CZ308199B6 - Zařízení pro tepelnou úpravu potravin - Google Patents

Zařízení pro tepelnou úpravu potravin Download PDF

Info

Publication number
CZ308199B6
CZ308199B6 CZ2019-144A CZ2019144A CZ308199B6 CZ 308199 B6 CZ308199 B6 CZ 308199B6 CZ 2019144 A CZ2019144 A CZ 2019144A CZ 308199 B6 CZ308199 B6 CZ 308199B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lid
ring
bowl
heat treatment
food
Prior art date
Application number
CZ2019-144A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2019144A3 (cs
Inventor
Ivo Svoboda
Original Assignee
ISITRADE s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ISITRADE s.r.o. filed Critical ISITRADE s.r.o.
Priority to CZ2019-144A priority Critical patent/CZ2019144A3/cs
Publication of CZ308199B6 publication Critical patent/CZ308199B6/cs
Publication of CZ2019144A3 publication Critical patent/CZ2019144A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J27/00Cooking-vessels
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J37/00Baking; Roasting; Grilling; Frying
    • A47J37/01Vessels uniquely adapted for baking
    • A47J37/015Vessels uniquely adapted for baking electrically heated
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J37/00Baking; Roasting; Grilling; Frying
    • A47J37/06Roasters; Grills; Sandwich grills
    • A47J37/0623Small-size cooking ovens, i.e. defining an at least partially closed cooking cavity
    • A47J37/0629Small-size cooking ovens, i.e. defining an at least partially closed cooking cavity with electric heating elements

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Cookers (AREA)

Abstract

Zařízení sestává z mísy (3), stojanu (1), topného prstence (2) se středovým otvorem (6), víka (4) a případně podstavce (5). Prstenec (2) obsahuje topné těleso (7) a s výhodou je výklopně připevněn na stojanu (1). Topné těleso (7) má vývod (9) dovnitř stojanu (1) a prostřednictvím elektrických vodičů (12) je s výhodou propojeno přes stojan (1), kontakty (13) a konektor (10) do podstavce (5) pod stojanem (1). Přívodní kabel (11) se nachází na podstavci (5). Víko (4) zahrnuje alespoň vrstvu z tepelně vodivého materiálu, nebo odrážejícího teplo. Zařízení je vybaveno úchytem (16), manipulačním nosem (17), manipulačními držadly (17, 18, 20, 21), průduchy (15), a také prvky pro fixaci víka (4) v otevřené poloze. Mísa (3) má feromagnetické dno (14). Okrajové části na sebe těsně zapadají pomocí lože (25, 26).

Description

Zařízení pro tepelnou úpravu potravin
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení pro tepelnou úpravu potravin v podobě přenosného vícedílného elektrického spotřebiče, představujícího kompletní zařízení zahrnující vyjímatelnou mísu pro upravované potraviny, které je vhodné zejména pro pečení, vaření a dušení potravin v domácnostech, chatách a chalupách.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známo několik typů snadno přenosných zařízení pro pečení, dušení a vaření potravin, majících podobu elektrického zařízení s přívodním kabelem pro připojení ke zdroji elektrického proudu, mísou pro vložení zpracovávaných potravin, odnímatelným víkem a stojanem pro mísu. Tato zařízení umožňují uložení ve skříni a snadné a rychlé sestavení a použití v podstatě kdekoliv v dosahu elektrické sítě nebo náhradního zdroje elektrického proudu. Jsou určena pro snadnou a pohodlnou přípravu tepelně zpracovávaných pokrmů v malém množství a získávají stále větší oblibu při přípravě jídel v domácnostech, na chatách a chalupách.
Uvedená zařízení jsou dvojího typu, a to se spodním ohřevem, nebo s horním ohřevem, uvažováno vůči prostoru pro potraviny nacházejícím se v míse.
Zařízení se spodním ohřevem jsou uspořádána na stejném principu, jako plotýnkový vařič nebo varná deska. Zařízení sestává ze stojanu, nádoby a víka. Stojan je uzpůsobený pro vložení mísy a položení na vhodnou podložku, například kuchyňskou linku nebo stůl. Ve stojanu je vestavěno topné těleso, jehož topná plocha je vytvořena jako součást povrchu stojanu tak, že tvoří plotýnku pode dnem nádoby uložené na stojanu. Topné těleso je pomocí vodičů připojeno na přívodní kabel, jenž je pevně, nebo odpojitelně, upevněn na stojanu a je zakončen koncovkou pro připojení do elektrické zásuvky. Stojan v něm vloženou nádobu udržuje relativně pevně a ve stabilní poloze nad povrchem podložky i při manipulacích se zařízením během přípravy potravin. Víko je odnímatelně, což umožňuje zpřístupnit prostor v nádobě i během procesu tepelného zpracování potravin v zařízení. Veškeré elektrické prvky zařízení se nachází ve stojanu a patří mezi ně i termostat bránící jeho přehřátí a případně i umožňující nastavení dvou nebo více limitních teplot plotýnky. Stojan je, kromě z něj vyvedeného přívodního kabelu, vybaven také jedním nebo více vypínači a signalizačním zařízením s LED diodou, svítící při provozu zařízení. Zařízení je bezpečné a umožňuje zejména vaření a dušení potravin, jako je maso nebo zelenina. Nevýhodou tohoto typu zařízení je, že potřebuje velký příkon, až 1800 W, takže má velkou spotřebu elektrické energie. Další nevýhodou je, že spodní ohřev neumožňuje dostatečný přístup tepla ke zpracovávané potravině shora, potřebný pro pečení. Horní vrstva potraviny zůstává neupečená, bez vytvoření křupavé kůrky, následkem proudění tepla přes potravinu směrem nahoru a průchodem par odspodu nahoru, případně horní vrstva zůstane neupečená. Pro zajištění správné teploty pro pečení potraviny je často nutné provádět regulaci příkonu během pečení.
Druhý typ uvedených zařízení, s horním ohřevem, představuje například zařízení známé na trhu například pod značkou Remoska. Toto zařízení je uspořádáno jako sestava skládající se ze tří samostatných dílů, a to mísy zhotovené z tepelně vodivého materiálu, stojanu pro stabilní upevnění mísy nad povrchem na místě použití zařízení a z elektricky vyhřívaného víka, opatřeného držadlem pro bezpečnou manipulaci. Uvnitř víka se nachází topné těleso. Z víka je vyveden přívodní kabel s koncovkou pro připojení ke zdroji elektrického proudu. Víko, nebo přívodní kabel, jsou vybaveny vypínačem a u novějších výrobků i signalizačním prvkem, svítícím při provozu zařízení. Veškeré elektrické prvky zařízení jsou obsaženy ve víku a v/na držadle víka. Topné těleso ve víku má podobu topné spirály nebo vlákna o kruhovém tvaru. Spodní plocha víka je z tepelně vodivého materiálu, konkrétně z hliníku, a případně je opatřena
- 1 CZ 308199 B6 nepřilnavou vrstvou, například z materiálu na bázi silikonu. Některá zařízení mají uprostřed víka vestavěno pevné okénko z protipožárního skla, umožňující pohledovou kontrolu do nitra mísy. Víko uložené na míse zapadá na okraj mísy tak, že zakrývá celý horní otvor mísy. Teplo z topného tělesa ve víku je přenášeno na dolní plochu víka a odtud stěnami mísy až na dno mísy. Potravina je ohřívána ze všech stran. Tyto spotřebiče jsou vhodné k pečení i vaření potravin. Při pečení plně nahrazují troubu. Nevýhodou těchto zařízení je manipulace s velmi horkým a těžkým víkem. Další nevýhodou je neskladnost víka, způsobená tím, že víko je z důvodu potřeby bezpečné manipulace opatřeno dlouhým držadlem, přičemž délku držadla ještě prodlužuje z něj vyvedený kabel, který je rovněž z bezpečnostních důvodů od víka neoddělitelný. Následkem uvedeného bezpečnostního opatření, tedy nerozpojitelného vyvedení přívodního kabelu z víka, je paradoxně riziko, že při skladování nebo přepravování víka ve stísněném prostoru dojde k přelomení vodiče v přívodním kabelu, a následkem toho ke zkratu, poškození elektrického vedení a jističů u uživatele, a případně i k požáru nebo úrazu při elektrickém zkratu při provozu zařízení. Značnou nevýhodou z hlediska bezpečnosti provozu zařízení je také skutečnost, že dlouhé držadlo tvoří na zařízení překážku, o kterou může při provozu zařízení uživatel, nebo kolem se pohybující dítě, snadno zavadit, a přitom může dojít k uvolnění víka a úrazu spálením se o padající víko, k poškození nábytku nebo podlahy spálením, nebo i k vyklopení mísy a tím znehodnocení připravované potravy. Značnou nevýhodou je i pevné vestavěné okénko, a to z důvodu, že představuje překážku pro vytvoření rovnoměrně hřející topné stěny z dolní plochy víka a omezuje sálání tepla shora do nitra mísy. V neposlední řadě je další nevýhodou těchto zařízení skutečnost, že páry stoupající z potravin během ohřevu v zařízení se shromažďují na spodní straně víka a zde vytvářejí vrstvu přiškvařených nečistot, které jsou obtížně odstranitelné z důvodu, že víko nelze umývat běžným způsobem ve vodě nebo v myčce. V případě mytí víka běžným mytím ve vodě je riziko, že zatečení vody dovnitř způsobí následně zkrat obsažených elektrických prvků. Používání nedostatečně očištěného víka je nehygienické a může snížit kvalitu připravovaných potravin pachem z předchozí přípravy v zařízení, například zápachem pečivá po česneku nebo rybách, apod. Nevýhodou je i umístění vypínače na držadle víka, neboť při uchopení víka, například z důvodu kontroly průběhu pečení, nebo při potřebě obrácení nebo zamíchání potravin v míse, může snadno dojít k nezpozorovanému vypnutí zařízení z provozu a tím k prodloužení doby zpracování, nebo ke znehodnocení připravované potravy v míse.
V současné době jsou známy varné konvice v podobě elektrického spotřebiče sestávajícího ze dvou dílů, nádoby a podstavce. Podstavec tvoří pevnou stabilní základnu na podložce, jako je stůl nebo skříň, a je opatřen přívodním kabelem s koncovkou pro připojení do elektrické sítě, nebo k jinému zdroji elektrického proudu. Tvar podstavce je obvykle plochý, kruhový a na jeho horní ploše uprostřed vystupuje konektor, který je uvnitř podstavce elektricky propojen s přívodním kabelem Nádoba má tvar konvice s tělem, vylévacím zobáčkem, držadlem a odklápěcím víkem. Uvnitř těla konvice je zabudováno topné těleso, dříve to byla topná spirála vystupující do dutiny nádoby, nověji se jedná o plotýnku tvořící dno dutiny konvice, nebo topné těleso zabudované ve dnu konvice. Dno konvice je uzpůsobeno pro snadné nasazení na konektor podstavce, obsahuje uprostřed vybrání odpovídající tvaru a velkosti konektoru. V tomto vybrání je umístěn kontakt, propojující topné těleso s konektorem podstavce. Nádoba dále obsahuje vypínač pro uvedení do provozu, signalizační prvek s UED diodou umožňující sledování funkce vypnuto-zapnuto, a také další prvky elektrického obvodu podstatné pro funkci a bezpečnost provozu konvice, jako termostat bránící přehřátí apod. Varné konvice umožňují pouze převaření malého množství vody, neumožňují naplnění jinou kapalinou, než je voda, ani neumožňují přípravu jakýchkoliv jídel.
Podstata vynálezu
Nevýhody dosavadního stavu odstraňuje vynález. Je navrženo zařízení pro tepelnou úpravu potravin, zahrnující mísu z tepelně vodivého materiálu, stojan, alespoň jedno topné těleso, odnímatelné víko, přívodní kabel pro připojení ke zdroji elektrické energie, elektrické vodiče nutné pro propojení topného tělesa s přívodním kabelem a alespoň jeden spínač pro uvedení zařízení do provozního stavu a situovaný zvnějšku přístupně na povrchu zařízení. Předpokládá se,
-2 CZ 308199 B6 že jsou obsaženy také další obvyklé prvky elektrického obvodu, potřebné pro funkci tepelného zařízení, jako například termostat nebo přepěťová ochrana. Podstatou nového řešení je, že v oblasti horního okraje mísy je uložen topný prstenec s volným středovým otvorem, přičemž topné těleso je uspořádáno uvnitř tohoto prstence a odnímáteIné víko má podobu poklice uložené na tomto prstenci, prstenec je vůči míse i vůči víku volně oddělitelný a při stavu uložení na míse zapadá prstenec dovnitř kolem dokola horního okraje mísy tak, že topné těleso v něm uspořádané se nachází uvnitř mísy.
Víko překrývá nejen středový otvor prstence, ale i horní plochu prstence, s výhodou celou horní plochu prstence, a zapadá těsně kolem dokola alespoň části horní plochy prstence.
Prstenec je s výhodou připojen ke stojanu, a to výklopně vůči němu, s další výhodou výklopně vůči své původní horizontální poloze ve stojanu až do úhlu 105°.
Topné těleso má vývod pro napájení s výhodou vyvedený z prstence do stojanu.
Přívodní kabel může být proveden jako trvalá nebo odpojitelná součást stojanu. Podstatně výhodnější je, když je stojan opatřen podstavcem, vůči němuž je volně odnímatelný. Přívodní kabel pro připojení ke zdroji elektrické energie se v tom případě nachází na tomto podstavci. Podstavec je nahoře opatřen alespoň jedním konektorem elektricky propojeným s tímto přívodním kabelem a stojan je opatřen elektrickými vodiči pro propojení vývodu z prstence s konektorem podstavce. Tyto elektrické vodiče jsou zakončeny kontakty na dolní ploše stojanu, zapadajícími na konektor podstavce.
Víko má alespoň dolní část z tepelně vodivého materiálu.
S výhodou má víko dolní povrchovou plochu v úpravě odrážející teplo, například pomocí zrcadlově leštěného povrchu.
S další výhodou celé tělo víka sestává z tepelně vodivého materiálu.
Dno mísy s výhodou zahrnuje alespoň jednu vrstvu z feromagnetického materiálu, jako je železo nebo měď.
S výhodou je víko opatřeno množinou průduchů pro únik par.
S výhodou je víko opatřeno úchytem pro jeho odebrání ze zařízení, prstenec je opatřen alespoň jedním manipulačním nosem pro uvolnění od mísy a stojan je opatřen alespoň dvěma proti sobě situovanými manipulačními držadly pro uchopení a přenášení.
Také mísa je s výhodou opatřena alespoň dvěma manipulačními držadly.
Zařízení je s výhodou opatřeno prvky pro odnímatelné upevnění víka na zařízení v otevřené poloze. Tyto prvky jsou navrženy v podobě alespoň jednoho křídla vybíhajícího na víku do vnějšího prostoru a alespoň jednoho tvarem a velikostí odpovídajícího manipulačního otvoru pro zasunutí křídla, vytvořeném v alespoň jednom manipulačním držadle stojanu.
Středový otvor v prstenci má s výhodou poloměr nejméně 3/4 poloměru vnějšího obvodu prstence.
S výhodou má mísa s pomocí zvětšeného průměru vytvořeno v oblasti jejího horního okraje první lože, pro prstenec, přičemž prstenec má v oblasti svého vnějšího obvodu na své horní ploše vytvořeno druhé lože, pro víko. Prstenec zapadá těsně do prvního lože a víko těsně zapadá do druhého lože.
-3 CZ 308199 B6
Obě lože podle předchozího odstavce mají v místě jejich ohybu s výhodou stejný průměr.
Zařízení podle vynálezu je vhodné pro tepelné zpracování potravin v malém množství. Umožňuje všechny druhy tepelného zpracování potravin, to je pečení, dušení i vaření. Je vhodné k použití v domácnostech, na chatách a chalupách, v pronajímaných apartmánech, v kuchyňkách ubytoven a studentských kolejí apod. Zařízení je snadno rozebíratelné na jednotlivé díly a je dobře uskladnitelné ve složeném nebo i rozloženém stavu bez nadměrných prostorových nároků. Umožňuje snadnou manipulaci i údržbu. Je snadno přenosné i v horkém stavu a s obsaženými potravinami pomocí manipulačních držadel. Konstrukční řešení zařízení umožňuje si zařízení předehřát již během přípravy surovin a bezpečně odejmout a uložit víko v otevřeném stavu přímo do zařízení kdykoliv během jeho provozu, takže je eliminováno riziko poškození nábytku spálením od horkého odloženého víka. Kombinace víka a výklopného nebo odnímatelného prstence umožňuje kdykoliv vložit či odejmout mísu. Také je možno kdykoliv zpřístupnit nitro mísy otevřením víka a je možné snadno zkontrolovat průběh procesu zpracování potravin, a případně bez odklopení prstence i zpracovávané potraviny podlévat, obracet, přidávat ingredience, odbírat vzorky, míchat, či jinak potraviny upravovat. Jednotlivé díly zařízení lze snadno udržovat v čistotě. Z víka lze vodou umývat případně usazené nečistoty bez rizika zatečení do elektrické části zařízení. Také mísu je možno dobře umývat ve vodě. Jídlo připravené v zařízení je možné v míse snadno uskladnit mimo zařízení, i přenášet na jiné místo, a následně ohřívat na jiném místě i mimo zařízení, například na vařiči. Víko lze alternativně použít k uzavření celého zařízení a tepelnému zpracování, nebo pouze jako poklici na samotnou mísu při uskladnění v ledničce nebo transportu mísy s obsahem. Feromagnetické dno umožňuje ohřátí i na indukční varné desce nebo sklokeramické desce. Systém s podstavcem zabraňuje poškození pracovní plochy pod zařízením spálením při provozu zařízení a umožňuje kdykoliv celé zařízení ve složeném stavu za studená i za horka bezpečně a snadno uvolnit nebo uložit zpět, nebo přemisťovat. Zařízení nemá žádnou dlouhou rukojeť, která by překážela v prostoru a způsobovala nebezpečí, že při zavadění o ni se zařízení samovolně rozpadne nebo spadne na podlahu a dojde k úrazu, nebo ke spálení předmětů v okolí, nebo k vyklopení obsahu mísy a jeho znehodnocení.
Objasnění výkresů
Vynález je objasněn pomocí výkresů, ve kterých znázorňuje:
Obr. 1 celkový prostorový pohled zvnějšku na zařízení, připravené k provozu;
Obr. 2 celkový prostorový pohled na totéž z opačné strany;
Obr. 3 pohled z boku na všechny díly zařízení v odpovídající poloze nad sebou, s víkem, stojanem, prstencem a mísou v řezu, s podstavcem zvnějšku;
Obr. 4 pohled z boku na samotný stojan s prstencem, v řezu;
Obr. 5 pohled shora na samotný stojan s prstencem;
Obr. 6 pohled z boku na samotnou mísu, v řezu;
Obr. 7 pohled shora na samotnou mísu;
Obr. 8 pohled z boku na mísu uloženou ve stojanu s prstencem ve vyklopené poloze, v řezu;
Obr. 9 pohled z boku na sestavu mísy s prstencem a víkem, v řezu;
Obr. 10 detail těsného sesazení okraje prstence, víka a mísy, v řezu;
-4 CZ 308199 B6
Obr. 11 průřez prstencem v místě topného tělesa; a
Obr. 12 pohled shora na víko.
Příklady uskutečnění vynálezu
Nejvýhodnější provedení vynálezu je předvedeno na příkladném provedení zařízení podle obrázků Obr. 1 až Obr. 12.
Zařízení je čtyřdílné, sestává ze stojanu 1 s výklopným topným prstencem 2, mísy 3, víka 4 a podstavce 5. V případě, že by prstenec 2 nebyl spojen se stojanem j_, může tvořit samostatný díl a v tom případě by zařízení sestávalo z pěti samostatných dílů.
Stojan 1 a podstavec 5 jsou zhotoveny z tepelně izolačního materiálu, například jako odlitek z termoplastu odolného vůči zvýšeným teplotám. Proti tomu prstenec 2 a mísa 3 a tělo víka 4, jsou zhotoveny z tepelně vodivého materiálu, například z hliníku. Mísa 3 a prstenec 2 mohou mít část povrchu, nebo celý povrch potaženy vrstvou nepřilnavého materiálu na bázi silikonu, nebo jiného ochranného materiálu bránícího nežádoucímu znečištění. Víko 4 může mít dolní plochu také potaženu vrstvou nepřilnavého materiálu, nebo může mít dolní plochu ve výhodné zrcadlově leštěné úpravě umožňující odraz tepla dolů do nitra mísy 3. Alternativně může být víko 4 ze skla, přičemž má spodní stranu potaženu vrstvou tepelně vodivého materiálu, například hliníku, s výhodou s leštěným povrchem.
Topný prstenec 2 se při své funkční, horizontální, poloze nachází v oblasti horního okraje mísy 3. Má volný středový otvor 6, přičemž topné těleso 7 zařízení je vestavěno uvnitř tohoto prstence 2. Víko 4 je odnímatelně, má podobu poklice uložené na prstenci 2. Prstenec 2 je vůči míse 3 i vůči víku 4 volně oddělitelný a při stavu uložení na míse 3 zapadá kolem dokola horního okraje mísy 3 dovnitř tak, že topné těleso 7 v něm uspořádané se nachází uvnitř mísy 3, jak bude ještě podrobněji popsáno dále. Víko 4 zakrývá středový otvor 6 prstence 2 i celou horní plochu prstence 2. Prstenec 2 je připojen ke stojanu 1, a to výklopně, prostřednictvím čepu 8. Prstenec 2 lze odklopit z provozní horizontální polohy do svislé polohy až úhlu 105°, jak ukazuje obrázek Obr. 8. Odklopení je u jiného provedení možné teoreticky až do úplně opačné polohy, to však již není tak výhodné z důvodu rizika převážení se nebo popálení podložky. Topné těleso 7 má pomocí dotykových kontaktů, nebo přes místo spoje se stojanem 1 jako v tomto příkladném provedení, uskutečněn vývod 9 pro napájení do stojanu 1.
Přívod elektrického proudu do stojanu 1 je vyřešen na podobném principu, jako u varné konvice, přes podstavec 5 opatřený konektorem 10 a přívodním kabelem 11. Konektor 10 je obvyklým způsobem pomocí vodičů 12 propojen s přívodním kabelem 11, a rovněž stojan je opatřen potřebnými elektrickými vodiči 12. Tyto elektrické vodiče 12 jsou zakončeny kontakty 13 na dolní ploše stojanu 1, přičemž kontakty 13 zapadají na konektor 10 podstavce 5, čímž je zajištěno bezpečné propojení vývodu 9 z prstence 2 s konektorem 10 podstavce 5.
Další specifikou zařízení podle vynálezu je, že mísa 3 má feromagnetické dno 14. čehož je dosaženo pomocí povrchové vrstvy, nebo mezivrstvy z feromagnetického materiálu, jako je železo, měď apod.
Víko 4 je opatřeno množinou průduchů 15 pro únik par. Kromě toho je víko 4 opatřeno úchytem 16 pro odebrání ze zařízení. Prstenec 2 je na opačné straně, než se nachází čep 8, opatřen manipulačním nosem 17 pro uvolnění od mísy 3 a snadné odklápění a sklápění na stojanu 1. Stojan 1 je opatřen dvěma proti sobě situovanými manipulačními držadly 18. 19 pro jeho pohodlné uchopení a přenášení. Dalšími dvěma proti sobě situovanými manipulačními držadly 20, 21 je u tohoto provedení zařízení opatřena mísa 3.
-5 CZ 308199 B6
Zařízení je specifické rovněž tím, že je opatřeno prvky pro odnímatelné upevnění víka 4 na zařízení v otevřené poloze. Jsou provedeny jako dvě plochá křídla 22. vybíhající na víku 4 zpod úchytu 16 do vnějšího prostoru, přičemž v manipulačních držadlech 20, 21 v tomto případě mísy 3 jsou vytvořeny tvarem a velikostí odpovídající manipulační otvory 23 ve tvaru štěrbiny pro zasunutí koncové části jednoho, nebo druhého křídla 22.
Spínač 24 pro uvedení zařízení do provozního stavu a pro jeho vypnutí se nachází na stojanu 1, na jeho boční straně, kde je zvnějšku dobře přístupný a dobře viditelný.
Tvar zařízení může, ale nemusí být kruhový. Mísa 3, prstenec 2 a víko 4 mohou mít i jiné tvarové provedení, například s obvodovým tvarem zaobleného čtverce nebo elipsy. Kruhový tvar, použitý také u tohoto příkladného provedení, je však z mnoha hledisek nej výhodnější. Středový otvor 6 v prstenci 2 by měl být dostatečně velký, při kruhovém tvaru výše uvedených prvků zařízení má poloměr o velikosti nejméně 3/4 poloměru vnějšího obvodu prstence 2, což umožňuje snadnější manipulaci, dostatečnou stabilitu zařízení při vyklopení víka 4, při zavřeném víku 4 velmi dobrý přenos tepla víkem 4 dovnitř mísy 3 a při otevřeném víku 4 pohledovou kontrolu do nitra mísy 3 bez jakýchkoliv překážek, a také případné zpřístupnění za provozu, jako možnost podlévat připravované potraviny apod.
Vynález zajišťuje těsné provedení, umožňující maximální přenos tepla mezi jednotlivými díly bez nežádoucího úniku tepla vně zařízení. To je vyřešeno tak, že mísa 3 má s pomocí zvětšeného průměru vytvořeno v oblasti jejího horního okraje první lože 25, pro prstenec 2. Prstenec 2 má v oblasti svého vnějšího obvodu na své horní ploše vytvořeno druhé lože 26, pro víko 4. V místě uložení do lože 25, 26 jsou na prstenci 2 i na víku 4 vytvořeny tvarově odpovídající plochy, takže prstenec 2 zapadá těsně do lože 25 mísy 3 a víko 4 těsně zapadá do lože 26 prstence 2. Obě lože 25. 26 mají v místě jejich ohybu stejný průměr, takže víko 4 lze alternativně použít i k zakrytí mísy 3 po jejím odebrání ze stojanu 1.
Před uvedením zařízení do provozu uživatel umístí podstavec 5 na vhodném místě. Zatímco si připravuje a ukládá potraviny určené k tepelnému zpracování, může dát do horizontální polohy prstenec 2, a případně už také na prstenec 2 uložit víko 4, zapojit přívodní kabel 11 ke zdroji elektrického proudu a zapnutím spínače 24 zařízení předehřívat. Nebo může nejprve naplnit mísu 3, vložit ji do stojanu 1 při otevřené poloze prstence 2, poté prstenec 2 přiklopit na mísu 3, přikrýt víkem 4 a celý takto sestavený komplet přenést na podstavec 5, a teprve potom připojit přívodní kabel 11 ke zdroji elektrického proudu a zapnutím spínače 24 zařízení uvést do provozu. Uvedené kroky lze libovolně kombinovat, a je také možno průběžně po nadzdvižení víka 4 kontrolovat situaci v míse 3 a při dočasném odklopení prstence 2 obsah mísy 3 podle potřeby upravovat. Celé sestavené zařízení je možné sejmout z podstavce 5 a přenášet, nebo lze přenášet jen mísu 3, pomocí manipulačních držadel 18. 19, 20, 21 bez rizika popálení. Manipulaci s prstencem 2 podstatně usnadňuje nos 17, který je z tepelně izolačního materiálu a umožňuje snadné odklopení nebo přiklopení prstence 2 bez popálení. Ve spínači 24, který je pohodlně ovladatelný a dobře viditelný na boku zařízení, během zahřívání svítí signalizační LED dioda. Víko 4 lze během provozu ze zařízení kdykoliv odebrat. Bez obavy ze znečištění okolí, a rovněž i bez hledání vhodného místa k odložení v okolí, je lze odložit přímo v zařízení při jeho otevřené poloze, zasunutím jednoho z křídel 22 do manipulačního otvoru 23. Všechny elektrické prvky zařízení se nacházejí v prstenci 2, stojanu 1 a podstavci 5, takže mísu 3 i víko 4 je možné podle potřeby umývat ve vodě. Páry během chodu zařízení odcházejí z mísy 3 až do vychladnutí jejího obsahu přes středový otvor 6 a odtud přes průduchy 15 ven. Mísu 3 lze použít i samostatně pro tepelnou úpravu potravin na jiných zařízeních, například k vaření na plynovém sporáku, elektrickém vařiči, sklokeramické desce nebo indukční desce. Víko 4 těsně dosedá jak na prstenec 2, tak i na samotnou mísu 3 bez prstence 2, takže těsně uzavírá jak sestavené zařízení jako takové, tak i samotnou mísu 3 s obsahem po jejím odebrání ze stojanu L Uživatel proto může po tepelném zpracování obsahu mísu 3 s obsahem jednoduše přikrýt víkem 4 a takto uložit v ledničce, nebo převážet.

Claims (16)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin, zahrnující mísu (3) z tepelně vodivého materiálu, stojan (1), alespoň jedno topné těleso (7), odnímatelné víko (4), přívodní kabel (11) pro připojení ke zdroji elektrické energie, elektrické vodiče (12) nutné pro propojení topného tělesa (7) s přívodním kabelem (11) a alespoň jeden spínač (24) pro uvedení zařízení do provozního stavu a situovaný zvnějšku přístupně na povrchu zařízení, vyznačující se tím, že v oblasti horního okraje mísy (3) je uložen topný prstenec (2) s volným středovým otvorem (6), přičemž:
    - topné těleso (7) je uspořádáno uvnitř tohoto prstence (2);
    - odnímatelné víko (4) má podobu poklice uložené na tomto prstenci (2);
    - prstenec (2) je vůči míse (3) i vůči víku (4) volně oddělitelný; a
    - při uložení na míse (3) zapadá prstenec (2) dovnitř kolem dokola horního okraje mísy (3) tak, že topné těleso (7) v něm uspořádané se nachází uvnitř mísy (3).
  2. 2. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároku 1, vyznačující se tím, že víko (4) překrývá středový otvor (6) prstence (2) i celou horní plochu prstence (2) a zapadá těsně kolem dokola alespoň části horní plochy prstence (2).
  3. 3. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že prstenec (2) je připojen ke stojanu (1), výklopně vůči němu až do úhlu 105°.
  4. 4. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že topné těleso (7) má vývod (9) pro napájení vyvedený z prstence (2) do stojanu (1).
  5. 5. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároku 4, vyznačující se tím, že stojan (1) je opatřen podstavcem (5), vůči němuž je volně odnímatelný, přičemž přívodní kabel (11) pro připojení ke zdroji elektrické energie se nachází na tomto podstavci (5), podstavec (5) je nahoře opatřen alespoň jedním konektorem (10), propojeným s tímto přívodním kabelem (11) a stojan (1) je opatřen elektrickými vodiči (12) pro propojení vývodu (9) z prstence (2) s konektorem (10) podstavce (5), kde tyto elektrické vodiče (12) jsou zakončeny kontakty (13), zapadajícími na konektor (10) podstavce (5).
  6. 6. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že víko (4) má alespoň dolní část z tepelně vodivého materiálu.
  7. 7. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároku 6, vyznačující se tím, že celé tělo víka (4) sestává z tepelně vodivého materiálu.
  8. 8. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 6 a 7, vyznačující se tím, že víko (4) má dolní povrchovou plochu v úpravě odrážející teplo.
  9. 9. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že dno (14) mísy (3) zahrnuje vrstvu z feromagnetického materiálu.
  10. 10. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že víko (4) je opatřeno množinou průduchů (15) pro únik par.
    -7 CZ 308199 B6
  11. 11. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že víko (4) je opatřeno úchytem (16) pro jeho odebrání ze zařízení, prstenec (2) je opatřen alespoň jedním manipulačním nosem (17) pro jeho uvolnění od mísy (3), a že stojan (1) je opatřen alespoň dvěma proti sobě situovanými manipulačními držadly (18, 19) pro uchopení a přenášení.
  12. 12. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároku 11, vyznačující se tím, že mísa (3) je opatřena alespoň dvěma proti sobě situovanými manipulačními držadly (20, 21).
  13. 13. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 11 a 12, vyznačující se tím, že je opatřeno prvky pro odnímatelné upevnění víka (4) na zařízení v otevřené poloze, a to v podobě alespoň jednoho křídla (22) vybíhajícího na víku (4) do vnějšího prostoru a alespoň jednoho tvarem a velikostí odpovídajícího manipulačního otvoru (23) pro zasunutí křídla (22), vytvořeného v alespoň jednom v manipulačním držadle (18, 19, 20, 21).
  14. 14. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že středový otvor (6) v prstenci (2) má poloměr nejméně 3/4 poloměru vnějšího obvodu prstence (2).
  15. 15. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že mísa (3) má s pomocí zvětšeného průměru vytvořeno v oblasti jejího horního okraje vytvořeno první lože (25), pro prstenec (2), a prstenec (2) má v oblasti svého vnějšího obvodu na své horní ploše vytvořeno druhé lože (26), pro víko (4), přičemž prstenec (2) zapadá těsně do prvního lože (25) a víko (4) těsně zapadá do druhého lože (26).
  16. 16. Zařízení pro tepelnou úpravu potravin podle nároku 15, vyznačující se tím, že obě lože (25, 26) mají v místě jejich ohybu stejný průměr.
CZ2019-144A 2019-03-12 2019-03-12 Zařízení pro tepelnou úpravu potravin CZ2019144A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-144A CZ2019144A3 (cs) 2019-03-12 2019-03-12 Zařízení pro tepelnou úpravu potravin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2019-144A CZ2019144A3 (cs) 2019-03-12 2019-03-12 Zařízení pro tepelnou úpravu potravin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ308199B6 true CZ308199B6 (cs) 2020-02-19
CZ2019144A3 CZ2019144A3 (cs) 2020-02-19

Family

ID=69522906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2019-144A CZ2019144A3 (cs) 2019-03-12 2019-03-12 Zařízení pro tepelnou úpravu potravin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2019144A3 (cs)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040007564A1 (en) * 2001-10-05 2004-01-15 Li George T. C. Roasting oven with dual heating elements
US20040149649A1 (en) * 2001-03-30 2004-08-05 Seiji Uchiyama Filter press type dewatering system, dewatering method, deaerator, check valve, and opening/closing valve
US20040188412A1 (en) * 2001-10-05 2004-09-30 Li George T.C. Roasting oven with dual heating elements
WO2018060331A1 (en) * 2016-09-28 2018-04-05 De' Longhi Appliances S.R.L. Con Unico Socio Autonomous apparatus for cooking food, and corresponding method

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040149649A1 (en) * 2001-03-30 2004-08-05 Seiji Uchiyama Filter press type dewatering system, dewatering method, deaerator, check valve, and opening/closing valve
US20040007564A1 (en) * 2001-10-05 2004-01-15 Li George T. C. Roasting oven with dual heating elements
US20040188412A1 (en) * 2001-10-05 2004-09-30 Li George T.C. Roasting oven with dual heating elements
WO2018060331A1 (en) * 2016-09-28 2018-04-05 De' Longhi Appliances S.R.L. Con Unico Socio Autonomous apparatus for cooking food, and corresponding method

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2019144A3 (cs) 2020-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10660470B2 (en) Double walled domed electric roasting oven
US20170251872A1 (en) Electric roasting oven having a domed lid and method of use
US20170020334A1 (en) Multipurpose electric cooking grill
US20020088793A1 (en) Table top cooking appliance
US6595114B1 (en) Pancake and egg cooking appliance
JP2008093410A (ja) 調理器具
US10568460B2 (en) Portable electric grill having a domed lid and method of use
US20090158940A1 (en) Kitchen appliance for heating foodstuff
KR101998519B1 (ko) 전골요리 및 고기구이 겸용 조리기
US4179039A (en) Closure fastening means
CZ308199B6 (cs) Zařízení pro tepelnou úpravu potravin
EP0427945A2 (en) Cooking utensil
CZ32858U1 (cs) Zařízení pro tepelnou úpravu potravin
US20100236424A1 (en) Container With Suspended Rack
CZ32859U1 (cs) Přenosné zařízení pro pečení a rozpékání potravin
JP2012225606A (ja) 調理装置
CN107041676B (zh) 加热皿及烹饪器具
KR101642921B1 (ko) 업소용 대형 솥
CN211022170U (zh) 一种电火锅
JPH04117919A (ja) 加熱調理器
KR20220126526A (ko) 다용도 조리기기
KR200249203Y1 (ko) 고기구이 겸용 전기 후라이팬
HUT73278A (en) Built in apparatus
CN105193281A (zh) 一种米水分离器
KR200217708Y1 (ko) 튀김요리를 겸할 수 있는 전기프라이팬