CZ288989B6 - Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes - Google Patents

Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes Download PDF

Info

Publication number
CZ288989B6
CZ288989B6 CZ19961636A CZ163696A CZ288989B6 CZ 288989 B6 CZ288989 B6 CZ 288989B6 CZ 19961636 A CZ19961636 A CZ 19961636A CZ 163696 A CZ163696 A CZ 163696A CZ 288989 B6 CZ288989 B6 CZ 288989B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
biotransformation
cyanopyridine
microorganisms
carboxylic acids
Prior art date
Application number
CZ19961636A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ163696A3 (en
Inventor
Andreas Kiener
Jean Paul Roduit
Rainer Gröckler
Original Assignee
Lonza A. G.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lonza A. G. filed Critical Lonza A. G.
Publication of CZ163696A3 publication Critical patent/CZ163696A3/cs
Publication of CZ288989B6 publication Critical patent/CZ288989B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P17/00Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
    • C12P17/10Nitrogen as only ring hetero atom
    • C12P17/12Nitrogen as only ring hetero atom containing a six-membered hetero ring

Abstract

Je pops n mikrobiologick² zp sob v²roby heteroaromatick²ch karboxylov²ch kyselin nebo jejich fyziologicky snesiteln²ch sol obecn²ch vzorc I a II, kde R.sup.1.n., R.sup.2.n. jsou stejn nebo rozd ln a znamenaj atom vod ku nebo atom halogenu a X znamen atom dus ku nebo -CH-. P°em na se prov d tak, e se jako substr t p°em uj heteroaromatick nitrily obecn²ch vzorc III a IV, kde R.sup.1.n., R.sup.2.n. a X maj uveden² v²znam, pomoc mikroorganism zu itkuj c ch 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes, kter byly p°ed biotransformac p stov ny v p° tomnosti kyseliny dikarboxylov , kyseliny trikarboxylov nebo cukru, na odpov daj c karboxylovou kyselinu a posledn se pop° pad p°evede na fyziologicky pou iteln soli.\

Description

(57) Anotace:
Je popsán mikrobiologický způsob výroby heteroaromatických karboxylových kyselin nebo jejich fyziologicky snesitelných solí obecných vzorců I a II, kde R1, R2 jsou stejné nebo rozdílné a znamenají atom vodíku nebo atom halogenu a X znamená atom dusíku nebo -CH-. Přeměna se provádí tak, že se jako substrát přeměňují heteroaromatické nitrily obecných vzorců III a IV, kde R1, R2 a X mají uvedený význam, pomocí mikroorganismů zužitkujících 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes, které byly před biotransformací pěstovány v . přítomnosti kyseliny dikarboxylové, kyseliny trikarboxylové . nebo cukru, na odpovídající karboxylovou kyselinu a poslední I se popřípadě převede na fyziologicky použitelné soli.
Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes
Oblast techniky
Vynález se týká nového mikrobiologického způsobu výroby heteroaromatických karboxylových kyselin nebo jejich fyziologicky snesitelných solí obecných vzorců
COOH
COOH
II kde R1, R2 jsou stejné nebo rozdílné a znamenají atom vodíku nebo atom halogenu a X znamená atom dusíku nebo -CH-.
Dosavadní stav techniky
Heteroaromatické karboxylové kyseliny jako například kyselina 6-hydroxypikolinová jsou důležitými meziprodukty pro výrobu farmaceutik, jako například pro výrobu 2-oxypyrimidinu (Berichte der Deutschen Chemischen Gesellschaft 1912, 45, str. 2456-2467) nebo pro výrobu herbicidů (EP-A 0 447 004).
Obecně je známo, že mikroorganismy, které obsahují nitrilhydratázy a amidázy nebo nitrilázy, přeměňují nitrily na odpovídající kyseliny.
Například EP-A-0 187 680 popisuje mikrobiologicky způsob výroby organických kyselin jako například kyseliny nikotinové pomocí mikroorganismů rodu Corynebacterium, Nocardia, Bacillus, Bacteridium, Micrococcus a Brevibacterium. Tato reakce se nutně provádí v přítomnosti světelné energie. Z EP-A 0 444 640 je znám mikrobiologický způsob výroby organických kyselin jako například kyseliny nikotinové pomocí mikroorganismů rodu Rhodococcus. Tato reakce se nutně provádí v přítomnosti laktámu.
Dále je známo, že mikroorganismy druhu Rhodococcus rhodochrous JI například přeměňují 2-kyanpyrazin na kyselinu pyrazinkarboxylovou (Kobayashi a spol., J. of Antibiotics, sv. 43, č. 10,1990, str. 1316-1320).
Tyto mikroorganismy však nemohou přeměnit 2-kyanpyridin na kyselinu pikolinovou (Mathew a spol., Appl. Environmental Microbiology, sv. 54, č. 4, 1988, str. 1030-1032).
Je také známo, že mikroorganismy zužitkující 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes přeměňují 2-kyanpyridin na kyselinu 6-hydroxypikolinovou (EP-A 0 504 818). Při tomto způsobu je nevýhodou, že se kyselina 6-hydroxypikolinová tvoří jen v nevalných výtěžcích.
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je dát k použití hospodárných mikrobiologický způsob výroby heteroaromatických karboxylových kyselin nebo jejich fyziologicky snesitelných solí jako je kyselina pirazinkarboxylová, kyselina pikolinová nebo chrompikolinát pomocí mikroorganismů
-1 CZ 288989 B6 i
'1 rodu Alcaligenes, přičemž se vytvořené karboxylové kyseliny nebo jejich fyziologicky snesitelné soli vytvoří v dobrém výtěžku.
Tento úkol byl vyřešen způsobem podle patentového nároku 1.
Podle vynálezu se způsob provádí tak, že se jako substrát přeměňuje heteroaromatický nitril obecných vzorců
N CN
IU
IV kde X, R* a R2 mají shora uvedený význam pomocí mikroorganismů zužitkujících 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes, které byly před biotransformací pěstovány v přítomnosti kyseliny dikarboxylové, kyseliny trikarboxylové nebo cukru, na heteroaromatické karboxylové kyseliny vzorce I nebo II. Heteroaromatické karboxylové kyseliny se pak popřípadě převádějí na fyziologicky snesitelné soli. Jako fyziologicky snesitelné soli těchto karboxylových kyselin se v následujícím textu rozumějí například soli chrómu, vápníku nebo amonné soli.
Před vlastní biotransformací se obyčejně mikroorganismy rodu Alcaligenes používané pro způsob kultivují (pěstují) a jejich účinné enzymy se účelně indukují s 2-kyanpyridinem. Pro pěstování a indukci se může 2-kyanpyridin použít v koncentraci od 0,01 do 20% hmot., výhodně v koncentraci od 0,1 do 1 % hmot.
Pod kyselinou dikarboxylovou se v následujícím rozumějí kyselina fumarová, kyselina jantarová, kyselina jablečná, kyselina glutarová, kyselina malonová, popřípadě jejich soli a deriváty jako je ester.
Pod kyselinou trikarboxylovou se v následujícím rozumějí kyselina citrónová, kyselina izocitronová, popřípadě jejich soli a deriváty jako je ester. Jako soli a deriváty těchto dikarboxylových a trikarboxylových kyselin se mohou použít fumarát, malát, malonát, oxalacetát, citrát, akonitát, izocitrát, 2-oxoglutarát, sukcinát nebo sukcinyl-CoA. Výhodně se používá fumarát, malonát nebo sukcinát.
Jako cukiy se v následujícím rozumějí monosacharidy jako glukóza, disacharidy jako sacharóza, trehalóza nebo maltóza, trisacharidy jako rafinóza, cukerné alkoholy jako glycerin. Výhodně se jako cukr použije glycerin.
Účelně se dikarboxylová kyselina, trikarboxylová kyselina, popřípadě cukr použije v koncentraci od 0,1 do 20 % hmotn., výhodně v koncentraci od 0,5 do 5 % hmotn.
Jako růstové médium se mohou použít média běžně používaná v oboru, jako například médium obsahující minerální soli podle Kulla a spol. (Arch. Microbiol. 135, 1-7, 1983), nízkomolámí fosfátové pufry nebo médium podle tabulky 1. Výhodně se používá médium popsané v tabulce 1.
Po fázi pěstování, popřípadě před vlastním přidáním substrátu, se mikroorganismy získají („sklidí“) pomocí běžných dělicích postupů nebo se substrát přidá přímo k mikroorganismům.
-2CZ 288989 B6
Substráty použité pro biotransformaci, heteroaromatické nitrily vzorců III a IV, jako je například 2-kyanpyridin, jsou komerčně dostupné sloučeniny.
V obecných vzorcích I až IV znamená X atom dusíku nebo -CH-, výhodně -CH-. Zbytky R1 a R2 jsou shodné nebo rozdílné a znamenají vodík nebo halogen jako je fluor, chlor, brom nebo jod.
Možné substráty jsou tedy 2-kyanpyridin, 6-chlor-2-kyanpyridin, 5,6-dichlor-2-kyanpyridin, 2-kyanpyrazin, 6-chlor-2-kyanpyrazin, 5-brom-6-chlor-2-kyanpyrazin. Účelně se jako substráty používají 2-kyanpyridin, 2-kyanpyrazin, nebo 6-chlor-2-kyanpyridin.
Substrát se pro biotransformaci může přidávat jednorázově nebo kontinuálně. Účelně se substrát přidává tak, že koncentrace substrátu v médiu nepřesáhne 20 % hmotn., výhodně tak, že koncentrace substrátu nepřesáhne 10 % hmotn.
Biotransformace, která se obvykle provádí s buňkami v klidu, se účelně provádí s mikroorganismy druhu Alcaligenes s označením DSM 6335 jakož i s jejich funkčně ekvivalentními variantami a mutanty, které zužitkují 2-kyanpyridin a jsou známé z EP-A 0 504 818. Tyto mikroorganismy byly uloženy 03.01.1991 u Německé sbírky mikroorganismů a buněčných kultur GmbH, Mascheroder Weg lb, D-38124 Braunschweig, podle Budapešťské smlouvy.
Pod pojmem „funkčně ekvivalentními varianty a mutanty“ se rozumějí mikroorganismy, které mají v podstatě stejné vlastnosti a funkce jako původní mikroorganismy. Takové varianty a mutanty se mohou náhodně vytvořit například UV-ozářením.
Pro biotransformaci se mohou používat stejná média jako pro pěstování mikroorganismů.
Biotransformace se může také uskutečnit v nebo bez přítomnosti dříve popsaných dikarboxylových kyselin, trikarboxylových kyselin, popřípadě cukrů.
Hodnota pH leží účelně v rozsahu od 4 do 10, výhodně v rozmezí od 5 do 9. Biotransformace se může uskutečnit při teplotě od 10 do 50 °C, výhodně při teplotě od 20 do 40 °C.
Po obvyklé reakční době od 6 do 100 hodin se mohou pak získat odpovídající karboxylové kyseliny vzorce I nebo II obvyklými postupy zpracování, jako například okyselením. Karboxylové kyseliny se mohou také izolovat ve formě solí, jako například amonná sůl nebo sůl chrómu.
Jestliže se jako heteroaromatické karboxylové kyseliny vyrábějí heteroaromatické karboxylové kyseliny hydroxylované v poloze 6 (obecný vzorec II), biotransformace se účelně provádí za aerobních podmínek. Jestliže se však vyrábí nehydroxylovaná heteroaromatická karboxylová kyselina jako například kyselina pikolinová, účelně se biotransformace provádí za anaerobních podmínek.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Výroba kyseliny 6-hydroxypikolinové
Pro výrobu kyseliny 6-hydroxypikolinové pomocí kmene Alcaligenes faecalis DSM 6335 se zvolili následující podmínky. Použil se 7,5 1 fermentor s 5 1 pracovním objemem. Alcaligenes faecalis DSM 6335 se pěstoval v médiu obsahujícím minerální soli (tabulka 1) s natrium-3CZ 288989 B6 ι
'1 fumarátem jako jediným zdrojem uhlíku a energie a 2-kyanpyridinem jako induktorem při 30 °C, 600 otáčkách za min a pH 7,0. Provzdušňování bylo při tom cca 3 1/min. Přidávání natriumfumarátu se uskutečnila při tom za řízení pO2 při pO2 > 30 %. Použilo se 20% zásobního roztoku natriumfumarátu s 0,5 % 2-kyanpyridinu. Buňky se pěstovaly až k optické hustotě, měřeno při 5 650 nm (OD650), hodnoty 16 během 23 hodin, než se zahájila biotransformace. Pro růstovou fázi se použilo ca. 160 g natriumfumarátu ve 20% roztoku (ca. 800 ml).
Během aerobní biotransformace 2-kyanpyridinu na kyselinu 6-hydroxypikolinovou se nepřidává zdroj uhlíku a energie. Biotransformace se uskutečnila s buňkami v klidu.
Přidání 2-kyanpyridinu se uskutečnilo omezované pomocí čerpadla. Rychlost čerpání se řídila „online“ pomocí HPLC (vysokotlaková kapalná chromatografíe). Koncentrace meziproduktu kyseliny pikolinové, jehož rychlost tvorby je ca. 2,5krát vyšší než rychlost přeměny kyseliny pikolinové na kyselinu 6-hydroxypikolinou (10 g/l.h ku 4 g/l.h), se omezila na hodnoty < 2 g/1, 15 jinak by byla přeměna kyseliny pikolinové na kyselinu 6- hydroxypikolinovou inhibována.
Protože je 2-kyanpyridin pevná látka při teplotě místnosti, bylo třeba nádobu předlohy obsahující 2-kyanpyridin zahřát na 50 °C, aby se mohl 2-kyanpyridin přidávat v kapalném stavu.
Tímto postupem bylo možné vyrobit 75 g/1 kyseliny 6-hydroxypikolinové během 31 hodin.
Meziprodukt kyselina pikolinová se na konci biotransformace nedal již prokázat.
Pro izolaci kyseliny 6-hydroxypikolinové se buňky oddělily pomocí filtrace. Pak se bezbuněčný 25 roztok zahřál na 60 °C a okyselil koncentrovanou kyselinou sírovou na pH 2-2,5. při tomto pH se z roztoku vysrážela kyselina 6-hydroxypikolinová. Pak se za míchání pomalu ochladila na 4 °C, filtrovala, zbytek se promyl vodou bez minerálů a sušil (10 kPa, 55 °C). V matečném louhu zůstaly přitom ca. 2 g/1 kyseliny 6-hydroxypikolinové. Výtěžek byl 87 % vztaženo na vnesený 2-kyanpyridin.
Tabulka 1:
Složení:
dvojsodná sůl kyseliny fumarové extrakt kvasnic
MgCl2.6H2O
Na2SO4 (NH4)2SO4
NHjCI
CaCl2.2H2O
MnSO4
H3BO3
NÍC12
Na2MoO4
FeSO4.7H2O
Na2EDTA.2H2O
2-kyanpyridin
KH2PO4
Na4HPO4
Koncentrace (g/1):
0,8
0,25
1,0
2,33
0,16
1,8.102
3.102
2.10’3
3.10’3
0,3
0,75
0,4
0,96
-4CZ 288989 B6
Příklad 2
Výroby kyseliny pikolinové
Pěstování biomasy se uskutečnilo podle příkladu 1. Tvorba kyseliny pikolinové se uskutečnila za přísně anaerobních podmínek.
Pro biotransformaci se použila 500 ml skleněná láhev „gumarovým šeptem“, naplněná 400 ml biomasy o OD65o=20. Inkubovalo se při 30 °C.
před zahájením biotransformace se násada upravila do anaerobního stavu pomocí čistého dusíku. Pro tento účel se do násady zaváděl dusík (přetlak 5 kPa) po dobu ca. 30 minut přes kanyly za míchání, aby se kyslík kvantitativně vypudil. Pro vyloučení přístupu kyslíku během biotransformace nebo při přidávání 2-kyanpyridinu, udržoval se přívod plynu během biotransformace (přetlak ca. 1 kPa).
Přidávání 2-kyanpyridinu se uskutečnilo ve 12 krocích pokaždé k 10 g/1 vždy po uběhnutí jedné hodiny. Přidání se však může uskutečnit také kontinuálně. Pomocí HPLC se zjišťovalo, zda se 2-kyanpyridin před přidáním další dávky zcela přeměnil na kyselinu pikolinovou. Během biotransformace se nemohla prokázat tvorba amidu kyseliny pikolinové.
Tímto postupem bylo možné vyrobit ca. 150 g/1 kyseliny pikolinové během 26 hodin. Kyselina
6-hydroxypikolinová se při tom netvořila.
Pro izolaci se vysrážel bezbuněčný roztok kyseliny pikolinové s CaCl2/H2SC>4. Pro tento účel se bezbuněčný roztok kyseliny pikolinové z příkladu 2 zředil 3krát a za míchání se přidalo 0,5 ekvivalentů CaCl2 najeden ekvivalent kyseliny pikolinové, potom se bezbuněčný fermentační roztok předehřál na 90 °C. Vzniklý komplex vápník-kyselina pikolinová se při tom okamžitě vysrážel. Vzniklý komplex se za míchání ochladil na 4 °C, filtroval přes skleněnou fritu (poréznost 3) a promyl se vodou zbavenou minerálů.
Filtrační koláč se suspendoval demineralizovanou vodou a okyselil se koncentrovanou kyselinou sírovou na pH 2,5. Při tom se z komplexu uvolnila kyselina pikolinová a současně se utvořil nerozpustný síran vápenatý. Protože je volná kyselina pikolinová velmi dobře rozpustná ve vodě, mohl být síran vápenatý oddělen filtrací. Roztok kyseliny pikolinové se zahustil do sucha a analyzoval. Surový výtěžek byl ca. 70 % o čistotě 86 % po titraci. Obsah vody byl asi 0,7 %, měřeno Karl-Fischerovou metodu.
Příklad 3
Výroba pikolinátu chromitého
K roztoku pikolinátu amonného (271,4 g; 0,325 mol; 16,8%) pH 7,1, v 500 ml baňce, se při 73 °C přikapával vodný roztok hexahydrátu chloridu chromitého (23,95 g, 0,09 mol Cr v 63 ml vody) v časovém rozmezí 3,5 hodiny. Získaný fialový roztok se míchal ještě 1 hodinu, pak se pomalu ochladil na 3 °C. Po usazení vytvořené červené pevné látky se vrchní modrá fáze dekantovala. Pevná látka se suspendovala 100 ml vody během 30 minut a pak zase dekantovala. Po druhém suspendování s 50 ml vody (30 minut) se pevná látka odsála a sušila pod vakuem při 50 °C.
Získaly se 33,64 g tmavočervených krystalů (90 % výtěžek).
-5λ
CZ 288989 Β6
Příklad 4
Pěstování Alcaligenes faecalis DSM 6335 s rozdílnými zdroji uhlíku
Pro pěstování Alcaligenes faecalis (DSM 6335) se použily 300 ml Erlenmeyerovy baňky se 100 ml A+N-média (tabulka 1 bez dvoj sodné soli kyseliny fumarové). K médiu se dodatečně přidalo 2 gl'1 2-kyanpyridinu a 10 gl'1 následujících zdrojů uhlíku:
dvojsodná sůl kyseliny fumarové glycerin dvojsodná sůl kyseliny malonové dvojsodná sůl kyseliny jantarové
Inkubovalo se na třepačce při 30 °C. Po 16 hodinách růstu se buňky odstředily a resuspendovaly v čerstvém A+N-mediu (bez zdroje uhlíku) obsahujícím 10 gl’1 2-kyanpyridinu. Optická hustota buněčné suspenze měřená při 650 nm (OD650) byla 10. Potom se buněčné suspenze (celkový objem 10-20 ml) znova inkubovaly při 30 °C. Tvorba kyseliny 6-hydroxypikolinové se sledovala spektrofotometricky měřením absorpce bezbuněčného roztoku při 308 nm. Stanovily se následující průměrné produktivity pro tvorbu kyseliny 6-hydroxypikolinové:
Zdroj uhlíku__________________________________Produktivita (v gF1h'1) dvojsodná sůl kyseliny fumarové2,4 glycerin2,0 dvojsodná sůl kyseliny malonové4,2 dvojsodná sůl kyseliny jantarové0,14
Příklad 5
Výroba kyseliny 6-hydroxypyrazinkarboxylové
Pěstování Alcaligenes faecalis (DSM 6335) se uskutečnilo jako v příkladě 4 s kyselinou fumarovou jako zdroj uhlíku. Promyté buňky se resuspendovaly v A+N-médiu obsahujícím 10 gl-1 2-kyanpyrazinu (OD650=10) a inkubovaly při 30 °C. Tvorba kyseliny 6-hydroxypyrazinkarboxylové se sledovala spektrofotometricky měřením absorpce bezbuněčného roztoku při 320 nm. Úbytek koncentrace 2-kyanpyrazinu (substrát se mohl stanovit měřením absorpce při 270 nm. Po 7 hodinách bylo použité množství 2-kyanpyrazinu přeměněno na kyselinu 6-hydroxypyrazinkarboxylovou.
Příklad 6
Výroba kyseliny chlorpikolinové a pyrazinkarboxylové
Pěstování Alcaligenes faecalis (DSM 6335) se uskutečnilo jako v příkladě 4 s kyselinou fumarovou jako zdroj uhlíku. Promyté buňky se resuspendovaly v A+N-médiu ve skleněných nádobách (OD650=10), které se mohly uzavřít gumovými zátkami a pomocí kanyl se zaváděl dusík, aby se odstranil rozpuštěný kyslík. Pak se k buněčným suspenzím přidal 2-kyanpyrazin, resp. 6-chlor-2-kyanpyridin jako substrát až ke konečné koncentraci 10 gl’1 a ty se inkubovaly při 30 °C. Po 3 hodinách se výchozí látky kvantitativně přeměnily na odpovídající kyseliny [důkaz chromatografií na tenké vrstvě; silikagel 60 s fluorescenčním indikátorem, promývací prostředek: chloroform 30/ethanol 55/NH4OH (25 %) 10/H2O 5].

Claims (4)

1. Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin nebo jejich fyziologicky snesitelných solí obecných vzorců I nebo II
COOH
COOH kde R1, R2 jsou stejné nebo rozdílné a znamenají atom vodíku nebo atom halogenu a X znamená atom dusíku nebo -CH-, vyznačující se tím, že se jako substrát přeměňují heteroaromatické nitrily obecných vzorců III nebo IV kde R1, R2 a X mají shora uvedený význam, pomocí mikroorganismů zužitkujících 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes, které byly před biotransformací pěstování v přítomnosti kyseliny dikarboxylové, kyseliny trikarboxylové nebo cukru, na odpovídající karboxylovou kyselinu a poslední se popřípadě převede na fyziologicky snesitelné soli.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se biotransformace provádí s mikroorganismy druhu Alcaligenes faecalis s označením DSM 6335, jakož i s jejich funkčně ekvivalentními variantami a mutanty.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se biotransformace provádí při pH od 4 do 10 a teplotě od 10 do 50 °C.
4. Způsob výroby kyseliny pikolinové nebo její fyziologicky snesitelné soli, vyznačující se tím, že se jako substrát 2-kyanpyridin přeměňuje pomocí mikroorganismů zužitkuj ících 2-kyanpyridin rodu Alcaligenes, které byly před biotransformací pěstovány v přítomnosti kyseliny dikarboxylové, za anaerobních podmínek na kyselinu pikolinovou a poslední se popřípadě převede na fyziologicky snesitelnou sůl.
CZ19961636A 1995-06-07 1996-06-05 Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes CZ288989B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH166495 1995-06-07
CH173395 1995-06-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ163696A3 CZ163696A3 (en) 1997-01-15
CZ288989B6 true CZ288989B6 (cs) 2001-10-17

Family

ID=25688320

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19961636A CZ288989B6 (cs) 1995-06-07 1996-06-05 Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5702930A (cs)
EP (1) EP0747486B1 (cs)
JP (1) JP3810860B2 (cs)
KR (1) KR100471703B1 (cs)
CN (1) CN1127573C (cs)
AT (1) ATE186328T1 (cs)
CA (1) CA2177651C (cs)
CZ (1) CZ288989B6 (cs)
DE (1) DE59603534D1 (cs)
DK (1) DK0747486T3 (cs)
ES (1) ES2140757T3 (cs)
HU (1) HU219855B (cs)
NO (1) NO319146B1 (cs)
PT (1) PT747486E (cs)
SK (1) SK281873B6 (cs)
TW (1) TW528803B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2010125829A1 (ja) * 2009-04-30 2010-11-04 三井化学株式会社 3-メルカプトプロピオン酸またはその塩を製造する方法
CN109251169B (zh) * 2018-10-08 2022-08-16 盐城工学院 一种利用2-op精馏残渣制备吡啶-2-甲酸铬的方法
CN111072558B (zh) * 2019-11-05 2022-05-24 南京红太阳生物化学有限责任公司 一种2,3-二氯-6-氰基吡啶的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61162191A (ja) * 1985-01-11 1986-07-22 Nitto Chem Ind Co Ltd 微生物による有機酸類の製造法
JP3009421B2 (ja) * 1990-02-28 2000-02-14 秀明 山田 有機酸の生物学的製造法
GB9005965D0 (en) * 1990-03-16 1990-05-09 Shell Int Research Herbicidal carboxamide derivatives
US5264361A (en) * 1991-03-18 1993-11-23 Lonza Ltd. Microbiological process for the production of 6-hydroxypicolinic acid
US5270203A (en) * 1992-03-13 1993-12-14 Lonza Ltd. Biologically pure culture of Alcaligenes faecalis DSM 6335

Also Published As

Publication number Publication date
HU219855B (hu) 2001-08-28
HUP9601582A2 (en) 1997-03-28
HUP9601582A3 (en) 2000-04-28
CN1145956A (zh) 1997-03-26
NO319146B1 (no) 2005-06-27
DE59603534D1 (de) 1999-12-09
HU9601582D0 (en) 1996-07-29
NO962389L (no) 1996-12-09
EP0747486B1 (de) 1999-11-03
CA2177651A1 (en) 1996-12-08
EP0747486A1 (de) 1996-12-11
ATE186328T1 (de) 1999-11-15
JP3810860B2 (ja) 2006-08-16
SK71696A3 (en) 1997-01-08
JPH08332094A (ja) 1996-12-17
US5702930A (en) 1997-12-30
CA2177651C (en) 2008-01-22
ES2140757T3 (es) 2000-03-01
DK0747486T3 (da) 2000-01-31
NO962389D0 (no) 1996-06-06
KR100471703B1 (ko) 2005-06-20
SK281873B6 (sk) 2001-08-06
CZ163696A3 (en) 1997-01-15
CN1127573C (zh) 2003-11-12
TW528803B (en) 2003-04-21
PT747486E (pt) 2000-04-28
KR970001546A (ko) 1997-01-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nabe et al. Conversion of glycerol to dihydroxyacetone by immobilized whole cells of Acetobacter xylinum
RU2053300C1 (ru) Штамм бактерий rhodococcus rhodochrous - продуцент нитрилгидратазы
EP0046284B1 (en) Method for preparing 2,5-diketo-d-gluconic acid and microorganisms for carrying out the method
US4111749A (en) Method of converting racemic hydantoins into optically active aminoacids
JPH06209765A (ja) 6−ヒドロキシニコチン酸を製造する微生物
EP0798377B1 (en) Process for producing aspartase and l-aspartic acid
US5360731A (en) Bacteria capable of stereospecifically hydrolyzing R-(-)-2,2-dimethylcyclopropanecarboxamide
CA2032658A1 (en) Process for the production of 6-hydroxynicotinic acid
CZ279492B6 (cs) Mikrobiologický způsob výroby kyseliny 6-hydroxypikolinové
CZ288989B6 (cs) Způsob mikrobiologické výroby heteroaromatických karboxylových kyselin pomocí mikroorganismů rodu Alcaligenes
US3458400A (en) Process for producing l-alanine
US5166060A (en) Process for the preparation of pyridine-2,3-dicarboxylic acids
JPS58201985A (ja) グルコ−ス脱水素酵素の生産方法
EP1096019B1 (en) Process for preparing an optically active 1,2,4-butanetriol and an optically active 3-hydroxy-gamma-butyrolactone by microorganism
PL184111B1 (pl) Mikrobiologiczny sposób wytwarzania heteroaromatycznych kwasów karboksylowych
KR100290444B1 (ko) 미생물을 이용한 5-히드록시피라진카본산 및 그의 염의 제조방법
US5338667A (en) Microbiological process for the production of malonyl-7-amino-cephalosporanic acid derivatives using Sphingomonas sp. DSM 7007
CZ279298B6 (cs) Mikroorganismy Alcaligenes faecalis DSM 6335 a způsob mikrobiologické výroby kyseliny 6-hydroxypikolinové
JPH04271788A (ja) 発酵法によるl−セリンの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130605