CZ297512B6 - Držák dentálního vlákna - Google Patents

Držák dentálního vlákna Download PDF

Info

Publication number
CZ297512B6
CZ297512B6 CZ20010781A CZ2001781A CZ297512B6 CZ 297512 B6 CZ297512 B6 CZ 297512B6 CZ 20010781 A CZ20010781 A CZ 20010781A CZ 2001781 A CZ2001781 A CZ 2001781A CZ 297512 B6 CZ297512 B6 CZ 297512B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dental
dental fiber
handle
fiber holder
holder according
Prior art date
Application number
CZ20010781A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2001781A3 (en
Inventor
Jost-Brinkmann@Paul-G.
Djamchidi@Cepand
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of CZ2001781A3 publication Critical patent/CZ2001781A3/cs
Publication of CZ297512B6 publication Critical patent/CZ297512B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C15/00Devices for cleaning between the teeth
    • A61C15/04Dental floss; Floss holders
    • A61C15/046Flossing tools
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C15/00Devices for cleaning between the teeth
    • A61C15/04Dental floss; Floss holders

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Dental Prosthetics (AREA)

Abstract

Držák (1) dentálního vlákna (6) sestává z rukojeti (4), ve které je osazena zásobní cívka (5) dentálního vlákna (6), z vidlice (2) se dvěma hroty (3), mezi nimiž je dráha pro vedenídentálního vlákna (6) a také z nejméně jednoho přidržovacího prvku (8) pro uchycení dentálního vlákna (6). Rukojeť (4) je vytvořena v kapkovitém tvaru, a je spojena s vidlicí (2) ramenem (9), přičemž na horní straně ramena (9) je upevněn nejméně jeden přidržovací prvek (8). Uvnitř rukojeti (4) je vytvořeno ve formě prohlubně nebo drážky vedení (7) pro dentálnívlákno (6).

Description

Vynález se týká držáku dentálního vlákna, sloužícího jako čisticí nástroj pro čištění plošek zubů, přivrácených k sousedním zubům, přičemž čištění se provádí vláknem na čištění zubů nebo podobným prvkem a držák může být zejména použit i pacienty majícími pevně osazená ústrojí pro korekci chrupu.
Dosavadní stav techniky
Dentální vlákna se používají pro odstraňování zbytků jídla a zubního povlaku z povrchu zubů a z mezizubních mezer, přičemž vlákno se při tomto čištění zavádí od konce zubu směrem k jeho krčku a v průběhu tohoto posuvu se pohybuje po površích zubů. To představuje účinný čisticí proces jako doplněk čištění zubů pomocí zubního kartáčku, kterým se však nemohou dostatečně vyčistit k sobě přivrácené plochy zubů. Používání dentálního vlákna tak omezuje vznik zubního kazu a snižuje nebezpečí zánětu ozubice.
Při čelistní ortodontické léčbě s pevně osazenými přístroji, tak zvanými vícepáskovými přístroji se sponami a konzolovými prvky, znemožňují osazené oblouky z drátu dentálnímu vláknu překonat kontaktní místa, jestliže je vlákno drženo v prstech nebo v konvenčních držácích dentálního vlákna.
Jsou známa dentální vlákna pro čištění zubů, opatřená vyztuženými tuhými konci, které usnadňují navlékání vlákna pod obloukové dráty. Jejich používání je však časově velmi náročné a vyžaduje mimořádně velkou šikovnost uživatele a pro čištění zadních zubů nejsou taková vlákna vůbec použitelná.
Konvenční držáky dentálního vlákna jsou nepoužitelné u vícepáskových přístrojů, protože mezi povrchem zubů a papilami na jedné straně a oblouky z drátu na druhé straně není dostatek místa k zavedení vlákna. US 5 101 843 popisuje držák mající malé patky, rozbíhající se směrem ke krčku, a použitelný pro čištění chrupu doplněného vícepáskovými přístroji. Tento držák však slouží pouze na jedno použití a kromě toho se v důsledku velmi malé a málo pevné rukojeti nemůže použít pro čištění zadních zubů a při použití se může snadno zlomit.
Z DE 195 17 611 Cl je znám držák dentálního vlákna, který je opatřen delší rukojetí opatřenou na jednom svém konci přidržovací vidlicí, přičemž na druhém konci rukojeti je vytvořena cívková komora pro uložení cívky se zásobou dentálního vlákna. Dentální vlákno probíhá od cívky drážkou v části rukojeti k přidržovací vidlici. Tento známý držák dentálního vlákna má však nevýhodu spočívající v tom, že jeho používání je velmi nepohodlné, protože podlouhlá rukojeť se nachází mezi přidržovací vidlicí a komorou pro cívku.
Z US 5 375 615 je znám držák dentálního vlákna, jehož rukojeťje vytvořena v kapkovitém tvaru a je spojena s vidlicí ramenem, přičemž na horní straně ramene je upevněn přidržovací prvek.
Úkolem vynálezu je vyřešit držák dentálního vlákna pro čištění k sobě přivrácených ploch sousedních zubů pomocí čisticího vlákna, který by mohli používat pacienti s vícepáskovými přístroji a při jehož použití by nedocházelo k poranění, přičemž pomocí tohoto držáku by mělo být umožněno čištění zadních částí obloukové řady zubů i bez pomoci zrcadla a manipulace s tímto držákem by měla být snadná.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen držákem dentálního vlákna podle vynálezu, sestávajícího z rukojeti, do které je osaditelná zásobní cívka dentálního vlákna, z vidlice se dvěma hroty, mezi nimiž je
- 1 CZ 297512 B6 dráha pro vedení dentálního vlákna a také z nejméně jednoho přidržovacího prvku pro uchycení vlákna, přičemž rukojeť je vytvořena v kapkovitém tvaru a je spojena s vidlicí ramenem, přičemž na horní straně ramena je upevněn nejméně jeden přidržovací prvek, jehož podstata spočívá v tom, že uvnitř rukojeti (4) je vytvořeno ve formě prohlubně nebo drážky vedení (7) pro dentální vlákno (6).
Protože rukojeť slouží jak pro držení držáku dentálního vlákna rukou, tak také pro uložení zásobní cívky dentálního vlákna, je možné vytvořit držák s menší délkou, takže se s ním snáze manipuluje a tento držák dentálního vlákna mohou používat také pacienti s vícepáskovým přístrojem. Zejména v oblasti ústní hygieny má čisticí pomůcka s malými rozměry značnou výhodu, protože ústní dutina pacientů poskytuje jen malý prostor pro ovládání takových přístrojů. Kapkovitý tvar rukojeti představuje ergonomicky výhodné provedení, které umožňuje i nezkušeným pacientům spolehlivé používání držáku dentálního vlákna.
Dentální vlákno pro čištění zubů, přicházející ze zásobní cívky dentálního vlákna, je při použití držáku podle vynálezu napnuto mezi hroty vidlice pomocí přidržovacího prvku, zajišťujícím pevné držení vlákna. Jestliže je držák opatřen pouze jediným přidržovacím prvkem, upevní se větev vlákna, přicházející ze zásobní cívky, společně s větví dentálního vlákna, vracející se od hrotů vidlice. Držák však může být opatřen také několika, zejména dvěma přidržovacími prvky, aby se úsek dentálního vlákna přicházející ze zásobní cívky mohl upevnit odděleně od místa upevnění dentálního vlákna, vracejícího se od hrotů vidlice. Dentální vlákno může být upevněno například sevřením.
Přidržovací prvek je ve výhodném provedení vynálezu vytvořen na ramenu držáku dentálního vlákna, spojujícím rukojeť a vidlicí. Rameno držáku dentálního vlákna může být velmi krátké, to znamená může mít velmi malou délku, protože slouží v podstatě jen pro upevnění přidržovacího prvku. Malá délka ramena výhodná jednak pro snadnou praktickou manipulaci s držákem dentálního vlákna a jednak z hygienických důvodů, protože dentální vlákno je vedeno po povrchu ramena a je proto uloženo volně. Délky ramena se ve výhodném provedení vynálezu pohybuje mezi 0 a 7 cm.
Ve výhodném provedení vynálezu má rukojeť skořepinovou konstrukci. Skořepinová konstrukce přispívá k pohodlné manipulaci s držákem dentálního vlákna, protože se tím dosahuje úspory hmotnosti držáku, což při používání držáku dentálního vlákna nezpůsobuje únavu ruky pacienta při pečlivém a tedy déle trvajícím čištění zubů a mezizubních mezer. Tato výhoda se projevuje zejména u dětí tím, že používání tohoto držáku je pro ně přijatelnější.
Podle zvláště výhodného provedení má kapkovitá rukojeť průměr 3 až 7 cm. Pojem „průměr kapkovité rukojeti“ označuje v tomto případě průměr té části kapkovité rukojeti, která má v průřezu v podstatě kruhový tvar. Těmito rozměry rukojeti je zajištěno zvláště pohodlné manipulování s držákem dentálního vlákna, protože uvedené rozměry odpovídají přibližně velikosti lidské ruky, kterou je pak možno uchopit rukojeť velmi pohodlně, jestliže však má držák dentálního vlákna vyhovovat zvláštním skupinám osob, například malým dětem, může se velikost rukojeti příslušně změnit, aby výrobek byl přizpůsoben těmto zvláštním cílovým skupinám. Do rukojeti, jejíž rozměry spadají do rozsahu uvedených rozměrů, se mohou vložit i objemné zásobní cívky s dentálním vláknem, takže odpadá potřeba častého nahrazování nebo výměny cívek. Tím je možno do rukojeti držáku dentálního vlákna vložit zásobní cívku dentálního vlákna, mající v podstatě libovolnou velikost.
Je také výhodné, jestliže hroty vidlice mají na svém konci průměr od asi 1 mm2 do 3 mm2, to znamená, že jsou velmi tenké.
Hroty vidlice jsou vzhledem k podélné ose držáku dentálního vlákna vyhnuty směrem dolů a ven do stran. To v praxi znamená, že se hroty rozbíhají ve směru do úst a do stran ústní dutiny. Tímto
-2 CZ 297512 B6 vytvořením hrotů je zajištěna dostatečně velká čisticí oblast, přičemž však rozměry vidlice zůstávají malé. Pro snížení nebezpečí poranění na minimum mají hroty zaoblené konce. Tím se dále zvýší pohodlí a bezpečnost čištění mezer mezi zuby. Kombinací vidlice s rukojetí je umožněno používání držáku dentálního vlákna i v oblasti zadních stoliček chrupu.
Skořepinová konstrukce rukojeti může být vytvořena ze dvou částí, z nichž první část má skořepinový tvar a druhá část je tvořena uvolnitelným nebo odklopným víčkem. Tímto řešením je zásobní cívka dentálního vlákna chráněna proti vnějším vlivům, které by mohly způsobit znečištění vlákna.
Pro spolehlivější držení vložené cívky s dentálním vláknem je v rukojeti vytvořen sloupek, probíhající v podstatě kolmo na podélnou osu držáku dentálního vlákna. Pojem „sloupek“ označuje každý podlouhlý prvek, na který se může nasadit cívka opatřená středovým otvorem.
V dalším konkrétním provedení vynálezu je rukojeť opatřena pružně uloženým aretačním ústrojím, přičemž toto aretační ústrojí obsahuje sloupek ovladatelný tlakem pro uvolnění aretace. U tohoto provedení se dentální vlákno, přicházející ze zásobní cívky, vede nejprve pres hroty vidlice a na přidržovací prvek se upevní pouze úsek dentálního vlákna vracející se od vidlice. Tím se zajistí napnutí dentálního vlákna, které je nezbytné pro čisticí proces. Působením tlaku na sloupek mechanismu se zablokování dentálního vlákna uvolní a dentální vlákno se může odtáhnout z cívky a po opětném uvolnění sloupku se vlákno může zajistit. Tím se může přivádět do čisticí oblasti vždy „čerstvý“ úsek dentálního vlákna.
Pružné uložení je výhodně zajištěno pružným prvkem a rukojeť je opatřena zajišťovacím prvkem pro zamezení vyskočení pružného prvku.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je držák dentálního vlákna opatřen odstřihovacím ústrojím pro odstřihování použitého dentálního vlákna. Tímto způsobem se může dentální vlákno, vracející se od vidlice, které již prošlo čisticí oblastí a bylo tak použito pro čištění zubů, pohodlně oddělit a odstranit.
Je také výhodné, jestliže je držák opatřen ústrojím pro udržování dentálního vlákna v kmitavém pohybu vysokou frekvencí.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 pohled shora na první příkladné provedení držáku dentálního vlákna, obr. 2 boční pohled na držák dentálního vlákna z obr. 1 a obr. 3 příčný řez rukojetí s vloženou zásobní cívkou vlákna u držáku dentálního vlákna v druhém příkladném provedení vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje v půdorysném pohledu první příkladné provedení držáku 1 dentálního vlákna. Držák 1 dentálního vlákna je na svém předním konci opatřen vidlicí 2 tvořenou v podstatě dvěma hroty 3, které jsou skloněny směrem dolů (na obr. 1 tento sklon není viditelný) a na koncích jsou zahnuty do stran. Toto tělesné vytvoření vidlice 2 usnadňuje čištění zadních zubů. Mezi hroty 3 vidlice 2 je čisticí zóna, kterou probíhá dentální vlákno 6 v podstatě kolmo na podélnou osu držáku 1 dentálního vlákna, jak je to patrno z obr. 1. Konce hrotů 3 jsou zaoblené, aby nemohlo
-3 CZ 297512 B6 docházet k poranění okrajů ozubice, a jsou opatřeny zářezem nebo podobným opatřením pro zajištění dentálního vlákna v jeho poloze.
Zadní konec držáku £ dentálního vlákna je tvořen rukojetí 4 sestávající z první části 4a vytvořené ve formě skořepinového dna a z druhé části 4b, která může být vytvořena jako uvolnitelné nebo odklopné víčko. Ve skořepinové prohlubni první části 4a rukojeti 4 je při použití držáku £ dentálního vlákna uložen cívka 5 se zásobou vlákna. V tomto příkladném provedení, zobrazeném na obr. 1, se dentální vlákno 6 odtahuje z cívky 5 a vede se vedením 7 k přidržovacímu prvku 8, kterým se může vyvodit v dentálním vláknu 6 potřebné předpětí pro čištění zubů. Přidržovací prvek 8 může být vytvořen například ve formě upínacího ústrojí, zasahujícího do díry nebo drážky držáku £ dentálního vlákna. Ve znázorněném příkladném provedení je přidržovací prvek 8 umístěn na ramenu 9, spojujícím vidlici 2 s rukojetí 4.
Rameno 9 je výhodně velmi krátké, aby mezi vidlicí 2 a rukojetí 4 nevznikala dlouhá páka.
V jiném neznázoměném příkladném provedení vynálezu může být rameno 9 zcela vynecháno.
V takovém případě se přidržovací prvek 8 nachází výhodně přímo na vidlici 2, konkrétně na její straně přivrácené k rukojeti 4. Výhodné vytvoření držáku £ dentálního vlákna podle vynálezu s jen velmi krátkým ramenem 9 nebo bez ramena 9 má kromě již zmíněné výhody další přednost spočívající v tom, že pro každý čisticí proces je nutná jen velmi malá délka dentálního vlákna 6, protože dráha dentálního vlákna 6, probíhající od cívky 5 k vidlici 2, je krátká.
Vedení 7 může být tvořeno vybráním nebo drážkou uvnitř rukojeti 4 a může být také vytvořeno na ramenu 9 nebo uvnitř tohoto ramena 9, přičemž probíhá ve směru podélné osy držáku £ dentálního vlákna. Pro ochranu cívky 5 a také dentálního vlákna 6 proti znečištění je víčko vytvořeno zejména tak, že ve své osazené poloze zcela překrývá skořepinovou první část 4a rukojeti 4 a také vedení 7 vytvořené uvnitř rukojeti 4. Jestliže vedení 7 pro dentální vlákno 6 v místě, kde víčko kříží vedení 7, probíhá na horní straně skořepinové první části 4a rukojeti 4, musí se víčko v tomto místě opatřit zářezem 9a, aby v dráze dentálního vlákna 6 nebyla žádná překážka.
Od přidržovacího prvku 8 probíhá dentální vlákno 6 přes první hrot 3 kolmo na podélnou osu držáku £ dentálního vlákna k druhému hrotu 3 a zpět k přidržovacímu prvku 8, který zajišťuje při použití potřebné napnutí dentálního vlákna 6. Pro spolehlivější vedení dentálního vlákna 6 podél hrotů 3 mohou být tyto hroty 3 opatřeny zářezy nebo vodícími drážkami a podobně pro vedení dentálního vlákna 6.
V nejjednodušším případě může být přidržovací prvek 8 vytvořen ve formě knoflíkového prvku, zobrazeného na obr. 1, na kterém je dentální vlákno 6 upevněno jednoduše ovinutím. Prostor mezi hroty 3 tvoří čisticí zónu držáku £ dentálního vlákna podle vynálezu.
Pro spolehlivější upevnění cívky 5 pro dentální vlákno 6 v rukojeti 4 a její udržování ve vystředěné poloze může být v jedné části rukojeti 4, v tomto případě ve spodní první části 4a, vytvarován kolík £0. Tímto konstrukčním vytvořením je umožněno uložit do vybrání první části 4a rukojeti 4 i cívku 5, jejíž vnější průměr je podstatně menší než průměr tohoto vybrání, aniž by se cívka 5 mohla ve svém uložení posouvat do stran.
Na obr. 2 je jako další detail držáku £ dentálního vlákna podle vynálezu zobrazeno odstřihovací ústrojí 11, které jev tomto příkladu upraveno na bočním okraji první části 4a rukojeti 4 a které slouží k oddělení upotřebeného dentálního vlákna 6 bezprostředně po jeho použití. Na rozdíl od zobrazeného příkladného provedení je možné integrovat odstřihovací ústrojí 11 do přidržovacího prvku 8, takže přebývající části vlákna, to znamená dentálního vlákna 6, může být ihned odstraněna. Odstřihovací ústrojí 11 by mělo být bez ohledu na to, kde je umístěno, zapuštěné, aby při používání nemohlo dojít ke zranění.
-4 CZ 297512 B6
Na obr. 3 je zobrazen příčný řez rukojetí 4 druhého příkladného provedení držáku 1 dentálního vlákna podle vynálezu. Rukojeť 4 také v tomto příkladu sestává ze spodní první části 4a, tvořené rovněž v podstatě skořepinovým dílem, a z horní druhé části 4b. Rukojeť 4 je na obr. 3 znázorněna v uzavřeném stavu, to znamená druhá část 4b, tvořící víčko, je rovněž tvořena skořepinovým dílem, který je nasazen na spodní první část 4a. Toto příkladné provedení je opatřeno aretačním ústrojím 12.
Aretační ústrojí 12 sestává v tomto příkladu z pružně uloženého sloupku 13, který je ovládán tlakem pro uvolnění aretace. Sloupek 13 vystupuje pro tento účel otvorem nebo dírou ve víčku rukojeti 4. Jak je na tomto obr. 3 znázorněno, sloupek 13 je na svém spodním konci rozšířen. Toto rozšíření slouží pro dosednutí držáku 14, na kterém je nasazena cívka 5 se zásobou dentálního vlákna 6.
Sloupek 13 může být uložen na spodní první části 4a rukojeti 4 pomocí pružného prvku 1_5, který je v tomto příkladu tvořen jednoduše šroubovicovou pružinou. Možnému vyskočení sloupku 13, vyvolanému pružným prvkem 15 při odebrání horní první části 4a rukojeti 4, je zamezeno nejméně jedním zajišťovacím prvkem j_6. Zajišťovací prvky 16 jsou v tomto příkladném provedení tvořeny přírubovitým rozšířením sloupku 13, přiléhajícím z vnější strany spodní první části 4a na její vnější plochu.
Jestliže se má z cívky 5 odtahovat dentální vlákno 6, stlačí se sloupek 13 proti síle pružiny směrem dolů a tím se posouvá podél blokovacího prvku 17, který zamezuje otáčení cívky 5 se zásobou dentálního vlákna 6 v zablokované poloze. Při tomto pohybu se uvolňuje držák 14 cívky 5 dentálního vlákna 6 od rozšířené části sloupku 13 a může se tak volně otáčet a dentální vlákno 6 se může volně odvíjet z cívky 5. Po odtažení dostatečné délky dentálního vlákna 6 se sloupek 13 opět uvolní, takže působením spodního pružného prvku 15 se posune nahoru, dokud mu to zajišťovací prvky 16 dovolují. Při posuvu sloupku 13 směrem nahoru zachytí jeho rozšířený konec opět držák 14 cívky 5 dentálního vlákna 6, takže cívka 5 je opět zablokována ve své poloze.
V dalším neznázoměném příkladném provedení je sloupek 13 opatřen dvěma vystupujícími čepy, na které jsou nasunuty dva zářezy na čele cívky s dentálním vláknem 6, takže se cívka nemůže otáčet, dokud není uvolněna od sloupku.
Držák dentálního vlákna 6 může být opatřen prostředky pro uvedení dentálního vlákna 6 do kmitavého pohybu s vysokou frekvencí. Tím se může zlepšit čisticí účinek a zejména usnadnit překonávání kontaktních míst u pacientů, jejichž chrup je doplněn pásky a sponami.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (12)

1. Držák (1) dentálního vlákna sestávající z rukojeti (4), do které je osaditelná zásobní cívka (5) dentálního vlákna (6), z vidlice (2) se dvěma hroty (3), mezi nimiž je dráha pro vedení dentálního vlákna (6) a také z nejméně jednoho přidržovacího prvku (8) pro uchycení vlákna, přičemž rukojeť (4) je vytvořena v kapkovitém tvaru a je spojena s vidlicí (2) ramenem (9), přičemž na horní straně ramena (9) je upevněn nejméně jeden přidržovací prvek (8), vyznačující se tím, že uvnitř rukojeti (4) je vytvořeno ve formě prohlubně nebo drážky vedení (7) pro dentální vlákno (6).
2. Držák dentálního vlákna podle nároku 1, vyznačující se tím, že rukojeť (4) je vytvořena ve formě skořepinové konstrukce.
- 5 CZ 297512 B6
3. Držák dentálního vlákna podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že rameno (9) má délku 0 až 7 cm.
4. Držák dentálního vlákna podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že kapkovitá rukojeť (4) má průměr 3 až 7 cm.
5. Držák dentálního vlákna podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že hroty (3) vidlice (2) mají průřez 1 až 3 mm2.
6. Držák dentálního vlákna podle nároků laž5, vyznačující se tím, že hroty (3) vidlice (2) jsou vzhledem k podélné ose držáku (1) dentálního vlákna vyhnuty směrem dolů a ven do stran.
7. Držák dentálního vlákna podle nároků laž6, vyznačující se tím, že rukojeť (4) je vytvořena ze dvou částí, z nichž první část (4a) má skořepinový tvar a druhá část (4b) je tvořena uvolnitelným nebo odklopným víčkem.
8. Držák dentálního vlákna podle nároků laž7, vyznačující se tím, že v rukojeti (4) je vytvořen kolík (10), probíhající v podstatě kolmo na podélnou osu držáku (1) dentálního vlákna (6).
9. Držák dentálního vlákna podle nároků laž 8, vyznačující se tím, že rukojeť (4) je opatřena pružně uloženým aretačním ústrojím (12), přičemž toto aretační ústrojí (12) obsahuje sloupek (13) ovladatelný tlakem pro uvolnění aretace.
10. Držák dentálního vlákna podle nároku 9, vyznačující se tím, že pružné uložení je zajištěno pružným prvkem (15) a rukojeť (4) je opatřena zajišťovacími prvky (16) pro zamezení vyskočení pružného prvku (15).
11. Držák dentálního vlákna podle nároků lažlO, vyznačující se tím, že je opatřen odstřihovacím ústrojím (11) pro odstřihování použitého dentálního vlákna (6).
12. Držák dentálního vlákna podle nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že je opatřen ústrojím pro udržování dentálního vlákna (6) v kmitavém pohybu vysokou frekvencí.
CZ20010781A 1998-09-07 1999-09-07 Držák dentálního vlákna CZ297512B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19840773A DE19840773A1 (de) 1998-09-07 1998-09-07 Zahnreinigungsgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2001781A3 CZ2001781A3 (en) 2001-06-13
CZ297512B6 true CZ297512B6 (cs) 2007-01-03

Family

ID=7880075

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010781A CZ297512B6 (cs) 1998-09-07 1999-09-07 Držák dentálního vlákna

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP1178762B1 (cs)
JP (1) JP2002524133A (cs)
KR (1) KR100420228B1 (cs)
CN (1) CN1197529C (cs)
AT (1) ATE238735T1 (cs)
AU (1) AU741738B2 (cs)
CA (1) CA2343140C (cs)
CZ (1) CZ297512B6 (cs)
DE (2) DE19840773A1 (cs)
DK (1) DK1178762T3 (cs)
ES (1) ES2204190T3 (cs)
HK (1) HK1040607B (cs)
IL (1) IL141833A (cs)
TR (1) TR200100706T2 (cs)
WO (1) WO2000013607A1 (cs)
ZA (1) ZA200101967B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES1060304Y (es) * 2005-05-20 2005-11-16 Perez Francisco Jose Munoz "cepillo de hilo dental"
US8104487B2 (en) 2010-02-19 2012-01-31 Richard Hardy Dental floss holder
KR200476506Y1 (ko) * 2013-09-02 2015-03-05 이상숙 치간 청소구
KR101719357B1 (ko) 2015-02-16 2017-03-24 이철재 양손으로 사용하는 치간 세정기
KR101813975B1 (ko) 2015-10-06 2018-01-02 이철재 양손으로 이용 가능한 치간 세정기

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4518000A (en) * 1983-04-27 1985-05-21 Leverette Edward H Dental floss applicator
US5375615A (en) * 1994-02-09 1994-12-27 Wahlstrom; Donald W. Dental floss tool
DE4342832A1 (de) * 1993-12-15 1995-06-22 Thomas Starczewski Zahnseidehalter

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5101843A (en) 1991-01-14 1992-04-07 Peng Chien Lun Dental floss with holder used in fixed orthodontic appliance
DE19517611C1 (de) 1995-05-13 1996-11-07 Fuchs Gmbh Zahnseidenhalter

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4518000A (en) * 1983-04-27 1985-05-21 Leverette Edward H Dental floss applicator
DE4342832A1 (de) * 1993-12-15 1995-06-22 Thomas Starczewski Zahnseidehalter
US5375615A (en) * 1994-02-09 1994-12-27 Wahlstrom; Donald W. Dental floss tool

Also Published As

Publication number Publication date
ATE238735T1 (de) 2003-05-15
TR200100706T2 (tr) 2001-07-23
DE19840773A1 (de) 2000-03-09
KR20010079760A (ko) 2001-08-22
DE59905372D1 (de) 2003-06-05
EP1178762B1 (de) 2003-05-02
KR100420228B1 (ko) 2004-02-26
EP1178762A1 (de) 2002-02-13
IL141833A0 (en) 2002-03-10
DK1178762T3 (da) 2003-08-25
HK1040607A1 (en) 2002-06-21
CN1197529C (zh) 2005-04-20
WO2000013607A1 (de) 2000-03-16
AU741738B2 (en) 2001-12-06
ZA200101967B (en) 2003-02-03
CA2343140A1 (en) 2000-03-16
IL141833A (en) 2005-05-17
JP2002524133A (ja) 2002-08-06
AU5973999A (en) 2000-03-27
ES2204190T3 (es) 2004-04-16
CZ2001781A3 (en) 2001-06-13
WO2000013607B1 (de) 2000-04-27
CA2343140C (en) 2005-08-09
CN1323182A (zh) 2001-11-21
HK1040607B (zh) 2005-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3645269B2 (ja) フロッサーとフロスディスペンサーが一体になったデバイス
US8176925B2 (en) Dental floss tool device and method
US5860434A (en) Dental flossing devices
US5560378A (en) Self-dispensing dental floss applicator
US6488036B1 (en) Dental floss dispenser and method
US9936798B2 (en) Tooth brush and flossing aid combination
CZ297512B6 (cs) Držák dentálního vlákna
WO2017134656A1 (en) Adjustable interdental cleaning element and a device and method therefor
KR101760437B1 (ko) 양손으로 사용하는 치간 세정기
US6973933B2 (en) Flosser apparatus with detachable and positionable floss element
US4380433A (en) Dental wire dispenser and mounting tool
JP6886745B1 (ja) デンタルフロスホルダー
US20120285478A1 (en) Disposable Flosser
US1498853A (en) Dental floss holder
KR101813975B1 (ko) 양손으로 이용 가능한 치간 세정기
GB2237203A (en) Dental floss appliance
US20020076672A1 (en) Emergency orthodontics kit of components including a wire cutting and retention tool
US20160250009A1 (en) Flossing device with asymmetrically curved and bulbous handle
WO2000036993A2 (en) Dental flosser and dispenser
WO2017039913A1 (en) Tooth brush and flossing aid combination
CA2290833A1 (en) The dental flosser and dispenser
CA2557709A1 (en) Interdental cleaning device

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070907