CZ307396B6 - Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva - Google Patents

Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva Download PDF

Info

Publication number
CZ307396B6
CZ307396B6 CZ2016-269A CZ2016269A CZ307396B6 CZ 307396 B6 CZ307396 B6 CZ 307396B6 CZ 2016269 A CZ2016269 A CZ 2016269A CZ 307396 B6 CZ307396 B6 CZ 307396B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
zirconium
nuclear fuel
coating
nuclear
hafnium
Prior art date
Application number
CZ2016-269A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2016269A3 (cs
Inventor
Radek Škoda
Jiří Závorka
Original Assignee
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky filed Critical České vysoké učení technické v Praze, Fakulta strojní, Ústav energetiky
Priority to CZ2016-269A priority Critical patent/CZ307396B6/cs
Publication of CZ2016269A3 publication Critical patent/CZ2016269A3/cs
Publication of CZ307396B6 publication Critical patent/CZ307396B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Other Surface Treatments For Metallic Materials (AREA)
  • Preventing Corrosion Or Incrustation Of Metals (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)

Abstract

Vynález se týká povlaku zirkonového pokrytí jaderného paliva, který je tvořen homogenní ochrannou vrstvou vybranou ze skupiny oxid hafnia a dioxid hafnia HfOs tloušťkou v rozmezí 25 nm až 500 nm a obsahuje prvky s účinným průřezem pro absorpci neutronů více než 100x vyšším než kovové zirkonium.

Description

Oblast techniky
Předkládané řešení se týká ochrany povrchu zirkoniových slitin proti nežádoucím změnám a procesům v prostředí energetických lehkovodních a těžkovodních jaderných reaktorů s dodatečnou funkcí vyhořívajícího absorbátoru.
Dosavadní stav techniky
Zirkoniové slitiny jsou v současné době zastoupeny ve všech komerčně provozovaných energetických lehkovodních (PWR, BWR, VVER) a těžkovodních (CANDU) jaderných reaktorech. Zirkoniové slitiny se používají především jako konstrukční materiál pro pokrytí tablet jaderného paliva a dále pak pro další konstrukční prvky palivových souborů a aktivní zóny jaderného reaktoru, jako jsou distanční mřížky či celé tlakové kanály. Důvodem pro jejich použití je především nízká parazitní absorpce neutronů a vysoká odolnost vůči radiačnímu poškození. Zirkoniové slitiny se vyznačují též velmi dobrými mechanickými vlastnostmi a korozní stálostí, kterou si zachovávají i během dlouhodobého vystavení extrémním podmínkám v jaderném reaktoru, zejména pak vysokému neutronovému toku, vysokému tlaku a teplotě.
Již z výroby mají zirkoniové slitiny přirozenou tenkou pasivační vrstvu oxidu zirkoničitého o tloušťce cca 3 až 20 μιη. Tato tenká vrstva oxidu chrání samotnou slitinu před další oxidací. Rychlost oxidace je limitována rychlostí difúze kyslíku skrze pasivační vrstvu ZrO2. Na konci kampaně, to je na konci doby pobytu paliva v jaderném reaktoru, je vrstva oxidu tlustá až přibližně 20 mikrometrů v závislosti na typu reaktoru, typu slitiny, kvalitě vody v průběhu provozu a stupni vyhoření paliva. [P.C. Bums, R. et al, Science, 335:1184-1188 (2012); R.A. Causey et al, Sandia Nation Laboratory Report SAND2005-6006 (2006), Vujic et al, ENERGY, Smáli modular reactors: Simpler, safer, cheaper (2012), 45, 288; S. A. Brown. ASTM Spec. Těch. Publ., 780, Westminster, PA (1981); Μ. P. Puls, Metallurgical & Materials Transactions, (1990), 21, 2905; Dostal V. et al, Progress in Nuclear Energy, (2008), 50, 631; K. M. Song and S. B. Lee, Joumal of Power and Energy Systems, (2008), 2, 47; M. Steinbruk, Oxid. Metals, DOI: 10.1007/s 11085-011 -9249-3 (2011)].
Běžné provozní teploty v reaktoru jsou kolem 300 °C. Při havarijních stavech mohou být teploty i nad 800 °C a dochází k tzv. vysokoteplotní korozi, při níž se olupuje vrstva oxidu doposud chránící kov před oxidací, jehož následkem může být mechanické selhání systému. Jedná se o silně exotermickou a vysoce autokatalytickou reakci mezi zirkoniem a vodní párou, během které dochází k disociaci molekul vodní páry a následnému vzniku oxidu zirkoničitého, vodíku a volnění velkého množství tepla.
Výsledkem reakce je tedy nejen vznik vodíku, který coby výbušný plyn, je vážným rizikem v případě těžké havárie, ale i volnění velkého množství tepla, které dále komplikuje chlazení aktivní zóny a posiluje další průběh vysokoteplotní oxidace zirkoniové slitiny. V neposlední řadě dochází též k degradaci pokrytí paliva, a to jedné z ochranných bariér, která může vést až k jejímu porušení a následnému úniku vysoce aktivních štěpných produktů zjademého paliva do primárního okruhu. V případě zaplavení přehřáté aktivní zóny vodou, což je jedna z funkcí bezpečnostních systém jaderných reaktorů, dochází ke kalení zirkoniové slitiny. Produkce vodíku je v tomto případě až desetinásobná oproti případům, kdy pokrytí reaguje pouze s vodní párou. Mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující vysokoteplotní korozi patří především teplota, neboť s rostoucí teplotou roste i kinetika reakce. Dalšími ovlivňujícími faktory pak jsou: doba expozice rozžhavené slitiny na vzduchu, kdy dochází k tvorbě nitridů zirkonia a kdy v případě jejich reakce s vodní párou dochází k intenzivnějšímu uvolnění tepla, dále pak počáteční zoxidování
- 1 CZ 307396 B6 zirkoniové slitiny, které je přímo úměrné době pobytu v reaktoru, přítomnost dalších materiálů v tavící se aktivní zóně a další.
Bylo experimentálně vyzkoušeno několik možností povlaků Zr, například chróm, diamant, MAX fáze materiály. Žádný z povlaků však v sobě neobsahuje funkci vyhořívajícího absorbátoru.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody jsou do značné míry odstraněny povlakem zirkonového pokrytí jaderného paliva, podle tohoto vynálezu. Jeho podstatou je to, že je tvořen homogenní ochrannou vrstvou vybranou ze skupiny oxid hafnia a dioxid hafnia HfO2 s tloušťkou v rozmezí 25 nm až 500 nm a obsahuje prvky s účinným průřezem pro absorpci neutronů více než lOOx vyšším než kovové zirkon i um.
Homogenní ochranná vrstva má funkci vyhořívajícího absorbátoru a záporně kompenzuje reaktivitu pro nízká vyhoření jaderného paliva.
Použitím této odolné ochranné homogenní vrstvy vytvořené například z oxidu hafnia jsou zirkoniové materiály chráněny proti nežádoucím změnám a procesům v prostředí jaderného reaktoru. Vrstva vytvořená z oxidu hafnia chrání povrch zirkonových slitin před vysokoteplotní korozí, při níž dochází k otupování protektivní vrstvy oxidu a následně k mechanickému selhání celého systému. Tato vrstva zabrání také reakci mezi zirkoniem a vodní párou. Během této reakce dochází k disociaci molekul vodní páry a následnému vzniku oxidu zirkoničitého, vodíku a uvolnění velkého množství tepla. Ochranná vrstva tedy brání vzniku vodíku, který, coby výbušný plyn, je vážným rizikem v případě těžké havárie, a zároveň brání uvolnění velkého množství reakčního tepla, které dále komplikuje chlazení aktivní zóny a posiluje další průběh vysokoteplotní oxidace zirkoniové slitiny.
Navíc tato vrstva funguje jako vyhořívající absorbátor, který kompenzuje vysokou počáteční reaktivitu čerstvého jaderného paliva s vyšším obohacením a pomáhá tak vyrovnat koeficient nevyrovnání, který je jedním z licenčních podmínek.
Příklady uskutečnění vynálezu
Navrhovaným řešením a předmětem předloženého technického řešení je ochrana povrchu zirkoniových slitin užívaných jako konstrukční materiály pro jaderné reaktory vrstvou s funkcí vyhořívajícího absorbátoru. V předloženém řešení je kupříkladu zvolen dioxid hafnia (HfO2). Hafnium má velmi nízkou chemickou reaktivitu, nedegraduje s časem a má vhodné vlastnosti pro funkci vyhořívajícího absorbátoru. Povrch prvků ze zirkoniových slitin bude pokryt homogenní vrstvou z dioxidu hafnia vakuovou depozicí.
Homogenní vrstva tvořená oxidem hafnia je vhodná pro ochranu povrchu zirkoniových slitin, má tloušťku 25 nm až 500 nm. Za standardních provozních podmínek jaderného reaktoru si zachová své původní vlastnosti, bude kompenzovat přebytečnou reaktivitu na začátku kampaně a bude se podílet jednak na odvodu tepla, uvolněného během pracovního režimu reaktoru a zároveň bude chránit pokrytý povrch před nežádoucími chemickými reakcemi a změnami složení struktury, souvisejícími s difúzí atomů vodíku z disociovaných molekul vody do zirkoniové slitiny. Vrstva dále omezí především nežádoucí vysokoteplotní chemickou reaktivitu povrchu zirkoniových slitin, a tím i vysokoteplotní disociaci molekul vodní páry a následný vznik oxidu zirkoničitého a výbušného vodíku.
Průmyslová využitelnost
Výše uvedená ochrana povrchů zirkoniových slitin homogenní vrstvou tvořenou oxidem hafnia může být aplikována na celou řadu funkčních prvků jaderných reaktorů, například na palivové články. Jde zejména o části komerčně provozovaných energetických lehkovodních reaktorů PWR, BWR, VVER a těžkovodních reaktorů CANDU. Tato vrstva výrazným způsobem zvyšuje bezpečnost a efektivitu provozu těchto reaktorů.

Claims (1)

1. Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva, vyznačující se tím, že je tvořen homogenní ochrannou vrstvou vybranou ze skupiny oxid hafnia a dioxid hafnia HfO2 s tloušťkou v rozmezí 25 nm až 500 nm a obsahuje prvky s účinným průřezem pro absorpci neutronů více než lOOx vyšším než kovové zirkónium.
CZ2016-269A 2016-05-10 2016-05-10 Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva CZ307396B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-269A CZ307396B6 (cs) 2016-05-10 2016-05-10 Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-269A CZ307396B6 (cs) 2016-05-10 2016-05-10 Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016269A3 CZ2016269A3 (cs) 2017-11-22
CZ307396B6 true CZ307396B6 (cs) 2018-07-25

Family

ID=60410146

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-269A CZ307396B6 (cs) 2016-05-10 2016-05-10 Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307396B6 (cs)

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0408172A1 (en) * 1989-07-10 1991-01-16 Westinghouse Electric Corporation Hybrid nuclear reactor grey rod to obtain required reactivity worth
WO2011108973A1 (en) * 2010-03-01 2011-09-09 Westinghouse Electric Sweden Ab A neutron absorbing component and a method for producing of a neutron absorbing component
CZ305059B6 (cs) * 2013-09-20 2015-04-15 České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Strojní, Ústav Energetiky Vrstva, chránící povrch zirkoniových slitin užívaných v jaderných reaktorech
WO2016042262A1 (fr) * 2014-09-17 2016-03-24 Commissariat A L'energie Atomique Et Aux Energies Alternatives Gaine de combustible nucléaire composite, procédé de fabrication et utilisations contre l'oxydation/ hydruration
CZ29370U1 (cs) * 2015-12-17 2016-04-18 Westinghouse El. Czech rep. Ochrana povrchu zirkoniových slitin polykrystalickými diamantovými filmy proti korozním změnám v prostředí tlakovodních jaderných reaktorů

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0408172A1 (en) * 1989-07-10 1991-01-16 Westinghouse Electric Corporation Hybrid nuclear reactor grey rod to obtain required reactivity worth
WO2011108973A1 (en) * 2010-03-01 2011-09-09 Westinghouse Electric Sweden Ab A neutron absorbing component and a method for producing of a neutron absorbing component
CZ305059B6 (cs) * 2013-09-20 2015-04-15 České Vysoké Učení Technické V Praze, Fakulta Strojní, Ústav Energetiky Vrstva, chránící povrch zirkoniových slitin užívaných v jaderných reaktorech
WO2016042262A1 (fr) * 2014-09-17 2016-03-24 Commissariat A L'energie Atomique Et Aux Energies Alternatives Gaine de combustible nucléaire composite, procédé de fabrication et utilisations contre l'oxydation/ hydruration
CZ29370U1 (cs) * 2015-12-17 2016-04-18 Westinghouse El. Czech rep. Ochrana povrchu zirkoniových slitin polykrystalickými diamantovými filmy proti korozním změnám v prostředí tlakovodních jaderných reaktorů

Non-Patent Citations (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Development of improved burnable poisons for commercial nuclear power reactors; J.-P. A. Renier, M. L. Grossbeck; http://web.ornl.gov/~webworks/cppr/y2002/rpt/112401.pdf) 2001 *
(Void reactivity reduction in candu reactors using burnable absorbers and advanced fuel designs;Iosif Prodea , Cristina Alice Mǎrgeanu, Andrei Rizoiu, Hie Prisecaru, Nicolae Dǎnilǎ; UPB Scientific Bulletin, Series C: Electrical Engineering Vol. 72, No. 1, ISSN: 1454-234X) 10.05.2010 *

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2016269A3 (cs) 2017-11-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Steinbrück et al. Air oxidation of Zircaloy-4, M5® and ZIRLO™ cladding alloys at high temperatures
KR102573613B1 (ko) 지르코늄 합금 클래딩 상의 내부식성 및 내마모성 피막
US10916352B2 (en) Nuclear reactor having a layer protecting the surface of zirconium alloys
US10276268B2 (en) Coating of nuclear fuel cladding materials, method for coating nuclear fuel cladding materials
Guo et al. Effect of ATF Cr-coated-Zircaloy on BWR in-vessel accident progression during a station blackout
KR101205803B1 (ko) 핵 반응기 동작 방법 및 펠릿/피복의 손상을 감소시키기위한 특정 펜슬형 피복 합금을 사용하는 방법
CZ307396B6 (cs) Povlak zirkonového pokrytí jaderného paliva
Ohashi et al. Concept on inherent safety in high-temperature gas-cooled reactor
JP2017197828A (ja) 構造部材およびその製造方法、燃料棒、燃料チャンネルボックス、ウォーターロッド、燃料集合体
Urbanic et al. Long-term corrosion and deuteriding behaviour of zircaloy-2 under irradiation
Négyesi et al. Proposal of new Oβ oxidation criterion for new types of the Zr1Nb alloy of fuel claddings
Quastel et al. The effect of oxidized UO 2 on iodine-induced stress corrosion cracking of fuel sheathing
Karpyuk et al. Steel cladding for VVER fuel pins in the context of accident-tolerant fuel: prospects
Steinbrueck et al. An Overview of Mechanisms of the Degradation of Promising ATF Cladding Materials During Oxidation at High Temperatures
Makhijani Post-Tsunami Situation at the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant in Japan: Facts, Analysis, and Some Potential Outcomes
Yang et al. Thermodynamic evaluation of equilibrium oxygen composition of UO2-Mo nuclear fuel pellet under high temperature steam
SE444367B (sv) Behallare for kernbrensle for anvendning i kernklyvningsreaktorer och forfarande for framstellning av en dylik behallare
Ishibashi et al. Development of Inherently Safe Technologies for Large Scale BWRs:(4) Hydrogen Explosion Prevention System Using SiC Fuel Claddings
CZ2019330A3 (cs) Povlak vhodný pro ochranu vnějšího povrchu pokrytí jaderného paliva, použití povlaku, způsob výroby povlaku a jaderné palivo
Zheng et al. Literature review on experiments and models associated with degradation and oxidation of boron carbide control material during severe accidents
Okamoto et al. Study on Pu burner High Temperature Gas cooled Reactor in Japan (1) Concept
CZ26367U1 (cs) Vrstva chránící povrch zirkoniových slitin užívaných v jaderných reaktorech
Pylypenko et al. The current status of zirconium alloys fuel cladding
Pooja et al. Accident tolerant fuel cladding material challenges
Yang et al. Thermodynamic Evaluation of Equilibrium Oxygen Composition of UO High 2

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20190510