-09-02 2015-03-04 Stebler Holding AG Dachfenster mit Öffnungsmechanismus
WO2019101281A1 (en) * 2017-11-24 2019-05-31 Vkr Holding A/S Roof window with a primary frame and at least one secondary frame, method for installing such a roof window and method for dismantling a secondary frame of the roof window

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2407586B1 (de) * 1974-02-16 1975-06-12 Braas & Co Gmbh Um eine obere Horizontalachse schwenkbares Dachfenster
US4064649A (en) 1975-06-03 1977-12-27 V. Kann Rasmussen & Co. Window, particularly intended for installation in an inclined or flat roof
DE2556575C3 (de) 1975-12-16 1980-02-21 Braas & Co Gmbh, 6000 Frankfurt Dachfenster
DE2734612C3 (de) 1977-08-01 1980-12-11 Braas & Co Gmbh, 6000 Frankfurt Schieb- und schwenkbares Dachflächenfenster
JPH02240353A (ja) * 1989-03-14 1990-09-25 Nabuko Syst Kk 天窓装置
DE29921090U1 (de) * 1999-12-01 2001-04-12 Stuermann Gmbh & Co Rauchabzugs- oder Lüftungsklappe
CN207700554U (zh) 2018-01-05 2018-08-07 深圳市泰武装饰设计工程有限公司 带有清洁装置的屋顶天窗

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1989010460A1 (en) * 1988-04-08 1989-11-02 V. Kann Rasmussen Industri A/S A window, especially for installation in an inclined roof
US5115601A (en) * 1988-12-21 1992-05-26 Sanwa Shutter Corporation Movable sky light
EP1873323A1 (en) * 2006-06-27 2008-01-02 VKR Holding A/S A lifting device and a window comprising such a lifting device
EP2843149A1 (de) * 2013-09-02 2015-03-04 Stebler Holding AG Dachfenster mit Öffnungsmechanismus
WO2019101281A1 (en) * 2017-11-24 2019-05-31 Vkr Holding A/S Roof window with a primary frame and at least one secondary frame, method for installing such a roof window and method for dismantling a secondary frame of the roof window

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2020562A3 (cs) 2021-12-01
EP3985192A1 (en) 2022-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3342972B1 (en) A window having a sash and an improved connection to the hinge
RU2184829C1 (ru) Мансардное окно с облицовочными элементами оконной коробки и створки
US5398446A (en) Window with openable casement
EP3348737A1 (en) Roof window particularly for flat roofs
US4115953A (en) Self sealing heat insulating shutter system
EP4100591A1 (en) A skylight window
KR102002110B1 (ko) 단열 강화 유리가 구비된 루버 창호
US7647735B2 (en) Roofwindow having drainage system
EP3795770A1 (en) Skylight window
CZ309025B6 (cs) Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy
CZ35236U1 (cs) Střešní okno mající okenní křídlo otevíratelné do exteriéru do polohy rovnoběžné s rovinou střechy
DK180752B1 (en) A panel system with an installation profile having one or more border sections, and a method of adapting such a panel system
PL218383B1 (pl) Zestaw okienny dla dachu łukowego
EP3779086B1 (en) A skylight window
PL236144B1 (pl) System zabudowy okna w dachu
PL231540B1 (pl) Uniwersalny świetlik dachowy z zestawem opcjonalnie montowanych elementów
EP4006254A1 (en) Roof window comprising sash with outer weather shield
RU194971U1 (ru) Мансардное окно
US9249613B2 (en) Method for making a window and an opening window
PL236003B1 (pl) Ościeżnica z okuciem dla okna dachowego
RU192874U1 (ru) Мансардное окно
EP3779095B1 (en) A skylight window
KR102654729B1 (ko) 복합 창호
EP4006253A1 (en) Roof window comprising sash with hinged outer weather shield
EP3783164B1 (en) A skylight window