CZ295921B6 - Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži - Google Patents

Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži Download PDF

Info

Publication number
CZ295921B6
CZ295921B6 CZ20041082A CZ20041082A CZ295921B6 CZ 295921 B6 CZ295921 B6 CZ 295921B6 CZ 20041082 A CZ20041082 A CZ 20041082A CZ 20041082 A CZ20041082 A CZ 20041082A CZ 295921 B6 CZ295921 B6 CZ 295921B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
keyless
blocking
locking
operating body
rotary
Prior art date
Application number
CZ20041082A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20041082A3 (cs
Inventor
Yair Jackoby
Original Assignee
Vsc S. R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vsc S. R. O. filed Critical Vsc S. R. O.
Priority to CZ20041082A priority Critical patent/CZ295921B6/cs
Publication of CZ20041082A3 publication Critical patent/CZ20041082A3/cs
Publication of CZ295921B6 publication Critical patent/CZ295921B6/cs

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Abstract

Bezklíčový systém obsahuje blokovací soustavu (3) s blokovacím čepem (3.2) blokujícím v uzamčené poloze pohyblivé prvky vozidla, k blokovací soustavě (3) je přiřazena bezklíčová ovládací soustava (2), která je pohybově spojená s blokovacím čepem (3.2) a prostřednictvím řidiče ovládá jeho pohyb při přesouvání z neblokované polohy do blokované polohy. K bezklíčové blokovací soustavě (2) je přiřazen senzor (30) k aktivaci elektronické řídicí jednotky (10) uložené v bezklíčové ovládací soustavě (2), přičemž elektronickou řídicí jednotkou (10) je inicializováno přesunutí blokovacího čepu (3.2) z blokované polohy do neblokované polohy. Bezklíčová ovládací soustava (2) sestává z pouzdra (4), na jehož obvodu je vytvořena první vodicí drážka (4.1) a druhá vodicí drážka (4.2). Pouzdro (4) kryje axiálně a rotačně pohyblivé ovládací tělo (5), na kterém jsou vytvořeny dva kruhové segmenty (5.3). Ovládací tělo (5) je zakončeno tlačným víkem (7) obsahujícím druhý vodicí šroub (7.3), kterým je vedeno ovládací tělo (5) trajektorií druhé vodicí drážky (4.2) při přesunu ovládacího těla (5) mezi vysunutou a uzamčenou polohou. Ovládací tělo (5) je odpruženo pružinou (8) uloženou mezi tlačným víkem (7) a koncovým víkem (9) připojeným k pouzdru (4). V ovládacím těle (5) mezi kruhovými segmenty (5.3) je uložen držák (6), který je pevně připojen k pouzdru (4), k držáku (6) je připojen rotační solenoid (11) sestávající z nepohyblivé části (11.1) a rotačně pohyblivé části (11.2). V nepohyblivé části (11.1) rotačního solenoidu (11) je uložena předepjatá torzní pružina, kterou je ovládána rotačně pohyblivá část (11.2). Rotačně pohyblivá část (11.2) rotač

Description

Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži
Oblast techniky
Vynález se týká bezklíčového systému mechanického zajištění vozidla proti krádeži, zejména systému zajišťujícího blokování přestavného mechanizmu řazení převodovky.
Dosavadní stav techniky
Je známo mnoho mechanických systémů a zařízení k zajištění vozidla proti krádeži. Nejčastěji se mechanicky blokuje řadicí páka, ale také pedály, ruční brzda, kapota vozidla apod. Většinou se jedná o systémy, které k blokování používají třmen jehož konce se zasunou do zámku. Dále jsou známy systémy s blokovacím zamykacím kolíkem (čepem) uloženým v těle uzamykacího zařízení, kdy tento blokovací kolík blokuje prostředek řazení automobilu - řadicí tyč buď přímo, nebo prostřednictvím vhodného protikusu, který je přiřazen k řadicí páce. Jsou také známy systémy zajištění automobilů, u kterých je blokovací kolík spojen s uzamykacím zařízením (zámkem) prostřednictvím ohebné hřídele uložené v tvarovaném nebo ohebném tělese, které je umístěno v prostoru motorového vozidla. U výše popsaných známých systémů zajištění vozidla proti krádeži je blokovací prvek - třmen, zamykací kolík apod. držen v blokovací poloze zámkovou vložkou zámku. Řidič u známých systémů musí klíčem ovládat zámek a to jak pro přesunutí blokovacího prvku do blokovací polohy, tak i pro uvolnění blokovacího prvku zblokovací polohy.
Je také znám CZ patent č. 289190, který zámkovou vložku zámku využívá pouze pro držení blokovacího prvku v blokovací poloze. Tento systém je založen na tom, že při přesunu blokovacího prvku do blokovací polohy není nutno klíč používat, v blokovací poloze je již blokovací prvek držen vložkou zámku a pro uvolnění blokovacího prvku z blokovací polohy je již nutno klíč použít.
Společnou nevýhodou známých výše popsaných systémů je, že blokovací prvek je v blokovací poloze držen zámkem. Klíčové drážky zámku jsou snadno dostupné, lze se do nich dostat mechanickými prostředky a tím zařízení vyřadit z činnosti a vozidlo odblokovat.
Podstata vynálezu
Nedostatky známých řešení odstraňuje bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži, který obsahuje blokovací soustavu s blokovacím členem blokujícím v uzamčené poloze pohyblivé prvky vozidla, např. řadicí tyč, táhlo apod. Podstata vynálezu spočívá v tom, že v blokovací soustavě je přiřazena bezklíčová ovládací soustava, která je pohybově spojená s blokovacím členem a prostřednictvím řidiče ovládá jeho pohyb při přesouvání z neblokované polohy do blokované polohy. K bezklíčové blokovací soustavě je přiřazen senzor k aktivaci elektronické řídicí jednotky uložené v bezklíčové ovládací soustavě. Pokud elektronickou řídicí jednotkou je aktivován stav blokování pohyblivého prvku vozidla, elektronická řídicí jednotka inicializuje přesunutí blokovacího členu do neblokované polohy. Bezklíčová ovládací soustava sestává z pouzdra, na jehož obvodu je vytvořena první vodicí drážka a druhá vodicí drážka. Pouzdro kryje axiálně a rotačně pohyblivé ovládací tělo, které je ovládáno řidičem při přesunu blokovacího členu do blokovací polohy. Na pouzdru jsou vytvořeny dva kruhové segmenty. Ovládací tělo je zakončeno tlačným víkem obsahujícím první vodicí šroub, kterým je ovládací tělo vedeno trajektorií drážky druhé vodicí drážky při přesunu ovládacího těla mezi vysunutou a uzamčenou polohou. Ovládací tělo je odpruženo pružinou uloženou mezi tlačným víkem a koncovým víkem připojeným k pouzdru. V ovládacím těle, mezi kruhovými segmenty je uložen držák, který je pevně připojen k pouzdru. K držáku je připojen rotační solenoid sestávající ze nepohyblivé části a rotačně pohyblivé části. V nepohyblivé části rotačního solenoidu je uložena předepjatá torzní pružina,
- 1 CZ 295921 B6 kterou je ovládána rotačně pohyblivá část. Rotačně pohyblivá část rotačního solenoidu je spojena a ovládá blokační disk, jehož blokovací segmenty jsou po přesunu ovládacího těla do blokovací polohy zasunuty v blokačních výřezech vytvořených na kruhových segmentech ovládacího těla. Zasunutím blokovacích segmentů do výřezů vytvořených na ovládacím těle je ovládací tělo přesunuto do blokovací polohy a současně blokovací člen blokovací soustavy blokuje zvolené pohyblivé prvky automobilu, např. řadicí tyč.
V držáku je uložena elektronicky řízená jednotka, která je aktivována senzorem uloženým v interiéru vozidla a/nebo je aktivována dálkově. Elektronickou řízenou jednotkou je ovládán pohyb rotačně pohyblivé části rotačního solenoidu při vysouvání blokovacích segmentů z výřezů ovládacího těla. Jakmile dojde k vysunutí blokovacích segmentů z výřezů ovládacího těla, tlak pružiny vysunuje ovládací tělo do výchozí polohy.
Z hlediska zajištění vyšší bezpečnosti celého bezklíčového systému ochrany je výhodné, když k bezklíčové ovládací soustavě je přiřazeno alespoň jedno zařízení se zvukovou signalizací nebo s vizuální signalizací nebo se signalizací pohybu vozidla. Spojení mezi senzorem a bezklíčovou ovládací soustavou může být provedeno prostřednictvím drátového spojení nebo bezdrátově.
Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži přináší vyšší komfort obsluze vozidla, protože blokovací poloha prvků v blokovací soustavě není zajišťována zámkovou vložkou zámku, proto řidič nemusí používat klíč, jehož klíčovou drážkou dochází k vylamování zámkové vložky. K odblokování systému musí být použita schválená přístupová jednotka, např. Dallas čip, kterým se aktivuje senzor a následně řídicí jednotka uložená v systému, což zvyšuje jeho bezpečnost.
Přehled obrázků na výkresech
Předkládaný vynález bude blíže vysvětlen podle následujícího technického popisu, který je vypracován v souvislosti s připojenými výkresy, na nichž jednotlivé obrázky představují:
- obr. 1 axonometrický pohled na umístění systému ve vozidle ve stavu, kdy řadicí páka automobilu není blokována,
- obr. la axonometrický pohled na ovládací soustavu bez pouzdra ve stavu neblokování řadicí páky automobilu,
- obr. 2 axonometrický pohled na umístění systému ve vozidle ve stavu blokování řadicí páky automobilu,
- obr. 2a axonometrický pohled na ovládací soustavu bez pouzdra ve stavu blokování řadicí páky automobilu,
- obr. 3 axonometrický pohled na ovládací soustavu s pouzdrem ve stavu neblokování řadicí páky automobilu,
- obr. 4 axonometrický pohled na ovládací soustavu s pouzdrem ve stavu blokování řadicí páky automobilu,
- obr. 5 axonometrický pohled na ovládací soustavu v rozloženém stavu,
- obr. 6 axonometrický pohled na ovládací soustavu podle obr. 5 v rozloženém stavu otočenou o 180°,
- obr. 7 spojené ovládací tělo s tlačným víkem,
-2CZ 295921 B6
- obr. 8 spojení mezi držákem, rotačním solenoidem a blokovacím diskem,
- obr. 9 rotační solenoid,
- obr. 10 blokovací segment,
- obr. 11 axonometrický pohled na ovládací soustavu bez pouzdra ve stavu neblokování řadicí tyče automobilu,
- obr. 1 la polohu vodicích kolíků v pouzdru ovládací soustavy podle obr. 11 ve stavu neblokování řadicí tyče automobilu,
- obr. 12 axonometrický pohled na ovládací soustavu bez pouzdra ve stavu přesouvání ovládacího těla z vysunuté do blokovací polohy,
- obr. 12a polohu vodicích kolíků v pouzdru ovládací soustavy podle obr. 12 ve stavu přesouvání ovládacího těla z vysunuté do blokovací polohy,
- obr. 13 axonometrický pohled na ovládací soustavu bez pouzdra ve stavu blokování řadicí tyče automobilu,
- obr. 13a polohu vodicích kolíků v pouzdru ovládací soustavy podle obr. 13 ve stavu blokování řadicí tyče automobilu.
Příklady provedení
S odkazem na výkresy a počínaje obrázkem 1 bezklíčový systém 1 zajištění vozidla proti krádeži v souladu s předkládaným vynálezem sestává z bezklíčové ovládací soustavy 2, ke které je připojena blokovací soustava 3. Blokovací soustava 3 sestává např. z ohebného hřídele 3.3. uloženého ve vedení 34, vytvořeném např. z trubky nebo ohebného pláště. Ohebný hřídel 3.3 je zakončen blokovacím čepem 3.2 vedeným v koncovém pouzdru 3.4. Blokovací čep 3.2 v blokovací poloze systému zapadá do otvoru 3.6 vytvořeného na protikusu 3.5, který je upevněn na řadicí tyč 20 automobilu a blokuje tak její pohyb. Bezklíčová ovládací soustava 2 sestává z pouzdra 4, které kryje axiálně a rotačně pohyblivé ovládací tělo 5, ve kterém jsou uloženy držák 6, rotační solenoid 11 a blokovací disk 12. V pouzdru 4 je kolmo kjeho ose vytvořena první vodicí drážka 44 a ve směru axiální osy pouzdra 4 je vytvořena druhá vodicí drážka 4.2 přibližně tvaru písmene „J“. Na druhé vodicí drážce 4.2 je vytvořen kratší úsek 4.2.1 a delší úsek 4.2.2, jejichž funkce bude popsána dále (obr. 2, 4, 9 a 9.1). Ovládací tělo 5 je na první straně 5.1 vytvořeno jako dutý válcový člen s uzavřeným čelem 5.10 (obr. la). První stranou 5.1 je ovládací tělo 5 ovládáno prsty řidiče při přesunu blokovacího čepu 3.2 do blokovací polohy za řadicí tyč 20 automobilu. Na druhé straně 5.2 ovládacího těla 5 jsou ve směru jeho axiální osy proti sobě vytvořeny dva kruhové segmenty 5.3, na jejichž proti sobě směřujících stranách jsou vytvořeny dva blokovací výřezy 54. Ovládací tělo 5 je zakončeno tlačným víkem 7, se kterým je spojeno šrouby 7.1 (obr. 7). Šrouby 74 jsou vedeny přes kruhové segmenty 5.3 ovládacího těla 5 do obvodové části 74 tlačného víka 7. Na tlačném víku 7 jsou vytvořeny dvě kruhové segmentové části 7.2, přičemž v jedné z nich je upevněn druhý vodicí šroub 7.3, který vede ovládací tělo 5 po trajektorii druhé vodicí drážky 4.2 při přesunu ovládacího těla 5 a blokovacího čepu 3.2 do blokovací polohy a také při jejich zpětném pohybu z blokovací polohy. Kruhová segmentová část 7.2 víka 7 je průměrově shodná s průměrem kruhových segmentů 5.3 vytvořených na ovládacím těle 5 (obr. 7). Pod tlačným víkem 7 je uložena pružina 8, jejíž druhý konec je opřen o vnitřní stranu 9.2 koncového víka 9, které je neznázoměnými spojovacího prvky připevněno k pouzdru 4. K vnější straně 94 víka 9 je připojeno vedení 34 s ohebným hřídelem 3.3, kteiý je přes otvor 9.3 připojen do otvoru 7.5 v osazení 7.6 na tlačném víku 7. Ohebný hřídel 3.3 je v osazení 7.6 zajištěn šrou
-3 CZ 295921 B6 bem 7.7. K tlačnému víku 7 může být také připojen jiný blokační prvek blokující řadicí tyč 20 automobilu, např. přímý blokovací člen přímo připojený do otvoru 7.5. V ovládacím těle 5 je uložen držák 6. Držák 6 sestává ze segmentových částí 6.1, jejichž vnější průměr je průměrově shod-, ný s vnějším průměrem kruhových segmentů 5.3 ovládací těla 5. Držák 6 je šrouby 6.2 pevně spojen s pouzdrem 4, přičemž šrouby 6.2 jsou vedeny do segmentových částí 6.1. Pouzdro 4, víko 9 a držák 6 tvoří nepohyblivé prvky bezklíčové ovládací části 2. Držák 6 dále obsahuje kruhové úchyty 6.3 zakončené osazením 6.3.1, přičemž mezi vnitřním průměrem kruhových úchytů 6.3 a osazením 6.3.1 je uložena elektronická řídicí jednotka 10, kterou je inicializováno odtažení blokovacího segmentu 12.1 z blokovacího výřezu 5.4 ovládacího těla 5 a tím následné přesunutí blokovacího členu 3.2 do neblokované polohy. Držák 6 dále obsahuje dvě segmentové kruhové stěny 6.4, kterými je opřen o vnitřní průměr kruhových segmentů 5.3 ovládacího těla 5. K držáku 6 je pevně připojen rotační solenoid 11, který je konstruován jako aktivní elektronický prvek s pohyblivou rotační částí 11.2 a nepohyblivou částí 11.1. Spojení mezi nepohyblivou částí 11,1 rotačního solenoidu 11 a držákem 6 je zajištěno dvěma šrouby 11.3 vystupujícími z jeho nepohyblivé části 11.1. Tyto šrouby 11.3 prochází přes otvory 6.6 vytvořené na čelní stěně 67 držáku 6 a spojení je fixováno maticemi 13 (obr. 5 a 6). K pohyblivé rotační části 11.2 rotačního solenoidu 11 je prostřednictvím tří čepů 11.4 zapadajících do otvorů 12.3 připojen blokovací disk 12, na kterém jsou vytvořeny dva blokovací segmenty 12,1. Aby mohl blokovací segment 12.1 zapadnout do blokovacího výřezu 5.4, je šířka „a“ blokovacího segmentu 12.1 menší, než je šířka „b“ blokovacího výřezu 5,4 vytvořeného na ovládacím těle 5 (obr. 5 a 8). Pohyb pohyblivé rotační části 11.2 a tím i zaskočení blokovacího segmentu 12.1 do blokovacího výřezu 5.4 je při přesunu ovládacího těla 5 a blokovacího čepu 3.2 do blokovací polohy aktivován předpruženou, neznázorněnou torzní pružinou uloženou v pevné části 11.1 rotačního solenoidu Π.. Jakmile blokovací výřez 5.4 na ovládacím těle 5 dosáhne polohy blokovacího segmentu 12.1, pohyblivá rotační část 11.2 rotačního solenoidu 11 vstřelí blokovací segmenty 12.1 do blokovacích výřezů 5.4. Aktivace zpětného pohybu pohyblivé rotační části 11.2 rotačního solenoidu 11, tj. uvolnění blokovacího segmentu 12.1 z blokovacího výřezu 5.4 je zajištěna elektronicky, jak bude dále popsáno. Z blokovacího segmentu 12,1 je vyveden první vodicí šroub 12.2, který se pohybuje v první vodicí drážce 4.1 pouzdra 4. Toto uspořádání prvního vodícího šroubu 12.2 zajistí, že blokovací disk 12 se axiálně nevysune z čepů 11.4, na kterých je nasazen. Vnější průměr blokovacího segmentu 12.1 odpovídá vnějšímu průměru kruhových segmentů 5.3 ovládacího těla 5. K bezklíčové ovládací soustavě 2 je přiřazen senzor 30.
Pro zajištění vyšší bezpečnosti systému může být k bezklíčové ovládací soustavě přiřazeno alespoň jedno zařízení se zvukovou signalizací nebo s vizuální signalizací nebo se signalizací pohybu vozidla.
Uvedení systému do blokovací polohy, tj. zablokování řadicí tyče automobilu (obr. 1, la, 11 a 11a). Předpokládá se, že bezklíčový systém 1 bude použit na zablokování řadicí tyče 20 automobilu, která má zařazený např. zpětný rychlostní stupeň. Bezklíčová ovládací soustava 2 je uchycena ke konzole 40 ve středovém panelu vozidla. Blokovací čep 3.2 je zasunut v koncovém pouzdru 3.4 uchyceném např. ke karoserii vozidla. Ovládací tělo 5, kterým je řidičem ovládán pohyb blokovacího čepu 3.2 do blokovací polohy, tj. do polohy zasunutí blokovacího čepu 32 otvoru 3.6 na protikusu 3.5, vystupuje první stranou 5.1 do interiéru vozidla. Ovládací tělo 5 je drženo pružinou 8 ve vysunutém stavu. Pohyblivá rotační část 11.2 rotačního solenoidu 11, která ovládá blokovací disk 12 je předpružená torzní pružinou a blokovací segment 12.1 ovládaný pohyblivou rotační částí 11.2 je boční stranou 12.1.1 opřen o boční stranu 5.3.1 kruhového segmentu 5.3. Řidič nyní prsty uchopí za vysunutou první stranu 5.1 ovládacího těla 5 a tímto ovládacím tělem začne axiálně pohybovat. Trajektorie pohybu ovládacího těla 5 je dána tvarem druhé vodicí drážky 42, tj. nejprve je ovládacím tělem 5 vykonán axiální pohyb, při kterém druhý vodicí šroub 7.3 narazí na kratší úsek 42.1 druhé vodicí drážky 42, následně je ovládacím tělem 5 vykonán rotační pohyb, při kterém druhý vodicí šroub 7.3 pokračuje v pohybu po delším úseku 422 druhé vodicí drážky, současně se stejným směrem pohybuje i ovládací tělo 5 a tlačným víkem 7 je stlačována pružina 8. Kratší úsek 42.1 je u druhé vodicí drážky 42 vytvořen z důvodu bezpečnosti, aby nedošlo k nežádoucímu uvedení systému do blokovací polohy. Pokud
-4CZ 295921 B6 je na druhé vodicí drážce 4.2 vytvořen kratší úsek 4,2.1 je nutno s ovládacím tělem 5 vykonat rotační pohyb. Ovládací tělo 5 a na něm vytvořené blokovací výřezy 5.4 jsou přesouvány k blokovacímu disku 12 a jeho blokovacím segmentům 12.1. Při tomto přesouvání ovládacího těla 5 je blokační čep 3.2 vysouván do blokovací polohy, tj. do otvoru 3.6 na objímce 3.5 upevněné na řadicí tyči 20. Jakmile druhý vodicí šroub 7.3 dosáhne koncové polohy v delším úseku 4.2.2 druhé vodicí drážky 4.2 pružina 8 je stlačena a blokovací výřezy 5.4 na ovládacím těle 5 dosáhnou polohy blokovacích segmentů 12.1. Tyto blokovací segmenty 12.1 jsou po celou dobu pohybu ovládacího těla 5 opřeny o boční strany 5.3.1 kruhových segmentů 5.3, na které jsou tlačeny pohyblivou rotační částí 11.2 rotačního solenoidu TL V okamžiku kdy blokovací segmenty 12.1 dosáhnou překryté polohy blokovacích výřezů 5.4 dojde k jejich zasunutí do blokovacích výřezů 5.4, čímž je také fixován pohyb ovládacího těla 5. V tomto stavuje blokovací čep 3.2 zasunut do otvoru 3.6 na protikusu 3.5 připevněném k řadicí tyči 20 automobilu a pohyb řadicí tyče 20 je blokován.
Uvedení systému do neblokovací polohy, tj. uvolnění řadicí tyče automobilu (obr. 2, 2a, 12, 12a, 13 a 13a). Aby došlo k vysunutí blokovacího čepu 3.2 z otvoru 3.6 protikusu 3.5 a tím k uvolnění řadicí tyče 20 automobilu je nutno vysunout blokovací segment 12.1 z blokovacích výřezů 54 ovládacího těla 5. Řidič nejprve aktivuje senzor 30, který je uložen v interiéru vozidla. Tento senzor 30 je spojen dráty s elektronickou řídicí jednotkou 10, může však s touto elektronickou řídicí jednotkou 10 být spojen i bezdrátově. Aktivace senzoru 30 probíhá prostřednictvím schválené přístupové jednotky, např. Dallas čipu, přičemž tato přístupová jednotka je individuálně předprogramovaná. Použití schválené přístupové jednotky může také pro zvýšení bezpečnosti celého systému ještě deaktivovat např. imobilizér nebo alarm nebo jiné sledovací zařízení umístěné ve vozidle, která jsou všeobecně známá a proto nejsou součástí tohoto vynálezu, proto jejich funkce není blíže specifikována. Senzor 30 aktivuje elektronickou řídicí jednotku 10, pokud tato elektronická řídicí jednotka 10 vyhodnotí blokovací stav, aktivuje rotační solenoid 11, jehož pohyblivá rotační část 11.2 pootočí blokovacím diskem 12 proti tlaku v něm uložené a předpružené torzní pružiny. Tím dojde k vysunutí blokovacích segmentů 12.1 z blokovacích výřezů 5.4 ovládacího těla 5 a tlak pružiny 8 působící na tlačné víko 7 následně odtlačí ovládací tělo 5 prostřednictvím druhého vodícího šroubu 7.3 po trajektorii druhé vodicí drážky 4.2 zpět do výchozí polohy. První strana 5.1 ovládacího těla 5 opět vyčnívá z pouzdra 4 a řadicí tyčí 20 lze pohybovat.

Claims (5)

1. Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži, který obsahuje blokovací soustavu (3) s blokovacím čepem (3.2) blokujícím v uzamčené poloze pohyblivé prvky vozidla, vyznačující se tím, že k blokovací soustavě (3) je přiřazena bezklíčová ovládací soustava (2), která je pohybově spojená s blokovacím čepem (3.2) a prostřednictvím řidiče ovládá jeho pohyb při přesouvání z neblokované polohy do blokované polohy, k bezklíčové blokovací soustavě (2) je přiřazen senzor (30) k aktivaci elektronické řídicí jednotky (10) uložené v bezklíčové ovládací soustavě (2), elektronickou řídicí jednotkou (10) je inicializováno přesunutí blokovacího čepu (3.2) z blokované polohy do neblokované polohy.
2. Bezklíčový systém zajištění vozidla podle nároku 1,vyznačující se tím, že bezklíčová ovládací soustava (2) sestává z pouzdra (4), na jehož obvodu je vytvořena první vodicí drážka (4.1) a druhá vodicí drážka (4.2), pouzdro (4) kryje axiálně a rotačně pohyblivé ovládací tělo (5), na kterém jsou vytvořeny dva kruhové segmenty (5.3), ovládací tělo (5) je zakončeno tlačným víkem (7) obsahujícím druhý vodicí šroub (7.3), kterým je vedeno ovládací tělo (5) trajektorií druhé vodicí drážky (4.2) při přesunu ovládacího těla (5) mezi vysunutou a uzamčenou polohou, ovládací tělo (5) je odpruženo pružinou (8) uloženou mezi tlačným víkem (7) a koncovým víkem (9) připojeným k pouzdru (4), v ovládacím těle (5) mezi kruhovými segmenty (5.3) je
-5CZ 295921 B6 uložen držák (6), který je pevně připojen k pouzdru (4), k držáku (6) je připojen rotační solenoid (11) sestávající znepohyblivé části (11.1) a rotačně pohyblivé části (11.2), vnepohyblivé části (11.1) je uložena předepjatá torzní pružina, kterou je ovládána rotačně pohyblivá část (11.2), rotačně pohyblivá část (11.2) rotačního solenoidu (11) je spojena s blokovacím diskem (12) a ovládá jeho rotační pohyb, na blokovacím disku (12) jsou vytvořeny blokovací segmenty (12.1), které jsou po přesunu ovládacího těla (5) do uzamčené polohy zasunuty v blokačních výřezech (5.4) vytvořených na kruhových segmentech (5.3) ovládacího těla (5), v držáku (6) je uložena elektronicky řízená jednotka (10), která je aktivována senzorem (10) uloženým v interiéru vozidla a/nebo je aktivována dálkově, elektronickou řízenou jednotkou (10) je ovládán pohyb rotačně pohyblivé části (11.2) rotačního solenoidu (11) při vysouvání blokovacích segmentů (12.1) z výřezů (5.4) ovládacího těla (5) a tlak pružiny (8) vysune ovládací tělo (5) do výchozí polohy.
3. Bezklíčový systém zajištění vozidla podle nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že k bezklíčové ovládací soustavě (2) je přiřazeno alespoň jedno zařízení se zvukovou signalizací nebo s vizuální signalizací nebo se signalizací pohybu vozidla.
4. Bezklíčový systém zajištění vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že spojení mezi senzorem (30) a bezklíčovou ovládací soustavou (2) je provedeno prostřednictvím drátového spojení.
5. Bezklíčový systém zajištění vozidla podle nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že spojení mezi senzorem (30) a bezklíčovou ovládací soustavou (2) je provedeno bezdrátově.
CZ20041082A 2004-11-01 2004-11-01 Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži CZ295921B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20041082A CZ295921B6 (cs) 2004-11-01 2004-11-01 Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20041082A CZ295921B6 (cs) 2004-11-01 2004-11-01 Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20041082A3 CZ20041082A3 (cs) 2005-11-16
CZ295921B6 true CZ295921B6 (cs) 2005-11-16

Family

ID=35265649

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20041082A CZ295921B6 (cs) 2004-11-01 2004-11-01 Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ295921B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20041082A3 (cs) 2005-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6233986B1 (en) Steering lock apparatus
US5909918A (en) Valet block out for deck lid latch
JP5550139B2 (ja) 電動ステアリングロック装置
US5682777A (en) Anti-theft device for a motor vehicle
US9789852B2 (en) Anti-theft device for a steering column and associated steering column
CZ295921B6 (cs) Bezklíčový systém mechanického zajištění vozidla proti krádeži
WO1999041474A1 (en) A motor vehicle door locking system
US7339472B2 (en) Self-adjusting cam assembly
JP4350050B2 (ja) 錠装置
US6006851A (en) Vehicle steering wheel rotation restraining apparatus
JP6153849B2 (ja) ステアリングロック装置
JP4766960B2 (ja) ステアリングロック装置
JP4092088B2 (ja) 電動オープナー機構付ロック装置を備えた車両
RU2228859C2 (ru) Автоматическая противоугонная система транспортного средства
CA2503683C (en) Self-adjusting cam assembly
CZ296243B6 (cs) Automatický systém zajistení vozidla proti krádezi
RU2349471C2 (ru) Противоугонный комплекс
CN215949187U (zh) 锁定组件
CZ17797A3 (en) Safety system
CZ2005347A3 (cs) Bezklíčové zařízení pro zajištění vozidla proti krádeži
CZ7677U1 (cs) Mechanické zabezpečovací zařízení proti odcizení vozidla
RU20892U1 (ru) Устройство "дракон" для предотвращения несанкционированного пользования транспортным средством
EP1518984B1 (en) Mechanical actuation unit of lock for a door of a motor vehicle, and lock provided with said mechanical actuation unit
CZ10325U1 (cs) Zařízení pro zabezpečení ovládacího ústrojí motorových vozidel
UA50879C2 (uk) Замковий пристрій проти викрадання транспортного засобу

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20071101