PL184165B1 - Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane - Google Patents

Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane

Info

Publication number
PL184165B1
PL184165B1 PL97328502A PL32850297A PL184165B1 PL 184165 B1 PL184165 B1 PL 184165B1 PL 97328502 A PL97328502 A PL 97328502A PL 32850297 A PL32850297 A PL 32850297A PL 184165 B1 PL184165 B1 PL 184165B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal
alarm
sensor
output
control circuit
Prior art date
Application number
PL97328502A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328502A1 (en
Inventor
Luciano Trucchi
Giovanni Negro
Original Assignee
Tecno Alarm Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tecno Alarm Snc filed Critical Tecno Alarm Snc
Publication of PL328502A1 publication Critical patent/PL328502A1/xx
Publication of PL184165B1 publication Critical patent/PL184165B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G08SIGNALLING
    • G08BSIGNALLING OR CALLING SYSTEMS; ORDER TELEGRAPHS; ALARM SYSTEMS
    • G08B29/00Checking or monitoring of signalling or alarm systems; Prevention or correction of operating errors, e.g. preventing unauthorised operation
    • G08B29/18Prevention or correction of operating errors
    • G08B29/183Single detectors using dual technologies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Security & Cryptography (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Fluid Adsorption Or Reactions (AREA)
  • Emergency Alarm Devices (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

1. Elektroniczny system wykrywania wtargnie- cia w srodowisko monitorowane zawierajacy co naj- mniej jeden czujnik reagujacy na ruchy wystepujace w srodowisku monitorowanym i umozliwiajacy mody- fikacje co najmniej jednego z waznych parametrów charakterystycznych jego elektrycznego sygnalu wyjsciowego w reakcji na obecnosc poruszajacego sie obiektu w srodowisku monitorowanym, co najmniej pierwszy uklad alarmowy dolaczony do czujnika i umozliwiajacy generowanie sygnalu alarmowego, kiedy modyfikacja spelnia zadany warunek, i alar- mowy uklad sterujacy dostosowany do odbioru syg- nalu alarmowego, znamienny tym, ze zawiera uklad przetwornikowy (20a, 20b, 20c) do ciaglego prze- twarzania modyfikacji sygnalu wyjsciowego z wyj- scia czujnika (1a, 1b, 1c) na sygnal odbierany przez zmysly czlowieka, przy czym ten sygnal odbierany przez zmysly czlowieka jest transmitowany do alar- mowego bloku sterujacego (30). PL

Description

Przedmiotem wynalazkujest elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane.
Przedmiotem wynalazku jest zwłaszcza elektroniczne urządzenie zdalnego nadzoru do zastosowania w kombinacji z urządzeniami monitorującymi, systemami alarmowymi, sygnalizatorami pożarowymi, systemami przeciwwłamaniowymi itp.
W dziedzinie systemów alarmowych i przeciwwłamaniowych do ochrony prywatnych domów mieszkalnych i budynków przemysłowych znane sąsystemy monitorujące wykorzystujące czujniki wolumetryczne, dopplerowskie lub pracujące w podczerwieni.
Czujniki wolumetryczne pracujące z wykorzystaniem zjawiska Dopplera są w zasadzie miniaturowymi urządzeniami radarowymi, pracującymi w widmie mikrofalowym, zwykle 1-10 GHz, nadającymi się do wykrywania poruszającej się osoby, nawet przy skrajnie małej prędkości.
Z drugiej strony wolumetryczne czujniki pracujące w podczerwieni są czujnikami wykrywającymi różnice temperatury spowodowane przemieszczaniem się ciała ludzkiego w środowisku, w którym rozmieszczone są czujniki, lecz te czujniki nie są w stanie wykrywać wibracji mechanicznych.
W obecności ciała poruszającego się wewnątrz monitorowanego środowiska lub przestrzeni wspomniane powyżej czujniki wolumetryczne generują sygnał elektryczny, który może być podany do układu sterującego, który z kolei uruchamia alarmowe urządzenia ostrzegawcze lub inne urządzenia, zwracające uwagę na zdarzenia za pośrednictwem alarmowych komunikatów akustycznych lub optycznych (wizualnych).
Podstawa wynalazku
W obsługiwanych zdalnie systemach monitorujących, sygnał akustyczny i/lub wizualny generowany przez czujnik jest przetwarzany w komunikat alarmowy i zwykle transmitowany przez łącze radiowe lub linię telefoniczną, albo publiczną albo prywatną, do urządzenia odbiorczego, które może znajdować się z dala od monitorowanego miejsca, w którym nastąpiło wykrycie zdarzenia.
Na przykład, komunikat alarmowy może być wysyłany albo do urządzenia odbiorczego znajdującego się w centralnej jednostce sterującej obsługiwanej przez personel prywatny lub przez policjanta, lub do stałego, lub ruchomego aparatu telefonicznego, będącego w posiadaniu personelu nadzoru lub nawet właściciela domu.
18-4 165
Komunikat alarmowy odebrany przez te urządzenia może zawierać informację o miejscu, w którym zdarzenie zachodzi, jak na przykład określony z góry komunikat głosowy.
Kiedy osoba pełniąca nadzór otrzymuje taki komunikat alarmowy z monitorowanego środowiska, może albo interweniować bezpośrednio albo podjąć odpowiednie działania, jak na przykład żądane interwencji policyjnej.
Jedną z głównych wad znanych systemów alarmowych z czujnikami wolumetrycznymi, które transmitują komunikaty alarmowe do zdalnego bloku sterującego jest to, że personel nadzoru - lub ogólniej, osoba odbierająca taki komunikat alarmowy - nie jest w stanie odróżnić alarmu fałszywego spowodowanego zakłóceniem, od rzeczywistej sytuacji alarmowej, w której potrzebna jest szybka interwencja.
Prawdopodobieństwo fałszywego alarmu nie jest małe, mimo udoskonaleń technicznych w konwencjonalnych systemach przeciwwłamaniowych.
Kiedy w systemach monitorujących stosuje się czujniki podczerwieni, to możliwe jest wykrycie przez czujniki wielu źródeł zakłócających takich, jak naturalne i sztuczne źródła światła, szybkie zmiany temperatury, na przykład powodowane grzejnikami, nagły wzrost oświetlenia pomieszczenia wskutek na przykład oświetlenia reflektorami przejeżdżających samochodów, i wygenerowanie fałszywego alarmu. Ponadto przy wzroście temperatury otoczenia zmniejsza się czułość czujnika podczerwieni.
Przy stosowaniu czujników dopplerowskich, wyzwalanie fałszywych alarmów może być spowodowane zakłóceniami elektromagnetycznymi lub przypadkowymi przemieszczeniami obiektów, jak na przykład trzaskającymi drzwiami lub spadającą doniczką.
Ponieważ komunikaty alarmowe otrzymywane w miejscu zdalnym nie zawierają informacji umożliwiającej upoważnionemu personelowi stwierdzenie z pewnością, czy jest to alarm rzeczywisty, czy fałszywy, to takie systemy wykazują wady, takie, jak opóźnienie interwencji lub interwencje niepotrzebne, wraz ze zmniejszeniem niezawodności systemu.
Na przykład po otrzymaniu komunikatu alarmowego przez telefon ruchomy, właściciel mieszkania znajdujący się daleko od domu musi zdecydować, czy prosić o interwencję, czy poinformować policję, lub po prostu pominąć ten komunikatjako alarm fałszywy, tylko na podstawie pierwotnego otrzymanego komunikatu alarmowego.
Dotychczas pojawiło się kilka propozycji zmierzających do zmniejszenia ryzyka fałszywych alarmów, przy dążeniu do utrzymania wysokiej czułości czujników.
Jedna z propozycji polegała na doregulowywaniu progowego poziomu czujników do różnych warunków zaburzeń środowiskowych, inna obejmowała stosowanie liczników impulsów, które uruchamiają sygnał alarmowy dopiero po wystąpieniu zadanej liczby detekcji czujnika, prawdopodobnie spowodowanych obecnością intruza poruszającego się w chronionej przestrzeni.
W jeszcze innym urządzeniu stosowano pewną kombinację czujników dopplerowskich i czujników podczerwieni, z których do uruchomienia alarmu pobudzony musiał być każdy.
Jednakowoż wspomniane powyżej urządzenia nie rozwiązywały problemu eliminowania, u osoby odbierającej sygnał alarmowy, niepewności dotyczącej jego przyczyn.
W szczególności wiadomo, że takie urządzenie alarmowe nie jest pozbawione błędów i niesprawności, które powodują generację fałszywych alarmów. Zatem uważać należy, że w okresie praktycznego użytkowania dowolnego systemu alarmowego pewna liczba fałszywych alarmów jest nieunikniona.
Również w celu wyeliminowania niepewności wypływającej z otrzymania sygnał alarmowego, w przeszłości proponowano urządzenia monitorujące otoczenie za pośrednictwem mikrofonu lub kamery telewizyjnej.
Jedno z takich urządzeń opisano w dokumencie FR-A2 611 290 dotyczącym urządzenia alarmowego umożliwiającego nadawanie komunikatu alarmowego. Urządzenie, przedstawione i opisane w dokumencie FR-A-2 611 290, zawiera czujnik wolumetryczny, który po pobudzeniu uruchamia telefoniczne urządzenie wybierające, które wysyła zadany wstępnie zapisany numer i przekazuje linią telefoniczną komunikat alarmowy.
184 165
Po zakończeniu komunikatu alarmowego rozpoczyna się nasłuch otoczenia przez mikrofon, który umożliwia zdalne wysłuchiwanie dźwięków i hałasów w monitorowanej przestrzeni.
Jednakowoż zdalne wysłuchiwanie przez mikrofony wymaga instalowania dodatkowych urządzeń w monitorowanych pomieszczeniach i nie umożliwia odsłuchiwania hałasów o niewielkim natężeniu, taki jakie powstają przy powolnym poruszaniu się.
Ponadto szum tłowy - spowodowany na przykład ruchem ulicznym lub dźwiękiem urządzeń nagłaśniających, jak na przykład odbiorników radiowych i telewizyjnych - stanowi znaczne źródło zakłóceń dla odsłuchiwania zdalnego za pośrednictwem mikrofonów, i może uniemożliwić rozróżnienie takich hałasów i dźwięków o niewielkiej intensywności powodowanych przez intruza poruszającego się w monitorowanym środowisku.
Poważną wadą stosowania mikrofonów są ograniczenia prawne na podsłuchiwanie otoczenia obowiązujące w niektórych krajach, na przykład we Francji, a w każdym razie możliwość rozciągania takiego podsłuchu poza zadane granice czasowe.
Stosowanie kamer telewizyjnych do wizualnego monitorowania na odległość zapewnia dobrąpercepcję sytuacji w polu widzenia kamery, leczjest bardzo kosztowne, ponieważ wymaga stosowania przynajmniej jednej kamery w każdym z monitorowanych pomieszczeń, a system ponadto wymaga urządzenia odbiorczego wyposażonego w monitory, jeden lub więcej, do wyświetlania obrazów.
Zatem celem niniej szego wynalazkuj est realizacj a systemu wykrywania wtargnięcia umożliwiającego rozwiązanie technicznego problemu niepewności odnośnie do charakteru komunikatu alarmowego, przy czym system powinien być pozbawiony omówionych powyżej wad urządzeń znanych.
Innym celem niniejszego wynalazku jest realizacja systemu wykrywania wtargnięcia, który byłby zarówno niezawodny, jak i łatwy i niekosztowny w instalowaniu i użytkowaniu.
Powyższe cele według niniejszego wynalazku osiąga się w systemie wykrywania wtargnięcia według zastrz. 1.
Inne cele wynalazku osiąga się w systemie wykrywania wtargnięcia według zastrzeżeń zależnych.
System wykrywania wtargnięcia według niniejszego wynalazku opisano szczegółowo w odniesieniu do załączonej figury, przedstawiającej schemat blokowy ilustrujący korzystny lecz nie ograniczający przykład wykonania wynalazku.
Szczegółowy opis korzystnych odmian wykonania
Na schemacie blokowym, na załączonej figurze rysunku przedstawiono główne składniki systemu wykrywania wtargnięcia, zgodnie z istotąniniejszego wynalazku. System, ogólnie biorąc, zawiera pewną liczbę czujników wolumetrycznych 1a, 1b, 1c, które można rozmieszczać w środowisku (lub środowiskach) monitorowanym w różnych konfiguracjach, na przykład po jednym czujniku w pomieszczeniu (lub w tylko jednym pomieszczeniu) monitorowanym w celu zwiększenia obszaru utrzymywanego pod nadzorem, zgodnie z metodami znanymi.
Te czujniki wolumetryczne 1a, 1b, 1c mogą być albo czujnikami podczerwieni, albo czujnikami wykrywającymi przesunięcie fazowe wywołane efektem Dopplera, poniżej zwanymi czujnikami Dopplera.
Kiedy ciało ludzkie przemieszcza się w obszarze detekcyjnym, czujnik podczerwieni powoduje zmianę swojego wyjściowego sygnału napięciowego, natomiast czujnik Dopplera powoduje zmianę częstotliwości sygnału odbitego (generowanego przez nie przedstawione źródło), która jest proporcjonalna do prędkości i zależy od kierunku ruchu.
Sygnały wyjściowe z czujników wolumetrycznych 1a, 1b i 1c są wzmacniane przez analogiczne wzmacniacze 2a, 2b i 2c, których sygnały wyjściowe są przykładane, w celu dalszego przetwarzania, do węzłów, czyli punktów połączeniowych, odpowiednio 3a, 3b, 3c. Mówiąc dokładniej, każdy węzeł 3a, 3b, 3c jest połączony zarówno z wejściami układów 10a, 10b i 10c, znaj dujących się na rysunku wewnątrz prostokątów narysowanych linią przerywana, jak i z wej ściami przetworników lub układów konwersyjnych 20a, 20b i 20c, znajdujących się na rysunku wewnątrz prostokątów narysowanych linią kreskowo-kropkową.
184 165
Każdy z układów alarmowych 10a, 10b, 10c przy spełnieniu żadnego warunku alarmu generuje na wyjściu pewien sygnał alarmowy ALARM o odpowiednim poziomie napięciowym. W przedstawionej odmianie wykonania wynalazku, każdy z układów alarmowych 10a, 10b i 10c zawiera detektor progowy (11a, 11b, 11c) połączony z układem wyzwalającym (12a, 12b, 12c), który uruchamia przekaźnik (13a, 13b, 13c) lub podobne urządzenie generujące sygnał alarmowy.
W przedstawionej odmianie wykonania wynalazku odpowiedni przekaźnik 13a (13b, 13c), który zostaje pobudzony przez układ wyzwalający 12a (12b, 12c) sterowany przez detektor progowy 11a (11b, 11c) przekazuje sygnał alarmowy z układu alarmowego 10a, i (10b, 10c).
Mówiąc dokładniej, kiedy poziom sygnału doprowadzany do układu alarmowego 10a, 10b, 10c jest wyższy od zadanego poziomu progowego, to odpowiedni przekaźnik 13a, 13b i 13c przełącza się ze stanu spoczynkowego w stan alarmu i umożliwia nadanie sygnału lub komunikatu alarmowego do odpowiedniego wejścia alarmowego 31a, 31b, 31c alarmowego bloku sterującego 30 przez linię transmisyjną 14a, 14b, -14 sygnału alarmowego.
Przez wejścia alarmowe 31 a, 31 b, 31c multiplekser lub komutator 32 znajdujący się w alarmowym bloku sterującym 30, otrzymuje sygnał ALARM o odpowiednim poziomie logicznym, na przykład 5V, dla wskazania logicznej jedności, i około 0V dla wskazania logicznego zera, przy czym ten sygnał reprezentuje stan czujnika 1a albo 1b albo 1c, który wygenerował sygnał alarmowy.
W przedstawionej odmianie wykonania układ konwersyjny, czyli przetwornikowy 20a, 20b, 20c zawiera generator sterowany napięciowo, czyli VCO, odpowiednio 21a, 21b, 21c, którego zakres drgań utrzymywany jest w zakresie częstotliwości (akustycznych) od 300 Hz do 3 000 Hz, odpowiadającym telefonicznemu pasmu mowy, oraz układ modulacyjny, odpowiednio 22a, 22b, 22c.
W takim układzie konwersyjnym 20a (20b, 20c) wzmocniony sygnał z czujnika wolumetrycznego 1a (1b, 1c) jest wykorzystywany do sterowania generatora sterowanego napięciowo, czyli VCO 21a, (21b, 21c), a wyjściowy sygnał o częstotliwości akustycznej z generatora VCO jest modulowany w układzie modulacyjnym 22a (22b, 22c), przed nadaniem linią transmisyjną dla sygnałów fonicznych 23a (23b, 23c) do demodulatora 33a (33b, 33c) znajdującego się w układzie sterującym 30.
Dzięki temu każda modyfikacja elektrycznego sygnału wyjściowego z czujników 1a, 1b, 1 c jest w sposób ciągły przetwarzana na sygnał akustyczny, to znaczy sygnał, który może być odbierany przez zmysły człowieka (wtym przypadku słuch). Ten słyszalny sygnał jest skorelowany z monitorowanym środowiskiem, to znaczy zawiera informację o tym, co się dzieje w monitorowanej przestrzeni. Kiedy czujniki są czujnikami podczerwieni, ten słyszalny sygnał stanowi rodzaj „obrazu dźwiękowego” konfiguracji termicznej zmieniającej się w monitorowanej przestrzeni. Kiedy czujniki są czujnikami Dopplera, ten słyszalny sygnał „reprezentuje” ruchy występujące wewnątrz monitorowanej przestrzeni. W obu przypadkach słuchacz jest w stanie z łatwością odróżnić sygnały akustyczne powodowane wtargnięciem, od sygnałów powodowanych zakłóceniami, takimi jak zjawiska chwilowe lub dźwięki okresowe, jak na przykład powstające przy trzaśnięciu drzwiami.
W alarmowym bloku sterującym 30 sygnał wyjściowy (foniczny) z demodulatora 33a, 33b, 33c podawany jest do odpowiedniego kanału wejściowego 34 dołączonego do wzmacniacza fonicznego 40.
Każdy z kanałów wejściowych 34 multipleksera 32 może być odblokowywany, uzyskując dostęp do wzmacniacza akustycznego 40 przez adres logiczny podany na jedno z wejść adresowych 35 multipleksera 32 dołączonego do wyjść przekaźnika, odpowiednio 13a, 13b, 13c.
Przez multiplekser 32 jeden lub więcej multipleksowanych sygnałów fonicznych podawanych jest do wzmacniacza fonicznego 40, którego wyjście zasila sygnałem telefoniczne urządzenie wybierające 41 (pobudzane przez komunikat alarmowy) w celu przesłania przez publiczną linię telefoniczną 43.
184 165
Za pośrednictwem publicznej sieci telefonicznej (nie przedstawiona) sygnał foniczny może być odbierany przez dowolny wybrany aparat telefoniczny 42 lub równoważne urządzenie dostępne dla personelu nadzoru.
Ściślej, sygnał alarmowy ALARM pobudza telefoniczne urządzenie wybierające 41 do zestawienia połączenia z odbiorczym aparatem telefonicznym 42, a następnie ten sam sygnał otwiera transmisję liniątelefoniczną43 sygnału fonicznego, który jest proporcjonalny do aktywności wykrytej przez czujnik wolumetrycznym 1a, 1b, 1c.
Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie ciągłego monitorowania ruchów, które mogą występować w środowisku pod nadzorem, niezależnie od generowanego w nim szumu (tłowego).
Według innej odmiany wykonania, powyższy sygnał foniczny może być podawany bezpośrednio do (nie przedstawionego) głośnika umieszczonego w obszarze słyszalności personelu nadzorującego, na przykład dozorcy w muzeum lub budynkach innych instytucji.
Według innej odmiany wykonania, nie przedstawionej na rysunku, każdy sygnał generowany przez czujniki wolumetrycznejest przetwarzany na postać dostosowanądo sterowania wyświetlacza, widocznego dla personelu nadzorującego, w rodzaju monitora kineskopowego, na przykład dołączonego do drugiego końca linii telefonicznej 43 i nadającego się do wizualnego przedstawiania ruchów zachodzących w monitorowanej przestrzeni, na przykład przez zmianę przedstawianych obrazów. Dzięki temu obserwator może mieć graficzną reprezentację ruchów odbywających się w monitorowanej przestrzeni. Taka reprezentacja nie jest przedstawieniem obrazu kamery telewizyjnej, lecz mimo to umożliwia łatwe i zdecydowane rozróżnienie między wtargnięciem a innymi zjawiskami.
Według innej odmiany wykonania, sygnał generowany przez czujnik wolumetryczny (dopplerowski lub podczerwieni) 1a (1b, 1c), jest podawany bezpośrednio do przekaźnika 13a (13b, 13c), który zwykle znajduje się w tej samej obudowie co czujnik. Tę odmianę wykonania schematycznie przedstawiono na fig. 1 linią przerywaną łączącą wyjście wzmacniacza 2a (2b, 2c) i przekaźnik.
W ten sposób sygnał przeznaczony do modulacji będzie generowany przez zamykanie i otwieranie kolejno przekaźnika 13a (13b, 13c) sterowanego przez czujnik wolumetryczny 1a (1b, 1c). Tak otrzymany sygnał impulsowy ma okres, który jest proporcjonalny do okresu otwierania/zamykania przekaźnika, a zatem jest reprezentatywny dla aktywności detekcyjnej czujnika, lecz jest bardziej „czysty” (to znaczy zawiera mniej sygnałów fałszywych) w stosunku do sygnału bezpośrednio wychodzącego z czujnika.
Powyższa odmiana wykonania wynalazku ma dodatkowo zaletę w postaci prostszej konstrukcji, ponieważ linia transmisyjna 14a, 14b, 14c - stosowana do wysyłania sygnału ALARM może być wykorzystywana również do przesyłania sygnału z bloku zawierającego czujnik wolumetryczny i przekaźnik do alarmowego bloku sterującego 30. Analiza w celu wykrycia momentu przekroczenia progu (to znaczy warunku alarmowego) będzie się odbywała przed przekaźnikami 13a, 13b, 13c, a dokładniej w alarmowym bloku sterującym 30, przez weryfikację sygnału z czujnika wolumetrycznego doprowadzonego za pośrednictwem scalonego przekaźnika 13. W tej odmianie wykonania korzystne jest, jeżeli przekaźniki 13a, 13b, 13c są przekaźnikami scalonymi, które lepiej nadają się do pracy przy ciągłym włączaniu i wyłączaniu z dużą prędkością.
Według jeszcze innej odmiany wykonania wynalazku, sygnał transmitowany foniczną liniątransmisyjną23a (23b, 23c) do bloku sterującego 30 jest w sposób ciągły przechowywany w urządzeniu pamięciowym, przeznaczonym dla tego bloku. Korzystne jest, jeżeli takie urządzenie jest pamięcią scaloną nadającą się do ciągłego przechowywania pewnego okresu czasowego, czyli „ramki” sygnału. Korzystne jest, jeżeli blok 30 zawiera zestaw urządzeń pamięciowych, z których każde służy do przechowywania sygnału jednego z czujników rozmieszczonych w monitorowanym środowisku.
Według tej odmiany wykonania przechowywany sygnał transmitowany linią telefoniczną do personelu nadzorującego bezpośrednio po przekazaniu sygnału ALARM, który ostrzegł personel o ewentualnym stanie alarmowym. Ponieważ sygnał, który spowodował alarm został przechowany, to personel nadzoru ma dodatkową możliwość wysłuchania tego sygnału - przetwo8
184 165 rzonego w postać słyszalną - który spowodował alarm. Natomiast po nadaniu sygnału przechowywanego, system zacznie nadawać sygnał aktualny, czyli sygnał czasu rzeczywistego, tak że personel może sprawdzać, co się dzieje w monitorowanym środowisku.
Za pomocą opisanego urządzenia można wyświetlać ruchy, nawet bez wyzwalania jakiegokolwiek sygnału alarmującego, przez sekwencyjne odblokowywanie kanałów multipleksera 321, albo ręczne, albo elektroniczne niezależnie od szumu generowanego w monitorowanym pomieszczeniu.
Wynalazek może być stosowany w dziedzinie systemów alarmowych i przeciwwłamaniowych do ochrony przed wtargnięciem przez prowadzenie nadzoru zdalnego domów mieszkalnych i budynków przemysłowych.
184 165
184 165
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane zawierający co najmniej jeden czujnik reagujący na ruchy występujące w środowisku monitorowanym i umożliwiający modyfikację co najmniej jednego z ważnych parametrów charakterystycznych j ego elektrycznego sygnału wyj ściowego w reakcj i na obecność poruszaj ącego się obiektu w środowisku monitorowanym, co najmniej pierwszy układ alarmowy dołączony do czujnika i umożliwiający generowanie sygnału alarmowego, kiedy modyfikacja spełnia zadany warunek, i alarmowy układ sterujący dostosowany do odbioru sygnału alarmowego, znamienny tym, że zawiera układ przetwornikowy (20a, 20b, 20c) do ciągłego przetwarzania modyfikacji sygnału wyjściowego z wyjścia czujnika (1a, 1b, 1 c) na sygnał odbierany przez zmysły człowieka, przy czym ten sygnał odbierany przez zmysły człowieka jest transmitowany do alarmowego bloku sterującego (30).
  2. 2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że układ przetwornikowy (20a, 20b, 20c) do ciągłego przetwarzania modyfikacji sygnału wyj ściowego z wyjścia czujnika (1a, 1b, 1c) na sygnał odbierany przez zmysły człowieka zawiera generator częstotliwości (21a, 21 b, 21 c) sterowany modyfikowanymi parametrami elektrycznego sygnału wyjściowego z wyjścia czujnika (1a, 1b, 1c), i przetwornik akustyczny umieszczony w obszarze słyszalności personelu nadzoru.
  3. 3. System według zastrz. 2, znamienny tym, że generator częstotliwości (21a, 21b, 21c) stanowi generator częstotliwości akustycznych.
  4. 4. System według zastrz. 3, znamienny tym, że generator częstotliwości akustycznych stanowi generator sterowany napięciowo, przy czym częstotliwość generowana przez ten generator zawiera się między 300 a 3000 Hz.
  5. 5. System według zastrz. 2, znamienny tym, że układ przetwornikowy (20a, 20b, 20c) zawiera układ modulacyjny (22a, 22b, 22c).
  6. 6. System według zastrz. 1, znamienny tym, że układy alarmowe (10a, 10b, 10c) są połączone z układem sterującym (30) za pośrednictwem sygnałowych linii transmisyjnych (14a, 14b, 14c), przy czym układ sterujący (30) zawiera demodulatory (33a, 33b, 33c) i wejścia alarmowe (31a, 31b, 31c).
  7. 7. System według zastrz. 6, znamienny tym, że układ sterujący (30) zawiera multiplekser (32) mający wiele kanałów wejściowych (34), z których każdy przenosi sygnał częstotliwości akustycznej otrzymany z jednego z układów przetwornikowych (20a, 20b, 20c), i wiele wejść adresowych (35), z których każdy dołączony jest do jednego z wejść alarmowych (31a, 31b, 31c), dla umożliwienia multiplekserowi (32) wyprowadzanie sygnałów o częstotliwości akustycznej przyporządkowanych sygnałowi alarmowemu.
  8. 8. System według zastrz. 7, znamienny tym, że wyjście komutatora (32) jest dołączone do wzmacniacza (40), którego wyjście jest następnie dołączone do telefonicznego urządzenia wybierającego (41) dla transmisji sygnałów alarmowych i sygnałów o częstotliwości akustycznej przez linię telefoniczną (43) do aparatu telefonicznego (42).
  9. 9. System według zastrz. 2, znamienny tym, że co najmniej jeden czujnik (1a, 1b, 1c) jest dobrany z grupy obejmującej czujniki podczerwieni, czujniki z efektem Dopplera i ich kombinację.
  10. 10. System według zastrz. 2, zn. mienny tym, że mjżeie czujnikz (la, 1 b, lc)jestbezpo średnio połączone z przekaźnikiem (13a, 13b, 13c) dla generowania sygnału modulowanego przez kolejne otwieranie i zamykanie przekaźnika (13a, 13b, 13c) sterowanego sygnałem z czujnika (1a, 1b, 1c).
    184 165
  11. 11. System według zastrz. 10, znamienny tym, że przekaźnik (13a, 13b, 13c) jest umieszczony w bloku, w którym jest czujnik (1a, 1b, 1c), przy czym sygnał z tego bloku jest transmitowany do układu sterującego (30) tą samą linią transmisyjną (14a, 14b, 14c), która służy do nadawania sygnału alarmowego (ALARM).
  12. 12. System według zastrz. 1, znamienny tym, że sygnał transmitowany liniątransmisyjną (23a, 23b, 23c) dla sygnałów fonicznych do układu sterującego (30) jest w sposób ciągły przechowywany w co najmniej jednym urządzeniu pamięciowym w układzie sterującym (30).
  13. 13. System według zastrz. 12, znamienny tym, że każde z urządzeń pamięciowych w układzie sterującym (30) stanowi pamięć scaloną zdolną do ciągłego przechowywania pewnego przedziału czasowego lub “ramki” sygnału, przy czym stosuje się jedno urządzenie pamięciowe do przechowywania sygnału od każdego czujnika (1a, 1b, 1c) umieszczonego w środowisku monitorowanym.
  14. 15. System według zastrz. 1, znamienny tym, że układ przetwornikowy (20a, 20b, 20c) do ciągłego przetwarzania modyfikacji sygnału wyjściowego z wyjścia czujnika (1a, 1b, 1c) na sygnał odbierany przez zmysły człowieka zawiera generator częstotliwości (21a, 21b, 21c) sterowany modyfikowanymi parametrami elektrycznego sygnału wyjściowego z wyjścia czujnika (1a, 1b, 1c), i wyświetlacz widoczny dla personelu nadzorującego.
PL97328502A 1996-12-24 1997-07-30 Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane PL184165B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96TO001080A IT1289800B1 (it) 1996-12-24 1996-12-24 Dispositivo elettronico di controllo ambientale.
PCT/EP1997/004142 WO1998028724A1 (en) 1996-12-24 1997-07-30 An electronic intrusion detection system for monitored environments

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328502A1 PL328502A1 (en) 1999-02-01
PL184165B1 true PL184165B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=11415153

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328502A PL184165B1 (pl) 1996-12-24 1997-07-30 Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0898771B1 (pl)
AT (1) ATE223606T1 (pl)
AU (1) AU727852B2 (pl)
CA (1) CA2242870C (pl)
CZ (1) CZ293095B6 (pl)
DE (1) DE69715183D1 (pl)
HU (1) HU222942B1 (pl)
IT (1) IT1289800B1 (pl)
PL (1) PL184165B1 (pl)
WO (1) WO1998028724A1 (pl)
ZA (1) ZA976988B (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL2012327B1 (en) 2013-12-13 2016-06-21 Utc Fire & Security B V Selective intrusion detection systems.
CN106781163A (zh) * 2017-01-04 2017-05-31 四川友邻有家电子商务有限公司 门店语音报警系统

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2064189A (en) * 1979-11-09 1981-06-10 Ascotts Ltd Surveillance System
FR2611290A1 (fr) * 1987-02-23 1988-08-26 Soulon Alain Perfectionnements apportes aux dispositifs de detection et de transmission d'alarme

Also Published As

Publication number Publication date
ATE223606T1 (de) 2002-09-15
HUP9902390A2 (hu) 1999-11-29
ITTO961080A1 (it) 1998-06-24
CA2242870A1 (en) 1998-07-02
ZA976988B (en) 1999-04-16
HU222942B1 (hu) 2003-12-29
IT1289800B1 (it) 1998-10-16
AU3850097A (en) 1998-07-17
PL328502A1 (en) 1999-02-01
AU727852B2 (en) 2001-01-04
CA2242870C (en) 2003-02-18
WO1998028724A1 (en) 1998-07-02
HUP9902390A3 (en) 2000-01-28
CZ268898A3 (cs) 1998-12-16
DE69715183D1 (de) 2002-10-10
EP0898771A1 (en) 1999-03-03
EP0898771B1 (en) 2002-09-04
CZ293095B6 (cs) 2004-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100937547B1 (ko) 감시 시스템
US6081193A (en) Electronic intrusion detection system for monitored environments
US20090027498A1 (en) Security clock device and system
US20030128113A1 (en) Interactive wireless surveillance and security system and associated method
US20090191839A1 (en) Personal alarm and serveillance system
US20040036596A1 (en) Security system and methods
US10861308B1 (en) System and method to improve emergency response time
GB2395336A (en) Portable security device
CA3142134C (en) System and method to improve emergency response time
KR200188880Y1 (ko) 영상 전송용 보안 시스템
PL184165B1 (pl) Elektroniczny system wykrywania wtargnięcia w środowisko monitorowane
KR100368448B1 (ko) 다목적 경보 시스템
JP2004110234A (ja) 非常報知器および非常報知システム
EP0681723B1 (fr) Dispositif antibrouillage radio infraudable pour systemes de surveillance d'intrusions
RU72560U1 (ru) Домофон "мобифон"
KR20010088971A (ko) 최첨단 방범 시스템
KR0173182B1 (ko) 음성모니터링 경보시스템
BRPI0903795B1 (pt) sistema de repressão, monitoramento e atendimento a emergências
KR200186166Y1 (ko) 무선 보안 중계 시스템
JP2005012510A (ja) 非常通報システム
JP3664141B2 (ja) 侵入警戒装置
JPH09198591A (ja) 防犯用通報装置
JP2879348B2 (ja) 集合住宅用監視通話システムおよび在室者活動監視機能を有した住宅情報盤
KR20120059937A (ko) 대피함 장치를 구비한 범죄예방시스템 및 이를 이용한 범죄예방방법
JP2004326145A (ja) 監視システム