CZ293095B6 - Elektronický systém pro detekci vniku do monitorovaných prostředí - Google Patents

Elektronický systém pro detekci vniku do monitorovaných prostředí Download PDF

Info

Publication number
CZ293095B6
CZ293095B6 CZ19982688A CZ268898A CZ293095B6 CZ 293095 B6 CZ293095 B6 CZ 293095B6 CZ 19982688 A CZ19982688 A CZ 19982688A CZ 268898 A CZ268898 A CZ 268898A CZ 293095 B6 CZ293095 B6 CZ 293095B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hot
component
dip
less
varnish
Prior art date
Application number
CZ19982688A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ268898A3 (cs
Inventor
Luciano Trucchi
Giovanni Negro
Original Assignee
Tecno Alarm S. N. C. Di Trucchi Luciano E Negro Gi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tecno Alarm S. N. C. Di Trucchi Luciano E Negro Gi filed Critical Tecno Alarm S. N. C. Di Trucchi Luciano E Negro Gi
Publication of CZ268898A3 publication Critical patent/CZ268898A3/cs
Publication of CZ293095B6 publication Critical patent/CZ293095B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B29/00Checking or monitoring of signalling or alarm systems; Prevention or correction of operating errors, e.g. preventing unauthorised operation
    • G08B29/18Prevention or correction of operating errors
    • G08B29/183Single detectors using dual technologies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Security & Cryptography (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Fluid Adsorption Or Reactions (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)

Abstract

Vynález se týká elektronického systému pro detekci vniku do alespoň jednoho monitorovaného prostředí, který zahrnuje alespoň jeden elektronický snímač (1a, 1b, 1c) reagující na pohyby probíhající v uvedeném prostředí a schopný modifikace alespoň jedné z významných vlastností jeho výstupního elektrického signálu v odezvě na přítomnost pohybujícího se těla v monitorovaném prostředí. Systém zahrnuje alespoň první výstražný obvod (10a, 10b, 10c) spojený se snímačem (1a, 1b, 1c) a schopný generovat výstražný signál (ALARM), když uvedená modifikace splňuje předem stanovený stav. Dále zahrnuje výstražnou řídicí jednotku (30) upravenou pro příjem výstražného signálu (ALARM). Systém také zahrnuje alespoň převáděcí obvod (20a, 20b, 20c) pro kontinuální převádění modifikace výstupu z elektronického snímače (1a, 1b, 1c) na člověkem vnímatelný signál, přičemž tento vnímatelný signál je vysílán k výstražné řídicí jednotce (30).ŕ

Description

Oblast techniky
Vynález se týká termosetového laku, nanášeného za horka a způsobu aplikace takových laků nanášených za horka. Laky nanášené za horka se typicky nejprve zahřívají, dokud není dosaženo viskozity, požadované pro nanášení. Následně jsou směsi naneseny a vytvrzeny, například dalším zvýšením teploty na teplotu vytvrzení. Laky pro nanášení za horka obecně v podstatě neobsahují těkavé organické sloučeniny (VOC, volatile organic compounds).
Dosavadní stav techniky
EP-A-0 604 815 předkládá termosetový lak bez obsahu rozpouštědla pro sítotisk. Lak zahrnuje směs tekutých a pevných epoxidových pryskyřic a má vysokou viskozitu, což ho činí nevhodným pro použití při postupech, které vyžadují nízkou viskozitu, jako je malování áěn.
Techniky nanášení jako je malování stěn jsou zvláště vhodné tehdy, pokud mají být naneseny tenké vrstvy. Zvláštním příkladem nanášení, které vyžaduje vrstvu tenkého filmu, je vytváření zadní vrstvy zrcadla, při němž je třeba nátěr nanést na zadní stranu odrazivé kovové vrstvy zrcadla k jejímu ochránění před korozí a mechanickým či chemickým poškozením. Tyto nátěry, tvořcí zadní část zrcadla, jsou typicky nanášeny v jedné vrstvě nebo ve více vrstvách o tloušťce v řádu přibližně od 20 do 100 mikrometrů.
Až dosud laky, používané při technikách nanášení vyžadujících malé viskozity, obsahovaly rozpouštědla, jako například lak k vytvoření zadní vrstvy zrcadla, uvedený v EP-A-0 562 660. Ovšem použití laků s obsahem rozpouštědel se setkává se stále vážnějšími obtížemi, týkajícími se okolního prostředí. Z těchto důvodů a rovněž z ekonomických důvodů by měl být obsah rozpouštědla minimalizován. Pro splnění požadavku nekorozívních vlastností, laky pro zadní strany zrcadel typicky zahrnují inhibitory koroze, jichž většina je škodlivá pro lidské zdraví nebo pro okolní prostředí.
Podstata vynálezu
Předmětem předkládaného vynálezu je poskytnutí laku či nátěru v podstatě neobsahujícího těkavé organické sloučeniny (VOC), které je možné použít při teplotách nanášení od 100 do 160 °C nebo dokonce při nižších teplotách za využití technik nanášení, které vyžadují malou viskozitu, jako je malování stěn nebo rozprašovací nanášení.
Předmětem podle tohoto vynálezu je dosaženo lakem nanášeným za horka, majícím Tg (teplotu skelného přechodu) nižší než 5 °C a lépe nižší než -20 °C a viskozitu nižší než 2000 mPa.s, lépe pak menší než 600 mPa.s, měřeno při 80 °C a střihové rychlosti 10 s_l. Bylo zjištěno, že se laky nanášené za horka tohoto typu, na rozdíl od dříve známých takových nátěrů, hodí pro techniky nanášení, které vyžadují malou viskozitu, aniž by bylo nutné přidání rozpouštědel. V důsledku nízké viskozity laků nanášených za horka podle tohoto vynálezu je možné používat poměrně nízké teploty nanášení, například nižší než 120 °C, přičemž se stále zachovávají dobré vlastnosti nátěru, jako je proudění a vzhled. Lak podle tohoto vynálezu může být například pevný nebo kapalný při teplotě místnosti.
Ve výhodném provedení laku nanášeného za horka počne předkládaného vynálezu tento lak obsahuje alespoň jedno amorfní pojivo, mající Tg nižší než 5 °C a lépe nižší než -20 °C, a/nebo alespoň jedno krystalické či polokrystalické pojivo, mající teplotu tání nebo rozmezí tavení nižší než 150 °C. Krystalická a/nebo polokrystalická pojivá jsou obecně charakterizována ostrou fázo
- 1 CZ 296095 B6 vou přeměnou, jejímž výsledkem jsou velmi nízké tavné viskozity po roztavení. Použity mohou být také kombinace amorfních a (polo)krystalických pojiv. Kombinováním, sloučením amorfních a (polo)krystalických pojiv může být tavná viskozita laku pro nanášení za horka snadno upravena na požadovanou úroveň. Pojivo může mít volitelně hypervětvenou nebo dendritickou strukturu.
Pro zjištění, zdaje pojivo krystalické, polokrystalické nebo amorfní mohou být tyto typy fázových přeměn detekovány metodou rozlišovací skenovací kolorimetrie (DSC, Differential Scanning Calorimetry), jak je popsána v Encydopedia of Polymer Science and Engineering, díl 4, str. 482 až 519, 1986 (Wiley Interscience). Pojivo je pokládáno za amorfní, pokud vykazuje rozpoznatelnou teplotu přechodu ke sklovatění Tg a nevykazuje ani krystalizaci, ani maxima tání. Pryskyřice se považuje za polokrystalickou, pokud vykazuje rozpoznatelnou Tg a alespoň jedno maximum tání. Obecně lze říci, že pokud jsou na křivce DSC pozorována různá maxima tání, jsou tato maxima tání specifikována rozmezím tání. Pokud pojivo nevykazuje žádnou Tg při zahřívání od -60 °C, ale pouze ostré maximum tání, považuje se za krystalické pojivo.
Pojivém pro lak nanášený za horka může být například alkylová pryskyřice, akrylová pryskyřice, polyesterová pryskyřice, uretanový olej nebo pryskyřice, vinylový polymer, vinylhalogenidový polymer, fenol-formaldehydová pryskyřice, aminová pryskyřice, epoxydová pryskyřice nebo modifikace a/nebo kombinace takových látek.
Pojivo je buď samo se síťující, nebo se používá v kombinaci s odpovídajícím síťovacím činidlem, například s blokovanými nebo neblokovanými izokyanáty či síťovacími činidly s aminovými funkčními skupinami. Vhodnými příklady síťovacích činidel s aminovými funkčními skupinami jsou například melamin-formaldehydové pryskyřice jako hexamethoxymethylol melaminu (HMMM) nebo trisalkoxykarbonylaminotriazin (TACT) či deriváty těchto sloučenin. Obchodně dostupnými HMMM pryskyřicemi jsou například Beetle® 370, Beetle® 3745 a Beetle® 3747, všechny dostupné od firmy BIP. Vhodnými izokyanáty jsou například Desmodur® N3300, dostupný od firmy Bayer a Vestanat® T1890, dostupný od firmy Creanova.
Plnivy, reagujícími s těmito izokyanátovými síťovacími činidly nebo síťovacími činidly s aminovými funkčními skupinami, jsou například pojivá s hydroxylovými funkčními skupinami. Upřednostňovanými pojivý s hydroxylovými funkčními skupinami jsou akrylové polyoly, polyetherové polyoly a polyesterové polyoly. Příklady amorfních polyesterových polyolů jsou Desmophen® 670, 800, 1155 a Desmophen® VPLS 2249/1, všechny dostupné od firmy Bayer. Vhodným příkladem dendritického polyolů je Boltom® H10, dostupný od firmy Perstorp Speciality Chemicals.
Polyol/izokyanátový síťovací systém je sám o sobě vysoce reaktivní. Vhodnou cestou k zabránění předčasného vytvrzení je použití interně nebo externě blokovaných izokyanátů. Příkladem interně (vnitřně) blokovaného polyizokyanátového síťovacího činidla je cykloalifatický polyuretdion na bázi izoforondiizokyanátu, Vestagon® EP-BF 1320, dostupný od firmy Creanova.
Jiným způsobem prevence předčasného zesíťování takto vysoce reaktivních síťovacích systémů je použití dvousložkového systému, vyžadujícího oddělené skladování reakčních složek a speciální zařízení pro nanášení. Reaktivní složky jsou spolu smíchány těsné před nanášením nebo během nanášení, například v dvousložkové rozprašovací pistoli. Takové dvousložkové uspořádání není vhodné pouze pro izokyanátové/polyolové síťovací systémy používající neblokované izokyanáty, ale také buď pro vysoce reaktivní síťovací systémy, například pro epoxy/aminové a akryloyl/aminové síťovací systémy.
Laky nanášené za horka na bázi chemie polyol/izokyanátů mají výhodu v tom, že spojují nízkou hladinu VOC nebo dokonce nulovou hladinu VOC s vysokou úrovní účinnosti filmu. Takové laky nanášené za horka jsou zvláště vhodné pro použití například v automobilovém průmyslu.
- 2 CZ 296095 B6
Jiná třída vhodných pojiv sestává z epoxidových pryskyřic, volitelně v kombinaci se sloučeninami obsahujícími skupiny reagující s epoxidem, například aminy, polykarboxylové kyseliny a/nebo anhydridy.
Zvláště vhodné epoxidové pryskyřice jsou například Epikote® 828, Epikote® 1001 a Epikote® 1002. Viskózní epoxidové pryskyřice, jako Epikote® 1004, by měly být s výhodou pro dosažení požadované viskozity používány v menších množstvích. Všechny výše zmíněné pryskyřice Epikote® jsou dostupné od firmy Shell Chemicals.
Pokud jsou do laků nanášených za horka podle předkládaného vynálezu začleněny epoxidové pryskyřice, dává se přednost použití sloučeniny obsahující kyanamidové skupiny a/nebo deriváty, jako dikyandiamid, urychlený dikyandiamid, substituovaný dikyandiamid, nebo cyklické amidiny. Laky používané na zadní strany zrcadel, formované s kyanamidovými funkčními sloučeninami, mají tu výhodu, že mohou vytvářet komplex se stříbrnými ionty, přítomnými v reflexní zrcadlové vrstvě, zejména pokud je tato vrstva bez obsahu mědi. To zlepšuje antikorozivní vlastnosti nátěru. V takovém případě může být snížen, nebo dokonce zcela eliminován přídavek protikorozivních barviv. V tomto ohledu poskytuje optimální výsledky dikyandiamid.
Při použití kyanamidových skupin a/nebo derivátů v lacích podle předkládaného vynálezu pro nanesení na zadní strany zrcadel, je pozorována zlepšená přilnavost ke stříbrným vrstvám. To umožňuje formování laků pro zadní strany zrcadel bez silanových funkčních sloučenin, které se běžně používají ke zlepšení přilnavosti v systémech podle dosavadního stavu techniky.
Požadovaná tavná viskozita laků může být upravena optimalizací vlastností pojivá, jako je molekulová hmotnost a molekulová struktura. Číselně střední molekulová hmotnost Mn pojivá nebo pojiv je s výhodou 1000 až 10 000 g/mol a lépe 2000 až 6000 g/mol.
Jiným způsobem úpravy viskozity laku je použití reaktivních ředidel. Reaktivními ředidly jsou obecně sloučeniny o nízké molekulové hmotnosti, vykazující nízkou viskozitu a působící jako rozpouštědla během formování a zpracování laku.
Na rozdíl od nereaktivních rozpouštědel mohou reaktivní rozpouštědla kopolymerizovat s pojivém nebo s jinou složkou, přítomnou v laku nanášeném za horka. Číselně střední molekulová hmotnost Mn reaktivních ředidel je s výhodou menší než 1000 g/mol a lépe nižší než 500 g/mol. Množství funkčních skupin, tedy funkčnost reaktivního ředidla se rovná alespoň jedné, lépe dvěma neboje vyšší a v takovém případě mohou reaktivní ředidla působit jako posilovač zesíťování. Příklady vhodných reaktivních ředidel s nízkou viskozitou jsou glycidylethery, alkylenkarbonáty, oxetany, epoxidované oleje, polyoly a/nebo jejich modifikace, jako jsou alkoxylované polyoly. Vhodnými příklady glycidyletherů jsou dimethanol-diglycidylether cyklohexanu, jako Araldite® DY 0395 a trimethylolpropan-triglycidylether, jako Araldite® DY 0396, přičemž oba výrobky Araldite® jsou dostupné od firmy Ciba Specialty Chemicals. Vhodnými příklady polyolů jsou di-trimethylolpropan a alkoxylované polyoly, jako Polyol TP30®, ethoxylovaný trimethylolpropan, dostupný od firmy Perstorp Specialty Chemicals. Vhodnými příklady alkylenkarbonátů jsou ethylenkarbonát a propylenkarbonát.
Laky podle předkládaného vynálezu v podstatě neobsahují těkavé organické sloučeniny (VOC). V principu se při výrobě těchto laků nepřidává žádné přídavné rozpouštědlo. Nadto by zbytkový obsah rozpouštědla, pocházejícího z výroby kterékoliv z přísad, neměl přesahovat 5 % hmotnostních.
Jak bylo uvedeno výše, vysoce reaktivní síťovací činidla mohou být použita ve dvousložkových systémech nanášených za horka. Ovšem s laky nanášenými za horka se lépe zachází, pokud jsou ve formě jednosložkových systémů, za použití síťovacího činidla, které je reaktivní pouze vzhledem k pojivu a při teplotě, přesahující teplotu nanášení. V takových systémech je podstatná dobrá rovnováha mezi chemickou stálostí a reaktivitou.
- 3 CZ 296095 B6
Pokud chemická stálost není optimální, například vzhledem k příliš vysoké vnitřní reaktivitě, může zesíťování nastat předčasně, tj. před nanesením laku na substrát, výsledkem čehož je ucpání použitého nanášecího zařízení a špatné vlastnosti laku.
Dobrá chemická stálost, která je výsledkem malé reaktivity, může zapříčinit vytvrzování příliš pomalé pro splnění obvyklých požadavků. Výběr katalyzátoru závisí na chemii zesíťování v laku nanášeném za horka. Volbou vhodného katalyzátoru lze získat dobrou rovnováhu mezi chemickou stálostí a reaktivitou. Pokud je použit katalyzátor, je s výhodou přítomný v množství od 0,5 do 5 % hmotnostních vzhledem k celému laku. Optimálním množstvím katalyzátoru je množství od 1 do 3 % hmotnostních celého laku. V závislosti na chemickém typu síťovacího činidla laku nanášeného za horka může být katalyzátorem kyselina, báze nebo jejich kombinace.
Katalyzátor je s výhodou latentní (skrytý) nebo blokovaný. Použití latentních nebo blokovaných katalyzátorů je účinnou cestou k zabránění předčasného zesíťování. Ke kontrole aktivity lze použít různé mechanismy a blokující činidla, jako alkoholy, vodu, těkavé kyseliny a sloučeniny rozložitelné ultrafialovým (UV) zářením. Katalyzátor může být například odblokován zvýšením teploty. Toho je vhodným příkladem diaza[4.3.0]bicykloundek-7-en, blokovaný kyselinou benzoovou nebo kyselinou mravenčí, jak je popsáno v patentu US 5 219 958. Jiným katalyzátorem, který se odblokuje během zahřátí, je například Dyhard® UR 500, který je katalyzátorem na bázi aminu, blokovaný izokyanátem. Tento typ katalyzátoru je zvláště vhodný pro vyvážení chemické stálosti a reaktivity laku, nanášeného za horka, na bázi epoxidové pryskyřice a polyaminu, jako je dikyanamid. Vhodnými latentními katalyzátory jsou například amidokyseliny, získané z anhydridů karboxylových kyselin a diaminů. Při zahřívání tyto zwitteriontové sloučeniny podstupují tepelně indukovanou intramolekulární cyklizaci na imidy, které mohou katalyzcvat různé reakce.
Příprava těchto latentních aminových katalyzátorů je popsána v Latent Amine Catalyts for Epoxy-Carboxy Hybrid Powder Coatings. Investigations on Phase Change Control of Reactivity S. P. Pappasem, V. D. Kuntzem a B. C. Pappasem v Joumal of Coatings Technology 63 (796), květen 1991.
Pokud je lak založen na kyselinou indukovaném mechanismu síťování, jako je amino/polyolové síťování, může tento lak volitelně zahrnovat kyselý katalyzátor. Příklady katalyzátorů typu kyseliny jsou kyselina paratoluensulfonová a kyselina dodecylbenzensulfonová. Příkladem blokovaného kyselého katalyzátoru je Nacure® 3525, dostupný od firmy King Industries, jehož základem je naftalendisulfonová kyselina.
Za horka nanášený lak podle předkládaného vynálezu může zahrnovat barviva a/nebo přídavné látky, jako plniva, rozvolňovadla, odplyňovací činidla, činidla napomáhající lepší přilnavosti, matující činidla, povrchově aktivní látky, činidla napomáhající proudění nebo vosky.
Popsaný lak nanášený za horka může být vyroben na zařízení, které se běžně používá v průmyslu nátěrových barev. Obecně se suroviny, kromě síťovacích činidel a katalyzátorů, smíchají dohromady ve vysokorychlostním rozpouštěcím zařízení při teplotě místnosti nebo při zvýšené teplotě. Ve volitelném dalším kroku se barviva rozptýlí v rozptylovacím zařízení pracujícím při vysokém střihu, jako je kolový mísič na písek nebo kolový mísíc na perličky. Nakonec se přidají síťovací činidla a volitelně i katalyzátory a celá směs se míchá až k dosažení její homogenity. V případech, kdy by měla být doba vzájemného styku reaktivních složek zkrácena na minimum, může být použito dispergující zařízení s krátkou rezidenční dobou. Vhodným zařízením, v němž mohou být reaktivní složky míchány velmi účinně během krátké doby, je vytlačovací lis nebo jiné zařízení na bázi rotoru/statoru.
Lak, nanášený za horka, může být aplikován způsobem, zahrnujícím následující kroky, v nichž:
- se lak zahřívá až k dosažení teploty nanášení;
- se lak nanese jako nátěr na substrát, a
- 4 CZ 296095 B6
- nanesený lak se zahřívá alespoň na teplotu svého vytvrzení až do úplného vytvrzení.
Krok zahřívání může být prováděn například v zahřívaných zásobnících, přičemž po tomto kroku se lak naplní do zahřátého aplikátoru.
Za horka nanášený lak podle předkládaného vynálezu je zvláště vhodný pro techniky nanášení, které vyžadují nízkou viskozitu, jako je malování stěn, při němž zahřátý lak proudí z úzkého vodorovného výřezu na substrát, procházející pod výřezem. Jinými technikami nanášení vyžadujícími nízkou viskozitu, při nichž lze použít uvedený lak, jsou například zahřívané válečky nebo techniky rozprašování za horka. Zahřívané válečky se používají například pro nanášení nátěrů cívky. Pokud je to žádoucí, mohou být použity také další techniky nanášení, u nichž může mít viskozita menší význam, jako je například matricové nanášení.
V případě dvousložkových systémů se složky s výhodou zahřívají odděleně. Zahřívání laku se může provádět v jakémkoliv vhodném zahřívacím nebo tavném zařízení. Zahřátý lak se plní do aplikátoru zahřívanou hadicí pomocí vhodného čerpadla. Pokud se používá dvousložkový systém, mohou být složky smíchány před nanášením, v jakémkoliv vhodném tavném míchacím zařízení, kterým může být statický mixér nebo dynamický mixér, jako Banbury mixér nebo „Z-lopatkový mixér. Alternativně mohou být složky smíchány i během nanášení. Teplota aplikátoru bude obecně v rozmezí od 50 do 160 °C a lépe od 60 do 120 °C. Pro tepelné vytvrzení naneseného laku může být použita teplota vytvrzení až do 260 °C a s výhodou se pohybuje od 60 do 170 °C, v závislosti na chemickém složení, typu použitého substrátu a oblasti použití.
Doba vytvrzení je obecně menší než 30 minut. Ve zvláštních případech může být doba vytvrzení velmi krátká jako při nátěrech cívky, kde může být vytvrzení bleskové během 2 minut nebo méně, při 260 °C PMT, nejvyšší teplotě kovu.
Lak podle předkládaného vynálezu může být nanášen v tenkých vrstvách. Tloušťka vrstev po vytvrzení může být například menší než ΙΟΟμτη.
Za horka nanášenými laky podle předkládaného vynálezu může být natřena široká škála substrátů. Vzhledem k nízké tavné viskozitě může být lak nanášen na kovové a skleněné substráty, například na zadní strany zrcadel, ale také na teplotně citlivé substráty, jako jsou plasty a dřevo. Lak podle tohoto vynálezu je možné použít také pro nátěry cívek.
I když je lak, nanášený za horka, zvláště vhodný pro použití jako nátěr zadních stran zrcadel, hodí se rovněž pro další použití, u nichž jsou vyžadovány například stejnoměrná tloušťka či zvlášť vysoké technické parametry vrstev, nebo u nichž je žádoucí použití technik nanášení, vyžadujících nízkou viskozitu. Zvláštním příkladem je rozprašovací nanášení dvousložkových polyolových/ izokyanátových systémů jako svrchního nátěru na kovové nebo plastové substráty.
Příklady provedení vynálezu
Předkládaný vynález bude nyní ozřejměn následujícími příklady. V těchto příkladech provedení vynálezu jsou použity níže vyjmenované prostředky dostupné tak, jak je zde uvedeno.
Araldite® DY 0396 triglycidylether trimethylolpropanu, mající Tg nižší než-50 °C; dostupný od firmy Ciba Specialty Chemicals;
Baysilon® OLU činidlo napomáhající proudění, obchodně dostupné od firmy Bayer;
Beetle® 370 hexamethoxymethylolmelaminová pryskyřiceo Tg nižší než-50 °C, obchodně dostupná od firmy BIP;
benzoin odplyňovací činidlo, obchodně dostupné od firmy DSM,
- 5 CZ 296095 B6
Holandsko;
Byk® A 530 činidlo řídící proudění, obchodně dostupné od firmy Byk
Byk® 165 činidlo napomáhající rozptylu, obchodně dostupné od firmy Byk;
Desmophen® 670 amorfní polyesterový polyol mající Tg nižší než-50 °C, obchodně dostupný od firmy Bayer;
Desmophen® VPLS 2248 amorfní polyesterový polyol mající Tg nižší než -50 °C a viskozitu 154 mPa při 70 °C a střihové rychlosti 10 s-1, obchodně dostupný od firmy Bayer;
Desmophen® 1155 amorfní polyesterový polyol mající Tg nižší než-50 °C a viskozitu 84 mPa při 70 °C a střihové rychlosti 10 s1, obchodně dostupný od firmy Bayer;
Desmodur® N33OO polyizokyanát mající Tg nižší než -50 °C, obchodně dostupný od firmy Bayer;
Dyhard® 100SF dikyanamid, obchodně dostupný od firmy Bayer;
Dyhard® UR 500 blokovaný aminový katalyzátor, dostupný od firmy SKW Trostberg AG;
Epikote® 828 pryskyřice s epoxidovými funkčními skupinami mající Tg nižší než -50 °C, obchodně dostupná od firmy Shell Chemicals;
Epodil® 750 difunkční glycidylether mající Tg nižší než-50 °C, obchodně dostupný od firmy Air Products;
Kronos® 2310 barvivo na bázi oxidu titaničitého, dostupné od firmy Kronos Intemational lne.;
Nacure® 3525 dinonylnaftalensulfonová kyselina, katalyzátor dostupný od firmy King Industries;
Polyol TP® 30 ethoxylovaný trimethylolpropan, reaktivní ředidlo, obchodně dostupné od firmy Perstorp Specialty Chemicals.
V příkladech provedení vynálezu jsou použity následující zkratky:
DBTDL dibutylcínový dilaurát;
PA / DEP amidokyselina na bázi ftalanhydridu a N,N-diethylaminopropylaminu;
Tg teplota skelného přechodu.
V příkladech jsou veškerá množství, pokud není zmíněno jinak, uvedena v gramech.
Příklady 1 až 7
V příkladech 1 až 7 byly za horka nanášené laky připraveny ze surovin, uvedených v tabulce 1.
Tabulka 1
suroviny příklad
1 2 3 4 5 6 7
Epokote® 828 10 250,1 335 337 264,5 317,6 372
Beetle® 370 76,6 26,8
Desmophen® 1155 113,3 39,7
Desmophen® 670 113,3 39,7
Dyhard® 100 SF 17,3 37,2 37,2 42 37,8 30
Polyol TP® 30 54 18,9 26,5 17,7
- 6 CZ 296095 B6
Pokračování tabulky 1
Araldite® DY 0396 30,3 16,7
epoxidovaný lněný olej 52,7
talek 192 192 192 192 192 192 192
síran bamatý 144,2 144,2 144,2 144,2 144,2 144,2 144,2
Kronos® 2 310 37 37 37 37 37 37 37
uhelná čerň 3 3 3 3 3 3 3
oxid zinečnatý 192 192 192 192 192 192 192
kyanid olova 5 5 5 5 5 5 5
Byk® 165 24 24 24 4 4 24 24
benzoin 9,6 9,6 6,9 6,9 4
DBTDL 1,6 1,6
Dyhard® UR 500 6,2 17,6 18,8 12,7 17,6
Nacure® 3525 7,7
PA/DEP 12
butyldiglykol 40
Epodil® 750 41
V příkladech 2 až 6 byla sloučenina Epikote® 828 použita jako hlavní pojivo, zatímco v příkladu 1 bylo pouze malé množství této sloučeniny použito jako činidlo napomáhající přilnavosti.
Beetle® 370 a Dyhard® 100 SF byly v lacích použity jako síťovací činidla. Jako katalyzátory byly použity DBTDL, Dyhard® UR 500, Nacure® 3225 a PA / DEP.
Všechny suroviny s výjimkou síťovacích činidel a katalyzátorů byly nejprve smíchány dohromady při teplotě místnosti nebo při vyšší teplotě ve vysokorychlostním rozpouštěcím zařízení.
Následně byla v mísícím kolovém mlýnku poskytujícím perličky po dobu 40 minut při teplotě místnosti barviva podrobována rozptylu rychlostí 2500 otáček za minutu. Poté byla přidána síťovací činidla a katalyzátory a celá směs byla míchána 10 minut při 2500 otáčkách za minutu.
Směsi podle příkladů 1 až 7 byly zahřívány na teplotu 80 °C, kdy se jejich viskozita stala dostatečně nízkou pro nanášení a následně byly při teplotě 80 °C naneseny na zadní stranu zrcadla a vytvrzeny během 5 minut při teplotě 150°C v horkovzdušném sušicí s infrazářičem.
Viskozita a Tg směsí byly testovány následujícími metodami:
viskozita (80 °C, 10 s’1) ISO 53 229
Tg nevytvrzené směsi DSC, 10 °C/min
Vlastnosti filmu byly testovány za použití následujících metod:
lesk přilnavost tvrdost Persoz
Tg vytvrzeného filmu
ISO 2813, úhel měření byl 85°
ISO 2409
ISO 1522
DSC, 10 °C/min
Koroze okrajů byla testována podle testu CASS, jak je definován v ISO 1456 a pomocí testu rozprašování soli, definovaného v DIN 50021. Odolnost vůči vodní páře byla testována podle vlhkostního testu průmyslového standardu DIN 50017.
Výsledky testů jsou uvedeny v následující tabulce 2.
- 7 CZ 296095 B6
Tabulka 2
Příklady
1 2 3 4 5 6 7
tloušťka (pm) 36 55 63 40 35 40 40
přilnavost 0 0 0 0 0 0 0
Persoz (s) 93 304 300 320 308 314 300
lesk (%) 78 100 100 100 100 100 100
test CASS (zákal) ne ne ne ne ne ne ne
test CASS (skvrny) málo ne ne ne ne ne ne
test CASS (koroze okrajů v pm) 400 100 100 150 150 200 150
vlhkostní test (zákal) ne ne ne mírný mírný mírný ne
vlhkostní test (puchýřky) ne ne ne ne ne ne ne
rozpraš, soli (zákal) ne ne ne ne ne ne ne
rozpraš, soli (koroze okrajů v pm) 300 150 150 40 40 20 20
viskozita (mPa.s) 436 683 938 537 365 631 500
Tg nevytvrz. (°C) -50 -27 -21 -23 -38 -36 ^10
Tg vytvrz. filmu (°C) 18 79 109 78 82 93 85
Příklad 8
V příkladu 8 byla připravena směs podle příkladu 2 bez kyanidu olovnatého. Koroze okrajů podle testu CASS byla 400 pm.
Příklad 9
Dvousložkový lak nanášený za horka
Dvousložkový lak bez obsahu rozpouštědla nanášený za horka byl připraven následovně. V rozpouštěcím zařízení byla první složka A vytvořena z 35,08 g sloučeniny Demophen® VPLS 2248, 0,2 g Byk® A 530, 0,1 g Baysilon® a 0,1 g DBTDL, při teplotě 70 °C.
Druhá složka B, sestávající z 64,52 g sloučeniny Desmodur® N4300, byla odděleně zahřívána na teplotu 70 °C a smíchána se složkou A těsně před nanášením. Směs byla rozprašována na fosfátovaný ocelový panel (Bonder® 26S60 OC) a vytvrzena během 30 minut při 60 °C. Tloušťka suché vrstvy byla přibližně 50 pm.
Použity byly následující metody testování:
odolnost proti nárazu ASTM D 2794-93 odolnost MEK ISO 2812
Lesk, Tg nevytvrzené složky A, Tg vydrženého filmu a viskozita složek A a B před smícháním byly testovány metodami, použitými pro příklady 1 až 8.
Získaný čirý lak měl vlastnosti, uvedené v tabulce 3.

Claims (14)

  1. CZ 296095 B6
    Tabulka 3
    test výsledek viskozita (80 °C, 10 s1) složky A 100 mPa.s viskozita (80 °C, 10 s”1) složky B 65 mPa.s odolnost proti nárazu 160 kg/m lesk 100 % Tg nevytvrzené složky A < -50 °C Tg vy tvrzeného filmu 40,2 °C odolnost MEK > 200 dvojitých otírání
    PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Lak, nanášený za horka, typu termosetu, vyznačující se tím, že má Tg nižší než 5 °C a lépe nižší než -20 °C a viskozitu nižší než 2000 mPa.s, lépe pak menší než 600 mPa.s, měřeno při 80 °C a střihové rychlosti 10 s~'.
  2. 2. Lak, nanášený za horka, podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno amorfní pojivo, mající Tg nižší než 5 °C a lépe nižší než -20 °C, a/nebo alespoň jedno krystalické či polokrystalické pojivo, mající teplotu tání nebo rozmezí tavení nižší než 150 °C.
  3. 3. Lak, nanášený za horka, podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu pryskyřici s epoxidovými funkčními skupinami a alespoň jeden polyamin mající kyanamidové skupiny, s výhodou dikyandiamid.
  4. 4. Lak, nanášený za horka, podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jeden katalyzátor v množství od 0,5 do 5 % hmotnostních a lépe od 1 do 3 % hmotnostních celkového laku.
  5. 5. Lak, nanášený za horka, podle nároku 4, vyznačující se tím, zeje v něm použit alespoň jeden blokovaný nebo skrytý katalyzátor, který je odblokován nebo aktivován při zvýšené teplotě, která je nižší než teplota vytvrzení laku.
  6. 6. Lak, nanášený za horka, podle nároku5, vyznačující se tím, že blokovaným nebo skrytým katalyzátorem je blokovaný nebo skrytý amin.
  7. 7. Lak, nanášený za horka, podle nároku 6, vyznačující se tím, že skrytým aminovým katalyzátorem je amidová kyselina, odvozená od anhydridů karboxylových kyselin a diaminů.
  8. 8. Lak, nanášený za horka, podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň jednu aminovou pryskyřici, s výhodou v kombinaci s jedním nebo více z polyaminů, majících kyanamidové skupiny, s výhodou s dikyandiamidem.
  9. 9. Lak, nanášený za horka, podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že je jednosložkovým nebo dvousložkovým systémem, obsahujícím buď jedno síťovací činidlo nebo více síťovacích činidel, nebo pojivo.
  10. 10. Lak, nanášený za horka, podle nároku9, vyznačující se tím, že dvousložkový systém zahrnuje první složku, obsahující polyizokyanátové síťovací činidlo a druhou složku, obsahující jedno nebo více z pojiv, majících izokyanátové reakční skupiny.
    - 9 CZ 296095 B6
  11. 11. Lak, nanášený za horka, podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m , že obsahuje reaktivní ředidlo.
  12. 12. Lak, nanášený za horka, podle nároku 11, vyznačující se tím, že reaktivní ředidlo je zvoleno ze skupiny, která zahrnuje glycidylethery, epoxidované oleje, polyoly nebo modifikace takových sloučenin.
  13. 13. Použití laku, nanášeného za horka, podle kteréhokoli z nároků 1 až 12 jako nátěru na zadní strany zrcadel.
  14. 14. Použití laku, nanášeného za horka, podle kteréhokoli z nároků 1 až 12 jako nátěru kovového nebo tepelně citlivého substrátu.
CZ19982688A 1996-12-24 1997-07-30 Elektronický systém pro detekci vniku do monitorovaných prostředí CZ293095B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96TO001080A IT1289800B1 (it) 1996-12-24 1996-12-24 Dispositivo elettronico di controllo ambientale.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ268898A3 CZ268898A3 (cs) 1998-12-16
CZ293095B6 true CZ293095B6 (cs) 2004-02-18

Family

ID=11415153

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982688A CZ293095B6 (cs) 1996-12-24 1997-07-30 Elektronický systém pro detekci vniku do monitorovaných prostředí

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0898771B1 (cs)
AT (1) ATE223606T1 (cs)
AU (1) AU727852B2 (cs)
CA (1) CA2242870C (cs)
CZ (1) CZ293095B6 (cs)
DE (1) DE69715183D1 (cs)
HU (1) HU222942B1 (cs)
IT (1) IT1289800B1 (cs)
PL (1) PL184165B1 (cs)
WO (1) WO1998028724A1 (cs)
ZA (1) ZA976988B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL2012327B1 (en) 2013-12-13 2016-06-21 Utc Fire & Security B V Selective intrusion detection systems.
CN106781163A (zh) * 2017-01-04 2017-05-31 四川友邻有家电子商务有限公司 门店语音报警系统

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2064189A (en) * 1979-11-09 1981-06-10 Ascotts Ltd Surveillance System
FR2611290A1 (fr) * 1987-02-23 1988-08-26 Soulon Alain Perfectionnements apportes aux dispositifs de detection et de transmission d'alarme

Also Published As

Publication number Publication date
CA2242870C (en) 2003-02-18
EP0898771B1 (en) 2002-09-04
ZA976988B (en) 1999-04-16
HUP9902390A3 (en) 2000-01-28
AU3850097A (en) 1998-07-17
WO1998028724A1 (en) 1998-07-02
IT1289800B1 (it) 1998-10-16
HU222942B1 (hu) 2003-12-29
AU727852B2 (en) 2001-01-04
HUP9902390A2 (hu) 1999-11-29
PL328502A1 (en) 1999-02-01
CZ268898A3 (cs) 1998-12-16
ITTO961080A1 (it) 1998-06-24
ATE223606T1 (de) 2002-09-15
DE69715183D1 (de) 2002-10-10
CA2242870A1 (en) 1998-07-02
EP0898771A1 (en) 1999-03-03
PL184165B1 (pl) 2002-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1280842B1 (en) Aqueous two-component cross-linkable composition
EP0823922B1 (en) Curable compositions composite coatings and process for having improved mar and abrasion resistance
EP0995778B1 (en) Coating composition with improved intercoat adhesion
CN1952024A (zh) 储存稳定的、具有结晶成分的活性粉末漆组合物
JPS61192774A (ja) チキソトロピー性塗料
CN101341219A (zh) 提供低光泽的粉末涂料组合物
AU2001256268A1 (en) Aqueous two-component cross-linkable composition
CA2428357A1 (en) Power coatings based on thermoset-modified and other polyesters
CZ296095B6 (cs) Lak, nanásený za horka
JP2001512148A (ja) ハイソリッドコーティング用ヒドロキシ官能性オリゴマー
JP2002180001A (ja) 熱硬化性塗料用の架橋剤、および該架橋剤を含有する熱硬化性塗料
JPS58164658A (ja) 金属表面用コ−テイング液組成物およびその組成物による金属表面のコ−テイング方法
JP3290201B2 (ja) プラスチック基板の下塗り方法、そのための塗料組成物及びその使用
MX2012010247A (es) Recubrimiento de polvo que tiene una apariencia anodizada.
KR101106451B1 (ko) 블로킹된 폴리이소시아네이트
CZ293095B6 (cs) Elektronický systém pro detekci vniku do monitorovaných prostředí
KR20000016135A (ko) 다층 도장용 분말 도료
JP2004083898A (ja) 金属テープを被覆するためのポリウレタン−粉末塗料の使用、被覆法および被覆された金属テープ
US5959060A (en) Polyisocyanate-modified polycarboxylic acids and their use as crosslinking agents for epoxy resins
CA2160654A1 (en) Clearcoat compositions containing imino-functional melamines
US8153711B1 (en) Polyurea sag control agent in polytrimethylene ether diol
KR100620120B1 (ko) 분체도료 조성물
JPH09176572A (ja) 粉末ラッカー及びそれを用いて得られた被覆及び接着
KR960016074B1 (ko) 열경화성 조성물, 도장마무리방법 및 도장물품
Danick Low temperature crosslinking for powder coatings

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20170730