CZ296849B6 - Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby - Google Patents

Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ296849B6
CZ296849B6 CZ20012314A CZ20012314A CZ296849B6 CZ 296849 B6 CZ296849 B6 CZ 296849B6 CZ 20012314 A CZ20012314 A CZ 20012314A CZ 20012314 A CZ20012314 A CZ 20012314A CZ 296849 B6 CZ296849 B6 CZ 296849B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
central tube
machine tool
welded
cavities
ribs
Prior art date
Application number
CZ20012314A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20012314A3 (cs
Inventor
Bednár@Slavomír
Málek@Martin
Rysavý@Ivan
Smolar@Daniel
Original Assignee
Tos Varnsdorf A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tos Varnsdorf A. S. filed Critical Tos Varnsdorf A. S.
Priority to CZ20012314A priority Critical patent/CZ296849B6/cs
Publication of CZ20012314A3 publication Critical patent/CZ20012314A3/cs
Publication of CZ296849B6 publication Critical patent/CZ296849B6/cs

Links

Landscapes

  • Machine Tool Units (AREA)

Abstract

Stojan sestává z centrální trubky (1), ke které jsou privarena radiální zebra (2), k jejichz volnýmhranám jsou, alespon ve smerech rovnobezných s podélnou osou centrální trubky (1), privareny díly obvodového pláste (3), pricemz alespon nekteré dutiny mezi centrální trubkou (1) a obvodovým plástem (3) jsou vyplneny tuhou penovou hmotou (5), vykazující zbytkový pretlak. Pri výrobe stojanu se nejprve na centrální trubku (1) navarí radiální zebra (2), poté se privarí obvodový plást (3), následne se privarí dno (4) a víko (40), nacez se vyplní alespon nekteré dutiny, volené symetricky podle nekteré z podélných rovin stojanu, procházejících osou centrální trubky (1), plnicím materiálem, který senásledne nechá expandovat a tuhnout do tuhé peny,opírající se po vytvrzení o steny tuto penu obklopující, a to se zbytkovým predtlakem.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká stojanů, případně i jiných částí obráběcích strojů, které se vyrábějí jako svařené skříně a mají být tuhé a relativně lehké.
Dosavadní stav techniky
V současnosti jsou známy nejrůznější konstrukce jednak nosníků obecně, jednak i nosníků či skříní, které mají být použitelné jako stojany obráběcích strojů. Zde jsou zvláště vysoké nejen požadavky na samotnou pevnost, ale i na mimořádnou tuhost, aby při přenosu obráběcích sil docházelo k co nejmenším průhybům a tím i posuvům nástroje od nastavené polohy. Ke splnění naznačených požadavků se dlouhou dobu vyráběly základní nosné díly obráběcích strojů jako odlitky ze šedé litiny. Postupem doby sílily i v této oblasti požadavky jednak na úsporu materiálu, jednak v návaznosti na zvyšování přesnosti, ale i řezných rychlostí, se stalo aktuálnějším i potlačování vibrací. Jednou z cest ke zvýšení tuhosti je vylévání dutin ve stojanech nebo i v jiných nosnících betonem, případně umělými pryskyřicemi, plněnými kameny, pískem, apod. Zde se sice dosahuje dobrých výsledků při zvyšování tuhosti i při potlačování vibrací, ale díly se stávají příliš těžkými. Vysoká hmotnost těchto součástí nebyla na závadu, dokud se při zvyšování řezných rychlostí a zrychlování i mezipohybů ramen obráběcích strojů s nástroji nedošlo k tomu, že pro velké zrychlování takových zvýšených hmotností je třeba značně zvyšovat výkon pohonných ústrojí. Jako jedno z řešení uvedených problémů se jeví tendence konstruovat stojany nebo podobné nosníky obráběcích strojů jako svařené skříně. Zde se pak řeší typicky svářečské problémy, jako nutnost volit optimální svářecí plán, aby se omezily deformace svařence vlivem teplotních změn při svařování, ale také pro omezení zbytkového pnutí nejen během svařování, ale i po jeho skončení. V principu ovšem i po svaření optimálním postupem stále ve svařenci zbývá určité pnutí, které navíc časem sice odeznívá, ale protože i toto odeznívání nemůže být zcela pravidelné, resp. prostorově souměrné, dojde nakonec stejně k určitým deformacím. To se v současnosti řeší ponecháním svařence po určitý čas v klidu, načež po uplynutí doby tvarové a napěťové stabilizace se teprve přikročí k dokončení operací jako je obrábění kluzných či připojovacích ploch a rozměrů. Tento technologický prostoj je nevýhodný jednak obecně provozně a ekonomicky, jednak v některých případech je dokonce z obchodního hlediska nepřijatelný, například při plnění zakázek na malosériové či kusové dodávky. Potom výsledkem je, že v popsaných situacích nelze jít posledně popsanou, jinak velmi výhodnou konstrukční cestou svařované skříňové konstrukce.
Podstata vynálezu
Uvedené problémy se řeší v podstatné míře stojanem obráběcího stroje, a též způsobem jeho výroby, kde stojan je vyroben svařováním z tenkostěnných částí, kde podstata stojanu spočívá vtom, že sestává z centrální trubky, ke které jsou přivařena radiální žebra, k jejichž volným hranám jsou, alespoň ve směrech rovnoběžných s podélnou osou centrální trubky, přivařeny díly obvodového pláště, přičemž alespoň některé dutiny mezi centrální trubkou a obvodovým pláštěm jsou vyplněny tuhou pěnovou hmotou, vykazující zbytkový přetlak. Výhodně má stojan k centrální trubce, k žebrům a k obvodovému plášti přivařeno v dolní části dno a v horní části víko, kde ve víku jsou nad každou dutinou vytvořeny plnicí otvory. Výhodné je také, jestliže plnicí otvory jsou opatřeny zátkami. Případně může být i výhodou, jsou-li v dolní části žeber vytvořeny propojovací otvory. Výhodné může být ještě, jestliže spojení žeber s centrální trubkou je provedeno žlábkovými svary. Podstata způsobu výroby takového stojanu pak spočívá v tom, že nejprve se na centrální trubku navaří radiální žebra, poté se přivaří obvodový plášť, následně se přivaří dno
-1 CZ 296849 B6 a víko, načež se vyplní alespoň některé dutiny, volené symetricky podle některé z podélných rovin stojanu, procházejících osou centrální trubky, plnicím materiálem, který se následně nechá expandovat a tuhnout do tuhé pěny, opírající se po vytvrzení o stěny tuto pěnu obklopující, a to se zbytkovým přetlakem. Výhodné je, jestliže zbytkový přetlak odpovídá přetlaku o velikosti alespoň 0,1 bar. Konečně může být i výhodné, jestliže plnicím materiálem se vyplní všechny dutiny mezi centrální trubkou a obvodovým pláštěm.
Takto se dosáhne vytvoření stojanu, nebo i jiného podobného nosníku, který je jednak tuhý, ale má současně poměrně malou hmotnost, a zejména jej lze vyrobit jako svařenec, který se ale nemusí nechávat tzv. vystámout před dalším obráběním, neboť vyplnění tuhou pěnou, s ponechaným zaručeným přetlakem, zajišťuje, že zbytková napětí a pnutí budou během přechodného období odeznívání takových napětí dostatečně kompenzována a nepovedou k dalším deformacím stojanu nebo nosníku.
Přehled obrázku na výkrese
Vynález je dále podrobněji popsán a vysvětlen pomocí připojeného obrázku, který představuje perspektivní pohled na stojan obráběcího stroje, zčásti vyplněný tuhou pěnou.
Příklad provedení vynálezu
Stojan sestává z centrální trubky 1, s navařenými radiálními žebry 2, ke kterým je přivařen obvodový plášť 3. V tomto příkladném provedení je v dolní části ještě přivařeno dno 4 a v horní části je přivařeno víko 40, opatřené otvory 401 se zátkami 402, přičemž víko 40 je zde naznačené jen zčásti. S ohledem na určité vyrovnávání množství výplňové hmoty během plnění a na určité vyrovnávání tlaků během tuhnutí, jsou v dolní části některých žeber 2 vytvořeny propojovací otvory 21. Stojan lze případně vyrobit i bez dna 4 a bez víka 40. Pak je třeba uložit při plnění výplňovou vypěňovací hmotou svařenec na rovnou podložku, nejlépe z materiálu, na který se pěna 5 nelepí, nebo přes desku či fólii, která může zůstat po vyplnění na pěně 5 přichycena. V konečné podobě pak jsou v tomto stojanu všechny dutiny vyplněny ztuhlou pěnou 5, kde vůči stěnám zůstalo určité předpětí, resp. zbytkový přetlak, pokusně zde naměřený v rozpětí 0,1 až 0,2 bar, který se po vytvrzení pak v čase dále již neměnil více než o 5 % hodnoty, naměřené po vytvrzení.
Stojan se vyrobí tak, že se jednotlivé díly svařují postupně od středu, přičemž se používá výhodně žlábkových svarů. Po svaření, vychladnutí a přiměřeném očištění se vzniklá skříň plní symetricky tekutou hmotou, ze které se známým fyzikálně-chemickým procesem vytváří pěna, která postupně tuhne, přičemž dochází k vývoji plynů, které nejprve pěnu nadouvají, takže vyplní celý prostor, a dále tyto plyny způsobují určitý zbytkový přetlak ve vypěněném prostoru.
Přetlak v dutinách stojanu, takto vytvořeného, právě zajišťuje, že vlivem zbytkových napětí ve svařenci nedojde v průběhu času již k dalším, dodatečným deformacím výrobku. Tak se může pokračovat v dalších operacích na dokončení stojanu, a to s jistotou, že v průběhu času se uvolňování zbytkových napětí již neprojeví žádnou další deformací. Současně se tak vytvořil stojan, který je lehký, tuhý a pěnová výplň i známým způsobem tlumí vibrace.
Hospodářská využitelnost
Stojan nebo nosník podle vynálezu je použitelný především jako základní stavební jednotka pro obráběcí nebo podobné stroje, ale lze takto zhotovit i další součásti obráběcího nebo podobného stroje. Sestava popsaného útvaru je využitelná případně i při stavbě jiných strojů, nebo dokonce
-2CZ 296849 B6 ve stavebnictví, je-li třeba získat lehký a pevný nosník, alespoň zčásti mající dutiny, a který se má vyrábět svařováním.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stojan obráběcího stroje, vyrobený svařováním z tenkostěnných částí, vyznačený tím, že sestává z centrální trubky (1), ke které jsou navařena radiální žebra (2), k jejichž volným hranám jsou, alespoň ve směrech rovnoběžných s podélnou osou centrální trubky (1), přivařeny díly obvodového pláště (3), přičemž alespoň některé dutiny mezi centrální trubkou (1) a obvodovým pláštěm (3) jsou vyplněny tuhou pěnou (5), vykazující zbytkový přetlak.
  2. 2. Stojan obráběcího stroje, podle nároku 1, vyznačený tím, že k centrální trubce (1), k žebrům (2) a k obvodovému plášti (3) je přivařeno v dolní části dno (4) a v horní části víko (40), kde ve víku (40) jsou nad každou dutinou vytvořeny plnicí otvoiy (401).
  3. 3. Stojan obráběcího stroje, podle nároků 1 a 2, vyznačený tím, že plnicí otvory (401) jsou opatřeny zátkami (402).
  4. 4. Stojan obráběcího stroje, podle nároků 1 až 3,vyznačený tím, že v dolní části žeber (2) jsou vytvořeny propojovací otvory (21).
  5. 5. Stojan obráběcího stroje, podle nároků 1 až 4, vyznačený tím, že spojení žeber (2) s centrální trubkou (1) je provedeno žlábkovými svary.
  6. 6. Způsob výroby stojanu obráběcího stroje, v sestavě podle nároků 1 až 5, vyznačený tím, že nejprve se na centrální trubku (1) navaří radiální žebra (2), poté se přivaří obvodový plášť (3), následně se přivaří dno (4) a víko (40), načež se vyplní alespoň některé dutiny, volené symetricky podle některé z podélných rovin stojanu, procházejících osou centrální trubky (1), plnicím materiálem, který se následně nechá expandovat a tuhnout do tuhé pěny (5), opírající se po vytvrzení o stěny tuto pěnu (5) obklopující, a to se zbytkovým přetlakem.
  7. 7. Způsob výroby stojanu, podle nároku 6, vyznačený tím, že zbytkový přetlak v dutinách stojanu odpovídá přetlaku o velikosti alespoň 0,1 bar.
  8. 8. Způsob výroby stojanu, podle nároků 6a 7, vyznačený tím, že plnicím materiálem se vyplní všechny dutiny mezi centrální trubkou (1) a obvodovým pláštěm (3).
CZ20012314A 2001-06-22 2001-06-22 Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby CZ296849B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012314A CZ296849B6 (cs) 2001-06-22 2001-06-22 Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20012314A CZ296849B6 (cs) 2001-06-22 2001-06-22 Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20012314A3 CZ20012314A3 (cs) 2003-02-12
CZ296849B6 true CZ296849B6 (cs) 2006-07-12

Family

ID=5473454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20012314A CZ296849B6 (cs) 2001-06-22 2001-06-22 Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296849B6 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297120B6 (cs) * 2003-12-10 2006-09-13 Toshulin, A. S. Svarovaný prícník

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3410964A1 (de) * 1983-03-25 1984-11-15 Masahiro Yokohama Kanagawa Mizukane Schlittenfuehrung
DE3415197A1 (de) * 1984-04-21 1985-10-31 Messer Griesheim Gmbh, 6000 Frankfurt Bewegbare werkzeugtraeger, insbesondere quertraeger fuer brennschneidmaschinen
US5573220A (en) * 1995-05-30 1996-11-12 Unisorb Inc. Adjustable vibration absorbing machinery foundation mount and method for tuning the same

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3410964A1 (de) * 1983-03-25 1984-11-15 Masahiro Yokohama Kanagawa Mizukane Schlittenfuehrung
DE3415197A1 (de) * 1984-04-21 1985-10-31 Messer Griesheim Gmbh, 6000 Frankfurt Bewegbare werkzeugtraeger, insbesondere quertraeger fuer brennschneidmaschinen
US5573220A (en) * 1995-05-30 1996-11-12 Unisorb Inc. Adjustable vibration absorbing machinery foundation mount and method for tuning the same

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20012314A3 (cs) 2003-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lucisano et al. Advanced design solutions for high-precision woodworking machines
CN102686334B (zh) 铸件的铸造方法以及铸造装置
JP2009166130A (ja) 金属成形部品の製造方法
JP2005324249A (ja) 型締装置及び成形機
CN101439398A (zh) 一种超长、大型机床铸件的铸造的方法
CN106623795A (zh) 小型缸体灰铸铁件的disa线上的浇冒口系统及其设计方法
CZ296849B6 (cs) Stojan obrábecího stroje a zpusob jeho výroby
Neugebauer et al. Machine tools with metal foams
CN108170884A (zh) 一种数控铣床底座优化设计方法及优化设计的底座
US8056603B2 (en) Method for producing casting die and die model
KR101929134B1 (ko) 소실 모형 주조 방법
KR920001706B1 (ko) 주형의 제조방법
CZ11518U1 (cs) Stojan obráběcího stroje
JP2022074564A (ja) 付加製造物の設計方法、付加製造物の設計装置及び付加製造物
KR20150116128A (ko) 구조물외관과 폴리머콘크리트 사이의 결합력을 보강한 공작기계 구조물
JPS59144652A (ja) 製織機フレ−ム用支持部材
JP2020146713A (ja) 抱付力評価方法及び収縮量評価方法
US20030094915A1 (en) Active compensation of mechanical vibrations and deformations in industrial processing machines
CN209157684U (zh) 一种横梁
JPH03189065A (ja) 特殊鋼と鋳鉄の一体化構造及びその製造方法
CN109153100A (zh) 门式撕裂加工装置
US4694879A (en) Process for producing castings
CN213672864U (zh) 一种镂空的数控机床光机运动部件
JP5689688B2 (ja) 鋳型及びその製造方法
EP3342507B1 (en) Clamping device for wax model injection molding and method for manufacturing wax model

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140622