CZ308615B6 - Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích - Google Patents

Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích Download PDF

Info

Publication number
CZ308615B6
CZ308615B6 CZ2019435A CZ2019435A CZ308615B6 CZ 308615 B6 CZ308615 B6 CZ 308615B6 CZ 2019435 A CZ2019435 A CZ 2019435A CZ 2019435 A CZ2019435 A CZ 2019435A CZ 308615 B6 CZ308615 B6 CZ 308615B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
parts
section
cross
full
beams
Prior art date
Application number
CZ2019435A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2019435A3 (cs
Inventor
Jiří Pokorný
CSc. Pokorný Jiří Ing.
Original Assignee
Univerzita Pardubice Dopravní Fakulta Jana Pernera
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univerzita Pardubice Dopravní Fakulta Jana Pernera filed Critical Univerzita Pardubice Dopravní Fakulta Jana Pernera
Publication of CZ2019435A3 publication Critical patent/CZ2019435A3/cs
Publication of CZ308615B6 publication Critical patent/CZ308615B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01DCONSTRUCTION OF BRIDGES, ELEVATED ROADWAYS OR VIADUCTS; ASSEMBLY OF BRIDGES
    • E01D2/00Bridges characterised by the cross-section of their bearing spanning structure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C3/00Structural elongated elements designed for load-supporting
    • E04C3/02Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces
    • E04C3/20Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces of concrete or other stone-like material, e.g. with reinforcements or tensioning members
    • E04C3/22Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces of concrete or other stone-like material, e.g. with reinforcements or tensioning members built-up by elements jointed in line
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04CSTRUCTURAL ELEMENTS; BUILDING MATERIALS
    • E04C3/00Structural elongated elements designed for load-supporting
    • E04C3/02Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces
    • E04C3/20Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces of concrete or other stone-like material, e.g. with reinforcements or tensioning members
    • E04C3/26Joists; Girders, trusses, or trusslike structures, e.g. prefabricated; Lintels; Transoms; Braces of concrete or other stone-like material, e.g. with reinforcements or tensioning members prestressed
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01DCONSTRUCTION OF BRIDGES, ELEVATED ROADWAYS OR VIADUCTS; ASSEMBLY OF BRIDGES
    • E01D2101/00Material constitution of bridges
    • E01D2101/20Concrete, stone or stone-like material
    • E01D2101/24Concrete
    • E01D2101/26Concrete reinforced
    • E01D2101/28Concrete reinforced prestressed

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Abstract

Mostní konstrukce obsahuje mostní nosník (1) sestávající z alespoň jedné řady typových vnitřních dílů (2, 3) a dvou koncových dílů (4), uspořádaných za sebou. Nosník (1) je uložen ve svých koncových dílech (4) na podpěry mostu. Koncové díly (4) plného průřezu jsou podepřeny podpěrou (10) a opatřeny kotvou (9) s předpjatými lany procházejícím přes celou délku nosníku (1). Nosník (1) dále sestává ze tří vnitřních dílů (2) plného průřezu v lichoběžníkovém tvaru rozšiřujícím se směrem dolů a ze čtyř vnitřních dílů (3) vylehčeného průřezu tvořícího ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru. Nosník (1) je symetrický kolem svého středu s jednotlivými typy dílů (2, 3, 4) uspořádanými symetricky od středu směrem ke koncům.

Description

Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích
Oblast techniky
Vynález se týká mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích obsahující nosník složený ze dvou typů betonových dílů, střídavě uložených za sebou, jejichž středem prochází předpínací lana vedená v kabelu umožňující průběžně měnit velikost předpětí podle intenzity vnějšího zatížení. Mostní nosník je možné též upravit na potřebnou šířku.
Dosavadní stav techniky
V minulosti se pro výstavbu mostů používaly nosníky KA 73 na rozpětí 9, 12, 15, 18 m a dále nosníky I 73 na rozpětí 21, 24, 27, 30 m, a to až do roku 1992, pokud platily Typové podklady vypracované Dopravoprojektem Bratislava. Z těchto nosníků byla vybudována převážná část mostů u nás. Většina těchto prefabrikátů měla tvary typu „KA“ nebo „I“ (obr. 1).
Přibližně od r. 1992 se začaly objevovat nové typy prefabrikátů, které se používají dodnes. Jedná se o nosníky na malá rozpětí ZMP délky 3,6 až 9 m, nosníky Amos ze železového betonu maximální délky 16 m, nosníky délky MK-T 15 až 32 m (obr. 2a) z kabelového betonu, nosníky VSTI 9 až 35 m (obr. 2b) z kabelového betonu a nosníky T-93, které měly původně nahradit nosníky „KA“ a „I“ nosníky a jsou velmi podobné nosníkům MK-T. Pro větší rozpětí mostů se používají nosníky Petra 24 až 30 m (obr. 2c) i experimentálně na rozpětí přibližně 40 m. Jedná se rovněž o nosníky vyrobené z kabelového betonu sestávající z dílů, které se na stavbě dodatečně předpínají. Všechny mosty smontované z těchto prefabrikátů jsou opatřeny spřaženou železobetonovou deskou zpravidla v tloušťce 0,25 m, která nosníky spojuje v příčném řezu a rozkládá zatížení na jednotlivé nosníky.
Dosavadní tvary prefabrikátu byly požadovány v takovém uspořádání, aby neexistovaly žádné dutiny, ve kterých by se mohla držet voda. Předpjatá výztuž byla vedena zpravidla v kabelových kanálcích v parabolických drahách tak, aby předpětí působilo proti vnějšímu zatížení. Účinek předpětí se přizpůsoboval velikosti průběhu ohybových momentů, ale bylo nutno přihlédnout i k tloušťce stojiny či stěn z důvodu velikosti příčných sil vznikajících vlivem předpětí.
Na koncích nosníků je třeba rozmístit kotvy, pokud možno rovnoměrně po výšce nosníku, aby bylo možné předpětí jednak realizovat, ale také zajistit působení výslednice sil od kabelů co možná nejblíže k těžišti průřezu z důvodu rovnoměrného rozložení tlaku od jednotlivých kabelů na celý průřez.
Patentový spis US 4631772 A popisuje strukturu napínacího oblouku pro použití u mostů, budov a jiných konstrukcí, které podporují zatížení napříč rozpětím, kde zatížení na rozpětí je přenášeno na koncové podpěry částečně přes tlakové síly tlakového prvku a částečně přes tažnou sílu napínacího prvku. Konstrukci tvoří koncové podpěry; ke kterým jsou upevněny napínací prvky s průhybem nesoucí vzájemně spojené tlakové prvky.
Nevýhody používaných nosníků spočívají především v tom, že po provedené montáži nosníků je třeba dodatečně vybetonovat koncové příčníky pro lepší roznos zatížení na jednotlivé nosníky. Jedná se o mokrý proces, při kterém se starší beton spojuje s betonem novým, což není výhodné a je poměrně pracné co do zhotovení bednění a provádění. Uvedené nosníky se velmi obtížně spojují se spodní stavbou v integrovaný most pro vytvoření konstrukce bez ložisek s malou údržbou. Síly v předpínacích kabelech musí odpovídat tloušťce stěny. Většinou se používá více kabelů o nižší silové intenzitě, což vede k většímu množství kotevního materiálu.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky řeší mostní konstrukce obsahující nosník pro výstavbu mostů na pozemních komunikacích podle technického řešení, kde nosník tvoří nejméně jedna řada devíti dílů uspořádaných za sebou, sestávajících z pěti dílů plného průřezu lichoběžníkového tvaru rozšiřujícího se směrem dolů a čtyř dílů vylehčených v průřezu tvořících ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru rozšiřující se směrem dolů. Nosník je středově souměrný, kdy jednotlivé typy dílů jsou řazeny souměrně od středu ke stranám. Nosník sestává na každém konci z jednoho koncového dílu plného průřezu v délce 1,5 m; za tímto dílem z každého konce směrem ke středu následuje jeden vnitřní díl vylehčený v průřezu tvořící ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru v délce 5,88 m, za tímto dílem následuje z každého konce jeden vnitřní díl plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m a dále následuje jeden vnitřní díl vylehčený v průřezu tvořící ze spodu otevřený rám v délce 5,88 m lichoběžníkového tvaru. Střed nosníku tvoří jeden vnitřní díl plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m. Díly plného průřezu délky 0,5 m plní v nosníku funkci deviátoru (ztužidla).
Všechny díly nosníku jsou ve spodní části zevně opatřeny podél obou postranních stěn podélným okrajem tvořícím výstupek výšky minimálně 0,3 m. Všechny díly nosníku mají shodnou výšku, maximálně 1,10 m a celkovou šířku 1,44 m. Pomocí podélného výstupku po stranách dílu nosníku je možno měnit v určitém rozsahu i výšku nosníku v závislosti na výšce výstupku. Úpravou formy pomocí výplně je možno dosáhnout nižší výšky nosníku.
Otvorem ve střední části dílů plného průřezu je podélně všemi díly veden kabel tvořený lany, která jsou v dílech plného průřezu se soudržností a v dílech vylehčených v průřezu tvořících otevřený rám jsou lana odkrytá, na povrchu chráněná proti korozi. Oba koncové díly plného průřezu jsou opatřeny kotvou, kterou prochází předpjatá lana kabelu. Předpínání může být provedeno buď na jednom konci, nebo na obou koncích nosníku. Nosník je uložen ve svých koncových dílech na podpěry mostu. Plná část nosníku v délce 1,5 m lépe přenáší smykové namáhání, které se k podporám zvyšuje.
Montáží nosníků vedle sebe vznikne příčný řez mostní nosnou konstrukcí potřebné šířky podle požadovaného druhu komunikace. Na koncových dílech se pak spojí všechny řady nosníku příčným předpětím. Místo dosud prováděných koncových železobetonových příčníků se podle technického řešení použijí dvě varianty příčného spojení nosníků v koncových částech. Koncové díly plného průřezu se opatří v oblasti pod výstupkem ve stejné výšce po celé šířce dílu ocelovou pásnicí, ke které se připevní po celé šířce nosníku spojovací ocelové plechy tak, že každý plech překrývá spoj dvou sousedních dílů nosníku. Tím je zajištěno příčné spojení sousedních řad nosníku. Otvorem v sousedních koncových dílech plného průřezu též může v oblasti pod výstupkem procházet po celé šířce ocelová trubka. Podélné výstupky nosníku plného průřezu slouží pro zachycení příčných sil, které vzniknou od příčného předpětí.
Díly nosníku jsou vyrobeny z běžného, případně vysokohodnotného betonu, betonové díly nosníku jsou po obvodu stěn zevnitř opatřeny konstruktivními betonářskými výztužemi, zpravidla výztuží 10 425 nebo 10 505.
Betonářská konstruktivní výztuž je po délce nosníku umístěna podle konstruktivních zásad platných v Eurokodu, případně je doplněna podle provedeného výpočtu. Hlavní nosnou výztuží jsou vysokopevnostní lana Lp 15,8 mm normální nebo popuštěná či stabilizovaná procházející podélně všemi díly nosníku v potřebném množství zjištěném výpočtem na únosnost a použitelnost. Počet lan a výšku vedení lan po délce nosníku je možno měnit s ohledem na intenzitu vnějšího zatížení. Kotvami umístěnými na koncových částech nosníků (čela nosníku) procházejí předpjatá lana v potřebném počtu stanoveném výpočtem. Volbu předpětí, velikost předpínací síly působící proti vnějšímu zatížení je možno upravit podle výpočtu podle zatížení nosníku.
Po montáži nosníku na podpěry se na povrch nosníku položí železobetonová spřažená monolitická deska tloušťky 0,25 m, zesílená podélnými žebry obklopujícími nosník ze stran nebo vyplňujícími prostormezi nosníky, pokudje jich více vedle sebe. Tím se zvýší celková tuhost mostní konstrukce. Navržený nosník má úsporný rámový tvar, který je možné upravit na potřebnou šířku. Výhodou je též možnost u nosníku operativně měnit velikost předpětí podle intenzity vnějšího zatížení, případně možnost jednoduše stanovit konstrukci jako plně předpjatou, omezeně předpjatou, nebo jako předpjatý železobeton.
Objasnění výkresů
Obr. 1: Schematické znázornění nosníků stavu techniky: a) KA-nosník b) I-nosník
Obr. 2: Schematické znázornění nosníků stavu techniky:
a) nosník MKT b) nosník VSTI c) nosník PETRA
Obr. 3: Podélný řez nosníkem s vyznačením uspořádání dvou typů dílů, kterými prochází kabelové vedení lan a jeho ukotvení.
Obr. 4: Příčný řez A-A podle obr. 3 koncovým dílem nosníku s plným průřezem trapézového tvaru, otvorem pro podélné kabelové vedení, umístěním kotvy a otvorem pro vedení ocelové trubky přes celou šířku dílu.
Obr. 5: Příčný řez B-B' podle obr. 3 dílem nosníku v průřezu tvořícím otevřený rám trapézového tvaru.
Obr. 6: Příčný řez C-C podle obr. 3 dílem nosníku s plným průřezem trapézového tvaru plnícím funkci deviátoru a vyznačením otvoru pro podélné kabelové vedení.
Obr. 7: Podélný řez koncovým dílem nosníku s plným průřezem, v kterém je vytvořen otvor pro umístění trubky, vyznačení vedení lan a umístění podpěry.
Obr. 8: Příčný řez koncovými díly plného průřezu nosníků silnice S 11,5/80 tvořené devíti nosníky, prostorem pro chodce a odrazným pruhem s vyznačením příčného spojení sousedních dílů nosníků pomocí ukotvené pásové oceli a při vařených spojovacích plechů.
Obr. 9: Příčný řez koncovými díly plného průřezu nosníků silnice S 11,5/80 tvořené devíti nosníky, prostorem pro chodce a odrazným pruhem s vyznačením umístění trubky pro vytvoření příčného předpětí.
Obr. 10: Příčný řez vylehčenými díly nosníků silnice S 11,5/80 tvořené devíti nosníky s železobetonovou deskou, prostorem pro chodce a odrazným pruhem.
Vynález je dále popsán pomocí příkladů uskutečnění, které však žádným způsobem neomezují jiná možná provedení v rozsahu patentových nároků.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Pro nosnou konstrukci mostu na silnici S 11,5/80, která navíc zajišťuje po pravé straně prostor 16 pro chodce a vlevo je podélně opatřena odrazným pruhem 17 (obr. 8, 10) je použito devět nosníků 1 podle technického řešení umístěných vedle sebe, opatřených spolupůsobící železobetonovou deskou 14 se zesilujícími žebry 15 vyplňujícími prostor mezi nosníky E
Každý nosník 1 tvoří devět dílů 2, 3, 4 uspořádaných za sebou, sestávajících ze tří vnitřních dílů 2, plného průřezu lichoběžníkového tvaru rozšiřujícího se směrem dolů a čtyř vnitřních dílů 3 vylehčených v průřezu tvořících zespodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru rozšiřující se směrem dolů (obr. 5). Nosník 1 je středově souměrný, kdy jednotlivé typy dílů 2, 3, 4 jsou řazeny souměrně od středu ke stranám. Nosník 1 sestává z jednoho koncového dílu 4 (obr. 4) plného průřezu na každém konci v délce 1,5 m, za kterým z obou konců směrem ke středu následuje jeden vnitřní díl 3 vylehčený v průřezu tvořící ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru v délce 5,88 m (obr. 5), za tímto dílem 3 následuje od konce jeden vnitřní díl 2 plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m (obr. 6) a dále následuje jeden vnitřní díl 3 vylehčený v průřezu tvořící zespodu otevřený rám v délce 5,88 m lichoběžníkového tvaru. Střed nosníku 1 tvoří jeden vnitřní díl 2 plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m. Vnitřní díly 2 plného průřezu délky 0,5 m plní v nosníku 1 funkci deviátoru (ztužidla). Všechny díly 2, 3, 4 nosníku 1 jsou ve spodní části zevně opatřeny podél obou postranních stěn podélným okrajem 5 tvořícím výstupek výšky 0,30 m. Podélné výstupky nosníku 1 plného průřezu slouží pro zachycení příčných sil, které vzniknou od předpětí. Všechny díly 2, 3, 4 nosníku 1 mají výšku 1,00 m a celkovou šířku 1,44 m. Otvorem 8 ve střední části vnitřních dílů 2 s plným průřezem a koncových dílů 4 s plným průřezem je podélně veden všemi díly 2, 3 a 4 kabel tvořený deseti vysokopevnostními lany typu Lp 15,8, která jsou ve vnitřních dílech 2 plného průřezu se soudržností a ve vnitřních dílech 3 vylehčených v průřezu tvořících otevřený rám jsou lana odkrytá, na povrchu chráněná proti korozi (obr. 3). Oba koncové díly 4 plného průřezu jsou opatřeny kotvou 9, kterou prochází předpjatá lana kabelu. Předpětí je provedeno na obou koncích nosníku 1.
Koncové díly 4 plného průřezu jsou zespodu podepřeny podpěrou 10 (obr. 7). Plné koncové díly 4 nosníku 1 v délce 1,5 m lépe přenáší smykové namáhání, které se k podporám zvyšuje.
Po montáži všech devíti nosníků 1 vedle sebe se provedlo jejich příčné spojení v koncových dílech 4 plného průřezu. Koncové díly 4 plného průřezu jsou v oblasti pod výstupkem ve stejné výšce po celé šířce dílu opatřeny ocelovou pásnicí 11 rozměrů 200/300 dl. 1,40 m. Pásnice 11 jsou součástí koncových dílů 4 nosníku 1, uložily se do bednění nosníku 1 před jeho betonáží. Nosníky 1 se po montáži spojily pomocí ocelových plechů 12 rozměrů 150/30 mm dl 1,4 m přivařených k pásnicím 11 tak, že každý plech 12 překrýval spoj dvou sousedních dílů 4 nosníku 1. Tím je zajištěno příčné spojení sousedních řad nosníku L Nosník 1 je po celé horní ploše opatřen železobetonovou spřaženou deskou 14 zesílenou podélnými žebry 15 vyplňujícími prostor mezi díly 2, 3, 4 sousedních řad nosníku 1.
Příklad 2
U nosníků 1 konstrukce mostu na silnici S 11,5/80 podle příkladu 1 je příčné předpětí realizováno tak, že sousedními koncovými díly 4 plného průřezu v oblasti pod výstupkem prochází otvorem 13 po celé šířce nosníků 1 ocelová trubka (obr. 9). Trubka je vložena před betonáží nosníků 1 a její poloha a profil je u všech nosníků 1 stejná. Po montáži nosníků 1 byla protažena všemi trubkami příčná předpínací výztuž a pomocí kotev zabetonovaných na vnějším ozubu krajních nosníků 1 a předpínacího zařízení je realizováno příčné předpětí v koncových dílech 4 plného průřezu nosníků 1, kterým jsou nosníky 1 nejen spojeny, ale působí zde i přepínací síla, kterou jsou nosníky 1 stlačovány (příčné předpětí).
Průmyslová využitelnost
Mostní konstrukce má široké uplatnění, podle počtu nosníků může vytvářet příčné uspořádání pro vozovky s chodníky, s odraznými pruhy i pro mosty na dálnicích. Při určitém zesílení rámové části nosníku a vhodnou skladbou počtu nosníků pro šířkové uspořádání se předpokládá vytvoření nosníku i pro mosty drážní.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích, obsahující mostní nosník tvořený nejméně jednou řadou devíti dílů (2, 3, 4) uspořádaných za sebou, kde koncové díly (4) plného průřezu jsou zespodu podepřeny podpěrou (10) a oba koncové díly (4) jsou opatřeny kotvou (9), kterou prochází předpjatá lana kabelu po celé délce nosníku (1), přičemž celý povrch nosníku (1) pokrývá železobetonová spřažená monolitická deska (14), vyznačující se tím, že nosník (1) sestává ze tří vnitřních dílů (2) plného průřezu lichoběžníkového tvaru rozšiřujícího se směrem dolů, dvou koncových dílů (4) plného průřezu a čtyř vnitřních dílů (3) vylehčených v průřezu tvořících ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru rozšiřující se směrem dolů, přičemž je nosník (1) středově souměrný, kde jednotlivé typy dílů (2, 3, 4) jsou řazeny souměrně od středu ke stranám tak, že po koncovém dílu (4) plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 1,5 m na každém konci následuje směrem ke středu z každého konce jeden vnitřní díl (3) vylehčený v průřezu tvořící ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru v délce 5,88 m, za tímto vnitřním dílem (3) vylehčeným v průřezu následuje jeden vnitřní díl (2) plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m a dále následuje jeden vnitřní díl (3) vylehčený v průřezu tvořící ze spodu otevřený rám lichoběžníkového tvaru v délce 5,88 m, přičemž střed nosníku (1) tvoří jeden vnitřní díl (2) plného průřezu lichoběžníkového tvaru v délce 0,5 m; všechny díly (2, 3, 4) nosníku (1) jsou ve spodní části zevně opatřeny podél obou postranních stěn podélným okrajem (5) tvořícím výstupek výšky minimálně 0,3 m a všechny díly (2, 3, 4) nosníku (1) mají shodnou výšku maximálně 1,10 m a celkovou šířku 1,44 m, přičemž otvorem (8) ve střední částí všech dílů (2) a (4) je podélně veden všemi díly (2, 3, 4) kabel tvořený 5 až 12 předpjatými lany, která jsou ve středových dílech (2) plného průřezu se soudržností a ve vnitřních dílech (3) vylehčených v průřezu tvořících otevřený rám jsou odkrytá, na povrchu chráněná proti korozi, přičemž železobetonová spřažená monolitická deska (14) má tloušťku 0,25 m a je zesílená podélnými žebry (15) obklopujícími nosník (1) z obou stran.
  2. 2. Mostní konstrukce podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosník tvoří nejméně dvě řady tří vnitřních dílů (2) plného průřezu, čtyř vnitřních dílů (3) vylehčených a dvou koncových dílů (4) plného průřezu uspořádaných za sebou, kde na obou koncích jsou koncové díly (4) plného průřezu lichoběžníkového tvaru v oblasti pod výstupkem po celé šířce dílu (4) opatřeny ocelovou pásnicí (11), ke které jsou připevněny ocelové plechy (12) tak, že každý plech (12) překrývá spoj dvou sousedních nosníků (1), nebo koncovými díly (4) plného průřezu lichoběžníkového tvaru všech sousedních řad nosníku (1) prochází otvorem (13) v oblasti pod výstupkem po celé šířce nosníku (1) ocelová trubka a podélná žebra (15) železobetonové spřažené monolitické desky (14) vyplňují prostor mezi sousedními nosníky (1).
  3. 3. Mostní konstrukce podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že vnitřní díly (2) plného průřezu, vnitřní díly (3) vylehčené a koncové díly (4) plného průřezu nosníku (1) jsou vyrobeny z běžného nebo vysokohodnotného betonu a po obvodu stěn jsou díly (2, 3, 4) zevnitř opatřeny konstruktivními betonářskými výztužemi.
  4. 4. Mostní konstrukce podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že předpjatá lana jsou typu Lp 15,8 mm normální, popuštěná nebo stabilizovaná.
CZ2019435A 2016-12-08 2017-11-28 Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích CZ308615B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-33147U CZ30440U1 (cs) 2016-12-08 2016-12-08 Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2019435A3 CZ2019435A3 (cs) 2019-08-14
CZ308615B6 true CZ308615B6 (cs) 2021-01-06

Family

ID=58450907

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-33147U CZ30440U1 (cs) 2016-12-08 2016-12-08 Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích
CZ2019435A CZ308615B6 (cs) 2016-12-08 2017-11-28 Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-33147U CZ30440U1 (cs) 2016-12-08 2016-12-08 Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích

Country Status (2)

Country Link
CZ (2) CZ30440U1 (cs)
WO (1) WO2018103767A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109972523B (zh) * 2019-03-28 2022-03-22 中建路桥集团有限公司 一种路桥预制t梁横隔板钢筋施工装置
CN109881575B (zh) * 2019-04-18 2024-03-12 上海市城市建设设计研究总院(集团)有限公司 采用体内预应力筋的π型横截面预制盖梁及其预制方法
CN110438881A (zh) * 2019-08-20 2019-11-12 中铁二院工程集团有限责任公司 桥塔内穿的三分箱混合主梁和四索面公铁合建斜拉桥
CN113512929B (zh) * 2021-03-19 2022-10-25 宁波市政工程建设集团股份有限公司 钢-混凝土组合结构式隐盖梁结构体系及其施工方法

Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB556572A (en) * 1942-03-03 1943-10-11 Paul William Abeles An improved manufacture of structures from reinforced materials
CH419534A (it) * 1965-02-02 1966-08-31 Impresa A Bellini & C S P A Trave ad elementi prefabbricati in cemento e precompressa nel suo insieme
GB1205355A (en) * 1968-03-04 1970-09-16 Hueco S A A hollow element for the formation of post-stressed beams
US3561179A (en) * 1965-06-03 1971-02-09 James M Young Segmented concrete beam
GB1487831A (en) * 1973-09-25 1977-10-05 Paraisten Kalkki Oy Prestressed structural unit
DE3502390A1 (de) * 1984-05-11 1985-11-14 Helmut Dipl.-Ing. 5800 Hagen Klaas Sturzelement od. dgl., insbesondere fuer verblendmauerwerk
US4631772A (en) * 1983-12-28 1986-12-30 Bonasso S G Tension arch structure
CZ306308B6 (cs) * 2015-09-11 2016-11-23 Hynek Siedek Montovaný předepnutý nosník, zejména pro přesnou výstavbu

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2139035A1 (de) * 1971-08-04 1973-02-15 8000 Muenchen Aus beton-fertigbauteilen zusammensetzbares brueckentragwerk bzw. verfahren zur herstellung eines brueckenoberbaus
DE2251487A1 (de) * 1972-10-20 1974-05-02 Dyckerhoff & Widmann Ag Ein- oder mehrfeldriges brueckentragwerk aus spannbetonbalken
DE2520105A1 (de) * 1975-05-06 1976-11-18 Richard Dipl Ing Laumer Stahlbetonelement fuer verbundkonstruktionen
DE2647839C3 (de) * 1976-10-22 1979-02-01 Stog, Arnulf, Ing.(Grad.), 8000 Muenchen Aus Kunststoff bestehendes Fugendichtungsprofil zum Abschließen einer Fuge

Patent Citations (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB556572A (en) * 1942-03-03 1943-10-11 Paul William Abeles An improved manufacture of structures from reinforced materials
CH419534A (it) * 1965-02-02 1966-08-31 Impresa A Bellini & C S P A Trave ad elementi prefabbricati in cemento e precompressa nel suo insieme
US3561179A (en) * 1965-06-03 1971-02-09 James M Young Segmented concrete beam
GB1205355A (en) * 1968-03-04 1970-09-16 Hueco S A A hollow element for the formation of post-stressed beams
GB1487831A (en) * 1973-09-25 1977-10-05 Paraisten Kalkki Oy Prestressed structural unit
US4631772A (en) * 1983-12-28 1986-12-30 Bonasso S G Tension arch structure
DE3502390A1 (de) * 1984-05-11 1985-11-14 Helmut Dipl.-Ing. 5800 Hagen Klaas Sturzelement od. dgl., insbesondere fuer verblendmauerwerk
CZ306308B6 (cs) * 2015-09-11 2016-11-23 Hynek Siedek Montovaný předepnutý nosník, zejména pro přesnou výstavbu

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2019435A3 (cs) 2019-08-14
CZ30440U1 (cs) 2017-03-07
WO2018103767A1 (en) 2018-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101022853B1 (ko) 교량시공용 합성거어더
CZ308615B6 (cs) Mostní konstrukce pro mosty na pozemních komunikacích
US10309108B2 (en) Pillar for supporting a modular structure, beam intended to be supported on pillars of this type, and structure comprising said pillars and beams
KR100999019B1 (ko) 아치형상의 교량용 합성거더를 이용한 교량 시공방법
US20040216249A1 (en) Corrosion-free bridge system
EP3325721A1 (en) Structural system for arch bridges, with mobilization of external reactions through definitive ties
CN104988844A (zh) 二次张拉预应力装配式波形钢腹板组合梁及其施工方法
CN208328652U (zh) 一种设置钢结构横向支撑体系的鱼腹式箱梁桥
Daly et al. Strengthening of bridges using external post-tensioning
KR100483083B1 (ko) 바닥판 골조와 콘크리트가 합성된 복합형 바닥판
CN211171558U (zh) 适应不同跨径的模数式超高性能混凝土预制拼装梁
CN113718632A (zh) 一种分片预制拼装的盖梁构造
KR102163560B1 (ko) 거더 및 이를 이용한 방음벽이 설치된 교량
RU2689009C1 (ru) Способ реконструкции пролетного строения моста с металлической двухконсольной аркой
KR100931318B1 (ko) 트러스 구조의 지점부를 갖는 가설교량 및 그 시공방법
KR101693266B1 (ko) 하이브리드 거더
KR101751724B1 (ko) 부재의 강성비 조절을 통하여 모멘트를 재분배하여 형고를 낮춘 저형고 일체식 psc i형 거더교
CN211368334U (zh) 一种装配式体外预应力钢桁组合梁结构
KR102032941B1 (ko) 이중합성 플레이트 거더교
KR20100002502A (ko) 프리스트레스트 웨브 골형강판 합성보
KR102206777B1 (ko) 개구형 단경간 강합성 거더 및 이의 제작방법
KR100794444B1 (ko) 복합 트러스 거더를 이용한 합성슬래브교의 시공법
KR102207785B1 (ko) 프리스트레스트 콘크리트 상판 일체형 교량 및 이의 시공 방법
CN111424524A (zh) 适应不同跨径的模数式超高性能混凝土预制拼装梁
CZ34112U1 (cs) Variabilní sestava betonových prefabrikovaných prvků pro mostní konstrukce

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20171128