CZ289786B6 - Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokoľky - Google Patents

Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokoľky Download PDF

Info

Publication number
CZ289786B6
CZ289786B6 CZ19971566A CZ156697A CZ289786B6 CZ 289786 B6 CZ289786 B6 CZ 289786B6 CZ 19971566 A CZ19971566 A CZ 19971566A CZ 156697 A CZ156697 A CZ 156697A CZ 289786 B6 CZ289786 B6 CZ 289786B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carboxylic acid
polyol
skin
sucrose
residues
Prior art date
Application number
CZ19971566A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ156697A3 (en
Inventor
Darrell Gene Doughty
Joseph Anthony Gatto
David John Weisgarber
James Robert Schwartz
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26994282&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ289786(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Publication of CZ156697A3 publication Critical patent/CZ156697A3/cs
Publication of CZ289786B6 publication Critical patent/CZ289786B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q19/00Preparations for care of the skin
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/60Sugars; Derivatives thereof
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q17/00Barrier preparations; Preparations brought into direct contact with the skin for affording protection against external influences, e.g. sunlight, X-rays or other harmful rays, corrosive materials, bacteria or insect stings
    • A61Q17/04Topical preparations for affording protection against sunlight or other radiation; Topical sun tanning preparations
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q1/00Make-up preparations; Body powders; Preparations for removing make-up
    • A61Q1/02Preparations containing skin colorants, e.g. pigments
    • A61Q1/04Preparations containing skin colorants, e.g. pigments for lips
    • A61Q1/06Lipsticks

Abstract

P°edm tem tohoto °e en je zevn kosmetick² prost°edek na ochranu poko ky, kter² se skl d z l tky, kter kondicionuje poko ku a zevn ho nosi e pro tuto l tku. L tka, kter kondicionuje poko ku, obsahuje ur it kapaln polyolestery karboxylov²ch kyselin, kde tyto estery maj celkovou teplotu t n m n ne 30 .degree.C a ur it zahu ovadla pro kapaln polyestery typu pevn²ch polyolester karboxylov²ch kyselin, kde tyto pevn polyestery maj celkovou teplotu t n v t ne 30 .degree.C. Tyto prost°edky maj v²born · inky p°i kondicionov n poko ky.\

Description

Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokožky
Oblast techniky
Tento vynález se týká zevního kosmetického prostředku na ochranu pokožky, který obsahuje látku, která kondicionuje pokožku, která zahrnuje neokluzivní kapalné polyolestery karboxylových kyselin o celkové teplotě tání méně než 30 °C a pevný polyolester karboxylové kyseliny, který má celkovou teplotu tání větší než 30 °C a zevní nosič pro látku, která kondicionuje pokožku.
Dosavadní stav techniky
Působení různých činidel na lidskou pokožku je po mnoho let zkoumáno s cílem udržet pokožku v jemném a pružném stavu. Pokožka má tendenci se vysušovat, je-li vystavena nízké vlhkosti nebo účinkům tvrdých detergentů po delší časové období. Z fyziologického hlediska je suchost pokožky měřítkem obsahu vody v pokožce. Za normálních podmínek je obsah vody a tlak par v epidermis vyšší než tyto hodnoty v okolním vzduchu, je to důsledek odpařování vody z povrchu kůže. Pokožka se stává suchou, protože nadměrně ztrácí vodu ze svého povrchu a tato ztráta vede ke ztrátě vody ze stratům comeum. Nízká vlhkost tento proces urychluje a obnovuje suchost pokožky.
Průběžný a dlouhý kontakt s roztokem mýdla nebo detergentů přispívá k vysoušení stratům comeum. Důvodem je, že tenzid podporuje rozpouštění povrchu pokožky a rohovité vrstvy tuků a také rozpouštění hygroskopických vodorozpustných složek v pokožce.
V pokusech o zmírnění výše zmíněných stavů bylo navrženo mnoho různých zvláčňujících materiálů pro zevní aplikaci na pokožku. Viz například Sagarin, Cosmetics, Science and Technology, 2. vydání, sv. 1, str. 34-36 (1972). Tvrdí se, že látky, které kondicionují pokožku, zvyšují hydrataci pokožky změnou rychlosti difúze vody z nižších epidermálních vrstev, změnou rychlosti odpařování vody z povrchu pokožky a schopnosti comeum vrstvy udržet vlhkost.
Různé materiály mají význam jako účinné kondicionéry pokožky. Viz CTFA Cosmetics Ingredient Handbook, 2. vydání, 1992. Ale nejúčinnější a široce používané materiály, jako je glycerol, vykazují negativní estetické kvality jako je mastnost anebo lepkavost. Materiály, které jsou esteticky lepší, mají tendenci být neúčinné jako kondicionéry pokožky. Dále evropský patent č. 458 600 Bl, vydaný 2. března 1994, popisuje okluzivní prostředky na ochranu pokožky, které obsahují polyolpolyestery mastných kyselin s nejméně 4 volnými hydroxylovými skupinami, ze kterých nejméně 60 % je esterifíkováno jednou nebo více mastnými kyselinami, které mají od 8 do 22 uhlíkových atomů. Tyto prostředky mají tu nevýhodu, že jsou těžké a okluzivní a proto ucpávají póry v pokožce a brání toku kyslíku. Proto se volá po materiálech, u kterých se setkávají jako kritéria účinnosti a estetická kritéria bez toho, že by prostředky byly těžké a okluzivní. Takové materiály by našly široké uplatnění například v široké škále prostředků na ochranu pokožky.
Podstata vynálezu
Bylo zjištěno, že kosmetické prostředky na ochranu pokožky, které obsahují určité neokluzivní kapalné polyolestery karboxylových kyselin, jsou účinné při kondicionování pokožky bez negativních estetických efektů a bez nepožadovaných okluzivních efektů, které tu byly zmíněny. Dále bylo zjištěno, že tyto kapalné estery, které se použijí v kombinaci se zahušťovadly typu pevných polyolesterů karboxylových kyselin, jak jsou zde definované, jsou účinné při
-1 CZ 289786 B6 kondicionování pokožky bez negativních estetických a nepožadovaných okluzivních efektů. Bylo zjištěno, že tyto zahuštěné kapaliny jsou zvláště substantivní k pokožce.
Předmětem tohoto vynálezu bylo poskytnout látky na kondicionování pokožky, které obsahují neokluzivní kapalné polyolestery karboxylových kyselin, které mají jak výborné vlastnosti při kondicionování pokožky, tak výborné estetické vlastnosti.
Dalším předmětem vynálezu bylo poskytnout kosmetické prostředky na ochranu pokožky, které obsahují tyto neokluzivní látky, které kondicionují pokožku, které zahrnují kapalné polyolestery karboxylových kyselin tak, aby tyto prostředky měly jak výborné vlastnosti při kondicionování pokožky, tak výborné estetické vlastnosti.
Dalším předmětem tohoto vynálezu bylo poskytnout látky na kondicionování pokožky jak s výbornými vlastnostmi při kondicionování pokožky, tak s výbornými estetickými vlastnostmi, které obsahují neokluzivní kapalné polyolestery karboxylových kyselin a pevný polyolester karboxylové kyseliny jako zahušťovadlo pro estery.
Dalším předmětem vynálezu bylo poskytnout prostředky na ochranu pokožky, které obsahují látky, které kondicionují pokožku, které zahrnují kapalné polyolestery karboxylových kyselin a pevný polyolester karboxylové kyseliny jako zahušťovadlo pro estery tak, aby tyto prostředky měly jak výborné vlastnosti při kondicionování pokožky, tak výborné estetické vlastnosti.
Tyto a další předměty budou zřejmé z podrobného popisu, který následuje.
Tento vynález se týká zevního kosmetického prostředku na ochranu pokožky, který se skládá z:
(A) od 0,1 do 99,9 % látky, která kondicionuje pokožku, která se skládá z:
(i) od 50 do 99,99 %, s výhodou od 80 do 98 % z celkové hmotnosti látky, která kondicionuje pokožku, neokluzivního kapalného polyolesteru karboxylové kyseliny, který obsahuje jeden polyolový zbytek a nejméně 2 zbytky karboxylových kyselin, s výhodou 4 zbytky karboxylových kyselin, a kde polyolový zbytek je vybrán ze skupiny skládající se z cukrů a cukerných alkoholů s 4 až 11 hydroxylovými skupinami a kde každý zbytek arboxylové kyseliny má od 8 do 22 uhlíkových atomů, s výhodou od 14 do 18 uhlíkových atomů a kde tento neokluzivní kapalný polyolester karboxylové kyseliny má celkovou teplotu tání menší než30°C, (ii) od 0,01% do 50% s výhodou od 2% do 20% z celkové hmotnosti látky, která kondicionuje pokožku, pevného polyolesteru karboxylové kyseliny, který má polyolový zbytek a nejméně 2 zbytky karboxylové kyseliny, kde polyolový zbytek obsahuje nejméně 4 hydroxylové skupiny a kde zbytek karboxylové kyseliny se skládá hlavně z:
(a) Cu a vyšších zbytků nenasycené karboxylové kyseliny nebo směsi těchto zbytků nenasycených karboxylových kyselin a zbytků C2_12 nasycených karboxylových kyselin, (b) C20 nebo vyšších zbytků nasycených karboxylových kyselin, přičemž molámí poměr (a) k (b) je 1:7 až 3,5, a kde nejméně 2 z hydroxylových skupin z polyolového zbytku jsou esterifikovány se zbytky karboxylových kyselin a kde celková teplota tání tohoto pevného polyolesteru karboxylové kyseliny je vyšší než 30 °C a (B) od 0,1 do 00,9 % zevního nosiče pro látku, která kondicionuje pokožku.
Všechna procenta a poměry jsou hmotnostní, všechna měření byla prováděna při 25 °C, není-li uvedeno jinak. Tento vynález může obsahovat, skládat se z nebo se hlavně skládat ze základních stejně jako z volitelných složek a komponent, které jsou zde popsané.
-2CZ 289786 B6
Podrobný popis vynálezu
Termín „zevní kosmetický prostředek na ochranu pokožky“, kteiý se zde používá, znamená prostředek vhodný pro aplikaci na povrch lidské pokožky. Použitý termín zahrnuje širokou škálu prostředků osobní péče, krášlících a kosmetických prostředků. Nelimitující příklady zevních prostředků na ochranu pokožky zahrnují pleťové vody a mléka, které kondicionují pokožku, prostředky chránící pokožku, vody na ruce a tělo, prostředky na ochranu proti slunci, proti akné, výrobky na regeneraci pokožky, make-up prostředky, základy, tonery, rtěnky, prostředky na ochranu rtů, prostředky na čistění pleti a tak podobně.
Termín „neokluzivní“, který se zde používá, znamená, že materiál takto popsaný nebrání ani neblokuje povrch kůže při průchodu nebo cirkulaci vzduchu nebo vlhkosti.
Termín „látka, která kondicionuje pokožku“, který se zde používá, znamená materiál, který je „účinný při kondiciování pokožky“. Termín „účinný při kondiciování pokožky“, který se zde používá, znamená, že materiál má kosmetický účinek na pokožku. Tyto účinky zahrnují, ale nelimitují, zvlhčení, smáčecí účinky, schopnost zadržet a udržet vodu nebo vlhkost v pokožce, zvláčňující účinky, vizuální zlepšení povrchu pokožky, vyhlazení pokožky, změkčení pokožky, zhojení jizev, vrásek a zčervenání pokožky a tak podobně. Výše uvedené termíny se zahrnují pod termín kondicionování pokožky, protože látka, která kondicionuje pokožku, může být účinná na jeden nebo více uvedených nebo na další příbuzné problémy.
Termín „zevní nosič“, který se zde používá, je odborníkovi dobře znám a znamená jeden nebo více kompatibilních kapalných nebo pevných plnicích ředidel nebo vehikul, která jsou vhodná pro podávání lidem. Termín „kompatibilní“, jak se zde používá, znamená, že složky zevního nosiče jsou slučitelné se složkami z tohoto vynálezu a s jinými složkami, a to tím způsobem,že neinteragují tak, aby zásadně snižovaly účinnost a estetický vzhled prostředků na kondicionování pokožky při běžném používání. Zevní nosič musí být farmaceuticky přijatelný nosič. Termín „farmaceuticky přijatelný“, který se zde používá, znamená, že zevní nosič musí být dostatečně vysoké čistoty a musí být vhodný pro použití při kontaktu s lidskou pokožkou bez nepřípustných toxických projevů, projevů nesnášenlivosti, nestability a alergických projevů a tak podobně.
Termín „celková teplota tání“, který se zde používá, znamená teplotu tání, která byla měřena dobře známou technikou diferenciální skanové kalorimetrie (DSC). Celková teplota tání je teplota v průsečíku základní čáry např. měrného tepla s tečnou k zadní hraně endotermického píku.
Typicky se používá v měřeních celkové teploty tání v tomto vynálezu skanovací teplota 5 °C/min. Technika měření celkový teplot tání je plně popsaná v US patentu č. 5 306 514, Letton a kol., vydaném 26. dubna 1994.
Látka, která kondicionuje pokožku
Zevní kosmetický prostředek z tohoto vynálezu obsahuje od 0,1 do 99,9 %, s výhodou od 0,5 do 20 % a výhodněji od 1 do 10 % hmotnostních látky, která kondicionuje pokožku.
Tato látka, která kondicionuje pokožku, obsahuje neokluzivní kapalný polyolester karboxylové kyseliny a pevný polyolester karboxylové kyseliny.
Neokluzivní kapalné polyolestery jsou odvozené od polyol radikálů nebo zbytků a od jednoho nebo více radikálů nebo zbytků karboxylových kyselin. Jinými slovy tyto estery se skládají ze zbytku odvozeného od polyolu a jednoho nebo více zbytků, které jsou odvozené od karboxylových kyselin. Tyto estery karboxylových kyselin se mohou také popsat jako kapalné
-3CZ 289786 B6 polyolestery mastných kyselin, protože termíny mastná kyselina a karboxylová kyselina se v tomto oboru často používají jako kapalné polyestery typu použitelného v tomto vynálezu, nejméně polovina mastných kyselin, která je včleněna do polyesterové molekuly, musí být nenasycené mastné kyseliny, nasycené mastné kyseliny s krátkými řetězci a nebo jejich směsi.
Kapalné polyol polyestery mastných kyselin, které se používají v tomto vynálezu, musí obsahovat nejméně dvě esterové skupiny s mastnou kyselinou. Není nezbytné, aby všechny hydroxylové skupiny polyolu byly esterifíkované mastnými kyselinami, je výhodné, aby polyester neobsahoval ne více než dvě neesterifikované hydroxylové skupiny. Nejvýhodněji jsou všechny hydroxylové skupiny polyolu esterifikovány mastnými kyselinami, tj. polyolový zbytek je kompletně esterifíkován. Mastné kyseliny, kterými se esterifikuje polyolová molekula, mohou být tytéž nebo směsi, ale jak bylo poznamenáno výše, musí být přítomno takové množství esterových skupin s nenasycenými kyselinami a/nebo s kyselinami s krátkým řetězcem, aby estery byly kapalné.
K ilustraci výše zmíněných bodů, diestery-sacharosy s mastnými kyselinami jsou vhodné, ale nedává se jim přednost, protože mají více než dvě neesterifikované hydroxylové skupiny. Hexaesterům-sacharosy s mastnými kyselinami se dává přednost, protože nemají více, jak dvě neesterifikované hydroxylové skupiny. Vysoce preferované jsou sloučeniny, které mají všechny hydroxylové skupiny esterifikovány mastnými kyselinami a zahrnují kapalné oktaesterysacharosy s mastnými kyselinami a zahrnují kapalné oktaestery-sacharosy s mastnými kyselinami.
Následující nevymezující příklady specifických neokluzivních kapalných polyol polyesterů mastných kyselin, které jsou vhodné pro použití v tomto vynálezu, obsahují nejméně dvě esterové skupiny s mastnými kyselinami:
dioleát-glukosy, diester-glukosy s mastnými kyselinami ze sójového oleje (nenasycenými), diesteiy-mannosy se směsnými mastnými ze sójového oleje, diestery-galaktosy s olejovou kyselinou, diestery-arabinosy s linolovou kyselinou, diester-xylosy s kyselinou linolovou, diestersorbitolu s kyselinou olejovou, dioleát-sacharosy, trioleát-glukosy, triestery-glukosy s mastnými kyselinami ze sójového oleje (nenasycenými), triestery-mannosy se směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje, triestery-galaktosy s olejovou kyselinou, triestery-arabinosy s kyselinou linolovou, triestery-xylosy s kyselinou linolovou, trioleát-sorbitolu, trioleát-sacharosy, tetraoleátglukosy, tetraestery-glukosy s mastnými kyselinami ze sójového oleje (nenasycenými), tetraestery-mannosy s směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje, tetraestery-galaktosy s olejovou kyselinou, tetraestery-arabinosy s kyselinou linolovou, tetralinolát-xylosy, pentaoleátgalaktosy, tetraoleát-sorbitolu, hexaestery-sorbitolu s nenasycenými mastnými kyselinami ze sójového oleje, pentaoleát-xylitolu, tetraoleát-sacharosy, pentaoleát-sacharosy, hexaoleátsacharosy, heptaoleát-sacharosy, oktaoleát-sacharosy a jejich směsi. Přednost se dává kapalným polyolesterům, které se volí ze skupiny, která se skládá z pentaoleátu-sacharosy, hexaoleátusacharosy, heptaoleátu-sacharosy, oktaoleátu-sacharosy a jejich směsi. Ještě výhodnější jsou hexaoleát-sacharosy, heptaoleát-sacharosy, oktaoleát-sacharosy a jejich směsi.
V tomto vynálezu se dává přednost polyol polyesterům, které mají celkovou teplotu tání méně než 30 °C, s výhodou méně než 27,5 °C a ještě výhodněji méně než 25 °C. Celkové teploty tání zde uvedené byly měřeny diferenciální skanovou kalorimetrií (DSC).
Polyol polyestery mastných kyselin vhodné pro toto použití byly připraveny různými metodami, které jsou v tomto oboru dobře známy. Tyto metody zahrnují: transesterifikaci polyolu s methyl-, ethyl- nebo glyceryl- estery mastných kyselin za použití různých katalyzátorů, acylaci polyolu chloridem mastné kyseliny, acylaci polyolu anhydridem mastné kyseliny a acylaci polyolu samotnou mastnou kyselinou. Viz US patent č. 2 831 854, US patent č. 4 005 196, Jandacek, vydaný 25. ledna 1977.
-4CZ 289786 B6
Látky, které kondicionují pokožku z tohoto vynálezu, také obsahují pevné polyolestery karboxylových kyselin, které se využívají k zahuštění kapalných polyolesterů karboxylových kyselin, které jsou popsané výše.
Zahušťovadla typu pevného polyolesterů karboxylové kyseliny se také popisují jako zahušťovadla typu pevného polyolesterů mastné kyseliny, protože jak bylo zmíněno výše, termíny mastná kyselina a karboxylová kyselina se zde dají zaměnit. Pevné polyolestery karboxylových kyselin jsou odvozené od polyolového radikálu nebo zbytku a od jednoho nebo více radikálů nebo zbytků karboxylové kyseliny. Jinými slovy tyto estery obsahují zbytek odvozený od polyolu a jeden nebo více zbytků karboxylových kyselin.
Zjistilo se, že určité polyol polyestery karboxylových kyselin, které mají celkovou teplotu tání více než 30 °C, jsou vysoce účinná zahušťovadla pro kapalné polyolestery karboxylových kyselin, které jsou popsané výše. Proto se tyto pevné polyolestery karboxylových kyselin používají jako „zahušťovadla“ při míšení s materiály jako jsou kapalné polyolestery karboxylových kyselin při formulaci látek, které kondicionují pokožku.
Pevné polyolestery karboxylových kyselin mají celkovou teplotu tání více než 30 °C, s výhodou více než 40 °C a ještě výhodněji více než 50 °C a nejvýhodněji více než 60 °C. Celková teplota tání, která je zde popsaná, se měří diferenciální skanovou kalorimetrií (DSC). Tyto pevné estery mají schopnost zachycovat relativně velké množství kapalin do své krystalické struktury.
Směsi kapalného a pevného polyolu karboxylové kyseliny z tohoto vynálezu se typicky připravují jednoduše smícháním obou materiálů v zásadě při teplotě větší než je teplota tání pevného polyolesterů.
Látka, která kondicionuje pokožku, obsahuje od 0,01 do 50 % hmotnostních, výhodněji od 1 do 25 % hmotnostních a nejvýhodněji od 2 do 20 % hmotnostních pevného polyolesterů karboxylové kyseliny. Dále je obsah kapalného polyolesterů karboxylové kyseliny v látce, která kondicionuje pokožku, od 50 do 99,99 % hmotnostních, s výhodou od 75 do 99,99 % hmotnostních a ještě výhodněji od 80 do 98 % hmotnostních. Hlavně se u látky, která kondicionuje pokožku, používá směs, která se skládá z 82,3 % hmotnostních kapalného polyolu a z 17,7 % hmotnostních pevného polyolu vztaženo na látku, která kondicionuje pokožku.
Zahušťovadla typu pevného polyolesterů karboxylové kyseliny jsou polyolestery nebo polyestery, kde skupiny esterů karboxylové kyseliny v polyesteru obsahují kombinaci:
(a) nenasyceného zbytku karboxylové kyseliny s dlouhým řetězcem nebo směs nenasycených zbytků karboxylových kyselin a nasycených zbytků karboxylových kyselin s krátkým řetězcem, (b) nasycených zbytků karboxylových kyselin s dlouhým řetězcem, kde poměr (a) k (b) je od 1 ku 15 do 2 ku 1 a kde nejméně 15 %, s výhodou nejméně 30 %, ještě výhodněji nejméně 50 % a nejvýhodněji nejméně 60 % hmotnostních všech karboxylových zbytků v pevných polyolesterech jsou zbytky C2o a vyšších karboxylových kyselin. Nenasycené zbytky karboxylových kyselin jsou typicky s lineárním řetězcem a obsahují nejméně 12, s výhodou 12 až 16 a ještě výhodněji 18 až 22 uhlíkových atomů. Nejvíce se dává přednost Ci8 mono- a/nebo dinenasyceným karboxylovým kyselinám. Nasycené karboxylové kyseliny s krátkými řetězci jsou typicky nerozvětvené a obsahují od 2 do 12, s výhodou od 6 do 12 a nejvýhodněji od 8 do 12 uhlíkových atomů. Nasycené karboxylové kyseliny s dlouhými řetězci mají typicky lineární řetězec a obsahují nejméně 20, s výhodou od 20 do 26 a nejvýhodněji 22 uhlíkových atomů. Molámí poměr skupiny (a) zbytků karboxylových kyselin ke skupině (b) zbytků karboxylových kyselin v molekule pevného polyolesterů je od 1 : 15 do 2 : 1, s výhodou od 1 : 7 do 5 :3 a ještě výhodněji od 1:7 do 3:5. Průměrný stupeň esterifikace v těchto pevných polyolesterech karboxylových kyselin je takový, aby nejméně 2 hydroxylové skupiny v polyolu byly esterifíkovány. V případě polyesterů sacharosy je s výhodou esterifikováno 7 až 8 hydroxylových
-5CZ 289786 B6 skupin. Typicky pro všechny např. nejméně 85 %, s výhodou nejméně 95 % hydroxylových skupin v polyolu je esterifíkováno.
Polyoly, které se používají ve sloučeninách pevných polyolesterů karboxylových kyselin, 5 s výhodou obsahují od 4 do 11, ještě výhodněji od 4 do 8 a nejvýhodněji od 6 do 8 hydroxylových skupin.
Příkladem polyolů z pevných polyolesterů karboxylových kyselin, kterým se dává přednost, jsou cukry, které zahrnují monosacharidy, disacharidy, trisacharidy a cukerné alkoholy, které mají od 10 4 do 11 hydroxylových skupin. Trisacharidy rafinosa a maltotriosa jsou příkladem cukrů, které mají 11 hydroxylových skupin. Příkladem těchto sloučenin s čtyřmi hydroxylovými skupinami jsou monosacharidy xylosa a arabionosa a cukerný alkohol erythritol. Vhodné polyoly s pěti hydroxylovými skupinami jsou monosacharidy galaktosa, fruktosa, mannosa a glukosa a cukerný alkohol xylitol. Polyol, který má šest hydroxylových skupin, je sorbitol. Příklady disacharidů, 15 které se používají, zahrnují maltosu, laktosu a sacharosu, které mají všechny osm hydroxylových skupin.
Příkladem jiných vhodných polyolů jsou pentaerythritol, diglycerol, triglycerol, alkylglykosidy a polyvinylalkoholy. Přednost se dává sacharose.
Příkladem nenasycených zbytků karboxylových kyselin s dlouhými řetězci z těchto pevných polyolesterů karboxylových kyselin jsou iauroleát, myristoleát, palmitoleát, oleát, elaidát, erukát, linolát, linolenát, arachidonát, eicosapentenoát, docosahexenoát. Kvůli oxidační stabilitě se dává přednost mono- a dinenasyceným zbytkům mastných kyselin.
Příkladem vhodných nasycených zbytků karboxylových kyselin s krátkým řetězcem jsou acetát, kapronát, kaprylát, kaprát a laurát.
Příkladem vhodných nasycených zbytků karboxylových kyselin s dlouhým řetězcem jsou 30 arachidát, behenát, lignocerát a cerotát.
Nenasycené zbytky karboxylových kyselin s dlouhými řetězci se používají buď odvozené od jedné kyseliny, nebo od směsi kyselin nebo ve směsi s nasycenými zbytky karboxylových kyselin s krátkými řetězci, a to v různých poměrech. Podobně nasycené zbytky karboxylových kyselin 35 s dlouhými řetězci se používají jako kombinace různých těchto kyselin a v různých poměrech.
Směsné zbytky karboxylových kyselin, které jsou odvozené z olejů a které obsahují dostatečné množství požadovaných nasycených nebo nenasycených kyselin, se také používají jako zbytky kyselin při přípravě sloučenin z tohoto vynálezu. Směsné karboxylové kyseliny z olejů by měly obsahovat nejméně 30 %, s výhodou nejméně 50 % a nejvýhodněji nejméně 80 % požadovaných 40 nasycených a nenasycených kyselin. Například mastné kyseliny z řepkového oleje nebo ze sójového oleje se používají místo čistých Ci2_i6 nenasycených mastných kyselin. Ztužené, např. hydrogenované mastné kyseliny z řepkového oleje s vysokým obsahem kyseliny erukové se používají místo čistých C2o-2e nasycených kyselin. S výhodou se C2o a vyšší kyseliny nebo jejich deriváty, např. methyl nebo nízké estery, koncentrují například destilací. Mastné kyseliny 45 z palmového oleje nebo z kokosového oleje se používají jako zdroj Cg-i2 kyselin. Příkladem použití tohoto zdroje oleje k přípravě pevných polyol polyesterů z tohoto vynálezu je příprava pevného polyesteru sacharosy, která využívá mastné kyseliny ze slunečnicového oleje s vysokým obsahem olejové kyseliny a hlavně z kompletně hydrogenovaného řepkového oleje s vysokým obsahem erukové kyseliny. Když se sacharosa kompletně esterifikuje směsí 1 :3 hmotnostně 50 methyl esterů mastných kyselin z těchto dvou olejů, výsledný polyester sacharosy má molámí poměr radikálů nenasycených Cig kyselin k radikálům C2o a vyšších kyselin 1:1a 28,6 % hmotnostních z všech mastných kyselin v polyesteru jsou C22 mastné kyseliny.
-6CZ 289786 B6
Vyšší podíly požadovaných nenasycených a nasycených kyselin ve směsi karboxylových kyselin, které se používají v přípravě pevného polyol polyesteru, způsobí, že ester bude mít větší schopnost zahušťovat nebo vázat kapalné polyolestery.
Přednost se dává nenasyceným zbytkům karboxylových kyselin, které mají 18 uhlíkových atomů a jsou mono- a/nebo dinenasycené. Preferované zbytky karboxylových kyselin s krátkými řetězci mají 8 až 12 uhlíkových atomů. Přednost z nasycených zbytků karboxylových kyselin s dlouhým řetězcem se dává behenátu. Preferovaný poměr skupiny (a) zbytků karboxylových kyselin ke skupině (b) zbytků karboxylových kyselin je od 1 :7 do 5 :3, výhodněji od 1 :7 do 3 : 5. V tomto vynálezu se z pevných polyol polyesterů dává přednost polyesterům sacharosy, ve kteiých je nejméně 7 z 8 hydroxylových skupin esterifikováno.
Příklady pevných polyol polyesterů karboxylových kyselin z tohoto vynálezu jsou hexaestersorbitolu, ve kterém jsou v esterové skupině zbytky kyseliny palmitoleové a arachidové v molámím poměru 1 : 2, oktaester-rafínosy, ve kterém zbytek karboxylové kyseliny v esterové skupině je linolát a behenát v molámím poměru 1 :3, heptaester-maltosy, kde karboxylové kyseliny, kterými se esterifikuje jsou mastné kyseliny ze slunečnicového oleje a lignocerát v molámím poměru 3 :4, oktaester-sacharosy, kde zbytky karboxylových kyselin v esterových skupinách jsou oleát a behenát v molámím poměru 2:6a oktaester-sacharosy, kde zbytky karboxylových kyselin v esterových skupinách jsou laurát, linolát a behenát v molámím poměru 1:3:4. Přednost se dává polyesterům sacharosy, ve kterých je stupeň esterifikace 7 - 8 a ve kterých jsou zbytky karboxylových kyselin zbytky Cjg mono- a/dinenasycených kyselin a kyseliny behenové v molámím poměru nenasycené : behenové od 1 : 7 do 3 : 5. Zejména se dává přednost jako zahušťovadlu typu polyolesterů oktaesteru-sacharosy, který má sedm zbytků behenové kyseliny a jeden zbytek kyseliny olejové v molekule.
Pevné polyolestery karboxylových kyselin z tohoto vynálezu se mohou připravit podle známých metod pro přípravu polyesterů polyolů. Viz například US patent č. 5 306 516, Letton, vydaný 26. dubna 1994, US patent č. 5 306 515, Letton a kol., vydaný 26. dubna 194, US patent č. 5 305 514, Letton a kol., vydaný 26. dubna 1994, US patent č. 4 797 300, Jandacek a kol., vydaný 10. ledna 1989, US patent č. 3 963 699, Rizzi a kol., vydaný 15. června 1976, US patent č. 4 518 772, Volpenheim, vydaný 21. května 1985 a US patent č. 4 517 360, Volpenheim, vydaný 21. května 1985.
Zevní nosič
Tento vynález obsahuje od 0,1 do 99,9 %, s výhodou od 50 % do 99 %, ještě výhodněji od 60 % do 95 % hmotnostních zevního nosiče pro látku, která kondicionuje pokožku nebo pro jiné volitelné složky z tohoto vynálezu.
Látky, které kondicionují pokožku z tohoto vynálezu, se formulují do různých typů produktů, které zahrnují krémy, pleťové vody, mléka, pěny, gely, ionizující výrobky, spreje, mléka na ruce a tělo, chladivé krémy, čisticí pleťové vody, prostředky na zvlhčení tváře, výrobky na ochranu proti slunci, preparáty proti akné, lokální analgetika, maskara, rtěnky a tak podobně. Nosiče a jiné dodatečné složky, které se požadují ve formulaci těchto výrobků, se různí od typu výrobku a odborník je rutinně vybere.
Zevní nosič se používá v široké škále forem. Například emulzní nosiče, které jsou vhodné pro toto použití, zahrnují, ale nevymezují emulze voda v oleji, olej ve vodě, voda v oleji ve vodě, olej ve vodě v silikonu. Tyto emulze se pohybují v širokém rozmezí viskozit např. od 0,1 Pa.s (100 cps) do 200 Pa.s (200 000cps). Tyto emulze se používají ve formě sprejů z obalů s mechanickou pumpičkou nebo z obalů se stlačeným aerosolem, ze kterých jsou dávkované běžnými hnacími médii. Nosiče se používají také ve formě pěny. Další vhodné zevní nosiče zahrnují bezvodá kapalná rozpouštědla jako jsou oleje a silikony (např. minerální olej, ethanol, isopropylalkohol, dimethikon, cyklomethikon a tak podobně), vodná jednofázová kapalná
-7CZ 289786 B6 rozpouštědla (např. hydro-alkoholové rozpouštěcí systémy) a zahuštěné verze těchto bezvodých a vodných jednofázových rozpouštědel (např. kde viskozita rozpouštědla vzrůstá a tvoří se tuhá nebo semi-tuhá forma přídavkem vhodných gum, pryskyřic, vosků, polymerů, solí a tak podobně). Příklady systémů zevních nosičů, které jsou použitelné v tomto vynálezu jsou popsány v následujících odkazech: „Sun Products Formulary“ Cosmetics a Toiletries svazek 105, str. 122— 139 (prosinec 1990), „Sun Products Formulary“ Cosmetics a Toiletries, svazek 102, str. 117-136 (březen 1987), US patent č. 4 960 764, Figueroa a kol., vydaný 2. října 1990, US patent č. 4 254 105, Fukuda a kol., vydaný 3. března 1981, US patent č. 4 976 953, Orr a kol., vydaný 11. prosince 1990 a US patent č. 5 073 372, Turner a kol., 17. prosince 1991.
Jestliže je zevní látka na kondicionování pokožky aerosolový sprej nebo pěna, nosič se může využít jako běžné hnací médium k dávkování materiálu jako je pěna (v případě pěny) nebo jemného spreje (v případě aerosolu). Příklady vhodných hnacích médií zahrnují materiály jako jsou trichlorfluormethan, dichlordifluormethan, difluorethan, dimethylether, propan, n-butan nebo isobutan. Kompletnější popis hnacích médií, která jsou zde použitelná, lze nalézt v Sagarin, Cosmetics Science and Technology. 2. vydání, sv. 2, str. 443-465 (1972).
Vhodné nádobky na spreje jsou v tomto oboru dobře známy a zahrnují běžné spreje s neaerosolovými pumpičkami tzv. „atomizéry“, nádobky nebo plechovky s aerosolem, které obsahují hnací médium, jak je popsané výše a také nádobky s aerosolem s pumpičkou, kde se jako hnací médium využívá stlačený vzduch. Nádobky na dávkování aerosolu jsou například popsané v US patentech 4 077 441, Olofsson, 7. března 1978 a 4 850 577, 25. července 1989 a také v US patentu č. 5 323 935 Gosselin, Lund, Sojka a Lefebre, vydaném 28. června 1994, „Consumer Product Package Incorporating A Spray Device Utilizing Large Diameter Bubbles“. Aerosolové spreje na vlasy s pumpičkami, které používají stlačený vzduch, se také běžně prodávají The Procter & Gambie Company pod obchodním názvem VÍDAL SASOON AIRSPRAY lak na vlasy.
Dodatečné složky
V těchto zevních prostředcích na kondicionování pokožky se využívá široká škála dodatečných složek. Nevymezující příklady následují:
Běžná smáčedla a zvlhčovadla
Prostředky z tohoto vynálezu obsahují také jedno nebo více běžných smáčedel nebo zvlhčovadel. Používají se různé typy těchto materiálů a každý je obsažen v hodnotách od 0,1 do 20 %, výhodněji od 1 do 10 % a nej výhodněji od 2 do 5 %. Tyto materiály zahrnují guanidin, kyselinu glykolovou a soli kyseliny glykolové (např. amoniové a kvartémí alkylamoniové soli), kyselinu mléčnou a mléčnany (např. amoniové a kvartémí alkylamoniové soli), aloe vera v jakékoli ze svých forem (např. aloe vera gel), polyhydroxyalkoholy jako je sorbitol, glycerol, hexantriol, propylenglykol, butylenglykol, hexylenglykol a tak podobně, polyethylenglykoly, cukry a škroby, deriváty cukrů a škrobů (např. alkoxylovaná glukosa), kyselinu hyalurovou, laktamidmonoethanolaminu, acetamid-monoethanolaminu a jejich směsi.
Emulsifikátory
Zde uvedené prostředky obsahují různé emulsifikátory. Tyto emulsifikátory slouží k emulsifikaci různých nosičů v těchto prostředcích. Vhodné emulsifikátory zahrnují širokou škálu neionogenních, kationaktivních, anionaktivních a podvojných emulsifikátorů, které jsou popsané v předchozích patentech a v dalších odkazech. Viz McCutcheoďs, Detergents and Emulsifiers. North Američan edition (1986), vydaný Allurend Publishing Corportion, US patent č. 5 011 681, Ciotti a kol., vydaný 30. dubna 1991,* US patent č. 4 421 769 Dixon a kol., vydaný 20. prosince 1983 a US patent č. 3 755 560, Dickert a kol., vydaný 28. srpna 1973.
-8CZ 289786 B6
Vhodné typy emulsifikátorů zahrnují estery glycerolu, estery propylenglykolu, estery mastných kyselin s polyethylenglykolem, estery mastných kyselin s polypropylenglykolen, estery sorbitolu, estery sorbitananhydridů, kopolymery karboxylových kyselin, estery a ethery glukosy, ethoxylované ethery, ethoxylované alkoholy, alkylfosfáty, mastné polyoxyethylenetherfosfáty, amidy mastných kyselin, acyllaktyláty, mýdla a jejich směsi.
Vhodné emulsifikátory zahrnují, ale nevymezují, polyethylenglykol 20 sorbitan monolaurát (Polysorbate 20), polyethylenglykol 5 sójový sterol, Steareth-20, Ceteareth-20, PPG-2, methylglukosether distearát, Ceteth-10, Polysorbate 80, cetylfosfát, cetylfosfát draselný, cetylfosfát diethanolaminu, Polysorbate 60, glycerylstearát, PEG-100 stearát a jejich směsi.
Emulsifikátory se používají buď jednotlivě, nebo jako směsi dvou a více a jsou obsaženy v prostředcích z tohoto vynálezu v hodnotách od 0,1 % do 10%, výhodněji od 1 % do 7 % a nej výhodněji od 1 % do 5 %.
Zahušťovadla typu kopolymerů karboxylových kyselin
Jiná složka, která se používá v těchto prostředcích, je zahušťovadlo typu kopolymeru karboxylové kyseliny. Tyto zesítěné polymery obsahují jeden nebo více monomerů odvozených od kyseliny akrylové, substituovaných kyselin akrylových a solí a esterů jak substituovaných, tak nesubstituovaných kyselin akrylových. Zesíťující činidlo obsahuje dvě nebo více dvojných vazeb uhlík-uhlík a je odvozené od polyhydroxyalkoholů. V tomto použití se dává přednost polymerům dvou základních typů. První typ polymeru je zesítěný homopolymer monomeru akrylové kyseliny nebo derivátu akrylové kyseliny, (kde např. kyselina akrylová je v poloze 2 a 3 substituovaná substituenty, které se nezávisle volí ze skupiny, která se skládá z Cb4 alkylu, -CN, -COOH a jejich směsí). Druhý typ polymeru je zesítěný kopolymer, který má první monomer zvolený ze skupiny, která se skládá z monomerů kyseliny akrylové a jejích derivátů (jak bylo popsáno v předchozí části), akrylátového esteru s alkoholem s krátkým řetězcem (např. C]j4) nebo jeho derivátu (např. kde část akrylové kyseliny z esteru je substituovaná v poloze 2 a 3 skupinami, které se nezávisle volí z Ci^alkylu, -CN, -COOH a jejich směsí). Druhý monomer je akrylátový ester s alkoholem s dlouhým řetězcem (např. CWo) nebo jeho derivát (např. kde část akrylové kyseliny z esteru je substituovaná v poloze 2 a 3 skupinami, které se nezávisle volí z CMalkylu, -CN, -COOH a jejich směsí). Používají se také kombinace obou typů polymerů.
V prvním typu zesítěných homopolymerů se monomery s výhodou volí ze skupiny, která se skládá z kyseliny akrylové, methakrylové, ethakrylové a jejich směsí. Nejvíce se dává přednost kyselině akrylové. V druhém typu zesítěných kopolymerů se monomery typu akrylové kyseliny a jejích derivátů s výhodou vybírají ze skupiny, která se skládá z kyseliny akrylové, methakiylové, ethakrylové a jejich směsí. Nejvíce se dává přednost kyselině akrylové a methakrylové a jejich směsím. Monomer typu akrylátové esteru s alkoholem s krátkým řetězcem nebo jeho derivát se s výhodou volí ze skupiny, která se skládá z akrylátů s Ci^ alkoholem, methakrylátů s C]-4 alkoholem ethakrylátů s C^ alkoholem, methakrylátům s Ci_4 alkoholem a jejich směsím. Monomer typu akrylátových esterů s alkoholem s dlouhým řetězcem se volí z Cg-40 alkylakrylátových esterů, přednost se dává C10-30 alkylakrylátovým esterům.
Zesíťující činidlo je v obou těchto typech polymerů polyalkenylpolyether-polyhydroxyalkoholu, který obsahuje více než jednu alkenylether skupinu na molekulu a kde část polyhydroxyalkoholů obsahuje nejméně 3 uhlíkové atomy a 3 hydroxylové skupiny. Dává se přednost zesíťujícím činidlům, které se volí ze skupiny, která se skládá z allyletherů-sacharosy a allyletherůpentaerythritolu a jejich směsí. Polymery, které se používají v tomto vynálezu, jsou plně popsány v US patentu č. 5 087 445, Haffey a kol., vydaném 11. února 1992, v US patentu č. 4 509 949, Huang a kol., vydaném 5. dubna 1985, v US patentu č. 2 798 053, Brown, vydaném 2. července 1957. Viz také CTFA Intemational Cosmetic Ingredient Dictionary, čtvrté vydání, 1991, str. 12 a 80.
-9CZ 289786 B6
Příklady komerčně dostupných homopolymerů prvního typu pro toto použití, zahrnují karbomery, což jsou homopolymery kyseliny akrylové, které jsou zesítěné allylethery-sacharosy nebo pentyerythritolu. Karbomery jsou dostupné jako řada Carbopol 900 od B.F. Goodrich. Příklady komerčně dostupných kopolymerů druhého typu pro toto použití zahrnují kopolymery Cio_3oalkylakrylátů s jedním nebo více monomery akrylové kyseliny, methakrylové kyseliny nebo jedním z jejich esterů s alkoholem s krátkým řetězcem (např. CA alkoholem), kde zesíťující činidlo je allylether-sacharosy nebo pentaerythritolu. Tyto kopolymery jsou známé jako akrylát/C10-30alkylakrylát zesítěné polymery a jsou komerčně dostupné jako Carbopol 1342, Pemulen TR-1 a Pemulen TR-2 od B. F. Goodrich. Jinými slovy, příklady zahušťovadel typu polymerů karboxylových kyselin, která se zde používají, se volí ze skupiny, která se skládá z karbomerů, akrylát/C10-30alkylakrylátových zesítěných polymerů a jejich směsí.
Prostředky z tohoto vynálezu obsahují od 0,025 % do 1 %, výhodněji od 0,05 % do 0,75 % a nejvýhodněji od 0,10 % do 0,50 % zahušťovadel typu polymerů karboxylových kyselin.
Oleje
Prostředky z tohoto vynálezu také výhodně obsahují různé olejové materiály, tj. materiály, které mají nízkou rozpustnost ve vodě, v základě méně než 1 % hmotnostní při 25 °C. Příklady vhodných olejových složek zahrnují, ale nevymezují, těkavé a netěkavé silikonové oleje, vysoce rozvětvené uhlovodíky, nepolární karboxylové kyseliny a alkoholestery a jejich směsi. Oleje použitelné v tomto vynálezu jsou dále popsané v US patentu č. 4 919 934, Deckner a kol., vydaném 24. dubna 1990.
Těkavé silikonové složky jako je dimethikon a cyklické polydimethylsiloxany, které mají od 3 do 9 křemíkových atomů, se zde používají. Netěkavé silikony zahrnují polyalkylsiloxany a polyalkylarylsiloxany. Použitelné těkavé a netěkavé silikony jsou popsané v US patentu č. 5 069 897, Orr, vydaném 3. prosince 1991.
Jiné volitelné složky
Prostředky z tohoto vynálezu obsahují širokou škálu jiných volitelných složek. CTFA Cosmetic Ingredient Handbook, 2. vydání, 1992, popisuje širokou škálu nevymezujících kosmetických přísad, které se běžně používají v průmyslu na ochranu kůže a které jsou také vhodné pro použití v prostředcích podle tohoto vynálezu. Nevymezující příklady funkčních tříd přísad jsou popsány na straně 537 tohoto odkazu. Příklady funkčních tříd zahrnují absorbenty, abrasiva, látky proti akné, protihrudkující látky, protipěnivé látky, antimikrobiální látky, antioxidanty, pojivá, biologická aditiva, pufry, plnidla, chelatační látky, chemická aditiva, barviva, zevní analgetika, látky, které tvoří film, vonné složky, smáčedla, látky udržující pH, konzervační látky, látky zaručující plasticitu, hnací média, redukční látky, volitelné látky, které kondicionují pokožku, látky chránící pokožku, rozpouštědla, suspendující látky (netenzidové), látky absorbující UV záření, látky zvyšující viskozitu (vodné a nevodné). Příklady dalších funkčních tříd materiálů, které se zde používají a jsou dobře v tomto oboru známé, zahrnují emulzifikátory, látky podporující rozpustnost, chránící činidla a tak podobně.
Nelimitující příklady těchto volitelných složek jsou citovány v CTFA Cosmetic Ingredient Handbook, stejně jako další materiály, které zde používají, a zahrnují následující: vitaminy a jejich deriváty (např. vitamin C, vitamin A [např. kyseliny retinovou), retinol, retinoidy a tak podobně], antioxidant, polyethylenglykoly a polypropylenglykoly, polymery, které napomáhají tvorbě filmu a vlastnostem prostředku (jako je kopolymer eikosenu a vinylpyrrolidonu, který se například získává od GAF Corporation jako Ganex V-220), konzervační látky, které slouží pro udržení mikrobiální integrity prostředku, antioxidanty, chelatační a chránící činidla, zesítěné a nezesítěné neionogenní a kationaktivní polyakrylamidy (např. Salcare SC92, který má CTFA označení polyquartemium 32 (a) minerální olej (a) PPG-trideceth-6 a neionogenní Seppi-Gel polyakrylamidy, které se získávají od Seppic Corp.) a estetické složky jako jsou vůně, pigmenty,
-10CZ 289786 B6 barviva, esenciální oleje, adstringens, látky vyhlazující pokožku, látky hojící pokožku a tak podobně. Nelimitující příklady těchto estetických složek zahrnují hřebíčkovou silici, menthol, karf, eukalyptový olej, eugenol, methyllaktát, destilát z habru, bisabolol, glycylrhizinát draselný a tak podobně.
Způsoby kondicionování pokožky
Prostředky, které kondicionují pokožku, z tohoto vynálezu se používají běžnými způsoby, aby poskytly kondicionující účinek na pokožce a aby poskytly další kosmetické účinky odpovídající 10 výrobku jako je ochrana proti slunci, účinky proti akné, proti vráskám, proti stárnutí pokožky, analgetické účinky a tak podobně. Způsoby použití závisí na typu prostředku, který se používá, a v základě se využívá aplikace účinného množství výrobku na pokožku. Účinným množstvím se míní množství dostačující k poskytnutí požadovaného účinku. Typická množství prostředků z tohoto vynálezu, která se aplikují na pokožku, se různí v závislosti na typu prostředku a 15 požadovaném účinku, ale typické rozsahy jsou v základě od 0,1 mg/cm2 do 25 mg/cm2, typicky mg/cm2.
Příklady
Následující příklady dále popisují a demonstrují složení v rozsahu tohoto vynálezu. Příklady jsou poskytnuty jedině pro účely ilustrace a nikterak vymezují tento vynález, mnoho variací je možných bez tohoto, že by se odchýlily od myšlenky a rozsahu tohoto vynálezu.
Složky jsou identifikovány chemickými nebo CTFA názvy.
Příklad 1
Zvlhčovadlo
Zvlhčovadlo se připravuje kombinací následujících složek za použití běžných mísících technik.
Složky % hmotnostní
voda do 100
cetyl-alkohol 1,80
kyselina stearová 0,25
steaiyl-alkohol 1,20
Peg 100-stearát 0,25
isopropyl-palmitát 1,00
cetyl-ricinoleát 1,00
zahuštěný ester sacharosy1 4,50
Dimethicon 3502 0,50
propylparaben 0,10
Arlatone (RTM)21313 1,00
glyceroí 9,00
močovina 2,00
oktyl-methoxyskořican 2,00
fenoxyethanol 0,25
Carbomer 13824 0,05
Carbomer 9545 0,35
EDTA tetrasodná sůl 0,10
oxid titaničitý 0,15
methylparaben 0,20
NaOH 0,22
Dimethicon Q-214036 1,00
-11 CZ 289786 B6 1 zahuštěný polyester sacharosy je směs 82,3 % hmotnostních směsi hexa, hepta a oktaesterů sacharosy, hlavně oktaesterů esterifikovaného směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje a 17,7 % hmotnostních oktaesterů, který je esterifikovaný 1 molekulou kyseliny olejové a 7 molekulami kyseliny behenové 2 Dow Coming 200 Fluid (350 centistoke) (35.107 m2.s_1) od Dow Coming 3 95 % hmotnostních stearátu sorbitanu a 5 % hmotnostních esterů kyselin z kokosového oleje 10 a sacharosy 4 Carbopol 1382 od B. F. Goodrich 5 Carbopol 954 od B. F. Goodrich 6 Dow Coming Q-2 1403 od Dow Coming, což je směs 85 % hmotnostních dimethikonu a 15 % hmotnostních dimethikonalu
Prostředek se připravuje následujícím způsobem:
Za prvé se předem rozmíchají zahušťující látky, Arlatone 2121 a další vodorozpustné složky ve vodě a zahřejí se. Za druhé se smíchají složky olejové fáze jiné než silikony a tato směs se zahřeje a přidá se do vodné směsi. Výsledná směs se ochladí. Pak se do této výsledné emulze olej ve vodě přidají silikony a směs se ochladí před přídavkem minoritních složek. Prostředek je 25 připraven k balení.
Tento prostředek se používá pro zevní aplikace na pokožku a zvyšuje její zvlhčení, pocit pokožky a charakteristiky ochrany pokožky spolu s tím snižuje mastnost pokožky a má výborné absorpční charakteristiky při vtírání prostředku.
Příklad 2
Zvlhčovadlo
Zvlhčovadlo se připravuje kombinací následujících složek za použití běžných mísících technik.
-12CZ 289786 B6
Složky % hmotnostní
voda do 100
cetyl-alkohol 1,80
kyselina stearová 0,25
stearyl-alkohol 1,20
Peg 100-stearát 0,25
minerální olej 2,00
isopropyl-palmitát 1,00
zahuštěný ester sacharosy1 4,50
Dimethicon 3502 0,50
propylparaben 0,10
Arlatone (RTM)21313 1,00
glycerol 9,00
močovina 2,00
oktyl-methoxyskořican 2,00
fenoxyethanol 0,25
Carbomer 13824 0,05
Carbomer 9545 0,35
EDTA tetrasodná sůl 0,10
oxid titaničitý 0,15
methylparaben 0,20
NaOH 0,22
Dimethicon Q-214036 1,00
1 zahuštěný polyester sacharosy je směs 82,3 % hmotnostních směsi hexa, hepta a oktaesterů sacharosy, hlavně oktaesterů esterifikovaného směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje a 17,7 % hmotnostních oktaesterů, který je esterifikovaný 1 molekulou kyseliny olejové a 7 molekulami kyseliny behenové 2 Dow Coming 200 Fluid (350 centistoke) (35.107 m2.s ') od Dow Coming 3 95 % hmotnostních stearátu sorbitanu a 5 % hmotnostních esterů kyselin z kokosového oleje a sacharosy 4 Carbopol 1382 od B. F. Goodrich 5 Carbopol 954 od B. F. Goodrich 6 Dow Coming Q-2 1403 od Dow Coming, což je směs 85 % hmotnostních dimethikonu a 15 % hmotnostních dimethikonalu
Prostředek se připravuje následujícím způsobem:
Za prvé se předem rozmíchají zahušťující látky, Arlatone 2121 a další vodorozpustné složky ve vodě a zahřejí se. Za druhé se smíchají složky olejové fáze jiné než silikony a tato směs se zahřeje a přidá se do vodné směsi. Výsledná směs se ochladí. Pak se do této výsledné emulze olej ve vodě přidají silikony a směs se ochladí před přídavkem minoritních složek. Prostředek je připraven k balení.
Tento prostředek se používá pro zevní aplikace na pokožku a zvyšuje její zvlhčení, pocit pokožky a charakteristiky ochrany pokožky spolu s tím snižuje mastnost pokožky a má výborné absorpční charakteristiky při vtírání prostředku.
-13CZ 289786 B6
Příklad 3
Prostředek na ochranu proti slunci
Prostředek na ochranu proti slunci se připravuje kombinací následujících složek za použití běžných mísících technik.
Složky % hmotnostní
voda do 100
oktyl-methoxyskořican 7,50
oktokrylen 3,75
2-hydroxy-4-methoxybenzofenon 2,00
1,3-dihydroxyaceton 3,00
zahuštěný polyester sacharosy1 2,00
butylenglykol 2,00
Salcare SC952 1,25
GanexV-2203 1,00
Permethyl 101a4 1,00
vonné látky 0,50
cetyl-palmitát 0,75
Synchrowax HRC5 0,75
cetyl-alkohol 0,50
Glydant Plus 0,20
VarisoftTA-1006 0,20
Natrosol Plus CS 3307 0,20
EDTA disodná sůl 0,05
1 zahuštěný polyester sacharosy je směs 82,3 % hmotnostních směsi hexa, hepta a oktaesterů 10 sacharosy, hlavně oktaesterů esterifíkovaného směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje a 17,7% hmotnostních oktaesterů, který je esterifíkovaný 1 molekulou kyseliny olejové a molekulami kyseliny behenové 2 polyquartemium-37, minerální olej a PPG-1 trideceth-6, získaný od Allied Colloids, Norfolk, 15 VA 3 PVP/eikosen kopolymer 4 isohexadekan 5 tribehenin 6 distearyldiamonium chlorid 7 cetylhydroxyethylcelulosa
Prostředek se připravuje následujícím způsobem:
Za prvé se předem rozmíchají zahušťující látky a další vodorozpustné složky ve vodě a zahřejí se. 30 Za druhé se smíchají složky olejové fáze, zahřejí se a přidají do připravené vodné fáze. Výsledná emulze olej ve vodě se ochladí před přídavkem minoritních složek. Prostředek je připraven k balení.
Tento prostředek se používá pro zevní aplikace na pokožku a zvyšuje její zvlhčení, pocit pokožky 35 a charakteristiky ochrany pokožky spolu s tím snižuje mastnost pokožky a má výborné absorpční charakteristiky při vtírání prostředku.
-14CZ 289786 B6
Příklad 4
Gel proti akné
Gel proti akné se připravuje kombinací následujících složek za použití běžných mísících technik.
Složky% hmotnostní
voda do 100
zahuštěný polyester sacharosy1 2,00
benzoylperoxid2 2,50
Carbomer 9803 0,30
Glydant Plus4 0,20
akrylát/C10-30alkyl-akiylátový zesítěný polymer5 0,05
EDTA disodná sůl 0,10
stearyl-alkohol 2,25
cetyl-alkohol 2,25
glycerylhydroxystearát 0,74
Steareth 100 0,50
polyester sacharosy 2,50
hydroxid sodný 0,05
dimethikone6 0,60
cyklomethikon/dimethikonal7 0,50
1 zahuštěný polyester sacharosy je směs 82,3 % hmotnostních směsi hexa, hepta a oktaesterů sacharosy, hlavně oktaesterů esterifikovaného směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje a 17,7% hmotnostních oktaesterů, který je esterifikovaný 1 molekulou kyseliny olejové a 7 molekulami kyseliny behenové 2 Lucidol 75 od Elf Atochem, který je práškový a obsahuje 75 % aktivního benzoylperoxidu 3 Carbopol 980 od Β. E. Goodrich 4 DMDM Hydantoin (a) jodpropynylbutylkarbamát 5 Pemulen TR-1 od B. F. Goodrich 6 Dow Coming 200 Fluid (350 centistoke = 35.107 m2.s_1) od Dow Coming 7 Dow Coming Q-2 1401 od Dow Coming
Prostředek se připravuje následujícím způsobem:
Ve vhodné nádobě se připraví směs benzoylpeoxidu s vodou, kde obsah vody je 3,6 % násady. Tato směs projde přes koloidní nebo Urschelův mlýn, aby se zdispergovala a mlýn se propláchne další vodou (1,44 %). Tento proplach se přidá do celkové směsi.
V oddělené nádobě se připraví tolik roztoku 5% hydroxidu sodného ve vodě, aby množství hydroxidu sodného v násadě bylo 0,05 %. V další nádobě se postupně přidá Carbomer 980 do celkového množství vody 14,7 % násady. Přidávání karbomeru se provádí za míchání, aby se karbomer zdispergoval a hydratoval.
Ve vhodném mísícím tanku se umístí zbývající voda a ohřeje na nejméně 75 °C. Do oddělené nádoby se vloží dimethikon, cetylalkohol, stearyl-alkohol, glycerylhydroxystearát, zahuštěný
-15CZ 289786 B6 ester sacharosy a steareth-100 a zahřejí se na nejméně 75 °C. Jakmile se vodná fáze zahřeje, přidají se disodná sůl EDTA, glydant plus a alkylakryláty. Míchá se, dokud se vše nerozpustí.
Když obě fáze dosáhnou požadované teploty, olejová fáze se pomalu přidává do vodné fáze, zatímco se celá násada recykluje přes tekmar mlýn, aby se snížila velikost kapek oleje na jeden až dva mikrony. Násada se pak ochladí na teplotu místnosti za konstantního míchání.
Když se násada ochladí, přidají se směsi karbopolu, benzoylperoxidu a cyklomethikon/dimethikonalu. Násada se opět cykluje přes tekmar mlýn, aby se materiál zdispergoval. nakonec se po částech přidá 5% NaOH za kontinuálního míchání. Prostředek se míchá až je homogenní.
Tento prostředek se používá pro zevní aplikace na pokožku a zvyšuje její zvlhčení, pocit pokožky a charakteristiky ochrany pokožky spolu s tím snižuje mastnost pokožky a má výborné absorpční charakteristiky při vtírání prostředku.
Příklad 5
Rtěnka
Zvlhčující rtěnka se připravuje kombinací následujících složek za použití běžných mísících technik.
Složky____________________________________________________% hmotnostní__________ zahuštěný polyester sacharosy 85 % pigmenty* 1 2 do 100 1 zahuštěný polyester sacharosy je směs 82,3 % hmotnostních směsi hexa, hepta a oktaesterů sacharosy, hlavně oktaesterů esterifikovaného směsnými mastnými kyselinami ze sójového oleje a 17,7% hmotnostních oktaesterů, který je esterifikovaný 1 molekulou kyseliny olejové a 7 molekulami kyseliny behenové 2 široká škála standardních pigmentů, které se volí podle požadované barvy. Například směs oxidu titaničitého, železité červeně, červeného 7 vápenatého laku, žlutého 5 hlinitého laku se používá v odpovídajících hmotnostních poměrech.
Prostředek se připravuje následujícím způsobem:
Zahuštěný polyester sacharosy se zahřeje za míchání až vznikne průhledná kapalina. Pak se vmíchají pigmenty a směs se umístí do formy. Směs se pak ochladí a utvoří rtěnku.
Prostředek se používá pro zevní aplikaci na rty jako rtěnky a zlepšuje zvlhčení, pocit pokožky a charakteristiky ochrany pokožky spolu se snížením mastnosti.
-16CZ 289786 B6
Průmyslová využitelnost
Zevní prostředky na ochranu pokožky podle tohoto vynálezu, které obsahují neokluzivní kapalné polyolestery karboxylových kyselin spolu se zahuštěnými polyolestery karboxylových kyselin, se využívají v široké škále výrobků s kosmetickými a farmaceutickými účinky.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (7)

1. Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokožky, vyznačující se tím, že se skládá z:
(A) od 0,1 do 99,9 % hmotn. látky, která kondicionuje pokožku, která se skládá z:
(i) od 50 do 99,99 % hmotn., s výhodou od 80 do 98 % hmotn. z celkové hmotnosti látky, která kondicionuje pokožku, neokluzivního kapalného polyolesteru karboxylové kyseliny, který obsahuje jeden polyolový zbytek a nejméně 2 zbytky karboxylových kyselin, s výhodou 4 zbytky karboxylových kyselin, a kde polyolový zbytek je vybrán ze skupiny skládající se z cukrů a cukerných alkoholů s 4 až 11 hydroxylovými skupinami a kde každý zbytek arboxylové kyseliny má od 8 do 22 uhlíkových atomů, s výhodou od 14 do 18 uhlíkových atomů a kde tento neokluzivní kapalný polyolester karboxylové kyseliny má celkovou teplotu tání menší než 30 °C, (ii) od 0,01 % do 50 % hmotn., s výhodou od 2 % do 20 % hmotn. z celkové hmotnosti látky, která kondicionuje pokožku, pevného polyolesteru karboxylové kyseliny, který má polyolový zbytek a nejméně 2 zbytky karboxylové kyseliny, kde polyolový zbytek obsahuje nejméně 4 hydroxylové skupiny a kde zbytek karboxylové kyseliny se skládá hlavně z:
(a) Cu a vyšších zbytků nenasycené karboxylové kyseliny nebo směsi těchto zbytků nenasycených karboxylových kyselin a zbytků C2_i2 nasycených karboxylových kyselin, a (b) C20 nebo vyšších zbytků nasycených karboxylových kyselin, přičemž molámí poměr (a) k (b) je 1:7 až 3,5, a kde nejméně 2 z hydroxylových skupin z polyolového zbytku jsou esterifikovány zbytky karboxylových kyselin a kde celková teplota tání tohoto pevného polyolesteru karboxylové kyseliny je vyšší než 30 °C a (B) od 0,1 do 99,9 % hmotn. zevního nosiče pro látku, která kondicionuje pokožku.
2. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že polyolový zbytek kapalného polyolesteru karboxylové kyseliny je vybrán ze skupiny skládající se z erythritolu, xylitolu, sorbitolu, glukosy, sacharosy, a jejich směsí, s výhodou ze sacharosy.
3. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 2, vyznačující se tím, že kapalný polyolester karboxylové kyseliny je vybrán ze skupiny skládající se zpentaoleátu sacharosy, hexaoleátu sacharosy, heptaoleátu sacharosy, oktaoleátu sacharosy a jejich směsí.
4. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 1, vyznačující se tím, že polyolový zbytek z pevného polyolesteru karboxylové kyseliny má od 4 do 8 hydroxylových skupin a zbytky nenasycených karboxylových kyselin tohoto pevného polyolesteru karboxylové
-17CZ 289786 B6 kyseliny mají od 12 do 26 uhlíkových atomů a zbytky nasycených mastných karboxylových kyselin tohoto pevného polyolesteru karboxylové kyseliny mající od 20 do 26 uhlíkových atomů.
5. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 4, vyznačující se tím, že polyolový 5 zbytek pevného polyolesteru karboxylové kyseliny je cukr nebo cukerný alkohol, s výhodou cukr nebo cukerný alkohol, který má od 6 do 8 hydroxylových skupin, s výhodou sacharosa.
6. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 5, vyznačující se tím, že zbytky nasycené karboxylové kyseliny pevného polyolesteru karboxylové kyseliny se skládají hlavně ze
10 zbytků kyseliny behenové.
7. Zevní kosmetický prostředek podle nároku 6, vyznačující se tím, že pevný polyolester karboxylové kyseliny je oktaester sacharosy, který má ve své molekule 1 zbytek kyseliny olejové a 7 zbytků kyseliny behenové.
CZ19971566A 1994-11-28 1995-11-21 Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokoľky CZ289786B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US34515494A 1994-11-28 1994-11-28
US53883295A 1995-11-15 1995-11-15
PCT/US1995/015374 WO1996016636A1 (en) 1994-11-28 1995-11-21 Topical skin care compositions containing thickened polyol carboxylic acid esters as skin conditioning agents

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ156697A3 CZ156697A3 (en) 1997-11-12
CZ289786B6 true CZ289786B6 (cs) 2002-04-17

Family

ID=26994282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971566A CZ289786B6 (cs) 1994-11-28 1995-11-21 Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokoľky

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0794764B1 (cs)
JP (1) JPH10510272A (cs)
AT (1) ATE178203T1 (cs)
AU (1) AU709850B2 (cs)
CA (1) CA2206048C (cs)
CZ (1) CZ289786B6 (cs)
DE (1) DE69508785T2 (cs)
DK (1) DK0794764T3 (cs)
ES (1) ES2132752T3 (cs)
GR (1) GR3029843T3 (cs)
HK (1) HK1003255A1 (cs)
MX (1) MX9703895A (cs)
TW (1) TW360540B (cs)
WO (1) WO1996016636A1 (cs)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9615631D0 (en) * 1996-07-25 1996-09-04 Procter & Gamble Shampoo compositions
US20010055599A1 (en) * 1997-05-23 2001-12-27 Paul Joseph Drzewiecki Compositions containing select liquid polyol fatty acid polyesters
KR20010012848A (ko) * 1997-05-23 2001-02-26 데이비드 엠 모이어 정선된 고체 폴리올 지방산 폴리에스테르를 함유하는 조성물
WO1999024010A1 (en) * 1997-11-10 1999-05-20 The Procter & Gamble Company Compositions containing combinations of solid polyol fatty acid polyesters and a solid oil
WO1999038485A1 (en) * 1998-01-30 1999-08-05 The Procter & Gamble Company Cosmetic compositions
GB9818123D0 (en) * 1998-08-19 1998-10-14 Procter & Gamble Cosmetic compositions
US6262117B1 (en) * 1999-02-18 2001-07-17 Allergan Sales, Inc. Method and composition for treating acne
DE10113051A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-19 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen mit anorganischen Gelbildnern und partikulären hydrophoben und/oder hydrophobisierten und/oder ölabsorbierenden Festkörpersubstanzen
DE10113050A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-19 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen organischen Hydrokolloiden
DE10113046A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-26 Beiersdorf Ag Selbstschäumende schaumförmige Zubereitungen mit organischen Hydrokolliden und partikulären hydrophobisierten und/oder ölabsorbierenden Festkörpersubstanzen
DE10113054A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-26 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen mit anorganischen Gelbildnern, organischen Hydrokolloiden und partikulären hydrophoben und/oder hydrophobisierten und/oder ölabsorbierenden Festkörpersubstanzen
DE10113053A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-19 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen mit anorganischen Gelbildnern und organischen Hydrololloiden
DE10113047A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-26 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen mit anorganischen Gelbildnern
DE10113048A1 (de) * 2001-03-15 2002-09-19 Beiersdorf Ag Selbstschäumende oder schaumförmige Zubereitungen mit partikulären hydrophoben und/oder hydrophobisierten und/oder ölabsorbierenden Festkörpersubstanzen
CN100489094C (zh) 2001-03-23 2009-05-20 金克克国际有限公司 具有改变的免疫原性反应的蛋白质及制备和使用该蛋白质的方法
DE10134729A1 (de) * 2001-07-17 2003-02-06 Beiersdorf Ag Schäumbare Zubereitungen
DE10134786A1 (de) * 2001-07-17 2003-02-06 Beiersdorf Ag Schäumbare Zubereitungen
DE10134597A1 (de) * 2001-07-17 2003-02-06 Beiersdorf Ag Schäumbare Zubereitungen
BR0215383A (pt) 2001-12-31 2006-11-28 Genencor Int proteases que produzem resposta imunogênica alterada e métodos de fabricação e uso das mesmas
US20050142094A1 (en) 2003-03-12 2005-06-30 Manoj Kumar Use of repeat sequence protein polymers in personal care compositions
EP1692159B1 (en) 2003-11-06 2010-09-29 Danisco US Inc. Tgf-beta1 binding and supported peptides
US8158136B2 (en) 2004-08-18 2012-04-17 L'oréal Emulsification system for use in cosmetics
EP3871693A1 (en) 2005-09-27 2021-09-01 Special Water Patents B.V. Compositions for oral care
DE102006035042A1 (de) * 2006-07-28 2008-01-31 Beiersdorf Ag Kosmetische Zubereitung
DE102007026718A1 (de) * 2007-06-06 2008-12-11 Henkel Ag & Co. Kgaa Tensidhaltige Emulsion
JP2013502418A (ja) * 2009-08-20 2013-01-24 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 第1及び第2ショ糖ポリエステルを含むヘアケア組成物
EP3031443A1 (de) * 2014-12-12 2016-06-15 Basf Se Zusammensetzung enthaltend Kohlehydratpartialester

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1991015963A1 (en) * 1990-04-26 1991-10-31 The Procter & Gamble Company Shortening compositions containing polyol fatty acid polyesters
GB9015086D0 (en) * 1990-07-09 1990-08-29 Unilever Plc Cosmetic composition
EP0541830A1 (en) * 1991-11-09 1993-05-19 ISP Van Dyk Inc. Absorption base containing sucrose ester
FR2710843B1 (fr) * 1993-10-04 1995-12-01 Oreal Composition d'organopolysiloxane d'aspect gélifié, sans gélifiant, utilisable en cosmétique et dermatologie.

Also Published As

Publication number Publication date
DE69508785D1 (de) 1999-05-06
EP0794764B1 (en) 1999-03-31
ES2132752T3 (es) 1999-08-16
CA2206048C (en) 2002-03-19
JPH10510272A (ja) 1998-10-06
AU709850B2 (en) 1999-09-09
GR3029843T3 (en) 1999-07-30
ATE178203T1 (de) 1999-04-15
CZ156697A3 (en) 1997-11-12
CA2206048A1 (en) 1996-06-06
AU4245796A (en) 1996-06-19
HK1003255A1 (en) 1998-10-23
EP0794764A1 (en) 1997-09-17
TW360540B (en) 1999-06-11
DE69508785T2 (de) 1999-10-07
DK0794764T3 (da) 1999-10-11
MX9703895A (es) 1997-08-30
WO1996016636A1 (en) 1996-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ289786B6 (cs) Zevní kosmetický prostředek na ochranu pokoľky
US5538732A (en) Medicated applicator sheet for topical drug delivery
US6001380A (en) Medicated applicator sheet for topical drug delivery
US5004598A (en) Stable and quick-breaking topical skin compositions
EP0268164B1 (en) Stable and quick-breaking topical skin compositions
US4686099A (en) Aerosol waterproof sunscreen compositions
US4457910A (en) Anhydrous multi-purpose moisturizing composition
US5017365A (en) Sunscreen composition and applicator system
MXPA97003895A (en) Topical compositions for care of the skin containing esters of carboxylic acid of poliol thickened as agents of conditioning of the p
US4710371A (en) Waterproof sunscreen compositions
WO1993024105A1 (en) Topical antiperspirant composition consisting essentially of non-toxic water-insoluble occlusive film-forming antiperspirant polymer
WO1999024003A1 (en) Compositions containing combinations of liquid polyol fatty acid polyesters and a liquid oil
US20020039561A1 (en) Topical skin care compositions containing thickened polyol carboxylic acid esters as skin conditioning agents
KR20010012903A (ko) 정선된 액체 폴리올 지방산 폴리에스테르를 함유하는 조성물
CA2095607C (en) Leave-on facial emulsion compositions
US5731450A (en) Oil adduct conditioners
JPH09501667A (ja) ヒドロキシアルカノアート誘導体を含有するクレンジング組成物
KR20010012848A (ko) 정선된 고체 폴리올 지방산 폴리에스테르를 함유하는 조성물
JP7259319B2 (ja) ジェル状化粧料
CZ156797A3 (en) Preparations for external protection of skin, containing non-occlusive liquid polyol esters of carboxylic acids as substances conditioning skin
WO1999024010A1 (en) Compositions containing combinations of solid polyol fatty acid polyesters and a solid oil
JPH07215839A (ja) 皮膚外用剤
MXPA97003896A (en) Topical compositions for care of the skin containing esters of carboxylic acid of non-oclusive liquid polyol as agents of conditioning of the p
KR100457181B1 (ko) 피부자극이없는피부회생용화장품조성물
MXPA00004530A (en) Compositions containing combinations of liquid polyol fatty acid polyesters and a liquid oil

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19951121