CZ301781B6 - Robotické zarízení - Google Patents

Robotické zarízení Download PDF

Info

Publication number
CZ301781B6
CZ301781B6 CZ20090028A CZ200928A CZ301781B6 CZ 301781 B6 CZ301781 B6 CZ 301781B6 CZ 20090028 A CZ20090028 A CZ 20090028A CZ 200928 A CZ200928 A CZ 200928A CZ 301781 B6 CZ301781 B6 CZ 301781B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
movable member
parallel
arm
kinematic
base frame
Prior art date
Application number
CZ20090028A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ200928A3 (cs
Inventor
Belda@Kvetoslav
Original Assignee
Ústav teorie informace a automatizace AV CR, v.v.i
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav teorie informace a automatizace AV CR, v.v.i filed Critical Ústav teorie informace a automatizace AV CR, v.v.i
Priority to CZ20090028A priority Critical patent/CZ200928A3/cs
Publication of CZ301781B6 publication Critical patent/CZ301781B6/cs
Publication of CZ200928A3 publication Critical patent/CZ200928A3/cs

Links

Abstract

Rešení se týká robotického zarízení, obsahujícího pohyblivý clen (1) propojený se základním rámem (6) pomocí dvou paralelne usporádaných rovinných kinematických retezcu, z nichž každý sestává z ramene (2) rotacní vazbou (5) spojeného s pohyblivým clenem (1) a uloženého posuvne v pouzdru (4), které je svým cepem (3), jehož podélná osa je rovnobežná s osou rotacní vazby (5) mezi ramenem (2) a pohyblivým clenem (1), uloženo v otvoru vytvoreném v základním rámu (6), pricemž k pohyblivému clenu (1) je pripojen svou rotacní vazbou (5) na rameni (2) alespon jeden další konstrukcne stejný a paralelne usporádaný rovinný kinematický retezec, a u všech kinematických retezcu je bud ke každému cepu (3) pripojen výstupní hrídel (7) rotacního pohonu, a nebo je pouzdro (4) statorem (8) lineárního prímocarého motoru, jehož rotor je rozvinut na rameni (2), pro zajištení potlacení nežádoucích výskytu kinematických singularit v zarízení.

Description

Oblast techniky 5
Vynález se týká paralelně strukturovaného robotického zařízení pro obráběcí a manipulační operace.
to Dosavadní stav techniky
Robotická zařízení jsou obecně chápána jako mechanická zařízení skládající se z velmi robustních ramen spojených pomocí kinematických vazeb nejčastěji rotačních anebo posuvných. Ramena jsou zřetězena zpravidla v otevřených kinematických řetězcích. Takováto upořádání se nazývají sériová zařízení.
I když jsou tato zařízení velmi rozšířena, tak jejich použití pro obráběcí a přesné manipulační operace ve výrobních procesech s pružnou automatizací je omezené. Zařízení jsou již na hranici svých mechanických vlastností. To je dáno přítomností pohonu ve všech vazbách kinematické struktury, tedy nutností přesunu hmot příslušných pohonů vyžadující hmotná robustní ramena, která značně omezují pohyblivost.
Z vlastní podstaty otevřeného kinematického řetězce vyplývá i nižší tuhost struktury snižující přesnost v pohybu i při stabilizaci v určité konkrétní poloze. Proto jsou tyto struktury používány jen pro méně přesné operace manipulačního charakteru.
K určitému řešení nežádoucích vlastností vyskytujících se u sériových zařízení přispělo odlišné paralelní strukturování, které snížilo hlavní nevýhody za cenu problematického způsobu montáže a kalibrace vlastních robotických zařízení. Paralelně strukturovaná zařízení jsou prezentována jako pohyblivé příhradové struktury respektive pohyblivé členy paralelně podepírané určitým počtem ramen. Pohyblivý člen představuje místo pro upínače a sklíčidla nástrojů respektive uchopovací členy manipulátorů a je pomocí ramen spojen s pevným nepohyblivým základem zařízení.
Problematická montáž a kalibrace vyplývá z nutnosti shody délkových rozměrů ramen a jejich zachování popřípadě jejich přesného doměřováni během provozního cyklu zařízení. Běžně se kalibrace délkových rozměrů provádí jen při montáži a ne při běžném provozu paralelních zařízení. To způsobuje snižování přesnosti během provozu zařízení.
U jednoznačně poháněných paralelních zařízení je navíc zvýšen výskyt kinematických singularit, ve kterých taková zařízení ztrácejí kinematickou určitost znemožňující jejich řízení, jež je omezujícím faktorem jejich nasazení ve výrobě. Dalším limitujícím faktorem zatím používaných paralelních zařízení je nízký stupeň využití pracovního prostoru, který bývá zpravidla oproti sériovým zařízením menší.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je robotické zařízení obsahující pohyblivý člen propojený se základním rámem pomocí paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců. Každý kinematický řetězec sestává z ramene rotační vazbou spojeného s pohyblivým členem a uloženého posuvně v pouzdru, které je svým čepem, jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby mezi ramenem a pohyblivým členem, uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu. K pohyblivému členu jsou připojeny svou rotační vazbou na rameni alespoň tři konstrukčně stejné a paralelně
-1 CZ 301781 B6 uspořádané rovinné kinematické řetězce. U všech kinematických řetězců je ke každému čepu připojen výstupní hřídel rotačního pohonu. Počet a paralelní uspořádání kinematických řetězců vede k potlačení nežádoucího výskytu kinematických singularit v zařízení. Zařízení s výhodou obsahuje čtyři paralelně uspořádané rovinné kinematické řetězce, přičemž tyto kinematické řetězce jsou vzájemně souměrně uspořádané a jsou každý na pohyblivý člen, mající tvar čtverce, připojeny v jeho rozích prostřednictvím své rotační vazby.
Dále je předmětem vynálezu robotické zařízení, jež obsahuje pohyblivý člen propojený se základním rámem pomocí paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců a každý jeho io kinematický řetězec sestává z ramene rotační vazbou spojeného s pohyblivým členem a uloženého posuvně v pouzdru, které je svým čepem, jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby mezi ramenem a pohyblivým členem, uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu.
K pohyblivému členu jsou připojeny svou rotační vazbou na rameni alespoň tři konstrukčně stejné a paralelně uspořádané rovinné kinematické řetězce. U všech kinematických řetězců je pouzdro statorem lineárního přímočarého motoru, jehož rotor je rozvinut na rameni. Počet a paralelní uspořádání kinematických řetězců vede k potlačení nežádoucího výskytu kinematických singularit v zařízení. Rovinné kinematické řetězce jsou s výhodou vzájemně souměrně uspořádané a jsou každý na pohyblivý člen připojeny prostřednictvím své rotační vazby, přičemž tyto rotační vazby mají společnou osu rotace a jsou umístěny ve středu pohyblivého členu.
Počtem a typem kinematických vazeb kinematických řetězců propojujících pohyblivý člen se základním rámem je dán počet stupňů volnosti pohyblivého členu. Tento počet je zpravidla nižší než počet kinematických řetězců, respektive pohonů, které jsou k zařízení připojeny pro uvedení pohyblivého členu do pohybu. Poloha pohyblivého členu je tak dána buď aktuální polohou přímočarých pohonů anebo aktuální polohou rotačních pohonů.
Přímé spojení rotační a posuvné vazby u základního rámu nevyžaduje ani počáteční kalibrační změření délky posuvně připojených ramen ani jejich průběžné doměřovaní během provozního cyklu zařízení. Výhodou je možnost oddělené montáže jednotlivých součástí, která umožňuje jejich nezávislé přesné usazení. Montáž celého zařízení spočívá pouze v propojení pevných kluzně vedených ramen, která nejsou z vlastní podstaty omezena v pohybu. Ramena umožňují jednoduché připojení posuvnými vazbami k základnímu rámu a rotačními vazbami pohyblivého členu k tomuto Členu.
Uspořádání paralelního zařízení s přebytkem počtu pohonů jež pohánějí zařízení oproti počtu stupňů volnosti pohyblivého členu, tedy oproti jednoznačně poháněným paralelním zařízením, dále, kromě potlačování kinematických singularit, zlepšuje rozložení tuhosti, zvyšuje pohyblivost a dynamiku pohybu.
Zařízení pro obrábění, gravírování, řezání a polohování se vyznačuje nízkým počtem klíčových součástí, které nejsou konstrukčně složité a umožňují modulární způsob použití základní rám a ramena mohou být vyrobena z dutých tenkostěnných profilů zajišťujících potřebnou tuhost a lze je použít pro skryté vedení technologických a výkonových kanálů v rámu a směrem k pohyblivému členu.
Přehled obrázků na výkresu
Na přiložených obrázcích je schematicky znázorněno redundantně uspořádané paralelně struktu50 rované robotické zařízení, kde obr. 1 znázorňuje obecné schéma paralelně strukturovaného robotického zařízení, obr. 2 znázorňuje schéma paralelního robotického zařízení pro připojení k rotačním pohonům, obr. 3 znázorňuje detail připojení výstupního hřídele rotačního pohonu, obr. 4 znázorňuje schéma paralelního robotického zařízení poháněného lineárními přímočarými
-2CL JU1/81 BO pohony a obr. 5 znázorňuje detail uložení pouzdra jež je statorem lineárního přímočarého pohonu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1 io Robotické zařízení (obr. 2 s obr. 3) je sestaveno ze čtvercového pohyblivého členu i, který je propojen se Čtvercovým základním rámem 6 pomocí čtyř paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců zajišťujících potlačení nežádoucích výskytů kinematických singularit v zařízení. Kinematické řetězce jsou vzájemně souměrně uspořádané a na pohyblivý člen 1 jsou připojeny v jeho rozích, každý prostřednictvím své rotační vazby 5. Každý kinematický řetězec sestává z ramene 2 rotační vazbou 5 spojeného s pohyblivým členem i a uloženého posuvně v pouzdru 4, které je svým Čepem 3, jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby 5 mezi ramenem 2 a pohyblivým členem I, uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu 6, U všech kinematických řetězců je ke každému čepu 3 připojen výstupní hřídel 7 rotačního pohonu.
Příklad 2
Robotické zařízení (obr. 4 a obr, 5) je sestaveno z kruhového pohyblivého členu 1, který je propojen s trojúhelníkovým základním rámem 6 pomocí tří paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců zajišťujících potlačení nežádoucích výskytů kinematických singularit v zařízení. Kinematické řetězce jsou vzájemně souměrně uspořádané a na pohyblivý člen i jsou připojeny každý prostřednictvím své rotační vazby 5, přičemž tyto rotační vazby 5 se společnou osou rotace jsou umístěny ve středu pohyblivého členu L Každý kinematický řetězec sestává z ramene 2 rotační vazbou 5 spojeného s pohyblivým členem 1 a uloženého posuvně v pouzdru 4, které je svým čepem 3, jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby 5 mezi ramenem 2 a pohyblivým členem I, uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu 6. U všech kinematických řetězců je pouzdro 4 statorem 8 lineárního přímočarého motoru, jehož rotor je rozvinut na rameni 2.
Průmyslová využitelnost
Robotické zařízení je uzpůsobeno pro vysokorychlostní přesné samočinné obrábění horní frézo40 vací hlavou s možnými operacemi jako drážkování, vrtání, nařezávání, gravírování, dále pro přesné řezání laserovým paprskem a pro přesné polohové odměřování a poloho vání v rozsahu pracovního prostoru se stejnoměrně rozloženými mechanickými vlastnostmi.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    5 1. Robotické zařízení, obsahující pohyblivý člen (1) propojený se základním rámem (6) pomocí dvou paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců, z nichž každý sestává z ramene (2) rotační vazbou (5) spojeného s pohyblivým členem (1) a uloženého posuvně v pouzdru (4), které je svým čepem (3), jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby (5) mezi ramenem (2) a pohyblivým členem (1), uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu (6), ío vyznačující se tím, že k pohyblivému členu (1) je připojen svou rotační vazbou (5) na rameni (2) alespoň jeden další konstrukčně stejný a paralelně uspořádaný rovinný kinematický řetězec, přičemž u všech kinematických řetězců je ke každému čepu (3) připojen výstupní hřídel (7) rotačního pohonu, pro zajištění potlačení nežádoucích výskytů kinematických singularit v zařízení.
  2. 2. Robotické zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že celkový počet stejných a paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců je čtyři, přičemž tyto kinematické řetězce jsou vzájemně souměrně uspořádané a jsou každý na pohyblivý člen (1), mající tvar čtverce, připojeny v jeho rozích prostřednictvím své rotační vazby (5).
  3. 3. Robotické zařízení, obsahující pohyblivý člen (1) propojený se základním rámem (6) pomocí dvou paralelně uspořádaných rovinných kinematických řetězců, z nichž každý sestává z ramene (2) rotační vazbou (5) spojeného s pohyblivým členem (1) a uloženého posuvně v pouzdru (4), které je svým čepem (3), jehož podélná osa je rovnoběžná s osou rotační vazby (5) mezi
    25 ramenem (2) a pohyblivým členem (1), uloženo v otvoru vytvořeném v základním rámu (6), vyznačující se tím, žek pohyblivému členu (1) je připojen svou rotační vazbou (5) na rameni (2) alespoň jeden další konstrukčně stejný a paralelně uspořádaný rovinný kinematický řetězec, přičemž u všech kinematických řetězců je pouzdro (4) statorem (8) lineárního přímočarého motoru, jehož rotor je rozvinut na rameni (2), pro zajištění potlačení nežádoucích výskytů
    30 kinematických singularit v zařízení.
  4. 4. Robotické zařízení podle nároku 3, vyznačující se tím, že rovinné kinematické řetězce jsou vzájemně souměrně uspořádané a jsou každý na pohyblivý člen (1) připojeny prostřednictvím své rotační vazby (5), přičemž tyto rotační vazby (5) se společnou osou rotace jsou
    35 umístěny ve středu pohyblivého členu (1).
CZ20090028A 2009-01-23 2009-01-23 Robotické zarízení CZ200928A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090028A CZ200928A3 (cs) 2009-01-23 2009-01-23 Robotické zarízení

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20090028A CZ200928A3 (cs) 2009-01-23 2009-01-23 Robotické zarízení

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ301781B6 true CZ301781B6 (cs) 2010-06-23
CZ200928A3 CZ200928A3 (cs) 2010-06-23

Family

ID=42262446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20090028A CZ200928A3 (cs) 2009-01-23 2009-01-23 Robotické zarízení

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ200928A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106965162A (zh) * 2017-04-28 2017-07-21 燕山大学 一种单输入多相同转动输出机构

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2083795A (en) * 1980-09-13 1982-03-31 Marconi Co Ltd Manipulator mechanisms
CN1212197A (zh) * 1997-09-19 1999-03-31 中国科学院沈阳自动化研究所 一种并联结构数控机床的并联机构
CN2482480Y (zh) * 2001-07-04 2002-03-20 中国科学院沈阳自动化研究所 基于三自由度并联机构的六自由度并串联位姿测量机
JP2002137131A (ja) * 2000-10-27 2002-05-14 Osaka Kiko Co Ltd 工作機械の機体形態
CN2691776Y (zh) * 2004-03-01 2005-04-13 西安理工大学 实现多方位立卧加工的三轴并联主轴头机构
CN1827312A (zh) * 2006-04-18 2006-09-06 燕山大学 三自由度6-ups三移动并联机器人
CN101049692A (zh) * 2007-04-20 2007-10-10 天津大学 五自由度混联机器人

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2083795A (en) * 1980-09-13 1982-03-31 Marconi Co Ltd Manipulator mechanisms
CN1212197A (zh) * 1997-09-19 1999-03-31 中国科学院沈阳自动化研究所 一种并联结构数控机床的并联机构
JP2002137131A (ja) * 2000-10-27 2002-05-14 Osaka Kiko Co Ltd 工作機械の機体形態
CN2482480Y (zh) * 2001-07-04 2002-03-20 中国科学院沈阳自动化研究所 基于三自由度并联机构的六自由度并串联位姿测量机
CN2691776Y (zh) * 2004-03-01 2005-04-13 西安理工大学 实现多方位立卧加工的三轴并联主轴头机构
CN1827312A (zh) * 2006-04-18 2006-09-06 燕山大学 三自由度6-ups三移动并联机器人
CN101049692A (zh) * 2007-04-20 2007-10-10 天津大学 五自由度混联机器人

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106965162A (zh) * 2017-04-28 2017-07-21 燕山大学 一种单输入多相同转动输出机构

Also Published As

Publication number Publication date
CZ200928A3 (cs) 2010-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8099188B2 (en) Parallel kinematic robot and method for controlling this robot
EP1694472B1 (en) Parallel kinematic manipulator for large workspace
JP4523228B2 (ja) 機械又は計器における端部要素を支持し且つプログラム可能に駆動するための運動デバイス
KR101023671B1 (ko) 4 자유도를 갖는 고속 평행식 로봇
EP3195988B1 (en) Five-degree-of-freedom parallel robot with multi-shaft rotary brackets
EP3056320B1 (en) Robotic device and laboratory automation system comprising robotic device
KR850000548B1 (ko) 산업용 로봇(industrial robot)
US7793564B2 (en) Parallel mechanism having two rotational and one translational degrees of freedom
CN108656092B (zh) 基于四支链两转动一移动并联机构的混联机器人
US5556242A (en) Space frame for a machine tool
CA2643976A1 (en) Positioning device
WO2019011020A1 (zh) 具有平面两移动自由度的并联机构
US20100307278A1 (en) device for handling and/or performing work operations on objects
CN107949459B (zh) 采用连杆操作装置的复合作业装置
KR20050098762A (ko) 워크스테이션 및 트랜스퍼머신 등의 공작물고정유니트
CN103203741A (zh) 一种三自由度并联机器人机构
RU169275U1 (ru) Манипулятор параллельной структуры с пятью степенями подвижности
CN108858142B (zh) 五自由度并联机器人
CN102579137A (zh) 一种可实现三维平动一维转动的并联手术机械手
CN107872994B (zh) 机床
CZ301781B6 (cs) Robotické zarízení
US11731265B2 (en) Parallel-kinematic machine with versatile tool orientation
CN110480762B (zh) 一种模组式三自由度加工机器人
CN103273482A (zh) 一种主从支链分离式的二平动并联机器人
JP2019063967A (ja) リンク式多関節ロボットおよびロボットシステム

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170123