CZ30205U1 - Zdravotnický prostředek pro podporu nohou - Google Patents

Zdravotnický prostředek pro podporu nohou Download PDF

Info

Publication number
CZ30205U1
CZ30205U1 CZ2016-32839U CZ201632839U CZ30205U1 CZ 30205 U1 CZ30205 U1 CZ 30205U1 CZ 201632839 U CZ201632839 U CZ 201632839U CZ 30205 U1 CZ30205 U1 CZ 30205U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
lever
foot
medical device
segment
joint
Prior art date
Application number
CZ2016-32839U
Other languages
English (en)
Inventor
Petr MĂ­l
Bronislav Siuda
Original Assignee
BORCAD Medical a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by BORCAD Medical a.s. filed Critical BORCAD Medical a.s.
Priority to CZ2016-32839U priority Critical patent/CZ30205U1/cs
Publication of CZ30205U1 publication Critical patent/CZ30205U1/cs

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Zdravotnické prostředky např. porodnická lůžka, gynekologická vyšetřovací lůžka a další podobná zařízení pro podporu pacienta se využívají pro přístup k pánevní oblasti pro vyšetřovací aporodnické účely. Pro zmíněné účely jsou zdravotnické prostředky vybaveny podnožním segmentem obsahujícím alespoň dvě opěry nohou. Opěry nohou mohou mít jeden nebo více stupňů volnosti, typicky dva nebo tři stupně volnosti.
V současném stavu techniky jsou známa řešení aretace opěr nohou, kdy se využívá aretace na principu tření dvou ploch vyvolaného přítlačným prvkem, typicky závitovou tyčí opatřenou maticí s kličkou. Toto řešení je ale velmi nevýhodné z důvodu nutnosti použití obou rukou pro aretaci takovýchto opěr nohou v žádané poloze, kvůli čemuž nemůže zdravotnický personál právě aretující opěry nohou v žádané poloze využít druhou ruku pro jiné účely, což může být zdlouhavé a neefektivní. Zároveň je také toto řešení nevýhodné z důvodu velké časové náročnosti na aretaci opěr nohou a s ohledem na sílu, jež je nutno vyvinout pro bezpečné zaaretování opěr nohou.
Dále jsou známa řešení aretace opěr nohou, kdy se využívá jednoho táhla pro dva stupně volnosti, připojeného ke dvěma bowdenům. Toto řešení popisuje například patent US6654974, kdy k táhlu umístěném na konci opěr nohou opačném k umístění mechanismů pro aretaci jsou připojeny dva bowdeny, jež jsou na druhém konci připojeny k mechanismům pro aretaci. Táhlo tedy slouží pro uvolnění obou mechanismů, představujících dva stupně volnosti, najednou. Toto řešení je nevýhodné, jelikož neumožňuje nastavování pouze vjednom stupni volnosti, ale vždy pouze ve dvou, což opět vede ke složité aretaci v žádané poloze.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje zdravotnický prostředek pro podporu nohou obsahující zádový segment, centrální segment a podnožní segment. Podnožní segment zahrnuje dvě opěry nohou a podnožní díl. Opěry nohou zahrnují dva spojovací prvky, první kloub opatřený prvním aretačním mechanismem, druhý kloub opatřený druhým aretačním mechanismem a rameno. Podstata výhody spočívá v tom, že každá opěra nohy dále zahrnuje soustavu pák. Soustava pák je tvořena první pákou a druhou pákou. Každá z výše zmíněných pák je spojena s jedním spojovacím prvkem. První spojovací prvek je spojen s prvním aretačním mechanismem. Druhý spojovací prvek je spojen s druhým aretačním mechanismem. První páka a druhá páka jsou dále připojeny kčepu.
S výhodou se využívá, že první páka a druhá páka jsou připojeny kčepu na své jedné straně. První páka je na své druhé straně připojena k prvnímu spojovacímu prvku. Druhá páka je na své druhé straně připojena k druhému spojovacímu prvku.
S výhodou se využívá, že aretační mechanismus je kterýkoliv ze skupiny - západkový systém, uzamykatelná plynová pružina nebo ozubená kruhová úseč s blokovacím prvkem.
S výhodou se využívá, že západkový systém prvního kloubu je tvořen prvním blokovacím prvkem, jenž je umístěn na rameni. Blokovací prvek je uzpůsoben pro aretaci ramene zasazením do děr umístěných na centrálním segmentu.
S výhodou se využívá, že západkový systém druhého kloubu je tvořen druhým blokovacím prvkem, jenž je umístěn na opěře nohy. Blokovací prvek je uzpůsoben pro aretaci opěr nohou zasazením do děr umístěných na rameni.
S výhodou se využívá, že první kloub zajišťuje pohyb v horizontální rovině.
S výhodou se využívá, že druhý kloub zajišťuje pohyb ve vertikální rovině.
CZ 30205 Ul
S výhodou se využívá, že spojovací prvek je Bowdenův kabel.
Díky spojení každé páky s jedním aretačním mechanismem je možné nastavovat opěry nohou ve vertikálním a horizontálním směru samostatně. Dále také díky použití pák je možné uvolnit aretační mechanismus jednou rukou.
Příklad uskutečněni technického řešeni
Příkladem provedení technického řešení je zdravotnický prostředek pro podporu nohou např. porodnická postel nebo gynekologické vyšetřovací lůžko. Součástí zdravotnického prostředku je ložná plocha, která je umístěna např. na sloupovém pohonu nebo nůžkovém zvedáku, umístěných na podvozkovém rámu. Sloupový pohon může být jedno sloupový nebo vícesloupový.
Sloupový pohon může být vytvořen z více soustředných sloupů, kde každý z nich, kromě sloupu umístěného nejblíže podvozkovému rámu, obsahuje motor sloužící k pohonu určitého sloupu.
Součástí ložné plochy je oddělitelné polstrování. Polstrování je uzpůsobené pro snadnou údržbu. Polstrováním může být například vrstva měkkého materiálu pro interakci s tělem pacienta. Polstrování tvoří například pěnová vrstva z pěnového polyuretanu, studené pěny nebo jejich kombinace. Pěnová vrstva je umístěna v omyvatelném obalu.
Podvozkový rám obsahuje kolečka. Nejméně tři kolečka, ideálně čtyři, pro zlepšení manipulovatelnosti může být přidáno i páté středové kolečko. Součástí koleček může být brzdový systém, jenž může být elektricky, mechanicky nebo hydraulicky ovladatelný. Aktivování brzdového systému se může realizovat pomocí ručního ovladače, nožního ovladače nebo může nastat automaticky po uplynutí časové periody, během níž se zdravotnický prostředek nepohybuje, nebo jejich kombinace.
Na podvozkovém rámu může být otočně umístěn držák infuzního stojanu. Držák infuzního stojanu může být otočný v rozmezí mezi neaktivní a aktivní pozicí. V aktivní pozici lze do držáku infuzního stojanu vložit infuzní stojan. V neaktivní pozici držák infuzního stojanu nepřečnívá mimo podvozkový rám, čímž se eliminuje riziko zakopnutí o tento držák.
Ložná plocha může být složena např. ze zádového segmentu, centrálního segmentu I a podnožního segmentu. Tyto segmenty mohou být tvořeny například ze dvou nebo více odlitků a z horní a spodní plochy. Horní a spodní plochou může být například tvarovaný plech. Odlitky mohou být vzájemně spojeny například svařením, sešroubováním, snýtováním nebo slepením k vytvoření centrální části. Centrální část je spojena s horní nebo spodní plochou, například svařením, sešroubováním, snýtováním nebo slepením. Po spojení horní a spodní plochy vznikne díl s uzavřenou plochou. Uzavřením se v dílu vytvoří prostor vhodný např. pro vedení drátů, a povrch dílu je lépe udržovatelný.
Zádový segment může být opatřen postranní zábranou, která je otočně připevněna ke konstrukci zádového segmentu. Postranní zábrana má dvě konečné polohy - polohu aktivní a neaktivní. Polohou aktivní se rozumí, že zábrana zamezuje pacientce v nechtěném opuštění lůžka, typicky se jedná o polohu, kdy je zábrana nahoře nad ložnou plochou. V neaktivní poloze zábrana celým svým objemem nepřesahuje výšku ložné plochy lůžka. Postranní zábrana je v aktivní poloze zaaretována. Odaretace z aktivní polohy se provádí stisknutím tlačítka, připojeného na systém táhel, a otočením zábrany do neaktivní polohy okolo bodu otáčení. Tlačítko pro odaretaci se nachází na vnější straně postranní zábrany, takže je pro pacienta nedosažitelné, což zlepšuje bezpečnost.
Lůžko je dále opatřeno mechanickým systémem CPR (Cardiopulmonary resuscitation). Zádový segment může být zespod opatřený pružinou např. hydraulickou nebo plynovou a dále je opatřen lineárním pohonem pro naklápění zádového segmentu. Pružina je připevněna na jedné straně k centrálnímu segmentu 1 a na straně druhé k zádovému segmentu. Pružina je nastavena tak, že brání pohybu zádového segmentu pod úroveň centrálního segmentu I. Při stisknutí tlačítka nebo páky CPR dojde k odemknutí motoru zádového segmentu. Při odpojení motoru pohybujícího zádovým segmentem dojde k poklesu zádového segmentu do jedné roviny s centrálním segmentem 1.
CZ 30205 Ul
Zádový segment může být opatřen odnímatelným čelem. Čelo je na spodní straně opatřeno tmy s vyvedenými drážkami. Zádový segment je opatřen otvory pro tmy. Ke konstrukci zádového segmentu se čelo připevňuje zasunutím trnů do otvorů pro tmy. Po zasunutí trnů do otvorů pro tmy v zádovém segmentu dojde k zaaretování pomocí např. drátěného mechanismu, který zapadne do drážek vyvedených na trnech. Zádový segment je ze spodní strany dále opatřen tlačítkem pro odaretování čela. K tlačítku pro odaretování čela je připevněn prvek, který po stisknutí tlačítka odaretuje tmy uložené v drátěném mechanismu, a poté je možno čelo odpojit od zádového segmentu.
Zádový segment může být vyveden do tvaru půlkruhu, obdélníku či některého podobného tvar.
Celá délka hrany centrálního segmentu 1 je v místě spojení s opěrami nohou 9 vyvedena do ergonomického tvaru například konvexní křivky. Podnožní segment se skládá ze tří částí a to ze dvou opěr 9 nohou a podnožního dílu. Hrany částí podnožního segmentu sousedící s centrálním segmentem i tvoří společně konkávní křivku. Opěry 9 nohou jsou umístěny po bocích podnožního dílu a jsou spojeny s centrálním segmentem L Opěry 9 nohou jsou nastavitelné ve dvou osách. Opěry 9 nohou mají lichoběžníkový tvar se zaoblenými rohy. Umístění opěr 9 nohou po bocích podnožního dílu umožňuje snadný přístup k lýtkovým podpěrám i v případě, kdy je podnožní díl ve výšce centrálního segmentu I. Podnožní díl je otočně připevněn například ke sloupovému pohonu. Podnožní díl je lichoběžníkového tvaru. Části podnožního segmentu jsou umístěny v těsné blízkosti vedle sebe, což zvyšuje bezpečnost a zároveň komfort pacienta. Podnožní díl společně s opěrami nohou, centrálním segmentem I a zádovým segmentem vytvářejí plochu vhodnou pro dlouhodobější podporu pacienta. Spojení se sloupovým pohonem umožňuje nezávislé nastavování výšky oproti centrálnímu segmentu. Podnožní díl může mít také nastavitelný úhel sklonu vůči horizontální rovině. Podnožní segment lze srovnat do jedné roviny s centrálním segmentem I. Nezávislé nastavení výšky podnožního dílu umožňuje jeho využití také jako stupátka pro pohodlný přístup zdravotnického personálu k pacientce.
Jak je znázorněno na obr. 1, spojení opěry 9 nohy s centrálním segmentem I je uskutečněno pomocí ramene 5. Rameno 5 je spojené na jedné straně s centrálním segmentem 1 pomocí prvního kloubu 2 opatřeného prvním aretačním mechanismem 3 a na druhé straně s opěrou 9 nohy pomocí druhého kloubu 6 opatřeného druhým aretačním mechanismem 7. Jak je znázorněno na obr. 2, ve výhodném provedení první aretační mechanismus 3 slouží pro aretaci opěry 9 nohy v žádané poloze v prvním stupni volnosti, tedy v horizontální rovině. Jak je znázorněno na obr. 3, ve výhodném provedení druhý aretační mechanismus 7 slouží pro aretaci opěry 9 nohy v žádané poloze ve druhém stupni volnosti, tedy ve vertikální rovině. Jak je znázorněno na obr. 4 a obr. 5, ovládání aretačních mechanismů 3, 7 je provedeno pomocí soustavy pák 10 přes spojovací prvky 13, 15. Spojovacími prvky 13, 15 mohou být například Bowdenovy kabely tzv. bowdeny. Aretační mechanismus 3, 7 může být tvořen západkovým systémem, uzamykatelnou plynovou pružinou nebo ozubenou kruhovou úsečí s blokovacím prvkem 4, 8. Západkový systém prvního kloubu 2 je tvořen prvním blokovacím prvkem 4 například kolíkem, přičemž první blokovací prvek 4 je umístěn na rameni 5 a je uzpůsoben pro aretaci zasazením do děr umístěných na centrálním segmentu i, přičemž umístění prvního blokovacího prvku 4 a děr na centrálním segmentu 1 může být alternativním provedení zaměněné. Západkový systém druhého kloubu 6 je tvořen druhým blokovacím prvkem 8 například kolíkem, přičemž druhý blokovací prvek 8 je umístěn na opěře 9 nohy a je uzpůsoben pro aretaci zasazením do děr umístěných na rameni 5, přičemž umístění druhého blokovacího prvku 8 a děr na rameni 5 může být alternativním provedení zaměněné. K ovládání aretačních mechanismů 3, 7 slouží soustava pák 10 umístěná na opěře 9 nohy. Soustava pák 10 se skládá z první páky 12 a druhé páky 14. První páka 12 a druhá páka 14 jsou na jednom konci spojeny společným čepem U. s opěrou 9 nohy. Ve výhodném provedení jsou páky 12, 14 umístěny vedle sebe tak, že umožňují současné zatažení za obě páky 12, 14 jednou rukou nebo zatažení za každou páku 12, 14 zvlášť. První páka 12 je na opačné straně, než je umístěn čep 11, spojena přes první spojovací prvek 13 s prvním aretačním mechanismem 3, jenž zajišťuje nastavení žádané polohy v prvním stupni volnosti. Alternativně může být první páka 12 spojena přes první spojovací prvek 13 s prvním aretačním mechanismem 3 kdekoliv po celé své délce. Druhá páka 14 je na opačné straně, než je umístěn čep 11, spojena přes druhý
CZ 30205 Ul spojovací prvek 15 s druhým aretačním mechanismem 7, jenž zajišťuje nastavení žádané polohy ve druhém stupni volnosti. Alternativně může být druhá páka 14 spojena přes druhý spojovací prvek 15 s druhým aretačním mechanismem 7 kdekoliv po celé své délce. Oba aretační mechanismy 3, 7 jsou uzpůsobeny pro automatickou zpětnou aretaci, která probíhá automaticky po zatáhnutí a následném uvolnění tahu za první páku 12 nebo za druhou páku 14 prostřednictvím pružných elementů zajišťujících tah v opačném směru, než je tah vyvíjený obsluhou. V případě zatažení za první páku 12 na opačném konci, než je rotační spojení s čepem H, dojde k uvolnění prvního aretačního mechanismu 3, díky čemuž je možné nastavovat polohu opěry 9 nohou v prvním stupni volnosti, tedy v horizontální rovině, a po uvolnění první páky 12 dojde opět k aretaci prvního aretačního mechanismu 3 v žádané poloze. V případě zatažení za druhou páku 14 na opačném konci, než je rotační spojení s čepem 11, dojde k uvolnění druhého aretačního mechanismu 7, díky čemuž je možné nastavovat polohu opěry 9 nohou v druhém stupni volnosti, tedy ve vertikální rovině, a po uvolnění druhé páky 14 dojde opět k aretaci druhého aretačního mechanismu 7 v žádané poloze.
S opěrami nohou jsou spojeny lýtkové podpěry pomocí kulového kloubu, umístěného ve vedení na spodní straně bočních podpěr nohou. Vedení umožňuje translační nastavitelnost lýtkových podpěr, a to díky translaci čepu kulového kloubu umístěného ve vedení. Zamezení pohybu čepu kulového kloubu se provádí pomocí aretačního systému například pákou pro zvýšení adheze mezi vedením a čepem kulového kloubu.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (8)

1. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou obsahující zádový segment, centrální segment (1) a podnožní segment zahrnující dvě opěry (9) nohou a podnožní díl, přičemž opěry (9) nohou zahrnují dva spojovací prvky (13, 15), první kloub (2) opatřený prvním aretačním mechanismem (3), druhý kloub (6) opatřený druhým aretačním mechanismem (7) a rameno (5), vyznačující se tím, že každá opěra (9) nohy dále zahrnuje soustavu pák (10), která je tvořena první pákou (12) a druhou pákou (14), přičemž každá žních je spojena s jedním spojovacím prvkem (13, 15), přičemž první spojovací prvek (13) je spojen s prvním aretačním mechanismem (3) a druhý spojovací prvek (15) je spojen s druhým aretačním mechanismem (7), a dále první páka (12) a druhá páka (14) jsou připojeny k čepu (11).
2. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 1, vyznačující se tím, že první páka (12) a druhá páka (14) jsou připojeny k čepu (11) na své jedné straně, přičemž první páka (12) je na své druhé straně připojena k prvnímu spojovacímu prvku (13) a druhá páka (14) je na své druhé straně připojena k druhému spojovacímu prvku (15).
3. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 1, vyznačující se tím, že aretační mechanismus (3, 7) je kterýkoliv ze skupiny - západkový systém, uzamykatelná plynová pružina nebo ozubená kruhová úseč s blokovacím prvkem (4, 8).
4. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 3, vyznačující se tím, že západkový systém prvního kloubu (2) je tvořen prvním blokovacím prvkem (4), jenž je umístěn na rameni (5), a je uzpůsoben pro aretaci ramene (5), dále je tvořen dírami umístěnými na centrálním segmentu (1).
5. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 3, vyznačující se tím, že západkový systém druhého kloubu (6) je tvořen druhým blokovacím prvkem (8), jenž je umístěn na opěře (9) nohy, a je uzpůsoben pro aretaci opěr (9) nohou, dále je tvořen dírami umístěnými na rameni (5).
6. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 4, vyznačující se tím, že osa prvního kloubu (2) se nachází ve vertikální rovině.
CZ 30205 Ul
7. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle nároku 5, vyznačující se tím, že osa druhého kloubu (6) se nachází v horizontální rovině.
8. Zdravotnický prostředek pro podporu nohou podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tí m , že spojovací prvek (13,15) je Bowdenův kabel.
5 3 výkresy
CZ2016-32839U 2016-09-20 2016-09-20 Zdravotnický prostředek pro podporu nohou CZ30205U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32839U CZ30205U1 (cs) 2016-09-20 2016-09-20 Zdravotnický prostředek pro podporu nohou

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-32839U CZ30205U1 (cs) 2016-09-20 2016-09-20 Zdravotnický prostředek pro podporu nohou

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ30205U1 true CZ30205U1 (cs) 2016-12-27

Family

ID=57793918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-32839U CZ30205U1 (cs) 2016-09-20 2016-09-20 Zdravotnický prostředek pro podporu nohou

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ30205U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4806152B2 (ja) イメージングストレッチャ
TW570766B (en) Patient support apparatus
US6578215B1 (en) Surgery stretcher
US4894876A (en) Multipurpose maternity care bed
EP2226051A2 (en) Person-support apparatus with movable portions
CZ307343B6 (cs) Zdravotnický prostředek
US20150342805A1 (en) Mobile transportation device convertible to a trendelenburg table and for use in a motor vehicle and method thereof
JP6761498B2 (ja) 緊急用簡易ベッド及びそのリフト補助機構
CZ30205U1 (cs) Zdravotnický prostředek pro podporu nohou
US11974953B2 (en) Medical device for leg support
CN114099180A (zh) 一种内科护理用的患者辅助起卧设备
CN113271906B (zh) 一种用于将康复机构可逆地连接到床的装置和方法,以及用于操作连接到床的康复机构的方法
CZ30204U1 (cs) Porodnické lůžko s ergonomicky tvarovanou ložnou plochou
CZ30015U1 (cs) Zdravotnický prostředek pro podporu pacienta s polohou pro CPR
CZ2021513A3 (cs) Otočný aretační mechanismus víceúčelového stolku
ITUB20155728A1 (it) Dispositivo per il sollevamento e la inclinazione di una carrozzella

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20161227

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20200820

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20230906