CZ305666B6 - Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin - Google Patents

Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin Download PDF

Info

Publication number
CZ305666B6
CZ305666B6 CZ2014-546A CZ2014546A CZ305666B6 CZ 305666 B6 CZ305666 B6 CZ 305666B6 CZ 2014546 A CZ2014546 A CZ 2014546A CZ 305666 B6 CZ305666 B6 CZ 305666B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
biochar
production
plant growth
phytomass
plant
Prior art date
Application number
CZ2014-546A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2014546A3 (cs
Inventor
Miroslav Marek
Iveta Horsáková
Rudolf Krchov
František Pudil
Aleš Marek
Original Assignee
TESORO Spin off, s.r.o.
Vysoká škola chemicko- technologická v Praze
Ester, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TESORO Spin off, s.r.o., Vysoká škola chemicko- technologická v Praze, Ester, Spol. S R.O. filed Critical TESORO Spin off, s.r.o.
Priority to CZ2014-546A priority Critical patent/CZ2014546A3/cs
Publication of CZ305666B6 publication Critical patent/CZ305666B6/cs
Publication of CZ2014546A3 publication Critical patent/CZ2014546A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N11/00Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
    • C12N11/14Enzymes or microbial cells immobilised on or in an inorganic carrier
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu rostlin je založen na aplikaci biouhlu v kombinaci s kultivovanými mikroorganismy. Fytomasa určená k přípravě biouhlu se zahřívá v reaktoru s indukčním ohřevem na teplotu 300 až 600 .degree.C po dobu 2 až 5 hodin nebo pomocí magnetronů v kombinaci s průhledy ze safírového skla pro přístup mikrovln k fytomase při teplotách 800 až 1400 .degree.C. Vzniklý biouhel se obohacuje přídavkem biomasy kultivovaných mikroorganismů a/nebo mykorhizních hub a/nebo hnojiv a/nebo hydrokoloidů. Přípravek na bázi biouhlu se používá především v zemědělství a lesnictví k podpoře růstu vyšších rostlin.

Description

(54) Název vynálezu:
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin (57) Anotace:
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu rostlin je založen na aplikaci biouhlu v kombinaci s kultivovanými mikroorganismy. Fytomasa určená k přípravě biouhlu se zahřívá v reaktoru s indukčním ohřevem na teplotu 300 až 600 °C po dobu 2 až 5 hodin nebo pomocí magnetronů v kombinaci s průhledy ze safírového skla pro přístup mikrovln k fytomase při teplotách 800 až 1400 °C. Vzniklý biouhel se obohacuje přídavkem biomasy kultivovaných mikroorganismů a/nebo mykorhizních hub a/nebo hnojiv a/nebo hydrokoloidů. Přípravek na bázi biouhlu se používá především v zemědělství a lesnictví k podpoře růstu vyšších rostlin.
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin
Oblast techniky
Intenzifikace zemědělské produkce je jedním z klíčových momentů vývoje lidské společnosti od jejího počátku. V poslední době je optimalizace zemědělské výroby čím dál více spojována s životním prostředím, s problematikou udržitelného rozvoje. V této souvislosti se do popředí zájmu dostává využití biouhlu nejenom ve vazbě na samotnou intenzifikaci zemědělské produkce, ale i možnosti odstraňování antropogenního oxidu uhličitého z atmosféry.
Dosavadní stav techniky
Uplatnění biouhlu (angl. biochar) jako prostředku pro cílené vylepšení půdy z hlediska zvýšené odolnosti půdy a rostlin vůči suchu, chorobám a nedostatku živin je známo již z předminulého století. Jedná se o zuhelnatělou biomasu vznikající pyrolýzou (zahříváním bez přístupu vzdušného kyslíku) z materiálů rostlinného nebo živočišného původu, jako je především dřevo, listí, sláma, borka, fytoodpady ze zemědělsko-potravinářského komplexu, resp. obecně odpady biologického původu. Biouhel je porézní nasákavý materiál, který je schopný pojmout a udržet vodu v půdě a uchovat ji pro období sucha. Jeho přítomnost v půdě zlepšuje její schopnost zadržovat ve vodě rozpuštěné živiny a obecně minerální látky. Z analogických důvodů vnitřní porézní struktury může biouhel zadržovat a propouštět vzduch, čímž výrazně odlehčuje a provzdušňuje půdu a tím přispívá k efektivní činnosti půdních mikroorganismů.
Vzhledem k tomu, že se v přírodě velmi pomalu rozkládá, přispívá jako účinný prostředek pro ukládání uhlíku do půdy, což v současné době globálního oteplování napomáhá snižování obsahu oxidu uhličitého v atmosféře.
Podstata vynálezu
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin spočívá v aplikaci biouhlu společně s mykorhizními houbami a dalšími komponentami na bázi hydrokoloidů, organických nebo anorganických hnojiv a rhizosfemích bakterií v kombinaci s podsevem leguminózními rostlinami.
Pro přípravu biouhlu je běžný postup spočívající v zahřívání fytomasy ve vsádkovém nebo v rotačním kontinuálním reaktoru s vnějším ohřevem nejčastěji pomocí plynových hořáků na teplotu kolem 600 °C po dobu 4 až 8 hodin podle množství vložené náplně a velikosti jejích částic. Způsobem dle vynálezu se íytomasa určená k přípravě biouhlu zahřívá v reaktoru pomocí indukčního ohřevu na teplotu 300 až 600 °C, s výhodou na 450 až 550 °C, po dobu 2 až 5 hodin. Alternativně se způsobem dle vynálezu íytomasa určená k přípravě biouhlu zahřívá pomocí indukčního ohřevu v reaktoru se šnekovým posunem vnitřní náplně opatřeným dvojklapkovým zabezpečeným na vstupu i výstupu proti přístupu vzdušného kyslíku. Analogicky se způsobem dle vynálezu provádí ohřev vnitřní náplně pomocí magnetronů v kombinaci s průhledy ze safírového skla pro prostup mikrovln k fytomase při teplotách 800 až 1400 °C.
Jako zdroj vhodné fytomasy pro přípravu biouhlu se používají dřevní štěpky měkkých i tvrdých dřev, především smrku a borovice, k likvidaci určené dřevěné palety, sláma, seno, stvoly kukuřice, bagasa, rýžová sláma, stvoly z rajčat, odpadní íytomasa z potravinářského průmyslu, jako jsou třapiny, odřezky ze zeleniny a z řepy, pokrutiny, odpadní skořápky z ovoce, vysušené výpalky, zbytky z mořských řas po extrakci apod. S výhodou se způsobem dle vynálezu používají směsi vybraných komponent v závislosti na velikosti jejich částic, obsahu vlhkosti a hodnotě pH vodného výluhu ze získaného biouhlu.
- 1 CZ 305666 B6
Připravený biouhel se způsobem dle vynálezu s výhodou před vlastním zapravením do půdy obohatí hnojivém anorganického původu, s výhodou ve formě nanohnojiva, nebo organického původu jako je prasečí kejda, močůvka, melasa, výpalky apod. Přídavek hnojivá k aplikovanému biouhlu jednak zabrání možnosti dočasného odčerpání živin z půdy do biouhlu a v případě hnojiv organického původu eliminuje nežádoucí odér. Půda, do které byl zapraven biouhel s příslušným hnojivém, s výhodou po předešlém použití jako sorbentu v zemědělské živočišné výrobě, má vysokou retenční kapacitu, nevyplavují se z ní minerální hnojivá, není ohrožena erozemi a vykazuje nízké hodnoty emisí skleníkových plynů. Zároveň je úrodnější a zdravější díky přítomnosti půdních organizmů.
Aplikací biouhlu společně s mykorhizními houbami při pěstování rostlin dle vynálezu se využívá symbiózy mykorhizních hub s pěstovanými rostlinami, přičemž přidaný biouhel napomáhá fixaci mykorhizních hub v blízkosti kořenů vysazovaných, resp. pěstovaných rostlin. Mykorhizní houby mohou pomocí extramatrikálních hyf využívat mnohem větší objem půdy než kořenové vlášení samotných vysazovaných rostlin, v důsledku čehož je příjem vody a minerálních živin u kořenů s mykorhizou signifikantně vyšší než bez mykorhizy. Minerální živiny jsou předávány hostitelské rostlině, od které houba obdrží sacharidy nezbytné pro její další růst a vývoj. Po kolonizaci kořenů mykorhizní houbou je rychle stimulován růst hostitelské rostliny, rozvoj mykorhizy a stimulace růstu nadzemní části rostliny jsou tedy v přímé závislosti.
Při vlastní výsadbě a pěstování rostlin se biouhel přidávaný do půdy obohacuje přídavkem ektomykorhizních nebo endomykorhizních hub, kterými se vysazované nebo pěstované rostliny inokulují bezprostředním kontaktem s kořenovým systémem těchto rostlin. Biomasa ektomykorhizních hub (např. rodu Boletus, Paxillus, Suillus, Laccaria, Russula, Cortinarius, Lactarius, Entoloma, Hebeloma, Lepista, Gymnopilus, Crucibulum, Agaricus, Hypholoma, Macrolepiota, Morchella a Sparassis) se připravuje kultivací za aerobních podmínek ve sladinovém tekutém médiu nebo v bramborovo-sójovém bujónu při 15 až 25 °C po dobu 14 dnů v temnu. Nakultivovaná biomasa ektomykorhizních hub se použije přímo ve formě kultivačního media s narostlou biomasou, nebo se předem převede do suché formy na sprayové sušárně nebo lyofilizací. V případě endomykorhizních hub se příslušné mycelium hub, např. rodu Globus, Gigaspora, Acaulospora nebo Sclerocystis, pěstuje na hostitelské rostlině, např. na kukuřici, kultivované hydroponicky ve směsi perlitu a písku s přídavkem biouhlu v hmotnostním poměru 40 ku 10 ku 1 až 10 ku 30 ku 10 po přídavku spor nebo inokula pěstovaných endomykorhizních hub, a vytvořené mycelium ve formě substrátu s fragmenty kořenů hostitelské rostliny s hyfami a sporami endomykorhizních hub se použije jako přídavek k vysazovaným nebo pěstovaným rostlinám. Ektomykorhizní houby se zpravidla přidávají k výsadbovému materiálu na bázi jehličnanů, zatímco endomykorhizní houby nalézají uplatnění při výsadbě a růstu listnatých stromků a jiných rostlin.
Při pěstování rostlin vyššího vzrůstu, s výhodou lesních stromů, větrolamů či dřevin na ochranu proti rozšiřujícím se pouštím, se způsobem dle vynálezu provede výsev leguminózních rostlin (např. pelušky, hrachu, komonice a jetele) do půdy s přidaným biouhlem, s výhodou obohaceným živinami, a biomasou rhizosfemích bakterií, např. rodu Agrobacterium nebo Azotobacter. nakultivovanou v baňkách nebo ve vzdušněném fermentoru při 28 až 38 °C v základním živném médiu. Přídavek rhizosfemích bakterií se provádí přímo ve formě kultivačního media s narostlou biomasou mikroorganismů, s výhodou opět po smíchání s biouhlem a následným zapravením do půdy. Výsev leguminózních rostlin na dané lokalitě je možno realizovat po výsadbě dřevin nebo s výhodou ještě před touto výsadbou. Provedený podsev těmito rostlinami nejenom zvyšuje ujímatelnost vysazovaných dřevin a následné urychlení jejich růstu, zároveň však výrazným způsobem zabraňuje erozi půdy v dané lokalitě. Podsev leguminózními rostlinami v kombinaci se specifickými nitrogenními bakteriemi (rhizobii) umožňuje fixaci atmosférického dusíku, čímž přispívá k obohacování živinami potřebnými pro růst nejenom leguminózních rostlin. Tímto způsobem je možno snižovat dávky minerálních hnojiv, které se při pěstování rostlin používají. Při využití leguminózních rostlin inokulovaných rhizobii se ušetří jak náklady na hnojení dusíkatými hnojivý, tak i náklady na hnojení hnojivý fosforečnými. Používané kmeny rhizobii mají totiž schopnost nejenom fixovat atmosférický dusík, ale pomocí své P solubilizační aktivity uvolňují
-2CZ 305666 B6 fosfor z těžko rozpustných fosforečných sloučenin a tím ho činí pro rostliny dostupný a využitelný. Fosfor zastává důležitou roli také při biologické fixaci atmosférického dusíku, neboť je nezbytný k modulaci (tvorbě hlízek) i k procesu samotné fixace dusíku. Při dostatku dostupného fosforu se zvyšuje počet i hmotnost hlízek a také celková nitrogenázová aktivita.
Biouhel se společně s nakultivovanými mykorhizními houbami dle vynálezu přidává k výsadbovému materiálu ve školkách nebo k vysazovaným stromkům nebo k pěstovaným rostlinám společně s hydrokoloidem na bázi synthetického hydrogelu nebo přírodních polysacharidů a/nebo humínových látek ve formě fixačního gelu. Tato aplikace je výhodná nejenom z důvodu podpory ujímaní vysazovaných rostlin a jejich následného růstu v důsledku probíhající symbiosy s mykorhizními houbami, ale přítomnost biouhlu s hydrogelem fixujícím až 80 % vody zajišťuje pro pěstované rostliny potřebné množství vody. Obalení kořenů fixačním gelem zabraňuje vysychání rostlin, což výrazně napomáhá udržování kvalitního výsadbového materiálu po vytěžení ve školkách během dopravy, případně i skladování před vlastní výsadbou.
Při probíhající symbióze dochází k vzájemnému ovlivňování výměny živin mezi mykorhizní houbou a hostitelskou rostlinou, přičemž tyto fyziologické procesy se projevují především v koloběhu živin v ekosystémech. Mykorhizace rostlin může omezovat i výskyt některých chorob a škůdců napadajících kořeny vysazovaných či pěstovaných rostlin, podobným „profylaktickým“ účinkem působí i samotný přídavek biouhlu. Přídavkem biouhlu do půdy s nadlimitním obsahem těžkých kovů (příslušných iontů) dochází k fixaci těchto látek na biouhlu, což výrazným způsobem snižuje obsah těžkých kovů v nadzemních částech rostlin, v případě kulturních plodin v příslušných plodech.
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle vynálezu umožňuje výrazným způsobem zvyšovat ujímavost, vitalitu a růst vysazovaných a pěstovaných rostlin při současném snížení ztrát výsadbového materiálu a tím i zvyšování efektivnosti a ekonomiky rostlinné výroby včetně zvyšování kvality produktů zemědělské výroby při současném zlepšování životního prostředí.
Vynález je dokumentován příklady použití, aniž by se jimi omezoval.
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Směs dřevních štěpků z buku, dubu a výpalků v hmotn. poměru 50 ku 40 ku 10 se zahřívá v reaktoru pomocí indukčního ohřevu na teplotu 600 °C po dobu 5 hodin. Po vychlazení se k získanému biouhlu přidá 5% roztok nanohnojiva připraveného hydrotermálním procesem ve vysokotlakém autoklávu při 30 až 110 MPa a 400 až 450 °C v hmotn. poměru vůči biouhlu 5 ku 50. Po promíchání se k vytvořené směsi přidá 20 hmotn. % mycelia ve formě substrátu s fragmenty kořenů hostitelské rostliny s hyfami a sporami endomykorhizních hub vytvořeného kultivací na hostitelské rostlině, např. na kukuřici, kultivované hydroponicky ve směsi perlitu a písku s přídavkem biouhlu v hmotnostním poměru 10 ku 30 ku 10 po přídavku spor nebo inokula pěstovaných endomykorhizních hub. Získaná finální směs se přidává k vysazovaným rostlinám nebo přímo kjiž pěstovaným rostlinám vytvářejícím symbiózu s aplikovanými druhy endomykorhizních hub.
Příklad 2
Směs dřevních štěpků ze smrku a topolu, a třapin a pokrutin v hmotn. poměru 60 ku 20 ku 10 se zahřívá v reaktoru pomocí indukčního ohřevu v reaktoru se šnekovým posunem vnitřní náplně
-3CZ 305666 B6 opatřeným dvojklapkovým zabezpečením na vstupu i výstupu proti přístupu vzdušného kyslíku na teplotu 400 °C po dobu 4 hodin. K získanému biouhlu se po ochlazení přidá 2,5 hmotn. % melasy a 4 hmotn. % fermentačního media s narostlou biomasou rhizosfemích bakterií, např. rodu Agrobacterium nebo Azotobacter, nakultivovanou v baňkách nebo ve vzdušněném fermentoru při 28 až 38 °C v základním živném médiu. Získaná směs biouhlu s přidanými komponentami se zapraví do půdy v množství 1 až 2 kg na metr čtvereční a poté se provede výsev leguminózních rostlin, např. jetele. Do takto připravené půdy se provádí výsadba stromků, jejichž kořenový systém se předem obalí ponořením do směsi biouhlu společně s 25 hmotn. % kultivačního media s narostlou biomasou ektomykorhizních hub nakultivovaných za aerobních podmínek ve sladinovém tekutém médiu nebo v bramborovo-sójovém bujónu při 15 až 25 °C po dobu 14 dnů v temnu a s 5 hmotn. % hydrogelu, např. alginátu, ke kterému se předem přidá 2,5 hmotn. % humínových látek.
Příklad 3
Směs drcené slámy, drcených stvolů kukuřice a rajčat a odřezků ze zeleniny a z řepy v hmotn. poměru 40 ku 25 ku 5 ku 15 ku 15 se zahřívá pomocí indukčního ohřevu v reaktoru se šnekovým posunem vnitřní náplně opatřeným dvojklapkovým zabezpečením na vstupu i výstupu proti přístupu vzdušného kyslíku na teplotu 300 °C po dobu 2,5 hodiny. Po vychlazení se k získanému biouhlu přidá 5 hmotn. % vyzrálé prasečí kejdy a 10 hmotn. % mycelia ve formě substrátu s fragmenty kořenů hostitelské rostliny s hyfami a sporami endomykorhizních hub vytvořeného kultivací na hostitelské rostlině, např. na kukuřici, kultivované hydroponicky ve směsi perlitu a písku s přídavkem biouhlu v hmotnostním poměru 40 ku 10 ku 1 po přídavku spor nebo inokula pěstovaných endomykorhizních hub. Získaná finální směs se přidává k vysazovaným rostlinám nebo přímo kjiž pěstovaným rostlinám vytvářejícím symbiózu s aplikovanými druhy endomykorhizních hub.
Příklad 4
Směs dřevních štěpků z borovice, douglasky, drcených odpadních dřevěných palet a zbytků z mořských řas po extrakci v hmotn. poměru 50 ku 30 ku 5 ku 15 se zahřívá v reaktoru pomocí magnetronů v kombinaci s průhledy ze safírového skla pro prostup mikrovln při teplotě 800 °C po dobu 2 hodin. K připravenému biouhlu se po vychladnutí přidá 5% roztok dusíkatého hnojivá obsahujícího amonné a/nebo dusičnanové ionty a močovinu do vytvoření vlhké hmoty, která se smísí s půdou obsahující mycelia mykorhizních hub, vytvářejících symbiotickou vzájemnou podporu s pěstovanou rostlinou. Vytvořená finální směs se přidává k vysazovaným rostlinám shodného druhu, tedy vytvářející shodný druh mykorhizní symbiózy.
Příklad 5
Dřevní štěpky ze smrku se zahřívají v reaktoru s vnějším ohřevem pomocí plynových hořáků na teplotu 550 °C po dobu 4 hodin. Po vychlazení se k připravenému biouhlu přidá 5 hmotn. % prokvašených exkrementů z chovu drůbeže s ekvivalentním poměrem přidané vody. K získané vlhké směsi se přidá 5 hmotn. % kultivačního media s narostlou biomasou ektomykorhizních hub nakultivovaných za aerobních podmínek ve sladinovém tekutém médiu nebo v bramborovo-sójovém bujónu při 15 až 25 °C po dobu 14 dnů v temnu. Vytvořená směs se promíchá s hustým gelem obsahujícím 5 hmotn. % pektátu získaného jako odpadní produkt z výroby pektinu. Takto připravená finální směs se přidává do půdy k vysazovaným rostlinám, zpravidla jehličnatým stromkům vytvářejícím symbiózu s aplikovanými druhy ektomykorhizních hub.
-4CZ 305666 B6
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin je určen především pro oblast zemědělství a lesnictví. Umožňuje výrazným způsobem zvyšovat ujímavost, vitalitu a růst vysazovaných a pěstovaných rostlin při současném snížení ztrát výsadbového materiálu a tím i zvyšování efektivnosti a ekonomiky rostlinné výroby včetně zvyšování kvality zemědělských produktů při současném zlepšování životního prostředí. V této souvislosti je zvláště zajímavá možnost fixace těžkých kovů, resp. jejich iontů, vedoucí ke snižování obsahu těžkých kovů v nadzemních částech rostlin, v případě kulturních plodin v příslušných plodech. Z hlediska životního prostředí ve spojení s problematikou udržitelného rozvoje je zvláště zajímavá možnost odstraňování antropogenního oxidu uhličitého z atmosféry.

Claims (10)

1. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin, vyznačující se tím, že se fytomasa určená k přípravě biouhlu zahřívá v reaktoru a vzniklý biouhel se obohacuje přídavkem biomasy kultivovaných mikroorganismů a/nebo mykorhizních hub a/nebo hnojiv a/nebo hydrokoloidů.
2. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle nároku 1, vyznačující se tím, žesek biouhlu přidávají ektomykorhizní houby připravené kultivací za aerobních podmínek ve sladinovém tekutém médiu nebo v bramborovo-sójovém bujónu při 15 až 25 °C po dobu 14 dnů v temnu ve formě kultivačního média s narostlou biomasou.
3. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle nároku 1, vyznačující se tím, že se kbiouhlu přidávají endomykorhizní houby vypěstované na hostitelské rostlině kultivované ve směsi perlitu a písku s přídavkem biouhlu v poměru 40 ku 10 ku 1 až 10 ku 30 ku 5 po přídavku spor nebo inokula pěstovaných endomykorhizních hub ve formě vytvořeného mycelia s fragmenty kořenů hostitelské rostliny s hyfami a sporami endomykorhizních hub.
4. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle nároku 1, vyznačující se tím, že se fytomasa určená k přípravě biouhlu zahřívá v reaktoru s vnitřním mícháním pomocí indukčního ohřevu na teplotu 300 až 600 °C po dobu 2 až 5 hodin nebo se fytomasa zahřívá pomocí indukčního ohřevu v reaktoru se šnekovým posunem vnitřní náplně opatřeným dvojklapkovým zabezpečením na vstupu i výstupu proti přístupu vzdušného kyslíku.
5. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle nároku 1, vyznačující se tím, že se fytomasa určená k přípravě biouhlu zahřívá v reaktoru se šnekovým posunem pomocí magnetronů v kombinaci s průhledy ze safírového skla pro prostup mikrovln k fytomase při teplotách 800 až 1400 °C.
6. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle nároků 1, 4 nebo 5, vyznačující se tím, že se jako zdroj fytomasy pro přípravu biouhlu používají dřevní štěpky měkkých i tvrdých dřev a/nebo k likvidaci určené dřevěné palety a/nebo sláma a/nebo seno a/nebo stvoly kukuřice a/nebo bagasa a/nebo rýžová sláma a/nebo stvoly z rajčat a/nebo odpadní fytomasa z potravinářského průmyslu jako jsou třapiny a/nebo odřezky ze zeleniny a z řepy a/nebo pokrutiny a/nebo odpadní skořápky z ovoce a/nebo vysušené výpalky a/nebo zbytky z mořských řas po extrakci, s výhodou ve formě směsí vybraných komponent v závislosti na velikosti jejich částic, obsahu vlhkosti a hodnotě pH vodného výluhu ze získaného biouhlu.
-5CZ 305666 B6
7. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle některého z nároků 1, 4 až 6, vyznačující se tím, že připravený biouhel před vlastním zapravením do půdy obohatí hnojivém anorganického původu, s výhodou ve formě nanohnojiva, nebo organického původu, jako je prasečí kejda a/nebo močůvka a/nebo melasa a/nebo výpalky.
8. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se k vyrobenému přípravku přidá hydrokoloid na bázi syntetického hydrogelu nebo přírodních polysacharidů a/nebo humínové látky ve formě fixačního gelu.
9. Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin podle některého z nároků 1,4 až 7, vyznačující se tím, že se k biouhlu přidá půda s ektomykorhizními a/nebo endomykorhizními houbami vytvářejícími symbiotický vztah s v této půdě dříve pěstovanými rostlinami stejného druhu.
10. Použití přípravku vyrobeného způsobem podle některého z předchozích nároků k pěstování lesních stromů a/nebo dřevin.
CZ2014-546A 2014-08-15 2014-08-15 Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin CZ2014546A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-546A CZ2014546A3 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-546A CZ2014546A3 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ305666B6 true CZ305666B6 (cs) 2016-01-27
CZ2014546A3 CZ2014546A3 (cs) 2016-01-27

Family

ID=55310976

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-546A CZ2014546A3 (cs) 2014-08-15 2014-08-15 Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2014546A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2019012452A1 (en) 2017-07-14 2019-01-17 Maneko, Spol. S R.O. RECOVERING SANDY SOIL IN DIFFICULT CLIMATIC CONDITIONS

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307022B6 (cs) * 2016-09-12 2017-11-15 Aivotec S.R.O. Materiál na bázi biocharu a způsob jeho přípravy

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ20794U1 (cs) * 2010-03-01 2010-04-19 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Stabilizované organické hnojivo
US20100234640A1 (en) * 2009-03-13 2010-09-16 Albert Calderon Method for controlling multiple pollutants
WO2011107789A2 (en) * 2010-03-04 2011-09-09 Energy Environmental Limited Pyrolysis of biomass
CZ22842U1 (cs) * 2011-04-15 2011-10-27 Botanický ústav AV CR, v.v.i. Kombinované přípravky pro zakládání výmladkových plantáží rychle rostoucích dřevin na půdách kontaminovaných rizikovými prvky
CZ25790U1 (cs) * 2013-05-14 2013-08-20 Nwt A.S. Zařízení pro vysokoteplotní štěpení materiálu elektrickým proudem
CZ26846U1 (cs) * 2014-01-14 2014-04-24 Česká zemědělská univerzita v Praze Zařízení pro přípravu pyrolýzního koksu
WO2014091279A1 (en) * 2012-12-12 2014-06-19 Universidad De La Frontera Controlled-release nitrogen fertilizer using biochar as a renewable support matrix

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20100234640A1 (en) * 2009-03-13 2010-09-16 Albert Calderon Method for controlling multiple pollutants
CZ20794U1 (cs) * 2010-03-01 2010-04-19 Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Stabilizované organické hnojivo
WO2011107789A2 (en) * 2010-03-04 2011-09-09 Energy Environmental Limited Pyrolysis of biomass
CZ22842U1 (cs) * 2011-04-15 2011-10-27 Botanický ústav AV CR, v.v.i. Kombinované přípravky pro zakládání výmladkových plantáží rychle rostoucích dřevin na půdách kontaminovaných rizikovými prvky
WO2014091279A1 (en) * 2012-12-12 2014-06-19 Universidad De La Frontera Controlled-release nitrogen fertilizer using biochar as a renewable support matrix
CZ25790U1 (cs) * 2013-05-14 2013-08-20 Nwt A.S. Zařízení pro vysokoteplotní štěpení materiálu elektrickým proudem
CZ26846U1 (cs) * 2014-01-14 2014-04-24 Česká zemědělská univerzita v Praze Zařízení pro přípravu pyrolýzního koksu

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
(Anwendungen von Pflanzenkohle, Hans-Peter Schmidt; Ithaka Journal 1, ISSN: 1663 0521; http://ithaka-journal.net/druckversionen/162012-pflanzenkohle-anwendungen.pdf) 2012 *

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2019012452A1 (en) 2017-07-14 2019-01-17 Maneko, Spol. S R.O. RECOVERING SANDY SOIL IN DIFFICULT CLIMATIC CONDITIONS
EP3649215A4 (en) * 2017-07-14 2021-04-07 Maneko, spol. S R.o. RECOVERY OF SANDY SOIL IN SEVERE CLIMATE CONDITIONS
IL271972B1 (en) * 2017-07-14 2024-05-01 Maneko Spol S R O Rehabilitation of sandy soils under harsh climatic conditions

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2014546A3 (cs) 2016-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104276882B (zh) 一种含聚谷氨酸、解磷菌和解钾菌的组合型肥料增效剂及其制备方法和应用
CN101456770B (zh) 生物有机精肥及其制造方法
CA2764253C (en) Bioorganic preparation for processing plants (variants)
CN109160859B (zh) 一种利用蚯蚓处理畜禽粪便废弃物生产生物有机肥的方法
Jonathan et al. Effect of spent mushroom compost of Pleurotus pulmonarius on growth performance of four Nigerian vegetables
Abdullahi et al. Effect of biofertilizer and organic manure on growth and nutrients content of pearl millet
CN106187338B (zh) 一种无土植物栽培基质及其制备方法
CN103382134A (zh) 一种双孢菇培养基质的发酵方法
CN102742453A (zh) 一种茯苓新菌种及其高效栽培技术
TAYEB et al. The effect of nitrogen fixation and phosphorus solvent bacteria on growth physiology and vitamin C content of Capsicum annum L.
CN106416799A (zh) 一种蔬菜栽培基质
Dias et al. Revisiting the casing layer: Casing materials and management in Agaricus mushroom cultivation
Rizal et al. First successful cultivation of the edible mushroom Macrolepiota dolichaula in Thailand
CN103113151A (zh) 一种根治蔬菜果树重茬死苗烂根的生物全元素肥料
Sandhya et al. Influence of vesicular arbuscular mycorrhiza (VAM) and phosphate solubilizing bacteria (PSB) on growth and biochemical constituents of Marsdenia volubilis
CN104844285A (zh) 一种提高樱桃番茄免疫力的生物有机肥的制备方法
CZ305666B6 (cs) Způsob výroby přípravku na bázi biouhlu pro podporu růstu rostlin
CN107114175A (zh) 一种提高橘红成活率的育苗方法
CN105474908A (zh) 一种西红柿的种植方法
CN107602278A (zh) 烟草设施育苗基质的制备方法
CN113812327A (zh) 一种基于废物利用而得到的蔬菜育苗基质及其制备方法
Rekha et al. Effect of microbial consortium and organic manure on growth and nutrients uptake in pearl millet (Pennisetum glaucum L.)
Matysiak et al. Response of three ornamental plant species to inoculation with arbuscular mycorrhizal fungi depending on compost addition to peat substrate and the rate of controlled release fertilizer.
CN113016565A (zh) 一种南药盆栽种植用基质
Prisa Myrtillocactus geometrizans fruit plant stimulated with Effective microorganisms

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160815