CZ299007B6 - Šachtová pec - Google Patents

Šachtová pec Download PDF

Info

Publication number
CZ299007B6
CZ299007B6 CZ20010506A CZ2001506A CZ299007B6 CZ 299007 B6 CZ299007 B6 CZ 299007B6 CZ 20010506 A CZ20010506 A CZ 20010506A CZ 2001506 A CZ2001506 A CZ 2001506A CZ 299007 B6 CZ299007 B6 CZ 299007B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shaft furnace
gas supply
gas
annular space
shaft
Prior art date
Application number
CZ20010506A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2001506A3 (cs
Inventor
Werner Kepplinger@Leopold
Walter Kastner@Rainer
Wieder@Kurt
Schiffer@Wilhelm
Stastny@Wilhelm
Original Assignee
Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh filed Critical Voest-Alpine Industrieanlagenbau Gmbh
Publication of CZ2001506A3 publication Critical patent/CZ2001506A3/cs
Publication of CZ299007B6 publication Critical patent/CZ299007B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B1/00Shaft or like vertical or substantially vertical furnaces
    • F27B1/10Details, accessories, or equipment peculiar to furnaces of these types
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/02Internal forms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/02Making spongy iron or liquid steel, by direct processes in shaft furnaces

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)

Abstract

Navrhované rešení se týká šachtové pece, zejména šachtové pece (1) s prímou redukcí, se zásypem (2)z kusového materiálu, zejména z kusového materiálu obsahujícího oxid železa a/nebo železnou houbu, s vkládáním do šachtové pece (1) shora a s plynovými vstupními otvory (3) pro redukcní plyn, umístenými v jedné rovine ve spodní tretine šachtové pece(1). Tato šachtová pec (1) má z vnejšku prstencový prostor (5), který je dole pripojen pomocí plynových prívodních kanálu (6) k plynovým vstupním otvorum (3) a spocívá v tom, že obrys šachty v oblasti plynových vstupních otvoru (3) vykazuje zvetšení(7) prumeru, pricemž mezi plynovými vstupními otvory (3) umístenými v oblasti zvetšení (7) prumeru a zásypem (2) je vytvoren prstencovitý dutý prostor (8).

Description

Šachtová pec
Oblast techniky
Vynález se týká šachtové pece, zejména šachtové pece s přímou redukcí, se zásypem z kusového materiálu, zejména z kusového materiálu obsahujícího oxid železa a/nebo železnou houbu, který se vkládá do šachtové pece shora, a s množstvím plynových vstupních otvorů pro redukční plyn, umístěných v jedné rovině ve spodní třetině šachtové pece, přičemž šachtová pec je zvnějšku obepnuta prstencovým prostorem, který je dole připojen pomocí plynových přívodních kanálů k plynovým vstupním otvorům.
Dosavadní stav techniky
Šachtové pece, zejména šachtové pece s přímou redukcí shora uvedeného typu jsou ze stavu techniky známé. Taková šachtová pec vytvořená v podstatě jako válcové duté těleso obsahuje zásyp z kusového materiálu obsahujícího oxid železa a/nebo železnou houbu, přičemž materiál obsahující oxid železa se dodává do horní části šachtové pece. Více po obvodu spodní třetiny šachtové pece umístěnými plynovými vstupními otvory se do šachtové pece a tím do zásypu z pevného materiálu vyfukuje například redukční plyn pocházející z tavícího zařízení se zplyňováním. To znamená, že zásypem z pevných látek shora proudí prachem znečištěný redukční plyn a redukuje přitom oxid železa v zásypu zcela nebo částečně na železnou houbu.
Úplně nebo částečně redukovaný oxid železa se dopravuje mezi dnem šachtové pece a podávacími zařízeními umístěnými v oblasti plynových vstupních otvorů ze šachtové pece, přičemž sloupec zásypu nacházející se v šachtové peci vlivem tíhy klesá dolů.
Šachtová pec musí svojí konstrukcí zajistit, aby se mohl zajistit rovnoměrný, pokud možno úplný průběh reakce a rovněž rovnoměrný pokles zásypového materiálu.
AT PS 387 037 zveřejňuje šachtovou pec k termickému zpracování materiálu vsázky plynnými médii. Pro přívod redukčního plynu jsou přitom vytvořeny plynové vstupní otvory, které jsou vzhledem k materiálu vsázky vloženému do šachtové pece zakryty prstencovitou clonou. Mezi prstencovitou clonou a prstencovým rozšířením pláště šachtové pece je vytvořen prstencovitý dutý prostor, takže se může zavedený redukční plyn přivádět k materiálu vsázky rozděleně po obvodu šachtové pece.
Toto provedení systému přívodu plynu má závažné nevýhody. Vnitřní stěny šachtové pece se obvykle vyzdívají ze žáruvzdorného materiálu, například šamotu. Takováto prstencová clona ale nemůže být, poněvadž je spojena s pláštěm šachtové pece jen pomocí svého horního obvodu, vytvořena z jednotlivých šamotových cihel. Tento typ systému přívodu plynuje ale v principu vyrobitelný jako monolitický, tedy zhotovený v jednom kuse. Ktomu by se ovšem jednotlivé segmenty pláště šachtové pece musely zhotovit v jednom kuse žáruvzdorného materiálu společně s na něm zavěšenou částí prstencové clony. Toto je ale z důvodu velikosti segmentů a rovněž vzhledem k jejich komplexní geometrii stěží proveditelné.
Tímto způsobem vyrobená clona by se kromě toho při prvním zavezení šachtové pece zhroutila. Boční síly ze zásypu, například zvětšením objemu v závislosti na průběhu procesu jsou značné.
Tím by se prstencová clona rychle vylomila ven.
DE PS 34 22 185 zveřejňuje uspořádání ze zplyňovače a šachtové pece s přímou redukcí. Šachtová pec s přímou redukcí má na svém dnu prstencovité umístěné šneky, kterými se dopravuje kusový materiál ze šachtové pece. Vnitřní konce dopravních šneků jsou uloženy v kuželové vestavbě uprostřed šachtové pece. Tato kuželová vestavba je dole spojena s tavícím zařízením se
-1 CZ 299007 B6 zplyňováním, takže redukční plyn může proudit z tavicího zařízení se zplyňováním kuželovou vestavbou do šachtové pece. Redukční plyn se dále přivádí do šachtové pece pomocí alespoň jednoho plynového vstupního otvoru, který ústí do prstencového prostoru tvořeného prstencovou clonou a pláštěm šachtové pece. Pro tuto prstencovou clonu platí totéž, jako pro clonu v AT PS
387 037, to znamená rychle se bočně vylomí a/nebo na se základě abrazivní síly kolem ní se pohybujícího zásypu obrousí. Toto platí tím více, čím více představuje kuželová vestavba nacházející se ve stejné výšce jako prstencová clona z pohledu materiálu zásypu zmenšení volného průřezu šachtové pece. Z důvodu toho jsou bočně působící síly ze zásypu v oblasti kuželové vestavby a prstencové clony podstatně větší než v jiných oblastech šachtové pece. Kromě toho tvoří zásyp v oblasti zmenšeného průřezu přednostně spečeniny a můstky. Tím se zabraňuje rovnoměrnému poklesu materiálu zásypu.
Ze stavu techniky, například US 3 816 101 nebo US 4 046 557, jsou známé šachtové pece, u nichž se redukční plyn nejprve vhání do dutého prostoru prstencovité obepínajícího šachtovou pec, z něhož ústí z více plynových přívodních kanálů do rozšíření pláště šachtové pece ve tvaru pláště komolého kužele. V průřezu má tento prstencovitý dutý prostor tvar pravoúhlé plochy, přičemž plynové přívodní kanály ústí do šachtové pece ze dna a/nebo vnitřní stěny tohoto prstencového dutého prostoru.
Tento systém přívodu plynu je nevhodný, když se má redukční plyn přivést rovnoměrně rozdělený po obvodu šachtové pece. Poněvadž materiál zásypu dosedá přímo na každý plynový přívodní otvor, je počet míst vstupu plynu v šachtové peci a tím v zásypu, jen tak velký jako počet plynových vstupních otvorů.
Při použití redukčního plynu obsahujícího prach se může prach v šachtové peci usazovat u ústí kanálů přívodu plynu a zde bránit průchodu plynu zásypem, čímž se usazuje stále další prach, až se nakonec kanál přívodu plynu uzavře. Další prach se může usadit také na dnu prstencového prostoru. V extrémním případě může dokonce pokračovat až do prstencového prostoru kusový materiál ze zásypu. Oddělení pevných látek usazených v systému přívodu plynu není možné, aniž se šachtová pec uvede mimo provoz a vyprázdní. Uzavřenými kanály přívodu plynu vyvolané narušení průchodu plynu zásypem vede k nestejnoměrné redukci materiálu zásypu a ke snížení kvality výroby.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu proto je vytvořit šachtovou pec, zejména šachtovou pec s přímou redukcí, jejíž systém přívodu plynuje proveden tak, že se zabraňuje nevýhodám známým ze stavu techniky.
Zejména má být tento systém přívodu plynu vyrobitelný jednoduchým způsobem ze stávajících žáruvzdorných materiálů a má mít dostatečnou mechanickou stabilitu vzhledem k silám bočně působícím ze zásypu. Má se umožnit rozdělení redukčního plynu znečištěného prachem rovnoměrně po obvodu šachtové pece a v důsledku toho také v zásypu a má se zabránit uzavírání kaná45 lů přívodu plynu.
Tento úkol je podle vynálezu řešen tím, že v systému sestávajícím z šachtové pece, zejména šachtové pece s přímou redukcí, se zásypem z kusového materiálu, zejména z kusového materiálu obsahujícího oxid železa a/nebo železnou houbu, svkládáním do šachtové pece shora a svíce plynovými vstupními otvory pro redukční plyn, umístěnými v jedné rovině ve spodní třetině šachtové pece, přičemž šachtová pec jez vnějšku obepnuta prstencovým prostorem, který je dole připojen pomocí plynových přívodních kanálů k plynovým vstupním otvorům, přičemž obrys šachty má v oblasti plynových vstupních otvorů zvětšení průměru, je podle vynálezu mezi plynovými vstupními otvory, umístěnými v oblasti zvětšení průměru, a zásypem, vytvořen prstencovitý dutý prostor, který zůstává bez zásypu.
-2CZ 299007 B6
Provedení systému přívodu plynu podle vynálezu umožňuje do šachtové pece přivést plyn stejnoměrně rozdělený po jejím obvodu, aniž se musí vytvořit mechanicky nestabilní a ze stávajících žáruvzdorných cihel stěží vyrobitelná prstencová clona.
Podle výhodného znaku je v oblasti rozšíření průměru šachtové pece umístěn určitý počet prostředků pro rozdělení dutého prostoru na navzájem oddělené sekce, přičemž tyto prostředky jsou upevněné na respektive ve stěně šachtové pece.
Těmito prostředky k rozdělení prstencovitého dutého prostoru, kterých je například 2 až 16, s výhodou však 4 až 8, umístěnými v podstatě ve stejné vzdálenosti od sebe v oblasti zvětšení průměru, je prstencovitý dutý prostor rozdělen na právě tolik sekcí.
Přednostně jsou tyto prostředky k rozdělení dutého prostoru tvořeny kolmo umístěnými plechy a/nebo deskami, které mají takové rozměry, že takový prostředek nejméně zcela vyplňuje svislý průřez dutého prostředku.
Podle dalšího výhodného provedení jsou přídavně k prostředkům pro rozdělení dutého prostoru šachtové pece v prstencovém prostoru umístěny další prostředky pro rozdělení prstencového pro20 storu šachtové pece na navzájem oddělené části, přičemž každá z navzájem oddělených částí má nezávislý přívod plynu z vnějšku šachtové pece.
Rozdělení prstencovitého dutého prostoru na navzájem oddělené sekce se jeví společně s rozdělením prstencového prostoru na navzájem oddělené části jako výhodné, protože se tím zmenšuje nebo zamezuje nebezpečí, že při přechodných poruchách průchodnosti zásypem redukční plyn zaujímá dráhu nejmenšího odporu, a tím dílčími oblastmi zásypu zesíleně proudí redukční plyn a redukčním plynem nejsou dostatečně zásobovány zbývající dílčí oblasti.
S výhodou jsou přitom prostředky k rozdělení prstencového prostoru i prostředky k rozdělení dutého prostoru umístěny tak, že vždy jedna část prstencového prostoru je přiřazena určitému počtu sekcí dutého prostoru pro přívod plynu prostřednictvím příslušných částí k s ní korespondujícím sekcím.
Zvláště výhodné přitom je, že počet prostředků k rozdělení prstencového prostoru je stejně velký jako počet prostředků k rozdělení dutého prostoru a jedna část je přiřazena k jedné sekci.
Rozdělením prstencovitého prostoru a dutého prostoru vhodnými prostředky, například z žáruvzdorných materiálů, plechu a podobně, vznikají uzavřené oblasti, které mohou být individuálně a cíleně zásobovány stanoveným množstvím plynu. Například je možné, i přes lokálně rozdílnou permeabilitu zásypu vnést stejné množství plynu do každé oblasti zásypu. Rovněž je ale také možné, jestliže to vyžaduje vedení procesu, vnést vědomě rozdílné množství plynu pro každou oblast v zásypu.
Podle dalšího výhodného provedení šachtové pece podle vynálezu je vertikální průřez části prstencového prostoru od místa přívodu plynu ke konci části vytvořen v obvodovém směru zužující se.
To má za následek, že rychlost plynu znečištěného prachem z místa přívodu až ke konci části neklesá, respektive neklesá tak značně jako by tomu bylo u průřezu prstencového prostoru kon50 stantního v obvodovém směru. Tím zůstává rychlost plynu na všech místech prstencového prostoru dostatečně velká k tomu, aby se zabránilo usazování prachu v prstencovém prostoru.
Podle dalšího výhodného provedení je stanovenému počtu plynových přívodních kanálům přiřazeno čisticí zařízení ovládané zvnějšku šachtové peci, pomocí kterého jsou z plynových přívod-3CZ 299007 B6 nich kanálů, respektive prstencového prostoru předřazeného plynovým přívodním kanálům čištěny spečeniny.
Poruchy v procesu mohou dále vést k usazeninám, respektive spečeninám v prstencovém prosto5 ru, případně plynových přívodních kanálech. Pomocí čisticího zařízení, respektive čisticích zařízení se může provést vyčištění od těchto usazenin. Zvláště výhodné je, že rozšířením průměru vytvořený dutý prostor vytváří dostatečně velký objem pro zachycení uvolněného materiálu, zatímco jinak by to vedlo pouze k uzavření plynových přívodních kanálů. Tím se zabraňuje nákladnému vyprazdňování šachtové pece, respektive odebírání materiálu.
V nejjednodušším případě je čisticí zařízení s výhodou vytvořeno jako prohrabávací zařízení, přičemž prohrabávací zařízení prochází vnější stěnou prstencového prostoru v prodloužení vždy jednoho plynového přívodního kanálu.
Podle výhodného provedení je zvětšení průměru tvořeno plochou pláště ve tvaru komolého kužele, jehož tvořící čára svírá s horizontálou úhel, který je menší, než sypný úhel materiálu umístěného v šachtové peci.
Tím se vytvoří prstencový dutý prostor ohraničený plochou pláště ve tvaru komolého kužele, částí kolmé vnitřní stěny šachtové pece a zásypem, ve kterém se může stejnoměrně rozdělit plyn přiváděný plynovými vstupními otvory. Pod sypným úhlem se rozumí přirozený sypný úhel, který svírá tvořící čára sypného kužele s horizontálou.
Přednostně činí úhel, který svírá tvořící čára plochy pláště s horizontálou, 0 až 25°, přičemž se zvětšení průměru zvětšuje shora dolů. Sypný úhel kouskovité železné houby, rudných sbalků nebo kusové rudy činí 35 až 40°. Rozdíl těchto obou úhlů je tedy dostatečně velký ke vzniku prstencového prostoru, ve kterém se může redukční plyn optimálně rozdělit. Zvláště výhodně činí úhel, který svírá tvořící Čára plochy pláště s horizontálou, 0°. Při tomto provedení je vzdálenost mezi zásypem a plochou pláště, případně plynových vstupních otvorů tak velká, že se minimali30 zuje nebezpečí, že prachový nebo kusový materiál ze zásypu může pokračovat ze zásypu do plynových přívodních kanálů.
Plynový přívodní systém má také vynikající mechanickou stabilitu, poněvadž se rozměry plynových přívodních kanálů, které jsou průchozí stěnou šachtové pece, mohou udržet tak malé, že plynové vstupní otvory, případně plynový přívodní systém tvořený plynovými přívodními kanály a žáruvzdorným materiálem obklopujícím plynové přívodní kanály mohou odolávat bočním silám působícím ze zásypu.
Plynový přívodní systém je také vyrobitelný jednoduchým způsobem ze stávajícího žáruvzdomé40 ho materiálu, například šamotových cihel, poněvadž každá část plynového přívodního systému je podepřena pod ní ležícími díly. Nejsou vytvořena žádná opatření, jako například prstencová clona, které by byly připojeny pomocí horního okraje ke stěně šachtové pece.
Podle výhodného provedení mají plynové přívodní kanály v podstatě pravoúhlý průřez a jsou provedeny ve směru zdola nahoru se zužující, přičemž vnitřní hrany plynových přívodních kanálů jsou zaoblené. Tím je zajištěno, že plynové přívodní kanály, ve kterých prostřednictvím prstencového dutého prostoru vytvořeného uvnitř šachtové pece vzniká materiálové vzdutí, se samočinně čistí, to znamená pohybem materiálu v šachtové peci dolů.
Podle dalšího výhodného provedení je přechod mezi prstencovým prostorem, který šachtovou pec obepíná prstencově z vnějšku, a plynovými přívodními kanály proveden klesající šikmo dolů. Následkem toho se nemůže prachový materiál z redukčního plynu shromažďovat v prstencovém prostoru a také materiál ze zásypu, který pokračuje na základě procesem podmíněných poruch do prstencového prostoru, zde nemůže zůstat. Takový materiál se na základě tíhy vede dole rozšíře55 nými plynovými vstupními otvory opět zpět do šachtové pece.
-4CZ 299007 B6
Přehled obrázků na výkresech
V následujícím je šachtová pec podle vynálezu blíže objasněna pomocí výkresů, na kterých znázorňuje:
obr. 1 celkové zobrazení šachtové pece, obr. 2 zvětšení průměru šachtové pece plynovým přívodním kanálem a prstencovým prostorem, obr. 3 řez A-A z obr. 1, ío obr. 4 řez B-B z obr. 2 a obr. 5 řez C-C z obr. 2.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje šachtovou pec 1 podle vynálezu se zásypem 2 z kusového materiálu, který je do šachtové pece I vkládán shora (podávači zařízení není znázorněno). V oblasti spodní třetiny šachtové pece i je v jedné rovině vytvořeno více plynových vstupních otvorů 3. Těmito plynovými vstupními otvory 3 vstupuje redukční plyn do zásypu 2. Nad dnem šachtové pece i jsou umístěny dopravní šneky 4, kterými se vynáší kusový materiál ze šachtové pece i.
Na obr. 2 je znázorněn jeden z plynových vstupních otvorů 3, ke kterému je připojen prstencový prostor 5, vně obepínající šachtovou pec i, a jeden z plynových přívodních kanálů 6, které spojují plynové vstupní otvory 3 s prstencovým prostorem 5. Zvětšení 7 průměru obrysu šachty je prove25 děno jako horizontální osazení na plášti šachtové pece I, takže mezi plynovými vstupními otvory 3 a zásypem 2 je vytvořen prstencový dutý prostor 8. V tomto dutém prostoru 8 se může optimálně rozdělit redukční plyn přiváděný plynovými přívodními kanály 6 a plynovými výstupními otvory 3. Na obr. 2 jsou dále čárkovaně znázorněny prostředek 11 k rozdělení dutého prostoru 8 a rovněž prostředek 12 k rozdělení prstencového prostoru 5, zde vytvořený jako svisle umístěný plech. Ve vnějším plášti prstencového prostoru 5 je umístěn čisticí otvor 13, přičemž střední osa čisticího otvoru 13 lícuje se střední osou plynového přívodního kanálu 6. Čisticí otvor 13 je vytvořen vně těsně uzavíratelný. Když je to potřebné, mohou se pomocí tyče 14 (přímé nebo ohnuté) čistit od usazenin plynový přívodní kanál 6 a část prstencového prostoru 5.
Obr. 3 znázorňuje řez podle čáry A-A na obr. 1, přičemž je volen pohled zdola ve směru jednoho z plynových přívodních kanálů 6. Vnitřní hrany 9 plynových přívodních kanálů 6 jsou zaobleny a plynové přívodní kanály 6 jsou vytvořeny shora zúžené. Tím je zajištěno, že se v plynových přívodních kanálech 6 neukládá prachový materiál z redukčního plynu, respektive že se plynové přívodní kanály 6 v případě materiálového vzdutí pohybem kusového materiálu po proudu opět samočinně čistí.
Obr. 4 ukazuje řez B-B z obr. 2, pozorováno z vnitřku šachty. Plynové přívodní kanály 6 se rozšiřují shora dolů ajsou vytvořeny dolů šikmo klesající přechody 10 z prstencového prostoru 5 k plynovým přívodním kanálům 6. Také to má zajistit, že se v prstencovém prostoru 5 neukládá prachový materiál z redukčního plynu, nýbrž se vnáší s redukčním plynem do šachtové pece i.
Obr. 5 ukazuje řez C-C z obr. 2, přičemž prstencový prostor 5 je zobrazen se zmenšujícím se průřezem ve směru obvodu od místa přívodu 15 plynu ke koncům částí.
Vynález se neomezuje na příklad provedení znázorněné na obr. 1 až obr. 5, nýbrž zahrnuje také všechny odborníkovi známé prostředky, které se mohou použít k provedení vynálezu.
-5CZ 299007 B6
Například plechy a desky nejsou omezeny na tvar a velikost znázorněné na obr. 2, nýbrž mohou mít pravoúhlý obrys nebo obrys v podobě segmentů kruhu a mohou mít tak malé rozměry, že nezasahují do zásypu 2 tak daleko jako na obr. 2.
Prstencový prostor 5 může být, jak je znázorněno na příkladech provedení, stavebně spojen se šachtou, je ale také možné, že prstencový prostor 5 je tvořen prstencovým trubkovým vedením, které soustředně obepíná šachtu v odstupu od ní. Spojení mezi prstencovým trubkovým vedením a plynovými přívodními kanály 6 potom nastává pomocí dolů směřujícího rozšiřujícího se vedení. Toto přináší další výhody při konstrukčním provedení redukční šachty, zejména žáruvzdorné ío konstrukce a rovněž zlepšenou přístupnost prstencového prostoru 5 za účelem čištění.
Dále je možné, aby příčné zmenšení úseků prstencového prostoru nebylo provedeno jen, jak je znázorněno na obr. 5, jako zmenšení horizontálního průměru, nýbrž, alternativně nebo přídavně k tomu, jako zmenšení vertikálního průměru prstencového prostoru 5, v případě prstencového trubkového vedení jako kuželové zúžení.

Claims (14)

  1. 20 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Systém sestávající z šachtové pece (1), zejména šachtové pece s přímou redukcí, se zásypem (2) z kusového materiálu, zejména z kusového materiálu obsahujícího oxid železa a/nebo želez25 nou houbu, s vkládáním do šachtové pece (1) shora a s více plynovými vstupními otvory (3) pro redukční plyn, umístěnými v jedné rovině ve spodní třetině šachtové pece (1), přičemž šachtová pec (1) je zvnějšku obepnuta prstencovým prostorem (5), který je dole připojen pomocí plynových přívodních kanálů (6) k plynovým vstupním otvorům (3), přičemž obrys šachty má v oblasti plynových vstupních otvorů (3) zvětšení (7) průměru, vyznačující se tím, že mezi
    30 plynovými vstupními otvory (3), umístěnými v oblasti zvětšení (7) průměru, a zásypem (2), je vytvořen prstencovitý dutý prostor (8), který zůstává bez zásypu (2).
  2. 2. Systém podle nároku 1, vyznačující se tím, že v oblasti zvětšení (7) průměru šachtové pece (1) je umístěn určitý počet prostředků (11) pro rozdělení dutého prostoru (8) na
    35 navzájem oddělené sekce, přičemž tyto prostředky (11) jsou upevněné na respektive ve stěně šachtové pece (1).
  3. 3. Systém podle nároku 2, vyznačující se tím, že v šachtové peci (1) je v oblasti zvětšení (7) průměru umístěno v navzájem v podstatě stejném odstupu 2 až 16, s výhodou 4 až 8,
    40 prostředků (11) pro rozdělení dutého prostoru (8).
  4. 4. Systém podle některého z nároků 2 nebo 3, vyznačující se tím, že prostředky (11) pro rozdělení dutého prostoru (8) šachtové pece (1) jsou tvořeny svisle umístěnými plechy a/nebo deskami.
  5. 5. Systém podle některého z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že přídavně k prostředkům (11) pro rozdělení dutého prostoru (8) šachtové pece (1) jsou v prstencovém prostoru (5) umístěny další prostředky (12) pro rozdělení prstencového prostoru (5) šachtové pece (1) na navzájem oddělené části, přičemž každá z navzájem oddělených částí má nezávislý přívod (15)
    50 plynu z vnějšku šachtové pece (1).
    -6CZ 299007 B6
  6. 6. Systém podle nároku 5, vyznačující se tím, že prostředky (12) pro rozdělení prstencového prostoru (5) šachtové pece (1) a prostředky (11) pro rozdělení dutého prostoru (8) šachtové pece (1) jsou umístěny tak, že vždy jedna část prstencového prostoru (5) je přiřazena
    5 určitému počtu sekcí dutého prostoru (8) pro přívod plynu prostřednictvím příslušných částí k s ní korespondujícím sekcím.
  7. 7. Systém podle nároku 6, vyznačující se tím, že počet prostředků (12) pro rozdělení prstencového prostoru (5) šachtové pece (1) je stejně velký jako počet prostředků (11) pro ío rozdělení dutého prostoru (8), takže jedna část je přiřazena vždy jedné sekci.
  8. 8. Systém podle některého z nároků 5 až 7, vyznačující se tím, že vertikální průřez části prstencového prostoru (5) šachtové pece (1) je vytvořen v obvodovém směru zužující se od místa přívodu (15) plynu k příslušným koncům (12) části.
  9. 9. Systém podle některého z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že stanovenému počtu plynových přívodních kanálů (6) šachtové pece (1) je přiřazeno vždy čisticí zařízení (13, 14) ovládané z vnějšku šachtové pece (1) pro čištění spečenin z plynových přívodních kanálů (6), respektive prstencového prostoru (5) ve směru proudění plynu předřazeného plynovým přívod20 ním kanálům (6).
  10. 10. Systém podle nároku 9, vyznačující se tím, že vždy jedno čisticí zařízení (13, 14) šachtové pece (1) je vytvořeno jako prohrabávací zařízení, přičemž prohrabávací zařízení prochází vnější stěnou prstencového prostoru (5) v prodloužení vždy jednoho plynového přívod25 ního kanálu (6).
  11. 11. Systém podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že zvětšení (7) průměru šachtové pece (1) je provedeno zvětšující se ve směru shora dolů, a že tvořící čára plochy pláště ve tvaru komolého kužele s horizontálou svírá úhel 0 až 25°.
  12. 12. Systém podle nároku 11, vyznačující se tím, že tvořící čára plochy pláště šachtové pece (1) ve tvaru komolého kužele svírá s horizontálou úhel 0°.
  13. 13. Systém podle některého z nároků 1 až 12, přičemž plynový přívodní kanál (6) šachtové pece
    35 (1) má v podstatě pravoúhlý průřez, vyznačující se tím, že plynové přívodní kanály (6) jsou vytvořeny ve směru zdola nahoru se zužující, přičemž vnitřní hrany plynových přívodních kanálů (6) jsou zaoblené.
  14. 14. Systém podle nároku 13, vyznačující se tím, že přechody (10) z prstencového 40 prostoru (5), který z vnějšku obepíná šachtovou pec (1), k plynovým přívodním kanálům (6) jsou vytvořeny dolu šikmo klesající.
CZ20010506A 1998-08-13 1999-07-12 Šachtová pec CZ299007B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0139298A AT407192B (de) 1998-08-13 1998-08-13 Schachtofen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001506A3 CZ2001506A3 (cs) 2001-10-17
CZ299007B6 true CZ299007B6 (cs) 2008-04-02

Family

ID=3512884

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010506A CZ299007B6 (cs) 1998-08-13 1999-07-12 Šachtová pec

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6511629B1 (cs)
EP (1) EP1105542B1 (cs)
JP (1) JP4467796B2 (cs)
KR (1) KR100641466B1 (cs)
CN (1) CN1243835C (cs)
AT (1) AT407192B (cs)
AU (1) AU756280B2 (cs)
BR (1) BR9912796A (cs)
CA (1) CA2338069C (cs)
CZ (1) CZ299007B6 (cs)
DE (1) DE59908260D1 (cs)
ID (1) ID27806A (cs)
MY (1) MY123031A (cs)
PL (1) PL193740B1 (cs)
RU (1) RU2226552C2 (cs)
SK (1) SK286273B6 (cs)
TR (1) TR200100405T2 (cs)
TW (1) TW490490B (cs)
UA (1) UA60371C2 (cs)
WO (1) WO2000009765A1 (cs)
ZA (1) ZA200100679B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT505490B1 (de) * 2007-06-28 2009-12-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Verfahren und vorrichtung zur erzeugung von eisenschwamm
US20210301358A1 (en) * 2020-03-24 2021-09-30 Midrex Technologies, Inc. Methods and systems for increasing the carbon content of direct reduced iron in a reduction furnace
CN115058553B (zh) * 2022-06-20 2023-11-03 水木明拓氢能源科技有限公司 适用于氢气直接还原铁反应的竖炉反应器及其应用

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3816101A (en) * 1969-12-10 1974-06-11 Midrex Corp Method for reducing iron oxides in a gaseous reduction process
US4046557A (en) * 1975-09-08 1977-09-06 Midrex Corporation Method for producing metallic iron particles
DE3422185A1 (de) * 1984-06-12 1985-12-12 Korf Engineering GmbH, 4000 Düsseldorf Anordnung aus einem vergaser und direktreduktionsofen
US4720299A (en) * 1985-05-13 1988-01-19 Voest-Alpine Aktiengesellschaft Method for the direct reduction of particulate iron-oxide-containing material
US4725309A (en) * 1986-03-17 1988-02-16 Hylsa, S.A. Method and apparatus for producing hot direct reduced iron

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT387037B (de) 1987-06-15 1988-11-25 Voest Alpine Ag Schachtofen zur thermischen behandlung von einsatzstoffen mit gasfoermigen medien
US5702246A (en) * 1996-02-22 1997-12-30 Xera Technologies Ltd. Shaft furnace for direct reduction of oxides
AT405332B (de) * 1997-07-14 1999-07-26 Voest Alpine Ind Anlagen Schachtofen

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3816101A (en) * 1969-12-10 1974-06-11 Midrex Corp Method for reducing iron oxides in a gaseous reduction process
US4046557A (en) * 1975-09-08 1977-09-06 Midrex Corporation Method for producing metallic iron particles
DE3422185A1 (de) * 1984-06-12 1985-12-12 Korf Engineering GmbH, 4000 Düsseldorf Anordnung aus einem vergaser und direktreduktionsofen
US4720299A (en) * 1985-05-13 1988-01-19 Voest-Alpine Aktiengesellschaft Method for the direct reduction of particulate iron-oxide-containing material
US4725309A (en) * 1986-03-17 1988-02-16 Hylsa, S.A. Method and apparatus for producing hot direct reduced iron

Also Published As

Publication number Publication date
TW490490B (en) 2002-06-11
CN1243835C (zh) 2006-03-01
CN1312861A (zh) 2001-09-12
TR200100405T2 (tr) 2001-07-23
JP4467796B2 (ja) 2010-05-26
SK1782001A3 (en) 2001-10-08
ZA200100679B (en) 2002-03-27
CA2338069A1 (en) 2000-02-24
AU5035999A (en) 2000-03-06
AT407192B (de) 2001-01-25
RU2226552C2 (ru) 2004-04-10
CZ2001506A3 (cs) 2001-10-17
CA2338069C (en) 2005-01-11
KR100641466B1 (ko) 2006-10-31
JP2002522641A (ja) 2002-07-23
BR9912796A (pt) 2001-05-02
SK286273B6 (sk) 2008-06-06
KR20010072469A (ko) 2001-07-31
ATA139298A (de) 2000-05-15
DE59908260D1 (de) 2004-02-12
UA60371C2 (uk) 2003-10-15
ID27806A (id) 2001-04-26
EP1105542A1 (de) 2001-06-13
PL193740B1 (pl) 2007-03-30
AU756280B2 (en) 2003-01-09
EP1105542B1 (de) 2004-01-07
PL346054A1 (en) 2002-01-14
US6511629B1 (en) 2003-01-28
WO2000009765A1 (de) 2000-02-24
MY123031A (en) 2006-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2631016B1 (en) Cylindrical dedusting apparatus
JP6436422B2 (ja) 粒子状のフィード材料のためのフィードフローコンディショナ
CN100410397C (zh) 悬浮熔炼炉的供给装置和方法
JP2001501294A (ja) 反応ガスおよび固体の溶鉱炉内への供給および方向制御の方法ならびに前記目的に沿って設計された多重調整可能なバーナー
AU775396B2 (en) Equipment for the even feed of pulverous material to a concentrate burner of suspension smelting furnace
CZ299007B6 (cs) Šachtová pec
EP1773499B1 (en) Pneumatic conveying device for bulk material
US3661558A (en) Process and apparatus for distributing slurry to a reaction furnance
JP2021505838A (ja) シャフト溶融還元炉用の装入システム
EP1930448A2 (en) Shaft furnace
US6719952B1 (en) Fluidized bed reaction design
EP0263410B1 (en) Glass batch feed arrangement with directional adjustability
CN112474044A (zh) 全自动磁悬浮精选机
WO1999042777A1 (fr) Four a lit fluidise divise en chambres multiples
CN113167534A (zh) 流化床炉
AU696128B1 (en) Improved furnace apparatus for fluidized bed processes
JP2002522641A5 (cs)
JP2577697Y2 (ja) 噴流層造粒炉
US4726830A (en) Glass batch transfer arrangements between preheating stage and liquefying stage
KR100227219B1 (ko) 유동층 분급기
CN109414708A (zh) 用于颗粒分离器的进料装置、颗粒分离器和颗粒分离方法
MXPA01001119A (en) Shaft furnace
JP2021195621A (ja) ガスの分配装置
KR930001006B1 (ko) 분광석의 유동 층환원로
AU639068B2 (en) Fluidized bed preliminary reducing furnace for raw material comprising oxide

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100712