CZ291706B6 - Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem - Google Patents

Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem Download PDF

Info

Publication number
CZ291706B6
CZ291706B6 CZ20014513A CZ20014513A CZ291706B6 CZ 291706 B6 CZ291706 B6 CZ 291706B6 CZ 20014513 A CZ20014513 A CZ 20014513A CZ 20014513 A CZ20014513 A CZ 20014513A CZ 291706 B6 CZ291706 B6 CZ 291706B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bath
austenitic
nitrogen
vacuum
alloyed
Prior art date
Application number
CZ20014513A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Ing. Csc. Benda
Bohuslav Ing. Chmiel
Miroslav Ing. Pustowka
Jana Ing. Poláchová
Jiří Ing. Dokoupil
Original Assignee
Třinecké Železárny A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CZ1998730A external-priority patent/CZ290238B6/cs
Application filed by Třinecké Železárny A. S. filed Critical Třinecké Železárny A. S.
Priority to CZ20014513A priority Critical patent/CZ291706B6/cs
Publication of CZ291706B6 publication Critical patent/CZ291706B6/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)

Abstract

Zp sob v²roby vysoce legovan²ch austenitick²ch a austeniticko-feritick²ch ocel legovan²ch dus kem na jeho vysok obsahy taven m v²choz vs zky v elektrick obloukov peci a jej m dalÜ m zpracov n m pochodem vakuov ho oxida n ho oduhli en za pou it chemick ho oh°evu jako dodate n ho zdroje tepla, jeho podstata spo v v tom, e do tavby v pr b hu pochodu vakuov ho oxida n ho oduhli en po ukon en oxida n f ze se alespo jednou prov d dm²ch n plynn ho dus ku za · elem nadusi en , p°i em p°ed a/nebo po tomto nadusi ov n se alespo jednou prov d chemick² oh°ev l zn , p°i n m se do l zn p°id v p° sada hlin ku a/nebo hlin ku spole n s feroslitinami k°em ku v mno stv 0,5 a 8 kg na tunu oceli, po n se do l zn za podtlaku, zajiÜ uj c ho ods t plynn²ch zplodin, prov d dm²ch n kysl ku alespo jednou kysl kovou tryskou p°i objemov m pr toku 10 a 70 m.sup.3.n./h na tunu celkov hmotnosti tavby, a p°i em se sou asn obsah hlin ku nebo k°em ku v l zni udr uje na hodnot nejm n rovn hodnot jejich kritick koncentrace, na e se p°ed ukon en m tavby prov d legov n , homogenizace pod rafina n struskou, dolegov n a homogenizace oceli.\

Description

Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem na jeho vysoké obsahy vytavením vysoce legované tekuté vsázky v elektrické obloukové peci a jejím následujícím mimopecním zpracováním pochodem vakuového oxidačního oduhličení s použitím dodatečného zdroje tepla v jeho průběhu.
Dosavadní stav techniky
Stávající obecně známá technologie pochodu elektrická oblouková pec (EOP) - zařízení pro vakuové oxidační oduhličení (VOD) ajejí varianty řeší úspěšně výrobu široké oblasti značek korozivzdomých a žáruvzdorných ocelí, včetně ekonomického zpracování jejich odpadů. Jde přitom zejména o odpady ocelí vysoce legovaných chromém a prvky s nižší afinitou ke kyslíku rozpuštěnému v lázni než činí jeho afinita k rozpuštěnému chrómu o daném obsahu, jako jsou nikl, molybden a jiné.
Pro realizaci oduhličení za současné minimalizace propalu chrómu ve fázi oxidační rafínace v zařízení VOD je zde využito té skutečnosti, že afinita uvedených prvků v roztavené oceli ke kyslíku s růstem teploty výrazně klesá, zatímco afinita uhlíku ke kyslíku s růstem teploty klesá nevýrazně a roste se snížením tlaku. Toto umožňuje sázet vysoce legované oceli uvedenými prvky již do pece EOP pro výrobu vysoce legované tekuté vsázky pro zařízení VOD a v zařízení VOD pak provádět úspěšně oxidační i redukční rafinaci lázně v pánvi za vysokého stupně využití jmenovaných prvků při dosahování požadovaných i velmi nízkých obsahů uhlíku (cca 0,01 % hmotnostních uhlíku).
Stávající technologie ajejí známé varianty mají však, zejména u menších výrobních agregátů, určitá omezení.
Mimo jiné se jedná o omezení, vyplývající z nedostatečné tepelné bilance údobí dohotovování v zařízení VOD, omezující realizaci tepelně náročných technologií v tomto údobí, například při potřebě přísady relativně velkých dávek legur (jako feroboru, ferotitanu, feroniobu ajiných), vysokého stupně legování plynným dusíkem i při potřebě legování feroslitinami obtížně přecházejícími do roztoku v kovové lázni (jako například ferovanadu a ferowolframu) a možnost zpracování vyššího podílu legovaných odpadů přímo v zařízení VOD.
Pro dodatečný ohřev tekuté oceli při jejím mimopecním zpracování je sice v tomto směru jako dodatečný zdroj tepla obecně známý princip tak zvaného chemického či reakčního dohřevu lázně, jehož podstatou je oxidace hliníku nebo křemíku, rozpuštěných v lázni, plynným kyslíkem, dmýchaným buď na hladinu, nebo do objemu lázně v pánvi kyslíkovou tryskou. Použití tohoto principu je známé například z českého patentového spisu CZ 216 653, jehož předmětem je způsob oduhličování vysoce legovaných ocelí ve vakuu, nebo ze zveřejněné české přihlášky vynálezu CZ PV 1995-1495, týkající se způsobu rafínace oceli v pánvi při chemickém ohřevu, či ze zveřejněné české přihlášky vynálezu CZ PV 1996-990, která se týká způsobu výroby nízkolegovaných ocelí pro valivá ložiska. Vždy se však jedná o chemický ohřev prováděný za odlišných podmínek, za jiným účelem a proto i s rozdílnými parametry a v jiném období mimopecního zpracování.
Z tohoto hlediska je proto úkolem předkládaného vynálezu vyřešit variantu pochodu VOD, umožňující odstranění výše uvedených stávajících omezení tohoto pochodu při výrobě vysoce
-1 CZ 291706 B6 legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem na jeho vysoké obsahy s použitím chemického ohřevu jako dodatečného zdroje tepla a se stanovením podmínek jeho provádění.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen způsobem výroby vysocelegovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem na jeho vysoké obsahy tavením výchozí vsázky v elektrické obloukové peci ajejím dalším zpracováním pochodem vakuového oxidačního oduhličení za použití chemického ohřevu jako dodatečného zdroje tepla, jehož podstata spočívá v tom, že do tavby v průběhu pochodu vakuového oxidačního oduhličení po ukončení oxidační fáze se alespoň jednou provádí dmýchání plynného dusíku za účelem nadusičení, přičemž před a/nebo po tomto nadusičování se alespoň jednou provádí chemický ohřev lázně, při němž se do lázně přidává přísada hliníku a/nebo hliníku společně s feroslitinami křemíku v množství 0,5 až 8 kg na tunu oceli, po níž se do lázně za podtlaku, zajišťujícího odsátí plynných zplodin, provádí dmýchání kyslíku alespoň jednou kyslíkovou tryskou při objemovém průtoku 10 až 70 m3/h na tunu celkové hmotnosti tavby, a přičemž se současně obsah hliníku nebo křemíku v lázni udržuje na hodnotě nejméně rovné hodnotě jejich kritické koncentrace, zabraňující nadměrnému nárůstu obsahu kyslíku v objemu kovové lázně, načež se před ukončením tavby provádí legování, homogenizace pod rafinační struskou, dolegování a homogenizace oceli.
Výhodou způsobu výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem na jeho vysoké obsahy, podle vynálezu, je zajištění dostatečného tepelného režimu pro efektivní docílení vysokého stupně nadusičení dmýcháním plynného dusíku do lázně, jakož i dostatečné teplotní rezervy pro další legování feroslitinami a to i relativně velkými přísadami, např. feroniobu nebo ferovanadu, resp. pro celé dohotoveni tavby.
Příklad provedení vynálezu
Podle konkrétního příkladu provedení vynálezu vykazuje tavba na zařízení vakuového oxidačního oduhličení po legování ferovanadem a před zahájením legování plynným dusíkem teplotu 1572 °C a chemické složení 0,04 % hmotnostních uhlíku, 0,35 % hmotnostních manganu, 0,25 % hmotnostních křemíku, 0,020% hmotnostních síry, 15,8 % hmotnostních chrómu, 13,5 % hmotnostních niklu, 0,0102% hmotnostních dusíku, 1,30% hmotnostních molybdenu, stopové množství niobu, 0,80 % hmotnostních vanadu a zbytek železo. Na konci zpracování je požadována teplota v rozmezí 1510 až 1520 °C a chemické složení 0,04 až 0,10 % hmotnostních uhlíku, max. 1,5% hmotnostních manganu, 0,30 až 0,60% hmotnostních křemíku, 15,5 až 17,5% hmotnostních chrómu, 12,5 až 14,5% hmotnostních niklu, 1,1 až 1,5% hmotnostních molybdenu, 0,60 až 0,85% hmotnostních vanadu, od desetinásobku obsahu uhlíku až do 1,2% hmotnostních niobu, 0,060 až 0,140 % hmotnostních dusíku, max. 0,035 % hmotnostních fosforu, max. 0,015 % hmotnostních síry a zbytek železo.
Způsobem podle vynálezu je v tomto konkrétním příkladu provedení po běžné dezoxidaci hliníkem a ferosiliciem prováděno nadusičování oceli plynným dusíkem po dobu 17 minut, přičemž teplota poklesne z 1572 °C na 1550 °C. Vzhledem ktomu, že tato teplota je nízká pro další nadusičování a legování zejména feroniobem, se poté provádí první chemický ohřev přísadou hliníku v množství 1,7 kg/t oceli a dmýcháním kyslíku při objemovém průtoku 30 m3/t/hod po dobu 3 minut, čímž se teplota zvýší na 1569 °C a poté se pokračuje ve druhé fázi nadusičování. Po nadusičení je měřením zjištěna teplota 1532 °C, proto se před legováním feroniobem provádí druhý chemický ohřev přísadou hliníku v množství 2,0 kg/t oceli a dmýcháním kyslíku po dobu 3 minut. Teplota se tím zvýší na 1554 °C, načež se provádí legování relativně velkou přísadou feroniobu v množství 14 kg/t oceli. Poté následuje homogenizace kovové lázně pod rafinační
-2CZ 291706 Β6 struskou, odběr předzkoušky a dolegování již relativně malými přísadami feroslitin, jako je ferosilicium, feromolybden, feromangan, ferochrom a ferovanad. Při změřené konečné teplotě 1510 °C se tavba končí, přičemž je dosaženo vyhovujícího chemického složení 0,046 % hmotnostních uhlíku, 0,41 % hmotnostních manganu, 0,49% hmotnostních křemíku, 1,35% hmotnostních molybdenu, 16,4 % hmotnostních chrómu, 13,43 % hmotnostních niklu, 0,75 % hmotnostních vanadu, 0,1070 % hmotnostních dusíku, zbytek železo.
Průmyslová využitelnost
Vynález lze široce uplatnit v oblasti metalurgie při výrobě nerezavějících ocelí nebo slitin.

Claims (1)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem na jeho vysoké obsahy tavením výchozí vsázky v elektrické obloukové peci a jejím dalším zpracováním pochodem vakuového oxidačního oduhličení za použití chemického ohřevu jako dodatečného zdroje tepla, vyznačující se tím, že do tavby v průběhu pochodu vakuového oxidačního oduhličení po ukončení oxidační fáze se alespoň jednou provádí dmýchání plynného dusíku za účelem nadusičení, přičemž před a/nebo po tomto nadusičování se alespoň jednou provádí chemický ohřev lázně, při němž se do lázně přidává přísada hliníku a/nebo hliníku společně s feroslitinami křemíku v množství 0,5 až 8 kg na tunu oceli, po níž se do lázně za podtlaku, zajišťujícího odsátí plynných zplodin, provádí dmýchání kyslíku alespoň jednou kyslíkovou tryskou při objemovém průtoku 10 až 70m3/h na tunu celkové hmotnosti tavby, a přičemž se současně obsah hliníku nebo křemíku v lázni udržuje na hodnotě nejméně rovné hodnotě jejich kritické koncentrace, zamezující nadměrnému nárůstu obsahu kyslíku v objemu kovové lázně, načež se před ukončením tavby provádí legování, homogenizace pod rafinační struskou, dolegování a homogenizace oceli.
CZ20014513A 1998-03-11 2001-12-14 Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem CZ291706B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20014513A CZ291706B6 (cs) 1998-03-11 2001-12-14 Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ1998730A CZ290238B6 (cs) 1998-03-11 1998-03-11 Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí
CZ20014513A CZ291706B6 (cs) 1998-03-11 2001-12-14 Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ291706B6 true CZ291706B6 (cs) 2003-05-14

Family

ID=25746870

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20014513A CZ291706B6 (cs) 1998-03-11 2001-12-14 Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ291706B6 (cs)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ297553B6 (cs) * 2005-09-15 2007-02-07 Mittal Steel Ostrava A. S. Zpusob legování nízkouhlíkové oceli dusíkem
CZ298889B6 (cs) * 2004-07-23 2008-03-05 Trinecké železárny a. s. Zpusob výroby ocelí s garantovaným obsahem dusíku
US8016935B2 (en) 2005-06-17 2011-09-13 Ferrinov Inc. Anti-corrosion pigments coming from dust of an electric arc furnace and containing sacrificial calcium

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298889B6 (cs) * 2004-07-23 2008-03-05 Trinecké železárny a. s. Zpusob výroby ocelí s garantovaným obsahem dusíku
US8016935B2 (en) 2005-06-17 2011-09-13 Ferrinov Inc. Anti-corrosion pigments coming from dust of an electric arc furnace and containing sacrificial calcium
CZ297553B6 (cs) * 2005-09-15 2007-02-07 Mittal Steel Ostrava A. S. Zpusob legování nízkouhlíkové oceli dusíkem

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN104962800B (zh) 一种不锈钢材料的冶炼方法
CN101654761A (zh) 工程机械用碳锰系复合微合金化钢及其制备方法
Feichtinger et al. Melting of high nitrogen steels
RU2007118927A (ru) ИЗГОТОВЛЕНИЕ НЕРЖАВЕЮЩЕЙ СТАЛИ ГРУППЫ ФЕРРИТНЫХ СТАЛЕЙ AISI 4xx В КОНВЕРТЕРЕ АКР
CN101250662A (zh) 一种高氮钢的冶炼方法
CN107236894A (zh) 一种低硫、低钛含铝钢的炼钢方法
CN111910117B (zh) 一种熔炼高强度不锈钢的碳、氮合金化的方法
CN107475481B (zh) 控制Nb含量的铸钢件冶炼方法
US3322530A (en) Method for adding additives to molten steel
CN109136467B (zh) 硅脱氧钢造酸性渣精炼过程中硼元素含量的控制方法
CN112442570A (zh) 一种钢包钛铁加入装置及钢包钛铁加入工艺
CZ291706B6 (cs) Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí legovaných dusíkem
RU2382086C1 (ru) Способ производства борсодержащей стали
CN107130188A (zh) 焊接用铁素体不锈钢及其炼制方法
CN110669901A (zh) 一种含硫易切削不锈钢的电弧炉冶炼方法
CZ73098A3 (cs) Způsob výroby vysoce legovaných austenitických a austeniticko-feritických ocelí
RU2583220C1 (ru) Способ производства нестабилизированной аустенитной коррозионно-стойкой стали
Redeker et al. Metallurgical methods for the production of steels with high manganese contents in the range of 12 to 25% wt,[in]
RU2243269C1 (ru) Способ выплавки низкоуглеродистой титансодержащей стали
RU2679375C1 (ru) Способ производства низкоуглеродистой стали с повышенной коррозионной стойкостью
SU314801A1 (ru) Б. Г. Вайнштейн,Г. В. Гусак, Н. В. Кейс, Н. И. Каховский, Е. А. Уль нин, М. С. Пчелкин,Б. С. Иванов, Р. А. Невский, Н. П. Л кишев и О. С. Бобкова
RU2064509C1 (ru) Способ раскисления и легирования ванадийсодержащей стали
SU1073291A1 (ru) Способ выплавки нержавеющей стали
SU458590A1 (ru) Способ легировани жаростойких сталей
RU1786103C (ru) Способ производства титансодержащей стали

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20090311